Image

Triglyceridy jsou zvýšeny v krvi: co to znamená (příčiny vysoké úrovně)

O nebezpečí "špatného" cholesterolu, každý ví, pozor na jejich zdraví. Mnohem menší pozornost je věnována zvýšeným hladinám triglyceridů a marně. Koneckonců, je bez nebezpečí.

Po obdržení výsledků analýz lidé někdy zjistí, že triglyceridy v krvi jsou zvýšeny. Zjistíme, kdy je čas vyzvánět alarm a co tento indikátor znamená.

Co jsou triglyceridy? Tento typ tuku (nazývaný také neutrální) je hlavním zdrojem energie pro lidské tělo. Dostáváme triglyceridy, stejně jako další tuky - nasycené a nenasycené - s jídlem. Jsou to jak v rostlinném oleji, tak ve smetaně a ve zvířecích tucích. Ve skutečnosti, 90% tuků, které konzumujeme, jsou triglyceridy. Kromě toho je tělo může syntetizovat nezávisle na sobě: od přebytku cukru a alkoholu. Triglyceridy spojené s lipoproteiny se pohybují krevními cévami do depotu tuků, takže koncentrace těchto tuků může být měřena v krevním séru.

Krevní test na triglyceridy je velmi důležitá studie v diagnostice kardiovaskulárních onemocnění.

Nicméně i u zdravého člověka, který nejedl 8 hodin, může být hladina triglyceridů v krvi zvýšena, takže lékař věnuje pozornost výkonu jiných krevních tuků, zejména LDL cholesterolu.

Aby bylo možné řádně připravit na krevní test na triglyceridy, je nutné, aby jíst nebo pít kávu a mléko po dobu 8-12 hodin, a také není vlak. Kromě toho, tři dny před analýzou je nutné upustit od užívání alkoholu. Nedodržení těchto pravidel může vést k nepřesným výsledkům.

Kdy je vysoká hladina triglyceridů pro pacienta nebezpečná?

Optimální rychlost triglyceridů v krvi je 150 až 200 mg / dl. Podle odborníků to znamená, že množství tuku v krvi s takovými čísly není nebezpečné. S touto hodnotou je riziko vzniku patologických změn v kardiovaskulárním systému minimální. Nicméně nedávný výzkum amerických vědců v Medical Center v Marylandu tyto tvrzení popírá. Podle lékařů ze Spojených států, pokud jsou triglyceridy zvýšeny na 100 mg / dl, může to vést k rozvoji aterosklerózy a infarktu myokardu. Němečtí lékaři se domnívají, že množství triglyceridů v krvi vyšší než 150 mg / dl je rizikovým faktorem pro rozvoj diabetu. Velmi vysoká hladina triglyceridů v krvi (přes 1000 mg / dl) často vede k akutní pankreatitidě. Zvýšený obsah triglyceridů v krvi také ukazuje, že se u pacienta mohou objevit různá onemocnění jater, ledvin, štítné žlázy a žláz slinivky břišní.

Tam je další nebezpečí kvůli vysoké úrovni triglyceridů v krvi. V lidském těle existují dva typy cholesterolu: HDL a LDL. Abychom nechodili do komplexních lékařských vysvětlení, můžeme říci: „dobrý“ cholesterol a „špatný“ cholesterol. Oba cholesteroly jsou vždy přítomny v lidském těle. Je to všechno o jejich vztahu. U zdravého člověka je to správné: existuje jen málo „špatného“ cholesterolu, „dobrého“ - hodně). Se správným poměrem cholesterolu a triglyceridů mírně nad 200 mg / dL se snižuje pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních komplikací. Tato podmínka se bohužel provádí zřídka. Pokud má tedy pacient zvýšenou hladinu triglyceridů a snižuje se hladina „dobrého“ cholesterolu, zvyšuje se riziko aterosklerózy.

Je to důležité! S věkem se zvyšuje rychlost triglyceridů. U mužů a žen je tato hodnota jiná.

Níže je uvedena tabulka běžných hladin těchto tuků.

Triglyceridy v krvi jsou zvýšené: co to znamená, důvody, jak snížit

Dívali jste se na svůj profil lipidů a zjistili, že triglyceridy (TG) jsou zvýšené. To je pozorováno, pokud je metabolismus tuku narušen. Spolu se zvýšenými hladinami cholesterolu signalizuje růst neutrálních tuků možné srdeční onemocnění.

Triglyceridová norma pro muže, ženy, děti

Metabolismus tuků má své rozdíly v lidech různého věku a pohlaví. Norma triglyceridů, stejně jako hladina cholesterolu, má své věkové a genderové rozdíly. Výsledky Lipidogramu se mohou v různých laboratořích lišit v důsledku různých metod stanovení obsahu neutrálních tuků.

Tabulka Norma triglyceridů pro děti, muže, ženy.

U novorozenců jsou hladiny TG o 20% nižší než u dospělých. Jak stárnou, zvyšuje se koncentrace neutrálních tuků v krvi. Zvýšení hladiny triglyceridů u dětí je alarmujícím symptomem, tyto děti jsou vystaveny riziku vzniku časných srdečních a cévních onemocnění. Nejčastěji jsou vysoké hladiny triglyceridů registrovány u dětí s nadváhou, milovníků mouky, rychlého občerstvení.

Vlastnosti hypertriglyceridemie u mužů

Rychlost triglyceridů u mužů se zvyšuje s věkem. Vzhledem k vyššímu obsahu cholesterolu a TG muži častěji než ženy trpí časným koronárním onemocněním srdce, onemocněním mozku, mrtvicí a infarktem myokardu.

Zvýšené triglyceridy u mužů všech věkových kategorií jsou nejčastěji důsledkem podvýživy, špatných návyků. Další běžné příčiny jsou diabetes, infarkt myokardu a onemocnění ledvin. Starší muži s dnou mají vysokou hladinu TG.

Vlastnosti hypertriglyceridemie u žen

U žen se hladiny triglyceridů mírně mění s věkem. Situace se mění po menopauze. Ženské tělo přestane produkovat estrogeny, které inhibují růst neutrálních tuků. Z tohoto důvodu hladiny krevních lipidů kolísají během celého cyklu.

Triglyceridy jsou během těhotenství zvýšené - je to normální. Krevní test odhaluje začátek zvýšení koncentrace ve druhém trimestru a maximální obsah lipidů ve třetím. Tento jev je vysvětlen aktivním rozkladem tukové tkáně, změnami hormonálních hladin, které ovlivňují metabolismus lipidů.

Ženy s vysokým TG jsou obvykle podvyživené, vedou nezdravý životní styl. Diabetes mellitus, pankreatitida, jsou další běžné příčiny hypertriglyceridémie u mladých lidí středního věku. Starší ženy často trpí hypotyreózou a mají problémy s ledvinami. Tyto stavy jsou doprovázeny vysokou koncentrací triglyceridů.

Jak kontrolovat neutrální tuky

Po dlouhou dobu je zvýšená koncentrace triglyceridů asymptomatická. Současně však může být dosaženo maximálního výsledku léčby, pokud je v tomto období zahájena terapie.

Hladiny cholesterolu a TG se doporučuje pravidelně monitorovat, a to i při absenci zdravotních potíží. Komplexní analýza, která odráží obsah různých frakcí tuku zvaných lipidogram. První krevní test se provádí ve věku 9-11 let, druhý - 17-21. Další testování metabolismu lipidů se provádí 1krát / 4-6 let. Lidé náchylní k časným koronárním onemocněním srdce by měli častěji provádět krevní testy.

Pro studium hladiny triglyceridů je nutné brát krev ze žíly. Před zkouškou je nutné:

 • následovat hladovou stravu 12-14 hodin, můžete nejen jíst, ale také pít kávu, čaj, džus. Jediný povolený nápoj je voda.
 • po dobu 24 hodin před krevním testem je alkohol zakázán;
 • ráno před odběrem krve je zakázáno kouřit, sportovat, být nervózní;
 • 5 minut před studiem je vhodné chvíli sedět.

Výsledky analýzy jsou obvykle připraveny na následující pracovní den.

Příčiny zvýšení triglyceridů

Ve většině případů, jestliže triglyceridy jsou zvýšené, to znamená, že člověk nejí správně, pohybuje se trochu, má nadváhu. Koncentrace neutrálních tuků se zvyšuje s alkoholem.

Jiné příčiny jsou spojeny s různými systémovými onemocněními:

 • pankreatitida;
 • jaterní patologie;
 • hypotyreóza;
 • ischemická choroba srdce;
 • infarkt myokardu;
 • dna;
 • Downův syndrom;
 • glykogenóza;
 • mentální anorexii;
 • onemocnění ledvin;
 • dědičné patologie metabolismu tuků.

Triglyceridy lze zvýšit užitím jednoho z následujících léků:

 • retinol;
 • estrogen;
 • beta blokátory;
 • cyklosporin;
 • interferon;
 • diazepam;
 • kortikosteroidy;
 • katecholaminy.

Pokud je cholesterol normální a triglyceridy se zvyšují.

Zvýšené koncentrace cholesterolu a TG jsou obvykle pozorovány ve dvojicích. Ale pro některé lidi jsou vysoké triglyceridy kombinovány s normálním cholesterolem. Nejčastější příčinou tohoto stavu - nadbytečných kalorií. Člověk může dodržovat všechna pravidla diety, která pomáhají snižovat cholesterol, ale pokud je množství spotřebovaných kalorií vyšší než použité množství, hladina triglyceridů se zvýší.

Vzácnější příčinou jsou dědičné nebo získané choroby, které jsou doprovázeny porušením metabolismu neutrálních tuků:

 • familiární hyperchilomyronronémie;
 • systémový lupus erythematosus;
 • familiární kombinovaná hyperlipidemie;
 • familiární hypertriglyceridemie.

Jak snížit hladiny triglyceridů

Pokud výsledky testů ukazují, že triglyceridy jsou zvýšené, znamená to, že je čas postarat se o své zdraví. Pokud je hypertriglyceridemie příznakem onemocnění, je nutné ji léčit. V ostatních případech je možné snížit hladinu TG pomocí stravy, zdravých návyků, užívání léků předepsaných lékařem.

Dieta

Když výsledky testu ukazují zvýšený cholesterol nebo neutrální tuk, dieta je první věc, kterou lékař předepíše. Mnohým pacientům se podařilo stabilizovat hladiny triglyceridů pouze správnou výživou. Naštěstí to neznamená značné množství omezení.

Základní pravidla správné výživy:

 • Vzdejte se alkoholu. Čím více člověk konzumuje alkohol, tím vyšší je hladina triglyceridů. Odborníci na výživu vypočítali, že každých 30 ml alkoholu s pravidelným užíváním zvyšuje koncentraci neutrálních tuků o 5-10%. Z tohoto důvodu mají alkoholici obvykle velmi vysoké sazby TG.
 • Omezte příjem cukru. Sacharóza je jednoduchý kalorií, které jsou téměř úplně absorbovány. Tělo tráví velmi málo energie na jejich vstřebávání, zůstává zde dostatečné množství kalorií, které mohou být přeměněny na tuk. Ženy se doporučuje používat denně ne více než 6 tsp. cukr, muži ne více než 9 tsp. Tato částka by měla zahrnovat celkové množství cukru: sladké nápoje, šťávy / nektary, cukrovinky. Například, sklenka hroznové šťávy je 8 celých lžíce cukru.
 • Sledujte množství fruktózy. Některé druhy ovoce, zejména sušené ovoce, kandované ovoce, sirupy obsahují značné množství fruktózového cukru. Nejsladší - rozinky, data. Jsou to 60-67% cukru. Odborníci na výživu doporučují, aby lidé konzumovali více než 50 g fruktózy denně.
 • Rýže, brambory, těstoviny - mírně. Tyto potraviny jsou bohaté na snadno stravitelné sacharidy, tělo dostává přebytek kalorií.
 • Základem výživy by měla být zelenina, ovoce, celozrnné cereálie, luštěniny - potraviny bohaté na vlákninu. Pokud obsah vlákniny ve stravě nestačí, začne se zvyšovat množství neutrálního tuku.
 • Více nenasycených tuků, méně nasycených. Vysoký obsah nasycených mastných kyselin obsahuje červené maso, živočišný tuk, tukový tvaroh, sýr, smetanu - pro mírné použití. Nenasycené tuky obsahují rostlinné oleje, ořechy, semena.
 • Mastná ryba dvakrát / týden. Ryby, zejména její mastné odrůdy (sleď, makrela, tuňák, losos), obsahují nenasycené mastné kyseliny. OMEGA 3 snižuje LDL cholesterol, účinný při léčbě a prevenci srdečních onemocnění.

Taková dieta se doporučuje pozorovat po celý život pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

Zdravý životní styl

Normalizace hmotnosti má pozitivní vliv na hladiny cholesterolu a triglyceridů. Ztráta pouze 5-10% hmoty snižuje koncentraci neutrálních tuků o 20%, podle jiných dat, snížení každého kilogramu snižuje hladinu triglyceridů o 2%.

Stojí za to přehodnotit váš postoj k fyzické aktivitě. Lidé, kteří chodí nejméně 30 minut denně pěšky, mají mnohem nižší koncentraci neutrálních tuků než jejich méně aktivní spoluobčané. Optimální doba pro sport je nějaký čas po jídle. Cvičení pomáhá používat "extra" kalorií, nedává jim příležitost stát se lipidy.

Lékaři vypočítali, že člověk je schopen snížit hladinu triglyceridů o 50% během roku diety, normalizace hmotnosti, fyzické aktivity.

Léky

Léky snižující hladinu lipidů jsou předepisovány lidem, pro které není normalizace TG dostatečná, sportovní zátěž. Těžké pacienty mohou být přiděleny okamžitě. Existují 4 skupiny léčiv, které lze podávat jednotlivě nebo v kombinaci:

 • Fibráty (fenofibrát, bezafibrát, ciprofibrát) jsou nejúčinnější při kontrole hypertriglyceridémie a jsou schopny snížit hladiny triglyceridů o 20-55%. Mechanismus účinku je štěpení lipoproteinu o nízké hustotě LDL, který obsahuje mnoho neutrálních tuků;
 • Statiny (atorvastatin, simvastatin, rosuvastatin) - blokují syntézu cholesterolu v těle, snižují koncentraci TG, ale mnohem slabší než fibráty - o 10-20%;
 • kyselina nikotinová (více než 1 g / den) - zřídka předepsaná vzhledem k velkému počtu vedlejších účinků;
 • nenasycené mastné kyseliny - nejškodlivější léky, které mají slabý účinek, jsou předepisovány pacientům s mírnou formou hypertriglyceridemie.

Pacienti užívající jeden nebo více těchto léků by měli pravidelně provádět krevní testy. To umožňuje lékaři posoudit účinnost léčby, podle potřeby upravit rychlost léčby.

Lidové léky

Cholesterol a triglyceridy lze snížit pomocí populárních receptů. Zvláště efektivně je kombinovat s dietou. Následující opravné prostředky se osvědčily dobře:

 • Kořen zázvoru s medem. Snižuje špatný LDL cholesterol, triglyceridy, zlepšuje metabolismus, normalizuje krevní tlak. Chcete-li připravit směs, třít na jemné struhadlo střední zázvor kořen, přidejte 3-4 lžíce. Já med, promíchej. Jíst 1 polévková lžíce. Já během každého jídla.
 • Skořice Příznivý vliv na obsah krevních lipidů zlepšuje metabolismus. Přidává se do různých jídel, ale nejlépe se užívá s medem. Smíchejte 2 lžíce. Já med, 3 lžičky. skořicový prášek. Naplňte tři sklenice studené vody. Pijte 1 sklenici 3 krát denně.
 • Kořen lékořice. Nalijte 2 lžíce. Já Kořen lékořice 500 ml vody. Přiveďte k varu, pak 15 minut, v pohodě. Napjatý vývar trvá čtvrt šálku 4 krát / podstatu - 15 dnů.
 • Fazole. Luštěniny pomáhají normalizovat metabolismus lipidů. Namočte přes noc 200 g fazolí, vařte s malým množstvím soli. Rozdělte na několik porcí, jíst denně. Průběh léčby je měsíc.

Chronická onemocnění, pravidelné pilulky jsou důvodem k tomu, abyste se před zahájením léčby poradili s lékařem. Lidové léky mají své vlastní kontraindikace, vedlejší účinky.

Literatura

 1. Chris Iliades, MD. Dieta Tipy na snížení vysoké Triglyceridy, 2011
 2. Rosalyn Carson-DeWitt, MD. Jak snížit vysoké triglyceridy, 2018
 3. Lia Tremblayová. Vysoké Triglyceridy a Vaše zdvihové riziko, 2018
 4. Jeppesen J, Hein HO, Suadicani P, Gyntelberg F. Vysoké triglyceridy a HDL cholesterol

Materiál připravený autory projektu
podle redakční politiky webu.

Zvýšené triglyceridy v krvi - co to znamená (příčiny) a co s nimi hrozí?

pokud jsou triglyceridy (TG) zvýšeny v krvi (u žen a mužů / u mladých a starých lidí / dospívajících a dětí / u chlapců a dívek / u chlapců a dívek):

Co znamenají zvýšené triglyceridy?

Podle většiny domácích i zahraničních odborníků (zejména AHA - „American Heart Association“), velmi vysoké hladiny triglyceridů ve větší míře ukazují na problémy s LIVER nebo slinivkou břišní. A také při zvýšeném riziku pre / diabetes a diabetes mellitus typu II (vztahující se k inzulínu / rezistenci, o kterém budeme hovořit později v tomto článku).

Není špatné vědět:

S ohledem na přímý účinek - to jsou právě vysoké míry TG v krevní plazmě žen a mužů pro rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění, výsledky moderních studií ukázaly spíše protichůdné výsledky. Proto NENÍ (!) Všichni odborníci souhlasí s tím, co je specificky - zvýšené hladiny triglyceridů - jedním z hlavních „viníků“ srdečních, mozkových a cévních onemocnění (aterosklerózy).

Existují 2 hlavní důvody:

 • Nejprve se vyskytují vysoké hladiny TAG (triacylglyceridu) v krvi, nejčastěji spolu s problémy, jako je obezita, hypertenze a diabetes. Stejně jako snížené ukazatele „dobrého“ HDL cholesterolu a naopak zvýšené hodnoty - podmíněně „špatný“ LDL cholesterol. V tomto ohledu je poměrně obtížné přesně určit, které problémy jsou způsobeny specifickou hladinou triglyceridů - viz NORM.
 • Za druhé, nedávné výsledky výzkumu, za účasti pacientů s genetickou náchylností ke zvýšeným triglyceridům (familiární / dědičná hypertriglyceridemie) ukázaly, že NENÍ (!) Vystaveny vysokému riziku vzniku kardiovaskulárních onemocnění. I když existují některé oficiální důkazy, že vysoké triglyceridy, nicméně, mohou hrát nějakou negativní roli, ale (!) Je bezvýznamný.

JE MOŽNÉ, ŽE BUDETE ZAJÍMAT:

Jaké jsou nebezpečné vysoké triglyceridy?

Jak jsme se zmínili výše, zvýšené hladiny triglyceridů (triglyceridů / TRIG) v séru neindikují pouze rizika rozvoje aterosklerózy, ale také závažná onemocnění, jako je diabetes, pankreatitida a abnormality jater (od „obezity“ po cirhózu).

Triglyceridy a cukr (diabetes)

Vysoké hladiny triglyceridů mohou indikovat rezistenci (z latiny. Resistentia - "rezistence") na inzulín. To je velmi důležitý hormon, jehož hlavním úkolem je snížit "nadměrnou" koncentraci glukózy v krevní plazmě. Pokud se tedy lidské tělo stane inzulínem / rezistentním, hladina cukru v krvi se významně zvýší, což rychle vede k rozvoji onemocnění, jako je diabetes mellitus (typ II).

Podle WHO: inzulín / rezistentní syndrom, jako jeden z 5 důležitých "bodů" metabolického syndromu (obvykle ve spojení s jiným "bodem" pěti - hypertriglyceridemie / tj. Zvýšená hladina triacylglyceridu) v Evropě trpí 60 milionů lidí. Většina lékařů se však o tato velká čísla vůbec nestará, ale o počet lidí, kteří nevědí, že již mají - vážné problémy s inzulínem!

Současně se v poslední době zvyšuje riziko vzniku této poruchy (podle American Diabetes Association) i mezi mladistvými a mladými lidmi. V podstatě "díky" aktivnímu životnímu stylu a nezdravé stravě (například občerstvení s cukrárnami, mytí s Coca-Cola). Proto, i když si myslíte, že vaše zdraví je jen hrdinské, je to všechno stejné, alespoň jednou za 4-5 let musíte podstoupit lékařskou prohlídku. Včetně lipidogramu (jiný název - profil lipidů) - biochemický krevní test pro stanovení množství tuků (triglyceridů), jakož i lipidů všech frakcí.

Triglyceridy a slinivka břišní

Vědci zjistili, že zvýšená koncentrace triglyceridů v krvi (přes 5,2 mmol / l / nebo 500 mg / dl.) Významně zvyšuje riziko vzniku (OD) akutní pankreatitidy (tj. Zánětu slinivky břišní). A velmi vysoké hladiny (více než 11,2 mmol / l / nebo 990 mg / dl.) Již předcházejí závažným komplikacím OP, které jsou plné smrti (ze 7 na 15% případů). Vzhledem k tomu, že se předpokládá, že příliš vysoké koncentrace volných mastných kyselin (které nejsou „vázány“ v sérovém albuminu) mají TOXIC účinek na tkáň pankreatu. Tato situace tedy ve vztahu k sobě vyžaduje naléhavé snížení vysokých hladin triglyceridů (s pomocí léků)!

Triglyceridy a jaterní "obezita"

Vysoká hladina triglyceridů je jednou z hlavních příčin obezity jater. Co se obvykle děje: v 70% případů kvůli nadměrné "lásce" pro alkoholické nápoje a 30% - "kvůli" závislostem na "špatném" jídle. Přirozeně, nejvyšší koncentrace „nadbytečných“ tuků / triglyceridů se „hromadí“ - dokonce ani v „záhybech“ břicha, konkrétně v játrech, jakési „lipidové továrně“. „Tukové játra“ zpravidla nevykazují žádné zjevně vyjádřené symptomy (podléhají reverzibilní „obezitě“), proto je plná velkých nebezpečí, z nichž jedním je cirhóza. Nečekaně a velmi bolestivě (i když to bylo viditelné z dálky)!

Po pozorování vysokého počtu TG v krevním testu se ošetřující lékař jistě bude o pacienta zajímat - a bude hmatat játra pod správným hypochondriem (pro zvýšení). A konečně předepsat (v případě potřeby) - funkční jaterní testy (PPP). Tj komplex biochemických krevních testů, které detekují množství bilirubinu (celkový a vázaný), ALT (alanin / transamináza) a AST (aspartát / transamináza). Pokud například zvýšení hodnot ALT ve vztahu k ukazatelům AST přímo indikuje ošetřujícímu lékaři - poškození jater.

Příčiny zvýšení triglyceridů

 • Nejběžnější příčiny vysokých hladin triglyceridů v krvi žen a mužů jsou: zdravotní problémy (popsané výše) nebo jednoduše - věk (což znamená starší). Nejvzácnější etiologie je dědičná predispozice (familiární hypertriglyceridemie).
 • Jiné důvody „skoků“ jsou špatný způsob života. Včetně: špatných návyků (kouření, zneužívání alkoholu), nedostatku fyzické aktivity ("sedavé" práce a volný čas), stejně jako "škodlivé" stravy. Zvláště přejídání "lahůdek obchodu".
 • Ve výsledcích biochemické analýzy krve u těhotných žen je obvykle množství triglyceridů také „skočit“ (ve 2. a 3. trimestru). Rovněž - a také během menopauzy, kvůli hormonálním změnám v těle.
 • A konečně, zvýšené hladiny TG mohou být způsobeny užíváním některých léků. Méně často z léků snižujících krevní tlak (beta-blokátory, thiazidová diuretika) nebo imunosupresiva (zejména cyklosporin). Nejčastěji u žen - po užití skupiny hormonálních léků (například perorálních kontraceptiv) nebo SMRE.

NAŠE ČLÁNEK O "ŽENÁCH" PROBLÉMY:

Stojí za povšimnutí, že po jídle (po 15-30 minutách) se obsah triglyceridů může zvýšit až na (!) 5-10 krát, ale pak se vrátit (postupně) zpět na počáteční úroveň (po 8-12 hodinách). Proto je biochemická analýza krve pro množství TG a dalších lipidů (z kubitální žíly) podávána přísně na prázdný žaludek!

Jak vrátit triglyceridy zpět do normálu?

Program pro snížení mírných / vysokých hladin triglyceridů (na normální hodnoty) zahrnuje: dramatické změny v životním stylu a stravě. Pro rychlý pokles abnormálních / zvýšených množství TG v krvi - ošetřující lékaři předepisují léky, tzn. užívání speciálních drog.

VÍCE O TÉTO (OD "A" AŽ "I") PLÁNOVANÉ V ČLÁNKU:

Změna životního stylu

Chcete-li snížit zvýšené hladiny triglyceridů na normální (podle věku), budete se muset vzdát mnoha „radostí“ života! Z některých - budete muset dočasně odvrátit, od ostatních - navždy. Nejlepší volba: přihlaste se na konzultaci s psychology, aby nedošlo k „zničení“ vašeho těla - „léčby duše“ s takovými destruktivními „prostředky“, jako je kouření, alkohol nebo přejídání. Existuje mnoho alternativ pro pozitivní na světě - bez poškození zdraví!

Kromě toho budete muset "představit" do svého života - aktivní fyzickou námahu (od základních ranních cvičení až po plnohodnotné třídy: 30-40 minut, nejméně 3-4 krát týdně). Samozřejmě, neměli byste si to vzít hned - bar zkušeného sportovce! Na doporučení lékařů musíte začít v malém věku - v závislosti na vašem věku, pohlaví a celkovém zdravotním stavu. Všechny tyto věci jsou skvělé nižší počet "extra" triglyceridů v krvi! Někdy v rekordním / krátkém čase.

Změny ve stravě

S největší pravděpodobností jste si již mysleli, že v případě lipidové (tj. Tukové) rovnováhy v krvi, musíte věnovat velkou pozornost - jak tukům, tak počtu kalorií v potravinách. Za prvé, budete muset opustit "obchod" trans tuky (sladké a mouky "občerstvení"), stejně jako další občerstvení podél cesty (rychlé občerstvení, hamburgery, atd.). Kromě toho, nahradit "sacharidů" potraviny na protein, a téměř denně - opřít o CELLULAR. Namísto jakéhokoliv druhu "červeného" masa - jděte na bílé / kuřecí (pouze bez kůže), a co je nejdůležitější - NEJMÉNĚ než 2 krát týdně jíst jídla z FATTY FISH. Samozřejmě - ne smažené! Pokud jste na to alergičtí, pak ideální / alternativní možností je lněný olej (přidaný do zeleninového salátu). Aktivně rozvíjet své vlastní kulinářské nadání!

Léky

Zkušení a čestní lékaři zpravidla nejsou ve spěchu, aby své pacienty „lékali“ nějakým druhem léků - zvláště silných a samozřejmě drahých / hodnotných. V některých případech (při kritických / vysokých hladinách triglyceridů) však jejich příjem bude LIFE / DŮLEŽITÉ! Spolu s dalšími léky potřebnými k léčbě onemocnění, které, jak je řečeno, označuje hypertriglyceridemii (tj. Abnormální množství TG v krvi). Nejúčinnějšími léky - konkrétně zvýšenými triglyceridy jsou fibráty, niacin, OMEGA-3 a méně často statiny. Jen se nesnažte sami léčit! Navzdory vysoké účinnosti těchto léků, jsou-li použity nesprávně - jsou velmi nebezpečné s mnoha vedlejšími účinky.

Triglyceridy jsou zvýšené - co to znamená v krevních testech, příčinách a léčbě

Lidé, kteří chtějí zůstat zdraví, by neměli sledovat pouze krevní tlak a hladiny cholesterolu, ale také kontrolovat triglyceridy (TG). Přebytek těchto lipidů zvyšuje riziko metabolického syndromu a onemocnění srdečního svalu.

Co jsou triglyceridy v biochemické analýze krve

Triglycerid nebo trig je druh tuku, který lidské tělo přijímá z potravy, přeměňuje kalorie na energii. Vysoké triglyceridy nejsou nutně indikátory srdečního onemocnění, ale mohou snížit průtok krve do hlavního svalu, což způsobuje vážné zdravotní problémy. Lidé s nadbytkem cholesterolu mají často vysoké hladiny TG. Testování triglyceridů v biochemické analýze krve se provádí společně s lipidovým spektrem. Tento průzkum určuje:

 • celkový cholesterol;
 • TG;
 • LDL (špatný cholesterol);
 • HDL (dobrý cholesterol).

Co triglyceridy v krevním testu

Kontrola hladiny tuku v žilách a tepnách je součástí profilu lipidů, který určuje přítomnost srdečního onemocnění. Triglyceridy v krevním testu ukazují možnost vzniku hypertenze, ischemické choroby srdeční, infarktu myokardu atd. Postup pro dospělé se doporučuje každých 4-6 let. Děti by měly být testovány jednou před dosažením věku 10 let, aby se zjistilo, zda existují vrozené anomálie.

Triglyceridová norma

Koncentrace lipidů v krvi závisí na věku, pohlaví a dokonce i výšce osoby. Před absolvováním testu se doporučuje 9-hodinová rychlost. Během této doby můžete pít pouze vodu při pokojové teplotě. Někdy musíte přestat užívat některé léky, včetně kyseliny askorbové. Výsledky zkoušek jsou klasifikovány v následující tabulce:

Děti a mládež (mmol / l)

Kojenci, (mmol / L)

Příčiny zvýšených triglyceridů v krvi

Triglyceridy jsou zvýšené - co to znamená? Tato skutečnost může být způsobena různými chorobami. Patří mezi ně:

 • obezita;
 • diabetes;
 • ateroskleróza;
 • hypotyreóza;
 • onemocnění ledvin;
 • dědičné lipidové nerovnováhy.

Existují i ​​jiné důvody pro triglyceridy v krvi:

 • přejídání;
 • časté užívání alkoholu;
 • špatný životní styl;
 • užívání léků, jako jsou kortikosteroidy, beta-blokátory, perorální antikoncepce.

Co to znamená zvýšené triglyceridy

Zvýšení lipidů může být známkou výše uvedených onemocnění. Často osoba nemusí mít podezření, že je ohrožena, dokud neprokáže zkoušku. Zvýšené triglyceridy znamenají, že pacient musí dodržovat dietu, která pomůže normalizovat jeho krev a snížit cholesterol. To také naznačuje, že existuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, cirhózy a hepatitidy.

Zvýšené triglyceridy v krvi mužů

U silnějšího pohlaví je hladina TG vždy o něco vyšší než u slabých. Zvýšené triglyceridy v krvi mužů se mohou projevit v důsledku kouření, přetrvávajícího pití, přejídání a častého stresu. Po obdržení výsledků testu byste se měli vždy poradit se svým lékařem a podstoupit léčbu.

Zvýšené triglyceridy u žen

Pokud jde o vysoké hladiny lipidů, ženy jsou vystaveny většímu riziku než muži. Zvýšené hladiny triglyceridů u žen se mohou objevit:

 • při užívání antikoncepčních tablet, které zahrnují hormon estrogen;
 • během těhotenství;
 • s polycystickými vaječníky;
 • během menopauzy;
 • hormonální poruchy;
 • neplodnosti

Triglyceridy jsou zvýšeny během těhotenství.

Zvýšení počtu lipidů v mateřské krvi během vývoje plodu není neobvyklé. Mnoho těhotných žen během tohoto období, hladina cholesterolu se zvyšuje, a to je normální, což není případ triglyceridů. Nastávající matka bude muset snížit spotřebu potravin bohatých na TG, aby ukazatele byly normální. Pokud jsou triglyceridy zvýšeny během těhotenství, neznamená to, že se u plodu vyskytují abnormality. Často příčinou tohoto výsledku testu je jednoduché přejídání, hormonální změny.

Triglyceridy jsou u dítěte zvýšené.

Co říkají triglyceridy? Nejběžnější příčiny jsou uvedeny níže:

 • obezita a přítomnost nadměrné hmotnosti;
 • špatná výživa;
 • konzumace škodlivých produktů (štěpky, rychlé občerstvení, sladkosti);
 • dědičné genetické abnormality.

Když jsou triglyceridy zvýšeny u dítěte, je obtížnější tento problém vyřešit. Pro děti může být obtížné vysvětlit, proč jim rodiče odmítnou známé věci. Měli byste donutit dítě nebo teenagera jíst zdravé jídlo, vzít rybí olej. Rodiče budou muset pečlivě sledovat dietu dítěte, jeho fyzickou aktivitu. Kromě toho je nutné se poradit s lékařem a provést komplexní vyšetření těla.

Léčba zvýšených triglyceridů

Nejlepší způsob, jak se zbavit triglyceridemie, je zůstat zdravý. Pokud jsou triglyceridy zvýšeny v krvi, lze je snížit následovně:

 1. Musíte cvičit pravidelně, dávat tělu fyzickou námahu.
 2. Je nutné dodržovat dietu: omezit spotřebu nezdravých tuků, jíst potraviny bohaté na vlákninu.
 3. Měl by opustit alkohol.
 4. Přestat kouřit.

Léčba zvýšených triglyceridů zde nekončí. Někdy musíte užívat následující léky:

 • statiny (jsou také předepisovány pro vysoké hladiny lll v krvi);
 • kyselina nikotinová;
 • fibráty (nelze užívat společně se statiny).

Dieta se zvýšenými krevními triglyceridy

Správná strava je velmi významným faktorem, který vám umožní rychle snížit cholesterol a TG. Pro začátek je vhodné snížit příjem kalorií na přijatelnou úroveň. Je lepší použít všechny metody popsané v kombinaci, abyste se zbavili rizika srdečních onemocnění. Strava se zvýšenými triglyceridy v krvi zahrnuje použití následujících produktů:

 • celozrnné obilniny;
 • zelenina, ovoce;
 • štíhlé maso s mírou;
 • nízkotučné mléčné výrobky;
 • polynenasycené tuky (to jsou omega-6 a omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí v červených rybách, lněném oleji, ořechech);
 • mononenasycené tuky (avokádo, olivový olej).

Kategorické nelze jíst:

 • tukové masné výrobky;
 • rafinovaný cukr (je lepší použít umělá sladidla);
 • výrobky z mouky;
 • luštěniny;
 • alkohol;
 • Konzervy;
 • sladkosti a med.

Po několika měsících léčby by se hladina TG a cholesterolu měla vrátit do normálu. Hlavním důkazem toho bude ztráta hmotnosti a zlepšení pohody. Pacient však bude muset podstoupit další vyšetření a darovat krev k analýze. Možná mu lékař poradí, aby pokračoval v dodržování výše uvedené diety, aby tělo mírně cvičilo, aby se vzdalo špatných návyků.

Triglyceridy: co to je, normou, jak redukovat

Dobrý cholesterol, špatný cholesterol, nasycené tuky a nenasycený tuk - někdy se zdá, že potřebujeme program, který by sledoval úlohu všech tuků v historii srdečních onemocnění. Jednoduše řečeno, triglyceridy jsou tuky v krvi a jejich vysoká úroveň může zvýšit riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Níže uvádíme: Triglyceridy - co to je, rychlost triglyceridů v krvi, triglyceridy jsou zvýšené - co to znamená, a mnohem více.

Triglyceridy, co to je, normou, jak snížit

Co jsou triglyceridy?

Triglyceridy (TG, triacylglyceroly, TAG nebo triacylglyceridy) je ester tvořený glycerolem a třemi mastnými kyselinami (z tri- a glyceridů). Triglyceridy jsou hlavními složkami tělesného tuku u lidí a zvířat, jakož i rostlinného tuku. Existuje mnoho různých typů triglyceridů, které jsou rozděleny na nasycené a nenasycené.

Nasycené tuky jsou „nasyceny“ vodíkem - jsou obsazena všechna místa, kde mohou být atomy vodíku vázány na atomy uhlíku. Mají vyšší teplotu tání a jsou s větší pravděpodobností pevné při teplotě místnosti. Nenasycené tuky mají dvojné vazby mezi určitými atomy uhlíku, což snižuje počet míst, kde se atomy vodíku mohou vázat na atomy uhlíku. Mají nižší teplotu tání a jsou s větší pravděpodobností kapalné při teplotě místnosti.

Je to typ tuku, který se nachází v krvi a je nejběžnějším typem tuku v těle. Triglyceridy jsou nezbytné pro zdraví, ale v nadměrném množství mohou být škodlivé a mohou zvyšovat riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Z tohoto důvodu se vědci domnívají, že hladiny triglyceridů mohou být důležitým měřítkem metabolického zdraví.

Když spotřebujete více kalorií, než potřebujete, tělo tyto kalorií uloží jako triglyceridy, které může tělo později použít pro energii.

Většina tuků, které jíme, jako jsou přírodní oleje (polynenasycené a mononenasycené), živočišné tuky a trans-tuky, jsou triglyceridy. Užitečné a škodlivé tuky zvyšují hladiny triglyceridů. Trans mastné kyseliny (např. Margarín) a nasycené tuky (jako mastné červené maso, drůbeží kůže, sádlo a některé mléčné výrobky) mohou zvýšit hladiny triglyceridů více než malé porce masa a nenasycených tuků, jako je olivový olej, avokádo, ořechy a nízkotučné mléčné výrobky. Rafinované, jednoduché sacharidy a alkohol mohou také zvyšovat hladiny triglyceridů.

Vysoké hladiny triglyceridů mohou být také vedlejším účinkem léků, jako jsou beta-blokátory, antikoncepční pilulky, steroidy a diuretika (1).

Lipidy

Triglyceridy a cholesterol patří do skupiny tuků (také nazývaných lipidy), ale mají různé funkce. Cholesterol je látka podobná tukům, kterou tělo používá k produkci hormonů, vitamínu D a je součástí membrány obklopující buňky. Cholesterol je voskovitý a bez zápachu. Játra ho produkují ze živočišných produktů.

Cholesterol a triglyceridy v jejich čistých formách nelze mísit s krví. Jako výsledek, játra pošlou je ve spojení s bílkovinami, volal lipoproteins. Lipoproteiny pohybují cholesterol a triglyceridy v celém těle krevním oběhem (2).

Existují tři typy lipoproteinů. Jedná se o lipoproteiny o nízké hustotě (LDL), lipoproteiny s velmi nízkou hustotou (VLDL) a lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL). LDL, také nazývaný LDL cholesterol, je považován za „špatný“ typ lipoproteinu, protože přispívá k hromadění plaku v tepnách. HDL cholesterol je považován za „dobrý“, protože odstraňuje LDL z tepen (3).

Co je nebezpečné na vysokých triglyceridech?

Vysoká hladina triglyceridů vede k rozvoji aterosklerózy a ohrožuje výskyt srdečních záchvatů a mrtvice.

Pokud je hladina triglyceridů v krvi příliš vysoká, mohou způsobit tvorbu cholesterolových plaků na stěnách tepen. Vědci si nejsou jisti, jak a proč triglyceridy způsobují tvorbu plaků, ale vědí, že lidé s vysokou hladinou triglyceridů mají často vysoké hladiny LDL. Když se cholesterol hromadí v tepnách, stěny tepny mohou ztvrdnout nebo se může zúžit jejich lumen, což se nazývá ateroskleróza.

Ateroskleróza zvyšuje riziko srdečního infarktu, mrtvice a kardiovaskulárních onemocnění. Ženy s vysokými hladinami triglyceridů jsou zvláště ohroženy rozvojem kardiovaskulárních onemocnění. Vědci se domnívají, že vysoké hladiny triglyceridů mohou také indikovat další stavy, které zvyšují riziko těchto onemocnění, jako je obezita a metabolický syndrom (4).

Podle Mayo Clinic mohou extrémně vysoké hladiny triglyceridů vést k akutní pankreatitidě. Může být také příznakem diabetu typu 2, hypotyreózy, onemocnění ledvin a onemocnění jater, nebo vzácných genetických stavů, které jsou spojeny s metabolismem.

Je třeba poznamenat, že je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zajistilo, že vysoké hladiny triglyceridů jsou nezávislým rizikem srdečních a jiných onemocnění (5). Tyto nemoci mají jiné rizikové faktory, jako je vysoký cholesterol, takže úloha triglyceridů je stále určována.

Některé příklady ukázaly, že triglyceridy mohou být nezávislým rizikovým faktorem onemocnění. Studie z roku 2007 publikovaná v Annals of Internal Medicine zjistila, že u mladých mužů s nejvyššími hladinami triglyceridů je čtyřikrát vyšší pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních onemocnění než pacienti stejného věku s nejnižšími triglyceridy ( 6).

Příčiny abnormálně vysokých hladin triglyceridů

Vysoká hladina triglyceridů v krvi v medicíně je známa jako hypertriglyceridemie. Mezi onemocnění, která mohou vést ke zvýšení hladiny triglyceridů, patří:

 • Špatně kontrolovaný diabetes;
 • Onemocnění ledvin;
 • Alkoholismus;
 • Hypotyreóza;
 • Onemocnění jater, včetně cirhózy;
 • Obezita;
 • Genetické poruchy metabolismu lipidů.

Rizikové faktory pro vysoké triglyceridy také zahrnují:

 • Věk - čím jste starší, tím vyšší je úroveň TG.
 • Tělesná hmotnost - nadváha zvyšuje riziko vysokých hladin TG.
 • Fyzická aktivita - sedavý způsob života zvyšuje riziko vysokých hladin TG.

Hypertriglyceridemie může také nastat při užívání některých léků, například antikoncepčních tablet, estrogenů, beta-blokátorů a imunosupresiv. (7)

Triglyceridová norma pro krev

Chcete-li mít dobré zdraví, je nutné usilovat o normální hladiny triglyceridů v krvi. Následující čísla vám pomohou pochopit normální hladinu TG v krvi:

 • Normální hladina TG: méně než 150 mg / dL nebo méně než 1,7 mmol / l;
 • Extrémně vysoká hladina TG: od 150 do 199 mg / dl nebo od 1,8 do 2,2 mmol / l;
 • Vysoké hladiny TG: 200 až 499 mg / dL, neboli 2,3 až 5,6 mmol / l;
 • Velmi vysoké hladiny TG: 500 mg / dL nebo vyšší nebo 5,7 mmol / l nebo vyšší.

Co znamenají zvýšené hladiny triglyceridů v krvi a jak snížit jejich hladinu

Triglyceridy jsou obvykle stanoveny v lipidogramu nebo v krevním testu na cholesterol. Pokud jsou tedy triglyceridy zvýšené, okamžitě vzniká strach, že se vyvíjí ateroskleróza. Jak je však tento strach opodstatněný? Pro zodpovězení otázky je třeba zvážit, jakou funkci toto tělo krve vykonává v těle a co to znamená zvýšit.

Co jsou triglyceridy v biochemické analýze krve

Za prvé stojí za pochopení, proč jsou potřebné. Jedná se o deriváty glycerinu, které jsou nezbytné pro zásobování buněk energií a stavebním materiálem. Ale ve volném stavu v krevním řečišti. Při požití s ​​jídlem se molekuly glycerolu kombinují s tuky za vzniku následujících lipoproteinů:

 • vysoká hustota (HDL) nebo dobrý cholesterol;
 • nízkohustotní (LDL) - škodlivý cholesterol.

HDL a LDL volně cirkulují v krevním řečišti a poskytují buňkám potřebnou energii a stavební materiál. Lipoproteiny o nízké hustotě jsou větší a mohou být uloženy na stěnách cévy, což způsobuje vznik aterosklerotických plaků. A pokud jsou triglyceridy zvýšeny a do těla vstupuje velké množství tuku, začíná syntéza LDL.

Triglyceridy v krevním testu nejsou považovány za samostatnou hodnotu. Další ukazatele metabolismu lipidů a obsahu volného cholesterolu jsou také zohledněny při diagnóze.

Referenční hodnoty

Míra triglyceridů v krvi žen a mužů je přibližně stejná a pohybuje se v rozmezí od 0 do 2,25 mmol / l. Interpretace laboratorních parametrů je následující:

Přípustná rychlost triglyceridů v krvi mužů ve stáří a stáří může být až 3 mmol / l, ale tento stav je již považován za hraniční a vyžaduje opravu.

I když jsou triglyceridy sníženy, nelze zcela vyloučit riziko kardiovaskulárních patologií. Při dešifrování testů a posouzení stavu pacienta se berou v úvahu všechny lipidogramové indikátory.

Proč se vyvíjí hypertriglyceridemie?

Pokud jsou triglyceridy zvýšené, důvody budou následující:

 • genetická predispozice;
 • léky;
 • nadměrná konzumace tukových potravin;
 • některých nemocí.

Nejběžnější příčinou je kombinace posledních dvou faktorů.

Lidé s hypertriglyceridemií mohou mít následující patologické stavy:

 • hypertenze;
 • CHD;
 • aterosklerotické usazeniny na cévních stěnách;
 • cirhotické procesy v játrech;
 • hepatitida;
 • pankreatitida;
 • diabetes;
 • hypotyreóza;
 • mozková trombóza;
 • nefrotický syndrom;
 • chronické selhání ledvin;
 • thalassemie;
 • dna;
 • hyperkalcémie;
 • neurotická anorexie;
 • obezita;
 • Downův syndrom

Kromě onemocnění a podvýživy může být zvýšení triglyceridů vyvoláno:

 • těhotenství;
 • alkoholismus;
 • kouření;
 • léky (kortikosteroidy, beta-blokátory, diuretika).

Bez ohledu na příčinu hyperglyceridemie je tento stav nebezpečný a vyžaduje okamžitou korekci. Velké množství triglyceridů vyvolává zvýšení "špatného" cholesterolu a zvyšuje riziko kardiovaskulárních patologií.

Způsoby, jak snížit hladiny triglyceridů

Před jmenováním léčby se lékař podívá na to, jak jsou triglyceridy zvýšené a co způsobovalo tento stav.

Léčba léky je předepisována pouze v těžkých případech, s výrazným nárůstem. Léky, které snižují hladinu triglyceridů v krvi, často způsobují následující vedlejší účinky:

 • hypotenze;
 • dušnost (s plicními chorobami, je možný záchvat udušení);
 • nedostatek koordinace;
 • poruchy trávení;
 • kožní vyrážky.

Léky jsou předepisovány pouze tehdy, když je výrazné překročení normy, u většiny pacientů je hyperglyceridemie korigována pomocí diety. Osobě se doporučuje vyloučit ze stravy:

 • zmrzlina;
 • cukrovinky;
 • pečení;
 • sladká sycená voda;
 • skladovat snídaňové cereálie (vločky a křupavé kuličky jsou pseudo-zdravé potraviny, nejsou
 • Doporučuje se jíst ve velkém množství);
 • sušené šťávy (bohužel, většina šťáv nabízených spotřebiteli jsou na
 • prášková báze s přidaným cukrem);
 • tukové maso;
 • klobásy;
 • cukr;
 • majonéza;
 • omáčky;
 • alkohol

Vyloučení výše uvedených produktů ze stravy bude přínosem a zdraví.

Úrovně triglyceridů přispějí k:

 • chléb s přídavkem obilovin;
 • mořské plody;
 • zelenina (kromě brambor);
 • zelené;
 • mastné ryby (zdroj polynenasycených tuků);
 • ořechy;
 • olivový olej;
 • kaše.

V případě hyperglyceridemie se navíc doporučuje osobě stabilizovat tělesnou hmotnost, udržovat aktivní životní styl (chodit, provádět jednoduchá tělesná cvičení) a přestat kouřit.

Pravidelný příjem doplňků stravy obsahujících Omega-3 také přispěje k tomu, aby triglyceridy byly normální. Akceptace polynenasycených mastných kyselin nejen sníží triglyceridový index, ale také zlepší metabolické procesy v buňkách. Před užitím doplňků byste se měli poradit se svým lékařem.

Kromě změny stravování a životního stylu je nutné vyloučit provokující faktor. Pokud neléčíte nemoc, která provokovala hyperglyceridemii, účinek správné výživy a aktivního životního stylu bude zanedbatelný.

Léčba léky

Bezprostředně by mělo být objasněno, že léky, které snižují triglyceridy v krvi, jsou předepsány vedle stravy a vzdávají se špatných návyků, a nikoli namísto nich. Pokud užíváte léky a zároveň jíte nezdravé jídlo, pak nebude žádný terapeutický účinek.

Za účelem předepsané léčby:

 • Fibráty (Gemfibrozil). Prostředky se vyrábějí na bázi karboxylových kyselin a mají schopnost vázat složky tuku a vody. Tato kvalita kyselin přispívá k rychlému poklesu množství LDL a triglyceridů, ale neovlivní hladinu lipoproteinů s vysokou hustotou.
  Niacin (kyselina nikotinová). Jeho působení je podobné karboxylovým kyselinám, ale jeho účinek je méně výrazný. Výhodou niacinu pro léčbu je nízké riziko nežádoucích účinků.
 • Rybí olej a Omega-3 mastné kyseliny. Užívání velkých dávek těchto léků přispívá k rychlé redukci triglyceridového indikátoru. Preventivní opatření musí brát diabetiky: léky mají krevní a hypoglykemický účinek, což může způsobit hypoglykemickou kómu.
 • Statiny (simvastatin, atorvastatin). Léky jsou navrženy tak, aby eliminovaly hypercholesterolemii a inhibovaly produkci enzymu HMG-CoA reduktázy nezbytného pro tvorbu cholesterolu. Snížení množství lipoproteinu s nízkou hustotou vede ke snížení triglyceridů.

Léky jsou vybírány individuálně s ohledem na věk pacienta a nemoci, které má. Nekontrolovaný příjem léků snižujících hladiny triglyceridů může vést k narušení metabolických procesů a ke komplikacím.

Preventivní opatření

Mnoho lidí, kteří se dozvěděli o nebezpečí hyperglyceridemie, bude pravděpodobně chtít vědět: je možné zabránit rozvoji tohoto stavu. Nejen možné, ale nutné, a níže uvedená doporučení vám pomohou:

 1. Jezte méně sladkostí a sladkého pečiva. Pro dezert je lepší jíst jogurt a čerstvé ovoce.
 2. Jíst více vlákniny (zelenina, obilí).
 3. Chléb je lepší vzít z celozrnné mouky nebo s přídavkem obilovin.
 4. Snížení spotřeby živočišných tuků, které jsou mnohé v uzeninách, tucích, uzeninách.
 5. Alespoň několikrát týdně je tu mastné mořské ryby a mořské plody.
 6. Snižte množství živočišných bílkovin ve stravě, nahrazte ji zeleninou. Doporučuje se jíst luštěniny, sóju, tofu.
 7. Odmítnutí alkoholických nápojů. Zvláště škodlivé jsou pivo a tovární vína. Pokud musíte pít alkohol, bude méně škodlivé pít vodku nebo domácí víno.
 8. Podstupujte pravidelné fyzické vyšetření. Krevní test na triglyceridy se doporučuje pro osoby starší 20 let alespoň jednou ročně.
 9. Kontrolní hmotnost. Obezita je téměř vždy doprovázena hyperglyceridemií a dalšími poruchami metabolismu tuků.
 10. Udržujte motorickou aktivitu. Cvičení pomáhá snížit triglyceridový index.

Prevence nejenže zabrání zvýšení triglyceridů, ale také zlepší celkovou pohodu, zvýší vitalitu. Je však stanoveno, že zdravá strava a tělesná aktivita se stanou součástí životního stylu.

Pokud biochemický krevní test na triglyceridy vykazuje nárůst, měli byste to brát vážně. Taková odchylka slouží jako signál, že ne všechno je v těle v pořádku a zvýšené riziko aterosklerózy. Čím rychleji je hladina triglyceridů normalizována, tím menší je pravděpodobnost komplikací.