Image

Jaké potraviny mají hodně cholesterolu: tabulka a seznam

Výrobky obsahující cholesterol ve velkém množství jsou považovány za mastné a málo používané. Toto tvrzení je částečně pravdivé, ale pouze částečně. Koneckonců, cholesterol je tuk, tuk, který se tvoří v játrech. To je používáno tělem stavět buňky, ale jestliže koncentrace lipidu v krvi je vysoká, to se uloží na stěnách cév a vede k vzhledu aterosklerotických plaků.

Seznam produktů

Jaké potraviny obsahují hodně cholesterolu:

 1. Klobásy a polotovary.
 2. Droby (játra, mozek).
 3. Kaviár různých plemen ryb.
 4. Vaječný žloutek.
 5. Sýrové tvrdé odrůdy.
 6. Krevety a jiné mořské plody.
 7. Konzervy z masa nebo ryb.
 8. Máslo, zakysanou smetanou a smetanou.

Toto je seznam potravin bohatých na cholesterol živočišného původu. Jejich použití by mělo být omezeno na přítomnost problémů se srdcem nebo cévami a také s významným zvýšením obsahu LDL v krvi.

Přečtěte si více o potravinách, které obsahují hodně cholesterolu.

Klobásy a polotovary obsahující velké množství tuku. Jsou vyrobeny z vepřového masa pomocí drobů. Klobása také obsahuje různé příchutě a konzervační látky, které způsobují značné poškození těla a ovlivňují fungování vnitřních orgánů.

Vedlejší produkty jsou užitečné pouze pro ty, kteří trpí nízkým cholesterolem a hemoglobinem. Zbytek lidí by je měl mít v omezeném množství. Vedlejší produkty obsahují velké množství tuku, proto se nedoporučují pro osoby s vysokým rizikem vzniku aterosklerózy.

Seznam zakázaných výrobků je nadále kaviárem. Tato pochoutka, jednou v lidském těle, "načte" játra, nutí jej zpracovat velké množství nízkohustotních lipoproteinů.

Existuje mnoho příznivých vitaminů a látek v žloutku, ale lidé s vysokými hladinami LDL se nedoporučují jíst vejce. Omezení platí pouze pro žloutek, nedotýkají se proteinu.

Sýry by neměly být zcela vyloučeny, ale stále musíte přehodnotit preference. Výběr sýra v obchodě, musíte být ostražití a zkoumat procento tuku. Pokud je to 40-45% nebo více, pak je lepší odmítnout koupit takový sýr.

Krevety a mořské plody jsou zakázány při vysokých hladinách cholesterolu. Jejich použití je zastaveno a upřednostňují se ryby s nízkotučnými odrůdami.

Konzervované potraviny bohaté na cholesterol jsou obecně lépe vyloučeny ze stravy. Protože obsahují škodlivé látky pro ochranu těla. Pokud chcete udržet hladinu LDL v normálním stavu, pak budou muset být šproty v oleji nebo sardinky navždy opuštěny.

S vysokým obsahem cholesterolu nejsou mléčné výrobky zakázány. Ale zakysaná smetana a máslo obsahují příliš mnoho tuku. Tělo se nepoužívá a usazuje se na stěnách cév, případně tvoří aterosklerotické plaky.

Jaké další potraviny mají hodně cholesterolu:

Rychlé občerstvení je polotovar, který obsahuje transgenní tuky. Konzumace rychlého občerstvení vede k obezitě. Při pravidelné konzumaci těchto potravin v játrech výrazně zvyšuje hladinu inzulínu. To vede k určitým problémům, tělo se rychleji nosí, vznikají různá onemocnění, objevují se první známky aterosklerózy a trombózy.

Zpracované maso nebo "zpracování" jsou masové kuličky, které lze snadno nalézt v obchodě. Je těžké říci, co jsou tyto hamburgery vyrobeny, ale jedna věc se nedoporučuje pro lidi s vysokou hladinou cholesterolu.

Jsou rostlinné potraviny cholesterol?

Jaké potraviny rostlinného původu mají cholesterol? Nachází se pouze v margarínu, protože je vyroben z transgenních tuků. Recyklovaný palmový olej je těžko použitelný a nachází se téměř ve všech druzích margarínu.

Správný životní styl znamená vzdát se margarínu, fosfidu a kouření. To pomůže stabilizovat ukazatele, ale pro zlepšení výsledku byste se měli poradit s lékařem.

Stojí za zmínku, že téměř všechny živočišné produkty vedou ke zvýšení hladiny lipoproteinové krve s nízkou hustotou. Nelze říci o zelenině a ovoci. Obsahují jinou látku - fytosterol.

Fytosterol, stejně jako cholesterol, se podílí na konstrukci buněčných membrán. Jelikož je však tato látka rostlinného původu, má opačný účinek na hladinu lipoproteinů.

Antioxidanty, fytosterol, pektin a další látky by měly tělu pomoci v boji proti ateroskleróze, infarktu a mrtvici.

Jaké potraviny zvyšují hladinu cholesterolu v krvi? Od těch, které obsahují velké množství živočišných nebo transgenních tuků. A také se vyhněte karcinogenům (vznikají ve zpracovaném oleji). Karcinogeny vyvolávají tvorbu nádorů, ovlivňují fungování jater a srdce.

Obsah v produktech

Jaké potraviny obsahují hodně cholesterolu, tabulka:

Jaké potraviny obsahují špatný a dobrý cholesterol

Krevní cholesterol

Na snížení cholesterolu naši čtenáři úspěšně používají Aterol. Vzhledem k popularitě tohoto nástroje jsme se rozhodli nabídnout vám vaši pozornost.
Více zde...

Cholesterol je mastný alkohol a ve své čisté formě je bílá krystalická látka bez zápachu, která se nerozpouští ve vodě. Většina se vyrábí v těle (asi 80%), zbytek (20%) pochází z potravin.

Tato látka podobná tukům je důležitou součástí všech lidských buněk, bez ní není normální fungování těla možné.

Cholesterol plní následující funkce:

 • produkuje sex (testosteron, progesteron, estrogen) a steroidní (aldosteron, kortizol) hormony;
 • vytváří silné buněčné membrány, zajišťuje pružnost a regulaci permeability cévních stěn v různých podmínkách;
 • syntetizuje mastné kyseliny a vitamin D;
 • odpovědné za rovnováhu nervových reakcí.

Ve své čisté formě nemůže být nesen krví, protože se nerozpouští ve vodě. Proto se cholesterol v krvi váže na lipoproteiny, které mohou být nízké a vysoké hustoty, v závislosti na poměru tuků a proteinů.

Nízkohustotní lipoproteiny, neboli LDL, se nazývají škodlivý cholesterol, je to jejich vysoký obsah v krvi, který vede k tvorbě plaků na stěnách cév.

Lipoproteiny o vysoké hustotě nebo HDL jsou považovány za dobrý cholesterol. Pomáhají zbavit se špatného cholesterolu, takže čím vyšší je jejich obsah, tím lépe. S nízkou hladinou HDL je riziko kardiovaskulárních onemocnění vysoké.

Důvody pro zvýšení

Proč roste cholesterol? Ve většině případů je vysoký cholesterol v krvi způsoben abnormálním životním stylem a nezdravými návyky. Hlavní důvody jsou následující:

 • Zneužívání tukových potravin, nedostatečné zahrnutí do stravy čerstvé zeleniny a ovoce.
 • Sedavý životní styl.
 • Konstantní napětí.
 • Špatné návyky: alkohol, kouření.
 • Obezita.

Do rizikové skupiny jsou navíc zařazeny tyto kategorie osob:

 • s dědičnou predispozicí;
 • muži;
 • starší osoby;
 • menopauzálních žen.

Jaké je nebezpečí vysokého cholesterolu?

Takzvaný špatný cholesterol, který je součástí LDL, je nebezpečný. Je to on, kdo vede k rozvoji aterosklerózy, srážení a vytváření cholesterolových plaků na stěnách cév. Kvůli změnám v cévách se vyvíjí různá kardiovaskulární onemocnění, která mohou vést nejen k invaliditě, ale ik smrti. Mezi nimi jsou:

 • angina pectoris;
 • ischemická choroba srdce;
 • hypertenze;
 • infarkt myokardu;
 • poruchy oběhu v mozku;
 • endarteritis obliterans.

Indikace pro analýzu cholesterolu

 1. Endokrinní patologie.
 2. Diagnostika ischemie, aterosklerózy a predikce rizika.
 3. Nemoci jater a ledvin.
 4. Vyhodnocení účinnosti léčby statiny.
 5. Screening metabolismu lipidů.

Jak dát krev?

Stanovení hladin cholesterolu nastává během biochemického krevního testu. Odkud pochází krev? Zpravidla se odebírá krev ze žíly, aby se stanovil celkový cholesterol. Na jednotku změny se obvykle bere mmol na litr krve.

Než darujete krev na cholesterol, musíte se naučit pravidla, abyste se vyhnuli nespolehlivým výsledkům.

 1. Dávají krev na prázdný žaludek ráno, poslední jídlo nejpozději 12-14 hodin před analýzou.
 2. Je lepší odmítnout tučné jídlo několik dní před vyšetřením.
 3. Během dne nemůžete pít alkohol.
 4. Hodinu před zákrokem bude muset přestat kouřit.
 5. Před testem můžete pít čistou vodu.
 6. Během dne před darováním krve se doporučuje být nervózní, vyhnout se fyzické námaze.
 7. Lékař musí být předem upozorněn na užívání léků, které mohou ovlivnit hladinu cholesterolu. Jedná se o statiny, NSAID, fibráty, hormony, diuretika, vitamíny, antihypertenziva a další. Obvykle příjem před zrušením analýzy.

Norma

Rychlost celkového cholesterolu v krvi je 5,2 mmol na litr. Pokud je ukazatel v rozmezí od 5,2 do 6,5 mmol na litr, jedná se o hraniční hodnoty. Zvýšené hodnoty jsou indikovány, pokud hladina cholesterolu v krvi je vyšší než 6,5 mmol.

Normálně by měl být HDL mezi 0,7 a 2,2 mmol na litr. LDL - ne vyšší než 3,3 mmol.

Indikátory hladiny cholesterolu se mohou v průběhu života lišit. S věkem se zpravidla zvyšují. Tento ukazatel je odlišný u mužů (2,2–4,8) au žen (1,9–4,5). V mladém a středním věku je vyšší u mužů, ve vyšším věku (po 50 letech) - u žen. Norma pro děti je 2,9-5,2 mmol.

Pokud hladina cholesterolu převyšuje normu, je předepsána podrobná analýza - lipidogram.

Kdy najdete vysoký cholesterol?

Vysoké koncentrace cholesterolu jsou pozorovány v následujících stavech a onemocněních: t

 • s ischemickou chorobou srdeční;
 • maligní nádor pankreatu;
 • vrozená hyperlipidemie;
 • diabetes;
 • obezita;
 • alkoholismus;
 • onemocnění ledvin;
 • hypotyreóza;
 • u těhotných žen;
 • zneužívání tukových potravin.

Jídlo se zvýšeným cholesterolem

Nejdříve musíte z menu vyloučit potraviny, které zvyšují škodlivý cholesterol. Patří mezi ně následující:

 • maso;
 • tukové mléčné výrobky;
 • mořské plody, ryby;
 • Cukrovinky;
 • Smažené potraviny;
 • všechny tuky;
 • kuřecí vaječné žloutky.

Je důležité si uvědomit, že nízká hladina dobrého cholesterolu vede k rozvoji aterosklerózy a blokování cév. Užitečný cholesterol pomáhá očistit krevní cévy aterosklerotických plaků. Proto by potraviny měly rozhodně zahrnovat produkty, které ji obsahují. Správná strava pomůže snížit špatný cholesterol a vyčistit krev. Produkty, které normalizují jeho úroveň, jsou následující:

 • olivový olej snižuje špatný cholesterol (LDL) o 18%;
 • avokádo snižuje celkem o 8% a zvyšuje užitečný HDL o 15%;
 • k výrobě HDL přispívají borůvky, brusinky, maliny, jahody, brusinky, granátová jablka, červené hrozny, čokeberry a zvyšují se o 5%;
 • losos a sardinky rybí olej je bohatý na zdravé mastné kyseliny, je to vynikající nástroj pro normalizaci hladiny cholesterolu;
 • ovesné vločky;
 • celozrnné obilniny;
 • luštěniny;
 • sója;
 • lněná semena;
 • bílé zelí;
 • česnek;
 • kopr, salát, špenát, petržel, cibule snižují špatný cholesterol;
 • meruňky, rakytník, sušené meruňky, mrkev, švestky;
 • červená vína;
 • celozrnný chléb, otruby chléb, ovesné vločky cookies.

Ukázkové menu pro snížení cholesterolu

Snídaně: hnědá rýže vařená s olivovým olejem, káva z ječmene, ovesné sušenky.

Druhá snídaně: bobule nebo ovoce.

Oběd: Polévka ze zeleniny bez masa, zelenina s vařenými rybami, celozrnný chléb, čerstvá šťáva (zelenina nebo ovoce).

Snack: Mrkvový salát s olivovým olejem.

Večeře: opékané vařené hovězí maso s bramborovou kaší, nízkotučný tvaroh, zelený čaj, libové sušenky.

Na noc: kyselé mléko.

Jak snížit lidové prostředky?

Nejlepší je snížit hladinu cholesterolu pomocí diet a tradiční medicíny metody. Navrhuje se mnoho účinných léků, pro které budou vyžadovány dostupné produkty a léčivé rostliny.

Len semeno

Lze jej zakoupit v jakékoliv lékárně a okamžitě mlet. Do potravin přidejte prášek. Lněné semínko nejen pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, ale také zlepšuje zažívací trakt, normalizuje krevní tlak.

Sklenici ovesných vloček nalít litr vroucí vody v termosce. Druhý den ráno, připravený napít vývar, pít během dne. Každý den je třeba vařit nový vývar.

Červená řepa

Ke snížení cholesterolu se připravuje kvas z řepy. Několik kusů středně velké zeleniny by mělo být oloupáno a nakrájeno na proužky. Naplňte půl litru sklenice s řepou a zalijeme studenou převařenou vodou na vrchol. Nádobu dejte na chladné místo, dokud nebude kvasit. Jakmile začne kvašení, kvas může být opilý.

