Image

Vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E a další)

Člověk dostává vitaminy rozpustné v tucích z produktů rostlinného a živočišného původu.

Ty, které obsahují přírodní oleje a tuky. Některé vitamíny v této skupině jsou silné antioxidanty, které chrání tělo před působením volných radikálů.

Tento typ vitamínů se hromadí v tkáních těla, zejména v játrech a tukové tkáni. Proto se jejich schodek stává okamžitě ne zřejmým. Možné je také předávkování, zejména A a D - hypervitaminóza.

Nevyvážená strava, která se hojně vyskytuje v jednom typu tuku nebo naopak vylučuje, vede k nedostatku nebo nadbytku vitamínů rozpustných v tucích.

Vlastnosti vitamínů rozpustných v tucích

Zvažte 6 důležitých vlastností vitamínů rozpustných v tucích:

Vlastnost 1. Rozpustit v tucích.

Vlastnost 2. Část buněčné membrány.

Vlastnost 3. Mají schopnost akumulovat se v podkožní tukové tkáni v tukových kapslích vnitřních orgánů. Díky tomu tělo vytváří poměrně „silný“ přísun vitamínů rozpustných v tucích. Jejich přebytek je uložen v játrech a v případě potřeby vyloučen z moči.

Vlastnost 4. Hlavním zdrojem obsahu jsou potraviny živočišného původu (maso, ryby, mléko, vejce, sýry atd.), Jakož i rostlinné produkty. Vitamin K je tvořen střevní mikroflórou těla.

Nemovitost 5. Nedostatek vitamínů rozpustných v tucích je velmi vzácný, protože tento typ vitamínů se pomalu vylučuje z těla.

Vlastnost 6. Předávkování vitamíny rozpustnými v tucích nebo jednorázové použití velmi vysokých dávek může vést k závažnému onemocnění těla. Zvláště toxické předávkování vitamíny A a D.

Funkce vitaminů rozpustných v tucích

Stejně jako ve vodě má tato skupina svůj vlastní funkční účel. Vitamíny rozpustné v tucích mají pět hlavních funkcí:

1. Látky z této skupiny hrají důležitou roli při udržování optimálního stavu membrán všech buněk.

2. Tyto látky pomáhají tělu vstřebávat produkty denní stravy. Přispívají k úplnému rozpadu tuků, které vstupují do těla potravou.

3. Vitamíny rozpustné v tucích netvoří koenzymy. Jedinou výjimkou je stejný zástupce skupiny - K.

4. Spolu se steroidními hormony tato skupina látek plní poslání induktorů proteinové syntézy. V tomto procesu jsou zvláště aktivní formy vitaminu D.

5. Některé vitaminy rozpustné v tucích slouží jako antioxidanty pro naše tělo a chrání je před škodlivými účinky nejnebezpečnějších ničitelů - volných radikálů.

Vitamíny A, E, K, D, F tedy patří do skupiny lidí rozpustných v tucích, většina těchto látek by měla být získána z potravin lidmi a pečlivě utvářet jejich každodenní stravu. Pokud nebudete následovat přítomnost těchto biologických přísad v potravinách, pak je plná nedostatku vitamínů, což může mít za následek rozvoj nemocí a poruch těla. Aby se tato skupina vitamínů dobře vstřebala, jsou nezbytné tuky (pro vodou rozpustné - voda).

Nyní se zaměříme na charakteristiky a charakteristiky každého z reprezentantů skupiny rozpustné v tucích.

Vitamin A (Antiinfekční vitamin, anti-xeroftalmický vitamín, retinol, dehydroretinol)

Vitamin A (nebo retinol) je vitamin rozpustný v tucích. Nejprve byl objeven retinol, takže dostal název Vitamin A. Retinol slouží jako antioxidant.

Hlavním zdrojem vitaminu A jsou živočišné produkty. Také vitamin A může být vyroben tělem z beta-karotenu, pigmentu, který se nachází v mnoha druzích ovoce a zeleniny. A v červených potravinách je vitamín A mnohem více než ve žlutých a zelených.

Vitamin A se může hromadit v játrech. Při dlouhodobém užívání retinolu ve vysokých dávkách se stává toxickým. Denní příjem vitamínu A pro různé skupiny lidí se liší. Muži potřebují 700–1000 µg vitamínu A denně, potřeba žen vitaminu A je 600–800 µg a pro těhotné ženy je denní dávka vitaminu A 100 µg více a pro kojící ženy –– 400 µg. V závislosti na věku a pohlavních charakteristikách u dětí je denní příjem vitamínu A 400-1000 mcg. Při akutním deficitu vitaminu A se dávka zvyšuje na maximálně 3000 μg.

Vitamin A je lépe absorbován tukem (olejem) a nerozpouští se ve vodě. Při vaření a zpracování potravin se však ztrácí 15-35% retinolu. Musíte to vzít v úvahu při vaření potravin bohatých na vitamín A.

Retinol podporuje imunitu. Zdraví kůže, zubů, kostí, vlasů je nemožné bez vitaminu A. Stav plic a močových cest závisí do značné míry na vitamínu A. Retinol je velmi užitečný pro vidění. Vitamin A přispívá k správnému vývoji těla dítěte.

Vitamin D (Antirachitický vitamin, ergokalciferol, cholekalcirol, viosterol)

Kostní systém: hlavní funkcí vitamínu D je vstřebávání hořčíku a vápníku, které jsou nezbytné pro tvorbu a vývoj zubů a kostí. Stimuluje také vstřebávání vápníku v ledvinách a střevech. Reguluje obsah fosforu a vápníku v krvi, vitamín D je hlavní spojovací hormonální regulací výměny fosforu a vápníku. Navíc zvyšuje tok vápníku do kostí a zubů a pomáhá je posilovat.

Buněčný růst: Vitamin D se podílí na růstu a vývoji buněk. Podle studií, hormon kalcitriol chrání tělo před maligními chorobami, zpomaluje růst rakovinných buněk v hrudníku, tlustého střeva, kůže. Je účinný při léčbě a prevenci leukémie, rakoviny prsu, vaječníků, prostaty, mozku. Vitamín D3 se používá k externímu použití při léčbě psoriázy, protože snižuje šupinatění kůže, která je charakteristická pro psoriázu.

Imunitní systém: množství vitamínu D v těle ovlivňuje oblast kostní dřeně, která je zodpovědná za syntézu imunitních buněk - monocytů, tzn. zvyšuje imunitu.

Hormony: Vitamin D koordinuje produkci inzulinu pankreatem, to znamená, že ovlivňuje hladinu glukózy v krvi.

Nervový systém: pomáhá udržovat optimální hladinu vápníku v krvi, což zajišťuje plný přenos nervových impulzů a proces svalové kontrakce, tj. Normální funkce nervů a svalů. Podle některých zpráv, posílení procesu asimilace hořčíku a vápníku, vitamín D pomáhá obnovit ochranné membrány obklopující nerv, z tohoto důvodu je součástí komplexní léčby roztroušené sklerózy.

Vitamin E (tokoferol, anti-sterilní vitamín)

Vitamin E je také jinak označován jako tokoferol. Jedná se o vitamín rozpustný v tucích, který má silné přírodní antioxidanty, radioprotektivní vlastnosti.

Kromě toho má vitamín E řadu dalších užitečných vlastností:

 • významně zpomaluje proces stárnutí v těle;
 • stimuluje imunitu, podílí se na ochraně před virovými a bakteriálními infekcemi;
 • zlepšuje regeneraci tkání;
 • stimuluje tvorbu kapilár a zlepšuje tonus, vaskulární permeabilitu;
 • zlepšuje krevní oběh;
 • zvyšuje schopnost regenerace organismu;
 • podílí se na syntéze hormonů;
 • snižuje tvorbu jizev, zjizvení na kůži;
 • snižuje únavu těla;
 • snižuje výskyt záchvatů;
 • pomáhá snižovat krevní tlak;
 • pomáhá zajistit normální srážení krve, zabraňuje její zvýšené hladině, podílí se na léčbě trombotických onemocnění;
 • podílí se na prevenci šedého zákalu;
 • zabraňuje senilní pigmentaci;
 • pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi;
 • chrání před negativními účinky cigaretového kouře;
 • Zahrnut do komplexní léčby diabetu, Alzheimerovy choroby;
 • napomáhá normálnímu fungování svalů;
 • spolu s vitaminem C má vysoký protirakovinový účinek na tělo;
 • podporuje vstřebávání vitaminu A.

Vitamin K (Menadione, koagulace vitaminů, antihemoragický vitamin)

Vitamin K je vitamin nezbytný pro zajištění normální srážlivosti krve. Je také zapojen do některých procesů spojených s tvorbou kostí a nedostatek tohoto vitamínu může vést ke zlomeninám kostí, zejména ve stáří. Denní příjem vitamínu K je 120 mikrogramů pro muže a 90 mikrogramů pro ženy. Tabulka 1 ukazuje obsah vitamínu K v rostlinných potravinách bohatých na tento vitamin.

Vitamin K označuje chemickou látku menadion a její další deriváty, které vykazují antihemoragickou aktivitu. Existují dva typy vitamínu K:

Phyloquinone - nalezený hlavně v rostlinných produktech; převládá v listnatých zelení. Tradičně se nazývá vitamin K1.

Menachion - nalezený v živočišných produktech a bakteriích. Tradičně se nazývá vitamin K2.

Je důležité si uvědomit, že některé léky, alkaloidy a nápoje ničí vitamíny rozpustné v tucích nebo snižují jejich obsah v těle. Alkohol omývá vitamin A, protože nikotin, vitamín A a E se rozkládají, hypnotika zpomalují vstřebávání vitamínů A, D a E. Během tepelného zpracování potravin je tato skupina vitamínů méně ovlivněna destrukcí než ty, které jsou rozpustné ve vodě.

Každý z těchto vitamínů rozpustných v tucích svým vlastním způsobem potřebuje tělo, nedostatek některého z nich (který se však stává velmi zřídka) může mít velmi nepříznivé důsledky. Neměli bychom však zapomínat, že jejich značný přebytek může také způsobit vážné narušení některých procesů v těle.

Vitaminy rozpustné v tucích

Vitamíny rozpustné v tucích jsou skupinou užitečných látek, které se mohou rozpouštět v mastném prostředí. Zúčastněte se metabolických procesů, jsou zodpovědné za zdraví orgánů a systémů lidského těla.

U většiny výrobců potravinářských obalů uvádějí přítomnost některých vitaminů. Na policích supermarketů se objevilo mléko „obohacené vápníkem a D3“, šťávy „s vysokým obsahem kyseliny askorbové“, cereálie a müsli „se všemi stopovými prvky nezbytnými pro vaše dítě“. Tyto reklamní tabule pro mnoho kupujících jsou signálem, že produkt je užitečný a stojí za to ho vybrat mezi mořem této řady. Ale co vlastně víme o vitamínech? Jaké výhody mají pro tělo a jak se liší?

Všichni ze školy víme, že vitamíny jsou pro tělo důležité živiny, které pomáhají systémům a orgánům fungovat. A často na nich končí veškeré poznání. Ve skutečnosti existuje určitá klasifikace vitamínů. Vzhledem ke své chemické struktuře a mechanismu účinku jsou vitamíny rozděleny do dvou skupin - rozpustných ve vodě (skupina B a C) a rozpustných tuků. Nyní se pokusíme zjistit, jaké látky jsou užitečné pro lidi, kteří se mohou rozpouštět v mastném prostředí a který z těchto vitaminů patří do této skupiny.

Obecné vlastnosti

Co znamená název „vitamíny rozpustné v tucích“? Tato skupina látek dostala své jméno díky hlavní chemické a fyzické schopnosti. Aby tělo tyto látky „polklo“, musí se nejprve rozpustit v médiu obsahujícím tuk. Do této skupiny patří 4 vitamíny: A, D, E, K. Druhou důležitou vlastností prvků rozpustných v tucích je schopnost přetrvávat v těle po dlouhou dobu.

Látky rozpustné v tucích, stejně jako ve vodě rozpustný komplex B-látek, vykonávají v organismu různé biochemické funkce. Mezitím však dobrovolně spolupracují s minerály (hořčík, vápník a zinek). Taková společná práce stopových prvků je úžasnou připomínkou, že v přírodě je všechno propojeno a není nic zbytečného. Tento rys vitamínů je založen na hlavním pravidle výživy: musíte jíst vše, abyste získali všechny potřebné látky. A v případě vitamínu D - nezapomeňte se vyhřívat na slunci (a kdykoliv během roku).

Zdraví a pohoda nás všech závisí na pravidelné konzumaci látek rozpustných v tucích. Tyto mikroprvky jsou obzvláště důležité pro normální fungování reprodukčního systému.

Většina z nich je zastoupena v nejoblíbenějších potravinářských výrobcích, ale ne každý je schopen každodenní normy. A pokud říkali, že nedostatek vitamínů je chorobou převážně společenských vrstev, které jsou mimo hranici chudoby, nyní se pohled na problém dramaticky změnil. Nedostatek mikroprvků a minerálů ovlivňuje mnoho, bez ohledu na status. A co je důležité, příčina hypovitaminózy je stejná - nevyvážená strava. "Rychlé občerstvení", zpravidla není schopno poskytnout tělu všechny potřebné služby.

Často nespotřebovávají dost lidí rozpustných v tucích, A, D, E a K, kteří se zdají vést zdravý životní styl a upřednostňují výběr produktů pro svůj stůl. Co je důvodem? Skutečnost, že stále více a více moderní člověk ve snaze o módu pro všechny skim a vegetariánské menu vědomě odmítá tradiční produkty, z nichž naši předkové po staletí čerpali sílu a zdraví.

Vlastnosti látek rozpustných v tucích

 1. Sání Látky rozpustné v tucích vstupují spolu s jídlem do lidského těla, jsou absorbovány v tenkém střevě.
 2. Skladování v těle. Schopen přetrvávat v játrech po dlouhou dobu, takže není třeba každodenního doplňování. Může "sedět" v "starosti" tak dlouho, dokud tělo nepotřebuje jejich pomoc.
 3. Toxicita. Častěji než látky rozpustné ve vodě jsou toxické. Schopen se hromadit v těle a v případě předávkování po dlouhou dobu. Poznámka: Je nemožné obnovit mikročástice rozpustné v tucích, získané výhradně z potravin. Metoda stanovení hypervitaminózy pro každou látku je odlišná.

Funkce látek rozpustných v tucích

Příroda poskytla vitaminy rozpustné v tucích s mnoha blahodárnými vlastnostmi, zejména na nich závisí síla a zdraví kostí a svalové tkáně. Biologická úloha látek rozpustných v tucích v lidském těle je významná.

Zde je stručný seznam pozitivních účinků látek rozpustných v tucích na tělo.

 • zlepšuje zrak;
 • posiluje imunitní systém;
 • důležité pro udržení reprodukční funkce těla;
 • zodpovědný za zdraví kostí, zubů;
 • podporuje práci vnitřních orgánů: srdce, plíce, ledviny.
 • spolu s vápníkem posiluje kosti, zabraňuje onemocněním kostních tkání, jako je křivice, osteoporóza;
 • posiluje svaly;
 • podporuje imunitu.
 • antioxidační látka;
 • posiluje imunitní systém;
 • podporuje řádné fungování oběhového systému.
 • zodpovědný za srážení krve;
 • podporuje absorpci proteinů.

Jak doplnit zásoby?

Hýčkat vaše tělo s tuk-rozpustné prvky není obtížné - jsou v mnoha tradičních potravin. Nestačí však jíst zeleninu obsahující například karoten. Aby látka mohla „pracovat“, potřebuje tuky. Jednoduše řečeno, spolu s vitamínovým produktem určitě sníte něco mastného. No, nebo si pamatujte další rys: tlustší jídlo, tím vyšší je pravděpodobnost přítomnosti prvků A, D, E nebo K.

Prvky rozpustné v tucích mají svou výhodu. Na rozdíl od látek rozpustných ve vodě se akumulují v těle a jsou skladovány, dokud nejsou potřebné jejich „služby“. To znamená, že je nemusíte brát denně.

A další. Je důležité si uvědomit, že vždy existuje riziko hromadění látky rozpustné v tucích více než tělo potřebuje, a to je již problém.

Jaké tuky si vybrat?

Dietní tuky jsou důležitou součástí správné výživy. Tělo je potřebuje z několika důvodů. Zejména vytvořit zdravé buňky a asimilaci prvků rozpustných v tucích.

Aby naše tělo mohlo plně vstřebat potřebné vitamíny, potřebuje nějaký tuk. Dietní oleje jsou také potřebné pro přeměnu karotenu na vitamin A a také pro řadu dalších biochemických procesů. Nejjednodušší způsob, jak zvýšit vstřebávání veřejných služeb: připravte salát ze syrové zeleniny a posypte ho několika kapkami olivového oleje.

Dobrá volba pro aktivaci vitamínů - kokosový olej. Je lepší než jiné tuky, může zvýšit antioxidační vlastnosti živin, ovlivňuje imunitní systém (obsahuje látky podobné mateřskému mléku). Pro maximální užitek vyberte organický nerafinovaný kokosový olej vyrobený bez tepelného zpracování a přidávání chemikálií.

Je třeba se vyvarovat zpracovaných rostlinných tuků z kukuřice, slunečnice, sóji, řepky. V takových olejích jsou namísto požadovaných omega-3 tuků přítomny omega-6 tuky s poškozeným vzorcem.

Je také důležité si uvědomit, že při zahřívání rostlinné oleje ztrácejí své příznivé vlastnosti. A to je kategoricky nemožné znovu použít tuk - v tomto produktu vyrábí více než 100 nebezpečných chemických sloučenin.

Několik tipů pro správné použití olejů

 1. Místo margarínů a pomazánek použijte organické máslo (vyrobené z mléka).
 2. Pokud je to možné, u rostlinných olejů dávejte přednost kokosu. Překonává všechny ostatní užitečné vlastnosti.
 3. Olivový olej by neměl být zahříván.
 4. Jako zdroj tuku, můžete použít mléčné výrobky, avokádo, mořské ryby.

Vztah mezi A, D a K

Vitaminy A a D přispívají k efektivnímu fungování imunitního systému. Experimenty na izolovaných buňkách však ukázaly: D-substance může ovlivnit tělo pouze za účasti retinolu. Další studie naznačují, že vitamin A je schopen negovat všechny přínosy vitamínu D, pokud je karotenoid příliš mnoho. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak nastavit rovnováhu, je pravidelně dostávat kalciferol ze slunce a karoten - ve formě pestrobarevné zeleniny.

Vitamíny A a D také pracují společně na produkci proteinů závislých na vitamínu K. Po aktivaci těchto proteinů K2 začnou mineralizovat kosti a zuby, chránit tepny a měkké tkáně před infekcemi, prodlužují život buněk.

Vápník, hořčík a K2 (nebo D3) se také používají k efektivnější práci v tandemu. Toto musí být vzato v úvahu, vezme-li se jeden z těchto prvků.

Kompatibilita stopových prvků

Retinol

Je dobře kombinován s:

 • kyselina askorbová a tokoferol (chrání retinol před oxidací);
 • tokoferol (v malých dávkách);
 • zinek (zlepšuje absorpci retinolu);
 • železo (retinol zvyšuje vstřebávání železa).

Není kompatibilní s:

 • kyselina chlorovodíková;
 • kyselina acetylsalicylová.

Pečlivě berte lidi s:

 • nefritida;
 • kardiovaskulární onemocnění;
 • těhotenství.

Účinek užívání vyšších dávek retinolu přetrvává v těle 6-12 měsíců.

Calciferol

Je dobře kombinován s:

 • tokoferol;
 • kyselina chlorovodíková;
 • salicyláty;
 • hydrokortison;
 • tetracyklin;
 • sympatomimetika.

Pečlivě dbát:

 • během těhotenství (zejména po 35 letech);
 • ve stáří.

Nekombinujte multivitaminy, které obsahují D-látku a kalciferolové monodrugy. Užívejte po jídle. To bude chránit před výskytem vedlejších účinků trávicího systému.

Tokoferol

Je dobře kombinován s:

 • kyselina askorbová;
 • selen (zvyšuje funkci antioxidantu).

Vitamin K

Dobře kompatibilní s:

 • vitamíny A a E (v nadbytku blokují vstřebávání vitamínu K).

Znát tato jednoduchá pravidla, to je snadné zvýšit účinek stopových prvků, aby se zabránilo potížím ve formě vedlejších účinků. A vitamíny vám přinášejí jen užitek!

Hořčík a zinek: role v těle

Vitamíny A a D ve spolupráci vykonávají v těle mnoho funkcí. Pro nutnou kvalitativní reakci však ve většině případů potřebují hořčík. Pro začátek je důležité říci, že buňky těla jsou schopny produkovat receptory A a D pouze za účasti hořčíku. Dokonce i plně aktivovaný vitamin D (kalcitroyl) je pro tělo prakticky nepoužitelný, pokud není hořčík. Tento stopový prvek je nezbytný pro zpracování a asimilaci tuků.

Řasy a zelená listová zelenina (mangold, špenát) jsou vynikajícím zdrojem hořčíku. Značné zásoby mikroprvků jsou ve fazole, ořechech, semenech (dýně, slunečnice, sezamu), avokádo.

Zinek je také potřebný pro fungování látek rozpustných v tucích. Například vitamin A podporuje vstřebávání zinku ve střevě a zinek podporuje tvorbu bublin, které nesou retinol a další látky ve skupině rozpustné v tuku podél střevních stěn. Tandemový zinek-kalciferol ovlivňuje rychlost absorpce obou látek.

Jak potraviny ovlivňují vstřebávání vitamínů

Kromě pravidel kombinace různých minerálních látek ve farmaceutických formách je důležité vzít v úvahu účinek přípravků na absorpci užitečné látky.

 1. Výrobky obsahující kofein snižují absorpci stopových prvků, přispívají k jejich rychlému odstranění z těla. Po dobu užívání vitamínů vyloučit ze stravy kávy, černé a zelené čaje. Nemůžete odmítnout tyto nápoje, pak pozorovat 5-hodinovou přestávku mezi pitím kávy nebo čaje a užíváním vitamínů.
 2. Zdravá střevní mikroflóra je nezbytná pro syntézu a asimilaci většiny vitamínů. Zeleninové jídlo pomůže obnovit složení prospěšných bakterií.
 3. Antibiotika a stres také zabíjejí prospěšné bakterie ve střevech. Po psychických šocích a antibiotikách je důležité, aby proběhla probiotika, která obnovují mikroflóru.
 4. 90 procent prospěšných stopových prvků, které vstupují do těla, mohou být konzumovány parazity. Před zahájením léčby vitamíny je důležité vyloučit přítomnost škůdců.

Mimochodem, je to právě z výše uvedených důvodů, které v mnoha případech slouží jako důvod, proč tělo postrádá potřebné živiny z potravin a existuje potřeba pomoci farmaceutického průmyslu.

"A" znamená první

Pod společným názvem "vitamin A" jsou dvě látky - retinoly a karotenoidy. Jsou metabolizovány v těle a tvoří skutečný vitamin A.

Retinol, nebo jak oni jsou často nazvaní - předběžná forma vitamínu A, být obsažen hlavně v živočišných produktech. Tělo je snadno transformuje na vitamin.

Karotenoidy jsou v rostlinných potravinách. Nejběžnější je beta karoten. Protože chemická struktura obou forem A je odlišná, tělo bude potřebovat nejméně 12krát více karotenoidů než retinoly, aby „vytvořilo“ podobnou dávku vitamínu. Ještě horší je proces transformace beta-karotenu u dětských organismů au lidí s onemocněním štítné žlázy.

Hodnota v těle

V uplynulých letech, mnoho studií bylo uskutečněných s účastí D-substance a jiné vitamíny takový jak A ve vědeckém prostředí vypadají, že vybledne do pozadí. To však nezmenšuje jejich důležitou roli.

Každý člověk potřebuje doplnění zásob A. Ale vitamín má zvláštní význam pro malé děti a páry, které sní o dítě.

Tento faktor rozpustný v tucích je důležitý pro imunitní systém, epidermis, podporuje činnost srdce, hraje roli antioxidantu. Ale funkce retinolu v těle nekončí. Je důležitý pro kosti, zuby, sliznice ústní dutiny (reguluje vlhkost kůže). Podporuje růst a buněčné dělení. Tato látka je zodpovědná za schopnost očí přizpůsobit se změnám v úrovni osvětlení. Proto je populární jméno - vitamin pro oči. Podle některých studií pomáhá retinol snižovat dětskou úmrtnost od 6 měsíců do 5 let a riziko invalidity způsobené komplikacemi po spalničkách, zabraňuje záškrtu a problémům s viděním.

Další funkce vitaminu A:

 • zlepšuje funkčnost zažívacího a močového systému;
 • účinná "zbraň" proti předčasnému stárnutí;
 • podílí se na regeneraci epidermis.

Zdroje

Chcete získat denní potřebu vitamínů z potravy? Je nutné se starat o spolehlivé zdroje látky - produkty bohaté na retinol, které tělo snadno vstřebává. Je důležité zaměřit se na potraviny živočišného původu: játra, mléčné výrobky, ryby.

Hlavními dodavateli beta-karotenu jsou zelenina a plody pomerančové a tmavě zelené barvy:

 • mrkev;
 • dýně;
 • cuketa;
 • tmavě zelená listová zelenina;
 • meruňky

Vitaminy rozpustné v tucích

Pro normální fungování lidského těla potřebují vitamínové látky. Je známo, že jsou rozděleny do dvou hlavních skupin. Jedním z nich jsou vitaminy rozpustné v tucích, které se hromadí v tukových tkáních a orgánech. Plní různé funkce, ale především - dovolují tělu cítit se svěží, energický. Díky své přítomnosti je člověk nemocen méně často, netrpí bolestmi hlavy a také nezaznamenává zhoršení fungování vnitřních orgánů a jejich systémů.

Pojem vitaminy rozpustné v tucích

Je známo, že vitaminy rozpustné v tucích jsou organické sloučeniny, které bohužel lidské tělo nedokáže samo produkovat. Jejich hlavní funkcí je dlouhodobě zajistit aktivní práci vnitřních orgánů osoby, jejich systémů. Pro normální život stačí, aby je organismus přijímal v malém množství.

Pokud však tato skupina vitamínových látek pro něj nestačí, mohou se vyvíjet různé patologické stavy. Tak například dochází k porušování metabolických procesů, které zase způsobují potlačení ochranných funkcí těla, nadměrné hmotnosti, zrychlené procesy stárnutí. Nemyslete si, že předávkování touto skupinou vitamínových látek není nebezpečné. Hypervitaminóza je stav, jehož účinky nepříznivě ovlivňují lidské tělo jako celek.

Vitamíny rozpustné v tucích se často nazývají "elixírem mládeže". Ženy, muži a děti je potřebují denně. Pro doplnění denní míry jejich obsahu v těle stačí dodržovat pravidla zdravého životního stylu, racionálně přistupovat k výběru potravin, opouštět škodlivé závislosti. Není však snadné vypočítat požadovaný počet určitých výrobků doma. Z tohoto důvodu byste měli věnovat pozornost lékům nabízeným v lékárně.

Vlastnosti

Hlavní vlastnosti této skupiny vitaminových látek jsou:

 • schopnost rozpouštět se v tucích;
 • účast na metabolických procesech v důsledku vstupu membránových částí buněk do složení;
 • schopnost hromadit se ve vláknu, pod kůží, tukem, který umožňuje tělu po určitou dobu zásobit se;
 • vysoký obsah masných, mléčných, rostlinných potravin;
 • jejich téměř úplné vstřebání tělem, které brání vzniku stavu beriberi.

Farmaceutické přípravky obsahující vitaminy rozpustné v tucích by měly být používány s opatrností, protože jejich předávkování vede ke střevním poruchám.

Funkce

Tato skupina látek je jakýmsi „spouštěčem“ procesů výměny. Hlavní funkce vitamínů rozpustných v tucích jsou následující:

 • urychlení procesu trávení potravin, což přispívá k rychlé absorpci masa, mléčných výrobků;
 • reprodukce produkce proteinových sloučenin spolu se steroidními hormony;
 • urychlení rozpadu tukových buněk;
 • udržování normálního stavu membránových struktur buněčných prvků;
 • potlačení oxidačních procesů, ochrana těla před účinky škodlivých látek přicházejících zvenčí;
 • zlepšení vzhledu osoby.

Je známo, že tato skupina látek, izolovaná během klasifikace vitamínů, nemůže být zcela absorbována střevními stěnami, pokud tělo nemá dostatek tukových buněk.

Jaké vitamíny jsou rozpustné v tucích?

Vitaminy rozpustné v tucích patří do skupiny A, D, E, K, F. Všechny jsou považovány za antioxidanty, mají vliv na produkci určitých hormonů, normalizují fungování kardiovaskulárních, neuromuskulárních, muskuloskeletálních systémů. Skupina vitamínových substancí, jako je F, je v současné době považována za podmíněnou třídu, která se vyznačuje v časné klasifikaci prvků.

Skupina A

Tato skupina obsahuje látky, jako jsou:

 • A1 je retinol;
 • A2 - dehydroretinol;
 • provitamin A - karoten (po rozpadu se promění v retinol).

Biologická hodnota této skupiny látek je stanovena v následujících funkcích: t

 • poskytování antioxidačních účinků;
 • účast na stavbě kostry dítěte v raném a předškolním věku;
 • urychlení regenerace tkání;
 • posílení imunitního systému, zvýšení odolnosti těla proti stresu;
 • normalizace fungování orgánů zraku.

Vitaminové prvky skupiny dokonale interagují s „askorbem“, železem, zinkem a zvyšují jejich účinek na lidské tělo.

Skupina E

Skupina obsahuje látky, jako jsou:

 • alfa tokoferol;
 • beta tokoferol;
 • gama tokoferol.

Vyznačují se vysokou „přirozeností“ vzhledu. Je to alfa-tokoferol, který je považován za nejaktivnější biologickou sloučeninu. Látky mají následující vlastnosti:

 • zlepšení fungování reprodukčních orgánů, mužů i žen;
 • oddálení procesu stárnutí buněčných sloučenin;
 • zavedení neuromuskulární interakce;
 • zlepšení fungování kardiovaskulárního systému;
 • zlepšení vlasů, nehtů, kůže.

Vitaminy skupiny E dokonale interagují se selenem, kyselinou askorbovou. Zvyšují jejich pozitivní působení ve vztahu k lidskému tělu.

Skupina D

Charakteristika této skupiny látek umožňuje rozlišovat mezi těmito prvky:

 • lamisterol (D1);
 • ergokalciferol (D2);
 • cholekalciferol (D3);
 • dehydrotachysterol (D4, D5).

Jejich úlohou v lidském těle je vykonávat takové funkce jako:

 • normalizace struktury složek buněčné membrány;
 • zlepšená mitochondriální aktivita;
 • urychlení procesu vytváření nových buněčných sloučenin, regeneračního procesu;
 • zlepšení funkce štítné žlázy;
 • urychlení syntézy hormonálních látek.

Je známo, že tuto skupinu vitamínových látek nejvíce potřebují lidé, kteří se vyznačují tmavou pletí.

Skupina K

Obecná charakteristika skupiny umožňuje v něm zvýraznit takové prvky, jako jsou:

Rozlišují se jedinečností mechanismu syntézy, vykonávají následující funkce:

 • regulace procesu srážení genetického materiálu;
 • zlepšení funkce ledvinového systému;
 • obnovení metabolických procesů v pojivové tkáni;
 • zpevnění cévních, ventilových stěn;
 • zvýšení množství energie v těle.

Skupina f

Podmíněná skupina vitaminových látek se liší v obsahu polynenasycených mastných kyselin. Zahrnují:

Podle mezinárodně uznávané klasifikace je tato skupina látek tukové kyseliny. Jsou podobné ve složení s vitamínovými látkami. Jejich celkový účinek na lidské tělo je:

 • normalizace fungování kardiovaskulárního systému;
 • regulace metabolických procesů v tucích;
 • ochrana těla před výskytem ložisek aterosklerotického typu;
 • zrychlení regenerace kůže v přítomnosti různých typů poškození.

Látky "jsou přátelé" s prvky skupiny D, urychlující absorpci vápníku a fosforu.

Charakteristiky způsobů vstupu do těla

Existuje několik způsobů, jak získat v lidském těle prvky rozpustné v tucích. Mezi nimi jsou:

 • příjem potravy;
 • jejich produkce tělem pod vlivem procesů zvenčí (například sluneční světlo - vitamin D);
 • jejich produkce prospěšnými mikroorganismy vyskytujícími se ve vnitřních orgánech lidských tkání (vitamin K);
 • spolu s komplexy obsahujícími jeden ze specifikovaných prvků.

V druhém případě dochází k pronikání látek do lidského těla, když potřebuje dodatečnou podporu. To je nejčastěji vyžadováno u těhotných žen, atletů, kteří byli zraněni, osoby, která prošla náročnou operací nebo je ve fázi zotavení po náročné operaci. Neměli byste se však uchýlit k užívání léků bez konzultace s lékařem, jinak by se stav hypovitaminózy mohl změnit na hypervitaminózu, která negativně ovlivní stav těla.

Potraviny obsahující vitaminy rozpustné v tucích

Všechny tyto vitamínové látky jsou obsaženy v některých potravinách. Z tohoto důvodu, pokud organizujete svou stravu správně, nebudete muset brát doplňky obsahující. To znamená, že by mělo být určeno, v jaké zelenině, ovoci a dalších produktech jsou v dostatečném množství. Jejich hlavní zdroje jsou uvedeny v tabulce, která také obsahuje popis vlastností procesů probíhajících v těle, když chybí.

Co jsou vitamíny rozpustné v tucích?

Lidské zdraví je hlavním ukazatelem dobré nálady a vitální energie. K dnešnímu dni 85% onemocnění spojených se znečištěním životního prostředí. Vzduch, voda, potraviny v moderním světě nejsou šetrné k životnímu prostředí. Tělo potřebuje neustálou výživu ve formě vitamínů a biologických doplňků.

Vitamíny rozpustné v tucích: klíčové rysy

Vitamíny rozpustné v tucích jsou organické sloučeniny, které jsou životně důležité pro lidi a zvířata. Přispět k zajištění aktivní práce těla po dlouhou dobu.

Denní dávka potřebná pro normální fungování je velmi malá. Jeho nepřítomnost však může vést k metabolickým poruchám, následně ke snížení imunity, různým onemocněním, přibývání na váze, urychlení procesu stárnutí těla. V tomto případě může nadměrná konzumace vitamínů způsobit větší poškození těla než jejich nedostatek.

Tato skupina vitamínů se nazývá elixír života a mládí. Naše tělo není schopno je syntetizovat nezávisle, takže je dostáváme za použití potravin živočišného a rostlinného původu. V závislosti na věku a pohlaví potřebuje každý člověk každý den určitou dávku vitamínů rozpustných v tucích. Správně vypočítat doma je obtížné. Farmaceutika vyvinula celou řadu vitaminových léků, které lze zakoupit v každé lékárně.

Hlavními vlastnostmi vitamínů rozpustných v tucích jsou jejich schopnost rozpustit se a hromadit se v těle, zejména v játrech a podkožním tuku. Existují čtyři hlavní skupiny: A, D, E, K.

Obecné vlastnosti vitamínů rozpustných v tucích

Funkce vitaminů rozpustných v tucích

Vitamin A - retinol. Absorpce tohoto prvku tělem je lepší u potravinových tuků, má dobrou rozpustnost. Může se hromadit v nervových tkáních, kostní dřeni, srdci, vaječnících, varlatech. Vitamíny této skupiny jsou zodpovědné za udržení mladosti a zpomalení procesu stárnutí. Retinol normalizuje funkci zraku a sluchu, zlepšuje stav kůže, stimuluje růst nehtů a vlasů a normalizuje fungování štítné žlázy, jater a ledvin. Působí jako pomocný prvek vitamínu C.

Nedostatek vitaminu A v těle může způsobit infekční onemocnění orgánů sluchu. Mnoho lidí trpí nedostatkem vzhledem k tomu, že se nehromadí v těle, s výjimkou jater, z nichž se vitamin uvolňuje ve formě karotenu. Vitamíny této skupiny se používají v případě alergických reakcí, stejně jako v kombinaci s jinými léky.

Karoten je uhlovodík nalezený v listech ovoce, které mají oranžovou barvu. Jeho přítomnost v těle je velmi důležitá! Nedostatek vede k vážným onemocněním:

 • pneumonie;
 • otitis media;
 • žlučové kamenné onemocnění;
 • maligní nádory;
 • zánět žaludku a střev;
 • bolest v krku;
 • sinusitida

Předávkování je vzácné. Hlavní příznaky nadměrné nabídky jsou: kožní vyrážka, otok, nevolnost, nespavost, vypadávání vlasů.

Vitamin D - Calciferol. Přítomnost této látky v těle je pro novorozence velmi důležitá, protože vitamin je zodpovědný za funkci posilovacích kostí a tvorbu kostry. K tomu dochází částečně během jídla a částečně pod vlivem slunečního světla.

Vitamin D pomáhá fosforu a vápníku usazovat se v kostech. Příznivý vliv na posilování a růst zubů. Zabraňuje křivici, stabilizuje vstřebávání solí.

Nedostatek tohoto elementu v těle je pozorován hlavně u dětí, protože celá rezerva je spotřebována v procesu růstu a posilování kostry. Proto je velmi důležité dodržovat dietu dítěte. Nedostatek vitamínů může vést ke křivici.

Tento prvek je obsažen v obilovinách, mléce, vejcích a zelenině. A protože vitamin pomáhá práci vápníku a fosforu, je předepsán pro onemocnění kloubů a páteře. Je dávkováno v závislosti na pohlaví a věku osoby.

Vitamin E - tokoferol. Tento vitamín je zodpovědný za bezpečnost našich buněk, má anti-toxický účinek. Vstupuje do těla, když se používá ve stravě rostlinných olejů, živočišných tuků, vajec a mléka. Má přímý vliv na aktivaci endokrinního systému, nadledvinek, zejména pohlavních žláz, což zlepšuje práci reprodukčních orgánů.

Tokoferol pro lidské tělo plní funkci ochrany před zářením, působením těžkých kovů, léčivých a jedovatých látek. Zlepšuje krevní oběh, stabilizuje krevní tlak, posiluje stěny cév. Má blahodárný vliv na zrak, zachovává vitamin A v sítnici.

To je důležité pro ženské tělo, protože pomáhá obnovit plodné funkce, pomáhá vývoj plodu v děloze. Vitamin E udržuje krásu a mládí. Používá se k léčbě očních a kožních onemocnění, diabetes mellitus a Alzheimerovy choroby.

Nedostatek vitamínu E v těle může způsobit kardiovaskulární onemocnění, šedý zákal očí, svalovou slabost, zhoršené reprodukční funkce, urychlené procesy stárnutí.

Nadbytek prvku je extrémně vzácný. Jeho přítomnost však vede ke zvýšení krevního tlaku, střevního onemocnění, toxikózy u těhotných žen, depresivního stavu, porušení potence u mužů.

Vitamin K - fylochinon. Nedostatek této látky lze vysledovat, pokud má osoba potíže s zastavením krve. Je to tento vitamin pomáhá normalizovat jeho srážení. Prvek zlepšuje funkci jater, podílí se na tvorbě kostry. Do těla vstupuje s jídlem, především se zeleninou.

Tento vitamin aplikujte na zastavení krvácení, uchování plodu u těhotných žen během kojení. V chirurgické praxi se používá před operacemi, zejména v císařském řezu.

V lidském těle dochází k neustálému hromadění toxických, chemických a léčivých látek. Vitamin pomáhá odstranit je z těla.

Na rozdíl od jiných prvků je vitamín K produkován v těle nezávisle v požadovaném množství za předpokladu, že funkce jater nejsou narušeny. Jinak je zde nedostatek. Nedostatek se projevuje u kojenců v důsledku nízkého obsahu vitamínů v mateřském mléce a dlouhodobého užívání silných léků.

Základní produkty obsahující vitaminy rozpustné v liposuktech

Pozorování vědců ukazují, že vitamín A se nejčastěji nachází v rybím oleji a játrech, které se nacházejí ve vejcích, smetaně, mléku, syrové zelenině a plodech oranžových, červených a žlutých květů: papája, meruňka, dýně, mrkev, rajče.

Přítomnost vitamínu D lze sledovat v sýrech, tvarohech, fermentovaných mléčných výrobcích, zelenině a másle, rybích játrech, rybím oleji. Pro normální stravu jsou prvky této skupiny také obsaženy v produktech rostlinného původu: brambory, ovesné vločky, vojtěška, listy pampelišky, petržel, kopřiva, přeslička.

Vitamin D aktivně interaguje s vitamíny jiných skupin. Děti dávají to ve formě rybího oleje. Pro dobrou absorpci se léčivo vyrábí v kapslích.

Obsah vitamínu E v produktech je poměrně rozsáhlý: zelenina a máslo, sója, těstoviny, pohanka, fazole, játra, tvaroh, vlašské ořechy, rajčata, hovězí maso, banány, hrušky, pomeranče. Oranžová a ořechová v tomto seznamu zaujímají vedoucí postavení.

Oranžová obsahuje vlákninu, která zlepšuje trávení a celý komplex vitaminů. Jíst to přispívá ke zvýšení chuti a nálady. Pro léčebné účely se doporučuje užívat citrusové plody při onemocněních jater, srdce, cév a obecně k normalizaci metabolismu.

Ořech je nejen chutný výrobek, ale také lék. Aktivuje mozek, je zdrojem energie, posiluje stěny srdce a cév, zlepšuje krevní oběh, zlepšuje strukturu vlasů, svalů a kostí.

Vitamín K žije v zelenině se zelenými listy: bílé zelí, brokolice, zelený hrášek, rajčata, okurky, cuketa, brambory, kiwi, banány, divoká růže, sója a olivový olej a v produktech živočišného původu: mléčné výrobky, hovězí a vepřová játra, vejce a rybí olej.

O potřebě a vlastnostech vitamínů rozpustných v tucích (video)

Uvidíme krátké video, které detailně popisuje, jaké produkty je třeba konzumovat, aby se získaly vitamíny, jejich vlastnosti a denní dávky, nedostatek a předávkování, příznaky onemocnění s nadměrným užíváním.

Jaký je rozdíl mezi vitaminy rozpustnými v tucích a ve vodě rozpustnými vitamíny?

Vitamíny - sloučeniny, které nemají žádnou energetickou hodnotu, ale vykonávají vitální funkce v těle. Jsou rozděleny do dvou skupin: vitaminy rozpustné v tucích a ve vodě rozpustné vitamíny. Rozpustnost není jejich jediná zvláštnost, liší se také absorbovatelností, tepelnou odolností, odolností proti světlu, schopností hromadit se v těle a dalšími vlastnostmi.

Souhrnná tabulka vitamínů

Všechny vitamíny jsou rozděleny do dvou skupin: rozpustné v tucích a rozpustné ve vodě. Z následující tabulky můžete zjistit, která spojení patří do každé z těchto skupin.

Vitaminy rozpustné v tucích

Vitaminy rozpustné v tucích jsou A, D, E, K, F. Jsou schopny syntetizovat a hromadit se v těle. Proto se příznaky jejich nedostatku neobjeví okamžitě.

Skupina A - retinol, dehydroretinol, provitamin - prekurzor retinolu. Jedná se o antioxidanty, které poskytují růst a vývoj kostí, regeneraci tkání. Zodpovědný za zvýšenou toleranci stresu, práci orgánů zraku. Jejich nedostatek způsobuje noční slepotu, časné stárnutí kůže.

Skupina D - lamisterol, ergokalciferol, cholekalciferol, dehydrotachysterol. Tyto sloučeniny jsou zodpovědné za normalizaci struktury buněčných membrán, práci mitochondrií, regeneračních procesů, syntézy hormonů. Při deficitu se vyskytuje křivice, osteoporóza, křeče, hypokalcémie.

Skupina E - alfa tokoferol, beta tokoferol, gama tokoferol. Vitamíny jsou zodpovědné za fungování reprodukčních orgánů, udržují mladistvé buňky, neuromuskulární funkce, kardiovaskulární funkce, zdraví kůže, vlasů, nehtů. S nedostatkem výrazné anémie, slabostí ve svalech.

Skupina K - fylochinon, menahinon. Jeho funkcí je regulace koagulability genetického materiálu, udržování ledvin, posilování stěn cév a chlopní, obnovení metabolických procesů v pojivových tkáních. Když hypovitaminóza zvýšila riziko vzniku onemocnění oběhového systému.

Skupina F - kyselina olejová, arachidonová, linolová, linolenová. Jsou zodpovědné za práci kardiovaskulárního systému, regulaci metabolismu tuků, obnovu kůže po jejím poškození, ochranu před aterosklerotickými ložisky. S deficitem se mohou vyvinout alergie, zánětlivá onemocnění.

Vitamíny rozpustné ve vodě

Ve vodě rozpustné vitaminy skupiny B a také kyselina askorbová patří. Tyto látky se v těle nes hromadí a musí být denně podávány s jídlem.

In1 - thiamin. Podílí se na procesech krevního oběhu, je zodpovědný za regulaci metabolismu sacharidů, metabolismu kyslíku při poškození buněk, práci nervového systému, tvorbě složení genetického materiálu. S nedostatkem thiaminu, dyspeptickými poruchami, ztrátou chuti k jídlu, slabostí, únavou jsou zaznamenány.

In2 - riboflavin. Zodpovědný za růst těla, normální stav kůže a vlasů, správné vnímání barvy. S nedostatkem vitaminu se objeví nespavost, ospalost, závratě, praskliny v rozích úst.

