Image

Hodnota jater u lidí

Játra jsou jedním z hlavních orgánů lidského těla. Interakce s vnějším prostředím je zajištěna za účasti nervového systému, dýchacího ústrojí, gastrointestinálního traktu, kardiovaskulárních, endokrinních systémů a systému orgánů pohybu.

Řada procesů probíhajících uvnitř těla je způsobena metabolismem nebo metabolismem. Zvláště důležité pro zajištění fungování těla jsou nervové, endokrinní, cévní a trávicí systémy. V zažívacím systému játra zaujímají jednu z vedoucích pozic, plní funkci centra chemického zpracování, tvorby (syntézy) nových látek, centra neutralizace toxických (škodlivých) látek a endokrinního orgánu.

Játra se podílejí na procesech syntézy a rozkladu látek, v interkonverzi jedné látky do druhé, při výměně hlavních složek těla, a to v metabolismu bílkovin, tuků a sacharidů (cukrů) a jsou orgánem aktivním pro endokrinní systém. Upozorňujeme především na to, že při rozpadu jater, syntéze a depozici (depozici) uhlohydrátů a tuků dochází k rozpadu bílkovin na amoniak, syntéze hemu (základ pro hemoglobin), syntéze řady krevních bílkovin a intenzivnímu metabolismu aminokyselin.

Potravinové složky připravené v předchozích krocích zpracování jsou absorbovány do krevního oběhu a dodávány primárně do jater. Stojí za zmínku, že pokud toxické látky vstupují do potravinářských složek, pak nejdřív vstupují do jater. Játra jsou největší primární chemickou úpravnou v lidském těle, kde dochází k metabolickým procesům, které ovlivňují celé tělo.

Funkce jater

1. Bariérové ​​(ochranné) a neutralizační funkce spočívají ve zničení toxických produktů metabolismu bílkovin a škodlivých látek absorbovaných ve střevě.

2. Játra jsou trávicí žláza, která produkuje žluč, která vstupuje do dvanácterníku přes vylučovací kanál.

3. Účast na všech typech metabolismu v těle.

Zvažte úlohu jater v metabolických procesech těla.

1. Metabolismus aminokyselin (bílkovin). Syntéza albuminu a částečně globulinů (krevní proteiny). Mezi látkami přicházejícími z jater do krve mohou být proteiny umístěny na prvním místě z hlediska jejich významu pro tělo. Játra jsou hlavním místem tvorby řady krevních proteinů, které poskytují komplexní reakci srážení krve.

Řada proteinů se syntetizuje v játrech, které se účastní procesů zánětu a transportu látek v krvi. Proto stav jater významně ovlivňuje stav systému srážení krve, odezva organismu na jakýkoliv účinek, doprovázená zánětlivou reakcí.

Při syntéze bílkovin se játra aktivně podílejí na imunologických reakcích organismu, které jsou základem ochrany lidského těla před působením infekčních nebo jiných imunologicky aktivních faktorů. Navíc proces imunologické ochrany sliznice gastrointestinálního traktu zahrnuje přímé postižení jater.

Proteinové komplexy se tvoří v játrech s tuky (lipoproteiny), sacharidy (glykoproteiny) a nosičovými komplexy (transportéry) určitých látek (například transferin železa).

V játrech se produkty rozkladu proteinů vstupujících do střev s jídlem používají k syntéze nových proteinů, které tělo potřebuje. Tento proces se nazývá transaminace aminokyselin a enzymy podílející se na metabolismu se nazývají transaminázy;

2. Účast na štěpení proteinů na jejich konečné produkty, tj. Amoniak a močovina. Čpavek je trvalým produktem rozkladu bílkovin, zároveň je toxický pro nervózní. látkových systémů. Játra zajišťují neustálý proces přeměny amoniaku na nízko toxickou látku močovinu, která se vylučuje ledvinami.

Když se schopnost jater neutralizovat amoniak snižuje, dochází k jeho akumulaci v krvi a nervové soustavě, která je doprovázena duševními poruchami a končí úplným vypnutím nervové soustavy - komatu. Můžeme tedy bezpečně říci, že existuje výrazná závislost stavu lidského mozku na správné a plnohodnotné práci jater;

3. Výměna lipidů (tuků). Nejdůležitější jsou procesy štěpení tuků na triglyceridy, tvorba mastných kyselin, glycerolu, cholesterolu, žlučových kyselin atd. V tomto případě se mastné kyseliny s krátkým řetězcem tvoří výhradně v játrech. Tyto mastné kyseliny jsou nezbytné pro plnou práci kosterních svalů a srdečního svalu jako zdroje pro získání významného podílu energie.

Tyto stejné kyseliny jsou používány pro generování tepla v těle. Z tuků je cholesterol 80–90% syntetizován v játrech. Na jedné straně je cholesterol nezbytnou látkou pro organismus, na druhé straně, když je cholesterol narušen při transportu, je uložen v cévách a způsobuje rozvoj aterosklerózy. To vše umožňuje sledovat spojení jater s rozvojem onemocnění cévního systému;

4. Metabolismus sacharidů. Syntéza a rozklad glykogenu, konverze galaktózy a fruktózy na glukózu, oxidace glukózy atd.;

5. Účast na asimilaci, skladování a tvorbě vitamínů, zejména A, D, E a skupiny B;

6. účast na metabolismu železa, mědi, kobaltu a dalších stopových prvků nezbytných pro tvorbu krve;

7. Zapojení jater do odstraňování toxických látek. Jsou distribuovány toxické látky (zejména ty zvenčí), které jsou v těle nerovnoměrně rozloženy. Důležitým stupněm jejich neutralizace je stupeň změny jejich vlastností (transformace). Transformace vede k tvorbě sloučenin s menší nebo větší toxickou schopností ve srovnání s toxickou látkou přijímanou do těla.

Eliminace

1. Výměna bilirubinu. Bilirubin je často tvořen produkty rozpadu hemoglobinu uvolněného ze stárnoucích červených krvinek. Každý den je v lidském těle zničeno 1–1,5% červených krvinek, v jaterních buňkách je navíc produkováno přibližně 20% bilirubinu;

Narušení metabolismu bilirubinu vede ke zvýšení jeho obsahu v krvi - hyperbilirubinemii, která se projevuje žloutenkou;

2. Účast na procesech srážení krve. V buňkách jater jsou vytvořeny látky nezbytné pro srážení krve (protrombin, fibrinogen), stejně jako řada látek, které tento proces zpomalují (heparin, antiplazmin).

Játra jsou umístěna pod membránou v horní části břišní dutiny vpravo a v normálním stavu u dospělých není hmatná, protože je pokryta žebry. Ale u malých dětí může vystupovat pod žebry. Játra mají dva laloky: pravé (velké) a levé (menší) a pokryté kapslí.

Horní povrch jater je konvexní a spodní - mírně konkávní. Na spodním povrchu, uprostřed, jsou zvláštní brány jater, kterými procházejí cévy, nervy a žlučovody. Ve výklenku pod pravým lalokem je žlučník, který uchovává žluč, produkovanou jaterními buňkami, které se nazývají hepatocyty. Za den produkují játra 500 až 1200 mililitrů žluči. Žluč je tvořena nepřetržitě a její vstup do střeva je spojen s příjmem potravy.

Žluč

Žluč je žlutá kapalina, která se skládá z vody, žlučových pigmentů a kyselin, cholesterolu, minerálních solí. Přes společný žlučovod se vylučuje do dvanácterníku.

Uvolňování bilirubinu játry prostřednictvím žluči zajišťuje odstranění bilirubinu toxického pro organismus z krve, která vzniká v důsledku konstantního přirozeného rozkladu hemoglobinu - bílkoviny červených krvinek). Pro porušení. V jakémkoli stadiu extrakce bilirubinu (v játrech samotných nebo sekreci žluči podél jaterních kanálků) se bilirubin hromadí v krvi a tkáních, což se projevuje jako žlutá barva kůže a skléry, tj. Ve vývoji žloutenky.

Žlučové kyseliny (cholates)

Žlučové kyseliny (cholates) ve spojení s jinými látkami poskytují stacionární úroveň metabolismu cholesterolu a jeho vylučování v žluči, zatímco cholesterol v žluči je v rozpuštěné formě, nebo spíše uzavřený v nejmenších částicích, které zajišťují vylučování cholesterolu. Poruchy metabolismu žlučových kyselin a dalších složek, které zajišťují eliminaci cholesterolu, jsou doprovázeny vysrážením krystalů cholesterolu v žluči a tvorbou žlučových kamenů.

Při udržování stabilní výměny žlučových kyselin se jedná nejen o játra, ale také o střevo. V pravé části tlustého střeva jsou v krvi reabsorbovány choláty, což zajišťuje cirkulaci žlučových kyselin v lidském těle. Hlavním rezervoárem žluči je žlučník.

Žlučník

Při porušení jeho funkcí jsou také označena porušení v vylučování žlučových a žlučových kyselin, což je další faktor přispívající k tvorbě žlučových kamenů. Současně jsou látky žluči nezbytné pro úplné trávení tuků a vitaminů rozpustných v tucích.

S prodlouženým nedostatkem žlučových kyselin a některých dalších látek žluči vzniká nedostatek vitamínů (hypovitaminóza). Nadměrné nahromadění žlučových kyselin v krvi v rozporu s jejich vylučováním žlučem je doprovázeno bolestivým svěděním kůže a změnami tepové frekvence.

Zvláštností jater je to, že dostává žilní krev z břišních orgánů (žaludek, slinivka, střeva atd.), Která je prostřednictvím portální žíly zbavena škodlivých látek jaterními buňkami a vstupuje do nižší duté žíly. srdce Všechny ostatní orgány lidského těla dostávají pouze arteriální krev a venózní krev je podána pryč.

Článek využívá materiály z otevřených zdrojů: Autor: Trofimov S. - Kniha: "Onemocnění jater"

Úloha jater v lidském těle

U lidí játra plní mnoho funkcí, od trávení až po tvorbu krve. Játra jsou trávicí žláza, která pomáhá zpracovávat a vstřebávat bílkoviny, tuky a sacharidy.

Co je zodpovědné

Je nemožné vyhodnotit vše, co dělá játra na podporu lidského života. Nejedná se pouze o trávicí žlázu, ale také o orgán, ve kterém probíhají každou sekundu různé procesy. Níže jsou uvedeny hlavní procesy těch, za které je zodpovědná.

Odstraňuje plýtvání jejich tělem

Lidské tělo lze přirovnat k obrovskému zařízení, které spotřebovává suroviny a produkuje přebytečnou produkci. Jako surovina potraviny spotřebované osobou. Kromě potravin se v těle akumulují i ​​další nadbytečné složky - vitamíny, hormony, sloučeniny dusíku. Nepřetržitě pracuje, přispívá k jejich pravidelnému odstranění.

Chemická laboratoř

Emise automobilů, průmyslové emise, domácí chemikálie vstupují do těla s vdechovaným vzduchem. Alkohol a drogy, které lidé konzumují nekontrolovatelně, mají škodlivý účinek. Tato celá sada vstupuje do krevního oběhu, který se šíří po celém těle. Játra, jako houba, procházejí každou škodlivou složkou skrze sebe, rozdělují ji do bezpečného stavu. Bez toho by se během několika dní vyvinula závažná intoxikace s letálním výsledkem.

Baterie užitečných látek

Hraje roli ukládání vitamínů A, D, E, K, některých vitamínů skupiny B. Její práce spočívá také v podpoře hladiny glukózy v krvi potřebné pro zásobování energií. Pokud člověk trpí těžkou fyzickou námahou nebo hladoví, glykogen se zpracovává na glukózu.

Krevní sklad

Je to rezervoár velké zásoby krve, která je ve zdravém organismu izolována od celkového krevního oběhu. V případě vážného poranění nebo jiné ztráty krve dochází k velkému úniku do cév ze zásobníku.

Jeho velikost

To je největší žláza našeho těla. Játra dospělého nepřesahují délku 30 cm, výšku 15 a 20 cm (resp. Levý a pravý laloček). Výška těla by neměla přesáhnout 10 cm.

Ve zdravém stavu, dolní okraj pravého jaterního laloku nevyčnívá za hranice pobřežního oblouku. Zvýšení, zvýšení nebo snížení signálů o problémech v těle.

Normálně, jeho váha u dospělého je v rozmezí 1.5-1.8 kg.

Struktura

Játra se nacházejí v pravém hypochondriu. Ucpávka má polotekutou konzistenci, ale její struktura je poměrně hustá díky vnějšímu pouzdru, tobolce glisson.

Anatomie předpokládá její rozdělení na laloky - vpravo a vlevo, jsou rozděleny půlměrovým vazem a příčným sulkem. Pravý lalok je mnohem větší než levý a je rozdělen do tří částí. Levý lalok se nachází v levé části pobřišnice, vedle žaludku, slinivky a sleziny.

Uvažujeme-li strukturu žlázy pod mikroskopem, můžete vidět, že se skládá z různých hepatocytů (tzv. Jaterních buněk). Na druhé straně, buňky představují více prizmatických útvarů zvaných jaterní laloky. Ty jsou od sebe odděleny, ale dělení je podmíněné - jimi procházejí cévy a žlučovody. Tak, lobule je nejmenší strukturální jednotka jater.

Úkoly Gland

Kromě čištění a tvorby krve je důležitá úloha jater v metabolismu. Aktivně se podílí na metabolismu nejen bílkovin, tuků, sacharidů, ale také vitaminů, hormonů, aminokyselin. O tom, jak to funguje, záleží na celkovém zdraví a kvalitě života.

Přibližně polovina proteinu je syntetizována v játrech. Protein je produkován hlavně z aminokyselin. Ten v játrech přináší krev, která pochází ze střeva. Některé aminokyseliny se produkují přímo v játrech. Během dne je tělo schopno poskytnout až 18 g proteinu.

Játra jsou jediným výrobcem protrombinu a fibrinogenu - proteinů, které jsou zodpovědné za srážení krve. Porušení jejich syntézy může vést k závažným krvácením. Játra produkují albumin a globuliny, což snižuje hladinu jaterních selhání a dalších orgánových patologií.

Také akumuluje aminokyseliny v případě nedostatečného příjmu bílkovin z potravy. V případě nuceného hladovění, nemoci nebo přísné stravy se játra vzdávají zásob.

Účast jater na metabolismu sacharidů je vysvětlována syntézou glykogenu, která umožňuje nastavit hladinu glukózy v krvi. Glykogen se vyrábí ze sacharidů, které tělo dostává z potravy. Může se také hromadit v jaterních buňkách na „černý den“. Pokud člověk naléhavě potřebuje energii, glykogen je přeměněn na glukózu a je nesen krví do buněk těla, které se mění v energii.

Úloha organismu v metabolismu tuků je dána syntézou cholesterolu, tvorbou a konzumací mastných kyselin. Při trávení a mezi jídly dochází k intenzivní tvorbě tuku. Jejich spotřeba závisí především na fyzické aktivitě.

Metabolismus sacharidů a lipidů jsou vzájemně provázány. Nadbytek sacharidů pomáhá uvolňovat přebytečný tuk. Naopak, pokud člověk nedostává dostatek sacharidů, glukóza se syntetizuje z tukových zásob.

Nepodceňujte důležitost jater při trávení, hlavně v důsledku produkce žluči hepatocyty. Žlučník je schopen držet značné množství žluči. Potřebné části žluče vstupují do střev během každého jídla. Když je dvanácterník naplněn trávenou potravou, žluč do ní vstupuje přes žlučovod.

Co ovlivňuje výkon

Hodnota jater pro celý život je k nezaplacení. Bohužel je velmi citlivá na vnější faktory a životní styl člověka. Co zničí tělo a jak můžete pomoci?

Mezi škodlivé faktory patří:

 • sedavý způsob života, nadváha;
 • zneužívání alkoholu a energie;
 • kouření;
 • nesprávná výživa - převaha mastných, smažených, kořeněných a slaných potravin ve stravě;
 • zneužívání sladkostí;
 • časté léky;
 • tvrdá práce;
 • špatná ekologie;
 • infekční a parazitární nemoci;
 • vegetariánské a nízkokalorické diety.

Dlouhodobý účinek jednoho nebo více z výše uvedených faktorů vede k zhoršené funkci jater. Při absenci včasné léčby začíná smrt jaterních buněk, vše končí hepatitidou nebo cirhózou.

Schopnost regenerace

Jen málo lidí přemýšlí o důležitosti každého těla. Játra v těle nehrají poslední roli. Než se však objeví vážné zdravotní problémy, ne všichni oceňují jeho důležitost pro tělo.

Jedním z unikátních vlastností je schopnost regenerace, i když je zachováno pouze 25% tkáně jater. Jedním z příkladů je obnovení původní velikosti orgánu po resekci (odstranění postižené oblasti). Tento proces je poměrně pomalý, trvá několik měsíců až několik let. Záleží na věku a životním stylu pacienta.

Je schopna reagovat na nedostatek a nadměrnou velikost. Lékaři opakovaně pozorovali pacienty po transplantaci části dárcovského orgánu. Zajímavé je, že když se pacientův přirozený orgán zotavil a postupně se vrátil na požadovanou velikost, dárcovská část postupně atrofovala.

Četné studie mechanismu obnovy plně nezkoumaly. Vědci zjistili, že k tomu dochází v důsledku rozdělení konzervovaných zdravých buněk. Ukazuje se, že to není tolik regrowth jako zvýšení zdravých laloků jater. Zajímavosti: odstranění 90% tkáně znemožňuje množení hepatocytů. Při resekci méně než 40% těla také nedochází k buněčnému dělení.

Hlavní onemocnění

Kvalita života a lidský výkon závisí na tom, jak funguje játra. Myšlenka je, že počáteční fáze onemocnění jsou skryté. Člověk málokdy věnuje pozornost primárním symptomům - nevolnost, slabost, pálení žáhy, rozrušená stolice. Když se objeví závažnější příznaky patologie, proces patologie je daleko a vyžaduje dlouhodobou léčbu.

 • hepatitida různých etiologií;
 • steatózu;
 • cirhóza;
 • selhání jater;
 • benigní a maligní novotvary.

Video

Šifry našeho těla. Játra Kognitivní film.

Léčíme játra

Léčba, symptomy, léky

Hodnota jater do lidského těla

Jedním z životně důležitých orgánů člověka jsou játra. Je nepárový a nachází se na pravé straně břišní dutiny. Provádí játra asi 70 různých funkcí. Všechny jsou tak důležité pro životně důležitou činnost organismu, že i malá porucha jeho fungování vede k vážným onemocněním. Kromě toho, že se účastní trávení, čistí krev jedů a toxinů, je úložištěm vitamínů a minerálů a plní mnoho dalších funkcí. Abyste tomuto tělu pomohli pracovat bez přerušení, musíte vědět, jaká je role jater v lidském těle.

Základní informace o tomto těle

Játra se nacházejí v pravém hypochondriu a zabírají mnoho místa v břišní dutině, protože se jedná o největší vnitřní orgán. Její hmotnost se pohybuje od 1200 do 1800 gramů. Ve tvaru se podobá konvexní čepici. To přijalo jeho jméno od slova “pec”, protože tam je velmi vysoká teplota v tomto orgánu. Tam se neustále odehrávají nejsložitější chemické procesy a práce pokračuje bez přerušení.

Nelze jednoznačně odpovědět na otázku, jaká je role jater v lidském těle, protože všechny funkce, které plní, jsou pro něj nezbytné. Proto má toto tělo regenerační schopnosti, to znamená, že se může zotavit. Ukončení jeho činnosti však vede k smrti člověka na několik dní.

Ochranná funkce jater

Více než 400krát denně prochází tělo celou krví, je očištěno od toxinů, bakterií, jedů a virů. Bariérová role jater spočívá v tom, že jeho buňky rozkládají všechny toxické látky, zpracovávají je do neškodné formy rozpustné ve vodě a odstraňují z těla. Pracují jako komplexní chemická laboratoř, neutralizují toxiny vstupující do těla potravou a vzduchem a vyplývající z metabolických procesů. Jaké toxické látky játra čistí krev?

- Od konzervačních látek, barviv a dalších přísad v potravinářských výrobcích.

- Z bakterií a mikrobů, které vstupují do střeva az jejich metabolických produktů.

- Od alkoholu, drog a jiných toxických látek vstupujících do krve potravou.

- Od výfuku a těžkých kovů z okolního vzduchu.

- Z nadbytku hormonů a vitamínů.

- Z toxických produktů vznikajících metabolismem, jako je fenol, aceton nebo amoniak.

Trávicí funkce jater

Právě v tomto orgánu se proteiny, tuky a sacharidy přicházející ze střev přeměňují na snadno stravitelnou formu. Úloha jater v procesu trávení je enormní, protože se zde vytváří cholesterol, žluč a mnoho enzymů, bez kterých tento proces není možný. Oni jsou propuštěni do střeva přes dvanáctník a pomoc v trávení jídla. Obzvláště důležitá je role žluči, která nejen rozkládá tuky a podporuje vstřebávání bílkovin a sacharidů, ale má také baktericidní účinek, který ničí patogenní mikroflóru ve střevě.

Úloha jater v metabolismu

Sacharidy z potravin pouze v tomto těle jsou přeměněny na glykogen, který ve formě glukózy vstupuje do krve podle potřeby. Proces glukoneogeneze poskytuje tělu správné množství glukózy. Játra řídí hladinu inzulínu v krvi v závislosti na potřebách osoby.

Tento orgán se také podílí na metabolismu proteinů. V játrech se syntetizuje albumin, protrombin a další proteiny, které jsou důležité pro životně důležitou činnost těla. Vzniká zde téměř veškerý cholesterol, který se podílí na odbourávání tuků a tvorbě některých hormonů. Kromě toho se játra aktivně podílejí na metabolismu vody a minerálů. Může se hromadit až do 20% krve a slouží jako sklad mnoha minerálů a vitamínů.

Zapojení jater do procesu tvorby krve

Tento orgán se nazývá "depa krve". Kromě toho, že tam lze skladovat až dva litry, probíhají procesy tvorby krve v játrech. Syntetizuje globuliny a albumin, proteiny, které zajišťují srážení krve a tekutost. Játra se podílejí na tvorbě železa, které je nezbytné pro syntézu hemoglobinu. Kromě čištění krve toxických látek, toto tělo rozkládá červené krvinky, což vede k bilirubinu. V játrech se tvoří proteiny, které provádějí transportní funkce pro hormony a vitamíny.

Skladování užitečných látek

Když už mluvíme o roli jater v lidském těle, je nemožné nezmiňovat jeho funkci akumulace látek nezbytných pro životně důležitou činnost. Jaké skladování je toto tělo?

1. Toto je jediné místo pro skladování glykogenu. Játra se hromadí a podle potřeby ji uvolňují do krve ve formě glukózy.

2. Jsou tam asi dva litry krve a používají se pouze v případě těžké ztráty krve nebo šoku.

3. Játra jsou zdrojem vitamínů nezbytných pro normální fungování organismu. V něm je uloženo hlavně množství vitamínů A a B12.

4. Toto tělo tvoří a hromadí kationty kovů nezbytné pro organismus, například železo nebo měď.

Co může vést k porušování v játrech

Pokud toto tělo z nějakého důvodu nemůže fungovat správně, pak existují různé nemoci. Můžete okamžitě pochopit, jaká je role jater v lidském těle, pokud vidíte důsledky porušení v jeho práci:

- snížená imunita a přetrvávající nachlazení;

- zhoršené srážení krve a časté krvácení;

- těžké svědění, suchá kůže;

- vypadávání vlasů, akné;

- výskyt diabetu a obezity;

- různá gynekologická onemocnění, jako je časná menopauza;

poruchy trávení, projevující se častou zácpou, nevolností a sníženou chutí k jídlu;

- nervové poruchy - podrážděnost, deprese, nespavost a časté bolesti hlavy;

- poruchy metabolismu vody, projevené edémem.

Lékař často tyto příznaky léčí, aniž by si všiml, že příčinou je zničení jater. Uvnitř tohoto těla nejsou žádná nervová zakončení, takže člověk nemusí pociťovat bolest. Ale každý by měl vědět, jakou roli hrají játra v jeho životě, a snaží se ji podpořit. Je třeba se vzdát alkoholu, kouření, kořeněných a tukových potravin. Omezte používání léků, přípravků obsahujících konzervační látky a barviva.

Mluvíme "játra", máme na mysli - "život"

Předpokládá se, že kardiovaskulární onemocnění jsou nejběžnější na světě a že se stávají hlavní příčinou úmrtí obyvatelstva. Podle statistik však počet lidí trpících akutní otravou játry v mnoha ohledech převyšuje počet lidí s akutním infarktem. Ukazuje se, že problémy s játry v jednom stupni nebo jiné starosti každý třetí člověk na planetě dnes! To znamená, že obnovení a udržení zdraví tohoto těla je nejdůležitějším úkolem, o kterém by měl každý přemýšlet.

Hodnota jater do těla

Játra jsou právem nazývána "továrna života". Toto multifunkční tělo je současně považováno za „hlavní filtr těla“ a jeho „hlavní chemickou laboratoř“, ve které probíhají nejdůležitější chemické procesy. Játra jsou jako multifunkční počítač, který je současně zodpovědný za metabolismus, zažívání a krevní oběh. Jen si myslím, že toto tělo vykonává více než 500 funkcí a každou sekundu dostává 400 bilionů. chemické reakce!

Játra jsou hlavním "filtrem" těla

Většina z nás ví, že nejdůležitější funkcí jater je očistit tělo škodlivých látek přicházejících ze vzduchu, z potravin, nebo z těla samotného. Kromě toho, játra neutralizuje viry a bakterie, které vstupují do těla, což jim brání usazování na životně důležité orgány. V tomto případě játra fungují nejen během dne, ale i v noci, odstraňují toxiny z těla z těla a vracejí se k osobě tolik potřebné ranní ráznosti. Pokud toto tělo přestane zvládat své povinnosti, osoba se probudí pomalá a unavená.

Játra - "baterie" trávení

Během dne produkují játra přibližně 1 litr žluči, která vstupuje do žlučníku - speciální rezervoár pro skladování této esenciální látky. 90% žluči vstupuje do střeva, kde se aktivně podílí na odbourávání a vstřebávání tuků (bez žluči, tuků se jednoduše neabsorbuje), jakož i absorpce vápenatých solí. Navíc játra stimulují střevní peristaltiku a také eliminují procesy fermentace a rozpadu v tomto orgánu. Lékaři po celém světě souhlasí s tím, že čištění jater je nejdůležitější podmínkou prevence a léčby dysbiózy.

Játra - "obránce" kardiovaskulárního systému

Již jsme se zmínili, že rozdělení potravin požitých v těle nebere veškerou žluči. Přibližně 10% této látky vstupuje do krve, kde se s ní mísí. Zředění krve na požadovanou konzistenci, žluč usnadňuje jeho průchod přes malé krevní cévy a kapiláry, což znamená, že to může být argumentoval, že játra pomáhá krevní oběhový systém.

Interakce jater a cholesterolu

Z hlediska interakce jater s kardiovaskulárním systémem je mimořádně zajímavý vliv tohoto orgánu na syntézu cholesterolu, a tedy i na rozvoj aterosklerózy. Podle obyvatel je cholesterol viníkem pro rozvoj aterosklerózy, která ohrožuje osobu se smrtí mrtvicí nebo srdečním infarktem. Ve skutečnosti není všechno tak jednoduché. Cholesterol je cenná organická sloučenina, která v organismu plní dvě důležité funkce: je nedílnou součástí buněčných membrán a stává se také materiálem pro syntézu hormonů, žlučových kyselin a vitaminu D3, které jsou nezbytné pro tělo.

Je důležité pochopit, že hladina cholesterolu v krvi je regulována v procesu renálního a střevního oběhu. Stává se to takto: po rozpadu tuků a účasti na dalších nezbytných procesech v dvanáctníku se část žluče dostane do konečníku a některé se vrátí do jater. Pokud tento cyklus nastane za účasti zdravých jater, přebytek cholesterolu opouští tělo bez usazování na cévních stěnách. Když jsou játra nemocná a nepracují při plné kapacitě, odtok žluči se snižuje a přebytek cholesterolu nenajde lepší místo pro sebe než krevní cévy. To se stává klíčovým faktorem ve vývoji aterosklerózy.

Mimochodem, zdravé játra také vykonávají samočistící funkci, díky stejné žluči, která při opuštění těla bere s sebou škodlivé produkty rozkladu, což znamená toxické a jiné nebezpečné látky.

Játra jsou „chovatelem“ štíhlé postavy.

Říká se, že špatný člověk nemá játra, ale „ohniště“, ve kterém všechny přebytečné popáleniny. To je částečně pravda. Enzymy, které produkují jaterní buňky, podporují metabolické procesy v těle, díky čemuž zůstává lidská postava štíhlá. Na pozadí těhotenství a porodu však dochází ke stresu a dalším faktorům v těle hormonálnímu selhání, které může nepříznivě ovlivnit produkci enzymů a vyvolat obezitu. To je důvod, proč je ve většině případů zbytečné bojovat s nadváhy bez úpravy hormonů, a ne uvedení do pořádku práce jater.

Játra - "čistší" kůže

Není žádným tajemstvím, že lidská kůže vykonává nejen ochrannou funkci, ale je také termostatem, pomáhá dýchat a podporuje metabolické procesy v těle. Na tomto základě se jakékoliv problémy uvnitř těla okamžitě odrážejí na kůži. Navíc každý lékař ví, že léčba psoriázy, akné, ekzému nebo neurodermatitidy je nemožná bez obnovení funkce jater. Mimochodem, brzy vrásky jsou také "ahoj" z nemocných jater!

Játra - hormonální "regulátor"

Mnozí budou překvapeni, ale je to játra, která reguluje hladinu hormonů v těle. Toto tělo produkuje část hormonů a paralelně s tím eliminuje přebytek těchto biologicky aktivních látek, brání hormonální nerovnováze. Pokud onemocní játra, způsobuje hormonální narušení, které může vést k mnoha hormonálním onemocněním a dokonce i k rozvoji nádorů. Bylo prokázáno, že podvýživa je základem pro rozvoj mastopatie.

Játra jsou „cílem“ škodlivých léčivých látek.

Podle lékařů vznikají v 30% případů jaterní problémy v důsledku vedlejších účinků drog. Tyto údaje se navíc každoročně zvyšují. Zvláště těžké je játra osoby, která bere několik léků najednou. Nejnebezpečnější pro toto tělo jsou antibiotika a steroidy, cytostatika a hormonální léky. Proto byste měli při nákupu léku zvolit ten, na kterém je napsán „nemetabolizován v játrech“, nebo je na něm poznámka „zcela odstraněna z těla“. Mimochodem, žena má mnohem vyšší riziko jaterních problémů v důsledku medikace, protože Ženské tělo produkuje mnohem méně enzymů štěpících toxiny.

Alkohol je nejhorší nepřítel jater

Nejčastější příčinou poškození při pečení je zneužívání alkoholu. A nemyslete si, že pouze silný alkohol ovlivňuje játra při práci. Toto tělo se stejnou silou ovlivňuje jak sklenici vodky, tak pivo, a proto není divu, že po 10-15 letech pravidelného užívání alkoholu vyvíjí člověk jaterní cirhózu nebo hepatitidu. Zároveň je jen velmi málo lidí, jejichž tělo vnímá alkohol jako jed. Většina lidí dokonale snáší alkohol, což způsobuje drtivé rány zdraví jater.

Příznaky onemocnění jater

Aby bylo možné okamžitě konzultovat s lékařem a odstranit existující problémy s játry, musí každý člověk znát hlavní známky onemocnění tohoto orgánu.

Pozornost by tedy měla být věnována bolesti na pravé straně, která může být bolestivá, s pocitem těžkosti, která hovoří o zpomalení odlivu žluči a šíření tohoto orgánu, nebo akutní a paroxyzmální, vzrůstající po konzumaci tukových potravin a naznačujících vývoj dyskineze. Tyto pocity jsou doplněny „kovovou“ chutí nebo hořkostí v ústech ráno. Kromě toho může být mírná nevolnost, rušivé ráno. Pokud se po požití tukových potravin zvýší nevolnost, je důvod předpokládat stagnaci žluči.

Trávicí systém signalizuje onemocnění jater, zvýšenou tvorbu plynů a říhání, abdominální křeče po jídle a problémy se stolicí, špatným dechem a nažloutlým nádechem na jazyku.

Pokud se člověk s nemocným játry dívá na sebe v zrcadle, bude si moci všimnout tupé, nažloutlé a dokonce i zemité barvy pleti (v pokročilých případech se stává nazelenalým). Kromě toho se mohou na jeho tváři objevit bílé tuky, které indikují zvýšenou hladinu cholesterolu, a tím nepřímo potvrzují problémy s játry. Žluté sáčky pod očima, suché rty a špatně se hojící rány v rozích rtů by měly být také upozorněny. Hnědé skvrny v časové oblasti - další důkaz ucpaných jater.

Pokud kůže nedává důvod k úzkosti, problémy s játry mohou být identifikovány očima, a to žloutnutím skléry, která by v normálním stavu měla být bílá. Podívejte se také na vlasy. U osob s onemocněním jater jsou suché a křehké a pokožka hlavy je neustále svědění a odlupování. Mimochodem, bolavé játra dávají svědění, a to svědění na zádech dlaní, stejně jako na zápěstí.

Nenechte se obejít s pozorností a pasem. Opuch v této oblasti, například netypicky vystupující břicho, může znamenat, že játra nepracují správně a potřebují naléhavé čištění.

Léčba jater a očištění

Pokud zjistíte problémy s prací s cookies, musíte o nich okamžitě informovat lékaře. Pouze odborník má právo předepsat léčbu tohoto orgánu, ale samoléčba může vést k nepředvídatelným následkům. Totéž platí pro čistící postupy.

Varování Existuje mnoho způsobů, jak očistit játra na internetu, ale většina z nich je nejen neúčinná, ale také velmi nebezpečná pro tělo. Proto, aby nedošlo k poškození sebe, musí být všechny postupy pro čištění cookies koordinovány s lékařem!

V tomto článku budeme popisovat způsoby, jak očistit játra pomocí ostropestřce mariánského (bodlák), jako nejcennější a zároveň nejbezpečnější rostlinu z hlediska očištění tohoto základního orgánu.

Metoda číslo 1

 • semena bodláku (100 g);
 • olej ostropestřce mariánského (70 g).

Mletí semen, a pak vylití prášku olejem, produkt musí být smíchán. Užívání takové čištění suspenze v 1 lžičky. jeden p / den během období stanoveného lékařem (obvykle od 10 do 30 dnů), budete čistit játra a pomáhat tomuto tělu pracovat na plný výkon.

Metoda 2

 • olej ostropestřce mariánského (70 g);
 • semena mléčného ostropestřce (100 g);
 • kořen lopuchu (5–10 g);
 • kopr (5-10 g).

Tento recept opakuje předchozí recept, s jediným rozdílem v tom, že semena zemského bodláku, tj. mléčný bodlák, musíte přidat nejen máslo, ale také kořen lopuchu. Vezměte si složení je také nezbytné pro 1 lžičky. 3 p / den a doba čištění by měla být stanovena lékařem.

Na doporučení (pouze) ošetřujícího lékaře můžete pít přípravek Ursosan k očištění jater. Podporovat práci jater je thistle olej. Postarejte se o játra!

Funkce jater. Co člověk potřebuje pro játra a co jsou játra zodpovědná za lidské tělo

Na co člověk potřebuje játra?

Pokud se ptáte - proč člověk potřebuje játra, pak většina lidí s největší pravděpodobností odpoví na detoxikaci toxinů. A tato odpověď bude správná, ale tato funkce ochrany těla před různými škodlivými látkami není jediná. Toto tělo je předurčeno pracovat nepřetržitě a plnit mnoho úkolů. Funkce jater tedy zahrnují:

- Monitorování hladin glukózy v krvi. Glukóza označuje hlavní zdroje energie v našem těle. Pochází z produktů, které obsahují tyto sacharidy - cukr, pečivo, obiloviny, bobule, ovoce a tak dále.

Aby tělo fungovalo dobře, musí mít hladina glukózy v krvi, její hladina, určitou úroveň a být u mužů - stabilnější stav, protože jak nadbytek, tak nedostatek glukózy může katastrofálně poškodit tělo. Na tomto pozadí mohou být postiženy různé orgány našeho těla, od sítnice až po svaly srdce.

Nemůžeme vždy přesně kontrolovat naše jídlo, někdy může být příliš mnoho glukózy v krvi, bude stačit „jíst“ několik bonbónů najednou. V tomto případě se játra a přebytečná glukóza odebírají a přeměňují na speciální látku zvanou glykogen s jeho další konzervací.

Pokud se ptáte - proč člověk potřebuje játra, pak většina lidí s největší pravděpodobností odpoví na detoxikaci toxinů. Toto tělo je předurčeno pracovat nepřetržitě a plnit mnoho úkolů.

Když jsme vynechali jídlo nebo aktivně trénujeme, hladina glukózy v krvi klesne pod normální hodnotu a pak játra přijde, přemění glykogen na glukózu, která krmí naše tělo. Pokud by tato funkce byla nepřítomná, pak bychom všichni trpěli cukrovkou a neměli bychom čas jíst, riskovali bychom, že se dostanou do hypoglykemické kómy.

- Regulace v těle krve. Krev je určena k pohybu v cévách a přivádí potřebné živiny do orgánů, přičemž odpad. Každý to ví ze školy. A skutečnost, že v našem těle jsou takzvané krevní depa, které jsou tvořeny orgány - nádržemi, zdaleka není každému známo. Játra jsou jedním z těchto orgánů, kde je uložen velký objem krve.

Do určité doby je tato dodávka izolována od hlavního krevního oběhu a když dojde ke ztrátě krve, tato zásoba je rychle vyhozena do krevních cév. Bez této práce pro játra, v případě nehod, zranění, zdravotních operací, by hrozba pro naše životy byla mnohem vyšší.

Mimochodem, neměli jsme játra, mohli bychom zemřít z jakékoli, dokonce i malé rány. Mnoho plazmatických proteinů se syntetizuje pouze v játrech, včetně těch, které jsou zodpovědné za normální srážení krve, což znamená rychlé hojení škrábanců a řezů.
- Pomoci vstřebávat vitamíny. Dobré zdraví bylo vždy denním příjmem vitamínů. Když dodržujete vyváženou stravu, zajišťuje to dodávku živin do těla. Ale to nebude stačit, je nezbytné, aby vitamíny byly plně asimilovány.

A tento pocit bez jater je těžké splnit. S jeho pomocí se zpracovávají vitamíny A, C, D, E, K, PP, kyselina listová a pomáhá jim (vitamíny) plnit jejich funkce. Účinek těchto vitamínů na tělo je různorodý, bez nich plnohodnotná imunitní činnost s nervovým systémem, síla kostí, dobrý zrak, normální metabolické procesy, elasticita kůže...

Také, játra obchody a zásoby vitamínů, jako jsou A, D, B, B12, které jsou používány v těle, když nové porce živin, z nějakého důvodu, ne. Tento orgán má významnou úlohu při zpracování a skladování různých prvků - železa, mědi, kobaltu, které jsou nezbytné pro reprodukci hemoglobinu.

Co játra v lidském těle

Vzhledem k tomu, že bez jater je nemožné kontrolovat hladinu glukózy v krvi a její objem v cévách, podívejme se trochu na to, za co je játra v lidském těle zodpovědná a co je pro ni nejdůležitější:

- Poskytuje normální trávení. Jaterní buňky, hepatocyty, tvoří žluč, který je pak poslán do žlučníku. Když jídlo vstoupí do těla, žluč je propuštěna do střev.

Bez žluči, trávení tuků je nemožné, s jeho dopadem, oni jsou rozebrat a absorboval, a bez toho plná absorpce bílkovin a uhlohydrátů je nemožná. Vytvoření pohodlného pracovního prostředí pro trávicí enzymy a stimulace střevní motility je také jedním z úkolů žluči. To znamená, že přispívá ke zpracování potravin a jeho dalšímu pokroku v požadovaném směru.

Žluč jaterních buněk je vylučován téměř bez zastavení, někde 800 - 1200 ml denně, v průměru vše závisí na hmotnosti osoby. Pokud se produkce žluči zastaví, pak se vyhní trávení potravin.

- Odstraňuje veškerý přebytek z těla. Naše tělo vypadá jako nějaká obrovská továrna, a v podstatě prakticky tam je odpad, odpad, nepotřebný, často prostě komponenty, které jsou zbytečné. Zde je jejich odstranění také zabývá játry. S jeho pomocí jsou odstraněny přebytečné hormony a vitamíny a škodlivé sloučeniny dusíku vznikající při metabolickém procesu látek.

Nezapomeňme na toxiny přicházející zvenčí, není to nic pro to, že játra se nazývají hlavní filtr. Jako houba sama o sobě prochází jak konzervačními látkami, tak těžkými kovy a pesticidy a rozděluje je již do bezpečného stavu. Pokud by taková funkce chyběla, pak by se naše tělo stalo výsypkou a my bychom nebyli žili týden, „ohnutí“ před otravou.

- Co je důležité pro játra. V jaterních buňkách - hepatocytech, obrovská schopnost zotavit se. Byly případy, kdy tento orgán po operaci znovu rostl, po čemž měl člověk jen čtvrtinu. Jen příznivé podmínky mohou pomoci játrech obnovit. V moderním životě existuje mnoho faktorů, které jí mohou ublížit, příliš mnoho, takže se rozšířily její nemoci.

Charakteristickým rysem jater je, že ani se změnami nás nemusí dlouho obtěžovat a výskyt bolesti byl způsoben pouze pozdními stádii onemocnění. Máte-li rizikové faktory, musíte jít k hepatologovi nebo gastroenterologovi, vyšetřit a dodržovat doporučení lékařů.

Komplexní terapie onemocnění jater typicky obsahuje léky z tzv. Skupiny hepatoprotektorů. S jejich pomocí se mohou jaterní buňky rychleji zotavit a zabránit jejich zničení. Některé prostředky této skupiny zlepšují průtok krve v játrech s odstraněním přebytečného tuku. Tyto léky se používají k profylaktickým účelům, ale před přijetím je třeba se poradit se svými lékaři.

Co je nebezpečnější než alkohol - nadměrný cukr a tuk je jako rána do jater

Je známo, že játra hrají důležitou roli v metabolismu a že neutralizují nejrůznější nebezpečí. Ale tady, co je pro to nejdůležitější, po tom, co je srdce přirozeně orgánem, a co není, je asi jen málo lidí. Pravděpodobně si mnoho lidí myslí, že pouze alkohol bude pro alkohol pro játra nebezpečnější, ale bude to spíš jako rána do jater.

Ale tvrdohlavá „velká lež“ (statistiky) nám říká, že takzvané nealkoholické mastné onemocnění jater postihuje více lidí než milovníků alkoholu. A to je vážné onemocnění, při kterém jaterní buňky hromadí velké množství tuku spojené se stravovacími návyky.

Ukazuje se, že nejškodlivější pro játra je nadměrná konzumace nejběžnějších produktů, to jsou snadno stravitelné cukry a živočišné tuky. Kromě toho jsou „asimilovatelné cukry“ škodlivější než samotný živočišný tuk. Za nejhorší z cukrů se považuje fruktóza, která může přispět k zánětu ledvin a také nealkoholické onemocnění jater.

To může být překvapující, ale tuky s cukry v játrech mohou způsobit stejné komplikace jako alkohol, ale se stejnými projevy. Postupem času, obě tyto choroby u některých lidí vedou k cirhóze, a často k rakovině jater. Kromě toho mohou nastat takové závažné změny v metabolismu, kdy vedou k diabetu a onemocněním srdce a cév, které zahrnují klasické mrtvice a infarkty.

Před časem švýcarský experiment provedl, v důsledku čehož bylo zjištěno, že přebytečný tuk v játrech se hromadí pouze s měsíční spotřebou rychlého občerstvení. Stejného výsledku bude dosaženo v důsledku nadměrné konzumace mastných a sladkých potravin.

Bohužel, tento styl potravin dnes je typický pro mnoho lidí, a obrovské množství moderních potravin obsahují velké množství sacharidů a skrytých tuků. Patří mezi ně většina zpracovaných masných výrobků a potravin. Z podezření je pravděpodobné, že pouze zdravé štíhlé maso může být považováno za zdravé pro játra.

Nejen sladkosti jsou naplněny cukrem, výrobci přidávají cukr do téměř všech známých potravin, nápojů a dokonce i omáček. Cukr je nejen nejjednodušší, z mlékárny - běžný kefír, jogurt, klasická zakysaná smetana s tvarohem. Pokud výrobek obsahuje výživové doplňky, s největší pravděpodobností obsahuje hodně cukru, bude to spravedlivé pro „hotové obiloviny“, které jsou často přesyceny cukrem.

Nejlepší volbou by byly potraviny, kde se sacharidy rozkládají na cukr pomalu, z obilovin to může být pohanka, ječmen, ovesné vločky, pšenice, ale ne krupice s rýží. Těstoviny budou užitečnější z takzvané tvrdé mouky nebo hrubé mouky. Omezení „tekutého cukru“ - sody, ovocných šťáv, sladkých čajů s kávou bude velmi důležité a pivo podléhá také omezením. Jedním slovem si vybereme ty produkty, které přispívají k funkci jater v těle, ale zde čteme, jaký druh kaše můžete použít k „rozdrcení“ jater.

Klouby jsou normální

Prevence a léčba onemocnění kloubů

Hodnota jater u lidí

V lidském těle nejsou žádné zbytečné orgány: všichni dělají určitou práci a musí být zcela zdraví. Jen málo lidí si však myslí o roli těchto orgánů: například málo lidí ví o funkci jater a provádí se jen malé množství prevence jater.

Proč je to potřeba

Játra jsou nesmírně důležitým orgánem, bez něhož nelze žít. Jedná se o žlázu o hmotnosti až jeden a půl kilogramu, která se skládá z mnoha drobných částí, z nichž každá má určitou strukturu. Všechny játra pronikají do krevních cév a žlučovodů. Orgán se nachází na pravé straně pod žebry, mírně jde po levé straně. Během dne, játra dezinfikují asi sto litrů krve: to je vlastně vždy na stráži pro zdraví, a proto zdraví jater je nesmírně důležité.

Důležitým rysem jater je schopnost zotavit se, i když je postiženo asi 75% všech buněk. Proces je však extrémně pomalý a většinou je počáteční objem dosažen expanzí zbývajících zdravých buněk. To samozřejmě nepřispívá ke zdraví a sebemenší nesrovnalosti v léčbě povedou ke zhoršení zdraví.

V těle plní játra velmi důležité role:

 1. Jeho nejdůležitější funkcí je čištění krve všech škodlivých nečistot: jedů, toxinů, alergenů, produktů zpracování jiných toxických látek a dalších "odpadků". Také odstranil přebytečné vitamíny, hormony, všechny viry a bakterie, které mohou poškodit tělo. Jakmile se v těle, jedy a toxiny jsou zpracovány na méně nebezpečné látky, které jsou pak odstraněny z těla.
 2. Druhým důležitým faktorem je jeho účast v procesu trávení: v játrech se denně produkuje litr žluči, z čehož 90% vstupuje do střeva. Žluč je nezbytná pro zpracování tuku, stimulaci tenkého střeva a neutralizaci žaludeční šťávy, což může nepříznivě ovlivnit enzymy pankreatu;
 3. Kromě žluči se zde tvoří další enzymy, které se po proniknutí do dvanáctníku a tenkého střeva podílejí na procesu trávení;
 4. Podílí se na metabolismu sacharidů, reguluje hladinu glukózy v těle. Když je hladina glukózy v játrech překročena, glykogen je tvořen a zadržován: když se snižuje obsah cukru v krvi, glukóza opět tvoří glukózu, která se vrací do krve;
 5. Játra se také podílejí na metabolismu bílkovin: tvoří speciální bílkoviny krevní plazmy a také látky potřebné pro srážení krve. Rovněž neutralizuje toxické dusíkaté látky, které vznikají při trávení bílkovin;
 6. Játra doplňují zásoby vitamínů A, D a B12, podílejí se také na metabolismu nezbytných vitamínů a ukládají je do sebe;
 7. Tělo se aktivně podílí na metabolismu vody a soli: zadržuje ionty železa a chloru;
 8. Určité množství krve je uloženo v játrech, které budou „hozeny“ do oběhového systému, pokud dojde k velké ztrátě krve nebo vazokonstrikci v důsledku šoku;
 9. Během tvorby plodu se játra podílejí na tvorbě krve dítěte.

Jinými slovy, hlavní funkcí jater je úplné očištění krve a její doplnění užitečnými látkami. Tělo jej čistí, dezinfikuje, odstraňuje "odpadky" a nasycuje vitamíny. V případě jakýchkoliv onemocnění je proces čištění narušen a v krvi se hromadí škodlivé látky. Tato práce je obzvláště důležitá v případě otravy alkoholem: alkohol vede k těžké otravě celého těla a játra tráví spoustu času k odstranění následků.

Co dělají játra?

Kupodivu, ale mnoho lidí neví, co játra dělá, a zejména tam, kde se nachází. Ale marně tento životně důležitý orgán vykonává v našem těle obrovskou práci.

Játra můžete najít na pravé straně za žebry, které jej chrání před jakýmkoliv zraněním a poškozením. Každou hodinu prochází tento orgán asi 100 litry krve, neutralizuje ji a čistí. Také játra jsou jediným lidským orgánem schopným samoléčení. Pokud odstraníte 75% jaterních buněk, bude stále schopen plně se zotavit.

Funkce jater

V normální funkci těla hraje obrovskou roli lidské játra, jehož funkce ovlivňují všechny ostatní systémy.

 • Metabolická funkce. Metabolismus se vyskytuje v játrech, během kterých jsou ženské a mužské hormony inaktivovány. Pokud z nějakého důvodu toto tělo přestane fungovat, hormony se začnou hromadit a člověk se například změní na ženu, která získá specifické formy.
 • Syntetická funkce. V tomto těle jsou vytvořeny téměř všechny živiny vytvořené v těle. Také v žluči jater jsou syntetizované kyseliny, které pomáhají zpracovávat a vstřebávat tučné potraviny.
 • Neutralizační funkce. Játra jsou místem, kde jsou dezinfikovány toxiny a toxické látky, drogy, jedy, alkohol a další látky, které sami otravujeme. V procesu zpracování toxinů, játra zničí sám. Ale díky schopnosti regenerace je pak obnovena.
 • Trávicí. Játra se také podílejí na procesu trávení a poskytují tělu potřebu glukózy, která vzniká v důsledku přeměny aminokyselin, mastných kyselin, kyseliny mléčné a glycerinu.
 • Další játra slouží jako druh depa krve. S významnou ztrátou krve se krevní cévy dodávající játra stáhnou a uvolní krev do krevního oběhu.

Role tohoto orgánu je prostě nemožné přeceňovat. Kromě toho, že má mnoho funkcí, játra jsou také hlavní trávicí žlázou, jejíž činností je produkovat žluč, která vstupuje do dvanácterníku.

Hodnota jater

Snad neexistuje jednotný systém lidského těla, který není závislý na práci jater:

 • imunitní systém, který poskytuje ochranu proti různým infekcím, přímo závisí na schopnosti jater syntetizovat protilátky - imunoglobuliny;
 • hormony z velké části závisí na stavu jater. Ovlivňuje sexuální funkce a schopnost ženy otěhotnět a později nést dítě;
 • játra se podílejí na výměně mědi, železa a dalších stopových prvků;
 • Většina metabolismu lipidů se vyskytuje v játrech, jejichž porušení vede k ateroskleróze, vaskulární okluzi a obezitě.

Nyní, když víme, pro co jsou játra, můžete ocenit jeho zásluhy a roli ve vašem těle.