Image

Zvýšený bilirubin v krvi novorozence: příčiny, příznaky (příznaky), účinky

Přibližně 70% novorozenců rozvine fyziologickou žloutenku. Aby se zabránilo přeměně na patologickou formu, která je nebezpečná pro zdraví, je nutné udržet hladiny bilirubinu pod kontrolou.

Co je bilirubin

Bilirubin je meziproduktem určitých reakcí v lidském těle. Objevuje se po zhroucení hemoglobinu ve dvou částech: globin a heme. Tento proces nastává, když červené krvinky stárnou.

Hemma částice jsou toxické, takže tělo se jich chce zbavit. Částice jsou tedy převedeny na bilirubin, aby byly dále vyvedeny.

Nějaké množství bilirubin je normální v těle dospělého, ale u novorozence úroveň je významně vyšší.

Zvýšené hladiny bilirubinu mohou být:

 1. příznak žloutenky,
 2. následkem obstrukce žlučovodu (například nádoru),
 3. následkem nízkokalorické diety.

Nepřímý, přímý a celkový bilirubin

Pro stanovení hladiny bilirubinu v krvi je důležité vzít v úvahu 3 ukazatele:

Je důležité znát procento všech tří ukazatelů.

Volný nebo přímý bilirubin je nerozpustný a nevylučuje se z těla. Nepřímý bilirubinový proces jaterních enzymů, opouští tělo stolicí a močí.

Většina bilirubinu je nepřímá látka - 75% z celkového množství. Přímo je v těle 25%. U novorozenců v prvním měsíci života však mohou být tyto poměry odlišné.

Překlad do přímého rozpustného bilirubinu se může objevit v játrech pod vlivem určitých enzymů. Dodávání „špatného“ bilirubinu do jater se provádí pomocí speciálních proteinů nazývaných sérový albumin.

Tyto proteiny kvantitativně postrádají v těle novorozence. Po zrání enzymového systému dítěte bude "špatný" bilirubin zpracován a odstraněn z těla.

Rychlost bilirubinu u nově narozeného dítěte je tedy přirozeně nadhodnocená a zůstává na této úrovni přibližně 2 až 4 týdny.

Problém je v tom, že ne každá žloutenka dětí je fyziologická. Proces může být transformován do patologického velmi rychle, jestliže hladina bilirubinu je nad přípustnou prahovou hodnotou, nebo pokud se v ní neustále zvyšuje.

Patologická žloutenka dětí má následující vlastnosti:

 1. běží déle než fyziologicky,
 2. vyžaduje neodkladnou léčbu
 3. vyžaduje neustálé sledování bilirubinu (každý den).

Normy bilirubinu u novorozenců

Tak, jak to stalo se známé, bilirubin u dětí je vždy vysoký. U dospělých a dětí je obvykle v rozmezí 8,5 - 20,5 μmol / l. U nově narozeného dítěte však může být koncentrace látky dokonce vyšší než 205 µmol / L.

Hladina bilirubinu v krvi dítěte, které se nedávno narodilo, se mění téměř každý den, postupně se snižuje. Míra pro týdenní dítě je považována za 205 µmol / l, u předčasně narozených dětí je však toto číslo nižší - 170 µmol / l).

U novorozenců vzrůstá bilirubin 2-4 dny po porodu. Pokud neexistují žádné negativní faktory, úroveň látky se vrátí do normálu během jednoho měsíce. Na konci prvního měsíce života dosáhne úroveň ukazatele „dospělý“.

Existují případy, kdy koncentrace látky v krvi stále stoupá. Vysoká úroveň představuje vážné ohrožení zdraví dítěte. Pokud jsou dávky vyšší než 256 µmol / L (a 172 µmol / L u předčasně narozeného dítěte), je naléhavě nutné hospitalizovat dítě, aby se snížila hladina látky v lékařských podmínkách.

Příčiny zvýšeného bilirubinu u novorozence

Vyvstává zjevná otázka: proč mají některé děti fyziologickou žloutenku snadno a bez následků, zatímco jiné děti trpí patologickým typem žloutenky, která vyžaduje chirurgický zákrok?

V těžké formě se vyskytuje patologická žloutenka na pozadí rychlého růstu bilirubinu (více než 85 μmol / l denně). Patologická žloutenka je navíc odlišná:

 1. Šíření žloutnutí pod pupkem dítěte, stejně jako na nohou a dlaních,
 2. Útlak nebo extrémní vzrušení dítěte,
 3. Barvení výkalů bílá, tmavá moč.

Faktory, které rozvíjejí bilirubinemii v dětství, mohou být:

 • těžké těhotenství a komplikace
 • onemocnění matky, jako je diabetes,
 • užívání některých léků během porodu,
 • předčasně narozené dítě
 • intrauterinní hypoxie (nedostatek kyslíku),
 • udušení plodu (asfyxie).

Kromě toho mohou být účinky patologické žloutenky u dítěte následující:

 • infekce jater,
 • neslučitelnost krve matky a dítěte,
 • obstrukční žloutenka
 • střevní obstrukce,
 • různé hormonální poruchy
 • Gilbertův syndrom a další poruchy v játrech dítěte,
 • deformity červených krvinek z genetických důvodů.

Kritickému stavu lze zabránit v případě, že je včas zaznamenáno žloutnutí dítěte.

Důsledky vysokého bilirubinu u novorozenců

Obecně velké množství bilirubinu negativně ovlivňuje zdraví dítěte. Abnormální koncentrace primárně ovlivňuje nervový systém a mozek.

Nebezpečí spočívá v tom, že se látka hromadí a vyvolává vážnou intoxikaci, což má za následek smrt nervových zakončení, mozkových buněk a dalších závažných následků.

To může být v budoucnu vyjádřeno následujícími porušeními:

 • duševních poruch
 • ztráty sluchu
 • mentální retardace
 • ztráta zraku
 • jiné odchylky.

Proto by měl bilirubin u dítěte sledovat lékař. Pokud se během vyšetření pediatr podezřívá z vývoje žloutenky u dítěte, okamžitě ho nasměruje ke studiu bilirubinu a jeho frakce.

Pokud má dítě se žloutenkou následující příznaky, je nutná neodkladná lékařská péče:

 1. ospalost, naprostá letargie,
 2. snížený sací reflex
 3. tiki, úzkost, záchvaty,
 4. zvýšení velikosti sleziny a jater,
 5. snížení krevního tlaku.

Snížení bilirubinu v krvi novorozence

Léčba vyžaduje pouze patologickou žloutenku. Fyziologický typ žloutenky přechází sám a není nebezpečný pro člověka.

Nejúčinnější léčbou bilirubinemie je léčba světelnými paprsky. Metoda se však používá stále méně a děti jsou léčeny toxickými drogami. Proto, pokud dítě není předepsána světelná terapie, může být užitečné vědět proč.

Je důležité být připraven na to, že od ozáření začne dítě ztrácet vlasy nebo odlupovat kůži. Není třeba se bát, po skončení léčebného kurzu budou všechny nepříjemné jevy probíhat samy. Je nutné aplikovat dítě častěji na prsa a ošetřovat jeho pokožku zvlhčujícími prostředky.

Fototerapie nebo léčba křemenem je výsledkem pouze v prvních dnech po narození dítěte. Pokud je žloutenka v běžící formě, pak je nemožné bez léčby léky.

Je nesmírně důležité vždy pečlivě prostudovat všechny instrukce pro lékařské přípravky předepsané lékařem. Mnohé z nich nejsou tak neškodné a mají vážné vedlejší účinky a kontraindikace. Je nutné najít lékaře pro vaše dítě, kterému můžete důvěřovat v těchto důležitých otázkách.

Při léčbě bilirubinémie má kojení velkou pomoc, zejména s kolostrum. Je nutné kojit dítě, podporuje rychlé odstranění toxinů z jeho těla a chrání před potenciálními chorobami.

Lékaři doporučují používat hodně tekutin, zejména odvar z šípků. Dítě musí zajistit dlouhodobé opalování. Pediatr může navíc jmenovat:

Zvýšený bilirubin u léčených dětí

Co když je bilirubin zvýšený?

Bilirubin je žlutozelený pigment obsažený v séru a vylučovaný žlučí. Vzniká v důsledku rozpadu hemoglobinu. Důležitou roli při výměně bilirubinu hrají játra.

Pokud je bilirubin zvýšen

Změny hladiny bilirubinu ukazují na přítomnost závažných onemocnění. Bilirubin se hromadí v krvi osoby a dosažení určité koncentrace začne pronikat do tkání a zbarví je žlutě. Tento stav se nazývá žloutenka. Odborníci dělí obstrukční žloutenku, parenchymální a hemolytickou.

Hemoglobin se nachází v červených krvinkách - lidských červených krvinkách, přenáší kyslík do tkání těla z plic. Poškozené a staré červené krvinky jsou zničeny ve slezině, játrech a kostní dřeni. Současně se hemoglobin uvolňuje a přeměňuje na bilirubin. Nově vytvořený bilirubin je nepřímý, jedovatý pro lidské tělo, zvláště pro centrální nervový systém. Proto je neutralizován jinými látkami v játrech. Navázaný - přímý bilirubin je vylučován spolu se žlučí játry a přirozeně opouští tělo. Tmavá barva výkalů často ukazuje změny hladiny bilirubinu.

Stanovení bilirubinu v krvi může být stanoveno pomocí biochemického krevního testu. Krev se odebírá ze žíly a před porodem se doporučuje nejíst alespoň osm hodin. Normální obsah celkového bilirubinu v séru je 8,5 až 20 µmol / l. Nepřímý bilirubin by neměl být větší než 17 µmol / l a rychlost přímého podání - maximálně 4,3 µmol / l.

Co když je bilirubin zvýšený?

Léčba zvýšených hladin bilirubinu je možná až po zjištění příčiny jeho zvýšení. Existují tři hlavní důvody pro zvýšení bilirubinu: zrychlená nebo zvýšená destrukce červených krvinek, zhoršený odtok žluči a zhoršené zpracování bilirubinu.

Zvýšený bilirubin pro anémii

Se zvýšenou destrukcí červených krvinek se zvyšuje obsah hemoglobinu a následně nepřímý bilirubin. Zvýšená destrukce červených krvinek může být způsobena hemolytickou anémií.

Anémie může být vrozená nebo získaná. Vrozená anémie se obvykle vyvíjí v důsledku defektů ve struktuře hemoglobinu nebo červených krvinek. A získaná hemolytická anémie je obvykle výsledkem oslabené imunity, kdy tělo začne bojovat s vlastními červenými krvinkami.

Hemolytická anémie zvyšuje hladinu nepřímého bilirubinu. Jejich příznaky jsou: žlutá barva kůže, sliznic a očí, horečka, tmavá moč, nepohodlí v levé hypochondrium, těžká únava, palpitace, bolesti hlavy způsobené snížením množství dodaného kyslíku.

Zvýšený bilirubin v malárii

To může být také způsobeno chorobami, jako je malárie a některé léky.

Zvýšený bilirubin v žloutence

Při výměně bilirubinu hraje velmi důležitý kotouč játra. Se svými chorobami nelze bilirubin neutralizovat jaterními buňkami. Ty mohou zahrnovat následující onemocnění: virovou hepatitidu A, B, C, D a E, alkoholickou hepatitidu, hepatitidu vyvolanou léky, rakovinu jater a cirhózu a další onemocnění. Během hepatitidy jsou hladiny bilirubinu zvýšené, což se projevuje žloutenkou a dalšími příznaky. Účinnost se snižuje, moč se ztmavuje, objevuje se nevolnost a hořká eruktace, teplota se může zvyšovat a nepohodlí se projevuje v pravém hypochondriu.

Zvýšený bilirubin u Gilbertova syndromu

Kromě toho může bilirubin vzrůst v důsledku dědičného nedostatku jaterních enzymů zapojených do výměny bilirubinu nebo Gilbertova syndromu. Během tohoto onemocnění se zvyšuje hladina nepřímého bilirubinu, což vede k zežloutnutí kůže, očí a sliznic.

Zvýšený bilirubin v důsledku zhoršeného odtoku žluči

Také hladina bilirubinu se může zvýšit v důsledku porušení odtoku žluči ze žlučníku nebo jater. Například při onemocnění žlučových kamenů, rakovině pankreatu nebo žlučníku. Zvyšuje hladinu přímého bilirubinu, což vede k rozvoji žloutenky a je doprovázeno následujícími příznaky: svědění, jaterní kolika, svědění a zvracení, ztráta chuti k jídlu, bolest v pravém hypochondriu, tmavá moč.

Zvýšený bilirubin u novorozence

Je také důležité zvážit, že u novorozenců je hladina bilirubinu v krvi vždy zvýšena. Vzhledem k tomu, že bezprostředně po narození dochází ke zvýšené destrukci červených krvinek. To vede k rozvoji normální fyziologické žloutenky u dětí. Pokud bilirubin výrazně roste, vede k rozvoji patologické žloutenky.

Zvýšený bilirubin u těhotných žen

Během těhotenství, zpravidla bilirubin je normální, ale v posledním trimestru je někdy pozorován nárůst, což naznačuje porušení odtoku žluči z jater. Toto zvýšení vyžaduje podrobné vyšetření, protože může indikovat onemocnění: virovou hepatitidu, cholecystitidu, hemolytickou anémii.

Pouze zjištění skutečného důvodu zvýšení bilirubinu může snížit jeho úroveň. Je-li zvýšená destrukce červených krvinek, je nutné zjistit příčinu tohoto rozpadu a jednat na něm. Pokud člověk trpí onemocněním jater, pak vzrůst bilirubinu je jednoduše symptomem, který zmizí poté, co se člověk zotaví.

Je-li příčinou vysoké hladiny bilirubinu stagnace žluči, je nutné odstranit překážku, která naráží na normální tok žluči. Tím se sníží množství bilirubinu. Pro snížení bilirubinu u novorozenců je nutné použít speciální léky - induktory nebo aktivátory jaterních enzymů. Patří mezi ně fenobarbital.

Aby se snížil bilirubin, způsobený Gilbertovým syndromem, lze fenobarbital a zixorin použít o 0,05 - 0,2 gramů denně po dobu dvou až čtyř týdnů.

Jak léčit zvýšený bilirubin

Hladina bilirubinu v krvi, která je vyšší než 17,1 μmol / l, je pro zdraví velmi špatná. Jeho zvýšení indikuje přítomnost onemocnění jater.

Jaké příznaky naznačují zvýšení bilirubinu? Pokud máte pocit nevolnosti, svědění, bolesti hlavy. Rychle se objeví únava. Může pociťovat závratě. Kůže se stává nažloutlou.

Pro snížení hladiny bilirubinu v krvi je nutné snížit zatížení jater.

K tomu potřebujete:

 • tinktury (aralia, ženšen, lemongrass);
 • Extrakt Leuzea;
 • dekory (z divokých růží a kukuřice).

Při léčbě je nutné jíst na přísné dietě. Ze stravy musíte odstranit vše - mastné, kořeněné, smažené. Vyloučit všechny nápoje obsahující alkohol!

Se zvýšením bilirubin v krvi nemůže jíst marinády a okurky. Sůl také nelze zneužít - velmi malé množství. Jídla by měla být porcována (v malých množstvích), ale často.

Chléb může být pouze šedý. Ve stravě by měla být kaše: pohanka, rýže a ovesné vločky, vařené ve vodě a ne kořeněné.

Každá tekutina - kompot, šťáva. Brusinky nemohou být!

Čaj v malých množstvích, ale káva - ne!

Váš lékař může předepsat léky:

Chcete-li snížit bilirubin, musíte vzít - "Phenobarbetal" a "Zixorin." Podle instrukcí je obvyklá dávka od 0,05 do 0,2 gramu. Průběh léčby je od 14 do 28 dnů. Není žádoucí jej užívat sami, je nutné ho předepsat ošetřujícím lékařem.

Enzymové doplňky: Festala, Mezim a pankreatin pomáhají udržovat dobré zdraví. Užívání léků - 1-2 tablety. Mohou být užívány před jídlem, během jídla a po jídle - 3x denně.

Pokud diagnóza ukázala porušení odtoku žluč, pak je třeba vzít tinktury z Aralia, ženšen, lemongrass nebo extrakt Leuzea. Dobrým efektem je odbarvování šípků, kukuřice stigmat.

Pokud je diagnostikována - biliární dyskineze, mohou se tvořit kameny. Chcete-li odstranit žlučovody z malých kamenů, musíte vzít "Ursosan". Vlastní léčba by neměla být. Poraďte se se svým lékařem. Ne vždy je možné tento lék užívat. Pokud lékař považuje za nezbytné, abyste ho předepsali, předepíše správné dávkování a léčbu.

Léčba biliární dyskineze by měla být prováděna pod stálým dohledem ošetřujícího lékaře. Pokud žádný lék nepomůže, pak bude existovat pouze jedna cesta - chirurgický zákrok.

Akné se tvoří během zánětlivých procesů v mazové žláze. Velmi často se to děje, když začíná puberta. Pokud nechcete čistit kůži, mohou dále kazit váš vzhled. Akné.

Pro řešení takového problému, jako jsou vředy v krku, je to možné jak během bolestivého hrdla, tak během exacerbace kandidózy. Nezávisle identifikovat původce onemocnění je nemožné, protože může se objevit bolest a otok.

Podivná choroba, ale ne moc příjemná, když je špička jazyka otupená. Dnes je však mnoho lidí s tímto problémem obeznámeno. Takový projev je diagnostikován jako parestézie, tj. Porušení citlivosti. Důvody.

Lidská páteř je velmi složitý systém. Obratle, sestávající z tkáně kostí a chrupavky, jsou navzájem spojeny pomocí pružných vazů. Mezi páteřemi jsou disky, které zabraňují dotyku obratlů. Celek.

Hormonální pozadí je rovnováha hormonů, která je nezbytná pro udržení zdraví lidského těla. Každá hormonální nerovnováha vede k velmi vážným problémům a poškození zdraví a pohody. To se může projevit.

Chystáme se na "tichý lov", tj. V lese na houby, doufáme, že budeme sbírat spoustu bílých hub. Koneckonců, je to velmi chutný produkt, který může být vařený, smažený, pečený, sušený a přidávaný.

Zheltushka u novorozenců. Důvody. Příznaky Léčba. Důsledky

Dětská žloutenka u novorozence je poměrně běžná. To je způsobeno akumulací bilirubinu v krvi a tkáních dítěte. Bilirubin je červenožlutý pigment vytvořený během destrukce hemoglobinu. Pokud je uložen ve velkém množství v kůži dítěte, získává charakteristickou žlutou barvu. Tento stav se nazývá žloutenka.

V krvi novorozence se zvyšuje množství bilirubinu. Pokud je jeho úroveň normální, pak není nebezpečný pro zdraví dítěte. V případě zvýšené hladiny bilirubinu v krvi však hrozí nebezpečí jeho proniknutí do mozku, což vede k poškození centrálního nervového systému.

Příčiny žloutnutí u novorozenců jsou různorodé. Patří mezi ně nekompatibilita mateřské krve s dětskou krví Rh faktorem nebo skupinou a zhoršená funkce jater, zánětlivé procesy v játrech a nedostatečně vyvinuté žlučovody.

Pokud se žloutenka nachází u novorozence v porodnici, matka a dítě nemají dovoleno jít domů. Zůstanou v nemocnici až do úplného uzdravení. Když se zjistí vysoká hladina bilirubinu v krvi novorozence, převede se na specializované oddělení.

Příznaky žloutenky u novorozenců:

Příznaky žloutenky u novorozenců zahrnují: barvení kůže a často sliznice očí v nažloutlé barvě. Navíc žloutenka mění biochemickou analýzu krve. S touto nemocí se velikost sleziny a jater nemění, moč a stolice si zachovávají svou barvu. Stav novorozence trpící žloutenkou je obvykle uspokojivý. Během těžké žloutenky u novorozence je letargie a ospalost.

Typy žloutenky u novorozenců:

U kojenců existují pouze dva typy žloutenky: patologické a fyziologické. Časté onemocnění u dětí vede k abnormální žloutence doprovázené žlutou kůží, sliznicemi úst a očí. Předložený typ žloutenky vyžaduje pečlivé pozorování lékařem.

Nejběžnější typ žloutenky je fyziologický. Tento typ žloutenky je krátkodobý, ale přesto nejběžnější. Nepovažuje se za nemoc, protože přechází sama o sobě a je spojena s nedostatečným množstvím bilirubinu v těle dítěte.

Patologická žloutenka zvyšuje velikost jater a sleziny, doprovázená ztmavlou močí a bezbarvými výkaly. V nemocnici vedla seriózní léčbu tohoto onemocnění.

Léčba žloutenky u novorozenců:

I v nemocnici jsou předepsány fototerapie, to znamená, že dítě je umístěno pod speciálními bílými a modrými lampami. Předčasně narozené děti vyžadují další léčbu v nemocnici. Nejlepším lékem pro fyziologickou žloutenku u kojenců je mateřské mléko.

Časté krmení umyje tělo dítěte. Časné mléko má navíc projímavý účinek a pomáhá rychleji vyvést bilirubin. To je důvod, proč je tak důležité připojit k prsu co nejdříve novorozence.

Normy pro prevenci zheltushki říká, že není nic lepšího než včasné použití novorozence na prsa.

Důsledky žloutnutí u novorozenců:

Následky žloutenky závisí na příčinách onemocnění, na tom, jak rychle se diagnóza provádí a na předepsané léčbě. Pokud je onemocnění detekováno co nejdříve a během včasné léčby komplikací uvedených níže, lze se mu vyhnout.

1. Pokud je množství bilirubinu v krvi vysoké, může se začít vyvíjet albuminémie - snížení hladiny albuminu v krvi.

2. Bilirubin v určitém množství může proniknout do tkáně.

3. Velká hladina bilirubinu zachycená v mozku může vyvolat nevratné účinky v těle dítěte. Výsledkem zasažení bilirubinu v mozku může být jaderná žloutenka, vedoucí k rozvoji křečových stavů, hluchotě, mentální retardaci.

4. V pozdní fázi je žloutenka někdy doprovázena nedobrovolnými svalovými kontrakcemi nebo ztrátou motorické kontroly.

Dítě má vysoký bilirubin

Bilirubin u dětí

Lidská krev je neustále aktualizována. Červené krvinky, které plní funkci dodávání kyslíku do orgánů a tkání, jsou krátkodobé: každý erytrocyt žije asi čtyři měsíce, pak umírá a hemoglobin obsažený v něm je zničen. Jedním z produktů jeho rozkladu je žlutý pigment bilirubin, který pak vstupuje do jater, prochází složitým procesem vazby na jiné proteiny, přechází do stavu rozpustného ve vodě a je vylučován z těla.

Normy bilirubinu u dětí

Obsah bilirubinu v krvi závisí na věku osoby a na jejím zdravotním stavu. Tato látka v těle je ve dvou modifikacích: volná (nepřímý bilirubin) a vázaná (přímý bilirubin). V klinické praxi se analyzuje jak celkové množství pigmentu v krvi, tak obsah přímého a nepřímého bilirubinu.

Pokud jsou červené krvinky zničeny příliš rychle nebo játra nezvládají zpracování hemoglobinu uvolněného z nich, zvyšuje se množství žlutého pigmentu. Vysoký bilirubin u dítěte je jedním z nejdůležitějších známek, které umožňují identifikovat vrozené patologické stavy vývoje jater a žlučových cest, stejně jako léze těchto orgánů, které mají infekční nebo toxické příčiny.

Celkový bilirubin u dětí se obvykle pohybuje v rozmezí od 8,5 do 20,5 μmol / l, zatímco hladina přímého bilirubinu by neměla překročit 4,3 μmol / l. Výjimkou jsou novorozenci, u nichž je obsah žlutého pigmentu v krevní plazmě vždy nadhodnocen. To je dáno tím, že v okamžiku narození v těle drobků začíná specifický fetální hemoglobin kolaps, který pomohl dítěti dostat kyslík přímo z mateřské krve během vývoje plodu. Výměna fetálního hemoglobinu za normální nastává velmi rychle (doslova během několika dnů). Toto produkuje velké množství bilirubin, se kterým játra novorozence nemohou vyrovnat se. Proto má mnoho dětí žloutnutí kůže a očí (tzv. Fyziologická žloutenka). V nepřítomnosti malformací jater tento stav zmizí do konce druhého týdne života dítěte.

Zvýšené hladiny bilirubinu u dětí: příčiny a nebezpečí

U novorozenců s plnou funkcí by obsah bilirubinu v plazmě neměl překročit 256 μmol / l. U předčasně narozených nebo oslabených dětí je tento parametr 171 µmol / L. Silné překročení těchto hodnot naznačuje, že existují vážné zdravotní problémy. Zvláště znepokojivé jsou případy, kdy je vysoký bilirubin u dítěte kombinován s následujícími příznaky:

 • Trvalé zežloutnutí kůže a bílých očí;
 • Změna barvy moči (zvýraznění barvy piva nebo čaje);
 • Zabarvení vápníku;
 • Otok tkání;
 • Deprese reflexů;
 • Snížený svalový tonus;
 • Příznaky zánětlivého procesu, pozorované v obecné analýze krve (vysoký počet leukocytů, zvýšená hladina ESR).

Kromě malformací jater nebo žlučových cest může být příčinou tohoto stavu hemolytické onemocnění novorozenců (HDN), které se často vyvíjí u Rh-pozitivních dětí narozených Rh-negativním matkám.

Zvýšené hladiny bilirubinu u dětí nejsou bohužel pouze diagnostickým znakem. Nenavázaná forma tohoto pigmentu je jedovatá. Nepřímý bilirubin je špatně rozpustný ve vodě a nemůže být volně vylučován z těla močí a výkaly, snadno se však spojuje s tuky a aktivně ničí buněčné membrány. S vysokou koncentrací bilirubinu v krvi hrozí největší nebezpečí centrální nervový systém, zejména mozek. Lékaři proto pečlivě sledují stav ohrožených mladých pacientů a pravidelně opakují biochemické krevní testy na bilirubin u dětí. Rodiče by neměli takové schůzky odmítat. Ignorování rad odborníků v tomto případě může vést k situaci, která ohrožuje život dítěte.

Zvýšený bilirubin u novorozenců: příčiny, účinky, léčba

Bilirubin je produkt rozpadu červených krvinek. Malé množství je vždy obsaženo v krvi, je bezpečně a aktivně neutralizováno jaterními enzymy, poté vylučováno močí a stolicí. V děloze matky v krvi dítěte obsahuje speciální fetální (fetální) hemoglobin. Je nezbytné, aby tělo plodu mělo zvýšený podíl kyslíku z mateřské krve.

Při narození dítě začne dýchat plícemi, kyslík se stává dostatečným a fetální hemoglobin ztrácí svůj význam. To je aktivně zničeno, což vede k hodně hemoglobin, který je přeměněn na bilirubin. Je aktivně zpracován játry, ale v neonatálním období není dostatek enzymů, které by přeměňovaly nadbytečný bilirubin na netoxické sloučeniny. V prvních dnech života dítěte může být u novorozenců pozorován vysoký bilirubin. Pokud nepřekročí určité limity na 256 µmol / l pro full-term a 171 µmol l pro předčasné - takový zvýšený bilirubin dává fyziologickou žloutenku od novorozence. Pokud hladiny zvýšeného bilirubinu, které byly stanoveny v krvi novorozence nebo pomocí kožního nástroje, překračují tyto limity, je takové zvýšení nebezpečné pro zdraví dítěte.

Co znamená zvýšení bilirubinu u novorozenců? Pokud hodnoty bilirubinu v prvním nebo následujících dnech života překročí standardy, může to znamenat vrozené nebo vyvíjející se poporodní problémy jater, přítomnost hepatitidy nebo patologické destrukce červených krvinek (hemolýza). To také vyvíjí žloutenku doprovázenou extrémně vysokou hladinou bilirubinu u novorozenců. To je obzvláště nebezpečné, pokud se vytvoří mnoho nepřímých (toxických, nevázaných) bilirubinů, které mohou poškodit nervový systém, zejména jádra v mozku a kůře.

Příčiny vysokého bilirubinu u novorozence

Pokud hovoříme o patologickém nárůstu bilirubinu u novorozenců, může to být dost důvodů. V tomto stavu, žloutenka je obvykle intenzivní, nastane brzy a trvá dlouhou dobu, množství bilirubinu v krvi překročí maximální přípustné a bezpečné normy pro dítě.

Příčiny zvýšeného bilirubinu u novorozenců mohou být skryty v játrech samotných a v jeho enzymovém systému, stejně jako v červených krvinkách, nebo vlivu jakýchkoli vnějších faktorů (infekce, toxiny). Co způsobuje vyšší bilirubin u novorozenců? V první řadě je stav Rh konfliktu nebo neslučitelnost krevní skupiny. Výsledkem je, že červené krvinky dítěte jsou napadeny protilátkami a zničeny ve velkém počtu. Výsledný přebytek hemoglobinu znamená přebytek bilirubinu. Dalším důvodem pro zvýšení bilirubinu u novorozenců jsou genetické abnormality ve struktuře červených krvinek nebo v práci sleziny a jater. Současně mohou být defektní erytrocyty zničeny sebemenšími pohyby, dokonce i únikem do cév, nebo játry a sleziny. To také vede ke zvýšení bilirubinu.

Dalším důvodem, proč může být bilirubin zvýšen u novorozence, je střevní onemocnění, kdy žluč a produkty odvozené od bilirubinu nemohou být normálně vylučovány stolicí.

Další příčiny zvýšeného bilirubinu u novorozenců jsou poškození jater infekcí, poruchy odtoku žluči v důsledku vrozených vad žlučového systému nebo hormonální poruchy.

Někdy je pro zkušené lékaře dokonce obtížné zjistit, proč se bilirubin zvyšuje u novorozenců nebo proč se bilirubin zvyšuje u novorozence. Dále jsou vyžadovány další vyšetření dítěte - ultrazvukové vyšetření břišní dutiny, rentgen, série laboratorních testů a konzultace chirurgů, genetiků a hematologů.

Vysoký bilirubin u novorozence: účinky

Bilirubin, zejména jeho nepřímá frakce, ve zvýšených koncentracích má toxické účinky na tělo dítěte. Účinky zvýšeného bilirubinu u novorozenců mohou být velmi závažné, dokonce nevratné změny v nervovém systému a dalších orgánech.

Jaké je nebezpečí vysokého bilirubinu u novorozenců, pokud není včas rozpoznáno? Dítě se stává ospalé a letargické, jeho vrozené reflexy se snižují - špatně jí, hodně spí a získává malou váhu. Drobky drasticky zvyšují játra a slezinu, bilirubin se hromadí v nervovém systému. V tomto případě se nervová tkáň obarvila žlutě a narušila jejich práci. Při včasné léčbě je však tento stav reverzibilní.

Co jiného je zvláště nebezpečné zvýšení bilirubinu u novorozenců?

Pokud není časem pozorována prudce zvýšená hladina bilirubinu u novorozenců, může se s rozvojem záchvatů vyvinout jaderná žloutenka.

Pokud tento stav nezačne okamžitě, dítě bude mít nezvratné účinky zvýšeného bilirubinu u novorozenců ve formě paralýzy končetin, mentální retardace a hluchoty.

Léčba zvýšeného bilirubinu u novorozenců

S vysokým bilirubinem novorozenec nutně vyžaduje léčbu. Pro odstranění přebytečného toxického bilirubinu z těla je nutné použít soubor opatření. Jedná se především o použití fenobarbitalu nebo podobných léků ke stimulaci zrání těchto enzymů, které zpracovávají toxické formy bilirubinu. Souběžně s nimi používají preparáty cholagogue, vitamínové komplexy a glukózu pro udržení těla a pomoc při odstraňování toxického bilirubinu.

Pokud je bilirubin zvýšen u novorozence, je indikována také světelná léčba. Dítě je umístěno pod zdrojem ultrafialového záření, kde je měřeno "slunečními paprsky". Ultrafialový efekt na kůži, kde se u novorozence zvýšil bilirubin. Při působení ultrafialového toxického bilirubin jde do netoxických sloučenin, které se postupně vylučují močí po celý den. To pomáhá aktivně eliminovat bilirubin nahromaděný v kůži a snižovat jeho koncentraci v krvi. Fototerapie (fototerapie) se provádí několik dní s celkovou dobou trvání až 96 hodin. Během této doby můžete významně snížit toxické koncentrace bilirubinu v těle.

Děkuji, váš hlas je přijat

Bilirubin je u dítěte zvýšen

„Dítě se zvedlo

Zvýšil se celkový bilirubin. Příčiny zvýšeného bilirubinu v krvi. Dieta se zvýšeným bilirubinem

Během hepatitidy jsou hladiny bilirubinu zvýšené, což se projevuje žloutenkou a dalšími příznaky. Při výměně bilirubinu hraje velmi důležitý kotouč játra. Často je vysoká hladina bilirubinu v krvi zjištěna v testech u těhotných žen. Existují tři hlavní důvody pro zvýšení bilirubinu: zrychlená nebo zvýšená destrukce červených krvinek, zhoršený odtok žluči a zhoršené zpracování bilirubinu.

Ale je to normální, nyní uvažujme o jeho ztrátách a patologických podmínkách. Takové případy zahrnují ikterický syndrom jakéhokoliv geneze, protože odhaluje zvýšení hlavního metabolitu bilirubinu. Dále, z hepatocytů, vstupuje do žluči a ve svém složení je vylučován do střeva během trávení.

Zvýšil se celkový bilirubin. Příčiny zvýšeného bilirubinu v krvi. Dieta se zvýšeným bilirubinem

Důvodem jsou těžké destruktivní změny v játrech. Příčiny zvýšeného bilirubinu v krvi tedy spočívají ve skutečnosti, že hepatocyty nemohou adekvátně fungovat, a to buď v důsledku zánětu v nich, nebo v důsledku jejich nedostatečného počtu.

Nepřímý a přímý bilirubin: rysy výměny

Pokud je tedy celkový bilirubin zvýšen u dítěte ihned po narození nebo několik hodin po něm, a kůže a sliznice mají jasný ikterický odstín, pak byste neměli okamžitě ozvat alarm. Měla by však být podporována fyzioterapií, hepatoprotektory, správným životním stylem bez rizikových faktorů a speciální dietou se zvýšeným bilirubinem.

V důsledku zničení hemoglobinu se vytvoří sloučenina nazývaná bilirubin. Během dne může osoba tvořit přibližně 100-200 mg bilirubinu. Tato látka je žlutohnědá, která při vyjmutí z těla dává barvu žluči, výkalům a moči. Bilirubin může být přímý a nepřímý. V první fázi transformace vzniká z hemoglobinu nepřímý bilirubin, je v krvi a pro další fázi transformace musí vstoupit do jater.

Bilirubin je normou

Výsledná sloučenina se nazývá přímý bilirubin. To je přes žlučové kanály, které jsou vylučovány do střeva, a pak kompletně evakuován z těla. V séru, který je transportován do jater, lze normálně detekovat velmi malé množství nepřímého bilirubinu. Po porodu se normalizuje odtok žluči a hladiny bilirubinu. Také, aby se nějakým způsobem snížila hladina bilirubinu v krvi, musíte dodržovat doporučení lékařů o výživě.

Jak snížit hladinu bilirubinu v krvi

Základem stravy se zvýšeným bilirubinem je dušená zelenina, libové maso, vařené nebo parní ryby, tvarovaný tvaroh, nízkotučné zakysané smetany, kefír, ryazhenka a varenety. Tyto bylinky lze používat jak po jednom, tak ve formě poplatků. Mozek trpí vysokou hladinou bilirubinu, protože metabolické produkty se k němu dostávají a mají škodlivý účinek. Proto je nutné zahájit vyšetření a léčbu, pokud je co nejdříve zjištěn vysoký bilirubin a vždy pod dohledem zkušených odborníků.

Co je bilirubin?

Změny hladiny bilirubinu ukazují na přítomnost závažných onemocnění. Bilirubin se hromadí v krvi osoby a dosažení určité koncentrace začne pronikat do tkání a zbarví je žlutě. Tento stav se nazývá žloutenka. Poškozené a staré červené krvinky jsou zničeny ve slezině, játrech a kostní dřeni. Současně se hemoglobin uvolňuje a přeměňuje na bilirubin.

• Bilirubin u novorozenců

Pro normální metabolismus a energii v těle potřebuje neustálý přísun substrátů zvenčí, tj. Potravou, vodou a vzduchem. Poslední z nich je součástí červených krvinek, jediných buněk, které nesou kyslík v naší krvi, a proto je výměna železa pro tělo tak důležitá. Jedním z fyziologických procesů, ve kterých dochází ke ztrátě železa, je menstruace a těhotenství u žen.

Pokud byla ztráta zanedbatelná, podaří se jí v krátké době doplnit a zároveň pacient nemá žádné příznaky nedostatku (sideropenický syndrom). Existují však nemoci, při nichž se udržuje objem železa, ale jeho výměna je prudce narušena.

Bilirubin je žlutozelený pigment obsažený v séru a vylučovaný žlučí. Léčba lidových prostředků se zvýšeným bilirubinem také poskytuje dobré výsledky a může být použita v komplexní terapii.

Trochu k tématu:

Žlutozelený pigment bilirubin je produkt rozpadu hemoglobinu v krvi. Tento prvek je obsažen v séru a žluči každé osoby. Játra hrají v metabolickém procesu této látky velmi důležitou roli, a proto okamžitě reagují na její zvýšení. Například, se zvýšeným bilirubinem, osoba má známky žloutenky (zažloutnutí kůže, stejně jako sklera očí a sliznic).

Kromě toho, zvýšený bilirubin obvykle doprovází známé jaterní onemocnění, hepatitidu. Také překročení normy může být příznakem krevního onemocnění (hemolytická anémie).

Co je třeba udělat, jaká opatření by měla být přijata, pokud je bilirubin zvýšený, příčiny, léčba, jaký zdravotní stav je to? Tyto otázky se týkají mnoha lidí, jejichž krevní testy ukázaly přebytek normy této látky. Proto dnes o tom budeme hovořit podrobněji:

Norm bilirubin - co to je?

Musíte vědět, že toto sérum obsahuje tuto látku v přímé formě (vázané) a nepřímé formě (zdarma). Celkový bilirubin se stanoví přidáním přímého a nepřímého množství. Je třeba mít na paměti, že míra přímého bilirubinu je 75% celkového množství.

Pro zjištění koncentrace této látky (všechny tři její frakce) se vyšetřuje žilní krev. V závislosti na výsledcích studie je učiněn závěr o přítomnosti nebo nepřítomnosti určitých patologických stavů v těle.

- nepřímý bilirubin - ne více než 17,1 μmol / l, - přímý - ne více než 4,3 μmol / l,

- celkový - měl by být od 8,5 do 20,5 µmol / l.

Proč je bilirubin zvýšen? Příčiny stavu

Mezi příčiny zvýšení bilirubinu patří nejčastější příčiny výskytu těchto onemocnění, jako jsou:

- Krevní onemocnění (anémie), kdy se počet životaschopných červených krvinek dramaticky zvyšuje.

- Imunitní poruchy, kdy imunita vykazuje chybnou agresi vůči normálním erytrocytům (hemolytické onemocnění novorozenců, stejně jako rhesus - konflikt mezi tělem dítěte a tělem matky).

- Příčinou může být destruktivní účinek toxických nebo chemických látek na normální krevní buňky.

- Onemocnění jater: všechny typy hepatitidy, které ničí jaterní buňky, stejně jako žloutenka.

- Porušení odtoku žluči, když se nemůže volně pohybovat podél žlučových cest. To je pozorováno u cholelitiázy s dyskinezí žlučníku. Porušení může být způsobeno pakreatitidou, různými nádory, jizvami. Pohyb žluči je blokován zvětšenými lymfatickými uzlinami, které jsou blízko žlučového traktu.

- Alkohol, chemická otrava a otrava drogami, nedostatek vitaminu B12. Příčinou zvýšeného bilirubinu může být Gilbertův syndrom (dědičný nedostatek jaterních enzymů), stejně jako poměrně běžná fyziologická žloutenka novorozenců.

Co dělat, když je bilirubin zvýšený? Léčba stavu

K tomu, aby léčba zvýšeného bilirubinu dávala smysl, musíte nejprve zjistit důvod jeho zvýšení, zjistit, co to je? Po diagnóze je nutné přijmout opatření k léčbě základního onemocnění.

Pokud je například bilirubin zvýšen v důsledku porušení odtoku žluči, bude nutné odstranit překážku. Lékař předepíše léky, které zlepšují sekreci žluči. Možná budete muset odstranit kámen z žlučníku.

Pokud je příčinou hepatitida, je předepsána antivirová léčba, pokud jsou toxiny poškozeny v játrech, jsou předepsány adsorbenty a beta-protektory.

Kromě toho, aby tento enzym do normy, budete muset změnit svůj jídelníček. Nezahrnuje kořeněné, solené, uzené výrobky, alkohol. Smažená, mastná jídla, silný čaj, sladká soda, sladkosti jsou kontraindikovány.

Chcete-li zmírnit játra, žlučníku, vyčistit střeva, jíst zeleninu, ovoce (čerstvé, vařené a pečené), v nabídce najdete i fermentované mléčné výrobky. Jezte málo, ale častěji. Nemůžete se přejídat, stejně jako hladovět. U cholelitiázy je předepsána speciální terapeutická strava.

Při léčbě zvýšeného bilirubinu používejte produkty z arzenálu tradiční medicíny. Například je užitečné vzít si tinkturu, infuze, odvar z heřmánkové byliny St. John's wort. Tyto prostředky pomohou očistit a zlepšit játra.

Je třeba poznamenat, že identifikace tohoto enzymu je pod jeho normou, měla by také upozornit. Samozřejmě, častěji pacienti trpí zvýšeným bilirubinem, spíše než sníženým. Na základě provedených studií však byla prokázána souvislost mezi rozvojem koronárních srdečních onemocnění a signifikantně sníženým enzymem bilirubinem. To znamená, že riziko srdečního infarktu (cévní mozková příhoda) je mnohem vyšší přesně na úrovni snížené a nikoliv zvýšené.

Pokud se rychlost bilirubinu významně odchyluje v jednom směru nebo v jiném směru, nezapomeňte se poradit s lékařem. Je pravděpodobné, že tato odchylka je známkou jakékoli nemoci vyžadující lékařský zásah. Požehnej vám!

Související zprávy
Komentáře (0)

Zvýšený bilirubin u novorozenců - je to nebezpečné nebo ne?

Bilirubin je žlutý žlučový pigment, který se nachází v krvi a vzniká během rozpadu krevních bílkovin a hemoglobinu. U všech novorozenců je hladina bilirubinu v krvi zvýšena a může dosáhnout hodnoty 205 µmol / l a ještě více. Pro srovnání, u dětí starších než 1 měsíc a dospělých, je ukazatel bilirubinu v krvi normálně roven 8,5-20,5 μmol / l.

Příčiny zvýšeného bilirubinu

Vysoká hladina bilirubinu v krvi novorozence je vysvětlena přirozenými fyziologickými procesy probíhajícími během vývoje plodu. Když je dítě v břiše své matky, nedýchá sám, ale přijímá kyslík z mateřské krve spolu s fetálním (fetálním) hemoglobinem obsaženým v červených krvinkách. Po narození dítěte je fetální hemoglobin v jeho těle zničen, protože již není nutný, a je přeměněn na bilirubin. U novorozenců jsou proto diagnostikovány zvýšené hladiny bilirubinu.

Tento typ bilirubinu (nevázaný nebo nepřímý) je nerozpustný ve vodě, což je důvod, proč ho ledviny nemohou odstranit z těla močí. Bude to v krvi novorozence, dokud nezačne dětský enzymový systém aktivně pracovat a přeměnit jej na přímý (vázaný) bilirubin, který je vylučován z těla spolu s výkaly a močí.

Novorozená žloutenka

Vysoká koncentrace bilirubinu v krvi dítěte je příčinou vzniku takového stavu jako žloutenka novorozenců. Zevně se žloutenka projevuje barvením kůže a sliznic dítěte žlutě. Lékaři rozlišují mezi fyziologickou a patologickou žloutenkou.

Fyziologická žloutenka novorozenců se objevuje u 70% dětí po dobu 3-4 dnů života. A po určité době, kdy enzymový systém dítěte začne pracovat normálně, přechází bez stopy, aniž by to poškodilo zdraví.

Pokud se žloutenka projeví u novorozence první den nebo 7 dní po porodu, chodidla a dlaně jsou zbarveny žlutě, hladina bilirubinu v krvi se neustále zvyšuje, moč dítěte je tmavý a výkaly jsou bezbarvé, pak lékaři diagnostikují patologickou žloutenku. Následující důvody mohou vést k rozvoji takové podmínky:

 • imunologický konflikt mezi matkou a dítětem na Rh faktoru nebo krevní skupině;
 • geneticky determinovaná fermentopatie (nedostatek enzymů);
 • hemolytické onemocnění novorozence;
 • patologie žlučovodu, sepse, hepatitida;
 • obstrukční žloutenka (nedostatečný tok žluči);
 • přítomnost endokrinních onemocnění u novorozence;
 • konstituční jaterní dysfunkce (Gilbertův syndrom);
 • střevní obstrukce.

Hlavní metodou diagnostiky žloutenky je vyšetření bilirubinu a jeho frakcí na dětskou krev. Na základě výsledků této analýzy a vyšetření novorozence provede lékař diagnózu a v závislosti na závažnosti onemocnění předepíše odpovídající léčbu.

Jak nebezpečné je zvýšení bilirubinu?

Zvýšená koncentrace bilirubinu v krvi novorozence představuje nebezpečí pro zdraví dítěte. Albumin, který je v krvi, nebude schopen neutralizovat velké množství bilirubinu a dostane se do nervového systému, pro který je toxin. Bilirubin má negativní vliv na centrální nervový systém a mozek dítěte. Lékaři tento stav označují za jadernou (bilirubinovou) encefalopatii. To se projevuje v první den těchto příznaků:

 • zvětšená slezina a játra;
 • snížení krevního tlaku;
 • zvýšená motorická aktivita a záchvaty;
 • snížený sací reflex;
 • zvýšená ospalost.

Pokud se jaderná encefalopatie okamžitě nezačne hojit, může se u dítěte během šesti měsíců vyvinout patologie, jako je ochrnutí, mentální retardace a ztráta sluchu. Lékaři proto velmi pozorně sledují novorozence se zvýšenými hladinami bilirubinu v krvi, aby v případě potřeby včas předepsali účinnou léčbu mladým pacientům.

Jak snížit hladinu bilirubinu v krvi?

Aby se snížila koncentrace bilirubinu v krvi novorozence na normální hodnotu, lékaři používají takový způsob, jako je fototerapie nebo fototerapie. Když ultrafialové světlo zasáhne kůži novorozence, nepřímý bilirubin se přemění na lumirubin, který se snadno vylučuje z těla spolu s močí a výkalem. V některých případech fototerapie vyvolává vedlejší účinky, jako je uvolněná stolice a odlupování kůže. Po ukončení léčby vymizí vedlejší účinky samy. Také lékaři doporučují, kdykoli je to možné, chodit s dítětem za nepřímého slunečního světla.

Pokud je u novorozence diagnostikována abnormální žloutenka způsobená jakoukoli nemocí, pak lékař kromě fototerapie předepíše léčbu a hlavní onemocnění.

Zvýšený bilirubin u novorozenců není nebezpečný, pokud matka a lékaři pozorně sledují dítě a adekvátně reagují na změnu barvy kůže a skléry.

Zdroje: http://liopauhj.ru/694111428-bilirubin-obshhiy-povyshen-prichiny-po/, http://www.rasteniya-lecarstvennie.ru/11579-bilirubin-povyshen-prichiny-lechenie-chto-eto.html, http://ymadam.net/deti/zdorov-e-rebenka/povyshennyj-bilirubin-u-novorozhdennykh-eto-opasno-ili-net.php

Zatím žádné komentáře!

Bilirubin je u kojence zvýšen

Vysoký bilirubin u novorozenců

Bilirubin je látka, která ve své čisté formě připomíná kosočtverečné hnědé krystaly. Je to jedna ze základních složek žluči, která je výsledkem rozpadu bílkovin hemoglobinu, cytochromu a myoglobinu.

Obsah bilirubinu v krvi je jedním z důležitých ukazatelů, kterému je věnována pozornost při posuzování výsledků testů dítěte. Ve formuláři uvidíte tři čísla:

 • přímá bilirubinová (vázaná) - neutralizovaná frakce připravená k odstranění z těla;
 • nepřímé (volné) - nedávno vytvořené, které neměly čas se „spojit“ v játrech; je to přesně to, co je toxické a nebezpečné;
 • celkem - celkové množství přímých a nepřímých látek.

Ale co když byl zvýšený bilirubin nalezen v krvi novorozenců? Jak může být nebezpečný? Jaké jsou důsledky jeho pozvednutí? Jaké jsou příznaky a pokyny pro léčbu? O tomto našem článku.

Kde je norma a kde je patologie?

Musím říci, že u novorozenců je taková věc jako fyziologická žloutenka, a to je norma. Téměř všechny děti čelí podobnému jevu, a to je důvod, proč. Když je plod v děloze, dochází k okysličování prostřednictvím speciálního typu hemoglobinu - plodu.

Jakmile se dítě narodí, fetální hemoglobin je aktivně zničen, nahrazen normálním a s ním je uvolněn nepřímý bilirubin. Vzhledem k tomu, že je nerozpustný, což znamená, že nemůže být vylučován ledvinami, po určitou dobu cirkuluje nepřímý bilirubin v dětské krvi až do zrání enzymových jaterních systémů. Proto bude koncentrace této látky u novorozenců vždy významně vyšší než koncentrace měsíčního dítěte.

Jakmile enzymy začnou fungovat normálně, nepřímý bilirubin se stane přímým a snadno se vylučuje z těla dítěte. Kvůli své dlouhé přítomnosti se mu však podaří namalovat žlutou kůži a sliznice. Tento jev se nazývá fyziologická žloutenka. V tomto případě se za normální považují následující indikátory.

Norma u dětí do 1. měsíce

25%. Ve špičce ne více než 10% z celkového počtu.

Známky fyziologické žloutenky:

 • pozorováno nejdříve 36 hodin po porodu;
 • Intenzita barvy kůže je nejvýraznější na 4-5 den, po kterém postupně klesá;
 • bilirubin je zvýšený, ale nepřekračuje 256 µmol / l;
 • do 14. dne se indexy snižují, zatímco ukazatele předčasných se ve třetím týdnu života přibližují normálu;
 • dítě se cítí dobře, nejsou žádné známky letargie, sání.

Stanovení hladiny bilirubinu nastává v porodnici, kdy se krev odebírá z paty novorozence. Děti jsou pod dohledem během zheltushki, ale ve většině případů, speciální zacházení není nutné.

Někdy fyziologické zheltushka se cítí týden po narození. Důvodem takové "pozdní" žloutnutí se stává mateřské mléko. Faktem je, že obsahuje velké množství estrogenů a tento hormon zabraňuje normální eliminaci bilirubinu z těla.

Když mluvíme o patologii

Hyperbilirubinémie u novorozenců může indikovat vývoj specifické patologie. Vysoký bilirubin u novorozence je nebezpečný v tom, že je toxický při vysokých koncentracích a může proniknout do hematoencefalické bariéry, ovlivňující nervový systém a mozek.

S bilirubinovou encefalopatií je pozorován nárůst velikosti jater a sleziny, pokles sání a pokles krevního tlaku. Dítě se chová neklidně, nebo naopak spí neustále, pomalu. Někdy jsou křeče. Tato patologie by měla být léčena okamžitě.

Důvody pro rozvoj této podmínky mohou být následující:

 1. Hemolytické onemocnění. Vyskytuje se v důsledku nekompatibility Rh faktorů krve matky a plodu. Problém často začíná v děloze. Pokud je matka Rh-negativní a dítě je Rh-pozitivní, dochází k Rh-konfliktu. To je stav, kdy tělo matky produkuje protilátky, které zničí červené krvinky dítěte. Rozpad červených krvinek znamená zvýšení bilirubinu. Situace je velmi vážná.
 2. Intrauterinní poškození jater plodu, například virem hepatitidy.
 3. Novorozenec má porušení odtoku žluči.
 4. Dědičná patologie, fermentopatie.
 5. Anémie
 6. Nádory žlučníku.

Příznaky patologické žloutenky:

 • objeví se doslovně bezprostředně po narození, během prvního dne;
 • vysoký bilirubin, dosahující kritických ukazatelů;
 • kůže je zcela zbarvená, včetně chodidel a dlaní;
 • tzv. pivní moč, charakteristická tmavá barva, výkaly bezbarvé;
 • byla prokázána existence imunitního konfliktu mezi matkou a novorozencem;
 • žloutenka prodloužená v čase, zvlněná.

Zásady léčby

Před zahájením léčby je důležité znát příčinu tohoto stavu. Léčba novorozenců je bezpochyby prováděna výhradně lékařem a nikoliv doma. Následující informace slouží pouze pro informační účely.

 1. Fototerapie Dítě je umístěno pod speciální lampu. Nepřímý bilirubin se pod jejich vlivem transformuje z přímého (rozpustného) a rychle, do 12 hodin, se vylučuje močí a výkaly z těla. Je tak možné snížit celkový výkon. Procedura může být naplánována na 48 po sobě jdoucích hodin nebo rozdělena do několika sezení v intervalech 3 hodin.
 2. Zavedení infuzních roztoků. To znamená intravenózní podání detoxikačních činidel nebo glukózy, jejichž účelem je ředit koncentraci bilirubinu v krvi a usnadnit jeho eliminaci. Používá se jako nouzové opatření.
 3. Léky, které zlepšují tok žluči, pokud problém souvisí s jeho průchodem.
 4. Dejte pít kapalinu, často aplikován na hrudník (pokud důvod není v konfliktu Rhesus). Včasné kojení znamená, že dítě bude zkoušet kolostrum, které má projímavý účinek a pomůže rychlejšímu vypuštění původních výkalů. Má však vysoký obsah bilirubinu.

Shrňte

Ve většině případů, snížit koncentraci bilirubinu v krvi není tak těžké, co je nejdůležitější, nenechte si ujít čas. Dokonce i patologická žloutenka u kojenců je léčitelná. Proto včas provádějte testy, konzultujte s lékaři a poražte podobné podmínky!

Co je bilirubin?

Největší příčinou obav je, že u novorozenců není hematoencefalická bariéra plně vyvinuta a bilirubin vstupuje do mozku, kde se hromadí v mozkové tkáni, což způsobuje vážné neurologické poškození.

Bilirubin je speciální žlutozelený pigment obsažený v krvi a žluči, který vzniká v důsledku rozpadu červených krvinek - červených krvinek. Erytrocyty, které sloužily tomuto termínu, se rozpadly a zároveň tvoří toxický hemoglobin, který se skládá z molekul hemu a globinu.

Když identifikujeme nebezpečí, tělo se snaží zbavit toxického hemoglobinu, konkrétně z hemu, který je v procesu enzymatického přechodu přeměněn na bilirubin.

Existují přímé (připojené) a nepřímé (nevázané nebo volné) bilirubiny, které nakonec tvoří společný bilirubin. Nepřímý bilirubin nemůže být vylučován močí, protože není schopen se v kapalině rozpouštět. Proto se v budoucnu kombinuje se sérovým albuminem, proteinem obsaženým v krvi, a v této formě je transportován do jaterních buněk v krevním řečišti, kde je přeměněn na přímý bilirubin a vylučován do žlučníku.

Bilirubin u novorozenců

Fyziologická žloutenka nebo zvýšený bilirubin je běžný. Důvody pro zvýšení bilirubin u novorozenců je to játra nově narozeného dítěte nefunguje jak to dělá u dospělého, a proto nemůže správně vyrovnat se s bilirubin. Není překvapující, že u novorozenců je často diagnostikována zvýšená hladina bilirubinu v krvi.

Žloutenka, která doprovází novorozence, obvykle není důvodem k obavám, a to během prvních dvou týdnů života zmizí samo. Během této doby může lékař doporučit test bilirubinu pro stanovení závažnosti žloutenky.

Pokud hladina bilirubinu v krvi nedosáhne limitní hodnoty, není nutná žádná léčba. Pokud je však zjištěn zvýšený bilirubin, je to důvod k obavám a tyto děti by měly být v nemocnici sledovány.

Chronicky vysoké hladiny bilirubinu u novorozenců mohou interferovat s normální funkcí mozku a mohou vést k duševním poruchám, mentální retardaci, ztrátě sluchu a vidění.

Hladina bilirubinu

Pro stanovení hladiny bilirubinu můžete použít jednoduchý krevní test. Analýza bilirubinu se provádí 3-4 dny po porodu.

Norma bilirubinu u dětí ve 3. den života - až 256 µmol / l, pokud se dítě narodilo v čase; až 171 µmol / l, pro předčasný porod.

Rizika spojená se zvýšeným bilirubinem

Albuminový protein pomáhá dětskému tělu řešit toxický (zvýšený) bilirubin. Příliš vysoký bilirubin u novorozence však neumožňuje albumin zcela blokovat jeho toxický účinek, takže nervový systém trpí - nervová centra a mozek. V tomto případě již hovoří o bilirubinové encefalopatii nebo jaderné žloutence, která se projevuje snížením sacího reflexu, křečí a výrazné ospalosti. Při dlouhodobé absenci léčby tento typ žloutenky ohrožuje dítě ochrnutím, hluchotou a mentální retardací.

Léčba zvýšeného bilirubinu u kojenců

Před několika lety, aby se snížil bilirubin u novorozence, fenobarbital, choleretic drog, kyseliny askorbové a glukózy byly předepsány, což urychlilo jeho odstranění z těla. Dnes, mnoho odborníků tvrdí, že lékařské ošetření fyziologické žloutenky není nutné.

Dosud nejúčinnějším a nejúčinnějším v boji proti toxickému bilirubinu je fototerapie nebo světelná terapie, kdy je dítě osvětleno ve speciální komoře (průběh trvá 96 hodin).

Světlo přeměňuje toxický bilirubin na netoxické deriváty - lumirubin, který se vylučuje z těla po 12 hodinách spolu s močí a výkalem. Z vedlejších účinků takovéto světelné terapie je možné zvážit zvýšenou ospalost u kojenců, stejně jako olupování kůže a volnou stolici. Po ukončení léčby však všechny příznaky zmizí.

Prevence zlepšení bilirubinu

Nejlepší prevencí fyziologické žloutenky u dětí je dobře zavedené kojení.

Vzhledem k tomu, že v takovém stavu jsou děti náchylné ke zvýšené ospalosti, musí být pro krmení probuzeny. Kolostrum má laxativní účinek, proto urychluje proces vylučování výkalů spolu s toxickým bilirubinem. Pokud nemáte včas očistit tělo dítěte, pak bilirubin ze střeva může být opět nasát do krevního oběhu, což situaci dále zhoršuje.

Bilirubin u kojenců

Fyziologická žloutenka, spojená se zvýšením hladiny bilirubinu v krvi, se projevuje u více než 50% dětí ve 3. den po porodu. Nebezpečí žloutenky spočívá ve skutečnosti, že u dětí (zejména novorozenců) je hematoencefalická bariéra ve stadiu zrání. Proto se přebytek bilirubinu hromadí v mozkových tkáních, působí na něj toxicky a způsobuje vážné poškození centrálního nervového systému, duševních poruch, částečné nebo úplné ztráty sluchu, vidění.

Základní pojmy Bilirubin

Lidská krev a žluč obsahují speciální žlutozelený pigment vytvořený po rozpadu červených krvinek - bilirubinu.

Rozlišujte mezi volným (nepřímým) a vázaným (přímým) bilirubinem. Volný pigment se podle svých chemických vlastností nemůže rozpustit v kapalině, proto se nevylučuje močí, ale kombinuje se sérovým albuminem obsaženým v krvi. Dále se formace transportuje spolu s krevním oběhem do jaterních buněk. V játrech je volný bilirubin přeměněn na přímý a úspěšně vylučován do žlučníku.

Norm bilirubin u kojenců

Normální rychlost přímého bilirubinu je 25% celkového množství pigmentu v krvi. U dětí narozených v čase, ve 3–4 dnech života, je povolena kvantitativní hodnota až 256 µmol / l. Standardy pro předčasně narozené děti jsou stanoveny individuálně pozorujícím neonatologem. Ukazatel zpravidla nepřekročí 171 µmol / l, ale to neznamená, že můžete výsledky získané v laboratoři, která vytvořila krev dítěte, nezávisle rozluštit.

Zvýšený bilirubin u kojenců

Zvýšený bilirubin je nejčastěji diagnostikován v:

 • děti narozené v důsledku vícečetného těhotenství;
 • předčasně narozené děti;
 • těhotenství matky pokračovalo v patologii.

Důvodem zvýšení hladiny bilirubinu v krvi dětí je neschopnost jater a vylučovacího systému fungovat na úrovni „dospělého“. Proto je fyziologická žloutenka přirozeným stavem pro dítě v prvních dvou týdnech života a neměla by vyvolávat žádné zvláštní obavy. To však neznamená, že byste měli ignorovat doporučení ošetřujícího lékaře a neučinit žádná opatření ke zlepšení stavu dítěte nebo k pravidelné diagnostice hladiny bilirubinu.

Bilirubin ve výkalech dítěte

Mnoho mladých matek se obává, pokud scatologická analýza ukazuje obsah bilirubinu. Tyto poruchy jsou však neopodstatněné, protože kojenci, kteří jsou kojeni, mohou mít ve výkalech určité množství pigmentu, obvykle zmizí v době, kdy dosáhnou věku 3-4 měsíců.

Pro kojence s krmivem je detekce bilirubinu ve výkalech charakteristická pro dysbiózu nebo zvýšenou střevní motilitu.

Symptomatologie

První známky vzestupu bilirubinu jsou:

 • snížený sací reflex;
 • letargie;
 • žloutnutí bílkovin, tváří nebo celého těla;
 • křeče.
Léčba

Léčba fyziologické žloutenky se neprovádí pouze v případě, že hladina bilirubinu nedosáhne mezní hodnoty. Pokud testy prokázaly významné zvýšení pigmentu, dítě by mělo být v nemocnici sledováno.

V moderní neonatologii je populární léčba dětí s nepatologickou žloutenkou pomocí fototerapie. Dítě je umístěno ve speciální světelné instalaci. Pod vlivem světla vyzařujícího světlo se bilirubin rozkládá na bezpečné složky a vylučuje se močí nebo výkaly z těla.

Předpověď

Při včasné léčbě je prognóza příznivá.

Prevence

Prevence fyziologické žloutenky u kojenců je dobře zavedeným kojením. Němečtí neonatologové doporučují dát dítě k prsu bezprostředně po narození. Pokud byl císařský řez proveden v celkové anestezii, 4-5 hodin po operaci. Díky mlezivu se dítě rychle zbaví mekonia (původní výkaly), které obsahuje vysoký obsah bilirubinu konvertovaného jaterními buňkami.

Bilirubin u kojenců (video)

Co je bilirubin? Jak se tvoří? Jaké jsou indikace pro testování? Tyto a mnohé další otázky jsou řešeny v 5minutovém videu Bilirubin pro děti.

Video neobsahuje konkrétní doporučení, ale bude užitečné, pokud jde o získání obecných informací o bilirubinu.