Image

Bilirubin u dítěte

Vážení čtenáři, jsem rád, že vás mohu přivítat! Proč si myslíte, že bilirubin v dětské krvi může vzrůst a co to vlastně je? Jak vám tento článek pomůže? Nejprve se dozvíte, proč dítě mohlo zvýšit bilirubin. Zadruhé se budeme zabývat pojmem přímý a nepřímý bilirubin a porozumíme symptomům, kterými ho lze rozpoznat. Pokud máte nějaké otázky v procesu čtení, můžete napsat komentář nebo vyplnit dotazník v pravém horním rohu, na který vám odpovím s potěšením)

Obsah:

Co je bilirubin?

V jednoduchých termínech, bilirubin je žlutý pigment žluči, který se objeví po zhroucení hemoglobin, který pak vstoupí do střeva a jde ven do světla se žlučí. Z tohoto důvodu se částice drahokamu složitou "chemickou kuchyní" přemění na toxický pigment a pak se z těla odstraní.

Proč se hemoglobin rozpadá? Postupem času, červených krvinek věku a rozpadu. Místem jejich rozpadu je přirozený filtr našeho těla - játra, slezina, kostní dřeň a krevní cévy.

Ve skutečnosti hemoglobin není jediným zdrojem bilirubinu, asi 15% jsou produkty rozkladu cytochromu a myoglobinu, což jsou také pigmenty žluči.

Žlutý pigment se pohybuje v krevní plazmě pomocí albuminu, který je s ním spojen komplexními chemickými vazbami. Celý rozpad hemoglobinu je poměrně složitý biochemický proces, ve kterém je nesmyslné jít hlouběji, protože my a já nejsme lékaři ani chemici, zajímáme se pouze o důvod zvýšení jeho koncentrace.

Co je to norma?

Norma je ukazatel v rozsahu od 8,5 do 22,5 µmol / l. Toto pravidlo se navíc vztahuje na děti i dospělé.

Při narození jsou tato čísla mnohem vyšší než obvykle a dosahují svého vrcholu ve 2-4 dnech života dítěte. Poté se ukazatele začínají postupně snižovat a do měsíce jsou v souladu s uvedenými údaji. Pokud se tak nestane a sazby jsou stále příliš vysoké, pak je dítě hospitalizováno a hladina bilirubinu v nemocnici je snížena. Níže je uvedena tabulka s normálními hodnotami této látky. Jakékoliv hodnoty pod nebo nad normou naznačují možnou patologii.

Co byste měli dělat, pokud máte podezření, že dítě má nadbytek žlučového pigmentu? Obraťte se na pediatra! Lékař zvolí vhodnou léčbu a pomůže vyřešit problém bez negativních důsledků.

Co je to přímý, nepřímý a celkový bilirubin?

Při biochemické analýze krve se můžete setkat s koncepty přímého, obecného a nepřímého bilirubinu. Co to znamená?

V těle může být žlutý pigment dvou typů - přímý a nepřímý. První je asi 1 z celkového počtu, a druhý, resp. V procentech to vypadá takto:

Nepřímý bilirubin je velmi toxický, ale po propuštění do jater se stává přímkou. Přímý bilirubin je netoxický, rozpustný ve vodě a vymyt z lidského těla.

Vizuálně určete přibližný obsah pigmentu v těle dítěte pomocí Cramerovy stupnice, která je uvedena níže.

Zvýšený bilirubin u novorozenců

Proč dítě zvyšuje bilirubin?

V článku „Zvýšený hemoglobin u dítěte“ jsme s vámi zjistili, že je fyziologicky normální zvýšit hemoglobin u novorozence. A bilirubin je produkt rozpadu hemoglobinu. To znamená, že pokud je vysoká hladina hemoglobinu normou, pak je podobná situace s bilirubinem.

Hyperbilirubinemie je zvýšení koncentrace bilirubinu v krvi.

