Image

Jak léčit zánět slinivky břišní doma

Úloha slinivky břišní zahrnuje regulaci výměny energie a dalších biochemických procesů probíhajících v lidském těle.

Produkuje komplex trávicích enzymů, které se podílejí na rozpadu bílkovin, sacharidů a tuků z potravin, navíc produkuje glukagon a inzulín - hormony, regulátory glukózy v těle.

Zánět slinivky břišní, jejíž symptomy a léčba považujeme za pankreatitidu - z latinského slova „slinivka břišní“.

Onemocnění se může objevit v akutní formě nebo chronicky. Akutní pankreatitida je charakterizována silným náhlým útokem, nebezpečným zdravím a životem. U chronické pankreatitidy jsou záchvaty méně výrazné a lze je v průběhu let opakovat.

Příčiny

K vyvolání zánětu slinivky břišní může:

 • jíst mastné, kořeněné a smažené potraviny;
 • přejídání;
 • systematické užívání alkoholu;
 • hormonální léky;
 • nervové šoky;
 • abdominální trauma.

Zánět žlázy se může objevit na pozadí jiných onemocnění gastrointestinálního traktu (reaktivní pankreatitida):

Lékaři říkají, že trpí nadváhou a staršími lidmi. Ženy trpí tímto onemocněním častěji než muži.

Příznaky zánětu slinivky břišní

V případě zánětu slinivky břišní je jedním ze symptomů typický syndrom bolesti, který se vyskytuje v akutní formě. Pacient zažívá velmi silnou okolní bolest, v některých polohách mírně ustupuje. Reliéf přináší držení těla se skloneným tělem.

Hlavní příznaky akutního zánětu slinivky břišní:

 • akutní bolest pod žebry pásového oparu;
 • nevolnost a zvracení (dočasná úleva po zvracení);
 • napětí přední stěny břicha;
 • bledost kůže;
 • slabost a pocení;
 • horečka.

První příznaky se mohou projevit jako závažnost v epigastrické oblasti 1,5 až 2 hodiny po jídle. Často je tento stálý prodroma doprovázen prudkým snížením chuti k jídlu a častými bolestmi hlavy a závratěmi. V této době již ve žláze dochází k negativním patologickým změnám.

Také ve většině případů může lokalizace bolesti určit, která část žlázy je zapálena:

 1. Příznakem zánětu ocasu slinivky břišní bude tedy pocit bolesti v levé hypochondriu. Tato bolest se může rozšířit do oblasti mezi hrudníkem IV a bederním obratlem.
 2. Při zánětu hlavy pankreatu se příznak bolesti nejčastěji objevuje na pravé straně pod žebry, zabírající oblast mezi obratlíky VI a XI.
 3. Zapálené tělo pankreatu může způsobit bolest v epigastrické oblasti.

Je charakteristické, že během remise se člověk může cítit zcela zdravý a zažívat pouze dočasnou slabost, někdy zažívací poruchy a průjem. Po stresu, tělesná teplota někdy se zvedne k subfebrile indikátorům

Chronická forma

Odborníci se domnívají, že rozvoj chronické pankreatitidy vede k nadměrné fascinaci mastnými jídly, kouřením a zneužíváním alkoholu. Není přesně určeno, jak alkohol ovlivňuje slinivku břišní. Pravděpodobně to může bránit uvolňování trávicí šťávy z pankreatu nebo značně měnit jejich chemické složení, takže trávicí šťávy začínají způsobovat zánětlivý proces.

Symptomy chronického pankreatického onemocnění:

 • averze k tukovým jídlům;
 • bolest v hypochondriu během cvičení;
 • porušení křesla;
 • těžké snížení hmotnosti;
 • ztráta chuti k jídlu.

V závislosti na symptomech lékaři rozlišují několik forem chronické pankreatické choroby: asymptomatická, bolestivá, rekurentní a pseudo-tumorální.

Diagnostika

Abychom pochopili, proč je slinivka břišní, během vyšetření lékař naslouchá všem vašim stížnostem, sbírá anamnézu, zkoumá vás, předepisuje nezbytná instrumentální a laboratorní vyšetření:

 1. Biochemické krevní testy: zvyšuje se hladina amylázy, lipázy, trypsinu. Nekrotická forma bude doprovázena snížením hladin vápníku v séru. Zvýšené hodnoty ALT a AST. Hladiny bilirubinu se mohou zvýšit. Pokud je postižen celý orgán, produkce inzulínu je narušena a následuje hyperglykémie. V moči se objeví amyláza.
 2. Instrumentální vyšetření: ultrazvuk, fibrogastroduodenoskopie, rentgen RTG hrudních orgánů, angiografie orgánových cév, tomografie, laparoskopické vyšetření břišní dutiny.

Lékař musí věnovat pozornost vašemu vzhledu, barvě sliznic a pokožce. Odborník ví, jak kontrolovat slinivku břišní, aby bylo možné rozlišit bolesti způsobené lézí pankreatu od těch, které jsou vyvolány chorobami příčného tračníku.

Léčba zánětu slinivky břišní

Léčbu akutní pankreatitidy nelze odložit - ohrožuje život. Pokud čas nezastaví tok enzymů z pankreatu, jsou schopny zničit všechny tkáně a také způsobit tak dramatickou relaxaci krevních cév a "otravu" krve produkty rozkladu tkáně, které, pokud jsou neléčeny, mohou být fatální.

Na začátku je pacientovi předepsána intravenózní tekutina, která nahradí ztrátu tekutin a normalizuje krevní tlak. K odstranění zánětu jsou předepsány léky proti bolesti, dokud nejsou zcela odstraněny. Během tohoto období, od tří dnů do týdne, je předepsána přísná dieta.

Exacerbace chronického onemocnění je léčena ambulantně. Pacientovi je předepsána termicky šetrná dieta s dušenými pokrmy. Správná výživa je kombinována s příjmem léků, které blokují aktivní enzymy žlázy. Se silnou exacerbací zánětu "slinivka břišní" také jmenovala léky proti bolesti, antispasmodikum, enzymové léky a vitamíny.

Léčba drogami

Pro účinnou léčbu zánětu slinivky břišní jsou léky vybírány a předepisovány lékařem individuálně. Můžete být předepsáni:

 1. Antispasmodika (pro zmírnění svalového spazmu): Drotaverinum (může být ve formě různých pilulek: Spasmol, No-shpa, Spazmalgon), Papaverin.
 2. Léky k oslabení sekrece žaludeční šťávy: Omeprazol (Zerocide Orta-nol, Gastrozol, Otsid, Promesol, Omepar Losek a další). Ranitidin (Acidex, Histak, Ulcuran, Rantak, Atzilok-Ei další). Famotidin (Antodin, Histodil, Belomet, Atsipep, Primamet, Blokatsid, Ulkuzal, Gasterogen).
 3. Enzymové přípravky: Gimekromon, Allohol, Pancreatin (Creon, Digestal Pankral, Mezim, Pantsitrat, Penzistal).
 4. Látky, které inhibují produkci pankreatických enzymů: Aprotinin (Iniprol, Antagozan, Tra-silol Gordox, Kontrikal).