Citron, česnek, křen

Pro přípravu bude vyžadovat všechny ingredience na 250 gramů. Musí přeskočit mlýnek na maso a zalijeme vařenou vodou v množství 750 gramů. Umístěte na chladné místo na jeden den. Pak si můžete vzít polévkovou lžíci půl hodiny před jídlem ráno a večer. Směs by měla být zaseknutá medem.

Sběr trávy

Ve stejném množství odebírají třezalku tečkovanou, koprová semena, podběl, suché jahody, přesličky, mateřídouška. Nalejte sklenici vroucí vody přes lžičku směsi a nechte ji vařit 20 minut. Vypijte třetí část skla, třikrát denně po dobu asi 30 minut. před jídlem. Léčba trvá jeden měsíc.

Česneková tinktura

To je jeden z nejúčinnějších prostředků boje proti škodlivému cholesterolu. Jedna hlava česneku na čištění, rošt a nalít vodku (1 litr). Schopnost těsně uzavřít, dát do temného rohu a trvat deset dní, denní třepání. Když je tinktura připravená, napněte ji a vložte do chladničky. Pijte 15 kapek denně dvakrát denně.

S tendencí k vysokému cholesterolu se doporučuje pravidelně konzumovat med. K vyčištění cév je velmi účinný lék, který bude také vyžadovat skořici. Mix medu (2 lžíce) a skořice (3 lžičky), Nalijte dva šálky teplé vody. Pijte denně třikrát.

Léčba

Pokud výživová korekce a lidové léky nepomohly, vysoký cholesterol by měl být léčen léky. Pro tyto účely používejte několik typů léků, včetně:

 • statiny;
 • fibráty;
 • odstraňovače žlučových kyselin;
 • kyselina nikotinová.

Při užívání těchto léků pro větší efektivitu musíte dodržovat dietu a zdravý životní styl.

Závěr

Je třeba mít na paměti, že aterosklerotické plaky začnou být ukládány na stěnách cév v mládí. Vysoký cholesterol v krvi je riziko úmrtí na nemoci srdce a cév v pracovním věku. Aby se zabránilo ateroskleróze a jejím komplikacím, musíte pravidelně darovat krev na cholesterol, sledovat výživu a vést zdravý životní styl. Pokud krevní testy ukazují přebytek normy, je nutné ji snížit a vyčistit cévy. Je třeba mít na paměti, že je obzvláště nebezpečné, pokud je na pozadí zvyšování špatného cholesterolu pozorována nízká úroveň dobrého stavu. V tomto případě je důležité snížit škodlivé a posílit užitečné.

Tabulka cholesterolu v potravinách

Zvýšený cholesterol vede k rozvoji velkého počtu onemocnění. V moderním světě není vždy možné na pultech obchodů najít zdravý, chutný a přírodní produkt. Mezitím si každý nemůže dovolit nakupovat na trzích nebo od zemědělců kvůli mnoha okolnostem.

Produkty obsahující cholesterol mohou také vyvolat hormonální nerovnováhu, což vede k přibývání na váze. Většina nezdravých tuků se nachází také v následujících potravinách:

 • Rychlé občerstvení;
 • Čokoláda;
 • Tučné hovězí maso, jehněčí, vepřové maso;
 • Pták s kůží;
 • Rostlinné oleje tropického původu: kokos, palma;
 • Mléčné výrobky: mléko, kefír, sýry;
 • Cukrovinky.

Vědět o obsahu cholesterolu v potravinách umožňuje spotřebiteli upřednostnit a možná i trochu upravit jeho stravu. „My jsme to, co jíme“ je výraz, který je již mnoho let. Pokud se k tvorbě své denní stravy přistupujete zodpovědně a vědomě, můžete výrazně ovlivnit délku a kvalitu vlastního života. K tomu byste měli vědět, které potraviny obsahují velké množství cholesterolu.

Nebezpečné produkty

Lidský organismus rozhodně potřebuje cholesterol. Většina potřebného cholesterolu je produkována přímo tělem, zbytek dostáváme z jídla. Průměrná osoba denně konzumuje asi 0,5 gramu cholesterolu. To je věřil, že to je docela dost a tato částka by měla být snížena.

Pečlivě zvažte, jaké potraviny obsahují cholesterol. Jedná se především o živočišné produkty, průmyslové klobásy, koláče, máslo, vejce.

Specialisté provedli malé hodnocení, které umožňuje identifikovat nejnebezpečnější potravu pro lidská plavidla:

 1. Potraviny obsahující špatný cholesterol v největším možném množství jsou rybí vejce a vedlejší produkt - mozky (asi 1,8 g). Následují kuřecí a křepelčí žloutek, hovězí ledviny, sádlo a máslo.
 2. Mezi produkty obsahující škodlivý cholesterol v menším množství patří kuřecí, vepřové, jehněčí, hovězí, tučné a nízkotučné tvarohy, mléko, kefír.

Zvažte také tabulku výrobků obsahujících cholesterol, což nám umožňuje získat představu o tom, kolik jídla v průběhu dne jíme:

Na snížení cholesterolu naši čtenáři úspěšně používají Aterol. Vzhledem k popularitě tohoto nástroje jsme se rozhodli nabídnout vám vaši pozornost.
Více zde...

Jak snížit množství "špatného" cholesterolu

Živočišné tuky pomáhají aktivovat proces vstřebávání "špatného" cholesterolu ve střevě. Nebezpečnější je navíc zvýšená produkce "jejich" cholesterolu přímo lidským tělem. Dále cholesterol vstupuje do aterosklerotického plátu, což může vést k významným zdravotním problémům.

S vědomím, že potraviny s vysokým obsahem cholesterolu, je možné výrazně snížit nebo dokonce eliminovat spotřebu některých z nich.

 • V první řadě odborníci doporučují nahradit máslo rostlinnými oleji: olivovým, sezamovým, lněným, slunečnicovým olejem.
 • Věnujte pozornost obalu a procentuálnímu obsahu tuku v některých produktech, pečlivě si přečtěte do kompozice. Procento tuku spotřebovaného tvarohem, zakysanou smetanou, kefírem, mlékem by mělo být postupně snižováno.
 • Velké množství cholesterolu je obsaženo v kůži drůbeže a ryb, proto musí být nejprve odstraněno.
 • Majonéza, chipsy, čokoládové tyčinky, uzená masa, průmyslové klobásy a pečivo by měly být vyloučeny ze stravy.
 • Zastavte konzumaci karcinogenu: margarín, dusitan a další konzervační látky.
 • Použití dostatečného počtu luštěnin, cibule, zelení pomáhá zabránit ukládání tuku na stěnách cév.
 • Je nutné omezit spotřebu sacharidů. Sacharidy samy o sobě nemají žádný vliv na metabolismus lipidů v lidském těle. Nadměrná konzumace této skupiny potravin však může vést ke zvýšení tělesné hmotnosti. Tělo reaguje citlivě na každý další kilogram a játra s dvojitou silou produkují takový nezbytný, ale takový škodlivý cholesterol.
 • Při vaření bohatého tuku vývar, počkejte, až je zcela zchlazen a odstranit vytvořený pevný tuk z povrchu.
 • Všimněte si, že úplné vyloučení živočišných tuků nemá negativní vliv na tělo. V každém případě, člověk obdrží nezbytné "škodlivé" cholesterol v požadovaném minimálním množství z rostlinných potravin.
 • Řekněte "Ano" dietní vlákniny. Stejné vlákno, které je obsaženo v dostatečném množství v otrubách, pomáhá odstraňovat špatný cholesterol a čistí tělo jako celek. Pokud není dieta vybavena dostatečným množstvím vlákniny, proces samočištění se zastaví. Minimální denní dávka vlákniny je 15-20 gramů.
 • Pektin je také potřebný k odstranění špatného cholesterolu. Jsou bohaté na řepu, jablka, broskve, černý rybíz, meruňky.

Mořské plody a ryby

Potraviny s nízkým obsahem cholesterolu mohou normalizovat rovnováhu lipoproteinů s vysokou a nízkou hustotou, což vede k normalizaci celkového cholesterolu v krvi.

Mít představu o tom, co potraviny obsahují cholesterol a v jakých množstvích je tam, není příliš těžké vědomě snížit spotřebu těch nejškodlivějších z nich.

Zvažte tabulku cholesterolu v mořských plodech a rybách:

Tabulka cholesterolu v potravinách

Když se po vyšetření krve zjistí vysoký obsah cholesterolu, vyvstává otázka změny stravy a přechodu na novou dietu. Konec konců, cholesterol představuje potenciální nebezpečí: jeho přebytek vede k tvorbě krevních sraženin a aterosklerotických plátů na cévách.

Před snížením hladiny cholesterolu s drogami, zkuste změnit svůj životní styl a stravu. Tato opatření dostačují k tomu, aby se krev vrátila do normálu.

V tabulce níže můžete zjistit, co je obsah cholesterolu v potravinách. Odpovíme také na otázku: „Jsou všechny potraviny s množstvím lipoproteinů škodlivých pro zdraví?“

Ještě jednou o cholesterolu

Zvýšený cholesterol v krvi sám o sobě neznamená nic. Připomeňme, že slovo "cholesterol" skrývá dva typy, které se běžně nazývají "špatné" a "dobré":

 • Špatný cholesterol je lipoprotein s nízkou hustotou (LDL). Je to on, kdo ucpává cévy, vytváří hustou krev a ohrožuje tvorbu krevních sraženin;
 • Dobrý cholesterol je lipoprotein s vysokou hustotou (HDL). Naopak je schopen vyčistit krevní cévy z LDL.

Tím, že jí správné potraviny a kombinace potravin, můžete "obrátit" špatný cholesterol do dobrého. Je důležité mít na paměti míru spotřeby cholesterolu z potravin - ne více než 400 mg denně. Je to docela snadné vypočítat, pokud víte, potraviny, které obsahují velké množství cholesterolu.

Tabulka s hodnotami je uvedena níže, ale obecně platí, že obrázek vypadá takto: největší přítomnost této složky v tukových mléčných výrobcích, vedlejších produktech masa, některých masech (například vepřovém), na másle.

Produktový záznam o množství cholesterolu - mozku.

Jaké potraviny obsahují cholesterol a odkud pochází jeho přebytek?

Je částečně produkován naším tělem (asi 80% spotřeby) a pochází z potravin (asi 20%). Proto i když se zcela vzdáme produktů s jeho obsahem, nic se nám nestane.

Pokud převažují živočišné produkty ve výživě lidí, může to zpravidla vést ke zvýšení hladin LDL v krvi. K tomu vede také zneužívání rychlého občerstvení, rafinovaných produktů a cukru.

Ve kterých potravinách je cholesterol obzvláště vysoký?

Většina cholesterolu v našem těle vstupuje s masnými výrobky, sýry a živočišným tukem. Ale nevzdávejte to všechno najednou.

Cholesterol v potravinách. Tabulka

Ukazuje se, že nestačí jen vědět, které potraviny mají hodně cholesterolu. Záleží také na způsobu vaření. Například maso a ryby by neměly být smažené, ale dušené, vařené nebo dušené. Pak bude i vepřové maso méně škodlivé.

Na druhé straně může spotřeba určitých potravin rostlinného původu stimulovat nadměrnou produkci vlastního cholesterolu. Tyto produkty zahrnují margarín, průmyslové pečivo a smažené potraviny.

To znamená, že pokud odmítnete maso, máslo, mastné mléčné výrobky, ale budete jíst hranolky, hamburgery a sladkosti, pak v krvi nebude méně cholesterolu.

Ale mezi produkty živočišného původu existují ty, které pomáhají vázat a odstraňovat LDL z těla. Podívejme se blíže na to, zda potraviny obsahující cholesterol jsou opravdu škodlivé.

Mléko a výrobky z něj

Živočišný tuk je hlavním zdrojem cholesterolu a základní složkou mléka. Nejztučnější mléko je koza. Ale i přes to, že není zakázáno pro lidi s vysokým cholesterolem v krvi.

Fosfolipidy ve svém složení neumožňují, aby škodlivé lipoproteiny ulpěly na stěnách cév.

Pokud jde o výrobky z kravského mléka, které jsou na regálech poměrně dost, měly by být vybrány z těch, které obsahují snížené množství tuku.

Například nákup zakysané smetany není 25%, ale 10% (je již považován za dietní).

Červený kaviár

Jeho složení dominuje protein (asi 30%) a tuk (asi 18%), sacharidy pouze 4%. Plná tabulka cholesterolu v potravinách uvádí, že LDL v kaviáru je 300 mg na 100 gramů, což je hodně. Na druhé straně, červený kaviár je přirozeným zdrojem prospěšných kyselin Omega-3 a Omega-6, které neutralizují účinek špatného cholesterolu.

Kromě kyselin obsahuje lososová jikra více živin a užitečných látek a vitamínů. Aktivují mozek.

Zneužívání kaviáru ještě nestojí za to. Stačí jedna polévková lžíce denně.

A co je nejdůležitější: je naprosto nemožné jíst kaviár jako součást obvyklých máslových sendvičů! Zasahuje do absorpce kyselin a zcela neutralizuje blahodárné účinky kaviáru na tělo.

Mutton je z hlediska obsahu užitečných látek pravděpodobně nejužitečnějším masem. Existuje však více než dost cholesterolu: asi 100 mg na 100 gramů. Pokud nemůžete dělat bez jehněčího vůbec, vyberte část jatečně upraveného těla, která bude méně škodlivá, žebra a hrudník vyhoďte.

Ryby a mořské plody

Jak je vidět z tabulky, některé druhy mořských a říčních ryb patří mezi produkty s vysokým obsahem cholesterolu: makrela, kapr, ústřice, úhoř, krevety, pollock, sleď, mušle, tuňák, pstruh, škeble, mořský jazyk, štika, raki, kranase a dokonce i dietní tresky.

Ve skutečnosti nám všechny mořské plody přinášejí více výhod než škod, protože obsahují cenné kyseliny Omega-3 a Omega-6, které neutralizují lipoproteiny o nízké hustotě, a navíc mají hodnotný jod. Proto je nezbytné a nutné zahrnout do stravy také ryby a mořské plody.

