Image

Spánková apnoe u dospělých, léčba, příčiny

Přerušení dýchání během nočního spánku se nazývá apnoe. Jedná se o syndrom, který je krátkodobým přerušovaným přerušením dýchání během spánku. Tento stav obvykle předchází chrápání. Pak se zastaví dýchání, pauza trvá asi 20-30 sekund (někdy až 3 minuty). Během této doby se spící osoba instinktivně snaží usnadnit práci dýchacího ústrojí - otočí hlavu, otočí se na bok nebo se probudí, po čemž se obnoví jeho dýchání.

Syndrom spánkové apnoe (zástava dýchání) není tak neškodný, jak se zdá. Podvědomí, které se pravidelně vyskytuje, způsobuje poruchy spánku, neustálý nedostatek spánku. Pokud ho nezacházíte, zvyšuje se riziko vážných zdravotních problémů v budoucnu.

Proč se spánková apnoe vyskytuje u dospělých, léčba, příčiny tohoto syndromu, které jsou známé? Promluvme si na www.rasteniya-lecarstvennie.ru o tomto:

Proč se ve snu vyskytuje spánková apnoe?

Existuje mnoho faktorů, které přispívají k rozvoji spánkové apnoe. Krátce na nich přebýváme:

- Nadváha. To je nejčastější příčina chrápání a zástavy dýchání ve snu. Nadměrné ukládání tuku v oblasti krku zvyšuje zatížení hrdla. Při dýchání zvyšuje břišní tuk zátěž na membráně. Velmi často, se snížením tělesné hmotnosti, se zastaví apnoe.

- Věkové změny. Je známo, že čím starší člověk se stává, tím slabší jsou jeho svaly. Popsaný syndrom se samozřejmě může objevit u lidí různého věku. Nejčastěji se však vyskytuje u mužů starší věkové skupiny, po 40-50 letech.

- Dlouhodobé užívání sedativních léků, hypnotik. Tyto léky uvolňují svaly, včetně svalů hrdla. To zase přispívá ke vzniku chrápání a krátkodobého zastavení dýchání.

- Vlastnosti struktury dýchacích cest. Vývoj syndromu je podporován zvětšenými mandlemi, zvýšenou velikostí jazyka, špatně vyvinutou dolní čelistí, ochablou oblohou, přítomností mnoha záhybů na ústní sliznici.

- Stav menopauzy, menopauzální změny, které přispívají k nadměrné relaxaci svalů hltanu.

- Chronická onemocnění doprovázená konstantní nazální kongescí, odchylkami nosního septa, zúženými nosními průchody.

- Přítomnost adenoidů, neurologických onemocnění přírody, diabetu.

Léčba zástavy dýchacích cest ve snu

Takový jev nelze ponechat bez řádné pozornosti. Osoba sama o své nemoci obvykle neví, nepamatuje si, co se s jeho tělem děje během spánku. O přítomnosti chrápání a apnoe mu říkají blízcí lidé, kterým zasahuje do normálního spánku.

Léčba syndromu začíná stanovením příčiny, která ji způsobila, a jejím následným vyloučením. Pacientovi je zejména nabídnuto chirurgické odstranění adenoidů, zvětšených mandlí. Korekce zakřivené přepážky se provádí, což vrací normální, plné dýchání člověku.

Lidé s nadváhou mají předepsanou léčbu, která zahrnuje speciální dietu, která jim umožňuje normalizovat jejich váhu v krátkém čase. Jak jsme řekli, zbavení se kil často pomáhá zcela se zbavit problému.

Pokud je příčinou neurologické onemocnění, provádějte léčbu s použitím stimulačních léků: Theofhylline, Acetazolamide, atd.

Radiové vlny se používají k opravě ochablé, oslabené patra, stejně jako ke změně jeho konfigurace. Tato technika je dnes nejefektivnější, zcela eliminuje útoky spánkové apnoe.

Kromě toho, používat jiné, stejně populární a poměrně efektivní metody zpracování - kapalný dusík, laser.

V některých případech, kdy léčba spánkové apnoe u dospělých nepřináší výsledky, se používá CPAP terapie. Tato technika je použití speciálního zařízení, které vytváří tlak, který je pohodlný pro osobu prostřednictvím speciální masky, kterou nosí před spaním. S pomocí přístroje může člověk klidně spát, dýchat normálně.

Jak lidový lék může přestat dýchat ve snu, které lidové prostředky jsou účinné?

- Pro usnadnění dýchání ve snu, uvolněte nosní průchody, dutiny z přebytečného hlenu, nahromaděné krusty. K tomu, denně, před spaním, umyjte nosní průchody fyziologickým roztokem (1 lžička mořské soli na 200 ml. Teplé vody).

- Pokaždé před spaním, během měsíce, pít sklenici čerstvě vymačkané bílé zelné šťávy s přidáním 1 lžičky. medu Med dobře promíchejte, aby se rozpustil, a pak vypijte.

- Pokud je nos neustále blokován, použijte kapičky uvolňující průchody z přebytečného hlenu. Protože farmaceutické nosní prostředky nemohou být používány po dlouhou dobu, léčitelé doporučují pro tento účel použít olej z rakytníku. Je nutné odkapávat 4 čepičky. před spaním (za hodinu).

Jak se zbavit apnoe u dospělých, léčba, jejíž příčiny jsme dnes zkoumali, pomůže středně pevné matraci, nízkému plochému polštáři. Udělejte si procházku před spaním, uklidňující teplé koupele, projděte si masáže.

Tato opatření, ve spojení s hlavní léčbou, lidové prostředky, pomůže rychle obnovit normální spánek a snížit frekvenci dýchání během spánku, nebo dokonce zbavit problému. Požehnej vám!

Proč je ve snu dýchání přerušeno?

Člověk může hodně mluvit o důležitosti spánku, každý sám o sobě ví, jak důležité je plně relaxovat a co se stane, když člověk nedostane „dávku“ zdravého spánku. Dýchání ve snu je jednou z nepříjemných příčin špatného nočního odpočinku. O této nemoci budeme dále diskutovat.

Apnoe a její vlastnosti

Spánek je přirozený stav odpočinku a odpočinku těla, ve kterém je vědomí částečně nebo úplně vypnuto, obnovuje se síla, zpracovávají se informace nahromaděné během dne. Je velmi důležité, aby tělo bylo dobře odpočaté, ale někdy jsou to překážky, například syndrom apnoe. Toto je jméno pro zastavení dýchání ve snu po dobu 10 sekund - 1 minuty, s opakovanými cykly pro celou dobu spánku. Osoba si obvykle příliš dlouho nevšimne svého projevu, dokud příbuzní nezačnou „vydávat“ poplach, vidět časté dechové držení a bledost pražce.
Existují dva typy patologie:

 1. Obstrukční syndrom spánkové apnoe je komprese a zúžení hltanu. Často je to způsobeno nadměrným množstvím tukových tkání, částečně se zavírá dýchací cesty, do krve vstupuje méně kyslíku a tělo reaguje naléhavě. Mozek s pomocí impulsu přináší svaly do tónu, člověk se zhluboka nadechne, po chvíli se celý proces opakuje.
 2. Syndrom centrální apnoe - způsobený problémy v centrální nervové soustavě. Mozek přenáší impulsy nepravidelně, svaly se nestají, dýchání je přerušeno.