Pokud je rozvoj diabetes mellitus komplikací pankreatitidy, léčba se provádí podle předpisu endokrinologa. Komplikace chronické pankreatitidy se také mohou stát cystami a maligními nádory pankreatu. Vzhledem k tomu, že se jedná o novotvary s aktivním účinkem na hormony, jejich vzhled může být diagnostikován kromě studií ultrazvuku a magnetické rezonance, jakož i vylučování nadměrného množství hormonů.

Dieta

Aby byla léčba účinná, musí pacienti s pankreatitidou přísně dodržovat dietu po dobu jednoho roku. Jezte často a nepřehánějte se. Jídlo v podobě tepla. Obecně platí, že každý pacient si pro sebe zvolí takovou dietu, která by nezpůsobila relapsy, protože jsme všichni odlišní a každý reaguje odlišně na stejné produkty.

S exacerbací zánětu slinivky břišní první den byste neměli jíst vůbec, pít minerální vodu bez plynu - několik doušek každých 15 minut. Odvar z boků, slabý čaj, ale šťávy, ovocné nápoje - ne.

Pak můžete začít jíst, a často i trochu. Maso a ryby ve formě souffle a parní kotlety, kaše na vodě, míchaná vejce, kaše vařená zelenina - začít. Pak se k nim připojí tvaroh, mléčné výrobky, ovoce a bobule ve formě kompotů a želé, pečená jablka a hrušky.

V případě exacerbace onemocnění pankreatu je nutné vyloučit ze stravy:

 • alkohol;
 • koření, koření;
 • mastné, smažené;
 • klobásy, uzená masa;
 • okurky, konzervy;
 • cukrovinky, čokoláda, kyselé šťávy.

Doma, dietní léčba zánětu slinivky břišní znamená kategorické vyloučení řady potravin v té době až do akutního období nemoci odezní, stejně jako rehabilitační období. S rozvojem chronické pankreatitidy zůstává také omezování produktů.

I v případě, že je nemoc úspěšně vyléčena, byla skutečnost, že byla, způsobena vážná újma na zdraví, a proto je v budoucnu nutné dbát na dietu a dietu, aby se předešlo možným recidivám.

Prevence nových exacerbací

Při chronickém zánětu vyžaduje prevence možných exacerbací pečlivé dodržování diety č. 5 nebo č. 5P. Potraviny s vysokým obsahem uhlohydrátů by měly být co nejvíce omezeny, ačkoli byste je neměli úplně odstranit z potravy.

Sacharidy jsou nedílnou součástí stravy zdravé osoby a jsou nezbytné pro udržení normálního fungování. Pacienti s pankreatitidou by však měli omezit jejich užívání. Zvláště bohaté na cukrové cukrovinky - dort, sušenky, zmrzlinu, bonbóny, koláče a jiné pečivo.

Příčiny, příznaky, léčba zánětu slinivky břišní

Slinivka břišní je vnitřní orgán, který je nezbytný pro vstřebávání glukózy, která vstupuje do lidského těla s jídlem. Žláza vylučuje hormony jako glukagon a inzulín, stejně jako enzymy nezbytné pro správné trávení potravy. Zánět tohoto orgánu se nazývá pankreatitida. Pokud enzymy stagnují v samotné slinivce a nevstoupí do střeva, mohou způsobit podráždění a otoky sliznice, která lemuje vnitřní povrch tohoto důležitého orgánu trávicího systému. Zánět se může náhle rozvinout a může se táhnout několik let. Postupem času se slinivka břišní postupně zničí.

Příčiny zánětu slinivky břišní

Mezi nejčastější provokativní faktory vedoucí k pankreatitidě patří zneužívání alkoholu a kameny vytvořené v žlučníku. Také toto onemocnění se může vyvinout v důsledku poranění, infekcí a nekontrolovaného užívání některých léků. Někdy se stává, že příčiny, které vedly k zánětlivým procesům ve slinivce břišní, zůstávají idiopatické (nevysvětlitelné). V normálním stavu pankreas a jeho kanály neumožňují enzymy erodovat buňky sliznice. Někdy však dochází k selhání odtoku enzymů v tenkém střevě a trávicí šťávy začínají mít destruktivní účinek na tkáně samotné žlázy.

Akutní pankreatitida

Nejčastěji blokování žlučových kamenů pankreatického kanálu nebo nadměrný příjem alkoholu vede k prudkému útoku bolesti. Náhlý záchvat pankreatitidy a prodloužení bingů.

Mezi další důvody patří:

Zvýšené triglyceridy v krvi;

Některé léky (steroidy, antibiotika, léky pro léčbu hypertenze).

Chronická pankreatitida

Odborníci se domnívají, že rozvoj chronické pankreatitidy vede k nadměrné fascinaci mastnými jídly, kouřením a zneužíváním alkoholu. Není přesně určeno, jak alkohol ovlivňuje slinivku břišní. Pravděpodobně to může bránit uvolňování trávicích šťáv z pankreatu nebo značně mění jejich chemické složení, takže začínají způsobovat zánětlivý proces.

Příznaky zánětu slinivky břišní

Nejvýraznějším příznakem zánětu slinivky břišní je silná bolest v levém hypochondriu nebo v horní části břicha. Někdy se bolest vrátí a je to pásový opar. Při sezení nebo mírném opírání se bolest postupně ustupuje a stává se bezvýznamnou.

Příznaky zahrnují také:

Žloutnutí očí a kůže;

Bolest v zádech, nicméně, tento symptom je někdy provokován takovými chorobami jako peptický vřed, apendicitida, cholecystitis, střevní obstrukce a divertikulóza.

Co se stane se zánětem pankreatu?

Akutní pankreatitida

Pankreatitida může být mírná nebo závažná. Akutní lehká pankreatitida je nejčastěji diagnostikována. Takové onemocnění nemá vliv na okolní orgány a je poměrně rychle vyléčeno. Při předepisování správné terapie zmizí symptomy onemocnění jeden týden po zahájení léčby.

Terapie probíhá přímo v nemocnici pod dohledem lékaře, který v závislosti na individuálních charakteristikách lidského těla předepisuje léky proti bolesti a protizánětlivé léky a vyvíjí systém jejich užívání. Jakmile je zánět odstraněn, pacient se okamžitě zotaví.

Někdy se však může objevit nekróza tkáně pankreatu nebo těžké poškození buněk. V tomto případě hrozí nebezpečí úplného poškození tělesa. V pokročilém případě může být zánět pankreatu fatální.

Chronická pankreatitida

Obvykle se onemocnění stává chronickým po řadě záchvatů akutní pankreatitidy a bez adekvátní léčby. Odborníci říkají, že nejpravděpodobnější příčinou chronického zánětu je neustálé zneužívání alkoholických nápojů.

