Image

Roztok glukózy: návod k použití pro intravenózní infuze

Glukóza je jedním z hlavních nepřátel diabetiků. Jeho molekuly, navzdory relativně velké velikosti ve vztahu k molekulám soli, jsou schopny rychle opustit kanál cév.

Proto z extracelulárního prostoru přechází dextróza do buněk. Tento proces se stává hlavní příčinou další produkce inzulínu.

Výsledkem tohoto uvolnění je metabolismus na vodu a oxid uhličitý. Pokud se v krevním řečišti vyskytuje nadměrná koncentrace dextrózy, pak se nadbytečný lék bez obstrukce vylučuje ledvinami.

Složení a vlastnosti roztoku

Lék obsahuje každých 100 ml:

 1. glukóza 5 g nebo 10 g (účinná látka);
 2. chlorid sodný, voda pro injekce 100 ml, kyselina chlorovodíková 0,1 M (pomocné látky).

Roztok glukózy je kapalina bez barvy nebo slabě nažloutlá.

Glukóza je důležitý monosacharid, který pokrývá část energetických výdajů. Je hlavním zdrojem snadno stravitelných sacharidů. Kalorický obsah látky - 4 kcal na gram.

Složení léčiva může mít různý účinek: zlepšit oxidační a redukční procesy, zlepšit antitoxickou práci jater. Po intravenózním podání látka významně snižuje nedostatek dusíku a bílkovin a také urychluje akumulaci glykogenu.

Izotonická příprava 5% je částečně schopna naplnit deficit vody. Má detoxikační a metabolický účinek, je dodavatelem hodnotné a rychle vstřebávající živiny.

Se zavedením 10% roztoku hypertonické glukózy:

 • zvyšuje se osmotický tlak krve;
 • zvýšený průtok tekutiny do krevního oběhu;
 • stimulované metabolické procesy;
 • čistící funkce je kvalitativně zlepšena;
 • vzrůstá diuréza.

Kdo je lék indikován?

5% roztok, podávaný intravenózně, přispívá k:

 • rychlé doplnění ztracené tekutiny (s celkovou extracelulární a buněčnou dehydratací);
 • eliminace šokových stavů a ​​kolapsu (jako jedna ze složek antishockových a krevních náhradních tekutin).

10% roztok má následující indikace pro použití a podání intravenózně: t

 1. během dehydratace (zvracení, zažívací potíže, pooperační období);
 2. v případě otravy všemi druhy jedů nebo drog (arsenu, omamných látek, oxidu uhelnatého, fosgenu, kyanidů, anilinu);
 3. s hypoglykemií, hepatitidou, dystrofií, atrofií jater, otokem mozku a plic, hemoragickou diatézou, problémy se septickým srdcem, infekčními chorobami, toxikoinfekcemi;
 4. během přípravy roztoků léčiv pro intravenózní podání (koncentrace 5% a 10%).

Jak by měla být droga používána?

Izotonický roztok 5% by měl být kapán při maximální možné rychlosti 7 ml za minutu (150 kapek za minutu nebo 400 ml za hodinu).

U dospělých může být léčivo podáváno intravenózně v objemu 2 litry denně. Je možné užívat lék subkutánně a v klystýrech.

Hypertonický roztok (10%) je indikován pouze pro intravenózní podání v objemu 20/40/50 ml na infuzi. Pokud existují důkazy, pak nepadne rychleji než 60 kapek za minutu. Maximální dávka pro dospělé je 1000 ml.

Přesná dávka léčiva podávaného intravenózně bude záviset na individuálních potřebách každého jednotlivého organismu. Dospělí bez nadváhy za den nemohou trvat déle než 4-6 g / kg za den (přibližně 250-450 g denně). Množství injikované tekutiny by mělo být 30 ml / kg denně.

Se sníženou intenzitou metabolických procesů existují indikace ke snížení denní dávky na 200-300 g.

Pokud je nutná dlouhodobá léčba, měla by být provedena pod pečlivou kontrolou hladiny cukru v krevním séru.

V některých případech je pro rychlé a úplné vstřebání glukózy nutné současné podávání inzulínu.

Pravděpodobnost nežádoucích účinků látky

Návod k použití uvádí, že kompozice nebo hlavní látka v některých případech mohou způsobit nežádoucí účinky organismu na zavedení glukózy 10%, například:

 • horečka;
 • hypervolémie;
 • hyperglykémie;
 • akutní selhání levé komory.

Dlouhodobé užívání léku (nebo příliš rychlé zavádění velkých objemů) léčiva může způsobit oteklost, intoxikaci vodou, zhoršenou funkci jater nebo depleci inzulínového aparátu pankreatu.

V místech, kde byl připojen intravenózní injekční systém, je možný rozvoj infekcí, tromboflebitidy a nekrózy tkání, které jsou předmětem krvácení. Takové reakce na glukózu léčiva v ampulkách mohou být způsobeny produkty rozkladu nebo špatnou taktikou podávání.

Při intravenózním podání lze pozorovat porušení metabolismu elektrolytů:

Aby se zabránilo nežádoucím reakcím na složení léčiva u pacientů, je nutné pečlivě dodržovat doporučené dávkování a správnou techniku ​​podávání.

Kdo je glukóza kontraindikována?

Návod k použití poskytuje informace o hlavních kontraindikacích:

 • diabetes;
 • otoky mozku a plic;
 • hyperglykémie;
 • hyperosmolární kóma;
 • hyperlaktacidémie;
 • poruchy oběhu, které ohrožují rozvoj otoků plic a mozku.

Interakce s jinými léky

Roztok glukózy je 5% a 10% a jeho složení přispívá k usnadnění absorpce sodíku z trávicího traktu. Lék lze doporučit v kombinaci s kyselinou askorbovou.

Současné podávání intravenózně by mělo být v poměru 1 jednotka na 4-5 g, což přispívá k maximální absorpci účinné látky.

Vzhledem k tomu je glukóza 10% dostatečně silným oxidačním činidlem, které nelze podávat současně s hexamethylentetraminem.

Je lepší neužívat glukózu s:

 • roztoky alkaloidů;
 • obecná anestetika;
 • hypnotika.

Roztok je schopen snížit účinky analgetik, adrenomimetik a snížit účinnost nystatinu.

Některé nuance úvod

Při intravenózním užívání léku byste měli vždy udržovat hladinu cukru v krvi pod kontrolou. Zavedení velkých množství glukózy může být pro ty diabetiky, kteří mají významnou ztrátu elektrolytů, plná. Roztok 10% nemůže být použit po útocích ischemie v akutní formě v důsledku negativního účinku hyperglykémie na léčebný proces.

Pokud existují důkazy, může být lék aplikován v pediatrii, během těhotenství a laktace.

Popis látky naznačuje, že glukóza není schopna ovlivnit schopnost řídit stroje a dopravu.

Předávkování

Pokud došlo k nadměrné spotřebě, pak bude mít lék výrazné příznaky vedlejších účinků. Vývoj hyperglykémie a kómy je velmi pravděpodobný.

Při zvýšení koncentrace cukru může dojít k šoku. V patogenezi těchto stavů hraje důležitou roli osmotický pohyb tekutiny a elektrolytů.

Infuzní roztok může být vyroben v 5% nebo 10% koncentraci v nádobách po 100, 250, 400 a 500 ml.

Jak píchnout glukózu

Nejlepší je použít injekce glukózy. Dosahuje tak svého cíle mnohem rychleji a začíná pracovat mnohem aktivněji. V některých případech je injekce nahrazena kapátkem. Je nutné, aby k ní byl přidán jiný podpůrný lék.

Je třeba mít na paměti, že glukóza se podává hlavně intravenózně. Intramuskulární injekce tohoto léku mohou vést k výskytu hnisavých ložisek v místě injekce. Proto, pokud jste náhle jmenován takové možnosti glukózy perforace, pak to udělat zlomek - nezadávejte lék okamžitě. A nezapomeňte sledovat reakci na kůži. Pokud se objeví vyrážka, svědění, podráždění a jiné nepříjemné příznaky, vyhledejte lékaře.

Dávka léčiva musí být připravena před jeho zavedením do těla. Pro tento účel se zpravidla používá roztok glukózy - 5 nebo 10% - a fyziologický roztok - chlorid sodný 9%. Smíchejte je s výhodou v poměru 1: 1. Pokud je však lékař, který má dohled, jiný účel, dávka by měla být v souladu s ním.

Přímé vstřikování všeho z obvyklého, které je umístěno do žíly, se neliší. Nejprve je zvoleno místo vpichu - obvykle je to „pracovní“ žíla pacienta, tzn. ten, který při stisknutí vyčnívá o něco více než všichni ostatní. Po tomto místě musí být dezinfikován. K tomu se dnes používají speciální zdravotnické utěrky. Rameno je upnuté těsně nad místem vpichu, pacient aktivně pracuje s pěstí. V tomto okamžiku je mu injikován injekční roztok, po kterém se uvolní bandáž ruky a uvolní se pěst.

Pokud jsou předepsány kapátka, očekává se mírně pomalejší zavedení léčiva do krve pacienta. To je nezbytné pro rovnoměrný tok léčiva do těla v případech, kdy se nedoporučuje ostrý jednorázový příjem glukózy. Kapátko je umístěno stejně jako všechny ostatní - katétr je umístěn do žíly na ohybu lokte, ke kterému je připojena láhev léku. Dále sestra nastavuje rychlost kopání. Pro 5% roztok glukózy je rychlost penetrace 7 ml za minutu, pro 10% - 3. Zbývá pouze počkat, až se celý přípravek vstříkne do krve. To trvá od 40 minut do 1,5 hodiny.

Tip 1: Jak píchnout glukózu

 • jak můžete bodnout glukózu
 • - 1 ml injekční stříkačka;
 • - léky;
 • - bavlněný míč nebo disk;
 • - alkohol

Tip 3: Jak brát glukózu

Tip 4: Proč se vstřikuje glukóza

Obsah článku

Co je to glukóza?

Glukóza v těle je zdrojem energie. Velmi často lékaři používají glukózu při léčbě některých typů onemocnění jater. Lékaři také často v případě otravy aplikují glukózu do lidského těla. Vstupte jej proudem nebo pomocí kapátka.

Glukóza se také používá pro krmení dětí, pokud z nějakého důvodu nekonzumují potraviny. Glukóza je schopna vyčistit játra od toxinů a toxinů. Obnovuje ztracené funkce jater a urychluje metabolismus v těle.

Pomocí glukózy zdravotníci odstraní všechny druhy intoxikace. Když do těla vstoupí další energie, tkáně a orgány začnou pracovat aktivněji. Glukóza poskytuje kompletní spalování tuků v těle.

Je nezbytné sledovat rychlost glukózy v lidském těle. Nedostatek nebo přebytek této látky svědčí o přítomnosti osoby s jakýmikoli chorobami. Endokrinní systém řídí hladinu glukózy a hormon je inzulín.

Kde je glukóza?

Můžete se setkat s vysokým obsahem glukózy v hroznech a jiných druzích bobulí a ovoce. Glukóza je druh cukru. V 1802, W. Praut objevil glukózu. Průmysl se zabývá výrobou glukózy. Vyrábí se zpracováním škrobu.

Při přirozeném procesu se během fotosyntézy objeví glukóza. Žádná reakce v těle nedochází bez účasti glukózy. Pro mozkové buňky je glukóza jednou z hlavních živin.

Proč se vstřikuje glukóza?

Lékaři mohou předepsat glukózu z různých důvodů. Velmi často, glukóza začne být používán během hypoglycemia - nedostatek glukózy v těle. Někdy může špatná strava ovlivnit hladinu glukózy v těle. Například, když člověk preferuje proteinové potraviny - a tělo postrádá sacharidy (ovoce, obiloviny).

Během otravy je nutné obnovit čistící funkci jater. Pomáhá zde také příjem glukózy. Při onemocněních jater je glukóza schopna obnovit pracovní procesy svých buněk.

Při průjmu, zvracení nebo krvácení může člověk ztratit hodně tekutiny. S pomocí glukózy se obnovuje její hladina.

V případě šoku nebo kolapsu - prudký pokles krevního tlaku - lékař může také předepsat další příjem glukózy.

Používejte glukózu a pro parenterální výživu, pokud z nějakého důvodu člověk nemůže jíst běžné jídlo. Někdy se k lékům přidává roztok glukózy.

Injekce glukózy jsou indikace. Roztok glukózy: návod, recenze, analogy a ceny

Obecné informace

Glukóza je sacharid, který je hlavním energetickým produktem lidského těla. Vodný roztok glukózy se používá, když je potřeba doplnit tělo tekutinou, propláchnout toxiny nebo poskytnout živiny.

Složení a uvolňovací forma

Ve 100 ml 40% roztoku pro injekce je 40 gramů glukózy. Sto mililitrů 5% roztoku obsahuje pět miligramů účinné látky. K dispozici ve formě 40% infuzního roztoku ve skleněných lahvích o objemu 100, 200, 250, 400 a 500 ml. Jsou zabaleny v lepenkových krabicích, kde je návod na použití léku. Nástroj je také k dispozici v plastových pytlích.

40% léčiva je k dispozici v ampulích po 10 a 20 mililitrech, které jsou baleny v lepenkové krabici. Každá krabička obsahuje 10 injekčních lahviček pro intravenózní podání. Tam je také instrukce pro použití léku.

Farmakologický účinek

Izotonický roztok glukózy 5% se používá k doplnění lidského těla tekutinou. Kromě toho je výborným zdrojem snadno stravitelných sacharidů. Pro normální fungování těla vyžaduje obrovské množství energie, která se snadno uvolňuje během metabolismu tohoto uhlohydrátu.

Je plně odůvodněno použití nástrojů pro účely rehydratace. S intravenózním podáním 10%, 20% nebo 40% roztoku, které jsou hypertonické, se významně zvyšuje osmotický tlak krve a tekutina z tkání proudí do krevního oběhu. To pomáhá stimulovat metabolické procesy v těle, významně zlepšuje detoxikační funkci jater, zvyšuje kontraktilitu srdečního svalu, rozšiřuje krevní cévy, včetně ledvin, což vede ke zvýšené diuréze.

Indikace

V takových případech je užívání léčiva prokázáno:

kompenzovat nedostatek sacharidů v těle;

aby se korigovala dehydratace, když tělo ztrácí tekutinu v důsledku zvracení a průjmu, stejně jako v pooperačním období;

během detoxikační infuzní terapie;

jako součást různých anti-šoků a krev-substituovat a tekutiny v léčbě kolapsu a šoku;

pro přípravu různých roztoků léků pro intravenózní injekce a infuze.

V takových případech se používá roztok glukózy pro novorozence:

se sníženým obsahem tohoto uhlohydrátu, který je detekován v krvi dítěte bezprostředně po narození;

v případě nedostatku nebo nepřítomnosti mateřského mléka;

s asfyxií novorozence;

pokud dojde k poranění hlavy a zadku novorozence, které má zhoršené dýchací funkce a kardiovaskulární systém.

Kontraindikace

Užívání léčiva je u těchto onemocnění kontraindikováno:

hyper-laktacidémie a nadměrné hydratace;

pooperační poruchy využití glukózy;

poruchy oběhu, které ohrožují edém mozku a plic;

otok mozku nebo plic;

akutní selhání levé komory;

Vedlejší účinky

Zavedený roztok glukózy intravenózně může způsobit porušení iontové rovnováhy nebo hyperglykémie. Možné komplikace kardiovaskulárního systému, které se projevují hypervolémií, akutním selháním levé komory. Ve vzácných případech se může vyvinout horečka. V místě vpichu může podráždění, rozvoj infekčních komplikací a tromboflebitida.

Předávkování

V případě předávkování se mohou zvýšit nežádoucí účinky. V některých případech dochází k rozvoji tachypnoe (rychlé dýchání) a plicnímu edému. Také se může vyvinout hyperglykémie a hyperhydratace.

Interakce s jinými léky

Při současném použití roztoku glukózy s furasemidem a thiazidovými diuretiky je třeba mít na paměti, že mohou ovlivnit hladinu tohoto sacharidu v séru.

Inzulín přispívá ke skutečnosti, že glukóza rychle vstupuje do periferní tkáně. Stimuluje také tvorbu glykogenu, syntézu mastných kyselin a proteinů. Roztok glukózy významně snižuje toxické účinky pyrazinamidu na játra. Se zavedením velkého množství finančních prostředků se může vyvinout hypokalemie (snížení draslíku v séru), což zvyšuje toxicitu digitalisových léků, pokud se používají současně s glukózou.

Existují informace o neslučitelnosti tohoto nástroje s léky, jako jsou aminofylin, rozpustné barbituráty, erythromycin, hydrokortison, kanamycin, rozpustné sulfanilamidové léky a kyanokobalamin.

V případě předávkování je třeba provést symptomatickou léčbu pacienta, stanovit hladinu glukózy v krvi a podat inzulín ve vhodných dávkách.

Zvláštní pokyny a bezpečnostní opatření

Roztoky sacharózy a glukózy mohou být podávány intravenózně v přítomnosti indikací pro těhotné a kojící ženy. Při chronickém selhání ledvin s oligoanurií (snížení množství uvolněné moči) se přípravek používá s opatrností.

Individuálně vhodný pro jmenování isotonického nebo hypertonického roztoku glukózy pro pacienty s dekompenzovaným srdečním selháním, chronickým selháním ledvin, které se projevuje anurií (zastavení filtrace moči) as poklesem koncentrace sodíku v séru (hyponatremie).

Pro zvýšení osmolarity 5% roztoku dextrózy se doporučuje kombinovat s 0,9% (isotonickým) roztokem chloridu sodného.

Lék uchovávejte v injekčních lahvičkách, plastových nádobách nebo skleněných ampulích v místě, kde ho děti nenajdou. Po otevření lahvičky, lahvičky nebo ampule se roztok musí použít okamžitě. Skladování nepoužitého roztoku sacharózy nebo glukózy není povoleno. Musí být okamžitě zlikvidován.

Cena léku pro intravenózní podání závisí na jeho koncentraci, kapacitě lahve nebo ampule a výrobce. Nabízíme Vám průměrné ceny glukózového roztoku:

5% roztok ve 250 ml lahvích stojí 27,00 rublů.

Jedna láhev 5%, s objemem 500 ml, lze zakoupit za cenu 35,00 rublů

Glukóza 5% roztok pro infuzi, objem 200 ml, cena 33,00 rublů.

Cena plastového sáčku s 5% roztokem o objemu 500 ml je 37,00 rublů.

Deset ampulí 40% řešení výroby Ruské federace stálo 43,50 rublů.

Roztok glukózy pro intravenózní infuzi si můžete koupit v lékárně bez lékařského předpisu. Tento lék lze objednat také v internetových lékárnách.

Roztok glukózy se používá pro onemocnění:

Způsob použití

Lék se obvykle podává intravenózně. Při zavedení isotonického (5%) roztoku by rychlost infuze neměla překročit 150 kapek během jedné minuty. U dospělých pacientů může být přípravek podáván nejvýše dva litry.

Desetiprocentní roztok se podává intravenózně rychlostí nepřekračující šedesát kapek během jedné minuty. Maximální přípustná denní dávka pro dospělé je pět set mililitrů.

Se zavedením dvacetiprocentního roztoku by rychlost intravenózní infuze neměla být vyšší než čtyřicet kapek během jedné minuty a maximální denní objem pro dospělé - ne více než tři sta mililitrů.

Čtyřicetiprocentní hypertonický roztok se podává při maximální rychlosti třiceti kapek během jedné minuty. Nemůžete do něj vstoupit více než dvě stě padesát mililitrů.

Isotonický 5% roztok glukózy pro novorozence lékaři používají hlavně ke kompenzaci ztráty tekutin v těle. Tento sacharid je také zdrojem živin a energie, což je nezbytné pro plné fungování těla dítěte.

Roztok glukózy pro novorozence je jedním z nástrojů pro záchranu života dítěte. V závislosti na tom, jak závažný je stav kojence, se přípravek podává novorozenci do zkumavky, intravenózně nebo do lahvičky. Je třeba mít na paměti, že pokud žena, která porodila zdravé dítě nemá žádný nedostatek mateřského mléka, a režim kojení je okamžitě stanoven, lék není předepsán. Je přísně zakázáno dávat novorozencům roztok sacharózy a glukózy bez předpisu pediatrů.

Pokud má roztok koncentraci 10%, musí být rychlost injekce 3 ml za minutu a maximální denní dávka je 1 litr. 20% glukózy se podává velmi pomalu, asi 1,5-2 ml za minutu, denní dávka je 500 ml. V žádném případě nebudete schopni podávat nitrožilní kapičky na vlastní pěst, takže jděte na proceduru do nemocnice.

Můžete si aplikovat subkutánní injekce. K tomu si koupit injekční stříkačky a isotonický roztok. Zadejte frakční na různých místech pro 300-500 ml denně. Používejte pouze podkožní jehly, pravidelné intramuskulární stříkačky mají velmi silnou jehlu a deformují kůži ve větší míře.

Dejte klystýr, pokud všechny ostatní metody z nějakého důvodu vám nevyhovují. Vstupte do řitního otvoru až 2 litry roztoku za den (isotonický).

Subkutánní injekce se provádějí, když není nutný okamžitý účinek léčiva. Takové injekce začnou působit rychleji než opilá pilulka. Faktem je, že v podkožní tukové vrstvě, kde se provádí injekce, je spousta krevních cév, takže lék zavedený tímto způsobem je dobře absorbován do krve. Obvykle se vakcíny podávají subkutánně a zavádějí se hormonální léčiva, například inzulín nebo růstový hormon.

 • - 1 ml injekční stříkačka;
 • - léky;
 • - bavlněný míč nebo disk;
 • - alkohol

Umyjte si ruce a otřete je vatovým tamponem namočeným v alkoholu.

Místo vpichu namažte vatovým tampónem, hojně navlhčeným alkoholem. Nejdříve ošetřete velkou oblast kůže kolem místa vpichu injekce, pak samotné místo vpichu injekce.

Proveďte levou rukou trojúhelníkový tvar kůže. V pravé ruce vezměte injekční stříkačku. Pokud jste levák, udělejte opak. Injekční stříkačka musí být v předním rameni tak, aby byly pohyby přesné.

Vsuňte jehlu ve 2/3 délky pod úhlem 45 ° do základny kožního záhybu.

Vyjměte jehlu z kůže a na místo vpichu stiskněte bavlněnou podložku namočenou v alkoholu. Neodstraňujte bavlnu z kůže, proveďte jemnou masáž místa injekce kruhovým pohybem.

Nasaďte injekční stříkačku do odpadkového koše, nejdříve nasaďte krytku na jehlu.

Pečlivě zajistěte, aby se do injekční stříkačky nedostala žádná vzduchová bublina, když užíváte lék. Pokud k tomu dojde, nepodávejte injekci pod kůži. Nechte v injekční stříkačce vzduchovou bublinu s malým množstvím léku.

Glukóza je cenným zdrojem výživy. Tělo je snadno vstřebává a zvyšuje své energetické zásoby. Používá se jako obecné tonikum pro nejrůznější nemoci spojené s deplecí organismu, je součástí krevních náhrad a anti-šokových tekutin. Glukózová řešení jsou široce používána pro hypoglykémii, infekční onemocnění, onemocnění jater, dekompenzaci srdečního selhání, různé intoxikace, plicní edém a další nemoci. Izotonické a hypertonické roztoky této látky jsou široce používány v medicíně.

Izotonické roztoky glukózy (4,5 - 5%) se používají ke kompenzaci ztráty tělesné tekutiny během její dehydratace, například při prodlouženém průjmu, velké ztrátě krve nebo jako zdroj energie. Glukóza, distribuovaná ve tkáních, uvolňuje energii potřebnou k obnovení životních sil těla.
Izotonické roztoky glukózy se injikují subkutánně, intravenózně nebo rektálně ve formě klystýrů. V případě použití subkutánního léku se glukóza nalije v proudu 300-500 ml nebo více na injekci. Při podání rektálně, kapičky, 200, 500 a 1000 ml. Maximální množství spotřebovaných prostředků odpovídá 2 litrům denně.
Pokud se roztok podává intravenózně metodou kapání, dosahuje rychlosti až 7 ml za minutu (nebo 400 ml / hod) v objemu 300 až 500 ml. Denní dávka pro dospělé by také neměla překročit dva litry.

Hypertonické (10, 20, 25 a 40%) roztoky glukózy se používají pro rychlou eliminaci toxinů z těla ledvinami, jakož i pro obnovu metabolických procesů. Při podávání se zvyšuje osmotický tlak krve, zvyšuje se kontraktilní aktivita srdečního svalu, rozšiřují se cévy,

Co je to glukóza?

Glukóza v těle je zdrojem energie. Velmi často lékaři používají glukózu při léčbě některých typů onemocnění jater. Lékaři také často v případě otravy aplikují glukózu do lidského těla. Vstupte jej proudem nebo pomocí kapátka.

Glukóza se také používá pro krmení dětí, pokud z nějakého důvodu nekonzumují potraviny. Glukóza je schopna vyčistit játra od toxinů a toxinů. Obnovuje ztracené funkce jater a urychluje metabolismus v těle.

Pomocí glukózy zdravotníci odstraní všechny druhy intoxikace. Když do těla vstoupí další energie, tkáně a orgány začnou pracovat aktivněji. Glukóza poskytuje kompletní spalování tuků v těle.

Je nezbytné sledovat rychlost glukózy v lidském těle. Nedostatek nebo přebytek této látky svědčí o přítomnosti osoby s jakýmikoli chorobami. Endokrinní systém řídí hladinu glukózy a hormon je inzulín.

Kde je glukóza?

Můžete se setkat s vysokým obsahem glukózy v hroznech a jiných druzích bobulí a ovoce. Glukóza je druh cukru. V 1802, W. Praut objevil glukózu. Průmysl se zabývá výrobou glukózy. Vyrábí se zpracováním škrobu.

Při přirozeném procesu se během fotosyntézy objeví glukóza. Žádná reakce v těle nedochází bez účasti glukózy. Pro mozkové buňky je glukóza jednou z hlavních živin.

Lékaři mohou předepsat glukózu z různých důvodů. Velmi často, glukóza začne být používán během hypoglycemia - nedostatek glukózy v těle. Někdy může špatná strava ovlivnit hladinu glukózy v těle. Například, když člověk preferuje proteinové potraviny - a tělo postrádá sacharidy (ovoce, obiloviny).

Během otravy je nutné obnovit čistící funkci jater. Pomáhá zde také příjem glukózy. Při onemocněních jater je glukóza schopna obnovit pracovní procesy svých buněk.

Při průjmu, zvracení nebo krvácení může člověk ztratit hodně tekutiny. S pomocí glukózy se obnovuje její hladina.

V případě šoku nebo kolapsu - prudký pokles krevního tlaku - lékař může také předepsat další příjem glukózy.

Používejte glukózu a pro parenterální výživu, pokud z nějakého důvodu člověk nemůže jíst běžné jídlo. Někdy se k lékům přidává roztok glukózy.

Subkutánní podání může způsobit vedlejší účinky ve formě nekrózy tkáně. V důsledku rychlého zavedení roztoku glukózy do žíly může začít flebitida. Proto se nemusíte sami léčit, zvláště pokud tomu nerozumíte. Svěřte své zdraví lékařům.

Glukóza je kontraindikována u diabetu, ale v některých případech se podává společně s inzulínem výhradně v nemocnici.

Obecné vlastnosti. Složení:

Účinná látka: glukóza;

1 ml přípravku obsahuje monohydrát glukózy 0,4 g, pokud jde o bezvodou glukózu;

pomocné látky: 0,1 M roztok kyseliny chlorovodíkové, chlorid sodný, voda na injekci.

Farmakologické vlastnosti: t

Farmakodynamika. Glukóza poskytuje doplnění energie substrátu. Se zavedením hypertonických roztoků do žíly se zvyšuje intravaskulární osmotický tlak, zvyšuje se proudění tekutiny z tkání do krve, urychluje se metabolismus, zlepšuje se jaterní antitoxická funkce, zvyšuje se kontraktilní aktivita srdečního svalu a zvyšuje se diuréza. Se zavedením hypertonického roztoku glukózy se zvýší redoxní procesy a aktivuje se ukládání glykogenu v játrech.

Farmakokinetika. Po intravenózním podání se glukóza dostává do orgánů a tkání skrze krevní oběh, kde je začleněna do metabolických procesů. Zásoby glukózy jsou uloženy v buňkách mnoha tkání ve formě glykogenu. Vstupem do procesu glykolýzy se glukóza metabolizuje na pyruvát nebo laktát, za aerobních podmínek je pyruvát zcela metabolizován na oxid uhličitý a vodu s tvorbou energie ve formě ATP. Konečné produkty úplné oxidace glukózy se vylučují plicemi a ledvinami.
Farmaceutické vlastnosti

Hlavní fyzikální a chemické vlastnosti: průhledná bezbarvá nebo slabě nažloutlá kapalina.

Indikace pro použití:

Dávkování a podávání: t

Roztok glukózy 40% se podává intravenózně (velmi pomalu), dospělým - 20-40-50 ml na injekci. Pokud je to nutné, podává se kapka rychlostí až 30 kapek / min (1,5 ml / kg / h). Dávka pro dospělé s intravenózní infuzí je až 300 ml denně. Maximální denní příjem pro dospělé je 15 ml / kg, ale ne více než 1000 ml denně.

Funkce aplikace:

Použití v průběhu březosti nebo laktace

Infuze glukózy u těhotných žen s normoglykémií může způsobit, že to způsobí plod. To je důležité zvážit, zejména když fetální úzkost nebo jsou již kvůli jiným perinatálním faktorům.

Lék se používá pro děti pouze předepsaným způsobem a pod dohledem lékaře.

Lék by měl být používán pod kontrolou hladiny cukru v krvi a elektrolytů.

Nedoporučuje se předepisovat roztok glukózy v akutním období těžkého, akutního porušení mozkové cirkulace, protože léčivo může zvýšit poškození mozkových struktur a zhoršit průběh onemocnění (kromě případů korekce).

Pro lepší trávení glukózy v případě normoglykemických stavů je žádoucí kombinovat podávání léčiva se jmenováním (subkutánně) krátkodobě působícího inzulínu v množství 1 U na 4-5 g glukózy (sušina), polyurie, glukosurie;

poruchy trávicího traktu;

obecné reakce těla: hypervolémie, alergické reakce (horečka, kožní vyrážka, angioedém, šok).

V případě nežádoucí reakce by měl být roztok zastaven, měl by být vyhodnocen stav pacienta a měla by být poskytnuta pomoc.

Interakce s jinými léky:

40% roztok glukózy by neměl být podáván ve stejné injekční stříkačce s hexamethylentetraminem, protože glukóza je silné oxidační činidlo. Nedoporučuje se míchat ve stejné injekční stříkačce s alkalickými roztoky: s obecnými anestetiky a hypnotiky, jak se snižuje jejich aktivita, s roztoky alkaloidů; inaktivuje streptomycin, snižuje účinnost nystatinu.

Thiazidová diuretika a furosemid snižují toleranci glukózy. Inzulín podporuje pronikání glukózy do periferních tkání, stimuluje tvorbu glykogenu, syntézu proteinů a mastných kyselin. Roztok glukózy snižuje toxický účinek pyrazinamidu na játra. Zavedení velkého objemu roztoku glukózy přispívá k rozvoji hypokalémie, což zvyšuje toxicitu současně používaných preparátů digitalisu.

Kontraindikace:

Roztok glukózy 40% je kontraindikováno u pacientů s: intrakraniálním a intraspinálním krvácením s výjimkou stavů spojených s hypoglykemií; těžká dehydratace, včetně alkoholu; přecitlivělost na léčivo; anurie; diabetes a další stavy doprovázené hyperglykemií; glukózo-galaktózový malabsorpční syndrom. Lék se nepodává současně s krevními produkty.

Předávkování:

Při předávkování lékem se vyvíjí glykosurie, zvýšení osmotického krevního tlaku (až do vzniku hyperglykemické kómy), hyperhydratace a elektrolytová nerovnováha. V tomto případě je lék zrušen a inzulín je předepsán rychlostí 1 U na každých 0,45-0,9 mmol glukózy v krvi, dokud hladina glukózy v krvi nedosáhne 9 mmol / l. Krevní glukóza by měla být postupně snižována. Současně se jmenováním inzulínu strávit infuzi vyvážených solných roztoků.

V případě potřeby předepište symptomatickou léčbu.

Podmínky skladování:

Datum vypršení platnosti. 5 let. Nepoužívejte lék po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu. Skladujte při teplotě do 25 ° C. Uchovávejte mimo dosah dětí.

Podmínky dovolené:

Balení:

Na 10 ml nebo 20 ml v ampulce. Na 5 nebo 10 ampulí v balení. Na 5 ampulích v blistru, na 1 nebo 2 blistrech v balení.

Odpověz na otázku: proč je glukóza potřebná? Jaké procesy se podílí na podpoře? Jaké jsou jeho výhody, škody a v jakých situacích? Kdy mohu vzít pilulky, prášky, kapátka s glukózou?

Charakteristika sloučenin, prospěšné a škodlivé vlastnosti

Glukóza není chemickou látkou v periodické tabulce chemických prvků (periodická tabulka), ale každý student musí mít alespoň obecné znalosti o této sloučenině, protože lidské tělo ji potřebuje extrémně. Z průběhu organické chemie je známo, že se látka skládá ze šesti atomů uhlíku, propojených s účastí kovalentních vazeb. Kromě uhlíku jsou v jeho složení atomy vodíku a kyslíku. Vzorec sloučeniny je C6H12O6.

Glukóza v těle je ve všech tkáních a orgánech se vzácnými výjimkami. Co je glukóza, pokud je přítomna v biologických médiích? Za prvé, tento hexatomový alkohol je v lidském těle nejúčinnějším substrátem. Při štěpení glukózy za účasti enzymatických systémů uvolňuje obrovské množství energie - 10 molekul adenosintrifosfátu (hlavní zdroj uchovávající energii) z 1 molekuly sacharidů. To znamená, že tato sloučenina tvoří hlavní energetické zásoby v našem těle. Ale to není všechno, pro co je glukóza dobrá.

C6H12O6 jde do konstrukce mnoha buněčných struktur. Glukóza v těle tedy tvoří receptorové zařízení (glykoproteiny). Kromě toho se glukóza se svým přebytkem hromadí ve formě glykogenu v játrech a spotřebuje se podle potřeby. Tato sloučenina se dobře aplikuje v případě otravy. To váže toxické drogy, ředí jejich koncentraci v krvi a jiných tekutinách, přispívat k jejich časné eliminaci (odstranění) od těla, být ve skutečnosti silný detoxifier.

Tento uhlohydrát však obsahuje nejen užitek, ale také újmu, která je důvodem k tomu, aby se obával svého obsahu v biologickém prostředí - v krvi, moči. Koneckonců, glukóza v těle, pokud je její koncentrace nadměrná, vede k glukózové toxicitě. Dalším stupněm je diabetes. Toxicita glukózy se projevuje tím, že proteiny v našich lidských tkáních vstupují do chemické reakce se sloučeninou. Jejich funkce je však ztracena. Živým příkladem je hemoglobin. U diabetu se některé z nich stávají glykovanými, tento podíl hemoglobinu neplní svou důležitou funkci správně. To samé pro oči - glykosylace proteinových struktur oka vede k šedému zákalu a retinální dystrofii. Tyto procesy mohou nakonec vést k slepotě.

Potraviny obsahující tento zdroj energie ve velkém množství

Potraviny obsahují různá množství. Není žádným tajemstvím, že čím sladší je živina, tím více glukózy obsahuje. Proto jsou sladkosti (jakékoliv), cukr (zejména bílý), med jakéhokoliv druhu, měkké pšeničné těstoviny, většina cukrářských výrobků s velkým množstvím smetany a cukru glukózově bohaté potraviny, kde se glukóza nachází ve velmi velkém množství.

Pokud jde o ovoce, bobule, existuje mylná představa, že tyto produkty jsou bohaté na sloučeninu popsanou námi. Je to pochopitelné, téměř všechny plody jsou velmi sladké chuti. Zdá se tedy, že obsah glukózy je také vysoký. Ale sladkost těchto plodů způsobuje další sacharid - fruktóza, která snižuje procento glukózy. Použití velkých množství ovoce proto není nebezpečné pro pacienty s diabetem.

Přípravky obsahující glukózu pro diabetiky by měly být obzvláště opatrné. Strach a vyhnout se jejich použití nestojí za to. Koneckonců, i pacient s diabetem potřebuje konzumovat určité množství této živiny (denní míra glukózy je individuální pro každého a závisí na tělesné hmotnosti, v průměru 182 g denně). Stačí věnovat pozornost glykemickému indexu a glykemické zátěži.

Rýže (zejména bílá kulatá rýže), kukuřice, pearl ječmen, produkty na bázi pšeničné mouky (z měkkých odrůd pšenice) jsou produkty obsahující střední hladinu glukózy. Mají glykemický index mezi středním a vysokým (55 až 100). Jejich použití v potravinách pro diabetické poškození by mělo být omezeno.

Užívání tablet na cukrovku: je to možné nebo ne?

Diabetes mellitus je chronické onemocnění, které se vyskytuje s poruchou všech typů metabolismu, ale z větší části ovlivňuje metabolismus sacharidů, který je doprovázen zvýšeným obsahem glukózy v krvi, močí (hyperglykémie, glukosurie). Proto u diabetu, a tedy i v množství této sloučeniny, a její přebytek způsobuje toxicitu glukózy, jak bylo uvedeno výše. U diabetu přebytečná glukóza modifikuje lipidy, cholesterol, zvyšuje jeho „špatnou“ frakci („špatný“ cholesterol se stává více, je nebezpečné vyvíjet aterosklerózu). Je to nebezpečné a komplikace očí.

FOOTNOTE! Je důležité vědět, že glukóza se používá v pilulkách, prášku nebo jako kapátko pro diabetes pouze ve zvláštních situacích (existují určité indikace). Nezávisle je berte přísně kontraindikováno!

Užívání glukózy u diabetu je oprávněné pouze s rozvojem hypoglykémie - stavu, kdy jeho hladina klesá v krvi nižší než 2,0 mmol / l. Tento stav je nebezpečný vývoj komatu. Má své klinické příznaky:

 • Studený pot;
 • Chvějící se všude;
 • Sucho v ústech;
 • Silná touha po jídle;
 • Bušení srdce, rychlý vláknitý puls;
 • Nízký krevní tlak.

Užívání glukózy za těchto podmínek může být s použitím produktů, kde je mnoho (sladké bonbóny, chléb, med). Je-li situace příliš daleko a je zde hypoglykemický precoma a pak kóma, pak by měl být lék podáván intravenózně (v ampulích se 40% obsahem léčiva). Když je vědomí uloženo, můžete použít glukózové tablety (nejlépe pod jazykem).

Použití tablet glukózy a prášků

Glukóza v tabletách je obvykle v lékárničce každé diabetiky, zejména pokud dlouhodobě dýchá a je periodicky narušována hypoglykemií. Jak se tablety glukózy používají při vývoji této situace, je popsáno výše.

Tablety "glukóza" léčiva mohou pomoci při léčbě následujících onemocnění:

 1. Podvýživa (kachexie), zejména s odnětím sacharidové složky potravin;
 2. Otrava jídlem a další stavy, které se vyskytují při hojném zvracení, dehydrataci, až po exsikózu u dětí;
 3. Otrava drogami nebo jinými látkami, které mohou poškodit játra.

Glukóza pro léčbu otravy a další stavy se ztrátou velkého množství tekutiny se používá na základě hmotnosti osoby (to je důležité zejména u dětí). Navíc v každodenním životě se často musí jednat s otravou. Glukóza se svými detoxikačními vlastnostmi se v těchto situacích používá velmi úspěšně.

Tablety glukózy obsahují 0,5 g účinné látky, zatímco 1 balení prášku je 1 g. Je vhodné použít přípravek ve formě prášku v dětství, protože glukóza v tabletách se těžko spolkne.

Dávkování léku glukózou je 0,5 g pro hypoglykémii (maximální dávka - až 2,0 g), pro otravu - 2 tablety na 1 litr roztoku. V případě otravy hepatotropními látkami by se měly užívat 2 tablety každé 3 až 4 hodiny.

Platí droppers?

Co jiného můžete tento přípravek použít. Pokud neexistují žádné kontraindikace, pak je použití v kapátku oprávněné. Popis léku vám umožní pochopit, v jakých situacích může být aplikátor glukózy použitelný.

 1. Izotonická dehydratace těla (dehydratace);
 2. Tendence k krvácení v dětství (hemoragická diatéza);
 3. Korekce poruch vody a elektrolytů v kómatu (hypoglykemické) jako součást komplexní terapie nebo jako hlavní způsob léčby v přednemocniční fázi péče;
 4. Otrava jakékoliv geneze.

Abychom pochopili, jak v konkrétním případě užívat glukózu, měli byste znát její složení, indikace a kontraindikace. Na tyto otázky vám odpoví návod k použití. Kapátko s glukózou je často používáno pro lidi trpící alkoholismem nebo pro jiné příčiny vážného poškození jater. Proč se v tomto případě odkapává glukóza? Odpověď je jednoduchá. Doplňuje zásoby energie, protože játra v těchto onemocněních se s tímto úkolem nezabývají.

Glukózové ampule obsahují 5 nebo 10 ml rozpuštěné sloučeniny. Intravenózní systém vyžaduje použití lahviček této látky.

FOOTNOTE! Je důležité si uvědomit, že skladování ampulí a lahviček s glukózou by mělo být prováděno v chladném prostředí, nejlépe bez přístupu dětí.

Kdy je užívání léků kontraindikováno?

Užívání léku bez konzultace s lékařem může vést k vážným následkům, což je důvod, proč glukóza není neškodným lékem. Jaké jsou kontraindikace?

 • Dekompenzovaný průběh hyperglykémie u diabetu 1. a 2. typu;
 • Chronické selhání ledvin;
 • Srdeční selhání (astma, plicní edém);
 • Zdvih;

Tyto léky byste měli zvážit při předepisování léků.

Video

Home »Léky» Injekce glukózy jsou indikací pro použití. Roztok glukózy: návod, recenze, analogy a ceny

Glukóza: návod k použití

Forma dávkování

Injekční roztok 40%, 10 ml a 20 ml

Složení

1 ml roztoku obsahuje

účinné látky: monohydrát glukózy, 0,4 g, vypočteno jako bezvodá glukóza

pomocné látky: 0,1 M kyselina chlorovodíková, chlorid sodný, voda na injekci

Popis

Průhledná bezbarvá nebo slabě nažloutlá kapalina

Farmakoterapeutická skupina

Plazmové substituční a perfuzní roztoky. Jiná zavlažovací řešení. Dextróza.

ATH kód B05C X01

Farmakologické vlastnosti

Po intravenózním podání se glukóza dostává do orgánů a tkání skrze krevní oběh, kde je začleněna do metabolických procesů. Zásoby glukózy jsou uloženy v buňkách mnoha tkání ve formě glykogenu. Vstupem do procesu glykolýzy se glukóza metabolizuje na pyruvát nebo laktát, za aerobních podmínek je pyruvát zcela metabolizován na oxid uhličitý a vodu s tvorbou energie ve formě ATP. Konečné produkty úplné oxidace glukózy se vylučují plicemi a ledvinami.

Glukóza poskytuje doplnění energie substrátu. Se zavedením hypertonických roztoků do žíly se zvyšuje intravaskulární osmotický tlak, zvyšuje se proudění tekutiny z tkání do krve, urychluje se metabolismus, zlepšuje se jaterní antitoxická funkce, zvyšuje se kontraktilní aktivita srdečního svalu a zvyšuje se diuréza. Se zavedením hypertonického roztoku glukózy se zvýší redoxní procesy a aktivuje se ukládání glykogenu v játrech.

Indikace pro použití

- hypoglykémie (nižší hladina cukru v krvi)

Dávkování a podávání

Roztok glukózy 40% se podává intravenózně velmi pomalu (jednou), dospělým - 20-40-50 ml na injekci. Pokud je to nutné, podává se kapka rychlostí až 30 kapek / min. Dávka pro dospělé s intravenózní infuzí je až 300 ml denně (6,0 g glukózy na 1 kg tělesné hmotnosti).

Vedlejší účinky

- bolest v místě vpichu, dráždění žíly, flebitida, žilní trombóza

- hyperglykémie, hypokalémie, hypofosfatémie, hypomagnezémie, glukosurie, acidózy

- alergické reakce (horečka, kožní vyrážky, angioedém, šok)

Kontraindikace

- přecitlivělost na léčivo

- intrakraniální a subarachnoidální krvácení do míchy, s výjimkou stavů spojených s hypoglykemií

- těžké dehydratace, včetně deli deli

- diabetes a další stavy doprovázené hyperglykemií

- glukózo-galaktózový malabsorpční syndrom

- otoky mozku a plicního edému

- akutní selhání levé komory

Lékové interakce

40% roztok glukózy by neměl být podáván ve stejné injekční stříkačce s hexamethylentetraminem, protože glukóza je silné oxidační činidlo. Nedoporučuje se míchat ve stejné injekční stříkačce s alkalickými roztoky: s obecnými anestetiky a hypnotiky, jak se snižuje jejich aktivita, s roztoky alkaloidů; inaktivuje streptomycin, snižuje účinnost nystatinu.

Thiazidová diuretika a furosemid snižují toleranci glukózy. Inzulín podporuje pronikání glukózy do periferních tkání, stimuluje tvorbu glykogenu, syntézu proteinů a mastných kyselin. Roztok glukózy snižuje toxický účinek pyrazinamidu na játra. Zavedení velkého objemu roztoku glukózy přispívá k rozvoji hypokalémie, což zvyšuje toxicitu současně používaných preparátů digitalisu.

Zvláštní pokyny

Lék by měl být používán pod kontrolou hladiny cukru v krvi a elektrolytů.

Lék se nepodává současně s krevními produkty.

Nedoporučuje se předepisovat roztok glukózy v akutním období těžkého traumatického poranění mozku, v případě akutního narušení mozkové cirkulace, protože léčivo může zvýšit poškození mozkových struktur a zhoršit průběh onemocnění (s výjimkou případů korekce hypoglykémie).

Při hypokalemii musí být podávání roztoku glukózy kombinováno současně s korekcí nedostatku draslíku (vzhledem k nebezpečí zvýšené hypokalemie).

Pro lepší asimilaci glukózy v případě normoglykemických stavů je žádoucí kombinovat podávání léčiva s podáváním (subkutánně) krátkodobě působícího inzulínu v množství 1 U na 4-5 g glukózy (sušina).

Neaplikujte roztok subkutánně a intramuskulárně.

Obsah ampule může být použit pouze pro jednoho pacienta, po vylití ampule by měl být nepoužitý roztok zlikvidován.

V případě selhání ledvin, dekompenzovaného srdečního selhání, hyponatremie je nutná zvláštní péče, sledování centrálních hemodynamických parametrů.

Použití v průběhu březosti nebo laktace

Infuze glukózy u těhotných žen s normoglykémií může vést k hyperglykémii plodu, což způsobuje metabolickou acidózu. To je důležité zvážit, zejména pokud je fetální úzkost nebo hypoxie již způsobena jinými perinatálními faktory.

Použití v pediatrii

Lék se používá pro děti pouze předepsaným způsobem a pod dohledem lékaře.

Charakteristiky účinku léku na schopnost řídit vozidla nebo potenciálně nebezpečné stroje

Předávkování

Příznaky: hyperglykémie, glykosurie, zvýšený osmotický krevní tlak (až do vzniku hyperglykemické kómy), hyperhydratace a elektrolytová nerovnováha.

Léčba: lék je zrušen a inzulín je předepsán rychlostí 1 U na každých 0,45-0,9 mmol glukózy v krvi, dokud hladina glukózy v krvi nedosáhne 9 mmol / l. Krevní glukóza by měla být postupně snižována. Současně se jmenováním inzulínu strávit infuzi vyvážených solných roztoků.

V případě potřeby předepište symptomatickou léčbu.

Uvolnění formuláře a balení

Na 10 ml nebo 20 ml ve skleněných ampulích s kroužkem s přetržením nebo bodem zlomu. 5 nebo 10 ampulí spolu s instrukcemi pro lékařské použití ve státním a ruském jazyce jsou umístěny v balení s vlnitými vložkami z lepenky.

Nebo se 5 ampulí vloží do blistrového obalu vyrobeného z polymerního filmu. Pro 1 nebo 2 blistry s ampulkami spolu s instrukcemi pro lékařské použití ve státě a ruské jazyky se vkládají do kartonu.

Podmínky skladování

Skladujte při teplotě do 25 ° C.

Uchovávejte mimo dosah dětí!

Doba použitelnosti

Nepoužívejte lék po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.

Jak píchnout glukózu

Glukóza je zdrojem výživy pro tělo, což zvyšuje úroveň energie. Tradičně, glukóza je předepsána pro snížení hladiny cukru v krvi, pro infekční onemocnění, pro poruchy v ledvinách a mnoho dalších abnormalit v těle. Před zahájením léčby glukózou se však poraďte s odborníkem a předejte obecné informace o krvi a moči. Když jsou provedeny odpovídající schůzky, přejděte ke vstupu léku.

Pokyn

1. Intravenózní roztok glukózy (kapání) musí být podáván rychlostí 7 ml za minutu. Na kapátko nedávejte větší tlak, měli byste dostávat maximálně 400 ml za hodinu. Maximální rychlost 5% glukózy denně by neměla překročit 2 litry pro dospělé Pokud má roztok koncentraci 10%, měla by být rychlost vstupu 3 ml za minutu a maximální denní dávka 1 litr. 20% glukózy se podává velmi pomalu, asi 1,5-2 ml za minutu, denní dávka je 500 ml. V každém případě nebudete schopni podávat nitrožilní kapky sami, a proto jděte na kliniku k zákroku.

2. Smíchejte 40% glukózu s 1% kyselinou askorbovou a aplikujte intravenózně. Počet injekcí a denní dávka by měl vybrat odborník.

3. Můžete si aplikovat subkutánní injekce. K tomu je třeba získat injekční stříkačky a izotonický roztok. Zadejte zlomek na různých místech na 300-500 ml denně. Používejte pouze injekční stříkačky, běžné intramuskulární jehly jsou příliš tlusté a ve větší míře deformují kůži.

4. Pokud jste daleko od medicíny a nemůžete dát injekce sami, vezměte si tablety glukózy. Pijte je 30-40 minut před jídlem, 0,5-1 g na dávku, třikrát denně. Nezvyšujte dávku bez konzultace s lékařem, může způsobit poškození zdraví.

5. Dejte klystýr, pokud všechny ostatní metody z nějakého důvodu vám nevyhovují. Vstupte do řitního otvoru až 2 litry roztoku za den (isotonický).

Tip 2: Jak píchnout sc injekci

Subkutánní injekce se provádějí, když je vyžadován okamžitý výsledek medikace. Takové injekce se začínají vyrábět rychleji než opilá pilulka. Faktem je, že v podkožní tukové vrstvě, kde se provádí injekce, se do krevního oběhu vstřebává velké množství krevních cév, a tedy lék zavedený tímto způsobem. Obvykle jsou vakcíny podávány subkutánně a jsou zavedena hormonální léčiva, například inzulín nebo růstový hormon.

Budete potřebovat

 • - 1 ml injekční stříkačku;
 • - lékařství;
 • - bavlněný míč nebo disk;
 • - alkohol.

Pokyn

1. Umyjte si ruce a otřete je vatovým tamponem namočeným v alkoholu.

2. Vyberte místo pro injekce. Pro subkutánní injekce jsou preferovány hýždě, stehna, paže a břicho. Vystřelte ve vzdálenosti nejméně 3 cm od předchozí injekce. Nedodržení tohoto postupu může mít za následek jizvu nebo zesílení kůže.

3. Místo vpichu namažte bavlněnou podložkou bohatou na alkohol. Nejdříve ošetřete obrovskou oblast kůže kolem místa vpichu injekce, pak samotné místo vpichu injekce.

4. Levou rukou vytvořte trojúhelníkový tvar. V pravé ruce vezměte injekční stříkačku. Pokud jste levák, udělejte opak. Injekční stříkačka musí být v přední ruce, aby byly pohyby přesné.

5. Vsuňte jehlu 2/3 délky pod úhlem 45 stupňů do základny kožního záhybu.

6. Nastříkněte lék pomalým stisknutím pístu stříkačky s velkým prstem.

7. Vyjměte jehlu z kůže a na místo vpichu stiskněte bavlněnou podložku namočenou v alkoholu. Neodstraňujte bavlnu z kůže, proveďte jemnou masáž místa injekce kruhovým pohybem.

8. Vyhoďte injekční stříkačku do koše tak, že na jehlu položíte víčko.

Věnujte pozornost!
Pečlivě sledujte, aby když se lék dostal do injekční stříkačky, nedostal vzduchovou bublinu. Pokud k tomu dojde, nepodávejte injekci pod kůži. V injekční stříkačce nechte vzduchovou bublinu s malým množstvím léku.

Tip 3: Jak brát glukózu

Glukóza je cenným zdrojem výživy. Tělo se snadno vstřebává a zvyšuje svou energetickou rezervu. Používá se jako obecné tonikum pro různá onemocnění spojená s deplecí těla, je součástí krevních náhrad a anti-šokových tekutin. Glukózová řešení jsou široce používána pro hypoglykemii, infekční onemocnění, onemocnění jater, dekompenzaci duševního deficitu, různé intoxikace, plicní edém a další nemoci. V medicíně jsou široce používány izotonické a hypertonické roztoky této látky.

Pokyn

1. Izotonické roztoky glukózy (4,5–5%) se používají ke kompenzaci ztráty tělesné tekutiny během její dehydratace, například při prodlouženém průjmu, velké ztrátě krve nebo jako zdroj výživy. Glukóza, distribuovaná ve tkáních, uvolňuje energii potřebnou k obnovení životních sil těla. Izotonické roztoky glukózy se injikují subkutánně, intravenózně nebo rektálně ve formě klystýrů. V případě použití léčiva subkutánně se glukóza infunduje v proudu, 300-500 ml a více na injekci. Při rektálním zavedení - v kapce, na 200, 500 a 1000 ml. Nejvyšší počet spotřebovaných prostředků odpovídá 2 litrům denně, při intravenózním podání kapek je roztok podáván rychlostí až 7 ml za minutu (nebo 400 ml / hod) v objemu 300 až 500 ml. Denní dávka pro dospělé by neměla překročit 2 litry.

2. Hypertonické (10, 20, 25 a 40%) roztoky glukózy se používají pro rychlou eliminaci toxinů z těla ledvinami, jakož i pro korekci metabolických procesů. Při vstupu se zvyšuje osmotický tlak krve, zvyšuje se kontrakční účinek mentálního svalstva, rozšiřují se cévy, zvyšuje se diuréza. Hypertonické roztoky se injikují intravenózně v proudu 10-100 ml na injekci. Je přípustné použít prostředek ve formě kapiček. Rychlost vstupu 10% roztoku může dosáhnout až 60 kapek (3 ml) za minutu. Případná denní dávka je v tomto případě 250 -300 ml.

3. Pokud je u dětí užívána glukóza pro parenterální výživu, nesmí první podaná dávka překročit 6 mg roztoku na kg denně. V následujících příletech - do 15 ml / kg / den. Maximální možný objem tekutiny při vstupu 5% a 10% roztoků pro děti od 2 do 10 kg je 100 - 165 ml / kg / den, s hmotností od 10 do 40 kg - 45 -100 ml / kg / den. Rychlost vstupu glukózy pro 5% roztok nesmí být vyšší než 10 ml (200 kapek) za minutu.

Věnujte pozornost!
Roztoky glukózy jsou kontraindikovány u diabetes mellitus, hyperglykémie, poruch oběhového systému ohrožujících edém mozku a / nebo plic, hyperosmolární kómu a další onemocnění. Pokud se však léčivo používá u pacientů s diabetem, pak se podává pečlivě, průběžně sleduje obsah glukózy v krvi a moči.

Dobrá rada
Obvykle, když jsou podávány velké dávky glukózy, inzulín je předepsán v poměru 1 jednotka činidla k 4-5 gramům glukózy pro lepší absorpci v těle.

Tip 4: Co je injikovaná glukóza

Sacharidy, vstupující do těla, jsou pod vlivem enzymů a přeměňují se na glukózu. Je hlavním zdrojem energie a jeho role v těle nemůže být přeceňována.

Co je to glukóza?

Glukóza v těle je zdrojem energie. Dyuzhe často lékaři používají glukózu v léčbě některých typů onemocnění jater. Lékaři také často v případě otravy aplikují glukózu do lidského těla. Vstupte jej proudem nebo pomocí kapátka. Glukóza se také používá pro krmení dětí, pokud z nějakého důvodu nekonzumují potraviny. Glukóza je schopna vyčistit játra od toxinů a toxinů. Obnovuje ztracené funkce jater a urychluje metabolismus organismu. Pomocí glukózy zdravotníci odstraní všechny druhy intoxikace. Když do těla vstoupí další energie, tkáně a orgány začnou pracovat silněji. Glukóza poskytuje kompletní spalování tuků v těle. Je nezbytné sledovat rychlost glukózy v lidském těle. Nedostatek nebo přebytek této látky naznačuje, že osoba má jakékoli onemocnění. Hladina glukózy je kontrolována endokrinním systémem a hormonem je inzulín.

Kde je glukóza?

Ke splnění velkého obsahu glukózy je povoleno v hroznech a jiných druzích bobulí a ovoce. Glukóza je druh cukru. V 1802, W. Praut objevil glukózu. Průmysl se zabývá výrobou glukózy. Vyrábí se zpracováním škrobu. Během normálního procesu dochází během fotosyntézy ke vzniku glukózy. Žádná reakce v těle nedochází bez účasti glukózy. Pro mozkové buňky je glukóza jednou z hlavních živin.

Proč se vstřikuje glukóza?

Lékaři mohou předepisovat příjem glukózy z různých důvodů. Dyuzhe často glukóza začne používat s hypoglycemia - nedostatek glukózy v těle. Příležitostně může špatná strava ovlivnit hladinu glukózy v těle. Například, když člověk preferuje proteinové potraviny - a tělo postrádá sacharidy (ovoce, obiloviny). V době otravy je nutná pravděpodobnost korekce funkce očištění jater. Pomáhá také při použití glukózy. Při onemocněních jater je glukóza schopna obnovit pracovní procesy svých buněk. Při průjmu, zvracení nebo krvácení může člověk ztratit hodně tekutiny. S pomocí glukózy se obnoví její vrstva. V případě šoku nebo krize - prudký pokles krevního tlaku - lékař může také předepsat další příjem glukózy. Aplikujte glukózu a parenterální výživu, pokud z nějakého důvodu člověk nemůže jíst běžné jídlo. Příležitostně se roztok glukózy přidává k lékům.

Věnujte pozornost!
Při subkutánním podání se mohou objevit vedlejší účinky ve formě nekrózy tkáně. V důsledku rychlého vstupu roztoku glukózy do žíly může začít flebitida. V důsledku toho se sami léčit, pouze pokud nechápete nic o tom. Věřte svému zdraví lékařům.

Dobrá rada
Glukóza je kontraindikována u diabetu, ale v některých případech je podávána společně s inzulínem mimořádně v nemocnici.