In3 - nikotinamid. Mezi jeho vlastnosti patří zachování funkce nervového systému a nadledvinek, vylučování žlučníku, eliminace zásob cholesterolu, syntéza pohlavních hormonů. Nedostatek způsobuje pellagra, vředy, bolesti hlavy, únavu, depresi, dyspepsii.

In5 - kyselina pantothenová. Je nezbytný pro dobré fungování nadledvinek, nervového a imunitního systému, metabolismu mastných kyselin a stavu kůže, snížení alergických reakcí. S nedostatkem výrazné svalové slabosti, křečí, bolesti žaludku, bolestí hlavy.

In6 - pyridoxin. Podporuje tělesné a duševní zdraví, zvyšuje obranyschopnost organismu, urychluje růst nových buněčných sloučenin, posiluje vlasovou strukturu, zabraňuje vzniku lupénky a ekzému. S nedostatkem, hepatózou, poruchami spánku, podrážděností, artritidou, onemocněním kůže a nehtů jsou možné.

In7 - biotin. Je zodpovědný za urychlenou tvorbu buněčných struktur erytroidní řady, podílí se na metabolických procesech, zabraňuje časnému stárnutí, posiluje tkáně nervového systému, podporuje činnost mozku. Nedostatek biotinu způsobuje ukládání cholesterolu, slabost, nedostatek chuti k jídlu, rozpad vlasů.

In9 - kyselina listová. Je nezbytný pro produkci buněčné DNA, růst buněčných sloučenin, tvorbu červených krvinek a bílých krvinek. S nedostatkem jsou možné gastrointestinální dysfunkce, úzkost a deprese.

In12 - Cobalamin. Potřeba tvorby červených krvinek, zvýšení obranyschopnosti těla, snížení alergických reakcí. S jeho nedostatkem, poruchou, ztrátou chuti k jídlu, rozvojem Alzheimerovy choroby, patologií kardiovaskulárních, nervových systémů, mozku jsou možné.

C - kyselina askorbová. Vyžaduje se pro syntézu kolagenu, tvorbu steroidů, svalový růst. Zodpovídá za vytrvalost, odolnost vůči infekcím, absorpci vápníku, posílení kapilár. S nedostatkem se vyvíjí kurděje, zpomaluje se regenerace tkání, krvácení z dásní, otok a slabost.

Vlastnosti

Vitamíny rozpustné v tucích a rozpustné ve vodě jsou poznamenány klíčovými rozdíly, které určují jejich vlastnosti.

Vitaminy rozpustné v tucích se mohou akumulovat v jaterních buňkách a lipidové vrstvě, sloužit jako nedílná součást buněčných membrán a také syntetizovaných tělem. Vitamín D se tedy produkuje v kůži působením slunečního světla, retinol se tvoří z provitaminu z potravy, skupina K se vyrábí střevní mikroflórou. Nadměrné vitaminy rozpustné v tucích se vylučují močí a ukládají do jater.

Vitamíny rozpustné ve vodě se neshromažďují ve tkáních (kromě vitamínu B)12) a měla by být denně s jídlem. Takové sloučeniny v těle přetrvávají déle než několik dní a rychle se vylučují močí nebo se rozkládají. Jejich nadměrná nabídka proto zřídka vede k negativním důsledkům. Většina vitamínů rozpustných ve vodě se stává aktivním v důsledku přidání zbytku kyseliny fosforečné. Vitamíny rozpustné ve vodě zvyšují účinek rozpustných tuků.

Zdroje vitamínů rozpustných v tucích

Vitamíny rozpustné v tucích nalezené v potravinách živočišného původu. Jsou poměrně odolné vůči vnějším vlivům, včetně tepelného zpracování. Výrobky s jejich obsahem mohou být snadno vařené, smažené, pečené, dušené. Aby se vitamíny rozpustné v tucích v zelenině lépe vstřebaly, měly by se používat s máslem, zakysanou smetanou nebo smetanou.

Každý z vitamínů této skupiny je obsažen v některých produktech.

 • Vitamin A - mrkev, rajčata, dýně, pepř, mléko.
 • Vitamin D - rostlinný olej, droby, ryby, hovězí maso, vaječný žloutek.
 • Vitamin E - mléko, hlávkový salát, pšeničné klíčky, rostlinný olej.
 • Vitamín K - mořský kale, zelený čaj, čočka, cibule.
 • Vitamin F - rybí olej, sušené ovoce, olivový olej.

Zdroje vitamínů rozpustných ve vodě

Ve rostlinných produktech převažují vitamíny rozpustné ve vodě. Tyto sloučeniny jsou citlivé na vlhkost a světlo. Zelenina a ovoce by proto měly být uchovávány na tmavém, suchém, chladném místě a podrobeny minimálnímu tepelnému ošetření. Takové výrobky musí být rychle vařeny v malém množství kapaliny, nevystavujte pečení, neuchovávejte, neuchovávejte příliš dlouho. Je lepší, aby se zelenina před vařením, ne vařit celé a slupky, sůl na konci vaření.

Vitaminy této skupiny jsou obsaženy v následujících produktech.

In1 - vepřové maso, ořechy, semena, obiloviny, luštěniny.

In2 - Celá zrna, želé, obiloviny, listová zelenina.

In3 - Drůbež, ryby, celozrnné produkty, obiloviny, houby, arašídy, zelenina.

In5 - ořechy, obiloviny, hovězí maso, vepřové maso, vejce, ryby, tvaroh.

In6 - maso, ryby, různé druhy ovoce a zeleniny.

In7 - mrkev, rajčata, brokolice, jahody, játra, luštěniny, špenát, obiloviny, kukuřice, mléko, zakysaná smetana, smetana, tvaroh, vejce, ryby.

In9 - zelí, řepa, houby, dýně, petržel, cibule, játra (kuře, tele), vaječný žloutek, obiloviny.

In12 - játra, vepřové maso, králík, hovězí maso, ryby, mořské plody, sýr, tvaroh, vejce.

C - citrusové plody, kiwi, červené ovoce, květák, zelený hrášek, fazole, ředkvičky, černý a červený rybíz.

Vědět, které vitamíny jsou rozpustné v tucích a které ve vodě pomůže optimalizovat vaši stravu. Takže potraviny, které obsahují vitamíny první skupiny, musí být kombinovány s mastnými jídly (kyselá smetana, zelenina nebo máslo, maso). Je lepší zaplnit nedostatek látek druhé skupiny zeleninou a ovocem, které nebyly podrobeny tepelnému ošetření. Vitamíny rozpustné ve vodě zlepšují vstřebávání rozpustných tuků. Pro optimální absorpci biologicky aktivních látek v obou skupinách je lepší použít je v kombinaci.