Tato forma onemocnění probíhá různými způsoby. Chronická pankreatitida je často doprovázena pravidelnou bolestí a souvisejícími komplikacemi. Zahrnují opakované projevy všech příznaků pankreatitidy, blokování krevních cév, tenkého střeva, žlučovodů, hromadění vzduchu a tekutin.

Když většina tkáně pankreatu odumře, dojde k nutričním nedostatkům, protože tělo přestane produkovat enzymy nezbytné pro trávení, které pomáhají trávit bílkoviny a tuky. Tělo nedokáže absorbovat tuky a prostě se vylučuje stolicí. V důsledku vývoje steatorrhea se stává tekutým, bledým a plodným.

Poškození buněk zodpovědných za produkci inzulínu (isolacyty) vede k nemožnosti asimilace sacharidů a cukru z potravin, což ohrožuje rozvoj diabetu. Chronická forma zánětlivého procesu pankreatu zvyšuje riziko rakoviny. Vyskytuje se v přibližně 4 případech ze 100 u lidí s chronickou pankreatitidou.

Rizikové faktory

Následující faktory významně zvyšují riziko pankreatitidy:

Zneužívání alkoholu. Vše záleží na individuálních vlastnostech organismu. Množství alkoholu, které může vést ke zničení buněk pankreatu, je pro každou osobu jiné. Lékařští specialisté v průměru naznačují, že muži mohou pít více než dvě sklenice silného alkoholu denně, a pro ženy by toto pravidlo nemělo překročit jedno sklo;

Kameny v žlučníku. Žlučové onemocnění může vést k zablokování pankreatického kanálu a v důsledku toho bude narušen odtok trávicích šťáv;

Zvýšené triglyceridy v krvi;

Odchylka ve struktuře žlučových nebo pankreatických kanálků a vrozená patologie, kdy je slinivka rozdělena a má dva hlavní kanály.

Důležité vědět! Lékařskou pomoc je třeba okamžitě využít s ostrou bolestí břicha, zvracením během několika hodin nebo s lehkou bolestí po několik dní. Není nutné, aby tyto příznaky indikovaly onemocnění pankreatu, ale pro vyloučení diagnózy je nutné provést řadu testů. Neměli byste dlouho snášet a čekat, až se příznaky projdou kolem sebe. To platí zejména u těžké bolesti břicha, protože tento stav může vážně ohrozit život člověka.

Diagnóza zánětu slinivky břišní

Pokud je podezření na zánět slinivky břišní, na diagnóze tohoto onemocnění se mohou podílet následující lékaři: terapeut, chirurg, rodinný lékař, gastroenterolog. Vizuální kontrola je prováděna, krevní test je přiřazen, což může indikovat přítomnost blokování kanálu nebo infekce. Dále jsou předepsány další testy, včetně ultrazvuku, což je nejběžnější bezbolestný diagnostický postup.

Primární zkouška. Nejprve lékař provede vizuální kontrolu a zeptá se na symptomy. Také zjistí všechny nemoci, které předcházely tomuto zdravotnímu problému. Pokud je podezření na cholelitiázu, lékař upozorňuje na nažloutlý odstín kůže a bílých očí a provádí digitální vyšetření břicha. Pokud se objeví záchvaty nevolnosti nebo zvracení, je nutné zjistit jejich příčiny. K tomu co nejpřesněji popsat své pocity u lékaře. Je nutné specifikovat počet útoků a jejich trvání. Pro důkladnější studium lze přiřadit podrobné testy krve, moči a rentgenového záření.

Analýzy Chcete-li začít jmenovat studium hladiny enzymů v krvi. Podle výsledků získaných dat lékař diagnostikuje nemoc a rozhoduje o jmenování léčby zánětu pankreatu.

Pro jasnější představu jsou předepsány dvě základní krevní testy:

Úroveň lipázy. Zvýšené hladiny v krvi mohou indikovat akutní záchvat pankreatitidy;

Úroveň amylázy Vysoká hladina amylázy je známkou zánětu.

Kromě výše uvedených testů lze navíc předepsat:

Analýza bilirubinu. Zvýšení hladiny tohoto proteinu nastává, když jsou žlučové kanály blokovány;

Kompletní krevní obraz. Pokud je zánět slinivky břišní, pak bude v krvi přítomno velké množství bílých krvinek;

Krevní testy na jaterní enzymy. U akutní pankreatitidy, která je způsobena žlučovými kameny, dochází ke zvýšení aktivity alaninové transferázy a alkalické fosfatázy.

Používají se následující hardwarové techniky:

Ultrazvukové vyšetření břišní dutiny. Může být použito pro zjištění, jak těsně je kanál blokován a kde se nacházejí žlučové kameny;

CT s kontrastem. Pomocí počítačové tomografie s přidáním kontrastní látky jsou vyloučeny jiné příčiny bolesti v břiše. Tento postup také pomáhá eliminovat střevní obstrukci, najít komplikace, identifikovat mrtvou tkáň (nekróza pankreatu), viz blokování žil;

MRHT (magnetická rezonance cholangiopancreatografie). Provádí se k identifikaci žlučových kamenů ve společném žlučovodu;

ERCP Endoskopická retrográdní cholangiopancreatografie. Umožňuje specialistovi vidět strukturu hlavního kanálu pankreatu. Toto je jediný diagnostický test, který může být současně použit k odstranění kamenů ze společného žlučovodu a k léčbě zúžených žlučových cest;

MRI Tento postup se používá k detekci zánětu ak doplnění informací získaných pomocí počítačové tomografie;

Endoskopický ultrazvuk. Tento postup se provádí pomocí speciálně navrženého endoskopu, který se zavádí přes jícen přímo do žaludku. Pomocí této studie odhalila přítomnost žlučových kamenů v žlučovodech;

Propíchnutí. Obdobný postup je předepsán v případech, kdy specialista není jistý, zda existuje proces infekce tkáně pankreatu. Propíchnutí ze zapálené oblasti těla. Pak se vzorek tkáně nebo tekutiny vyšetřuje v laboratoři na přítomnost patogenních mikroorganismů, které způsobují zánět. Pokud se pankreatitida vyskytuje ve složité chronické formě, je nutné provést analýzu výkalů na přítomnost tuku v ní. Pokud jsou zde přítomny, bude to znamenat, že tuky nejsou tráveny a vstřebány v těle. To znamená, že slinivka břišní nevypouští dostatek trávicích enzymů.

Léčba zánětu slinivky břišní

Nejčastěji se léčba provádí v nemocnici. Léky proti bolesti jsou předepisovány osobě, která je nemocná, a je vyvinut zvláštní léčebný režim, který eliminuje zánět. S pankreatitidou se někdy v žaludku hromadí vzduch a tekutina, což může způsobit záchvaty těžkého zvracení. K odstranění tohoto příznaku je trubička vložena do žaludku nosem, který vede tekutinu a vzduch ven.

