Image

Kolik jednoduchých a složitých sacharidů obsahuje banán?

Jedním z nejpopulárnějších exotických plodů je banán. Zralé plody jsou známé svým bohatým chemickým složením. Banán je velmi užitečný pro kardiovaskulární systém, protože obsahuje velké množství draslíku. Odborníci na výživu doporučují použít jako dobrou svačinu. Ovoce má dostatečné množství sacharidů a bílkovin, které nasycují tělo energií a silou. Takže kolik sacharidů je v banánu?

Množství sacharidů v banánu

Chcete-li mluvit o sacharidy, musíte se vypořádat s počtem kalorií. Banán nepatří do seznamu nízkokalorických plodů. Tak 100 g ovoce bez slupky obsahuje asi 100-102 kcal. Obecně bude velikost ovoce uvádět počet kalorií. To značně usnadňuje výpočet nutriční a energetické hodnoty při zachování diety.

Stojí za zmínku, že čerstvé zelené banány jsou zralejší s vysokým obsahem kalorií. Maximální výhřevnost je různé sušené ovoce - 300 kcal na 100 gramů. Kolik sacharidů na 100 g banánů? V buničině má výrobek 28-30 gramů sacharidů. Sušené ovoce ztrácí malé množství látek. Na 100 gramů tedy připadá 22 gramů polysacharidů.

Kolik sacharidů v 1 banán? Jeden střední plod váží více než 100 gramů. Jeho hmotnost je 130-140 gramů. Proto množství sacharidů dosáhne až 30,7-32 gramů. Často se lidé ptají sami sebe: je banán protein nebo sacharid? Ovšem, ovoce obsahuje dostatek bílkovin, což je velmi užitečné pro sportovce, osoby zabývající se fyzickou aktivitou. A kombinace bílkovin s polysacharidy je silným zdrojem energie. Na pozadí krmení těchto plodů se aktivuje růst svalové hmoty, obnovuje se ztracená síla.

Rychlé nebo pomalé sacharidy?

Všechny látky jsou rozděleny do dvou typů: rychlý (jednoduchý) a pomalý (komplexní). První jsou prezentovány ve formě monosacharidů. Rychlé sacharidy zahrnují sacharózu, glukózu a fruktózu. Tělo je rychle vstřebává, nasycuje, dodává energii. Taková nasycenost však nepřichází dlouho. Pocit hladu vzniká rychle.

Pomalu sacharidy (polysacharidy) jsou rozloženy tělem na dlouhou dobu. Nezpůsobují prudký vzestup hladiny cukru v krvi a inzulínu. V důsledku toho mají potraviny s pomalými sacharidy nízký glykemický index, který je užitečný při diabetu. Použití těchto plodů dává dlouhou dobu sytost. Polysacharidy zahrnují celulózu, škrob a glykogen.

Jaké sacharidy jsou prezentovány v banánu? Ovoce obsahuje obě tyto sloučeniny. Pokud se člověk potřebuje vypořádat s hypoglykemií, banán je v pořádku. Asi 90% všech sacharidů v ovoci je dáno jednoduchým monosacharidům. Pokud je účelem osoby zhubnout, musí jíst pomalé polysacharidy. Přes jejich ne vysoké číslo, tam je hodně více polysacharides v exotickém ovoci než v nějakém jiném ovoce. Výrobek je známý svou vysokou úrovní užitečných vláken. To vám umožní po dlouhou dobu cítit sytost.

Co je používání banánových sacharidů?

Vzhledem k celkovému chemickému složení ovoce je ovoce velmi užitečné pro organismus jako celek. Exotický produkt je považován za zdroj vitamínu B. Tyto složky v kombinaci s polysacharidy zajišťují normální fungování centrálního nervového systému a trávicího systému. Banán je také hlavním zdrojem bílkovin.

Polysacharidy pro trávení

Banán má nízký glykemický index, navzdory veškeré sladkosti buničiny. Produkce inzulínu se tedy provádí systematicky, bez nadměrného uvolňování. Vláknina a dietní vláknina normalizují proces štěpení a trávení potravy, zlepšují střevní motilitu. Odborníci na výživu doporučují 1-2 banány denně, aby nahradili sladkosti. Takže být schopen zhubnout bez poškození těla.

Obecně polysacharidy v tomto ovoci přinášejí tyto výhody:

 • Normalizovat metabolismus;
 • Uvolněte zácpu;
 • Čistí gastrointestinální trakt z toxinů, strusek;
 • Dlouho uspokojit hlad;
 • Obnovte střevní mikroflóru.

Banánové sacharidy a energie

Jak víte, i dieta bez sacharidů zahrnuje komplexní polysacharidy ve stravě. Bez dna člověk bude cítit letargii, apatii, depresi. Bez dostatečného množství polysacharidů se výkon snižuje. Proto je naprosto vyloučeno, aby tato spojení byla přísně zakázána.

Protože banán kombinuje jak monosacharidy, tak polysacharidy, dostane mozek dostatek glukózy. Podporuje jeho práci, zlepšuje paměť, duševní aktivitu obecně. Tělo dostává energii po úplném rozpadu nejen sacharidů, ale také proteinů, které jsou v produktu dostatečné. Exotické ovoce má některé rostlinné buňky, které „uchovávají“ energii.

Banány pro sportovce

Četné studie prováděné na profesionálních atletech (plavání, jogging, cyklistika) ukázaly, že konzumace banánů před tréninkem výrazně zvyšuje výdrž. Doporučují jíst 2 banány, nebo pít proteinový koktejl s banánem 1 hodinu před tréninkem. Použití výrobku za půl hodiny po fyzické aktivitě rychle obnoví svalovou strukturu, doplní spotřebovanou energii.

Chemické složení banánů

Co je v produktu obsaženo? Konečně, monosacharidy a polysacharidy nejsou nejdůležitějšími složkami buničiny. Celé chemické složení je tedy uvedeno v tabulce.

Fitaudit

Site FitAudit - Váš asistent ve věcech výživy pro každý den.

Pravé informace o potravinách vám pomohou zhubnout, získat svalovou hmotu, zlepšit své zdraví a stát se aktivní a veselou osobou.

Najdete zde spoustu nových produktů, zjistíte jejich skutečné výhody, odstraníte ze své stravy tyto produkty, jejichž nebezpečí jste nikdy předtím neznali.

Všechna data jsou založena na spolehlivém vědeckém výzkumu, mohou být použita jak amatéry, tak odborníky na výživu a sportovci.

Kolik kalorií v jednom banánu a 100 gramů, co je obsahem BJU?

Existují naprosto opačné názory na to, zda je možné jíst banány při hubnutí. Někteří považují toto ovoce za sklad užitečných látek, které pomáhají udržovat zdravé a krásné tělo. Jiní hovoří o vysokém obsahu kalorií v těchto produktech a vyhýbají se jejich používání, protože se obávají získat větší váhu. Ale pravda je někde uprostřed. Banány lze jíst i na dietu, pokud pozorujete rozumná omezení v jejich použití.

Není hned jasné, kolik kalorií je v určitém ovoce. Koneckonců, všichni mají různou velikost a hmotnost. V průměru oloupaný banán obsahuje asi 120 kcal.

Nadměrně pěstované plody mají vysoký obsah kalorií. 1 ks s hnědými skvrnami obsahuje přibližně 180 kcal.

V malých plodech jen 80–90 kcal, v závislosti na velikosti.

Obsah bílkovin, tuků a sacharidů v jednom průměrném banánu je přibližně následující:

 • proteiny - 2,5 g;
 • tuky - 0,2 g;
 • sacharidy - 32 g

Na 100 gramů banánů připadá asi 95 kcal.

Počet BZHU ve 100 g je přibližně následující:

 • proteiny - 1,5 g;
 • tuk 0,1 g;
 • sacharidy - 21,8 g

Chcete-li přesně zjistit kalorický obsah a složení BJU určitého ovoce, budete muset zvážit pomocí kuchyňské váhy. Každý z nich váží v průměru 140–150 g. Proto bude nutné násobit hodnoty dané hodnotou 100 g faktorem 1,4 nebo jiným.

Složení žlutého ovoce zahrnuje vitamíny a makro-a mikroživiny. To je činí nejen chutnými, ale také užitečnými.

Banány obsahují vitamíny A, E, C a B skupiny, stejně jako vápník, hořčík, draslík, fluor, fosfor, železo, sodík, atd. Díky tomu plody z banánových stromů zlepšují pružnost pokožky, zpomalují stárnutí těla, zlepšují nervozitu a kardiovaskulárních systémů.

Kromě toho, jíst banány způsobují zvýšenou produkci endorfinů, což má za následek náladu osoby náladu. Ze stejného důvodu mohou sloužit jako prevence stresu.

Ale nezapomeňte, že nadměrná konzumace ovoce vede k negativním následkům a může poškodit tělo. To je způsobeno tím, že obsahují velké množství sacharidů. Ve zralém ovoci s obsahem 32 g sacharidů je 12–16 g cukr, který je srovnatelný s 2-3 čajovými lžičkami.

Proto by konzumaci banánů měli kontrolovat lidé trpící cukrovkou. Ihned po požití sladké ovoce v krvi zvyšuje hladinu glukózy.

Měli byste být opatrní před banány a lidmi, kteří chtějí zhubnout, protože je nemožné jim říkat dietní a nízkokalorické potraviny.

Ale to neznamená, že musíte zcela opustit svou oblíbenou pochoutku. V rozumných mezích je používání banánů zcela přijatelné. Koneckonců, sacharidy nemohou být zcela vyloučeny, když ztrácí váhu, protože jsou zdrojem energie pro fyzickou a mozkovou činnost.

Vysoký obsah sacharidů v banánech určuje optimální dobu jejich konzumace. Jak již bylo zmíněno, sacharidy poskytují energii. Jsou rozděleny na rychlé a pomalé. První způsobí skok v inzulínu a téměř okamžitě uložen v tuku. Ten vyživuje tělo po dlouhou dobu a na obrázku je mnohem méně.

Banány obsahují oba tyto typy sacharidů. Navíc obsahují vlákninu, která pomáhá očistit trávicí systém.

Vzhledem k tomu, že banány jsou produktem s vysokým obsahem sacharidů, doporučuje se, aby je používaly před a po cvičení. Sacharidy, které se konzumují před zahájením výuky, přispějí ke zvýšení energie a ke zvýšení produktivity. Po cvičení mohou sacharidy obnovit použité zásoby glykogenu a zabránit zničení svalové hmoty.

Je tedy možné jíst chutné žluté plody jak při budování svalů, tak při hubnutí. Hlavní věc je znát opatření a vzít v úvahu celkové denní kalorií.

Banán: obsah vitamínů a sacharidů, kalorií

Banány patří mezi nejoblíbenější exotické ovoce. Mnoho lidí je konzumuje s velkým potěšením a ani si neuvědomuje, kolik užitečných vlastností banánů, o kalorickém obsahu ovoce obsahujícím značné množství vitamínů a sacharidů.

Banán složení


Banán patří k trvalým bylinným rostlinám a jeho plody jsou považovány za trávu. Máme tyto plody se staly velmi populární, protože mají příjemnou chuť a vůni. Jsou také dobré pro zdraví, protože v nich je mnoho užitečných látek. Za cenu jsou banány levnější než mnoho obvyklých plodů, jako jsou jablka nebo pomeranče.

Je již dlouho známo, že banánové plody čistí tělo toxinů. To je způsobeno tím, že mají mnoho užitečných vláken. Mohou také odstranit přebytečnou vodu z těla. Exotické ovoce nezpůsobuje alergie, takže mohou být podávány dětem. Ovoce je velmi užitečné při léčbě hypertenzních a diabetických pacientů s aterosklerózou. Pravidelně jíst banány pro takové nemoci lze pozorovat pozitivní dynamiku v léčbě.

Složení žlutého ovoce je mnoho cukrů: glukóza, sacharóza a fruktóza. Vzhledem k tomuto obsahu je považován za vysoce kalorické ovoce. Předpokládá se, že jedno ovoce může poskytnout tělu energii po dobu 30-40 minut. Z tohoto důvodu je mnoho sportovců používá jako svačinu. Kromě toho cukry ve složení ovoce zahrnují: t

 • kyselina askorbová a kyselina nikotinová;
 • riboflavin a thiamin;
 • tokoferol a karoten;
 • draslík a hořčík;
 • zinku a železa.

A také u banánů existuje spousta dalších velmi důležitých stopových prvků, vitamínů pro tělo. Obsahují velké množství vitamínu B, který v kombinaci s polysacharidy prospívá trávicím a nervovým systémům. Vysoký obsah sacharidů prospívá těm, kteří vedou aktivní život. Nicméně, banány mohou nejen zvýšit výkon, ale také dát dobrou náladu. Exotické ovoce obsahuje látku tryptofanu, kterou lze přirovnat k hormonu štěstí. Jíst 1 ovoce může zvýšit náladu a saturovat tělo živinami.

Obsah sacharidů


Vzhledem k tomu, banán je high-kalorií ovoce, obsahuje velké množství sacharidů. Jedná se o jednoduché a komplexní sacharidy, i když komplexní jsou mnohem méně než jednoduché sacharidy. Jednoduché monosacharidy obsahují 90%. Co se týče obsahu sacharidů, banán je vůdcem mezi plody.

Jeden velký banán obsahuje 34 gramů sacharidů, pro 100 gramů exotického ovoce klesá 21,8 gramů sacharidů. Toto číslo je 70% denní spotřeby. Mají pomalé sacharidy (polysacharidy) a přispívají k hubnutí. Pomalé sacharidy v banánech jsou mnohem více než v jiných druzích ovoce. Vysoký obsah vlákniny umožňuje dlouho pociťovat pocit sytosti po konzumaci ovoce.

Obsah cukru a obsah kalorií


Obsah kalorií bude záviset na velikosti ovoce. Tento indikátor může být od 72 do 100 jednotek. V zelených plodech je obsah kalorií vyšší než u zralých, asi 110 kcal. Nicméně, sušené ovoce je považováno za vůdce v kaloriích. Obsahují asi 297 kalorií.

100 gramů banánů obsahuje:

 • proteiny - 1,6 g;
 • tuk 0,5 g;
 • sacharidy - 21 g

Navíc tyto ukazatele nutriční hodnoty v ovoci mají také vlákninu a vodu. Obsah vlákniny ve 100 g čerstvého ovoce je 0,8 g a voda je 74 g. Nejvyšší obsah kalorií po sušení ovoce je zastaralý s tmavými skvrnami. 100 g tohoto ovoce má kalorický obsah 100-130 kalorií, takže 1 ovoce dá od 180 do 260 kalorií.

Ovoce obsahuje velké množství cukru, díky kterému má vysoký obsah kalorií. Pouze 100 g ovocného cukru je 19 g. Složení škrobu je 2 g.

Obvykle jsou banány určené k vývozu vybírány zeleně. Zrají již na silnici ve speciální komoře, kde jsou vytvořeny určité teplotní podmínky. Poté dosáhnou dvou dnů při teplotě místnosti. Všechny tyto podmínky umělého dozrávání dávají vysokou koncentraci jednoduchých sacharidů.

Škroby s vlákny jsou převedeny na jednoduché sacharidy. Proto, vysoký obsah cukru v exotickém ovoci.

Dietologie a sport

Odborníci na výživu mají pozitivní přístup k konzumaci banánů během diety. Existuje i několik druhů diet. Stojí za zmínku, že všechny tyto energetické systémy jsou čistě individuální. Každý organismus reaguje odlišně na stejný produkt.

Při pravidelném používání banánů z těla je dobře odstraněna přebytečná voda. Tato funkce umožňuje zhubnout. To však nelze zneužít, protože ovoce obsahuje velké množství sacharidů.

Pokud člověk vede aktivní život a má spoustu fyzické aktivity, pak se rychle utratí. Plody pomáhají budovat svalovou hmotu a pomáhají obnovit ztracenou sílu po cvičení. Z tohoto důvodu sportovci často konzumují banány.

I přes tyto vlastnosti ovoce nelze zneužít. Doporučuje se jíst 1-2 kusy denně a nejlépe pouze v první polovině dne.

Škodlivé vlastnosti banánů

Přes mnoho pozitivních vlastností exotického ovoce, tam jsou ještě negativní body. To je způsobeno dlouhodobou dopravou, protože zde nerostou. Plody se obvykle sbírají zeleně a dozrávají po cestě. Mezi dodavateli však existují nepoctivé společnosti, které zpracovávají ovoce. To vám umožní uložit je na delší dobu. Při této léčbě jsou všechny prospěšné sacharidy přeměněny na cukr, což je zdraví škodlivé.

Takové plody stimulují chuť k jídlu, takže po jejich použití je lepší sledovat vaše nutkání znovu jíst. Nejlepší je ošetřit ovoce jako dezert a jíst po jídle.

Banány zvyšují viskozitu krve, což je nebezpečné pro osoby s křečovými žilami a tromboflebitidy. Mohou způsobit problémy s erekcí u mužů. Ale kdo má špatné srážení krve, toto ovoce bude skutečnou spásou.

Plody mohou způsobit fermentaci v zažívacích orgánech. Když je nadýmání lepší je opustit. A také je nutné je pečlivě používat v případě onemocnění s gastritidou a žaludečním vředem, aby se problém nezhoršil.

Ovoce má mnoho výhod, ale mělo by být používáno s mírou a pak to určitě prospěje tělu.

Banány: dobré nebo špatné?

Jsou banány schopny pomoci zhubnout, bojovat proti depresi a zlepšit náladu? Kolik kalorií a cukrů obsahují a jsou užitečné po cvičení?

Co jsou užitečné banány?

Banán je jeden z nejpopulárnějších plodů (ačkoli, přísně vzato, to je více správné zvažovat to berry) ve většině zemích světa. Navzdory nízkému obsahu kalorií - průměrný banán obsahuje asi 120 kcal - ideálně se hodí jako potrava po tréninku pro získání svalové hmoty. Kromě toho obsahuje nejen vitamíny a minerály, ale také různé antioxidanty.

Banán má průměrný glykemický index 30 jednotek pro zelené nezralé ovoce a 50-60 pro běžný banán. Je také důležité, že vzhledem k pektinům obsaženým v banánu, jeho kaloriích a cukru (a polovině sacharidů z banánů je cukr) se tělo vstřebává postupně, což způsobuje prodlouženou sytost a zápasí s hladem, což může pomoci lidem, kteří chtějí zhubnout.

Banány: složení a kalorie

Banán: obsah vitamínů a minerálů

Jeden průměrný banán pokrývá asi 30% denního příjmu vitamínu B6, důležité pro metabolismus, asi 20% normy vitaminu C, asi 16% denní potřeby manganu, 13% draslíku a 8% hořčíku (1). Kromě toho mohou banány v závislosti na odrůdě a místě růstu obsahovat určité množství železa, mědi, selenu a dalších mikro minerálů.

Složení banánů také zahrnuje látky jako katechiny a dopamin. Navzdory skutečnosti, že dopamin je stavebním materiálem pro radostný hormon serotonin, se dopamin z banánů nemůže dostat do lidského mozku. Jinými slovy, společná víra, že banány zvyšují náladu a bojují s depresí, není nic jiného než krásný mýtus.

Kolik cukru je v banánu?

Je důležité si uvědomit, že od místa růstu až po místo prodeje jsou zelené banány obvykle přepravovány ve vakuových obalech a v chladničkách chlazených na teplotu 10-13 ° C. Před vstupem do regálů se banány „vrátí do života“ ve speciálních plynárenských zařízeních a poté zrají za normálních teplot.

Tento proces umělého zrání vede ke skutečnosti, že vláknina a škrob obsažený v banánu se postupně začínají proměňovat v cukr a další rychlé sacharidy s vysokým glykemickým indexem. To je důvod, proč se obsah cukru v banánech může lišit - čím více zralých jíte banán, tím více cukru bude obsahovat a čím vyšší bude jeho GI.

Banánový glykemický index

Stejně jako v případě obsahu cukru v banánech, v závislosti především na jeho odrůdě a stupni zralosti, není glykemický index banánů konstantní. Je zřejmé, že zelené banány mají nízký glykemický index, zatímco zralé banány mají vyšší glykemický index. V tomto případě může tepelné zpracování (pečení) nebo mletí v mixéru také zvýšit GI.

Samostatně si všimneme, že všechny tabulky složení a kalorický obsah banánů jsou zprůměrovány - podle ruského státního standardu, konečný obsah látek v produktu se může lišit o 20-25% od obsahu uvedeného na obalu. Role hraje skutečnost, že je fyzicky nemožné zkoumat každý konkrétní banán pro přítomnost minerálů a vitamínů v něm.

Jsou banány dietní?

Vysoký obsah mikrominerálů v banánech, jeho relativně nízký glykemický index a dlouhotrvající sytost způsobené škrobem a vlákny činí banán ideální volbou pro dietní snídani. Hlavní věcí je však jíst pouze jeden průměrný banán denně a nepřehnat je.

Všimli jsme si také, že vzhledem k vysokému obsahu cukru nebudou banány vyhovovat těm, kteří dodržují dietu s nízkým obsahem sacharidů nebo sacharidů - průměrný banán se bude rovnat hodnotě 30-40% přípustných denních sacharidů. Bohužel tyto diety ve skutečnosti zakazují používání ovoce, což je jedna z hlavních nevýhod diet bez sacharidů pro zdraví.

Poškození cukru není jen jeho vysokým obsahem kalorií a zvýšeným rizikem vzniku zubního kazu. Co přesně je škodlivý cukr?

Poškození banánů

Pokud jde o nebezpečí banánů, mělo by být v první řadě poznamenáno, že jejich použití se nedoporučuje pro osoby se syndromem dráždivého tračníku, protože mohou onemocnění zhoršit (2). Současně, podle Harvard Health Publications, u některých i zdravých lidí, banány mohou způsobit potravinové alergie a nepříjemné nadýmání.

Kromě toho, v poměrně vzácných případech, pravidelná konzumace banánů pro potraviny může zvýšit viskozitu krve, což zase může snížit průtok krve do určitých částí těla. To je primárně nebezpečné pro osoby trpící křečovými žilami a může mít také negativní vliv na mužskou potenci (zejména u mužů středního věku).

Banánové chemikálie

Důležitou nevýhodou banánů je, že odvětví banánů je odpovědné za 5% celosvětových emisí oxidu uhličitého (4), což je ekvivalentní uvolnění tohoto plynu celým průmyslem Ruska. Hlavním přínosem k ničení životního prostředí jsou zároveň velké chladničky pro přepravu nezralých banánů na velké vzdálenosti.

Je třeba poznamenat, že průmyslové banány produkované pro země Severní Ameriky mohou obsahovat karcinogeny thiabendazol a chloramid (3) - pesticidy používané k potírání škůdců, které mohou poškodit lidské zdraví. V Rusku a zemích Evropské unie je však použití těchto látek v potravinářském průmyslu přísně zakázáno.

Nespornou výhodou banánů je vysoký obsah uhlohydrátů, který je vhodný pro uzavření sacharidového okna po silovém tréninku pro růst svalů, relativně nízký glykemický index a přítomnost mikro minerálů a antioxidantů. K hlavním nevýhodám - poškození životního prostředí. Banány však rozhodně nelze považovat za škodlivé pro lidské zdraví.

 1. Banány, syrové, zdroj
 2. Pochopení a léčba podrážděného střeva, zdroj
 3. Co je na mém jídle: Banány, zdroj
 4. Jeho problémy

BZHU 1 banán: kolik sacharidů, bílkovin, tuků

Sladké a výživné banány s příjemnou chutí mohou dát sílu, rozveselit a uspokojit hlad. Tyto vlastnosti jsou způsobeny chemickým složením populárních bobulí.

Kolik sacharidů v banánech

Potravinové složení banánů je reprezentováno hlavně sacharidy, což činí berry nepřijatelným pro použití na přísné diety. Hodnota na 100 g je asi 96 kcal, hmotnost jednoho středně velkého ovoce je 160 g, respektive jeho energetická hodnota je 153 kcal bez slupky. Přečtěte si více o kaloriích banánů v naší publikaci. Aby nedošlo k získání dalších liber, doporučuje se jíst banány pouze v ranních hodinách.

Jeden velký banán obsahuje asi 34 gramů sacharidů. Ve 100 g - 21,8 g, což je 7% denního příjmu.

Jedná se o rychlé uhlohydráty, u nichž je pravděpodobnější, že budou tráveny, a proto je vhodné, aby se při stravě vyhnuly výrobkům, které je obsahují. 19 g celkového množství představují jednoduché uhlohydráty (hlavně fruktóza), zbytek (2,8 g) je škrob, který patří do skupiny komplexů.

Obsah tuku v 1 banánu

Jeden zralý plod představuje asi 0,3 g tuku a 100 g méně než desetinu (1% denního požadavku). Většina z nich jsou nasycené tuky, menší část je polynenasycená a mononenasycená. Kalorický obsah je ovlivněn velikostí ovoce, jeho zralostí, odrůdou a sacharidy, které tvoří složení. Jejich buničina obsahuje alespoň 25%. Proto množství tuku v jedlé části energetické hodnoty prakticky neovlivňuje.

Protein ve složení banánů

Množství bílkovin v jednom bananu je nejméně 2 g, ve 100 g je to přibližně 1,5 g, což je 3% denní spotřeby osoby s průměrnou úrovní aktivity od 18 do 39 let. Proteiny v buničině jsou reprezentovány esenciálními a neesenciálními aminokyselinami.

Jíst ovoce 2-3 krát týdně, můžete získat zvýšení energie, zlepšit náladu, zvýšit tón těla.

Toho je dosaženo pomocí tryptofanového proteinu, který je v procesu chemické reakce přeměněn na serotonin. Mít jíst 3 nebo 4 ovoce během občerstvení, můžete saturovat tělo s bílkovinami, hrát sporty bez přepracování a zotavit se po náročném dni.

Je v banánu nějaké vlákno

Neuvěřitelný pocit sytosti, který zůstává po konzumaci sladkého tropického ovoce, se dosahuje díky významnému obsahu vlákniny v bobulích. Počet 100 g = 1,7 g, což je 7% denní hodnoty. Vlákno zlepšuje fungování trávicího systému, pomáhá při menších střevních onemocněních, stejně jako při mnoha patologických stavech žaludku. Pro udržení síly a tvaru jsou potraviny bohaté na vlákninu konzumovány sportovci po dlouhodobé fyzické námaze. Kromě toho je v buničině mnoho mikroprvků, beta-karotenu a vitamínů.

BZHU banány - složení potravin


Lahodné ovoce je nutričně a prospěšné pro tělo. Kompetentní zahrnutí do diety, můžete získat sílu s velkou fyzickou námahou a nebojte se získat další libry.

Kolik rychlých a pomalých sacharidů, bílkovin a tuků je v banánu?

Banán patří k rostlinám druhu rychle rostoucích obřích bylin, ne palem, jak si mnozí myslí. Za jeden den může list vyrůstat o 60 cm, technický název je bobulový. Vzniká na kmeni ve formě shluků s množstvím ovoce. Ve skutečnosti se jedná o pěstovanou rostlinu, protože ve volné přírodě jsou banány nepoživatelné a obsahují velké množství semen.

Kolik banánů jsou bílkoviny, tuky a sacharidy?

Hlavním ukazatelem užitečnosti potravin je jejich nutriční hodnota. Je určena jejich sloučeninou - aminokyselinami, lipidy a hydratovanými uhlíky. První z nich plní funkci obnovy buněčného složení těla, zbývající látky jsou energetickým „depotem“. Z ní buňky čerpají energii pro svou činnost.

Produkty rostlinného původu se v podstatě skládají z jednoduchých a komplexních sloučenin karboxylových skupin. Počet konstrukčních jednotek - monosacharidů, disacharidů nebo oligosacharidů, se liší. Suchá hmotnost této třídy dosahuje 80% v rostlině, zbytek připadá na aminokyseliny a lipidy.

Jednoduché (rychlé) sacharidy v banánu jsou snadno stravitelné materiály ve formě:

 • fruktóza;
 • sacharóza;
 • glukózy.

Jakmile jsou makromolekuly v krvi, přeměňují se na cukr a poskytují okamžité uvolnění potenciální energie, která je v nich uložena. Vysoká hladina cukrů je však neutralizována tělem, které je přeměňuje na tuky. Proto se nedoporučuje nadměrná konzumace sladkého ovoce, které zahrnuje banán. Toto nebezpečí je zvláště vysoké u lidí s diabetem 2. typu.

Komplexní nebo pomalé sacharidy v banánech se nacházejí hlavně v kůře. Malá část se nachází ve škrobu, glykogenu a celulóze - celulóze. Škrob produkuje hlavní podíl energie, ale v zpožděném režimu. Jeho složkami jsou velké množství jednoduchých karboxylových skupin navzájem spojených. Pro jejich rozdělení trvá čas.

Glykogen se vynakládá na svalovou kontrakci. Nejdelší období však připadá na zpracování buničiny. Kromě času, to trvá malé množství energie k pohybu přes střeva. Úlohou vlákna je zlepšit perilstatiku trávicích orgánů a normalizovat glukózu v krevní plazmě.

Kolik sacharidů, bílkovin a tuků v banánech lze nalézt zkoumáním jeho odrůd. Množství proteinu ve 100 g produktu je určeno stupněm zralosti a přítomností vody. Zelené ovoce zahrnuje následující látky: t

 • proteiny - 1,1 g;
 • tuky - 0,3 g;
 • sacharidy - 25,3 g;
 • Celulóza - 1 g;
 • popel - 0,9 g

Jak zrají, jejich počet roste. To je zvláště patrné u sušeného produktu. Například hmotnost sacharidů ve 100 g banánů, z nichž je odstraněna voda, je téměř 70 g.

Aminokyselinové složení bobulí je velmi bohaté. Zahrnuje glutamin, leucin, arginin, alanin, cystinový prolin, histidin. Užitečnost tohoto výrobku jsou uznávány sportovními profesionály. Dokonce během soutěže, jeden jedený ovoce během několika minut dává výbuch energie. Totéž se děje po tréninku nebo výkonu, kdy je nutná okamžitá rekuperace.

Fytosteroly jsou nenasycené mastné kyseliny. Na rozdíl od škodlivého cholesterolu nejsou uloženy na stěnách cév a postupně se ucpávají. Index fytosterolu v banánu dosahuje 16 mg na 100 g plodu. Hladina stopových prvků ve formě vápníku, fosforu a železa - 11, 28, 0,9 mg. Doplňte recepturu banánů (kromě bílkovin, tuků a sacharidů) vitamínů - C, PP, B1, In2, beta karoten, tryptofan, methionin, lysin.

Kalorické rostliny

Po stanovení kvantitativního složení sacharidů, bílkovin, tuků a vitamínů v banánu můžete určit, jak užitečné je pro lidské tělo. Ruské zdravotnické orgány doporučují, aby až 60% kalorií bylo získáno z monosacharidů, 30% z lipidů a 10% z bílkovin. Energetická hodnota zralého banánového dezertu se pohybuje od 65 do 111 kcal, zelená - 108 kcal, sušená -298 kcal. 100 g ovoce odrůdy Platano ve své zralé formě má kalorický obsah 110 až 157 kcal, zeleně - 90-145 kcal, sušené - 359 kcal.

Energetická hodnota různých jídel, která jsou založena na banánu (v kcal):

 • muffiny z kukuřice a tvarohu - 249;
 • proteinové palačinky s ovesnými vločky - 222;
 • kastrol –126;
 • koktejl s čokoládou - 50;
 • koktejl s jahodami - 75.

Banán se doporučuje používat při vývoji kardiovaskulárních patologií, zejména v případě otoků. To je způsobeno přítomností draslíku a hořčíku v ovoci, které se podílejí na vedení srdce. Tyto mikronutrienty v 1 kusu banánu s denním použitím jsou dostatečné k prevenci nekrotických procesů v srdečním svalu. Užitečné bobule pro prevenci hypertenze, různé patologie trávicího traktu a orgánů vylučování.

Je zakázáno používat tropický produkt pro pacienty s nadváhou, trpící patologií srážení krve. Lidé ve věkové kategorii také musí být opatrní, zejména se sušeným ovocem, nazývaným banánové fíky.

Jak se používají banány?

Každý Evropan sní průměrně 7 kg banánů ročně. Pro populaci tropických zeměpisných šířek je toto číslo 10krát více. Je známo až 500 druhů bobulí. Všechny jedlé plody jsou rozděleny do dvou velkých skupin - dezert a platano. Dezert spotřebovaný syrový. Jsou sladké. Obsahují mnoho cukrů a kyseliny askorbové. Plato vařil v ohni - vařený, smažený, dušený. Mají silnější konzistenci, takže se používají jako krmivo pro hospodářská zvířata. Chutí méně sladké. Obsah kalorií sacharidů banánů je mnohem nižší než obsah dezertů.

Na indonéských ostrovech se ovoce tradičně vaří na uhlí. V Karibiku vaří bez peelingu. Přidejte koření - sůl, hořké a nové koření, česnek, cibuli. Pro chuť a sytost jsou vařené bobule zalité olivovým olejem. Kostacoricans přišel s receptem na banánový med. Vypadá spíše jako sirup. Získat produkt po dlouhém vaření oloupané ovoce.

V Polynésii se naučili vařit konzervované potraviny v případě přerušení jídla. Do misky se přidává chléb. Dno jámy je pokryté banánovými listy. Plody zabalené v listoví Heliconia jsou na nich složeny. Z výše uvedeného je budoucí konzervace pokryta banánovými listy. Celá hmota je tlačena útlakem. V procesu kvašení v měsíci se vytváří produkt, který je schopen udržet svou nutriční hodnotu po dobu 12 měsíců. Výsledná surovina se lisuje ve formě koláčů a pečená v peci. Banánové lupínky se smaží v rostlinném oleji. Pro osoby s onemocněním žaludku, s poruchou metabolismu, jsou kontraindikováni.

Každý z výše uvedených pokrmů má jiný počet vitamínů, minerálů. Také se mění množství sacharidů v banánu. To by mělo být zváženo při vývoji vyvážené stravy.

Banány: dobré, poškození a kalorií

Někteří lidé považují banány za dietní výrobky, jiní považují toto ovoce za skutečnou kalorickou bombu. Chcete-li pochopit, jak jsou užitečné banány nebo naopak škodlivé pro zdraví a siluetu, musíte vědět vše o složení a kalorickém obsahu tohoto ovoce.

Banány po cvičení - jíst nebo nejíst?

Toto ovoce je vynikajícím zdrojem vápníku a sacharidů pro ty, kteří se podílejí na silovém tréninku. Nicméně, nemůžete být omezeni na banány. Po konzumaci průměrného ovoce po absolvování tréninku bychom neměli zapomenout na část proteinového koktejlu, aby se vytvořil sval.

Pro lidi bez carb stravy, banány jsou dezert spíše než zdravé ovoce. Středně velké ovoce obsahuje více než 15 gramů cukru. To je poměrně vysoká koncentrace.

Kolik kalorií je v banánu?

Malý banán o hmotnosti 140 gramů obsahuje téměř 120 kcal. Více než 30 gramů hmotnosti tohoto ovoce jsou sacharidy, z nichž polovina je cukr. Množství proteinů je 1,5 gramu a vlákno je asi 3 gramy, to znamená 14% denního požadavku.

Banány nepřinášejí trvalé pocity plnosti. Mají nízký glykemický index, ale díky vysokému obsahu cukru zvyšují hladinu glukózy, což vede k probuzení chuti k jídlu.

Proč je tam hodně cukru v banánech?

Množství vysoké koncentrace jednoduchých sacharidů je výsledkem umělého zrání ovoce. Sbírají se zeleně, přepravují se v chlazeném prostředí, zrají ve speciální komoře, uchovávají se několik dní při normální teplotě.

Tento proces vede ke skutečnosti, že škrob s vlákny je přeměněn na jednoduché sacharidy. V důsledku toho je podíl cukru v ovoci prodávaného na prodejních místech poměrně vysoký.

Jsou banány dietní výrobky?

Počet jednoduchých sacharidů neumožňuje považovat toto ovoce za užitečné pro toto číslo. Glykemický index banánů je nízký, ale zátěž je naopak vysoká. Ten je 10.

Banán, s přihlédnutím ke zvláštnostem jeho složení, je vysoce koncentrovaným zdrojem sacharidů, který pokrývá 10% běžné denní stravy. Ve stravě, toto číslo se zvyšuje o 3-4 krát, to znamená, že se zvyšuje na 30-40%.

Co jsou užitečné banány?

Dlouhodobá přeprava a umělé zrání jsou faktory, které ovlivňují složení ovoce není k lepšímu. Ovocné plody si však uchovávají dostatečně velké množství vitamínů a živin.

Průměrná velikost banánů obsahuje 15 až 17% denní potřeby vitamínu C, asi 22% vitamínu B6, 16% manganu, 12% draslíku, 8% hořčíku. A pokud jsou v nich sacharidy přítomny ve vysokém poměru, pak množství mastných kyselin a bílkovin nepřesahuje ani 1 gram.

Jsou zdraví škodlivé banány?

Tam je kategorie lidí, kteří mají zvýšení viskozity krve z banánů. Výsledkem je snížený průtok krve do určitých částí těla. To je zvláště nebezpečné pro osoby s křečovými žílami. Pro muže je to plná problémů s erekcí.

Podle Harvard Health Publications vede použití banánů u některých lidí k nadýmání. Vyloučení tohoto ovoce ze stravy je pro ty, kteří trpí syndromem dráždivého tračníku, protože to může zhoršit nemoc.

Jsou tam banány chemikálie?

Banány pěstované v průmyslovém měřítku ve Spojených státech amerických mohou obsahovat pesticidy, které chrání ovoce před různými škůdci. Použití těchto chemikálií je v Evropské unii a v Rusku zakázáno.

Nevýhodou odvětví banánů je uvolňování oxidu uhličitého do atmosféry, což je asi pět procent globálních emisí. Tato částka je ekvivalentní množství škodlivého plynu uvolněného ze všech průmyslových podniků v Rusku. Největší množství emisí vznikají v chladničkách, v nichž se přepravují nezralé plody.

Závěr

Banány jako zdroj sacharidů jsou v první řadě užitečné pro sportovce zapojené do silového tréninku pro uzavření okna sacharidů. Škoda tohoto ovoce je škoda na ekologii a zdraví některých lidí.

Banán - důležitá "sacharidová" sportovní dieta

Jistě, každý, kdo kdy byl na velkých fitness klubů, tam viděl lidi, kteří aktivně jedí banány s velkou chutí (a někdy i ve velkém množství). Zvláště mnoho z nich jsou ti, kteří pracují s velkými váhami v posilovně - kulturistů a posilovačů různých úrovní. Obyčejní milovníci zdravého životního stylu jsou také hodně.

"Není divu, protože banán je velmi výživné a zdravé ovoce," řeknou mnozí a téměř se dostanou k věci. Toto ovoce (ačkoli ve skutečnosti, banán - bylinné ovoce) je skutečná spása pro ty, kteří nemohou kompetentně zadat sacharidy ve své sportovní stravě.

Další informace o kalorickém obsahu různých druhů banánů najdete na stránkách aveslim.ru/pitanie/kalorijnost/skolko-kalorij-v-banane.html.

Pravidelně zapojené do sportu vědí, že systematizace přivádění do formy a souboru svalové hmoty je založena na komplexní rovnováze ve stravě (někdo ji nazývá správná výživa, někdo - sportovní výživa), kde proteiny (proteiny, aminokyseliny) hrají zvláštní roli sacharidy (polysacharidy atd.), vitamíny a minerální látky.

Banány v tomto ohledu do určité míry pokrývají tři potřeby čtyř: obsahují glykogen ("polysacharidový sacharid"), vitamíny A, C, E, stejně jako draslík, železo, fosfor a řadu dalších užitečných prvků.

„Ideálnost“ banánů však není tak přímočará, jak se zdá na první pohled. Konverzace dosáhnou bodu, že tyto plody jsou prostě chutné zdroje "primitivní" glukózy, což prakticky nepomáhá dosáhnout cílů, které jsou určeny pro sportovní dietu.

Odborníci zase tvrdí, že banán samozřejmě není zázrakem. Z hlediska nutriční hodnoty je však mnohem zajímavější než mnoho experimentálních přísad nebo uhlovodíkových produktů „odvozených experimentálně“ (například pivo nebo brambory).

Obecně platí, že na tomto pozadí stále roste popularita banánů i mezi začínajícími sportovci a milovníky aktivního životního stylu. Ale mnozí lidé je pojídají spíše bezmyšlenkovitě a spoléhají se na trend „banán je užitečný!“.

Snažili jsme se o něco konkrétněji porozumět a odpovědět na několik základních otázek týkajících se zařazení banánů do sportovní stravy.

Jaké jsou užitečné banány pro sportovce?