Tam může také být smíšená apnoe, když oba problémy jsou přítomny.

Příčiny selhání dýchání ve spánku

Dech ve snu se může z různých důvodů zastavit:

 • Problémy s hmotností. Tuková tkáň obklopuje hrdlo, stlačuje ho a komplikuje průchod vzduchu do plic.
 • Stalking jazyk. Často způsobené abnormalitami ve struktuře kostry obličeje, totiž nesprávnou strukturou čelisti.
 • Zvýšené mandle palatinu, adenoidy (častější u dětí). Zhoršuje průchod vzduchu.
 • Problém nosního dýchání, spojený s přítomností alergické nebo chronické rýmy, zakřivení septa, nosních nádorů.
 • Příjem alkoholu, prášky na spaní, sedativa a jiná léčiva, tj. Látky, které mohou způsobit snížení tónu svalů krku.
 • Kouření
 • Srdeční selhání, které ovlivňuje práci centrálního nervového systému.
 • Nemoci a poranění mozku.

Často je spánková apnoe diagnostikována u těch, kteří chrápají, jsou obézní a kouří.

Důsledky

Je nebezpečné ignorovat zadržení dechu ve snu, protože je plná výskytu řady problémů:

 • Ospalost, podrážděnost.
 • Únava, deprese, problémy s pamětí.
 • Bolesti hlavy a závratě.
 • Hlasité chrápání.
 • Zvýšené riziko hypertenze, srdečního infarktu.
 • Zvýšené zatížení kardiovaskulárního systému.
 • Neurotické stavy.
 • Arteriální hypertenze, hypoxie, ischemická choroba srdeční, arytmie.
 • Zneužívání potravin a kávy s cílem omladit.
 • S věkem se zvyšuje pravděpodobnost vzniku syndromu.

Tento syndrom postihuje muže častěji než ženy.

Symptomatologie

Často, příbuzní a blízcí lidé si všimnou známek držení dechu. Jejich popis však nestačí k přesnému stanovení diagnózy, k identifikaci příčin ak předepsání adekvátní metody léčby.

Hloubkový výzkum se provádí, pokud má osoba:

 • Dech drží během spánku.
 • Hlasité chrápání.
 • Časté močení v noci.
 • Dlouhé (více než šest měsíců) dýchací potíže během spánku.
 • Únava a ztráta energie během dne.
 • Problém nadváhy.
 • Zvýšený tlak (zejména ráno a večer)

Chcete-li zjistit zpoždění v apnoe, stačí sledovat spáč. Tak, téměř okamžitě po ponoření do spánku, se ve spící osobě objeví chrápání. Po chvíli si všimnete dýchacích potíží, začne se přerušovat, chrápání a zvuky dýchání se neslyší. Navzdory zpoždění se člověk pokouší dýchat. Po 10–20 vteřinách a někdy i déle se spáč hluboce nadechne.

Kromě toho, spánek je charakterizován neklidem, úzkostí, člověk se otočí, může dokonce mluvit ve snu. Frekvence a trvání držení dechu přímo závisí na stupni syndromu. Pokud je forma těžká, čichání jsou patrná téměř okamžitě, když osoba usíná bez ohledu na polohu těla. Pokud je forma světlá, zastávky se objevují pouze v hluboké fázi spánku a pouze v postoji „na zádech“.

Diagnostika

Pro identifikaci patologie je nutné kontaktovat specialistu. Somnolog může předepsat diagnózu, nejlepší metodou je polysomnografie, při které se provádí elektroencefalografie, mytogram brady. Tento postup se provádí ve speciálních spánkových laboratořích. Existují instalovaná zařízení, která zaznamenávají různé indikátory, jako je aktivita mozku, svalové napětí, hladina kyslíku, měření krevního tlaku, kardiogram. Lékař zaznamená zastavení dechu, frekvenci a trvání, a tím určuje stupeň syndromu.

V závislosti na ukazatelích je zvolena léčebná metoda, přiřazena doporučení

Léčba

Mezi hlavní metody léčby apnoe patří:

 1. Pro porušení kostry tváře, například, malá čelist, zvláštní intraorální fixs (čepice) být přiřazen, který tlačit to dopředu a bránit jazyku v pádu dolů.
 2. Pokud je apnoe způsobena konzumací alkoholu a častým kouřením, stačí změnit váš životní styl, ukončit špatné návyky.
 3. Pro obezitu, dietu, zvýšenou fyzickou námahu, se doporučuje hubnutí. Všechny tyto důvody mohou být odstraněny samostatně, ale pokud výsledek není, je lepší kontaktovat specialisty.
 4. CPAP terapie. Postupem je použití speciálního dýchacího přístroje - masky spojené s přístrojem, který vytváří tlak. Jmenován v případech středně závažného a závažného průběhu syndromu. Pacient je nasazen na masku na nose, je vybrán tlak, vhodný pro dýchání, vzduch vstupuje do dýchacího traktu a nedovolí, aby se hrdlo zavřelo. Postup je popsán jako účinný, ale jeho nevýhodou je, že člověk bude muset spát v laboratoři s maskou na obličeji. Ale zároveň, použití tohoto typu terapie je relativně levný způsob, jak se zbavit apnoe. Kromě léčby CPAP se používají i jiné typy umělé plicní ventilace: terapie BIPAP a TRIPP, adaptivní ventilace, podobná principu činnosti.
 5. Gymnastika rozvíjet svaly hltanu. Jazyk se rozšiřuje co nejvíce dolů, je třeba jej držet po dobu až 5 sekund. Opakujte cvičení asi 30 krát, 2x denně. Stiskněte bradu rukou, pohybujte ji tam a zpět, opakujte 20 krát. Také se doporučuje provádět kruhové pohyby dolní čelisti v různých směrech.
 6. Hygiena spánku: vyberte si pohodlný polštář, udělejte kopec v čele hlavy, vyberte si pružnou a ne příliš měkkou matraci. Pokud je během spánku přerušeno dýchání v poloze „zpět“, je třeba se vyhnout spánku.

V některých případech může být nutná operace, která se provádí v následujících případech:

 • Pacient má adenoidy.
 • Přebytek měkké tkáně v hrdle.
 • Zakřivení nosní přepážky.

Během operace se provádějí také laserové plastiky měkkého patra, maxilofaciální a ORL operace. Expanze hltanu je zajištěna odstraněním jazyka a části měkkého patra. Operace však není vždy účinná, a proto není příliš populární.

Způsoby léčby spánkové apnoe jsou dány závažností onemocnění, příčinami a individuálními charakteristikami lidského těla.

Nemoci Apnea a ORL

Ústa člověka se neustále zvlhčují pomocí slin, která působí jako ochrana proti reprodukci mikrobů v sliznici. V případě spánku s otevřenými ústy se sliny vypařují, sliznice úst vysychá. To vytváří příznivé prostředí pro reprodukci mikrobů v ústech, což zvyšuje riziko nachlazení. Nejdříve musíte zjistit, proč dochází k dýchání úst.

Mezi běžné příčiny patří rýma alergické povahy, zvýšení adenoidů, zakřivení nosní přepážky a apnoe. Kromě toho, spánek s otevřenými ústy se často stává při nachlazení. Obvyklý výtok z nosu a nazální kongesce lze překonat pomocí vasokonstrikčních kapek, ale nezapomeňte, že je můžete používat ne déle než týden v řadě. Pokud toto pravidlo porušíte, může dojít k návyku a pak člověk nebude schopen dýchat bez kapek. U alergické rýmy jsou předepsány hormonální kapky, které pomáhají zlepšit dýchání. Ale hlavní léčba by měla být eliminace alergenů.

Pro ty, kteří mají problémy s nosní sliznicí, se doporučuje používat zvlhčovače. Nasycují místnost vodní párou (studenou nebo teplou), což zabraňuje vysychání vzduchu. Typ zvlhčovače se volí individuálně pro každý případ.

A co je nejdůležitější - nesedejte. Nezapomeňte se obrátit na zdravotnické zařízení, provést plán léčby u svého lékaře a zapomenout na dýchací potíže během spánku.

Jaké nemoci způsobují respirační selhání ve spánku

Dýchání během spánku je běžným problémem, kterému čelí mnoho lidí. Plné dýchání je základem lidského života a nedostatek vzduchu ve snu dává spoustu problémů. Náhle se rozvíjí a je charakterizován nepohodlím v hrudi, člověk začíná prožívat paniku, pocit, že ho někdo dusí.

Asfyxie během spánku se vyvíjí v důsledku snížení koncentrace kyslíku v krvi a zvýšení hladiny oxidu uhličitého. Tento stav je doprovázen porušením vegetativní funkce těla, což je důvod, proč se vyvíjejí nepříjemné symptomy a jsou možné závažné zdravotní problémy.

Příčiny selhání dýchání ve spánku

Příčiny udušení ve snu nejsou vždy spojeny s jakýmikoli chorobami - vzácné ataky se někdy vyskytují v nepřítomnosti jakýchkoli patologií po pití, psycho-emocionálního stresu, užívání určitých léků, v přítomnosti alergenů v místnosti, kde člověk spí. Pokud dojde k neustálému přerušení dýchání, měli byste věnovat pozornost vlastnímu zdraví. Mezi nejčastější faktory, které způsobují tuto patologii, patří poruchy těla z různých systémů a orgánů.

 1. Kardiovaskulární dysfunkce (angina pectoris, arytmie, vaskulární krize, akutní srdeční selhání). Tyto patologie jsou charakterizovány porušením schopnosti srdce pumpovat krev normálně, kvůli kterému je metabolismus kyslíku narušen.
 2. Bronchiální astma. S touto patologií mají pacienti často dušnost, která se může rozvinout do nočních záchvatů respiračního selhání.
 3. Nemoci štítné žlázy. V některých endokrinních patologiích je pozorován vzestup štítné žlázy, který vyvíjí tlak na průdušnici - z tohoto důvodu bere dech ve snu a dusí.
 4. Spánková apnoe. Syndrom přestane dýchat ve snu, ke kterému dochází v důsledku poklesu svalového tonusu s nadměrnou hmotností, zneužíváním sedativ, zvýšením mandlí. Ve dne je tento stav doprovázen ospalostí, pocitem slabosti, ranními bolestmi hlavy, nepravidelným krevním tlakem.
 5. Útoky na paniku. Nestabilní práce nervového systému způsobuje záchvaty paniky a symptomy podobné kardiovaskulárním onemocněním (zvýšený nebo pomalý pulz, zimnice, silný strach ze smrti).
 6. Spánková paralýza To je stav, který způsobuje dočasnou imobilizaci. Mozek neposílá signál zbytku těla v okamžiku probuzení, což je důvod, proč člověk zůstává vědomý, ale nemůže se pohybovat a mluvit, někdy vidí halucinace a cítí intenzivní strach.

Pokud jsou výše uvedené patologie vyloučeny, odpověď na otázku, proč se ve snu zadusíte, by měla být hledána v jiných faktorech. Seznam sekundárních příčin, které mohou způsobit spánkový apnoe, zahrnuje:

 • infekční a zánětlivé procesy, doprovázené otoky mandlí, zvýšením adenoidů, špatnou chladu;
 • anatomické patologie hlavy, krku, obličeje;
 • dysfunkce trávicího systému, autoimunitní poruchy;
 • nadváha;
 • kouření, včetně pasivních.

První předchůdce a další společná příčina zástavy dýchání ve snu je konstantní chrápání, které způsobuje změny v činnosti dýchacího systému, což je důvod, proč se vyvíjí udušení. Riziková skupina pro vývoj spánkové apnoe tedy zahrnuje osoby, které často chrápají.

Těhotné ženy mohou také trpět záchvaty nočního udušení - zejména v posledních měsících, kdy plod začíná vyvíjet tlak na membránu. Tento stav nepředstavuje vážné ohrožení zdraví matky nebo dítěte, ale k odstranění nepohodlí a snížení rizika hladovění kyslíkem se doporučuje, aby žena spala na posteli s vyvýšeným čelem nebo pod polštáři.

Jak se projevuje?

Hlavním projevem je pocit udušení a neschopnost vdechnout plnou hrudí a občas se zastaví dýchání při usínání a v některých případech se zastaví přímo během nočního odpočinku. Ti, kteří museli čelit tomuto stavu, to popsali takto: „Probudím se, nedýchám, nebo se udusím, když usínám, obávám se, že se už nebudu probudit, ale nemůžu se pohnout a požádat o pomoc.“ Tato podmínka se vyvíjí v několika fázích:

 • v první fázi se aktivuje činnost dýchacích orgánů, zvyšuje se frekvence a hloubka inhalace spolu s arteriálním tlakem a pulsem;
 • Pro další fázi je charakteristický opačný proces - pokles vitálních funkcí, prsty a nasolabiální trojúhelník získávají modravý nádech;
 • během třetí fáze je narušena aktivita dýchacích orgánů, dochází k zástavě dechu, která trvá od několika sekund do 2-3 minut, vymizí reflexy, mohou se objevit poklesy krevního tlaku, křeče nebo nekontrolované záškuby svalů;
 • během poslední fáze dochází k vážným poruchám dýchacího rytmu - dýchání je krátké a hluboké, inhalace je obtížná a křečovitá a výdech je vzácný.

Někteří lidé si neuvědomují, že se jejich dýchání zastaví během spánku nebo když usnou. K identifikaci porušení je nutné pozorovat stav pražce - začíná se chrápat, po kterém dochází k apnoe. Chrápání a dýchací hluk ustupuje, hrudník a břicho se pohybují a po 15-30 sekundách se dýchání obnovuje, spící osoba hlasitě chrápe a obnovuje se normální dýchání. Spánek v této době, zpravidla je velmi neklidný - člověk spěchá kolem, posouvá své končetiny a snaží se něco říct.

Co je nebezpečné zastavit dýchání během spánku?

Když člověk nalezne apnoe v sobě, nejdřív si myslí, že „když se dusím, když usínám, jaké důsledky to může znamenat?“. Kromě vážného nepohodlí, které tento stav způsobuje, způsobuje chronickou únavu, snížený výkon, zhoršenou imunitu a metabolické procesy a depresi. Kromě toho, lidé, kteří trpí apnoe, zvyšuje riziko vzniku hypertenze, mrtvice a srdečních infarktů - patologie, které mohou vést k smrti.

Diagnostika

Diagnóza vývoje těchto příznaků se provádí na základě symptomů a anamnézy - identifikace nemocí, které mohou způsobit zástavu dýchacích cest. Pro přesnou diagnostiku patologie se používají následující metody a postupy:

 • klinické vyšetření krve a moči pro detekci zánětlivých a infekčních procesů v těle;
 • vyšetření dýchacího systému na změny tkání, lézí, novotvarů a dalších patologií (radiografie, počítačová a magnetická rezonance, bronchoskopie, thoraskopie);
 • elektrokardiogram pro posouzení aktivity kardiovaskulárního systému;
 • polysomnografie, nebo kontinuální záznam mozkových impulsů, respirační aktivity a dalších životních funkcí těla během spánku.

Výše uvedené diagnostické metody vám umožní určit počet a trvání epizod respiračního zástavy, identifikovat změny v tělesných funkcích v této době a určit příčinu patologie.

První pomoc při udušení

Pacientovi by mělo být pomoženo, aby se posadil (v takové pozici, svaly, které jsou zodpovědné za dýchání, lépe pracovat), uklidněte ho a pak zajistěte čerstvý vzduch - odložte oblečení na hrudi, otevřete okno nebo okno. Pokud člověk i nadále spí během zhoršené respirační funkce, musí být pečlivě probuzen, usazen a nucen dýchat hluboko nosem.

V případech, kdy je bronchiální astma příčinou apnoe, může být na hrudník položena hořčičná sádra, na nohy je položen teplý obklad a uvnitř se rozprostře lék, aby se rozšířily průdušky (například Euphilin). Při poruchách respiračních funkcí způsobených edémem hrtanu alergického původu by měl být pacientovi podána jakákoliv antihistaminika ve formě tablet nebo injekcí a při kardiovaskulárních onemocněních - Validol, Valocordin nebo Nitroglycerin. Je lepší nedat pacientovi pít, protože hrdlo osoby po útoku na apnoe je napjaté a tekutina může vyvolat relaps patologie a další útok.

Léčba zástavy dýchacích cest ve snu - terapie CPAP

Léčba v režimu spánku

Chcete-li se zbavit astmatických záchvatů, měli byste odpovědět na otázku, proč se dýchání zastaví ve snu - poraďte se s somnologem a podrobte se komplexní diagnóze. Léčba zástavy dýchání ve snu na prvním místě zahrnuje odstranění základní příčiny patologie. Pokud je respirační funkce snížena v důsledku konzumace alkoholu, kouření nebo užívání prášků na spaní, tyto návyky musí být opuštěny a stav pacienta se brzy vrátí do normálu. V případě infekčních a zánětlivých onemocnění je nutná léčba dekongestanty, antihistaminiky a vazokonstrikčními látkami a v případě obezity by měla být výživa normalizována, měly by být zahájeny sportovní aktivity a úbytek hmotnosti by měl být eliminován. Tato doporučení jsou vhodná i pro osoby trpící asfyxií během spánku na pozadí poruch CNS - správný životní styl, snadná pohybová aktivita a procházky na čerstvém vzduchu pomohou normalizovat funkci spánku a dýchání.

Dobrý účinek, když přestanete dýchat v noci, dávají lékařské techniky, které jsou zaměřeny na umělou ventilaci plic (SINAP, VIPAP terapie atd.), Stejně jako speciální čepičky, které zabraňují pádu jazyka a uvolnění svalů hrtanu. V případě porušení anatomické struktury nebe nebo nosohltanu je u pacientů indikován chirurgický zákrok.

Spánek dýchání ve snu není neškodná patologie, která způsobuje nepohodlí a zasahuje do spánku, ale vážné onemocnění, které vyžaduje včasnou diagnózu a terapii. Chcete-li se naučit, jak léčit dech ve snu, měli byste ihned po prvních příznacích konzultovat odborníka.

Příčiny respiračního selhání ve spánku nebo syndrom apnoe. Proč se to děje a jak se léčit.

Apnea syndrom je krátký (až tři minuty) přestat dýchat během spánku. Zpoždění dýchání může být buď jednoduché nebo malé, nebo ve velkém množství - stovky dechových zpoždění za noc. Hlavním nebezpečím apnoe je, že v nejhorší situaci ve snu můžete zemřít. Proč dochází k zástavě dýchání během spánku a jak se chránit před syndromem apnoe?

Co je apnoe?

Když řeč je o zastavení dýchání během spánku, to je implikované obstrukční spánkové apnoe (OSA), který může být dvou typů: t

 • Apnoe - během spánku se svaly krku uvolňují natolik, že blokují dýchací cesty. V tomto případě může být dýchání přerušeno na 10 sekund nebo déle.
 • Hypopnea - když jsou dýchací cesty částečně blokovány a jen 50% kyslíku nebo méně vstupuje do plic. Dýchání se také zastaví na 10 sekund nebo déle.

Kromě OSA existuje další typ zástavy dýchání ve snu - syndrom centrální spánkové apnoe. Rozdíl mezi těmito dvěma typy apnoe je ten, že s OSA je dýchání způsobeno hltanovými tkáněmi, které mají blokovaný kyslík, a během centrální spánkové apnoe se zastaví dýchání v důsledku selhání mozku. Mozek nekontroluje respirační proces a nějak „zapomíná“, aby vyslal signál do dýchacího traktu, aby se otevřel. Z tohoto důvodu dochází k zástavě dýchání, která může být smrtelná.

Kvůli častým epizodám apnoe může člověk pociťovat problémy s kvalitou a délkou spánku. Faktem je, že když přestanete dýchat kvůli nedostatečnému množství kyslíku v plicích, tělo může jít z hlubokého spánku do povrchního, nebo může vyvolat probuzení. Člověk se může probudit a sedět na posteli, aby zachytil dech. Lidé si to často ani nepamatují, ale ráno se mohou cítit unaveni a cítit se bezesných.

Příznaky spánkové apnoe

Hlavním příznakem spánkové apnoe je zastavení dýchání během spánku, které je delší než interval 10 sekund (zastavení dýchání po dobu kratší než 10 sekund, může to být jen hluboký dech). Je téměř nemožné si všimnout příznaků apnoe na vlastní pěst - pro to potřebujete jinou osobu, která bude sledovat, jak dýcháte ve spánku. Nicméně, odhadnout, že osoba může mít epizody spánkové apnoe, to je možné pro silné chrápání a hlasité přerušované dýchání ve snu. Další příznaky apnoe, které může člověk odhalit v sobě:

 • Nadměrná únava během dne: člověk nechápe, proč nespal, i když spal dost času. Jen si nepamatuje, že se několikrát probudil kvůli zastavení dýchání.
 • Smysl suchých úst po probuzení, bolest v krku.
 • Bolesti hlavy, zvláště ráno.
 • Poškození paměti
 • Úzkost
 • Dráždivost.
 • Deprese
 • Snížené libido.
 • Snížené duševní schopnosti.
 • Močení více než dvakrát za noc.
 • Impotence.
 • Přírůstek hmotnosti.
 • Zvýšení hladiny cukru v krvi.
 • Vysoký krevní tlak ráno.

U mužů je spánková apnoe dvakrát častější než u žen. To je vysvětleno tím, že u mužů je více rozvinuto břišní dýchání, stejně jako struktura bránice a orofaryngu a hrtanu. Muži častěji a více chrápají, což může být jeden z příznaků spánkové apnoe. Přijetí alkoholu přispívá k výskytu syndromu apnoe. To také vysvětluje, proč muži častěji pociťují zástavu dýchání ve svém spánku - častěji pijí alkohol než ženy.

Riziko apnoe se zvyšuje s věkem, 60% lidí starších 65 let trpí tímto onemocněním. Tento syndrom se však může vyskytnout také u mladých lidí, a dokonce i u dětí, 60% novorozenců také zažívá spánek s dechem. Mnoho lidí si ani neuvědomuje, že mají noční spánkovou apnoe - asi 7% lidí si toto onemocnění nevšimne a je v ohrožení.

Hlavní příčiny spánkové apnoe

Spánkové dýchání může nastat z mnoha důvodů. Je třeba rozlišovat mezi obstrukční spánkovou apnoe a syndromem centrální spánkové apnoe, stejně jako apnoe u dětí.

Příčiny obstrukční spánkové apnoe

Faktory přispívající k zástavě dýchacích cest ve spánku s OSA:

 • Porušení struktury čelistí. Když čelist není dostatečně velká, během spánku, jazyk osoby padá zpět, blokování dýchacích cest.
 • Příliš velký jazyk.
 • Malý nebo krátký krk.
 • Nadváha nebo obezita - v tomto případě tuk "rukáv" obklopuje hrdlo, mačkání to.
 • Zvětšené mandle nebo adenoidy - vytvářejí mechanickou překážku proudění vzduchu.
 • Pití alkoholu nebo prášky na spaní - uvolňují svaly hltanu do takového stavu, že se prakticky drží pohromadě, takže je pro člověka obtížné dýchat ve spánku.
 • Nedávná chirurgie horních cest dýchacích.
 • Chronická onemocnění horních cest dýchacích - sinusitida nebo vazomotorická rýma.

Když dýchací zástava způsobená OSA, osoba cítí ostré kyslíkové hladovění, protože retence kyslíku trvá docela dlouho. Aby se nakonec dostal nezbytný kyslík, mozek se náhle probudí a vydá signál do plic, což způsobí, že se člověk vydá ostrý, hlučný dech. Poté může člověk hlasitě odposlouchávat, až se svaly znovu uvolní a přijde další epizoda apnoe.

Příčiny centrální spánkové apnoe

CACS může být způsobena řadou důvodů souvisejících s fungováním mozku:

 • Užívání opioidů - heroin, morfin, methadon.
 • Selhání srdce nebo ledvin.
 • Je vysoko v horách.
 • Průchod CPAP terapie. Během této terapie je CASIC vedlejším účinkem, který zmizí po ukončení léčby.

Příčiny apnoe u dětí

U novorozenců se zastaví dýchání během spánku. Důvodem je skutečnost, že respirační systém dosud nebyl plně vyvinut. Po několika týdnech nebo měsících po porodu zpravidla zmizí noční spánková apnoe u kojenců. Mnoho rodičů se obává, že toto onemocnění může vést k syndromu náhlé smrti dítěte. Neexistují však žádné vědecké důkazy o tom, že tyto věci souvisí.

Příčiny OSA u novorozenců:

 • vrozené zúžené dýchací cesty;
 • abnormálně vyvinuté hrtanové svaly;
 • obstrukce horních cest dýchacích;
 • abnormální vývoj čelisti, pád jazyka dozadu, rozštěp patra.

Důvody pro CACC u novorozenců mohou být:

 • traumatické poranění mozku během porodu;
 • zvýšené hladiny kyslíku v krvi bezprostředně po narození;
 • hemoragie v lebce, hematomy mozku;
 • nesprávný vývoj mozku.

Pokud jsou prsty nebo obličej dítěte modré, puls se zpomalil na 90 úderů za minutu, tělo dítěte se cítí bez tónu, ramena a nohy klesají, dítě odmítá prsa, měli byste okamžitě zavolat sanitku.

U starších dětí mohou být příčinou spánkové apnoe u dětí adenoidy, zvětšené mandle nebo problémy s dýcháním nosu: alergie nebo rýma. Také dítě může být porušením struktury kostry obličeje nebo obezity, které narušuje normální cirkulaci vzduchu během spánku. Pokud máte podezření, že máte apnoe, musíte navštívit pediatra nebo otolaryngologa.

CPAP terapie pomůže dětem se syndromem apnoe.

Diagnostika a léčba spánkové apnoe

Chcete-li zjistit apnoe, měli byste sledovat spánek pacienta. První symptomy jsou rozpoznány příbuznými, následná diagnóza bude prováděna v nemocnici: bude kontrolováno proudění vzduchu během výdechu, hladina kyslíku v krvi a chrápání. Pacient si také vezme obraz plic, provede kompletní krevní obraz, krevní test na cukr a vyšetření moči. Správná diagnóza je hlavním klíčem k úspěchu léčby apnoe, protože nebude fungovat pro odstranění této nemoci - pacient musí zvolit individuální léčbu, která pomůže člověku plně dýchat ve spánku.

Pro léčbu OSA aplikujte několik různých technik. Téměř všichni pacienti mají předepsanou léčbu CPAP. To vám umožní saturovat plíce kyslíkem, narovnat stěny dýchacího ústrojí. Po této terapii se zastaví spánková apnoe. Tento postup se nedoporučuje u pacientů s centrální spánkovou apnoe, protože není účinný.

Pokud má pacient apnoe způsobenou porušením struktury kostry obličeje, může být nutná operace. Také chirurgicky lze odstranit zvětšené mandle nebo adenoidy, blokující přístup kyslíku do dýchacích cest. Při alergiích jsou předepsány hormonální kapky. S malou čelistí lze použít speciální intraorální uzávěry, které tlačí čelist dopředu, což umožňuje volný oběh vzduchu. Používejte je pouze během spánku.

Čepice jsou speciální intraorální zařízení, která podporují normální cirkulaci vzduchu během spánku.

Když CACS je předepsán léky, zaměřené na odstranění příčin apnoe. Hlavním úkolem léků je obnovit řádné fungování mozku, plic a srdce.

Odmítnutí špatných návyků, které jsou často jen příčinami apnoe, bude velmi účinné. Alkohol, cigarety, drogy a prášky na spaní - všechny tyto věci mohou vyvolat pravidelné přerušení dýchání během spánku. Při obezitě musí pacient zhubnout. 15-20% snížení tělesné hmotnosti může zachránit pacienta před problémem spánkové apnoe. Samo-léčení je však přísně zakázáno používat - užívání drog může způsobit alergie a edém hrtanu, což situaci ještě zhorší.

Zastavení dýchání během spánku

Apnoe nebo zástava dechu ve snu se nejčastěji neuvědomuje, ale po probuzení se může projevit v bolestech hlavy, pociťovat přetrvávající únavu. K takovému jevu dochází často, takže je důležité vědět, co je to apnoe a jaké jsou metody, jak se jí zbavit.

Klasifikace

Apnea, přeložený od starověkého řeckého jazyka (ἄπνοια), znamená “ne-vítr”. Onemocnění je charakterizováno krátkodobým přerušením dýchání během spánku, po kterém následkem následného udusení následuje konvulzivní dech. Obnovení volného pohybu proudění vzduchu nastává nezávisle, i když často předchází probuzení.
Vzhled těchto útoků ve snu u dospělých je způsoben nedostatkem vědomé regulace fungování dýchacích svalů. Spánková apnoe je klasifikována podle několika ukazatelů (zadržení dechu, příčiny udušení, závažnost onemocnění).
Úplností dechové apnoe je:

 • kompletní. Současně je tok vzduchu cirkulující v dýchacích cestách zcela přerušen, což způsobuje rychlý výskyt silného udušení;
 • částečné Charakterizován poklesem volného průtoku vzduchu do plic o 40% nebo více. Tento jev se nazývá hypopnea.

Typicky, dech držet ve snu nepřesáhne tři minuty, jak mozek reaguje na nástup nedostatku kyslíku, nutit osobu k probuzení, obnovit normální fungování.
V závislosti na faktorech vyvolávajících zástavu dýchání se rozlišují tyto typy apnoe:

 • obstrukční, vyskytující se v důsledku obstrukce (blokády) v horních dýchacích cestách;
 • centrální, kvůli nerovnováze ve fungování mozku nebo srdce;
 • indikuje přítomnost komplexu respiračních poruch.

V souladu s počtem zastávek dechu za noc existují tři stupně, které charakterizují závažnost onemocnění:

 • snadné (5 - 9 krát);
 • médium (10–19);
 • těžké (nad 20).

Správná identifikace typu apnoe se stává prioritní podmínkou pro jmenování účinných terapeutických opatření.

Příčiny spánkové apnoe

Známé příčiny apnoe jsou různé a liší se v závislosti na typu onemocnění.
Vzhledem k faktorům vyvolávajícím obstrukční spánkovou apnoe je jich několik.

1. Vzhled překážek v dýchacích cestách pro volný pohyb vzduchu.

Takový jev se může projevit z několika důvodů:

 • vrozená patologie dýchacího traktu, vyjádřená v zúžení;
 • Thornwaldova cysta, polypy lokalizované v nose;
 • zakřivení nosní přepážky;
 • adenoidy;
 • časté recidivy angíny;
 • alergie;
 • nedostatečně vyvinutá dolní čelist s posunem dozadu;
 • nádorové procesy v hltanu;
 • zvýšení jazyka v důsledku akromegálie;
 • obezita.

2. Ztráta svalového hltanu.

Taková porušení mohou vyvolat následující nepříznivé faktory:

 • zneužívání alkoholu;
 • brát nějaké léky, které podporují svalovou relaxaci - některé prášky na spaní, trankvilizéry, svalové relaxanty;
 • onemocnění štítné žlázy;
 • vznik nerovnováhy v průchodu nervových impulzů generovaných mozkem, které jsou určeny k udržení svalů v dobrém stavu, s rozvojem svalové dystrofie a dalších svalových patologií;
 • poškození v důsledku poranění nebo operace periferních nervů.

Analýza toho, co je klíčovým důvodem pro rozvoj centrální apnoe, charakterizované náhlým nedostatkem signálů z mozku do dýchacích svalů, které kontrolují dýchání. Je třeba rozlišovat několik skupin nepříznivých provokativních faktorů.

 1. Prudký pokles normální funkce dýchacího centra, který se nachází v mozku. Existuje podobný stav u Ondinova syndromu, poškození mozkového kmene, vývoje nádorů, cyst nebo krvácení.
 2. Nedostatečný přísun krve nebo porucha výměny plynu. Tyto typy příčin respiračního selhání během spánku se vyskytují při kardiovaskulárních nebo plicních onemocněních.

Je třeba poznamenat, že při detekci apnoe u dospělých jsou muži s větší pravděpodobností vystaveni riziku.

Charakteristické příznaky

Symptomy charakteristické pro apnoe jsou vyjádřeny v chrápání, přerušovaném, hlučném dýchání. Osoba sama o sobě nemůže poznamenat, že má jakékoli známky selhání dýchání. To je zřejmé pro lidi, kteří jsou blízko spaní.

Když se zastaví dýchání, je patrná úzkost. Muž začne otáčet hlavou, otočit se. Vyznačuje se častým probuzením, během kterého okamžitě začíná vtahovat vzduch.

Existují i ​​jiné příznaky, které při spaní vykazují poruchy dýchání;

 • střídavé chrápání s obdobím náhlého ticha;
 • bušení srdce při nočním probuzení v důsledku pocitu udušení;
 • pocení;
 • výskyt obtíží při pokračování spánku po úzkém probuzení;
 • vzhled noci potřebu vyprazdňování močového měchýře.

Po probuzení jsou charakteristické příznaky častého zastavení dýchání následující stavy:

 • bolest hlavy;
 • žádný pocit odpočinku po spánku;
 • ospalost ve dne, snížení výkonu;
 • sucho v ústech;
 • chronická podrážděnost;
 • poškození paměti, snížená koncentrace;
 • možnost impotence.

Takový komplex negativních účinků na organismus by měl motivovat lidi, kteří trpí syndromem spánkové apnoe, být opatrnější na kole, kontrolovat se při provádění odpovědné práce, naučit se omezovat negativní emoce během osobní komunikace.

Diagnostické metody

Pokud máte podezření na respirační selhání, je provedena diagnóza, která zahrnuje několik směrů.

 • Vizuální pozorování, průzkum

Lékař v počáteční fázi zjistí přítomnost příznaků spánkové apnoe. Pomáhá objasnit obraz přítomnosti důkazů od jiných členů rodiny, kteří mohli pozorovat neklidné chování během spánku.

Nepřímé příznaky, které zahrnují únavu, ospalost, podrážděnost, jsou brány v úvahu.

Během vyšetření jsou měřeny parametry dýchání, je kontrolována průchodnost nosních průchodů, detekována možná přítomnost patologických změn v horních dýchacích cestách. Provádí se krevní test.
Důležité informace lze získat připojením k zařízení, registrací nezbytných parametrů během spánku. Takový postup se v případě potřeby provádí na klinice. Pacientovi může být vydáno přenosné zařízení k vyšetření doma.
"alt =" ">

Metody zpracování

Vzhledem k tomu, že zastavení dýchání při usínání může být provokativní okamžik pro závažné patologické stavy, nelze ignorovat doporučení lékařů na léčbu apnoe. Existuje několik úspěšně testovaných a vykazujících dobré výsledky lékařských metod.

1. Změny životního stylu

Znalost některých faktorů vyvolávajících vznik spánkové apnoe může být hlavním motivem jejich eradikace. Tento přístup je účinný v přítomnosti mírného onemocnění.

Pro obezitu musíte kontaktovat specialisty a najít bezpečnou metodu, jak se zbavit kil. Je nutné přestat kouřit, aby se minimalizovalo množství alkoholu (doporučuje se začít zcela střízlivý životní styl).

2. CPAP (CPAP) - terapie

Podstatou této progresivní lékařské techniky je použití speciálně vyvinutého zařízení, s nímž lze během spánku normalizovat dýchání. Indikace pro tuto metodu je vývoj střední nebo těžké závažnosti apnoe.

Ve večerních hodinách je maska ​​položena na nos před spaním. Existují odrůdy, které pokrývají jak ústa, tak nos. Za konstrukčního tlaku zařízení zajišťuje konstantní průtok vzduchu do dýchacích cest. To zabraňuje nedobrovolnému uzavření kanálků měkkými tkáněmi. Pokročilá zařízení nejnovější generace jsou vybaveny zvlhčovačem vzduchu. Mají dostatek nastavení, aby vyhovovaly specifickým potřebám pacientů.

Aplikací léčby pomocí zařízení CPAP je možné zajistit plný spánek. Také tato metoda je prevence mrtvice a srdečního infarktu.

Některé nežádoucí účinky jsou zohledněny:

 • nepohodlí ve fázi zvyknutí si na masku;
 • výskyt nazální kongesce;
 • bolest hlavy;
 • obtíže s nosním dýcháním;
 • bolest v uších;
 • bolest žaludku, nadýmání.

S neustálým výskytem takovýchto reakcí bude nutné odborné poradenství.

3. Mandibulární dlaha

Při rozhodování, jak léčit apnoe, může lékař doporučit použití mandibulární dlahy identické s čepičkou používanou ve sportu. Toto zařízení fixuje dolní čelist, stejně jako jazyk, což způsobuje volné dýchání bez rušení.

Na zuby se položí pneumatika vyrobená z gumového materiálu, který pevně upevní spodní čelist. Při mírné spánkové apnoe je léčba takovým zařízením účinná a přináší výraznou úlevu. Hlavní podmínkou je kompetentní výběr velikosti, takže se musíte obrátit na zubaře, který má dovednosti v tomto směru.

4. Chirurgický zákrok

Pokud není možné léčit spánkovou apnoi pomocí speciálních přístrojů, může být chirurgický zákrok indikován v následujících případech:

 • zakřivení nosní přepážky;
 • malá dolní čelist;
 • hypertrofovaných mandlí.

Pokud často ve snu, který se nadechne, pak léčba spánkové apnoe může mít formu následujících typů operací.

 • Tracheostomie. Při úplném zablokování horních cest dýchacích je do průdušnice vložena speciální trubice, která umožňuje volný průtok vzduchu do plic.
 • Uvulopalatofaringoplastika. Během operace se odstraní přebytečná tkáň měkkého patra. Pokud je to nutné, může být jazyk odstraněn. Taková operace je často prováděna u dospělých pacientů.
 • Adenoidektomie. Pokud adenoidy zasahují do dýchání volně ve snu, měly by být odstraněny.
 • Tonzilektomie. Během takové operace se odstraní hypertrofované mandle.
 • Pilířový systém. Aby bylo měkké patro stabilnější a pevnější, vložte tenké implantáty z hustého materiálu.
 • Bariatrická chirurgie. Při identifikaci závažné obezity jako klíčové příčiny noční apnoe může být nezbytné přišroubovat žaludek nebo snížit jeho objem instalací speciálního balónu.

Jaký typ operace bude nejúčinnější, je rozhodováno individuálně v každém jednotlivém případě.
"alt =" ">

Lidové léky

Dokonce i krátké přerušení dýchání během spánku je nebezpečné, zejména pro oslabené tělo. Terapeutický komplex může zahrnovat léčiva vyráběná podle tradičních receptur medicíny.

 • Pro řešení respirační dysfunkce způsobené nadbytkem hlenu umožní noční promývání nosních cest mořskou solí (lžičkou) rozpuštěnou v zahřáté předvařené vodě (200 ml).
 • Bílý zelný džus (200 ml) přinese užitek, ve kterém se med (lžička) přidává ihned po lisování a opilý před spaním.
 • Silná nazální kongesce po dobu jedné hodiny před usínáním kape 4 kapky oleje z rakytníku.
 • Pro posílení těla, léčbu kardiovaskulárního systému, odstranění hlenu z plic, použití černého kmínu. Pro infuzi do 200 ml vroucí vody nalijte lžíci surovin a držte ji na 15 minut. Pijte před jídlem dvakrát denně. Délka kurzu je 2 měsíce.
 • V závažných případech se doporučuje připravit směs několika rostlin. Budete potřebovat 100 g šalvěje, přesličky (trávy), lopuchu (listí), hlohu (bobule). Také ve sbírce obsahuje 50 gramů sabelnik (root). Po mletí se všechny složky smísí. Ráno připravte odvar a nalévejte do 500 ml vody lžíci směsi. Po varu se vaří 5 minut. potom se bujón zfiltruje a ochladí. Pít denně 4 krát sklenici.

Existuje poměrně málo receptů z řady lidové moudrosti, takže můžete snadno najít správnou možnost.

Důsledky

Je důležité, aby každý člověk pochopil, co je spánková apnoe a jak toto onemocnění může být nebezpečné, pokud není léčeno.

Mezi negativní účinky častého zpoždění při dýchání jsou zaznamenány následující patologické stavy:

Mohou se objevit neurologické poruchy, může se objevit diabetes typu 2. Pro muže se impotence stává nepříjemným důsledkem. Lidé s vysokou závažností apnoe jsou ohroženi z důvodu možnosti náhlé zástavy srdce.

Spánková apnoe

Zastavení dýchání během spánku nebo spíše opakované zastavení dýchání indikuje přítomnost vážného onemocnění - syndrom spánkové apnoe.

Osoba s apnoe ze zřejmých důvodů si nevšimne a nepamatuje si, co se s ním ve snu děje. Jeho příbuzní věnují pozornost tomuto problému poprvé, který, když pozoruje spáč, vidí, jak opakovaně přestává dýchat po dobu 10, 20, 40 nebo více sekund a často bledne nebo se modlí, když se zastaví dýchání.

Onemocnění přestane dýchat pozorované u 5-7% lidí a u pacientů s hypertenzí a ischemickou chorobou srdeční dosahuje frekvence 30%. Ale navzdory rozšířené prevalenci nemoci se říká, že syndrom spánkové apnoe je překvapivě nízký.

Co dělat

Pacienti často říkají, že když měli podezření na symptomy apnoe, měli ztrátu: „Co mám dělat, když přestanu dýchat ve spánku? Co dělat? Kdo kontaktovat? Naštěstí máme na tyto otázky odpovědi.

Za prvé je důležité pochopit: syndrom respiračního zástavy ve snu nemůže být doma vyléčen sám. To je důvod, proč první krok k uzdravení musí být nutně cesta k lékaři, který se zabývá problémy se spánkem - odborníkem na spánek. Bude schopen diagnostikovat apnoe, posoudit závažnost stavu a vybrat léčbu vhodnou pro danou situaci.

Jak vzniká nemoc

Spánková apnoe se vyskytuje, protože hltan, který je normálně dutá trubka přes kterého proud vzduchu prochází do plic a záda, u nějakého bodu ukáže se být kompletně uzavřený pro množství důvodů. V tomto případě lékaři hovoří o vývoji obstrukční spánkové apnoe, od slova "obstrukce" - blokování.

Mnohem méně často se to děje jinak: problém nastává na úrovni centrální nervové soustavy. Mozkové dýchací centrum pracuje přerušovaně a přenáší impulsy do svalů hrudníku a do tisku pravidelně, což vede k přerušení dýchání během spánku. Tento typ apnoe se nazývá centrální.

Příčiny selhání dýchání ve spánku

Dá se říci, že syndrom obstrukční apnoe je onemocnění obézních lidí: tuková tkáň, jako spojka, obklopuje hrdlo zvenčí, což vede k jeho stlačení a zúžení. Během spánku, kdy se svaly uvolňují a ztrácejí svůj tón, se lumen dýchacích cest někdy úplně uzavře a člověk přestane dýchat.

Pak se stane následující: koncentrace kyslíku v krvi začne klesat, a to se děje, dokud nebude fungovat „systém nouzové reakce“ a mozek se probudí. Mozek dává impulz svalům a vede je k tónům. Osoba se zhluboka nadechne, často s hlasitým chrápáním a pokračuje ve spánku. Pak se svaly postupně uvolňují a situace se opakuje.

Existují i ​​jiné příčiny spánkové apnoe ve spánku, kromě obezity. Apnoe u dospělých se vyskytuje v důsledku užívání prášků na spaní, sedativ, kouření, konzumace alkoholu, poruch dýchání nosu, změn souvisejících s věkem a mnohem více. Kombinace několika kauzálních faktorů také není neobvyklá.

Syndrom obstrukční apnoe u dítěte vzniká v přítomnosti adenoidů nebo výrazného nárůstu mandlí palatinu (například u chronické tonzilitidy), méně často u obezity a alergické rýmy.

Centrální apnoe syndromu se vyvíjí v důsledku srdečního selhání, onemocnění a poranění mozku.

Léčba spánkové apnoe

Program léčby apnoe přímo závisí na výsledcích vyšetření. Pokud se ukáže, že zastavení dýchání ve spánku je způsobeno nadbytkem měkkých tkání hltanu, v mírnějších formách apnoe, operace může být provedena na obloze. Když zakřivení specialisty na nosní přepážku a adenoidy může také doporučit vhodnou operaci.

S těžkým a středně závažným průběhem nemoci nemá chirurgická léčba zástavy dýchání během spánku více než 30% pozitivních výsledků. V této situaci je často jedinou vysoce účinnou metodou léčby CPAP terapie. Pro jeho realizaci se používá speciální zařízení, kterým se vzduch přivádí do dýchacích cest pražce pod mírným přetlakem. Vzduch narovnává dýchací cesty a zabraňuje uzavření hrdla.

V centrální apnoe se také používá CPAP terapie, stejně jako adaptivní serva, terapie BIPAP a TRIPP, což jsou další typy mechanické ventilace.

Kromě uvedených metod léčby se ostatní používají situačně. Například s nazální kongescí (obzvláště často s alergickou rýmou) se používají speciální kapky na bázi hormonů, které eliminují otoky sliznic a zlepšují dýchání.

Lidé, kteří užívají hypnotika a alkohol, se někdy mohou vyrovnat se syndromem apnoe, jednoduše se vzdávají užívání těchto drog a alkoholu. Odvykání kouření má vždy pozitivní vliv na dýchací funkce.

Existují intraorální přístroje, jako jsou zubní čepice nebo dětské dudlíky, které během spánku používají lidé, kteří přestali dýchat, jsou způsobeny recesí jazyka.

Bez ohledu na příčinu zastavení dýchání, gymnastika bude užitečná pro posílení svalů krku. Snížení hmotnosti může také poskytnout výrazný pozitivní účinek u převážné většiny pacientů s apnoe. Poziční léčba je schopna zlepšit situaci dýchání ve snu, ve kterém je hlava lůžka zvýšena o 10-15 centimetrů pomocí nízkého stojanu.

CPAP vybavení v Spiromedical

Společnost Spiromedical prodává kvalitní somnologická zařízení vyráběná v Německu. CPAP-, BIPAP-, TRIPP-aparáty, adaptivní servoventry a mnoho dalšího jsou v prodeji. Kompletní seznam diagnostických a léčebných zdravotnických přístrojů naleznete v katalogu zveřejněném na webových stránkách. V otázkách akvizice, údržby a provozu můžete konzultovat s odborníky ve všední dny na čísle 8 (495) 988-64-90 nebo 8 (495) 773-31-95.