Volba léčby pankreatitidy bude záviset na povaze onemocnění: akutním záchvatu nebo chronickém průběhu. Počáteční léčba akutní pankreatitidy by měla být prováděna v nemocnici. Pacientovi jsou předepsány intravenózní tekutiny k doplnění ztráty tekutin a normalizaci krevního tlaku. K odstranění zánětu jsou předepsány NSAID. Během tohoto období je přísná dieta zachována od tří dnů do týdne.

V přítomnosti žlučových kamenů, které vyvolávají záchvaty zánětu slinivky břišní, je předepisován ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopancreatografie), která je odstraní ze žlučovodu. Po odstranění zánětlivých procesů je někdy žlučník chirurgicky odstraněn.

Při chronickém průběhu onemocnění, kdy se objeví akutní záchvaty pankreatitidy, je předepsána podobná léčba. Je-li to nutné, expanze pankreatických kanálků, odstranění kamenů nebo cyst, je nutné uchýlit se k chirurgickému zákroku. Po tomto postupu by měl být ošetřující lékař neustále sledován na dobu přibližně šesti měsíců, aby se předešlo komplikacím. Doma byste měli neustále dodržovat vhodnou dietu, vyhýbat se přejídání a alkoholickým nápojům.

Léčiva pro léčbu chronického zánětu slinivky břišní

Při léčbě chronické pankreatitidy, léků proti bolesti, jsou předepsány enzymy, které zlepšují trávení potravy, a v případě potřeby léky obsahující inzulín.

Hlavní typy léčiv pro léčbu pankreatitidy:

Léky proti bolesti Pokud jsou bolestivé útoky tolerovatelné, pak mohou být zastaveny ibuprofenem nebo acetaminofenem. Při intenzivnějších a ostřejších bolestech předepsaných lékařem používejte silnější léky proti bolesti;

Inzulín Pokud zánět vede k úmrtí pankreatických buněk zodpovědných za produkci inzulínu, pacientovi se podávají inzulínové injekce po celý život;

Enzymy V těžkých formách zánětu ve slinivce břišní může tento orgán zastavit produkci trávicích enzymů, které jsou nezbytné pro trávení a správnou absorpci tuků, sacharidů a bílkovin. V tomto případě je pacientovi předepsáno použití enzymů. Vstupem do těla pomáhají potravě plně strávit.

Použití enzymů pro léčbu chronické pankreatitidy může způsobit vedlejší účinky. Například bolest v řiti nebo v ústech. Většina enzymů je vyrobena z prasečího proteinu, proto by neměla být užívána, pokud jste alergičtí na vepřové maso.

S opatrností a pod přímým dohledem lékaře by měl enzymy užívat v dětství, protože velký počet z nich může vést k obstrukci střeva.

Kdy je nutná operace?

Slinivka břišní je velmi něžný orgán, který je během chirurgického zákroku velmi snadno poškozitelný, lékaři dávají přednost tomu, aby zásahy nebyly předepisovány co nejvíce. Někdy je však operace nezbytná, protože riziko komplikací způsobených nekrotickou pankreatickou tkání je mnohem vyšší než riziko komplikací chirurgické léčby.

Pokud je pankreatitida způsobena přítomností žlučových kamenů, obvykle se volí ze dvou typů operací:

Otevřete operaci žlučníku.

V přítomnosti kamenů v žlučníku se používá endoskopická retrográdní cholangiopancreatografie. To je také uchýlila se k jestliže to je nutné rozšířit nebo odvodnit úzký pankreatický kanál.

K odstranění mrtvé pankreatické tkáně se používají různé metody:

Laparoskopická nekróza, která se provádí s omezenou nekrózou tkáně pankreatu. Taková operace je důležitá pro zachování života pacienta, i když objem enzymů a hormonů vylučovaných tělem se snižuje;

Otevřená nekrotomie. Ukazuje se s rozsáhlým rozšířením nekrotických procesů v pankreatických tkáních. Provádí se excize nekrotických buněk, po které následuje odstranění zánětlivého exsudátu, odvodnění retroperitoneální tkáně a výplach hnisavých dutin.

Necrotomie pankreatu je operace zachovávající orgán, která zahrnuje odstranění všech mrtvých tkání.

Co dělat, když začnou komplikace zánětlivého procesu?

Útoky pankreatitidy nejdou bez stopy a jsou často doprovázeny komplikacemi. Patří mezi ně:

Nekrotizace tkáně pankreatu;

Někdy je nutná operace k odstranění kamene ze žlučníku nebo resekce poškozené části slinivky břišní. Pokud jsou poruchy kritické, pacient bude s největší pravděpodobností muset inzulín regulovat, aby reguloval hladinu cukru v krvi. A pro normální trávení bílkovin a tuků předepsaných léků, které obsahují trávicí enzymy.

Pokud je zánět slinivky břišní chronický, pak nemocný vyžaduje dodržování trvalé stravy, která zcela eliminuje konzumaci alkoholických nápojů, včetně alkoholu s nízkým obsahem alkoholu. Také je třeba neustále brát léky proti bolesti. Pacient musí společně s ošetřujícím lékařem vyvinout systém napájení. Změna vašich chuťových zvyklostí je poměrně obtížná, zejména pro lidi se slabou vůlí, ale se správným přístupem, dobrým plánováním as podporou rodiny, to vše je možné.

Komplikace chronické pankreatitidy zahrnují:

Akumulace přebytečné tekutiny kolem slinivky;

Blokování cév;

Trvalé záchvaty bolesti;

Stenóza žlučovodu a tenkého střeva;

Léčba se zhoršením pacienta

Výsledkem dlouhodobého chronického zánětu slinivky břišní se stává snížení počtu trávicích enzymů, které jsou vylučovány. Proto tělo nemůže plně strávit tuky. Snížená syntéza enzymů způsobuje steatorrhea. Tento výběr tekutých, olejovitých výkalů.

Vzhledem k tomu, že potravina není absorbována bílkovinami a tuky, člověk začíná zhubnout. Vyřešte tento problém pomocí léků obsahujících enzymy. Jestliže pankreatitida vedla k zastavení uvolňování hormonu inzulínem slinivkou břišní, podává se pacientovi vhodná injekce.

V průběhu léčby, při vývoji infekčního zánětlivého procesu, je pacientovi předepsáno antibiotikum nebo odstraněna nekrotická nemocná pankreatická tkáň chirurgickým zákrokem. Lékaři se však snaží tento orgán léčit, aniž by se uchýlili k operaci, protože slinivka břišní je velmi něžná a zranitelná.

Prevence zánětu slinivky břišní

Zaručeno, aby se zabránilo zánětu slinivky břišní, jako jakékoli jiné onemocnění, je nemožné.

Je však možné snížit rizikové faktory a tím minimalizovat pravděpodobnost nových útoků:

Vzhledem k tomu, že nejčastější ataky pankreatitidy se vyskytují na pozadí zneužívání alkoholu, pak by v přítomnosti takové nemoci měl být alkohol zcela vyloučen z vašeho života. I malé množství může vyvolat záchvat bolesti nebo komplikací. Velké dávky alkoholu mohou být nebezpečné pro život osoby s pankreatitidou;

Vzhledem k tomu, že chronická pankreatitida je doprovázena záchvaty bolesti, jsou předepsány léky proti bolesti, stejně jako trávicí enzymy;

Mastné, smažené, uzené, kořeněné potraviny jsou omezené, protože dráždí slinivku a způsobují bolest;

Pokud je pankreatitida vyvolána žlučovými kameny, pak byste měli sledovat svou stravu a vést zdravý, mobilní životní styl;

Kouření také vyvolává rozvoj onemocnění slinivky břišní, takže byste měli přemýšlet o ukončení tohoto návyku;

V potravinách musíte jíst více čerstvého ovoce a zeleniny, libového masa, pečeného zboží z celozrnné mouky, kaše, vařené ve vodě.

Pouze včasná léčba lékaře v přítomnosti prvních příznaků pankreatitidy, dodržování všech jeho doporučení pro léčbu a prevenci onemocnění pomůže udržet normální funkce takového nepostradatelného orgánu trávení jako slinivka břišní.

Kdo bych měl kontaktovat lékaře?

Diagnostikovat zánět a léčit zánět pankreatu může:

Gastroenterolog (specialista na onemocnění gastrointestinálního traktu);

Autor článku: Gorshenina Elena Ivanovna | Gastroenterolog

Vzdělání: Diplom v oboru „Medicína“ byl přijat na Ruské státní lékařské univerzitě. N.I. Pirogov (2005). Postgraduální studia v Gastroenterology - vzdělávací a vědecké lékařské centrum.

Jaké jsou projevy zánětu (pankreatitida) pankreatu?

Pankreatitida nebo zánět pankreatického parenchymu nastává, když na tkáň orgánu působí různé nepříznivé faktory.

Toto důležité pro metabolismus železa je druhé největší po játrech. Provádí řadu funkcí pro udržení normálního trávení a metabolismu v těle. Slinivka břišní má vylučovací a intra sekreční funkci. Mezi hlavní produkované látky patří pankreatická šťáva s enzymy pro trávení obsahu žaludku, inzulínu a glukagonu (antagonistické hormony, které udržují hladinu glukózy na fyziologické úrovni).

Pankreatický kanál proudí v jedné ampulce se společným žlučovodem do dvanáctníku. Během fyziologického procesu trávení je tlak v pankreatickém kanálu vyšší než ve společném žlučovodu a ve střevním lumenu. Jejich obsah proto není vhozen do pankreatického kanálu. Když nastane nějaká patologie s porušením tlakového gradientu, šťáva ze střev a žlučovodu vstupuje do orgánu, aktivují se vlastní enzymy a začíná proces samovolného trávení žláz, dochází k aseptickému zánětu.

Aktivace pankreatických enzymů a zánětlivý proces vedou k těžké intoxikaci organismu.

Důvody

Příčiny zánětu slinivky břišní:

 1. Alkoholismus, intoxikace alkoholem.
 2. Patologie žlučníku a jeho kanálků.
 3. Nemoci dvanáctníku.
 4. Poranění s poškozením břišní dutiny.
 5. Příjem léčiv (antibiotika, antikoagulancia, hormonální, protizánětlivá nesteroidní léčiva, imunosupresory).
 6. Virové infekce (hepatitida C a B, infekce příušnic).
 7. Hyperfunkce příštítných tělísek.
 8. Zvýšené sérové ​​lipidy.
 9. Cévní patologie.
 10. Onemocnění pojivové tkáně.
 11. Kameny pankreatického kanálu.
 12. Obstrukce vylučovacích kanálků nádory, cysty atd.
 13. Špatné návyky.
 14. Špatná strava, porušování stravy, používání škodlivých produktů.
 15. Sedavý životní styl.

Klasifikace

Je obvyklé rozlišovat akutní a chronickou pankreatitidu podle kliniky a aktivity procesu.

Akutní pankreatitida je akutně tekoucí aseptický zánět slinivky břišní, ve kterém jsou aktivovány pankreatické enzymy, což vede k autolýze (trávení vlastního parenchymu). V tomto případě je tvořen začarovaný kruh: čím více buněk je poškozeno, tím více enzymů „vypukne“ a pokračuje v ničení orgánu. V těle se vyvíjí lokální zánět (pankreatitida), dochází k silné intoxikaci enzymy a produkty rozkladu žlázových buněk. Mnoho orgánů a systémů trpí, protože toxiny jsou přenášeny krevním oběhem.

Následující změny se vyskytují ve žláze: edém tkáně, zvýšení jeho velikosti, nekrotické procesy a difúzní zánět tukové tkáně kolem slinivky břišní.

Akutní pankreatitida je rozdělena do dvou forem:

 1. Edematózní pankreatitida.
 2. Nekróza slinivky břišní (pankreatická nekróza). Existují tři typy (hnisavý, hemoragický, tuk).

Edematózní forma je charakterizována, jak název napovídá, pankreatický edém. Zároveň je jeho tkáň zhutněna, ale loulace struktury zůstává a hemoragie se neobjevují. V játrech se může hromadit exsudát. V některých případech je možné zobrazit oblasti nekrózy tělesného tuku (jedná se o mrtvé oblasti). S touto formou netrpí jiné orgány a tkáně.

V případě mastného typu nekrózy pankreatu je orgán také oteklý a zvětšený, ale lobulární struktura je narušena. Celulóza a parenchyma orgánu, větší omentum, břišní dutina obsahují mnoho oblastí nekrózy. Současně v břišní dutině propopeta na 200-300 ml. serózní tekutina obsahující enzymy.
Hemoragický typ pankreatické nekrózy je charakterizován tvorbou ložisek krvácení v ocasní tkáni a hlavě žlázy. V samotném parenchymu existuje velké množství oblastí nekrózy, celulóza obklopující slinivku břišní. V dutině břišní může být až 1 litr hemoragické tekutiny s mnoha enzymy a toxickými látkami, které jsou pro tělo nebezpečné.

Purulentní nekróza pankreatu je charakterizována tvorbou nekrotických oblastí s hnisavým obsahem v oblasti hlavy, ocasu a těla orgánu, hnis roztaví tkáň žlázy a tkáně kolem ní. Kapalina nahromaděná v dutině břišní má hnisavý charakter.

