Image

Choleretic: Klady a zápory

Předpokládá se, že cholagogue je bezpečným prostředkem svépomoci. Ve skutečnosti by měly být aplikovány velmi opatrně. Jak přesně?

Doktor lékařských věd, vedoucí oddělení gastroenterologie, Fakulta pokročilého vzdělávání lékařů Ruské státní lékařské univerzity v Moskvě, radí profesorka Emilia Yakovenko.

- Mnozí Rusové sami pijí vývar z choleretických bylin. Jak se k tomu cítíte?

- V některých případech jsou choleretické léky nepochybně nápomocné. Stimulují trávení, zvyšují střevní motilitu, snižují pravděpodobnost zácpy. Žluč má navíc baktericidní účinek, zabraňuje nadměrné proliferaci mikrobů v tenkém střevě. S ním jsou z těla odstraněny některé škodlivé látky a cholesterol. S nedostatkem žlučových kyselin je nemožná normální absorpce vitamínů rozpustných v tucích a zvyšuje se riziko osteoporózy.

Ale v některých situacích mohou být „neškodné byliny cholagogue“ škodlivé. Proto je samoléčba nežádoucí.

- Kdy mohou být cholagogue drogy nebezpečné?

- Je nemožné stimulovat produkci žluče s pankreatitidou, hepatitidou s přítomností vysoké aktivity. Choleretické léky mohou zhoršit stav pouze v případě jaterní cirhózy a syndromu dráždivého tračníku s převahou průjmu.

Přijetí choleretických léků výrazně zvyšuje zátěž na jaterní buňky, snižuje obsah antioxidantů v ní. Jedná se především o vícesložkové směsi léčivých bylin. Mezi ně patří mnoho choleretic, projímavé, uklidňující poplatky. Zvláště nepředvídatelný vliv na tělo rostlinných prostředků ke snížení hmotnosti čínského nebo tibetského původu.

Před použitím choleretických léků je proto nutné se poradit s lékařem. Předepíše testy, které odhalí abnormality ve fungování jaterních buněk. Pokud osoba výrazně zvýšila tzv. Jaterní enzymy, nedoporučuje se užívat choleretika.

- Mnozí se domnívají, že pomocí choleretických agentů mohou být z žlučníku „vyhoštěny“ malé kameny. Je to tak?

- Ne. Pokud se v bublině již vytvořily kameny, je velmi nebezpečné uměle je „vyhnat“. Koneckonců, mohou uvíznout v žlučovodech a blokovat cestu žluči.

Choleretic drogy mohou být použity pouze k prevenci vzniku kamene v žlučníku. Jsou předepsány, když je podle ultrazvuku v dutině močového měchýře viskózní žluč.

Nejčastěji se doporučuje dlouhá cesta Ursosanu nebo Ursofalk. Zkapalňují žluč a mohou dokonce rozpustit malé cholesterolové kameny.

Aby se zabránilo použití bylinných přípravků, zejména gepabenu. Obsahuje mléčný bodlák a kouřové extrakty. První zlepšuje funkci jaterních buněk a druhá zlepšuje kontraktilitu žlučníku a podporuje vylučování žluči.

Někdy, se změnami v hustotě žluči, je předepsán jiný bylinný prostředek nebo žluč žlučí obsahující alool.

- V léčebných knížkách najdete programy „čištění jater“ pomocí minerální vody, rostlinného oleje s citronovou šťávou. Lze tyto techniky použít?

- Takzvané čištění olejem a citronem je velmi nebezpečné, zejména pokud jsou v žlučníku kameny. To může vést k křečím a dočasnému blokování žlučových cest a pankreatického kanálu.

Uvolňování žlučníku se stagnující žlučí za pomoci léčivé minerální vody se používá v lidové i oficiální medicíně. Tento postup se nazývá „hojící trubka“. Doporučuje se provádět to s tupými bolestivými bolestmi nebo pocitem těžkosti v pravém hypochondriu.

Před prvním tyubazhem ultrazvukového vyšetření jater a žlučníku. Mělo by to potvrdit, že žluč skutečně stagnuje a v močovém měchýři nejsou žádné malé žlučové kameny. V cholelithiasis, tubage je kontraindikován, jak kameny mohou pučet a uvíznou v žlučovodech.

Léčíme játra

Léčba, symptomy, léky

Proč pít choleretické drogy

Cholagogue se stázou žluč

Bez ohledu na věk nebo pohlaví se mnoho lidí potýká s „tělesnými“ signály o problémech jater způsobených cholestázou. Choleretická činidla ve stagnaci žluči jsou navržena tak, aby zahájila proces čištění orgánů toxického "odpadu", což přispívá k produkci hormonu cholecystokininu.

Obsah:

Existují možnosti - od lékařských po "recepty babičky" - zvládání nemoci. Postarejte se o sebe, pokud:

 • čas od času zažíváte bolestivé příznaky v pravém hypochondriu;
 • cítit nepříjemnou chuť hořkosti v ústech;
 • všimněte si žloutnutí kůže;
 • zaznamenaly známky chronické únavy.

Seznam nejúčinnějších agentů cholagogue

Nejlepší choleretický činitel ve stagnaci žluči - dodržování celého komplexu opatření pro obnovu. Jejich cílem je stimulovat činnost zažívacích orgánů, očistit játra a normalizovat funkce žlučníku. Kombinace akcí, které pomáhají zbavit se nemoci, zahrnuje:

 1. Soulad se základy výživy.
 2. Užívání léků, úspěchy tradiční medicíny, zlepšování vylučování žlučníku.
 3. Aktivní životní styl - je to vynikající "choleretický prostředek" pro prevenci stáze žluči.
 4. Dodržování pitného režimu, zahrnutí minerální vody do léčebné stravy bez plynu.
 5. V přítomnosti nadměrné hmotnosti kalorické omezení výrobků až 2000 kcal denně.

Jídlo

Přetížení v žlučníku může zabránit, dodržovat základy stravy. Hlavní nepřátelé zdravých jater jsou slané, kořeněné pokrmy. "Mimo zákon" koření, uzená masa, pečivo a sladkosti. Pomůže frakční jídla až 4-6 krát denně. Není nutné jíst velké porce. Přejídání je nebezpečné u dyskineze žlučových cest, což způsobuje těžkost a bolest na pravé straně hypochondria.

Co jsou to choleretická jídla? Zvyšují kinestetiku trávicího traktu, stimulují vstřikování žluči do střeva, odstraňují stagnaci a uvolňují křeče. Choleretické výrobky by však neměly konzumovat ve velkých objemech. Důsledkem nekontrolovaného příjmu může být pohyb kamenů podél žlučovodů s následným odstraněním močového měchýře. Užitečné choleretické látky pro stázu žluč jsou:

 1. Rostlinné oleje. Stimulovat produkci cholecystokininu - hormonu zodpovědného za tvorbu a vstup žluči do žaludku.
 2. Zeleninová šťáva na bázi řepy, mrkve, zelí; bobulová šťáva z brusinek, brusinek; šťávy ze zelí.
 3. Čerstvé ovoce, zelenina. Přispívají ke zvýšené gastrointestinální motilitě, jemně čistí játra, střeva a zabraňují stagnaci žluči.
 4. Celulóza jako součást otrub. Pšenice, ovesné vločky, jsou to skvělý způsob, jak vyčistit játra, která je nejprve pod vlivem cholestázy.
 5. První jídla. Zeleninové polévky, boršč nebo nízkotučné vývary z drůbežího masa jsou nepostradatelným jídlem pro dietní potraviny, aby se zabránilo / léčilo stáze žluči.
 6. Petržel, kopr, koriandr, rozmarýn, celer, špenát, salát mají vynikající choleretické vlastnosti.

Lidové léky

Použití choleretických kompozic testovaných mnoha generacemi. Prostředky tradiční medicíny pomohou odstranit bolestivé projevy cholestázy, stimulují odtok žluči a aktivitu metabolických funkcí těla. Přírodní složení, absence specifických alergenů zpřístupňuje populární recepty během těhotenství. Aby se zabránilo rozvoji nemoci, pomůže to snížit stagnaci:

 1. Jíst půst rostlinného oleje a citronové šťávy. Lžíce lněného, ​​řepkového, olivového nebo slunečnicového oleje s podobným množstvím citrónové šťávy spustí metabolické funkce. Složení jemně čistí střeva, játra od stagnace žluči po noci odpočinku.
 2. Xylitol nebo sorbitol. „Blind“ trubice založená na těchto látkách pomocí vyhřívací podložky v oblasti jater je prostředkem, jak se zbavit stagnace žluči. Postup by měl být proveden po konzultaci s gastroenterologem, nejlépe pod dohledem lékaře.

Choleretic bylinné poplatky

Účinnými prostředky, které zmírní žlučovou stagnaci, budou čaje, odvar a bylinné extrakty s choleretickou vlastností:

 1. Slaměnka, tyran, běžné trávy a stigmy kukuřice dokonale čistí játra toxinů a zároveň stimulují procesy trávení v trávicím traktu.
 2. Kmín, máta peprná zlepšuje metabolické procesy, odstraňuje stresující stavy. Je to také přirozený antispasmodik.
 3. Lékárenské řetězce nabízejí choleretické bylinné přípravky, známé jako čísla 1, 2 a 3. Hlavními složkami jsou nesmrtelnice, řebříček, máta, koriandr, které eliminují stagnaci žluče.
 4. Bylinná sbírka choleretic 3 obsahuje přírodní antiseptika - heřmánek, květy měsíčku, zabraňující rozvoji zánětlivých procesů žlučového traktu, tansy, nesmrtelnosti.

Léky

Choleretická léčiva pro dyskinezi žlučových cest jsou zastoupena antispasmodiky, choleretikou, cholikinetiky. Přirozené nebo syntetické jsou dostupné ve formě tablet, granulí, kapalné formy (ampule). Při léčbě stagnující žluči je schéma předepsané lékařem následující:

 1. Přijetí antispasmodik s anestetickým účinkem od 5 dnů do 2 týdnů.
 2. Choleretic podle instrukcí trvalo dlouho - až tři měsíce.
 3. Cholekinetika je přiřazena situačně, pokud je potřeba stimulovat odtok žluči.

Rostlinný původ

Rostlinné choleretické léky se stázou žluče jsou široce zastoupeny na trhu, mají nízkou cenu a díky přírodnímu složení jsou relativně bezpečné. Lékař vám pomůže vybrat lék určením příčiny stagnace žluči. Účel tohoto typu činidla závisí na klinickém obrazu onemocnění. Bude vám nabídnuto:

 • alkoholické tinktury: běžný dřišťál, kukuřičný hedvábí;
 • sirupy (bez alkoholu): Holosas, Rosehip a Mint;
 • tablety: Febihol, Flamin, Tanatsehol, Berberina;
 • směsi pro čaje: Holaflux (Německo-Anglie).

Zvíře

Léčivý cholagogue může mít odlišný původ. Přípravky obsahující extrakty ze žluči zvířat, její kyseliny, mohou snižovat zátěž na slinivce břišní, žlučníku. Látky se rychle zpracují v játrech, stimulují rozpad potravy ve střevech a činí žluč méně viskózní. Jedná se o Allohol, Holenzim (s enzymy pankreatu), Liobil (obsahuje čištěnou hovězí žluč), Khologon (choleretický účinek je slabě exprimován se zvýšenou tvorbou žluči).

Syntetický

Jmenovaný stagnací prostředků syntetizovaných žlučí má výraznější charakter akce. Jejich použití vyžaduje nižší dávkování než léčiva přirozeného původu. Linku reprezentují ruské drogy: Nikodin, Oxafenamid, polský Gimecromon, Tsikvalon. Kromě choleretických, uměle vytvořených léků mají antispasmodické, protizánětlivé, analgetické mechanismy.

Co znamená v případě stáze žluči předepsané dětem

Příznaky, které by měly být ostražité - ztráta chuti k jídlu, jejich úplná absence, tendence k zácpě / průjem, barva tmavé moči, žlutá tvář. Porušení odhaluje vyšetření jater, žlučníku dítěte. Často je příčinou "dětinské" žlučové stáze biliární dyskineze nebo přítomnost parazitů. Léčba by měla být zaměřena na normalizaci kontraktilní funkce kanálků, zlepšení střevní motility. Choleretické léky pro děti postihují v obou oblastech:

 1. Flamin. Tento protizánětlivý, sekreční, žlučový lék štěpí cholesterol, rozšiřuje cévy střeva, zmírňuje křeče.
 2. Holagogum Přírodní složení - kurkuma, špenát, máta éterické oleje - je bezpečné pro tělo dítěte. Je stimulátorem sekreční funkce žlučníku.
 3. Holaflux. Rostlinné složky léku působí jako antispasmodika, cholekinetika, hepaprotrektory jater.

Video o choleretic byliny

Často dysfunkce produkce žluči je způsobena množstvím mastných, smažených potravin s kořeněným kořením, porušením diet. Někdy "vina" nemoc - cholecystitis, pankreatitida. Návštěva lékaře, stanovení diagnózy a předepsání choleretické léčby pomůže vyhnout se komplikacím. Nezapomeňte na prevenci cholestasis s použitím bylin přísně podle pokynů. Po sledování videa se dozvíte o populárních způsobech, jak se zbavit stagnace žluči.

Informace uvedené v článku mají pouze informativní charakter. Materiály uvedené v článku nevyžadují samo-léčbu. Na základě individuálních charakteristik konkrétního pacienta může diagnostikovat a poradit léčbu pouze kvalifikovaný lékař.

Choleretické léky

Choleretické drogy patří mezi nejvyhledávanější. Předepisují je nejen gastroenterologové, ale i praktičtí lékaři, rodinní lékaři a dokonce i chirurgové. Ano, pacienti se často uchylují ke svým úžasným vlastnostem. Neměli byste se však zapojit do vlastní léčby. Je důležité si uvědomit, že se jedná o drogy. I ty, které jsou rostlinného původu, mohou mít mnoho kontraindikací. Stačí zmínit, že mnoho z nich je kontraindikováno během těhotenství, kojení. Absolutní kontraindikace pro jejich použití je také obstrukce žlučových cest. Pokud chcete normalizovat výběr a propuštění žluči, měli byste se poradit s lékařem. Pomůže vám vybrat si lék, který bude pro Vás účinný a bezpečný.

Mezi moderní drogy můžete najít obrovské množství léků podobných akcí. Jejich klinické účinky se však mohou dostatečně lišit. Je důležité vzít v úvahu individuální vlastnosti každého léku. Každý lék má nejen indikace, ale také některé vedlejší účinky:

 1. Mohou ovlivnit sliznici celého trávicího traktu. V průběhu užívání se může dyspepsie zvýšit.
 2. Je důležité zvolit dávku, která bude účinná pro konkrétního pacienta. Je to těžké. Dokonce i velmi zkušený lékař bude obtížné předvídat, jak bude pacientovo tělo reagovat na léčivo. Pacienti mohou pociťovat individuální reakce a některé jsou náchylné k přecitlivělosti nebo alergiím. Někdy se může vyvinout patologicky silná reakce na složky léčiv. V důsledku toho se může objevit bolest v pravém hypochondriu. Těhotné ženy mohou zvýšit tón děložních svalů. Také tón v koronárních tepnách se může lišit.
 3. Pokud pacient trpí obstrukcí žlučových cest, jedná se o kategorickou kontraindikaci předepisování těchto léčiv. Není nutné předepisovat takové léky pro onemocnění jater. V tomto případě může být nadměrný průtok žluči nežádoucí. Nemůžete také pít tyto léky na vředy a pankreatitidu v akutní fázi.
 4. Choleretic drogy mají schopnost ředit stolici. Proto nejsou předepsány pro Crohnovu chorobu, enteritidu, ulcerózní kolitidu.
 5. Pokud je pacient v této skupině léků dobře snášen, bude mít dobrý terapeutický účinek. Je důležité brát v úvahu individuální vlastnosti každého pacienta, jeho toleranci k lékům.
 6. Zkušení lékaři preferují při předepisování léků této skupiny tzv. Šachovou metodu. Spočívá v tom, že léky jsou postupem času nahrazovány jinými podobnými léky. Existuje určité střídání. Lékaři mají obrovský výběr, protože rozsah těchto fondů je velmi široký. Díky tomuto přístupu je možné se vyhnout možnému návyku organismu a také zvýšit vedlejší účinky dlouhodobého užívání léčiva. V tomto případě bude terapeutický účinek výraznější.

Choleretická léčiva se používají v případech, kdy je snížena funkce tvorby žluči nebo je narušen proces jejího uvolňování. Hlavním cílem této terapie je normalizace funkce žlučníku. Takové léky jsou rozděleny do dvou skupin:

 • Cholekinetika. Pomáhají žluči normálně opustit žlučník nebo játra.
 • Choleretika. Stimulujte tvorbu žluči. Tyto léky jsou choleretické.

Toto oddělení by mělo být považováno za velmi podmíněné, protože většina léků má vlastnosti obou skupin. Tento typ léčby musí předepsat lékař. Biliární dyskineze může být hypomotorická i hypermotorová. V takových případech bude samozřejmě léčba odlišná. Pokud jsou přípravky choleretické, musí existovat přísné údaje pro jejich použití. Je také třeba mít na paměti, že některé léky mají kontraindikace.

Choleretika

Díky použití choleretiky se žluč stává méně hustou, jeho koncentrace klesá. Indikace pro použití choleretic - zánět žlučových cest a jater, které jsou chronické. Pokud pacient trpí cholecystitidou, jsou tyto léky doplněny antispasmodiky, antibiotiky a analgetiky.

Existují tři skupiny choleretiky:

 1. ty, které obsahují žlučové kyseliny nebo žluč;
 2. syntetické přípravky širokého spektra;
 3. složení rostlinného původu.

Existují také komplexní léky. Jsou schopni zmírnit křeč a zánět. Choleretika je předepisována pro cholangitidu a cholecystitidu. Lékaři předepisují choleretiku pro chronickou cholangitidu. Moderní drogy vypuzující žluč pomáhají rychle zlepšit zdraví pacienta, jeho celkový stav, zmírnit žloutnutí, možné svědění, snížit hladiny bilirubinu. Často, spolu s choleretics, laxatives jsou také předepsány. Tato pomoc pomáhá eliminovat zácpu, snižuje vstřebávání různých toxinů ze střeva. Pokud zkombinujete choleretiku s antispasmodickými léky, lze podporovat i relativně malé kameny. Mohou se rozšířit do střevní oblasti. Pokud zvýšíte tok žluči, můžete zabránit infekci, snížit zánětlivý proces, snížit stagnaci tlusté žluči. Tento účinek je zvláště důležitý při léčbě cholecystitidy. Také díky použití choleretických činidel se významně zvyšuje úroveň absorpce některých vitaminů.

Žlučové léky

Pokud je lék choleretický, je plně schopný stimulovat hladinu produkce žluči. Kromě toho, že se vyrábí více, je také mnohem lépe oddělena. Takové léky také stimulují práci našich střev. Když jsou jejich složky absorbovány do naší krve, jdou přímo do jater a stimulují vylučování žluči. Kvůli této žluči se stává více tekuté. Snižuje také vstřebatelnost jeho složek.

Allohol

Mezi choleretiky, droga volal Allohol se stal jedním z nejpopulárnějších. Tyto tablety cholagogue se skládají ze sušené žluči skotu. Allohol zvyšuje sekreční funkce jater, gastrointestinálního traktu, snižuje fermentaci. Lék má mírný choleretický účinek. Je to přímo způsobeno přítomností suché žluči v jejím složení.

Allohol se nabízí ve formě malých tablet, které jsou potaženy povlakem, který je v žaludku nerozpustný. Pro léčbu dětí existují pilulky, které obsahují pouze polovinu dávky všech složek. Jsou také potaženy. Někdy užívání tohoto léku může vyvolat rozvoj alergií nebo průjmu. Pokud je pozorována podobná reakce, léčivo by mělo být vysazeno.

Liobil

Patří do endokrinní skupiny a obsahuje býčí býk. Cholagogické tablety, protože se rozpouštějí pouze ve střevě a reagují na jeho alkalické prostředí. Vzhledem k tomu, že lék má žluč, pomáhá posilovat práci střeva, zlepšuje procesy štěpení tuků, zvyšuje sekreční funkci pankreatu. To také snižuje tvorbu kamenů, protože existují indikace pro jeho použití v léčbě onemocnění žlučových kamenů. Pomáhá při léčbě chronické pankreatitidy. Liobil se užívá na konci jídla třikrát denně, dvě tablety.

Cholenyme

Lék má mírný choleretický účinek. Obsahuje směs žlučových kyselin a esenciálních enzymů, které jsou odvozeny od slinivky břišní. Holenzym může zvýšit koncentraci solí v žluči. Je důležité, aby v tomto přípravku byla amyláza a trisin. Pomáhají zlepšit trávení potravin, které jdou do střev. Účinek léku je omezen na několik hodin. Zvyšuje chuť k jídlu a jídlo je lépe vstřebáváno. Pomáhá také snížit bolest.

Hololog

Toto choleretické činidlo obsahuje kyselinu dehydrocholovou. Užívá se po jídle ústně. Khologon značně přispívá k rozvoji žluče. On je také diuretik. Maximální účinek nastane dvě hodiny po požití.

Syntetická choleretika

Tato skupina léků je tzv. Organických kyselin. V játrech jsou vylučovány přímo do žluči a rozpadají se. Současně se žluč stává více tekutou. Některé léky (Tsikvalon) mohou zvýšit jeho uvolnění. Na rozdíl od léků přírodního původu mají syntetické látky hmatatelnější choleretický efekt.

Nicodin

Kyselina, do které se štěpí, pomáhá oddělit žluči a formaldehyd bojuje s bakteriemi. Také lék může pozitivně ovlivnit většinu jaterních funkcí. Ukázalo se, že Nicodean je vysoce účinný při vývoji infekcí vyvolaných coli. To může být kombinováno s antibiotiky, pokud existují indikace pro to. V případě, že pacient trpí bolestmi nebo určitými křečemi, Nikodin by měl být doplněn antispasmodiky a léky proti bolesti. Anestézie nebo zmírnit křeče Nikodin nemůže. Nástroj je dobře snášen.

Oxafenamid

Tento lék patří k silné cheleretikam. Je schopen trvale zvyšovat vylučování žluči a výrazně zvyšovat její objem. Za šest hodin se ceny mohou zdvojnásobit nebo dokonce ztrojnásobit. Droga dobře bojuje s křečemi. Snižuje také cholesterol. Při léčbě akutního zánětu by měl být oxafenamid doplněn antibakteriálními látkami. Pokud je křeč nebo bolest, pak to stojí za to přidat s antispasmodics. Nejčastěji je tento lék dobře snášen. Má minimální vedlejší účinky.

Bylinné Choleretics

Choleretické vlastnosti některých rostlin byly dlouho pozorovány. Tento účinek je vysvětlen přítomností esenciálních fytosterolů, flavonů, stejně jako pryskyřic, aktivních éterických olejů a takových prospěšných vitamínů. Mnoho éterických olejů je tvořeno tzv. Terpeny. Nejúčinnější z nich jsou pinen a mentol. Všechny tyto látky mohou mít stimulační účinek. Doporučuje se, aby tyto finanční prostředky trvalo půl hodiny před jídlem třikrát denně. Forma uvolňování může být odlišná.

Dřišťál

Tento přírodní produkt má dobrý choleretický účinek. To také stimuluje zvýšení tónů v děloze, zlepšuje srážení krve, zužuje krevní cévy. Vzhledem k tomu, že tento lék může stimulovat zvýšení tonusu dělohy, je přirozeně kontraindikován během těhotenství. Forma uvolnění - alkohol tinktura.

Bisulfát Berberinu

Tento lék je extrakt z dřišťálu. Dlouho bylo zjištěno, že má dobrý choleretický účinek. Berberin bisulfát je dostupný ve formě tablet. Můžete také udělat odvar z trávy. Příprava je velmi jednoduchá. Musíte sekat 10 kukuřičných stigmat, sekat a přidávat jeden a půl šálku vody, vařit půl hodiny, vychladnout a přetvořit. Vývar by měl být opilý každé tři hodiny, 1-3 lžíce.

Tansy

Odvar se používá nejen z květů, ale také z listů této rostliny. Pomáhá zlepšit produkci žluči, velmi dobře snižuje její viskozitu, tóny žlučníku, zmírňuje bolest. Také znamená skvělé boje s mikroby. Tansy je docela efektivní. Všiml jsem si také jeho anti-lamblious efekt.

Tanatsehol

Jedná se o extrakt z tansy, který je nabízen ve formě tablet. Stimuluje tvorbu žluči, její separace, normalizuje její složení, zmírňuje křeče. Lék je dobře snášen. Její výrazný terapeutický účinek je ve všech typech dyskinezí. Neexistují žádné kontraindikace.

Flamin

Tohle je extrakt z nesmrtel. Pro děti jsou nabízeny granule. Z nich je nutné připravit pozastavení. Kontraindikace pro použití léku je akutní hepatitida.

Holosas

Sladký a kyselý sirup je docela chutný. Je vyrobena z plodů obyčejné divoké růže. Dlouho bylo pozorováno, že obsahuje množství choleretických účinných složek a cukru. Holosas přispívá k rozvoji a zlepšování kvality žluči. Vzhledem k tomu, že tento lék má poměrně příjemnou chuť, dobře se používá v pediatrii.

Písek nesmrtelné květy

Lék stimuluje tvorbu pankreatické šťávy, stejně jako žluč, zlepšuje diurézu, výrazně zlepšuje kvalitu žluči, má znatelný baktericidní účinek.

Extrakt z kurkumy

Dodává se v mnoha formulacích. Nástroj pomáhá zvýšit objem žluči a zlepšit její složení. Jeho aktivní složkou je fenypentol.

Febichol

Lék je schopen zvýšit objem produkce žluči a zlepšit její výkon. Vedlejší účinky při jeho použití jsou velmi vzácné. To může být pocit prasknutí pod lžící, pálení žáhy, stejně jako nevolnost, nadýmání.

Holaflux

Používá se pro výrobu choleretického čaje. Obsahuje sušené extrakty z mnoha bylin. Díky dobře zvolené kompozici má léčivo velmi výrazný a stabilní choleretický účinek.

Choleretické komplexní léky

Odeston

Účinek této polské drogy je poněkud zvláštní. Choleretický účinek syntetických drog je kombinován s mírným antispasmodickým účinkem. Normalizuje práci svěračů a stimuluje vylučování žluči. Je zvláštní, že to také zvyšuje produkci jeho komponent, a ne jen objem. Odeston dokonale eliminuje fenomén stagnace žluči. Dobře zabraňuje vzniku mikrokrystalů z cholesterolu. Stávají se však materiálem pro růst kamenů. Lék se velmi rychle vstřebává ze žaludku. Jeho terapeutický účinek je rychle pozorován. Je prakticky netoxický, protože je dobře snášen.

Olimetin

Tento přípravek má mnoho složek. Patří mezi ně oleje z máty, olivy, kalamáry, stejně jako čištěná síra. Olimentin má dobrý antispasmodický účinek, stejně jako protizánětlivý a dobrý choleretic. Pomáhá také zbavit se malých kamenů. Forma uvolnění: tobolky.

Rosanol

Tento bulharský přípravek obsahuje růžový olej. Nástroj má antispasmodický a malý antibakteriální účinek. Rosanol je schopen rozpustit kameny z cholesterolu.

Fitoflovit

Léčivo obsahuje vitamíny. Posiluje krevní cévy a zmírňuje záněty. Jedná se o analog Kholosas, ale pouze v tabletách. Obsahuje velké množství kyseliny askorbové. To je velký antioxidant. Pomáhá obnovit tkáň, přispívá k jejich normální funkci, normalizuje funkci nadledvinek. Jeho schopnost posilovat imunitní systém, napomáhat produkci hormonů, stejně jako interferonů důležitých pro imunitní systém, je nesporný. Jedná se o vynikající ochranu těla před negativními vlivy na životní prostředí a stres, prevenci infekcí a dokonce i rakoviny. Díky vitamínu C se železo lépe vstřebává, snižuje se hladina cholesterolu, brání se rozvoji takové nebezpečné choroby, jako je ateroskleróza. Bez vitamínu C není možné vytvořit dostatečné množství kolagenu, normální hojení popálenin, ran. Zabraňuje také trombóze a vzniku hematomů. Šípkový extrakt se projevuje nejen při léčbě žlučníku. Zabraňuje anémii, nachlazení, astenii, nedostatku vitaminu C.

Trochu o výhodách a možném poškození choleretických léků

Předpokládá se, že tyto fondy jsou naprosto bezpečné. Především věříme všem druhům choleretických bylin. Zdá se nám, že prostě nemohou ublížit. Ale lékaři měli jiný názor. Varují pacienty před bezmyšlenkovitým používáním těchto prostředků a poplatků. Samozřejmě mohou pomoci, pokud je použijete správně a podle přísných indikací. Takové léky mohou stimulovat tvorbu žluči, zlepšovat její ukazatele kvality, zintenzivnit trávení, pohyblivost, eliminovat hrozbu zácpy.

Co dělá žluč? Poskytuje normální trávení, zabraňuje množení bakterií ve střevech, odstraňuje cholesterol a škodlivé látky z našeho těla. Pokud má člověk nedostatek žlučových kyselin, je narušen proces vstřebávání užitečných látek a vitamínů. To znásobuje riziko možného rozvoje avitaminózy, osteoporózy.

Ale v některých situacích je použití choleretic kategoricky kontraindikováno. Tyto léky mohou zkapalnit žluč dobře, což může být užitečné. Pokud se však u pacienta rozvinula hepatitida, cholelitiáza nebo pankreatitida, pak jsou tyto léky přísně zakázány. Při těchto onemocněních je přísnější kontraindikování aktivnější produkce žluči. Také zhorší stav pacienta s jaterní cirhózou, syndromem dráždivého tračníku nebo častým průjmem. Vzhledem k choleretickému zatížení jater se značně zvyšuje počet antioxidantů. Zvláště nebezpečné jsou projímadla, choleretické bylinky a sedativa. Také velmi nebezpečné léky, které jsou určeny k boji proti obezitě. Účinek těchto léků je těžké předvídat.

Můžeme vás tedy varovat před vyrážkami a nekontrolovaným užíváním choleretických léků. Jejich účinek nemusí být to, co očekáváte. Ujistěte se, že dostanete radu lékaře. Může to být terapeut, gastroenterolog nebo rodinný lékař. Na začátku musí lékař předepsat nezbytné testy. Pomohou zhodnotit funkci jater a možné poruchy. Pokud je příliš mnoho jaterních enzymů, bude to kontraindikace pro použití choleretic.

Někdy tyto léky používají zlomek, jak se zbavit malých žlučových kamenů. To je velmi nebezpečné a může způsobit vážné komplikace! Pokud jsou v žlučníku již kameny, pak se nemohou absolutně řídit sami! Mohou snadno uvíznout v žlučovodech. Bile přestane vycházet. Mějte na paměti, že choleretic by měl být používán pouze k prevenci tvorby kamenů. Před tím by měl být ultrazvuk. Pokud se ukáže, že kanály jsou ucpané viskózní žlučí, pak by měly být ředěny speciálními přípravky. Léčba může být dostatečně dlouhá. Bude zahrnovat ursofalk a urosan. Tyto nástroje zvládnou úkol. Jsou dokonce schopny rozpustit malé kameny.

Bylinné léky jsou často předepisovány pro prevenci onemocnění žlučových kamenů. Pomáhá s tímto Gepabene. Zahrnuje extrakty kouře a ostropestřce mariánského. Bodlák mléčný pomáhá zlepšit fungování jater, ale kouřový pomáhá normalizovat snížení žlučníku.

Nyní není těžké získat lékařskou knihu, která obsahuje mnoho populárních receptů a tipů. Doporučuje se játra čistit běžnou minerální vodou, rostlinným olejem a citronovou šťávou. Lékaři spěchají varovat, že takové „čištění“ může být velmi nebezpečné. Je to zvláště nebezpečné v přítomnosti kamenů v žluči. Tento postup může být doprovázen těžkými křečemi. Mohou vést k zablokování žlučových cest a kanálků v pankreatu.

Postup pro odstranění stagnující žluči ze žluče přes minerální vodu se nazývá "tubage". Doporučuje se jak v tradiční medicíně, tak v oficiální medicíně. To může pomoci s výskytem bolestivé bolesti a těžkosti v pravé hypochondrium. Než se však uchýlíme k provádění trubiček, je nutné provést ultrasonografii. Tato studie by měla ukázat absenci kamenů a stázu žluči. Upozorňujeme však na skutečnost, že pro žlučové kameny je přísně zakázáno držet hadičku! To je způsobeno tím, že kameny mohou posouvat a blokovat úzké kanály.

Zkoumali jsme nejoblíbenější choleretické léky a snažili jsme se plně popsat jejich mechanismus působení. Ale lékař by měl vybrat konkrétní nástroj.

Účinné a bezpečné choleretické látky se stázou žluči

Cholestasis je snížení současného obsahu žlučníku, vyplývající z různých onemocnění jater, podvýživy, parazitárních infekcí nebo onemocnění endokrinního systému.

Choleretic drogy používané ve stagnaci žluči, pomůže zbavit se nemoci, čímž se zbaví pacienta před nepříjemnými příznaky. Můžete použít nejen léky, ale i lidové léky.

Je to důležité! Než začnete užívat cholagogue, musíte se ujistit, že v žlučníku nejsou kameny. To lze provést pomocí ultrazvuku.

Léky na stázu žluči

Odstranit stagnaci žluči pomocí léků s různým složením a mechanismem účinku. Chcete-li si je vybrat správně, měli byste se poradit se svým lékařem.

Existují určitá pravidla pro přijímání prakticky všech choleretických léků:

 • Bez ohledu na formu, ve které jsou drogy propuštěny, vezměte si je před jídlem, ne dříve než hodinu, pitím sycené vody;
 • Denní dávka se dělí na 2 - 4 dávky. Záleží na tom, kolikrát denně pacient sní;
 • Jíst po přijetí těchto prostředků je nezbytné. Pokud pacient zůstává hladový, může zažít nevolnost nebo zažívací potíže;
 • Přípravy této skupiny jsou prováděny dlouhými kurzy v souladu s pokyny od 21 do 60 dnů.
 • Pak budete potřebovat přestávku na 30 - 60 dnů a v případě potřeby můžete pokračovat v léčbě. Každý rok jsou povoleny 2 - 4 kurzy.

Choleretika

Choleretika zahrnují látky, které pomáhají játrům zvýšit produkci žluči. Mohou to udělat různými způsoby v závislosti na složení:

 • Opravdová choleretika. Jejich složení zahrnuje žlučové kyseliny vyrobené z extraktů živočišného nebo rostlinného původu. Jako základ těchto léčiv lze použít přírodní žluč, tkáň střevní sliznice zvířat, játra nebo slinivky břišní. Kromě toho použijte bylinné extrakty. Mezi tyto léky patří: Allohol, Holenzim, Liobil, Khologon;

Zvýšení produkce žluči

 • Syntetická choleretika. V jejich složení jsou sloučeniny získané organickou syntézou. Kromě toho, že tyto léky jsou choleretické, mají antispasmodické, antibakteriální a protizánětlivé účinky. Léky v této skupině mají pozitivní vliv na trávení, eliminují nadýmání a inhibují fermentaci ve střevech. Mezi tyto léky patří: Nikodin, Osalmid, Tsikvalon.
 • Léčivé rostliny, které mají choleretický účinek. Snižují viskozitu žluči, zvyšují její produkci a mají pozitivní vliv na funkci jater. Tyto léky zahrnují: Hofitol (extrakt z artyčoků), Flamin (extrakt z nesmrtelníků), Insadol (extrakt z kukuřičných stigmat), Febihol (extrakt z kurkumy), Berberis-Hommakord (extrakt z dřišťálu), Holosas (extrakt z šípky). Mezi komplexní léčiva patří: Urolesan, Holagol, Travohol.

Cholekinetika

Cholekinetika, působící na žlučník, zároveň zvyšuje svůj tón a uvolňuje žlučovody. To přispívá k tomu, že se žluč uvolňuje rychleji. Skupina cholekinetik zahrnuje léčiva jako: Magnesia, Sorbitol, Mannitol, Xylitol, Flamin, Holosas.

Hydrocholoretics

Působení hydrocholangoidů je založeno na jejich schopnosti zvýšit množství žluči vzhledem ke skutečnosti, že jeho viskozita klesá. V tomto případě se zvyšuje množství vody v jejím složení a rychleji se zobrazuje v dvanáctníku.

Takové prostředky zahrnují minerální vody s alkáliemi: Essentuki, Polyana Kvasova, Borjomi. Také hydroceleretika jsou salicyláty a Valerovské léky.

Cholespasmolytika

V závislosti na farmakologickém účinku jsou léčiva z různých skupin označována jako cholipasmolytika. Účel jejich příjmu je však stejný - odstranit křeče žlučníku a rozšířit žlučové cesty. To pomáhá žluči rychle evakuovat do dvanácterníku. Přípravky této série jsou určeny k úlevě od bolesti.

Holenospasmolytika jsou rozdělena takto:

 • Syntetické choleospasmolytika: No-shpa, Papaverin, Euffilin, Mebeverin;
 • Anticholinergika: Platifillin, Bellalgin, Besalol;
 • Holenospasmolytika rostlinného původu: arktické tinktury, valeriány, elekampany, třezalka tečkovaná, meduňka citronová.

Jak se zbavit nemoci pomocí Allohol

Nejoblíbenější choleretic agent pro stagnaci žluči je Allohol. Skládá se ze suché žluči, česnekového prášku, mleté ​​kopřivy a aktivního uhlí. Úspěšná kombinace komponent umožňuje rychlé čištění žlučníku. Kromě toho lék pomáhá zlepšit práci celého trávicího systému.

My se uchylujeme k pomoci Allohol

Kromě toho, že Allohol je účinným choleretickým činitelem ve stagnaci žluči, má také demokratickou cenu.

Allohol musí užívat 1 nebo 2 tablety nejméně 3krát denně během měsíce. Abychom se zbavili stagnace žluči, lze ji použít podle tohoto schématu:

1. 1 den 1 tableta třikrát;

2. Od 2 do 5 - 2 tablety třikrát;

3. 6 - 3 tablety třikrát;

4. 3 - 3 tablety třikrát;

5. Od 8. do 10. - 2 tablety třikrát;

6. 11. - 1 tableta třikrát.

Toto čištění se nejlépe provádí pod dohledem lékaře. Pokud se cítíte horší, musíte přestat užívat Allohol.

Metody tradiční medicíny

Kromě léků, které pomáhají zbavit se problému, existují tradiční metody, které vám umožní rychle a účinně vyřešit problém stáze žluči. Ve většině případů jsou základem domácích výrobků léčivé rostliny.

Tradiční metody léčby

Mezi choleretické rostliny patří:

 • Březové pupeny;
 • Kořeny lopuchu;
 • Oddenky Calamusu;
 • Kukuřičný hedvábí;
 • Listy artyčoků;
 • Bobule jeřabin;
 • Travní pelyněk;
 • Listy ortosiphon.

Žlučové šťávy

Efektivní cholagogue se stázou žluč je šťávy. Pro léčbu onemocnění:

 • Pampeliška šťávy. Pro přípravu čerstvě sklizené rostliny s kořeny. Používá se jako stimulátor tvorby žluči. Pomáhá také účinně odstranit žluč. Se stagnací žluči vezměte 20 ml čerstvé šťávy 2x denně. Zbavit se nemoci bude trvat 30 dní;
 • Jablečný džus Aby bylo možné připravit šťávu zralé plody shromážděné po prvním mrazu. Je to účinné choleretické činidlo. Používá se ve 20 ml 3x denně. Léčba musí pokračovat po dobu 21 dnů;
 • Zahradní vodnice šťáva. Příjem šťávy z tohoto kořene stimuluje kontraktilní funkci žlučových cest a je indikován při zúžení žlučových cest. Užívá se ve 25 ml až 3x denně. Léčba by měla pokračovat, dokud se stav pacienta nezlepší. Nedoporučuje se používat šťávu z tuřínu pro vředovou chorobu;
 • Ředkev šťáva. Zvyšuje tvorbu žluči a rychle ji odstraňuje ze žlučníku do střev a zlepšuje činnost žaludku s nízkou kyselostí. Užívejte tento přípravek v 25 ml až 3x denně. Neměli byste se podílet na takové léčbě žaludečních vředů, střevního zánětu a gastritidy s vysokou kyselostí;
 • Hrušková šťáva Používá se ke zlepšení produkce žluči. Musí být konzumován ve 100 ml ráno a večer. Termín aplikace není omezen.

Jak udělat šťávy pro léčbu

Aby se zachovaly všechny prospěšné látky, měly by být léčivé šťávy připraveny bezprostředně před použitím. Suroviny by měly být důkladně omyty, vysušeny papírovým ručníkem. Šťáva může být stlačena pomocí odšťavňovače, nebo mletím surovin v mlýnku na maso, protlačením gázou.

V případě, že není možné připravit čerstvou šťávu, nebo ji potřebujete uchovávat po určitou dobu, můžete použít 70% léčivý alkohol jako konzervační prostředek, který se přidává v poměru 1: 5. Hotový výrobek by měl být skladován na chladném místě.

Bujóny, které zvyšují produkci žluči

V případě, že se žluč produkuje v nedostatečných množstvích, používají se následující lidové metody:

 • Smíchejte třezalku tečkovanou, žampiony, knotweed, pampelišky a anýzové ovoce, přidejte 2 části stigmat kukuřice. Půl litru vody se nalije na 5 g sběru a vaří se na mírném ohni po dobu 5 minut. Po ochlazení vývaru se směs přefiltruje. Během dne musíte vypít 300 ml léku, rozděleného do 3 dávek;
 • Připravte si směs dvou částí květů nesmrtelníků a bylinek třezalky. Litr vody by měl být nalit 15 g sběru a nechat po dobu 10 hodin. Poté dejte nástroj na oheň a vařte 7 minut. Použijte ji po 100 ml za hodinu po jídle. Za den je třeba vypít 400 ml vývaru. Léčba pokračovala po dobu 21 dnů. Pokud je potřeba pokračovat v léčbě, pak by měla být přestávka nejméně týden. Připravený odvar uložený na chladném místě;
 • Smíchejte 1 díl kukuřičných stigmat, kopřivy, semen bodláku a trávníku. 400 ml studené vody se nalije 5 g suché suroviny a nechá se vařit alespoň 6 hodin. Pak se půda vaří 5 minut. Ochlaďte v uzavřené nádobě a přefiltrujte. Užívejte 300 - 400 ml denně, rozdělených do několika dávek. Léčba pokračuje po čtrnáct dní.

Infuze pro křeče v žlučníku

Pokud dojde ke stáze žluči v důsledku křečů žlučníku, použijí se odvar a infuze připravené z následujících léčebných náplní:

 • Smíchejte ve stejném poměru listy bylinného pepřového máta a Potentilla. Zalijeme 250 ml vroucí vody 2 g vzorku a necháme mírně vychladnout. Infuze by měla být používána horká, dvakrát denně po dobu 2 týdnů;
 • Připravte si směs 2 polévkových lžíce kořenů kozlíku, máty a bylinky třezalky. Přidejte 1 lžíci pelyňku a chmelových hlávek. Nalijte 3 g sbírajte tři sta mililitrů vroucí vody a nechte působit čtvrt hodiny. Naplňte a přijímejte 100 ml třikrát denně;
 • Smíchejte chmelové hlávky, kopřivy, imortelu a pelyněk. 2 g směsi se nalije 200 ml vroucí vody a vloží se do termosky. Nechte vyluhovat nejméně 2 hodiny. Před každým použitím potravin se přefiltruje a vezme 50 ml.
 • Kukuřičné stigmy s květy nesmrtelného písku se mísí ve stejném poměru. 3 g suché suroviny se nalije 300 ml vroucí vody a nechá se 2 hodiny vyluhovat. Výsledná infuze by měla být během dne vypita, rozdělena do tří dávek.

Bujóny s poruchou funkce žlučníku a kanálků

Se stagnací žluči v důsledku dysfunkce žlučníku nebo žlučovodů použijte následující prostředky:

 • Připravte si směs koriandrového ovoce, 2 díly lístků máty, 3 části třílistých lístků hodinek a 4 části písku nesmrtelné. Při 200 ml vroucí vody se přidají 2 g směsi a vaří se 10 minut. Po ochlazení by měl být vývar vypuštěn. Užívejte 40 minut před jídlem ráno a večer. Pijte 100 ml najednou.
 • Smíchejte kořen hořce, fenyklu a třílisté lístky hodinek v 1 dílu, přidejte kořen pampelišky, dřišťál a lístky máty do 2 částí. Po dobu 7 minut se vaří 3 g vzorku ve 300 ml vody. Nechte ho vařit 40 minut. Po tomto, infuzní kmen a vzít 3 lžíce třikrát denně před jídlem;

Choleretickým činidlem pro stagnaci žluči je infuze písčité nesmrtelnosti. K přípravě tohoto lidového léku, 10 g květin nalít 200 ml vody a nechat hodinu pod víkem. Vezměte půl hodiny před jídlem podle následujícího schématu:

1. 1. den 1 čas 70 ml;

2. Ve 2 - 2 krát 70 ml;

3. Ve 3 - 3 krát 70 ml;

4. Ve 4 - 3 krát 100 ml;

5. V 5 - 2 krát 100 ml;

6. 6. - 1. čas 100 ml.

Pokud je to nutné, po týdenní přestávce opakujte kurz.

Tuba

Hlíza je proplachování žlučníku a žlučovodů. Tři dny před zákrokem je nutné odmítnout mastné a smažené potraviny. Přednost by měla být věnována zeleninové potravě, dušené nebo vařené.

Mytí žlučníku

Procedura se provádí ráno. Chcete-li to provést, proveďte jedno z následujících řešení:

 • 500 ml nesycené minerální vody (Essentuki, Borjomi). Teplota by měla být okolo 40 stupňů;
 • 250 ml horké vody, do které se přidá 1 lžíce prášku síranu hořečnatého;
 • 200 ml vody, ve které se rozpustí lžíce sorbitolu;
 • 2 lžíce holosasu a sklenice minerální vody.

Po tom, ležel na pravé straně, dával teplou topnou podložku k hypochondrium. Je nutné ležet po dobu 2 hodin, během této doby se žlučník vymaže. Tento postup je považován za účinný, pokud po této době dojde k pohybu střev. Může být mírná kolika.

Je to důležité! Takový postup může být prováděn pouze tak, jak to předepsal lékař, ne však více než jednou za šest měsíců.

Oleje

Se stagnací žluči jsou nejúčinnější první lisované rostlinné oleje: olivový, slunečnicový, lněný. Musí být konzumovány denně, na prázdný žaludek v jídelně nebo v dezertní lžíci a po půl hodině začít snídani. V tomto případě pomohou nejen zbavit se stagnace žluči, ale také zlepšit trávení.

Jako silný choleretic agent v stagnaci žluči, můžete použít samo-připravený lněný olej, který obsahuje velké množství živin a vitamínů. K jeho přípravě se 100 g lněného semínka rozemele na mlýnek na kávu a vloží do nádoby o objemu 850 g, načež se naplní rafinovaným olivovým nebo slunečnicovým olejem. Prostředky musí trvat týden na tmavém místě.

Vezměte si tento olej by měl být lžíce, každé ráno na prázdný žaludek. Léčba by měla pokračovat až do zmírnění příznaků onemocnění. Pokud se vyskytnou vedlejší účinky, jako je průjem, nadýmání nebo bolest břicha, je třeba snížit množství oleje.

Účinný nástroj, který vám umožní rychle se zbavit nemoci - je přírodní mletá káva. Každý den ráno musíte vypít šálek tohoto nápoje bez cukru a jíst malý kousek (na špičce nože) máslo.

Léčba ostropestřce

Ostropestřec mariánský je jedním z nejznámějších a nejúčinnějších choleretických léků, které se používají v tradiční medicíně av tradiční medicíně. K úspěšnému zvládnutí nemoci můžete použít jídlo, které je snadno dostupné v každé lékárně. Je to prášek, který zůstane po vylisování oleje. V průběhu léčby bude potřebovat 400 g. Užívá se denně třikrát denně, půl hodiny před jídlem. Lžička prášku se spolkne a omyje vodou.

K přípravě samotného jídla se semena ostropestřce mariánského mletého mletého mléka ihned před požitím mletou a konzumují ústně před každým jídlem.

Aby se připravil olej z ostropestřce, jsou semena rozdrcena, vložena do skleněné nádoby a nalita extra panenským olivovým olejem. Nechte ho vařit týden na tmavém místě a jednou denně před jídlem si vezměte dezertní lžičku.

Pro přípravu choleretického vývaru se lžíce semen nalije 250 ml vody a vaří se 5 minut na mírném ohni. Poté ho nechte vařit hodinu, filtrujte a spotřebujte 100 ml 2x denně před jídlem.

Léčba žlučové stagnace v dětství

Problémy s močovým měchýřem se mohou vyskytnout nejen u dospělých, ale také u dětí. Aby se toho zbavili, používají se různí agenti cholagogue. Nejbezpečnější choleretické látky v případě stáze žluči u dětí:

Dávka všech těchto léků pro děti by měla být vypočítána lékařem v souladu s pokyny na základě hmotnosti a věku dítěte. Také v dietě dítěte, musíte zadat přírodní šťávy a alkalické minerální vody.

Je to důležité! Infuze a odchyty choleretických bylin, stejně jako tradiční metody léčby dětí mladších 12 let, by měly být používány s opatrností a pouze pod dohledem lékaře, protože mohou způsobit nežádoucí vedlejší reakce.

Kontraindikace

Navzdory výhodám užívání choleretických léků je třeba mít na paměti, že pro jejich použití existují kontraindikace:

 • Přítomnost velkých kamenů v žlučníku nebo žlučových cestách. Při užívání choleretických látek se mohou vzpamatovat, ucpat žlučové cesty a způsobit jaterní koliku. Mohou také způsobit zánětlivý proces. V takových případech je indikován chirurgický zákrok;
 • Peptický vřed v akutním stadiu;
 • Individuální nesnášenlivost složek léčiva;
 • Akutní pankreatitida.

Nejúčinnější prostředek

Často se lidé ptají: co je nejúčinnější lék na stázi žluč? V tomto případě neexistuje jediná odpověď. Allohol je vhodný pro některé lidi a bylinné čaje pro druhé. Záleží na individuálních vlastnostech organismu.

Člověk může být přesvědčen o účinnosti choleretického léku až po ukončení léčby.

Recenze

Ve většině případů je hodnocení choleretických léků, stejně jako populárních receptů, pozitivní, protože po zahájení příjmu klinický efekt netrvá dlouho a stav pacienta se rychle zlepšuje.

Negativní recenze jsou poměrně vzácné. Ve většině případů může být lék neúčinný, pokud je nesprávně zvolen nebo pacient bere příliš malou dávku, která nedává požadovaný terapeutický účinek.

Aby léčba stagnující žluči byla správná a účinná, je nutné včas se poradit s lékařem a dodržovat všechny jeho předpisy a také jíst správně.

Které choleretické léky jsou pro léčbu lepší a účinnější?

Choleretické léky jsou široce používány k léčbě onemocnění žlučového systému. S jejich pomocí zmírňují ataky bolesti, eliminují stagnaci žluči a usnadňují průběh mnoha onemocnění břišních orgánů. Aby bylo možné správně porozumět účelu, pro který jsou choleretičtí agenti používáni, je třeba mít představu o tom, co je žluč a jakou roli hraje v normálním fungování trávicího systému.

Žluč a jeho funkce

Žluč je biologické tajemství, které je produkováno buňkami jater, po kterém je posláno do žlučníku. Při jídle jde do dvanáctníku a usnadňuje proces trávení potravy. Žluč má zvláštní hořkou chuť a může mít žlutohnědou nebo zelenkavou barvu. Hlavní funkce biologické tekutiny jsou následující:

 • štěpení a trávení tuků pocházejících z potravin;
 • stimulace trávení;
 • zajištění úplné absorpce živin.

Žlučové kyseliny, kromě štěpení tuků, zlepšují motorickou funkci střeva, zabraňují zácpě a zabraňují zavádění patogenních bakterií do sliznic, což je dobrá prevence střevních infekcí. Žluč je potřebná tělem, protože pomáhá odstraňovat škodlivé látky cholesterolem (toxiny a další produkty rozkladu) výkaly.

Choleretické léky: klasifikace

Je těžké podat úplnou klasifikaci choleretických léků, protože existuje mnoho takových léků a každý z nich má své vlastní vlastnosti, různé aspekty použití a mechanismus účinku účinných látek. Hlavní skupiny, do kterých lze rozdělit všechny agenty cholagogue, jsou:

Účinek choleretiky je zaměřen na zvýšení produkce žluči jaterními buňkami. Tato skupina léků je zase:

 • pravá choleretika (obsahují žlučové kyseliny, vyráběné na bázi živočišných nebo rostlinných surovin):
 • syntetické cheleretiki (léky na bázi chemických látek získaných organickou syntézou);
 • infuze léčivých rostlin s choleretickým účinkem (aktivace tvorby žluče a snížení viskozity);
 • hydrocholoretics (usnadnit odstranění žluči, redukovat jeho viskozitu a tak předejít tvorbě kamenů).
 1. Holekenetiki

Posílit tón žlučníku a zároveň mít relaxační účinek na svaly žlučovodu, což vytváří ideální podmínky pro odtok žluči a zabraňuje stagnaci. Výsledkem jejich použití je uvolnění žlučníku ze stagnující žluči, její vstup do dvanácterníku a normalizace trávicích procesů.

Farmakologický účinek léčiv v této skupině je zaměřen na eliminaci křeče žlučových cest, dilataci kanálků a usnadnění toku žluči do střeva. Antispasmodika jsou předepisována v krátkých kurzech, přispívají k odstranění bolesti a zmírňují stav v různých patologiích žlučového systému.

Seznam choleretických léků

Uvádíme ty nejoblíbenější drogy, které představují tuto nebo skupinu choleretických léků.

Opravdová choleretika. Patří mezi ně léky, které jsou založeny na přirozené žluči zvířat (Allohol, Liobil, Holenim).

Syntetická choleretika. Kromě choleretického působení poskytují tyto léky protizánětlivé a antibakteriální účinky a mají pozitivní vliv na trávení (Tsikvalon, Nikodin, Osalmid).

Bylinné choleretické léky. Velká skupina, kterou představují léky na bázi artyčoků (Hofitol), extrakt z nesmrtelníků (Flamin), kurkuma (Phebihol), šípka (Holosas sirup), dřišťál (Berberis), kukuřičný hedvábí (Insadol), atd. zahrnují takové komplexní léky jako Holagol, Urolesan, Travohol.

Hydrocholoretics. Tato skupina se skládá z přípravků na bázi valeriánu, salicylátů a alkalických minerálních vod (Essentuki, Borjomi).

Cholekinetika. Oblíbenými zástupci jsou například mannitol, xylitol, sorbitol, Holemax, Holos, sulfát berberinu. Kromě toho mají oleje z koriandru, jalovce, kmínu, brusinkových a brusinkových džusů, plodů fenyklu, šípků výrazný cholekinetický efekt. Bylinné bylinky (pampeliška, slaměnka, řebříček, měsíček, heřmánek) vykazují podobný účinek.

Cholespasmolytika. Seznam zástupců této skupiny zahrnuje syntetické (papaverin, No-shpa, Drotaverin, Mebeverin, Eufillin, Besalol, Antispasmodic, Atropin) a bylinné přípravky (Cholagol, arnica, máta, meduňka, meduňka, tinktury).

Další skupinou léků jsou choleretické léky s litholytickým účinkem, které mohou být podmíněně klasifikovány jako skupina choleretických léků, protože přispívají k rozpuštění kamenů, které se tvoří v žlučníku a zabraňují jejich opětovnému vzniku. Jedná se o nástroje jako Urdoksa, Ursosan, Ursofalk, Ursodez atd.

Choleretické léky se stázou žluči

Stagnace žluči nebo cholestázy - nebezpečný stav, který vede k narušení metabolických procesů a stává se příčinou narušení trávicího systému. Tento stav je způsoben mnoha příčinami, včetně zánětlivých onemocnění trávicího systému, zhoršených funkcí nervového a endokrinního systému, parazitárních infekcí, cholelitiázy a dalších patologických stavů. Špatné návyky, nezdravá strava s převahou mastných a kořenitých jídel, zneužívání alkoholu, dlouhé časové intervaly mezi jídly mohou vyvolat stagnaci.

K odstranění stagnace v žlučníku se používají léky ze skupiny holicenetik:

nebo předepsat choleretiku:

Pro některé pacienty jsou vhodnější bylinné léky na bázi kurkumy, tyran, artyčoky, dřišťál atd. Léky jsou předepisovány lékařem s ohledem na stav pacienta a možné kontraindikace. Určuje také optimální dávkování a dobu trvání léčby.

Choleretické léky pro biliární dyskinezi

Dyskineze je charakterizována obtížemi při odlivu žluči v důsledku křeče žlučových cest, které se nestají a netlačují části biologické sekrece nezbytné pro normální trávení.

Důvodem tohoto stavu může být přenos střevních infekcí, giardiasis, hormonální a endokrinní poruchy, virová povaha hepatitidy, onemocnění žaludku a dvanáctníku. Biliární dyskineze může vyvinout hypokinetický nebo hyperkinetický typ, který vyžaduje použití určitých skupin léčiv. Výběr optimálního léčiva ze skupiny choleretik nebo cholekinetiky provádí lékař po úplném vyšetření a diagnostice.

Choleretic drogy v inflexi žlučníku

Přebytek žlučníku v medicíně je označován jako jedna z forem dyskineze, při které jsou funkce tohoto orgánu narušeny, žluč je stagnující a jeho eliminace je narušena, což významně zvyšuje riziko tvorby kamene. Příčiny inflexe mohou být zánětlivé procesy v žlučníku, ostré zvedání závaží, opomenutí vnitřních orgánů nebo prodloužený půst, který je nahrazen hojným příjmem potravy.

Kromě dietních a fyzioterapeutických postupů zahrnuje komplexní léčbu inflexe nutně i bylinné a syntetické preparáty cholagogue:

Účinek těchto léků je zaměřen na zmírnění bolesti, doprovázející křeč žlučových cest, zvýšení odtoku žluči, snížení zánětlivého procesu a odstranění přetížení. Optimální léčebný režim je zvolen lékařem.

Choleretické léky po odstranění žlučníku

Aby se předešlo komplikacím po chirurgickém odstranění žlučníku, je nutné předepsat léky s choleretickým účinkem. Během tohoto období je velmi důležité normalizovat produkci žluči a zavést zažívací procesy. Za tímto účelem jmenujte:

 • antispasmodika (nosho, Drotaverin, mebeverin),
 • choleretika (Allohol, Holenim),
 • léky, které stimulují tvorbu žluči (Tsiklovalon, Osalmid).

Bylinná medicína dává dobrý účinek při použití infuzí a odvarů léčivých bylin s choleretickým působením a bylinnými přípravky.

Choleretické léky pro děti

Pro děti lékař volí dávkování léku a léčebný režim individuálně, s ohledem na věk, tělesnou hmotnost mladého pacienta, celkový stav a klinický obraz onemocnění. Jako přirozené hydrocholeretic děti mohou pít minerální vodu (Borjomi, Slavyanovskaya, Essentuki), vzít lék obsahující přírodní žluč (Allohol).

Podle indikací se používají bylinné léky (Flamin, Holosas, Hofitol), valeriánská nebo magneziová cholekinetika. K odstranění bolesti jsou předepsány cholespasmolytika (Atropin, Platyphyllinum, Papaverine, Spasmonet, Drotaverinum). Infuze léčivých bylin s choleretickým účinkem u dětí (do 12 let) se však nedoporučuje, protože tělo dítěte může nepředvídatelně reagovat na obsah široké škály účinných látek v nich.

Nejlepší choleretické drogy

Allohol. Jeden z nejlevnějších a často používaných léků ze skupiny choleretik. Základem tablet je sušená žluč, česnekový extrakt a kopřiva. Léčivo poskytuje choleretický a mírný projímavý účinek, inhibuje fermentaci a hnilobu ve střevě, stimuluje syntézu žlučových kyselin a zvyšuje motorickou a sekreční funkci trávicího systému.

Současně, lék nemůže být předepsán pro peptický vřed, akutní pankreatitida a cholecystitis, přecitlivělost na jeho složky. Allohol může způsobit alergické reakce nebo průjem. Cena tablet - od 46 rublů.

Cholenyme Kombinovaná droga s choleretickým účinkem. Obsahuje trávicí enzymy, suchou žluči a sušený pankreatický prášek. Lék normalizuje proces trávení a zlepšuje tok žluči. Předepisuje se při chronické cholecystitidě, pankreatitidě, hepatitidě a dalších patologických stavech zažívacího systému.

Účinné látky Holenzymu stimulují tvorbu žluči, posilují motorickou funkci střeva, podporují úplnou absorpci živin, normalizují metabolismus bílkovin a sacharidů. Nástroj není předepsán pro exacerbaci ulcerózních procesů, žloutenku, individuální intoleranci. Lék je dobře snášen, ale v některých případech může vyvolat alergické vyrážky, pálení žáhy a dyspeptické poruchy. Cena Colenzyme v lékárnách - od 220 rublů.

Odeston. Syntetický lék s choleretickým a antispasmodickým účinkem. Jeho základem je látka gimecromon. Používá se pro hyperkinetickou dyskinezi žlučových cest, chronickou cholecystitidu, cholangitidu, po operacích na žlučníku. Lék zvyšuje objem žluči a přispívá k jeho vyprazdňování uvolněním žlučových cest a svěrače Oddiho. Pomáhá eliminovat stagnaci žluči, zabraňuje tvorbě žlučových kamenů a brání rozvoji cholelitiázy.

Přípravek Odestona má řadu kontraindikací, včetně obstrukce žlučových cest, selhání ledvin a jater, poruch krvácení, ulcerózních lézí, Crohnovy choroby a přecitlivělosti. Léky jsou obecně dobře snášeny a pouze v některých případech způsobují drobné zažívací poruchy, bolesti hlavy nebo alergické reakce. Průměrná cena odestonu je od 400 rublů.

Nikodin. Syntetické choleretické léčivo na bázi derivátů formaldehydu a kyseliny nikotinové. Příznivý vliv na funkci jater a vedle choleretického účinku má baktericidní a protizánětlivý účinek. Používá se při léčbě gastritidy, cholecystitidy, cholangitidy, reaktivní hepatitidy, dyskineze.

Je součástí komplexní léčby výše uvedených patologií spolu s antibiotiky. Kontraindikace k užívání léku málo - je to přecitlivělost, těhotenství a kojení. Při užívání léku může dojít ke zvýšení bolesti a dyspeptických příznaků doprovázejících anacidní gastritidu, někdy vznikají alergické reakce. Průměrné náklady na lék - od 180 rublů.

Flamin. Bylinný lék s choleretickým, antispasmodickým, protizánětlivým a antibakteriálním účinkem. Léčivo zvyšuje produkci žluči, zvyšuje tón žlučníku, současně odstraňuje křeč žlučových cest a snižuje viskozitu sekrece žluči. Flamin navíc přispívá k plné absorpci živin, kvalitnímu trávení potravy a vykazuje antibakteriální aktivitu proti grampozitivním mikroorganismům.

Základem tablet je extrakt imortel a pomocné biologicky aktivní látky. Lék se doporučuje k léčbě chronické cholecystitidy, cholangitidy, hepatitidy, biliární dyskineze. Lék není předepsán pro vředové procesy, žloutenku a idiosynkrasy. Flamin je pacienty dobře snášen, ale při jeho užívání se občas vyskytly výkyvy krevního tlaku a alergické reakce. Cena léku - od 160 rublů.

Hofitol. Fytopreparace s choleretickým a diuretickým účinkem na bázi extraktu z artyčoků. Hnědé tablety ve filmovém obalu jsou předepsány pro chronickou neporušenou cholecystitidu, hypokinetickou dyskinezi, chronickou hepatitidu a cirhózu jater.

Neplatí pro akutní zánětlivé procesy vnitřních orgánů, přítomnost kamenů v žlučníku, individuální intoleranci na složky. Lék je velmi dobře snášen, nemá prakticky žádné vedlejší účinky, pouze při dlouhodobém užívání ve vysokých dávkách může způsobit průjem. Cena Hofitolu - od 400 rublů.

Holosas. Přírodní rostlinné choleretické činidlo, které obnovuje odtok žluči, vykazuje protizánětlivé a diuretické vlastnosti, zlepšuje střevní motilitu a imunitní systém. Dodává se ve formě silného, ​​sladkého, tmavě hnědého sirupu, který je založen na extraktu z boků. Holosas je předepsán pro cholecystitidu, cholangitidu a hepatitidu.

Přirozený lék má minimální počet kontraindikací, je dobře snášen, ale někdy může způsobit pálení žáhy a alergické reakce. Standardní dávka je 1 lžička. sirup půl hodiny před jídlem třikrát denně. Holosas má výrazný choleretický účinek a pomáhá očistit játra. Existuje široce rozšířený názor mezi obyvatelstvem, že droga dokonce pomáhá ztratit pár kilo navíc. Ale pro diabetiky, tento nástroj není vhodný, protože obsahuje sacharózu. Cena sirupu je od 80 rublů.

Recenze aplikací

Diagnóza cholecystitidy a dyskineze hypokinetického typu byla podávána po dlouhou dobu. Snažím se dodržovat dietu a nezapojit se do mastných a kořenitých jídel. U exacerbací, které se vyskytují několikrát za rok, musíte užívat léky.

Obvykle se jedná o cholagogue (Allohol nebo Cholenim). Na podporu práce jater piju Kars a odstraním syndrom bolesti Duspatalin nebo No-silo.

Snažil jsem se Nikodina vzít, ale ukázalo se, že jsem byl alergický na kyselinu nikotinovou, která je součástí drogy. Obecně platí, že léčba pomáhá, ale zatím není možné radikálně zvládnout nemoc.

V poslední době se neustále objevoval pocit těžkosti v pravém hypochondriu, po jídle se objevilo řasy a ráno v ústech stála hořkost. Kromě toho, problémy s trávením.

Po vyšetření se ukázalo, že funkce žlučníku jsou narušeny, protože žluč je stagnující. Lékař předepsal léčbu, užíval léky s choleretickým účinkem a léky na játra. Přijímám Gepaben, Flamin a Mebeverin.

Piju léky v určitém vzoru. Po týdnu léčby se stav zlepšil, bolest ustoupila, objevila se lehkost a problémy se stolicí a trávením zmizely. Budu pokračovat v léčbě.

Nechte zpětnou vazbu Zrušit

Před použitím lékařských přípravků se poraďte s lékařem!