Obsah cholesterolu ve výrobcích podle stupně nebezpečí a užitečnosti pro člověka

Upozorňujeme, že zde jsou pouze produkty živočišného původu. V rostlinných potravinách nemůže být cholesterol.

Jak snížit hladinu cholesterolu jídlem

Aby to bylo rychlejší a efektivnější, musíte nejen přehodnotit svou stravu, ale také přestat kouřit, zvýšit fyzickou aktivitu během dne. Dieta také hraje velkou roli.

Za prvé, musíte snížit počet potravin, které jsou bohaté na cholesterol: tučné maso, vejce, klobása, mastné mléčné výrobky, atd.

Za druhé, vstoupit do dietní potraviny, která váže LDL a pomáhá odstranit z těla:

 1. Kořenová zelenina (kromě brambor, jako je hodně škrobu): mrkev, řepa, zelená a černá ředkev a další. Dvě celé syrové mrkve denně pomáhají snížit špatný cholesterol o 15% po dobu dvou měsíců konstantní spotřeby;
 2. Rajčata. Pití dvou sklenic rajčatové šťávy denně může snížit hladinu cholesterolu o 10%. Take rajčatové šťávy kurzy denně po dobu dvou měsíců dvakrát ročně. Pijte sklenici šťávy půl hodiny před jídlem tak, aby celková částka za den byla alespoň půl litru. Pokud máte žaludeční vřed, cholecystitidu, gastritidu, je lepší upustit od užívání rajčatové šťávy na lačný žaludek;
 3. Česnek Při každodenním použití dokonale čistí krevní cévy, dokonce i ze stávajících cholesterolových plaků;
 4. Semena a ořechy. Asi 50-60 gramů ořechů denně pomáhá snižovat hladinu špatného cholesterolu a zvyšuje úroveň dobrého;
 5. Luskoviny (hrách, čočka, fazole). Přibližně 300 gramů luštěnin, konzumovaných denně, snižuje hladinu špatného cholesterolu o téměř 20% za méně než měsíc;
 6. Čerstvá zelenina, ovoce, bobule a také sušené ovoce. Vlákno, které je bohaté, váže LDL a odstraňuje ho z těla, zabraňuje jeho vstřebávání do krve;
 7. Nerafinované rostlinné oleje. Obsah nenasycených mastných kyselin v nich je velmi vysoký. Doslova rozpouštějí cholesterol a významně snižují jeho množství v krvi;
 8. Celozrnné obilniny. Bohatý na vlákninu, která přispívá k eliminaci lipoproteinů.

Nápoje snižující hladinu cholesterolu

Červené suché víno. Alkohol samotný je pro tělo škodlivý, zejména pokud neznáte opatření v jeho spotřebě. Ale výhody suchého červeného vína v rozumných množstvích byly prokázány.

Hroznová semena a slupka obsahují bioflavonoidy a chrom, které zlepšují složení krve, mají blahodárný vliv na kardiovaskulární systém a dokonce pomáhají zpomalit stárnutí. Za účelem zlepšení zdravotního nápoje pouze suché víno a ne více než 100 gramů denně, například při večeři.

Denní pití ne více než 2-3 šálky zeleného čaje bez cukru a mléka. Nejlepší čas pro to je první polovina dne, jak to tóny nahoru. Prodám kvalitní listový čaj, ne v čajových sáčcích. Před varením nalijte vařící vodu na konvici.

Kakao Obsahuje antioxidant flavanol. Při pravidelném užívání snižuje hladinu LDL v krvi. Ale musíte být opatrní, abyste nepili příliš mnoho kakaa. Jeden šálek denně ráno na prázdný žaludek bude dost dost. Ti, kteří mají zvýšenou sekreci žaludeční šťávy, by kakao vůbec neměli pít.

Nový pohled na cholesterol

Před několika lety se objevil nový názor na škody, které způsobují produkty s vysokým obsahem cholesterolu v našem těle. Podle této hypotézy, cholesterol získaný s jídlem není tak škodlivý jako to, které syntetizuje naše tělo, když jíme rychlé občerstvení, sladkosti a další zbytečné rafinované potraviny.

Proto, pokud jste zvyklí jíst míchaná vejce k snídani, klidně jíst, ale vždy se zeleninou a zelení. Chcete vepřové maso? Žádný problém, ale vždy s přílohou ze zeleniny nebo celozrnné cereálie s nerafinovaným rostlinným olejem.

Aby bylo možné organizovat správnou výživu s cílem normalizovat množství cholesterolu v krvi, nezapomeňte: není dostatek informací o tom, co je cholesterol.

Je také nutné vědět o prospěšných vlastnostech některých produktů, jejich kompatibilitě s jinými potravinami, o tom, jak správně připravit jídlo. Pak bude vaše strava vyvážená, správná, pestrá a užitečná.

25 potravin s dobrým cholesterolem zahrnout do vaší stravy

Máte špatný cholesterol? Bojíš se o své zdraví? Vysoký cholesterol je velmi častým problémem u velkého počtu lidí, a pokud včas neprovedete správná opatření, mohou se objevit komplikace.

Tak jak zvýšit dobrý cholesterol a nižší špatné v těle? Jaké produkty s tím mohou pomoci? Přečtěte si tento článek, abyste zjistili vše o cholesterolu a potravinách, které obsahují nejvhodnější cholesterol.

Vše, co potřebujete vědět o dobrém cholesterolu

Co je to HDL cholesterol? Lidské tělo je zodpovědné za produkci 2 druhů cholesterolu. Jsou známé jako LDL a HDL (lipoprotein s vysokou hustotou), který je považován za dobrý a užitečný. HDL pomáhá odstraňovat cholesterol z těla a zasílá jej přímo do jater, čímž zabraňuje rozvoji různých srdečních onemocnění. Nízká hladina HDL a vysoká hladina LDL dramaticky zvyšují riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Některé informace o škodlivém cholesterolu

Snížení špatného cholesterolu není tak snadné a někdy je to drahé. Tento proces probíhá postupně a vyžaduje naprostou angažovanost.

Správná výživa může tento proces urychlit. Existují produkty, které jsou jednoduše vytvořeny tak, aby očistily tělo od škodlivého hromadění cholesterolu. Co je špatného na špatném cholesterolu?

Asi 2/3 cholesterolu je přenášeno HDL částicemi. Tyto částice dodávají cholesterol do různých částí těla, kde je potřeba. Pokud je v krvi hodně škodlivého cholesterolu, HDL částice se s jejich úkolem nevyrovnávají a vypouštějí ho přímo do krevního oběhu, což vede k ucpání cév a dalšímu rozvoji srdečních onemocnění. Jediný bezpečný způsob, jak se zbavit nadměrného špatného cholesterolu, je štíhlá strava.

25 potravin pro zvýšení dobrého cholesterolu

A nyní přicházíme na seznam potravin, které je třeba zahrnout do vaší stravy, aby se zvýšila hladina dobrého cholesterolu bez drog.

1. Divoký losos

Divoký losos je velmi dobrý pro srdce. Obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které jsou plné lipoproteinů s vysokou hustotou. Doporučuje se jíst divoký losos 2-3 krát týdně. Pamatujte, že ne všechny živiny jsou vstřebávány do těla, takže se snaží diverzifikovat svou stravu a jíst celé potraviny.

2. Makrela

Dalším produktem obsahujícím HDL ve velkém množství je makrela. Přidejte ji do své stravy, aby se snížilo riziko srdečního infarktu a onemocnění kardiovaskulárního systému. Obsahuje omega-3 kyseliny, které zvyšují dobrý cholesterol a snižují počet tukových buněk v krvi.

3. Tuňák

Bílý tuňák může být s jistotou přičítán výrobkům, které obsahují velké množství HDL. To nejen posílí zdraví kardiovaskulárního systému, ale také pomůže snížit krevní tlak a riziko vzniku krevních sraženin. Tuňák může být pečený nebo grilovaný držet se daleko od nezdravých tuků.

4. Halibut

Halibut je další ryba, která chrání srdce. American Heart Association doporučuje jíst tuto rybu až 3x týdně. Pokud halibut není podle vaší chuti, můžete zkusit sardinky nebo pstruhy. Doplňky rybího oleje mohou být také dobrou alternativou.

5. Červené víno

Nemyslete si, že červené víno se může opít jen na párty. Je součástí špičkových produktů s vysokým obsahem HDL cholesterolu a má mnoho výhod. Jedna sklenice červeného vína může zvýšit hladinu HDL v krvi o 4 mg na jeden deciliter. Tento trend však nesnižuje.

6. Olivový olej

Olivový olej obsahuje velké množství antioxidantů, které mohou zvýšit HDL a snížit škodlivý cholesterol. Namísto másla nebo spreje na vaření používejte olivový olej, aby se zlepšilo zdraví kardiovaskulárního systému. Přidejte trochu octa, aby se lahodný salát zálivka. Nepřehánějte to množstvím olivového oleje, protože obsahuje mnoho kalorií.

7. Olej z řepky

Canola je tekutý rostlinný olej bohatý na mononenasycené tuky, které snižují množství škodlivého cholesterolu. Doporučuje se použít při vaření namísto másla, ve kterém je spousta škodlivých nasycených tuků. Mohou sezonovat saláty nebo péct zeleninu na oběd.

8. Avokádo

Avokádo je ovoce, které obsahuje obrovské množství monosaturovaných tuků. To je jeden z nejlepších zdrojů HDL cholesterolu! Avocado plátky mohou být přidány do ovocného salátu nebo kaše a šířit na sendvič místo majonézy a másla. Avokádo pomáhají snižovat špatný cholesterol.

9. Růžičková kapusta

Růžičková kapusta je další produkt, který můžete přidat do svého jídelníčku pro zvýšení hladiny dobrého cholesterolu. Snižuje hladinu LDL a zcela jej blokuje. Dokonce i tuky přestávají být vstřebávány do krevního oběhu. Obsahuje rozpustnou vlákninu, což je nejlepší volba pro zvýšení hladiny HDL.

10. Pomeranče

Pomeranče, stejně jako jiné ovoce, obsahují antioxidanty, které chrání lidské srdce před různými chorobami. Dospělý by měl jíst nejméně 20 gramů pomerančů nebo jiné zeleniny / ovoce denně zvýšit množství dobrého cholesterolu.

11. Lima fazole

Lima fazole jsou něco, co musíte zkusit! Snižuje množství špatného cholesterolu a zlepšuje stav lidského kardiovaskulárního systému. Fazole Lima mohou být vařeny s jinou zeleninou, jako je mrkev a paprika, nebo jednoduše přidány do zeleninových salátů. Pokud provedete velmi malé změny ve vaší stravě, můžete vyprázdnit střeva, jíst rychleji s menším množstvím jídla a dodávat tělu pravidelnou dávku vlákniny, která je potřebná ke snížení škodlivého cholesterolu.

12. Vlašské ořechy

Vlašské ořechy jsou plné polynenasycených mastných kyselin, které podporují cévní zdraví. Nicméně, odborníci na výživu doporučují jíst je s mírou, protože obsahují kalorií a můžete získat nadváhu. Mohou být konzumovány syrové, s cukrem, solí nebo pokryté karamelovým.

13. Mandle

Hrst mandlí každý den pomůže snížit riziko vzniku srdečních onemocnění. Jsou plné bílkovin, které dlouhodobě bojují proti přebytečným tukům a nasyceným látkám. Mandle by měly být nedílnou součástí zdravé výživy. Obsahuje velké množství vitamínu E, což snižuje riziko vzniku plaků v tepnách.

14. Lískové ořechy

Lískový ořech obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které pomáhají kontrolovat tep. Obsahuje také vlákninu, která zabraňuje cukrovce a pomáhá jíst méně. Obsahují velké množství polynenasycených a mononenasycených tuků, které jsou velmi prospěšné pro srdce.

15. Arašídy

Arašídy obsahují L-arginin ve velkém množství. Zlepšuje stav tepen, zvyšuje jejich pružnost a snižuje riziko tvorby plaků. Reguluje také krevní oběh.

16. Pistácie

Pistácie obsahují rostlinné steroly, látky, které kontrolují množství cholesterolu. Často se přidávají do jiných potravin, například do pomerančové šťávy, například kvůli velkému počtu zdravotních výhod. Doporučuje se jíst asi 45-50 gramů ořechů denně, což ještě více zredukuje snížení škodlivého cholesterolu.

17. Tmavá čokoláda

Tmavá čokoláda je skvělou příležitostí zahrnout do vaší stravy něco chutného a zdravého. Je schopen snížit škodlivý cholesterol, obsahuje antioxidanty a flavonoidy, které zázraky lidské srdce. Nicméně, neměli byste tuto sladkost zneužívat a jíst ji s mírou, abyste nezískali další libry.

18. Zelený nebo černý čaj

Černé a zelené čaje jsou plné antioxidantů, které mají pozitivní účinek. 3 šálky čaje denně zlepší zdraví kardiovaskulárního systému a zlepší vzhled pokožky. Tyto nápoje se často používají pro hubnutí, pro snížení tlaku a pro léčbu diabetu. Je lepší nepřidávat do čaje cukr a smetanu, což jen sníží přínosy horkých nápojů.

19. Hnědá rýže

Hnědá rýže je považována za jednoho z nejlepších zástupců celozrnných plodin, které mohou snížit hladinu LDL cholesterolu. Snižuje také vstřebávání cholesterolu do krevního oběhu. Vyměňte škodlivou bílou rýži za hnědou, abyste cítili plné výhody tohoto výrobku na vás. Bojuje také se stresem, snižuje riziko vzniku diabetu a pomáhá zhubnout.

20. Sója

Sójové mléko nebo tofu mohou také pomoci snížit špatný cholesterol. Neexistuje jediný gram cholesterolu a mnoho omega-3 mastných kyselin, což je skvělé pro zdraví srdce a cév. Podle Dr. Beckerman, MD, sójové mléko nebude stačit na snížení cholesterolu, a proto doporučuje, aby se do vaší stravy zahrnuly i další potraviny.

21. Červené fazole

Vůdce v redukci LDL cholesterolu mezi luštěniny je červené fazole. Mnozí odborníci na výživu to doporučují. Polovina šálku červených fazolí obsahuje 3 gramy rozpustné vlákniny a 6 gramů vlákniny. Pravidelná konzumace fazolí snižuje množství lipoproteinů s nízkou hustotou.

22. Bobule

Bobule obsahují vitamín E, který zastavuje oxidaci cholesterolu a tvorbu plaků uvnitř cév. A to není vše, bobule jsou schopny bojovat s rakovinou a zlepšovat stav kostí. Lidé, kteří každý den jedí bobule, nemají problémy s trávením, na rozdíl od těch, kteří nejí bobule. Ti, kteří nemají rádi bobule, mohou místo toho jíst guavu, kiwi, mango nebo broskve. Jen nezapomeňte sledovat kalorií v ovoci.

23. Lilek

Věděli jste, že brinjals nebo lilek se mohou postarat o zdraví srdce? Obsahují vysoké množství rozpustné vlákniny a velmi málo kalorií. Obsahují mnoho živin, stejně jako některé jiné zeleniny, jako je například okra (okra).

24. Opevněné výrobky

Opevněné potraviny jsou také dobré pro srdce. Živé příklady jsou jogurt, pomerančový džus a brusinky. Snižují hladinu cholesterolu o 6–15%. Není to skvělé? Nezapomeňte si pečlivě přečíst etikety výrobků, které si koupíte, protože kromě zdravých složek se často skrývají a škodí.

25. Sladké brambory

Sladké brambory se doporučují konzumovat místo obyčejných brambor kvůli velkému množství výhod v něm obsažených. Přes své jméno má sladké brambory nízký glykemický index, to znamená, že nezpůsobuje vzestup hladiny cukru v krvi. Má také vitamin A, vlákninu a lykopen.

Nejúčinnější produkty ke snížení škodlivého cholesterolu

LDL cholesterol v nadměrném množství vede k zablokování tepen, což nakonec způsobuje infarkty, mrtvice a různé nemoci tepen, jako je například artérioskleróza. Zde je několik potravin, které pomohou přirozeně snížit škodlivý cholesterol.

1. Ovesné vločky, otruby a potraviny s vysokým obsahem vlákniny

Ovesné vločky obsahují rozpustnou vlákninu, známou svou schopností snižovat špatný cholesterol. V den, jen 5-10 gramů jídla s rozpustnou vlákninou se doporučuje snížit cholesterol. 1,5 šálků ovesných vloček denně může pokrýt potřebu rozpustného vlákna.

2. Ryby a omega-3 mastné kyseliny

Jak víte, jíst ryby s omega-3 mastnými kyselinami může pomoci vyřešit problém vysokého cholesterolu. Následující druhy ryb obsahují nejvyšší množství omega-3 mastných kyselin:

Další zdroje omega-3 mastných kyselin jsou semena řepky a lnu.

3. Olivový olej

Olivový olej je bohatý na antioxidanty, které snižují škodlivý cholesterol.

Přírodní olivový olej obsahuje více živin a antioxidantů. Pamatujte, že čím lehčí je olej, tím více zpracování prošlo.

4. Produkty obohacené stenolem nebo sterolem

Na pultech obchodů plných produktů obohacených stanolem a sterolem (rostlinné chemikálie). Tyto látky inhibují absorpci cholesterolu.

Ovocné šťávy, jogurty a některé další produkty obsahují steroly v jejich složení, které může snížit hladinu cholesterolu v těle o 10%.

Některé užitečné tipy

Pokud je HDL příliš nízká, může být učiněno několik dalších kroků ke snížení pravděpodobnosti srdečního onemocnění a infarktu.

1. Praxe každý den.

Školení je skvělý způsob, jak dostat své tělo pracovat! Spaluje obrovské množství kalorií a udržuje člověka fit. Do aerobní cvičení každý den po dobu 30-60 minut ke zvýšení HDL cholesterolu a zlepšit své zdraví.

2. Přestat kouřit

Aby se zvýšila hladina dobrého cholesterolu v těle, musíte snížit počet cigaret kouřených denně. Proto přestat kouřit a změny nebudou trvat dlouho.

3. Vedete zdravý životní styl

Udržení zdravé váhy a zdravého životního stylu může pomoci zvýšit HDL cholesterol. Obezita je vždy spojena se zvýšenými hladinami škodlivého cholesterolu a rizikem vzniku onemocnění kardiovaskulárního systému, jakož i poruch metabolických procesů.

4. Pokuste se užívat speciální léky.

Léky mohou také zvýšit HDL cholesterol. Niacin je jedním z nich. Je velmi efektivní a levný. Tento lék je účinný, proto se před použitím poraďte se svým lékařem.

5. Nejezte rychlé občerstvení, rychlé občerstvení a hotová jídla

Tyto potraviny obsahují velké množství trans-tuků, což je hlavní příčinou vysoké hladiny škodlivého cholesterolu.

6. Jezte méně sladké

Sladká zvyšuje hladinu cukru v krvi, stejně jako škodlivý cholesterol. Jezte lepší potraviny, které mají přírodní cukry, jmenovitě bobule, ovoce, tmavou čokoládu.

Příčiny nízkého cholesterolu

Existují lidé, kteří vedou aktivní životní styl, ale jejich hladiny HDL zůstávají nízké nebo nezměněné. Proč? Níže je uveden seznam pravděpodobných příčin, které mohou ovlivnit PAP.

1. Genetika

Genetika určuje téměř všechno v lidském těle, takže to ne diskontujte. Pokud má člověk genetickou predispozici k nedostatečným hladinám dobrého cholesterolu, pak se významně zvyšuje riziko vzniku onemocnění kardiovaskulárního systému. Nejnepříjemnější věcí v této situaci je, že tento proces nelze kontrolovat. To je důvod, proč je nesmírně důležité jíst správně ty lidi, kteří mají tendenci zvyšovat hladinu škodlivého cholesterolu.

2. Nedostatek školení

Jak často vám lékař doporučil trénovat? Školení je důležitou součástí života každé osoby. Nezáleží na tom, jakou formu má člověk, protože musíte trénovat každý den. Školení má mnoho přínosů pro zdraví. Zvyšují HDL cholesterol. Pouze 3 tréninky týdně po dobu 45 minut mohou zlepšit hladinu lipidů v krvi.

3. Nedostatečné množství omega-3 mastných kyselin v těle

Vyvážená výživa je velmi důležitá. Nejedná se pouze o vyloučení sladkých a smažených potravin, ale také o pravidelnou konzumaci nezbytného množství vitamínů, bílkovin a omega-3 mastných kyselin. Omega-3 tuky jsou jednoduše nezbytné pro normální fungování těla. Jsou to dva typy - dokohexanové a elkosapentanové kyseliny. Pokud tyto mastné kyseliny ve stravě nestačí, pak se pravděpodobně sníží HDL cholesterol.

4. Nedostatečné množství rostlinné potravy ve stravě

Posledním důvodem nízké hladiny dobrého cholesterolu je nedostatek rostlinných potravin v denním menu. Existují plody, které mohou tento problém vyřešit. Obvykle jsou natřeny červeně nebo fialově. Tyto plody jsou bohaté na resveratrol, což je silný antioxidant, který zlepšuje buněčnou regeneraci. Je v červených hroznech, třešní, jablek a bobulí.

Co je to HDL cholesterol?

Cholesterol je syntetizován v játrech a dostáváme ho z potravy. Používá se v těle pro řadu velmi důležitých funkcí, jako je produkce hormonů a vitamínů. Zlepšuje strukturu kostních buněk. Přebytek cholesterolu se hromadí ve formě plaků na stěnách tepen a zasahuje do normálního krevního oběhu. Postupem času to vede k vážným onemocněním kardiovaskulárního systému. V této situaci může dobrý cholesterol přijít na záchranu. Odstraňuje nadměrný špatný cholesterol z těla, čištění tepen z plaků cholesterolu. Přenáší LDL cholesterol zpět do jater, kde se z těla přirozeně zpracovává a vylučuje.

Pomohly vám tyto tipy? Možná máte jiné metody pro zvýšení HDL cholesterolu? Podělte se o své názory, zkušenosti a komentáře.

Jaké potraviny obsahují špatný a dobrý cholesterol?

Hladina cholesterolu v krvi je považována za důležité diagnostické kritérium, pokud jde o lidi středního a zralého věku. Definice tohoto parametru umožňuje lékařům varovat před hrozícími zdravotními problémy, aby pomohla pacientovi vyhnout se infarktu nebo mrtvici. Ve skutečnosti je cholesterol přirozenou látkou v našem těle, ještě více - v naší krvi existují dva typy takových prvků - lipoproteiny s nízkou a vysokou hustotou. A dnes, jako součást článku budeme mluvit o produktech, které obsahují špatný a dobrý cholesterol.

Co je to „špatný“ cholesterol?

Tak, nízkohustotní lipoprotein (LDL) - to je "špatný" cholesterol. Jsou to tyto látky, které jsou schopny tvořit usazeniny na stěnách cév, pokud jejich množství v krvi převyšuje úroveň normy. Předpokládá se, že významné množství takových lipoproteinů vede k narušení vnitřní výstelky krevních cév, „špatný“ cholesterol se začíná hromadit a v důsledku toho se tvoří sklerotické plaky - pacient je diagnostikován aterosklerózou.

Co je to „dobrý“ cholesterol?

Tato látka je lipoprotein s vysokou hustotou (HDL). Mají zcela opačný účinek než „špatný“ cholesterol: transportují lipoproteiny o nízké hustotě do jater, což pomáhá odstraňovat krevní cévy z jejich přebytku. V játrech jsou tyto látky zpracovány a úspěšně odstraněny z těla. "Dobrý" cholesterol v krvi by měl být vždy přítomen v našem těle ve větším množství než "špatný".

Potraviny, které obsahují špatný cholesterol

Lékaři říkají, že zvýšení ukazatelů "špatného" cholesterolu souvisí především se spotřebou tukových potravin. V tomto ohledu jsou tedy nebezpečné:

- tučné maso, jakož i drůbež;
- klobásy, uzené maso, klobásy s klobásou;
- polotovary;
- pasty (játra a maso);
- rybí jikry;
- různé omáčky, ve kterých je hodně tuku (zejména majonéza a všechny druhy salátových zálivek);
- vaječný žloutek;
- bohaté vývary nebo polévky vařené na maso a ryby;
- všechny druhy drobů, představované játry, ledvinami, mozky;
- Pečivo, cukrovinky, čokoláda pro skladování (nízká kvalita), jakož i různé pečivo;
- mastné mléčné výrobky, s máslem, smetanou, zakysanou smetanou, sýry.

Obecně vzato, krevní cholesterol u lidí se zvyšuje s nadměrnou konzumací výše uvedených produktů, stejně jako jejich nesprávnou přípravou. Samozřejmě, pokud máte systematicky bohaté polévky, různé škodlivé hlavní pokrmy (smažené brambory, pilaf, klasické těstoviny v námořnickém způsobu, smažené maso), pak lze zdravotní problémy očekávat velmi brzy.

Ale ve skutečnosti čtenáři populárního zdraví mohou snadno snížit množství potravin s „špatným“ cholesterolem ve stravě. K tomu, například, vařit polévky na jemné dietní maso (kuřecí řízek, králičí maso, krůta, telecí maso), odstranění veškeré kůže z ní a odstranění viditelných vrstev tuku.

Hlavní jídla mohou být vařena pomocí parníku nebo trouby, a multicooker může být také vynikajícím nálezem. Při použití těchto kuchyňských přístrojů, stejně jako při přípravě dietních výrobků, můžete snížit obsah "špatného" cholesterolu v hotových jídlech na minimum.

A z upřímně škodlivých potravin (jako jsou konzervy, koláče, klobásy) je lepší odmítnout vůbec - budete zdravější.

Je důležité vyloučit ze stravy všechny potraviny, které jsou zdrojem "špatného" cholesterolu. Za prvé, tato látka je stále potřebná tělem, i když v dávkovaném množství. A za druhé, potravina, ve které je obsažena, se může stát zdrojem dalších základních látek pro naše tělo (jako jsou stejná vejce nebo mléčné výrobky).

Potraviny, které obsahují dobrý cholesterol

Tento prvek by měl být přítomen denně ve vaší stravě, což pomůže zachovat zdraví cév a vyrovnat se s již vzniklými poruchami činnosti kardiovaskulárního systému.

Lékaři a odborníci na výživu tvrdí, že existuje řada produktů, které jsou zdrojem „dobrého“ cholesterolu. Jsou prezentovány:

- druhy mastných ryb;
- rostlinné oleje;
- různé druhy ořechů (vlašské ořechy, arašídy, mandle, cedr, atd.);
- slunečnicová semena;
- zelenina a ovoce;
- luštěniny (hrách, fazole, čočka, sója, cizrna);
- obiloviny;
- celozrnný chléb a otruby;
- chudé (ne tučné, dietní) maso;
- nízkotučné mléčné výrobky (mléko, kefír, ryazhenka, přírodní jogurt).

Netřeba dodávat, že pokud chcete potraviny, které jsou bohaté na "dobrý" cholesterol, přinést jen prospěch, musíte vařit správně. Stejné nejužitečnější ryby by měly být pečené nebo vařené, v extrémních případech dušené maso. Koneckonců, pokud ho smažete, veškerá jeho užitečnost je okamžitě neutralizována. To platí i pro rostlinné oleje, které jsou schopny těžit tělu pouze při absenci tepelného ošetření - to znamená, že jsou součástí všech druhů salátů a jsou přidávány do již připravených pokrmů.

K „dobrému“ cholesterolu se může projevit i zelenina, kterou je třeba jíst syrové, vařené, dušené, v pomalém sporáku nebo v troubě. Smažení není obecně zdravé vaření možnost, stojí za to připomenout pro ty, kteří chtějí zachovat zdraví svého srdce a cév po mnoho let.

Abychom zůstali zdraví a udrželi si poměr „dobrého“ - „špatného“ cholesterolu v krvi, musíte jíst správně a vyváženě, upustit upřímně škodlivé produkty a ne zdravé způsoby vaření.