Image

Jaké potraviny lze připsat vlákninám?

Zdroje vláken
Vnější kryty zrn, semen, fazolí, zeleniny a ovoce jsou mnohem bohatší na vlákninu než vnitřní. Celozrnné otruby, fazolové slupky, slupky zeleniny a ovoce obsahují velké množství vlákniny. Proto dieta s vysokým obsahem vlákniny předepisuje konzumaci celých zrn - stejně jako neloupaného ovoce a zeleniny (pokud možno).
Celá zrna, fazole, semena, ořechy, syrová zelenina a ovoce se vyznačují rovnováhou buničiny a živin.

Denní rychlost vláken
Odborníci na výživu doporučují konzumovat 5 až 25 g vlákniny v závislosti na tom, jak moc člověk monitoruje své zdraví.
Naši předci, kteří jedli převážně obiloviny, dostávali denně od 25 do 60 gramů vlákniny. Většinu výdajů na konzumaci ovoce a zeleniny dostáváme.
Snažte se udržet denní příjem vlákniny na 35 gramech.

Obsah vláken v různých produktech:

Záznamy o obsahu vlákniny

Vláknina nebo vláknina se často nazývá střevní řád. Tyto látky jsou nezbytné pro normální fungování trávicího systému, pohodlné hubnutí a celkové wellness. Na den musí dospělý konzumovat asi 25-30 gramů vlákniny. Vytočit tuto normu není vždy možné. Jaké potraviny, které obsahují hodně vlákniny, musíte zahrnout do stravy každého z nich? Uděláme seznam požadovaných komponent menu a zjistíme, proč jsou balastní látky nepostradatelné!

Proč potřebujeme jídlo s vlákny

Vláknina (nebo vláknina, balastní látky) je rozpustná a nerozpustná. Nerozpustná vlákna zahrnují složky, které nejsou tělem tráveny, ale procházejí gastrointestinálním traktem, čímž urychlují průchod stráveného jídla. Rozpustná vláknina v kombinaci s kapalinou se přemění na gelovou hmotu. Také usnadňuje eliminaci zpracovaných potravin, absorbují se částečně rozpustná vlákna. Složení obou typů balastních látek se liší.

Jak nerozpustná, tak rozpustná vláknina mají řadu hodnotných vlastností:

 • Aktivovat střevní peristaltiku, obnovit její práci.
 • Pomáhají kontrolovat pocit hladu, přispívají k rychlé saturaci, zabraňují přejídání.
 • Příznivý vliv na stav střevní mikroflóry.
 • Pomáhají udržovat normální hladinu cholesterolu a snižují hladinu cukru v krvi.
 • Přispívejte k prevenci rakoviny, včetně rakoviny konečníku, onemocnění kardiovaskulárního systému.
 • Plní funkce přírodního sorbentu, odstraňují střevní, žaludeční hlen apod.

Hlavními zdroji vlákniny jsou rostlinné potraviny. S počáteční nedostatek vlákniny, zahrnout ji do stravy s opatrností, počínaje malými dávkami. K tomu je nutné postupně nahradit všechny zpracované produkty nezpracovanými potravinami. Například bílý chléb - celozrnné, otruby.

Je třeba kontrolovat spotřebu potravin bohatých na vlákna. Překročení doporučené hladiny 30 g hrozí, že se projeví průjem, abdominální distenze nebo zácpa, nebo porušení vstřebávání živin. Kromě toho, v přítomnosti chronických onemocnění zažívacího ústrojí, slinivky břišní, problémů s krevním oběhem, akutních infekčních onemocnění, je nutné restrukturalizovat dietu pouze v souladu s vysvětlením lékaře.

Ovoce, bobule, zelenina, která obsahuje hodně vlákniny

V ovoci a sušeném ovoci, zelenině, bobulích a žampionech se dietní vláknina koncentruje hlavně v kůře, semenech, stoncích a vláknech. Jíst tyto potraviny by měly být v syrové formě, aby si udržely maximální množství vlákniny. Mistři v obsahu hrubých vláken mezi dary přírody jsou:

 • Avokádo Jedna neobvyklá chuť ovoce obsahuje asi 10 g vlákniny. Samozřejmě, že nemusíte jíst celé avokádo, protože jídlo poskytne tělu působivé množství kalorií a tuku. Polovina ovoce obsažená v snídani ale dá 5 g vlákniny. Většina z nich bude nerozpustná.
 • Ostružiny, maliny. Oba druhy šťavnaté a sladké bobule jsou bohaté na vlákninu. Celkem je v jedné sklenici čerstvé maliny 8 g vlákniny a ve stejném objemu ostružiny - 7 g.
 • Kiwi. Jedno ovoce s jasně zeleným masem obsahuje asi 2,5 gramu vlákniny. Ano, není to tolik, ale musíte si uvědomit, že kiwi jsou obvykle malé. Nejlepší je použít je přímo s kůrou, přidávat do salátů, míchat plátky s tvarohem, jogurtem.
 • Hruška. Středně velké čerstvé ovoce obsahuje asi 5-6 gramů vlákniny. Doporučuje se neloupat a oloupávat, protože obsahují hodně vlákniny a vitamínů. Při výběru hrušky pro dietu je třeba mít na paměti, že všechny sladké ovoce mají vysoký obsah kalorií.
 • Sladké brambory Neobvyklé pro menu ruské zeleniny je také bohaté na vlákninu. Servírovací nádobka obsahuje 4 gramy vlákniny.
 • Brokolice Tento typ zelí obsahuje asi 3 g vlákniny na 100 g. Chutný, výživný a dietní potravinový produkt je bohatý na antioxidanty a vitamíny. Všechny části brokolice by měly být konzumovány, aniž by se museli podílet na tepelném zpracování pokrmů.

Ovoce a zelenina by měly být přednostně používány společně s chia, len, slunečnicová semena. Ve stejném chia semena, obsah dietní vlákniny je záznam. Pouze 2 lžíce výrobku obsahují 8 gramů vlákniny. Nebude snadné jíst tento objem v jeho syrové formě, takže chia se doporučuje přidávat do koktejlů zeleninu, ovoce a bobule, jogurty a další mléčné potraviny.

Obiloviny a luštěniny jako zdroje vlákniny ve stravě

V chladném období je obtížné uspokojit potřebu organismu vlákniny pouze čerstvou zeleninou, ovocem a ovocem. V potravě musí vstoupit a mnoho luštěnin, celozrnných obilovin. Takže černé fazole budou dobrým pomocníkem pro trávení. Celkem v jedné sklenici produktu je 15 g vlákniny. Černé fazole jsou velmi výživné a existuje v nich mnoho antokyanů - antioxidant, který snižuje riziko onemocnění kardiovaskulárního systému.

Spousta vlákniny a vařené čočky. Sklenice vařených luštěnin obsahuje 15 g vlákna. Čočka je navíc ceněna pro přítomnost velkého množství rostlinného proteinu ve svém složení. Zdravé jídlo je bohaté na hořčík, železo, fosfor.

Lahodným zdrojem vlákniny je quinoa. Tato cereálie zlaté barvy poskytne tělu 5 g vlákniny, pokud budete jíst část objemu ve sklenici. Quinoa je také populární u vegetariánů jako zdroje rostlinných bílkovin.

Při tvorbě zdravé výživy by měla být většina dietní vlákniny nabírána z rostlinných potravin - čerstvá zelenina a ovoce v množství 800 g obsahují asi 15-20 g vlákniny. Není třeba jíst je celé, můžete připravit saláty s přidáním rostlinných olejů. Zbývajících 5-10 g vlákniny lze vyhledávat v celozrnném chlebovém chlebu, různých obilovinách. Například z hnědé rýže, pearl ječmene, pohanky, ovesných vloček. Nezapomeňte zahrnout do potravin fazole, hrášek, čočka. Můžete a měli byste jíst semena, ořechy, sušené ovoce, otruby.

Vláknina ve výživě. Obsah vlákniny v potravinách

Zeleninové potraviny jsou velmi prospěšné pro lidské zdraví. V určitém smyslu jsou ještě důležitější než léčení živočišného původu, jinak by odborníci na výživu nedoporučovali dávat jim přednost ve stravě. Existují produkty rostlinného původu, například složka, jako je dietní vláknina. Plní mnoho užitečných funkcí, které se naučíte z tohoto článku.

Obecné informace o dietní vlákniny

Co jsou to dietní vlákna? V podstatě je to stejné jako vlákno. Dietní vlákna jsou součástí membrán rostlinných buněk. Z chemického hlediska není vlákno nic jako sacharid, totiž polymery glukózy. Existují dvě skupiny vlákniny: rozpustné a nerozpustné. První, když vstoupí do žaludku, přijde do styku s kapalinou, v důsledku čehož se jejich velikost zvětší a struktura se stane gelovou. Ty nejsou vystaveny vlhkosti, ale otok, zaplňují dutinu orgánu trávení a udržují svůj tvar dobře. Rozpustná vláknina je reprezentována pektinem, dásní, agarem, hlenem. Nerozpustná dietní vlákna zahrnují lignin, hemicelulózu a ve skutečnosti celulózu.

Vláknina ve výživě

Výživa vlákniny, jak je uvedeno výše, má velký význam pro lidské zdraví a pohodu. Uvádíme hlavní funkce:

 • Čištění. Vláknina má schopnost, jako houba, absorbovat škodlivé sloučeniny (toxiny, jedy, soli těžkých kovů, radionuklidy) a odstraňovat je mimo vnitřní prostředí lidského těla. To přispívá k normálnímu fungování organismu jako celku.
 • Trávicí. Vláknina z vlákniny zlepšuje pohyblivost střev, pomáhá tělu včas se zbavit produktů rozkladu. Kromě toho, dietní vlákniny zvyšuje stupeň stravitelnosti živin lidským tělem.
 • Imunomodulační. Celulóza se aktivně podílí na obnově střevní mikroflóry a ve skutečnosti je ve střevě koncentrován lví podíl imunitních buněk - více než 80%.
 • Normalizace metabolismu. Díky dietním vláknům se krevní glukóza a „špatný“ cholesterol významně snižují v krvi. Jinými slovy, vláknina působí proti ateroskleróze, diabetu, hypertenzi.
 • Boj s nadváhou. Dietní vlákna čistí tělo nejen z akumulací, které jsou nebezpečné pro lidské zdraví a život, ale také z nadměrného množství lipidů a cukrů. Navíc snižují rychlost absorpce výše uvedených sloučenin tělem. Vláknina tak pomáhá zhubnout.
 • Kontrola chuti k jídlu. Naplnění žaludku v oteklém stavu, vlákno na dlouhou dobu zbavuje člověka hladu.

 • Stimulace vzdělávání v dostatečném množství různých živin potřebných pro tělo. Vláknina ve vlákně hraje roli druhu potravy pro řadu střevních mikroorganismů, které syntetizují vitamíny, aminokyseliny, minerály a hormony.
 • Prevence rakoviny. Pokud pravidelně jíte potraviny bohaté na vlákninu, můžete se spolehlivě chránit před rakovinou, zejména rakovinou zažívacích orgánů.

Kolik a jak používat dietní vlákniny

Aby potraviny, které jsou nasycené dietní vlákninou, přinášely jednoznačné výhody, je nutné dodržovat určité normy jejich spotřeby. Odborníci na výživu říkají: normální fungování lidského těla je možné s denním příjmem 25 - 35 g vlákniny. Maximální množství vlákniny, která může vstoupit do vnitřního prostředí těla s jídlem, je 40 g. Všechny výše uvedené postupy vám poskytnou službu: gastrointestinální poruchy, nepohodlí a další nepříjemné vedlejší účinky vás budou informovat o sobě.

Pokud jste se ve skutečnosti nikdy neopírali o potraviny s velkým množstvím vlákniny v kompozici, zavádějte tyto pochoutky do vaší stravy postupně, v malých porcích. Nezapomeňte také denně vypít velké množství vody: 1,5 až 2 litry kapaliny denně. Ignorování tohoto doporučení je spojeno s negativními fyziologickými důsledky: zácpa, zvýšená tvorba plynu v gastrointestinálním traktu, abdominální distenze, atd.

Je třeba poznamenat, že tepelné zpracování připravuje potravu o podstatnou část rostlinné vlákniny. Aby se takovým nežádoucím výsledkům zabránilo, zkraťte dobu trvání tohoto procesu a pokud možno sníte potraviny bohaté na vlákninu, syrové.

Je to pravidlo pít ovocné šťávy s ovocnou dřeň, přidejte sušené ovoce, kousky šťavnatého ovoce, ořechy na obilovin obilovin. Dávejte přednost vaření snadného dušení zeleninových lahůdek nebo pečení v troubě.

Obsah vlákniny v potravinách

Přítomnost rozpustných a nerozpustných vláken je charakteristická pro různé bylinné pochoutky.

Hemicelulóza a celulóza jsou základními složkami listů zelí, bez ohledu na typ listové zeleniny, různých zelených (petržel, bazalka, kopr, celer, atd.), Všechny stejné otruby. Tyto látky byly také nalezeny v tapetové mouce, v kořenové zelenině, zejména v mrkvi; ve většině fazolí. Okurky, paprika, jablka jsou nasyceny celulózou a hemicelulózou.

Příroda obdařila pektinové švestky, broskve, meruňky, již zmíněná jablka; citrusové plody (především pomeranč, grapefruit a pamela). Brambory, brokolice a květák, jahody, sušené ovoce jsou také velmi bohaté na pektinové látky.

Gumu lze získat z některých obilovin (ječmene, ovsa) a sušených fazolí.

Zdroje vlákniny jsou, mimo jiné, hrušky, rebarbory, meloun, angrešt, ječmen perla, dýně, rozinky, arašídy, fíky, proso, ořechy (lískové ořechy, kešu ořechy, pistácie, vlašské ořechy, mandle). Obsahují vlákninu, konzervovaný hrášek, rajčata, krupici, jahodový džem, maliny, hrozny a zelenou cibuli. Vůdci v přítomnosti dietní vlákniny ve svém složení by se měli nazývat pšeničné otruby (45 g vlákna na 100 g výrobku), fíky (téměř 19 g), sušené meruňky (10 g), sušené meruňky (9,5 g), sušené švestky (9.2). g) brambory (11,9 g).

Chcete-li zvýšit spotřebu vlákniny, postupujte takto:

 • Nahraďte běžné pečivo z pšeničné mouky bochníky chleba, celozrnného a otrubového chleba a müsli.
 • Z obilovin upřednostňují černou nebo hnědou rýži, proso, ječmen; z luštěnin - čočky, fazolí.

 • Jíst neloupané ovoce, jak maximální vlákno se nachází v ovocné slupky.
 • Jezte zeleninu a bylinky třikrát denně.
 • Přidejte otruby všude, kde je to možné - do polévek, kefíru, džusů atd.
 • V případě potřeby použijte dietní doplňky obsahující dietní vlákninu - například jablko nebo citrusový pektin, semena psyllium.

Nechte dietní vlákniny prospěch!

Tabulka s vysokým vláknem

Ekologie spotřeby. Jídlo a pití: Každý, kdo se stará o své zdraví, by měl do své denní stravy zahrnout potraviny.

Jaké potraviny obsahují hodně vlákniny

Celulóza je jedním z nejlepších prostředků pro hubnutí a udržování normální funkce střev. Proto by měl každý člověk, který se stará o své zdraví, zahrnout do denních dietních potravin obsahujících vlákninu, aby odstranil toxiny z těla, aby se zabránilo chorobám kardiovaskulárního systému.

Celulóza je rozdělena do dvou typů:

Potraviny bohaté na vlákninu prvního typu - jablka, zelí, citrusové plody, brokolice, jídlo, různé bobule, semena, oves. Toto vlákno může být přeměněno na želé-jako hmota, to zachází se žaludkem opatrněji.

Nerozpustné rostlinné vlákno se nachází v potravinách, jako jsou luštěniny, zrna (zejména v mušlích), v kůži zeleniny a ovoce.

Jaké potraviny obsahují vlákninu

Dospělý potřebuje 20-30 gramů vlákniny, aby se zabránilo problémům s trávením, střevní mikroflórou, eliminací toxinů a těžkých kovů. Proto je důležité vědět, jaké potraviny mají vlákninu.

Mnoho rostlinných vláken obsahuje:

Seznam výrobků obsahujících mnoho vlákniny začíná u zeleniny, na kterou jsme zvyklí. Mrkev, okurky, rajčata, řepa, hrášek, fazole, brokolice, ředkvičky - zelenina bohatá na vlákninu.

Potraviny obsahující vlákniny zahrnují také ovoce, bobule a ořechy. Zejména hruška, jablko, hrozny, broskve, pistácie a fíky.

Ale mají nejvyšší obsah vlákniny:

jiné druhy celých zrn.

Zvláště užitečný chléb s otrubami.

Upozorňujeme na skutečnost, že produkty obsahující mnoho vlákniny by měly být konzumovány čerstvé, neměly by být vystaveny tepelnému ošetření.

V přípravcích se vyvarujte následujících přísad: inulin, polydextróza, maltodextrin.

Mnoho lidí konzumuje mléko, ryby, maso, sýr a myslí si, že obohacují svá těla o užitečná vlákna, ale poznamenáváme, že se jedná o výrobky, které neobsahují vlákninu.

Množství vlákniny v potravinách

Seznam potravin s vysokým obsahem vlákniny. Množství vlákniny v produktech uvedených na 100 gramů:

Fazole a hrášek - 15%;

Bílá rýže a pšenice - 8%;

Oves a ječmen - 8–10%;

Ořechy, mandle, olivy -10-15%;

Čerstvá zelenina - 2–5%. Zelenina s nejvíce vlákniny: zelený hrášek, růžičková kapusta, brokolice, chřest, mrkev;

Bobule - 3–7%. Maliny a ostružiny obsahují vysoké množství vlákniny;

Ovoce a citrusové plody - 5–10%. Většina vlákniny v následujících plodech: banány, broskve, hrušky a jablka.

Tabulka výrobků z vláken

Můžete rychle udělat sami dietu, včetně produktů, které obsahují vlákninu. vydává econet.ru

Jméno

Hodnota a potřeba vlákniny

Potřeba vlákniny u lidí položila vývoj trávicího traktu. Vzhledem k tomu, že zpočátku naši předkové jedli hlavně rostlinné produkty, fungování trávicího traktu bylo upraveno tak, aby jeho činnost mohla být regulována pod vlivem vlákniny. Proto je hodnota dietní vlákniny pro normální trávení velmi vysoká a spočívá ve stimulaci svalové vrstvy střeva.

Vlastnosti vlákniny

Vědci a odborníci na výživu znají vlastnosti vlákniny, z nichž některé jsou uvedeny níže.

Zaprvé zadržují vodu ve střevním lumen, čímž zvyšují objem hrudky, stimulují peristaltiku a urychlují pohyb škodlivých metabolických produktů střevy, čímž zkracují dobu jejich kontaktu s sliznicí tlustého střeva.

Za druhé, dietní vlákna jsou schopna vázat a vylučovat látky jako cholesterol, mykotoxiny, těžké kovy, karcinogeny, amoniak, žlučové pigmenty atd. To je důvod, proč mají dietní vlákna příznivý vliv na metabolismus cholesterolu, snižují hladiny močoviny v krvi a také pomáhají neutralizovat toxiny.

Za třetí, vzhledem k přítomnosti dietní vlákniny, je snížen obsah kalorií v zelenině. Pokud je například energetická náročnost 100 gramů žitného chleba 214 kcal, pak 100 gramů lilku - 24 kcal, cuketa - 23, bílé zelí - 27, cibule zelená - 33, mrkev - 20, čerstvé okurky - 12, paprika - 25, ředkvičky - 28, salát - 14 a rajčata - průměrně 16 kcal. Bez vysoké energetické hodnoty, většina zeleniny, vzhledem k množství vlákniny, přispívá k časnému a spíše přetrvávajícímu pocitu sytosti.

Tato vlastnost vlákniny je obtížně přeceňovatelná v komplexu opatření používaných k prevenci a léčbě alimentární obezity.

Vláknina a dietní vlákno

Vláknina a dietní vláknina s řádnou konzumací potravin může zázraky pracovat.

Hodnota vlákniny ve výživě je obtížné přeceňovat, protože:

 • vytvořit pocit plnosti a snížit spotřebu energie;
 • stimulovat střevní motoriku a sekreci žluče;
 • tvoří fekální hmoty a zvyšují jejich objem, „ředí“ obsah střeva;
 • zpomalit rychlost absorpce glukózy ze střeva, čímž se sníží hladina glukózy v krvi, a tedy i potřeba inzulínu;
 • snížení hladiny cholesterolu v krvi;
 • pozitivně ovlivňují střevní mikroflóru.

Je dostačující zahrnout 2-3 denně do denní stravy, aby se snížila hladina cholesterolu v krvi, to znamená k dosažení terapeutického účinku.

Denní příjem vlákniny je 30 gramů.

Potraviny bohaté na vlákninu a vlákninu

Nabízíme Vám seznam, který obsahuje potraviny bohaté na vlákninu. Existuje mnoho z nich v zelenině, ovoci a bobulích, zejména v mrkvi, řepě a sušeném ovoci, otrubách, celozrnné mouce a chlebu z ní, celých zrnech s mušlemi, celých zrn, luštěnin, ořechů. Méně - v chlebu z mouky z jemného broušení, v makarony, v krupici zbavené krytů, například v leštěné rýži a krupici. Plody bez kůže mají méně vlákniny než neloupané.

Všechny potraviny bohaté na vlákninu a vlákninu by měly být přítomny ve stravě každého jídla.

Tabulka obsahu vlákniny v potravinách

A teď, pomocí této tabulky obsahu vlákniny ve výrobcích, určit, kolik byste měli jíst každý den, zeleniny, ovoce a dalších zdrojů dietní vlákniny, aby vyhovoval vašim každodenním potřebám pro ně. Stanovení obsahu vlákniny v potravinách je poměrně jednoduché, musíte násobit množství, které potřebujete, o 100 gramů ekvivalentu zeleniny nebo ovoce.

Tabulka - Obsah vlákniny ve výrobcích ve 100 gramech potravin:

Dietní vlákniny v potravinách

Jednou z důležitých podmínek pro plnohodnotnou práci těla je vstup vlákniny s jídlem. Ačkoliv tyto složky výrobků nejsou v těle prakticky absorbovány, mají stále důležitou funkci. Vláknina je vláknina, vláknina, nestravitelné, nestravitelné sacharidy.

Typy vlákniny v potravinách

 1. Nerozpustná vláknina. Produkty s těmito vlákny: pšeničné otruby, brokolice slupka, jablka, mrkev a celer, hrozny, luštěniny, řepa, hrušky, ořechy. Nerozpustná vláknina je nezbytná pro správné fungování gastrointestinálního traktu. Tato vlákna nejsou přístupná pro trávení tělem. Ve střevě tvoří hustou hmotu, která pomáhá trávit potravu střevním traktem. Adekvátní spotřeba ovoce a zeleniny s nerozpustnými vlákny je prevence zácpy, hemoroidů, kolitidy.
 2. Rozpustná vláknina. Výrobky obsahující rozpustnou vlákninu: ovesné otruby, mrkev, lněné semínko, různé druhy ovoce, slunečnicová semena, ostružiny, meloun, sušené ovoce, černý chléb, fazole. Tento typ vlákniny ve střevě se spojuje s vodou a získává konzistenci gelu. Výsledná gelová hmota přispívá k vazbě toxinů, toxinů, odpadních produktů patogenních mikroorganismů a jejich odstranění z těla ve střevě.

Poměrně mnoho ovoce a zeleniny obsahuje dva typy vláken. Například slupka jablka je bohatá na nerozpustnou vlákninu a buničina je rozpustná.

Kromě hlavní funkce - pro zlepšení práce střeva - vlákno plní několik dalších funkcí. Jíst potraviny bohaté na dietní vlákninu pomáhá normalizovat tlak, hladiny inzulínu a glukózy, snížit hladiny cholesterolu a udržet pocit sytosti.

Galina Baksheeva blog

Šeptajte všechna ženská tajemství

 • MichealClics
 • Hosting
 • Charleston
 • Maflota
 • Gerald rinia
 • Dogbot
 • marsya
 • elizabeth
 • Violetta-53g.Vladimir
 • Valerych
 • arturka
 • Feruza
 • Tatarin
 • Svetlana
 • Svetlana
 • Přehled TOP 5
 • Nicula
 • Nikolai
 • Nikita
 • Nikita
 • Michaeli
 • Michaeli
 • Mirlan
 • Leano
 • Konstantin
 • Hráč
 • Elena
 • Dima
 • Jackie
 • Daniela
 • Valery
 • Valery
 • Anastasia
 • Alexander
 • tory
 • remontokna.com.ua
 • puhlandRhinc
 • okserm
 • okserm
 • lži
 • krasotannRhinc
 • jlica.ru
 • fashionapp.ru
 • WilliamSkist
 • Webhosting
 • Vtshen
 • Virtuální privátní servery
 • Travisnarty
 • Travisnarty
 • Travisnarty
 • Travisnarty
 • Travisnarty
 • Temnov
 • Stephensuh
 • Posaďte se
 • Shaneheego
 • SantehCef
 • Sammalefs
 • Ronaldgore
 • Rogerclory
 • Roberticope
 • RCS Capital Partners
 • RCS
 • Rychlé půjčky
 • OtelCef
 • NEWREPUTATION
 • MichaelCib
 • MichaelCib
 • MichaelCib
 • MichaelCib
 • MichaelCib
 • MiGrink
 • Matthewtup
 • Lesmams
 • Kennethcit
 • Kennethcit
 • Kennethcit
 • Kennethcit
 • Kennethcit
 • Keithemord
 • Joshuamus
 • Joshuamus
 • Jaredwop
 • Henrybof
 • Harveyroumb
 • HarryDab
 • ElectricCef
 • Edwinevics
 • Davidskync
 • DavidWraro
 • DamonUnoca
 • Kapitálové partneři
 • Brettriz
 • Bernardwew
 • AntonioInhew
 • AntonioInhew
 • AntonioInhew
 • AntonioInhew
 • AntonioInhew

Potraviny bohaté na vlákninu a vlákninu pomáhají zhubnout

Zaslal: Baksheeva Galina 04/01/2017

Tam jsou nerozpustné a rozpustné vlákniny, vlákniny. Tato vlákna jsou velmi užitečná pro hubnutí, protože nejsou vystavena působení enzymů, díky čemuž jsou škodlivé odpady vypouštěny rychleji a lépe. Vlákno normalizuje celý trávicí systém, zlepšuje metabolické procesy.

Další výhodou rostlinných vláken je to, že když se dostanou do žaludku, zvětší se díky vlhkosti, naplní žaludek a vytvoří pocit plnosti. A to je také důležité při hubnutí. Dále se dozvíte, jak hubnutí vlákniny pomáhá - potraviny bohaté na vlákninu.

Vlákno - co to je?

Víme, že sacharidy syntetizují energii a jsou nezbytné pro mozek. Takové typy sacharidů jako jsou: lignin (nalezený v tkáních dřevin), celulóza (dostupná v rostlinných tkáních), a pektinové látky (hlavně v ovoci) se jednoduše neabsorbují v těle a jednoduše se z ní odstraňují, zatímco se odstraňují stěny žaludku.

Tyto látky se nazývají nestrávitelné sacharidy, balastní látky nebo jednoduše vlákno.

Vlákno může regulovat hmotnost, což usnadňuje výměnu vody v těle. Také s jeho pomocí je cholesterol z těla vyloučen. Normalizuje celý metabolický proces, a jak víte, pomalý metabolismus je běžnou příčinou nadváhy.

V důsledku toho se výrazně snižuje riziko vzniku kamenů v žlučníku. Již známo: 50 g vlákniny váže 50 g cholesterolu.

Stravitelné sacharidy jsou glukóza, fruktóza, maltóza, laktóza, sacharóza a škrob. Tělo nejlépe vstřebává glukózu a fruktózu.

V současné době lidé mnohem méně jíst zeleninové potraviny, které mají vlákno. Ale nyní se stala mnohem více produktů obsahujících mnoho živočišných tuků. Proto, mnoho trpí nadváhu a hledají způsob, jak zhubnout.

Nedostatek potravin bohatých na vlákninu vede k tvorbě a hromadění škodlivých látek ve střevech, má špatný vliv na sliznici a postupně narušuje zdraví celého trávicího systému. Proto existují různé nádory a nadváha.

Ztráta hmotnosti a rozpustná vláknina

Pectic substance jsou rozpustná vlákna, tato vlákna mohou být nalezená v zelenině, ovoci a některých řasách. Tyto látky v rostlinách poskytují pružnost a pevnost tkání, zvyšují schopnost odolávat suchu a pomáhají udržet déle.

Pektiny se před rozpuštěním ve vodě silně bobtnají a také sbírají spoustu škodlivých látek. Dieta s pomocí těchto látek zpomaluje proces vstřebávání glukózy do těla, a proto její hladina v krvi klesá.

Když pektiny vstoupí do tlustého střeva, tam jsou rozděleny mikroflórou. Takže tělo udržuje požadovanou úroveň kyselosti. Navíc v takovém kyselém prostředí jsou snadno zničeny škodlivé bakterie, které mohou vést k jakýmkoliv onemocněním.

Pokud budete jíst potraviny obsahující tato vlákna a vrátíte mikroflóru zpět do normálu, můžete se snadno vyrovnat s nadýmáním.

Toto vlákno je velmi užitečné pro hubnutí. Zpomaluje proces trávení, takže žaludek je delší dobu naplněn. Tak postupně můžete prodloužit dobu mezi jídly.

Nerozpustný vlákno hubnutí

Každý den se velké množství škodlivých látek přijímá s jídlem, vodou nebo vzduchem, některé se mohou vstřebat kůží. A každý den jsou odstraněny orgány vylučovacího systému.

Chcete-li se lépe zbavit výkalů v těle, tam je speciální houba pro střeva - to jsou rostlinná vlákna, která se nerozpouští ve vodě. Když se dostanou do trávicího ústrojí s jídlem, dobře udržují nebezpečné látky.

Jídlo, ve kterém bude spousta otrub, bude vyloučena z těla během nejvýše dvou dnů. Když jich není ve střevě dostatek, začnou se procesy hnijící, fermentace, díky tomu se produkují a posílají do těla mnohé toxiny.

Mikroorganismy se objevují na střevních stěnách, což ve velkém počtu vede k výskytu vředů.

Když se v krvi objeví nebezpečné látky, zdraví se znatelně zhorší, metabolismus se zpomalí a objeví se nadváha. Pro hubnutí musíte každý den jíst potraviny s rozpustnou a nerozpustnou vlákninou.

Jaké potraviny mají vlákno?

Někdy obsahují některé produkty rozpustnou i nerozpustnou vlákninu. Například jablko: v buničině jsou rozpustná vlákna a v kůře jsou nerozpustné. Podobně fazole, lněná semena atd. Pak můžete vidět, kolik vlákniny je ve 100 g všech potravin:

V zelenině je více vlákniny v dýni (1,9 g), rajčatech (1,4 g), okurkách (1,2 g), cuketě (0,8 g), lilku (2,2 g). Nejvíce vlákniny bohatou na vlákninu jsou však fazole (7,6 g) a hrášek (8,0 g).

V listové zelenině, jako je zelená cibule (2,1 g), květák (1,8 g), bílé zelí (2,8 g).

V sušeném ovoci a ovoci je hodně vlákniny: švestky (1,9 g), hrozny (1,8 g), meruňky (1,8 g), hrušky (2,2 g), jablka (2,6 g), sušené meruňky (10,1 g), rozinky (6,8 g), fíky (18,5 g), sušené švestky (9,2 g).

Pro hubnutí přidejte do stravy bobule a ořechy, např. Angrešt (2,9 g), malinu (7,4 g), černý rybíz (4,2 g) a lískový ořech (7,7 g).

Žitný chléb je také bohatý na vlákninu (7,0 g), chléb bílkovin (4,0 g) a žito pšenice (2,0 g).

Proso (4,7 g), ovesná zrna (7,0 g), pohanka (3,7 g) a zrno pearl-ječmene (3,0 g) zvýší obsah nestravitelných sacharidů, což napomáhá zhubnout.

Jak používat dietní vlákniny pro hubnutí

Existuje názor, že ženy potřebují konzumovat 300-400 g sacharidů denně a 350-500 g pro muže. Tyto hodnoty je však třeba snížit s klesající aktivitou, například s věkem. Čím starší je člověk, tím méně sacharidů by mělo být.

Aby bylo možné udržet normální tělesnou hmotnost každý den, musíte použít pouze 30 g vláken.

Není povinné pro rychlé hubnutí držet dietu a jíst stejné potraviny s vlákny každý den. Stále potřebujete různé produkty, ujistěte se, že máte zeleninu, bylinky, ovoce a obiloviny. Je zdravější jíst ne vařené, ale čerstvé ovoce nebo zeleninu.

Pro efektivnější odborníky na hubnutí dosáhli těchto proporcí:

 1. Čtvrtina by měla být ovoce;
 2. Čtvrtletní zelenina a zelenina, to je užitečné dělat saláty;
 3. Čtvrtinová kořenová zelenina a zelenina, pouze po tepelném ošetření;
 4. Desátá část by měla být bílkoviny: ořechy, mléčné výrobky a mléko;
 5. Desátá část: cukr, obiloviny, chléb;
 6. Dvacátou částí jsou tuky, zelenina a zvířata.

Dokonce i bez stravy, stojí za to postupně přecházet na jinou dietu, takže tělo je na to zvyklé. Je nutné postupně zvyšovat obsah vláken tak, aby byla mikroflóra také použita ke změnám.

V opačném případě může dojít k těžkosti žaludku a dalším problémům. Hlavní trpělivost, za měsíc musíte dosáhnout požadované značky. Nezapomeňte, že při konzumaci sacharidů je nutné a pít dostatek vody.

Pěstujeme tenké pomocí ovesných, pšeničných a žitných otrub

Mleté otruby se vaří vroucí vodou, naplní se půl hodiny, po které se voda vypustí. Dušené otruby lze jíst, nebo přidávat do jakéhokoliv pokrmu, je možné kotlety.

Granulované otruby se připravují ještě snadněji. Jsou jednoduše vylity mlékem nebo kefírem a přidány do první misky. Aby byly užitečnější, zahrnují brusinky, mořské kapusta a vitamíny, takže se stávají ještě užitečnějšími. Tyto výrobky si můžete zakoupit v obchodě nebo v lékárně.

Vláknina by měla být postupně zvyšována, nejprve vařit pouze 1 lžičku třikrát denně. Na několik týdnů přiveďte částku na 3 lžíce. Po dvou měsících přijímání je třeba si odpočinout za 2 týdny. Tentokrát jíst zeleninu, ovoce a obiloviny.

Obvykle začnou zhubnout pšeničné otruby, obsahují málo kalorií a vláknina je měkčí. Začněte jíst otruby každý den před hlavním jídlem.

Žitné otruby jsou tělem vstřebávány rychleji, jsou milovány těmi, kteří mají rádi žitný chléb. Měly by být také konzumovány před jídlem nebo přidány do již připravených jídel.

Ovesné otruby mají hrubou strukturu, ale snadno čistí usazeniny ze střevních stěn. Pokud jste nikdy nejedli otruby dříve, začněte s pšenicí nebo žito, a pak postupně přejít na ovesné vločky.

Rosteme tenkými produkty bohatými na vlákninu

Petržel obsahuje dietní vlákninu, ale nejen to, má také spoustu vitamínů, fytoncidů, které neumožňují zahájení procesu hnilob nebo kvašení. Pro snížení hmotnosti s petrželkou, vařit 2 lžičky zelených s 1 šálek vroucí vody. Pro celý den musíte vypít celou infuzi.

Mrkev obsahuje pektiny a vlákninu, zlepšuje fungování celého trávicího systému a eliminuje tak zbytečné látky.

Mrkev a mrkvová šťáva by však neměla být konzumována těmi, kteří trpí gastritidou s vysokou kyselostí, dvanáctníkovým vředem a žaludkem, diabetem, onemocněním jater, průjmem a špatnou funkcí štítné žlázy.

Složení skořápky lněných semen je nerozpustné vlákno. Dva recepty na hubnutí lnu:

 • Musíte semena rozemele a nalijeme ½ šálku jogurtu a pít každý den po dobu tří týdnů. První týden přidejte kefír 1 lžičku. semeno, druhá 2 lžičky, a třetí 3 lžičky.
 • Brew 1 lžíce. Já semeno ½ šálku vroucí vody, vařte 2 hodiny na nízkém ohni, pokryté víkem. Pijte půl šálku každý den a hodinu před jídlem po dobu 1-2 týdnů. Pak budete potřebovat přestávku za týden a půl.

Kontraindikace

Je zakázáno používat přípravky s vysokým obsahem vlákniny při onemocněních gastrointestinálního traktu, dvanáctníkových vředech a žaludečních vředech, gastritidě a průjmech.

COARSE VLÁKNA V JAKÝCHKOLIV PRODUKTECH

Předložili jsme Vám kompletní seznam výrobků s obsahem hrubých vláken. Velké množství vlákniny se nachází v zelenině. Velmi často se vlákno nazývá hrubá vlákna, protože se nestráví a nerozkládá se v těle. Vlákno je rozděleno do dvou typů: rozpustné (měkké) a nerozpustné (hrubé).

Každý z nás jednou slyšel, že pro naše tělo jsou velmi užitečná hrubá vlákna. Dietní vláknina vstupuje do lidského těla ve formě nestrávených sacharidů s rostlinnými potravinami. Jedná se o polymery polysacharidů a jejich derivátů. Měkká potravinářská vlákna zahrnují dextrány, agarózu, gumu, pektiny.

Je třeba poznamenat, že hrubá vlákna nejsou zdrojem energie. Monosacharidy, které vznikají při rozkladu potravinářských vláken, jsou přeměněny na těkavé mastné kyseliny: máselnou, propionovou a octovou.

A marně! Koneckonců hrají zásadní roli v procesu trávení. Celulóza se skládá z molekul glukózy. Často se vyskytuje v přírodě a má podobnost se škrobem. Totéž se děje v lidském těle: žaludek ho nemůže extrahovat, takže sám o sobě nemá žádnou energii.

V důsledku toho se zdraví lidí výrazně zhoršilo. Lékaři věd se domnívají, že úbytek vlákniny v potravinách v polovině 20. století způsobil rozvoj mnoha onkologických onemocnění, obezity, srdečních problémů a střevních onemocnění.

Potraviny bohaté na hrubé vlákno

Kromě toho má vlákno schopnost absorbovat soli těžkých kovů, čímž zabraňuje jejich vstřebávání do orgánů. Hrubá vláknina je pro zdraví žen velmi přínosná. Vědci ukázali, že ženy, které konzumují dostatečné množství produktů s vláknitými vlákny, snižují riziko vzniku rakoviny vaječníků a prsu. V lidské stravě musí být přítomny rozpustné i nerozpustné balastní látky.

Denní potřeba hrubých vláken

Malé množství vlákniny je přítomno ve směsi a jako zelenina jako mrkev, dýně, cibule, petržel, rajče, řepa, okurka, paprika, špenát, kopr, cuketa. Je třeba poznamenat, že tepelné zpracování nemá vliv na množství vlákniny v zelenině. Zajímavé je, že je zde jídlo, které obsahuje jak měkká, tak hrubá vlákna.

To jsou především luštěniny. Chop off Tento výrobek obsahuje ve svém složení asi 40% vlákniny. Všechny otruby, sojové boby, ovesné vločky a pšeničné otruby jsou výborným zdrojem hrubých vláken. Pokud člověk sní jeden pohár pohanky, poskytne si 20% denní hodnoty hrubých potravinářských vláken. Semena. Velkým zdrojem vlákniny je lněné semeno. V lžíci tohoto výrobku obsahuje asi 7 g vlákniny.

Každý den musí mít zdravý člověk ve svém těle asi 25-40 gramů výše uvedených látek s jídlem. Záleží na příjmu kalorií, způsobu fyzické aktivity člověka, jeho zdraví a hmotnosti, jakož i na dalších faktorech.

Samozřejmě, ve většině případů je tato částka ohromující. Proto odborníci radí diverzifikovat dietu s jinými produkty, které obsahují hrubou dietní vlákninu. Přípravky obsahující hrubé vlákno jsou pro obézní lidi velmi prospěšné. Hrubá vláknina navíc snižuje syntézu tuku v tukové tkáni. Mají také močopudný účinek.

Jaké potraviny způsobují zácpu?

Výše uvedené látky pro některá onemocnění by měly být používány s opatrností a s mírou. Odborníci poznamenávají, že když dojde k exacerbaci těchto onemocnění, jsou produkty s vláknitými vlákny obecně nežádoucí.

Kontraindikace pro použití hrubé vlákniny

Vlákno je duté vlákno, které při uvolnění do kapalného média zvyšuje objem. Rozpustná vláknina je dehet, inzulín a pektin, které stabilizují hladinu cukru v krvi, zpomalují proces trávení potravy a také příjem glukózy. Kromě toho tento typ vlákniny udržuje kyselost a pomáhá předcházet různým kardiovaskulárním onemocněním.

Také bohatý na vlákninu: zelený hrášek, petržel, kopr a salát. Všechny tyto produkty stačí zahrnout do stravy. Nejbohatším zdrojem rostlinné vlákniny jsou ovoce. To je dáno tím, že ovoce obsahuje ve svém složení velké množství pektinu, který je zdrojem rozpustné vlákniny. Kromě toho má ovoce velké množství vlákniny nerozpustné v celulóze, která zlepšuje trávení.

Také nezapomeňte na sušené ovoce - sušené meruňky, meruňky a rozinky. Většina z nich je odstraněna a proto obsahuje maximální množství vlákniny. Téměř každé bobule je vynikajícím zdrojem vlákniny. Zvláště užitečné jsou maliny a jahody obsahující největší množství vlákniny.

Hrubé vlákno pro hubnutí

Největší množství vlákniny se nachází v mandlích, lískových oříšcích a vlašských ořechech, pistáciích a arašídech. Každý vitamín je jedinečný, hraje zvláštní roli ve fungování lidského těla. V nepřítomnosti židle po dobu 7-10 dnů se provádí diagnóza: akutní střevní obstrukce, což vyžaduje neodkladnou chirurgickou pomoc. Ve střevě se obvykle vyskytují látky, které tvoří obrovskou potravu, a snadno se pohybuje.

Jak se s tím vypořádat? Zácpa může být také kontrolována potravinami obsahujícími velké množství vlákniny. Celulóza není trávená a sama je objemem. Ale když se do toho dostane voda, začne nabobtnat a čistí naše střeva obrovským kusem jídla. Tato hmota, pohybující se přes střeva, zachycuje přebytečný cholesterol, karcinogeny, cukr, toxické látky obecně, veškerý přebytek, který je v našem těle.

Hrubé vlákno snižuje riziko rakoviny, pomáhá snižovat hmotnost, snižuje syntézu cholesterolu. Proto musí být ve stravě každé osoby přítomna hrubá vláknina. Hrubé rostlinné vlákno, které vstupuje do těla z určité potravy, se nerozděluje v žaludku, začíná vstřebávat toxiny a škodlivé látky. Tím se nekončí použití hrubého vlákna pro tělo. Pokud chcete udržet tělesnou hmotnost, snížit váhu, pak by výrobky obsahující hrubé vlákniny měly být základem vaší stravy.

Lignin, který mnoho produktů obsahuje s hrubými vlákny, se vůbec neabsorbuje. V produktech rostlinného původu existuje hojnost hrubých vláken. Množství vláken ve zpracovaných výrobcích je nemilosrdně malé a tato ztráta by měla být zohledněna na štítku.

Výrobky obsahující vlákno. Seznam výrobků. Jejich přínos a škoda

Celulóza je hrubá část rostliny. V ní jsou tkané husté tkaniny. Nejvíce jsou přítomny na povrchu fazolí a čočky, zelí, ovocných a zeleninových pokrmů a semen. Lidský trávicí systém nerozkládá složité uhlohydráty, to znamená jednoduchými slovy dietní hustou část rostliny.

Potraviny bohaté na vlákninu zkracují čas strávený v trávicím traktu. Pokud jídlo přetrvává po dlouhou dobu v jícnu, bude trvat dlouho, než se dostane ven. Komplexní uhlohydráty čistí vnitřní orgány. Je velmi důležité konzumovat určitou dávku hustých částí rostliny. Při zachování tohoto pravidla bude gastrointestinální trakt fungovat normálně. Ne všichni lidé chápou, které potraviny obsahující vlákno jsou dobré k jídlu.

Hrubý seznam vláken

Obsah celulózy - mouka, zelí, otruby, mladý hrášek, čerstvá okurka, pepř, šťávy z jablek a mrkví - všechny tyto složky obsahují celulózu.

 • Přítomnost hemicelulózy může být detekována u otrub. Obilí, řepa a zelí - to vše také obsahuje hemicelulózu. Absorbuje tekutinu, čímž pomáhá tlustému střevu pracovat. To ničí zácpu a hemoroidy. Takový postup může dokonce zabránit křečovým žilám. Je velmi důležité znát každou osobu, co vlákno obsahuje.
 • Přítomnost ligninu je hustá rostlinná část se může vyskytovat ve stale zboží a obilovinách. Přítomnost ligninu může být pozorována v blues, jahody, fazole a ředkvičky. Tato látka snižuje absorpci prospěšných látek a kombinuje práci s žaludečními kyselinami. Tyto procesy snižují riziko vzniku cholesterolu. Produkty obsahující seznam vláken s produkty obsahující lignin zvyšují tok potravin střevem.
 • Přítomnost pektinu, složky, které obsahují vlákninu, zahrnují jablka, citrusy, zelí, fazolové pokrmy, mrkev, jahody a jahody. Díky pektinu se prvky vstřebávají v zažívacím traktu. Blahodárná látka kombinuje se žlučovými kyselinami a pomáhá snižovat vstřebávání tuků, což snižuje cholesterol. Po jídle pozastaví vstřebávání cukru. Takové akce velmi pomáhají diabetikům, protože snižují hladinu inzulínu.

Fiber prospěch a poškození

Ne každý ví, v jakých výrobcích je hodně vlákniny. To je důležité, protože s jejich pomocí normalizují činnost gastrointestinálního traktu. S jeho pomocí, jídlo je snadno poháněno přes jícen, který snižuje riziko zácpy a ničí zánět v tlustém střevě. Také tato metoda dělá nejlepší atmosféru pro mikroflóru. Užitečná látka vylučuje tělo z mnoha škodlivých sloučenin. Patří mezi ně toxiny a strusky, jedy a další škodlivé látky.

Výhody

Pro čištění vnitřních orgánů toxinů jsou potřebné produkty obsahující vlákninu.

 • Jeho přítomnost má také dobrý vliv na trávicí systém.
 • Zlepšuje metabolismus v těle a snižuje množství cukru.
 • Zácpa zmizí.
 • Mají antioxidační vlastnosti.
 • Riziko vzniku ledvinových kamenů se snižuje.
 • Tam je boj s hemoroidy, křečové žíly a dokonce i rakovinu.
 • S kocovinou takový nástroj hodně pomáhá.

Celulóza je bohatá na velmi cenný prvek - křemík. S ním můžete obnovit imunitu.

 1. Účinek jednoduchých sacharidů. Všechna zrna jsou předem ošetřena. V důsledku tohoto procesu vnější plášť zmizí, kde jsou obsaženy husté části rostliny. Připravují se především takové obilné výrobky a všechny druhy pečiva. Patří mezi ně rafinované složky. Rychle se vstřebávají, ale jsou velmi škodlivé.
 2. Se zneužíváním těchto jídel můžete získat další libry, objeví se diabetes a vysoká hladina cholesterolu. Takové jídlo ucpává tenké střevo, což vede k porušení vstřebávání živin.
 3. Vliv na tělesnou hmotnost. Produkty obsahující vlákninu jsou výhodné pro hubnutí. Rostlinné části vyplňují střeva až do konce, takže nechcete jíst dlouho. S pomocí hrubé hmoty se můžete zbavit přebytečné hmoty, aniž byste získali nový. Během doby zpracování mikroby vylučují speciální látku. Potlačí chuť k jídlu. Také hrubá tkáň rostlin pozastavuje proces absorpce sacharidů a kontroluje cukr.

Výrobky obsahující vlákno by měly být postupně přidávány do Vašeho menu. Pokud se tak nestane, mohou se objevit nepříznivé účinky: začněte nadýmání, nevolnost, tvorbu plynu a dokonce zvracení.

Stojí za to vědět, že při snížené úrovni kyselosti v těle nejsou hrubé části rostliny tráveny. To vše může poškodit stěny tenkého střeva, což povede k rozvoji hlenu ve velké velikosti. Také při onemocněních gastrointestinálního traktu ke zvýšení rychlosti rostlinných vláken bez zásahu lékaře je nemožné.

Jaké potraviny obsahují vlákninu

Povrch semen a fazolí, zeleniny a ovoce má velké množství hrubých vláken než jejich obsah. Proto mnoho diet preferuje použití těchto produktů v surové formě.

20+ potraviny s vysokým obsahem vlákniny

O výhodách vlákniny - dietní vlákniny obsažené v potravinách rostlinného původu, odborníci na výživu a přívrženci zdravého životního stylu neustále říkají.

A to není překvapující - s jeho pomocí je možné udržet normální střevní mikroflóru s malým úsilím.

Samotné vlákno není prakticky tráveno v trávicím traktu a neobsahuje vitamíny, což ho teoreticky činí zbytečným.

Tvrdá vlákna jsou však nezbytná pro pohodu, trávení a činnost střev.

Rozumíme výrobkům bohatým na vlákno, principu jeho práce a sestavujeme seznam povinných pro zařazení do jídelního lístku.

Obsah:

Potraviny bohaté na vlákno - výhody a kontraindikace

Proč naše tělo nechce / nemůže strávit vlákno?

Odpověď je jednoduchá: zpracování hrubé části rostliny trvá hodně času, ale jejich průchod tělem zajišťuje očištění od zbytků potravin, strusky a toxinů a přítomnost sacharidů je nezbytná pro pocit sytosti.

Z tohoto důvodu může být dietní vlákniny považovány za střevní řády a nejlepší přátelé z tenkého pasu.

Na rozdíl od potravin, které procházejí dlouhou cestou trávení, je vlákno vystaveno ve své původní podobě, ale je také rozpustné a nerozpustné.

Co to znamená: ve zdravém střevě s vyváženými ukazateli mikroflóry živé bakterie, které mohou zničit tvrdá dietní vlákna.

S jejich pomocí se v tlustém střevě tvoří rozpustné sloučeniny. Vzali žárlivý stav a jsou částečně pohlceni.

Vlákna se nacházejí v ovoci a zelenině

Pro určení stupně rozpustnosti může být na kůži plodu - čím je tenčí a měkčí, tím více je vlákno rozděleno.

Rozpustná skupina se skládá z pryskyřic, alginátů, pektinů. Nerozpustná celulóza, lignin, hemicelulóza.

7+ příznivých vlastností vlákna:

 1. Obnovuje řádné fungování a aktivuje střevní peristaltiku - dietu předepsanou pro hemoroidy a zácpu
 2. Stimuluje hubnutí - díky vysoké nasycenosti, pocit hladu ustupuje, porce se zmenšuje
 3. Snižuje hladinu cukru v krvi a kontroluje hladinu cholesterolu - indikováno pro diabetes všech typů, pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění
 4. Odstraňuje lymfatický systém
 5. Odstraňuje toxiny, odpady, nežádoucí tuky, žaludeční a střevní hlen, je přirozeným absorbentem
 6. Posiluje svalová vlákna
 7. Je to prevence rakoviny, včetně kolorektálního karcinomu
 8. Minimalizuje hnilobné procesy.

Samozřejmě, že některé potraviny bohaté na vlákninu mají řadu kontraindikací, a pokud jsou zneužívány, mohou způsobit nadýmání a vstřebávání jiných živin.

Předřadní dietní vlákna nabobtnají ve střevech a jako houba absorbují přebytečnou vlhkost

Patří mezi ně:

Pečlivě je nutné obohatit jejich stravu o záněty sliznice střeva a žaludku, akutní infekční onemocnění, problémy s krevním oběhem.

Potraviny bohaté na vlákninu a dietní vlákninu - popis

Mnoho tvrdých vláken obsahuje obiloviny

Celulóza je potravina rostlinného původu.

Zelenina, ovoce, obiloviny, otruby, sušené ovoce, luštěniny, celozrnný chléb - vlákna se koncentrují v semenech, stoncích, slupce.

V ovoci, hmotnost dosahuje 2%, v bobulích - 3-5%, v houbách - 2%. Velké množství nerozpustných vláken obsahuje semena.

Rozpustné bobule, ovesné otruby a listová zelenina.

Vyvážená strava na tomto základě zcela pokrývá denní potřebu vlákniny bez dalších přísad.

Tip: 25 gramů - tolik nerozpustných vláken je potřeba denně, aby člověk udržel zdraví střev.

Níže uvedený seznam obsahuje produkty obsahující maximální obsah vlákniny.

Vyberte hnědou rýži

Je důležité si uvědomit, že při tepelném ošetření ztratí zelenina vlákninu, proto je lepší jíst v „živé“ formě.

Slunečnicová semínka - len, dýně, slunečnice, sezam

Celozrnný celozrnný celozrnný chléb

Obiloviny z obilovin a obilovin

Zlikvidujte škodlivé sladkosti ve prospěch sušeného ovoce.

Ořechy - mandle, dřevo, ořechy, kešu ořechy, pistácie, arašídy

Obiloviny - pearl-ječmen, pohanka, oves, pšenice

Rýže - loupaná, neloupaná, hnědá

Všechny instantní obiloviny, které nevyžadují vaření, neobsahují hrubou vlákninu. I když se snadno připravují, jsou pro zdraví zbytečné.

Sušené ovoce - data, rozinky, sušené meruňky

Zelenina bez tepelného ošetření - chřest, špenát, brokolice, zelí, mrkev, ředkvičky, okurky, brambory, řepa, rajčata, dýně

Dávejte přednost celozrnnému a otrubovému chlebu

Bobule a ovoce - černý rybíz, maliny, jahody, banány, meruňky, broskve, jablka, hrušky, hrozny

Ale mléčné výrobky a všechny jejich deriváty vlákniny, bohužel, neobsahují.

Nejde o mouku nejvyšší kvality, oleje a čerstvé šťávy. Chcete-li obohatit vlákninu poslední, měli byste dát přednost smoothies.

Zelenina a ovoce by neměly být loupány - v kůře jablek a hrušek obsahuje největší množství vlákniny. To neplatí pro avokáda.

Čistíme a dovážíme jablka - při dlouhodobé přepravě ovoce se kůra vždy ošetřuje chemickými sloučeninami, které nejsou a priori užitečné.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat otrubám

Tip: u zeleniny se vlákno koncentruje do různých částí. V mrkvi, například, v jádru, a v řepě - v prstencích uvnitř.

Samostatně by mělo být řečeno o otrubách.

Všechny z nich - rýže, kukuřice, pšenice, ječmen, ovesné vločky a žito - obsahují nejen obrovské množství vlákniny, ale také přírodní absorbent.

Obsahují vitamíny B, E, kyselinu nikotinovou, zinek, chrom, hořčík, selen a řadu užitečných stopových prvků.

Můžete si je koupit v lékárně nebo v oddělení zdravé výživy. Optimální dávka pro čištění střev je jedna lžíce třikrát denně.

Pokud současně užíváte léky předepsané lékařem, mělo by po užití otrub projít nejméně šest hodin, protože mají schopnost aktivně odstranit všechny cizí prvky.

Vlákna mohou být také zakoupena ve formě přípravků obsahujících oba typy vláken.

Její pravidelný příjem rychle kompenzuje nedostatek balastních látek, ale odborníci na výživu doporučují uchýlit se k této metodě jako poslední možnost a omezit ji na řádně sestavené menu.

Fiber-bohatá jídla - seznam a směrnice pro rozumnou ztrátu hmotnosti

Inspirováno inspirativními informacemi o schopnosti celulózy bobtnat v žaludku a eliminovat jakoukoliv škodlivost, mnoho dívek začíná bezmyšlenkovitě zneužívat dietu založenou na vlákniny.

To, bezpochyby, funguje, ale s nárůstem normy až na více než 40 g za den může být velké škody na zdraví.

Spolu s otruby se začnou odstraňovat látky a vitamíny, bude se k nim přidávat abdominální distenze a zvýšená tvorba plynu.

Aby se tomu zabránilo, odborník na výživu Americké dietetické asociace Zdraví Julia Uptonová vyvinula řadu jednoduchých pravidel:

 1. 16-20 gramů vlákniny denně poskytuje 800 gramů ovoce a zeleniny s kůrou
 2. Další 5-7 gramů přinese obiloviny z ječmene, hnědá rýže, pohanka a ovesné vločky
 3. 5-6 gramů obsahuje 100 gramů celozrnného chleba
 4. Dvakrát týdně rozdělte menu čočkou, hráškem a fazolkami
 5. Nejezte cukrářský cukr, vyměňte odznaky sušeným ovocem
 6. Malé občerstvení by se mělo skládat z ořechů a semen.
 7. Používejte dušené otruby - 6 lžíce denně

Tip: pro lepší trávení potravy nechte ovoce v první polovině dne a vzdejte se špatného zvyku pít jídlo s vodou.

Je důležité si uvědomit, že čtvrtina denního menu pro hubnutí by měla být čerstvá saláty.

Další čtvrtina - ovoce, čtvrtina - zelenina, vařená, desetina - luštěniny a obiloviny, stejné množství mléčných výrobků, mléka a ořechů, dvacáté tuky rostlinného původu.

Základem hubnutí vlákniny - čerstvé saláty

Ztráta hmotnosti tímto způsobem, je opravdu možné ztratit ze dvou až čtyř kilogramů za měsíc s pomocí správné stravy sám.

Aby byl proces hladký a bezbolestný, připravte si menu založené na potravinách, které jsou bohaté nejen na vlákninu, ale také na rostlinné bílkoviny a tuky.

Připravte si pestřejší pokrmy na základě:

 1. Fazole, sója, hnědá rýže a cizrna
 2. Do čerstvých salátů přidejte dýňová semínka, mandle, vlašské ořechy, kešu ořechy a lískové ořechy
 3. Vitamín se špenátem a avokádem
 4. Nezapomeňte na Růžičková kapusta, artyčoky a brokolici
 5. Z rozumu si dopřejte banány, maliny, hrušky, jablka

Bohatá na výše uvedené nástroje, semena quinoa jsou zdrojem omega-3 mastných kyselin, bílkovin, vápníku, zinku, hořčíku a železa.

Z nich vaříme kaši, rozemele na mouku a pečeme chléb. Na quinoa prakticky neexistuje chuť, proto je koření nepostradatelné.

Vyberte si šťávy místo džusů.

V tomto článku jsou podrobně popsána základní pravidla a menu dietního života bez sacharidů.

Výhody vlákniny s hemoroidy

Použití potravin bohatých na vlákninu (úplný seznam je uveden v části výše) je zvláště důležité pro hemoroidy.

Tuhá dietní vlákna, jako houba, absorbují velké množství vlhkosti a změkčují výkaly, což usnadňuje jejich průchod rekta bez podráždění sliznice.

Základem stravy by měla být čerstvá zelenina, ovoce, obiloviny, banány, sušené meruňky, švestky a 60 gramů otrub denně.

Avokádo je stále čisté

Je nutné dodržovat následující pravidla výživy:

 1. Jíst 5-6 krát denně v malých porcích
 2. Upřednostňujte pohanky, ječmen, pearl ječmen a ovesné kaše
 3. Vyberte chléb z hrubé mouky, otrub a černé
 4. Pečení a těstoviny
 5. Vyberte si správnou zeleninu: řepa, květák, brokolice, okurky, cuketa, mrkev syrová, dušená a dušená
 6. Pít 1,5-2 litrů vody denně
 7. Omezte čaj, kávu, alkohol

Potraviny bohaté na vlákninu - seznam schválených během těhotenství

Pevné vlákniny ve stravě budoucích a mladých matek - účinná prevence zácpy a obezity.

Míra denní spotřeby - 28-30 gramů. To je dostačující pro pravidelné vyprazdňování střeva a udržení stabilní hladiny cukru.

Během těhotenství a kojení jsou pro vaše tělo nezbytné produkty z vláken.

 1. Zaměřte se na čerstvou zeleninu a ovoce; neloupejte jablka, hrušky, broskve
 2. Vyberte si celozrnný chléb
 3. Jíst pšenice, žita a rýžové otruby
 4. Vařte čočku a hrášek

Během krmení je však lepší upustit od příliš hrubého vlákna a produktů, které jej obsahují:

 1. Fazole
 2. Kopr
 3. Sladká paprika
 4. Brokolice
 5. Hnědá rýže
 6. Kukuřice
 7. Sója
 8. Fazole
 9. Celozrnná mouka

Vařte kaši na vodě

Místo toho jíst:

 1. Vodní kaše
 2. Červená řepa
 3. Švestky
 4. Hrušky
 5. Švestky
 6. Rafinovaná rýže
 7. Brambory

A ujistěte se, že následovat reakci dítěte na vaši dietu - kvalita mateřského mléka přímo závisí na tom.

Více informací o významu vlákniny pro hubnutí naleznete ve videu níže: