Image

L-karnitin ve výživě: pro hubnutí, ve sportu

Někteří výzkumníci přisuzují l-karnitin látkám podobným vitamínům a některým vitamínům.

L-karnitin zpravidla vstupuje do těla s jídlem, ale za určitých podmínek může být syntetizován v těle: v játrech z kyseliny glutamové.

L-karnitin v potravinách: sýr, maso, tvaroh, ryby, drůbež.

Role v těle: dodávka mastných kyselin v mitochondriích. Vzhledem k účinku l-karnitinu na subcelulární úrovni je vidět, že ovlivňuje hlavně mitochondrie, „energetické stanice“ buňky. Jsou to mitochondrie, které dodávají buňkám energii, spalování sacharidů, tuků a bílkovin. Nejaktivnější prací jsou mitochondrie srdce, asimilace mastných kyselin a mitochondrie jater, které dodávají energii do celého těla.

Co se týče evoluce, mitochondrie jsou nejvíce „mladými“ orgány buňky. Jakákoliv nepříznivá situace tedy naruší jejich práci v první řadě: nemoc ovlivňuje především výměnu energie. L-karnitin v tomto případě je něco jako lék na všechny nemoci, protože přispěním ke zlepšení bioenergie může být léčena prakticky jakákoliv choroba.

Nedostatek l-karnitinu zvyšuje pravděpodobnost vzniku řady onemocnění - anginy pectoris, intermitentní klaudikace atd.

Průměrná denní spotřeba l-karnitinu je 300 mg, maximální povolené množství je 900 mg.

L-karnitin pro hubnutí

L-karnitin byl schopen otevřít éru tvorby nových léků proti nadměrné tukové tkáni.

Co je tuk u lidí? Jeho chemické složení: triglyceridy - estery glycerolu a mastné kyseliny s dlouhým řetězcem. V lidském těle probíhá proces štěpení tuku (lipolýza) následovně: tukové molekuly se štěpí konstantní rychlostí, pak určité množství mastných kyselin a glycerolu proniká do krve, přibližně ve stejném množství, jaké se dostávají z krve do podkožní vrstvy tuku.

Všechny léky na hubnutí před použitím L-karnitinu měly určitý účinek na tělo: rozpad mastných molekul se zvýšil, mastné kyseliny a glycerin vstoupily do krve ve velkém množství. Současně zůstal proces syntézy tuku stejný, protože schopnost mastných kyselin vstupovat do struktury buňky je přísně omezena. V důsledku špatné penetrace zůstává spalování tuků v těle na staré úrovni. Je známo, že během spalování tuků tělo přijímá dvakrát více energie, než při spalování proteinů nebo sacharidů, avšak mastné kyseliny jsou špatně oxidovány, a proto je použití tuku jako zdroje energie omezeno. Schopnost pronikání mastných kyselin je ve skutečnosti způsobena 100% stavem určitých proteinů - „kanálových proteinů“ v buněčné membráně.

Když mastné kyseliny vstoupí do krevní masy (ve velkém množství), tělo reaguje takto: zvýšení tělesné teploty, zvýšení nervové excitability, tachykardie se vyskytuje, atd. Navíc, zatímco mastné kyseliny jsou oxidovány, volné radikály jsou syntetizovány - vysoce toxické sloučeniny které poškozují buněčné membrány v těle - v důsledku toho ovlivňují všechny orgány a systémy. Také oxidace buněčných membrán volnými radikály je jedním z hlavních faktorů stárnutí a původce takových onemocnění, jako je ateroskleróza a onkologie. To znamená, že stimulovat rozpad tuků v těle, jak zhubnout, je nejhorší způsob.

Aby L-karnitin zhubl, má jedinečnou vlastnost - zvyšuje schopnost mastných kyselin pronikat do buněčné membrány. Nemá vliv na rychlost rozkladu mastných molekul, ale tělo začíná absorbovat více tukové tkáně pro energii. A v důsledku toho snižuje rychlost produkce tukových molekul ve vrstvě podkožního tuku.

Příjem L-karnitinu pro hubnutí poskytuje stabilní ztrátu tukové tkáně konstantní rychlostí bez změn ve stravě. Zároveň mastné kyseliny netvoří toxické volné radikály, ale syntetizují energii, která je uložena jako ATP. Schopnost l-karnitinu zničit tukovou tkáň je způsobena přítomností vysoce mobilních radikálů methyl (-CHS) v molekule.

L-karnitin: sportovní výživa

L-karnitin a srdce

L-karnitin má pozitivní vliv na práci srdečního svalu, protože 70% energie do srdce je poskytováno mastnými kyselinami - zvyšuje sílu a vytrvalost. Množství proteinu v srdečním svalu se také zvyšuje, a zejména hladina glykogenu.

Pokud potřebujete zvýšenou odolnost v aerobních sportech (běh, plavání, veslování atd.), Může být l-karnitin velmi cenný. Pro maximalizaci energie, pokud sportovec není konfrontován s problémem hubnutí, můžete kombinovat l-karnitin s vysokým obsahem tuku ve stravě. Současně s významnými dávkami l-karnitinu se podává speciálně vyvinutá strava s vysokým obsahem tuku. Tato metoda je například výhodnější, chcete-li se vyhnout ztrátě hmotnosti během cvičení.

Anabolický účinek l-karnitinu

Anabolické působení je stimulace syntézy proteinů. Ve sportovní medicíně se l-karnitin používá jako kvalitní dopingový anabolický prostředek, který zvyšuje sílu, vytrvalost a svalovou hmotu, zvyšuje stravitelnost sacharidů, bílkovin a vitaminů. Lék kombinuje anabolické a tonické účinky a je bezpečný.

L-karnitin a játra

Energetický a anabolický účinek l-karnitinu má příznivý vliv na játra. Jeho detoxikační a protein-syntetické funkce jsou posíleny. Hladina glykogenu v játrech se zvyšuje. Intenzivněji játra rozkládají pyruvové a mléčné kyseliny - "únavové toxiny". Z toho vyplývá, že l-karnitin zvyšuje vytrvalost a anaerobní sporty (powerlifting, kulturistika atd.).

Pozoruhodnou vlastností l-karnitinu je schopnost snížit hladiny cholesterolu v těle a zpomalit tvorbu aterosklerotických plaků. Zvyšuje syntézu lecitinu v játrech pomocí vysoce mobilních methylových radikálů. Lecitin je látka, která vymývá cholesterol z aterosklerotických plátů. V důsledku toho l-karnitin přispívá k dosažení aktivní dlouhověkosti.

Použití L-karnitinu ve sportovní medicíně

 • jako nedopingový anabolický prostředek v anaerobních sportech - v kulturistice, powerliftingu, vzpírání, wrestlingu atd.;
 • jako způsob, jak snížit podíl tukové tkáně a "suchých" svalů v kulturistice, zápase a boxu během snižování hmotnosti a přechodu na lehčí hmotnostní kategorii;
 • jako způsob léčby stavu chronické přepracování a přetrénování.

L-karnitin a játra

Hlavní funkcí L-karnitinu, látky produkované v lidském těle játry, je udržení energetické bilance. Levokarnitin přenáší mastné kyseliny do buněk a přeměňuje je na energii. S jeho pomocí se tělo rychleji zbavuje negativních látek a metabolismu bílkovin, což má příznivý vliv na játra a tím i na celé tělo.

Obecné pojetí

Nejčastěji je tato látka přisuzována aminokyselinám a její struktuře vitamínům skupiny B. Druhým názvem L-karnitinu je vitamin BT. To obvykle vstupuje do těla spolu s produkty, jako je maso, ryby, tvaroh, sýr. Je také schopna produkovat tělo v procesu interakce dvou aminokyselin - methioninu a lysinu. Tento proces probíhá v játrech a ledvinách, ale vitamín BT se hromadí v různých částech těla. Levokarnitin přispívá k produkci energie nezbytné pro normální podporu života a zdraví organismu. Naproti tomu nedostatek této látky může vyvolat onemocnění.

Průměrná denní spotřeba je 300 mg a maximální přípustná dávka je 900 mg.

Funkce karnitinu

Tělo samotné je schopno produkovat levokarnitin, jehož hlavním úkolem je transport mastných kyselin z kardiovaskulárního systému do metochondrie (buněčné organely). To je nezbytné pro získání potřebné energie z tuku do lidského těla. Množství L-karnitinu produkovaného tělem však nestačí pro vysoce kvalitní zpracování mastných kyselin, a proto se ve vnitřních orgánech může hromadit tuk. K doplnění chybějící látky použijte různé potravinářské přídatné látky, které obsahují levý karnitin.

K aktivaci léčiva dochází v podmínkách aktivního sportu a v případě stresového zatížení lidského těla. Důležitou funkcí karnitinu je schopnost budovat svaly. Navíc materiál pro ně jsou proteiny, které nejsou zapojeny do transformace energie.

Užitečné vlastnosti

L-karnitin má příznivý vliv na játra, protože jeho tělo pomáhá rychleji odstraňovat toxiny, zvyšovat hladiny glykogenu v játrech, aktivovat metabolismus proteinů a lépe syntetizovat lecitin. Osoba není tak unavená z důvodu rychlého rozpadu kyseliny pyrohroznové a kyseliny mléčné. Díky této užitečné látce se urychluje metabolismus, což je vynikající prevence srdečního infarktu, aterosklerózy. Levokarnitin se také používá jako doplněk spalování tuků.

Další vlastnosti L-karnitinu:

  Zpracování tuků v energii závisí pouze na této látce.

Energie a boj proti únavě.

 • Zpomalení vývoje aterosklerózy, snížení množství cholesterolu urychlením syntézy lecitinu v játrech, které ho váže.
 • Snížení negativního dopadu léků předepsaných pacientům s AIDS.
 • Vývoj další energie u pacientů s infekčními chorobami.
 • Udržení normální funkce jater a ledvin, náchylné k onemocnění.
 • Benefit pro sportovce:

  • štěpení kyseliny mléčné a pyrohroznové - toxiny z únavy;
  • urychlená tvorba svalů;
  • nedostatek únavy;
  • rychlé hubnutí.
  Zpět na obsah

  Nežádoucí účinky

  S mírným užíváním léku by neměly být nepříjemné následky. Je třeba mít na paměti, že předávkování potravinářskou přídatnou látkou může nepříznivě ovlivnit lidský stav. Předávkování léky může mít za následek průjem. Příliš dlouhý příjem přispívá k závislosti - tělo v tomto případě snižuje produkci jeho karnitinu a "vyžaduje" jeho umělé doplňování. Mohou se objevit takové negativní účinky, jako je nespavost, svalová slabost, alergie, dyspepsie, bolesti hlavy, rozrušená stolice, nevolnost a nepříjemný zápach z úst. Kontraindikace pro užívání léku je považována za individuální intoleranci, laktaci a období těhotenství.

  L-karnitin zlepšuje funkci jater při mastném onemocnění jater

  Další použití L-karnitinu může zlepšit funkci jater, histologickou strukturu jater a další projevy nealkoholické steatohepatózy (NASH), italští vědci věří.

  „Přidání L-karnitinu způsobuje regresi nealkoholické steatohepatózy, i když se ukázalo, že hladiny karnitinu v plazmě a játrech jsou normální,“ říkají vědci v lednovém online čísle American Journal of Gastroenterology.

  Celkem 35 z těchto 36 pacientů (97%) v intervenční skupině mělo histologickou odpověď a skóre nealkoholické steatohepatózy na 12bodové stupnici, hodnotící steatózu, zánět parenchymu a poškození hepatocelulárního systému - pokleslo nejméně o 2 body Mariano Malaguarnera a kolegové (University of Catania).

  Ve dvojitě zaslepené studii vědci randomizovali 74 pacientů s nealkoholickou steatohepatózou, aby dostávali buď L-karnitin (1 gram tablet po snídani a druhý po obědě), nebo placebo po dobu 24 týdnů. Všichni pacienti byli dodržováni dietu o objemu 1 600 kalorií denně, která splňovala požadavky „Národního vzdělávacího programu o cholesterolu“.

  Na konci studie se skóre aktivity nealkoholické steatohepatózy výrazně zlepšilo ve skupině s L-karnitinem (průměrný pokles 6,23 vs 3,63).

  Na stupnici 1–4 se také významně zlepšila fibróza ve skupině s L-karnitinem (průměrná změna 1,31 vs. 0,85).

  Navíc ve skupině s L-karnitinem došlo k významně větším snížením jaterních enzymů (aspartátaminotransferáza, alaninaminotransferáza a gama-glutamyl-transpeptidáza, každá). Podobně L-karnitin je spojován s velkým snížením celkového cholesterolu a lipoproteinů s nízkou hustotou.

  Pouze ve skupině s L-karnitinem došlo k významnému snížení průměrných hladin glukózy v plazmě a během léčby L-karnitinem došlo také k normalizaci inzulínové rezistence.

  A konečně hladiny C-reaktivního proteinu nádorového nekrotického faktoru alfa významně poklesly ve skupině s karnitinem.
  L-karnitin byl podle zprávy dobře snášen.
  Autoři uvádějí, že před studiem bylo navrženo, že L-karnitin by byl přínosem pro pacienty s nealkoholickou steatohepatózou, která by zasahovala do oxidace, zánětu a hromadění lipotoxických metabolitů, které způsobují mitochondriální dysfunkci a inzulinovou rezistenci.

  Vědci nyní došli k závěru, že „léčba L-karnitinem a změny životního stylu, včetně hubnutí a cvičení, mohou být terapeutickými možnostmi pro nealkoholický tuk steatohepatóza“.

  L-karnitin - poškození! Je to opravdu tak?

  Výrobky pro hubnutí dnes na zvláštní čest. Touha zhubnout, aby vaše postava štíhlá a napjatá, inspiruje vědce a lékaře k vývoji nových účinných léků a spotřebitelů k hledání nových a zázračných pilulek na policích lékáren. Mnozí si jsou jisti, že stačí jíst „magické“ pilulky a tělesný tuk se začne rozpouštět těsně před očima. Mezi všemi spalovači tuků, L-karnitin získal zvláštní popularitu.

  Co je L-karnitin?

  L-karnitin je aminokyselina, která je ve struktuře podobná vitamínům B. Vzhledem k velkému množství hodnotných vlastností se tato látka často používá jako doplněk stravy pro spalování tuků. Aminokyselina L-karnitin má účinek na tělo, podobný účinku vitamínů, ale také odkazuje na jiný typ látky, jak je syntetizován v těle samotném. Velmi důležitým rysem L-karnitinu - jeho použití nezpůsobuje ničení proteinů a sacharidů.

  Pro zahájení procesu spalování tukových zásob ovlivňují následující faktory:

  • Přítomnost určitého množství L-karnitinu v těle;
  • Příslušná strava;
  • Fyzická aktivita.

  L-karnitin je také nezbytný pro metabolismus tuků, stejně jako inzulín pro glukózu. L-karnitin je transportér mastných kyselin v mitochondriích, kde se tuk rozkládá a mění se na energii. Nedostatek karnitinu způsobuje problémy se spalováním tuků v těle.

  To je doprovázeno následujícími procesy:

  • Mastné kyseliny nejsou odstraněny z oběhového systému, což vede k ateroskleróze a obezitě. Mastné kyseliny se sbírají v cytoplazmě buněk, aktivují oxidaci lipidů a destrukci buněčných membrán, blokují přenos ATP do cytoplazmy, což vede ke ztrátě energie různých orgánů;
  • Nedostatek karnitinu má nepříznivý vliv na fungování srdce, protože tento orgán je napájen hlavně energií z hoření mastných kyselin.

  L-karnitin (L-karnitin)

  L-karnitin (lat. Levokarnitinum, ang. Levokarnitin, také
  Levokarnity1, n, vitamín BT, vitamin B11) - aminokyseliny, přírodní
  látka související s vitaminy skupiny B. Na rozdíl od vitamínů,
  karnitin je syntetizován v těle, takže se také nazývá
  látky podobné vitaminu. Levokarnitin byl objeven před více než 100 lety.
  Ruské vědci V.G. Gulevich, v roce 1905. V roce 1960 poprvé
  syntetizovány. V roce 1962 byla definována role karnitinu - převody
  mastné kyseliny s dlouhým řetězcem v mitochondriích přes vnitřní membránu
  poslední. Pouze L-karnitin má biologickou aktivitu.
  D-karnitin nemá pozitivní vliv na tělo, bytí
  kompetentního antagonisty levokarnitinu.

  V původních popisech našel takové označení karnitinu jako
  vitamín w. Také nazývá karnitin růstový vitamín pro jeho schopnost
  významně urychlit růst lidí v mladém věku. V podstatě karnitin
  vstupuje do těla s jídlem, ale za určitých podmínek je schopen
  vytvořené v těle biosyntézou. V takových případech karnitin
  je syntetizován v játrech z kyseliny glutamové (tedy glutamové)
  kyselina je taková sloučenina, která je vstřícná k svalům).

  U lidí je přítomen ve tkáních pruhovaných svalů a jater.

  V lékařství se používá k úpravě metabolických procesů.
  Má anabolické, antihypoxické a antithyroidní účinky,
  aktivuje metabolismus tuků, stimuluje regeneraci, zvyšuje chuť k jídlu.

  Depot lidského tuku a L-karnitin

  Úložiště tuků je u každého zdravého člověka. Jedná se o energetickou rezervu
  který je nezbytný pro zajištění fungování orgánu v EU. t
  krátkodobé. Tělo vytváří rezervu energie pro
  kompenzaci budoucích nákladů na energii a při jejich využívání
  tento potenciál doplňuje. Současně s využitím zásob depotu
  poskytuje až 96% všech nákladů na energii osoby! To se dá říct
  normální fungování lidského těla je téměř úplně
  závisí na implementaci tohoto mechanismu, ve kterém hraje rozhodující roli
  L-karnitin, který zajišťuje transport mastných kyselin do mitochondrií
  buněk. Je důležité si uvědomit, že výživa je nutná nejen pro kosterní
  svaly. Je známo, že lidský mozek „spaluje“ asi 20% všech
  energie spotřebovaná člověkem. Výživa je také nezbytná pro svaly,
  srdce, plíce, všichni lidé
  organismu. V nepřítomnosti dostatečné energie v buňce,
  životní procesy buď nenastanou, nebo jsou znatelně narušeny.
  Nízký obsah L-karnitinu v těle není úplně
  využít energii depa a navzdory dostatečnému množství
  uložených kalorií, člověk cítí potřebu dalších
  dobít Nevyužité zásoby energie tvoří přebytečný tuk
  tkáně, provokující celou řadu závažných onemocnění, jako je např. t
  hrozné fenomén jako diabetes.

  Boj proti nadměrné tukové tkáni v její intenzitě a materiálu
  náklady mohou být srovnatelné pouze s bojem o rozvoj
  vesmíru. Vyrobené stovky léků, tisíce druhů
  dietní výrobky, nicméně, počet tuku lidí, navzdory
  jaké ekonomické šoky nejenže nesnižují, ale neustále
  roste. Obezita je příliš komplikovaný problém a zaslouží si samostatný
  v úvahu. Můžeme jen říci, že karnitin v tomto případě otevřel celek
  éra nových léků proti nadměrné tukové tkáni.

  Co je lidský tuk? Jeho chemické složení je poměrně jednoduché. By
  z větší části se podkožní tuková vrstva skládá z triglyceridů -
  estery glycerolu s mastnými kyselinami s dlouhým řetězcem. Mastné molekuly
  konstantní rychlostí a některými mastnými kyselinami
  a glycerol vstupuje do krve. Přibližně stejné množství tuku
  kyseliny a glycerin pochází z krve do podkožního tuku. Všechno
  Léky na hubnutí v době před karnitinem působily na tělo
  pouze tímto způsobem: zesílení rozpadu mastných molekul, naplnění krve
  velké množství mastných kyselin a glycerinu. Syntéza tuků
  zůstala nezměněna, protože schopnost mastných kyselin pronikat
  uvnitř tělesných buněk (včetně tuku) je přísně omezena.
  Spalování tuků vám dává dvakrát tolik energie než spalování sacharidů.
  nebo proteiny, avšak mastné kyseliny jsou velmi špatně oxidovány a v
  Jako výsledek, použití tuku pro energetické potřeby těla
  je omezen. Schopnost mastných kyselin pronikat do buňky závisí
  téměř 100% stavu zvláštního druhu proteinů v buněčné membráně.
  Zaplavení krve mastnými kyselinami je doprovázeno množstvím negativních
  účinky: vzrůstá tělesná teplota, zvyšuje se nervózní podrážděnost,
  objeví se tachykardie, atd. Také je třeba poznamenat, že mastné kyseliny, které v těle oxidují,
  tvoří vysoce toxické sloučeniny známé jako volné
  radikály, které způsobují poškození všech buněčných membrán a podobně
  následkem toho porážka všech orgánů a tělesných systémů bez výjimky.
  Jednou z hlavních je oxidace buněčných membrán volnými radikály
  příčiny stárnutí. On je také připočítán s vedením vývoje
  onemocnění jako je rakovina a ateroskleróza.

  Jedinečným rysem karnitinu je, že zvyšuje propustnost
  buněčné membrány pro mastné kyseliny. Bez zvýšení míry úpadku
  tukové tkáně, zvyšuje vstřebávání tuku tělem pro energii
  a v důsledku toho zpomaluje rychlost syntézy neutrálních molekul
  tuku v podkožním depu. Se začátkem karnitinu začíná
  trvalé ztráty tukové tkáně konstantní rychlostí, která někdy
  dosáhne 10-15 kg během jednoho měsíce bez změny stravy. Současně ostře
  zvyšuje účinnost oxidace tuků v těle, protože nyní
  mastné kyseliny nedávají toxické volné radikály, ale energii
  ve formě ATP. Schopnost karnitinu zničit tukovou tkáň během
  především díky přítomnosti vysoce mobilního methylu ve své molekule
  radikály.

  Vliv L-karnitinu na kardiovaskulární systém

  Zvláště výrazně zlepšená energie srdečního svalu, protože srdce je zapnuté
  70% jíst mastné kyseliny. Posílení pronikání dlouhého řetězce
  mastných kyselin uvnitř buňky, následuje významná oxidace
  zvyšuje sílu a vytrvalost srdečního svalu. Zvyšuje obsah v
  srdečního svalového proteinu a především obsahu glykogenu.
  Karnitin je nepostradatelný v případech, kdy je nutné zvýšit celkový a. T
  speciální vytrvalost v aerobních sportech (běh, plavání, veslování a
  atd.) Pozoruhodnou vlastností karnitinu je jeho schopnost
  snižují hladinu cholesterolu v těle a zpomalují tvorbu
  aterosklerotická plavidla ***** NIS. Pod vlivem karnitinu se zvyšuje
  tvorby lecitinu v játrech. A tady to neudělá bez vysoce mobilních
  methyl radikály, které jsou nezbytné pro syntézu lecitinu v játrech.
  Lecitin je látka, která vymývá cholesterol z aterosklerotických ***** hrdel.
  Karnitin je proto jednou z mála sloučenin
  použití, které vám umožní dosáhnout aktivní dlouhověkosti.

  Účinky L-karnitinu na játra

  Energetický účinek karnitinu, spojený s jeho anabolickým účinkem v
  vysoce příznivý pro stav jater. Játra
  zvyšuje jeho detoxikaci a protein-syntetické funkce.
  Zvyšuje se obsah glykogenu v játrech. Játra začínají znovu
  aktivně rozkládají kyselinu mléčnou a pyrohroznovou, které jsou
  únava toxinů. Karnitin tak přispívá
  vytrvalost v aerobní i anaerobní (powerlifting,
  kulturistika atd.).

  Mechanismus účinku L-karnitinu

  Pokud vezmeme v úvahu vliv karnitinu na subcelulární úrovni, uvidíme
  postihuje hlavně mitochondrie, které jsou
  elektráren. Buňky poskytují mitochondrie
  energie, spalování tuků, bílkovin a sacharidů. Zvláště intenzivní práce
  mitochondrie srdce, zpracování mastných kyselin a mitochondrie jater,
  které zásobují celé tělo energií. Hlavní omezující faktor
  svalového růstu, je považován za protein-syntetické svalové funkce. Pro
  adekvátní svalový růst vyžaduje odpovídající opatření
  stavební materiál - aminokyseliny.

  Neméně významné jsou však dodávky energie -
  dodávky energie potřebné pro syntézu proteinů. V evolučním
  Z hlediska mitochondrií jsou nejmladší buněčné orgány. Proto v
  jejich nepříznivou situaci je jejich práce nejprve narušena.
  Při jakékoli nemoci trpí energetický metabolismus jako první.
  Karnitin je v tomto případě něco filozofického kamene,
  léky na všechny nemoci. Zlepšení bioenergie může být koneckonců ošetřeno
  téměř jakékoli onemocnění. Silné tělo zvládne všechny
  vředy

  Míra spotřeby levého karnitinu

  Doporučené úrovně spotřeby:

  • pro dospělé - 300 mg / den;

  • pro děti 0-12 měsíců - 10-15 mg / den;

  • pro děti od 1 do 3 let - 30-50 mg / den;

  • pro děti 4-6 let - 60-90 mg / den;

  • pro děti ve věku 7-18 let - 100-300 mg / den.

  Potřeba levého karnitinu se několikrát zvyšuje během mentálního,
  fyzický a emocionální stres, nemoci a funkčně
  speciální podmínky (stres, těhotenství, kojení, sport atd.)
  p.).

