Image

Triglyceridy jsou zvýšené - co to znamená v krevních testech, příčinách a léčbě

Lidé, kteří chtějí zůstat zdraví, by neměli sledovat pouze krevní tlak a hladiny cholesterolu, ale také kontrolovat triglyceridy (TG). Přebytek těchto lipidů zvyšuje riziko metabolického syndromu a onemocnění srdečního svalu.

Co jsou triglyceridy v biochemické analýze krve

Triglycerid nebo trig je druh tuku, který lidské tělo přijímá z potravy, přeměňuje kalorie na energii. Vysoké triglyceridy nejsou nutně indikátory srdečního onemocnění, ale mohou snížit průtok krve do hlavního svalu, což způsobuje vážné zdravotní problémy. Lidé s nadbytkem cholesterolu mají často vysoké hladiny TG. Testování triglyceridů v biochemické analýze krve se provádí společně s lipidovým spektrem. Tento průzkum určuje:

 • celkový cholesterol;
 • TG;
 • LDL (špatný cholesterol);
 • HDL (dobrý cholesterol).

Co triglyceridy v krevním testu

Kontrola hladiny tuku v žilách a tepnách je součástí profilu lipidů, který určuje přítomnost srdečního onemocnění. Triglyceridy v krevním testu ukazují možnost vzniku hypertenze, ischemické choroby srdeční, infarktu myokardu atd. Postup pro dospělé se doporučuje každých 4-6 let. Děti by měly být testovány jednou před dosažením věku 10 let, aby se zjistilo, zda existují vrozené anomálie.

Triglyceridová norma

Koncentrace lipidů v krvi závisí na věku, pohlaví a dokonce i výšce osoby. Před absolvováním testu se doporučuje 9-hodinová rychlost. Během této doby můžete pít pouze vodu při pokojové teplotě. Někdy musíte přestat užívat některé léky, včetně kyseliny askorbové. Výsledky zkoušek jsou klasifikovány v následující tabulce:

Děti a mládež (mmol / l)

Kojenci, (mmol / L)

Příčiny zvýšených triglyceridů v krvi

Triglyceridy jsou zvýšené - co to znamená? Tato skutečnost může být způsobena různými chorobami. Patří mezi ně:

 • obezita;
 • diabetes;
 • ateroskleróza;
 • hypotyreóza;
 • onemocnění ledvin;
 • dědičné lipidové nerovnováhy.

Existují i ​​jiné důvody pro triglyceridy v krvi:

 • přejídání;
 • časté užívání alkoholu;
 • špatný životní styl;
 • užívání léků, jako jsou kortikosteroidy, beta-blokátory, perorální antikoncepce.

Co to znamená zvýšené triglyceridy

Zvýšení lipidů může být známkou výše uvedených onemocnění. Často osoba nemusí mít podezření, že je ohrožena, dokud neprokáže zkoušku. Zvýšené triglyceridy znamenají, že pacient musí dodržovat dietu, která pomůže normalizovat jeho krev a snížit cholesterol. To také naznačuje, že existuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, cirhózy a hepatitidy.

Zvýšené triglyceridy v krvi mužů

U silnějšího pohlaví je hladina TG vždy o něco vyšší než u slabých. Zvýšené triglyceridy v krvi mužů se mohou projevit v důsledku kouření, přetrvávajícího pití, přejídání a častého stresu. Po obdržení výsledků testu byste se měli vždy poradit se svým lékařem a podstoupit léčbu.

Zvýšené triglyceridy u žen

Pokud jde o vysoké hladiny lipidů, ženy jsou vystaveny většímu riziku než muži. Zvýšené hladiny triglyceridů u žen se mohou objevit:

 • při užívání antikoncepčních tablet, které zahrnují hormon estrogen;
 • během těhotenství;
 • s polycystickými vaječníky;
 • během menopauzy;
 • hormonální poruchy;
 • neplodnosti

Triglyceridy jsou zvýšeny během těhotenství.

Zvýšení počtu lipidů v mateřské krvi během vývoje plodu není neobvyklé. Mnoho těhotných žen během tohoto období, hladina cholesterolu se zvyšuje, a to je normální, což není případ triglyceridů. Nastávající matka bude muset snížit spotřebu potravin bohatých na TG, aby ukazatele byly normální. Pokud jsou triglyceridy zvýšeny během těhotenství, neznamená to, že se u plodu vyskytují abnormality. Často příčinou tohoto výsledku testu je jednoduché přejídání, hormonální změny.

Triglyceridy jsou u dítěte zvýšené.

Co říkají triglyceridy? Nejběžnější příčiny jsou uvedeny níže:

 • obezita a přítomnost nadměrné hmotnosti;
 • špatná výživa;
 • konzumace škodlivých produktů (štěpky, rychlé občerstvení, sladkosti);
 • dědičné genetické abnormality.

Když jsou triglyceridy zvýšeny u dítěte, je obtížnější tento problém vyřešit. Pro děti může být obtížné vysvětlit, proč jim rodiče odmítnou známé věci. Měli byste donutit dítě nebo teenagera jíst zdravé jídlo, vzít rybí olej. Rodiče budou muset pečlivě sledovat dietu dítěte, jeho fyzickou aktivitu. Kromě toho je nutné se poradit s lékařem a provést komplexní vyšetření těla.

Léčba zvýšených triglyceridů

Nejlepší způsob, jak se zbavit triglyceridemie, je zůstat zdravý. Pokud jsou triglyceridy zvýšeny v krvi, lze je snížit následovně:

 1. Musíte cvičit pravidelně, dávat tělu fyzickou námahu.
 2. Je nutné dodržovat dietu: omezit spotřebu nezdravých tuků, jíst potraviny bohaté na vlákninu.
 3. Měl by opustit alkohol.
 4. Přestat kouřit.

Léčba zvýšených triglyceridů zde nekončí. Někdy musíte užívat následující léky:

 • statiny (jsou také předepisovány pro vysoké hladiny lll v krvi);
 • kyselina nikotinová;
 • fibráty (nelze užívat společně se statiny).

Dieta se zvýšenými krevními triglyceridy

Správná strava je velmi významným faktorem, který vám umožní rychle snížit cholesterol a TG. Pro začátek je vhodné snížit příjem kalorií na přijatelnou úroveň. Je lepší použít všechny metody popsané v kombinaci, abyste se zbavili rizika srdečních onemocnění. Strava se zvýšenými triglyceridy v krvi zahrnuje použití následujících produktů:

 • celozrnné obilniny;
 • zelenina, ovoce;
 • štíhlé maso s mírou;
 • nízkotučné mléčné výrobky;
 • polynenasycené tuky (to jsou omega-6 a omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí v červených rybách, lněném oleji, ořechech);
 • mononenasycené tuky (avokádo, olivový olej).

Kategorické nelze jíst:

 • tukové masné výrobky;
 • rafinovaný cukr (je lepší použít umělá sladidla);
 • výrobky z mouky;
 • luštěniny;
 • alkohol;
 • Konzervy;
 • sladkosti a med.

Po několika měsících léčby by se hladina TG a cholesterolu měla vrátit do normálu. Hlavním důkazem toho bude ztráta hmotnosti a zlepšení pohody. Pacient však bude muset podstoupit další vyšetření a darovat krev k analýze. Možná mu lékař poradí, aby pokračoval v dodržování výše uvedené diety, aby tělo mírně cvičilo, aby se vzdalo špatných návyků.

Triglyceridy jsou zvýšeny v krvi: co to znamená (příčiny vysoké úrovně)

O nebezpečí "špatného" cholesterolu, každý ví, pozor na jejich zdraví. Mnohem menší pozornost je věnována zvýšeným hladinám triglyceridů a marně. Koneckonců, je bez nebezpečí.

Po obdržení výsledků analýz lidé někdy zjistí, že triglyceridy v krvi jsou zvýšeny. Zjistíme, kdy je čas vyzvánět alarm a co tento indikátor znamená.

Co jsou triglyceridy? Tento typ tuku (nazývaný také neutrální) je hlavním zdrojem energie pro lidské tělo. Dostáváme triglyceridy, stejně jako další tuky - nasycené a nenasycené - s jídlem. Jsou to jak v rostlinném oleji, tak ve smetaně a ve zvířecích tucích. Ve skutečnosti, 90% tuků, které konzumujeme, jsou triglyceridy. Kromě toho je tělo může syntetizovat nezávisle na sobě: od přebytku cukru a alkoholu. Triglyceridy spojené s lipoproteiny se pohybují krevními cévami do depotu tuků, takže koncentrace těchto tuků může být měřena v krevním séru.

Krevní test na triglyceridy je velmi důležitá studie v diagnostice kardiovaskulárních onemocnění.

Nicméně i u zdravého člověka, který nejedl 8 hodin, může být hladina triglyceridů v krvi zvýšena, takže lékař věnuje pozornost výkonu jiných krevních tuků, zejména LDL cholesterolu.

Aby bylo možné řádně připravit na krevní test na triglyceridy, je nutné, aby jíst nebo pít kávu a mléko po dobu 8-12 hodin, a také není vlak. Kromě toho, tři dny před analýzou je nutné upustit od užívání alkoholu. Nedodržení těchto pravidel může vést k nepřesným výsledkům.

Kdy je vysoká hladina triglyceridů pro pacienta nebezpečná?

Optimální rychlost triglyceridů v krvi je 150 až 200 mg / dl. Podle odborníků to znamená, že množství tuku v krvi s takovými čísly není nebezpečné. S touto hodnotou je riziko vzniku patologických změn v kardiovaskulárním systému minimální. Nicméně nedávný výzkum amerických vědců v Medical Center v Marylandu tyto tvrzení popírá. Podle lékařů ze Spojených států, pokud jsou triglyceridy zvýšeny na 100 mg / dl, může to vést k rozvoji aterosklerózy a infarktu myokardu. Němečtí lékaři se domnívají, že množství triglyceridů v krvi vyšší než 150 mg / dl je rizikovým faktorem pro rozvoj diabetu. Velmi vysoká hladina triglyceridů v krvi (přes 1000 mg / dl) často vede k akutní pankreatitidě. Zvýšený obsah triglyceridů v krvi také ukazuje, že se u pacienta mohou objevit různá onemocnění jater, ledvin, štítné žlázy a žláz slinivky břišní.

Tam je další nebezpečí kvůli vysoké úrovni triglyceridů v krvi. V lidském těle existují dva typy cholesterolu: HDL a LDL. Abychom nechodili do komplexních lékařských vysvětlení, můžeme říci: „dobrý“ cholesterol a „špatný“ cholesterol. Oba cholesteroly jsou vždy přítomny v lidském těle. Je to všechno o jejich vztahu. U zdravého člověka je to správné: existuje jen málo „špatného“ cholesterolu, „dobrého“ - hodně). Se správným poměrem cholesterolu a triglyceridů mírně nad 200 mg / dL se snižuje pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních komplikací. Tato podmínka se bohužel provádí zřídka. Pokud má tedy pacient zvýšenou hladinu triglyceridů a snižuje se hladina „dobrého“ cholesterolu, zvyšuje se riziko aterosklerózy.

Je to důležité! S věkem se zvyšuje rychlost triglyceridů. U mužů a žen je tato hodnota jiná.

Níže je uvedena tabulka běžných hladin těchto tuků.

Vysoké hladiny triglyceridů. Co to znamená? Jak snížit?

Lidé, kteří se starají o své zdraví, se obávají, co to znamená, pokud jsou triglyceridy zvýšeny v krvi. Indikátor množství lipidové složky s věkem znamená stále více nepříjemných následků. Jak snížit hladiny lipidů, může pouze určit lékaře.

Triglyceridy jsou zvýšené. Co to znamená

Triglyceridy (Triglyceridy, TG) - tuky, které člověk dostane s jídlem. Tělo je převádí na zdroj energie a kalorií nezbytných pro plný život.

Ukazatel rychlosti tukové složky krve závisí na různých kritériích a faktorech. Čím starší člověk je, tím více neutrálních lipidů je v jeho krvi. Indikátory normy jsou následující:

 • 170–200 mg / dL je správné množství TG u dospělých.
 • 86-110 mg / dl - pro dítě do 3 let.
 • 103-146 mg / dl - hraniční hodnota u dětí od 3 let.

Jednotková konverze: mg / 100 ml x 0,01113 ==> mmol / l.

Poskytujeme také podrobnou tabulku regulačních ukazatelů TG v závislosti na pohlaví a věku.

Hypertriglyceridemie je stav charakterizovaný abnormálními triglyceridy v plazmě. Mnozí lidé, kteří se obávají o svůj zdravotní stav, se zajímají o otázku, co to je a co tato patologie je pro pacienta plná.

Pokud analýza ukáže, že triglyceridy jsou zvýšené, znamená to selhání funkčnosti určitého systému nebo orgánu.

Většinou zvýšené hladiny sérového TG jsou spojeny s rizikem vzniku následujících onemocnění kardiovaskulárního systému:

 • hypertenze;
 • ischemická choroba srdce;
 • infarkt;
 • jiné nemoci srdce a cév.

Zpravidla by v analýze s nadhodnoceným TG měly všechny ostatní tukové složky krve, včetně cholesterolu, překročit normu. To znamená, že ukazatele ostatních lipidů jsou vzájemně provázány. Hladina cholesterolu určuje stupeň nebezpečí hypertriglyceridémie pro normální lidský život.

V našem těle je „špatný“ a „dobrý“ cholesterol. Je-li osoba se zvýšenou hladinou triglyceridů správná, to znamená, že je méně „dobrého“ cholesterolu a méně „špatného“, riziko kardiovaskulárních onemocnění je minimalizováno. Vysoká míra „špatného“ cholesterolu v krvi na pozadí hypertriglyceridémie může vyvolat rozvoj aterosklerózy a dalších srdečních onemocnění.

To vyvolává otázku, co nadměrné množství této složky v krevní plazmě ukazuje, kdy je množství cholesterolu normální.

Zvýšené množství TG je známkou vývoje následujících onemocnění:

 • systémový, například diabetes;
 • endokrinní, například hyperchylomikronemii;
 • trávicí systém, například pankreatitida;
 • virová hepatitida a cirhóza jater (alkoholická, žlučová), obturace žlučových cest.

Vlastnosti u žen

Pokud jde o lékaře, pacienti se okamžitě zajímají o to, co to znamená, pokud mají ženy zvýšené hladiny triglyceridů. Ve skutečnosti to není tak těžké pochopit. Lékaři identifikují několik hlavních důvodů, které přispívají ke skutečnosti, že triglyceridy v krvi žen jsou zvýšené. Patří mezi ně:

 1. Užívání drog. Jestliže žena byla diagnostikována se zvýšenými hladinami neutrálních tuků v krvi, lékař může spojit nadměrné množství triglyceridů s použitím hormonálních léků. Většina antikoncepčních tablet a čípků také patří do skupiny hormonů. Všechny porušují hormonální hladiny, vedou k metabolickým poruchám a zvyšují obsah lipidů v krevní plazmě.
 2. Období gestace Triglyceridy mohou být během těhotenství zvýšeny bez rizika vzniku komplikací. Změnu rovnováhy lipidů během tohoto období lze vysvětlit restrukturalizací všech systémů a orgánů nastávající matky. Některé ženy v prvním trimestru jsou náchylné k nadměrnému jídlu. Tělo proto pracuje na hromadění živin a kalorií pro plod. Krev zároveň mění svou hustotu a množství lipidů se významně zvyšuje.

Vlastnosti u mužů

Obsah plazmatických lipidů u mužů je významně vyšší než u žen. V dospělosti se sazby liší o 30-50%.

K otázce, proč mohou být triglyceridy zvýšeny v krvi mužů, lze odpovědět na následující otázku. Obsah lipidů u mužů se může zvýšit v důsledku užívání hormonálních přípravků nezbytných pro aktivní a rychlé budování svalů. Hodnota triglyceridů u mužů se mění na pozadí špatného životního stylu, který zahrnuje:

 • pravidelný stres;
 • nezdravá strava;
 • kouření a zneužívání alkoholu.

Zvýšení triglyceridů v krvi mužů vyžaduje okamžitou identifikaci příčiny a včasnou léčbu. Aby se snížil obsah lipidů, muži, kteří zneužívají hormony, je budou muset přestat používat.

Pacienti, kteří vedou nesprávný způsob života, je nutné nejen změnit, ale také vymýtit jeho příčinu. Někteří muži musejí užívat imunosupresiva, podstoupit léčbu závislosti na alkoholu atd.

Příčiny, příznaky a účinky zvýšených dávek

Pro dospělého jsou normou hladiny triglyceridů až 2,0 mmol / l. Přípustné překročení normy - do 2,26 mmol / l. Všechny ostatní odchylky indikují vývoj poruch v systémech a orgánech lidského těla.

Pacienti, kteří jdou k lékaři s takovým problémem, jsou velmi znepokojeni otázkou, proč se triglyceridy zvyšují. Mezi hlavní příčiny vysokých hladin triglyceridů patří:

 • faktor dědičnosti;
 • pomalý metabolismus a v důsledku toho obezita;
 • nedostatek LCAT;
 • sedavý, sedavý způsob života;
 • anorexie;
 • zneužívání alkoholu a potravin bohatých na kalorií;
 • období těhotenství;
 • užívání hormonálních léků;
 • diabetes;
 • css patologie;
 • funkční poruchy štítné žlázy;
 • onemocnění ledvin a nadledvinek.

Narušení metabolismu triglyceridů má jen několik nespecifických projevů, proto je velmi obtížné tento stav nezávisle určit. Jedná se o nestabilní skoky v tlaku a hladinu cukru v krvi, snižující úroveň „dobrého“ cholesterolu, únavy, ospalosti a nízkého výkonu.

Včasná identifikace příčiny, vyvolávající stav, při kterém jsou triglyceridy zvýšené, pomáhá předcházet vzniku nepříjemných následků. Je pravda, že pacienti často jdou k lékaři, pokud nastanou komplikace. Patří mezi ně:

 • ateroskleróza;
 • porušení metabolismu tukového tuku;
 • kardiovaskulární riziko;
 • porušení funkčnosti jater, střev;
 • léze pankreatu.

Triglyceridy

Pro stanovení hladiny krevního lipidu a hladiny triglyceridů je analyzována rovnováha lipidů. Výsledky jsou poskytnuty během 1-2 dnů. Metoda stanovení indikátoru je homogenní enzymatický kolorimetrický test.

Lipidogram je metoda pro studium celkového cholesterolu, lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL), lipoproteinů s vysokou hustotou (HDL) a triglyceridů pomocí laboratorní diagnostiky krve. Studium množství obsahu lipidů je nezbytným způsobem studia kardiovaskulárních a endokrinních onemocnění.

Příprava na laboratorní výzkum zahrnuje abstinenci od jídla, to znamená, že krevní test je prováděn striktně na prázdný žaludek. 2-3 dny před vyšetřením lékaři také doporučují odstranění alkoholu.

Po diagnóze pacientů se zajímá o otázku, jak rozluštit výsledky analýzy. Soulad s normami můžete posoudit sami na základě výše uvedené tabulky hodnot.

Pokud biochemický krevní test ukázal, že triglyceridy jsou zvýšené, pacient by měl okamžitě kontaktovat specialistu. Vlastní ošetření v tomto případě je nepřijatelné!

Pouze lékař ví, jak správně léčit, nebo jaké léky mají být pacientovi předepsány individuálně. Pokud je v důsledku biochemického testu krve indikováno, že triglyceridy jsou u pacienta zvýšeny, může ho odborník požádat o opakovanou diagnostiku.

Jak snížit triglyceridy

Pacienti, u kterých byly zjištěny abnormality v lipidogramu, jdou k lékaři s otázkou, co to znamená, pokud jsou triglyceridy zvýšeny v krvi a jak mohou být sníženy.

Léčba onemocnění, jako je hypertriglyceridemie, vyžaduje integrovaný přístup. Terapie zahrnuje léčbu, provádění speciálních cvičení a následnou dietu.

V počáteční fázi je pacientovi předepsána pravidelná tělesná výchova a správná výživa. Při včasném ošetření pomáhají obě metody významně snížit TG v krvi.

Pravidelná fyzická aktivita dává pacientům s diagnózou zvýšených neutrálních tuků - triglyceridů vysoké šance na zotavení. Cvičení může zahrnovat ranní a večerní procházky, tanec a procházky do práce.

Fyzická námaha není často dostačující pro úplné uzdravení, takže pacienti se nezastaví v obavách z tohoto problému než snížení triglyceridů. Šance na zotavení se významně zvyšují, když je pacient na dietě a vede zdravý životní styl.

Správná výživa s hypertriglyceridemií znamená snížení množství lipidů konzumovaných ve stravě, protože úplné odmítnutí tuku může vést k novým nepříjemným následkům. Potraviny, které je třeba omezit, zahrnují:

 • moučné a pekárenské výrobky;
 • nápoje sycené oxidem uhličitým;
 • cukr a všechny produkty se skrytým obsahem;
 • alkohol;
 • rychlé občerstvení, pizza, sušenky;
 • tuk.

Navzdory tomu, že většina pacientů nemůže tyto denní stravu poskytovat, bude třeba je vyměnit a další recepty budou k dispozici každý den. Odborníci na výživu poskytují rady, jak jíst pacienty s diagnózou hypertriglyceridemie.

Strava by měla zahrnovat obiloviny, čerstvou zeleninu a ovoce, libové maso, přírodní mléko, polynenasycené (Omega-3 a Omega-6 kyseliny) a mononenasycené tuky.

Jak jinak může být TG v krvi snížena, pokud diety, udržení zdravého životního stylu a pravidelná fyzická aktivita nepřinesou požadovaný výsledek? V tomto případě jsou lékaři odvezeni na léčbu drogami. Na otázku, jak snížit triglyceridy v krvi, doporučují následující účinné léky:

 1. Fibráty jsou léky, které inhibují syntézu tuků, například kyseliny nikotinové.
 2. Statiny patří mezi léky používané k normalizaci LDL a triglyceridů, například tablet Simvastatinu.
 3. Nenasycené mastné kyseliny, které zlepšují hodnoty lipidů, například Omega-3.

Léčba lidových prostředků by měla být provedena po konzultaci se svým lékařem. Tradiční medicína je pouze částí komplexní terapie. Na hlavní léčebné procedury lékaři doporučují přidat zeleninové šťávy nebo infuzi z třicátých let a třezalku tečkovanou, použití oleje z rakytníku a ovsa.

Stabilizace triglyceridů je možná pouze za podmínky plného vyšetření a komplexní terapie, koordinované s odborníkem.

Včasná léčba kvalifikované lékařské péče předchází komplikacím - cukrovce, pankreatitidě, chorobám kardiovaskulárního systému a dalším nepříjemným následkům. Je nemožné rychle snížit úroveň TG doma - bude zapotřebí komplex opatření, času a disciplíny ve vývoji dobrých návyků.

Zvýšené triglyceridy v krvi - co to znamená (příčiny) a co s nimi hrozí?

pokud jsou triglyceridy (TG) zvýšeny v krvi (u žen a mužů / u mladých a starých lidí / dospívajících a dětí / u chlapců a dívek / u chlapců a dívek):

Co znamenají zvýšené triglyceridy?

Podle většiny domácích i zahraničních odborníků (zejména AHA - „American Heart Association“), velmi vysoké hladiny triglyceridů ve větší míře ukazují na problémy s LIVER nebo slinivkou břišní. A také při zvýšeném riziku pre / diabetes a diabetes mellitus typu II (vztahující se k inzulínu / rezistenci, o kterém budeme hovořit později v tomto článku).

Není špatné vědět:

S ohledem na přímý účinek - to jsou právě vysoké míry TG v krevní plazmě žen a mužů pro rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění, výsledky moderních studií ukázaly spíše protichůdné výsledky. Proto NENÍ (!) Všichni odborníci souhlasí s tím, co je specificky - zvýšené hladiny triglyceridů - jedním z hlavních „viníků“ srdečních, mozkových a cévních onemocnění (aterosklerózy).

Existují 2 hlavní důvody:

 • Nejprve se vyskytují vysoké hladiny TAG (triacylglyceridu) v krvi, nejčastěji spolu s problémy, jako je obezita, hypertenze a diabetes. Stejně jako snížené ukazatele „dobrého“ HDL cholesterolu a naopak zvýšené hodnoty - podmíněně „špatný“ LDL cholesterol. V tomto ohledu je poměrně obtížné přesně určit, které problémy jsou způsobeny specifickou hladinou triglyceridů - viz NORM.
 • Za druhé, nedávné výsledky výzkumu, za účasti pacientů s genetickou náchylností ke zvýšeným triglyceridům (familiární / dědičná hypertriglyceridemie) ukázaly, že NENÍ (!) Vystaveny vysokému riziku vzniku kardiovaskulárních onemocnění. I když existují některé oficiální důkazy, že vysoké triglyceridy, nicméně, mohou hrát nějakou negativní roli, ale (!) Je bezvýznamný.

JE MOŽNÉ, ŽE BUDETE ZAJÍMAT:

Jaké jsou nebezpečné vysoké triglyceridy?

Jak jsme se zmínili výše, zvýšené hladiny triglyceridů (triglyceridů / TRIG) v séru neindikují pouze rizika rozvoje aterosklerózy, ale také závažná onemocnění, jako je diabetes, pankreatitida a abnormality jater (od „obezity“ po cirhózu).

Triglyceridy a cukr (diabetes)

Vysoké hladiny triglyceridů mohou indikovat rezistenci (z latiny. Resistentia - "rezistence") na inzulín. To je velmi důležitý hormon, jehož hlavním úkolem je snížit "nadměrnou" koncentraci glukózy v krevní plazmě. Pokud se tedy lidské tělo stane inzulínem / rezistentním, hladina cukru v krvi se významně zvýší, což rychle vede k rozvoji onemocnění, jako je diabetes mellitus (typ II).

Podle WHO: inzulín / rezistentní syndrom, jako jeden z 5 důležitých "bodů" metabolického syndromu (obvykle ve spojení s jiným "bodem" pěti - hypertriglyceridemie / tj. Zvýšená hladina triacylglyceridu) v Evropě trpí 60 milionů lidí. Většina lékařů se však o tato velká čísla vůbec nestará, ale o počet lidí, kteří nevědí, že již mají - vážné problémy s inzulínem!

Současně se v poslední době zvyšuje riziko vzniku této poruchy (podle American Diabetes Association) i mezi mladistvými a mladými lidmi. V podstatě "díky" aktivnímu životnímu stylu a nezdravé stravě (například občerstvení s cukrárnami, mytí s Coca-Cola). Proto, i když si myslíte, že vaše zdraví je jen hrdinské, je to všechno stejné, alespoň jednou za 4-5 let musíte podstoupit lékařskou prohlídku. Včetně lipidogramu (jiný název - profil lipidů) - biochemický krevní test pro stanovení množství tuků (triglyceridů), jakož i lipidů všech frakcí.

Triglyceridy a slinivka břišní

Vědci zjistili, že zvýšená koncentrace triglyceridů v krvi (přes 5,2 mmol / l / nebo 500 mg / dl.) Významně zvyšuje riziko vzniku (OD) akutní pankreatitidy (tj. Zánětu slinivky břišní). A velmi vysoké hladiny (více než 11,2 mmol / l / nebo 990 mg / dl.) Již předcházejí závažným komplikacím OP, které jsou plné smrti (ze 7 na 15% případů). Vzhledem k tomu, že se předpokládá, že příliš vysoké koncentrace volných mastných kyselin (které nejsou „vázány“ v sérovém albuminu) mají TOXIC účinek na tkáň pankreatu. Tato situace tedy ve vztahu k sobě vyžaduje naléhavé snížení vysokých hladin triglyceridů (s pomocí léků)!

Triglyceridy a jaterní "obezita"

Vysoká hladina triglyceridů je jednou z hlavních příčin obezity jater. Co se obvykle děje: v 70% případů kvůli nadměrné "lásce" pro alkoholické nápoje a 30% - "kvůli" závislostem na "špatném" jídle. Přirozeně, nejvyšší koncentrace „nadbytečných“ tuků / triglyceridů se „hromadí“ - dokonce ani v „záhybech“ břicha, konkrétně v játrech, jakési „lipidové továrně“. „Tukové játra“ zpravidla nevykazují žádné zjevně vyjádřené symptomy (podléhají reverzibilní „obezitě“), proto je plná velkých nebezpečí, z nichž jedním je cirhóza. Nečekaně a velmi bolestivě (i když to bylo viditelné z dálky)!

Po pozorování vysokého počtu TG v krevním testu se ošetřující lékař jistě bude o pacienta zajímat - a bude hmatat játra pod správným hypochondriem (pro zvýšení). A konečně předepsat (v případě potřeby) - funkční jaterní testy (PPP). Tj komplex biochemických krevních testů, které detekují množství bilirubinu (celkový a vázaný), ALT (alanin / transamináza) a AST (aspartát / transamináza). Pokud například zvýšení hodnot ALT ve vztahu k ukazatelům AST přímo indikuje ošetřujícímu lékaři - poškození jater.

Příčiny zvýšení triglyceridů

 • Nejběžnější příčiny vysokých hladin triglyceridů v krvi žen a mužů jsou: zdravotní problémy (popsané výše) nebo jednoduše - věk (což znamená starší). Nejvzácnější etiologie je dědičná predispozice (familiární hypertriglyceridemie).
 • Jiné důvody „skoků“ jsou špatný způsob života. Včetně: špatných návyků (kouření, zneužívání alkoholu), nedostatku fyzické aktivity ("sedavé" práce a volný čas), stejně jako "škodlivé" stravy. Zvláště přejídání "lahůdek obchodu".
 • Ve výsledcích biochemické analýzy krve u těhotných žen je obvykle množství triglyceridů také „skočit“ (ve 2. a 3. trimestru). Rovněž - a také během menopauzy, kvůli hormonálním změnám v těle.
 • A konečně, zvýšené hladiny TG mohou být způsobeny užíváním některých léků. Méně často z léků snižujících krevní tlak (beta-blokátory, thiazidová diuretika) nebo imunosupresiva (zejména cyklosporin). Nejčastěji u žen - po užití skupiny hormonálních léků (například perorálních kontraceptiv) nebo SMRE.

NAŠE ČLÁNEK O "ŽENÁCH" PROBLÉMY:

Stojí za povšimnutí, že po jídle (po 15-30 minutách) se obsah triglyceridů může zvýšit až na (!) 5-10 krát, ale pak se vrátit (postupně) zpět na počáteční úroveň (po 8-12 hodinách). Proto je biochemická analýza krve pro množství TG a dalších lipidů (z kubitální žíly) podávána přísně na prázdný žaludek!

Jak vrátit triglyceridy zpět do normálu?

Program pro snížení mírných / vysokých hladin triglyceridů (na normální hodnoty) zahrnuje: dramatické změny v životním stylu a stravě. Pro rychlý pokles abnormálních / zvýšených množství TG v krvi - ošetřující lékaři předepisují léky, tzn. užívání speciálních drog.

VÍCE O TÉTO (OD "A" AŽ "I") PLÁNOVANÉ V ČLÁNKU:

Změna životního stylu

Chcete-li snížit zvýšené hladiny triglyceridů na normální (podle věku), budete se muset vzdát mnoha „radostí“ života! Z některých - budete muset dočasně odvrátit, od ostatních - navždy. Nejlepší volba: přihlaste se na konzultaci s psychology, aby nedošlo k „zničení“ vašeho těla - „léčby duše“ s takovými destruktivními „prostředky“, jako je kouření, alkohol nebo přejídání. Existuje mnoho alternativ pro pozitivní na světě - bez poškození zdraví!

Kromě toho budete muset "představit" do svého života - aktivní fyzickou námahu (od základních ranních cvičení až po plnohodnotné třídy: 30-40 minut, nejméně 3-4 krát týdně). Samozřejmě, neměli byste si to vzít hned - bar zkušeného sportovce! Na doporučení lékařů musíte začít v malém věku - v závislosti na vašem věku, pohlaví a celkovém zdravotním stavu. Všechny tyto věci jsou skvělé nižší počet "extra" triglyceridů v krvi! Někdy v rekordním / krátkém čase.

Změny ve stravě

S největší pravděpodobností jste si již mysleli, že v případě lipidové (tj. Tukové) rovnováhy v krvi, musíte věnovat velkou pozornost - jak tukům, tak počtu kalorií v potravinách. Za prvé, budete muset opustit "obchod" trans tuky (sladké a mouky "občerstvení"), stejně jako další občerstvení podél cesty (rychlé občerstvení, hamburgery, atd.). Kromě toho, nahradit "sacharidů" potraviny na protein, a téměř denně - opřít o CELLULAR. Namísto jakéhokoliv druhu "červeného" masa - jděte na bílé / kuřecí (pouze bez kůže), a co je nejdůležitější - NEJMÉNĚ než 2 krát týdně jíst jídla z FATTY FISH. Samozřejmě - ne smažené! Pokud jste na to alergičtí, pak ideální / alternativní možností je lněný olej (přidaný do zeleninového salátu). Aktivně rozvíjet své vlastní kulinářské nadání!

Léky

Zkušení a čestní lékaři zpravidla nejsou ve spěchu, aby své pacienty „lékali“ nějakým druhem léků - zvláště silných a samozřejmě drahých / hodnotných. V některých případech (při kritických / vysokých hladinách triglyceridů) však jejich příjem bude LIFE / DŮLEŽITÉ! Spolu s dalšími léky potřebnými k léčbě onemocnění, které, jak je řečeno, označuje hypertriglyceridemii (tj. Abnormální množství TG v krvi). Nejúčinnějšími léky - konkrétně zvýšenými triglyceridy jsou fibráty, niacin, OMEGA-3 a méně často statiny. Jen se nesnažte sami léčit! Navzdory vysoké účinnosti těchto léků, jsou-li použity nesprávně - jsou velmi nebezpečné s mnoha vedlejšími účinky.

Triglyceridové zvýšení krevního testu

Ve stádiu testování lze nalézt mnoho abnormalit v lidském těle. Například, jestliže analýza biochemie krve ukáže, že triglyceridy jsou zvýšené, pak je to signál, že změny v krvi mohou ovlivnit vnitřní orgány. Je nutné léčit problém právě teď, a první věc, kterou musíte udělat, je začít sbírat informace, abyste spolu se svým lékařem mohli vypracovat taktiku kroků ke zlepšení vašeho těla.

Příčiny zvýšení triglyceridů

Nejprve musíte zjistit, co jsou ve skutečnosti triglyceridy. Toto slovo se nazývá celá skupina tuk-rozpustných složek krve a každá z těchto složek v určitém množství je nezbytná pro tělo a také nezbytně obsažená ve složení buněk. Navíc se buňky živí energií, kterou mu dávají triglyceridy, a proto nelze říci, že tato složka krevní plazmy je škodlivá nebo neužitečná.

Chemik by popsal triglyceridy jako organický ester, ve kterém jsou tři molekuly různých tuků kombinovány s jednou molekulou glycerinu. Triglyceridy vstupují do krevního oběhu potravou a jsou také syntetizovány nezávisle v játrech z uhlohydrátů. Syntéza triglyceridů se může také vyskytovat na úkor depotů tuků, které jsou k dispozici mnoha lidem, kteří konzumují velké množství potravin s vysokým obsahem kalorií, nicméně k tomu dochází pouze v případě, že je hladina glukózy v krvi vyčerpána.

Také si neměňte triglyceridy s cholesterolem. Ano, obě tyto složky krevní plazmy jsou tuková frakce a často vstupují do lidského těla s jídlem, ale mezi nimi jsou značné rozdíly. Triglyceridy, na rozdíl od cholesterolu, jsou extrémně vzácně uloženy na stěnách tepen a netvoří plaky. Lze říci, že triglyceridy jsou stejný tuk, který postrádá pouze cholesterol.

U zdravého člověka by analýza plazmatické biochemie měla ukázat hladinu triglyceridů až 1,5 mmol / l. Lékaři si všimnou, že zvýšení úrovně na 2 jednotky ještě není nebezpečné nebo kritické a nevyžaduje rozhodnutí o jejím snížení, ale dává vám možnost přemýšlet o důvodech, pro které je rovnováha rozrušená. Léčba zvýšených triglyceridů by měla být na stejné úrovni jako průvodní onemocnění.

Hlavní příčiny zvýšených triglyceridů v krvi jsou následující:

 • chronická onemocnění ledvin a štítné žlázy;
 • pravidelné přejídání a konzumace potravin s vysokým obsahem kalorií;
 • anorexie;
 • častý příjem nápojů obsahujících alkohol;
 • obezita;
 • pankreatitida;
 • ischemická choroba srdce;
 • dna;
 • thalassemie (typ anémie);
 • užívání některých léků;
 • diabetes;
 • nízká fyzická aktivita.

Pro mnoho lidí to může být zjevení, že mezi typické příčiny patří nejen typická onemocnění spojená s nesprávným životním stylem (přejídání, tělesná nečinnost), ale i nemoci, ve kterých se člověk naopak cítí a vypadá slabě a slabě. Jinými slovy, zvýšení obsahu triglyceridů vůbec neindikuje tendenci k obezitě, ale kardinální metabolickou poruchu a práci všech orgánů, a to může být několik důvodů. Léčba by měla probíhat pouze pod lékařským dohledem.

Vylepšení rysů u žen

Zvýšení obsahu triglyceridů na mililitr krve pro muže a ženy může znamenat přítomnost různých problémů, které se vyskytují v jejich tělech, a je třeba s nimi zacházet odlišně. Je lepší určit příčinu a zahájit léčbu včas, aby se zabránilo provokaci mnoha nemocí.

Takže, pokud jsou triglyceridy zvýšeny u ženy, pak potřebujete vědět, jak často bere hormony. Faktem je, že většina z nich porušuje přirozené hormony, což vede ke změně metabolických procesů, které se vyskytují v těle ženy. Antikoncepce může změnit aktivitu fází ženského cyklu, zvýšit nebo zkrátit jeden z nich, a tak dát tělu špatné signály a touhy. Tento důvod může být signálem pro gynekologa, že je lepší nahradit užívaný lék a další léčba nemusí být nutná.

Mnoho žen se snaží léčit problém nadváhy tím, že užívá thiazidová diuretika, zcela nedokáže vyřešit hlavní důvod pro zvýšení tělesné hmotnosti. Mnoho článků hovoří o nebezpečích takové metody pro celý organismus a v tomto případě neexistuje žádný prospěch ve formě přímého štěpení tuku z depa. Kromě toho diuretika značně zvyšují procento triglyceridů v plazmě a také činí krev silnější. Lékaři tuto situaci považují za velmi nebezpečnou. Bez léčby obezity a hubnutí ženy pouze zhoršují situaci a zhoršují jejich blahobyt.

V prvních měsících těhotenství je také pozorován zvýšený obsah triglyceridů u žen. Zvýšené složení krevních lipidů v tomto období je spojeno s restrukturalizací všech systémů v těle. Tělo ženy nyní pracuje na hromadění energie a kalorií, které budou potřebné pro krmení plodu. To může být nevhodné a dokonce škodlivé pro snížení triglyceridů a léčby během těhotenství, ale lékař může ještě dát doporučení o správné výživě, která pomůže ženě snadno vstoupit do druhého trimestru bez dalších problémů.

Identifikace v kriticky vysokém obsahu triglyceridů v těle ženy při výskytu těhotenství spojeného s nadměrným přejídáním ve skutečnosti činí krev silnou a značně zvyšuje její hustotu. Pro gynekologa, taková vysoká míra těhotné ženy naznačuje, že živiny z krve do plodu se nedostávají tak placentou tak aktivně a léčba těhotenství s patologií může být stále vyžadována.

Vylepšení funkcí u mužů

Nejprve je třeba se radovat ze silné poloviny lidstva s tím, že hodnota optimální hladiny triglyceridů v krevní plazmě je vyšší u mužů než u žen, a proto je nutné porovnat výsledky pouze v tabulce. Rozdíl mezi hodnotami pro muže a ženy může být téměř 50%.

U mužů je příčina vysokých triglyceridů téměř vždy stejná a je spojena s abnormálním životním stylem. To může zahrnovat mnoho, od častých těžkých jídel s vysoce kalorickými jídly a alkoholickými nápoji až po lásku mužů k tomu, aby trávili čas sezení u televize nebo za obrazovkou monitoru.

Stres na jedné straně s nadměrnou váhou může také vyvolat zvýšenou lipidovou složku a muži jsou mnohem více znepokojeni, protože jsou z nějakého důvodu podrážděni mnohem rychleji. Mimochodem, některé imunosupresiva, jako je cyklosporin, mohou také nepříznivě ovlivnit biochemické parametry krve a zvýšit některé lipidové složky mužů. Pokud tento lék na léčbu stresu předepsaný lékařem, měli byste ho informovat o změnách, které způsobil.

Existují i ​​jiné příčiny zvýšených triglyceridů u mužů a nejčastěji to platí pro milovníky rychlé svalové hmoty. Použití androgenů a kortikosteroidů, kdysi populárních u mužů - kulturistů, vede k nebezpečnému zvýšení obsahu této složky krevní plazmy. Odmítnutí drogy - a je zde základní léčba a zlepšení situace s lipidovými složkami krve.

Pokud je cholesterol normální a triglyceridy se zvyšují.

Lékaři tuto situaci nevidí tak často, jak triglyceridy rostou paralelně se zbytkem složek tukové krve, které jsou také zvýšené. Pokud je cholesterol normální a triglyceridy jsou zvýšené, je třeba hledat důvody v těch akcích, které tato osoba prováděla nedávno. Velmi často se tato situace vyskytuje ve druhém nebo třetím dni stravování, kdy je cholesterol skutečně snížen, ale zvýšená hladina triglyceridů je méně citlivá na tyto rychlé změny. Jako hlavní léčebné opatření můžete nabídnout konzultaci s odborníkem na výživu, který vám sdělí základní pravidla pro diety.

Výsledky testů na dárcovství krve na prázdném žaludku, kde je zvýšen pouze obsah triglyceridů, naznačují, že příčinou špatného zdravotního stavu pacienta jsou problémy se slezinou a játry. To může znamenat, že tyto orgány mají větší velikost a léčba v tomto případě bude dlouhá.

Také při normálních hladinách cholesterolu mohou být triglyceridy zvýšeny v případě systémových onemocnění, jako je diabetes. Kvůli zhoršené glukózové toleranci jsou hladiny triglyceridů neustále vysoké. Léčba cukrovky pro mnoho lidí trvá celý život.

Příčinou zvýšených triglyceridů může být také nadměrná práce kůry nadledvin, stejně jako pankreatitida a hyperchylomikronémie. Analýzy pacientů s alkoholismem, s nefrotickým syndromem nebo hypotyreózou budou také vykazovat stále zvýšené hladiny triglyceridů, ale obsah cholesterolu bude normální. Léčba v tomto případě bude přijímání speciálních léků.

Ve všech těchto situacích může nesoulad mezi hladinou triglyceridů a cholesterolu znamenat potřebu dalšího výzkumu, který by určil skutečnou příčinu současného klinického obrazu, a teprve poté by měl lékař poskytnout odborné rady, jak jej léčit.

Příznaky zvýšení hladiny triglyceridů

Symptomy budou velmi silně připomínat typický klinický obraz obézní osoby. To je zvýšení tlaku bez příčiny, nestabilita obsahu cukru v krvi a snížení hladiny lipoproteinu s vysokou hustotou ("dobrý" cholesterol). Mimochodem, častá inzulinová rezistence může sloužit jako symptom, který umožňuje odstranit diabetu jako jediné onemocnění vyskytující se v těle.

Zvýšený tlak bez příčiny může být také příznakem porušení biochemické rovnováhy krve, zejména hladin triglyceridů. Je důležité pochopit, že zvýšená hladina triglyceridů vede ke zvýšení viskozity krve. Plazma se stává velmi viskózní, což vytváří řadu problémů. Krev už nemůže rychle proudit krevním oběhem, což je důvod, proč tlak stoupá. Hemoglobin nemůže volně dodávat kyslík do krevních buněk, což je důvod, proč se krmí horší a nemohou plně fungovat. To vše se silně odráží v blahobytu člověka. Únava bez příčiny, letargie, pocit nevoľnosti - to vše mohou být příznaky nebezpečné zvýšené hladiny triglyceridů a znamenají potřebu rychlé léčby.

Jak snížit triglyceridy?

Jestliže analýza biochemie krve ukázala zvýšení lipidových složek krve a osoba již měla první nepříjemné symptomy, pak je nutné podniknout aktivní kroky ke snížení hladiny triglyceridů a zabránit četným komplikacím, které se mohou vyskytnout během nečinnosti.

Diety

Musíte sledovat svou stravu. To neznamená, že se musíte omezit na všechno a snížit kalorický obsah na kritickou úroveň. Tuky jsou pro tělo stejně důležité jako sacharidy a bílkoviny, stejně jako vitamíny a stopové prvky. Je jen důležité snížit množství potravin s vysokým obsahem kalorií, stejně jako správně hodnotit celé jídlo z hlediska jeho nutriční hodnoty, nejen kalorií, a to je podstatou stravy.

Většina vstupujících tuků by tedy neměla být omezena, ale nahrazena rostlinnými oleji. To pomůže vytvořit optimální rovnováhu lipoproteinů s vysokou hustotou, které pomáhají v boji proti snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů. Je důležité mít na paměti, že rostlinné tuky jsou mnohem kalorickější než zvířata, a proto je třeba snížit jejich množství s jídlem.

Také při pozorování diety by mělo být sníženo množství odebraného cukru, protože nepřispívá ke snížení zvýšené hladiny triglyceridů a dokonce vyvolává jeho zvýšení. Většina lidí ví, že mozek a játra člověka jedí glukózu, ale je vyrobena z komplexních sacharidů, které se v těle postupně rozpadají. Odborníci nemluví o úplném vyloučení jednoduchého cukru ze stravy, ale je možné snížit jeho množství. Mimochodem, mnoho výrobků obsahuje skrytý cukr, který je napsán na obalu. Jedná se o kečup, jogurt, majonézu, alkoholické nápoje a dokonce i chléb. Mnohé z těchto produktů se umísťují jako zdravé potraviny, i když skutečně nejsou. Samozřejmě, že spotřeba těchto výrobků je lepší snížit nebo dokonce odstranit z vaší stravy.

Odmítnutí špatných návyků

Alkohol je zdrojem „prázdných“ kalorií, které nemají žádnou nutriční hodnotu. Kromě toho alkohol často ničí život, rodinu a profesní život. To následně vede k výskytu častých stresových situací, které nemají pozitivní vliv na stav těla. S vysokou pravděpodobností bude analýza biochemie ukazovat zvýšenou hladinu triglyceridů. Snížení množství alkoholu, který pijete, má zlepšit váš život ve všech ohledech a totéž lze říci o nikotinu.

Navzdory tomu, že tento zvyk nevede ke zvýšení celkové energie, složky složek cigaretového kouře ovlivňují složení krevní plazmy. Cigarety přispívají ke ztluštění krve a zvyšují její hustotu, a proto je zvýšená koncentrace triglyceridů téměř nevyhnutelná. Snížení počtu cigaret kouřených za den může být postupné a nejlépe za jeden den. V tomto případě je nutné vyhledat pomoc specialisty, aby se po několika týdnech nevrátilo do výchozího bodu, kdy by se počet kouřených cigaret snížil a snížil na minimum.

Fyzická aktivita

Je těžké vyjmenovat ty nemoci, které se můžete zbavit, pokud se pravidelně věnujete tělesné kultuře. Nikdo neříká, že je nutné nastavit záznamy první den v běhu nebo na kole. Fyzickou aktivitu lze dokonce chápat jako tanec, který také zlepšuje náladu, a nyní byly vyřešeny dva problémy - stres a zvýšené triglyceridy. Pokud je návštěva posilovny z nějakého důvodu nemožná, pak můžete začít chodit více.

Například v prvním týdnu můžete jít o jednu zastávku dříve, než je požadováno, a dostat se na zbytek práce pěšky. Příští týden budete muset dostat z veřejné dopravy ještě dříve, a tak dále. Velmi brzy, člověk začne cítit lehkost v celém svém těle, a dokonce i pár kilometrů mu připadá krátká procházka, díky níž se jeho nálada zlepší, celé tělo se utáhne, na tváři se objeví zdravá záře. Odraz vzhledu osoby bude plně v souladu se zlepšením biochemické analýzy krve, která se brzy objeví, což znamená, že bude možné zapomenout na problémy v analýze krve. Po návratu dřívější zvýšené hladiny triglyceridů do normálu je důležité pokračovat v aktivním životě a dělat vše pro udržení jeho tvaru. Mělo by se nyní stát normou života, protože jediný způsob, jak zůstat zdravý v moderním světě.

Léčba drogami

Léčbu lze provádět pouze pod přísným dohledem lékaře. Hlavními léky určenými ke snížení zvýšených triglyceridů jsou fenofibrát a gemfibrozil. Oba tyto léky patří do skupiny fibrátů, což jsou v podstatě karboxylové kyseliny se schopností přilákat molekuly tuku a vody. Dalším účinkem fibrátů je schopnost snížit produkci jaterních složek, které nesou triglyceridy. Je důležité vědět, že fibráty nejsou zcela bezpečné. V některých případech vyvolávají tvorbu žlučových kamenů a způsobují zažívací potíže. Používá se ve spojení se statiny a může způsobit poškození svalů. Nemůžete je užívat společně s ředidly krve.

Zvláštním typem karboxylové kyseliny je kyselina nikotinová, známá jako vitamin PP. Užívání pomáhá snižovat hladiny triglyceridů v krvi. Jeho další funkcí je schopnost zvýšit obsah „dobrých“ lipidových částic v krvi. Nežádoucí účinky během jeho příjmu jsou velmi vzácné, ale měli byste také vědět: závratě, potíže s dýcháním, žlutá tvář.

Statiny jsou účinné léky, které pomáhají snižovat hladinu všech typů lipoproteinů v krevní plazmě. Hlavní vlastností tohoto léku je schopnost snižovat hladinu cholesterolu a normalizace triglyceridů je pouze pozitivní vedlejší účinek. Statiny zvyšují riziko diabetu a mohou způsobit problémy v játrech. Statiny by měly být užívány pouze pod lékařským dohledem. Někteří lidé musí brát drogy této skupiny celý život.

Konečně další skupinou léků, které pomáhají snižovat zvýšené hladiny triglyceridů v krvi, je omega-3. Tato složka byla poprvé izolována z ryb a jsou to právě mořští obyvatelé, kteří ji obsahují v největším množství. Bohužel spotřeba ryb v některých zemích není tak populární, a proto by nemělo být překvapeno zdravotními problémy obyvatelstva. Omega-3 se nejčastěji prodává ve formě tobolek se želatinovým obalem. Díky takové skořápce nemá kapsle chuť a vůni, což je zvláště důležité pro ty, kteří nemají rádi ryby. Štěpení kapsle se vyskytuje v žaludku, odkud omega-3 vstupuje do krevního oběhu a pomáhá snižovat zvýšené hladiny triglyceridů.

Omega-3 není považován za nezávislý lék, ale nepodceňuje účinek jeho použití. Někdy jen tento nástroj může významně snížit lipidové složky krve a obecně zlepšit výsledky testů pro biochemii krve. Omega-3 navíc obsahuje hodnotný prvek - jód, ale hypotyreóza je onemocnění, které se často zvyšuje se zvýšenými triglyceridy paralelně. Pacient tak řeší dva problémy najednou, aby zlepšil svou fyzickou kondici.

Několik receptů tradiční medicíny

Pro snížení lipidové složky krve, odborníci na lidovou medicínu říkají, že šťáva terapie je skvělá pro snížení krevních lipidů. K tomu se doporučuje pít šťávy, zejména zeleninové. Ovocné šťávy obsahují příliš mnoho fruktózy, která je velmi rychle přeměněna na glukózu a přispívá ke zvýšení hladiny cukru v těle. Ani při konzumaci ovoce se to nestane, protože v této formě nebyl produkt dosud zbaven vlákna.

Takže, velké pomáhá snížit zvýšené triglyceridy řepné šťávy. Je nutné ho pít v malých doušcích 2x denně, 100 ml před jídlem. Měli byste tak učinit do dvou týdnů. Analýzy po tak populární předpis bude ohromující, a to bez použití drog. Snížení lipidových složek tímto způsobem znamená, že budete mít vitamíny a stopové prvky. Ihned po stlačení je nemožné pít řepnou šťávu, je nutné nechat ji stát 20-30 minut, aby esenciální oleje, které mají obrovské množství v řepné šťávě, ztratily svou agresivitu a staly se méně aktivními.

Citronová šťáva se také používá pro léčbu šťávy. Je nutné spojit šťávu z poloviny citronu s 0,5 litru horké vody a nechat ji vařit asi 10 minut.Pít tuto směs v malých doušcích mezi jídly, 2-3 krát denně. Lze jej také vyrobit a použít jako zálivku na salát, což vám umožní snížit hladinu nespotřebovaných tuků.

Infuze

Bylinná medicína má obrovský potenciál a velké množství receptů tradiční medicíny, které může používat každý, kdo trpí zvýšenou hladinou triglyceridů. Odborníci říkají, že bylinky mohou zcela nahradit léky vytvořené v laboratoři. K přípravě infuze je třeba vzít 20 g řapíkatých květů, 5 g květů arniky a 25 g květin hypericum. Všechny ingredience se smísí a nalije sklenici vroucí vody. Chcete-li získat silnou infuzi, musí být kolekce trvat alespoň hodinu. Pak musí být filtrován. Je nutné provést takovou infuzi na jeden den a poté připravit novou. Je důležité nepít jako obvyklou tekutinu, ale uchovávat ji v ústech, což přispívá k rychlé absorpci v krvi. Průběh léčby ke snížení krevních lipidů je jeden měsíc. Pokud jsou na konci kurzu triglyceridy stále zvýšené, léčba může být opakována za měsíc.

Další jednoduchý a levný za cenu infuze se skládá z nejjednodušších komponent, nebo spíše z bitů, které lidé obvykle vyhazují. Pro jeho přípravu je třeba nalít vroucí vodu na kůže mandarinek, pomerančů a citronu (v různých kombinacích), nechte ho vařit po dobu 2-3 hodin, a pak pít tuto infuzi během dne. Tento recept vám umožní snížit hladinu triglyceridů v každém ročním období, protože citrusové plody lze nalézt vždy v prodeji.

Rakytníkový olej

Bylinkáři říkají, že pravidelné užívání může výrazně zlepšit různé ukazatele analýzy biochemie krve. Rakytníkový olej může velmi jemně a téměř nepozorovaně snižovat zvýšené hladiny triglyceridů u lidí. Doporučuje se užívat olej 3krát denně, jednu čajovou lžičku půl hodiny před jídlem. Průběh léčby je jeden měsíc.

Dvě lžíce přírodního ovsa (ne oveseného ovsa!) Nalijte sklenici vody. Záď by měla být ponechána vyluhovat přes noc. Další den musíte tuto vodu pravidelně pít mezi jídly. Specialisté tradiční medicíny říkají, že tento recept vám umožní odstranit přebytečný cukr z krevní plazmy, stejně jako regulovat ukazatele cholesterolu a triglyceridů.

Příklad denní stravy

Snídaně To je jeden pro všechny dny, protože to poskytuje potřebné množství energie a kalorií, aby mohl začít svůj den. Snídaně se tedy skládá z:

 • 1 šálek nepotravého mléka (200 ml);
 • neslazená káva (50-100 ml);
 • 40 gramů otrubového chleba.
 • polévka s fazolemi a ječmenem, dušený květák, pikantní ovoce;
 • 70 g (norma pro suchý výrobek) těstoviny z tvrdé pšenice, 2 pečené sardinky, neslazené ovoce, část vařeného špenátu;
 • 70 gramů neleštěné rýže, rukola, 100 gramů nízkotučné kozí sýry, pikantní ovoce;
 • 70 g ječmene (ve formě kaše), raketového salátu, 150 g pečeného hovězího masa, neslazeného ovoce;
 • polévka se zeleninou a pšenicí, 1 mrkev, 200 g vařeného jesetera, neslazené ovoce;
 • neleštěná rýže, pikantní ovoce, zeleninový salát;
 • 70 g těstovin z tvrdé mouky, 2 pečené sardinky, pečené papriky, ochucené olivovým olejem, petrželkou a citronovou šťávou.
 • 200 g grilovaného filet z lososa, kus chleba s obilovinami, rukola salát, neslazené ovoce;
 • salát ze zelených fazolí, 2 vejce a rajče, krajíc chleba s obilovinami, neslazené ovoce;
 • 100 g kozí sýr s nízkým obsahem tuku, 200 g rajčat, kus chleba s obilovinami;
 • 60 g (norma pro suchý výrobek) vařené cizrny, 2 vařené ředkvičky, kus chleba s obilovinami, neslazené ovoce;
 • 200 g pečené makrely, zeleninový salát, kus chleba s obilovinami, neslazené ovoce;
 • 100 g libového vepřového masa, 200 g vařené řepy, kus chleba s obilovinami, neslazené ovoce;
 • 150 g grilované krůtí prsa, zeleninový salát, kus chleba se zeleninou, pikantní ovoce.

Všechny saláty mohou být naplněny směsí olivového oleje, balsamikového octu a citronové šťávy, která také snižuje tukové složky krve. Jako svačinu je lepší použít pečenou zeleninu nebo ovoce, mezi nimiž si nelze vybrat škrobnaté. Strava je určena na dva týdny, po které může být zvýšena rychlost některých potravin.

Většina metabolismu lipidů je narušena u lidí ve středním a vyšším věku, ale v některých případech byla přítomnost zvýšených hladin triglyceridů pozorována u dítěte od dětství. Nejčastěji je spojena s vysokou tělesnou hmotností, ale může také znamenat porušení štítné žlázy. Zvýšení hladiny triglyceridů je také zaznamenáno u Downova syndromu. V případě nadhodnocení této biochemické složky musí dítě dodržovat dietu, která musí splňovat všechny potřeby rostoucího organismu, ale nepřispívá k hromadění tukové hmoty. Pokud dieta nevytváří výsledky, pak může být od 10 let dítě přiřazeno statiny, zpočátku velmi malými dávkami. A samozřejmě, rodiče budou muset takovému dítěti vštípit touhu po zdravém životním stylu, neustálé sledování tělesné hmotnosti.