Image

Glykogen

Glykogen je „náhradní“ sacharid v lidském těle, patřící do třídy polysacharidů.

Někdy se mylně nazývá termín "glukogen". Je důležité nezaměňovat obě jména, protože druhý termín je proteinový hormon-antagonista inzulínu, produkovaný ve slinivce břišní.

Co je glykogen?

Při téměř každém jídle tělo přijímá sacharidy, které vstupují do krve jako glukóza. Někdy však jeho množství převyšuje potřeby organismu a pak se nadbytky glukózy hromadí ve formě glykogenu, který v případě potřeby rozděluje a obohacuje tělo o další energii.

Kde jsou zásoby skladovány

Zásoby glykogenu ve formě nejmenších granulí jsou uloženy v játrech a svalové tkáni. Tento polysacharid je také v buňkách nervového systému, ledvinách, aortě, epitelu, mozku, embryonálních tkáních a v sliznici dělohy. V těle zdravého dospělého je obvykle asi 400 gramů látky. Mimochodem, se zvýšenou fyzickou námahou tělo využívá hlavně svalového glykogenu. Proto by kulturisté asi 2 hodiny před tréninkem měli dodatečně nasýtit potraviny s vysokým obsahem sacharidů, aby se obnovily zásoby látky.

Biochemické vlastnosti

Chemici nazývají polysacharid glykogenem vzorce (C6H10O5) n. Dalším názvem této látky je živočišný škrob. Ačkoli glykogen je uložen ve zvířecích buňkách, toto jméno není úplně správné. Francouzský fyziolog Bernard tuto látku objevil. Téměř před 160 lety vědec poprvé objevil „náhradní“ sacharidy v jaterních buňkách.

"Náhradní" sacharid je uložen v cytoplazmě buněk. Pokud však tělo pociťuje náhlý nedostatek glukózy, uvolňuje se glykogen a vstupuje do krve. Zajímavé je, že pouze polysacharid nahromaděný v játrech (hepatocid) se může přeměnit na glukózu, která může saturovat „hladový“ organismus. Zásoby glykogenu v žláze mohou dosáhnout 5% své hmotnosti, v dospělém organismu je to asi 100-120 g. Maximální koncentrace hepatocidů dosahuje přibližně jednu a půl hodiny po jídle, nasycené sacharidy (cukrovinky, mouka, škrobové potraviny).

Jako součást svalového polysacharidu trvá ne více než 1-2 procenta hmotnosti látky. Ale vzhledem k celkové ploše svalů je zřejmé, že glykogenové "usazeniny" ve svalech převyšují zásoby látky v játrech. Také malá množství sacharidů se nacházejí v ledvinách, gliových buňkách mozku a leukocytech (bílé krvinky). Tudíž celkové zásoby glykogenu v dospělém těle mohou být téměř půl libry.

Zajímavé je, že „náhradní“ sacharid se nachází v buňkách některých rostlin, v houbách (kvasinkách) a bakteriích.

Úloha glykogenu

Většinou se glykogen koncentruje v buňkách jater a svalů. Je třeba si uvědomit, že tyto dva zdroje rezervní energie mají různé funkce. Polysacharid z jater dodává do těla glukózu jako celek. To je zodpovědné za stabilitu hladiny cukru v krvi. Při nadměrné aktivitě nebo mezi jídly se plazmatické hladiny glukózy snižují. A aby se zabránilo hypoglykémii, glykogen obsažený v jaterních buňkách se rozštěpí a vstupuje do krevního oběhu, čímž vyrovnává index glukózy. Regulační funkce jater v tomto ohledu by neměla být podceňována, protože změna hladiny cukru v jakémkoli směru je plná vážných problémů, dokonce i smrtelných.

Svalové obchody jsou potřebné k udržení funkčnosti pohybového aparátu. Srdce je také sval, ve kterém jsou zásoby glykogenu. S tímto vědomím je jasné, proč většina lidí má po dlouhých obdobích hladovění nebo anorexie problémy se srdcem.

Pokud však může být nadbytečná glukóza uložena ve formě glykogenu, pak vyvstává otázka: "Proč je sacharidová potrava uložena na těle tukovou vrstvou?". To je také vysvětlení. Zásoby glykogenu v těle nejsou bezrozměrné. S nízkou fyzickou aktivitou zásoby živočišného škrobu nemají čas strávit, takže se glukóza hromadí v jiné formě - ve formě lipidů pod kůží.

Kromě toho je glykogen nezbytný pro katabolismus komplexních sacharidů, podílí se na metabolických procesech v těle.

Syntéza

Glykogen je strategická zásoba energie, která se syntetizuje v těle z uhlohydrátů.

Za prvé, tělo používá sacharidy získané pro strategické účely, a položí zbytek "na deštivý den". Nedostatek energie je důvodem rozpadu glykogenu na stav glukózy.

Syntéza látky je regulována hormony a nervovým systémem. Tento proces, zejména ve svalech, "začíná" adrenalin. A štěpení živočišného škrobu v játrech aktivuje hormon glukagon (produkovaný slinivkou břišní při hladovění). Inzulinový hormon je zodpovědný za syntézu „náhradního“ sacharidu. Proces se skládá z několika stupňů a probíhá výhradně během jídla.

Glykogenóza a další poruchy

V některých případech však nedochází k rozdělení glykogenu. V důsledku toho se glykogen hromadí v buňkách všech orgánů a tkání. Obvykle je takové porušení pozorováno u lidí s genetickými poruchami (dysfunkce enzymů nezbytných pro rozklad látky). Tento stav se nazývá termín glykogenóza a odkazuje na seznam autosomálně recesivních patologií. V současné době je v medicíně známo 12 typů této choroby, ale zatím je dostatečně studována pouze polovina z nich.

Ale to není jediná patologie spojená se zvířecím škrobem. Glykogenová onemocnění také zahrnují glykogenózu, poruchu doprovázenou úplnou nepřítomností enzymu zodpovědného za syntézu glykogenu. Příznaky nemoci - výrazná hypoglykémie a křeče. Přítomnost glykogenózy je určena biopsií jater.

Tělo potřebuje glykogen

Glykogen, jako rezervní zdroj energie, je důležité pravidelně obnovovat. Takže přinejmenším vědci říkají. Zvýšená fyzická aktivita může vést k celkovému vyčerpání zásob uhlohydrátů v játrech a svalech, což v důsledku ovlivní životní aktivitu a zdraví člověka. V důsledku dlouhé diety bez sacharidů se zásoby glykogenu v játrech snižují téměř na nulu. Svalové rezervy jsou vyčerpány během intenzivního silového tréninku.

Minimální denní dávka glykogenu je 100 g nebo více. Toto číslo je však důležité zvýšit, když:

 • intenzivní fyzická námaha;
 • zvýšená duševní aktivita;
 • po "hladové" stravě.

Naopak, opatrnost vůči potravinám bohatým na glykogen je nutné léčit osoby s dysfunkcí jater, nedostatkem enzymů. Kromě toho, dieta s vysokým obsahem glukózy poskytuje snížení používání glykogenu.

Jídlo pro akumulaci glykogenu

Podle výzkumníků, pro odpovídající hromadění glykogenu asi 65 procent kalorií tělo by mělo dostat z sacharidů potraviny. Zejména pro obnovu zásob živočišného škrobu je důležité zavést do dietních pekařských výrobků, obilovin, obilovin, různých druhů ovoce a zeleniny.

Nejlepší zdroje glykogenu: cukr, med, čokoláda, marmeláda, džem, data, rozinky, fíky, banány, meloun, tomel, sladké pečivo, ovocné šťávy.

Vliv glykogenu na tělesnou hmotnost

Vědci zjistili, že asi 400 gramů glykogenu se může hromadit v dospělém organismu. Vědci však také zjistili, že každý gram záložní glukózy váže asi 4 gramy vody. Ukazuje se tedy, že 400 g polysacharidu je asi 2 kg glykogenního vodného roztoku. To vysvětluje nadměrné pocení během cvičení: tělo spotřebovává glykogen a zároveň ztrácí 4krát více tekutiny.

Tato vlastnost glykogenu vysvětluje rychlý výsledek diety pro hubnutí. Sacharidová strava vyvolává intenzivní konzumaci glykogenu a tím i tekutin z těla. Jeden litr vody, jak víte, je 1 kg hmotnosti. Jakmile se však člověk vrátí k normální stravě s obsahem uhlohydrátů, obnoví se zásoby živočišného škrobu as nimi i tekutina ztracená během období diety. To je důvodem krátkodobých výsledků expresního úbytku hmotnosti.

Pro skutečně efektivní hubnutí, lékaři radí nejen revidovat dietu (dát přednost bílkovin), ale také zvýšit fyzickou námahu, která vede k rychlé spotřebě glykogenu. Mimochodem, výzkumníci vypočítali, že 2-8 minut intenzivního kardiovaskulárního tréninku je dostačující pro využití zásob glykogenu a hubnutí. Tento vzorec je však vhodný pouze pro osoby bez srdečních problémů.

Deficit a přebytek: jak určit

Organismus, ve kterém jsou obsaženy nadbytečné obsahy glykogenu, je nejpravděpodobnější, že to oznámí srážením krve a zhoršenou funkcí jater. Lidé s nadměrnými zásobami tohoto polysacharidu mají také poruchu ve střevech a jejich tělesná hmotnost se zvyšuje.

Nedostatek glykogenu však pro tělo neprochází bez stopy. Nedostatek živočišného škrobu může způsobit emocionální a duševní poruchy. Objeví se apatie, deprese. Můžete také podezřívat vyčerpání zásob energie u lidí s oslabeným imunitním systémem, špatnou paměť a po prudké ztrátě svalové hmoty.

Glykogen je důležitým zdrojem energie pro tělo. Jeho nevýhodou je nejen snížení tonusu a pokles životních sil. Nedostatek látky ovlivní kvalitu vlasů, pokožky. A i ztráta lesku v očích je také důsledkem nedostatku glykogenu. Pokud jste si všimli příznaků nedostatku polysacharidu, je čas přemýšlet o zlepšení vaší stravy.

Glykogen a jeho funkce v lidském těle

Lidské tělo je přesně laděným mechanismem, který působí v souladu s jeho zákony. Každý šroub v něm plní svou funkci a doplňuje celkový obraz.

Jakákoli odchylka od původní polohy může vést k poruše celého systému a látka jako glykogen má také své vlastní funkce a kvantitativní normy.

Co je glykogen?

Podle své chemické struktury patří glykogen do skupiny komplexních sacharidů, které jsou založeny na glukóze, ale na rozdíl od škrobu je uložen v tkáních zvířat, včetně lidí. Hlavním místem, kde je glykogen uchováván lidmi, jsou játra, ale navíc se hromadí v kosterních svalech a dodává energii pro jejich práci.

Hlavní role, kterou hraje látka - akumulace energie ve formě chemické vazby. Když velké množství uhlohydrátů vstoupí do těla, který nemůže být realizován v blízké budoucnosti, přebytek cukru s účastí inzulínu, který dodává glukózu k buňkám, je přeměněn na glycogen, který ukládá energii pro budoucnost.

Obecné schéma glukózové homeostázy

Opačná situace: když není dostatek sacharidů, například během půstu nebo po velké fyzické aktivitě, naopak se látka rozkládá a mění se na glukózu, kterou tělo snadno vstřebává a dodává jí při oxidaci další energii.

Doporučení odborníků říkají o minimální denní dávce 100 mg glykogenu, ale s aktivním fyzickým a duševním stresem může být zvýšena.

Úloha látky v lidském těle

Funkce glykogenu jsou velmi rozdílné. Kromě náhradní komponenty hraje další role.

Játra

Glykogen v játrech pomáhá udržovat normální hladinu cukru v krvi jeho regulací vylučováním nebo absorpcí nadbytečné glukózy v buňkách. Jsou-li zásoby příliš velké a zdroj energie stále proudí do krve, začíná se ukládat ve formě tuků v játrech a podkožní tukové tkáni.

Látka umožňuje proces syntézy komplexních sacharidů, podílí se na její regulaci a tím i metabolických procesech v těle.

Výživa mozku a dalších orgánů je do značné míry způsobena glykogenem, takže jeho přítomnost umožňuje duševní aktivitu, poskytuje dostatek energie pro činnost mozku, spotřebovává až 70 procent glukózy produkované v játrech.

Sval

Glykogen je také důležitý pro svaly, kde je obsažen v mírně menším množství. Jeho hlavním úkolem je poskytovat pohyb. Během akce se spotřebovává energie, která vzniká v důsledku štěpení sacharidů a oxidace glukózy, zatímco v klidu a příchodu nových živin do těla - tvorby nových molekul.

A to platí nejen pro kosterní, ale i pro srdeční sval, jehož kvalita závisí do značné míry na přítomnosti glykogenu, a u lidí s podváhou se vyvíjejí patologické stavy srdečního svalu.

S nedostatkem látky ve svalech se začnou rozpadat jiné látky: tuky a bílkoviny. Kolaps druhého je zvláště nebezpečný, protože vede ke zničení samotného základu svalů a dystrofie.

V těžkých situacích, tělo je schopné se dostat ven situace a vytvořit jeho vlastní glukózu od non-uhlohydrátové substance, tento proces je nazýván glyconeogenesis.

Jeho hodnota pro organismus je však mnohem menší, protože k destrukci dochází na mírně odlišném principu, ne dávání množství energie, kterou tělo potřebuje. Současně by se látky, které se na něj používají, mohly použít na jiné životně důležité procesy.

Tato látka má navíc schopnost vázat vodu, hromadit se a také jí. To je důvod, proč se během intenzivního tréninku sportovci hodně potí, je jim přidělena voda spojená se sacharidy.

Jaké jsou nebezpečné nedostatky a přebytek?

S velmi dobrou výživou a nedostatkem pohybu je rovnováha mezi akumulací a štěpením glykogenových granulí narušena a je hojně uložena.

 • zahuštění krve;
 • na poruchy v játrech;
 • zvýšení tělesné hmotnosti;
 • k narušení střev.

Přebytek glykogenu ve svalech snižuje účinnost jejich práce a postupně vede ke vzniku tukové tkáně. Sportovci často hromadí glykogen ve svalech o něco více než ostatní lidé, toto přizpůsobení se podmínkám tréninku. Nicméně, oni mají uloženy a kyslík, což vám umožní rychle oxidovat glukózu, uvolnění další dávku energie.

U jiných lidí naopak hromadění přebytečného glykogenu snižuje funkčnost svalové hmoty a vede k souboru další hmotnosti.

Nedostatek glykogenu také nepříznivě ovlivňuje tělo. Jelikož se jedná o hlavní zdroj energie, nebude stačit provádět různé druhy práce.

V důsledku toho u lidí:

 • letargie, apatie;
 • imunita je oslabena;
 • zhoršení paměti;
 • dochází ke ztrátě hmotnosti a na úkor svalové hmoty;
 • stav kůže a vlasů se zhoršuje;
 • snížený svalový tonus;
 • dochází k poklesu vitality;
 • často se jeví jako depresivní.

Vedení k němu může být velké fyzické nebo psycho-emocionální stres s nedostatečnou výživou.

Video od odborníka:

Glykogen tak plní důležité funkce v těle, poskytuje rovnováhu energie, akumuluje a dodává jej ve správný okamžik. Nadbytek, stejně jako nedostatek, negativně ovlivňuje práci různých tělesných systémů, především svalů a mozku.

S nadbytkem je nutné omezit příjem potravin obsahujících sacharidy, preferující proteinové potraviny.

S nedostatkem, naopak, člověk by měl jíst potraviny, které dávají velké množství glykogenu:

 • ovoce (data, fíky, hrozny, jablka, pomeranče, tomel, broskve, kiwi, mango, jahody);
 • sladkosti a med;
 • některá zelenina (mrkev a řepa);
 • výrobky z mouky;
 • luštěniny.

Glykogen

Odolnost našeho těla vůči nepříznivým podmínkám prostředí je dána jeho schopností provádět včasné zásoby živin. Jednou z důležitých "náhradních" látek v těle je glykogen - polysacharid vytvořený ze zbytků glukózy.

Za předpokladu, že člověk obdrží denně potřebný denní sacharid, může být glukóza, která je ve formě glykogenových buněk, ponechána v rezervě. Pokud člověk zažije energetický hlad, pak se aktivuje glykogen s jeho následnou transformací na glukózu.

Potraviny bohaté na glykogen:

Obecné vlastnosti glykogenu

Glykogen v obyčejných lidech se nazývá živočišný škrob. Je to rezervní sacharid, který se vyrábí u zvířat a lidí. Jeho chemický vzorec je - (C6H10O5)n. Glykogen je sloučenina glukózy, která je ve formě malých granulí uložena v cytoplazmě svalových buněk, jater, ledvin, stejně jako v mozkových buňkách a bílých krvinkách. Glykogen je tedy energetická rezerva, která může kompenzovat nedostatek glukózy v případě absence dobré výživy těla.

To je zajímavé!

Jaterní buňky (hepatocyty) jsou vůdci v hromadění glykogenu! Mohou se skládat z této látky o 8% hmotnosti. Současně jsou buňky svalů a dalších orgánů schopny akumulovat glykogen v množství nejvýše 1–1,5%. U dospělých může celkové množství glykogenu v játrech dosáhnout 100-120 gramů!

Tělesná denní potřeba glykogenu

Na doporučení lékařů by denní dávka glykogenu neměla být nižší než 100 gramů denně. I když je nutné vzít v úvahu, že glykogen se skládá z molekul glukózy a výpočet může být prováděn pouze na vzájemně závislém základě.

Zvyšuje se potřeba glykogenu:

 • V případě zvýšené fyzické aktivity spojené s realizací velkého počtu opakovaných manipulací. Jako výsledek, svaly trpí nedostatkem krevního zásobení, stejně jako z nedostatku glukózy v krvi.
 • Při výkonu práce související s činností mozku. V tomto případě je glykogen obsažený v mozkových buňkách rychle přeměněn na energii potřebnou pro práci. Buňky samotné, které dávají nahromaděné, vyžadují doplnění.
 • V případě omezeného výkonu. V tomto případě tělo bez přijímání glukózy z potravin začíná zpracovávat své zásoby.

Potřeba glykogenu je snížena:

 • Konzumací velkého množství glukózy a sloučenin podobných glukóze.
 • U onemocnění spojených se zvýšeným příjmem glukózy.
 • Při onemocněních jater.
 • Při glykogenezi způsobené porušením enzymatické aktivity.

Stravitelnost glykogenu

Glykogen patří do skupiny rychle stravitelných sacharidů se zpožděním po provedení. Tato formulace je vysvětlena následovně: pokud je v těle dostatek jiných zdrojů energie, granule glykogenu budou skladovány neporušené. Ale jakmile mozek signalizuje nedostatek energie, glykogen pod vlivem enzymů se začíná transformovat na glukózu.

Užitečné vlastnosti glykogenu a jeho vliv na tělo

Vzhledem k tomu, že molekula glykogenu je polysacharid glukózy, jeho příznivé vlastnosti, stejně jako jeho účinek na tělo, odpovídají vlastnostem glukózy.

Glykogen je cenným zdrojem energie pro tělo v období nedostatku živin, je nezbytný pro plnou duševní a fyzickou aktivitu.

Interakce se základními prvky

Glykogen má schopnost rychle se transformovat na molekuly glukózy. Současně je ve výborném kontaktu s vodou, kyslíkem, ribonukleovými (RNA) a deoxyribonukleovými (DNA) kyselinami.

Příznaky nedostatku glykogenu v těle

 • apatie;
 • poškození paměti;
 • snížená svalová hmota;
 • slabá imunita;
 • depresivní nálada.

Známky nadměrného glykogenu

 • krevní sraženiny;
 • abnormální jaterní funkce;
 • problémy s tenkým střevem;
 • přírůstek hmotnosti.

Glykogen pro krásu a zdraví

Protože glykogen je vnitřním zdrojem energie v těle, jeho nedostatek může způsobit celkové snížení energie celého těla. To se odráží v činnosti vlasových folikulů, kožních buněk a také se projevuje ztrátou lesku očí.

Dostatečné množství glykogenu v těle, i v období akutního nedostatku volných živin, si uchová energii, červenat se na tvářích, krásu pokožky a lesk vlasů!

Na tomto obrázku jsme shromáždili nejdůležitější body o glykogenu a budeme vděční, pokud budete sdílet obrázek na sociální síti nebo na blogu s odkazem na tuto stránku:

Co potřebujete vědět o glykogenu a jeho funkcích

Sportovní výkony závisí na řadě faktorů: budování cyklů v procesu školení, zotavení a odpočinku, výživa a tak dále. Pokud vezmeme v úvahu podrobně poslední bod, zvláštní pozornost si zaslouží glykogen. Každý sportovec by si měl být vědom svých účinků na tělo a produktivity tréninku. Zdá se téma komplikované? Pojďme na to společně!

Zdroje energie pro lidské tělo jsou bílkoviny, sacharidy a tuky. Pokud jde o sacharidy, způsobuje obavy, zejména mezi hubnutí a sportovci na sušičce. To je způsobeno skutečností, že nadměrné používání makroprvku vede k nadměrné hmotnosti. Ale je to opravdu tak špatné?

V článku uvážíme:

 • Co je glykogen a jeho účinek na tělo a cvičení;
 • místa akumulace a způsoby doplňování zásob;
 • vliv glykogenu na svalový zisk a ztrátu tuku.

Co je glykogen

Glykogen je typ komplexních sacharidů, polysacharidu, obsahuje několik molekul glukózy. Zhruba řečeno, je to neutralizovaný cukr ve své čisté formě, nevstoupí do krve dříve, než vznikne potřeba. Proces funguje v obou směrech:

 • po požití, glukóza vstupuje do krevního oběhu a přebytek je uložen ve formě glykogenu;
 • během cvičení klesá hladina glukózy, tělo začíná štěpit glykogen pomocí enzymů a vrací hladinu glukózy do normálu.

Polysacharid je zaměňován s hormonovým glukogenem, který vzniká v slinivce břišní a spolu s inzulínem udržuje koncentraci glukózy v krvi.

Kde jsou zásoby skladovány

Zásoby nejmenších glykogenových granulí se koncentrují ve svalech a v játrech. Objem se pohybuje v rozmezí 300-400 gramů v závislosti na fyzické kondici osoby. 100-120 g se hromadí v buňkách jater, což uspokojuje potřebu energie pro každodenní činnosti a je částečně využíváno během tréninkového procesu.

Zbývající zásoby spadají na svalovou tkáň, maximálně 1% celkové hmotnosti.

Biochemické vlastnosti

Látka byla objevena francouzským fyziologem Bernardem před 160 lety při studiu jaterních buněk, kde byly nalezeny „náhradní“ sacharidy.

"Náhradní" sacharidy se koncentrují v cytoplazmě buněk a během nedostatku glukózy se glykogen uvolňuje s dalším vstupem do krve. Transformace na glukózu, aby vyhovovala potřebám těla, nastává pouze s polysacharidem, který se nachází v játrech (hypocid). V dospělé populaci je 100-120 g - 5% celkové hmotnosti. Vrchol koncentrace hypokidu je jeden a půl hodiny po požití potravy bohaté na sacharidy (moučné výrobky, dezerty, produkty s vysokým obsahem škrobu).

Polysacharid ve svalech zabírá více než 1-2% hmotnosti tkáně. Svaly zabírají velkou plochu v lidském těle, takže zásoby glykogenu jsou vyšší než v játrech. Malé množství sacharidů je přítomno v ledvinách, mozkových gliálních buňkách, bílých krvinkách (leukocytech). Koncentrace dospělého glykogenu je 500 gramů.

Zajímavý fakt: „náhradní“ sacharid se nachází v kvasinkových houbách, některých rostlinách a v bakteriích.

Funkce glykogenu

Ve fungování organismu hrají roli dva zdroje energetických rezerv.

Jaterní rezervy

Látka, která je v játrech, dodává tělu potřebné množství glukózy, zodpovědné za stálost hladin cukru v krvi. Zvýšená aktivita mezi jídly snižuje plazmatické hladiny glukózy a glykogen z jaterních buněk se štěpí, vstupuje do krevního oběhu a vyrovnává hladiny glukózy.

Ale hlavní funkcí jater není přeměna glukózy na energetické rezervy, ale ochrana těla a filtrace. Ve skutečnosti, játra dává negativní reakci na skoky v krvi cukru, cvičení a nasycených mastných kyselin. Tyto faktory vedou k destrukci buněk, ale dochází k další regeneraci. Zneužívání sladkých a tukových potravin v kombinaci se systematickým intenzivním tréninkem zvyšuje riziko metabolických jater a slinivky břišní.

Tělo je schopno se přizpůsobit novým podmínkám a snažit se snížit náklady na energii. Játra zpracovávají více než 100 g glukózy najednou a systematický příjem přebytečného cukru způsobuje, že regenerované buňky okamžitě přeměňují na mastné kyseliny, ignorujíc glykogenovou fázi - to je tzv. „Tuková degenerace jater“, která vede k hepatitidě v případě úplné regenerace.

Částečná regenerace se považuje za normální u vzpěračů: hodnota jater při syntéze glykogenových změn, zpomalení metabolismu, zvýšení množství tukové tkáně.

Ve svalové tkáni

Zásoby ve svalové tkáni podporují práci pohybového aparátu. Nezapomeňte, že srdce je také sval se zásobou glykogenu. To vysvětluje vývoj kardiovaskulárních onemocnění u lidí s anorexií a po dlouhodobém hladovění.

To vyvolává otázku: "Proč je spotřeba sacharidů plná kilo navíc, když je přebytek glukózy uložen ve formě glykogenu?". Odpověď je jednoduchá: glykogen má také hranice nádrže. Pokud je úroveň fyzické aktivity nízká, energie nemá čas na spotřebu a glukóza se hromadí ve formě podkožního tuku.

Další funkcí glykogenu je katabolismus komplexních sacharidů a účast v metabolických procesech.

Tělo potřebuje glykogen

Vyčerpané zásoby glykogenu podléhají regeneraci. Vysoká úroveň fyzické aktivity může vést k úplnému vyprázdnění svalových a jaterních rezerv, což snižuje kvalitu života a výkonu. Dlouhodobé udržování diet bez sacharidů snižuje hladiny glykogenu ve dvou zdrojích na nulu. Během intenzivního silového tréninku se vyčerpávají svalové rezervy.

Minimální dávka glykogenu denně je 100 g, ale v případě:

 • intenzivní duševní práce;
 • odchod z „hladové“ stravy;
 • vysoká intenzita cvičení;

V případě dysfunkce jater a nedostatků enzymů je třeba pečlivě vybrat potraviny bohaté na glykogen. Vysoký obsah glukózy ve stravě znamená snížení použití polysacharidu.

Glykogen a cvičení rezervy

Glykogen - hlavní nosič energie, přímo ovlivňuje trénink sportovců:

 • intenzivní zatížení může odčerpávat zásoby o 80%;
 • po tréninku musí být tělo obnoveno, zpravidla se dává přednost rychlým sacharidům;
 • při zátěži jsou svaly naplněny krví, což zvyšuje úložiště glykogenu v důsledku zvýšení velikosti buněk, které ho mohou uložit;
 • Vstup glykogenu do krve probíhá, dokud puls nepřesáhne 80% maximální srdeční frekvence. Nedostatek kyslíku způsobuje oxidaci mastných kyselin - princip efektivního sušení v době přípravy na soutěž;
 • polysacharid neovlivňuje sílu, pouze vytrvalost.

Vztah je zřejmý: multi-opakující se cvičení vyčerpává více rezerv, což vede ke zvýšení glykogenu a počtu konečných opakování.

Vliv glykogenu na tělesnou hmotnost

Jak bylo uvedeno výše, celkové množství polysacharidových zásob je 400 g. Každý gram glukózy váže 4 gramy vody, což znamená, že 400 g komplexního sacharidu je 2 kg vodného roztoku glykogenu. Během tréninku, tělo tráví zásoby energie, ztrácí tekutinu 4 krát více - to je kvůli pocení.

To platí i pro účinnost expresní diety pro hubnutí: dieta bez sacharidů vede k intenzivní konzumaci glykogenu a zároveň k tekutinám. 1 1 vody = 1 kg hmotnosti. Ale návrat k dietě s obvyklým obsahem kalorií a sacharidů, rezervy jsou obnoveny spolu s kapalinou ztracenou na dietě. To vysvětluje krátké trvání účinku rychlého úbytku hmotnosti.

Ztráta hmotnosti bez negativních důsledků pro zdraví a navrácení ztracených kilogramů napomůže správný výpočet denních kalorií a fyzické aktivity, které přispívají ke spotřebě glykogenu.

Nedostatek a přebytek - jak zjistit?

Přebytek glykogenu je doprovázen zhrubnutím krve, poruchou funkce jater a střev, přírůstkem hmotnosti.

Nedostatek polysacharidů vede k psycho-emocionálním stavovým poruchám - deprese a apatie. Snížená koncentrace, imunita, ztráta svalové hmoty.

Nedostatek energie v těle snižuje vitalitu, ovlivňuje kvalitu a krásu pokožky a vlasů. Motivace trénovat a v zásadě opustit dům zmizí. Jakmile si všimnete těchto příznaků, musíte se postarat o doplnění glykogenu v těle pomocí chitmylu nebo úpravou dietního plánu.

Kolik glykogenu je ve svalech

Ze 400 g glykogenu je 280-300 g uloženo ve svalech a spotřebováno během tréninku. Pod vlivem fyzické námahy dochází v důsledku vyčerpání zásob. V tomto ohledu se doporučuje jeden a půl až dvě hodiny před zahájením výcviku konzumovat potraviny s vysokým obsahem sacharidů, aby se obnovily zásoby.

Lidský glykogenový sklad je zpočátku minimální a je způsoben pouze potřebami motorů. Zásoby rostou již po 3 - 4 měsících systematického intenzivního tréninku s vysokým objemem zátěže v důsledku nasycení svalů krví a principu superkompenzace. To vede k:

 • zvýšit odolnost;
 • svalový růst;
 • změny hmotnosti během tréninku.

Specifičnost glykogenu spočívá v nemožnosti ovlivnit výkonové indexy a pro zvýšení depotního glykogenu je nutný více opakovaný trénink. Při pohledu z hlediska powerliftingu pak zástupci tohoto sportu nemají vzhledem ke specifikům tréninku vážné zásoby polysacharidu.

Když se cítíte energický v tréninku, dobrá nálada a svaly vypadají plné a objemné - to jsou jisté známky dostatečné dodávky energie ze sacharidů ve svalové tkáni.

Závislost ztráty tuku od glykogenu

Hodina síly nebo kardio zátěže vyžaduje 100-150 g glykogenu. Jakmile dojde k vyčerpání zásob, začíná zničení svalových vláken a pak tuková tkáň tak, aby tělo dostalo energii.

Chcete-li se zbavit nadbytečných kil a tuků v problémových oblastech během sušení, optimální tréninkový čas bude dlouhý interval mezi posledním jídlem - na prázdném žaludku ráno, kdy jsou zásoby glykogenu vyčerpány. Pro udržení svalové hmoty během „hladového“ tréninku se doporučuje konzumovat část BCAA.

Jak glykogen ovlivňuje budování svalů

Pozitivní výsledek ve zvýšení množství svalové hmoty je úzce spojen s dostatečným množstvím glykogenu pro fyzickou námahu a pro zotavení po. To je předpoklad a v případě zanedbávání můžete zapomenout na dosažení svého cíle.

Neposkytujte však uhlohydrát krátce před odjezdem do posilovny. Intervaly mezi jídlem a silovým tréninkem by měly být postupně zvyšovány - to učí tělo inteligentně řídit energetické rezervy. Na tomto principu je vybudován systém intervalového hladovění, který umožňuje získat kvalitní hmotu bez nadbytečného tuku.

Jak doplnit glykogen

Glukóza z jater a svalů je konečným produktem rozpadu komplexních sacharidů, které se rozpadají na jednoduché látky. Glukóza vstupující do krve je přeměněna na glykogen. Úroveň vzdělání polysacharidu ovlivňuje několik ukazatelů.

Co ovlivňuje hladinu glykogenu

Depot glykogenu může být zvýšen tréninkem, ale množství glykogenu je také ovlivněno regulací inzulínu a glukagonu, ke kterému dochází při konzumaci určitého typu potravy:

 • rychlé sacharidy rychle nasycují tělo a přebytek je přeměněn na tělesný tuk;
 • pomalé sacharidy se přeměňují na energii průchodem glykogenových řetězců.

Pro určení stupně distribuce konzumovaných potravin se doporučuje řídit se řadou faktorů:

 • Glykemický index výrobků - vysoká míra provokuje skok v cukru, který se tělo snaží okamžitě uložit ve formě tuku. Nízké sazby hladce zvyšují hladinu glukózy a zcela ji dělí. Pouze průměrný rozsah (30 - 60) vede k přeměně cukru na glykogen.
 • Glykemická zátěž - nízký index poskytuje více příležitostí pro přeměnu sacharidů na glykogen.
 • Sacharidový typ - důležitá je snadnost štěpení uhlovodíkových sloučenin na jednoduché monosacharidy. Maltodextrin má vysoký glykemický index, ale možnost zpracování na glykogen je skvělá. Komplexní sacharid obchází trávení a jde přímo do jater, což zajišťuje úspěch přeměny na glykogen.
 • Podíl sacharidů - pokud je dieta vyvážená na CBDI v souvislosti s dietou a jedním jídlem, je minimalizováno riziko získání nadváhy.

Syntéza

Aby bylo možné syntetizovat zásoby energie, tělo zpočátku spotřebovává sacharidy pro strategické účely a zachraňuje ostatky pro případy nouze. Nedostatek polysacharidu vede k štěpení na hladinu glukózy.

Syntéza glykogenu je regulována hormony a nervovým systémem. Hormon adrenalinového hormonu ze svalů nastartuje mechanismus rezerv, glukagonu z jater (produkovaný v pankreatu v případě hladu). „Náhradní“ sacharid se podává inzulínem. Celý proces probíhá v několika etapách pouze během jídla.

Syntéza látky je regulována hormony a nervovým systémem. Tento proces, zejména ve svalech, "začíná" adrenalin. A štěpení živočišného škrobu v játrech aktivuje hormon glukagon (produkovaný slinivkou břišní při hladovění). Inzulinový hormon je zodpovědný za syntézu „náhradního“ sacharidu. Proces se skládá z několika stupňů a probíhá výhradně během jídla.

Doplnění glykogenu po cvičení

Po tréninku je glukóza snazší strávit a proniká do buněk a zvyšuje se aktivita glykogen syntázy, což je hlavní enzym pro podporu a ukládání glykogenu. Závěr: sacharidy jedené 15-30 minut po tréninku urychlí regeneraci glykogenu. Pokud příjem zpozdíte na dvě hodiny, rychlost syntézy klesne na 50%. K urychlení regeneračních procesů přispívá také přidání proteinu.

Tento jev se nazývá "okno s bílkovinovými sacharidy". Důležité: po tréninku je možné urychlit syntézu proteinů za předpokladu, že po delší době nepřítomnosti bílkovin v konzumovaném jídle (5 hodin s cvičením) nebo na prázdném žaludku bylo provedeno fyzické cvičení. Ostatní případy proces neovlivní.

Glykogen v potravinách

Vědci říkají, že pro úplné akumulaci glykogenu musíte získat 60% kalorií ze sacharidů.

Makronutrient má nerovnoměrnou schopnost konvertovat na glykogen a polynenasycené mastné kyseliny. Konečný výsledek závisí na množství glukózy uvolněné během rozpadu potravin. Tabulka ukazuje procentuální podíl produktů, které mají vyšší šanci na přeměnu přicházející energie na glykogen.

Glykogenóza a další poruchy

V některých případech nedochází k rozpadu glykogenu, látka se hromadí ve tkáních a buňkách všech orgánů. K tomuto jevu dochází u genetických poruch - dysfunkce enzymů, které rozkládají látky. Patologie se nazývá glykogeneze, označuje autosomálně recesivní poruchy. Klinický obraz popisuje 12 typů onemocnění, ale polovina z nich zůstává špatně studována.

Glykogenová onemocnění zahrnují aglykogenezi - nepřítomnost enzymu, který je zodpovědný za syntézu glykogenu. Symptomy: křeče, hypoglykémie. Diagnostikována biopsií jater.

Obchody s glykogenem ze svalů a jater jsou pro sportovce nesmírně důležité, zvýšení glykogenového depa je nutností a prevencí obezity. Školící energetické systémy pomáhají dosahovat sportovních výsledků a cílů, zvyšují zásoby denní energie. Zapomenete na únavu a zůstanete v dobrém stavu po dlouhou dobu. Přiblížení školení a výživy moudře!

Sacharidy: typy a vlastnosti. Část 3

Pouze vyvážená strava poskytne tělu zdraví. Dnes budeme i nadále zvažovat různé uhlohydráty, které definují jejich úlohu při zásobování těla energií.

Maltose

"Sladový cukr" - tak se často nazývá přírodní disacharid maltóza.

Sladový cukr je produktem přirozené fermentace sladu obsaženého v naklíčených, sušených a mletých obilných plodinách (jedná se o žito, rýži, oves, pšenici a kukuřici).

Tento cukr má méně klonující a sladkou chuť (na rozdíl od cukrové třtiny a řepy), proto se používá v potravinářském průmyslu při výrobě:

 • Dětská výživa;
 • müsli;
 • pivo;
 • Cukrovinky;
 • dietní výrobky (například sušenky a chléb);
 • zmrzlina

Maltóza se navíc používá při výrobě melasy, která je nedílnou součástí piva.

Maltóza je nejen vynikajícím zdrojem energie, ale také látkou, která tělu pomáhá získat vitamíny B, vlákninu, aminokyseliny, makro- a mikroelementy.

Poškození tohoto disacharidu může způsobit jeho nadměrnou spotřebu.

Jaké potraviny obsahují maltózu?

Ve velkých množstvích je maltosa přítomna v naklíčených zrnech.

Kromě toho, malé množství tohoto uhlohydrátu se nachází v rajčatech, pomerančích, kvasnicích, medu, plísních, stejně jako v pylu, semenech a nektaru některých rostlin.

Škrob

Škrob patří do třídy komplexních sacharidů s vysokou energetickou hodnotou a snadnou stravitelností. Tento polysacharid, který prochází gastrointestinálním traktem, se transformuje na glukózu, která se absorbuje maximálně 4 hodiny. Je to podíl škrobu, který tvoří asi 80 procent sacharidů konzumovaných s jídlem.

Ale! Aby se maximalizovala absorpce tohoto uhlohydrátu, nedoporučuje se konzumovat současně s proteinovými produkty, pro jejichž trávení je požadována alkalická kyselina (je také nezbytná pro absorpci škrobu, která způsobuje usazování tuku v buňkách). Aby se škrobová zelenina optimálně asimilovala a tělo dostalo potřebné množství vitamínů a mikroprvků, měla by být spotřeba škrobu kombinována s příjmem tuků obsažených v rostlinném oleji, smetaně a zakysané smetaně.

 • snížení cholesterolu v séru a v játrech, což zabraňuje rozvoji sklerózy;
 • odstranění přebytečné vody z těla;
 • odstranění zánětlivých procesů, což je zvláště důležité u lidí s vředy;
 • normalizace trávení;
 • normalizace metabolismu;
 • zpomaluje vstřebávání cukru, což pomáhá snižovat jeho hladinu po jídle;
 • snížení podráždění kůže.

Škroby jsou přírodní (obsažené v přírodních produktech) a rafinované (získané v podmínkách průmyslové výroby). Rafinovaný škrob je škodlivý, což zvyšuje inulin v procesu trávení a přispívá k rozvoji aterosklerózy, patologie oční bulvy, metabolických poruch a hormonální rovnováhy.

Pokud je to možné, výrobky obsahující práškový škrob by měly být ze stravy vyloučeny (jedním z těchto výrobků je chléb vyrobený z vysoce kvalitní mouky).

Je to důležité! Nadměrný příjem přírodního škrobu může vést k nadýmání, nadýmání a křečím žaludku.

Jaké potraviny obsahují škrob?

Velké množství škrobu se nachází v obilovinách a luštěninách, obilovinách, těstovinách, mangách, banánech, kořenech a hlízách.

Škrob je také přítomen v níže uvedených produktech:

 • cuketa;
 • mrkev;
 • Žitná mouka, rýže, kukuřice a pšenice;
 • červená řepa;
 • brambory;
 • ovesné vločky a kukuřičné vločky;
 • sója a její droby;
 • chléb;
 • křen;
 • zázvor;
 • česnek;
 • dýně;
 • artyčoky;
 • kedlubna;
 • čekanka;
 • houby;
 • sladká paprika;
 • kořen petrželky a celer;
 • ředkvičky

Je to důležité! Pro zachování nutričních a prospěšných vlastností škrobu se doporučuje parkovat škrobové potraviny nebo je používat čerstvé.

Je to důležité! Tepelně zpracované výrobky obsahující škrob, strávené tvrději než surové.

Zajímavý fakt! Pro kontrolu, zda zelenina nebo ovoce obsahuje škrob, lze provést jednoduchý test, který spočívá v tom, že kapka jódu kape na plátek zeleniny nebo ovoce. Pokud se po několika minutách kapka modří, znamená to, že testovaný výrobek obsahuje škrob.

Celulóza

Celulóza, patřící do skupiny polysacharidů, je vlákno, které tvoří základ rostlin (to zahrnuje ovoce a zeleninu, bobule a kořeny).

Je to důležité! Vlákno se prakticky nevstřebává do střeva, ale aktivně se podílí na normalizaci trávicího traktu.

 • tvorba výkalů;
 • zlepšení funkce střevního motoru;
 • prevence zácpy;
 • podpora eliminace cholesterolu;
 • zlepšený tok žluči;
 • tupý hlad;
 • absorpce a odstraňování strusek a toxinů;
 • usnadnění trávení sacharidů;
 • prevence kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny tlustého střeva;
 • zabraňující tvorbě žlučových kamenů;
 • udržování normální střevní mikroflóry;
 • Přispějte k redukci tukových vrstev.

Je to důležité! Vlákno zabraňuje rychlé absorpci glukózového monosacharidu v tenkém střevě, čímž chrání tělo před prudkým poklesem hladiny cukru v krvi.

Jaké potraviny obsahují vlákninu?

Požadovaná denní spotřeba čistého vlákna (tj. Bez zohlednění hmotnosti produktu, ze kterého byl získán tento uhlohydrát) činí nejméně 25 g.

Velké množství vlákniny se nachází ve vnějších polohách zrna, semen a fazolí, stejně jako v kůži zeleniny a ovoce (zejména citrusových plodů).

Kromě toho je tento polysacharid obsažen v následujících produktech:

 • otruby;
 • obiloviny;
 • ořechy;
 • slunečnicová semena;
 • bobule;
 • Pekařské výrobky z hrubé mouky;
 • sušené ovoce;
 • zeleň;
 • mrkev;
 • zelí různých odrůd;
 • zelená jablka;
 • brambory;
 • řasy.

Je to důležité! Tuky, cukr, mléčné výrobky, sýry, maso a ryby neobsahují vlákninu.

Celulóza

Celulóza je hlavním stavebním materiálem používaným ve světě rostlin: měkká horní část rostlin obsahuje například celulózu, která obsahuje prvky jako uhlík, kyslík, vodík.

Celulóza je druh vlákna.

Je to důležité! Celulóza není lidským tělem trávena, ale je pro ni velmi užitečná jako „hrubé krmivo“.

Celulóza dokonale absorbuje vodu, čímž usnadňuje práci tlustého střeva, což pomáhá účinně řešit tyto poruchy a nemoci:

 • zácpa;
 • divertikulóza (tvorba výčnělků střevní stěny ve tvaru sakru);
 • spasmodická kolitida;
 • hemoroidy;
 • rakovina tlustého střeva;
 • křečové žíly.

Jaké produkty obsahují celulózu?

 • jablka;
 • řepa;
 • para ořechy;
 • zelí;
 • mrkev;
 • celer;
 • zelené fazolky;
 • hruška;
 • hrach;
 • Obilniny;
 • otruby;
 • pepř;
 • listy salátu.

Pektin

Z řeckého jazyka se název tohoto uhlohydrátu, který je jedním z typů vláken, překládá jako "zvlněný" nebo "zmrazený". Pektin je adhezivní látka výhradně rostlinného původu.

Při vstupu do těla pektin plní dvojí funkci: za prvé odstraňuje škodlivý cholesterol, toxiny a karcinogeny; za druhé poskytuje tkáň glukózou, což snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, diabetu a rakoviny.

 • stabilizace metabolismu;
 • zlepšení periferního oběhu;
 • normalizace střevní motility;
 • odstranění projevů chronické intoxikace;
 • obohacení organismu organickými kyselinami, vitamíny a minerály;
 • pomalejší vstřebávání cukru po jídle, což je velmi užitečné pro lidi trpící cukrovkou.

Kromě toho má tento uhlohydrát obálkové, svíravé, protizánětlivé a analgetické vlastnosti, díky kterým je prokázán lidem s porušením gastrointestinálního traktu a peptických vředových onemocnění.

Pokud nadměrné užívání pektinu může způsobit následující reakce:

 • snížení absorpce užitečných minerálů, jako je železo, vápník, hořčík a zinek;
 • fermentace v tlustém střevě, doprovázená nadýmáním a snížením stravitelnosti proteinů a tuků.

Je to důležité! S přírodními produkty, pektin vstupuje do těla v malých dávkách, které nemohou vést k předávkování, zatímco tento polysacharid může být škodlivý pro zdraví s neomezenou konzumací doplňků stravy.

Jaké potraviny obsahují pektin?

Denní míra spotřeby pektinu v jeho čisté formě je asi 20 - 30 g. Pokud je strava obohacena o ovoce, zeleninu a bylinky, pak není třeba získat pektin ze syntetických přísad.

Seznam výrobků obsahujících pektin:

 • jablka;
 • citrusové plody;
 • mrkev;
 • květák a bílé zelí;
 • sušený hrášek;
 • zelené fazolky;
 • brambory;
 • zelené;
 • jahody;
 • jahody;
 • kořenová zelenina.

Inulin

Inulin patří do třídy přírodních polysacharidů. Jeho působení je podobné působení prebiotika, tj. Látky, která téměř bez absorpce ve střevě aktivuje metabolismus a růst prospěšné mikroflóry.

Je to důležité! Inzulín je 95 procent fruktózy, jedna z funkcí, kterou je vázat glukózu a odstranit ji z těla, čímž se snižuje koncentrace cukru v krvi.

 • odstranění toxinů;
 • normalizace trávicího traktu;
 • zlepšení absorpce vitamínů i minerálů;
 • posílení imunity;
 • snížení rizika rakoviny;
 • odstranění zácpy;
 • zlepšení absorpce inzulínu;
 • prevence tvorby krevních sraženin;
 • normalizace krevního tlaku;
 • podporovat vylučování žluči.

Je to důležité! Inulin se snadno vstřebává do lidského těla, v důsledku čehož se používá při léčbě diabetu v medicíně jako náhrada škrobu a cukru.

Jaké produkty obsahují inulin?

Vůdce v obsahu inulinu je právem uznán jeruzalémským artyčokem, jehož jedlé hlízy se v chuti podobají známé chuti brambor. Hlíza topinamburu tedy obsahuje asi 15 - 20% inulinu.

Kromě toho se v takových produktech nachází inulin:

Zajímavý fakt! Dnes je inulin široce používán při výrobě mnoha potravinářských výrobků, stejně jako nápojů: zmrzliny, sýrů, masných výrobků, obilovin, omáček, džusů, kojenecké výživy, pekárny, těstovin a cukrovinek.

Chitin

Chitin (v řečtině "chitin" znamená "oblečení") je látka, která je součástí vnějšího skeletu členovců a hmyzu.

Zajímavý fakt! Chitin je jedním z nejběžnějších polysacharidů v přírodě: například asi 10 gigatonů této látky se tvoří a rozkládá každoročně na planetě Zemi v živých organismech.

Je to důležité! Ve všech organismech, které produkují a používají chitin, není přítomen ve své čisté formě, ale pouze v kombinaci s jinými polysacharidy.

 • radiační ochrana;
 • inhibici růstu rakovinných buněk neutralizací působení karcinogenů a radionuklidů;
 • prevence srdečních záchvatů a mrtvice zvýšením účinku léků, které přispívají k ředění krve;
 • posílení imunity;
 • snížení hladiny cholesterolu v krvi, což zabraňuje rozvoji aterosklerózy a obezity;
 • zlepšit trávení;
 • stimulace růstu prospěšných bifidobakterií, což přispívá k normalizaci gastrointestinálního traktu;
 • odstranění zánětlivých procesů;
 • urychlení regenerace tkání;
 • snížení krevního tlaku;
 • snížení hladiny cukru v krvi.

Jaké potraviny obsahují chitin?

Čistý chitin se nachází ve vnější kostře krabů, garnátů a humrů.

Kromě toho je tato látka přítomna v některých typech řas, v houbách (houby a hlívy ústřičné jsou nejoblíbenější mezi našimi krajany) a kvasinek. Mimochodem, motýlí křídla a berušky také obsahují chitin.

Ale to není vše: v asijských zemích je nedostatek chitinu tvořen jídly kobylky, cvrčky, brouky a jejich larvami, červy, kobylkami, housenkami a šváby.

Glykogen

Glykogen (tento sacharid je také nazýván "zvířecí škrob") je hlavní formou skladování glukózy a tento druh "konzervované energie" v krátkém časovém období může kompenzovat nedostatek glukózy.

O čem to mluvíme? Sacharidy vstupující do organismu s jídlem, během průchodu trávicího traktu jsou rozděleny na glukózu a fruktózu, které poskytují systémy a orgány lidské energie. Část těchto monosacharidů však vstupuje do jater, kde je uložena ve formě glykogenu.

Je to důležité! Je to glykogen, který je „konzervován“ v játrech, což hraje důležitou roli, kterou je udržení koncentrace glukózy v krvi na stejné úrovni.

Je to důležité! Glykogen, koncentrovaný v játrech, je téměř úplně vyčerpán 10 až 17 hodin po jídle, zatímco obsah svalového glykogenu je významně snížen pouze po dlouhodobém a intenzivním cvičení.

Snížení koncentrace glykogenu je indikováno vznikem pocitu únavy. Výsledkem je, že tělo začíná přijímat energii z tuků nebo ze svalů, což je vysoce nežádoucí pro ty, kteří záměrně budují svalovou hmotu.

Konzumovaný glykogen musí být doplněn během jedné až dvou hodin, což pomůže vyhnout se nerovnováze mezi tuky, sacharidy a proteiny.

Jaké potraviny obsahují glykogen?

Glykogen není přítomen ve výrobcích v jeho čisté formě, ale pro jeho doplnění stačí jíst potraviny obsahující sacharidy.

"Stop Fat" - systém hubnutí