Odpověď na otázku: „Proč mají děti v prvních čtyřech týdnech života vysoké hladiny žlučového pigmentu?“, Leží v nedostatku albuminového proteinu, který jsme zmínili dříve. Taková podmínka se proto nepovažuje za patologickou, ale je nutná pouze doba pro „zrání“ těla drobků, s další produkcí albuminu v dostatečném množství a odstranění toxického bilirubinu.

Mimochodem, tento stav se nazývá "žloutenka" nebo "fyziologická žloutenka". Je pravda, že pokud jsou ukazatele žlučového pigmentu příliš vysoké, pak se neškodná žloutenka může proměnit v závažnější formu - „patologickou žloutenku“. Je schopna způsobit hmotné a vážné poškození dětského těla.

Můžeme nějak pomoct ten malý tím, že tento proces trochu zrychlíme?

Samozřejmě! Lékaři si všimnou pozitivního účinku častého připevnění dítěte k hrudníku, stejně jako dobře se sluní s „přebytečným pigmentem“. Kromě toho může matka pít bylinné cholagogic čaje, ale před použitím, nezapomeňte se poradit se svým lékařem!

Pro léčbu patologické žloutenky může být předepsána speciální terapie světelnými paprsky v nemocnici. V případě lehké formy je fototerapie předepsána dítěti, ale mělo by být chápáno, že dává pozitivní účinek pouze poprvé několik dní.

Lékaři se v pokročilých případech často uchylují k terapii drogami! Ale nejdůležitější věcí je najít kompetentního a zkušeného lékaře. Opravdu, pro takový malý organismus, drogy mohou hrát špatný skutek. Není divu, že říkají: „Léčíme jednu věc - druhou ochromujeme.“ Věřte, nebo ne drogovou terapii, rozhodnete se, ale rozhodně to nestojí za každou příležitost, nalijte do dítěte auto a košík prášků.

Známky

Jaké příznaky naznačují zvýšený žlučový pigment u dítěte?

 • žloutnutí kůže a skléry očí;
 • slabost a letargie;
 • slabý sací reflex;
 • tmavší barva moči;
 • zabarvení stolice;
 • zvětšená játra a slezina;
 • špatný celkový krevní obraz.

Všechny tyto symptomy indikují patologický proces v těle spojený se zvýšením hladiny žlutého pigmentu, proto vyžadují urgentní diagnostiku a léčbu. Jako diagnostika se provádí biochemický krevní test - laboratorní technik identifikuje přesné hodnoty hladiny bilirubinu v plazmě. Na základě výsledků testu lékař vybere léčbu.

Snažit se snížit hladinu žlutého pigmentu při vysokých hodnotách nestojí za to! To může vést k vážným následkům, protože bylo prokázáno, že svým vysokým obsahem způsobuje zpoždění duševního vývoje a má také negativní vliv na nervový systém.

Důvody

Jaké jsou důvody pro zvýšení dětské bilirubinu?

Zvýšený nepřímý žlučový pigment? To znamená, že červené krvinky jsou nadměrně zničeny v krvi, pokud je přímý, pak problém spočívá v hepatobiliárním systému (játra, žlučník a žlučovody).

Rozpad červených krvinek nad normou vede ke vzniku "suprahepatické nebo hemolytické žloutenky".

V druhém případě dochází k nárůstu bilirubinu, jak jsme zjistili, v důsledku patologických stavů hepatobiliárního systému nebo spíše problémů s játry, což vede k „jaterní žloutence“. Patologie hepatobiliárního systému zahrnují také zánět žlučníku, tvorbu kamenů v něm, což dále vede k „subhepatické žloutence“.

Také jste pravděpodobně potýkali s konceptem "žloutenky kojení". Vyplývá to z nevysvětlitelných důvodů. Mateřské mateřské mléko pravděpodobně inhibuje vazbu „špatného pigmentu“ na albumin a jeho další eliminaci. Tato žloutenka není nebezpečná a nevyžaduje opuštění mateřského mléka. Obvykle se koná během prvního týdne života batole, existují však i takové vzácné případy, kdy taková žloutenka doprovází celé období kojení.

 • nedostatek vitamínu B12;
 • konflikt rhesus během těhotenství;
 • infekční onemocnění;
 • neslučitelnost v krevních skupinách;
 • problémy s gastrointestinálním traktem;
 • předčasné dodání;
 • anémie;
 • endokrinní problémy;
 • stimulace práce.
 • těžké poškození nervového systému;
 • mentální retardace;
 • problémy se sluchem nebo zrakem, až do úplné ztráty.

Podle výsledků krevního testu bude lékař schopen zjistit příčinu zvýšení žlutého pigmentu. Také bilirubin se nachází v moči, takže odborník může předepsat biochemickou analýzu moči.

Samostatně bych se chtěl dotknout tématu krmení dítěte, aby se vymyl "extra" žlučový pigment. Tato metoda bude účinná pouze v případě, že se zvýší rozpustnost - přímá frakce.

Nezapomeňte navštívit další stránku mého blogu a poradit přátelům, aby četli články. Společně budeme schopni porozumět nejnaléhavějším a kontroverzním tématům mateřství a navzájem si poskytnout cenné rady a dobrou náladu!

Pro tebe, mé milé maminky, mám skvělý nález. Pokud jsem dříve musel neustále zvyšovat řasy, pak to není nutné. V poslední době používám výbornou řasenku, která dodává objem, který činí výraz výrazným a fascinujícím. S takovou řasenku, nemusíte trávit spoustu času na make-up, jen 5 minut a váš vzhled, jako by z krytu!

Zvýšení hladiny bilirubinu u novorozenců: příčiny, účinky, léčba

Mnoho mumií v nemocnici musí slyšet frázi "vaše dítě má zvýšený bilirubin."

Abychom se těchto slov nebáli, je nutné zjistit, jakou roli hraje bilirubin u novorozenců a kolik této látky je pro dítě bezpečné.

Co je bilirubin?

Bilirubin je pigment, jehož vysoká koncentrace v těle se může stát jedem pro nervový systém. Tato látka je výsledkem rozpadu červených krvinek.

Z zastaralých červených krvinek se uvolňuje hemoglobin, který se okamžitě stává toxickým. Imunita začíná "útočit na nepřítele" a ničí hemoglobin, uvolňující hémy - sloučeniny obsahující železo. Pod vlivem enzymů se hémy transformují do bilirubinu.

Je třeba rozlišovat mezi přímým a nepřímým bilirubinem. Přímo se vylučuje stolicí a močí a nepřímo nejprve tvoří sloučeninu s albuminem a je transportován do jater, kde je fermentován a stává se přímým bilirubinem, který snadno opouští tělo.

Bilirubin v krvi novorozence je vždy zvýšen. Faktem je, že kyslík v těle nenarozeného dítěte nesou červené krvinky nasycené fetálním hemoglobinem. Po porodu ztrácí svou funkci a zhroucení, zanechává za sebou produkt rozpadu - bilirubin.

V porodnici je několikrát odebírán krevní test pro stanovení hladiny tohoto pigmentu. Zvýšený bilirubin u novorozenců indikuje výskyt žloutenky, a tak lékaři kontrolují její průběh.

Žloutenka s vysokým bilirubinem je nebezpečná sama o sobě a může naznačovat vývoj jakéhokoli patologického stavu v drobcích.

Jaké testy musí projít?

 • Ihned po prvním výkřiku dítěte lékaři změří úroveň pigmentu v pupečníkové krvi. O dva dny později je opět testováno celodenní dítě.
 • Předčasně narozené děti kontrolují množství pigmentu v krvi denně po porodu a sledují jej každých 24 hodin.
 • Děti z rizikové skupiny (těžké těhotenství, obtížný porod, těžké žloutnutí skléry a kůže) odebírají krev z věnců na hlavě.

Tento postup je bezbolestný a bezpečný pro dítě, i když je to velmi děsivé momenty. Oplocení se provádí speciální tenkou jehlou s rukou zkušené sestry, tato analýza pomáhá včas diagnostikovat vývoj nebezpečných komplikací, takže byste jej v nemocnici neměli opouštět.

 • Děti bez jasných známek žloutenky dostávají bezkrevný test - nejsilnější.

Zařízení pro analýzu je fotobuňka, která zachycuje barvu pleti na čele dítěte a určuje tak množství žlutého pigmentu. Výsledek lze vidět okamžitě. Nevýhodou tohoto testu je, že nevykazuje přímý a nepřímý bilirubin a tato čísla jsou velmi důležitá pro diagnostiku.

Když žloutenka děti provádějí kontrolní testy po celou dobu léčby, dokud hladina pigmentu neklesne do normálu.

Analýza bilirubinu u novorozenců je opět prováděna na klinice, zatímco v měsíčním věku probíhá lékařské vyšetření. Současně se odebírá krev z věnce na hlavě nebo na rukojeti, v různých zdravotnických zařízeních různými způsoby.

Normy bilirubin u dětí

Protože proces aktualizace krve je neustále, pak je v těle vždy přítomno bezpečné množství pigmentu. Norma bilirubinu u měsíčního dítěte se pohybuje v rozmezí od 8,5 do 20,5 μmol / litr. Ale nově narozené dítě a v příštích několika týdnech jsou tato čísla mnohem vyšší. Tato situace je způsobena kolapsem velkého množství fetálního hemoglobinu.

 1. Normální je obsah pigmentu v krvi pupeční šňůry:
 • 51–60 µmol / litr u dětí narozených v čase;
 • 71,8–106 μmol / litr u předčasně narozených dětí.

Mluvíme o úrovni celkového bilirubinu, což je součet množství nepřímého a přímého bilirubinu. V tomto případě by nepřímý bilirubin neměl být větší než čtvrtina celkové hladiny a přímý, resp. Nižší než 75%.

 1. 24 hodin po porodu nepřekročí normální hladina pigmentu u dětí narozených v čase 85 μmol / l.
 2. Po 36 hodinách od narození toto číslo stoupá na 150 µmol / L.
 3. Po 48 hodinách - až 180 µmol / l.
 4. 3-5 dní po porodu může bilirubin dosáhnout maxima: 256 µmol / l. Pokud je tento limit překročen, pak lékaři hovoří o vývoji žloutenky u dítěte.

Poté se sníží hladina bilirubinu.

 1. Po 6–7 dnech života dítěte dosahuje až 145 μmol / l.
 2. 8. - 9. den - až 110 µmol / l.
 3. 10–11 dní - až 80 µmol / l,
 4. Ve dnech 12–13 dní - až 45 µmol / l, atd.
 5. Ve čtvrtém týdnu života dosahuje drobek bilirubinu normální hodnoty - až 20,5 mmol / l.

Tabulka norem bilirubin (nepřímý a přímý)

Rychlost bilirubinu u novorozence se mění podle denního termínu a předčasně narozených dětí. 24 hodin po narození je průměrná hladina bilirubinu u „raného“ dítěte 97,4–148,8 µmol / L. Index dosahuje své maximální hodnoty 5–6 dnů po dodání. Když je úroveň pigmentu vyšší než 172 µmol / l, je u dítěte diagnostikována žloutenka.

Proč má dítě vysoký bilirubin a jaké je nebezpečí tohoto stavu

Když je bilirubin vyšší než normální hladina (256 µmol / l u dětí narozených v čase a 172 µmol / l u „spěchaných“ dětí), lékaři hovoří o vývoji žloutenky. Má dva typy. Fyziologická žloutenka nejčastěji končí sama do 4. týdne života dítěte a nemá žádné důsledky pro jeho tělo.

Děti s takovou diagnózou však vyžadují neustálé sledování, protože nemoc se může dostat do závažnější formy. Patologická žloutenka vyžaduje léčbu a v případě její nepřítomnosti přináší značné škody na zdraví dítěte.

Pokud má novorozenec v krvi bilirubin, může to být následující:

 • těžké těhotenství;
 • diabetes u matky;
 • komplikovaný porod;
 • předčasné těhotenství;
 • nedostatek kyslíku u dítěte během těhotenství nebo porodu - například během zapletení pupeční šňůry.

S patologickou žloutenkou bilirubin v krvi dětí zmizí. Důvody tohoto zvýšení mohou být stejné problémy, které vedou k fyziologické žloutence. Také extrémně vysoká úroveň pigmentu může znamenat:

 1. problémy s játry u dítěte;
 2. hormonální poruchy;
 3. konflikt mezi matkou a dítětem;
 4. intestinální obstrukce;
 5. genetické onemocnění vedoucí ke zničení membrán červených krvinek;
 6. obstrukce žlučových cest.

Patologická žloutenka může být také provokována léky, které matka dostala během těhotenství a porodu.

Když dítě zjistí tento stav, lékaři léčí nejen symptomy přímo, ale také eliminují příčinu nemoci.

Podmínky, které mohou způsobit patologickou žloutenku, jsou samy o sobě velmi nebezpečné a někdy smrtelné. Vysoký bilirubin u novorozenců však nelze ignorovat. Tento pigment je jedem pro nervový systém dítěte. S vysokou hladinou v krvi se vyvíjí bilirubinová encefalopatie. Známky tohoto stavu jsou:

 • zvětšená játra a slezina;
 • snížení tlaku;
 • konvulzivní syndrom;
 • dítě spí hodně nebo naopak je neustále v pohybu;
 • dítě prakticky nebere láhev a hrudník.

Pozdní příjem léčby (nebo úplná absence pomoci) pro bilirubinovou encefalopatii může mít následující důsledky:

 1. ztráta sluchu;
 2. vývojové zpoždění;
 3. motorická paralýza.

Někdy bilirubin v drobcích roste kvůli mateřskému mléku: vyvíjí se takzvaná „žloutenka kojení“. Mastné kyseliny jsou přítomny v mléce, což zabraňuje játrům přenášet nepřímý bilirubin na přímou linii a toxin se hromadí v těle. V tomto případě se děti převezou na dva dny do potravinářské směsi.

Pokud je bilirubin snížen, potom je dítě ponecháno na umělém krmení. Nebo je možné krmit mléko mateřské matky. Chcete-li to udělat, dekantujte ji do láhve a zahřejte na teplotu 70 ° C, pak ji ochlaďte a dejte ji dítěti. Přečtěte si více o tom, jak vyjádřit mateřské mléko >>>

Při zahřátí jsou mastné kyseliny zničeny a mléko nezpůsobí poškození dítěte.

Lékařská péče o zvýšený bilirubin

Jak snížit bilirubin u novorozence? Pokud je diagnostikována fyziologická žloutenka, kromě pozorování nejsou nutná žádná zvláštní opatření. Onemocnění obvykle ustupuje po několika týdnech.

Opalování pomůže rychleji snížit bilirubin u novorozence. Pokud máte dítě „na jaře“ nebo „léto“, můžete během procházek zatlačit kapotu kočárku zpět a vystavit slunce obličeji a úchytům dítěte. Zimní a podzimní slunce chytit těžší. Ale pokud se ukázalo, že je to jasný den, jděte s dítětem na balkon, nechte paprsky zářit na obličej dítěte.

Dítě nemůže být na slunci déle než 10 minut. Je nutné zajistit, aby slunce nespadlo do otevřených očí. Koncem jara a léta nedržíte své dítě v přímých paprscích od 11 do 17 hodin.

Fototerapie je nejúčinnějším způsobem léčby patologické žloutenky. To může být provedeno v nemocnici, pokud má potřebné vybavení. V opačném případě jsou matka a dítě převezeny do dětské nemocnice. Dítě je umístěno pod speciální modrou lampou.

S pomocí světla bilirubin přechází do lumirubin, který rychle opouští tělo. Abyste mohli ležet pod lampou, potřebujete celkem 96 hodin a přerušení krmení.

Oči dětí nosí speciální obvaz nebo čepičku, protože světlo lampy je škodlivé pro vidění. Procedura je bezbolestná a účinná, ale může mít i nepříjemné vedlejší účinky: sušení a odlupování kůže, zkapalněné stolice, které projdou po ukončení terapie.

V těžkých případech děti daly kapátka a dokonce i krevní transfuzi. Vynikající prevence žloutenky je krmení mateřského mléka. Je velmi důležité co nejdříve připojit dítě k prsu. Jak to udělat, přečtěte si článek: Kojení: doporučení WHO.

Krmení na vyžádání také snižuje množství škodlivého pigmentu. Kolostrum vyvolává vylučování mekonia z těla novorozence, se kterým přichází velké množství bilirubinu. Více o krmení na vyžádání >>>

Jednou ze špatných rad, kterou maminka slyší, je krmit dítě žloutenkou. Ani sladká voda, ani bujón bujónu nesníží hladinu bilirubinu. Je lepší aplikovat strouhanku na prsa častěji a řídit se doporučeními svého lékaře.

Obsah bilirubinu je důležitým ukazatelem zdravotního stavu novorozence. V žádném případě by se neměly vzdát své definice a léčby žloutenky. Následky takového odmítnutí mohou být mnohem horší než některé nepříjemnosti během léčby.

Hladina bilirubinu v krvi novorozenců a dětí mladších než jeden rok: normy, příčiny zvýšených a snížených ukazatelů

Mnoho dětí je diagnostikováno s fyziologickou žloutenkou. Zpravidla přechází bez následků, ale někdy se přemění na patologickou formu. V nemocnici je přísně kontrolována hladina bilirubinu v krvi a pokud žloutenka nezmizí u novorozence do 2–4 týdnů života, je nutná léčba.

Tento stav vyžaduje lékařský dohled. Diagnóza bude hlášena rodičům po testování hladiny pigmentu v krvi nebo během vyšetření, pokud neonatolog zjistí nepřirozenou žlutost kůže.

Měření bilirubinu u novorozence

Co je bilirubin?

Žlučníkový pigment vzniká z produktů rozkladu červených krvinek, podílí se na metabolismu a je úzce spojen s prací vnitřních orgánů. V těle plodu je další fetální červený krevní pigment. Když dítě vezme první dech, hemoglobin se rozpadne a vytvoří bilirubin, takže tento faktor se zvyšuje u všech novorozenců, což je považováno za normální.

Orgány novorozence jsou někdy neschopné vyrovnat se s velkým množstvím bilirubin, v tomto případě oni mluví o patologické žloutence. V dětech, obličej, krk, a pak zbytek těla jsou nejprve maloval žlutý. Takový stav se neobtěžuje dítě, těžká intoxikace mozkem ohrožuje pouze velmi vysoký obsah bilirubinu.

Přímý, nepřímý a celkový bilirubin

Ve studii týkající se bilirubinu je třeba poznamenat tři ukazatele: obecné, přímé a nepřímé, udávající poměr mezi nimi. V těle jsou vlastně přímé a nepřímé bilirubiny a celkové číslo shrnuje první dva. Přímý bilirubin je netoxický, rozpustný a přirozeně vylučovaný z těla.

Nepřímý bilirubin se kombinuje s tuky, je toxický a akumuluje se ve tkáních. Chcete-li ji stáhnout, musíte látku převést pomocí žaludečních enzymů v přímém bilirubinu. Tento přístup je nezbytný, pokud je funkce jater narušena zpracováním nepřímého bilirubinu.

Většinou je většinou nepřímý bilirubin. Normálně je jeho míra 75% z celkového počtu. Nově narozené dítě má jiný vztah. V prvních dnech života je bilirubin vždy nepřímý. Je přítomen v dětské krvi, nevychází sám, pro jeho eliminaci jsou zapotřebí speciální enzymy, jejichž aktivita u dítěte je stále nízká. Když se objeví, enzymatický systém bude zralejší, veškerý „špatný“ pigment bude odstraněn.

Normálně, po 2-4 týdnech, fyziologická žloutenka by měla projít, pokud se tak nestane, mluví o patologické žloutence. Děti jsou hospitalizovány na oddělení novorozenecké patologie. V mírných případech se drobky nechají doma ošetřit pomocí fototerapie.

Tabulka normálních ukazatelů u novorozenců

Hodnoty bilirubinu u dětí v předčasném a předčasném věku se liší. Abychom pochopili, co je normou pro daný věk, obrátíme se na stůl. Hodnoty jsou uvedeny v μmol / l.

Pokud se snížení na normální hladinu nevyskytne nebo se množství látky podstatně zvýší, pak to znamená prodlouženou žloutenku. Například, pokud je hodnota 300 µmol / l, musíte se poradit s lékařem.

Druhá tabulka ukazuje normy obsahu bilirubinu podle frakcí:

Jak provést analýzu bilirubinu u kojenců?

Měření bilirubinu se provádí odebráním krve z pupeční šňůry, poté se krevní test odebere po 2 dnech. U předčasně narozených dětí se tento postup opakuje každý den po dobu jednoho týdne. U dětí bez zjevných známek žloutenky je hladina bilirubinu určena speciálním zařízením - digitálním bilirubinometrem. Procedura je bezbolestná, měření se provádí v oblasti čela, hrudníku a nosu.

Druhý způsob, jak zjistit, kolik bilirubinu v dítěti je krevní test. Užívá se z paty novorozence se speciální jehlou, měla by se užívat na lačný žaludek. O měsíc později se studie opět provádí, krev se odebírá ze žíly - to je běžná praxe pro novorozence.

Se stabilně zvýšenými sazbami bude dítě ponecháno na léčbu v nemocnici, protože potřebuje pozorování a léčbu, dokud není plně vyléčen, to znamená, že obsah pigmentu v krvi je snížen na normální úroveň. Lékař v nemocnici předepíše další studie:

 • kompletní krevní obraz;
 • analýza celkového, přímého a nepřímého bilirubinu;
 • Coombsův test (pro hemolýzu);
 • komplexní krevní test pro onemocnění jater a žlučových cest;
 • Ultrazvuk břišních orgánů;
 • konzultace ostatních odborníků.

Pokud již doma, rodiče zjistí rušivé příznaky, měli byste kontaktovat svého pediatra a opakovat analýzu. To je nutné při detekci:

 • ospalost;
 • silná úzkost;
 • tachykardie;
 • zvětšená játra a slezina (doporučujeme číst: co znamená zvětšení jater u dítěte ultrazvukem?);
 • vznik křečí;
 • zachování žloutnutí.
Pokud při propuštění z nemocnice nezmizí žloutnutí dítěte a přidají se další příznaky zvýšeného bilirubinu, je nezbytné, abyste se obrátili na pediatra.

Zvýšená úroveň pigmentu

Nejčastější příčinou vysoké hladiny bilirubinu je to, že játra malého dítěte se s jeho úkolem nevyrovnávají. To je způsobeno sníženou úrovní enzymové aktivity.

Příčinou pozdní žloutenky je mateřské mléko. To se stává, když obsahuje hodně estrogenů, které zabraňují odstranění bilirubinu z těl drobků.

Důvody pro zvýšení

Proč bilirubin stoupá, je těžké určit. Existují údajné příčiny fyziologické žloutenky:

 • předčasně narozené děti (i když některé předčasně narozené děti mají i nízké hladiny pigmentu);
 • infekční onemocnění matky během těhotenství;
 • diabetes u matky;
 • kyslíkové hladovění dítěte během porodu;
 • užívání některých léků u ženy při nošení dítěte.
Všechny příčiny zvýšeného bilirubinu jsou nepřímé - takže žlučový pigment novorozence může být ovlivněn zdravotním stavem matky během těhotenství.

Co způsobuje patologickou formu? Zdroje jsou různé:

 • neslučitelnost krevní skupiny matky a dítěte;
 • konflikt rhesus;
 • hepatitida novorozence;
 • porušení gastrointestinálního traktu;
 • předčasného porodu

S nahuštěnými postavami se dítě neobtěžuje, dobře se stravuje, aktivně roste a rozvíjí se. V tomto případě můžete přestat kojit 2-3 dny, žloutenka projde sám. Zpravidla není nutná žádná léčba, vše je normalizováno na 3 měsíce života.

Důsledky vysokého bilirubinu

Významné a dlouhodobé zvýšení koncentrace tohoto pigmentu způsobuje vážné poškození zdraví, zejména mozku a nervového systému. V důsledku toho dochází k odchylkám v celkovém vývoji dítěte, duševním poruchám, v extrémních případech ke ztrátě sluchu a zraku.

Samoléčba by neměla být kategoricky, patologická žloutenka novorozenců by měla být léčena pouze pod lékařským dohledem. Všechny děti, které byly vystaveny vysokým hladinám bilirubinu, jsou registrovány u dětského neurologa po dobu nejméně 1 roku.

Nízký žlučový pigment

Důvody pro pokles

Nízký bilirubin je mnohem vzácnější než vysoký. Pro diagnostiku onemocnění jsou důležité případy, kdy je koeficient výrazně snížen. K dnešnímu dni vědci dosud plně nezkoumali mechanismy, které vedou ke snížení jeho koncentrace. Důvody pro takové ukazatele látky v krvi však mohou být:

 • chronická podvýživa;
 • nízký hemoglobin a nízká koncentrace červených krvinek (erytrocyty);
 • nedostatek železa.

Nízký přímý nebo nepřímý bilirubin je často porušením metody krevního testu. Výsledky studie mohou ovlivnit příjem některých léčiv, včetně antibiotik a kyseliny askorbové.

Nízké hladiny bilirubinu jsou mnohem méně pravděpodobné, že budou diagnostikovány.

Co může znamenat nízká hladina krve?

Pokud se v lymfatice nachází snížená koncentrace pigmentu, znamená to, že během rozpadu hemoglobinu se tvoří jen velmi málo. Stav těla naznačuje, že pacient snížil množství hemoglobinu a tkáně nedostávají dostatek kyslíku. Někdy parametr říká o nemocech:

 • chronické poškození ledvin nebo jater;
 • aplastickou anémii;
 • akutní leukémie;
 • tuberkulóza;
 • různých infekčních nemocí.

U dospělých může být snížené množství enzymu způsobeno stagnací žluči, proto její obsah může být zvýšen správnou výživou a fyzickou aktivitou. U kojenců terapie spočívá v identifikaci příčin a léčbě nemoci, která způsobila pokles. Lidové léky jsou používány pouze jako pomocné, souběžně s užíváním léků.

Terapie pro snížení bilirubinu

Fyziologická žloutenka nevyžaduje zvláštní léčbu - pokud se tento poměr zvýší, lékaři doporučují krmení dítěte mateřským mlékem, takže se rychleji vyrovná s nadbytkem bilirubinu v těle. Nutriční doplňky by měly dostat dostatek nápojů. Pro patologickou žloutenku se předepisuje řada postupů ke snížení obsahu toxického pigmentu v krvi.

Fyziologická žloutenka zmizí sama za předpokladu, že následují řádný spánek a krmí dítě.

Fototerapie (léčba křemenem)

Dítě je umístěno ve speciální kyvetě, nosí brýle nebo zakrývá obličej plenou a je vystaveno intenzivnímu působení světla. Bilirubin nahromaděný v podkožním tuku u novorozenců je zničen ultrafialovým světlem. Bude trvat několik hodin denně, než leží pod takovou lampou. Dítě je přijímáno pouze pro hygienické procedury a opět umístěno do příkopu.

Léčba drogami

Přípravky předepisuje ošetřující lékař v závislosti na zdravotním stavu dítěte. Obvykle napsáno:

 • enterosorbenty (Smecta, Enterosgel) k odstranění nadbytku bilirubinu;
 • hepatoprotektory (Silibor, Essentiale) pro vyplachování toxinů a obnovení funkce jater;
 • kapky pro normalizaci hladiny elektrolytů.

Infuzní terapie

Není to přímý způsob, jak snížit hladinu bilirubinu. Jeho účelem je neutralizovat toxické účinky na tělo a odstranit nadbytek tohoto pigmentu.

Prevence

Neexistuje jednoznačná metoda prevence novorozenecké žloutenky. Vypadá naprosto vůbec, dokonce i to nejzdravější dítě. Můžeme uvést pouze obecná doporučení: