Image

Praskliny v prstech: příčiny a léčba

Kůže v některých částech těla je náchylná k praskání. Zvláště často jsou pozorovány na prstech a patách. Tento stav komplikuje nošení bot, které vedle nepohodlí přinášejí bolestivé pocity. Příčiny vzniku takového symptomu jsou někdy patologické, tj. spojené se specifickým onemocněním. Také destrukce horní vrstvy epidermy je také ovlivněna negativními faktory prostředí. K volbě správného zpracování trhlin je nutné podrobněji studovat možné příčiny jejich vzniku.

Jaké jsou praskliny v prstech

Vzhled trhlin v prstech je typ dermatitidy - kožní onemocnění. Tento problém způsobuje řadu fyziologických a estetických potíží. To je zvláště důležité v létě. Mezi prsty, patami a ostatními částmi nohy jsou pozorovány trhliny. Vzhledem ke zvýšené suchosti kůže se na něm objevují malé řezy. Poškození epidermis vede k pronikání mikrobů. V důsledku toho se zářezy stávají hlubokými trhlinami, které způsobují bolest a slouží jako místo hromadění patogenních mikroorganismů, například hub nebo bakterií.

Důvody

Častou příčinou praskání je nadměrná suchost nohou. Tento příznak je způsoben řadou nepříznivých faktorů. Často je problém spojen s nepohodlnou obuví nebo jejími nekvalitními materiály. Příliš úzká podložka může způsobit prasknutí v malém prstu. Při chůzi se vlhkost vylučovaná nohou nevstřebává, což vytváří příznivé prostředí pro reprodukci hub a bakterií. Aby se tomuto problému zabránilo, pomáhají správně zvolené ponožky - musí být vyrobeny z bavlny nebo jiné přírodní látky.

Žabky - další příčina trhlin, ale na patách. Při vycházkové obuvi neustále bije kůži a narušuje mikrocirkulaci krve. Správná situace může být, už ne na sobě. Mezi další vnější a vnitřní příčiny vzniku trhlin v prstech patří:

 • avitaminóza - hlavně nedostatek vitamínů A, E a B;
 • porušování hygienických pravidel;
 • plísňové infekce;
 • nezdravá strava;
 • diabetes a další endokrinní onemocnění;
 • poranění kůže;
 • dehydratace.

Na nohou

Trhliny v nohou jsou často doprovázeny řadou dalších příznaků, které zhoršují stav kůže. Patří mezi ně svědění, nepříjemný zápach, výtok krve, pálení a bolest při chůzi. Vyprovokovat vznik kombinace těchto příznaků může:

 • chlorovaná voda;
 • chůze naboso;
 • nedostatek osobní hygieny;
 • metabolické poruchy;
 • diabetes;
 • nedostatek vitamínu;
 • alergické reakce;
 • onemocnění srdce a cév;
 • hyperkeratóza;
 • teplé suché klima;
 • zvýšené zatížení nohou;
 • plísňové infekce;
 • použití chemikálií pro domácnost s vysokým obsahem alkálie;
 • nošení nepohodlné pevné boty.

Na palci

Pokud jsou na palcích pozorovány praskliny, pak tento problém není omezen pouze na tento symptom. Mnoho pacientů si všimne, že vzhled nehtu se stává neestetickým. Deska se navíc může odlupovat, prasknout. To vše je doprovázeno svěděním, zarudnutím kůže kolem nehtu. To vše naznačuje vývoj plísňové infekce. Popsané příznaky se postupně rozšiřují na další nehtové destičky.

Pokud jsou praskliny na palci doprovázeny nadměrnou křehkostí a otupělostí nehtu, důvodem je nedostatek tekutiny v těle nebo nedostatek vitaminu. Mezi další faktory pro vývoj tohoto kožního defektu patří:

 • endarteritida nebo ateroskleróza dolní končetiny;
 • hyperkeratóza;
 • metabolické poruchy;
 • nedostatek osobní hygieny;
 • letní období, kdy je kůže náchylná k tření a vytvrzování s následným vznikem kuřích;
 • křečové žíly;
 • lupénka;
 • nedostatek hydratace kůže chodidel;
 • ekzém

Mezi prsty

Charakteristickým znakem plísňové infekce je výskyt trhlin v interdigitálním prostoru. Pokud jste nedávno navštívili bazén, saunu nebo koupel, riziko infekce plísní je velmi vysoké. Někdy příčina nesouvisí s onemocněním. Při absenci řádné denní péče se kůže začíná odlupovat, mezi prsty se objevují praskliny. Tyto příznaky způsobují a nemají obilniny. Pokud je ve stravě málo vajec, mléka a jater, mohou se objevit také praskliny mezi prsty. Seznam důvodů pro jejich vytvoření zahrnuje:

 • diabetes;
 • onemocnění štítné žlázy;
 • špatné boty;
 • chůze naboso na asfaltu, písku a zemi;
 • působení chlorované vody.

Zpracování trhlin mezi prsty

Existuje několik způsobů, jak léčit praskliny v prstech. Každá metoda je zaměřena na odstranění příčin tohoto příznaku:

 1. Pokud nepohodlné boty vedou k prasklinám, musíte je změnit na jinou.
 2. Při nedostatku vitamínů je nezbytné zajistit tělu dostatek vitamínů a minerálů.
 3. Pro houby doporučujeme umyjte si nohy běžným mýdlem. Proti takové patologii je nutná léčba antimykotickými léky, jinak jsou možné komplikace, jako jsou například hnisání a přidání bakteriální infekce.

Suché nohy pomáhají odstranit vazelínu nebo lanolin krém. Nějaký z prostředků hojně mazat prsty, pak nosit bavlněné ponožky. Hlavní úprava trhlin je zaměřena na změkčení pokožky a odstranění její suchosti. Pro tento účel použijte následující metody a prostředky:

 1. Koupele se sodou. Pro 2 litry teplé vařené vody si čtvrt baru dehtu mýdla (to je třel na struhadlo), 1 lžička. jedlá soda. Po smíchání složek se roztok nalije do nádrže. Nohy se do ní ponoří asi 20-40 minut. Na konci procedury jsou chodidla důkladně setřena a namazána výživným krémem.
 2. Lotiony. Pro tyto postupy se používají odvar léčivých bylin, například heřmánek, měsíček, šalvěj.
 3. Mazání olejem Tato metoda se používá pro diabetes, protože pára v nohách během této nemoci je zakázána. Základem oleje jsou léčivé rostliny, které vykazují antifungální a antibakteriální vlastnosti. V teplé vodě přidejte pár kapek tohoto nástroje. Vana se přijímá po dobu 15-20 minut, pak se nohy suší a rozmazávají se balzámem SixstudMed.
 4. Přístroje pro pedikúru. Pomáhá při hlubokých prasklinách, odstraňuje horní vrstvu keratinu. Pro úplné uzdravení stačí jeden postup za měsíc.

Léky

Volba konkrétních léků závisí na tom, proč jsou prsty praskliny. Je nutné, aby léčba odstranila nejen symptom, ale také provokativní faktor. V závislosti na povaze trhlin mohou být použity následující režimy léčby:

 1. Se suchými mozoly. Účinně komplexní ošetření s obkladem se Šostakovským balzamem, po kterém je kůže potřena gelem Solcoseryl nebo Radevitem. Pokud je vaše pokožka příliš suchá, doporučujeme použít krém Dardia. Poskytuje hydrataci a pružnost pokožky.
 2. S plísňovou infekcí. Je nutné používat antimykotika, lokální i perorální. Pro topickou aplikaci se doporučují krémy na bázi terbinafinu: Lamisil, Termikon. Když lokální léčba nepomůže, je nutné začít užívat pilulky, které zevnitř zničí houbu. Pro tento účel se používá flukonazol, mikonazol, klotrimazol, cyklopirox.
 3. S diabetem. V případě takové nemoci, kvůli možným kontraindikacím, ne všechny léky jsou používány. Jsou povoleny oleje SixtuMed a balzám, které hydratují a chrání pokožku.
 4. S bolestivými prasklinami. Úlevy od bolesti pomáhají zmírnit tento příznak. Příkladem je Ketanovská medicína. Je velmi silný, takže před použitím takového léku byste se měli pokusit zmírnit bolest pomocí přípravku Analgin, Ibuprofen nebo Nimesil.

Každá skupina léků obsahuje několik produktů, které lze použít pro praskliny v prstech. Neměli byste je přidělit sami. Pokud po pravidelném užívání zvoleného léku nedojde k pozitivnímu účinku, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Příčinou trhlin může být houba. V tomto případě jsou léky předepisovány s přihlédnutím k původci onemocnění, které lze zjistit pouze analýzou. Obecně platí, že následující léky jsou účinné a prokázané proti prasklinám prstů:

 1. Solkoseryl. Je to hemoderivátová mast. Hlavním účinkem léčiva je aktivace metabolismu tkání, který pomáhá stimulovat regeneraci tkání. Solcoseryl je určen k léčbě obtížně se hojících ran, popálenin, omrzlin, trofických kožních poruch. Před aplikací masti se pokožka ošetří dezinfekčním roztokem. Poté se nástroj nanese v tenké vrstvě na povrch rány. Udělej to 2-3 krát denně. Nežádoucím účinkem mohou být alergie, otoky, kopřivka, hyperémie. Kontraindikace je nesnášenlivost kyseliny benzoové. Výhodou přípravku Solcoseryl je bezpečnost kompozice.
 2. Lamisil. K dispozici ve formě tablet, masti a spreje na bázi terbinafinu. Používají se pro léčbu mykóz, onychomykózy, houby nohou, kožního onemocnění končetin nebo nohou a mnohobarevných lišejníků. Tablety užívejte 250 mg denně. Mast a sprej se aplikují na lézi tenkou vrstvou 1-2 krát denně. Přípravek Lamisil nepoužívejte pro onemocnění jater. Nežádoucí účinky se mohou objevit z nervového, imunitního, trávicího, pohybového aparátu. Výhody společnosti Lamizil: dodržování mezinárodních norem, široká škála protiplísňových účinků, bezpečnost, rychlost akce.
 3. SixtuMed (SixtuMed). Jedná se o speciální nástroj pro diabetiky, který zvyšuje ochrannou funkci pokožky, pomáhá ji změkčit a podporuje rychlé ošetření tkání. Složení oleje zahrnuje rostlinné složky: šalvěj, nové koření, levandulu úzkolistou. Mají antibakteriální, protizánětlivé a antifungální účinky. Olej se přidává do teplé vody (teplota až 36 stupňů). Na 4-5 litrů tekutiny vzít 1 lžičku. prostředky. Nohy v lázni stojí 7-10 minut. Pak otřete nohy suché, zejména mezery mezi prsty na nohou. Na již suchou pokožku se aplikuje SixstuMed Balsam. Nemůžete používat nástroje této linie s otevřenými ranami a vředy. Výhody pro SixtMed: vysoká bezpečnost a hypoalergenní.

Lidové metody

Pokud příčinou trhlin není houba a ne další vážné onemocnění, pak problém může být stanovena s pomocí lidových prostředků. Mohou být také použity spolu s léky. Tlaky, dekory, koupele snižují zánět, hojí kůži. K dosažení tohoto efektu pomáhají tyto lidové recepty:

 1. Pro 2 litry teplé vody trvat 1 lžičku. minerální mýdlo a 1 polévková lžíce. Já soda Roztok nalijte do umyvadla. Udržujte nohy v něm po dobu 10-15 minut. Poté kůži důkladně osušte, pak ji potřete krémem.
 2. Na noc na nohou uložte měkký hadřík navlhčený tekutým medem. Zabalte si obvaz na nohy. Ráno je opláchněte, osušte a natřete silným krémem nebo olivovým olejem.
 3. V 1 litru teplé vody rozpusťte 1 lžičku. kyselina boritá. V tomto roztoku se nohy udržují po dobu 10-15 minut. Nohy jsou dobře vysušené, bohatě mazané vazelínou.

Prevence

Důležitou podmínkou prevence je správná obuv. Neměla by být příliš úzká nebo široká. Boty vyzvednou na sezónu. V létě je lepší nosit otevřené modely, které nevedou k nadměrnému pocení nohou. Nejlepší volba pro jakoukoliv roční dobu - obuv vyrobená z přírodních materiálů. Další opatření k zabránění vzniku trhlin:

 • dodržovat správnou výživu;
 • v případě silného pocení několikrát denně umýt nohy;
 • nenosit boty někoho jiného;
 • pravidelně promazávejte krém na změkčení chodidla;
 • provádět masáž chodidel různými éterickými oleji;
 • vybrat ponožky pouze z přírodních materiálů;
 • Při použití bazénu a sauny použijte vlastní hygienické výrobky a nasaďte si pantofle.

Jak a co léčit trhliny na nohou

Praskliny v nohou jsou běžným onemocněním kůže, které patří do dermatitidy. Trhliny mohou být zakryté podpatky, nohy, nohy, prsty, interdigital intervaly. Trhliny na nohou způsobují bolestivé a nepříjemné pocity, psychické nepohodlí a kazí estetický vzhled nohou. Akumulují různé houby a bakterie, které mohou způsobit vážné onemocnění.

Porucha rovnováhy hydrolipidů v kůži

Vzhled většiny trhlin na chodidlech, lidé si všimnou již v mladém věku. Ve zralých letech a později se mohou na jejich pozadí objevit vážné nemoci, pokud nejsou nohy řádně ošetřeny.

Trhliny jsou porušením integrálního stavu kůže, což je způsobeno tím, že kůže se zlomí, ztrácí pružnost a elastické vlastnosti. Pod vlivem různých faktorů v kůži dochází k narušení rovnováhy lipidů a snížení počtu vláken kolagenu, elastinu, který je bohatý na pojivovou tkáň. Z toho se zničí linearita kůže, z níž se tvoří praskliny.

Trhliny v nohou mohou být malé a nezpůsobují vážnou bolest. Někdy mají formu hlubokých krvácivých ran, které nedávají příležitost pohybovat se normálně a dělat běžné věci. Malé povrchové trhliny se nazývají epidermální, protože zabírají pouze epidermální vrstvu a jsou schopny se hojit bez viditelných stop.

Trhliny se mohou objevit na téměř jakékoli části nohy. Nejčastější jsou na patách, kloubech palců na nohou, v interdigitálních oblastech, stejně jako všude, kde kůže nohou tvoří přirozené záhyby.

Nemoci a infekce

S výskytem trhlin v chodidlech mohou být důvody velmi odlišné povahy, a to jak vnější, tak vnitřní. Vnitřní faktory zahrnují řadu onemocnění a poruch v těle:

 • plísňové infekce;
 • onemocnění endokrinního systému, ledvin, gastrointestinálního traktu, kožních a kardiovaskulárních onemocnění;
 • alergické reakce a nedostatek vitaminů skupin A, B, E;
 • ploché nohy a jiné druhy deformací nohou nebo některých prstů;
 • odchylky v hormonální rovnováze, obezita;
 • užívat nějaké léky.

Infekce způsobené houbou způsobují akutně svědění svědění. Kůže se ztrácí a vydává nepříjemný zápach. Vrchní vrstva kůže se postupně odlupuje, po které se tvoří praskliny, které způsobují nepohodlí a pak bolest.

S endokrinními onemocněními, například cukrovkou, je tělo náchylné k dehydrataci. Výsledkem je, že kůže vysychá a začíná praskat.

Kardiovaskulární onemocnění jsou charakterizována zhoršeným krevním oběhem, který vede k hladkému kyslíku buněk. Zhoršení výživy tkání kůže vede k trofickým poruchám, nedostatku látek nezbytných pro integritu kůže a tvorbě trhlin v nohách. Totéž platí pro problém beriberi. V nepřítomnosti dostatečného množství vitamínů A, B a E v těle, kůže nohou se stane suchou a praskliny.

Více než polovina trhlin v nohách je způsobena plísňovými infekcemi. První známkou plísně je právě výskyt trhlin v oblasti mezi prsty. S houbami se kůže na nohou začíná odlupovat.

Nevhodná obuv a nesprávná péče

Vnější příčiny trhlin jsou z velké části spojeny s tím, jak se lidé starají o nohy. Mezi vnější faktory patří nejčastější:

 • nepohodlné vzduchotěsné boty a ponožky ze syntetických materiálů;
 • nesprávně provedená pedikúra;
 • porušení pravidel hygieny nohou;
 • prostředí, horké a suché klima;
 • vystavení velmi vysokým a nízkým teplotám, chlorovaná voda.

Příliš těsné nebo nepříjemné boty, úzké boty nebo boty několikrát mohou zvýšit zatížení nohou při chůzi. Když k tomu dojde, porušení přirozeného krevního oběhu. Horní vrstvy epidermy jsou zlomeny, což vede k trhlinám v nohách. Při výběru obuvi je nutné dbát na to, aby byla pohodlná, pohodlná, vyrobená z kvalitních a přírodních materiálů. Syntetické materiály, které nedovolují vzduch, přispívají k porušení hydrobalance kůže.

Při absenci každodenního mytí nohou se na kůži postupně shromažďují bakterie, což vyvolává vznik plísní a dalších vad. Kůže na nohou vyžaduje pravidelné používání pemzy k odstranění mrtvých buněk a změkčovadel, které také zvlhčují pokožku.

Trhliny na chodidlech mohou způsobit suchou tenkou pokožku, hyperkeratózu. Jedná se o suché trhliny. Uvolňování potu ve zvýšených objemech také vyvolává vznik trhlin, ale již mokré. Proto je nutné vědět, že problém se vyvíjí, když je příliš suchý as neustále vlhkou pokožkou.

Ujistěte se, že je přísně sledovat stav kůže na nohou, stejně jako péče o ně. Osobní hygiena je zvláště důležitá pro lidi, kteří neustále nosí uzavřené boty, milovníky vysokých podpatků a vášnivých sportovců.

Prsty praskliny

Trhliny v prstech vznikají ze stejných důvodů jako na nohou. Existují dva mechanismy, které vedou k trhlinám v prstech. V prvním případě jde o hrubý mechanický efekt. Je dost dost pro suchou pokožku prstů, která je mnohem tenčí než zbytek chodidel. V druhém případě je kůže na koncích prstů hypertrofovaná, stává se příliš silnou. Zvýšení stratum corneum kůže vede ke skutečnosti, že kůže se zhrubne a stane se „mrtvou“. Pro tvorbu trhlin na tomto povrchu nepotřebuje vnější vlivy, nakonec se praskne.

Existuje celá řada onemocnění, která mohou zahrnovat praskání prstů na nohou:

 1. Při neustálém poranění nohou se vyvíjí hyperkeratóza, která sama o sobě není nebezpečná, ale příliš mnoho růstu nadržených tkání kůže vede k prasklinám.
 2. Diabetes ovlivňuje všechny orgány, včetně nohou, přispívá k vzniku trhlin v prstech.
 3. Ateroskleróza snižuje průtok krve, což je důvod, proč je kůže na prstech řídlá a prasklá.
 4. Porušení metabolických procesů také vede k řídnutí kůže na prstech.

Proto se všemi těmito chorobami jsou praskliny v prstech téměř nevyhnutelné.

Hluboké praskliny, které se objevují na prstech a nohách, dobře pomáhají vyléčit pedikúru. Bezbolestně odstraňuje nadrženou tkáň kůže. Trhlina v prstu může být společníkem určité nemoci.

Metody léčby a prevence

Příčiny a léčba trhlin v nohách jsou navzájem úzce spjaty. Důvod je stanoven lékařem po prozkoumání kůže pacienta. Pokud je podezření na infekci nebo alergii, vezme si stěr a provede nezbytné testy. V závislosti na důvodu předepsat léky a řekne pacientovi, jak léčit nohy. Lékař může předepsat léky na léčbu onemocnění, které vyvolaly vznik trhlin, a různé masti, aplikace na vnější vliv na postižené místo. Nezávislé používání různých mastí a krémů může tento problém zhoršit pouze tehdy, jsou-li přítomny vnitřní faktory nemoci.

V přítomnosti houby, která vyvolala vznik trhlin v nohách, zahrnuje léčba použití antifungálních mastí s terbinafinem. Abyste ochránili nohy před plísňovými infekcemi, musíte být opatrní při návštěvě sauny a bazénů, stejně jako používání antimykotik.

Pokud byl výskyt trhlin ovlivněn nadměrnou suchostí pokožky nohou a nepronikly dále než epidermis, mohou být ošetřeny jednoduchými mýdlovými koupelemi se sódou a léčivými masti, které jsou vyrobeny na bázi vazelíny. Je známo, že vazelína pomáhá zvlhčovat pokožku nohou a zvyšuje její elasticitu.

Pokud je výskyt trhlin ovlivněn jedním z běžných onemocnění, pak by měl pacient především pečlivě sledovat stav svých cév.

Ošetření trhlin na nohou zahrnuje použití mastí, gelů nebo krémů, které působí protizánětlivě, antisepticky a antimikrobiálně. Všechny jsou aplikovány pouze na čisté nohy. Aktivně se používají také kontrastní a změkčovací koupele nohou. Pro ošetření doporučujeme používat výživné krémy.

Hlavní roli při léčbě trhlin má správná výživa, která zahrnuje užívání multivitamínů. Zásadní význam mají vitamíny A, B, E, PP, jakož i zinek a hořčík. V průběhu celého ošetření je nutné pečlivě sledovat hygienu nohou, a to alespoň dvakrát denně umýt, ne navštívit bazény, koupele, sauny a také odmítnout hrát sport. Boty by měly být vybrány co nejpohodlněji a ponožky nebo punčochy z přírodních materiálů.

Zpracování trhlin je jednoduché, ale ne okamžité. V průměru musíte strávit asi jeden měsíc na jednom cyklu léčby. Je nutné striktně dodržovat doporučení lékaře a aplikovat předepsané léky denně.

Trhliny v nohách

Trhliny na patách jsou dermatitida kůže, přinášejí mnoho nepříjemných a bolestivých pocitů v nohou. Takový jev se může rozvinout jako nezávislé onemocnění a stane se důsledkem a komplikací diagnostikovaného onemocnění.

Praskliny na patách jsou časté problémy, charakteristické zejména pro ženskou polovinu populace. Mezi lidmi je mírně chybný názor, že trhliny na povrchu kůže paty se vyskytují výhradně ve stáří, ale mladí lidé jsou také postiženi patologií. 90% pacientů s diabetes mellitus se vyskytuje s podobnými ošklivými formacemi, když se na patách tvoří praskliny. Dokonce i banální nedostatek vitamínů může vést k onemocnění kůže.

Příčiny praskání

Vrstva kůže na dolních končetinách, na povrchu paty, při pohybu, zejména chůze, je vystavena největšímu zatížení a zažívá tlak tělesné hmotnosti. Při zátěži dochází ke stálé změně molekulární struktury epidermálních buněk na nohou.

Aby se snížil tlak na chodidlové buňky, tělo potřebuje zvětšit povrch nohy a snížit zátěž vytvořením nových buněk. Tento jev se nazývá hyperkeratóza, která je základem tvorby trhlin. Čím silnější je vrstva epidermy, tím menší je elasticita, kryt je častěji vystaven porušování. Norma, kdy proces tvorby nových buněk a smrt starých jsou v relativní rovnováze, v přítomnosti některých porušení změn a vedou k růstu zcela nových buněk, výskyt poškození v podobě trhlin.

Mezi základní faktory, které vedou k tvorbě trhlin na nohách, jsou rozlišeny následující důvody:

 1. Anémie z nedostatku železa;
 2. Hypovitaminóza;
 3. Houba;
 4. Diabetes mellitus;
 5. Dermatitida;
 6. Nedostatečné nohy pro péči o pleť.

Každý důvod by měl být pečlivě zvážen. Výsledkem jsou trhliny v nohách, prostředky pro prevenci a léčbu jsou v každém případě odlišné. Za prvé, léčba skutečné původní příčiny pomůže zbavit se pravidelného výskytu trhlin.

Anémie z nedostatku železa

Sideropenický syndrom způsobený nedostatkem železa je charakteristický pro toto onemocnění. Nepřítomnost látky vede k dystrofickým změnám v epidermis a dalších tkáních. Železo v těle se používá jako stavební prvek v procesech tvorby proteinů a enzymů, vzhledem k nedostatku prvků dochází k významným poruchám ve struktuře buněk a způsobu dělení.

Anémie z nedostatku železa se projevuje zvýšenou suchostí kůže na nohou, deskvamací, což vede k tvorbě trhlin v kůži.

Hypovitaminóza

Nedostatek vitamínů a živin v těle způsobuje poruchy. Pokud je v lidském těle hypovitaminóza vitaminů A a E, jsou pozorovány dystrofické poruchy a zánětlivé procesy v kůži. Menší nedostatek prvků způsobuje dehydrataci. Kůže se stává suchou, ztrácí svou pružnost, nevydrží zátěž, což vede k tvorbě trhlin a poškození.

Diabetes

Onemocnění se nazývá hlavní příčina způsobující poškození pat. Projev tohoto endokrinního onemocnění má rozdíl, praskliny v nohách nepřinášejí bolestivé pocity a nepohodlí. Vzhled v procesu vývoje onemocnění nastává v důsledku poškození krevních cév. Tento jev se nazývá diabetická angiopatie, charakterizovaná poruchou krevního oběhu.

Kvůli špatnému průtoku krve dochází k nedostatečnému zásobování pokožky živinami, snížená elasticita a zvýšená suchost kůže. Nedostatečné množství vlhkosti a živin způsobuje vznik trhlin a celistvosti.

Absence bolesti je způsobena poškozením nervového systému, ke kterému dochází u diabetes mellitus.

Plísňová infekce

Někdy se trhliny stávají průchodem do těla houby. Spory vitální aktivity plísně vedou k tvorbě na povrchu chodidel na nohách trhlin. Houba, která se vyvíjí na povrchu, činí kůži hustší a zahuštěnou, což vede ke snížení pružnosti, mnoho vrstev mrtvých kožních buněk je rychle poškozeno.

Vrstva kůže, která je poškozena a poškozena houbami, je náchylná k pronikání nové infekce, což situaci komplikuje. Zacházejte s tímto případem déle.

Dermatitida

Kožní onemocnění dermatitidy může vést ke ztrátě pružnosti a vlhkosti v kůži, což přispívá k vzniku poškození v podobě trhlin. V přítomnosti zánětlivých procesů v kožních procesech je dermis rychleji narušena a poraněna, tvoří se mikrotrhliny, postupně se vyvíjejí do velkých lézí, což způsobuje bolest a nepohodlí na chodidlech a nohou.

Primární příčinou vzniku trhlin je přítomnost nadměrné hmotnosti. Každý další kilogram - další zátěž na nohy a kůži na nohou. Konstantní napětí způsobené hmotností vede ke zhroucení struktury v kůži. Pokud navíc musíte být neustále na nohou, nebudete muset čekat na dlouhou trhlinu.

Základy léčby

Pokud praskliny na patách nezmizí, navzdory pečlivé péči, měli byste okamžitě navštívit lékaře, abyste zjistili skutečné příčiny a zahájili léčbu.

Sled návštěv u lékaře:

 1. Navštivte dermatologa, s výjimkou plísní a dermatitidy;
 2. Pokud kožní onemocnění nejsou zjištěny, jděte na endokrinologa, který zkontroluje stav endokrinního systému.

Pokud se příčina vzniku trhlin stane onemocněním, stojí za to bojovat ne trhlinami, ale onemocněním, které se stalo původní příčinou.

Pokud důvodem vzniku trhlin byl opovržlivý postoj k patám, aby se zbavil nadržené kůže, praskliny na patách nebude fungovat pro jeden postup. Budete muset uspořádat kosmetické nutriční ošetření pro kůži. Postupy jsou založeny na třech hlavních postupných opatřeních:

 • Koupele;
 • Přímé čištění;
 • Aplikace živin.

Zvláštní úkol je v lázních svěřen, vodní procedury předběžně změkčují suchou vrstvu kůže, která je později odstraněna. O deset minut později se změkčené zrohovatělé buňky odstraní pemzou.

Kosmetika a léky se používají jako živiny. Neignorujte recepty, které nabízí domácí medicína.

Pro rychlejší a správnější ošetření je možné kontaktovat salon. Profesionální kosmetologové provedou důkladné ošetření podle pravidel:

 • Pečlivé ošetření kůže;
 • Přebytečné vrstvy byly odstraněny;
 • Zpracování okrajů trhlin speciálními nástroji.

V podmínkách salónu je léčba trhlin mnohem jednodušší, neměli byste se úplně uvolnit. Kromě procedur budete potřebovat další péči doma. Průvodce provede doporučení uvedená v postupech:

 1. Kontrastní koupele.
 2. Slané a sodové koupele.
 3. Použití krémů a gelů na bázi vazelíny.
 4. Antibiotické masti, které pomáhají zastavit zánětlivý proces přímo.
 5. Krémy s propolisem, urychlující proces hojení.

Preventivní opatření

Po pozitivním výsledku úspěšné léčby trhlin v nohách se nikdo nechce setkat s prasklinami na patách. Chcete-li se vyhnout zobrazení, postupujte podle určitých pravidel

 • Boty pro každodenní nošení by měly být prostorné z přírodních materiálů.
 • Při nákupu bot si nemůžete vyzkoušet na holé noze, změřit boty někoho jiného, ​​dokonce i příbuzné a přátele.
 • Při návštěvě veřejných prostranství (lázně, koupaliště) se vyžaduje antimykotika.
 • Při péči o pleť by měla být pravidelně věnována pozornost odstranění keratinizované kůže. Při použití speciálních nástrojů a nástrojů je zakázáno řezat břitvou.
 • Kůže chodidel musí být neustále zvlhčována a zpracovávána živinami.
 • V létě byste neměli být dlouhodobě pod ultrafialovým světlem, způsobují dehydrataci kůže a nadměrnou suchost.
 • S tendencí ke zvýšené suchosti pokožky by měly pravidelně pít vitamíny A a E.

Častěji se trhliny na patách vyskytují v létě, kdy chcete obléknout krásné sandály, ale pokud pořádně organizujete péči a léčbu, budou se problémy s lehkostí vyhýbat. Bude trvat dlouho, než se vyléčí, jak se zbavit příčiny a prasklin na chodidlech.

Hlavní příčiny a metody léčby trhlin v chodidlech

Trhliny v nohou - ne jen nepříjemné obtíže, způsobující bolest při chůzi. Vzhledem ke zvláštnostem anatomické struktury nohy je vystavena velkému zatížení a většinou je skryta botami. To vytváří příznivé podmínky pro pronikání patogenní mikroflóry přes mezery na kůži, po které se objeví hnisání.

Léčba porušení integrity kůže nohou se stává obtížnější. Zvažte, proč je kůže na nohách prasklá a jak se rány, které se objevily, mohou rychle vyléčit.

Příčiny praskání a první znaky

Vzhled trhlin v chodidlech není obtížné všimnout kvůli silnému nepohodlí. Osoba zažívá:

 • svědění nebo pálení;
 • bolest při chůzi;
 • lokální edém (lokalizovaný kolem praskání);
 • drobné otlaky (s hlubokými zraněními).

Ve směru trhliny může být:

 • podélné (umístěné podél patky);
 • příčné (směřuje napříč a vypadá relativně zřídka).

Někdy člověk může okamžitě zjistit kauzální vztah a říct, proč se objevily trhliny. Ale častěji se výskyt škod stává překvapením, takže stojí za to zvážit, co způsobuje praskliny v chodidlech.

Vývoj vnějších i vnitřních faktorů může vyvolat vývoj patologie.

Externí zahrnují:

 • špatná hygiena;
 • boty, mačkání nebo tření nohy;
 • dlouhé chůze nebo nehybné stání;
 • neprofesionální pedikúra;
 • odlupování;
 • časté nošení syntetických punčochových kalhot a ponožek;
 • změna klimatu;
 • boty nejsou podle počasí (nošení i těch nejpohodlnějších zavřených bot v teple způsobí vyrážku plen a popraskání);
 • chůze naboso na tvrdém povrchu (písek, asfalt);
 • voda s vysokým obsahem chloru.

Vnitřní příčiny trhlin jsou často:

 • diabetes, hormonální poruchy, abnormality štítné žlázy;
 • porušení metabolických procesů;
 • onemocnění trávicího systému;
 • cévní onemocnění nohou;
 • houba nohy;
 • hyperkeratóza (natoptysh);
 • deformity chodidel (ploché nohy);
 • obezita (zvyšuje zatížení nohou);
 • avitaminóza (vitamíny A a E jsou zvláště důležité pro pružnost kůže);
 • dermatitida;
 • hyperhidróza (nadměrné pocení);
 • nedostatečný příjem vody;
 • nevyvážená strava vedoucí k vyčerpání buněk.

Příčiny trhlin se liší: od relativně neškodného nedodržování hygienických pravidel až po přítomnost vážné nemoci.

Lokalizace trhlin

Vzhled trhlin je možný na kterékoliv části nohy, ale následující oblasti jsou nejvíce náchylné k poškození:

 • pata;
 • tarsus;
 • mezigitální prostor;
 • podrážka chodidla;
 • oblast kloubu (obvykle na palci);
 • místa přirozených kožních záhybů.

Nejbolestivější pro člověka jsou škody, které se nacházejí na podrážce a v interdigitalálním prostoru.

Zásady léčby

Odstranění trhliny začíná určením příčiny. Pokud je nedostatečná péče nebo nepříjemná obuv, pak problémy nevznikají: po odstranění provokujících faktorů a použití vnějších prostředků se kůže rychle hojí.

Měli byste se poradit se svým lékařem v následujících případech: t

 • existují somatické choroby nebo hormonální poruchy;
 • infekce pronikla do trhlin;
 • pacient je dítě (u dětí je prvním příznakem onemocnění spojeného se změnou metabolických procesů nebo hormonálních poruch často ztenčování a praskání epidermis).

Léčba trhlin na kůži nohou je povolena jako použití farmaceutických přípravků a populárních metod.

Léčba léky

Pro terapeutické účely lékař doporučuje následující krémy a krémy proti tvorbě trhlin:

 1. Krém "5 dní." Má protizánětlivý účinek, změkčuje a dezinfikuje pokožku. Pomáhá rychle odstranit trhliny a vyrážku pleny na noze, eliminuje nepříjemný zápach. Může být použit nejen pro kožní léze, ale také jako profylaktický přípravek na péči o nohy.
 2. Balzamed. Mast na bázi glycerinu a kyseliny mléčné s přidáním vitamínů. Zvyšuje nejen regeneraci tkání, urychluje hojení, ale také zabraňuje vzniku nových trhlin.
 3. Radevit. Masti s emulzním voskem, vitamíny a glycerinem. Má dezinfekční a léčivé účinky. Při pravidelném používání (dvakrát denně) zajišťuje rychlé zotavení poškozené kůže nohy.
 4. Lamisil. Krém zabíjí houby a viry, zajišťuje opravu buněk. Mohou dokonce léčit hlubokou kožní přestávku, aplikovat krém přímo na ránu.
 5. Zazhivin. Gel, který se skládá z oleje, mléko Thistle, šalvěj a tea tree. Díky svému přirozenému základu se doporučuje k léčbě trhlin u dětí.
 6. Ambulance Univerzální krém na zranění a rány s bylinnými extrakty, vazelínou, vitamíny a glycerinem. Zjemňuje pokožku, pomáhá s modřinami a ranami. Je považován za univerzální prostředek pro případná zranění.

Pozor! Pokud se v prasklině objevil infekční proces, budou předepsány antibakteriální nebo protiplísňové masti v závislosti na typu patogenu.

Při tvorbě trhlin v okolí nehtu se doporučuje použít speciální lak pro posílení nehtového lůžka (lze ho zakoupit v lékárně).

Domácí procedury

Je-li tělo zdravé, je zjištěna příčina poškození kůže vnější nohy a léčba v domě. podmínky povoleny, pak umožnily vyzkoušet netradiční metody.

K vyparování nohou můžete využít následující koupelny:

 1. Dekorace bylin. Třezalka, dubová kůra, heřmánek nebo šalvěj mohou být použity individuálně nebo bylinné směsi. 4 lžíce. Já drcené suroviny trvají na litru vroucí vody.
 2. Škrobové a aromatické oleje. Na litr vody potřebujete 10 g škrobu a několik kapek aromatických olejů (doporučeno čajovníku nebo citrusů).

Tekutina se zahřeje na 38 ° C. Nohy parní 10 - 15 minut.

Věnujte pozornost! Kouření je užitečné nejen před použitím lidových prostředků. Procedura zvýší účinnost farmaceutických krémů a gelů.

Domácí ošetření se provádí pomocí obkladů. Zde jsou nejoblíbenější způsoby:

 1. Parafin, včelí vosk a kyselina salicylová, odebírané ve stejných částech, se zahřívají ve vodní lázni a míchají, aby se získala homogenní struktura. Teplá hmota se aplikuje na místo poranění a po vysušení se fixuje obvazem. Je nutné nést takový obklad denně.
 2. Cibule a jablko. Gruel je v noci přivázán k noze a ráno se odplavuje. Na pokožku se nanese hydratační gel.
 3. Hmotnost rajčat. Nakrájejte rajčata v mixéru a vypusťte přebytečnou vlhkost. Hustá rajčatová kaše se používá k ošetření, která je vázána na poškození 5-6 hodin.
 4. Zelí list. Listy lze použít bez přípravy, ale je lepší je lehce porazit kladivem na maso, než se objeví šťáva. Zabalte list nohy a nosit ponožky nahoře. Nechte na noc komprimovat.
 5. Zlato (lepší brát tekutinu). Výrobek se aplikuje na čistou přírodní tkaninu, aplikuje se na poškození a fixuje se bandáží po dobu 12 hodin.

Kolik trhlin se hojí při použití lidových prostředků a při léčbě léků? Vše záleží na závažnosti škody. U mělkých kožních mezer postačuje 7–10 dní, u zanedbaných forem nebo infekce může léčba trvat několik týdnů.

Preventivní opatření

Popraskané nohy nejsou život ohrožující, ale způsobují nesnesitelné nepohodlí. Jejich vzhled lze zabránit dodržováním pravidel:

 1. Hygiena. Musíte umýt nohy 2 krát denně a používat deodoranty, aby se zabránilo nadměrnému pocení.
 2. Boj proti suchosti. Suchá pokožka na nohou se doporučuje k ošetření zvlhčovačů.
 3. Odstranění kallosit a kuřích. V místech hyperkeratózy je epidermis hustá a méně elastická, náchylnější k roztržení.
 4. Léčba somatických a hormonálních patologií. Kůže je indikátorem zdraví. S prodlouženou nemocí se epidermis stává tenčí a méně trvanlivý.
 5. Výběr pohodlné obuvi. Je důležité, aby pokožka nebyla vymačkaná a nevytékala vyčnívajícími částmi, nemohla dýchat. Doporučujeme zvolit obuv z přírodních materiálů.

Vzhled trhlin na nohách není strašný, ale způsobuje nepohodlí. Mikrodamage musíme začít léčit co nejdříve. Čerstvé praskliny se hojí rychle, ale běžící případy jsou často komplikovány přidáním infekcí a výskytem hnisu.

Příčiny a ošetření trhlin v chodidlech

Trhliny v nohou jsou jedním z nejčastějších problémů, kterým ženy čelí. Loupání, rány kazí krásu našich nohou, přinášejí mnoho psychologické nejistoty, ale také bolest při chůzi.

Tvorba trhlin začíná banálním loupáním a drobným poškozením, mnozí z nich to nedávají žádný význam, ale postupem času se situace zhoršuje. Rány se stávají hlubšími, infikují se zánětlivým procesem.

Příčiny trhlin v kůži nohy

Následující faktory mohou vyvolat vznik trhlin:

 • plísňové infekce, kožní onemocnění;
 • endokrinní a metabolické poruchy;
 • avitaminóza, nedostatek mikroživin a tuků;
 • alergické reakce;
 • onemocnění srdce a cév;
 • strukturální rysy kůže (hyperkeratóza);
 • léky.

Většina mykotických infekcí se vyznačuje silným svěděním, zarudnutím, které následně vede k praskání kůže.

Endokrinní onemocnění (diabetes mellitus) způsobují dehydrataci těla, je pozorována suchá kůže.

V důsledku cirkulačních poruch dolních končetin, buňky nedostávají adekvátní výživu, dochází k nedostatku kyslíku, dochází k trofickým poruchám.

 • nedostatek osobní hygieny;
 • nepohodlné boty nevhodné velikosti;
 • neprofesionální pedikúra;
 • časté používání tvrdé pemzy a kartáčů;
 • vysoká chlorová voda;
 • suché a horké klima.

Boty malé velikosti omezují nohu, zatímco chůze zvyšuje zátěž na nohou, narušuje zásobování krví. Buňky vnější vrstvy epidermis postrádají živiny a začnou se rozkládat.

Nosit syntetické ponožky vede k nerovnováze lipidového stavu kůže, ztrácí se pružnost a pružnost, povrch se stává nerovnoměrným, což vede k tvorbě trhlin na nohách.

Nedostatečná péče o nohy přispívá k reprodukci patogenní flóry, která je příčinou vzniku plísní.

Druhy trhlin na chodidlech

Klasifikace zohledňuje stupeň poškození tkáně. Existují:

 • povrchní (epidermální) ─ drobné, bezbolestné trhliny, které jsou schopny léčit samy o sobě, přinášejí pouze neestetický vzhled;
 • hluboké (epidermální-dermální) ─ hluboké praskliny, případně s krvácením, způsobují bolest a nepohodlí při chůzi, po hojení se tvoří jizvová tkáň.

V závislosti na povaze původu existují:

 • suchý vzhled ─ nastává, když je suchá a citlivá kůže;
 • vlhký vzhled ─ pozorovaný u lidí se zvýšeným pocením.

Léčba

Ne každý ví, jak léčit trhliny v nohou, zpočátku byste měli zjistit důvody, které vyvolaly patologii.

Houba cribe předepisuje antifungální léky s účinnou látkou terbinafin, také ukazuje denní koupel v roztoku sody, po které nedoporučují suché nohy.

Léčba diabetes mellitus at je zaměřena na snížení hladiny glukózy v krvi, její vysoký obsah snižuje schopnost hojení ran. Je nemožné parit z nohou, pouze teplé lázně s přídavkem nedráždivých aseptických činidel, aplikovat krémy na bázi rostlin na zjemnění.

Suchá kůže ─ obvykle se vyskytují mělké praskliny. Je snadné ji vyléčit, stačí po aplikaci masti na bázi vazelíny nebo tukového krému udělat několik sódových lázní.

Mýdlo-sodové lázně ─ až dva litry horké vody přidat 1 polévková lžíce. lžíce sody a půl 1 lžička přírodního mýdla. Nohy jsou sníženy na méně než 10 minut, pemza se používá k odlupování hrubých částic. Lidé trpící hypertenzí, tato metoda se nedoporučuje, můžete způsobit zvýšení tlaku, použijte teplou vodu!

Farmaceutické masti na praskliny v podešvi

Léčba trhlin na nohou chodidel zahrnuje použití léčivých mastí protizánětlivých účinků.

Seznam účinných léků předepsaných lékařem:

 • Radev on na bázi emulzního vosku, s vitamíny A, E, B2 a glycerinem, snižuje zánět a má dezinfekční účinek, podporuje regeneraci. Přiřazení ne více než 2x denně, před použitím nohy je ošetřena antiseptikem.
 • Zazhivin ─ rostlinný gel, sestává z oleje ostropestřce, čajovníku, extraktu šalvěje s vitaminem F. Produkt má baktericidní a regenerační účinek, aplikuje se přes noc.
 • BioAstin je krém s výtažky z bylin, čajovníku a esenciálních olejů z hřebíčku, lnu a močovinového oleje, který má nejen antimikrobiální, ale také zvlhčující účinek. Opakované použití za den je povoleno.
 • Lamisil ─ antifungální lék širokého spektra, ničí patogeny a houby, aplikován výhradně na postižené oblasti 1 krát denně.
 • Hydrobalance obsahuje glycerin a močovinu, kompenzuje nedostatek tuku a vlhkosti, zmírňuje podráždění.
 • SixtumMed je speciální nástroj určený pro diabetiky, který je k dispozici ve formě oleje a balzámu. Zahrnuje bylinné složky, které vyživují a hojí rány, snižují svědění a podráždění.

Lidové recepty

Před ošetřením popraskané paty a prsty doma, je nutné objektivně posoudit situaci. Běžné případy vyžadují lékařský dohled a samoléčba přinese pouze komplikace. Pokud neexistují žádné kontraindikace, jsou povoleny následující recepty tradiční medicíny:

 • Včelí vosk a parafín se rozpustí ve vodní lázni, přidá se kyselina salicylová, vše se provádí v poměru 1: 1: 1, jedna vrstva výsledné hmoty se aplikuje na poškozenou oblast kůže a nechá se uschnout. Pak se aplikují další tři kuličky a fixují se obvazem na jeden den. Po zákroku se doporučuje připravit si saponátovou koupel.
 • Listy zelí porazil, dokud se neobjeví šťáva, pak je upevněte na nohu, položte na vlněné ponožky a nechte 12 hodin.
 • Syrové brambory s slupkou otírané na struhadle, můžete přidat lněný olej. Výsledná suspenze se aplikuje na trhliny, navíjí se po dobu 3 hodin. Po odstranění mrtvých oblastí a namazání kůže olivovým olejem.
 • Med má léčivé účinky, používá se ve formě obkladu. Med je potřísněný na poškozené kůži a potažen bavlněným hadříkem, ponechán přes noc, ráno odplaven a položen na dětský krém a prasklina je utěsněna obyčejnou omítkou, která drží vlhkost.
 • Vezmou šťavnaté jablko a cibuli, nakrájejí na kaši a výslednou hmotu fixují po dobu 12 hodin, poté ji potřou zvlhčujícím činidlem.
 • Po koupeli je vhodné každý den třít teplý olivový olej: změkčuje a hojí rány dobře.
 • Bylinná výzdoba, jako je žlutý jetel, heřmánkový lékárna, šňůra, měsíček, lze použít ve formě obkladů a koupelí.

Po procedurách může být místo drahých hydratačních krémů použita lékařská vazelína. Pro hluboké trhliny nedoporučujeme používat nástroje, včetně octa a alkoholu - může způsobit podráždění.

Některé populární recepty jsou připraveny s přidáním 70% octové esence, měly by být provedeny velmi pečlivě, můžete získat těžké popáleniny.

Preventivní opatření

Zabraňte tvorbě trhlin za následujících podmínek:

 • suchá kůže vyžaduje speciální péči a kosmetiku, zejména v létě. Pokud se objeví první příznaky, okamžitě podnikněte kroky;
 • Dobrou metodou je denní masáž nohou s olejem: působí na reflexní body, má pozitivní vliv na celé tělo;
 • vyvážení výživy: konzumujte více potravin obsahujících vitamíny A a E, dávejte přednost ovoce, zelenině;
 • věnujte pozornost botám: pokud je vyroben z umělého materiálu a způsobuje nepříjemnosti - opusťte ho.

Vegameal.com

Praskliny v nohách: příčiny a doporučení léčby.

 • od admin
 • 10. července 2012
 • 1
 • 56nbsp Zobrazení
 • 0 Akcie
 • Facebook
 • Google+

Bohužel, tento problém je docela běžný. Trhliny v nohou způsobují nepohodlí, bolest, zasahují do chůze a zkazí vzhled nohou. A není to tak, že každou minutu přemýšlíme o jejich kráse, ale kdokoli, jen pokud se jedná o pocit sebedůvěry, chce mít možnost jít do lázní nebo nosit otevřené sandály a sandály. Různé marné zdroje nám nabízejí různé "zázračné" prostředky. Možná jste některé z nich už vyzkoušeli, ale zázrak se nestal... Je příliš brzy na zoufalství. Pokud je léčba předepsána správně, bude to určitě fungovat. A za účelem výběru správného schématu, v první řadě potřebujete znát příčiny trhlin.

Příčiny trhlin v nohách

Ve více než polovině případů jsou příznaky plísňové infekce. A pokud máte praskliny mezi prsty, je to téměř 100% důkaz. Plíseň může vypadat jinak a takové projevy nejsou neobvyklé.
Pokud věnujete pozornost těm, kteří trpí tímto nepříjemným příznakem, uvidíte, že významnou část z nich tvoří starší lidé. Mají praskliny se mohou objevit v důsledku běžných onemocnění, zejména cévní.
V případě porušení krevního oběhu nohou se v tkáních vyvíjejí trofické poruchy. Křečové onemocnění, chronická venózní insuficience, autoimunitní vaskulární onemocnění (vaskulitida) - to vše způsobuje hladinu kyslíku v buňkách. Výsledkem je, že pacienti mohou pozorovat vypadávání vlasů na nohou, suchou pokožku, zahušťování nehtů a praskliny paty.
Každý ví, že ateroskleróza vede k angině pectoris, infarktu myokardu a dalším onemocněním srdce. Kromě toho však může způsobit trhliny v nohách. Tento proces se vyvíjí v cévách velkého a středního kalibru, včetně tepen nohou, což vede k již zmíněné podvýživě měkkých tkání.
Jaké další faktory mohou predisponovat k vývoji trhlin? Samozřejmě, nedostatečná péče. Pokud se mytí nohou nevyskytuje denně, osoba nepoužívá pemzu, často chodí naboso a nepoužívá změkčovadla, což může také přispět k výskytu ošklivých a bolestivých kožních defektů. S hypovitaminózou a nedostatečnou dietou se v těle vytvářejí nepříznivé podmínky, které způsobují jejich tvorbu.

Obecné činnosti pro trhliny v nohách

Pro vyléčení trhlin v nohách, bez ohledu na důvod jejich vzhledu, musíte dodržovat tři základní pravidla.

 • Pravidlo číslo 1. Nenoste nepříjemnou obuv - pevnou, s nerovnými podrážkami.
  To vyvolává oběhové poruchy a způsobuje praskliny. Ze stejného důvodu odborníci doporučují, aby nosili pantofle často - neustálé bouchnutí podešve proti mikrocirkulaci.
 • Pravidlo číslo 2. Dodržujte hygienu.
  Nejprve si umyjte nohy denně a používejte pemzu. Musí být odstraněny zesílené vrstvy odumřelé částice kůže - jsou výborným živným prostředkem pro houby a bakterie. Vrstvy epitelu navíc suší hrany trhlin a prohlubují je.
 • Pravidlo číslo 3. Jezte správně
  Trhliny se z ničeho nezdají. Pokud má tělo dostatek prostředků k obnově kůže, bude to dělat, bez ohledu na to, co. Na druhou stranu ani ta nejaktivnější léčba nedává výsledky, pokud je nedostatek bílkovin a vitaminů.

Ošetření trhlin v houbě

V tomto případě by základem léčby měly být lokální antimykotika. Zde jsou některé z nich.

 • Ketokonazol (mycoral, mycoket) - 2% mast. Interferuje s tvorbou enzymů v buňkách plísní a narušuje strukturu jejich membrán. Nástroj tak má škodlivý účinek na houbu a neumožňuje množení bakterií. Také ketokonazol je agresivní proti streptokokům a stafylokokům. To znamená, že mast může být použita i v případě, že existují známky zánětu trhlin, aniž by bylo nutné dodatečně aplikovat antiseptika. Nástroj se aplikuje na kůži chodidla dvakrát denně tenkou vrstvou.
 • Cyklopirox (batrafen) - 1% krém nebo gel. Ve srovnání s jinými léky této skupiny má batrafen nejširší spektrum účinku a je schopen bojovat se všemi možnými patogeny plísně. Při trhlinách se používá externě 1-2 krát denně.

Existují i ​​další lokální léky: klotrimazol, bifonazol (bifosin), terbinafin (lamisil), nafitin (exoderil) atd. Všechny jsou velmi účinné.

Léčba trhlin pro jiné příčiny

Pokud je příznak způsoben některou z uvedených společných nemocí, pak by se měl především člověk starat o stav cév. S křečovými žilami - nosit kompresní punčochy, používat drogy zlepšit tón žil (troksevazin, troxerutin, detralex, etc.), a možná dokonce přemýšlet o operaci. Aterosklerózu nelze vyléčit, ale existují způsoby, jak zpomalit její rozvoj, například tím, že se vezmou prostředky ze skupiny statinů (vazilip, simvastatin atd.).
Zbytek zpracování trhlin je redukován na již zmiňovanou správnou dietu, hygienu a výběr obuvi. Musíte také použít různé změkčovadla, která pomáhají zmírnit nepohodlí a urychlit odlupování částic keratinizované kůže. Může to být jakýkoliv tukový krém, kosmetický olej, nebo dokonce prostá vazelína.

Pokud se po 5-7 dnech po zahájení léčby, praskliny nemyslí, že zmizí, pak je nutné použít léky, které urychlují regeneraci kůže. Pokud jste příznivcem tradiční medicíny, může se jednat o obvyklý olej z rakytníku, který má navzdory své jednoduchosti a lacinosti status léku. V případě potřeby použijte jiné prostředky.

Dexpanthenol (pantoderm) - 5% mast nebo krém. Účinná látka proniká do kůže a přeměňuje se na kyselinu pantothenovou, která obnovuje poškozenou pokožku. Léčivý prostředek je velmi účinný a bezpečný a může být použit nejen pro popraskané nohy, ale i pro novorozence k léčbě plenkové vyrážky a dermatitidy pleny.
Vulnuzan je mast obsahující alkálie, minerály a soli jezera Pomorie. Tyto účinné látky urychlují tvorbu nových epidermálních buněk a podporují hojení trhlin a odřenin. Postižená místa jsou mazána 1-2 krát denně.

Pokud je to žádoucí, mohou být použita jiná regenerační činidla: curiosin (kyselina hyaluronová), aktovegin, solkoserylová mast atd. Jediné, co je třeba pamatovat při použití všech těchto nástrojů - je třeba je aplikovat pouze na čistou pokožku.
Mnoho léků je k dispozici v několika formách - mast, krém, gel. Pokud se člověk potí, měl by dávat přednost první možnosti, protože olejový základ zabraňuje praní produktu a prodlužuje jeho působení.
Léčba popraskaných nohou je poměrně jednoduchá. Musíme si však uvědomit, že činnost jakéhokoliv prostředku se nezdá okamžitě. Průměrný průběh léčby trvá přibližně měsíc a během této doby je nutné dodržovat všechna doporučení denně a metodicky. Máte-li trpělivost, aby toto všechno, vaše úsilí bude korunován úspěchem, a brzy budete moci hrdě předvést své hladké, růžové podpatky v bazénu nebo na pláži.

Autor: Evgenia Sokolova (lékař)

Doporučujeme také přečíst si články našeho autora „nehtová houba - léčba lidovými prostředky“, pokud trpíte tímto onemocněním, pak vám tento článek pomůže. popraskané paty: příčiny a léčba