Zánět slinivky břišní způsobuje velmi závažné komplikace, které je často těžké předcházet:

 1. Krvácení
 2. Zánět vlákna kolem orgánu.
 3. Absces
 4. Purulentní nebo enzymatická pankreatitida.
 5. Žloutenka mechanického vzniku.
 6. Tvorba píštěle (vnější, vnitřní).
 7. Tvorba falešné cysty.
 8. Komplikace dýchacího ústrojí.
[trubka] jlWw1H0ADSI [/ trubka]

Příznaky akutní pankreatitidy

První vážné znamení doprovázející zánět slinivky břišní je intenzivní, náhlá bolest lokalizovaná v horní polovině břicha. Umístění bolesti pacienta může indikovat různé věci v závislosti na tom, která část orgánu je postižena. Při zánětu hlavy je bolest lokalizována v epigastriální oblasti a v pravém hypochondriu, v případě patologie těla a ocasu - v epigastriu a levé hypochondrium, vyzařující bolest v levé hypochondriu a zpět.
Pokud léze ovlivnila celou tkáň pankreatu, bolest se projeví na povaze pletence, bez světlých prostorů.

Obvykle je pacient spojen s nástupem onemocnění v rozporu se stravou. Strava se proto stává klíčem k léčbě pankreatitidy.
Objevují se následující klinické příznaky - nevolnost, opakované zvracení, někdy s příměsí žluči. Zvracení trápí pacienta, může být hojné a objeví se i po užití malého množství vody. V zvratcích je hlavně obsah žaludku, žluči, ale nikdy nemají obsah střev (typické symptomy pankreatitidy).

Kůže a viditelné sliznice (sclera) získávají charakteristickou žlutou barvu se zemitým odstínem. Kůže je mokrá a studená. Počet tepů se zvyšuje. Pokud se nemoc stane závažnou s příznaky šoku, pak pacient krevní tlak klesá. Při zvracení a pak se ztrácí mnoho tekutin a elektrolytů, navíc se exsudát stále potí do břišní dutiny, což vede k zahuštění krve a snížení cirkulujícího objemu krve, objeví se příznaky dehydratace. Mikrovaskulatura trpí, existují známky nerovnováhy mezi krví a buňkami těla.

Chování pacienta je neklidné, vzdychá nebo křičí bolestí. Poloha je obvykle na zadní straně. Vzhledem k prudkému narušení mikrocirkulačního lůžka se na těle pacienta objevují cyanotické (cyanotické) skvrny, které se na obličeji nazývají Mondorův syndrom. Na bocích břicha a v blízkosti pupku se kromě cyanotických skvrn mohou objevit bodová krvácení (petechie). Při vyšetření je výrazná abdominální distenze, zejména v horní polovině. Když povrchová palpace projeví mírnou bolest, s hlubokým to je vyjádřeno, napětí přední břišní stěny. Během auskultace břišní oblasti lékař zjistí následující změny: nebude slyšet žádný střevní hluk, možná bude oslaben.

Pro průběh akutní pankreatitidy jsou charakteristické periody:

 • Prvních pět dnů, období šoku.
 • Od 5 do 9 dnů - období funkční insuficience a toxické dystrofie orgánů.

Diagnóza onemocnění

 1. Klinický obraz pankreatitidy, klinické a laboratorní testy (krev pro počet leukocytů). Koagulace krve v důsledku ztráty tekutin.
 2. biochemické krevní testy: zvyšuje se hladina amylázy, lipázy, trypsinu. Nekrotická forma bude doprovázena snížením hladin vápníku v séru. Zvýšené hodnoty ALT a AST. Hladiny bilirubinu se mohou zvýšit. Pokud je postižen celý orgán, produkce inzulínu je narušena a následuje hyperglykémie. V moči se objeví amyláza.
 3. instrumentální vyšetření: ultrazvuk, fibrogastroduodenoskopie, RTG hrudníku, angiografie orgánových cév, tomografie, laparoskopické vyšetření břišní dutiny.

Léčba

Pacient s výše uvedeným klinickým obrazem je okamžitě hospitalizován, aby mohl být léčen v nemocničním prostředí pankreatitida může mít velmi nepříznivý průběh s fatálním výsledkem.

První fáze terapie je dieta pro zajištění odpočinku pankreatu. Pacientovi je předepsán terapeutický půst, v závislosti na závažnosti onemocnění po dobu až 10 dnů, a poté speciální dieta.

Léčba středně těžké pankreatitidy zahrnuje snímání a nasávání obsahu žaludku a lokální nachlazení se aplikuje na oblast pankreatu. Zmírňují syndrom bolesti analgetiky a antispasmodiky. Infuzní terapie se provádí rychlostí 40 ml. na 1 kg. aplikujte metodu nucené diurézy po dobu 24-48 hodin.

Zvyšte hlavní léčbu antisekreční a anti-enzymatickou terapií: sandostatin, quamatel, fluorouracil.

Pokud po 6 hodinách terapie neměla žádný účinek nebo se objevily příznaky těžké pankreatitidy, pacient je okamžitě převezen na jednotku intenzivní péče nebo reanimace a léčba se provádí podle protokolu pro závažnou pankreatitidu.

Léčba těžké pankreatitidy začíná v hlavní fázi - intenzivní základní léčba:

 • antisekreční skupina: 5% fluorouracil, 5 ml, intravenózně. 40 mg. quamatela, 2x denně intravenózně. 100 mcg Sandostatin třikrát denně subkutánně. Tato léčba je žádoucí začít v prvních 3 dnech onemocnění.
 • léky, které zlepšují reologii krve (heparin, refortan, reopoliglyukin).
 • léčba infuzní terapií ke korekci ztrát plazmy, obnovení rovnováhy vody a elektrolytů, nedostatku proteinů.
 • léky na ochranu tělesných tkání. Léčba se provádí kontricky od 50 000 jednotek, s hrdostí 500 000 jednotek intravenózně. Optimálně aplikujte během prvních 5 dnů. Doplňte antioxidační a antihypoxantní léčbu.
 • detoxikace, detoxikační léčba. Extrakorporální metody jsou nejúčinnější: sériová plazmaferéza, náhrady plazmy, laparoskopická drenáž břišní dutiny, laparocentéza, dekomprese retroperitoneální tkáně.
 • antibiotické terapie. Léčba se provádí pomocí širokého spektra léčiv (cefalosporiny 3 až 4 generace, 2-generační fluorochinolony v kombinaci s metronidazolem).

Dieta

Cílem je snížení sekrece žaludku a pankreatu.

Léčba i doma začíná půstem několik dní. Je povoleno pít minerální vodu (Essentuki 4, Borjomi).
Postupem času se stůl rozšiřuje, obohacuje o proteiny, sacharidy, limitní tuky.

Dieta zahrnuje takové složení složek potravin: bílkoviny do 80 gramů (z toho 60% jsou zvířata), sacharidy 200 gramů, 40-60 gramů tuku.
Stupeň 2500-2700 kcal. Omezte příjem soli, vyjma soli v prvních 14 dnech.

Stravování 5-6 krát denně, teplota potravin 45-60 stupňů. Strava zahrnuje jídla vařená, pára, homogenizovaná, polotekutá jídla.
Od 7 dnů se do jídla pro pacienty přidávají slizové polévky, kvašené mléčné výrobky, kissel, obiloviny (kromě prosa), drobky z prvotřídní mouky, nízkotučné karbanátky z hovězího masa, kuře, ryby, vývar z divoké růže a černý rybíz.

Pak se k jídlu přidává mléko ve složení pokrmů, pudinků se sýrem, proteinových omelet, šťouchané mrkve, pečených strouhaných jablek.
Dlouhodobě vylučovat mastné, smažené, uzené maso, okurky, koření, pikantní, konzervované, zakysanou smetanou, pečení, smetanu, alkohol.

Včasná léčba pankreatitidy a správné výživy se následně vyhne mnoha vážným komplikacím, včetně chronických komplikací (jako je diabetes).

Symptomy a léčba zánětu pankreatu

Slinivka břišní je orgán nezbytný pro trávení glukózy, která vstupuje do lidského těla s příjmem potravy. Železo produkuje enzymy, stejně jako hormony, jako je inzulín a glukagon, které jsou nezbytné pro správné trávení potravy. Zánětlivý proces pankreatu se nazývá pankreatitida.

Když enzymy stagnují přímo ve žláze a nevstoupí do střeva, způsobují otok a podráždění sliznice, která lemuje vnitřní povrch tohoto důležitého orgánu trávicího systému. Zánětlivý proces se může objevit náhle a může se protahovat roky. Postupem času se slinivka břišní postupně zničí.

Hlavní příčiny zánětu slinivky břišní

Naše tělo bez slinivky břišní již nebude plně fungovat, protože je životně důležitým orgánem, který se podílí na zažívacím systému. Železo je zodpovědné za to, že všechny organické látky jsou správně asimilovány a zpracovány, které vstupují do lidského těla prostřednictvím konzumace potravin. Kromě toho tento orgán v krvi reguluje množství cukru.

Mnoho lidí je zvyklých věřit, že ti, kteří berou alkohol ve velkém množství, zpravidla trpí zánětem pankreatitidy. Ale ve skutečnosti příčiny, které mohou způsobit zánět slinivky břišní, mnohem více. S přihlédnutím ke statistice lékařů, ve 40% případů, lékaři obecně nemohou zjistit, z jakého důvodu zánět slinivky břišní.

Popisujeme pouze hlavní důvody, které mohou tento proces vyvolat:

 • Nadměrné pití;
 • Současná onemocnění u lidí, kardiovaskulárních a endokrinních systémů;
 • Souběžná onemocnění dvanáctníku a žlučníku (například pokud se vyvinul vřed nebo cholecystitis);
 • Konstantní metody antibakteriálních látek, které mají vedlejší účinek na slinivku břišní;
 • Jizvy na orgánech trávicího ústrojí, vyplývající z poranění nebo bodnutí poranění břicha nebo chirurgického zákroku;
 • Přítomnost infekcí a virů v lidském těle;
 • Anatomické vrozené vady vývoje slinivky břišní (např. Pankreatitida se může objevit, pokud se na pankreatu vyvinul nádor);
 • Genetická predispozice k pankreatitidě;
 • Pokud je přítomnost červů v lidském těle a dalších parazitů.

Formy zánětu slinivky břišní

Zánětlivý proces ve slinivce břišní se může vyskytovat ve dvou formách:

 1. Akutní: nemoc prochází rychle (s včasnou a řádnou léčbou během jednoho týdne) a nemá negativní vliv na okolní orgány trávicího systému. Pokud je pacientovi diagnostikována akutní pankreatitida, je osoba hospitalizována, protože lékař musí jistě zajistit, aby slinivka břišní nenapuchla, protože tělo může přestat pracovat kvůli tomu s nevratnými následky.
 2. Chronické: zpravidla se objevují u lidí, kteří zneužívají nezdravé návyky (kouření, nezdravé jídlo, často užívají alkohol). Tato forma onemocnění je často doprovázena záchvaty bolesti v břiše a může se proměnit v diabetes.

Hlavní příznaky zánětu slinivky břišní

Symptomy zánětu slinivky břišní je prostě nemožné vynechat, protože se významně projevují na celkovém stavu pacienta:

 • Člověk se cítí slabý, závratě;
 • Objevuje se poměrně silná okolní bolest v horní části břišní dutiny. V tomto případě nemůže být bolest zastavena žádnými léky proti bolesti;
 • Trávicí potíže se projevují ve formě nadýmání, častých eruktací a průjmů;
 • Pacient je po celou dobu nevolný, dochází k zvracení;
 • Je porušen srdeční rytmus, který se vyvíjí v chronickou tachykardii;
 • Pacient nemůže plně jíst, kvůli tomu rychle začne odhodit váhu;
 • Muž se hodně potí;
 • Oční bílkoviny a kůže získávají nažloutlý odstín.

Pokud pociťujete některý z výše uvedených příznaků, měli byste okamžitě zavolat sanitku nebo jít na kliniku sami, abyste určili skutečnou příčinu vašeho špatného zdraví.

Známky zánětu ocasu a hlavy pankreatu

Tyto ukazatele se liší. U pacientů se mohou lišit v závislosti na individuálních vlastnostech, stadiu a typu onemocnění. Obecně jsou symptomy indikující zánět ocasu a hlavy pankreatu rozděleny do čtyř hlavních skupin:

 1. Dyspeptické symptomy. Mezi ně patří: zvracení, nevolnost, nestabilní stolice, ztráta chuti k jídlu. Čím více jsou tyto příznaky zjevnější v počáteční fázi zánětu ocasu a hlavy slinivky břišní.
 2. Příznaky bolesti Které mají jak řezání a tahání charakter. Tento příznak zpravidla nesouvisí s užitím potravy a je pozorován po dlouhou dobu, přičemž současně se zvyšuje průběh onemocnění. Ve většině případů jsou tyto pocity pociťovány v oblasti srdce nebo v retrosternálním prostoru. V lékařské praxi se vyskytly případy, kdy bolest dosáhla nejvyššího vrcholu, což zase způsobuje bolestivý šok. V důsledku toho dochází k úmrtí.
 3. Laboratorní značky. Jedná se především o změnu chemického složení moči a krve.
 4. Často je nápadným znakem zánětu hlavy změna barvy kůže. To dostane jeden bledý nebo nažloutlý. Kromě toho se prsty a nasolabiální oblast stanou modravou barvou. To je hlavní příznak intoxikace specifickými enzymy.

Diagnóza onemocnění

Poté, když pacient vstoupí na kliniku, je vyšetřen buď chirurgem, nebo gastroenterologem nebo terapeutem. Na recepci na prvním místě lékař provede primární vyšetření a poté přidělí řadu klinických vyšetření, která je třeba provést k potvrzení nebo vyloučení pankreatitidy.

Seznam diagnostických vyšetření zahrnuje:

 • Ultrazvuková diagnostika slinivky břišní a jejích orgánů trávicího systému;
 • Krevní test pro stanovení množství amylázy, lipázy, jaterních enzymů, leukocytů a bilirubinu v něm;
 • Propíchnutí (provedeno, když je případ tak zanedbán, že není možné určit příčinu bolesti v dutině břišní jinými prostředky);
 • Různé počítačové vyšetření: MRI, CT, endoskopie a ERCP.

Na základě údajů z průzkumů lékař vyvíjí požadovanou účinnou léčbu.

Jak léčit zánět slinivky břišní?

Jak již bylo řečeno, když je pacientovi diagnostikována akutní fáze pankreatitidy, je hospitalizován v nemocnici, během které jsou prováděny následující povinné postupy:

 • Nosem je pacientovi vložena speciální trubka, která prochází pacientovými orgány a dýchacími cestami. Účelem tohoto postupu je zcela opustit vzduch a tekutinu, která se nahromadila v pankreatu;
 • Pacientovi je předepsáno použití léků proti bolesti a kapiček, které odstraňují zánětlivý proces v pankreatu;
 • Když je potřeba, pacient je provozován na blokovaném choleretickém kanálu nebo na slinivce břišní.

Jak léčit pankreatitidu léky?

Když pacient již prošel pankreatitidou do chronického stadia, je mu předepsán léčebný cyklus, který zahrnuje:

 • Trávicí enzymy, které slinivka břišní nemůže sama vyvolat v důsledku zánětu;
 • Inzulinové injekce (když se pankreas přestal syntetizovat);
 • Léky proti bolesti, například ibuprofen nebo acetaminofen.

Chirurgická léčba pankreatitidy

V případě, kdy lékařská úleva od bolesti ve slinivce břišní nevykazuje požadovaný účinek a ultrazvuková vyšetření ukazují, že se na organismu vytvořilo mnoho mrtvých tkání, pak se pacientovi doporučuje chirurgický zákrok - nekrotomie nebo laparoskopie.

Bez chirurgického zákroku bude nemožné, když pacient s chronickým stadiem pankreatitidy má komplikace, mezi které patří:

 • Blokování cév;
 • V okolí slinivky břišní se tvořila opuch;
 • Cysta nebo nádor se objevily přímo na samotném orgánu;
 • Zvýšené bolesti;
 • Žlučové kanály jsou ukamenovány.

Jak léčit pankreatitidu doma?

Zahájení samoléčby bez předběžného lékařského vyšetření je nežádoucí. Když se lékař rozhodne, že si můžete vzít vlastní léky doma, můžete vyzkoušet alternativní metody, například speciální dietu, která čistí slinivky břišní nebo lidové prostředky. O čem to řekneme podrobněji.

Tradiční metody léčby pankreatitidy

Existuje několik dobrých receptů, které mohou pomoci pacientovi zmírnit jeho stav:

 • Udělejte si tinkturu z petrželky, citronu a česneku. Za to, co je nutné vzít 300 g petrželky a česneku a kilogram citronů, přeskočte vše přes mlýn na maso a napijte připravenou šťávu gázou. Pijte tuto tinkturu je nutná 3x denně, jedna lžička před všemi jídly;
 • Připravte si jogurtový obklad. Pro to, co je nutné namočit kus gázy v kyselém mléku a aplikovat ji do břišní dutiny na noc (v oblasti, kde se nacházejí slinivky břišní a žaludku). V každém případě potřebujete něco teplého, abyste se mohli zabalit a přikrýt přikrývkou. Po 6-7 z těchto balíčků vás už nebude trápit bolest;
 • Make ovesné vločky vývar. To je poměrně jednoduché provedení - je nutné nalít libru ovsa s vroucí vodou, nechat vyluhovat na hodinu, po dekantování vývaru a pití 0,5 šálky 3 rád denně. Stejným způsobem se vaří petržel, ale musí být naplněna mlékem, ne vodou;
 • Vařte nesmrtelnou a heřmánkový. Je nutné vzít lžíci všech složek a nalijte je šálkem vroucí vody. Tento vývar by měl být opilý 3 týdny třikrát denně před jídlem. Se stejnými proporcemi, můžete udělat pelyňku s duhovkou.

Bylinná léčba bylin pankreatu je považována za poměrně účinný způsob boje proti pankreatitidě.

Dieta během pankreatitidy

Denní menu pacienta s pankreatitidou je vyžadováno, aby zahrnovalo potraviny, které obsahují sacharidy, tuky a proteiny. Nelze tedy tvrdit, že dieta během zánětu pankreatu je jednotná a významně omezená.

Pacient může být konzumován:

 • Nízkotučné druhy masa a ryb (hovězí, kuřecí, krůtí, králičí atd.);
 • Suchary z bílého chleba;
 • Zeleninové pudinky;
 • Vaječné bílé (můžete z nich vytvořit omeletu);
 • Kompoty;
 • Krémové polévky;
 • Musa;
 • Kissel.

Všechny výše uvedené výrobky musí být řádně připraveny. Je naprosto zakázáno smažit a přidávat ostré přípravky. Když milujete ovoce, musíte se zeptat svého lékaře, pokud je můžete použít během zánětu slinivky břišní. Vzhledem k tomu, že v některých plodech existují kyseliny, dráždivé stěny tohoto orgánu zhoršují pouze zánět pankreatitidy.

Komplikace zánětu slinivky břišní

Zánět slinivky břišní v každém stadiu je nebezpečný pro lidský život. Pokud nedostanete léčbu včas, mohou se objevit následující komplikace:

 • Může existovat vnitřní krvácení, bude to smrtelné;
 • Objeví se hnisavá hmota, která může prasknout, což vede k peritonitidě nebo flegmonu;
 • Vyvine se onemocnění žlučníku.

Prevence nemocí

Každý člověk může chránit své zdraví před jakoukoli nemocí, která je spojena s pankreatem a pankreatitida není výjimkou. Co je nutné dodržovat jen několik jednoduchých doporučení pro prevenci:

 • Konzumujte pouze nízkotučné potraviny. Jídlo pro lidské tělo musí být co nejužitečnější;
 • Nekuřte ani nezneužívejte alkohol, když máte tento zlozvyk;
 • Vařit libové polévky a obiloviny, jíst pečené otrubové produkty v mírném množství a co nejvíce vitamínů ve formě zeleniny a ovoce;
 • Udržujte aktivní životní styl, zapojte se do nekomplikovaných sportů nebo tělesné výchovy.

Aby se zabránilo různým problémům s trávicím systémem, dávejte pozor na zdraví slinivky břišní.

Pouze včasná návštěva u lékaře během prvních příznaků zánětu slinivky břišní, realizace všech jeho jmenování pro prevenci a léčbu pankreatitidy může pomoci udržet normální fungování takového nepostradatelného trávicího orgánu jako slinivky břišní.