Image

Jaké vitamíny jsou nerozpustné ve vodě?

Některé vitamíny jsou rozpustné ve vodě. A které se nerozpouští?

Mezi vitaminy nerozpustné ve vodě patří vitamíny K, E, D, A. Jejich nedostatek je zpravidla vzácný. Neměli bychom však podceňovat nedostatek těchto vitaminů. Například s nedostatkem vitaminu A se může objevit tzv. „Noční slepota“. Nedostatek tokoferolu vede ke snížení sexuální funkce. Osoba zvyšuje úroveň únavy, je svalová slabost.

Chcete-li doplnit retinol, tedy vitamin A, musíte jíst oranžové a červené potraviny. Patří mezi ně rajčata, mrkev, rakytník, paprika, meruňky, meloun, šípky, broskve. Zásoby tokoferolu pomohou doplnit kukuřici, olivy, sóju, slunečnicový olej, luštěniny, zelení. Eliminovat nedostatek vitaminu K umožní čerstvý špenát, zelí, salát, zelený hrášek, mrkev.

Individuální pozornost je věnována vitamínu D. Toto je jediný vitamin, který je syntetizován pod vlivem slunečního světla. Dalším zdrojem takové užitečné látky je maso a ryby, vaječný žloutek a máslo. Ačkoli u těchto produktů je vitamín D velmi malý. Opalování v létě pomůže chránit vás před nedostatkem takové látky.

Vitamíny, které nejsou rozpustné ve vodě, jsou velmi důležité pro fungování lidského těla. Udržují optimální stav buněčných membrán, zlepšují vstřebávání různých potravin a zajišťují rozpad tuků z potravin. Tyto vitamíny se aktivně podílejí na syntéze proteinů. Tokoferol a retinol neutralizují volné radikály. Tyto nejsilnější antioxidanty musí neustále vstupovat do lidského těla. Oni se hromadí v podkožní tukové vrstvě celulózy a v tukových kapslích vnitřních orgánů. Tyto vitamíny se pomalu vylučují z těla. Jejich nedostatek je proto velkou raritou. A proto byste neměli brát takové vitamíny v nadměrném množství.

Vitamíny nerozpustné ve vodě

Vitamin A (retinol) je cyklický, nenasycený, jednosytný alkohol.

Vitamin A se nachází pouze v živočišných produktech: játra skotu a prasat, vaječný žloutek, mléčné výrobky; rybí olej je obzvláště bohatý na tento vitamin. Rostlinné produkty (mrkev, rajčata, paprika, hlávkový salát atd.) Obsahují karotenoidy, které jsou provitaminy A.

Denní potřeba vitamínu A u dospělého je od 1 do 2,5 mg vitaminu A nebo od 2 do 5 mg p-karotenu.

Jméno. Retinol, vitamin A.

Historie objevování. Vitamin A byl objeven v roce 1940 a byl pojmenován růstovým faktorem, protože jeho odstraněním během extrakce potravy hlodavců tukovými rozpouštědly byl růst zastaven a byla pozorována smrt otmys myší.

Chemická struktura a její popis.

Vitamin A rozpustný v tucích je cyklický nenasycený jednosytný alkohol sestávající z retinolového kruhu a postranního řetězce 2 isoprenových zbytků a skupiny primárního alkoholu.

Koenzymové skupiny vitaminu.

Karoten je žlutooranžový pigment, nenasycený uhlovodík ze skupiny karotenoidů. Beta-karoten je prekurzorem vitaminu A (retinol) a je silným antioxidantem. Tato látka má také imunostimulační a adaptogenní účinek.

A2 je aktivním účastníkem a metabolickými procesy probíhajícími v lidském těle, přispívají k řádné tvorbě buněk embrya, regulují růst a diferenciaci kostní tkáně, chrupavky, placenty, epitelu a sliznice, brání jejich keratinizaci.

Účast vitamínů na biochemických procesech. V těle je retinol přeměněn na retinální a retinovou kyselinu, které se podílejí na regulaci řady funkcí (v buněčném růstu a diferenciaci); představují také fotochemický základ aktu zraku.

Nejrozsáhleji studovala účast vitaminu A ve vizuálním aktu. Fotosenzitivní aparát oka je sítnice. Světlo dopadající na sítnici je adsorbováno a transformováno sítnicovými pigmenty do jiné formy energie. U lidí obsahuje sítnice 2 typy receptorových buněk: tyčinky a kužely. První reagují na slabé (soumrakové) osvětlení a kužely reagují na dobré osvětlení (denní vidění). Tyčinky obsahují vizuální pigment rhodopsin a šišky obsahují jodopsin. Oba pigmenty jsou komplexní proteiny, lišící se v proteinové části. Jako koenzym obsahují oba proteiny 11-cisretinal, aldehydový derivát vitaminu A.

Kyselina retinová, podobně jako steroidní hormony, interaguje s receptory v jádru cílových buněk. Výsledný komplex se váže ke specifickým oblastem DNA a stimuluje transkripci genů. Proteiny vzniklé stimulací genů pod vlivem kyseliny retinové ovlivňují růst, diferenciaci, reprodukci a embryonální vývoj.

Hypo-, hyper- a avitaminóza.

Hypovitaminóza A. Symptomy: Poškození kůže a sliznic ve formě hyperkeratózy, suchosti, loupání, hnisavých a hnilobných onemocnění, xeroftalmie nebo suchosti oka rohovky. To způsobuje zánět spojivky, ulceraci a další změkčení - keratomalacie. Takový projev hypovitaminózy A, jako "noční slepota" nebo hemeralopie, je také docela běžný.

Hypervitaminóza A. Symptomy: zánět očí, plešatosti a celková deplece těla. Tyto procesy jsou doprovázeny ztrátou chuti k jídlu, bolestmi hlavy, nevolností, zvracením a nespavostí.

Calciferoly jsou skupinou chemicky příbuzných sloučenin, které patří k derivátům sterolu.

Největší množství vitamínu D3 se nachází v živočišných produktech: máslo, vaječný žloutek, rybí olej.

Denní potřeba dětí je 12-25 mcg (500-1000 ME), pro dospělou osobu je potřeba mnohem méně.

Jméno. Calciferol, vitamín D.

Historie objevování. V roce 1936 byl z rybího oleje izolován lék A. Vindaus na křivici. Byl pojmenován vitamín D3, protože dříve A. Hess a M. Weinstock měli izolovaný ergosterol z rostlinných olejů, zvaný vitamín D1, který byl vystaven vitamínu D1 UV záření a vznikl léčivý rachitový derivát - vitamín D2, ergokalciferol (kalciferol znamená vápník nesoucí vápník). ). U rostlin s UV zářením se také syntetizují další vitamíny ergosterolu (D4-7).

Chemická struktura a její popis.

Nejdůležitější skupinou vitamínů D je vitamin D3 - cholekalciferol.

Koenzymové skupiny vitaminu.

Ergocalciferol (vitamin D2) je forma vitamínu D, který vzniká, když ultrafialové záření ovlivňuje ergosterol. Reguluje výměnu vápníku a fosforu v těle.

Cholekalciferol (cholekalciferol, vitamin D3) je vitamin rozpustný v tucích. Vzniká v kůži působením UV záření ze 7-dehydrocholesterolu.

1,25-dihydroxycholekalciferol je aktivní formou vitamínu D, má několik účinků na střeva, ledviny a kosti, které zvyšují absorpci vápníku a fosfátů v extracelulárním prostoru a zajišťují regulaci těchto látek podle principu negativní zpětné vazby.

Účast vitamínů na biochemických procesech. U lidí je vitamin D3 hydroxylován v polohách 25 a 1 a přeměněn na biologicky aktivní sloučeninu 1,25-dihydroxycholekalciferol (kalyschtriol). Kalychtriol provádí hormonální funkci účastí na regulaci metabolismu Ca2 + a fosfátů, stimuluje absorpci Ca2 + ve střevě a kalcifikaci kostní tkáně, reabsorpci Ca2 + a fosfátů v ledvinách. S nízkou koncentrací Ca2 + nebo vysokou koncentrací D3 stimuluje mobilizaci Ca2 + z kostí.

Hypo-, hyper- a avitaminóza.

Hypovitaminóza D. Symptomy: nedostatek chuti k jídlu, poruchy práce centrálního nervového systému, nespavost, zvýšená nervozita a nepokoj dětí, pocení, vypadávání vlasů, pokles svalového tonusu, ochabnutí a vyčnívání břicha.

Hypervitaminóza D. Symptomy: ztráta chuti k jídlu až do jeho úplné nepřítomnosti, zvracení, žízeň, ospalost, letargie, narušená stolice: průjem, střídání se zácpou.

Avitaminóza D se projevuje formou křivice onemocnění - závažným onemocněním vyskytujícím se se zhoršenou syntézou kostí a kosterní deformací, jakož i různými poruchami nervového systému spojenými s nedostatkem vápníku.

Vitamíny rozpustné ve vodě: seznam a vlastnosti

Vitamíny rozpustné ve vodě jsou prospěšné látky, které lze zcela rozpustit ve vodním prostředí. Vstoupí do těla s jídlem, rozpustí se ve vodě a rychle se z těla odstraní. Tak, oni nejsou uloženy v přebytku, takže je třeba neustále doplňovat své zásoby. Chcete-li poskytnout tělu dostatek živin, musíte zjistit, které vitamíny jsou rozpustné ve vodě a obsahují více produktů s nimi ve vaší stravě.

Obecné vlastnosti vitamínů rozpustných ve vodě

Užitečné látky s podobnými vlastnostmi, sjednocené ve skupině vitamínů rozpustných ve vodě, jejichž společnou vlastností je schopnost rozpouštět se ve vodě. Díky tomu vitamíny dostaly takové jméno.

Hlavní funkční role vitamínů rozpustných ve vodě je aktivní součástí metabolických procesů, regulace metabolismu bílkovin, sacharidů a tuků. Podstatou koenzymové funkce vitamínů rozpustných ve vodě je, že katalyzují působení jednotlivých enzymů a jejich komplexů. Jakákoliv biochemická reakce, ke které dochází v důsledku enzymových systémů, je stimulována vitaminy rozpustnými ve vodě. Jejich nedostatek proto vede k narušení metabolických procesů.

Vlastnosti vitamínů rozpustných ve vodě:

 • snadno vstřebává do krve ze střev;
 • neshromažďují se ve tkáních (výjimka - B12);
 • musí být pravidelně požíván;
 • uchovávány v tkáních déle než jeden den;
 • v případě předávkování látkami rozpustnými ve vodě není narušena funkčnost organismu;
 • mají antioxidační vlastnosti;
 • zvýšit účinek jiných vitaminů;
 • ve vodě rozpustné vitamíny se snadno pijí vodou, nepotřebují další složky, aby mohly trávit;
 • vylučován močí;
 • skupiny vitamínů rozpustných v tucích a ve vodě jsou příbuzné, protože nedostatek látek rozpustných ve vodě snižuje biologickou aktivitu rozpustných tuků;
 • Oni jsou hlavně nalezeni v potravinách rostlinného původu, ale někteří členové skupiny převažují v krmivech zvířete;
 • většina vitamínů skupiny se stává aktivním v důsledku přidání zbytku kyseliny fosforečné.

Funkce vitamínů rozpustných ve vodě: t

 • účastnit se výměnných procesů;
 • urychlit biochemické reakce organismu;
 • zlepšit obecný stav;
 • zvýšení imunity;
 • mají antioxidační vlastnosti;
 • blokovat volné radikály a zpomalit proces stárnutí;
 • jsou dobrou náhradou živočišných bílkovin.

Jaké vitamíny jsou rozpustné ve vodě?

Koncept vitamínů kombinuje skupinu organických sloučenin, které se podílejí na regulaci metabolických procesů a jejich enzymatické podpoře. Na základě jejich schopnosti rozpustit se ve vodě nebo v tucích mohou být vitaminy rozpustné ve vodě a ve vodě.

Vitamíny rozpustné v tucích mohou být rozpuštěny pouze v tucích. Mezi ně patří retinol (vitamin A), tokoferol (vitamin E), cholekalciferol (vitamin D3), fylochinon (vitamin K), karotenoidní pigmenty. Vitamíny rozpustné ve vodě jsou biologické sloučeniny, které se rozpouštějí pouze ve vodě a jsou kombinovány společnými vlastnostmi. Seznam vitamínů rozpustných ve vodě zahrnuje všechny vitamíny B, kyselinu askorbovou, biotin.

VITAMINY, ROZPUSTNÉ VE VODĚ.

VITAMIN B1 (THIAMIN)

Celá zrna, slunečnicová semena, zrna, která nejsou zbavena choroboplodných zárodků, arašídy, fazole, suché droždí, brambory, vepřové maso, ledviny, játra.

Nezbytné pro fungování nervového systému, normalizovat práci srdce, se podílejí na metabolismu sacharidů, přispívá k uvolnění energie. Ovlivněte funkci trávicího systému.

Výsledkem nedostatku ve stravě

Způsobuje onemocnění známé jako beriberi (avitaminóza), charakterizované křečovitými bolestmi svalů nohou a kotníků, obtížemi při chůzi, následovanými ochrnutím nohou a svalovou atrofií nohou. To může vést ke ztrátě chuti k jídlu, slabosti a apatii (případně s anorexií), nervové vzrušivosti, nespavosti, úbytku hmotnosti, difuzní bolesti, duševní depresi a zácpě. U dětí může způsobit zakrslý růst.

Podporuje růst, pomáhá trávení, zejména absorpci sacharidů. Pomáhá zlepšovat duševní stav, bojuje proti mořské nemoci. Slabá zubní pooperační bolest, přispívá k léčbě pásového oparu. Velkou potřebu vitamínu B1 pociťují kuřáci, uživatelé alkoholu, velká množství cukru, léky proti kyselinám a antikoncepční pilulky. Odpuzuje hmyz, zejména komáry.

VITAMIN B2 (riboflavin).

Zelená listová zelenina, ryby, drůbež, mléko, droždí, sýr, játra, vejce, pohanka a ovesné vločky, ledviny, maso.

Podporuje uvolňování energie z potravin. Podílí se na enzymových systémech, které regulují

oxidační a redukční procesy ve tkáních. Podílí se na procesu růstu. Má normalizační účinek na funkci orgánů zraku. Zvyšuje temnou adaptaci, zlepšuje noční vidění, zvyšuje zrakovou ostrost barvy.

Výsledkem nedostatku ve stravě

Nedostatek vitaminu B2 může způsobit snížení schopnosti produkovat protilátky, které zvyšují rezistenci vůči chorobám. Je také možné svědění a pálení v očích, zarudnutí očí, zakalení rohovky. Neobvyklá citlivost na světlo. Praskliny a rány v rozích úst, zarudnutí úst a patra, zánět jazyka, závratě, nespavost a zimnice.

Podporuje růst a reprodukční funkci. Udržuje zdravou pokožku, vlasy a nehty. Pomáhá tělu spalovat sacharidy, tuky a bílkoviny.

Úroveň dávkování a toxicity:

Vysoké dávky vitaminu B2 při perorálním podání jsou prakticky neškodné. RDA je pro muže 1,7 mg a pro ženy 1,3 mg.

VITAMIN PP (kyselina nikotinová)

Pohanka, hrášek, maso, naklíčené obilí, pivovarské kvasnice.

Zahrnuty do skupiny enzymů, které přenášejí vodík, a tak se účastní reakce buněčného dýchání a všech reakcí intermediární výměny. Ovlivňuje činnost trávicích orgánů: normalizuje sekreční a motorické funkce žaludku, zlepšuje sekreci a složení pankreatické šťávy, normalizuje funkci jater.

Pod vlivem PP v těle zvyšuje používání rostlinných potravinářských bílkovin.

Potřeba PP - 6,6 mg na 1000 kcal potravin.

VITAMIN B3 (NIACIN), (kyselina pantothenová).

Celá, vyklíčená zrna, pivovarské kvasnice, pšeničné otruby, arašídy, vejce, drůbež, ryby, fazole, játra a libové maso, zejména hovězí maso, jsou kromě toho syntetizovány střevní mikroflórou.

Reguluje funkci nervového systému a neuro-výživných procesů, funkci štítné žlázy, nadledviny a trávicí systém. Je životně důležité pro udržení zdravé kůže, podporuje uvolňování energie z potravin. Snižuje zánět a zabraňuje konstrikci krevních cév.

Výsledek nedostatku potravy (do obsahu)

Vzrušení, bolesti hlavy, únava, ztráta paměti, emoční nestabilita, ztráta chuti k jídlu, nespavost, loupání a pigmentace kůže působením světla, zánět jazyka. Symptomy deficitu mohou také zahrnovat gastrointestinální poruchy, často průjem.

Účinně snižuje cholesterol. Podporuje rozklad potravin na sacharidy, tuky a bílkoviny během trávení. Vital na podporu pokožky. Může zabránit nebo zmírnit bolesti hlavy (migréna). Pomáhá snižovat krevní tlak. V některých případech potlačuje rakovinu.

VITAMIN B4 (CHOLIN), (LECITHIN)

Vejce, tvaroh, játra, mozek, srdce, zelená listová zelenina a fazole, syrové vaječníky, ovesné vločky, rýže.

Lipotropní funkce. Podílí se na syntéze fosfolipidů v játrech, což zajišťuje rychlé uvolnění jater z mastných kyselin. Ovlivňuje procesy metabolismu bílkovin a tuků, přeměňuje tuky na emulzi a přispívá k normálnímu využití tuku a cholesterolu.

Velmi účinný při prevenci aterosklerózy. Alzheimerova choroba, Huntingtonova chorea, dyskineze. Snižuje cholesterol. Zlepšuje přenos neuromuskulárních impulsů. Pomáhá odstranit výpadky paměti a senilní demenci. Reguluje funkci jater. Podporuje odstranění jaterních jedů a drog z krevního oběhu. Je nezbytný pro normální metabolismus tuků, zabraňuje nadměrnému ukládání tuku v játrech.

Výsledkem nedostatku ve stravě

To může vést k cirhóze jater, poruchám ledvin, zvýšenému cholesterolu, vytvrzování tepen, hypertenze, degeneraci nervové tkáně, nárazu a zhoršeným imunitním systémům.

VITAMIN B6 (PIRIDOXIN).

Vlastnosti vitaminu B6.

Látky skupiny vitaminu B6 se podílejí na metabolismu, zejména metabolismu tuků, bílkovin a tvorbě enzymů. Hrají velkou roli v tvorbě krve. Ovlivnit funkci tvorby žaludečních žláz.

Pivovarské kvasnice, kuře, vepřové maso, ryby, játra, ledviny, vejce, tvaroh, brambory, sójové boby, hrášek, banány, ořechy, hnědá rýže, pohanka, meloun, zelí..

Výsledkem nedostatku ve stravě

To může vést k nervozitě, podrážděnosti, nespavosti, kožním vyrážkám, ztrátě svalové kontroly.

Asimilace proteinů a tuků. Konverze aminokyseliny tryptofan na niacin. Anti-nausea, včetně ranní nevolnosti. Pomáhá zmírnit symptomy PMS. Uvolňuje svalové křeče, křeče v nohách, necitlivost rukou. Působí jako přírodní diuretikum.

VITAMIN B12 (CYANCOBALAMINE), (ANTIANEMICKÝ VITAMIN)

Vlastnosti vitaminu B12

Hlavní význam B12 je v antianemickém působení. Má významný vliv na metabolické procesy - bílkoviny, syntézu aminokyselin, nukleové kyseliny, puriny. Stimuluje růst u dětí.

Na základě řady prací bylo zjištěno, že játra zvířat obsahují látku, která reguluje tvorbu krve a má terapeutický účinek při maligní anémii u lidí. Už jedna injekce několika ppm gramů této látky způsobuje zlepšení hematopoetické funkce. Tato látka se nazývá vitamin B12, neboli antianemický vitamin. U zdravých lidí obsahuje žaludeční šťáva protein-mukoproteiny - „vnitřní faktor“ hradu, který se kombinuje s vitamínem B12 („vnější faktor“) a tvoří nový, komplexní protein.

Vitamin B12 vázaný v takovém proteinovém komplexu může být úspěšně absorbován ze střeva. V nepřítomnosti „vnitřního faktoru“ je absorpce vitaminu B12 ostře narušena.

Játra, hovězí maso, kuře, makrela, sardinky, sleď atlantský, škeble, vejce, nízkotučné tvarohy, mléko, sýr. Je syntetizován normální střevní mikroflórou z kobaltu dodávaného s jídlem.

Podporuje tvorbu červených krvinek, podílí se na normálním fungování nervového systému. Hraje důležitou roli v imunitním systému.

VITAMIN B9 (KYSELINA FOLICKÁ)

Tmavě zelená listová zelenina, petržel, saláty, cibule, ovoce, pivovarské kvasnice, celá zrna, fazole.

Ovlivňuje syntézu nukleových kyselin, purinů, některých aminokyselin, cholinu. Být v chromozomech slouží jako důležitý faktor při reprodukci buněk. Stimuluje a reguluje tvorbu krve, přispívá ke zvýšení počtu bílých krvinek, tvoří červené krvinky. Pod jeho vlivem snižuje obsah cholesterolu v krevním séru. Nezbytné pro udržení zdravého imunitního systému. Chybějící množství se syntetizuje střevní mikroflórou.

Závažné případy deficitu se projevují jako nutriční makrocelulární anémie. Nedostatek během těhotenství může způsobit vrozené vady nervových vláken (zejména spina bifida). Vzrušení, zapomnětlivost, demence, ztráta chuti k jídlu a hmotnosti, průjem, zvracení, poruchy trávenia.

Zvyšuje uvolňování mléka. Důležité pro udržení zdravé kůže. Zabraňuje vzniku korozivních vředů. Hraje důležitou roli při tvorbě červených krvinek v kostní dřeni. Podporuje metabolismus proteinů. Podílí se na zajištění normálního růstu.

VITAMIN N (BIOTIN)

Výrobky z celých zrn, ovesných vloček, hrachu, květáku, zeleniny, ořechů, vajec.

Podílí se na metabolismu tuků, přispívá k uvolňování energie ze sacharidů a aminokyselin. (k obsahu)

Má regulační účinek na nervový systém, včetně neuro-trofické funkce. Zabraňuje rozkvětu. Zabraňuje plešatosti. Uvolňuje bolest svalů. Důležité pro udržení zdravé kůže.

Potřeba je naplněna příjmem ve složení potravy a biosyntézou střevní mikroflóry.

Výsledkem nedostatku ve stravě

Nedostatek biotinu může vést ke ztrátě vlasů, extrémnímu vyčerpání, únavě, ospalosti, hluboké depresi, halucinaci, bolesti svalů a ztrátě chuti k jídlu, jakož i toxikóze při konzumaci syrového vaječného proteinu.

VITAMIN P (BIOFLAVONOIDY)

Citrusy (zejména slupky), zelenina, ořechy, semena.

Vitamin P kombinuje asi 500 biologicky aktivních látek - bioflavonoidů. Všechny jsou produkty rostlinného původu, tyto látky se nenacházejí ve zvířecích tkáních. Normalizuje stav kapilár a zvyšuje jejich sílu, snižuje propustnost stěn cév. Tam je výrazný synergismus s vitaminem C. Podporuje udržení kolagenu v dobrém stavu, cementu mezi všemi buňkami.

Zabraňuje vzniku otlaků posilováním kapilárních stěn. Podílí se na ochraně před infekcemi a nachlazení. Zabraňuje krvácení z dásní a posiluje zuby v dásních.

VITAMIN S (KYSELINA ASKORBOVÁ)

Stinga, nebo kurděje, je jednou z nejznámějších chorob vyplývajících z půdních defektů ve stravě. V polovině století v Evropě byla kurděje jednou z nejhroznějších nemocí, která občas nabrala charakter masy. Největší počet obětí kurděje odnesl do hrobu v zimním a jarním období, kdy obyvatelstvo evropských zemí bylo zbaveno možnosti dostávat v dostatečném množství čerstvou zeleninu a ovoce.

Konečně, otázka příčin a metod léčby kurděje byla řešena experimentálně až v letech 1907-1912. v pokusech na morčatech. Ukázalo se, že morčata, stejně jako lidé, jsou náchylní k kurděje, která se vyvíjí na základě nutričních nedostatků. Bylo zřejmé, že kurděje se vyskytují v nepřítomnosti zvláštního faktoru v potravinách. Tento faktor, který chrání před kurděje, se nazývá vitamin C, což je vitamín s protisrážkou.

Vitamin C má tři individuální vlastnosti:

- absence funkce koenzymů v biologickém působení, tj. absence enzymového systému, ve kterém by vitamin C vstupoval jako specifická, cílená, strukturní složka;

- Vitamin C se podílí na syntéze proteinové části enzymů, což vysvětluje široký rozsah jeho biologických účinků;

- neschopnost endogenní syntézy vitamínu C v těle.

Fyziologický význam vitamínu C úzce souvisí s jeho redoxními vlastnostmi.

Přímé spojení s metabolismem bílkovin. Vitamin C hraje důležitou roli při udržování normálního stavu kapilárních zdí a zachování jejich pružnosti. Přispívá k nejúplnější tvorbě glykogenních zásob v játrech a zvyšuje jeho antitoxickou funkci. Vysoký obsah vitamínu C je charakterizován endokrinními systémy (hypofýza, hypotalamus, nadledvinky a další žlázy), intracelulární membránové systémy. Nejbohatší vitamín C jsou ribozomy a všechny ostatní organely a buněčné struktury, ve kterých dochází k syntéze proteinů. Vitamin C má ochrannou vlastnost proti řadě toxických látek a má blokující účinek na tvorbu toxických látek v těle.

Citrusy, černý rybíz, guava, zelí, paprika, brokolice, růžičková kapusta, květák, játra, pupeny, brambory, kopr, petržel, jehličí, smrk, listy černého rybízu.

VITAMIN B8 (INOSITOL)

Arašídové máslo, celozrnná pšeničná zrna, pižmový meloun, citrusy, zelí, mrkev, řepa, brambory, rajčata, jahody.

Má výrazné lipotropní a sedativní vlastnosti. Má stimulační účinek na motorickou funkci trávicího ústrojí. Podílí se na metabolismu tuků a cholesterolu.

Výsledkem nedostatku ve stravě

Vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, ateroskleróza, zácpa, vypadávání vlasů.

Zabraňuje ukládání tuku v játrech a dalších orgánech. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje vytvrzování tepen. Je důležité udržovat zdravé vlasy, zabraňuje předčasnému vypadávání vlasů. Udržuje zdravou pokožku. Snižuje nežádoucí vysoké hladiny estrogenů u žen. Snižuje diabetickou, periferní neuropatii, má uklidňující účinek.

Denní potřeba 1 až 1,5 g. Inositol je přítomen v malých množstvích v lecitinu.

VITAMIN B10, PABK (KYSELINA PARA-AMINOBENZOOVÁ)

Pivovarské kvasnice, vnitřní orgány, hnědá rýže, otruby, celá zrna, pšeničný vaječník, melasa.

Působí jako antioxidant. Má vlastnosti opalovacího krému a je často používán v opalovacích mastích.

Může způsobit nadměrnou únavu, podrážděnost, depresi, vrásky, ekzémy, artritidu, burzitidu, anémii. S nedostatkem dochází k poruchám pigmentace, zpomalení růstu, poruchám hormonální aktivity.

Chrání před spálením. Chrání plíce před škodlivými účinky ozonu (ozon je obsažen ve smogu a tabákovém kouři).

VITAMIN B15 (KYSELINA PANGAMICKÁ)

Hnědá rýže, rýžové otruby, sezamová semínka, dýně, pivovarské kvasnice, játra.

Nejdůležitější a základní fyziologický význam spočívá v lipotrofních vlastnostech a funkci dárce mobilních methylových skupin. (k obsahu)

Vitamin B 15 zlepšuje dýchání tkání, zvyšuje využití kyslíku v tkáních a podílí se na oxidačních procesech, stimuluje je. Podporuje syntézu proteinů. Podporuje eliminaci toxinů vstupujících do těla ze znečištěného prostředí. Zvyšuje životnost buněk. Rychle odstraňuje únavu. Snižuje sérový cholesterol v krvi. Snižuje touhu po alkoholu a chrání před cirhózou jater. Používá se pro akutní a chronickou intoxikaci. Používá se ke zlepšení fyzického výkonu a funkce srdce.

Výsledkem nedostatku ve stravě

Snížení toku kyslíku do buněk, což může vést k únavě, srdečním poruchám, předčasnému stárnutí, žlázovým a nervovým poruchám.

Dávkování a toxicita: obvyklá dávka vitaminu B15 je 25-150 mg.

VITAMIN B17 (LETRIL)

Jablečná zrna, meruňka, třešeň, broskev, švestka.

Hlavní funkce: má některé protirakovinné vlastnosti.

Výsledkem nedostatku ve stravě: zvýšená náchylnost k rakovině, únava je možná.

194.48.155.245 © studopedia.ru není autorem publikovaných materiálů. Ale poskytuje možnost bezplatného použití. Existuje porušení autorských práv? Napište nám Zpětná vazba.

Zakázat adBlock!
a obnovte stránku (F5)
velmi potřebné

Vitamíny rozpustné ve vodě;

1. Vitamin B (antineuritický); thiamin

2. Vitamin B2 (růstový vitamin); riboflavin

3. Vitamin B6 (antidermatitis, adermin); pyridoxin

4. Vitamin B,2 (antianemické); kobalamin

5. Vitamin PP (antipellagický); niacin, nikotinamid

6. Vitamin Bs (antianemické); kyselina listová

7. Vitamin B3 (antidermatitida); kyselina pantothenová

8. Vitamin H (antiseborický, růstový faktor bakterií, kvasinek a hub); biotin

9. Vitamin C (proti popálení); kyseliny askorbové

10. Vitamin P (zesílení kapilár, permeabilita vitaminů); bioflavonoidy

Kromě těchto dvou hlavních skupin vitamínů, tam je skupina různých chemických látek, někteří který být částečně syntetizován v těle, ale mít vitamínové vlastnosti; u lidí a řady zvířat jsou tyto látky obvykle kombinovány do skupiny vitaminových látek. Mezi ně patří cholin, kyselina lipoová, vitamin B15 (kyselina pangamová), kyselina orotová, inositol, ubichinon, kyselina para-aminobenzoová, karnitin, kyselina linolová a linolenová, vitamin U (faktor proti vředům) a řada růstových faktorů ptáků, potkanů, kuřat, tkáňových kultur. Vzhledem k tomu, že typické obrazy avitaminózy jsou poměrně vzácné, není zřejmě zapotřebí podrobného popisu klinického obrazu hypo-a avitaminózy. Více podrobností bude věnováno biologické úloze těchto vitaminů, jejichž mechanismus účinku již byl dešifrován. "

V záložce. 5.1. Jsou uvedeny údaje o denní potřebě, povaze aktivní formy a fyziologické úloze vitamínů.

Tabulka 5.1. Povaha biokatalytické funkce vitamínů

VITAMINY, ROZPUSTNÉ V TUKU j Vitaminy skupiny A

Vitamin A (retinol, antixerftalmický vitamin) je dobře studován. Existují tři známé vitaminy skupiny A: A,, A2 a cis formy vitaminu as pojmenovaný neovitamin A. Z chemického hlediska je retinol cyklický nenasycený jednosytný alkohol sestávající ze šestičlenného kruhu (P-ionon), dvou isoprenových zbytků a primární alkoholové skupiny.

Vitamin A2 se liší od vitamínu A [přítomnost další dvojné vazby v kruhu [3-ionon. Všechny tři formy vitamínů skupiny A existují ve formě stereoizomerů, ale pouze některé z nich mají biologickou aktivitu. Vitaminy skupiny A jsou dobře rozpustné v tucích a rozpouštědlech tuků: benzen, chloroform, ether, aceton atd. V těle se snadno oxidují za účasti specifických enzymů s tvorbou odpovídajících cis a trans aldehydů, které se nazývají retinaly (sítnice), tj. Sítnice. Aldehydy vitamínu A. V těle může být vitamin A skladován v rezervě v játrech ve formě stabilnějších esterů s kyselinou octovou nebo palmitovou.

Charakteristické příznaky nedostatku vitamínu A u lidí a zvířat jsou vedle inhibice růstu, ztráty tělesné hmotnosti a celkového vyčerpání těla, specifických lézí kůže, sliznic a očí. Nejprve je postižen epitel kůže, který je doprovázen jeho proliferací a patologickou keratinizací; tento proces je doprovázen rozvojem folikulární hyperkeratózy, kůže se šupinatá, stává se suchou. V důsledku toho začínají sekundární hnisavé a hnilobné procesy. Při avitaminóze A je také ovlivněn epitel sliznice celého gastrointestinálního traktu, urogenitálního systému a respiračního aparátu. Léze oční bulvy je charakteristická - KS eR oFtalam, tj. Vývoj suchosti rohovky (z řečtiny. Xeros - suché, ophtalmos - oko), což je důsledek blokování slzného kanálu, jehož epitel je také podrobeny keratinizaci. Oční bulva není umyta slzou, která, jak víte, má baktericidní vlastnost. Výsledkem je zánět spojivek, edém, ulcerace a změkčení rohovky. Tento komplex lézí je označen termínem keratomalacia (z řečtiny. Keras - roh, malatie - rozpad); to se vyvíjí velmi rychle, někdy během několika hodin. Dezintegrace a změkčování rohovky je spojena s rozvojem hnisavého procesu, protože na povrchu rohovky se rychle vyvíjejí hnilobné mikroorganismy v nepřítomnosti slzné tekutiny.

Nejčasnější a specifické symptomy avitaminózy A (hypovitaminóza A) jsou kuřecí nebo noční slepota (hemelopia). Vyjadřuje se ve ztrátě zrakové ostrosti, přesněji řečeno o schopnosti rozlišovat objekty za soumraku, i když nemocní ve dne vidí normálně.

Kromě hypo-a avitaminózy jsou popsány případy hypervitaminózy A při konzumaci jater ledního medvěda, pečeti, mroži, který obsahuje velké množství volného vitaminu A. Charakteristickými projevy hypervitaminózy A jsou zánět

oči, hyperkeratóza, vypadávání vlasů, celkové vyčerpání těla. To je zpravidla doprovázeno ztrátou chuti k jídlu, bolestmi hlavy, dyspepsií (nevolnost, zvracení), nespavostí. Hypervitaminóza se také může u dětí vyvinout v důsledku užívání velkého množství rybího oleje a přípravků vitaminu A. Vývoj akutní hypervitaminózy u dětí po užití vysokých dávek vitaminu A byl popsán a jeho hladiny v krvi vzrostly.

Biologická role. Vitamin A ovlivňuje bariérovou funkci kůže, sliznic, propustnost buněčných membrán a biosyntézu jejich složek, zejména některých lipoproteinů. Účinek vitamínu A v těchto případech je spojen s jeho pravděpodobným zapojením do syntézy proteinů. Existuje předpoklad, že vzhledem k přítomnosti dvojných vazeb v molekule se vitamin A může účastnit redox reakcí, protože je schopen tvořit peroxidy, což zase zvyšuje rychlost oxidace jiných sloučenin.

Význam vitamínu A v procesu čištění světel byl objasněn podrobněji. V tomto důležitém fyziologickém procesu hraje zvláštní úlohu speciální chromolipoprotein - komplexní protein rhodopsinu nebo vizuální purpur, který je hlavní fotosenzitivní látkou sítnice, zejména tyčinek, které zabírají jeho periferní část. Bylo zjištěno, že rhodopsin sestává z lipoproteinového opsinu a protetické skupiny představované aldehydem vitaminu A (retinal); spojení mezi nimi se provádí prostřednictvím aldehydové skupiny vitaminu a volné e-TCH skupiny proteinu s tvorbou Schiffovy báze. Ve světle, rodopsin je rozdělen do bílkoviny opsin a sítnice; ta je transformována na transformaci; transformace energie světelných paprsků na vizuální vzrušení je nějakým způsobem spojena s těmito transformacemi - procesem, který stále zůstává záhadou. Ve tmě dochází k reverznímu procesu - syntéze rhodopsinu, který vyžaduje přítomnost aktivní formy aldehydu -g-11-g / ist-retinalu, který může být syntetizován z gumy-retinolu nebo trans-retinalu, nebo trans-formy vitaminu A za účasti specifické dehydrogenázy a izomerázy. Podrobněji cyklus transformace rhodopsinu v sítnici ve světle a ve tmě může být reprezentován jako diagram:

Pod vlivem kvantového světla se tedy rhodopsin prostřednictvím řady meziproduktů („oranžové“ a „žluté“ proteiny) rozkládá na opsin a allo-trans-reten-nal, což je neaktivní forma aldehydu vitaminu A. Existují indikace, že allo-t / > Ans-retinal se může pod vlivem světla částečně proměnit v aktivní - cis-retinal (v diagramu - tečkovaná šipka). Hlavním způsobem tvorby 11-g / me-retinalu je však enzymatická transformace trans

formy vitaminu A v cis-formě (za působení izomerázy) a jeho následná oxidace za účasti alkoholdehydrogenázy “.

Distribuce v přírodě a denní potřeby

Vitamin A je široce distribuován. Následující živočišné produkty jsou nejbohatší s tímto vitaminem: skot a játra vepřového, žloutek, plnotučné mléko, zakysaná smetana, smetana. Zvláště hodně volného vitamínu A v tucích mořských játrů, tresky obecné, halibuta; Obzvláště v tuku jater mořského okouna dosahuje obsah vitamínu A 35%. Zdroje vitamínu A pro člověka jsou také zelenina červeného masa (mrkev, rajčata, paprika, atd.), Ve které je vitamín A obsažen ve formě provitaminů - karotenu, izolovaného poprvé z mrkve (z latiny carota - mrkve). Jsou známy tři typy karotenů: a-, (3- a y-karoten, lišící se od sebe chemickou strukturou a biologickou aktivitou. P-karoten má největší biologickou aktivitu, protože obsahuje dva P-iononové kruhy a během rozkladu v těle z něj) jsou tvořeny dvě molekuly vitaminu A.

Při oxidačním rozkladu a- a y-karotenů vzniká pouze jedna molekula vitaminu A, protože tyto provitaminy obsahují jeden P-iontový kruh. Štěpení karotenů na molekuly vitaminu A se provádí převážně ve střevě působením specifického enzymu P-karoten dioxygenázy (i když není vyloučena možnost podobné transformace v játrech). Toto štěpení nastává v přítomnosti kyslíku; současně se tvoří dvě retinální molekuly, které se pod vlivem specifické intestinální reduktázy redukují na vitamin A. Stupeň absorpce karotenů a volného vitaminu A závisí jak na obsahu tuku v potravinách, tak na dostupnosti volných žlučových kyselin, které jsou naprosto nezbytnými sloučeninami pro absorpci produktů rozkladu tuků..

Denní požadavek na vitamin A pro dospělého je v průměru 2,7 mg vitaminu A nebo 2 až 5 mg P-karotenu. Hlavním orgánem, ve kterém je vitamin A částečně uložen u lidí, jsou játra, která normálně obsahují asi 20 mg tohoto vitaminu na 100 g tkáně.

Vitaminy skupiny D

Vitamin D (kalciferol, antirahitichesky vitamín) existuje ve formě několika sloučenin, které se liší chemickou strukturou a biologickou aktivitou. Pro lidi a zvířata jsou vitamíny D2 a D? Považovány za aktivní léčiva, i když v literatuře je také známý vitamín D.4 (dihydroergokalciferol). V přirozeném stavu

přípravky obsahují především provitaminy D2 a D>, resp. ergosterol a cholesterol.

V roce 1924 získaly A. Hess a M. Weinstock a nezávisle na sobě G. Steenbock aktivní léčivo z rostlinných olejů a potravin po vystavení UV záření s vlnovou délkou 280 - 310 nm, což zabraňuje rozvoji křivice u dětí. Ukázalo se, že účinná látka je spojena s některým sterolem, který byl identifikován s ergosterolem a nazývá se vitamin Dj. V roce 1932 izoloval A. Vindaus ergosterol z kvasinek a ukázal, že pravý vitamin D není ergosterol, nýbrž produkt jeho přeměny, který vzniká při UV ozáření, které bylo označeno jako vitamin D2 nebo kalciferol. V roce 1956 navrhla Mezinárodní komise pro chemickou nomenklaturu vitamín D2 nový název - ergo-kalciferol.

Z chemického hlediska je ergosterol monohydrický nenasycený cyklický alkohol, jehož struktura je založena na kondenzovaném kruhovém systému cyklopentan perhydrofenanthrenu; pod vlivem UV záření se ergosterol přeměňuje na vitamin D prostřednictvím řady meziproduktů (lumisterol, tachisterol)2:

Jak je vidět, vitamin D2 vzniká z ergosterolu v důsledku mezery mezi 9. a 10. atomem uhlíku kruhu B působením UV záření.

V roce 1936 byl v laboratoři A. Vindause izolován aktivní přípravek proti křivici z rybího tuku a nazval vitamin D> Ukázalo se navíc, že ​​předchůdce vitamínu D? není ergosterol, ale cholesterol. A. Vindaus v roce 1937 izoloval 7-dehydro-cholesterol z povrchových vrstev kůže prasete, která se po UV záření změnila na aktivní vitamin D3:

Je třeba poznamenat, že vzhledem k přítomnosti cholesterolu a 7-dehydrocholesterolu ve složení lipidů lidské kůže je možné syntetizovat vitamin Dy během slunečního ozařování nebo ozařování povrchu těla ultrafialovým zářením. Tato technika se široce používá při léčbě křivice u dětí.

Vitamíny U2 ​​a Dj jsou bezbarvé krystaly s teplotou tání 115 až 117 ° C, nerozpustné ve vodě, ale dobře rozpustné v tucích, chloroformu, etheru a dalších lipidových rozpouštědlech.

Nedostatek vitamínu D ve stravě dětí vede ke vzniku dobře známé křivice, která je založena na změnách metabolismu fosforu a vápníku a zhoršené depozici fosforečnanu vápenatého v kostní tkáni. Hlavní symptomy křivice jsou proto spojeny s narušením normálního procesu osteogeneze. Osteomalacie se vyvíjí - změkčení kostí. Kosti se stávají měkkými a pod tíhou těla berou ošklivé formy ve tvaru O nebo X. Na kost-chrupavčitém ohraničení žeber jsou zvláštní zahušťování - tzv. Rachitické korálky. U dětí s křivicí, relativně velkou hlavou a zvětšeným břichem. Vývoj posledního příznaku je způsoben svalovou hypotonií. Porušení procesu osteogeneze u rachitidy ovlivňuje také vývoj zubů - zpoždění vzniku prvních zubů a vývoj dentinu. Pro avitaminózu D dospělých je charakteristickým rysem rozvoj osteoporózy v důsledku vyluhování již uložených solí; kosti se stávají křehkými, což často vede ke zlomeninám.

Biologická role. Hodnota vitamínu D se v poslední době začíná projevovat. Bylo zjištěno, že za fyziologických podmínek jsou kalciferoly funkčně inertní. Podle G. de Luca et al., Vitamín D plní své biologické funkce v těle ve formě aktivních metabolitů z nich vytvořených, zejména 1,25-deoxycholekalciferolu [označeno 1,25 (OH)2D3] a 24,25-deoxycholekalciferolu [24,25 (OH)2D3], kromě toho, pokud hydroxylace v 25. pPokud je to provedeno ^ in_decretion, pak tento proces v 1. pozici pokračuje

v ^ ledvinách; kromě toho je ukázáno, že specifický l-hydroxiát je kromě ledvin obsažen také v kostní tkáni a placentě. Existují nesporné důkazy o tom, že tyto aktivní metabolity vykazují spíše hormonální než bi-katalytickou úlohu v systému homeostatické regulace metabolismu vápníku a osteogeneze. Zejména 1,25 (OH)2D3 podílí se na regulaci absorpce Ca_and_P_ ve vrtu, resorpci kostí a reabsorpci Ca_ji_P_B_jiQ ^ siiidxIEk- ^ Procesy osteogeneze a remodelace kostní tkáně jsou naopak regulovány 24,25 (OH)2D3. Metoda autoradiografie ukazuje akumulaci 1,25 (OH) 2D3 v jaderném přístroji cílových orgánových buněk (ledviny, mozek, slinivka břišní, tuphysis, mléčná žláza); zároveň se neotevře v játrech, slezině, kosterních a srdečních svalech, což přispívá

_mRNA, resp. Ca-vazebné proteiny a hormony, které regulují metabolismus vápníku. Potvrdil se předpoklad o existenci specifického intracelulárního proteinu, který je receptorem pro kalciferol. Bylo také prokázáno, že 1,25 (OH) 2D> způsobuje diferenciaci některých leukemických buněk, což zřejmě naznačuje možné spojení mezi vitaminy skupiny D a růstem nádoru. To však neznamená, že funkce vitamínů D jsou prováděny pouze prostřednictvím jaderného zařízení. Nedávno byly objeveny nové cesty metabolismu vitamínů skupiny D, včetně oxidace v 23. pozici s tvorbou 23,25 (0H) 2O3 nebo 23-hydroxylované formy 1,25 (OH) 2D3. Navíc 24- a 26-hydroxylované metabolity D3, zejména 1-hydroxyderiváty těchto sloučenin byly svým biologickým působením 10krát účinnější než nativní i, 25 (OH)2D.

Distribuce v přírodě a denní potřeby

Největší množství vitamínu D3 v živočišných produktech: máslo, vaječný žloutek, játra a tuky, jakož i rybí olej, který byl široce používán pro prevenci a léčbu křivice. Od rostlinných produktů, které jsou bohaté na vitamín D2 rostlinné oleje (slunečnice

nye, oliva atd.); množství vitamínu D2 v kvasinkách. Pro prevenci křivice v dětství se kromě výživy, včetně másla, mléka, tuků, masa a dalších produktů, doporučuje UV záření na povrchu kůže (sluneční záření, ultrafialové ozařovací lampy), jakož i produkty rostlinného původu, které přispívají k obohacení jejich vitaminu D.

Denní potřeba vitamínu D pro děti se pohybuje v rozmezí od 10 do 25 mikrogramů (500-1000 ME) v závislosti na věku, fyziologickém stavu těla, poměru solí fosforu a vápníku ve stravě atd. Pro dospělé je dostatečné množství vitamínu D.

Případy hypervitaminózy D u lidí jsou pozorovány při „šokové“ léčbě křivice a některých dermatóz (lupus). Hypervitaminóza byla pozorována po užití více než 150000 IU vitamínu D denně. Užívání velmi velkých dávek vitamínu D může být fatální. U experimentálních zvířat je hypervitaminóza doprovázena zvýšením obsahu hydroxylapatitů v kostech a některých vnitřních orgánech. U psů je například zaznamenána renální kalcifikace. Všechny tyto příznaky však vymizí po vysazení vitamínu.

deithaminy skupiny K

Podle názvosloví biologické chemie skupina vitamínů K obsahuje dva typy chinonů s postranními řetězci reprezentovanými izoprenoidními jednotkami: vitaminy Kj a K2 ". Základem cyklické struktury obou vitamínů je 1,4-naftochinonový kruh.

U vitaminu K] je zachován název fylochinon a pro vitaminy skupiny 2 je uveden název menachinon, který označuje počet isoprenových jednotek 2; zejména pro vitamín K? Doporučený název je Menahinon-6, kde číslo 6 udává počet jednotek isoprenu v postranním řetězci.

Vitamin K; (fylochinon) byl nejprve izolován z vojtěšky; je to derivát 2-methyl-1,4-naftochinonu, který obsahuje v poloze 3 lepivý radikál s 20 atomy uhlíku:

Vitamin K.2 je otevřený u rostlin a zvířat a obsahuje 6 až 9 isoprenových jednotek v postranním řetězci.

Vitamin Ki je světle žlutá kapalina, která je nestabilní při zahřívání v alkalickém prostředí a při ozáření; Vitamin K 2 - žluté krystaly, také nestabilní. Oba léky jsou nerozpustné ve vodě, ale rozpustné v organických rozpouštědlech: benzen, chloroform, aceton, hexan atd.

Kromě vitaminů Ki a K ^ mají některé deriváty naftochinonu vitamínové vlastnosti a vysokou antihemoragickou aktivitu, například syntetický analog vitamínu K, který postrádá postranní řetězec v poloze 3, je označován vitamínem Kz (menadion nebo 2-methyl-1,4-naftochinon). Vzhledem k tomu, že vitamin Kz je nerozpustný ve vodě, na jeho základě byly syntetizovány desítky derivátů rozpustných ve vodě, z nichž jeden byl široce používán v lékařské praxi - sodná sůl bisulfitového derivátu vitamínu K syntetizovaného A. V. Palladinem3 - Vikasol:

Vitamin K je antihemoragický faktor, který je specificky spojen s srážením krve. Proto při nedostatku vitamínů dochází ke spontánnímu parenchymálnímu a kapilárnímu krvácení (krvácení z nosu, vnitřní krvácení). Navíc jakékoliv vaskulární léze (včetně chirurgického zákroku) pro nedostatek vitaminu K mohou vést k silnému krvácení. U lidí je avitaminóza K méně častá než jiná avitaminóza. To je vysvětleno dvěma okolnostmi: za prvé, smíšené potraviny jsou spíše bohaté na vitamin K (protože vitamíny skupiny K jsou syntetizovány v zelených rostlinách a některých mikroorganismech); za druhé, množství vitaminu K syntetizovaného střevní mikroflórou je dostatečné pro prevenci nedostatku vitaminu. Avitaminóza se obvykle vyvíjí, když je snížena absorpce tuku ve střevě. Kojenci často zažívají hojné subkutánní krvácení a krvácení; jsou také pozorovány v tzv. hemoragické diatéze, která je důsledkem nedostatečné koagulace krve v matce.

Biologická role. Vitamin K se podílí na syntéze protrombinu v játrech, zřejmě prostřednictvím enzymového systému. Bylo prokázáno, že vitamin K je nezbytný jako stimulátor biosyntézy v játrech nejméně čtyř enzymových proteinů podílejících se na komplexním procesu srážení krve: faktory II, VII, IX, X. Zejména existují důkazy, že zbytky karboxyglutamové kyseliny jsou nezbytně přítomny v molekule těchto faktorů. ; v aktivní molekule protrombinu se ukázalo, že tyto zbytky jsou 10. Je prokázáno, že y-karboxylace zbytku kyseliny glutamové v molekule proteinu probíhá post-translačně za účasti y-glutamylkarboxylázy, která vyžaduje přítomnost vitaminu K. V této reakci se zdá, že vitamin K hraje kofaktorovou funkci.

Reakce postsyntetické karboxylace y-karboxylové skupiny glutamátu také hraje důležitou roli ve vazbě iontů Ca2 + na molekulu proteinu,

protože toto produkuje další záporně nabité ionty karboxylových skupin. Také naznačujeme, že biotin se této karboxylační reakce nepodílí.

Jedním z nejúčinnějších antivitaminů K je přírodní látka dicumarol (dikoumarin), jejíž zavedení způsobuje prudký pokles krevní hladiny protrombinu a řady dalších faktorů koagulace proteinů, a tedy krvácení. Podobná vlastnost má navíc kyselinu salicylovou.

Schopnost dicumarolu snížit srážlivost krve v budoucnosti začala být používána pro léčbu lidských nemocí, charakterizovaných zvýšeným srážením krve. Zvláště, když trombóza, thromboflebitis dicumarol, přispívající k ředění krevní sraženiny, má účinný účinek. V případě krvácení po podání dicumarolu jsou pacientům předepsány vitamín K přípravky.

Jaké vitamíny jsou nerozpustné ve vodě?

Jaké vitamíny jsou nerozpustné ve vodě?

Některé vitamíny jsou rozpustné ve vodě. A které se nerozpouští?

Mezi vitaminy nerozpustné ve vodě patří vitamíny K, E, D, A. Jejich nedostatek je zpravidla vzácný. Neměli bychom však podceňovat nedostatek těchto vitaminů. Například s nedostatkem vitaminu A se může objevit tzv. „Noční slepota“. Nedostatek tokoferolu vede ke snížení sexuální funkce. Osoba zvyšuje úroveň únavy, je svalová slabost.

Chcete-li doplnit retinol, tedy vitamin A, musíte jíst oranžové a červené potraviny. Patří mezi ně rajčata, mrkev, rakytník, paprika, meruňky, meloun, šípky, broskve. Zásoby tokoferolu pomohou doplnit kukuřici, olivy, sóju, slunečnicový olej, luštěniny, zelení. Eliminovat nedostatek vitaminu K umožní čerstvý špenát, zelí, salát, zelený hrášek, mrkev.

Individuální pozornost je věnována vitamínu D. Toto je jediný vitamin, který je syntetizován pod vlivem slunečního světla. Dalším zdrojem takové užitečné látky je maso a ryby, vaječný žloutek a máslo. Ačkoli u těchto produktů je vitamín D velmi malý. Opalování v létě pomůže chránit vás před nedostatkem takové látky.

Vitamíny, které nejsou rozpustné ve vodě, jsou velmi důležité pro fungování lidského těla. Udržují optimální stav buněčných membrán, zlepšují vstřebávání různých potravin a zajišťují rozpad tuků z potravin. Tyto vitamíny se aktivně podílejí na syntéze proteinů. Tokoferol a retinol neutralizují volné radikály. Tyto nejsilnější antioxidanty musí neustále vstupovat do lidského těla. Oni se hromadí v podkožní tukové vrstvě celulózy a v tukových kapslích vnitřních orgánů. Tyto vitamíny se pomalu vylučují z těla. Jejich nedostatek je proto velkou raritou. A proto byste neměli brát takové vitamíny v nadměrném množství.

Jsou ve vodě nějaké vitamíny?

Často se lidé zajímají o to, jaké produkty obsahují určité vitamíny. Je důležité vědět, že poskytnout tělu kompletní výživu s požadovaným množstvím vitamínů a minerálů.

Vitamíny ve vodě

Pro mnohé je zajímavá otázka: "Jsou ve vodě nějaké vitamíny?" Pokud hovoříme o vodě, která protéká trubkami, pak vše závisí do větší míry na tom, v jaké zemi proudí. Například, zatímco ve Velké Británii, voda z vodovodu může být bezpečně opilá, protože voda je opravdu čistá. Nicméně, mluvit o Číně, pak tam je téměř žádná voda z vodovodu, což je důvod, proč se doporučuje, aby ji nepoužívat. V závislosti na tom, která země bude mluvit, bude odpověď jiná. Ale pokud se vydáte na místo, kde je voda z vodovodu čistá, pak v něm budou nějaké vitamíny, ale ne mnoho.

Čerstvé a mořské vody

Při výběru posilujících vitamínů je třeba poznamenat, že takový vitamín jako B12 je ve sladké a slané vodě. Samozřejmě, jeho procento je zanedbatelné, ale přesto tato voda obsahuje vitamin, který živí mikroorganismy. Často je slyšet, že pramenitá voda je užitečná. A tento závěr nebyl bezdůvodný. Voda z pramene může obsahovat vitamíny krásy, jako je vitamin B1, vitamin H, vitamin PP a kyselina askorbová (vitamin C). Jsou prezentovány ve vodě v rozpuštěné formě. Proto pramenitá voda blahodárně působí na celé tělo.

Vitaminová voda

V zahraničí není v prodeji první rok vitamínová voda. Kompozice obsahuje vodu, která byla obohacena živinami, jako jsou vitamíny a elektrolyty. Některé typy těchto vitaminových vod zahrnují také příchutě, kofein a sladidla. Každá láhev takové vody obsahuje 32,5 g nebo dvě plné lžíce krystalické fruktózy. Fruktóza je jednoduchý cukr získaný z ovoce a ve vitamínové vodě je vyroben z kukuřičného škrobu, který tělu těží.

Užitečné vitamíny

Vzhledem k tomu, vitamíny v dostatečném množství nelze získat z vody, pak byste měli držet vyvážené stravy a získat vitamíny ve stravě, nebo použít vitamínové komplexy, které pomohou uspokojit všechny potřeby těla. Vitamín C je pro tělo velmi důležitý, v těle prakticky nepronikne, proto je třeba ho konzumovat v dostatečném množství. Zdroje tohoto vitamínu mohou být ovoce a zelenina.

Vitamin D je důležitý pro zdravé zuby, vlasy, kosti. Chcete-li si to plně, musíte jíst mléčné výrobky, jíst ryby.

Kompletní konzultace o tom, zda vitamíny na jaře, které jsou lepší, lze získat od lékaře. Vzhledem k tomu, že každý organismus je individuální, respektive potřeby určitých vitamínů se liší v závislosti na věku, pohlaví a přítomnosti nemocí.

Jak vyrobit vitamínovou vodu doma: 15 nejlepších doplňků

Domů → Jídlo → Recepty → Jak vyrobit vitamínovou vodu doma: 15 nejlepších doplňků

Jahoda, citron a bazalka

Jak vařit: nakrájejte 4-6 jahod a půl citronu do konvice. Házet do stejných bazalkových listů (oni jsou lepší pre-roztrhnout dát vitamíny a oleje jít spolu s džusem) a tucet kostky ledu. Naplňte dvěma litry vody a nechte působit alespoň 1 hodinu na chladném místě. Všechno!

Broskev, černé bobule a kokosová voda

Jak vařit: dejte do džbánu sklenici borůvky a černého rybízu, dejte dva ploché broskvové řezy a hrst lístků máty (volitelné). Nalijte dvě sklenice kokosové vody a přidejte k okrajům obyčejné studené vody. Vložte chladničku a nechte ji vařit alespoň hodinu (nebo lépe celou noc).

Jak vařit: oloupejte tři zralé kiwi a rozmačkejte je v bramborové kaše s vidličkou nebo mixérem, a dvě další kousky nakrájejte na plátky. Vložte bramborovou kaší a plátky do džbánu a naplňte dvěma litry studené vody. Držte 1-2 hodiny v chladničce a podávejte.

Maliny, data a citron

Jak vařit: dát do džbánu dvě sklenice maliny, plátky citronu a 2-3 velké data. Naplňte studenou vodou na okraj a trvat na hodinu nebo dvě odhalit chuť a vůni.

Ananas a zázvor

Jak vařit: Sklenici čerstvého ananasu smíchejte s plátky zázvoru (jemně nakrájejte tři centimetry kostky, ještě lépe - otřete je na struhadlo). To vše naplňte dvěma litry studené vody a nechte v lednici po dobu 1-2 hodin. Hotovo!

Jak vařit: Smíchejte 1,5 šálky melounového masa s hrstem mátových listů, které můžete předmýt rukama (tímto způsobem bude „sdílet“ vůně a oleje rychleji). Naplňte dva litry studené vody a nechte alespoň hodinu v chladničce.

Citrusy, máta a okurka

Jak vařit: nakrájíme dva pomeranče, citron a polovinu okurky na plátky, smícháme s hrstem máty a přikryjeme dvěma litry studené vody. Držte konvici v chladničce alespoň hodinu a ihned podejte.

Pokud se vám líbí tento materiál, můžete se přihlásit k odběru naší stránky na Facebooku nebo Vkontakte. S námi budete vědět, jak sledovat vaše zdraví, a bude tak krásná, že všichni kolem vás budou jen žárlit.

Naše šťavnaté Instagram - zde na tomto odkazu.

Vitamíny rozpustné ve vodě. Seznam

Pokud jde o komplex vitamínů B, máme na mysli skupinu látek rozpustných ve vodě, které jsou přítomny společně nebo odděleně v mnoha zdrojích potravin. Podporují metabolismus, působí jako koenzymy a přeměňují bílkoviny a sacharidy na energii. Tyto vitamíny podporují pleť a svalový tonus, nervový systém a růst buněk. Komplex vitamínů B dnes obsahuje 12 vzájemně propojených látek rozpustných ve vodě. Osm z nich je považováno za základní vitamíny a mělo by být zahrnuto do stravy:

Je snadné si všimnout, že ve skupině vitamínů B mají počty vitamínů mezery - konkrétně nejsou žádné vitamíny B4, B8, B10, B11, B13, B15. Tyto látky existují a někdy byly také považovány za vitamíny komplexu B. Později bylo zjištěno, že tyto organické sloučeniny jsou buď produkovány samotným tělem, nebo nejsou životně důležité (tyto vlastnosti určují vitamíny). Tak, oni začali být nazýván pseudovitamins, nebo vitamín-jako substance. Nejsou zahrnuty v komplexu vitamínů B.

Látka nezbytná pro syntézu kolagenu, důležitou složku pojivových tkání, krevních buněk, šlach, vazů, chrupavek, dásní, kůže, zubů a kostí. Důležitá složka metabolismu cholesterolu. Vysoce účinný antioxidant, záruka dobré nálady, zdravé imunity, síly a energie. Jedná se o ve vodě rozpustný vitamin, který se přirozeně nachází v mnoha produktech, může být k nim synteticky přidán nebo použit jako doplněk stravy. Lidé, na rozdíl od mnoha zvířat, nejsou schopni nezávisle produkovat vitamín C, takže je nezbytnou součástí stravy.

Vitamin H je považován za jeden z nejaktivnějších vitamínových katalyzátorů. Někdy se to nazývá mikrovitaminin, protože pro normální fungování těla je potřeba ve velmi malých množstvích.
Vitamin H se podílí na metabolismu sacharidů, bílkovin, tuků. Tělo přijímá energii z těchto látek. Podílí se na syntéze glukózy. Biotin je nezbytný pro normální fungování žaludku a střev, ovlivňuje imunitu a funkci nervového systému, přispívá ke zdraví vlasů a nehtů.

Vitamin PP

Hlavními představiteli vitamínu PP jsou kyselina nikotinová a nikotinamid. Ve živočišných produktech se niacin nachází ve formě nikotinamidu a v rostlinných produktech ve formě kyseliny nikotinové.
Vitamin PP je nezbytný pro uvolňování energie ze sacharidů a tuků, pro metabolismus bílkovin. Zahrnuty v enzymech, které poskytují buněčné dýchání. Niacin normalizuje práci žaludku a slinivky břišní. Kyselina nikotinová příznivě ovlivňuje nervový a kardiovaskulární systém, udržuje zdravou kůži, střevní a orální sliznici, podílí se na zajištění normálního zraku, zlepšuje krevní oběh a snižuje vysoký krevní tlak.