Image

Těžkost slinivky břišní

Pocit těžkosti v žaludku zažil každý člověk. Jídlo na cestách, rychlé občerstvení, bohaté hody nezachrání naše zdraví a vedou k jeho porušení. Někdy těžkost v žaludku, která se zdá být tak jednoduchá a srozumitelná, může být důkazem vážné nemoci.

Často je to důkaz problémů slinivky břišní. Ale snaha o stanovení diagnózy bez lékaře nestojí za to. Pouze gastroenterolog, srovnávající všechny odchylky od normy, může říct, jaký je problém a jak se s tím vyrovnat.

Co vysvětluje závažnost pankreatitidy?

Když zánět slinivky břišní narušuje funkci trávicího traktu, snižuje se tvorba pankreatické šťávy. Proces zpracování je zpožděn, protože tělo cítí nedostatek vhodných enzymů, potrava se hromadí, a tím i pocit těžkosti. Nepohodlí se může objevit několik hodin po skončení jídla.

Ale nespěchejte k závěrům. V této nemoci, řinčení, nevolnost a bolestivé pocity na pravé straně spojují závažnost slinivky břišní.

Co může vést k těžkosti pankreatu

Obvyklé potraviny jsou schopny vyvolat bolestivé příznaky: vejce, sladkosti, kávu, pečené maso a tak dále. Krátké půst obnovuje tělo. Ovlivňují alkohol pankreatu, nervový stres, léky, cévní onemocnění, žlučníkové a dvanáctníkové vředy, hormonální změny a další faktory.

Vlastnosti nemoci

Zánět pankreatu může být akutní a chronický:

 • akutní pankreatitida je charakterizována akutní bolestí v horní části břicha s charakteristickým příznakem pásového oparu. Židle se mění, nevolnost a zvracení zesilují. Tam jsou záchvaty slabosti a závratě. Léky proti bolesti a antispasmodické léky nedávají žádoucí výsledek;
 • pro chronický zánět pankreatické inherentní bolesti v epigastrické části. Bolest může být v zádech. Nicméně, to inklinuje k pohybu k hypochondrium, levý nebo pravý. Pokud ležíte na zádech, bolest výrazně vzrůstá. Pokud se přesunete do sedací polohy a nakloníte se dopředu, bolest ustoupí.

Ozvěny bolesti, které dávají srdce, mohou napodobovat anginu.

Co je to akutní pankreatitida?

Akutní pankreatitida je komplexní onemocnění, které není vždy snadné diagnostikovat. Akutní zánět může mít různé formy. Závažnost akutní pankreatitidy může být stanovena následovně:

 • intersticiální - akutní edém pankreatu. Rychle proudí v relativně mírné formě. Konzervativní léčba;
 • necrotic - vede k smrti pankreatické tkáně. Onemocnění je závažné. Pacienti mají ostrou bolest, časté zvracení, změny barvy kůže. Dlouhodobá léčba;
 • hnisavý - se vyskytuje jako důsledek změn integrity pankreatu: cév, žlázových kanálků. Vysoké riziko úmrtnosti.

Závažné formy onemocnění v případě pankreatitidy vedou ke ztrátě času. Kromě toho se mohou vyvinout "asociované" nemoci, protože slinivka břišní má závažný vliv na zažívací procesy ve střevě. Nedostatek enzymů neumožňuje tělu věrně zpracovávat produkty.

Hormony produkované slinivkou břišní, inzulínem a glukagonem regulují biochemické změny, ke kterým dochází v buňkách lidského těla. Proto při prvních příznacích projevu nemoci není možné uchýlit se k vlastní léčbě, nýbrž k naléhavé potřebě poradit se s lékařem.

Co můžete udělat sami

Před setkáním s odborníkem vám můžete pomoci:

 • přestat jíst alespoň jeden den. To zpomalí produkci enzymů a umožní nemocným slinivce břišní odpočívat;
 • Můžete zchladnout v pupeční oblasti břicha (láhev s studenou vodou nebo ledová nádoba bude dělat). Nachlazení zpomalí vývoj procesu otok v pankreatu;
 • alkalická minerální voda bez plynu může pomoci při zánětu. Pomůže zmírnit odtok žlučových a pankreatických sekrecí. Musíte vypít 2 litry denně;
 • prostředek zmírnění křeče, pomůže zmírnit bolest, rozšíří žlučovody. Tablety se s tím však potýkají s obtížemi. Tím se obnoví dodávání šťávy pankreatu do střev.

Všechno ostatní je speciální případ. Je třeba mít na paměti, že pankreatitida v období exacerbace je léčena pouze v nemocnici.

Jak jíst s problémy s slinivkou břišní

Pokud se pankreatitida objeví v akutní formě, léčba by měla začít hladovění. Může trvat 2 až 4 dny. V této době můžete použít pouze alkalickou minerální vodu bez plynu (Smirnovskaya, Borjomi, Yessentuki, Slavyanovskaya), stejně jako bujóny.

Potraviny se zavádějí postupně, zlomkově, v malých porcích. Trvání stravy může být šest měsíců nebo rok. Pacientovi je umožněno vegetariánské polévky, libové maso, tvaroh, cereálie a pudinky z obilovin a zeleniny, ovoce, med, berry decoctions.

Strava může zahrnovat:

 • dušená proteinová omeleta;
 • drcená rýže nebo ovesná polévka;
 • pohanková, ovesná nebo rýžová kaše (pyré);
 • maso;
 • nízkotučné nebo masové knedlíky;
 • nápoje bohaté na vitamíny (černý rybíz, šípky, brusinky).

Pokud se chronická pankreatitida stala životním společníkem, měli byste dodržovat speciální dietu. Alkohol, tučná jídla, okurky a okurky by měly být vyloučeny z Vašeho menu.

Vaření lépe dušené s minimálním použitím oleje.

Pro udržení všeho v pořádku v slinivce břišní by menu mělo zahrnovat obiloviny, ryby s nízkým obsahem tuku a maso, zeleninu, ovoce (nekyslé), chléb (nejlépe sušený) a nízkotučné mléčné výrobky. Olej živočišného původu bude muset být vyloučen, a rostlinný limit.

 • česnek a cibule;
 • káva;
 • čokoláda;
 • pečení;
 • Smažená vejce;
 • sycené nápoje.

Dieta by měla být zlomková, ukázaná šestinásobná nebo sedminásobná. Části by neměly být velké.

Pokud máte problémy s slinivkou břišní, je lepší okamžitě kontaktovat gastroenterologa, který určí léčbu a dietu. Samoléčba nemusí přinést požadovaný výsledek.

Pankreatické nepokoje

První příznaky pankreatitidy. Léky pro léčbu pankreatitidy.

Pokud chcete jíst chutné jídlo, zejména "respekt" mastné a kořeněné jídlo, a dokonce pít se silnými nápoji, nenechte se překvapit, že jednoho dne budete mít bolesti a těžkosti v žaludku, nevolnost a zažívací potíže. To by znamenalo, že se slinivka „vzbouřila“ a řekla: „To je ono, basta!“, Což naznačuje její nespokojenost s projevy prvních příznaků pankreatitidy.

Malé, ale důležité

I přes svou malou hmotnost (80-90 g) je úloha slinivky břišní obrovská. Produkuje speciální trávicí enzymy a zajišťuje trávení bílkovin, tuků a sacharidů ve střevech. Zároveň produkuje hormony (včetně inzulínu), které regulují hladinu glukózy v krvi a práci jiných tělesných systémů.

Někdy pod vlivem různých faktorů je narušen pohyb trávicích šťáv. Přestanou padat do tenkého střeva a začnou erodovat tkáň samotné žlázy, což způsobuje těžký zánět - akutní pankreatitidu. Normální tkáň pankreatu je postupně nahrazována jizvou.

A pokud jsou současně postiženy oblasti endokrinní žlázy a zemřou, pak se vyvíjí diabetes mellitus a metabolismus těla je narušen.

Bolest synonym

První příznak akutní pankreatitidy je řezání pod lžící, zhoršuje se po jídle. Mohou jít celé hodiny.

Bolest se často vrací na levou a pravou hypochondrium, obklopuje nebo simuluje bolest srdce. Bolest se zvyšuje, když ležíte na zádech a oslabujete, když se posadíte a nakloníte se dopředu. Kromě toho, sucho v ústech, nevolnost, škytavka, říhání, časté zvracení, průjem se objeví. V závažných případech se stav rychle zhoršuje: teplota stoupá, pulz se zrychluje, objevuje se krátký dech, klesá krevní tlak. V tomto stavu, bez lékařské pomoci nemůže udělat.

Nejen alkohol

Lékaři zvažují hlavní příčiny pankreatitidy být alkohol a žlučníkové onemocnění, obzvláště cholelitiáza, ve kterém kanály žlázy jsou blokovány. Existují však i další faktory: onemocnění dvanáctníku (gastroduodenitida, peptický vřed); nadměrné zatížení potravinami (mastná a kořeněná jídla); užívání určitých léků (antibiotika, paracetamol, sulfonamidy atd.); poranění, infekce (hepatitida, příušnice), metabolické poruchy (obezita). U starších lidí se onemocnění může vyskytnout v případě poruch oběhového systému pankreatu v důsledku aterosklerózy. Navíc není nutné vyloučit dědičnou predispozici k onemocnění.

Najít a neutralizovat!

V počátečních stadiích není vždy snadné diagnostikovat pankreatitidu. To vyžaduje laboratorní a instrumentální vyšetření - vyšetření krve a moči, ultrazvuk abdominálních orgánů, esofagogastroduodenoskopii (EGDS). V některých případech bude také vyžadována abdominální radiografie, počítačová tomografie a laparoskopie.

Je velmi důležité zahájit léčbu co nejdříve, aby se zastavil vývoj onemocnění. Zpravidla se v prvních dnech pacientům předepisují léky na snížení zánětu a bolesti, které potlačují aktivitu slinivky břišní a předepisují přísnou dietu (někdy i několik dní hladu) a odpočinek na lůžku. V těžkých případech je nutná chirurgická péče.

Zkušení pacienti

Pokud onemocnění není omezeno, stává se chronickým. A periodicky, zejména po kulinářských a alkoholických nadbytcích, se cítí znát útoky bolesti a nepohodlí v žaludku.

K jejich odstranění se používají různé trávicí enzymy (mezim, festal, creon atd.).

Tyto léky musí být užívány s jídlem a požadovaná dávka závisí na tom, co osoba bude jíst.

Kromě toho musí všichni pacienti s "zkušenostmi" okamžitě léčit cholelitiázu a cholecystitidu, udržovat hladinu cukru v krvi pod kontrolou.

A opět o dietě

Člověk, který přežil záchvaty pankreatitidy, je přirozeně nechce opakovat. Proto bude muset „v životě“ dodržovat některá pravidla. Za prvé, naučit se jíst v malých porcích 5-6 krát denně - tzv. Rozdělená jídla. Měly by dominovat proteinové potraviny - nízkotučné vařené maso a ryby, mléčné výrobky, vaječný bílek. Za druhé, není noc v noci.

Za třetí, vzdát se mastných, kořeněných, smažených a uzených potravin, bez ohledu na to, jak je to chutné. A co je velmi důležité, nepijte alkoholické nápoje.

Pokud budete postupovat podle těchto principů, záchvaty chronické pankreatitidy se objeví mnohem méně často.

Akutní pankreatitida

Přezkum

Příznaky akutní pankreatitidy

Příčiny akutní pankreatitidy

Diagnostika akutní pankreatitidy

Léčba akutní pankreatitidy

Komplikace akutní pankreatitidy

Prevence akutní pankreatitidy

Jaký lékař by měl kontaktovat akutní pankreatitidu?

Přezkum

Akutní pankreatitida je závažné onemocnění, při kterém se v krátké době vyvíjí zánět slinivky břišní.

Většina lidí s akutní pankreatitidou se zotaví bez následků během týdne, ale závažné případy pankreatitidy mohou mít nebezpečné komplikace a dokonce vyústit ve smrt. Akutní pankreatitida je odlišná od chronické, u které přetrvává zánět pankreatu po mnoho let.

Akutní pankreatitida se může rozvinout v každém období života, ale je častější u lidí středního a vysokého věku. Muži se častěji stanou oběťmi akutní pankreatitidy spojené s alkoholem a žen v důsledku žlučových onemocnění. Podle světových statistik onemocní 2-8 ze 100 tisíc lidí s akutní pankreatitidou ročně.

Slinivka břišní

Slinivka břišní je malý orgán umístěný za žaludkem, pod hrudní koš. Provádí dvě důležité funkce:

 • produkuje trávicí enzymy, které se používají ve střevech k rozkladu potravin;
 • vylučuje silné hormony, z nichž hlavní je inzulín, který reguluje hladinu glukózy (cukru) v krvi.

Nejtypičtějšími příznaky akutní pankreatitidy jsou náhlá silná bolest ve středu břicha, malátnost a zvracení. Pokud náhle trpíte silnou bolestí v břiše, okamžitě kontaktujte svého lékaře nebo volejte sanitku.

Předpokládá se, že příčinou akutní pankreatitidy je stav, kdy trávicí enzymy (chemikálie) slinivky břišní začnou trávit své vlastní tělo. Nejčastěji je toto onemocnění spojeno s:

 • kameny v žlučníku, které jsou příčinou asi 50% případů akutní pankreatitidy;
 • spotřeby alkoholu, což je asi 25% případů.

V současné době neexistuje žádný speciální lék pro akutní pankreatitidu, všechna terapeutická opatření jsou zaměřena na udržení tělesných funkcí po celou dobu zánětu slinivky břišní.

Typicky to vyžaduje hospitalizaci v nemocnici, kde provádějí intravenózní tekutiny, úlevu od bolesti, nutriční podporu a poskytují další kyslík trubicemi do nosu. Většina pacientů s akutní pankreatitidou se během týdne zlepšila a může být z nemocnice vyřazena za 5-10 dnů. V závažných případech, pokud se vyskytnou komplikace, však může zotavení trvat déle.

Přibližně 4 z 5 případů akutní pankreatitidy jsou kompletní bez rekuperace. Každý pátý případ je však závažný a může mít za následek život ohrožující komplikace, jako je selhání více orgánů (selhání mnoha orgánů těla). V takových případech je riziko úmrtí vysoké. Pokud má nemoc závažný průběh, může trvat několik týdnů nebo dokonce měsíců, než se plně zotaví.

Příznaky akutní pankreatitidy

Hlavním příznakem akutní pankreatitidy je náhlá, intenzivní, tupá bolest v horní části břicha (epigastrium). Tato bolestivá bolest se postupně zvyšuje a občas se šíří (dává) vzadu. Bolest se může zvýšit po jídle. Aby se tento stav zmírnil, osoba se snaží naklonit dopředu nebo stisknout kolena na hruď, stočená nahoru.

Pokud žlučové kameny způsobily pankreatitidu, bolest se často vyvíjí po konzumaci velkého množství potravy. Když příčinou je příjem alkoholu, bolest, zpravidla se vyskytuje 6-12 hodin po zneužívání alkoholu.

Jiné příznaky akutní pankreatitidy:

 • nevolnost a malátnost;
 • zvracení;
 • průjem;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • zvýšení tělesné teploty (horečka) na 38 ° C a vyšší;
 • bolest v břiše s tlakem.

Příčiny akutní pankreatitidy

Ve většině případů je akutní pankreatitida spojena s cholelitiázou nebo alkoholem. Není však vždy možné zjistit příčinu.

Žlučové kameny jsou tvrdé útvary, které se tvoří v žlučníku. Po opuštění žlučníku mohou žlučové kameny zablokovat výstup z pankreatu. Blokování výstupu z pankreatu narušuje fungování jeho enzymů. Obvykle se podílejí na trávení, dostat se do střeva, a když blokují výstupní kanál, může začít zničení samotné slinivky. Nicméně, ne všichni lidé s onemocněním žlučových kamenů vyvinou akutní pankreatitidu. Ve většině případů žlučové kameny nezpůsobují žádné problémy.

Proč alkohol způsobuje zánět pankreatu není zcela pochopen. Vztah akutní pankreatitidy a alkoholu je však jasně viditelný. Podle jedné teorie, alkohol ovlivňuje normální fungování žlázy, což vede k jeho vlastnímu trávení.

V jedné velké studii bylo prokázáno, že lidé, kteří pravidelně konzumují více než 35 porcí alkoholu týdně, mají čtyřikrát vyšší pravděpodobnost akutní pankreatitidy než pacienti, kteří vůbec nepili alkohol (35 porcí alkoholu je asi 16 plechovek silného světlého piva nebo 4 lahve vína týdně). Riziko akutní pankreatitidy se také zvyšuje s pitím velkého množství alkoholu v krátkém časovém období.

Vzácněji může být akutní pankreatitida způsobena:

 • náhodné poškození žlázy při endoskopické retrográdní cholangiopancreatografii (ERCP), což je chirurgický zákrok, který se používá ke studiu slinivky břišní a okolních tkání nebo k odstranění žlučových kamenů;
 • vzácné vedlejší účinky při užívání léků, jako jsou: některá antibiotika nebo chemoterapeutika;
 • virová infekce, například: epidemická parotiditida (příušnice) nebo spalničky.

Příčiny těžké pankreatitidy

Důvody, pro které se u některých lidí vyvíjejí závažné formy akutní pankreatitidy, jsou málo studovány. Předpokládá se, že rizikové faktory mohou být:

 • věk 70 let a starší;
 • obezita (známkou obezity je index tělesné hmotnosti (BMI) ≥ 30);
 • pití dvou nebo více alkoholických nápojů denně;
 • kouření

Výzkumníci ukázali, že u lidí se specifickou genetickou mutací, známou jako MCP-1, je 8krát vyšší pravděpodobnost vzniku akutní pankreatitidy, než je průměr v populaci. Genetická mutace je rozpad struktury DNA nalezené ve všech živých buňkách, v důsledku čehož se mění pořadí genů a vlastností.

Diagnostika akutní pankreatitidy

Ve většině případů by měla být diagnóza akutní pankreatitidy prováděna v nemocnici kvůli riziku závažných komplikací. Váš lékař se zeptá na příznaky a na to, jak se onemocnění vyvinulo. Může také provést lékařskou prohlídku. U akutní pankreatitidy budou některé oblasti břicha velmi citlivé na dotek (palpace). K potvrzení diagnózy se provádí krevní test. Akutní pankreatitida je charakterizována zvýšením hladin v krvi, jako je lipáza a amyláza.

Pro posouzení stupně zánětu slinivky břišní a naznačení rizika závažných komplikací je nutný další výzkum:

 • počítačová tomografie (CT), během které se pomocí rentgenového záření získá detailní trojrozměrný obraz pankreatu;
 • zobrazování magnetickou rezonancí (MRI), při kterém se získají obrazy vnitřních orgánů pomocí silného magnetického pole a rádiových vln;
 • endoskopická retrográdní cholangiopancreatografie (ERCP).

V průběhu ERCP je ústa ústa do trávicího systému pod kontrolou ultrazvukového přístroje (ultrazvuk) vedena tenká ohebná trubka s videokamerou na jednom konci. Tato studie je zvláště užitečná, pokud příčinou onemocnění byla cholelitiáza. Poté může chirurg přesně zjistit, kde je kámen přilepený, a v některých případech jej dokonce odstranit pomocí nástrojů, kterými je endoskop vybaven.

Závažnost akutní pankreatitidy může být obtížné určit v raných stadiích onemocnění. Pouze důkladné vyšetření odstraní nebo potvrdí příznaky závažných problémů, jako je nedostatečnost (selhání) vnitřních orgánů. Pomáhá stanovit závažnost pankreatitidy.

Stav pacientů s mírnou pankreatitidou se v průběhu týdne obvykle zlepšuje. Komplikace jsou vyřešeny do 48 hodin nebo vůbec nevznikají. U těžkých pacientů s pankreatitidou se vyvíjí přetrvávající zdravotní problémy. Závažnost stavu pomáhá určit další vyšetření: krevní testy, rentgenové vyšetření nebo CT.

Léčba akutní pankreatitidy

Neexistuje žádná specifická léčba akutní pankreatitidy, stav většiny lidí se nezávisle během týdne zlepšuje. Během této doby je pečlivě sledován zdravotní stav nemocných za účelem včasného odhalení možných komplikací. Podpůrné ošetření se provádí například zavedením kapalin a přívodem kyslíku.

Většina lidí se cítí lépe po 5-10 dnech a může opustit nemocnici. U těžké pankreatitidy se mohou vyvinout komplikace, které vyžadují další speciální léčbu. V tomto případě trvá zotavení mnohem déle a někdy je nemoc smrtelná.

Při akutní pankreatitidě tělo ztrácí velké množství tekutiny. Pro kompenzaci jeho nedostatku vyrábět speciální roztoky přes zkumavku připojenou k žíle - intravenózní infuzi. U těžké akutní pankreatitidy může intravenózní podání roztoků zabránit hypovolemickému šoku - závažnému komplikaci, kdy se objem krve drasticky snižuje se ztrátou velkého množství tekutiny.

V případě mírné pankreatitidy obvykle není nutná dietní omezení. V některých případech se však doporučuje zdržet se jídla. To je způsobeno tím, že trávení tuhých potravin může nadměrně zvýšit zátěž slinivky břišní. V závislosti na závažnosti pankreatitidy může být nezbytné odstranit pevné potraviny z potravy na několik dní, někdy i více. V takových případech se trubice (nazogastrická trubice), která je vložena do žaludku nosem, používá k poskytnutí živin do těla. Toto je známé jako enterální výživa.

Pro zajištění dostatečného přísunu kyslíku do životně důležitých orgánů je doplněn do nosu speciálními zkumavkami. Jakmile se ukáže, že se Váš stav zlepšuje, kyslíkové trubice se odstraní. V těžkých případech může být vyžadováno větrání.

Akutní pankreatitida je spojena s intenzivními bolestmi břicha, které často vyžadují silné léky proti bolesti, jako je morfin. Některé z těchto léků způsobují ospalost. Proto při návštěvě osoby s akutní pankreatitidou v nemocnici, nebojte se, pokud se zdá pomalý nebo nereaguje dobře na vaše otázky.

Léčba příčiny akutní pankreatitidy

Když stav pacienta nezpůsobuje obavy, můžete se vypořádat s příčinami pankreatitidy. Terapeutická opatření pro nejčastější příčiny akutní pankreatitidy: žlučové kameny a zneužívání alkoholu jsou popsány níže.

Pokud jsou žlučníkové kameny příčinou pankreatitidy, může být vyžadována endoskopická retrográdní cholangiopancreatografie (ERCP) nebo odstranění žlučníku. Žlučník můžete odstranit, když jste v nemocnici pro pankreatitidu, nebo může být operace zpožděna o několik týdnů. Odstranění žlučníku by nemělo významně ovlivnit zdraví. Problémy s trávením mohou nastat pouze při konzumaci mastných nebo kořeněných jídel.

ERCP je alternativní léčba cholelitiázy. Při tomto postupu se používá endoskop - tenká dlouhá ohebná trubice s kamerou na jednom konci. Endoskop se provádí na gastrointestinálním traktu pod kontrolou ultrazvuku (ultrazvukového přístroje). S pomocí endoskopu jsou podávány chirurgické nástroje potřebné k odstranění kamenů.

Každý, kdo zažil akutní pankreatitidu, by se měl zdržet pití alkoholu po dobu nejméně 6 měsíců, bez ohledu na příčinu onemocnění. To je způsobeno skutečností, že alkohol může v průběhu zotavení poškodit slinivku břišní.

Pokud se člověk nemůže vzdát alkoholu, budete potřebovat další léčbu. Pro léčbu závislosti na alkoholu existují tyto možnosti:

 • individuální psychoterapeutická sezení;
 • účast v svépomocných skupinách, zejména ve společnosti Anonymních alkoholiků;
 • užívání drog, které snižují chuť k alkoholu.

Komplikace akutní pankreatitidy

I když se většina lidí s akutní pankreatitidou zotavuje bez následků, mohou se vážné komplikace vyvinout s těžkým onemocněním.

Pseudocysta slinivky břišní

Pseudocysty jsou bubliny (dutiny) s tekutinou, která se tvoří v pankreatu. Jedná se o běžnou komplikaci akutní pankreatitidy, která se vyvíjí přibližně u 1 z 20 pacientů. Pseudocysty se obvykle vyvíjejí 4 týdny po nástupu onemocnění. V mnoha případech nezpůsobují projevy a jsou náhodným nálezem při vyšetření (například počítačová tomografie). U některých lidí však pseudocysty způsobují nadýmání a matnou bolest břicha, zažívací poruchy.

Malé pseudocysty malé úzkosti, zpravidla nevyžadují léčbu. Obvykle projdou kolem sebe. Lékařský zákrok je nutný v případech, kdy pseudocysty způsobují nepohodlí nebo značně vzrůstají. Velké pseudocysty jsou ohroženy rupturou, což může být komplikováno krvácením nebo infekcí.

Léčba pseudocyst je odstranění tekutiny z její dutiny pomocí jehly (drenáže). Operaci lze provést přes kůži nebo během endoskopie. V druhém případě se tenká ohebná trubice, endoskop, podává do slinivky břišní ústy a hltanovou dutinou a do ní se vkládají speciální mikrotooly, které odstraňují tekutinu z pseudocysty.

Chronická pankreatitida

Při opakovaných epizodách akutní pankreatitidy může dojít k chronickému poškození tkání pankreatu. Chronická pankreatitida je dlouhodobé onemocnění, které má závažný vliv na kvalitu života.

Infikovaná nekróza pankreatu

Infikovaná nekróza pankreatu se vyskytuje v jednom případě ze tří u těžké akutní pankreatitidy. Závažný zánět ve žlázách vede k narušení jeho krevního zásobení. V důsledku toho se vyvíjí nekróza - smrt pankreatické tkáně.

Mrtvá tkáň je extrémně citlivá na bakteriální infekci. Infekční nekróza slinivky břišní vyvíjí infekci krve - sepse. Bakterie jsou přenášeny tělem, což způsobuje vícenásobné selhání orgánů (selhání životně důležitých orgánů). Tento stav by neměl být ponechán bez léčby, jinak může vést k smrti.

Infikovaná nekróza pankreatu se obvykle vyvíjí po 2-6 týdnech od nástupu akutní pankreatitidy. Tento stav může být podezřelý se zvýšenou bolestí břicha a horečkou. Pro zničení infekce jsou antibiotika předepsána ve formě injekcí. Kromě toho je nutné odstranit mrtvou tkáň, aby se zabránilo reinfekci. V některých případech je možné odstranit mrtvou tkáň přes tenkou trubičku, tzv. Katétr, vloženou kůží.

Jako alternativní metoda se používá laparoskopický přístup (minimálně invazivní zásah), při kterém se endoskop zavádí přes malý řez na kůži, pomocí kterého se odstraní mrtvá tkáň. Není vždy možné použít laparoskopický přístup, protože nekróza pankreatu může být na těžko přístupném místě, například u lidí trpících obezitou. V takových případech se v břiše provede řez, aby se zcela odstranila tkáň mrtvé žlázy.

Infikovaná nekróza je velmi závažná komplikace. Navzdory moderním vysokým standardům lékařské péče vede přibližně každý pátý případ nekrózy pankreatu k úmrtí na selhání životně důležitých orgánů.

Syndrom systémové zánětlivé reakce (SSVR)

Další častou komplikací akutní pankreatitidy je syndrom systémové zánětlivé odpovědi (SIRS), který se vyvíjí v 1 z 10 případů těžké pankreatitidy. S SSVR se zánět z pankreatu šíří do celého těla a může vést k dysfunkci jednoho nebo několika orgánů. SSVR se vyvíjí během prvního týdne nástupu symptomů, častěji během prvního dne.

Příznaky SIRS zahrnují:

 • zvýšení teploty nad 38 ° C nebo snížení teploty pod 36 ° C;
 • zvýšená tepová frekvence (více než 90 úderů za minutu);
 • zvýšené dýchání (více než 20 za minutu).

V současné době neexistuje žádná specifická léčba SSVR, lékařská pomoc je udržet hlavní funkce těla, dokud nezmizí zánětlivé změny. Výsledek onemocnění závisí na počtu poškozených orgánů. Čím více z nich je, tím vyšší je riziko úmrtí.

Prevence akutní pankreatitidy

Akutní pankreatitida je ve většině případů spojena s cholelitiázou nebo alkoholem, takže zdravý životní styl významně snižuje riziko onemocnění.

Nejúčinnějším způsobem, jak se vyhnout rozvoji žlučových kamenů, je zdravá strava s nízkým obsahem tuku a dostatek čerstvého ovoce a zeleniny (nejméně 400 g denně). Je užitečné zahrnout celozrnné produkty (například celozrnný chléb), oves a hnědou rýži (ve skořápce) ve stravě. Tyto potraviny snižují množství cholesterolu ve vašem těle.

Nadváha také zvyšuje riziko vzniku žlučových kamenů, takže udržení normální tělesné hmotnosti, pravidelného cvičení a vyvážené stravy pomůže snížit riziko vzniku kamenů.

Omezování příjmu alkoholu zabraňuje poškození slinivky břišní a snižuje riziko akutní pankreatitidy, stejně jako dalších onemocnění, jako je rakovina jater. Mužům se nedoporučuje konzumovat více než 3-4 porce alkoholu denně a ženy by neměly pít více než 2-3 porce alkoholických nápojů denně. Podíl alkoholu není větší než 300 ml piva běžné síly, 80-85 ml vína nebo 25 ml silného alkoholu (vodka).

Jaký lékař by měl kontaktovat akutní pankreatitidu?

Akutní pankreatitida je obvykle doprovázena prudkým zhoršením zdravotního stavu a vyžaduje léčbu v nemocnici, takže pokud máte podezření na toto onemocnění, zavolejte na ambulanci voláním 911 nebo 112 z mobilního telefonu a 03 z pevné linky.

Můžete si vybrat nemocnici pro hospitalizaci čtením recenze o tom na našich webových stránkách. Zpravidla je akutní pankreatitida hospitalizována na odděleních a klinikách všeobecné chirurgie nebo abdominální chirurgie.

Po propuštění z nemocnice si vyberte vhodného terapeuta, který se postará o rehabilitační a rehabilitační léčbu.

Příčiny gravitace v pankreatu

Slinivka břišní je důležitý vnitřní orgán, který má lobulární strukturu. Produkuje pankreatickou šťávu, bez které je trávení nemožné. Tajemství pankreatu obsahuje alkálie a trávicí enzymy: alfa-amylázu, lipázu, proteázu. Tyto enzymy pomáhají trávicímu systému vyrovnat se s mastnými, bílkovinovými a sacharidovými potravinami.

Bolest pankreatu nejčastěji způsobuje zánětlivý proces - pankreatitidu. Může být akutní i chronická. Poprvé může být levostranná bolest zad znakem akutní pankreatitidy. Pokud léčbu nezačnete včas, může se akutní proces proměnit v chronický proces a následně vést k destrukci orgánu - pankreatonekrózy - nebo rakoviny žlázy, která je také doprovázena bolestí.

Bolest slinivky břišní. Příznaky Léčba

Když pankreatitida přetrvává, nezvyšují se a nezmizí. V pankreatu je silná bolest. Symptomy nejsou omezeny na toto. Velmi často jsou záchvaty doprovázeny nevolností a zvracením. V akutním procesu je bolest mnohem intenzivnější než u chronických. Jejich lokalizace: začíná v žaludku a jde do levé hypochondrium a zpět. Šindele jsou velmi silné, mají řezný charakter. Někdy tento stav u pacienta způsobuje bolestivý šok, z něhož může zemřít. Proto je v případě vzniku těchto příznaků naléhavě nutná nouzová léčba.

Chronická pankreatitida se vyskytuje v období remise a exacerbace. Během exacerbace se v pankreatu vyskytuje tupá bolestivá bolest. Symptomy jsou poněkud odlišné od akutního procesu. Nevolnost a zvracení mohou být doprovázeny podrážděnou stolicí. Někdy zánětlivý proces pokračuje se závažnými komplikacemi:

 • nekróza pankreatu - nekrotický rozklad pankreatu;
 • ascites - hromadění tekutiny uvnitř břišní dutiny;
 • tvorba pseudocyst.

Co provokuje bolest?

Při chronickém procesu se bolest může zvýšit po následujících faktorech:

 • prázdninové hody;
 • pití alkoholu;
 • bohaté tukové potraviny;
 • zaujmout postoj v zádech.

Příčiny pankreatitidy

Onemocnění akutní pankreatitida a její exacerbace v případě chronického procesu mohou vyvolat následující faktory:

 • zneužívání alkoholu (sycené oxidem uhličitým jsou zvláště škodlivé - gin a tonikum, pivo atd.);
 • dlouhodobá medikace;
 • metabolické poruchy v těle;
 • souběžná onemocnění trávicího systému (žaludeční vřed, plísňová cholecystitida s blokováním žlučníku nebo jeho odstranění atd.);
 • přejídání a preferování tukových potravin, slaná, kořeněná;
 • infekční onemocnění;
 • autoimunitní onemocnění;
 • kouření

Patologie blízkých orgánů mohou také způsobit bolest v pankreatu. Symptomy budou podobné nástupu akutní pankreatitidy. Jedná se o následující onemocnění:

 • žlučové kamenné onemocnění;
 • cholecystitis;
 • biliární dyskineze a žlučník;
 • pyelonefritida;
 • urolitiáza;
 • gastritida nebo žaludeční vřed;
 • chronická enteritida.

Co může zmírnit bolest?

Abyste se vyhnuli závažným komplikacím pankreatitidy a bolesti pankreatu (symptomy jsou uvedeny výše), musíte co nejdříve navštívit lékaře a začít s léčbou. Je rozumnější zavolat sanitku. Nejpravděpodobněji bude nabídnuta hospitalizace. Před příchodem lékařů, přesněji řečeno, zmírnit bolest v slinivce břišní, přinést určitou úlevu a snížit její intenzitu, může:

 • aplikování studené na bolestivé místo;
 • dočasné těžké půst;
 • zaujetí sedací polohy s polohou vpřed nebo koleno;
 • brát drogy “ne-lázně” nebo “Drotaverin”;
 • pokud je to možné, měla by být podána intramuskulární injekce těchto léčiv;
 • užívání malého množství tekutiny (mělo by být podáno pacientovi často 1/4 šálku - to sníží příznaky intoxikace);
 • absolutní mír (nemůžete provádět náhlé pohyby - zvyšuje bolest).

Studený, hlad a mír

V zánětlivém procesu musí být pacientovi poskytnuta chlad, hlad a mír. Je to tato klasická triáda, která pomáhá zmírňovat bolest v pankreatu. Symptomy akutní pankreatitidy jsou poněkud sníženy.

Pro snížení otoku je třeba studené. Aplikuje se po dobu 10-15 minut, v případě potřeby lze postup opakovat i po 30-40 minutách. Pomáhá snižovat příznaky akutního zánětu a zmírňuje bolest v pankreatu. Příznaky pankreatitidy postupně ustupují.

Hlad poskytuje maximální vykládku trávicího traktu. V nepřítomnosti potravy přestává slinivka břišní produkovat pankreatickou šťávu a, jak bylo uvedeno výše, obsahuje alkálie, které mohou dráždit žlázu. Snížení množství produkované sekrece pomáhá zmírnit příznaky akutního zánětu. Při akutní pankreatitidě může půst trvat až 3-4 dny. Můžete pít vodu a na konci druhého dne pít zeleninový vývar. Není-li možné hlad tolerovat, je povoleno malé množství sušenek.

Odpočinek je zajištěn přísným dodržováním lůžka. Akutní pankreatitida je nebezpečná pro její komplikace, proto je nutné minimalizovat fyzickou námahu. Poskytování těchto stavů snižuje bolest v pankreatu. Léčba je doplněna intravenózním podáváním léků. To už je v nemocnici.

Bolest v slinivce břišní. Léčba

K úlevě od symptomů obecné intoxikace se pacientovi podá intravenózně velké množství tekutiny, se silnými bolestmi se kapátko nanese na roztok Novocainu. Když je bolest pankreatu zastavena, léčba pokračuje s použitím léčiv nahrazujících enzymy.

K úlevě od syndromu bolesti užívejte léky "No-spa", "Baralgin", "Papaverine" v tabletkách nebo injekčních formách. Po zrušení hladu je pacientovi předepsána jemná dieta. Při nedostatečné produkci vlastních pankreatických enzymů pro lepší trávení je indikován Festal, Creon, Mezim nebo Pancreatin, produkt náhrady enzymu. Snižují zátěž slinivky břišní. Tyto léky se berou při jídle.

Aby se snížila kyselost žaludeční šťávy, může být předepsáno použití tablet Cimetidin, Ranitidin nebo Famotidin. Snížení kyselosti pomáhá snížit zánětlivý proces a podráždění slinivky břišní.

U chronické formy pankreatitidy může být indikován lék „Octreotid“, který je podáván intravenózně.

Léčba má tyto cíle:

 1. zmírnění bolesti;
 2. normalizace trávení;
 3. odstranění endokrinního selhání.

Endokrinní selhání je snížení endokrinní funkce. To může vést k rozvoji sekundárního diabetes mellitus (toto je jedna z komplikací pankreatitidy), která snižuje produkci inzulínu. Co dělat, pokud je bolest v pankreatu (symptomy, léčba), nyní máme nápad. Podrobněji diskutujeme o dietě.

Dieta

Když se doporučuje pankreatitida jíst frakční, tj. Často, ale ne dost. Objem porce nesmí překročit 200 ml. Doporučuje se 6 jídel denně.

Sacharidy a tuky jsou žádoucí omezit. Výhodné je proteinové jídlo. Fermentované mléčné výrobky jsou užitečné, mléko v čisté formě u pacientů s pankreatitidou není vždy dobře snášeno. Proto je lepší vařit kaši a vařit omelety. Můžete lehké šťouchané polévky, libové maso a ryby.

Zelenina a ovoce mohou být konzumovány syrové, vařené a pečené. Polévky vaří výhradně v zeleninové vývar. Doporučuje se vařit kaši (pohanka, ovesné vločky, rýže) ve vodě nebo zředěném mléku a otřít přes síto. Rostlinný olej nebo rafinovaný je povolen maximálně 20 g denně. Vejce lze vařit nebo míchat. Je užitečné pít bujóny.

Zakázané výrobky

Pikantní, smažené, tučné potraviny a alkoholické a sycené nápoje by měly být zcela vyloučeny. Kromě toho nemůžete jíst:

 • okurka, polévka, boršč, houbové polévky;
 • jakékoli konzervované potraviny;
 • klobásy;
 • solený kaviár;
 • vařená vařená vejce;
 • banány a hrozny;
 • čokoláda

Tradiční metody léčby

Tam jsou populární recepty pro léčbu pankreatitidy.

 1. Sklenici pohanky dobře opláchněte a rozmělněte v mixéru. Nalijte grilované cereálie se sklenkou jogurtu a trvejte na tom. Polovina výsledného produktu se konzumuje ráno nalačno, druhá polovina před spaním.
 2. Pro 1-2 týdny ráno, jíst 3 data a jen půl hodiny později, začít snídani.
 3. U chronické pankreatitidy je vhodné jednou týdně uspořádat dny nalačno. Během tohoto dne budete muset jíst 2-2,5 kg okurek v 5-6 recepcích. Ostatní produkty jsou zcela vyloučeny.
 4. To je užitečné vařit bílé fazole listy. To se provádí takto: 1 lžíce. lžíce lžíce nalil vařící vody (1 šálek), pod infuzí pod víkem. Můžete také trvat na vodní lázni. Uvařte ve stejném poměru a udržujte 15 minut ve vodní lázni. Tato infuze se užívá 3-4krát denně před jídlem po dobu 1/4 šálku. Kurz může trvat až dva měsíce.

Pokud pociťujete bolest ve slinivce břišní, je lepší se léčit sami, ale vyhledejte kvalifikovanou lékařskou pomoc.

Důkladně pochopit důvody, proč slinivka břišní bolí, obvykle pouze zkušený lékař. Koneckonců je obtížné dostat se k jejich skutečnému zdroji a někdy to vyžaduje opakovaný průchod různých vyšetření a diagnostických postupů.

Hlavní příčiny bolesti

Nejčastěji začíná slinivka břišní, když se z jednoho důvodu začne trávit. Začátek tohoto procesu může:

 • Poruchy metabolických procesů, ateroskleróza, stejně jako nadměrná konzumace bílkovin a tuků, což vede k významnému zvýšení obsahu tuku v krvi. To zase vede ke zvýšené produkci enzymů zodpovědných za jejich štěpení, ale zároveň destruktivně ovlivňuje samotnou slinivku.
 • Špatné návyky, protože pití a kouření aktivuje syntézu pankreatické šťávy, která ničí žlázu zevnitř. Kromě toho mohou být špatné návyky příčinou zhoršeného krevního oběhu ve tkáních žlázy, což je zpravidla začátek zánětlivých procesů.
 • Dlouhodobé užívání některých léků také nepříznivě ovlivňuje stav pankreatu. Tetracyklinová antibiotika, léky obsahující estrogen a kortikosteroidy jsou považovány za nejškodlivější.
 • Těhotenství Organismus budoucí matky je nucen tvrdě pracovat, aby uspokojil všechny své potřeby Těhotné ženy mají často ohromnou touhu jíst něco neobvyklého nebo dříve netypického pro sebe, zejména pro docela tučná jídla. Slinivky břišní trpí tímto, a pokud si myslíte, že v pozdním těhotenství, děloha s dítětem zabírá téměř celou břišní dutinu, mačkání všech orgánů, situace se zhoršuje dvakrát.
 • Změny související s věkem, jejichž důsledkem je zkreslení krevního zásobení orgánu.

Jediné záchvaty bolesti mohou být způsobeny použitím malého množství alkoholu v kombinaci s mastnými jídly v předvečer. Existují však závažnější příčiny bolesti ve slinivce břišní, protože mohou být pouze jedním ze symptomů vývoje onemocnění tohoto nebo jiných orgánů.

Pozor! V žádném případě nelze ignorovat bolest v pankreatu, protože zhoršení její práce může snadno vést k poruchám fungování celého organismu.

Jaké nemoci mohou způsobit bolest pankreatu?

Slinivka břišní je úzce spjata s většinou orgánů, proto může být její kvalita ovlivněna enzymy produkovanými orgány gastrointestinálního traktu, zejména gastrinem, pancreozyminem, sekretinem a hormony produkovanými nadledvinami, štítnou žlázou a hypofýzou. Kromě toho mají okolní orgány také přímý vliv na její stav, proto příčiny bolesti v pankreatu mohou být velmi rozdílné. Patří mezi ně:

 • onemocnění samotné žlázy;
 • nekróza tuků;
 • přítomnost cyst nebo abscesu v pankreatu;
 • sklerotické procesy;
 • žlučové kamenné onemocnění;
 • biliární dyskineze;
 • cholecystitis;
 • pyelonefritida;
 • urolitiáza;
 • gastritida;
 • chronická enteritida;
 • žaludeční vřed;
 • osteochondróza;
 • šindele;
 • intercostální neuralgie.

Důvody pro rozvoj bolesti tak mohou být masy. Každá z výše uvedených chorob se projevuje komplexem symptomů, na jejichž základě se provádí diferenciální diagnostika. Zvažte nejběžnější patologii doprovázenou bolestí pankreatu.

Pankreatitida

Je to akutní pankreatitida, která je ve většině případů příčinou bolesti pankreatu. Faktory přispívající k jeho rozvoji jsou spíše triviální, protože tato patologie je obvykle výsledkem podvýživy a přítomnosti průvodních onemocnění. Další informace o akutní pankreatitidě, jejích typech a léčbě naleznete v článku: Akutní zánět slinivky břišní.

V tomto případě je bolest obvykle ostrá a pásový opar a je trvalá. S mírným průběhem onemocnění se zpočátku vyskytuje v pupku a někdy se vrací. Intenzita bolesti se zpravidla zvyšuje s přijetím náchylné polohy, po jídle a zejména alkoholu.

Důležité: pankreatitida by měla být vždy pečlivě léčena, protože jinak může dojít k narušení syntézy inzulínu, což vede k rozvoji diabetu.

Nemoci jater a žlučníku

Většina patologií jater, žlučovodů a močového měchýře je doprovázena zpožděním žluči, a tedy porušením procesů trávení. Zůstat, žluč může upadnout do pankreatických kanálků a nejen ho obtěžovat, ale také stimulovat jeho produkci vlastních enzymů. Výsledkem těchto procesů je silná bolest, která označuje začátek trávení samotné žlázy.

Cysta

Cysta se nazývá dutá formace, naplněná tekutinou enzymy. Nejčastěji je vývoj cyst pozorován u lidí, kteří zneužívají mastné, kořeněné potraviny, alkohol a trpí pankreatitidou a žlučovými kameny.

Typicky je takový novotvar tvořen v důsledku blokování kanálu žlázy odděleným kamenným nebo proteinovým konglomerátem. Protože to nezastaví produkci pankreatické šťávy, ale jen zabrání tomu, aby vstoupil do dvanáctníku, vzniká cysta.

Tato patologie se projevuje:

 • bolest obvykle oblázková;
 • přítomnost tuleňů v levém břiše;
 • sucho v ústech;
 • zvýšená žízeň;
 • porucha stolice;
 • zvracení;
 • zvýšení teploty;
 • obecná malátnost.

Pozor! Velká cysta může proniknout do břišní dutiny, což má za následek rychlý rozvoj peritonitidy. Pokud se operace neprovádí včas, může pacient zemřít.

Nejčastěji dochází k onkopatologii na pozadí chronické pankreatitidy, přenosu poranění a tvorby cyst v žláze. V důsledku toho to přispívá ke zneužívání alkoholu, diabetu a nemocí žlučových cest.

Zpravidla se v hlavě orgánu tvoří novotvar, i když stále existují případy, kdy je lokalizován v jiných částech nebo zcela zakrývá slinivku. Pro rakovinu tohoto typu je charakteristický rychlý tok a šíření metastáz do jiných orgánů, což má za následek prudký pokles šancí na zotavení.

Kromě bolestivé, často zhoršené situace při horizontální poloze bolesti se toto onemocnění vyznačuje:

 • ztráta chuti k jídlu;
 • poruchy spánku;
 • rozvoj averze k tukovým a masovým pokrmům;
 • pocit plnosti v žaludku;
 • porušení křesla;
 • zvracení;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • obecná slabost.

Bolest tak může být známkou jak drobných porušení, tak i nejzávažnějších patologií, a proto není vhodné zacházet s nimi opovržlivě. Kromě toho se všem důrazně doporučuje, aby se vyhnuli příčinám onemocnění slinivky břišní, tj. Aby sledovali jejich stravu, snažili se nejíst v noci, vzdát se špatných návyků a tak dále, jinými slovy vést zdravý životní styl.

Závažná bolest v epigastriální oblasti nebo levé hypochondrium může indikovat patologický proces v pankreatu. V tomto případě s vědomím, co dělat v případě, že slinivky břišní bolí vám pomůže zbavit se bolesti a obnovit zdraví.

Slinivka - struktura a hlavní funkce

Bolest ve slinivce břišní přináší silnou bolest

Slinivka břišní je orgán trávicího ústrojí, který se nachází za žaludkem na zadní straně břicha. Charakterizovaný zvláštním tvarem, má hlavu, tělo a ocas. Délka slinivky břišní je 16-22 cm a váží asi 80g.

Slinivka břišní má alveolární tubulární strukturu. Je rozdělen do šedavě růžových laloků, z nichž každý se skládá z glandulární tkáně a má svůj vlastní systém vylučovacích kanálků. Tyto malé vývodové kanály jsou spojeny s většími, které jsou zase spojeny do společného vylučovacího kanálu. Celkový kanál vylučování probíhá po celé délce varhany a otevírá se do dvanácterníku.

Lobule žlázy jsou tvořeny buňkami, které produkují šťávu pankreatu, bohatou na trávicí enzymy. Tajemství z laloků prochází společným kanálem, který vede po celé žláze do dvanácterníku. Mezi laloky žlázy jsou skupiny žlázových buněk, tzv. Langerhansových ostrůvků. Tyto shluky buněk nemají vylučovací kanály, produkují inzulín a glukagon přímo do krve. Slinivka břišní je žláza smíšeného typu sekrece, to znamená, že provádí jak endokrinní, tak exokrinní činnost:

 1. Exokrinní funkcí je účast na trávení. Železo produkuje pankreatickou šťávu a skrze kanály ji zobrazuje v dvanáctníku. Každý den se vyrobí asi 500 až 700 ml šťávy, která ve svém složení obsahuje enzymy nezbytné pro trávení potravin - amylázy, což přispívá k přeměně škrobu na cukr; trypsin a chymotrypsin - enzymy zodpovědné za rozklad proteinu; lipáza, která je zodpovědná za odbourávání tuků, atd. Tudíž pankreatická šťáva je důležitá trávicí šťáva, která je nezbytná pro trávení složek organických potravin.
 2. Endokrinní funkce žlázy spočívá v uvolnění glukagonu a inzulínových hormonů podílejících se na regulaci metabolismu sacharidů.

Slinivka břišní je v těsném vztahu s jinými orgány trávicího traktu. Jakýkoliv patologický proces, který ho ovlivňuje, má negativní vliv na trávení. Bez enzymů, které produkuje, je normální štěpení potravy nemožné a bez hormonů glukagonu a inzulínu není regulace metabolických procesů v těle možná.

Nemoci pankreatu - příčiny, symptomy, diagnostika

Seznam nemocí, které mohou postihnout slinivku břišní, je poměrně rozsáhlý. Nejběžnějším onemocněním je akutní pankreatitida, která, pokud není adekvátně léčena, se může změnit na chronickou. Mnohem méně časté je rakovina pankreatu.

Akutní pankreatitida

Základem akutní pankreatitidy je proces vlastního trávení vlastní tkáně žlázy. Normálně jsou enzymy vylučované žlázou neaktivní. Pro aktivaci neaktivních enzymů musíte mít dostatečné množství žluči, která je přítomna v lumenu duodena. V akutní pankreatitidě, z různých důvodů, dochází k předčasné aktivaci enzymů v samotné žláze a nikoliv ve střevě, což vede k poškození jeho tkání.

Patologické procesy, jako je zvýšení produkce pankreatické šťávy, porušení jejího odtoku a změna jejího chemického složení vedou k pankreatitidě. Nejčastěji vývoj tohoto onemocnění přispívá ke zneužívání nápojů obsahujících alkohol, zneužívání mastných a smažených potravin, traumatických poranění slinivky břišní, onemocnění zažívacích orgánů (játra, žlučových cest, duodenum), onemocnění cévního systému.

Bez ohledu na provokativní faktor dochází k rozvoji akutní pankreatitidy ve stejném typu. Pod agresivním vlivem enzymů na tkáně edému žlázy vzniká. Pokud byla nemoc včas diagnostikována a byla zahájena adekvátní léčba, edém prochází bez komplikací. Závažnější formy patologie vedou k progresi edému, ke kompresi cév dodávajících žlázu a tvorbě ložisek nekrózy. Ohniska nekrózy mohou být malá i celková, když jsou všechny nebo téměř všechny slinivky břišní mrtvé. Útok akutní pankreatitidy se zpravidla vyvíjí náhle, po jídle nebo pití alkoholu. Mezi jeho hlavní příznaky útoku patří:

 1. Těžké bolesti břicha v horní části břicha. První 1-3 dny bolesti jsou silné, pak se snižují a stávají se bolestnými
 2. Nevolnost, zvracení
 3. Horečka. Při komplikované pankreatitidě, doprovázené hnisáním, může tělesná teplota stoupnout na 38-39 ° C
 4. Abdominální distenze, plnost, volná stolice
 5. Snížený krevní tlak, srdeční tep, závratě

Diagnostika akutní pankreatitidy není snadná, zejména v rané fázi. Vyžaduje se diferenciální diagnostika, která zahrnuje krevní testy, močové testy, ultrazvuk abdominálních orgánů, gastroskopii a rentgenové snímky dutiny břišní.

Chronická pankreatitida

Slinivky břišní bolí jen v rozporu s prací

Chronická pankreatitida je chronický zánět slinivky břišní. Může být primární, sekundární a doprovodný, vyvíjející se na pozadí jiných onemocnění gastrointestinálního traktu. Neošetřená akutní pankreatitida (v 50-70% případů) se může proměnit v chronickou formu, kdy se oblasti nekrózy postupně promění v jizvovou tkáň, která nahradí zdravé tkáně, ale často se chronická pankreatitida vyvíjí postupně na pozadí chronické cholecystitidy, cholelitiázy, pod vlivem akutního zneužívání a tukové potraviny, chronický alkoholismus, poruchy imunitního systému atd.

Jak choroba postupuje, dochází ke zpoždění v uvolňování pankreatických enzymů, hrubé deformaci kanálků, tvorbě kalcifikace ve tkáni žlázy, hromadění šťávy slinivky břišní. To nevyhnutelně vede k dysfunkci pankreatu. V důsledku toho je narušeno trávení, porušují se mechanismy produkce a vstup inzulínu do krve. Hrozí cukrovka.

Chronická pankreatitida se projevuje bolestmi v epigastriu, vyzařuje doleva, zřídka do pravé hypochondrium, do bederní oblasti. Bolest je nesnesitelná, bolestivá, zhoršuje se několik hodin po jídle a v noci. Bolest má konstantní charakter, často pod levým lopatkovým ramenem, v levé klíční kosti. Bolest může být narušena několik týdnů a dokonce měsíců, období klidu a přitěžující. V období exacerbací bolesti nabývají charakteru bolesti při akutní pankreatitidě. Stávají se pásovým oparem doprovázeným zvracením, abdominální distenzí.

Chuť k chronické pankreatitidě zpravidla netrpí nebo se mírně nesnižuje, ale vzhledem ke strachu z nového útoku bolesti mnoho pacientů odmítá jíst. Proto je velmi často s tímto onemocněním ostrý úbytek hmotnosti.

Porušení exokrinní funkce žlázy zahrnuje zažívací poruchy, které se projevují zácpou, abdominální distenzí. To vše je pozorováno na začátku onemocnění, protože postup pankreatitidy postupuje, stolice se stává tekutější, zvyšuje se tvorba plynu, dochází ke střevní kolice.
Pokud je neléčená, chronická pankreatitida může být komplikována rozvojem diabetes mellitus, žloutenky atd.

Rakovina pankreatu

Rakovina pankreatu je zhoubný novotvar, který se vyvíjí z buněk parenchymu samotné žlázy. Jedná se spíše o vzácnou patologii, kterou muži častěji onemocní. Ve většině případů je rakovina diagnostikována v pozdějších stadiích, takže prognóza onemocnění je extrémně nepříznivá.
Příčiny vzniku onemocnění nejsou zcela objasněny, ale bylo prokázáno, že jeho vývoj je vyvolán:

 • onemocnění (diabetes, cysty, chronická pankreatitida)
 • kouření a zneužívání alkoholu
 • alimentární faktory (nadměrné mastné, kořeněné potraviny ve stravě)

Klinický obraz karcinomu pankreatu závisí na formě patologie a její lokalizaci. Charakteristickým příznakem je bolest vyplývající z růstu nádoru, jeho klíčivost do okolní tkáně a stlačení nervových zakončení. Bolest může být jiná: bolest může být pulzující, matná nebo ostrá, řezná, paroxyzmální. Pro pacienty, u kterých byla diagnostikována pokročilá forma rakoviny, je „háčková“ pozice charakteristická: ostrá bolest způsobuje, že pacient sedí, sklonil se a stiskl polštář na břiše.

Kvůli rostoucímu nádoru jsou blokovány žlučovod, kanál pankreatu, duodenální lumen a splenická žíla. To vede k předčasné a nedostatečné evakuaci žluče, zvýšenému tlaku v potrubí, rozvoji žloutenky mechanické povahy. Kůže získává nazelenalý odstín, loupání, svědění. Práce srdce, jater, ledvin je narušena, nervová soustava trpí, stav pacienta se zhoršuje.

V souvislosti s postupnou intoxikací těla se objevují příznaky jako slabost, letargie, apatie a horečka. Vzhledem k poruchám trávení a vstřebávání, stejně jako ke ztrátě chuti k jídlu, dochází k prudkému úbytku hmotnosti.

Je poměrně těžké diagnostikovat rakovinu pankreatu v raném stádiu navzdory dostupnosti neinvazivních diagnostických metod. Léčba je ve většině případů prováděna chirurgickou metodou. Předpokladem operace je absence metastáz.

První pomoc při bolesti pankreatu

Pokud existuje podezření, že příčinou bolesti břicha je zánět slinivky břišní, měli byste okamžitě vyhledat kvalifikovanou pomoc. Před konzultací s lékařem můžete zmírnit stav pacienta provedením následujících opatření:

 • Úplně vyloučit příjem jakékoli potraviny po dobu nejméně jednoho dne. Tím se sníží zatížení žlázy, sníží se produkce enzymů a uvolní se tělo.
 • Připevněte k bolavému místu studené (led, láhev s horkou vodou se studenou vodou). To zpomalí rozvoj edému v pankreatických tkáních.
 • Zajistěte dostatek nápojů (nejméně 2 litry tekutiny denně). Doporučuje se pít nesycenou alkalickou minerální vodu. To pomůže zlepšit tok žlučové a pankreatické šťávy.
 • Je možné užívat léky, které mají antispasmodický účinek, s výhodou intramuskulárně. To je nezbytné pro zmírnění sphinceru hlavního žlučovodu a obnovení toku šťávy produkované žlázou do střevního lumen. V důsledku těchto účinků je významně snížena pravděpodobnost procesu vlastního trávení pankreatické tkáně.
 • Jakékoli jiné léky a terapie by měl předepisovat pouze odborník.

Léčba onemocnění slinivky břišní

Útoky pankreatitidy je třeba léčit ve stacionárním režimu.

Léčba akutní pankreatitidy se provádí striktně na chirurgickém oddělení, pacienti s těžkou formou onemocnění as komplikacemi jsou umístěni na jednotce intenzivní péče. Léčba se provádí jak konzervativními, tak chirurgickými metodami. Při chronické pankreatitidě závisí rozhodnutí o hospitalizaci na závažnosti symptomů. Hlavním cílem terapie je zmírnění bolesti, obnovení funkce žláz a prevence vzniku komplikací.

K odstranění bolesti aplikujte narkotická a narkotická anestetika. Dávku podávaného léku volí ošetřující lékař v závislosti na stavu pacienta. Pro stejný účel se doporučuje používat pankreatické enzymy s dostatečným obsahem lipázy (CREON, Panzinorm) se současným použitím inhibitorů protonové pumpy (omeprazol, pantoprazol). To vám umožní chránit enzymy před destrukcí pod vlivem žaludeční šťávy a poskytnout fyziologický zbytek slinivky břišní.

Při akutní pankreatitidě i při exacerbaci chronické formy patologie se používá antimikrobiální terapie. Běžně používaná širokospektrá antibiotika (Ampicillin, Kefzol, Claforan, atd.).

Fyzioterapie je široce používaná. Má uklidňující a protizánětlivý účinek. Zpravidla je to předepsáno v období regrese exacerbace. Nejčastěji předepsaná elektroforéza roztoku novokainu, diadynamické proudy, sinusové modulované šťávy. Důležitou roli při léčbě onemocnění slinivky břišní dostává zvláštní dieta. Je téměř nemožné vyléčit pacienta bez lékařské výživy.

Hlavním principem dietní terapie v tomto případě je použití potravin, které šetří orgány trávicího traktu. První 2-3 dny, kdy pacient vykazuje hlad, je povoleno pouze pití a denní objem kapaliny je nejméně 1,5 litru. Doporučuje se pít nesycenou alkalickou minerální vodu, šípkový čaj, slabý čaj. Jakmile se stav pacienta začne zlepšovat, je převezen nejprve na omezenou a pak na správnou výživu. Musíte jíst v malých porcích nejméně 5-6 krát denně.

Doporučuje se vyloučit ze stravy potraviny, které zvyšují zátěž slinivky břišní. Jedná se o čerstvý chléb, muffiny, smažené palačinky, pizzu, tučné maso, vedlejší produkty, klobásy, uzená masa, mastné vývary a polévky, máslo, margarín, silný čaj, kávu, sycené nápoje. Alkohol by měl být zcela vyloučen a kouření by mělo být omezeno. Při absenci účinku konzervativní léčby se provádí chirurgická korekce onemocnění. Metody chirurgické léčby se také používají při vývoji komplikací, například pokud se vyvinula pankreatonekróza peritonitida (nekróza žlázové tkáně) atd.

V tomto případě se provádí výplach břicha (peritoneální laváž), odstranění zničené žlázové tkáně, odstranění žlučníku apod. Operace pankreatu je považována za velmi složitou a bohužel je doprovázena vysokou mortalitou. Zpravidla žádný lékař nemůže přesně předpovědět výsledek operace, proto se chirurgie uchýlí pouze k poslední možnosti. Po zotavení je pacient pod dohledem terapeuta. Několikrát ročně by měl podstoupit dispenzarizační vyšetření, které určí lékař v závislosti na závažnosti onemocnění.

Pacientům po onemocnění se doporučuje dodržovat režim práce a odpočinku, zdržet se užívání alkoholu a kouření. Při stabilní remisi je indikována lázeňská léčba.

Slinivky břišní, proč to nefunguje, řeknou tematickému videu: