Image

VITAMIN C: potřeba a účinek na tělo. Jaké produkty obsahují.

Vitamin C je jedním z nejznámějších a nezbytných pro lidské vitamíny. Prakticky každý ví, že k tomu, aby se nedostal nemocný s nachlazení, musíte jíst zeleninu, ovoce a bobule, které jsou bohaté na tento vitamín nebo použít askorbiku, koupil v lékárně. Málokdo však ví, že rozsah účinků vitamínu C na lidské tělo je velmi široký, podílí se na mnoha životně důležitých procesech a postihuje téměř všechny orgány a systémy.

Popis vitamínu C:
Vitamin C (nebo kyselina askorbová) je ve vodě rozpustná organická sloučenina nezbytná pro normální fungování většiny zvířat. Téměř všichni mají tento vitamín syntetizován v těle nezávisle. Výjimkou jsou primáti a některá další zvířata, která tuto látku potřebují a dostávají ji z potravin rostlinného původu. Čistá kyselina askorbová byla poprvé vyšlechtěna v roce 1928. Je to bílý prášek s kyselou chutí. K dispozici ve formě různých dávkovacích forem a doplňků stravy.

Proč tělo potřebuje vitamín C:

 • Adekvátní příjem kyseliny askorbové v lidském těle je klíčem k silnému imunitnímu systému.
 • Vitamin C se podílí na tvorbě krve a je nezbytný pro dobré fungování kardiovaskulárního systému.
 • Pomáhá při normálním fungování endokrinního systému.
 • Kyselina askorbová je silný antioxidant.
 • Odborníci říkají, že vitamin C je velmi důležitý pro rychlou práci mozku, soustředění a zajištění kreativního myšlení.
 • Podílí se na syntéze pojivové tkáně. Stav kostí, zubů, chrupavek, šlach a vazů závisí na dostatečném příjmu vitamínu C v těle.
 • Velmi příznivý vliv na stav pokožky. Proto ti, kteří bojují s vráskami, potřebují dostatečný přísun kyseliny askorbové v těle.
 • Pomáhá chránit tělo před předčasným stárnutím.

Denní potřeba vitamínu C:
Denní požadavek dospělého na vitamín C je 90-100 mg. To je podstatně více než jiné vitamíny. V tomto případě by měl být příjem kyseliny askorbové denně a pravidelně. Potřeba tohoto vitamínu se zvyšuje během těhotenství i kojení ve stresových situacích, během těžkého fyzického a psychického stresu a při některých onemocněních.

Produkty obsahující vitamin C: t
Kyselina askorbová obsahuje mnoho produktů rostlinného původu. Vedoucími v obsahu vitamínu C jsou: šípky, černý rybíz, rakytník řešetlákový, jahody, jablka, kiwi, bulharský pepř, růžičková kapusta, petržel, kopr, divoký česnek, citrusové plody a další produkty.

Nedostatek vitamínu C v těle:
Nedostatek vitamínu C v těle může být způsoben nedostatečným příjmem z potravy, konzumací alkoholu, kouřením, užíváním některých léků, závažným fyzickým a duševním stresem, stresem, zvýšenou tělesnou teplotou po delší dobu a dalšími příčinami.
Nedostatek vitaminu C se může projevit letargií, sníženým výkonem, častým nachlazením, křehkými vlasy a nehty, suchou pokožkou, krvácením z dásní a dalšími příznaky.

Nadbytek vitamínu C v těle:
Jíst potraviny bohaté na kyselinu askorbovou, aby se nadbytek tohoto vitamínu je poměrně obtížné. To může nastat při užívání velkých dávek vitaminu C ve formě léků a doplňků stravy. Odborníci nazývají příznaky nadměrného spánku vitamínu C, bolesti hlavy, vysoký krevní tlak, neklid, střevní poruchy a další příznaky.

Buďte opatrní a buďte zdraví!

VITAMIN S. ASCORBIC ACID
obsah v produktech a roli v těle

Během dnů plachetní flotily, účastníci dlouhých cest, zbavení čerstvého ovoce a zeleniny, trpěli a zemřeli na kurděje. Během existence plachetní flotily z nemoci zabili námořníci více než ve všech námořních bitvách dohromady.

V 1747, student medicíny James Lind prokázal, že citrusové plody jsou účinným lékem na kurděje. Ale teprve v letech 1907–1912 bylo v důsledku experimentů na morčatech zřejmé, že se vyskytuje kurděje, když v potravinách není žádná speciální látka. Třetí vitamin byl tedy objeven, který dostal písmeno C.

V roce 1927, vědec Saint-Dierry, izolovaný vitamín C z červené papriky, pomeranče a zelí šťávy. V roce 1932 se prokázaly jeho vlastnosti proti tvorbě kamene a nazývali se kyselinou askorbovou („proti šupinatě“: „hnus“ v latině, kurděje).

Kyselina askorbová patří do skupiny vitamínů rozpustných ve vodě. Je to bílý krystalický prášek kyselé chuti, snadno rozpustný ve vodě a alkoholických roztocích. Vitamin C je poměrně stabilní ve slabě kyselých roztocích. Ve slabě alkalickém a neutrálním prostředí ztrácí svou aktivitu.

Produkce vitamínu C v těle glukózy může většina savců s výjimkou některých vyšších primátů, morčat a několika dalších druhů. Lidské tělo také neprodukuje vitamín C a dostává veškeré potřebné množství potravy. U lidí se neakumuluje.

V přírodě se vitamín C nachází v několika formách: kyselina askorbová (kyselina L-askorbová), kyselina dehydroaskorbová, askorbigen, kyselina isoaskorbová, askorbát vápenatý, askorbyl palmitát atd.

VITAMIN S - ROLE V ORGANIZMU

Vitamin C, pocházející z potravy, se začíná vstřebávat do ústní dutiny a žaludku, ale většina z nich se vstřebává do tenkého střeva. Tělo dospělé zdravé osoby obsahuje 4 až 6 g kyseliny askorbové. Vitamin C v lidském těle hraje obrovskou roli:
1. Podílí se na syntéze kolagenu, mezibuněčné "cementovací" látky, která poskytuje strukturu svalů, cévních tkání, kostí a chrupavek.
2. Chrání tělo před mnoha virovými a bakteriálními infekcemi.
3. Zvyšuje pružnost a sílu cév.
4. Pomáhá očistit tělo jedů, od cigaretového kouře až po jed hadů.
5. Vitamin C v těle pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi.
6. Podílí se na metabolismu kyseliny listové.
7. Aktivuje práci žláz s vnitřní sekrecí, zejména nadledvinek.
8. Vitamin C v těle se podílí na rozvoji adrenalinu - hormonu, který zvyšuje tepovou frekvenci, krevní tlak, průtok krve do svalů.
9. Zlepšuje stav jater.
10. Oslabuje účinky různých alergenů.
11. Kyselina askorbová přispívá k přeměně železitého železa na dvojmocné, které tělo lépe vstřebává.
12. Chrání tuky a vitaminy rozpustné v tucích potřebné pro oxidaci těla (zejména A a E).
13. Kyselina askorbová snižuje škodlivé účinky cukru na tělo u diabetu druhého typu, snižuje hladinu cukru.
14. Vitamin C v těle urychluje hojení ran, popálenin, krvácení dásní.
15. Chrání zrak. Díky svým antioxidačním vlastnostem zabraňuje vzniku a rozvoji šedého zákalu, snižuje nitrooční tlak, čímž zabraňuje rozvoji glaukomu.
16. Zvyšuje odolnost organismu vůči nepříznivým účinkům.
17. Posiluje imunitu.
18. Vitamin C v těle pomáhá s expanzí žil a hemoroidů, odstraňuje vrásky a záhyby. Dávka vitamínu C může okamžitě odstranit krvácející dásně, na půl hodiny posílením kapilár v tkáních.
19. Účinné při léčbě většiny onemocnění.
20. Zvyšuje odolnost těla vůči namáhání.
21. Vitamin C v těle se podílí na více než 300 biologických procesech.

OBSAH VITAMIN C V PRODUKTECH

Většina kyseliny askorbové se nachází v zelenině, ovoci, bobulích a zelení. Vitamin C v živočišných produktech je zastoupen ve velmi malém množství (játra, nadledviny, ledviny).

Vitamin C v potravinách se nachází ve volných, oxidovaných a vázaných formách. V oxidované formě má kyselina askorbová stejnou vitamínovou aktivitu jako ve volné, a ve vázané je tělem absorbována mnohem horší. Vitamin C v oxidované formě se nazývá kyselina dehydroaskorbová, v související formě - askorbigen. Ve srovnání s kyselinou askorbovou má askorbigen poloviční aktivitu vitaminu. Obsah vitamínu C ve vázané formě v potravinách činí až 70% jeho celkového množství.

Kyselina askorbová je velmi nestabilní. Rozkládá se při vysoké teplotě, když je v kontaktu s kovy, rychle oxiduje a při dlouhém namočení do zeleniny přechází do vody. Při skladování potravin se jejich obsah rychle snižuje. Po 2 - 3 měsících skladování v zelenině, ovoci a bobulích je vitamin C z poloviny zničen. V zimě se čerstvé a kysané zelí konzervuje více než v jiné zelenině a ovoci - až 35%. V potravinářských zeleninách zůstává 40-60% původního množství vitamínu C za den, asi 85% jablek zůstává v jablecích po 3 měsících, pouze 75% po šesti měsících. 100 g nových brambor obsahuje asi 20 mg kyseliny askorbové a po 6 měsících 10 mg.

Hodně vitamínu C je zničeno při kulinářském zpracování, zejména při smažení a vaření - až 90%. Například při vaření čištěných brambor ponořených ve studené vodě se ztrácí 30% - 50% a ponořené v horké vodě je výrazně nižší než 25% - 30%, při vaření v polévce se ztrácí až 50%. Pro větší konzervaci kyseliny askorbové by měla být zelenina k vaření ponořena do vroucí vody. Vaření brambor v jejich kůžích snižuje jejich ztráty o polovinu ve srovnání s vařenými loupanými bramborami, jak to jde snadno do vody.

Chcete-li získat plné množství kyseliny askorbové, zeleniny a ovoce se doporučuje jíst čerstvé nebo jen minimálně tepelně ošetřené. Měli byste si také vybrat plody, které rostly v blízkosti místa jejich prodeje, protože jejich dlouhá cesta je zbavuje téměř celé dávky vitaminu C.

Při dlouhodobé přepravě v mražené zelenině a ovoci se kyselina askorbová lépe uchovává než u čerstvých. Pro uchování vitamínu C v produktech je nutné uchovávat zeleninu a ovoce mimo působení přímého slunečního světla. Chcete-li je uložit, vyberte tmavé, chladné místo, například sklep nebo chladničku.

AKCE VITAMINU C V ORGANIZMU

Pozoruhodným rysem vitaminu C je schopnost zvrátit oxidaci (dehydrogenaci) tvorbou kyseliny dehydroaskorbové. Kyselina askorbová a její dehydro forma tvoří redoxní systém, který může uvolňovat a přijímat atomy vodíku, přesněji elektrony a protony. Vitamin C je velmi silný antioxidant. Je schopen snadno darovat elektrony a tvořit radikální ionty. Tyto nabité částice s nepárovým elektronem neutralizují volné radikály, které jsou zodpovědné za poškození buněčných membrán a následné buněčné mutace.

Volné radikály jsou látky, které postrádají jeden elektron, a proto mají tendenci odebírat chybějící elektron z jedné z molekul v buňkách těla. Pokud k tomu dojde, je narušena intracelulární rovnováha, dojde k okamžité řetězové reakci a do oslabené buňky proniknou miliardy nových zdravotních torpédoborců. Aktivuje destruktivní aktivitu volných radikálů ultrafialovým slunečním zářením, kouřením a kouřovou atmosférou.

Kyselina askorbová neutralizuje volné radikály a tím zajišťuje normální fungování buněk, normalizuje metabolismus v těle a zpomaluje proces stárnutí.

Denní potřeba

Denní lidská potřeba vitamínu C závisí na řadě důvodů: pohlaví, vykonaná práce, věk, stav těhotenství nebo kojení, špatné návyky a klimatické podmínky. Stres, nemoc, horečka a expozice toxickým účinkům zvyšují potřebu kyseliny askorbové.

V podmínkách Dálného severu a horkého klimatu stoupá potřeba vitamínu C o 30-50 procent. Mladé tělo ho asimiluje lépe než starší lidé, takže s věkem se jeho potřeba mírně zvyšuje. Kuřáci vyžadují dalších 35 mg. Antikoncepce snižuje hladinu kyseliny askorbové v krvi, a proto zvyšuje její denní potřebu. Absorpce a absorpce vitamínu C se zhoršuje sladkou sodou, protože obsahuje hydroxid sodný, který ho ničí.

Doporučená denní dávka vitaminu C
1. Kojenci 0-0,5 let - 30 mg
2. Kojenci 0,5-1 rok - 35 mg
3. Děti ve věku 1-3 let - 40 mg
4. Děti 4-10 let - 45 mg.
Mužské tváře
1. Dospívající ve věku 11-14 let - 50 mg
2. Muži ve věku 15-50 let - 60 mg
3. Muži starší 50 let - 70 mg
4. Muži starší 60 let - 80 mg
Samice
1. Dospívající ve věku 11-14 let - 50 mg
2. Ženy ve věku 15-60 let - 60 mg
3. Ženy starší 60 let - 70 mg
4. Během těhotenství - 100 mg
5. Během laktace - 120 mg

Vážená průměrná míra fyziologických potřeb je 60-100 mg denně. Obvyklá terapeutická dávka je 500-1500 mg denně.

Někteří odborníci se však domnívají, že je třeba vzít v úvahu vliv následujících faktorů: každá zkušenost, která trvá 20 minut, stojí 300 mg kyseliny askorbové, každá cigareta trvá od nás až 30 mg vitamínu C a pro mnoho lidí je špatně absorbována. Proto by dnešní normy příjmu vitamínu C měly být dle jejich názoru zvýšeny na 350-400 mg pro dospělé.

Vitamin C v těle působí zpravidla od 8 do 14 hodin po vstupu do organické koule. Po tomto období začnou jeho prospěšné vlastnosti oslabovat. Přebytek kyseliny askorbové se obvykle vylučuje amoniakem.

Kyselina askorbová se získává převážně synteticky z glukózy. Aktivita vitamínu C se obvykle vyjadřuje v miligramech, ale někdy se měří v jiných jednotkách. Jeden IE vitamínu C je ekvivalentní aktivitě 0,05 mg vitamínu. 1 mg vitaminu C tedy odpovídá 20 IU vitaminu C.

Nedostatek vitamínu C v těle

S nedostatkem vitaminu C v těle se kůže stává matnou a stává se suchou. I drobná poranění způsobují těžké krvácení a krvácení. Vlasy vypadnou, nehty se zlomí. Osoba se stává letargickou a rychle se unaví. Tyto příznaky se často objevují u milovníků přísné stravy, podle které je spotřeba čerstvé zeleniny a ovoce výrazně omezena.

S nedostatkem vitaminu C v těle po dlouhou dobu se může vyvinout hypovitaminóza. Příznaky nedostatku vitamínu C v těle:
1. Bolest ve svalech.
2. Krvácení dásní.
3. Dráždivost.
4. Obecná slabost, letargie, apatie, snížený duševní a fyzický výkon.
5. Bolest kloubů.
6. Snadnost podlitin.
7. Houba krvácení kolem vlasových folikulů, zejména na nohou.
8. Špatné hojení ran.
9. Snížená imunita.
10. Vypadávání vlasů.
11. Kůže se stává suchou, šupinatou.
12. Objevte se v dolní části jazyka, jako by byly hrubé červené čáry.
S akutním nedostatkem kyseliny askorbové:
1. Zuby vypadnou.
2. V srdci jsou bolesti.
3. Pozorované krvácení v podkožní tkáni.
4. Narušení aktivity žaludku a střev.
5. Hypotenze.
Přecitlivělost na chladné, nepřiměřené zimnice.
7. Špatný spánek.
8. Snížená chuť k jídlu.
9. Tachykardie.

Hypovitaminóza se vyvíjí s nedostatkem vitaminu C v potravinách po dobu 1-3 měsíců a po 3-6 měsících se rozvine kurva.

Existují pozorování, která ukazují, že nedostatek vitamínu C v těle je predisponujícím faktorem při tvorbě nadváhy. Onemocnění vyplývající z nedostatku kyseliny askorbové se vyskytují závažněji a po dlouhou dobu se komplikace vyskytují častěji.

Při dodatečném příjmu vitamínu C rozdělte denní dávku do několika dávek, a tím udržujte konstantní koncentraci v krvi. Užívejte kyselinu askorbovou s jídlem, protože je lépe vstřebávána jídlem.

Přebytek vitamínu C

Nyní bylo zjištěno, že velké dávky kyseliny askorbové inhibují rychlost přenosu neuromuskulárních impulzů, v důsledku čehož dochází ke zvýšené svalové únavě. Velké dávky vitaminu C navíc narušují koordinaci vizuálních a motorických reakcí, což nepříznivě ovlivňuje práci řidičů a obsluhy vozidla.

Podle principu "intestinální tolerance" Roberta Katcarda může být dávka vitaminu C zvýšena, dokud ho střevo dokáže snášet.

Předávkování kyselinou askorbovou může způsobit dysfunkci jater a slinivky, poruchy trávení a kožní reakce. Použití nadměrných dávek vitamínu C u těhotných žen může nepříznivě ovlivnit stav plodu. Maximální přípustná denní dávka je 2000 mg.

Pod vlivem velkých dávek vitaminu C může nastat:
1. Nespavost.
2. Zčervenání obličeje.
3. Úzkost.
4. Zvýšené močení.
5. Bolesti hlavy.
6. Kolika v dolní části břicha.
7. Průjem.
8. Zvracení.
9. Vysoký krevní tlak.
10. Potrat.

Velké dávky vitaminu C mohou způsobit hemolýzu (zničení červených krvinek) u lidí trpících nedostatkem specifického enzymu, glukóza-6-fosfátdehydrogenázy. Tito pacienti mohou užívat vyšší dávky vitaminu C pouze pod přísným dohledem lékaře.

Pokud se kyselina askorbová užívá ve velkých dávkách současně s aspirinem, může dojít k podráždění žaludku, v důsledku čehož se vyvine vřed. Jejich společný příjem také vede ke zvýšenému uvolňování vitaminu C ledvinami a ztrátou močí a v důsledku toho k určité době do jeho nedostatku.

Kyselina askorbová podporuje absorpci hliníku ve střevě, která může být v nadbytku toxická. Nemůžete si vzít další množství a současně přípravky obsahující hliník.

Velké dávky vitamínu C (1 g nebo více) mohou změnit schopnost organismu absorbovat vitamin B12 z potravin nebo doplňků stravy. To může vést k jeho nedostatku. V tomto případě je nutné z času na čas dostávat další množství vitaminu B12 ve formě injekcí.

Vitamin C, zvýšením kyselosti moči, urychluje tvorbu ledvin a močového měchýře kamenů ze solí kyseliny šťavelové (oxalátu) a moči (urátů).

Neužívejte velké dávky kyseliny askorbové u pacientů se zvýšeným srážením krve, tromboflebitidou a tendencí k trombóze, stejně jako při diabetu. Při dlouhodobém užívání velkých dávek je funkce inzulínového aparátu pankreatu inhibována.

Nadměrné dávky kyseliny askorbové zhoršují průběh některých infekčních alergických onemocnění, zejména revmatismu.

Odborná komise WHO zavedla koncept bezpodmínečně přijatelné denní dávky vitamínu C, který nepřekračuje 2,5 mg / kg tělesné hmotnosti, a podmíněně přípustnou denní dávku vitamínu C, která je 7,5 mg / kg.

Léčba nemocí

Kyselina askorbová nevyléčí, ale posiluje imunitní systém a pomáhá léčit co nejdříve v následujících stavech a onemocněních: astma, alergie, oslabený imunitní systém, chřipka a akutní virová onemocnění, herpes, syndrom chronické únavy, obezita, nervózní systém, deprese, úzkost, poruchy pozornosti a / nebo hyperaktivity, migréna, Alzheimerova choroba, roztroušená skleróza, oslabený kardiovaskulární systém, hypertenze, ateroskleróza, vysoký cholesterol, křečové poruchy žíly, hemoroidy a hltan menstruační krvácení, menopauzální syndrom, cervikální dysplazie, furunkulóza, celulitida, rozmazané vidění, šedý zákal, glaukom, retinální makulární degenerace, stomatitida, periodontální onemocnění, alkoholismus, anémie, peptický vřed Žádný žaludek a dvanáctník (nekyselinová forma), ulcerózní kolitida a Crohnova choroba (nekyselinová forma), onemocnění žlučových kamenů, impotence, neplodnost.

Vitamin C je nezbytný pro tvorbu hlavních proteinů pojivové tkáně, včetně tkání kostí a chrupavek. Kyselina askorbová v nich normalizuje metabolické procesy; napomáhá prevenci zánětlivých a metabolických lézí kloubů končetin a páteře.

Vitamin C je jedním z hlavních obránců organismu proti rakovině. Je uznáván jako jedno z nejsilnějších protirakovinných činidel mezi živinami. Proto lékaři doporučují užívat kyselinu askorbovou, aby se zabránilo rakovině žaludku a střev. Kromě toho vstupuje do komplexu léčby v období po chemoterapii a ozařování.

Vitamin C je nejúčinnějším způsobem, jak působit proti fyzickému a emocionálnímu stresu. Nadledviny, které vylučují hormony pro tělo, aby reagovaly ve stresových situacích, obsahují nejvíce askorbátu ve srovnání s jakoukoliv jinou částí těla. Kyselina askorbová díky své antioxidační a oxidační aktivitě neutralizuje toxiny vznikající při stresovém metabolismu.

V slzné tekutině je obsah vitamínu C 30-50krát vyšší než v krvi a oční čočka v koncentraci imunitních látek je druhá pouze na nervovém systému a kůře nadledvin. Čočka, ve které byl vytvořen šedý zákal, je u vitaminu C slabá. Další dávky vitaminu (asi jeden gram denně) mohou zastavit rozvoj šedého zákalu. Kyselina askorbová může také pomoci lidem trpícím glaukomem při užívání velkých dávek. Může snížit nitrooční tlak v průměru o 16 mm Hg a výrazně zmírnit stav pacienta.

Můžete rychle obnovit zdraví zubů a dásní, pokud navíc používáte vitamín C. Zabíjí patogeny zubního kazu a pomáhá posilovat zubní sklovinu vápníkem. Pokud se při krvácení dásní vzít zvýšenou dávku kyseliny askorbové, pak po půl hodině můžete bezpečně čistit zuby: cévy v gingiválních tkáních rychle ztvrdnou. Lidé, kteří namísto čištění zubů jedí citrón dvakrát denně, mají naprosto čisté zuby a svěží dech. Kyselina askorbová, která je v citronu, zabíjí bakterie, které způsobují zubní kaz, posiluje dásně a vápník mění kosti čelistí a zuby na nedobytnou pevnost.

Pravidla použití.

Pro profylaktické účely je vitamín C předepsán v množství 0,05 až 0,1 g denně po jídle s vodou. U těhotných a kojících žen může být počáteční dávka 0,3 g denně po dobu 10 až 15 dnů, po které přechází na dávku 0,1 g denně. Terapeutické dávky kyseliny askorbové jsou 0,05 - 0,1 g 3 - 5krát denně. Lék může být podáván intravenózně a intramuskulárně. Délka léčby závisí na povaze a průběhu onemocnění. Jednorázová dávka by neměla překročit 0,2 g, denně - 0,5 g. Mělo by být provedeno zrušení léčiva, postupné snižování dávky. Velké dávky vitaminu C by měly být užívány pouze podle pokynů a pod dohledem lékaře.

Kontraindikace

Vitamin C je obvykle dobře snášen. Dlouhodobé podávání vysokých dávek kyseliny askorbové však může způsobit nežádoucí účinky. Je možné zvýšit krevní tlak a krevní cukr, změnit reakci moči a tvorbu močových kamenů, zvýšit excitabilitu centrálního nervového systému a poruchy spánku, alergické reakce. Může se také vyskytnout nevolnost, zvracení, průjem, kterému lze zabránit užitím léku po jídle nebo snížením dávky. Nemůžete přiřadit velké dávky vitaminu C se zvýšeným srážením krve, náchylností k trombóze, s tromboflebitidou a diabetem.

Skladujte na suchém, chladném, tmavém místě. Doba použitelnosti: prášek - 3 roky, ampule - 1,5 roku, tablety 0,025 a 0,1 g - 3 roky, 0,5 a 2,5 g - 2 roky, s glukózou - 1 rok, s kyselinou listovou - 3 roky, askorutin - 4 roky, asinivitida - 2 roky, s vitaminem C z chokeberry - 1 rok, z citrusových plodů - 2 roky, amitetravit - 4 roky.

Vitamin C (kyselina askorbová)

Obecné vlastnosti vitamínu C (kyselina askorbová)

V Edinburghu v 18. století, student medicíny zjistil, že citrusové plody účinně vyléčí kurděje. Jen o dvě století později zjistili, že látkou, která léčí bolestivé onemocnění, je kyselina askorbová nebo vitamín C. Bylo možné ji syntetizovat až v roce 1928 z citronové šťávy.

Vitamin C (kyselina askorbová) je vitamín rozpustný ve vodě. Vitamin C je důležitý pro růst a opravu tkáňových buněk, dásní, cév, kostí a zubů, podporuje vstřebávání železa tělem, urychluje hojení (kalorie). Jeho užitečnost a hodnota je velmi vhodná pro ochranu před infekcemi. Působí jako stimulant pro spouštění imunitních procesů.

Jako doplněk stravy označený jako E300.

Fyzikální a chemické vlastnosti vitaminu C

Kyselina askorbová je organická sloučenina související s glukózou ve formě bílého krystalického prášku kyselé chuti. Provádí biologické funkce redukčního činidla a koenzym určitých metabolických procesů, je antioxidantem.

Vitamin C je snadno zničen tepelným zpracováním výrobků, světla a smogu.

Ztráta vitamínu C může nastat při nesprávně zpracovaných potravinách a dlouhodobém skladování hotových potravin. Bezpečnost vitamínu C zajišťuje správné kulinářské zpracování zeleniny a ovoce. Zelenina by neměla být ponechána na vzduchu vyčištěném a řezaném po dlouhou dobu, při vaření by měla být ihned po vyčištění vložena do vroucí vody. Zmrazená zelenina by měla být ponořena do vroucí vody, protože pomalé rozmrazování zvyšuje ztrátu vitaminu C.

Potravinové zdroje vitamínu C

Také vitamín C lze zakoupit v obchodě ve formě pilulek.

Denní potřeba vitamínu C

Denní lidská potřeba vitamínu C závisí na řadě důvodů: věku, pohlaví, těhotenství, klimatických podmínkách, špatných návycích. Průměrná denní dávka vitamínu C je 70-100 mg.

Kuřáci a starší lidé mají zvýšenou potřebu vitamínu C (jedna uzená cigareta ničí 25 mg C).

Užitečné vlastnosti vitaminu C

Kyselina askorbová je silný antioxidant. Vitamin C posiluje lidský imunitní systém, chrání ho před viry a bakteriemi, urychluje hojení ran, ovlivňuje syntézu řady hormonů, reguluje tvorbu krve a normalizuje propustnost kapilár, podílí se na syntéze kolagenového proteinu, který je nezbytný pro růst tkáňových buněk, kostí. a chrupavka těla, reguluje metabolismus, odstraňuje toxiny, zlepšuje vylučování žluči, obnovuje vylučovací funkci slinivky břišní a štítné žlázy.

Vitamin C zpomaluje proces stárnutí organismu, snižuje intoxikaci organismu u alkoholiků a drogově závislých.

Kyselina askorbová se používá jako obecné tonikum při různých onemocněních.

Škodlivé vlastnosti vitaminu C

Vitamin C sám o sobě je bezpečný. Ale s použitím kyseliny askorbové ve velkých množstvích se může vyvinout alergická reakce ve formě svědění a malé kožní vyrážky. Ti lidé, kteří mají žaludeční problémy, jako je gastritida nebo vředy, velké množství tohoto vitaminu mohou způsobit řadu komplikací. Předávkování může způsobit žaludeční nevolnost, bolest břicha, průjem nebo křeče.

Absorpce vitaminu C

Vitamin C je lépe absorbován v kombinaci s vápníkem a hořčíkem.

Nedostatek vitamínu C v těle

Při hypovitaminóze (deficienci) C se objevují následující příznaky: srdeční slabost, únava, dušnost, rezistence vůči různým onemocněním (kaloriátor) se snižuje. V dětství jsou zpožděné procesy osifikace.

S akutním nedostatkem vitaminu C se rozvíjí kurděje.

Pro kurděje jsou charakteristické: otok a krvácení dásní, uvolnění a ztráta zubů, časté nachlazení, křečové žíly, hemoroidy, nadváha, zvýšená únava, podrážděnost, špatná koncentrace, deprese, nespavost, časná tvorba vrásek, vypadávání vlasů, ztráta zraku, krvácení ve svalech, kůži, kloubech.

Přebytek vitamínu C v těle

Vitamin C je považován za bezpečný i ve velkém množství, protože tělo snadno odstraňuje nepoužité zbytky vitamínů.

Nadměrná konzumace vitaminu C však může vést k:

 • průjem;
 • nevolnost;
 • zvracení;
 • pálení žáhy;
 • abdominální distenze a křeče;
 • bolest hlavy;
 • nespavost;
 • ledvinové kameny.

Využití vitaminu C v kosmetologii

Vitamin C je široce používán v kosmetických přípravcích ke zpomalení stárnutí, hojení a obnovování ochranných funkcí kůže, pomáhá obnovit vlhkost a pružnost pokožky po vystavení slunečnímu záření.

Interakce vitaminu C (kyselina askorbová) s jinými látkami

Terapeutické vlastnosti vitamínu C jsou značně zvýšeny v kombinaci s vitaminy A a E.

Vitamin C snižuje potřebu vitamínů B1, B2, B9, A, E, kyseliny pantothenové.

Kyselina askorbová by neměla být používána v množství léčiv, která obsahují velké množství železa, kofeinu, vitamínu B12, kyseliny listové.

Pro více informací o vitamínu C viz video Organická chemie. Vitamin C

Vitamín C (kyselina askorbová) - úloha v lidském těle, zejména u těhotných žen, u dětí, pro různé účely (pro zdraví vlasů a kůže, očí), hodnocení, cena; jaké potraviny jsou bohaté na vitamin C

Obecné vlastnosti vitamínu C

Kyselina askorbová ve své čisté formě byla izolována v letech 1923 - 1927 vědcem S.S. Zilva z citronové šťávy. Potravinářské výrobky obsahují vitamin C v rozpuštěné formě a často ve spojení s jinými sloučeninami. To znamená, že vitamin je rozpuštěn ve vodě, která je nedílnou součástí rostlin a živočichů používaných jako potrava.

U lidí může být kyselina askorbová přítomna ve třech formách, jako jsou:

 • Redukovaná forma kyseliny L-askorbové;
 • Kyselina dehydroaskorbová - oxidovaná forma;
 • Ascorbigen je forma rostliny.

Ve formě kyseliny L-askorbové má látka nejvýraznější aktivitu vitaminů. Ve formě askorbigen je vitamin spojen s proteiny, DNA nukleovými kyselinami a flavonoidy. A kyselina dehydroaskorbová je druhem rezervy, protože z této formy může být obnovena na kyselinu L-askorbovou nebo askorbigen a použita pro potřeby buněk různých orgánů a systémů.

Tento vitamin není odolný vůči účinkům teploty, v důsledku čehož proces vaření (tepelné zpracování, například vaření, vaření, smažení atd.) Vede k jeho částečnému nebo úplnému zničení v závislosti na době trvání a agresivitě tepelného ošetření aplikovaného na výrobky. Proto výrobky, které byly vařeny, obsahují mnohem méně vitamínu C než čerstvé.

Vitamin C je nepostradatelnou látkou pro lidi, opice, morčata a netopýry, protože tyto druhy živých organismů ho nemohou syntetizovat samy o sobě, v důsledku čehož ho musí dostávat s dostatečným množstvím potravin. Jiná zvířata jsou schopna syntetizovat kyselinu askorbovou z glukózy, a proto tato látka pro ně není nezbytná.

Vitamin C není schopen se v těle hromadit a veškeré přebytečné množství, které pochází z potravinových nebo vitaminových doplňků, se vylučuje v moči a výkalech na krátkou dobu. Lidské tělo proto nevytváří ani minimální sklad (vitamín C), v jehož důsledku je nutný jeho denní příjem s jídlem.

Kyselina askorbová zvyšuje odolnost těla vůči různým infekčním onemocněním, normalizuje stupeň propustnosti cévní stěny cév a tepen a má také detoxikační účinek. Účinky kyseliny askorbové jsou nejvýraznější v kombinaci s jinými vitamíny.

U deficitu (hypovitaminózy) kyseliny askorbové se může u člověka vyvinout následující příznaky:

 • Krvácející gumy;
 • Otok obličeje;
 • Krvácení ve struktuře oka;
 • Prodloužené hojení ran;
 • Nízká odolnost vůči infekčním onemocněním;
 • Vypadávání vlasů;
 • Krvácení z nosu.

S téměř úplnou absencí kyseliny askorbové v těle se člověk vyvíjí kurděje (kurděje), což se projevuje těžkým krvácením z dásní, ztrátou zubů, depresí, nechutenstvím a anémií.

Biologická úloha vitaminu C

Vitamin C je kofaktorem mnoha enzymů, které zajišťují tok řady biochemických reakcí, během kterých probíhá syntéza a aktivace různých biologicky aktivních látek. Pro pochopení role vitaminu C potřebujete vědět, jaké enzymy jsou a jaké jsou jejich funkce v lidském těle.

Enzymy jsou tedy látky proteinové povahy, které mají vlastnost zajišťující tok různých biochemických reakcí v těle. Každý enzym navíc poskytuje řadu přesně definovaných reakcí. To znamená, že pro kaskádu biochemických reakcí je zapotřebí několik enzymů, z nichž každý zajišťuje tok jakékoliv reakce. A protože jakýkoliv proces v těle (například trávení potravy, syntéza bílkovin, DNA, krevních buněk, stejně jako tvorba esenciálních aminokyselin, vstřebávání železa, uvolňování adrenalinu atd.) Je zajištěno kaskádou biochemických reakcí, nelze úlohu enzymů přeceňovat. Jinými slovy, bez přítomnosti vysoce aktivních enzymů nemůže lidské tělo fungovat normálně.

Každý enzym se skládá ze dvou strukturních částí - kofaktoru a proteinu. Protein je neaktivní část enzymu nezbytná pro to, aby mohla být spojena s kofaktorem a látkami zapojenými do biochemické reakce. Kofaktor (koenzym) je naopak aktivní částí enzymu, který tuto reakci skutečně poskytuje. Kofaktory různých enzymů jsou vitamíny a stopové prvky. Proto je vitamin C také kofaktorem určitých enzymů, které umožňují vznik řady biochemických reakcí. A to je v zajištění práce enzymů a je biologickou úlohou kyseliny askorbové.

Výhody kyseliny askorbové

Také vitamin C zlepšuje vstřebávání vápníku a železa z trávicího traktu a odstraňuje z těla měď, olovo a rtuť.

Kvůli svému antioxidačnímu účinku blokuje vitamin C oxidaci cholesterolu a lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL), což zase zabraňuje rozvoji nebo progresi aterosklerózy.

Vzhledem k tomu, že kyselina askorbová se podílí na oxidaci aminokyselin fenylalaninu a tyrosinu a také na syntéze serotoninu z tryptaminu, je nezbytné pro normální fungování mozku a kůry nadledvin. Koneckonců, tyto orgány potřebují pro svou práci serotonin, fenylalanin a tyrosin.

Kyselina askorbová se navíc podílí na syntéze kolagenu, který zajišťuje nejen pružnost, hladkost a pružnost kůže, ale také normální propustnost cévní stěny. S nedostatkem vitamínu C se kolagen stává defektním, což vede k poškození stěn krevních cév a projevuje se hemoragickým syndromem (krvácení ze sliznic dásní, nosu atd.).

Zvýšená odolnost vůči infekčním onemocněním je zajištěna zvýšenou aktivitou T-lymfocytů.

Kromě toho je třeba poznamenat, že kyselina askorbová zajišťuje pronikání glukózy do jaterních buněk a v důsledku toho její ukládání. Díky vitaminu C vzniká v játrech zásoba glukózy, kterou lze v případě potřeby spotřebovat, například při stresu, hladu atd.

Také vitamín C inaktivuje nitrosaminy obsažené v potravinách, čímž snižuje riziko vzniku rakoviny žaludku a střev. Obecně existuje v současné době velké množství vědeckých prací, které dokazují proveditelnost použití kyseliny askorbové pro prevenci onkologických onemocnění.

Vitamin C: přínosy, role v těle; srovnání množství vitamínu C v různých potravinách - video

Kolik kyseliny askorbové je zapotřebí denně

V současné době nelze jednoznačně odpovědět na otázku, kolik kyseliny askorbové člověk potřebuje denně, protože vědci a praktici v této otázce nedosáhli shody. Někteří experti jsou toho názoru, že člověk potřebuje relativně malé množství vitamínu C denně, zatímco jiní naopak věří, že to vyžaduje hodně.

První skupina odborníků proto doporučuje použití vitamínu C v malých dávkách, které jsou v současné době považovány za obecně přijímané a do určité míry jsou standardní. Druhá skupina odborníků se naopak domnívá, že člověk by měl konzumovat několikrát více kyseliny askorbové, než je doporučeno standardními normami. V souvislosti s takovými neshodami mezi vědci a odborníky představíme doporučení Světové zdravotnické organizace týkající se každodenní potřeby vitamínu C, kterou považujeme za nejracionálnější, nejbezpečnější a nejsprávnější.

Podle oficiálních doporučení Světové zdravotnické organizace je tedy potřeba vitamínu C u dospělých obou pohlaví (mužů i žen) 60 - 100 mg denně. Maximální přípustná bezpečná úroveň příjmu kyseliny askorbové je však 700 mg denně. To znamená, že WHO doporučuje denně používat 70-100 mg kyseliny askorbové. Ale pokud člověk konzumuje více než 100 mg vitamínu denně, pak musí zajistit, aby jeho dávka nepřekročila maximálně 700 mg.

Děti různého věku, podle doporučení WHO, by měly konzumovat následující množství vitaminu C denně:

 • Děti od narození do šesti měsíců - 30 - 40 mg denně;
 • Děti 6 - 12 měsíců - 40 - 50 mg denně;
 • Děti od 1 do 15 let - 50 - 60 mg denně;
 • Dospívající nad 15 let a dospělí obou pohlaví - 60 - 70 mg denně.

Těhotným a kojícím ženám se doporučuje konzumovat nejméně 70 mg kyseliny askorbové denně.

Daná doporučení WHO týkající se množství vitaminu C potřebného osobou za den jsou mnohými vitamíny považována za nesprávná. Odborníci v oblasti vitaminologie věří, že za účelem zajištění optimálního zdraví musí člověk konzumovat nejméně 2 až 3 krát více vitamínu C denně ve srovnání s množstvím doporučeným WHO. Proto tato skupina odborníků doporučuje, aby dospělí používali 100 až 200 mg denně, za předpokladu, že v tomto případě budou všechny tkáně těla zcela nasyceny vitamínem C a jeho přebytek bude eliminován močí.

Laureát Nobelovy ceny Linus Polling doporučil užívat vitamín C pro dospělé v množství 3 000 - 4 000 mg denně. Tuto dávku obdržel na základě údajů o obsahu vitamínu C v tkáních zvířat, které ho syntetizují nezávisle. K tomu Polling nejprve vypočítal koncentraci vitamínu C ve zvířecích tkáních. Pak provedl výpočet, kolik vitaminu C by měl člověk konzumovat denně, aby získal stejnou koncentraci ve svých vlastních tkáních. Na základě těchto výpočtů Polling doporučil 3000 až 4000 mg vitamínu C denně pro dospělé s normální hmotností a pro nadváhu, aby se množství kyseliny askorbové snížilo na 18 000 až 20 000 mg denně.

Navzdory rozdílům, pokud jde o optimální množství kyseliny askorbové, které člověk potřebuje denně, se všichni odborníci a vědci shodují na tom, že potřeba tohoto vitamínu vzrůstá 1,5 až 4násobně oproti normám pro jakékoli onemocnění, stres, horečku nebo expozici toxickým látkám. například cigaretový kouř atd. Tato skutečnost musí být vždy vzata v úvahu a při vývoji jakékoliv nemoci nebo stresu užívejte vitamín C ve vyšších dávkách než je obvyklé.

Příznaky nedostatku vitaminu C v těle

V současné době existují v těle dvě varianty nedostatku vitamínu C - je to nedostatek vitamínu a nedostatek vitamínu. Ve skutečnosti, hypovitaminóza a avitaminóza mohou být různá stadia stejného procesu, totiž nedostatečný příjem vitamínu C v těle. A v tomto případě se nejprve vyvine hypovitaminóza, a pokud se dieta nezmění, po 4 - 6 měsících se vytvoří beriberi.

Když hypovitaminóza v lidském těle denně dostává určité množství vitamínu C, který však nestačí k uspokojení všech jeho potřeb. To znamená, že člověk nedostává množství vitamínu C, které potřebuje, v důsledku čehož mu neustále chybí. V této situaci má člověk řadu nespecifických symptomů, které jsou zpravidla přijímány pro příznaky nachlazení, únavy při práci, účinků stresu, podvýživy atd. V tomto stavu hypovitaminózy kyseliny askorbové může být člověk už léta. Hypovitaminóza je velmi rozšířená mezi populacemi zemí SNS, což je způsobeno především důvody, jako je nedostatek potravy ve stravě čerstvé zeleniny, ovoce a bobulí po celý rok, jakož i tepelné zpracování výrobků při přípravě různých pokrmů, během nichž většina Vitamin C je zničen.

S nedostatkem vitaminu nedostatek kyseliny askorbové v těle je téměř úplně nepřítomný, to znamená, že člověk dostává nedostatek vitamínu nebo ho vůbec nedostává. A právě tento nedostatek vitamínů se liší od hypovitaminózy. Symptomy avitaminózy se vyvíjejí a objevují se postupně, ne okamžitě, protože tělo používá kyselinu askorbovou ve svých vlastních tkáních pro své potřeby. Když se obsah vitamínu C v tkáních různých orgánů snižuje téměř na nulu, dochází k rozvinuté fázi beriberi, což je onemocnění zvané kurděje (kurděje). Od okamžiku nástupu beri-beri k rozvoji kurděje obvykle trvá 4 až 6 měsíců. To znamená, že množství vitamínu C přítomné ve tkáních lidského těla trvá pouze 4-6 měsíců.

Hypovitaminóza a avitaminóza kyseliny askorbové se projevují následujícími příznaky:

 • Krvácející gumy;
 • Otok papily z dásní umístěných mezi sousedními zuby;
 • Ztráta cívek a zubů;
 • Tvorba otlaků, a to i při menších zraněních (např. Náhodný úder rukou nebo nohou na nábytek, nesoucí pytel vážící více než 2 kg na předloktí nebo rameni atd.);
 • Hemoragická vyrážka na kůži (malé červené skvrny, které jsou bodovým krvácením);
 • Hyperkeratóza s papulami s krevním halo (suché a hrubé šupiny pokrývající různé oblasti kůže, kombinované s malými hustými prominentními uzly, které mají červený okraj kolem obvodu);
 • Opakované krvácení z nosu nebo genitálního traktu různé závažnosti a frekvence;
 • Krvácení v kůži, svalech, kloubech a vnitřních orgánech;
 • Prodloužené hojení ran;
 • Časté nachlazení;
 • Anémie;
 • Nízká tělesná teplota (hypotermie);
 • Bledé, suché rty, modravě zbarvené;
 • Vypadávání vlasů;
 • Suchá kůže;
 • Letargie;
 • Ospalost;
 • Podrážděnost;
 • Nízký výkon;
 • Pocit indispozice;
 • Bolesti kloubů (artralgie);
 • Pocit nepohodlí v různých částech těla;
 • Deprese

Pokud dítě nějakou dobu trpí hypovitaminózou C, pak se kosti nohou ohnou a hrudník se deformuje.

Všechny tyto příznaky jsou charakteristické pro hypovitaminózu a kyselinu askorbovou beriberi. Nicméně, s nedostatkem vitaminu u lidí, všechny tyto symptomy jsou přítomné, as hypovitaminosis, jen nemnoho. Navíc, v případě hypovitaminózy se nejprve objeví několik příznaků, poté, co je vitamin C přítomný v tkáních spotřebován, ostatní se k nim připojí. Během období zvýšeného příjmu vitaminu C do těla některé z příznaků hypovitaminózy zmizí, pak se kvalita potravy zhoršuje a vrací se znovu. Navíc při hypovitaminóze, na rozdíl od nedostatku vitamínů, se závažnost klinických symptomů může lišit, například krvácení dásní pouze se silným tlakem tuhého zubního kartáčku nebo lehkým dotekem hustých produktů (jablka, hrušky atd.) Atd. Závažnost symptomů hypovitaminózy je přirozeně silnější, čím větší je nedostatek vitaminu u lidí.

Předávkování kyselinou askorbovou (pokud je hodně vitamínu C)

Obvykle, s pravidelným příjmem velkého množství kyseliny askorbové, předávkování se nevyvíjí, protože přijatý přebytek vitamínu není absorbován, ale je jednoduše vylučován z těla močí. To znamená, že pokud člověk z času na čas vezme velké množství kyseliny askorbové, pak se nebude vyvíjet předávkování vitaminem.

Navzdory dobré snášenlivosti kyseliny askorbové, a to i při pravidelné (nepravidelné) konzumaci vysokých dávek vitamínů, se mohou vyvinout následující negativní účinky:

 • Podráždění sliznice žaludku (při současném podávání vysokých dávek kyseliny askorbové s aspirinem);
 • Při současném užívání kyseliny askorbové s léky obsahujícími sloučeniny hliníku (např. Almagel, Maalox atd.) Se může vyvinout otrava, protože vitamín C zvyšuje absorpci toxického hliníku pro tělo do krevního oběhu;
 • Nedostatek vitamínu B12. Při užívání vysokých dávek kyseliny askorbové se míra absorpce kyanokobalaminu snižuje, což může mít za následek vznik nedostatku vitamínu B.12;
 • Použití kyseliny askorbové ve formě žvýkacích bonbónů může způsobit poškození zubní skloviny (aby se minimalizovalo riziko zubní skloviny, mělo by být ihned po polknutí žvýkací bonbóny s vitaminem C, opláchnutí úst vodou);
 • Inhibice produkce inzulínu pankreatem.

Pokud během určitého časového období pravidelně konzumují velké množství vitamínu C, může se u osob, kromě výše uvedených negativních účinků, vyvinout předávkování, které se projevuje následujícími příznaky:
 • Časté močení;
 • Nevolnost;
 • Bolesti hlavy;
 • Zvracení;
 • Mírný nebo mírný průjem;
 • Kolika v žaludku;
 • Zčervenání kůže;
 • Hemolýza červených krvinek (destrukce) u lidí trpících nedostatkem enzymu glukóza-6-fosfátdehydrogenáza.

Aby se zabránilo předávkování, je nutné přestat užívat vitamín C ve vysokých dávkách, dokud se stav normalizuje.

Navíc při dlouhodobém užívání kyseliny askorbové ve vysokých dávkách se významně zvyšuje riziko vzniku ledvinových kamenů. Důvodem je skutečnost, že přebytek kyseliny askorbové z krve se vylučuje ledvinami až poté, co se přemění na kyselinu šťavelovou. Při nadměrném přísunu vitaminu C tak prochází ledvinami velké množství kyseliny šťavelové, jejíž přítomnost podporuje tvorbu kamenů.

Jak identifikovat hypovitaminózu, avitaminózu nebo nadbytek kyseliny askorbové v těle

V současné době se laboratorní metoda pro stanovení koncentrace kyseliny askorbové v krvi používá k detekci nedostatku nebo nadbytku vitamínu C v těle. Během analýzy lékař určí koncentraci kyseliny askorbové v periferní krvi, moči nebo mateřském mléku. Pokud je koncentrace vitaminu nad normou, pak je jeho nadměrný příjem. Pokud je koncentrace vitaminu nižší než normální, pak hovoříme o hypovitaminóze nebo avitaminóze.

V současné době je koncentrace 23 až 85 µmol / L považována za normální obsah kyseliny askorbové v krvi. Pokud je obsah vitamínu C v krvi v mezích stanovených limitů, pak osoba nemá ani hypovitaminózu ani hypervitaminózu. Hypovitaminóza je diagnostikována, pokud je koncentrace kyseliny askorbové v krvi nižší než 11 µmol / l a hypervitaminóza je vyšší než 100 µmol / L.

Použití vitaminu C pro různé účely

Vitamin C pro vlasy

Pokud se kyselina askorbová aplikuje externě v krátkém čase, činí vlasy lesklými, hedvábnými, elastickými a učenými. Vitamín C ve formě čistého injekčního roztoku, prodávaného v lékárnách v ampulích, lze aplikovat na pokožku hlavy a vlasy, nebo přidávat do jiných hotových kosmetických přípravků pro péči o vlasy (například masky, šampony atd.).

Čistý roztok pro injekce se aplikuje na vlasy dvakrát až třikrát týdně a ponechá se 20 až 30 minut, poté se vymyje běžným šamponem. Pro nejvhodnější aplikaci se doporučuje natáhnout roztok z ampule do injekční stříkačky a opatrně ji nalijte do malé kapky. Je-li jeden díl zcela navlhčen roztokem kyseliny askorbové, je nutné provést další odchod z první o 1,5 - 2 cm, takže je ošetřen celý povrch pokožky hlavy, a pak jsou vlasy jemně rozčesány malým nebo středním hřebenem, který rozdělí roztok po celé délce.. Vlasy zabalené teplým hadříkem a ponechány 20 - 30 minut, pak se umyjí šamponem. Kyselina askorbová tak může být použita ne více než 2 - 3 krát týdně.

Kromě toho může být přidán roztok kyseliny askorbové do šamponů, masek, krémů a dalších hotových kosmetických přípravků na vlasy. V tomto případě kyselina askorbová obohacuje kosmetiku a činí je efektivnější. Doporučuje se přidat 3 - 4 kapky 5% roztoku kyseliny askorbové do 5 ml kosmetického přípravku. Pokud není možné přesně změřit 5 ml produktu, je optimální přidat 3 až 4 kapky 5% roztoku vitaminu C do šarže použitého kosmetického přípravku. K obohacení kosmetiky lze kyselinu askorbovou používat nepřetržitě.

Vitamin C pro obličej

Kyselina askorbová je široce používána v kosmetice (krémy, masky, pleťové vody atd.), Protože zpomaluje stárnutí, bělí pokožku, odstraňuje skvrny od stárnutí a také urychluje hojení a obnovu normální struktury kůže. Kromě toho vitamín C obnovuje pružnost pokožky a zachovává své normální množství vlhkosti, když je vystaven intenzivnímu slunečnímu světlu. Díky těmto vlastnostem kyselina askorbová účinně omlazuje pokožku a zjemňuje pleť, dodává jí lesk a odstraňuje otupělost.

Kyselina askorbová je součástí mnoha kosmetických výrobků od různých výrobců. Vitamin C však může být používán jako kosmetický přípravek sám, a to nákupem ampulí s 5% nebo 10% roztokem v lékárnách. Volba aplikace kyseliny askorbové pro obličej - ve formě hotových krémů od různých výrobců nebo jako injekční roztok v ampulích - závisí zcela na osobních preferencích každé ženy nebo muže. Pokud je pro osobu výhodnější koupit hotové kosmetické výrobky, pak je pro něj optimální vybrat si řadu výrobků obsahujících kyselinu askorbovou. Pokud člověk upřednostňuje samostatně připravit kosmetiku, pak je lepší koupit kyselinu askorbovou ve formě injekčního roztoku a vstřikovat ji do krémů, lotionů, kůry apod.

Injekční roztok kyseliny askorbové je dostupný v koncentraci 5% a 10%. Pro obličej je lepší použít 5% roztok. Roztok může namísto pleťové vody jednoduše otřít kůži a přidat ji do krému nebo tonikum. Pro dosažení maximálního efektu při použití kyseliny askorbové je nutné ji po důkladném očištění a loupání šikmých šupin aplikovat na kůži.

Nejjednodušší způsob, jak otřít roztokem kůže vitaminu C přes noc na 1 až 2 týdny denně. Po dokončení aplikace kyseliny askorbové se kůže stane pružnější, hladší, hydratovanou a bělenou a zář a krásnou, vyrovnanou, zdravou pleť se objeví. Opakované aplikace kyseliny askorbové lze provádět pouze po 4-6 týdnech.

Také roztok kyseliny askorbové může být aplikován na obličej 1 krát týdně po masce nebo loupání. V tomto režimu může být vitamín C používán po dlouhou dobu.

Kromě toho může být kyselina askorbová přidána do běžného denního nebo nočního krému a aplikována na obličej. Obvykle se doporučuje přidávat 2 - 3 kapky roztoku vitamínu C do části krému, která se používá pro jednu aplikaci na obličej.

Vitamin C pro oči

Kyselina askorbová chrání oční tkáň před poškozením volnými radikály, čímž udržuje a udržuje jejich normální strukturu a funkci, jakož i předchází rozvoji šedého zákalu, glaukomu a zvýšenému nitroočnímu tlaku. Navíc vitamin C zlepšuje regeneraci oční rohovky, profylaktické zrakové postižení související s věkem.

Tím, že posiluje stěny cév, snižuje vitamin C riziko krvácení do oční tkáně. Kromě toho, s pravidelnou konzumací vitaminu C, oči jsou méně unavené a nemají červenat ani s namáhavou a dlouhodobou prací.

S nedostatkem vitamínu C se lidské oči začínají velmi rychle unavovat a při jakékoliv práci se zčervenají a snižuje se i tón očních svalů, což vede k rozmazanému vidění.

Vitamin C pro oči by měl být užíván perorálně v obvyklých denních dávkách doporučených WHO, tj. 60-100 mg denně.

Vitamin C pro děti

Biologická role a přínosy vitaminu C u dětí jsou přesně stejné jako u dospělých. Nicméně, rodiče by měli pečlivě sestavit dietu dítěte, přísně se ujistit, že obdržel všechny vitamíny v dostatečném množství. Nedostatek vitamínů v dětství vede k různým poruchám duševního a tělesného vývoje, které nelze v budoucnu napravit.

Vitamín C při použití u dětí má následující příznivé účinky:

 • Posiluje imunitu a urychluje zotavení z různých studených a akutních respiračních infekcí;
 • Zrychluje hojení ran;
 • Přispívá ke zničení virů;
 • Zlepšuje krevní vlastnosti;
 • Zrychluje zotavení po operaci.

Vitamin C ve věku dávek tak může být podáván dětem jak profylakticky, na pozadí úplného zdraví, tak jako součást komplexní léčby.

Kyselina askorbová během těhotenství

Pokud těhotenství pokračuje normálně, doporučuje se užívat vitamín C nepřetržitě v denních dávkách doporučených WHO (80-100 mg denně), protože kyselina askorbová snižuje riziko nachlazení a jiných infekcí, pomáhá odstraňovat toxické látky a také zabraňuje křečovým žilám a vzniku strie () strie “) na kůži. Kyselina askorbová se nedoporučuje užívat ve vyšších dávkách během normálního těhotenství, protože u plodu se může tvořit závislost.

Důrazně se doporučuje pít kyselinu askorbovou v dávce 80–90 mg pro těhotné ženy užívající doplňky železa, protože vitamin C zlepšuje jejich stravitelnost.

Kyselina askorbová je také zahrnuta v komplexní terapii hrozby potratu, toxikózy, zvracení, feto-placentární insuficience a některých dalších komplikací těhotenství.

Způsobuje kyselinu askorbovou měsíčně

V současné době se obecně předpokládá, že kyselina askorbová může způsobit zpoždění menstruace. Tento názor je však chybný, protože vitamin C není nijak ovlivněn a neovlivňuje procesy kontrakce dělohy a rejekce endometria.

Myšlenka, že menstruace může být vyvolána užitím velkých dávek kyseliny askorbové, je založena na schopnosti tohoto vitamínu zvýšit již existující krvácení. To znamená, že pokud se během období menstruace vezme velká dávka vitamínu C, pak se krvácení významně zvýší, což znamená, že menstruace se stane hojnou. Nicméně, pokud není menstruace, pak kyselina askorbová nezpůsobí měsíční krvácení, to znamená, že bude naprosto k ničemu.

Užívání kyseliny askorbové za účelem vyvolání menstruace je přinejmenším neúčinné a co nejnebezpečnější, protože kromě nedostatku očekávaného účinku mohou velké dávky vitaminu C způsobit zhoršení gastritidy, erozi sliznice nebo dokonce žaludečního vředu.

Vitamin C: denní potřeby, indikace a návod k použití, dávkování, interakce s jinými léky, kontraindikace, příznaky předávkování, nežádoucí účinky - video

Formy uvolňování a typy přípravků vitamínu C

Obecné vlastnosti. V současné době farmaceutický průmysl vyrábí dva druhy vitaminu C:
1. Biologicky aktivní přísady (BAA) obsahující vitamin C;
2. Léčivé přípravky kyseliny askorbové.

Doplňky stravy jsou určeny výhradně pro profylaktický příjem prakticky zdravých lidí. A léky se používají jak pro léčbu, jak je předepsáno lékařem, tak pro profylaxi (jako dietní doplňky). To znamená, že rozsah použití léků kyseliny askorbové je mnohem širší než u doplňků stravy.

Doplňky a léky kyseliny askorbové jsou dostupné v následujících lékových formách: t

 • Injekční roztok;
 • Kapky pro orální podání;
 • Žvýkací tablety;
 • Šumivé tablety;
 • Prášek pro přípravu perorálního roztoku.

Vitamín C v ampulích (injekční roztok) je dostupný pod následujícími názvy:
 • Kyselina askorbová;
 • Kyselina askorbová Bufus;
 • Lahvička kyselina askorbová;
 • Vitamin C-injopas.

Tablety a tablety vitaminu C pro perorální podání jsou dostupné pod následujícími názvy:
 • Kyselina askorbová;
 • Kyselina askorbová UBF;
 • Seteb 500;
 • Zevikap (kapky pro perorální podání).

Žvýkací tablety kyseliny askorbové jsou dostupné pod těmito názvy:
 • Asvitol;
 • Vitamin C 500;
 • Kyselina askorbová;
 • Rosvit.

Šumivý vitamín C je dostupný pod následujícími názvy:
 • Přísada Vitamin C;
 • Askovit;
 • Vitamín C;
 • Celascon Vitamin C;
 • Citravit.

Prášek kyseliny askorbové je dostupný v sáčcích pod názvem "kyselina askorbová" nebo "vitamín C". Prášek je určen k přípravě roztoku pro perorální podání.

Nejlepší vitamín C

Obsah vitamínu C v potravinách

Zelenina ve vitamínu C

Největší množství vitamínu C se nachází v následující čerstvé zelenině:

 • Bílé zelí;
 • Bulharský pepř;
 • Brokolice;
 • Růžičková kapusta;
 • Hrach;
 • Brambory;
 • Kysané zelí;
 • Červené zelí;
 • Řeřicha;
 • Kale;
 • Zelené cibule;
 • Mrkev;
 • Okurky;
 • Hořký pepř;
 • Petržel;
 • Ředkvičky;
 • Ředkvičky;
 • Řepa;
 • Rajčata;
 • Dill;
 • Křen;
 • Květák;
 • Ramson;
 • Špenát;
 • Sorrel

Většina vitamínu C obsahuje bulharské a feferonky, petržel, kopr, divoký česnek, stejně jako barvu, růžičkové kapusty, bílé zelí a červené zelí.

Je třeba mít na paměti, že v hotových jídlech z této zeleniny bude obsahovat menší množství vitamínu C, protože tepelné zpracování vede ke ztrátě 20 - 80% kyseliny askorbové, protože se rozkládá působením vysoké teploty. Největší množství kyseliny askorbové se ztrácí při kalení a varu loupané zeleniny. Aby se snížila ztráta vitamínu C, doporučuje se dávat zeleninu do vařící vody, nikoli do studené vody a minimalizovat dobu vaření.

Ovoce s vitamínem C

Živočišné produkty

Příznaky a symptomy nedostatku vitamínu C a kurděje; produkty doporučené pro nedostatek vitaminu C, obsah vitamínů v nich - video

Vitamin C - recenze

Převážná většina recenzí vitamínu C je pozitivní, což je dáno dobře viditelným účinkem, ke kterému dochází po jeho užití. Kyselina askorbová se nejčastěji používá k prevenci nebo léčbě nachlazení nebo akutních respiračních infekcí. Když se vitamín C užívá na pozadí těchto onemocnění, urychluje regeneraci a výrazně usnadňuje jejich průběh.

Kromě toho existuje samostatná kategorie pozitivních recenzí o vitaminu C, který se používá pro pokožku obličeje jako kosmetiku. Kyselina askorbová, když se používá v kosmetice, zlepšuje pleť, dodává pleti zář a odstraňuje otupělost, což, samozřejmě, jako ženy, respektive zanechává pozitivní zpětnou vazbu o léku.

Negativní recenze vitamínu C jsou doslova jediné a jsou obvykle způsobeny alergickými reakcemi na užívaný lék nebo doplněk stravy.

Cena léků

Autor: Nasedkina A.K. Specialista na provádění výzkumu biomedicínských problémů.