Pokud je to co nejjednodušší vysvětlit, glykogen uvedený výše je velmi aktivně „transportován“ do svalů v procesu konzumace sacharidových potravin, ale stejně rychle se z nich dostává do procesu tréninku. Je však nejdůležitějším zdrojem energie pro svaly - tedy bez glykogenu fungují svaly, zotavují se (a samozřejmě rostou) mnohem horší.

Banány tak dokonale obnovují hladinu glykogenu ve svalech, které byly zvláště zapojeny do sportu. Začnou se „cítit lépe“, a proto přinášejí atletovi méně nepohodlí.

Navíc hladina glykogenu přímo souvisí s prací imunitního systému - pro období podzimu a zimy je to obzvláště důležité, stejně jako pro ty, kteří například tráví spoustu času v bazénu nebo dávají přednost cvičení na čerstvém vzduchu.

Je to příliš vysoký obsah kalorií banánů?

Samozřejmě, že kalorií obsah banánů je vysoká, ale, jak odborníci říkají ve sportovní výživě, to není přesně kalorií, že lidé by se měli bát po fyzické námaze.

V závislosti na zralosti banánů se jejich energetická hodnota pohybuje od 80 do 200 kcal na 100 gramů produktu. Ale ve skutečnosti, samotná dřeň těchto plodů je spíše lehká - vzhledem k jejich sytosti lze říci, že v jednom post-tréninku „sezení“ člověk nebude používat tolik kalorií.

Opět platí, že po těžkém fyzickém namáhání může být takové doplnění energie dokonce označeno za nezbytné.

Může banán nahradit "obchod" sportovní výživa?

Ne, žádné ovoce nemůže plně nahradit sportovní výživu. Zejména banán obsahuje příliš málo bílkovin - na rozdíl od stejného zesilovače (tam, kde jsou přítomny i důležité zdroje glykogenu), není schopen „předat“ tělu celý komplex látek nezbytných pro stavbu svalů.

Také, banány a nepřispívají k hubnutí, takže (i přes podivné mýty) nemůže nahradit spalovače tuku.

Můžeme říci, že je to dobrý doplněk ke správné sportovní dietě. Pokud používáte sportovní výživu pro určitý účel, banány budou dalším zdrojem nezbytných sacharidů. Pokud trénujete jednoduše na udržení zdraví a formy, pomohou vašim svalům lépe se vyrovnat se zátěží a zotavit se z cvičení.

Kdy mají sportovci jíst banány?

S ohledem na výroky odborníků na výživu a fitness trenérů jsou obvykle omezeny na teze - „když byste neměli jíst banány“.

Nejvhodnější čas je pozdě večer nebo těsně před spaním. Během této doby se glykogen nevstřebává nejvhodnějším způsobem a může se stát „základnou“ pro tvorbu tukové tkáně.

A každý si vybere sám sebe, empiricky. Mnozí jedí 1-2 banány přímo po cvičení, po dobu 10-20 minut. Některé naopak - občerstvení před hodinou. Jiní věří, že banány by se měly jíst ráno.

Obecně, kolik lidí, tolik názorů.

Spousta otázek se týkala množství konzumovaných banánů. Vzhledem k tomu, že se jedná o neškodné a příliš zdravé plody, „fanoušci“ jedí 10-12 kusů denně.

A to je chyba. Se všemi jeho užitečností pro sportovce (a pro obyčejné lidi), banány ve velkém množství mohou poškodit tělo. Jejich spotřeba by proto měla být mírná. To platí zejména pro osoby s nadváhou, diabetem a zvýšenou kyselostí žaludku. Neměli by jíst více než jeden banán denně.

Pokud jde o zcela zdravého člověka, v této situaci je denní spotřeba banánů výrazně vyšší. Odborníci na výživu však nikomu nedoporučují jíst více než 4-5 banánů; a lepší - ne více než 2-3 ks denně.

Kolik sacharidů a kalorií v loupaných banánů a jak jsou prospěšné?

Banány jsou jedním z nejpopulárnějších plodů na planetě. Jsou baleny v husté žluté kůře, což je snadno vzít s sebou jako svačinu. Zralé banány jsou bohaté na živiny a obsahují sacharidy, což je jeden z důvodů, proč jsou mezi sportovci tak populární. Níže se podíváme na to, kolik sacharidů a kalorií je v banánech a jak jsou sacharidy přítomné v těchto plodech prospěšné.

Kolik kalorií v banánech

Zelený banán obsahuje více škrobu, ale jakmile dozrává, promění se v cukr - proto nese sacharidy. Banány jsou také snadné pro žaludek - to je další důvod, proč jsou hlavním zdrojem energie pro sportovce.

Ne všechny banány mají stejnou nutriční hodnotu, protože velké plody, na rozdíl od malých, obsahují více kalorií, sacharidů a dalších živin. 1 průměrný banán obvykle obsahuje asi 100 kalorií. Tento graf vám pomůže lépe pochopit, kolik kalorií a sacharidů je v 1 banánu:

 • Velmi malé (méně než 15 cm, 81 g): 72 kalorií, 19 g sacharidů.
 • Malé (15-18 cm, 101 g): 90 kalorií, 23 g sacharidů.
 • Médium (18-20 cm, 118 g): 105 kalorií, 27 g sacharidů.
 • Velké (20-23 cm, 136 g): 121 kalorií, 31 g sacharidů.
 • Velmi velké (přes 23 cm, 152 g): 135 kalorií, 35 g sacharidů.
 • Plátky (1 mísa, 150 g): 134 kalorií, 34,2 g sacharidů.
 • Banánové pyré (1 mísa, 225 g): 200 kalorií, 51,3 g sacharidů.

Kolik sacharidů je v banánu a jaký typ sacharidů je v něm přítomen

Některé rostliny čeledi banánů (Musaceae) rostou ve výšce od 3 do 8 metrů. Banány rostou ve shlucích od 50 do 150 banánů na obří banda. Každý obrovský klastr obsahuje mnoho menších klastrů. Každá partie menších velikostí (často označovaná jako banánový kartáč) může obsahovat 10 až 25 banánů.

Sacharidy v banánech se příliš neliší od jiných sacharidů - rozdíl je ve vláknech. Zatímco banán obsahuje spoustu sacharidů (vlastně více než pomeranč), obsahuje také vlákninu a škrob, díky čemuž se budete cítit déle nasycení, protože sacharidy jsou tráveny mnohem rychleji a přispívají k nasycení. Vláknina pomáhá zpomalit vstřebávání sacharidů do krevního oběhu.

Je však důležité poznamenat, že banány mohou mít větší vliv na hladinu cukru v krvi než pomeranče nebo jahody. To znamená, že obsahují více sacharidů a nakonec mají vyšší glykemický index a glykemickou zátěž. Glykemický index a glykemická zátěž měří hladinu cukru v krvi, což může být pro lidi s diabetem velmi důležité. Nicméně, mnozí považují banán za rozumnou volbu pro udržení požadované hladiny cukru v krvi.

Banány jsou také oblíbené u sacharidů diety, například, když budete jíst více sacharidů v určitých dnech. Kolik gramů sacharidů denně potřebujete a kolik sacharidů potřebujete, abyste se dostali z banánů? Pokud jste fyzicky aktivní, asi 40% kalorií by mělo pocházet ze sacharidů, dalších 30% z bílkovin a dalších 30% z tuků.

Musíte denně přijímat 500 až 800 kalorií z uhlohydrátů - za tímto účelem musíte konzumovat 150 až 200 gramů sacharidů denně:

 • Maximální množství je 200 g sacharidů.
 • 120 g sacharidů je minimální (ideální pro lidi, kteří chtějí zhubnout).

Banány jsou dobrým zdrojem získání některých z těchto sacharidů - 1-2 kusy denně, v závislosti na velikosti banánů a množství sacharidů, které dostanete z jiných zdrojů.

Co je použití sacharidů v banánech

Sacharidy v banánech nejen vyživují vaše tělo, ale také prospívají.

1. Poskytovat energii a zlepšovat buněčné funkce.

Dokonce i u populárních diet s nízkým obsahem sacharidů jsou sacharidy stále hlavním zdrojem energie pro lidské tělo. Když jíte, vaše tělo bere jídlo a rozkládá ho na cukry a škroby, takže se může vstřebat. Když se to stane, cukry a škroby se převedou na glukózu (krevní cukr). To je důležité, protože glukóza je nezbytná pro správné fungování vašeho těla. Podporuje normální práci mozku a všech orgánů, dává energii celému tělu, což umožňuje řešit každodenní úkoly, pracovat, cvičit a jednoduše žít.

Také jste slyšeli o adenosintrifosfátu (ATP)? ATP se nachází v buňkách těla a je klíčovým zdrojem energie. ATP vzniká jako výsledek procesu přirozené chemické reakce po digesci a může být tvořen sacharidy, proteiny a tuky. Je však důležité, aby buňky využívaly ATP k zajištění správné buněčné funkce.

Řada produktů rostlinného a živočišného původu poskytuje ATP a banány jsou jedním z nich. Banány mají rostlinné buňky, které udržují ATP na skladě, takže když budete jíst banán, změní se na glukózu, a pak se použije k výrobě ATP, když to tělo vyžaduje.

2. Pomoc při trávení

Jak bylo uvedeno výše, banány jsou ve skutečnosti považovány za produkt s nízkým glykemickým indexem (GI). GI měří účinek potravy na hladinu cukru v těle. Jak může být super-sladký banán v kategorii nízkoglykemických potravin? Odpověď spočívá ve vláknině (dietní vlákniny). Vláknina pomáhá udržovat normální rychlost trávicího procesu. To umožňuje přeměnit sacharidy na jednoduché cukry tempem, které umožňuje mnohem jednodušší proces trávení.

Banány navíc obsahují pektiny. Pektin je poměrně složitý typ vlákniny - některé pektické látky jsou rozpustné ve vodě a některé nejsou. Během procesu zrání ovoce se zvyšují ve vodě rozpustné pektiny, což činí banán měkším při dozrávání. Tento proces zvyšuje hladinu fruktózy, která pomáhá stabilizovat rychlost "štěpení sacharidů" - další důvod, proč je lepší použít zralé banány, spíše než zelené.

Fruktooligosacharidy (FOS) u banánů činí trávení ještě hladším. FOS jsou sacharidy naplněné fruktózou, které obvykle nejsou ničeny enzymy, které se nacházejí v trávicím systému. Ve skutečnosti se pohybují dále, pohybují se do dolní části gastrointestinálního traktu a jsou nakonec metabolizovány prospěšnými bakteriemi. Proto udržení normální střevní mikroflóry a přítomnost takových bakterií, jako jsou bifidobakterie, v dolním střevě mohou skutečně prospět zdraví celého trávicího traktu.

3. Udržujte duševní a fyzické zdraví sportovců

Studie byly prováděny na běžcích, aby pochopili, co dávají přednost jídlu před, během a po vytrvalostním běhu. Zdá se, že v průběhu závodu byly banány rozhodně vhodnější, pravděpodobně jak pro výrobu energie z glukózy, tak pro snazší trávení, i když důvody nebyly ve studii uvedeny.

Další studie provedená na Cornell University, kde se zúčastnili sportovci, kteří prováděli 90 minut běhu a pak 90 minut jízdy na kole nebo na kole do vyčerpání. Sportovci dostali placebo, banánovou směs nebo pravidelný banán. Studie ukázala, že obvyklý banán je velmi účinný při zvyšování vytrvalosti.

Žurnál Mezinárodní společnosti sportovní výživy studoval mladé gymnastky ve věku 12-14 let, kterým byly poskytnuty uhlohydráty pro hodnocení výkonnosti unavených sportovců. Vědci zjistili, že ti, kteří dostali sacharidy, byli více zaměřeni a byli méně mylní a padli během cvičení.

Banány jsou vynikajícím zdrojem energie pro sportovce nebo fyzicky aktivní osoby, ale je nejlepší je konzumovat hodinu nebo dvě před zahájením fyzické aktivity. Důvodem je to, že konzumace banánů bezprostředně před fyzickou prací může snížit výkon a pociťovat určité nepohodlí, protože tělo bude řídit prokrvení žaludku pro trávení a asimilaci živin.

Kolik sacharidů v banánu a kolik sacharidů v plantan

Ve všech těchto rozhovorech o banány, můžete mít zájem dozvědět se o rozdílech v sacharidů rostlinných rostlin (velké zeleninové banány) a banánových sacharidů. Udělejme si záznam tím, že bychom se naučili něco o planta.

To dává smysl, protože plantážníci patří do stejné rodiny jako banány a vypadají stejně. Nicméně, plantáž obsahuje více škrobu než banány. Ve většině případů, plantáže jsou jedeny vařené, na rozdíl od banánů, který být jeden většinou surový.

Kolik sacharidů a kalorií v banánu (syrové):

 • Plátky (1 mísa, 150 g): 134 kalorií, 34,2 g sacharidů.
 • Banánové pyré (1 mísa, 225 g): 200 kalorií, 51,3 g sacharidů.

Kolik sacharidů a kalorií v plata (vařené):

 • Plátky (1 mísa, 154 g): 179 kalorií, 48 g sacharidů.
 • Plantanové pyré (1 mísa, 200 g): 232 kalorií, 62,3 g sacharidů.

Bezpečnostní opatření

Banány jsou vynikajícím zdrojem energie a živin. Mají mnoho užitečných vlastností, jak můžete zjistit zde - 10 užitečných vlastností banánů - život bez tablet. Pokud máte alergickou reakci na banány, přestaňte je okamžitě používat a vyhledejte lékaře. Nejsme si vědomi žádných zdravotních rizik spojených s banány, ale pokud příliš mnoho cukru způsobuje bolesti hlavy nebo přibývání na váze, nebo pokud máte reakci na draslík, konzumujte tyto plody s mírou a / nebo poraďte se s lékařem.