  Jídlo

  Zdroje l-karnitinu v lidském těle

  L-karnitin je organismus dospělé osoby schopný syntetizovat v omezeném množství, ne více než 10% biologické potřeby. Ale i tato příležitost
  mohou být realizovány pouze v případě, že existují dvě esenciální aminokyseliny
  (lysin a methionin), vitamíny B3, B6, B12, kyselina listová, železo,
  vitamín C, řada enzymů. V nepřítomnosti alespoň jednoho z nich
  L-karnitin se významně snižuje a kdy
  nedostatek vitamínu C - prakticky se nevyskytuje. Hlavní částka
  L-karnitin, člověk dostane s jídlem z mořských plodů, ryb, masa
  zvířat. Jeden kilogram hovězího masa obsahuje 500-700 mg
  L-karnitin, vepřové maso je to jen 300 mg / kg, ještě méně u jablek - 30
  mg / kg V bramborách chybí L-karnitin úplně. Nejvyšší
  koncentrace této látky v přírodním krabím mase: do 9000 mg / kg.
  Pro přirozené doplňování L-karnitinu
  potřebujete vyváženou stravu s převahou mořských plodů.
  Strava většiny obyvatel Ruska však zdaleka není
  dokonalost. Podle Ústavu výživy Ruské akademie lékařských věd 70% Rusů zažívá
  nedostatek vitamínu C, spotřeba mořských plodů, včetně ryb
  více než 4 kg ročně na osobu, což je 3-4krát nižší než biologická
  norem. Vliv nutriční nerovnováhy zhoršuje stravování
  produkty oslabené jednostranným výběrem: nepřítomné v jablkách
  železo, mrkev, provitamin A atd. Tak, oprava
  stav karnitinu v důsledku speciálních nápojů obsahujících karnitin -
  naléhavou potřebu většiny obyvatel Ruska.

  Farmakodynamika

  L-karnitin snižuje bazální metabolismus, zpomaluje rozpad bílkovin a
  molekul sacharidů. Podporuje průnik membránami
  mitochondrie a štěpení mastných kyselin s dlouhým řetězcem.

  Mobilizuje tuk z depotu (kvůli přítomnosti tří labilních)
  methylových skupin). Konkurenční vytěsnění glukózy zahrnuje mastnou kyselinu
  metabolický shunt, jehož aktivita není omezena kyslíkem (in. t
  rozdíl od aerobní glykolýzy), a proto je léčivo účinné v t
  stavy akutní hypoxie (včetně mozku) a dalších kritických
  států.

  Způsobuje menší depresi CNS, zvyšuje sekreci a
  enzymatická aktivita trávicích šťáv (žaludeční a šťavnaté). t
  střevní), zlepšuje vstřebávání potravy.

  Snižuje nadváhu a snižuje obsah tuku v kosterních svalech.

  Zvyšuje práh odporu k cvičení, snižuje stupeň
  laktátové acidózy a po dlouhé době obnovuje výkonnost
  fyzické námaze. Zároveň přispívá k ekonomickým výdajům.
  glykogen a zvýšit jeho rezervy v játrech a svalech.

  Má neurotrofický účinek, inhibuje apoptózu, omezuje postiženou oblast a obnovuje strukturu nervové tkáně.

  Normalizuje metabolismus bílkovin a tuků, zvyšuje rychlost bazálního metabolismu
  thyrotoxikóza (jako parciální antagonista tyroxinu),
  obnovuje alkalickou zásobu krve.

  Farmakokinetika

  Při požití je dobře absorbován. Čas dosáhnout maxima
  koncentrace (TCmax) - 3 hodiny, terapeutická koncentrace je uložena v
  po dobu 9 hodin.

  Při intramuskulárním podání je detekován v plazmě po dobu 4 hodin.
  Po intravenózním podání po 3 hodinách zmizí z krve. Snadné
  proniká do jater a myokardu, pomalu - do svalů.

  Vylučuje se ledvinami převážně ve formě acylesterů.

  Levarnitin a fyzická aktivita

  L-karnitin snížením hladiny kyseliny mléčné a pyrohroznové
  přispívá ke zvýšené odolnosti a také zvyšuje motor
  aktivity a zvyšuje toleranci cvičení. Akce
  levý karnitin se zvýšenou fyzickou aktivitou a sportem:

  • zvyšuje energetickou produkci těla a tím snižuje
  únava, zlepšuje výkonnost, zvyšuje fyzickou zdatnost
  vytrvalost;

  • podporuje srdce v období zvýšené fyzické námahy, zvyšuje energetický metabolismus;

  • snižuje bolest svalů po cvičení, protože snižuje hromadění kyseliny mléčné;

  • urychluje zotavování těla po cvičení, stejně jako
  přetrénování, snížení tkáňové hypoxie a následného vyložení
  laktátová acidóza;

  • zajišťuje štěpení tuků a podporuje snížení nadměrné hmotnosti;

  • a také zlepšuje metabolismus proteinů, což urychluje proces budování svalové hmoty.

  Jaké pravidelné užívání L-karnitinu dává:

  • zajišťuje spalování tuků

  • zvyšuje fyzickou vytrvalost

  • zkracuje dobu zotavení

  • zvyšuje saturaci buněk kyslíkem

  • zlepšuje fungování srdečního svalu

  • snižuje hladinu cholesterolu

  Výsledky klinických studií

  Jak ukazují výsledky dvojitě zaslepené, placebem kontrolované
  studie provedená v roce 2007 v Itálii
  levý karnitin (v denní dávce 2 g po dobu 6 měsíců)
  pozitivní vliv na zdraví starších osob. Na konci kurzu
  Subjekty vykazovaly významné zlepšení celkového tělesného tuku.
  (ztráta 1,8 kg tuku) a svalová hmota (zvýšená o 3,8 kg). Mají
  pacienti významně snížili známky fyzické a duševní
  únava a zvýšené kognitivní funkce, jakož i snížené hladiny
  cholesterolu.

  Účinnost použití karnitinu ke zvýšení
  adaptační procesy u adolescentů. Pro zvýšení odporu proti
  psycho-emocionální stres vhodné použití L-karnitinu.
  Nejúčinnější je kombinované užívání léků
  karnitin a koenzym Q10, protože jejich působení je zaměřeno na 2 hlavní
  cíle: reaktivita (L-karnitin) a zdroj psychologického systému
  (koenzym Q10).

  Formy uvolňující karnitin

  První věc, kterou je třeba poznamenat, je, že jsou účinné pouze formy L.
  karnitin. Proto, při výběru léku, musíte vzít v úvahu procento
  obsah L-formy karnitinu v určitém produktu.

  Nejlepší je užívat karnitin nalačno 0,5-1 hodinu před jídlem. To je
  nezbytnou podmínku s jídlem, karnitinem
  částečně vázány potravinovými složkami. Nicméně roztok karnitinu
  dovolit ředit nápoje takový jako kompot, želé, džus, čaj.
  Kyselá chuť karnitinu neztrácí svou sílu.

  Pro stimulaci chuti k jídlu a zvýšení tělesné hmotnosti u pacientů s chronickým onemocněním
  gastritida a pankreatitida se sníženou tajnou funkcí karnitinu
  v jedné dávce 0,5 g dvakrát denně, v denní dávce 1 g in
  během 1-1,5 měsíce

  S retardací růstu a thyrotoxikózou je předepsána jedna dávka 0,25 g, 2-3
  jednou denně, v denní dávce 0,5-0,75 g. Průběh léčby je 20 dnů. Po
  1-2 měsíční přestávka, opakujte kurz.

  Sportovní praxe ukázala, že sportovci potřebují karnitin
  relativně velké dávky - minimální denní dávka karnitinu je 2 g,
  maximálně - 8 g

  Minimální dávka musí být zvolena nezávisle na experimentu,
  přizpůsobení v závislosti na dynamice dosažení jednoho nebo druhého
  požadovaný výsledek

  A možná nejdůležitější, pro ty, kteří chtějí zhubnout:
  L-karnitin sám o sobě bude téměř k ničemu, bez fyzického
  zatížení. Možná právě proto způsobil spoustu frustrací
  ti, kteří chtěli „bez námahy“ zhubnout.

  L-karnitin pro játra

  18. března 2017, 10:04 Odborný článek: Nova Vladislavovna Izvchikova 0 10,050

  L-karnitin se každoročně stává stále populárnějším doplňkem stravy. Zvláště často používají sportovci. Nejznámějším faktem o tomto nástroji (díky sportovcům) je, že pomáhá budovat svaly. Podívejme se na klady a zápory této látky pro tělo, včetně účinku L-karnitinu na játra. Zjistíme, zda je to škodlivé nebo užitečné a zda je taková pozornost oprávněná.

  Co je to?

  L-karnitin (levarnitin) - látka, která se často označuje jako aminokyseliny, má podobnou strukturu jako vitamíny B. Jeho hlavní funkcí je podpora metabolismu organismu. To znamená, že levokarnitin transportuje mastné kyseliny do buněk pro "recyklaci" energie. Tento proces je velmi důležitý pro svaly, protože spotřebovává hodně energie.

  Zdroje příjmu

  Karnitin má dva zdroje původu: je produkován tělem pod vlivem biochemických reakcí nebo je zaváděn zvenčí. V lidském těle jsou za syntézu této látky zodpovědné játra. Je obsažen v malých množstvích v mozkové tkáni a ledvinách. Když má tělo dostatek složek, jako je niacin, vitamíny B a vitamín C, bude produkována kyselina listová, enzymy, aminokyseliny, pak L-karnitin. Množství této látky se může lišit v závislosti na potřebách konkrétní osoby. Z těla budou odstraněny zbytečné zbytky bez následků.

  Co je to nebezpečný nedostatek?

  Karnitin v lidském těle je syntetizován pomocí vitaminů, aminokyselin a řady enzymů uvedených výše. Pokud některá z těchto látek nestačí, vyvolává nedostatek. Nedostatek levého karnitinu v těle porušuje systém biochemických reakcí, které oxidují potraviny, v důsledku čehož člověk nedostává dostatek energie z potravin. Nedostatek také ovlivňuje močovinový cyklus, který způsobuje zvýšení koncentrace amoniaku v krvi.

  1. Růst se zpomaluje, zejména u kojenců.
  2. Na vnitřních orgánech se objevují tukové usazeniny.
  3. Trvanlivost se snižuje, zvyšuje se únava.
  4. Tam je třes (rychlé, rytmické kontrakce) svalů.
  5. Imunita je oslabena.

  Také nedostatek levého karnitinu se vyskytuje u diabetes mellitus, cirhózy jater, onemocnění srdce a cév. Ve většině případů, vegetariáni a sportovci jsou náchylní k nedostatku karnitinu, v důsledku zvýšeného tréninku a nevyvážené výživy. Kompenzace nedostatku přírodní složky pomůže drogám, které ji zahrnují. Jsou vyráběny v různých formách a jsou přiřazovány individuálně.

  Formulář vydání

  Karnitin jako lék se prodává v lékárnách ve formě:

  L-karnitin se vyrábí v široké škále forem: od sirupu po žvýkací tablety.

  • žvýkací tablety;
  • roztok v ampulích po 5 ml, určený k injekci (koncentrace účinné látky 1 g);
  • čirý roztok se žlutavým odstínem pro orální podání;
  • prášek pro ředění vodou a požití;
  • 380 mg tobolky (hlavní složkou je acetylkarnitin);
  • 576 mg tobolky (hlavní složkou je tartrátová sůl);
  • 855 mg tobolky (L-karnitin-fumarát);
  • sirup 100 mg (hlavně pro děti).
  Zpět na obsah

  Mechanismus působení

  Hlavním úkolem karnitinu je pohyb mastných kyselin z kardiovaskulárního systému do mitochondrií (druh „energetických stanic“ buněk). Takto se tuk vyrábí z energie. Vzhledem k nedostatku L-karnitinu v těle proto tuk nemůže být kompletně zpracován a koncentrován kolem vnitřních orgánů. I když se levokarnitin vyrábí v lidském těle, jeho množství je příliš malé na to, aby plně zpracovalo mastné kyseliny a konzumuje se příliš rychle. Proto existují různé potravinářské přídatné látky a přípravky, které je obsahují.

  Je však třeba mít na paměti, že L-karnitin se aktivuje pouze při aktivním sportu nebo silném stresu na těle. Vzhledem k tomu, že nestačí, aby si to v prášky, musíte kombinovat recepci s nízkokalorickou dietní jídlo a aerobní cvičení. Kromě své hlavní funkce pomáhá karnitin stavět svaly. Při užívání této látky je metabolismus přeskupen tak, aby produkoval energii z mastných kyselin. Proteiny, které nejsou zapojeny do výroby energie, se stávají „materiálem“ pro budování svalů.

  Výhody aplikace

  Levokarnitin je často považován za doplněk spalování tuků. Jeho výhodou je, že nevyžaduje použití proteinů a sacharidů pro výrobu energie. Kromě aktivního užívání tuků pomůže L-karnitin:

  • vyrovnat se s nedostatkem energie a neustálým pocitem únavy;
  • při léčbě kardiovaskulárních onemocnění (snižuje množství cholesterolu v cévách, což zpomaluje rozvoj aterosklerózy a neutralizuje symptomy srdečního selhání);
  • s AIDS, protože sníží negativní účinek léku na toto onemocnění, což způsobuje nedostatek karnitinu;
  • podporovat funkce ledvin a jater, pokud jsou náchylné k onemocnění (tyto orgány jsou zodpovědné za produkci levého karnitinu v těle);
  • akumulovat další energii během infekcí (při zvýšených teplotách, zvyšování nákladů na energii).

  U sportovců je nutná tato látka, protože:

  1. Tělo bude schopno produkovat více energie, respektive únava bude méně patrná.
  2. Po tréninku budou svaly mnohem méně bolet, protože karnitin zabraňuje nadměrnému hromadění kyseliny mléčné.
  3. Hlavním zdrojem L-karnitinu je tuk. Proto bude nadměrná hmotnost rychlejší.
  4. Svalový růst se zrychlí v důsledku zrychlení metabolismu proteinů.

  Výzkum navíc ukazuje, že levokarnitin je také vhodný pro starší lidi. Vzhledem k tomu, že metabolismus s věkem zpomaluje, zvyšuje riziko srdečních onemocnění, aterosklerózy, infarktu myokardu. Léčba karnitinem pomůže urychlit metabolismus a slouží jako prevence těchto onemocnění. Nesmíme ale zapomínat, že nekontrolovaný příjem tohoto nástroje může poškodit tělo. Tukové rezervy jsou nezbytné pro to, aby tělo fungovalo řádně a v žádném případě se jich nemůže zbavit. Více o účincích předávkování bude popsáno níže.

  Účinky L-karnitinu na játra

  L-karnitin má pozitivní vliv na játra. Aktivnější jsou procesy detoxikace (očištění těla škodlivých, toxických látek) a metabolismu proteinů. Množství glykogenu v játrech se zvyšuje (energetická rezerva těla). Také játra zrychlují rozpad kyseliny mléčné a pyrohroznové, což je způsobeno touto únavou. Kromě toho je v játrech zvýšena syntéza lecitinu, který aktivně bojuje s aterosklerotickými plaky v cévách.

  Pravidla přijímání

  Levokarnitin je dostupný v lékárnách, prodejnách sportovních potřeb a internetových obchodech. Jak je uvedeno výše, je k dispozici v kapalné formě, ve formě kapslí a tablet. Je však důležité vědět, jak léky správně užívat, abyste z nich získali maximální užitek. Než začnete tento doplněk používat, poraďte se se svým lékařem a zjistěte, zda je to skutečně nezbytné a určete optimální dávku.

  Existují obecná pravidla pro užívání L-karnitinu. Denní dávku léku rozdělte do tří částí. Vezměte si ráno a pokud trénujete v ten den, pak před a po cvičení. Pokud přeskočíte trénink v tento den, můžete karnitin zopakovat nejpozději do 17-18 hodin. Vzhledem k tomu, že lék vyvolává aktivní produkci energie, mohou nastat problémy se spánkem. Proto ji neberte večer. Dávky L-karnitinu denně, doporučené lékaři:

  • 300 mg - pro osoby od 19 let;
  • 500-2000 mg - pro snížení hmotnosti a posílení imunitní ochrany;
  • 500-1000 mg - pro ty, kteří trpí infekcemi, onemocněním ledvin a kardiovaskulárním systémem;
  • 500-3000 mg - pro osoby intenzivně se podílející na sportu, s těžkou fyzickou námahou.

  Velikost dávky se zvyšuje s aktivní duševní nebo fyzickou aktivitou, ve stresových situacích, během nemoci. Také množství léku závisí na dietě. V závislosti na tom, kolik bílkovin člověk konzumuje (ryba, tvaroh, vejce, maso), závisí také potřeba karnitinu. Obvykle tělo dostává denně 100–130 mg karnitinu z potravy. Proto by měl člověk konzumovat denně od 500 mg léku pro znatelné zvýšení koncentrace karnitinu ve svalové tkáni.

  Pro těhotné ženy a ženy během laktace

  Během těhotenství a kojení může L-karnitin předepsat pouze lékař. Důvodem je skutečnost, že tato látka může nepříznivě ovlivnit dítě. Během laktace, v důsledku změny hormonálního pozadí matky, je levý karnitin aktivně vylučován a přechází do mateřského mléka. Dítě dostane z tohoto mléka karnitin. A aby nedošlo k přehánění s koncentrací látky, upustit od užívání drog.

  Pro novorozence a děti

  Mechanismus produkce karnitinu u dětí vzniká pouze ve věku 15 let. U novorozenců je nedostatek karnitinu kompenzován mateřským mlékem, které obsahuje požadovanou látku. Tam jsou také doplňky s levým karnitinem, které mohou být konzumovány dětmi. U dětí je dávkování léku výrazně odlišné od dávek u dospělých:

  • 10−15 mg - pro novorozence a děti do 1 roku;
  • 30 - 50 mg - pro děti od 1 roku do 3 let;
  • 60 - 90 mg - pro děti od 4 do 6 let;
  • 100-300 mg - pro děti od 7 do 18 let.

  Poškození a vedlejší účinky

  L-karnitin způsobuje vedlejší účinky pouze při předávkování. Vzhledem k tomu, že se jedná o přirozenou látku, pak s mírným použitím bude vše v pořádku. Příliš mnoho léku může způsobit podráždění žaludku. Lékaři trpící alergiemi by se měli s lékem poradit s lékařem. Je důležité poznamenat, že dlouhodobý příjem karnitinu je návykový. Příznakem je snížení produkce této látky samotným tělem a potřeba ji nahradit léky.

  Populární léky L-karnitin a analogy

  Známé léky obsahující levokarnitin jsou:

  1. "Sportexert L-karnitin" - balení obsahuje 10 sáčků. V 1. sáčku - jedna dávka léku (3,5 g). Hlavní složkou je tartrát karnitinu. Kromě toho kompozice obsahuje fruktózu, vitamin C, ananasový enzym, extrakt z třešní stonků a kyselinu butandinovou.
  2. "Arneby" - 576 mg tobolky. Hlavní složkou je tartrátová sůl. Obsahuje také škrob, želatinu, celulózu a další pomocné složky. V rámci kurzu se doporučuje užívat denně 1 krát denně.
  3. Kapsle s acetylkarnitinem a ve formě L-karnitinu-fumaraty. Předpokládá se, že jsou lépe absorbovány a karnitin je v nich aktivnější.

  V lékárnách jsou analogy L-karnitinu. Jedná se o léky, které mají podobný účinek na karnitin, ale zahrnují i ​​jiné účinné látky. Ale pouze lékař může rozhodnout, zda nahradit levokarnitin jinými přísadami. Populární analogy karnitinu:

  1. "Sustagin" - gel balzám na masáž. Obsahuje: koňský kaštan, přeslička, heřmánek, levandule, sůl z mořského moře, éterické oleje. Používá se pro únavu nohou, zhoršené prokrvení končetin, otoky, křečové žíly.
  2. "Stimol" - prášek pro ředění vodou. Používá se pro únavu, zvýšenou slabost, ospalost nebo poruchy spánku, s nestabilním emocionálním stavem.
  3. "Energie" - kapsle. Používá se ke zvýšení energetických zásob těla se zvýšeným fyzickým a duševním stresem.

  Spalovač tuků L-karnitin: poškození zdraví, kontraindikace a vedlejší účinky

  L-karnitin je populární spalovač tuků, jehož účinnost pro ztrátu hmotnosti a získání svalové hmoty nebyla potvrzena.

  Pro ty, kteří s ním stále chtějí experimentovat, jsme shromáždili některá fakta o možných rizicích l-karnitinu a vedlejších účincích. Navzdory skutečnosti, že se jedná o přirozenou látku, existuje důvod k obavám.

  Vedlejší účinky L-karnitinu

  Většina vědeckých studií potvrzuje relativní bezpečnost L-karnitinu pro lidské zdraví a nedostatek závažných vedlejších účinků.

  V jedné studii vedlejších účinků L-karnitinu, účastníci brali 3 g každý den po dobu 21 dnů, a aby bylo možné posoudit možné poškození na začátku a na konci experimentu, byla provedena důkladná analýza jejich krve. Nebyly zjištěny žádné negativní vedlejší účinky

  Bezpečnost L-karnitinu v dávce 2 g denně je potvrzena metaanalýzou vědeckých studií o poškození L-karnitinu. V některých experimentech však byly pozorovány vedlejší účinky, jako je nevolnost a žaludeční potíže 2.4.

  Pro většinu lidí je dávka karnitinu 2 g denně bezpečná.

  Pokud překročíte dávku 3 g, je velmi pravděpodobné, že takové nepříjemné vedlejší účinky, jako je nevolnost, zvracení, křeče v břiše, průjem a zápach zkažených ryb z úst 1.5.

  Většina vědeckých studií naznačuje, že dávka 2 gramů L-karnitinu denně je dobře snášena a bezpečná. Někdy jsou zaznamenány nevolnost a žaludeční potíže, ale pro L-karnitin nejsou žádné závažné vedlejší účinky.

  Doporučeno: Doporučené: Co je to L-karnitin a na co je?

  Kontraindikace L-karnitinu

  L-karnitin je kontraindikován u lidí s onemocněním ledvin nebo svalových křečí, protože ve velkých množstvích mohou tyto stavy zhoršit.

  Vzhledem k výše uvedenému bychom doporučili odmítnout jeho použití těm, kteří doufají, že s ní zhubnou nebo získají svalovou hmotu, a to díky neprokázané účinnosti.

  Nejnebezpečnější vedlejší účinek L-karnitinu: poškození srdce

  Navzdory vlastnostem L-karnitinu ke zlepšení aktivity kardiovaskulárního systému může mít jeho použití opačný účinek.

  Jedním z nejzávažnějších a nejnebezpečnějších vedlejších účinků karnitinu je zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění.

  Toto tvrzení odporuje výše uvedenému „o nedostatku závažných vedlejších účinků v L-karnitinu“, ale důvodem není samotný karnitin, ale produkty jeho metabolismu.

  Výzkumníci z Cleveland Clinic zjistili, že produkty metabolismu karnitinu zvyšují riziko vzniku aterosklerózy („blokování“ krevních cév). Výsledky jejich výzkumu lze snížit na následujících 6:

  „L-karnitin není sám o sobě nebezpečný, jak je uvedeno výše.

  Co se s ním stane, když vstoupí do střeva, je nebezpečné: když jíte maso nebo užíváte tabletu L-karnitinu, některé bakterie ve střevě produkují chemický trimethylamin (trimethylamin), po kterém játra přeměňují na trimethylamin oxid dusnatý (trimethylamin N-oxid nebo tmao).

  Tento vedlejší produkt, TMAO, stimuluje rozvoj aterosklerózy.

  Tato zjištění jsou založena na analýze krevního složení více než 2500 pacientů, včetně omnivorů, vegetariánů a veganů (připomenout, že karnitin se nachází ve velkém množství v červeném mase), stejně jako experiment na myších krmených dietou s přebytkem karnitinu, zatímco uměle potlačení koncentrace bakterií, které přeměňují karnitin na TMAO.

  Ve studii na myši bylo zjištěno, že TMAO ovlivňuje metabolismus cholesterolu, který je známý a je hlavní příčinou aterosklerózy.

  Čím vyšší je hladina karnitinu v krvi, tím větší je riziko kardiovaskulárních onemocnění: srdeční infarkt, mrtvice a nakonec smrt.

  Hladina TMAO v krvi u veganů a vegetariánů je mnohem nižší.

  „Bakterie, které žijí v našem trávicím traktu, jsou výsledkem dlouhodobých stravovacích návyků.

  Dieta bohatá na karnitin mění složení bakterií, zvyšuje podíl bakterií, které karnitin "miluje", což vytváří podmínky pro zvýšení množství TMAO v krvi a riziko vzniku krevních sraženin v cévách.

  Ve stejné době, v krvi veganů a vegetariánů, TMAO je tvořen v nižších koncentracích, což s největší pravděpodobností vysvětluje zdravotní přínosy kardiovaskulárního systému vegetariánské stravy.

  L-karnitin je relativně bezpečná látka, ale jeho pravidelné používání může vést k rozvoji velmi závažného vedlejšího účinku: aterosklerózy (ucpání tepen), která je způsobena vedlejšími produkty metabolismu karnitinu

  Celkem: co víme o poškození L-karnitinu

  I když je l-karnitin přirozenou látkou, která se přirozeně nachází v mnoha produktech, jeho použití jako přísady může být zdraví škodlivé.

  Seznam vedlejších účinků L-karnitinu zahrnuje relativně neškodné (žaludeční potíže a nevolnost) a riziko vzniku aterosklerózy a souvisejícího srdečního infarktu, mrtvice a smrti.