Image

Lipidy v krvi: co to je, důležitá fakta o lipidech

Lipidy jsou mastné organické sloučeniny nebo částice v těle, které jsou špatně rozpustné ve vodě a obecně se cítí tuk na dotek. Nejdůležitějšími lipidy v krvi jsou mastné kyseliny, cholesterol, estery cholesterolu (cholesterol v kombinaci s mastnou kyselinou), triglyceridy (tři mastné kyseliny v kombinaci s trojmocným glycerinem) a fosfolipidy, jako je lecitin.

Co jsou krevní tuky

 • Lipidy jsou látky podobné tukům přítomné ve vaší krvi a tělesných tkáních.
 • Vaše tělo potřebuje malé množství lipidů, aby fungovalo správně.

Jak změřit množství lipidů v krvi

 • Pomocí krevního testu nazývaného lipidový profil.
 • Tato analýza se doporučuje provádět ráno na lačný žaludek.

Co se stane, pokud jsou hladiny lipidů příliš vysoké

Nadměrné množství lipidů v krvi může způsobit tukové usazeniny na stěnách tepen (cholesterolové plaky), což zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Jaké jsou typy lipidů

Cholesterol je hlavní lipid. Skládá se z různých komponent, jako jsou:

 • Lipoproteiny o nízké hustotě (LDL) nebo „špatný“ cholesterol jsou hlavním lipidem, který způsobuje akumulaci tuků na arteriálních stěnách, což nakonec vede k jejich významnému zúžení a rozvoji onemocnění, jako je ateroskleróza, se všemi následnými důsledky ve formě infarktu myokardu a mrtvice, dokonce smrt.
 • High-density lipoproteiny (HDL), nebo "dobrý" cholesterol, který pomáhá zabránit hromadění cholesterolu na stěnách tepen.
 • Triglyceridy jsou dalším lipidem, který může vést ke zvýšenému riziku vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Jaká je normální hladina lipidů?

 • Celkový cholesterol by měl být nižší než 200.
 • Hladiny HDL by měly být 40 nebo vyšší.
 • Úroveň LDL by měla být nižší než 100. O tom se informujte svého lékaře.
 • Hladiny triglyceridů by měly být nižší než 150.

Co lze udělat, pokud krevní lipidy nejsou zdaleka normální

 • Váš lékař vám může doporučit, abyste udrželi dietu s nízkým obsahem nasycených tuků a cholesterolu.
 • Můžete také zvýšit úroveň fyzické aktivity.
 • V některých případech může být také nutné užívat léky na snížení krevních lipidů.

Příčiny hladiny lipidů v krvi a roztocích

Hladina LDL cholesterolu může být zvýšena konzumací potravin obsahujících nasycené tuky (přítomné v živočišných tucích, mléčných tucích a palmovém oleji); částečně hydrogenované tuky, jako je cukrářský tuk (přidávaný do smažených potravinářských výrobků (rychlé občerstvení), cukrovinek a některých občerstvení, jako jsou bramborové lupínky); a cholesterol (příliš mnoho je obsaženo v žloutcích, masu, játrech, a také v chobotnici nebo krevety).

Hypotyreóza nebo určité typy selhání ledvin mohou také zvýšit hladinu LDL cholesterolu. Léky, které snižují LDL cholesterol, zahrnují statiny (inhibitory 3-hydroxy-3-methylglutaryl-koenzym A reduktázy), populární skupinu léků, které inhibují důležitý enzym v syntéze cholesterolu; sekvestranty žlučových kyselin, které vážou žlučové soli ve stolici, což způsobuje, že játra syntetizují další objem žlučových solí z cholesterolu; a niacin (vitamin B3).

Triglyceridy, jejichž zvýšení bylo spojeno s rozvojem koronárních srdečních onemocnění, vzrostly hlavně v důsledku genetických faktorů, ale také nadměrného množství tuku v dutině břišní; nadměrná konzumace jednoduchých cukrů obsažených v ovocných šťávách, nealkoholických nápojích atd.; estrogen; glukokortikoidy; nadměrná konzumace alkoholu; inzulínové rezistence a diabetu.

Triglyceridy mohou být sníženy snížením tělesné hmotnosti; zvýšení fyzické aktivity; snížení spotřeby jednoduchých cukrů a přebytečných sacharidů přítomných ve stravě; kontrola hladiny glukózy v krvi u pacientů s diabetes mellitus; příjem přípravků kyseliny fibrinové (Gemfibrozil, Fenofibrát); kyseliny nikotinové a rybího oleje (ve vysokých dávkách).

Nízký HDL cholesterol zvyšuje riziko koronárních srdečních onemocnění. To je nejčastěji způsobeno genetickými faktory, ale také pokles hladiny může být způsoben kouřením; abdominální obezita; nízká fyzická aktivita; inzulínová rezistence a diabetes mellitus; a požití androgenů (mužských pohlavních hormonů).

HDL cholesterol může být zvýšen zastavením kouření; významné zvýšení fyzické aktivity; úbytek hmotnosti; významné snížení užívání alkoholu; snížení zvýšených triglyceridů v krvi; postmenopauzální estrogenové použití; užívání niacinu v mírných až vysokých dávkách; užívání léků kyseliny fibrinové; statiny; a sekvestranty žlučových kyselin.

Hyperlipidemie: co to je, proč k ní dochází, co je nebezpečné a jak se chovat?

Hyperlipidemický syndrom se vyvíjí u mnoha onemocnění, činí je závažnější a vede k rozvoji komplikací. Prevence a léčba hyperlipidemie je velmi důležitá pro prevenci aterosklerózy, normální fungování orgánů, dlouhý a aktivní život.

Obsah

Co jsou lipidy, lipoproteiny a hyperlipidemie?

Existuje názor, že tuky jsou pro tělo škodlivé. V žádném případě tomu tak není. Tuky jsou nezbytnou složkou všech živých organismů, bez nichž život není možný. Jsou hlavní „elektrárnou“, produkují během chemických reakcí energii nezbytnou pro metabolismus, obnovu buněk.

Tuky se stávají škodlivými, když je jejich obsah nadměrný, zejména určité druhy, které vedou k ateroskleróze a dalším onemocněním - lipidy s nízkou hustotou nebo aterogenní. Všechny tukové látky v těle jsou rozděleny do 2 skupin podle svého chemického složení:

Lipidy

Název pochází z řeckého lipos - tuk. Jedná se o celou skupinu látek tvořících tuk v těle, včetně:

 • mastné kyseliny (nasycené, mononenasycené, polynenasycené);
 • triglyceridy;
 • fosfolipidy;
 • cholesterolu.

Mastné kyseliny, které jsou známé všem a které hrají velkou roli ve vývoji aterosklerózy, jsou nasycené. Nacházejí se v živočišných produktech. Nenasycené kyseliny naopak zabraňují rozvoji aterosklerózy, jsou obsaženy v rostlinných olejích, mořských plodech (omega 3, omega 6, omega 9 a další).

Triglyceridy jsou neutrální tuky, deriváty glycerolu, které jsou hlavními dodavateli energie. Jejich vysoký obsah přispívá k rozvoji onemocnění. Fosfolipidy obsahují zbytek kyseliny fosforečné, jsou nezbytné pro udržení nervové tkáně.

Konečně, známý cholesterol je hlavním viníkem mnoha nemocí a ateroskleróza je nejběžnějším „onemocněním století“. Může být dvou typů: vysoká hustota nebo „dobrý cholesterol“ a nízká hustota nebo „špatný cholesterol“. Je to on, kdo je uložen v orgánech, způsobuje tukovou dystrofii, v cévách, což způsobuje zhoršení krevního oběhu.

Lipoproteiny

Jedná se o komplexnější sloučeniny, včetně lipidů a proteinových molekul. Jsou rozděleny na:

 • chylomikrony, které plní transportní funkci, dodávají tuk ze střeva do tkání a orgánů, včetně přispívání k jeho ukládání v subkutánní tkáni;
 • lipoproteiny různé hustoty - vysoká (HDL), nízká (LDL), střední (LDL) a velmi nízká (LDL).

Lipoproteiny a lipidy s nízkou hustotou, chylomikrony přispívají k hromadění tukových látek, "špatnému" cholesterolu v těle, tj. Rozvoji hyperlipidémie, proti níž se vyvíjejí nemoci.

Normální obsah hlavních tukových látek v krvi je uveden v tabulce:

Název látky

Normální rychlost

Lipoproteiny o nízké hustotě (LDL)

1,92 - 4,82 mmol / l

Lipoprotein s vysokou hustotou (HDL)

Jaké jsou příčiny hyperlipidemie?

V metabolismu tuků v těle hraje roli mnoho orgánů: játra, ledviny, endokrinní systém (štítná žláza, hypofýza, pohlavní žlázy) a také ovlivňuje životní styl, výživu a podobně. Na našem portálu doporučujeme také studovat informace o příznacích hyperkalemie. Příčiny hyperlipidemie proto mohou být následující:

 • nesprávná strava, nadměrný příjem tukových látek;
 • abnormální jaterní funkce (s cirhózou, hepatitidou);
 • porucha funkce ledvin (u hypertenze, pyelonefritidy, renální sklerózy);
 • snížená funkce štítné žlázy (myxedém);
 • dysfunkce hypofýzy (obezita hypofýzy);
 • diabetes;
 • snížená funkce pohlavních žláz;
 • dlouhodobé užívání hormonálních léků;
 • chronická intoxikace alkoholem;
 • dědičné rysy metabolismu tuků.

Důležité: Nemysli si, že uvedené důvody nutně vedou k obezitě. Jedná se o hyperlipidemii - vysoký obsah tukových látek v krvi, orgánech a ne podkožní tuk.

Klasifikace, typy hyperlipidémie

Z důvodů zvýšení lipidů v těle se rozlišují 3 typy patologie:

 • primární hyperlipidemie (dědičná, familiární) spojená s genetickými charakteristikami metabolismu tuků;
 • sekundární, rozvíjející se na pozadí onemocnění (játra, ledviny, endokrinní systém);
 • alimentární, spojené s nadměrným příjmem tuků.

Existuje také klasifikace hyperlipidemie v závislosti na tom, která frakce lipidů je ve zvýšených koncentracích v krvi:

 1. S rostoucí koncentrací triglyceridů.
 2. Při zvýšené koncentraci „špatného“ cholesterolu (LDL) je nejčastějším typem hyperlipidemie typu 2a.
 3. S nárůstem obsahu chylomikronů.
 4. Se zvýšenou koncentrací triglyceridů a cholesterolu.
 5. Se zvýšenou koncentrací triglyceridů, cholesterolu a chylomikronů.
 6. Se zvýšením obsahu triglyceridů a normálním obsahem chylomikronů.

Taková distribuce je důležitá z klinického hlediska, to znamená, že lékař krevního testu může určit, které onemocnění je u daného pacienta pravděpodobnější. V praxi se nejčastěji vyskytuje smíšená povaha hyperlipidemie, tj. Se zvýšením obsahu všech tukových složek.

Symptomy a diagnóza hyperlipidémie

Hyperlipidemie sama o sobě není nemoc, ale syndrom, proti kterému se vyvíjejí další nemoci. Proto to jako takové nemá žádné příznaky, ale nemoci, které již způsobuje.

Například zvýšená koncentrace cholesterolu vede k aterosklerotickému poškození cév - tepnám srdce, mozku, ledvin, končetin. Klinické symptomy se také objevují:

 • s aterosklerózou koronárních cév - bolest v oblasti srdce (záchvaty anginy), dušnost, poruchy rytmu, v závažných případech ztráta paměti, poruchy citlivosti, poruchy řeči, psychika se může vyvinout, může se vyvinout akutní mozková cirkulace (mrtvice);
 • při ateroskleróze cév končetin - bolest ve svalech, zvýšený chlad, řídnutí kůže, nehty, trofické poruchy, oblasti nekrózy na prstech, gangréna;
 • při ateroskleróze renálních cév - porušení glomerulární filtrace, arteriální hypertenze, rozvoj renálního selhání, smrštění ledvin.

Již dříve jsme psali o vysokém cholesterolu v těhotenství a doporučili jsme přidat článek do záložky.

Důležité: Při nárůstu hladiny lipidů se vyvíjí nejen uvedené choroby. Téměř jakýkoliv orgán může být postižen v důsledku aterosklerózy cév, které ho zásobují, a tukové degenerace, například hyperlipidemie jater.

Diagnóza hyperlipidemie se provádí na základě biochemické analýzy krve, která zohledňuje následující klíčové ukazatele:

 • cholesterol (cholesterol) - „špatný“, tj. nízká hustota (LDL), jeho obsah by neměl překročit 3,9 mmol / l a „dobrý“, tj. vysoký obsah (HDL), jeho hladina by neměla být nižší než 1, 42 mmol / l;
 • celkový cholesterol - nesmí překročit 5,2 mmol / l;
 • triglyceridy - nesmí překročit 2 mmol / l.

Více informací o tom, co mohou být triglyceridy v biochemické analýze krve, naleznete v článku na našem portálu.

Zohledňuje také koeficient aterogenity (CA), tj. Pravděpodobnost aterosklerózy. Vypočítá se následujícím způsobem: HDL se odečte od celkového cholesterolu, pak se výsledné množství rozdělí na HDL. Normálně by CA měla být menší než 3. Pokud je CA 3-4, pak má pacient malé riziko vzniku aterosklerózy, pokud je 5 nebo více vysoký stupeň pravděpodobnosti vzniku srdečního infarktu nebo mrtvice.

Pokud se v krvi zjistí hyperlipidemie, provede se úplné vyšetření pacienta: EKG, echografie srdce, encefalografie, kontrastní angiografie, ultrazvuk jater, ledvin, endokrinní systém.

Jaká je léčba hyperlipidemie?

Komplex léčby hyperlipidemie se skládá ze 4 hlavních složek: dietní terapie, užívání statinů (léky, které snižují hladinu cholesterolu), čištění a zvyšování fyzické aktivity.

Lipidy v krvi: proč stoupají a jak to ohrožuje?

Bez lipidů nemohlo tělo přežít. Tento název označuje tuky přítomné v krvi. Jsou ve většině hormonů, stejně jako enzymy a některé další důležité látky. Se zvýšenou hladinou tuku však zvyšuje pravděpodobnost vývoje různých onemocnění.
Hyperlipidemie - tzv. Stav, při kterém se zvyšuje množství tuku v krvi. Navzdory skutečnosti, že tento termín pokrývá nárůst jakéhokoliv druhu tuku v krvi, nejčastěji označovaný jako zvýšení triglyceridů a cholesterolu.

Zvýšené množství tuku v krvi vyvolává takovou masivní nemoc, jako je ateroskleróza. Onemocnění spočívá v tom, že se na vnitřním povrchu cév vytvářejí plaky. Jsou tvořeny vápníkem, cholesterolem a vláknitými vlákny. Po objevení se plaky rostou, pomalu, čím dál více blokují lumen cévy. Pohyb krve se zhoršuje a vzniká mnoho onemocnění srdce a cév: infarkt myokardu, ischemie, obliterující skleróza cév dolních končetin, mrtvice, aneuryzma aorty.

Pravděpodobnost rozvoje aterosklerózy je větší u lidí trpících obezitou, kouřením, diabetem, hypertenzí, zvýšeným množstvím cholesterolu v krvi, stejně jako u těch, jejichž věk uplynul šest šest.

Prakticky žádné známky hyperlipidemie nejsou. Identifikace onemocnění je možná pouze s pomocí biochemie krve. Pokud se ateroskleróza již vyvinula, způsobuje různá onemocnění, jejichž povaha závisí na umístění plaků.

Nejčastěji je zvýšení množství tuku v krvi způsobeno zanedbáváním zdravého životního stylu, negramotnou výživou, spoustou špatných návyků a sedavým životním stylem. Těhotné ženy, pacienti s diabetes mellitus, onemocnění ledvin a hypotyreóza jsou k tomuto onemocnění více nakloněni. Existuje možnost geneticky náchylného onemocnění. Pravděpodobnost vzniku onemocnění je vyšší u žen ve věku od padesáti pěti let au mužů od čtyřiceti pěti let.

Detekce onemocnění se provádí pouze krevním testem. Zároveň můžete detekovat aterosklerózu.

V krvi jsou všechny lipidy rozděleny na: lipoproteiny s nízkou hustotou (škodlivé pro tělo) a lipoproteiny s vysokou hustotou (nezbytné pro tělo), stejně jako triglyceridy a celkový cholesterol. Je to pro tyto ukazatele a biochemickou analýzu krve.

V závislosti na tom, jak se zvyšuje množství tuku, jsou stanovena terapeutická opatření. Hlavní je snížit množství lipoproteinů s nízkou hustotou. Prvním krokem k uzdravení by měla být správná výživa, vzdání se špatných návyků, kontrola tlaku a nabíjení v dopoledních hodinách.

Pokud jsou všechny tyto metody neúčinné nebo pokud je situace pacienta ohrožena, použijte léky. Nejčastěji jsou léky předávány mužům nad 35 let, stejně jako ženám v období menopauzy.

Léky, které snižují množství tuku v krvi, jsou rozděleny do čtyř skupin: vazebné mastné kyseliny, statiny (zabraňují produkci cholesterolu v játrech), niacin nebo vitamin B5, fibráty.

Aby se snížilo množství tuku v krvi, měli byste nejprve zkontrolovat dietu a zvýšit fyzickou aktivitu. Přibližně patnáct procent může snížit množství cholesterolu pouze těmito jednoduchými metodami.

Je důležité:

 • Snižte množství nasycených lipidů ve stravě na sedm procent,
 • Snižte hladinu tuku v nabídce na pětadvacet procent,
 • Množství cholesterolu v denním menu by nemělo překročit dvě stě miligramů,
 • Množství potravin, které obsahuje hodně rostlinných vláken, by mělo být dvacet až třicet gramů denně,
 • Každý den byste měli jíst potraviny se sterolem a stanolem: kukuřice, ořechy, rýže, rostlinné oleje,
 • Úvod do stravy mastných mořských ryb pomáhá snížit množství triglyceridů v krvi,
 • Jíst sóju také snižuje množství tuku v krvi.

Vysoké krevní tuky

Cévní onemocnění - léčba přes hranice - TreatmentAbroad.ru - 2007

Lipidy hrají v našem těle velmi důležitou roli.

Termín "lipidy" znamená tuky rozpuštěné v krvi. Jsou součástí mnoha hormonů, biologicky aktivních látek. Nicméně, s přebytkem lipidů v těle zvyšuje riziko onemocnění. Hyperlipidemie - termín, který znamená zvýšené hladiny lipidů v krvi. Ve všeobecném smyslu se pojem hyperlipidemie týká mnoha typů zvýšených hladin tuku v těle. Nicméně tento termín nejčastěji znamená zvýšené hladiny cholesterolu a triglyceridů v krvi, což jsou lipidy.

Vysoká hladina lipidů v krvi vede k rozvoji takového běžného onemocnění dnes jako ateroskleróza. Současně se na hladkém a rovnoměrném povrchu tepen ukládají tzv. Aterosklerotické (nebo ateromatózní) plaky. Plaky se skládají z cholesterolu, vápníku a vláknité tkáně. Postupně se zvětšují velikost a množství, zužují průsvit tepen a narušují průtok krve, projevují se četnými chorobami kardiovaskulárního systému: ischemickou chorobou srdeční, infarktem myokardu, aterosklerózou dolních končetin, aneuryzmatem aorty a periferních tepen, mesenterickou ischemií, mozkovou příhodou krevní oběh (mrtvice) a mnoho dalších.

Riziko aterosklerózy se zvyšuje vlivem určitých faktorů:

 • Kouření
 • Obezita
 • Diabetes
 • Zvýšený cholesterol v krvi
 • Vysoký krevní tlak
 • Věk nad 60 let

Hyperlipidemie sama o sobě se neprojevuje.

Může být diagnostikována pouze pomocí biochemického krevního testu. Za vhodných podmínek však hyperlipidemie vede k rozvoji aterosklerózy, která má zase různé projevy v závislosti na lokalizaci aterosklerotických plaků.

Hyperlipidemie je většinou důsledkem životního stylu, stravy nebo léků. Mezi faktory životního stylu patří obezita, kouření a sedavý způsob života. Výskyt hyperlipidémie je ovlivněn přítomností diabetes mellitus, onemocněním ledvin, těhotenstvím a sníženou funkcí štítné žlázy. Hyperlipidemie může být také dědičné onemocnění. V této situaci může mít pacient normální váhu, jeho příbuzní také trpí hyperlipidemií. Riziko hyperlipidémie se zvyšuje s věkem, u mužů po 45 letech au žen po 55 letech. Pokud má váš blízký příbuzný srdeční onemocnění - otec nebo bratr mladší 55 let nebo matka nebo sestra mladší 65 let, máte také vysoké riziko vzniku srdečních onemocnění.

Metody diagnostiky hyperlipidemie

Vzhledem k tomu, že hyperlipidemie nemá žádné specifické příznaky, je její diagnóza založena na krevním testu. V závislosti na výsledcích biochemické analýzy krve, hladiny lipidů, jejich frakcí v krvi může lékař doporučit, abyste změnili svůj životní styl, léky nebo jiný typ léčby. Kromě toho lékař určí, zda máte aterosklerózu nebo riziko jejího vývoje. Čím vyšší je riziko vzniku srdečních onemocnění, tím intenzivnější je léčba hyperlipidemie.

S pomocí biochemického krevního testu (který se provádí na prázdném žaludku!) Jsou identifikovány základní složky lipidů - tzv. Frakce. Jedná se o LDL - lipoproteiny s nízkou hustotou („špatný cholesterol“), HDL - lipoproteiny s vysokou hustotou („dobrý cholesterol“), celkový cholesterol a triglyceridy. Pro nízké riziko vzniku aterosklerózy a jejích projevů je nezbytné, aby hladina lipidů byla následující:

 • LDL pod 130 mg / dl
 • HDL nad 40 mg / dl (u mužů) a nad 50 mg / dl (u žen)
 • Celkový cholesterol nižší než 200 mg / dl
 • Úroveň triglyceridů nižší než 200 mg / dl

Někteří vědci se domnívají, že je vhodnější mít hladiny cholesterolu a triglyceridů ještě nižší, než je uvedeno výše.

Léčba zvýšených krevních lipidů

Léčba hyperlipidemie závisí na hladině lipidů v krvi, riziku vzniku srdečních onemocnění a celkového zdraví.

Hlavním cílem léčby hyperlipidemie je snížení hladiny "špatného cholesterolu" - lipoproteinu s nízkou hustotou. Na začátku léčby vám může lékař doporučit změnu obvyklého životního stylu:

 • diety: vyhnout se mastným jídlům
 • cvičení
 • normalizace vysokého krevního tlaku
 • odvykání kouření

Pokud tyto aktivity nepomáhají snižovat hladinu LDL v krvi, nebo lékař věří, že pacient má vysoké riziko vzniku aterosklerózy a srdečních onemocnění, vyvstává otázka, zda je nutné léčit léky. Nejčastěji jsou kandidáty na léčbu drog muži starší 35 let a ženy během menopauzy.

Léky, které snižují hladinu lipidů v krvi:

 • statiny - jejich působení je způsobeno tím, že zabraňují tvorbě cholesterolu v játrech
 • léky na žlučové kyseliny
 • fibráty
 • niacin (vitamin b5)

Co je prevence hyperlipidemie a aterosklerózy?

Lékaři obvykle doporučují začít měnit způsob života a obvyklou dietu. Výkon těchto činností u mnoha pacientů může pomoci snížit celkový cholesterol o 10–20%. Nejčastěji však změna životního stylu a stravy může snížit hladinu celkového cholesterolu o 2-6%.

Nejvýznamnějším momentem změny životního stylu je diety. Lékaři doporučují následující aktivity:

 • pokles nasycených tuků až o 7%
 • snížení celkového příjmu tuků na 25-35%
 • omezení cholesterolu z potravy na 200 mg denně
 • denní spotřeba potravin bohatých na vlákninu, průměrně 20 - 30 g. Vlákna se nacházejí v potravinách, jako je oves, hrách, fazole, stejně jako mnoho druhů ovoce a zeleniny
 • denní příjem výrobků obsahujících stanol a sterol - ořechy, rostlinné oleje, kukuřice, rýže a další
 • jiné potraviny, jejichž konzumace pomáhá normalizovat hladinu cholesterolu v krvi, jsou určité druhy ryb: losos, losos, makrela, sardinky. Maso těchto ryb obsahuje látku, jako jsou omega-3 mastné kyseliny. Tyto kyseliny pomáhají snižovat hladinu triglyceridů v krvi.
 • Sójové boby a mnoho náhražek masa na bázi sóji také snižují hladinu lipoproteinů s nízkou hustotou v krvi.

Plíseň Psilium nebo blecha mají také pozitivní vliv na krevní tuky. Působení tohoto doplňku stravy je způsobeno tím, že psyllium normalizuje střevní motilitu, její mikroflóru, váže a odstraňuje tuky.

Nadváha také přispívá ke zvýšení hladin lipoproteinů s nízkou hustotou v krvi a ke snížení lipoproteinů s vysokou hustotou. Jedním z faktorů při léčbě hyperlipidémie je tedy ztráta hmotnosti.

Dalším terapeutickým faktorem je cvičení. Doporučujeme strávit 20–30 minut denně v gymnastice, aerobiku nebo běhu. Před zahájením cvičení je nutné se poradit se svým lékařem o jejich typu a délce trvání.

Kouření je také jedním z hlavních faktorů hyperlipidemie a aterosklerózy, proto se doporučuje okamžitě přestat kouřit, jakmile máte hyperlipidemii.

Všechna tato opatření přispívají k normalizaci krevních lipidů a brání rozvoji kardiovaskulárních onemocnění.

8 (925) 740-58-05

Spektrum krevních lipidů

Stanovení profilu krevních lipidů je nezbytné pro diagnostiku, léčbu a prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Nejdůležitějším mechanismem vývoje této patologie je tvorba aterosklerotických plaků na vnitřní stěně cév. Plaky jsou souborem sloučenin obsahujících tuk (cholesterol a triglyceridy) a fibrin. Čím větší je koncentrace lipidů v krvi, pravděpodobný výskyt aterosklerózy. Proto je nutné systematicky provádět krevní testy na lipidy (lipidogram), což pomůže včas zjistit abnormality metabolismu tuků z normy.

Lipidogram - studie, která určuje hladinu lipidů různých frakcí

Ateroskleróza je nebezpečná s vysokou pravděpodobností vzniku komplikací - mrtvice, infarktu myokardu, gangrény dolních končetin. Tato onemocnění často končí neschopností pacienta av některých případech i smrtí.

Úloha lipidů

Lipidy se nacházejí ve všech buňkách lidského těla. Jsou nerozpustné ve vodě. Některé z těchto látek neustále cirkulují v krvi, resp. Mají velký význam pro medicínu a jsou kombinovány do obecné koncepce "profilu krevních lipidů".

 • Strukturální. Glykolipidy, fosfolipidy, cholesterol jsou nejdůležitějšími složkami buněčných membrán.
 • Tepelná izolace a ochranná. Přebytečný tuk se ukládá do podkožního tuku, snižuje tepelné ztráty a chrání vnitřní orgány. Pokud je to nutné, zásobování lipidem je využíváno tělem k výrobě energie a jednoduchých sloučenin.
 • Regulační. Cholesterol je nezbytný pro syntézu steroidních hormonů nadledvinek, pohlavních hormonů, vitamínu D, žlučových kyselin, je součástí myelinových pochvy mozku, je nezbytný pro normální fungování serotoninových receptorů.

Lipidogram

Lipidogram může být předepsán lékařem v případě podezření na patologii a profylaktické účely, například při lékařském vyšetření. Obsahuje několik ukazatelů, které vám umožní plně posoudit stav metabolismu tuků v těle.

 • Celkový cholesterol (OH). Je nejdůležitějším ukazatelem lipidového spektra krve, zahrnuje volný cholesterol, stejně jako cholesterol, obsažený v lipoproteinech asociovaných s mastnými kyselinami. Významná část cholesterolu je syntetizována v játrech, střevech, pohlavních žlázách, pouze 1/5 OX pochází z potravy. S normálně fungujícími mechanismy metabolismu lipidů je malý nedostatek nebo přebytek cholesterolu z potravy kompenzován posílením nebo oslabením jeho syntézy v těle. Hypercholesterolemie je proto nejčastěji způsobena nadměrným příjmem cholesterolu s produkty, ale selháním procesu metabolismu tuků.
 • Lipoprotein s vysokou hustotou (HDL). Tento ukazatel je nepřímo úměrný pravděpodobnosti aterosklerózy - zvýšená hladina HDL je považována za antiaterogenní faktor. HDL cholesterol je transportován do jater, kde je využíván. U žen je hladina HDL vyšší než u mužů.
 • Nízkohustotní lipoproteiny (LDL). LDL cholesterol se přenáší z jater do tkáně, jinak se nazývá „špatný“ cholesterol. To je dáno tím, že LDL může tvořit aterosklerotické plaky, zužující lumen krevních cév.

Vypadá to jako částice LDL

 • Lipoproteiny o velmi nízké hustotě (VLDL). Hlavní funkcí této skupiny částic různých velikostí a složení je transport triglyceridů z jater do tkáně. Vysoká koncentrace VLDL v krvi vede k zakalení séra (chiles) a zvyšuje se také možnost aterosklerotických plaků, zejména u pacientů s diabetem a patologií ledvin.
 • Triglyceridy (TG). Podobně jako cholesterol jsou triglyceridy transportovány krevním oběhem jako součást lipoproteinů. Zvýšení koncentrace TG v krvi je proto vždy doprovázeno zvýšením hladiny cholesterolu. Triglyceridy jsou považovány za hlavní zdroj energie pro buňky.
 • Aterogenní koeficient. To vám umožní posoudit riziko rozvoje vaskulární patologie a je to druh výsledku lipidogramu. Pro určení indikátoru je nutné znát hodnotu OH a HDL.

Aterogenní koeficient = (OH - HDL) / HDL

Hodnoty optimálního profilu krevních lipidů

Je třeba mít na paměti, že hodnota měřených ukazatelů se může lišit v závislosti na měrných jednotkách, analytických metodách. Normální hodnoty se také liší v závislosti na věku pacienta, výše uvedené ukazatele jsou zprůměrovány pro osoby 20-30 let. Norm cholesterolu a LDL u mužů po 30 letech inklinuje ke zvýšení. U žen se dramaticky zvyšuje výskyt menopauzy, což je způsobeno ukončením antiaterogenní aktivity vaječníků. Rozluštění lipidového profilu musí provádět odborník s přihlédnutím k individuálním vlastnostem osoby.

Studie krevních lipidů může být předepsána lékařem k diagnostice dyslipidemie, posouzení pravděpodobnosti aterosklerózy, u některých chronických onemocnění (diabetes, onemocnění ledvin a jater, štítné žlázy), stejně jako screeningová studie pro včasnou detekci jedinců s odchylkami lipidového profilu od normy.

Lékař dává pacientovi doporučení k lipidovému profilu.

Příprava na studium

Hodnoty lipidogramu se mohou lišit nejen v závislosti na pohlaví a věku subjektu, ale také na účincích různých vnějších a vnitřních faktorů na tělo. Chcete-li minimalizovat pravděpodobnost nespolehlivého výsledku, musíte postupovat podle několika pravidel:

 1. Darování krve by mělo být striktně ráno na prázdný žaludek, večer předcházejícího dne se doporučuje lehká dietní večeře.
 2. Nekuřte ani nepijte v předvečer studie.
 3. 2-3 dny před darováním krve, vyhněte se stresovým situacím a intenzivní fyzické námaze.
 4. Přestat používat všechny léky a doplňky stravy, s výjimkou těch životně důležitých.

Metodologie

Existuje několik metod laboratorního hodnocení lipidového profilu. V lékařských laboratořích může být analýza prováděna ručně nebo pomocí automatických analyzátorů. Výhodou automatizovaného systému měření je minimální riziko chybných výsledků, rychlost získávání analýzy, vysoká přesnost studie.

Pro analýzu je nezbytné sérum pacientovy žilní krve. Krev se odebírá do vakuové zkumavky pomocí stříkačky nebo vakuutaineru. Aby se zabránilo tvorbě sraženiny, trubice s krví by měla být několikrát převrácena, pak odstředěna, aby se získalo sérum. Vzorek může být skladován v chladničce po dobu 5 dnů.

Odběr krve do lipidového profilu

V současné době lze krevní lipidy měřit bez opuštění domova. K tomu je třeba zakoupit přenosný biochemický analyzátor, který vám umožní posoudit hladinu celkového cholesterolu v krvi nebo několik indikátorů najednou během několika minut. Pro tuto studii je zapotřebí kapka kapilární krve, která se aplikuje na testovací proužek. Testovací proužek je impregnován speciální směsí, pro každý indikátor se liší. Čtení výsledků se provádí automaticky po instalaci pásu do zařízení. Vzhledem k malé velikosti analyzátoru, schopnosti pracovat z baterií je vhodné použít doma a vzít si s sebou na výlet. Proto se osobám s predispozicí k kardiovaskulárním onemocněním doporučuje, aby ji měli doma.

Interpretace výsledků

Nejvhodnějším výsledkem analýzy pro pacienta bude laboratorní závěr o absenci odchylek od normálních hodnot. V tomto případě se člověk nemůže obávat stavu svého oběhového systému - riziko aterosklerózy téměř chybí.

Bohužel tomu tak není vždy. Lékař někdy po přezkoumání laboratorních údajů učiní závěr o přítomnosti hypercholesterolemie. Co je to? Hypercholesterolemie - zvýšení koncentrace celkového cholesterolu v krvi nad normální hodnoty, přičemž existuje vysoké riziko vzniku aterosklerózy a příbuzných onemocnění. Tato podmínka může být způsobena řadou důvodů:

 • Dědičnost. Věda zná případy familiární hypercholesterolémie (FHC), v takové situaci je vadný gen zodpovědný za metabolismus lipidů dědičný. U pacientů je stále zvýšená hladina TC a LDL, onemocnění je zvláště závažné v homozygotní formě SHHS. U těchto pacientů je pozorován časný nástup ICHS (ve věku 5-10 let), při absenci správné léčby je prognóza nepříznivá a ve většině případů končí smrtí před dosažením 30 let.
 • Chronická onemocnění. Zvýšené hladiny cholesterolu jsou pozorovány u diabetes mellitus, hypotyreózy a patologických stavů ledvin a jater, způsobených poruchami metabolismu lipidů v důsledku těchto onemocnění.

Pro pacienty s diabetem je důležité neustále sledovat hladiny cholesterolu.

 • Nesprávná výživa. Dlouhodobé zneužívání rychlého občerstvení, mastných, slaných potravin vede k obezitě, zatímco zpravidla existuje odchylka hladin lipidů od normy.
 • Špatné návyky. Alkoholismus a kouření vedou k narušení mechanismu metabolismu tuků, což vede ke zvýšení profilu lipidů.

S hypercholesterolemií je nutné dodržovat dietu s omezením tuku a soli, ale v žádném případě nemůže člověk zcela opustit všechny potraviny bohaté na cholesterol. Ze stravy by měla být vyloučena pouze majonéza, rychlé občerstvení a všechny produkty obsahující trans tuky. Ale vejce, sýr, maso, zakysaná smetana musí být přítomna na stole, stačí si vybrat produkty s nižším obsahem tuku. Také ve stravě je důležitá přítomnost zelených, zeleniny, obilovin, ořechů, mořských plodů. Vitamíny a minerály v nich obsažené pomáhají stabilizovat metabolismus lipidů.

Důležitou podmínkou normalizace cholesterolu je také odmítnutí špatných návyků. Užitečné pro tělo a pravidelné cvičení.

V případě, že zdravý životní styl v kombinaci s dietou nevede ke snížení hladiny cholesterolu, je nutná volba vhodné léčby.

Léčba hypercholesterolemie léčivem zahrnuje jmenování statinů

Někdy se experti potýkají se snížením hladiny cholesterolu - hypocholesterolemie. Nejčastěji je tento stav způsoben nedostatečným příjmem cholesterolu s jídlem. Obzvláště nebezpečný je nedostatek tuku pro děti, v této situaci dojde ke zpoždění v tělesném a duševním vývoji a rostoucí organismus potřebuje cholesterol. U dospělých vede hypocholesteremie k narušení emocionálního stavu v důsledku poruchy nervového systému, problémů s reprodukční funkcí, snížené imunity atd.

Změny v lipidovém profilu krve nevyhnutelně ovlivňují práci celého organismu, proto je důležité systematicky sledovat indikátory metabolismu tuků pro včasnou léčbu a prevenci.

Krevní test na lipidy

Lipidogram je biochemický krevní test, který umožňuje objektivně posoudit poruchy metabolismu tuků. Dokonce i zanedbatelné odchylky od norem v analýze krve pro lipidy mohou znamenat, že člověk má vysokou pravděpodobnost vzniku různých onemocnění - cév, jater, žlučníku. Pravidelně prováděný krevní test na lipidy navíc umožňuje lékařům předvídat vývoj specifické patologie a přijmout včasná opatření pro prevenci nebo léčbu.

Kdy mít krevní lipidový test

Samozřejmě, každý člověk, který se svým zdravím zachází s péčí, může kdykoliv jít do zdravotnického zařízení a podrobit se danému typu zkoušky. Existují však specifické indikace pro lipidogramy:

Jednací řád

Pacienti by si měli být vědomi toho, že odběr vzorků krve pro dané vyšetření se provádí nalačno ráno, přibližně do 8 až 11 hodin. V předvečer posledního jídla by se mělo konat nejpozději 8 hodin před stanovenou hodinou testování. Lékaři doporučují několik dní před plánovaným dnem průzkumu nepít alkohol a přestat kouřit.

Lipidový transkript

V rámci uvažovaného průzkumu jsou stanoveny hladiny cholesterolu, lipoproteinů s vysokou hustotou, lipoproteinů o nízké hustotě, lipoproteinů s velmi nízkou hustotou, triglyceridů a aterogenicity.

Cholesterol

To je hlavní lipid, který vstupuje do těla živočišnými produkty. Kvantitativní ukazatel tohoto lipidu v krvi je nedílnou známkou metabolismu tuků. Nejnižší hladina cholesterolu je stanovena pouze u novorozenců, ale s věkem se jeho hladina nevyhnutelně zvyšuje a dosahuje svého maxima ve stáří. Je pozoruhodné, že muži i ve stáří mají nižší hladiny cholesterolu v krvi než ženy.

Normální ukazatele cholesterolu ve studii krevních lipidů: 3, 2, 5, 6 mmol / l.

Dešifrování analýz

Zvýšený cholesterol může indikovat následující patologie:

 • familiární dysbetalipoproteinemie;
 • familiární hypercholesterolémie;
 • polygenní hypercholesterolemie;
 • kombinovaná hyperlipidemie.

Výše uvedené patologie se týkají primárních hyperlipidemií, ale vysoký cholesterol může také indikovat přítomnost sekundárních hyperlipidemií:

 • chronická intoxikace alkoholu;
 • ischemická choroba srdce;
 • chronické selhání ledvin;
 • dlouhodobá strava bohatá na tuky a sacharidy;
 • maligní neoplazmy v pankreatu;
 • infarkt myokardu;

Pokud se hladina cholesterolu v krvi výrazně sníží, může to znamenat:

Lipoproteiny o vysoké hustotě (HDL)

Tyto lipidy jsou jediné, které se neúčastní tvorby aterosklerotických plaků v cévách. U žen jsou hladiny lipoproteinů s vysokou hustotou vždy vyšší než u mužů.

Normální hodnoty HDL jsou 0,9 mmol / l.

Rozluštění výsledků

Zvýšení hladiny lipoproteinů s vysokou hustotou indikuje:

 • Cushingův syndrom;
 • obstrukční žloutenka;
 • chronické selhání ledvin;
 • hypotyreóza;
 • o obezitě;
 • nefrotický syndrom;
 • těhotenství;
 • diabetes prvního a druhého typu.

Navíc může být na pozadí adheze ke stravě bohaté na cholesterol detekována vysoká hladina lipidů v krvi.

Snížení hladiny lipoproteinu o vysoké hustotě je odhaleno na pozadí:

 • kouření tabáku;
 • užívání určitých léků (danazol, diuretika, progestiny a další);
 • nefrotický syndrom;
 • diabetes mellitus prvního a druhého typu;
 • chronické onemocnění jater;
 • ateroskleróza.

Lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL)

Uvažované lipoproteiny jsou nejvíce aterogenní lipidy. Jsou to právě oni, kdo transportují cholesterol do cévního systému a již zde tvoří aterosklerózní plaky.

Normální ukazatele LDL - 1, 71 - 3, 5 mmol / l.

Rozluštění výsledků analýzy

Zvýšené hladiny lipoproteinu o nízké hustotě znamenají vývoj následujících patologií v těle pacienta:

 • obstrukční žloutenka;
 • anorexie;
 • nefrotický syndrom;
 • Cushingův syndrom;
 • diabetes mellitus prvního a druhého typu;
 • obezita;
 • chronické selhání ledvin;
 • hypotyreóza.

Navíc, vysoká hladina LDL může být na pozadí těhotenství nebo stravy bohaté na cholesterol. Stejné výsledky budou poskytnuty krevními testy na lipidy s dlouhodobým užíváním některých léků - diuretik, perorálních kontraceptiv, glukokortikosteroidů, androgenů.

Nízká hladina lipoproteinu s nízkou hustotou indikuje:

 • Reyeův syndrom;
 • chronická anémie;
 • Tangierova choroba;
 • mnohočetný myelom;
 • artritidy různé etiologie.

Snížení hladiny uvažovaných lipidů může nastat na pozadí poruch příjmu potravy (potravin bohatých na polynenasycené mastné kyseliny), akutní stresové poruchy.

Lipoproteiny s velmi nízkou hustotou (VLDL)

Jedná se o vysoce aterogenní lipidy, které produkují střeva a játra.

Normální indexy VLDL jsou 0, 26 - 1, 04 mmol / l.

Zvýšené lipoproteiny s velmi nízkou hustotou jsou pozorovány při:

 • obezita;
 • systémový lupus erythematosus;
 • nefrotický syndrom;
 • nedostatečnost hypofýzy;
 • diabetes;
 • hypotyreóza;
 • Niemann-Pickova choroba;
 • chronická intoxikace alkoholem.

Navíc tento typ lipidů může být detekován během těhotenství (ve 3 trimestrech).

Triglyceridy

Toto je název neutrálních tuků, které cirkulují v krevní plazmě ve formě lipoproteinů. Oni jsou produkováni játry, střeva a tukové buňky sám, a také zadat tělo spolu s jídlem. Triglyceridy jsou hlavním zdrojem energie buněk.

Normální hodnoty triglyceridů jsou 0, 41 - 1, 8 mmol / l.

Rozluštění výsledků analýzy

Vysoká úroveň uvažovaných lipidů může být detekována na pozadí primární hyperlipidemie:

 • nedostatek LCAT (lecitin-cholesterol acyltransferáza);
 • familiární hypertriglyceridemie;
 • jednoduchá hypertriglyceridemie;
 • syndrom chylomikronémie;
 • komplikovaná hyperlipidemie.

Triglyceridy mohou být v pozadí zvýšené:

 • ateroskleróza;
 • koronární srdeční onemocnění;
 • hypertenze;
 • virová hepatitida;
 • nefrotický syndrom;
 • thalassemie;

V pozadí bude přítomen pokles hladiny uvažovaného lipidu v krvi:

 • syndrom intestinálních absorpčních poruch;
 • hypertyreóza;
 • chronické obstrukční plicní onemocnění;
 • hyperparatyroidismus;
 • intestinální lymfangiektasie;
 • podvýživa;
 • hypolipoproteinemie;
 • užívání některých léků (například vitaminu C, cholestyraminu, heparinu a dalších).

Aterogenní koeficient

To je poměr aterogenních frakcí lipoproteinů s nízkou a velmi nízkou hustotou k antiaterogenní frakci lipoproteinů s vysokou hustotou. Je to uvažovaný indikátor při provádění krevního testu na lipidy, který umožňuje "vizuálně" posoudit pravděpodobnost tvorby aterosklerotických plaků.

Normální hodnoty aterogenních koeficientů - 1. 5 - 3. 0.

Výsledky dešifrování testu:

 • nízká pravděpodobnost tvorby aterosklerotických plaků - aterogenní koeficient menší než 3, 0;
 • mírné riziko tvorby aterosklerotického plaku - aterogenní koeficient je 3, - 4, 0;
 • vysoké riziko tvorby aterosklerotických plaků - aterogenní koeficient vyšší než 4, 0.

Když lékař musí předepsat krevní test na lipidy

Pokud pacient již byl diagnostikován s některými nemocemi, lékař vždy předepíše krevní test na lipidy. Mezi tyto patologie patří:

 1. Dna - hladina cholesterolu bude významně zvýšena.
 2. Infarkt myokardu - zvýšené hladiny cholesterolu a triglyceridů.
 3. Obliterující ateroskleróza dolních končetin - zvýšené hladiny triglyceridů a cholesterolu, snížené hladiny lipoproteinů s vysokou hustotou.
 4. Artritida - hladiny lipoproteinů s nízkou hustotou jsou významně sníženy.
 5. Hypertyreóza - nízký cholesterol, lipoprotein s nízkou hustotou a triglyceridy je nízký.
 6. Diabetes mellitus prvního a druhého typu - zvýšení hladiny lipoproteinů s nízkou hustotou, zvýšení hladiny triglyceridů, cholesterolu a lipoproteinů s velmi nízkou hustotou.
 7. Chronické srdeční selhání - výrazně snížené hladiny cholesterolu.
 8. Hypertyreóza - snížené hladiny triglyceridů, cholesterolu a lipoproteinů s nízkou hustotou.
 9. Nefrotický syndrom - zvýšené hladiny všech lipidů v krvi.
 10. Chronická pankreatitida - zvýšené hladiny lipoproteinů s velmi nízkou hustotou, cholesterolu a triglyceridů.
 11. Akutní glomerulonefritida - zvýšený cholesterol.
 12. Reyeův syndrom - nízká hladina lipoproteinů je snížena.
 13. Anorexie nervosa - snížený cholesterol, zvýšené hladiny lipoproteinů s vysokou hustotou.
 14. Hypotyreóza - zvýšené hladiny lipoproteinů s vysokou a nízkou hustotou cholesterolu.
 15. Primární hyperparatyreóza - snížená hladina triglyceridů.
 16. Chronické selhání ledvin - zvýšení hladin cholesterolu, snížení (v některých případech zvýšení) hladin lipoproteinů s vysokou hustotou.
 17. Cirhóza jater - s patologií žlučového typu, s vysokým cholesterolem bude detekována, s klasickou cirhózou - nárůstem triglyceridů, v termálním stádiu cirhózy - snížení hladiny cholesterolu.
 18. Chronická glomerulonefritida - zvýšený cholesterol.
 19. Obezita - zvýšené hladiny cholesterolu, triglyceridů, lipoproteinů s nízkou, vysokou a velmi nízkou hustotou.
 20. Onemocnění popálenin - cholesterol může být zvýšen nebo snížen v závislosti na závažnosti onemocnění.
 21. Hypertenze - triglyceridy zvýšené.
 22. Systémový lupus erythematosus - zvýšené hladiny lipoproteinů s velmi nízkou hustotou.
 23. Hepatitida B - hladiny triglyceridů jsou zvýšené.

Krevní test na lipidy je považován za poměrně informativní studii, která umožňuje nejen potvrdit zamýšlenou diagnózu, ale také zabránit rozvoji mnoha patologií.

Tsygankova Yana Alexandrovna, lékařský komentátor, terapeut nejvyšší kvalifikační kategorie

Počet zobrazení celkem, 16 zobrazení dnes

Složení krevních lipidů: dekódování a diagnostika

Co znamená profil lipidů a kdy jsou vysoké hladiny „dobrého“ cholesterolu špatné

Důležitým ukazatelem lidského zdraví je obsah různých tuků v krvi a jejich poměry. V některých případech potřebuje pečlivé sledování a někdy i opravu. Chápeme, kde jsou krevní tuky a jak je sledovat.

Úloha tuků v těle

Membrány všech buněk v našem těle jsou dvojitou lipidovou vrstvou. Nervová vlákna potažená vrstvou myelinu (látka, která je 75% tuku) vedou impulsy stokrát rychleji než „holá“ vlákna.

Vitamíny rozpustné v tucích D, E, K, A nepracují bez tuků (proto je lepší plnit mrkevový salát rostlinným olejem). Na základě molekuly cholesterolu jsou postaveny hormony - sex, glukokortikosteroid. A dokonce i tukové záhyby na těle z hlediska přírody mají hluboký význam: je to tlumič nárazů, izolace a rezerva v případě hladomoru.

Nadbytečný tuk je zároveň uznávaným rizikovým faktorem pro mnoho nemocí, od aterosklerózy až po diabetes. Fyzická depozice tuků kolem a uvnitř orgánů ztěžuje jejich práci. Kromě toho je tuk hormonálně aktivní látkou a jeho přebytek interferuje s endokrinním systémem a narušuje rovnováhu.

Hlavní tuky vstupující do těla zvenčí jsou triglyceridy (neutrální tuky) a cholesterol. Triglyceridy se používají hlavně jako skladovací látka a substrát pro výrobu energie. Cholesterol je základem pro syntézu steroidních hormonů, žlučových kyselin a vitamínu D.

Typy lipoproteinů v krvi

Tuk nemůže cestovat v krvi ve formě normální kapky, jako v polévce. Tuky jsou transportovány v těle ve formě lipoproteinů (LP) - sloučenin tuků s proteiny. Po absorpci tvoří mastné molekuly konglomeráty s bílkovinnými molekulami a část proteinů je typem štítku - adresa, na kterou mají být tuky dodány. Čím více proteinu v lipoproteinu, tím vyšší bude jeho hustota.

Pokud absolvujete krevní test na lipidový profil (lipidové spektrum), uvidíte zde následující názvy:

 • LDL - lipoprotein o nízké hustotě. Je to málo bílkovin, je to spousta tuků, směr pohybu - od jater po látky, ve kterých musí být použity lipidy.
 • VLDL - lipoproteiny s velmi nízkou hustotou. Tento poměr je ještě více posunut k lipidům, většinou „náhradním“, a tyto částice jsou posílány do tukové tkáně pro její doplnění.
 • HDL - lipoprotein s vysokou hustotou. V těchto částicích je spousta bílkovin, které přenášejí cholesterol "na cestě ven" z těla - jeho přebytek bude odstraněn játry.
 • OX je celkový cholesterol, tj. Celkem obsažený ve všech typech léčiv. Každý den, cholesterol a přichází s jídlem, a je produkován samotným tělem, a vylučován v žluči. Proto je v krvi termín „rovnováha cholesterolu“ - 5,2–5,5 mmol / l. Na této úrovni je riziko aterosklerózy minimální a bude existovat dostatek cholesterolu pro výstavbu všech potřebných látek.
 • TG je součet triglyceridů ve všech léčivech.

Dobré, špatné a příliš dobré

Zdá se, že je nutné bojovat za to, že existuje spousta PAP a všichni ostatní méně. Potom se cholesterol a triglyceridy pohybují ve směru výstupu žlučí, nikoli ve směru akumulace ve formě aterosklerotických plaků a záhybů tuku. V populární literatuře, lidé často volají HDL “dobrý cholesterol”, a LDL a VLDL - “špatný” (ačkoli, přísně vzato, toto není přesně cholesterol).

Zdá se však, že existuje paradoxní situace, kdy příliš vysoká úroveň HDL není velká obrana proti ateroskleróze, ale vážná hrozba pro zdraví.

Představte si lipoprotein ve formě přívěsu, který je cholesterol-naložený a nese ho do jater pro uvolnění žlučí. Když se vůz dostane do jater, někdo by ho měl vyložit. Protein SR-B1, který je kódován genem SCARB1, funguje jako "hybatel" v játrech.

Při nedostatečné práci tohoto genu nestačí "hybatel" a eliminuje se vylučování cholesterolu z těla. Dobrý HDL je hodně, hodně - dvakrát nebo třikrát vyšší než maximální norma, a teď to není tak moc, jak se hromadí v těle. V důsledku toho se stav cév postupně zhoršuje.

Proto je třeba mít na paměti, že každý laboratorní indikátor není nic, co by mělo být horní a dolní mez. A je-li něco - i „dobré“ - více než norma, může to být nebezpečné. Sledujte svůj lipidový profil každý rok a zůstaňte zdravý!