Image

Zvýšený bilirubin v krvi novorozence: příčiny, příznaky (příznaky), účinky

Přibližně 70% novorozenců rozvine fyziologickou žloutenku. Aby se zabránilo přeměně na patologickou formu, která je nebezpečná pro zdraví, je nutné udržet hladiny bilirubinu pod kontrolou.

Co je bilirubin

Bilirubin je meziproduktem určitých reakcí v lidském těle. Objevuje se po zhroucení hemoglobinu ve dvou částech: globin a heme. Tento proces nastává, když červené krvinky stárnou.

Hemma částice jsou toxické, takže tělo se jich chce zbavit. Částice jsou tedy převedeny na bilirubin, aby byly dále vyvedeny.

Nějaké množství bilirubin je normální v těle dospělého, ale u novorozence úroveň je významně vyšší.

Zvýšené hladiny bilirubinu mohou být:

 1. příznak žloutenky,
 2. následkem obstrukce žlučovodu (například nádoru),
 3. následkem nízkokalorické diety.

Nepřímý, přímý a celkový bilirubin

Pro stanovení hladiny bilirubinu v krvi je důležité vzít v úvahu 3 ukazatele:

Je důležité znát procento všech tří ukazatelů.

Volný nebo přímý bilirubin je nerozpustný a nevylučuje se z těla. Nepřímý bilirubinový proces jaterních enzymů, opouští tělo stolicí a močí.

Většina bilirubinu je nepřímá látka - 75% z celkového množství. Přímo je v těle 25%. U novorozenců v prvním měsíci života však mohou být tyto poměry odlišné.

Překlad do přímého rozpustného bilirubinu se může objevit v játrech pod vlivem určitých enzymů. Dodávání „špatného“ bilirubinu do jater se provádí pomocí speciálních proteinů nazývaných sérový albumin.

Tyto proteiny kvantitativně postrádají v těle novorozence. Po zrání enzymového systému dítěte bude "špatný" bilirubin zpracován a odstraněn z těla.

Rychlost bilirubinu u nově narozeného dítěte je tedy přirozeně nadhodnocená a zůstává na této úrovni přibližně 2 až 4 týdny.

Problém je v tom, že ne každá žloutenka dětí je fyziologická. Proces může být transformován do patologického velmi rychle, jestliže hladina bilirubinu je nad přípustnou prahovou hodnotou, nebo pokud se v ní neustále zvyšuje.

Patologická žloutenka dětí má následující vlastnosti:

 1. běží déle než fyziologicky,
 2. vyžaduje neodkladnou léčbu
 3. vyžaduje neustálé sledování bilirubinu (každý den).

Normy bilirubinu u novorozenců

Tak, jak to stalo se známé, bilirubin u dětí je vždy vysoký. U dospělých a dětí je obvykle v rozmezí 8,5 - 20,5 μmol / l. U nově narozeného dítěte však může být koncentrace látky dokonce vyšší než 205 µmol / L.

Hladina bilirubinu v krvi dítěte, které se nedávno narodilo, se mění téměř každý den, postupně se snižuje. Míra pro týdenní dítě je považována za 205 µmol / l, u předčasně narozených dětí je však toto číslo nižší - 170 µmol / l).

U novorozenců vzrůstá bilirubin 2-4 dny po porodu. Pokud neexistují žádné negativní faktory, úroveň látky se vrátí do normálu během jednoho měsíce. Na konci prvního měsíce života dosáhne úroveň ukazatele „dospělý“.

Existují případy, kdy koncentrace látky v krvi stále stoupá. Vysoká úroveň představuje vážné ohrožení zdraví dítěte. Pokud jsou dávky vyšší než 256 µmol / L (a 172 µmol / L u předčasně narozeného dítěte), je naléhavě nutné hospitalizovat dítě, aby se snížila hladina látky v lékařských podmínkách.

Příčiny zvýšeného bilirubinu u novorozence

Vyvstává zjevná otázka: proč mají některé děti fyziologickou žloutenku snadno a bez následků, zatímco jiné děti trpí patologickým typem žloutenky, která vyžaduje chirurgický zákrok?

V těžké formě se vyskytuje patologická žloutenka na pozadí rychlého růstu bilirubinu (více než 85 μmol / l denně). Patologická žloutenka je navíc odlišná:

 1. Šíření žloutnutí pod pupkem dítěte, stejně jako na nohou a dlaních,
 2. Útlak nebo extrémní vzrušení dítěte,
 3. Barvení výkalů bílá, tmavá moč.

Faktory, které rozvíjejí bilirubinemii v dětství, mohou být:

 • těžké těhotenství a komplikace
 • onemocnění matky, jako je diabetes,
 • užívání některých léků během porodu,
 • předčasně narozené dítě
 • intrauterinní hypoxie (nedostatek kyslíku),
 • udušení plodu (asfyxie).

Kromě toho mohou být účinky patologické žloutenky u dítěte následující:

 • infekce jater,
 • neslučitelnost krve matky a dítěte,
 • obstrukční žloutenka
 • střevní obstrukce,
 • různé hormonální poruchy
 • Gilbertův syndrom a další poruchy v játrech dítěte,
 • deformity červených krvinek z genetických důvodů.

Kritickému stavu lze zabránit v případě, že je včas zaznamenáno žloutnutí dítěte.

Důsledky vysokého bilirubinu u novorozenců

Obecně velké množství bilirubinu negativně ovlivňuje zdraví dítěte. Abnormální koncentrace primárně ovlivňuje nervový systém a mozek.

Nebezpečí spočívá v tom, že se látka hromadí a vyvolává vážnou intoxikaci, což má za následek smrt nervových zakončení, mozkových buněk a dalších závažných následků.

To může být v budoucnu vyjádřeno následujícími porušeními:

 • duševních poruch
 • ztráty sluchu
 • mentální retardace
 • ztráta zraku
 • jiné odchylky.

Proto by měl bilirubin u dítěte sledovat lékař. Pokud se během vyšetření pediatr podezřívá z vývoje žloutenky u dítěte, okamžitě ho nasměruje ke studiu bilirubinu a jeho frakce.

Pokud má dítě se žloutenkou následující příznaky, je nutná neodkladná lékařská péče:

 1. ospalost, naprostá letargie,
 2. snížený sací reflex
 3. tiki, úzkost, záchvaty,
 4. zvýšení velikosti sleziny a jater,
 5. snížení krevního tlaku.

Snížení bilirubinu v krvi novorozence

Léčba vyžaduje pouze patologickou žloutenku. Fyziologický typ žloutenky přechází sám a není nebezpečný pro člověka.

Nejúčinnější léčbou bilirubinemie je léčba světelnými paprsky. Metoda se však používá stále méně a děti jsou léčeny toxickými drogami. Proto, pokud dítě není předepsána světelná terapie, může být užitečné vědět proč.

Je důležité být připraven na to, že od ozáření začne dítě ztrácet vlasy nebo odlupovat kůži. Není třeba se bát, po skončení léčebného kurzu budou všechny nepříjemné jevy probíhat samy. Je nutné aplikovat dítě častěji na prsa a ošetřovat jeho pokožku zvlhčujícími prostředky.

Fototerapie nebo léčba křemenem je výsledkem pouze v prvních dnech po narození dítěte. Pokud je žloutenka v běžící formě, pak je nemožné bez léčby léky.

Je nesmírně důležité vždy pečlivě prostudovat všechny instrukce pro lékařské přípravky předepsané lékařem. Mnohé z nich nejsou tak neškodné a mají vážné vedlejší účinky a kontraindikace. Je nutné najít lékaře pro vaše dítě, kterému můžete důvěřovat v těchto důležitých otázkách.

Při léčbě bilirubinémie má kojení velkou pomoc, zejména s kolostrum. Je nutné kojit dítě, podporuje rychlé odstranění toxinů z jeho těla a chrání před potenciálními chorobami.

Lékaři doporučují používat hodně tekutin, zejména odvar z šípků. Dítě musí zajistit dlouhodobé opalování. Pediatr může navíc jmenovat:

Zvýšený bilirubin u novorozenců: příčiny

Mladá matka často při propuštění z porodnice slyší od neonatologa, že její novorozené dítě má žloutenku. To může být fyziologické a pak máma a dítě jít domů a čekat trpělivě na žloutnutí kůže projít sám. Může to být také patologické, když je novorozenec poslán do dětské nemocnice se svou matkou k další léčbě.

Příčinou vzniku žloutnutí novorozence je zvýšená hladina bilirubinu v krvi. Slovo samozřejmě pro nové mumie je nové, což způsobuje mnoho otázek a dokonce i paniku. Bude tedy správné, pokud se těhotná žena s takovým pojetím seznámí předem a chápe, co to je a zda je zvýšený bilirubin pro novorozence nebezpečný. A možná, tyto znalosti pomohou chránit budoucnost dítěte před patologickým průběhem nemoci.

Co je bilirubin

V plazmě lidské krve a žluči je hnědozlutý pigment - bilirubin. Jeho derivát jsou červená těla, poškozená a zastaralá kvůli zničení hemoglobinu. Tento nezměněný proces nastává po uplynutí životnosti erytrocytů. Opouští tělo s přímou účastí jater, spolu se žlučí ve složení výkalů. A ledvinami prochází jen trochu.

Při narození je hladina hemoglobinu u dítěte poměrně vysoká. Být v matčině žaludku, takové množství červených krvinek bylo nezbytné pro dítě pro normální život. Ale po narození jeho těla začal pracovat trochu jinak a tak vysoký hemoglobin již není potřeba dítě, takže se začíná zhroutit.

Rychlé zničení hemoglobinu je doprovázeno uvolněním bilirubinu do krve, tento proces je tak rychlý a rychlý, že tělo dítěte nemá čas na odstranění produktů rozpadu a bilirubinu se hromadí v krvi.

Nepřímý, přímý a celkový bilirubin

Bilirubin má tři druhy (frakce).

Nepřímý bilirubin (nevázaný) je velmi toxický, téměř nerozpustný ve vodě, ale má schopnost dobře se kombinovat s tuky. Pokud se mechanismus jater pro zpracování nepřímého bilirubinu náhle zhroutí, má schopnost proniknout do buněk a začne se hromadit v tukových zásobách. To může být odstraněn pouze z těla transformací pomocí žaludečních enzymů do přímé linie.

Přímý bilirubin (vázaný) je nepřímá frakce, která byla zpracována játry. Je naprosto netoxický a dokonale rozpustný, takže nemá problémy s chovem.

Obecný bilirubin sám o sobě v přírodě neexistuje, je to součet přidání dvou typů, přímých a nepřímých.

S akumulací novorozence vázaného (ve vodě rozpustného) přímého bilirubinu v krvi se vyvíjí fyziologická žloutenka. Dítě je propuštěno z mateřského domova, kde dostává mateřské mléko přirozeným způsobem za 2-3 týdny. Pokud je v krvi dominován nepřímý bilirubin, který není rozpustný ve vodě, a proto nemůže být volně odstraněn z těla. V tomto případě jsou drobky hospitalizovány a dostává lékařskou péči od dětských neonatologů.

Normy bilirubinu u novorozenců

První krevní test dítěte nastane ihned po narození. Plot je vyroben z pupeční šňůry, když je řezán. Analýza umožňuje stanovit nejen krevní skupinu novorozence, ale také obsah bilirubinu.

Těla novorozence jsou nedokonalá. Proto játra nemají čas zpracovat a odstranit velké množství vyrobeného bilirubinu. A jeho plazmatická hladina se zvyšuje. Postupem času však klesá a asi čtvrtý den po porodu je minimální obsah této látky. S růstem dítěte se významně mění i přípustné normy.

Normy celkového bilirubinu

Další tabulka je rozdělena podle typu.

U předčasně narozených dětí je hladina bilirubinu nižší a nesmí překročit 170 µmol / l. Vysoká hladina bilirubinu může být u plnoletých novorozenců, jeho růst ovlivňuje mnoho faktorů.

Příčiny zvýšeného bilirubinu u novorozence

Někdy dlouho očekávaná schůzka nové maminky s dítětem může být zarmoucena lékařovými slovy, že dítě zvýšilo bilirubin. Jaké jsou příčiny tohoto jevu?

Tělo dítěte po narození zažívá velký stres a snaží se přizpůsobit novým podmínkám existence. Projevem žloutnutí v tomto období je masová smrt červených krvinek plodu, jejichž složení není vůbec jako hemoglobin novorozence. Epidermis a sliznicové drobky získávají světle olivový odstín. Tento stav je častější u předčasně narozených dětí, procento dětí narozených v čase je mnohem méně.

Počínaje obvykle 3-4 dny od okamžiku narození, tento fenomén na 3-5 týdnů života sám o sobě mizí a není schopen způsobit poškození dítěte. Při kojení fyziologická žloutenka prochází v kratším období. Toto je kvůli skutečnosti, že mateřské mléko má projímavý účinek a bilirubin vyjde přirozeně s výkaly.

Pospěšně se objevují předčasně děti v tomto stavu, které potřebují fototerapii. Pod vlivem světla speciální lampy bilirubin aktivněji proniká žlučí a močí a rychleji opouští tělo. Doba procedury se vypočítá zvlášť pro každé dítě, s ohledem na jeho hmotnost. Za jeden den je povoleno několik sezení, čas „opalování“ určuje lékař.

Známky fyziologické žloutenky:

 • Nelze zobrazit dříve než 36 hodin po narození.
 • Icteric odstín získá pouze část tele, do pasu.
 • Bilirubin nepřekračuje limit 205 µmol / l.
 • Ten kluk je aktivní a dobře.

Pro děti narozené v čase je zde pojem „nezralý“. Tj Dítě se může narodit mezi 37. a 39. týdnem, ale jeho játra ještě nejsou zcela zformovaná, „zrající“, proto nemůže zpracovat hemoglobin do bilirubinu a odstranit přebytek tak, že se žloutenka neobjeví.

Důsledky vysokého bilirubinu u novorozenců

Ale také se stává, že fyziologická žloutenka se stává patologickou. Důvody, které mohou vést k komplikacím, jsou vysvětleny následujícími faktory.

 • Různé krevní typy a nekompatibilní Rh faktory v mommies a drobky.
 • Genetické abnormality dítěte.
 • Játra dítěte byla vystavena viru před narozením.
 • U kojenců přerušil tok žluči.
 • Intrauterinní růstová retardace, nezralost, předčasný porod.
 • Krmné směsi.
 • Nekontrolovaný příjem mámy různých léků během těhotenství.

Všechny tyto faktory vyvolávají rozvoj patologické žloutenky. Barva kůže dítěte se stává zelenavě žlutou, výkaly se rozjasní a moč se ztmaví, slezina a játra se mohou zvětšit.

Každý den se pro dítě stává horší, bez pomoci lékařů to nebude možné. Neschopnost rodičů může vést k další fázi patologie a možným komplikacím:

 • Otrava nervového systému a mozkových toxinů.
 • Skutečná možnost vzniku albunémie. (pokles hladiny albuminu, základního krevního proteinu).

Pokud bilirubin vstoupí do mozku, existuje riziko jaderné žloutenky. A naopak vyvolává časté křeče, úplnou hluchotu a mentální retardaci. V pokročilých případech může mít dítě porušení motorické funkce.

Vývoj onemocnění závisí na jeho důvodech, na včasné léčbě lékaře a na předepsané léčbě. Při dodržování těchto pravidel je možné se vyhnout komplikacím a hrozným následkům.

Příznaky patologické žloutenky:

 • Zjevil se v první den po porodu.
 • Zvýšení bilirubinu během 24 hodin je vyšší než 85 µmol / l.
 • Žloutnutí pod pásem, dlaněmi a celou nohou dítěte.
 • Špatný stav, letargie nebo naopak.

Aby bylo možné správně posoudit závažnost onemocnění, doporučuje se vyšetřit dítě v přirozeném světle, elektrické světlo dodává pleti jasnější barvu. Dítě narozené matce s negativním rhesus je v ohrožení a musí být pod přísnou kontrolou lékařů.

Je tu něco jako mléčná žloutenka. Baby bilirubin stoupá v důsledku kojení. Předpokládá se, že důvodem jeho vzniku jsou mastné kyseliny obsažené v mateřském mléce a velký indikátor hormonů. Tyto prvky mohou narušit funkci jater a zpomalit přeměnu bilirubinu.

Pro identifikaci spojení žloutenky a mléka je nutné dítě na krátkou dobu převést na směs a kontrolovat bilirubin. Pokud jeho výkon začal klesat, pak je předpoklad pravdivý.

Pro takovou zkoušku však není nutné připravovat mléčné drobky mé matky. Vyjádřené mléko můžete krmit, předehřát na 50 stupňů a pak nechat vychladnout na tělesnou teplotu. Tato léčba pomáhá snižovat aktivitu látek v mléce, což zabraňuje dětským enzymům pracovat na plný výkon.

Taková žloutenka nemůže způsobit komplikace. Kojení může pokračovat, doporučuje se aplikovat i na hrudník tak často, jak je to jen možné, takže bilirubin jde rychleji s meconium.

Snížení bilirubinu v krvi novorozence

Vzhledem k tomu, že bilirubin vzrůstá u nově narozených dětí v důsledku nedokonalých jaterních enzymů, je nutné v průběhu léčby podporovat jeho zrání a pomoc při práci jater. Především jsou předepsány aktivační enzymy, jako je Zixorin. Je jmenován v přesně vypočtených poměrech, podle schématu a striktně omezeného kurzu. Spojuje se s prací látky schopné recyklace bilirubinu.

Jako pomoc, s hlavní léčbou, vitamíny jsou předepsány: B; A; E a D, jakož i roztok kyseliny listové a glukózy. Při intravenózním podání tyto léky zvyšují metabolické procesy v játrech a pomáhají odstraňovat bilirubin z krve a přeměňují ho na netoxickou látku.

S těžkou formou nemoci, když bilirubin zmizí ze škály a hrozí, že ovlivní mozek, dostane dítě náhradní krevní transfuzi. Vezměte malou porci a vyměňte ji za kompatibilní, ale čistou od této látky. Můžete tak upgradovat na 75% krve. Tyto manipulace se provádějí po dobu 4-6 dnů a ve většině případů ustupuje těžká toxická otrava. Tato událost se koná jen zřídka, pouze v těch krajních případech. Krev na zákrok je odebírána pouze na transfuzní stanici a je vybírána přesně podle ukazatelů krve dítěte, skupiny a faktoru Rh.

Místo závěru

V každém případě, pokud má vaše dítě fyziologickou nebo patologickou žloutenku, není důvod k panice. S navrhovanou hospitalizací je lepší se dohodnout a jít s dítětem na oddělení, kde mu bude poskytnuta včasná a kvalifikovaná lékařská péče. Další výhodou hospitalizace po porodnici je, že matka spolu s dítětem podstoupí všechny nezbytné vyšetření, jak se říká, aniž by opustily oddělení.

Novorozenec má vysoký bilirubin

Zvýšený bilirubin u novorozenců

Není náhoda, že na rozdíl od mnoha dospělých je zvýšený bilirubin považován za častý výskyt u novorozenců. To je často způsobeno zničením typického ovoce hemoglobinu, které se ve své struktuře vždy mírně liší od hemoglobinu vytvořeného po narození. Vzhledem k tomu, že ovocný hemoglobin je vždy aktivně zničen, vyvolává to zvýšení hladiny bilirubinu. Často i ta nej fyziologičtější žloutenka v průběhu času zmizí bez jakékoli léčby. V některých závažných případech je však indikována fototerapie.

Je třeba říci, že bilirubin je speciální žlučový pigment neobvyklé žlutohnědé barvy. To je vždy tvořeno, když zničení bílkovin a hemoglobinu v krvi. Navíc je obsažen v plazmě. Normy hladiny bilirubinu u novorozence a dospělé osoby se významně liší. U většiny dětí starších než jeden a půl měsíce au mnoha dospělých se obsah bilirubinu obvykle pohybuje v rozmezí od 8,5 do 20,5 μmol / l. Pro mnoho novorozenců však může dosáhnout 205 µmol / l, v některých případech dokonce více.

Není třeba se bát, protože takové vysoké sazby u novorozenců jsou vždy vysvětlitelné. Být v lůně své matky, dítě nedýchá sám. Nicméně, kyslík vstupuje do všech jeho tkání přes červené krvinky, které obsahují fetální hemoglobin. Je to právě tento fetální hemoglobin, který se začíná zhroutit ihned po narození, dítě ji už nepotřebuje. To je důvod, proč kůže dítěte začíná získávat tmavší odstín.

Tento volný nepřímý bilirubin je nerozpustný a nemůže být vylučován ledvinami. Po určitou dobu cirkuluje v krvi novorozence, dokud nejsou enzymové systémy dítěte plně zralé. Jakmile tyto jedinečné systémy začnou pracovat aktivně, pak se volný bilirubin snadno změní na přímý a rychle se odstraní z těla dítěte.

Žloutenka u novorozenců

Zvýšení tohoto pigmentu výrazně vyšší než je obvyklé u novorozenců umožňuje diagnostikovat žloutenku. Žloutenka je fyziologická nebo patologická. Normální fyziologická žloutenka se vyskytuje u drtivé většiny nově narozených dětí. Zobrazí se ve 3. nebo 4. den a poté zmizí bez stopy.

Taková žloutenka nepoškozuje malé tělo. Specifická úroveň zvýšení bilirubinu závisí primárně přímo na zralosti samotného plodu. Také žloutenka je ovlivněna samotným těhotenstvím matky. Různé problémy a nemoci matky mohou vyvolat zvýšení pigmentu v dětské krvi po porodu. Hlavní faktor může být zaznamenán diabetes budoucí matky. V jiných případech je výskyt takové žloutenky způsoben hypoxií plodu nebo asfyxií plodu.

Patologická žloutenka je charakterizována významným zvýšením bilirubinu v krvi dítěte. Příčiny tohoto stavu jsou infekční léze jater, závažná střevní obstrukce, geneticky způsobené těžké zničení červených krvinek, neslučitelnost matky a samotného novorozence Rh faktorem nebo krevní skupinou, mechanická žloutenka, hormonální poruchy a konstituční jaterní dysfunkce, jinými slovy nebezpečný Gilbertův syndrom.

Existuje mnoho důvodů a pouze vysoce kvalifikovaný lékař může provést správnou diagnózu. Jedna z počátečních diagnostických metod je považována za plnohodnotnou studii detského krevního testu na bilirubin a jeho různé frakce. Po stanovení těchto ukazatelů jsou předepsány další testy a vyšetření, po kterých lékař provede konečnou diagnózu a předepíše nezbytnou léčbu.


Našli jste v textu chybu? Vyberte ji a ještě několik slov stiskněte Ctrl + Enter

Jak nebezpečné je zvyšování bilirubinu u novorozenců?

Hlavním rizikem zvýšení bilirubinu u novorozenců je toxická expozice. Tento pigment nemůže být zcela blokován typickým krevním albuminem, který způsobuje vstup do nervového systému. Tento stav je mimořádně nebezpečný pro všechna důležitá nervová centra a samozřejmě pro dětský mozek. Tato nebezpečná bilirubinová encefalopatie se obvykle objevuje první den po narození dítěte.

Onemocnění se projevuje takovým snížením sacího reflexu, těžkou ospalostí novorozence, výrazným snížením krevního tlaku, motorickým neklidem a křečemi. stejně jako významný nárůst jater a sleziny. V některých případech, při absenci nezbytné léčby do 6 měsíců, je sluch dítěte poškozen, duševní vývoj se zpomaluje a paralýza je možná. Proto je vysoký bilirubin u novorozence důvodem pro seriózní léčbu a další pozorování neurologem.

S fyziologickou žloutenkou je světelná terapie vždy nejjednodušší a zároveň účinnou metodou snižování vysokých hladin bilirubinu, jinými slovy fototerapie. Pod vlivem světla je typický nepřímý bilirubin okamžitě přeměněn na netoxický jednoduchý lumirubin a poté vylučován z těla během přibližně 12 hodin výkaly a vždy močí. Vedlejší účinky této léčby mohou být volné stolice a znatelný odlupování kůže, ale rychle přecházejí.

Léčba takového onemocnění se v každém případě koná v nemocnici pod přísným dohledem pediatrů na téma dynamického zlepšování stavu novorozence.

Vysoký bilirubin u novorozenců

Bilirubin je látka, která ve své čisté formě připomíná kosočtverečné hnědé krystaly. Je to jedna ze základních složek žluči, která je výsledkem rozpadu bílkovin hemoglobinu, cytochromu a myoglobinu.

Obsah bilirubinu v krvi je jedním z důležitých ukazatelů, kterému je věnována pozornost při posuzování výsledků testů dítěte. Ve formuláři uvidíte tři čísla:

 • přímá bilirubinová (vázaná) - neutralizovaná frakce připravená k odstranění z těla;
 • nepřímé (volné) - nedávno vytvořené, které neměly čas se „spojit“ v játrech; je to přesně to, co je toxické a nebezpečné;
 • celkem - celkové množství přímých a nepřímých látek.

Ale co když byl zvýšený bilirubin nalezen v krvi novorozenců? Jak může být nebezpečný? Jaké jsou důsledky jeho pozvednutí? Jaké jsou příznaky a pokyny pro léčbu? O tomto našem článku.


Žloutnutí - punc zvýšené bilirubinu

Kde je norma a kde je patologie?

Musím říci, že u novorozenců je taková věc jako fyziologická žloutenka, a to je norma. Téměř všechny děti čelí podobnému jevu, a to je důvod, proč. Když je plod v děloze, dochází k okysličování prostřednictvím speciálního typu hemoglobinu - plodu.

Jakmile se dítě narodí, fetální hemoglobin je aktivně zničen, nahrazen normálním a s ním je uvolněn nepřímý bilirubin. Vzhledem k tomu, že je nerozpustný, což znamená, že nemůže být vylučován ledvinami, po určitou dobu cirkuluje nepřímý bilirubin v dětské krvi až do zrání enzymových jaterních systémů. Proto bude koncentrace této látky u novorozenců vždy významně vyšší než koncentrace měsíčního dítěte.

Jakmile enzymy začnou fungovat normálně, nepřímý bilirubin se stane přímým a snadno se vylučuje z těla dítěte. Kvůli své dlouhé přítomnosti se mu však podaří namalovat žlutou kůži a sliznice. Tento jev se nazývá fyziologická žloutenka. V tomto případě se za normální považují následující indikátory.

Norma u dětí do 1. měsíce

25%. Ve špičce ne více než 10% z celkového počtu.

Známky fyziologické žloutenky:

 • pozorováno nejdříve 36 hodin po porodu;
 • Intenzita barvy kůže je nejvýraznější na 4-5 den, po kterém postupně klesá;
 • bilirubin je zvýšený, ale nepřekračuje 256 µmol / l;
 • do 14. dne se indexy snižují, zatímco ukazatele předčasných se ve třetím týdnu života přibližují normálu;
 • dítě se cítí dobře, nejsou žádné známky letargie, sání.

Stanovení hladiny bilirubinu nastává v porodnici, kdy se krev odebírá z paty novorozence. Děti jsou pod dohledem během zheltushki, ale ve většině případů, speciální zacházení není nutné.

Někdy fyziologické zheltushka se cítí týden po narození. Důvodem takové "pozdní" žloutnutí se stává mateřské mléko. Faktem je, že obsahuje velké množství estrogenů a tento hormon zabraňuje normální eliminaci bilirubinu z těla.

Když mluvíme o patologii

Doporučujeme si přečíst: Fototerapie pro novorozence se žloutenkou

Hyperbilirubinémie u novorozenců může indikovat vývoj specifické patologie. Vysoký bilirubin u novorozence je nebezpečný v tom, že je toxický při vysokých koncentracích a může proniknout do hematoencefalické bariéry, ovlivňující nervový systém a mozek.

S bilirubinovou encefalopatií je pozorován nárůst velikosti jater a sleziny, pokles sání a pokles krevního tlaku. Dítě se chová neklidně, nebo naopak spí neustále, pomalu. Někdy jsou křeče. Tato patologie by měla být léčena okamžitě.

Důvody pro rozvoj této podmínky mohou být následující:

 1. Hemolytické onemocnění. Vyskytuje se v důsledku nekompatibility Rh faktorů krve matky a plodu. Problém často začíná v děloze. Pokud je matka Rh-negativní a dítě je Rh-pozitivní, dochází k Rh-konfliktu. To je stav, kdy tělo matky produkuje protilátky, které zničí červené krvinky dítěte. Rozpad červených krvinek znamená zvýšení bilirubinu. Situace je velmi vážná.
 2. Intrauterinní poškození jater plodu, například virem hepatitidy.
 3. Novorozenec má porušení odtoku žluči.
 4. Dědičná patologie, fermentopatie.
 5. Anémie
 6. Nádory žlučníku.


Matka s negativní Rh by měla mít těhotenství pod zvláštním dohledem.

Příznaky patologické žloutenky:

 • objeví se doslovně bezprostředně po narození, během prvního dne;
 • vysoký bilirubin, dosahující kritických ukazatelů;
 • kůže je zcela zbarvená, včetně chodidel a dlaní;
 • tzv. pivní moč, charakteristická tmavá barva, výkaly bezbarvé;
 • byla prokázána existence imunitního konfliktu mezi matkou a novorozencem;
 • žloutenka prodloužená v čase, zvlněná.

Zásady léčby

Před zahájením léčby je důležité znát příčinu tohoto stavu. Léčba novorozenců je bezpochyby prováděna výhradně lékařem a nikoliv doma. Následující informace slouží pouze pro informační účely.


Fototerapie - úspěšná metoda v boji proti žloutence

 1. Fototerapie Dítě je umístěno pod speciální lampu. Nepřímý bilirubin se pod jejich vlivem transformuje z přímého (rozpustného) a rychle, do 12 hodin, se vylučuje močí a výkaly z těla. Je tak možné snížit celkový výkon. Procedura může být naplánována na 48 po sobě jdoucích hodin nebo rozdělena do několika sezení v intervalech 3 hodin.
 2. Zavedení infuzních roztoků. To znamená intravenózní podání detoxikačních činidel nebo glukózy, jejichž účelem je ředit koncentraci bilirubinu v krvi a usnadnit jeho eliminaci. Používá se jako nouzové opatření.
 3. Léky, které zlepšují tok žluči, pokud problém souvisí s jeho průchodem.
 4. Dejte pít kapalinu, často aplikován na hrudník (pokud důvod není v konfliktu Rhesus). Včasné kojení znamená, že dítě bude zkoušet kolostrum, které má projímavý účinek a pomůže rychlejšímu vypuštění původních výkalů. Má však vysoký obsah bilirubinu.

Shrňte

Ve většině případů, snížit koncentraci bilirubinu v krvi není tak těžké, co je nejdůležitější, nenechte si ujít čas. Dokonce i patologická žloutenka u kojenců je léčitelná. Proto včas provádějte testy, konzultujte s lékaři a poražte podobné podmínky!

Zvýšený bilirubin u novorozence: co dělat. Proč je zvýšený bilirubin u novorozence

Autor: Lékař chirurg, Endokrinolog Artyom Shimansky

Lidské tělo je komplexní biochemický systém. Všechno v něm je v neustálém pohybu a mění se. Procesy organismu jsou však vždy v dynamické rovnováze. Zvláště správně řekl pro muže, který se nedávno narodil. Těhotenství, porod a všechno s nimi spojené jsou stále pokryty aurou pověrčivého tajemství. Mezitím se nové matky obávají o zdraví svého dítěte.

Jedna z možných otázek, kterou rodič položil, se týká zvýšení bilirubinu u novorozence.

Je třeba poznamenat, že u všech novorozenců je bilirubin zvýšen a ne vždy důvodem je jakákoliv patologie.

Abyste pochopili problém, musíte nejprve zjistit, co je bilirubin, a pak určit, co způsobuje jeho růst u novorozenců.

Co je to bilirubin a vyvolává vždy novorozence, aby mluvil o problémech?

Bilirubin je speciální látka, pigment žluči, který vzniká v důsledku rozpadu bílkovin. Koncentrace tohoto pigmentu v krvi odráží práci jater. Zvýšení hladiny bilirubinu však není vždy indikátorem patologií u novorozenců. Faktem je, že zatímco dítě bylo v mateřském lůně, nenarozený člověk nemohl dýchat sám. Buněčné dýchání v prenatálním období probíhá skrze krev. Přebytek hemoglobinu se po porodu začíná používat v játrech a vzniká tak přebytek bilirubinu. Tento stav trvá několik týdnů až několik měsíců. Pokud není bilirubin snížen, je to základ pro podezření na přítomnost některých onemocnění.

To však není axiom. Bilirubin lze eliminovat ještě pomaleji, pokud existuje jeden z následujících faktorů:

Prematurita U předčasně narozených dětí se bilirubin snižuje pomaleji a lékařská péče je často potřebná k jeho snížení.

Přítomnost nachlazení v matce dítěte v prenatálním období.

Matka má v anamnéze cukrovku.

Hypoxie (nedostatek kyslíku) u dítěte.

Asfyxie během porodu.

V těchto případech se vyvíjí tzv. Fyziologická žloutenka, kdy se pigment bilirubin přenáší s krví do očí, kůže atd.

Příčiny zvýšeného bilirubinu u novorozenců. Příznaky onemocnění

Existuje mnoho onemocnění, která jsou příčinou zvýšeného bilirubinu u novorozenců. V tomto případě hovoří o patologickém nárůstu pigmentové substance v krvi. Jednou z nejpravděpodobnějších příčin patologického nárůstu látky jsou všechny druhy onemocnění jater. Podle lékařských statistik trpí každý šestý novorozenec infekčními lézemi jater. Z celého prezentovaného seznamu je nejvyšší pravděpodobnost jaterní patologie. Příznaky tohoto stavu jsou velmi výrazné:

Bolestový syndrom Na základě údajů o starších dětech můžeme říci, že bolest je tahání, bolestivé, nudné. Nachází se na pravé straně. Dítě nemůže mluvit, ale jeho chování je typické: často tlačí nohy na břicho, je zlobivé, pláče, může držet ruku stisknutou na pravé straně.

Žloutnutí skléry a kůže. To může být způsobeno nejen fyziologickou, ale i patologickou žloutenkou. Aby se diagnóza měla věnovat pozornost dalším příznakům.

Zvětšená játra. Určeno palpací.

Nestabilní židle. Nejčastěji hovoříme o průjmech nebo střídání průjmů a zácpy.

Změňte barvu a povahu židle. Při onemocněních jater se stolice podobá jílu v konzistenci a nemá žádnou barvu (bílá bělená stolice).

Pokud jsou tyto příznaky přítomny, je riziko onemocnění jater vysoké. může být infekční etiologie, parazitického původu atd. Po pochopení to může být pouze lékař po diagnóze.

Další nemocí vedoucích ke zvýšení bilirubinu je obstrukční žloutenka. Vyskytuje se v důsledku blokování žlučových cest v důsledku stenózy stěn nebo v důsledku obstrukce kameny. V tomto případě jsou příznaky velmi podobné příznakům infekce jater. Je prostě nemožné je odlišit bez přístrojové diagnostiky.

Cirhóza jater. U dětí je extrémně vzácný. Je však malignější.

Obstrukce střeva může způsobit vysokou koncentraci bilirubinu. U dětí se vyskytuje poměrně často (asi 3% dětí trpí obstrukcí).

Hlavním příznakem střevní obstrukce v rané fázi je syndrom bolesti. Dítě tlačí nohy do žaludku a neustále pláče. V rané fázi je snadné zaměnit obstrukci s banální střevní kolikou. Obraz se vymaže teprve později, když jsou spojeny jiné známky překážky:

Střídání zácpy a průjmu. Nakonec se vytváří přetrvávající zácpa.

Abdominální distenze, plynatost kvůli nemožnosti normálního vypouštění plynů.

V pokročilých případech zvracení s krví a výkalem.

Chronická forma je také možná, v tomto případě stát dovedně napodobuje obvyklou zácpu.

Nemoci spojené s hormonálními poruchami: od hypofyzární insuficience po diabetes mellitus. V raném věku není snadné identifikovat specifickou nemoc.

Vnitřní krvácení různé intenzity může způsobit zvýšení bilirubinu u novorozence.

Další důvod spočívá v autoimunitních procesech, během kterých jsou buňky červených krvinek zničeny.

Navíc, některé dočasné patologické stavy mohou být spouštěny použitím drog používaných k urychlení procesu narození v matce.

Nejvíce informativní první 4 dny od okamžiku narození. Pokud se výkaly stanou bezbarvými, je to jasný znak patologie jater a / nebo žlučníku.

Diagnóza se zvýšeným bilirubinem u novorozence

Diagnostická opatření pro zvýšení bilirubinu začínají návštěvou lékaře. První osoba, která má dítě ukázat, je pediatr. Provádí primární vyšetření a poskytne nezbytné doporučení specialistovi - gastroenterologovi nebo hematologovi.

Při úvodním vyšetření se lékař zeptá na stížnosti. Rodiče by měli přesně a jasně říct, jaké stížnosti jsou u dítěte pozorovány a jak se projevují. Dále odborný gastroenterolog provádí fyzikální vyšetření - palpací postiženého orgánu (játra, střeva). Už v této fázi můžete podezírat patologii. Další etapou jsou laboratorní testy. Mezi nimi jsou:

Obecný krevní test. Určeno pro stanovení leukocytózy, zvýšené ESR. Tyto ukazatele dávají důvod k podezření na zánětlivý proces.

Krevní test na bilirubin. Pro posouzení indikátoru je určena specializovaná analýza.

V budoucnu se uchýlit k instrumentálním studiím:

Ultrazvuk jater a trávicího traktu. Tato studie poskytuje příležitost vizuálně posoudit stav trávicího systému.

MRI / CT, jmenovaný v extrémních případech, například v případech podezření na obstrukci žlučových cest, atd. Obvykle postačuje ultrazvuk.

Na základě těchto ukazatelů lékař provede diagnózu a předepíše vhodnou léčbu.

Zvýšený bilirubin u novorozence, co dělat? Léčba

V případě fyziologické povahy vzrůstajícího bilirubinu, odpověď na otázku, co dělat se zvýšeným bilirubinem u novorozence leží na povrchu. Nepotřebujete nic. Při zdlouhavém procesu je ultrafialová lampa určena k urychlení. V případech, kdy příčina spočívá v porušení jater, jsou předepsány choleretické léky v minimální dávce, stejně jako hepatoprotektory. V žádném případě by neměly dávat dětem drogy bez konzultace s odborníkem. Je to plné.

V extrémních případech (v případě střevní obstrukce, s obstrukcí žlučových cest) je předepsán urgentní chirurgický zákrok. Naštěstí jsou takové situace v lékařské praxi vzácné.

Zvýšený bilirubin u novorozenců může být jak přirozený, tak patologický. Na základě diagnostických údajů může mezi nimi rozlišovat pouze zkušený lékař.

Hladina bilirubinu v krvi novorozenců a dětí mladších než jeden rok: normy, příčiny zvýšených a snížených ukazatelů

Mnoho dětí je diagnostikováno s fyziologickou žloutenkou. Zpravidla přechází bez následků, ale někdy se přemění na patologickou formu. V nemocnici je přísně kontrolována hladina bilirubinu v krvi a pokud žloutenka nezmizí u novorozence do 2–4 týdnů života, je nutná léčba.

Tento stav vyžaduje lékařský dohled. Diagnóza bude hlášena rodičům po testování hladiny pigmentu v krvi nebo během vyšetření, pokud neonatolog zjistí nepřirozenou žlutost kůže.

Měření bilirubinu u novorozence

Co je bilirubin?

Žlučníkový pigment vzniká z produktů rozkladu červených krvinek, podílí se na metabolismu a je úzce spojen s prací vnitřních orgánů. V těle plodu je další fetální červený krevní pigment. Když dítě vezme první dech, hemoglobin se rozpadne a vytvoří bilirubin, takže tento faktor se zvyšuje u všech novorozenců, což je považováno za normální.

Orgány novorozence jsou někdy neschopné vyrovnat se s velkým množstvím bilirubin, v tomto případě oni mluví o patologické žloutence. V dětech, obličej, krk, a pak zbytek těla jsou nejprve maloval žlutý. Takový stav se neobtěžuje dítě, těžká intoxikace mozkem ohrožuje pouze velmi vysoký obsah bilirubinu.

Přímý, nepřímý a celkový bilirubin

Ve studii týkající se bilirubinu je třeba poznamenat tři ukazatele: obecné, přímé a nepřímé, udávající poměr mezi nimi. V těle jsou vlastně přímé a nepřímé bilirubiny a celkové číslo shrnuje první dva. Přímý bilirubin je netoxický, rozpustný a přirozeně vylučovaný z těla.

Nepřímý bilirubin se kombinuje s tuky, je toxický a akumuluje se ve tkáních. Chcete-li ji stáhnout, musíte látku převést pomocí žaludečních enzymů v přímém bilirubinu. Tento přístup je nezbytný, pokud je funkce jater narušena zpracováním nepřímého bilirubinu.

Většinou je většinou nepřímý bilirubin. Normálně je jeho míra 75% z celkového počtu. Nově narozené dítě má jiný vztah. V prvních dnech života je bilirubin vždy nepřímý. Je přítomen v dětské krvi, nevychází sám, pro jeho eliminaci jsou zapotřebí speciální enzymy, jejichž aktivita u dítěte je stále nízká. Když se objeví, enzymatický systém bude zralejší, veškerý „špatný“ pigment bude odstraněn.

Normálně, po 2-4 týdnech, fyziologická žloutenka by měla projít, pokud se tak nestane, mluví o patologické žloutence. Děti jsou hospitalizovány na oddělení novorozenecké patologie. V mírných případech se drobky nechají doma ošetřit pomocí fototerapie.

Tabulka normálních ukazatelů u novorozenců

Hodnoty bilirubinu u dětí v předčasném a předčasném věku se liší. Abychom pochopili, co je normou pro daný věk, obrátíme se na stůl. Hodnoty jsou uvedeny v μmol / l.

Pokud se snížení na normální hladinu nevyskytne nebo se množství látky podstatně zvýší, pak to znamená prodlouženou žloutenku. Například, pokud je hodnota 300 µmol / l, musíte se poradit s lékařem.

Druhá tabulka ukazuje normy obsahu bilirubinu podle frakcí:

Jak provést analýzu bilirubinu u kojenců?

Měření bilirubinu se provádí odebráním krve z pupeční šňůry, poté se krevní test odebere po 2 dnech. U předčasně narozených dětí se tento postup opakuje každý den po dobu jednoho týdne. U dětí bez zjevných známek žloutenky je hladina bilirubinu určena speciálním zařízením - digitálním bilirubinometrem. Procedura je bezbolestná, měření se provádí v oblasti čela, hrudníku a nosu.

Druhý způsob, jak zjistit, kolik bilirubinu v dítěti je krevní test. Užívá se z paty novorozence se speciální jehlou, měla by se užívat na lačný žaludek. O měsíc později se studie opět provádí, krev se odebírá ze žíly - to je běžná praxe pro novorozence.

Se stabilně zvýšenými sazbami bude dítě ponecháno na léčbu v nemocnici, protože potřebuje pozorování a léčbu, dokud není plně vyléčen, to znamená, že obsah pigmentu v krvi je snížen na normální úroveň. Lékař v nemocnici předepíše další studie:

 • kompletní krevní obraz;
 • analýza celkového, přímého a nepřímého bilirubinu;
 • Coombsův test (pro hemolýzu);
 • komplexní krevní test pro onemocnění jater a žlučových cest;
 • Ultrazvuk břišních orgánů;
 • konzultace ostatních odborníků.

Pokud již doma, rodiče zjistí rušivé příznaky, měli byste kontaktovat svého pediatra a opakovat analýzu. To je nutné při detekci:

 • ospalost;
 • silná úzkost;
 • tachykardie;
 • zvětšená játra a slezina (doporučujeme číst: co znamená zvětšení jater u dítěte ultrazvukem?);
 • vznik křečí;
 • zachování žloutnutí.
Pokud při propuštění z nemocnice nezmizí žloutnutí dítěte a přidají se další příznaky zvýšeného bilirubinu, je nezbytné, abyste se obrátili na pediatra.

Zvýšená úroveň pigmentu

Nejčastější příčinou vysoké hladiny bilirubinu je to, že játra malého dítěte se s jeho úkolem nevyrovnávají. To je způsobeno sníženou úrovní enzymové aktivity.

Příčinou pozdní žloutenky je mateřské mléko. To se stává, když obsahuje hodně estrogenů, které zabraňují odstranění bilirubinu z těl drobků.

Důvody pro zvýšení

Proč bilirubin stoupá, je těžké určit. Existují údajné příčiny fyziologické žloutenky:

 • předčasně narozené děti (i když některé předčasně narozené děti mají i nízké hladiny pigmentu);
 • infekční onemocnění matky během těhotenství;
 • diabetes u matky;
 • kyslíkové hladovění dítěte během porodu;
 • užívání některých léků u ženy při nošení dítěte.
Všechny příčiny zvýšeného bilirubinu jsou nepřímé - takže žlučový pigment novorozence může být ovlivněn zdravotním stavem matky během těhotenství.

Co způsobuje patologickou formu? Zdroje jsou různé:

 • neslučitelnost krevní skupiny matky a dítěte;
 • konflikt rhesus;
 • hepatitida novorozence;
 • porušení gastrointestinálního traktu;
 • předčasného porodu

S nahuštěnými postavami se dítě neobtěžuje, dobře se stravuje, aktivně roste a rozvíjí se. V tomto případě můžete přestat kojit 2-3 dny, žloutenka projde sám. Zpravidla není nutná žádná léčba, vše je normalizováno na 3 měsíce života.

Důsledky vysokého bilirubinu

Významné a dlouhodobé zvýšení koncentrace tohoto pigmentu způsobuje vážné poškození zdraví, zejména mozku a nervového systému. V důsledku toho dochází k odchylkám v celkovém vývoji dítěte, duševním poruchám, v extrémních případech ke ztrátě sluchu a zraku.

Samoléčba by neměla být kategoricky, patologická žloutenka novorozenců by měla být léčena pouze pod lékařským dohledem. Všechny děti, které byly vystaveny vysokým hladinám bilirubinu, jsou registrovány u dětského neurologa po dobu nejméně 1 roku.

Nízký žlučový pigment

Důvody pro pokles

Nízký bilirubin je mnohem vzácnější než vysoký. Pro diagnostiku onemocnění jsou důležité případy, kdy je koeficient výrazně snížen. K dnešnímu dni vědci dosud plně nezkoumali mechanismy, které vedou ke snížení jeho koncentrace. Důvody pro takové ukazatele látky v krvi však mohou být:

 • chronická podvýživa;
 • nízký hemoglobin a nízká koncentrace červených krvinek (erytrocyty);
 • nedostatek železa.

Nízký přímý nebo nepřímý bilirubin je často porušením metody krevního testu. Výsledky studie mohou ovlivnit příjem některých léčiv, včetně antibiotik a kyseliny askorbové.

Nízké hladiny bilirubinu jsou mnohem méně pravděpodobné, že budou diagnostikovány.

Co může znamenat nízká hladina krve?

Pokud se v lymfatice nachází snížená koncentrace pigmentu, znamená to, že během rozpadu hemoglobinu se tvoří jen velmi málo. Stav těla naznačuje, že pacient snížil množství hemoglobinu a tkáně nedostávají dostatek kyslíku. Někdy parametr říká o nemocech:

 • chronické poškození ledvin nebo jater;
 • aplastickou anémii;
 • akutní leukémie;
 • tuberkulóza;
 • různých infekčních nemocí.

U dospělých může být snížené množství enzymu způsobeno stagnací žluči, proto její obsah může být zvýšen správnou výživou a fyzickou aktivitou. U kojenců terapie spočívá v identifikaci příčin a léčbě nemoci, která způsobila pokles. Lidové léky jsou používány pouze jako pomocné, souběžně s užíváním léků.

Terapie pro snížení bilirubinu

Fyziologická žloutenka nevyžaduje zvláštní léčbu - pokud se tento poměr zvýší, lékaři doporučují krmení dítěte mateřským mlékem, takže se rychleji vyrovná s nadbytkem bilirubinu v těle. Nutriční doplňky by měly dostat dostatek nápojů. Pro patologickou žloutenku se předepisuje řada postupů ke snížení obsahu toxického pigmentu v krvi.

Fyziologická žloutenka zmizí sama za předpokladu, že následují řádný spánek a krmí dítě.

Fototerapie (léčba křemenem)

Dítě je umístěno ve speciální kyvetě, nosí brýle nebo zakrývá obličej plenou a je vystaveno intenzivnímu působení světla. Bilirubin nahromaděný v podkožním tuku u novorozenců je zničen ultrafialovým světlem. Bude trvat několik hodin denně, než leží pod takovou lampou. Dítě je přijímáno pouze pro hygienické procedury a opět umístěno do příkopu.

Léčba drogami

Přípravky předepisuje ošetřující lékař v závislosti na zdravotním stavu dítěte. Obvykle napsáno:

 • enterosorbenty (Smecta, Enterosgel) k odstranění nadbytku bilirubinu;
 • hepatoprotektory (Silibor, Essentiale) pro vyplachování toxinů a obnovení funkce jater;
 • kapky pro normalizaci hladiny elektrolytů.

Infuzní terapie

Není to přímý způsob, jak snížit hladinu bilirubinu. Jeho účelem je neutralizovat toxické účinky na tělo a odstranit nadbytek tohoto pigmentu.

Prevence

Neexistuje jednoznačná metoda prevence novorozenecké žloutenky. Vypadá naprosto vůbec, dokonce i to nejzdravější dítě. Můžeme uvést pouze obecná doporučení: