Image

Co způsobuje tmavé skvrny na nohou?

Někdy se na nohách neznámého původu mohou objevit tmavé skvrny. Někteří lidé jim nemusí věnovat žádnou pozornost a někdo se začíná vážně obávat o svůj zdravotní stav, podezřelý z výskytu vnitřních patologií. Ve skutečnosti nesrozumitelné tmavé skvrny, které se objevují na povrchu dolních končetin, mohou být alarmujícím signálem. Můžeme hovořit o různých onemocněních, která vyžadují okamžitou léčbu. Proto je důležité, aby tento jev sledoval celkový stav těla se zaměřením na související symptomy.

Důvody

Skvrny na povrchu kůže nohou mohou být zcela neškodné a mohou představovat určité nebezpečí, které signalizuje vývoj patologií. Nejčastější důvod pro jejich vzhled může být považován za běžné nošení blízkých bot. V tomto případě dochází k narušení krevního oběhu v dolních končetinách, což vede k takovému zrakovému defektu. Někdy základem tohoto jevu je alergická reakce kůže na takový postup, jako je depilace. Osoba zároveň necítí žádné jiné příznaky. A po nějaké době samy o sobě zmizí.

Příčinou pigmentace kůže na dolních končetinách může být rozvoj takových onemocnění, jako jsou:

Při křečových žilách na povrchu kůže se mohou objevit hnědé skvrny. To je způsobeno změnami ve struktuře cévní stěny. Stává se tenkým a začíná se protahovat. V důsledku toho se kapiláry neřídí zátěží na nich a prasknou. Kromě toho se na nohách objevují žilky, žíly vyčnívají nad povrch a kůže je velmi svědivá.

Tmavé skvrny na nohách mohou indikovat poruchu žaludečních a střevních traktů. S touto dysfunkcí se osoba navíc setkává s podrážděným žaludkem, s častými průjmy a bolestivými křečemi a anorexií. Někdy může být po jídle popálení nebo pálení žáhy. Pokud dojde k poruše jater, pak se celá kůže stane nažloutlou, v ústech je hořkost, bolest se objeví z pravé strany.

Výskyt tmavé skvrny může předcházet prasknutí kapilár. K horním vrstvám epidermis začíná proudění krve, vzniká znatelný hematom. Obvykle se takový problém týká lidí, kteří na základě svých profesních povinností tráví spoustu času na nohou. To může také cítit těžkost v dolních končetinách, nohy bobtnat, a křeče mohou objevit.

Když tmavé skvrny na nohách jsou jako modřiny, pak příčinou je porušení průtoku krve nebo změny viskozity krve. Pak tyto skvrny začnou pokrýt jiné části těla. S neurofibromatózou, která je považována za dědičnou chorobu, se na nohou objeví skvrny mléčně hnědého odstínu.

Kožní pigmentace dolních končetin může být spojena se stavem, jako je chronická dermatitida. Současně se mohou vyskytnout příznaky jako:

 1. odlupování kůže;
 2. vzhled ztvrdlých oblastí;
 3. skvrny samotné mají hustou konvexní strukturu;
 4. tam je touha neustále hřebenit postižené oblasti.

Tato alergie může být vyvolána nejen alergickou reakcí těla na dráždivý faktor, ale také nošením těsných bot nebo velmi těsných, zúžených punčochových kalhot.

Dalším onemocněním způsobujícím tmavé skvrny v dolních končetinách může být karcinom kůže. V tomto případě se skvrny rychle zvětšují, okamžitě zhutňují a způsobují suchost pokožky. Tmavé skvrny na nohách po zranění se mohou objevit na pozadí nadbytku v těle takového minerálu jako železo.

Tmavé skvrny na nohách photo

Příčiny mužského a ženského charakteru

Ženská polovina populace může v důsledku hormonálních poruch zaznamenat pigmentaci dolních končetin. Tento problém však obvykle zmizí, když je změněné pozadí znovu obnoveno. Závažnějším stavem je chloasma. Tento patologický proces je také spojován s hormony a poruchami v endokrinním systému. Skvrny začnou pokrývat nejen kůži nohou, ale také oblast slabin. Jejich barva může být buď světle hnědá nebo černá. Charakteristickým rysem této choroby je, že v zimě se skvrny blednou, v létě jsou výrazné a znatelné.

U mužů je výskyt tmavých skvrn na dolních končetinách způsoben nemocí, jako je Beckerova melanóza. Léze jsou charakterizovány nepravidelným tvarem a zubatými hranami a zvýšený růst vlasů je pozorován v blízkosti tohoto místa. Muži jsou navíc náchylní k takovému onemocnění, jako je Shambergova choroba. V tomto případě se na dolních končetinách nejprve objevují červené paty, které se následně transformují na tmavě hnědé modřiny.

Jak se léčit, pokud se na nohou objeví hnědé skvrny

Tmavé skvrny na nohách se mohou objevit u lidí různých věkových kategorií, ale není možné podat přesný důvod jejich vzhledu bez důkladné diagnózy, protože mohou signalizovat celou řadu nemocí. Z nejčastějších příčin - onemocnění kardiovaskulárního systému, problémy s játry, křečové žíly. Mohou však existovat další patologie, které způsobují podobnou reakci. Jedna věc s jistotou říct: pokud jsou na nohách tmavé skvrny, měli byste raději navštívit lékaře.

Tmavé skvrny, které se objevují na kůži nohou, mohou být různých velikostí, odstínů a struktur. Tyto skvrny se objevují v důsledku vývoje nemoci nebo v důsledku vnějšího vlivu, ale příčinu lze zjistit pouze vyšetřením.

Příčiny pigmentace mohou být:

 • kožní onemocnění (lupénka, ekzém);
 • pigmentace (zejména v oblasti třísla) může být způsobena infekčními chorobami;
 • zhoršený metabolismus;
 • křečové žíly;
 • reakce na bodnutí hmyzem;
 • následky úrazu, šoku, dislokace.

Pokud je pigmentace převážně hnědá, mohou být důvody pro jeho výskyt následující:

 1. Pokud jsou na nohou nebo na těle hnědé skvrny, znamená to poruchu štítné žlázy. Příčinou může být také porucha funkce jater nebo nadledvinek.
 2. Hnědá pigmentace může nastat v důsledku nošení nepohodlné obuvi. Léčba těchto kožních projevů nestojí za to, po výměně bot, budou skvrny zmizet po krátké době.
 3. Hnědá pigmentace může hovořit o nemoci jako lentigo. Má peeling a silné svědění.
 4. Hnědé pigmenty se objevují na nohou a těle osoby kvůli nedostatku vitamínů a dalších prospěšných látek v těle. Tato porušení v těle jsou eliminována dodržováním speciální diety a užíváním vitaminových komplexů.
 5. Temné skvrny mohou být výsledkem dermatologických onemocnění (lišejník, atopická dermatitida).
 6. Tmavá pigmentace na nohou, často příznak diabetu.

Ošetření tmavých skvrn předepisuje pouze lékař na základě výsledku vyšetření a prvních příznaků. Diagnóza začíná krevním testem, po kterém se provádí zbytek laboratorních testů.

Často se objevují tmavé skvrny a člověk zažívá problémy s cévami. Když jsou však žilní stěny poškozeny, jsou místa jako modřiny, které mají burgundskou nebo tmavě červenou barvu. Tyto červené skvrny, které se často objevují na nohou, vyplývají z prasknutí kapilár a také signalizují křečové žíly. Tyto problémy v budoucnu někdy vedou k vzniku hematomů, což může vést k narušení zásobování krví.

Onemocnění jako křečové žíly vyžaduje radu specializovaného flebologa. K eliminaci účinků křečových žil je nutná komplexní léčba.

 1. Diety. Správná výživa sníží váhu pacienta a poskytne tělu mikroživiny a vitamíny.
 2. Nosit kompresní prádlo. Lze použít i elastickou bandáž.
 3. Cvičení. Cvičení pomůže zlepšit krevní oběh a rychlost krevního oběhu.
 4. Léčba drogami. Léčivé přípravky pomáhají zlepšovat krevní obraz a normalizovat funkci CAS.

Také pacient s křečovými žilami je často předepisován skleroterapií. Jedná se o dobrou nechirurgickou léčbu onemocnění, která zahrnuje odstranění cévních shluků a malých žilních řezů. Po tomto postupu doporučuje lékař nosit kompresní prádlo.

Druhy skvrn: co říkají

Když se skvrny objeví na nehtech, nejčastěji indikuje přítomnost plísňové infekce. Může také signalizovat nošení těsných, nepohodlných bot. Pokud se skvrny objeví na prstech na nohou, znamená to problémy s játry, ledvinami a žaludkem. Onemocnění jater často vyvolává skvrny pod jazykem.

Žluté skvrny na nehtech hovoří o kožních onemocněních. Modrá barva na kůži je nejčastěji následkem zranění. Když se na nehtu objeví červená skvrna, může to znamenat srdeční onemocnění a červené skvrny na těle mohou být prvními příznaky psoriázy.

Hnědá pigmentace indikuje nedostatek kyseliny listové, v tomto případě byste se měli poradit s lékařem a zahájit vhodnou léčbu. Zelená barva nehtů označuje houbu. Také houba může být černá. V takových případech je třeba se obrátit na přiléhající čepel a okamžitě zahájit léčbu, aby se nehtová destička uložila před plísňovou infekcí.

V důsledku skvrn jakékoli barvy na kůži nohou nebo na jakékoli jiné části těla, člověk začne rozvíjet nějaký druh onemocnění. Čím dříve je diagnóza provedena a nemoc je identifikována, tím dříve se začne léčba a problém bude vyřešen.

Proč tam byla tmavá skvrna na noze, jak rychle se ji zbavit

Hnědé skvrny na povrchu chodidel mohou indikovat vývoj velkého množství patologií: od křečových žil až po onemocnění jater. Tmavé skvrny na povrchu nohou jsou alarmující signál, který vyžaduje okamžité vyšetření lékařem na místě. Pokud máte podezření na křečové žíly a přítomnost jiných příznaků ve formě únavy a těžkosti v nohou, stejně jako bolest a křeče, je vhodné se poradit s kvalifikovaným flebologem.

Pokud se objeví skvrny na nohou, příčiny mohou být velmi rozdílné a je nutné co nejdříve identifikovat onemocnění nebo stav, který způsobil vývoj tohoto symptomu.

Co mohou být novotvary?

Tmavé skvrny na nohách mohou mít různou intenzitu barev, tvar a lokalizaci. V jednom případě může nádor vypadat jako malá tečka a být umístěn na nohou. V ostatních případech - vývoj tmavých skvrn na nohách.

Tmavé skvrny na povrchu nohou, namalované do modravé barvy, mohou znamenat rozvoj chronické žilní nedostatečnosti. V tomto případě je pozorována tvorba neestetického extenzivního oka na povrchu nohou.

Hlavní příčiny vývoje neoplazmatu

Hnědé skvrny na nohou mohou být vyvolány různými chorobami i vnějšími faktory. Měli byste mít informace o hlavních důvodech, které mohou způsobit skvrny na nohách:

 • V případě, že je pozorována tvorba chloasmy - rozsáhlé hnědé skvrny na nohou nebo v oblasti obličeje, příčiny mohou souviset s narušením normálního fungování systému štítné žlázy, nadledvinek nebo jater.
 • Podobný problém může vzniknout v důsledku následků provádění některých kosmetických postupů: například odstranění chloupků.
 • Příčinou vzniku hnědých skvrn na nohou může být přítomnost vzácného onemocnění u člověka - lentigo. Jedná se o vrozenou abnormalitu, při které mohou mít novotvary v nohách různou intenzitu a polohu. Spolu s tím může dojít k silnému odlupování kůže.
 • Hnědé tmavé novotvary, které jsou malé tečky, se mohou ukázat jako běžné pihy. Takové novotvary na nohou nebo na těle nepředstavují ohrožení života a zdraví pacienta. Vznik takových hnědých skvrn na nohách může být vyvolán vystavením ultrafialovým paprskům.
 • V důsledku nedostatečného příjmu některých vitamínů a stopových prvků v lidském těle může vzniknout tmavá skvrna na povrchu nohou. Hnědé léze na nohou mohou být známkou nedostatku rutinu, vitaminu A nebo kyseliny askorbové. Nedostatek živin lze zaplnit opravou denní stravy nebo pomocí speciálních multivitaminových komplexů, které Vám lékař předepíše.
 • Hnědé skvrny na nohou mohou být projevy různých dermatologických onemocnění. Například v případě vývoje neurofibromatózy nebo vícebarevného lišejníku mohou mít nádory nohou různé barvy a oblast distribuce.

Při nedostatečném množství krve a živin v oblasti dolních končetin mohou být na nohách vytvořeny také hnědé výrůstky.

 • Možná vývoj cévních lézí, vyvolaných omrzlinami, změny hormonálních hladin, dědičný faktor, citlivost pacienta na špatné návyky.

Pokud pacient našel na nohou tmavou skvrnu, pak mohou být důvody spojené s rozvojem diabetu nebo aterosklerózy. V tomto případě jsou nádory na noze umístěny hlavně v oblasti nohy. Léčba v tomto případě by měla začít co nejdříve, aby se zabránilo vzniku komplikací.

Proč se tvoří červené výrůstky?

Pokud jsou na nohách červené a hnědé skvrny, může to znamenat porušení integrity plavidla. V tomto případě se zlomí malé kapiláry, které nemohou zadržet celý objem krve. To může také způsobit rozsáhlé červené skvrny na povrchu nohy. Podobný jev lze pozorovat u pacientů s nadváhou nebo u lidí, kteří kvůli povaze své práce musí stát dlouho.

Taková skvrna, nejpravděpodobněji, neprojde sama o sobě a není jen kosmetickým defektem, ale může také vyvolat rozvoj subkutánního hematomu - nebezpečného stavu, který vede k narušení normálního průtoku krve.

Křečové žíly - jedna z hlavních příčin problému

Křečové žíly jsou doprovázeny porušením funkčního stavu stěn cév a žil, což vede ke ztrátě pružnosti a křehkosti kapilár. To se zase stává příčinou, která provokuje hnědé skvrny na povrchu nohou.

V tomto případě se hnědé skvrny na nohách stávají jedním ze symptomů nemoci, které by neměly být ignorovány.

Pokud je místo na noze způsobeno křečovými žilami, pak budete muset realizovat celou řadu opatření zaměřených na odstranění problému:

 • Normalizace nadváhy.
 • Oprava diety.
 • Použijte kompresní úplet nebo elastické bandáže.
 • Proveďte fyzikální terapii.
 • Užívání léků, které přispívají k normalizaci krve a zlepšují fungování kardiovaskulárního systému.

Pacienti s křečovými žilami jsou často náchylní k vývoji tmavých skvrn na dolních končetinách. Podobné reakce na tělo jsou pozorovány v případě rychlého vývoje onemocnění. Aby se tento problém odstranil, musí pacient podstoupit vhodný průběh léčby.

Aby se odstranily tmavé skvrny, může být nezbytné použít určité skupiny léčiv, použití minimálně invazivních léčebných metod a chirurgický zákrok.

Tvorba novotvaru pigmentu

Hnědé skvrny na nohou mohou být cévní nebo pigmentované. Důvodem vzniku pigmentovaného novotvaru je snížení koncentrace pigmentové substance v těle. To vytváří skvrny na nohách, které mohou mít jinou barvu. V případě, že tmavá skvrna na povrchu nohou přináší nepohodlí, začne svědění nebo bolení, měli byste se co nejdříve poradit s dermatologem.

Pro odstranění staré pigmentace lze použít následující recepturu: doporučuje se aplikovat obklad z peroxidu vodíku smíchaný s malým množstvím vody a prášku badyagi na povrchu kůže. Směs se aplikuje na kůži po dobu 10-15 minut, poté se důkladně promyje studenou vodou. Delší doba expozice může nepříznivě ovlivnit stav kůže a vyvolat vznik popálenin. Pokud se při provádění všech manipulací pacient cítí silný pocit pálení nebo vznik alergických projevů, pak by měla být směs okamžitě omyta.

V takovém případě, pokud jsou skvrny na nohou vytvořeny v důsledku vystavení slunečnímu záření, pak se v budoucnu doporučuje upřednostnit použití opalovacího krému s vysokou úrovní SPF. Aby se odstranily kosmetické vady na nohou, mohou být použity krémy a pleťové vody, které mají bělící účinek na kůži.

Závěry

V tomto případě, pokud má bod cévní původ a je tvořen v důsledku změn hormonálního pozadí, použití určitých skupin léků, nebo během období přenášení dítěte, lze tento problém vyřešit pomocí laseru. Aby se dosáhlo požadovaného účinku, může být vyžadováno několik postupů. Tento způsob terapie je účinný a bezpečný. Doba zotavení může trvat až několik týdnů. Doporučuje se provádět takovéto manipulace v zimním období, kdy nedochází k přímému vystavení slunečnímu záření.

V případě, že pacient nepřikládá náležitou důležitost a nevěnuje pozornost tmavým skvrnám na nohou, může patologie postupovat a vyvolávat nevratné, závažné komplikace. Například, jestliže tmavé skvrny na nohách jsou spouštěny křečovými žilami, nedostatek řádné léčby může vést k vývoji thromboflebitis.

Pokud pacient zjistí, že na nohou, v oblasti dolní končetiny nebo na kterékoli jiné oblasti chodidel, dochází k hnědému růstu nebo červenohnědým skvrnám, doporučuje se co nejdříve navštívit lékaře.

Skvrny na těle a nohách: typy, příčiny

Kůže je největším a nejdůležitějším orgánem lidského těla. Nejenže chrání tělo před škodlivými účinky prostředí, ale také signalizuje jeden z prvních vnitřních problémů. Mnoho nemocí a patologií se projevuje lokální změnou barvy a struktury kůže dolních končetin - jinými slovy vzniku tmavých, světlých, růžových, červených, modrých, žlutých nebo hnědých skvrn s různými variacemi odstínů.

Tento proces může být doprovázen zánětem, otokem, bolestí, svěděním a odlupováním, nebo se nemusí obtěžovat. Proto, pochopit různé příznaky a určit příčinu vyrážky na nohou může být velmi obtížné.

Vysvětlíme, proč se takové kožní defekty vyskytují, vytvořte seznam nejpravděpodobnějších diagnóz a stručně nastiňte hlavní symptomy a pro vaše pohodlí třídte vyrážky barevně a poskytněte fotografii toho, co skvrny na nohou vypadají v různých patologiích, abyste mohli určit příčinu problému.. Připomínáme však, že samo-léčba není možností, zejména proto, že mnoho vážných onemocnění je na první pohled neškodné a skvrny na kůži. Na konci článku vám tedy v závislosti na klinických příznacích řekneme, který lékař je nejlepší kontaktovat.

Proč se na těle objevují skvrny?

Hlavní důvody jsou následující:

Traumatické kožní léze - popáleniny, řezy, škrábání, nošení těsných oděvů a bot;

Infekční onemocnění plísňové, virové, bakteriální, parazitární etiologie - mykózy, herpesu, pyodermie a jiných dermatóz;

Vrozené nebo získané vady pigmentace kůže;

Cévní patologie - křečové žíly, tromboflebitida, venózní kongesce, ateroskleróza a hluboká žilní trombóza;

Endokrinní onemocnění - diabetes mellitus, hypotyreóza, dysfunkce kůry nadledvin nebo pohlavních žláz;

Závažné patologie vnitřních orgánů - hepatitida, cirhóza jater, endokarditida;

Maligní a benigní nádory kůže;

Krevní onemocnění - trombocytopenie, idiopatická purpura;

Systémová autoimunitní onemocnění - sklerodermie, vaskulitida, lupus erythematosus;

Otrava těla, práce v nebezpečných odvětvích;

Když si všimnete podezřelé skvrny nebo vyrážky na noze, musíte se nejprve zamyslet nad tím, co je s největší pravděpodobností způsobeno: například kousnutím hmyzem, pokud jste nedávno byli v přírodě, nebo alergií, pokud jste si zakoupili nové kalhoty ze syntetické tkaniny nebo umyli. věci v jiném prášku a tak dále. Pokud není zřejmá odpověď, věnujte pozornost dalším příznakům a povaze vyrážky: zda se jedná o svědění, bolest, hnisání a olupování, zda se vyrážka dále šíří, ať je přítomná jinde.

Když je výskyt skvrn na nohou kombinován se zhoršením celkového pocitu zdraví, horečky, lymfatických uzlin, bolesti a nepohodlí v nohách nebo v jiných částech těla, je naléhavé poradit se s lékařem!

Typy skvrn na těle

Termínem „spot“ budeme rozumět celou škálu možných dermatologických projevů, od malých teček až po velké oblasti kůže se změněnou strukturou a barvou. Zvažte také vyrážku na nohou, která může být několika typů: papule (tyčící se zaoblená plocha), pustule (lahvička s hnisavým obsahem) a vezikula (vak s exsudátem). Skvrny mohou být ve formě modřin a spiderových žil, šupinatých skvrnek s jasnými obrysy, zarudnutí bez ostrého přechodu, zcela zbarvené nebo velmi tmavé oblasti nepravidelného tvaru - probereme všechny z nich, poskytneme fotografické příklady a vyjmenujeme symptomy.

Podle etiologie skvrn na nohách jsou rozděleny do následujících kategorií:

Pigment - jsou způsobeny nedostatečnou nebo nadměrnou produkcí melaninového pigmentu, který je zodpovědný za barvu kůže. Takové vady jsou vrozené, jako například moly, a jsou také získány, a není vždy možné stanovit přesnou příčinu onemocnění, jako je tomu u vitiliga. Hyperpigmentované kožní skvrny se často vyskytují v místě poranění, pod vlivem ultrafialového záření, výkyvů hormonálních hladin nebo jednoduše ve stáří. Bílé, béžové, hnědé, tmavé a černé skvrny na nohách pigmentového původu patří mezi neškodné, protože se jedná o mimořádně kosmetický defekt. Ve vzácných případech se však moly mohou degenerovat na maligní nádor;

Zánětlivé - představují reakci těla na traumatické poškození, vystavení alergenu nebo toxinu, patologickou aktivitu infekčních agens. Kožní projevy této skupiny jsou obvykle malovány v barvách od růžové po šarlatovou a tmavě červenou, jsou žluté a oranžové vyrážky. Tyto odstíny jsou vysvětlovány průtokem krve do bolavého místa, destrukcí tkáně na buněčné úrovni. Zánětlivé skvrny jsou často charakterizovány edémem, lokalizovanou horečkou, bolestí, pocitem pálení, svěděním, hnisáním a šupinatostí, které osobě způsobují vážné nepohodlí. Je třeba mít na paměti, že nemoc, doprovázená podobnou vyrážkou, může být velmi nakažlivá;

Cévní - jsou výsledkem těsné blízkosti, dočasného nebo trvalého rozšíření lumen cév, jakož i jejich růstu, zkroucení a tvorby uzlů. Stagnaci lze přičítat této kategorii - trombóze a ateroskleróze cév dolních končetin, kdy se průtok krve zpomaluje nebo zastavuje v důsledku vnitřní obstrukce. Cévní skvrny na nohách jsou zpravidla zbarveny v odstínech červené a modré škály: fialové, fialové a vínové. Křečové uzliny nejenže vypadají ošklivě, ale také jsou zraněny a svěděny. Cévní sítě a hvězdy na nohou jsou bezbolestné, ale velmi nepříjemné a časté kožní defekty, zejména u žen v dospělém věku. Křečové onemocnění je navíc doprovázeno únavou a těžkostí nohou, což významně snižuje kvalitu života;

Hemorrhagic - jsou důsledkem poškození krevních cév a vylití krve do měkké tkáně, podkožní tukové tkáně a horní vrstvy epidermis. Nejčastějším typem hemoragického defektu je banální modřina nebo hematom v důsledku poranění. Existují však složitější patologie způsobené křehkostí krevních cév, autoimunitním zánětem pojivových tkání, poruchami srážlivosti krve, nedostatkem krevních destiček - například hemoragickou vaskulitidou nebo idiopatickou purpurou. Je velmi obtížné diagnostikovat takové nemoci, jsou doprovázeny řadou dalších nesourodých příznaků a často mají nevysvětlitelný charakter. Barva skvrny v této kategorii je tmavě červená, modrá, fialová a v závěrečné fázi někdy žlutá nebo dokonce zelená.

Tmavé (černé) skvrny

Většina kožních defektů této barvy je způsobena nadměrnou akumulací melaninu, existují však případy, kdy je bod vaskulární nebo dokonce onkologický. Je nutné pozorně sledovat chování těchto dermatologických projevů - nezvyšují velikost, neztmavují ještě více, nezachycují nové oblasti kůže, nejsou doprovázeny zhoršením celkové pohody. Zvažte nejběžnější diagnózy.

Pozánětlivá hyperpigmentace

PVG - možná nejběžnější vysvětlení skvrn na kůži nohou. Jakákoli zranění, zejména závažná - popáleniny, rány, vředy, nehojící se a svědění akné, bodnutí hmyzem - mohou připomínat tmavou skvrnu po léčení po určitou dobu. To je vysvětleno skutečností, že melanocytové buňky umístěné v takové oblasti kůže produkují melanin intenzivněji a snaží se navíc „chránit“ bolavé místo.

Post-pobuřující hyperpigmentace nezpůsobuje žádné nepříjemnosti, kromě kosmetického defektu, který sám prochází po několika měsících, někdy i letech. Tento proces můžete urychlit pomocí speciálních procedur salonů, krémů s efektem zesvětlení nebo lidových prostředků, jako je peroxid vodíku, petržel, citrón nebo pleťové vody. Je mnohem snazší zabránit výskytu PVG, tj. Pozorovat preventivní opatření, a pokud se objevil problém, léčit kožní léze kvalitativně a snažit se je nečesat.

Bradavice

Plantární bradavice ve zralých fázích vývoje získávají tmavou nebo dokonce černou barvu. To je vysvětleno tím, že osoba neustále tlačí celou váhu svého těla na nohu při chůzi, kapiláry uvnitř defektu prasknou a jsou uzavřeny krevními sraženinami. Plantární bradavice, stejně jako všechny ostatní, jsou způsobeny lidským papilomavirem, jehož nosiče jsou asi 70% lidí. Proto jsou takové kožní léze poměrně běžné. Zpravidla se projevují ve věku 20-30 let, mezi mladými lidmi, kteří jsou aktivní, mají krásné, ale těsné boty, navštěvují veřejná místa, kde můžete získat HPV - sauny, fitness kluby, bazény.

Je poměrně jednoduché rozlišit bradavici od jiných skvrn na nohou: nejprve se jedná o lehce zaoblenou plaketu o průměru 0,5–3 cm, postupně ztvrdne, stane se nadrženou a zvedne se nad povrch kůže, změní barvu na žlutou a pak ztmavne. Je zde pojem „mateřská“ bradavice, která se objevuje jako první a kolem ní, postupem času, jiní se s ní formují nebo dokonce spojují do jednoho velkého nepravidelného tvaru. Plantární bradavice způsobují vážné nepohodlí, ale neubližují jim, ale okolním tkáním, které jsou vystaveny stálému tlaku a traumatu. Tyto kožní defekty zmizí v polovině případů, ale je lepší konzultovat dermatologa a odstranit je.

Toxická retikulární melanóza

Tato choroba se vyvíjí především u lidí zaměstnaných v průmyslu rafinace ropy a těžby uhlí nebo v jiných potenciálně škodlivých odvětvích. Téměř všichni pacienti mají také zvýšenou citlivost na sluneční světlo a problémy s orgány trávicího ústrojí, což ztěžuje evakuaci toxinů z těla. Onemocnění začíná výskytem rozsáhlých červených skvrn na otevřených plochách těla: obličej, ramena, paže, nohy. Pak je zde retikulární nebo difuzně šedohnědá pigmentace, často se také vyvíjí folikulární keratóza - ústa vlasových folikulů jsou ucpaná keratinizovanou epidermií, díky čemuž jsou oparená místa pokryta tečkovanými tmavými hrboly.

Rozlišovat toxické retikulární melanosy od jiných možných diagnóz může být na několika místech: tmavé skvrny jsou přítomny nejen na nohou, nebolí nebo svědění, ale rychle se šíří po celém těle a šupinaté. Na některých místech se kůže stává suchou, tenkou a vrásčitou, celkový zdravotní stav je narušen: slabost, závratě, někdy nevolnost, ztráta hmotnosti a chuť k jídlu. Symptomatická léčba: vitaminová terapie, detoxikační procedury, zvlhčující a zvláčňující masti. Hlavní věc, kterou je třeba udělat, je co nejrychleji odstranit zdroj toxického poškození těla. V tomto případě je prognóza onemocnění příznivá.

Poikiloderma

Je to komplex dystrofických a atrofických změn kůže, které nemají jasnou etiologii a jsou vrozené i získané. U nemocných lidí se kůže zmenšuje, melanin se pod ní nerovnoměrně hromadí a kapiláry se dívají směrem ven. Poikiloderma navenek vypadá jako rozsáhlá hyperpigmentace s malými oky, někdy v kombinaci s pavoukovými žílami. Tmavě šedohnědé skvrny pokrývají spodní část obličeje, krku, končetin, hýždí, oblasti slabin.

Poikiloderma může být také součástí komplexu symptomů určitých genetických onemocnění, například syndromů Thomsona nebo Blooma. Ale malé tmavé skvrny na kůži budou pozorovány téměř od narození a budou doprovázeny dalšími patologickými znaky - dystrofií zubů a vlasů, nedostatečným vývojem kostry. Pokud se tato čistá vyrážka objevila na těle a nohou v dospělosti, léčí se fotoprotektivními látkami, vitaminy a hormony.

Melbiasis z Dubreusu

Dubeburyho prekancerózní melanóza nebo maligní lentigo nebo melanocytární dysplazie je tmavě hnědá nebo černá skvrna nepravidelného tvaru, často nerovnoměrně zbarvená, o průměru 2 až 6 cm, hrubší a hustší než okolní tkáně. Takové skvrny se tvoří na nohách, pažích, hrudníku, ale zejména často na obličeji. Většina pacientů jsou ženy po menopauze. Předpokládá se, že dalším rizikovým faktorem je lehký tón pleti a zvýšená fotosenzitivita.

Největší obtíží je diferenciální diagnóza Dubreiho melanózy ze senilního keratomu a melanomu (rakoviny kůže), zvláště když uvažujete o tom, že ve 40% případů je tvorba stále maligní. Pokud se tedy ocitnete s tmavou skvrnou na noze nebo na jiném místě, které vypadá jako skvrna, nevadí vám to (to neublíží, svědění nebo odlupování) - co nejdříve se obraťte na svého lékaře, hádejte, co to je zaútočit. a nečekejte, až skvrna začne růst do alarmující velikosti. Léčba melanózy Dubreus je výhradně chirurgická.

Nevus Becker

Patologie je jinak nazývána Beckerovou melanózou nebo pigmentovaným vlasovým hemartomem. U mužů se vyvíjí pětkrát častěji než u žen. To se projevuje obvykle ve věku 25-30 let. Na trupu, ramenou, zádech nebo končetinách se objevuje hnědá skvrna nepravidelného tvaru, jejíž plocha se pohybuje od 10 do 50 cm2. Jak choroba postupuje, postižená oblast ztmavne a v 60% případů se pokryje hustými vlasy.

Vytvořený nevus Becker existuje po zbytek lidského života beze změny. Nelze vyléčit tuto tvorbu kůže pomocí terapeutických metod, pouze invazivní kosmetologické postupy pomohou - laserové resurfacing, dermabraze. Po této léčbě bude kůže na chvíli červená a bolestivá. Beckerova melanóza sama o sobě není škodlivá pro zdraví, nezpůsobuje žádné nepříjemnosti, s výjimkou kosmetického defektu, a nedegeneruje na rakovinu.

Černá acanthosis

Tato patologie se vyznačuje výskytem tmavě hnědých a černých skvrn v místech přirozených kožních záhybů: pod koleny, v kolenních ohybech, na šíji a krku, v podpaží av tříslech. Příčiny černé acanthosis jsou četné: dědičnost, obezita, endokrinní patologie (hypotyreóza, polycystický vaječník, acromegaly, hypogonadism, Cushingova nemoc, diabetes typu 2, a mnoho jiní). Acantosis se obvykle projevuje poprvé v mladém věku - až 40 let.

Externě, takové tmavé skvrny na nohách pod koleny se podobají špinavým pruhům - chci je otřít a vyprat. Kůže na postižených oblastech je hrubší a suchá, málokdy svědí, ale může se odlupovat, a někdy se stává pokryta malým papillomatózním vyrážkem. Jestliže černá acanthosis je spojena s nadváhou a neustálým třením, pak skvrny mohou zmizet sami, když člověk ztrácí váhu. Symptomatická a hormonální léčba acanthosis.

Folikulární keratóza

U lidí se tato choroba nazývá "pupínky". Podstatou patogeneze je, že epiteliální buňky jsou naplněny keratinem dříve, než zrají, stará stratum corneum není odmítnuta, ale ucpává ústa vlasových folikulů, v důsledku čehož se chloupky na těle nemohou vynořit ven a složit do uzlu. Malé tmavé skvrny pak zůstávají na místě těchto uzlíků, zejména na nohách, ale na pažích, na zádech a dokonce i na obličeji jsou mláďata.

Folikulární keratóza se obvykle vyvíjí během dospívání. To je věřil, že on má dědičnou predispozici k tomu. Tato choroba však může být vyvolána celou řadou faktorů, včetně infekcí, zranění, hormonálních problémů a nedostatku vitamínů. Tmavé skvrny na nohách a dalších částech těla způsobené folikulární keratózou jsou mimořádně kosmetickým defektem a nenesou žádné nebezpečí. Někdy jsou však mláďata doprovázena svěděním a odlupováním, které je ošetřeno lékařskými masti.

Keratome

Jedná se o benigní kožní nádor, ke kterému dochází v důsledku akumulace keratinu ve stratum corneum epidermis. Existuje několik typů takových nádorů, nejčastější je senilní nebo jednoduše senilní keratom. Vypadá to jako tmavě hnědá, hnědá nebo černá konvexní skvrna na noze, paži, hlavě, v ušním boltci - to znamená v otevřených prostorách těla, pravidelně vystavených slunečnímu záření. Kromě ultrafialového záření a změn souvisejících s věkem lékaři přisuzují hormonální poruchy, dědičné predispozice, chemické poškození kůže příčinám keratomů.

Keratoma je hrbolatý růst kulatého nebo nepravidelného tvaru s měkkou šupinatou strukturou a průměrem 3-5 mm až 6 cm, nádor může být mírně bolestivý, s nejmenším poškozením horních vrstev, které se často odtrhne, což často vede k krvácení. V případě pronikání patogenních mikroorganismů může být takový bod na noze zapálen a hnisat. Některé typy keratomů (folikulární, seboroické, angiokeratomové) jsou neškodné z hlediska rizika malignity, ale slunce, které se objevuje převážně na obličeji a nejprve vypadá jako vločkovitý zářivě růžový plak s jasnými hranami, se může spontánně degenerovat do maligního tumoru, o kterém se čtou..

Melanom

Tento maligní nádor byl dříve nazýván melanoblastom, pochází z buněk syntetizujících melaninový pigment, to znamená z melanocytů. Melanom postihuje hlavně kůži, méně často - sliznice a sítnice. Takový nádor je jedním z nejnebezpečnějších typů rakoviny, protože rychle roste, metastázuje přes lymfatickou síť do jiných orgánů a tkání, často se opakuje i při včasné detekci a odstranění.

Melanom na noze vypadá jako malá tmavá skvrna nepravidelného tvaru se zaoblenými obrysy a hrubší strukturou než okolní kůže. Barva novotvaru se liší od světle hnědé a červenohnědé až po černou a pigmentace je téměř vždy nerovnoměrná. Melanom se často vyskytuje v místě krtka, kterému předchází pocit bolesti, změna tónů kůže, vypadávání vlasů a krvácení v oblasti defektu. Pokud se u Vás objeví tyto příznaky, co nejdříve se poraďte se svým lékařem!

Světlé (bílé) skvrny

Drtivá většina takových defektů v žádném případě neruší oblasti hypopigmentace pacienta, ale jsou zde také jasné skvrny způsobené dermatózami virové nebo plísňové etiologie. V tomto případě je postižená kůže často svědivá a šupinatá. Některá onemocnění doprovázená bílými skvrnami na nohou jsou infekční. Podívejme se na možné diagnózy.

Jizvy

Začněme s nejběžnější situací - s výskytem světlých pruhů na místě hlubokých řezů. Tyto jizvy se zásadně liší od PVG. Když jsou poškozené horní vrstvy kůže, objeví se na tomto místě tmavá skvrna, která časem zmizí. Pokud trpí hluboké vrstvy až do měkkých tkání, vzniká jizva, která prochází několika fázemi vývoje. Zaprvé, je jasně růžová nebo modravě hnědá kvůli aktivnímu zásobování krví, a třetí nebo čtvrtý měsíc po poranění cévy umírají, kolagenová vlákna se srovnávají v určitém pořadí a protahují - vzniká jizva, která je mnohem bledší než okolní kůže.

Je téměř nemožné zbavit se bílých skvrn na nohách po řezech, zejména pokud jde o keloidní jizvy - napjaté, bolestivé, drsné a vystupující nad povrch těla. Existuje však množství kosmetických postupů a mastí, které umožňují defekt zjemnit, vyhladit a učinit ho méně nápadným. Někdy jen plastická chirurgie pomáhá řešit problém - radikální excizi jizvy k vytvoření přesnější, tenké jizvy na tomto místě, která v průběhu času prakticky zmizí.

Vitiligo

Jedna z nejzáhadnějších dermatologických nemocí - příčiny vitiliga není zcela pochopena, je považována za komplex dědičných, autoimunitních, toxických, endokrinních a neurotrofních faktorů onemocnění. Zpravidla se v mladém věku objevují lehké skvrny na nohách, pažích, trupu a někdy i na obličeji. Mají mléčně bílý odstín, nepravidelný tvar a libovolnou velikost, mohou růst a sloučit se, zachytit rozsáhlé oblasti těla, ale mohou také zmizet sami.

Skvrny ve vitiligu nevadí jejich majiteli, protože to není zánětlivá reakce, ale výsledek spontánního zastavení melanogeneze. Vlasy na těchto místech také bělidla. Samozřejmě, že nemoc je vážný kosmetický problém, zejména proto, že to není možné řešit radikálně. Pacienti jsou nuceni maskovat masité oblasti těla pomocí oblečení, doplňků a tonizující kosmetiky.

Leucoderma

Výslovně řečeno, výše popsané onemocnění vitiliga je formou leucoderma, protože tento termín označuje všechny možné varianty poruch melanogeneze, včetně genetických, toxických a idiopatických. Zbarvení kůže je charakteristické pro mnoho patologií, včetně infekcí (lišejník, syfilis, lepra), autoimunitních onemocnění (lupus, sklerodermie), chromozomálních abnormalit (Wolfeho syndrom). Extrémní stupeň leukodermie je albinismus. Hypopigmentace tak může být jak získaná, tak vrozená.

Bílé skvrny na nohách s leucoderma, zpravidla mají infekční povahu - jsou způsobeny aktivitou hub, které způsobují lišejníky. Na druhém místě, pokud jde o výskyt, jsou toxické, a na třetím místě jsou autoimunitní příčiny odbarvení ploch na kůži. Níže se podíváme blíže na všechny formy zbavení, ovlivnění člověka a začneme těmi, kteří mají na nohách a jiných částech těla lehké skvrny.

Jednoduchý (bílý) versicolor

Na rozdíl od většiny jiných druhů, herpes zoster není nakažlivý a nedává nemocnému bolestivé utrpení spojené s svěděním. Existují dvě verze původu této dermatózy: podle prvního je Malassia viníkem - houba, která žije na kůži a potlačuje přístup ultrafialového záření k melanocytům, a druhá verze odkazuje na lišejník planý na mírné formy staphylodermy nebo streptodermy. Toto onemocnění se tedy může vyskytnout u jakékoli osoby (obvykle u dítěte nebo dospívajícího), protože původci prosté deprivace patří k normální oportunistické patogenní flóře kůže.

Nemoc se vyznačuje výskytem zaoblených bělavých skvrn o průměru 2-3 mm až 5 cm na obličeji, krku, ramenou, pažích a nohách, méně často - na zádech, hrudníku a břiše. Skvrny mají mírně rozmazané hranice, jejich povrch je suchý, dochází k tvorbě tenkých průhledných šupin a odlupování, svědění buď mírné nebo nepřítomné. Jak choroba postupuje, defekty se mohou spojit do jednoho a vytvořit rozsáhlé svědění růžově bílé skvrny. V tomto případě jsou předepsány masti s hydrokortisonem, pimekrolimem nebo kalcipotriolem. Doporučuje se také pečlivá hygiena, péče o pleť a vitaminová terapie.

Pityriasis (varicolored) versicolor

Tento typ lišejníků má přesně stanovený fungální charakter. Za prvé, člověk se objeví malé tmavé skvrny na nohách, pažích, zádech, hrudníku, krku, podpaží. Tyto skvrny mají červenohnědý odstín a jasně definované okraje. Paradoxem je, že postižené oblasti na slunci neztmaví, protože kyselina azelaová vylučovaná houbami v procesu vitální aktivity zabraňuje buňkám syntetizovat melanin. Výsledkem je, že skvrny se časem stávají jasnějšími než zdravé oblasti kůže a lidské tělo začíná vypadat pestře, jako kdyby byly sypané otrubami, a proto se jedná o název onemocnění.

Lichen-barevný versicolor může způsobit vážné nepohodlí pro pacienta - vyrážka svědění a slupky, postižené oblasti potí těžce. Tato choroba však trpí pouze nejhornější stratum corneum epidermis a může být dostatečně rychle vyléčena, pokud kromě lokální léčby (masti a šampony obsahující ketokonazol, bifonazol nebo sertakonazol) užívají antimykotika uvnitř (flukonazol). To vám umožní dále pojistit proti opakování pažitky, protože lék je zadržován v tkáních několik měsíců. V průběhu léčby je velmi důležité udržovat osobní hygienu, zabránit poškrábání svěděných oblastí a zavádět další infekci.

Syfilis

Jedná se o pohlavní onemocnění způsobené treponema pallidum. Vzhledem k celé patogenezi nemoci v tomto materiálu nedává smysl, nyní se zajímáme o skvrny na nohou. A mohou být součástí symptomů sekundárního syfilisu. Vyznačuje se naprosto bezbolestnými bílo-růžovými skvrnami („syphilitic roseola“) ovinutými kolem krku („Venušina náhrdelník“) a někdy i těla, kyčlí a nohou pacienta.

Skvrny na kůži se sekundárním syfilisem svědění nebo odlupování. Jsou však doprovázeny všeobecným zhoršením zdraví, lymfadenitidou, subfebrilní tělesnou teplotou. Pokud se primární stadium onemocnění z nějakého důvodu nepozorovalo, pak je v tomto stádiu nutné okamžitě se obrátit na venereologa a podstoupit léčbu. Prognóza onemocnění je příznivá, bledý treponema je stále velmi citlivý i na běžné peniciliny.

Béžové a hnědé skvrny

Viníkem ve vývoji kožních defektů hnědého gamutu je téměř vždy melanin, přesněji jeho přebytek v různých vrstvách epidermis. Pigmentované skvrny jsou vrozené a získané, mezi nimi jsou formace, které představují potenciální nebezpečí z hlediska rizika malignity. V některých případech se na těle vyskytují hnědé oblasti v důsledku systémových onemocnění a dysfunkcí vnitřních orgánů, protože jakékoli patologické procesy v těle nepříznivě ovlivňují stav kůže. Zvažte nejpravděpodobnější příčiny hnědých skvrn na nohou.

Pigmentové skvrny

Tato kategorie obsahuje následující chyby:

Nevus (krtci)

Představují buď abnormálně hustou akumulaci buněk melanocytů v hlubokých vrstvách epidermis nebo růst subkutánní cévy (angioma). Většina nevi jsou vrozené, ale v prvních letech života mohou být tak malé, že zůstanou bez povšimnutí. V ojedinělých případech zabírají defekt rozsáhlou oblast, tvořící ošklivé mateřské znaménko, jehož barva se velmi liší: béžová, růžová, hnědá, vínová, fialová, černá. Krtci se obvykle objevují na obličeji, zádech a končetinách, ale lze je nalézt na nejneočekávanějších místech, včetně sliznic úst a genitálií. Důvody pro výskyt nevi jsou dědičné nebo hormonální, někdy ultrafialové záření, záření, zranění nebo virové infekce v minulosti.

Nevi na nohou má zpravidla tmavě hnědou barvu, průměr od 1 mm do 3 cm, jednotnou barvu. Neliší se od okolní tkáně v hustotě a struktuře, ale mohou vzrůst nad povrch kůže, což vytváří měkké, bezbolestné výrůstky. Krtí nebolí, ne svědění a neloupejte. Pokud si všimnete, že hnědá skvrna na noze, kterou jste dříve považovali za neškodnou krtku, začala růst ve velikosti, stala se nerovnoměrnou barvou, krvácením a bolestí, okamžitě vyhledejte lékaře! Navíc by to mělo být provedeno, pokud se skvrna spontánně objevila v dospělosti. Vzpomeňte si na riziko znovuzrození krtků v maligním nádoru - nevystavujte je otevřeným paprskům slunce a neubližujte!

Pihy

Konopushki nebo ryabinki, jak se také nazývají, jsou malé pigmentové skvrny libovolného tvaru od zlaté žluté až světle hnědé barvy, pokrývající hlavně střední třetinu obličeje, oblast dekoltu, dolní paže a nohy - zkrátka místa nejvíce vystavená slunečnímu záření. Pihy se liší od krtků v tom, že představují dočasnou, sezónní akumulaci melaninu v povrchové vrstvě epidermis, a nikoli stálou konglomeraci melanocytů. Důvodem pro výskyt konopí je však především dědičnost - obzvláště často se vyskytují v rudovlasých lidech se světlou pletí.

Pihy se vždy projevují v dětství a periodicky šlápnou svého nositele s bohatým pestrým rozptylem na obličeji a těle - vrchol jejich „aktivity“ nastává koncem jara a léta. Mnoho mladých lidí je v konopí v rozpacích, zvažuje je vada a snaží se odlehčit pleť krémy a kosmetickými postupy. Některé pihy se naopak zdají být pěkným rysem vzhledu, který dává zvláštní kouzlo a individualitu. Tento druh pigmentových skvrn je naprosto neškodný a nepotřebuje léčbu.

Chloasma

Termín "chloasma" označuje získanou pigmentovou skvrnu, která se vyskytuje na pozadí hormonální nerovnováhy, onemocnění vnitřních orgánů, chronické infekce, toxického poškození těla nebo nedostatečného ozáření sluncem. Chloasma je bod nepravidelného tvaru, hnědý nebo hnědý, s jasnými hranicemi, nevyčnívající nad povrch kůže, ne úzkost. Existují jednotlivé a více chloasmů, obvykle jsou lokalizovány na laterálních částech obličeje, ale podobné hnědé skvrny se mohou objevit na nohách, pažích, hrudníku, krku nebo břiše.

Převážná většina chloasmu je spojena s hormonální změnou ženského těla během těhotenství a laktace. Mezi provokativní faktory lze dále rozlišovat menopauzu, perorální antikoncepci, potraty, hepatitidu a cirhózu jater, chronická zánětlivá onemocnění reprodukční sféry, endokrinní patologii. Léčba chloasmem je minimalizace vlivu ultrafialového záření na kůži, stejně jako hormonální terapie a užívání vitamínů po provedení nezbytných krevních testů. Často tyto hnědé skvrny na nohách, rukou nebo obličeji spontánně zmizí.

Lentigo

Jedná se o malé, ploché, zaoblené, tmavě hnědé útvary na kůži, obvykle vícenásobné, pokrývající otevřené oblasti těla - obličej, horní část hrudníku, ramena a končetiny. Tam je několik palet lentigo (jednoduchý, mladistvý, senilní, genetický, sluneční), který nejvíce nebezpečný je latter, protože to může spontánně degenerovat do rakoviny kůže. Jak je patrné z typologie, příčiny vývoje lentiga jsou různé - od vrozené přecitlivělosti na ultrafialové záření až po hormonální přepětí a poruchy melanogeneze související s věkem.

Hnědé skvrny na nohách s lentigo, zpravidla velmi malé, pokrývající kůži ve velkém. Existují však i jednotlivé útvary o průměru několika centimetrů. Nezpůsobují žádné nepříjemnosti: nebolí, ne svědění, neodlupujte se. Radikální chirurgická léčba lentigo - vada může být odstraněna, pokud je jediná, ale nikdo nemůže zaručit, že se skvrna neobjeví znovu. Lidé s takovou funkcí by se měli vyhnout dlouhému vystavení slunečnímu záření a být pravidelně vyšetřováni dermatologem-onkologem, aby si včas všimli příznaků lentigo ozlokachestvleniy.

Neurofibromatóza

Jedná se o genetické onemocnění, buď dědičné autosomálně dominantním způsobem, nebo výsledek spontánní mutace. Vyskytuje se s frekvencí 1 případ na 3,5 tisíce dětí. Neurofibromatóza je charakterizována celým komplexem symptomů: četnými benigními tumory na kůži a vnitřními orgány (neurofibromy), zvláště často podél periferních nervů, hnědých pigmentových skvrn na nohách, rukou a celém těle, hemartomech očních duhovek (uzlíky Lisha) a skolióze, mentální retardace, slepota, epilepsie (ne všichni pacienti).

Skvrny na kůži s neurofibromatózou mají odstín „kávy s mlékem“, jsou kulaté nebo nepravidelného tvaru, s jasnými hranicemi, nevystupují nad povrch kůže a neruší pacienta. Neurofibromy naopak způsobují vážné utrpení - rostou pod kůží na membránách nervů a vedou k jejich poškození, které se stává chronickou bolestí, necitlivostí a dokonce paralýzou. Neurofibromy vypadají jako husté růžovo-červené váčky, které často pokrývají velké oblasti těla a spojují se do pevného koberce.

Hepatitida a cirhóza

Bylo by vhodnější označit tuto kategorii jako obecný termín „jaterní skvrny“, protože takové kožní defekty jsou velmi rozdílné a vyskytují se v mnoha patologiích jater a žlučových cest - při cirhóze, hepatitidě, cholecystitidě, cholangitidě, cholelitiáze, rakovině, selhání jater a parazitických invazích. Játra jsou hlavním „filtrem“ těla a když tělo přestane fungovat normálně, krev se ucpává toxiny, což vede ke vzniku skvrn na nohách, pažích, obličeji v břiše a hrudníku.

Hepatické skvrny mají nažloutlou nebo béžově růžovou barvu, jsou matné, obvykle kulaté nebo mírně protáhlé, velikost hroznů, mnohonásobná, uspořádaná náhodně, nevystupují nad povrch těla, nevylupují se, ale velmi silně svědí. Kromě těchto míst jsou na kůži nemocné osoby téměř vždy další signály - růžová vyrážka na břiše, červené palmy, žlutá sklera a srstnatý jazyk, cévní sítě na obličeji a končetinách. A to nemluvě o žloutnutí celé kůže a celkové zhoršení zdraví. Léčba jaterních skvrn je léčba základního onemocnění.

Video: 10 alarmů, že játra jsou plná toxinů:

Růžové a červené skvrny

Pokud jde o vyrážky růžové nebo červené barvy, může být podezření na zánětlivou etiologii - tělo reaguje na patologické účinky alergenů, toxinů, infekčních agens a jejich odpadních produktů. Kromě toho mohou být červené skvrny na nohou výsledkem chemického nebo tepelného popálení. Mnohá ​​onemocnění, která vyvolávají kožní vyrážku, jsou infekční a vyžadují odpovídající opatření. Ale začneme uvažovat o této skupině defektů z nejběžnějších - tj. Ze kousnutí různých hmyzů.

Bodnutí hmyzem

Zdá se, že pokud vás někdo kousne, pak jsou zjevné příčiny skvrn na nohách. Ale ne vždy se člověku podaří všimnout si viníka kousnutí, zejména pokud se vše děje během outdoorových aktivit v přírodě, nebo naopak, dobrý noční spánek. Kromě toho, některé hmyz jsou tak malé a tajemné, že zraněný člověk může jen hádat, kdo strčil všechny nohy, a jak se zbavit nesnesitelné svědění. Podívejme se stručně na symptomy kousnutí nejběžnějšího hmyzu.

Komáři

Pokud netrpíte přecitlivělostí na sliny komárů, bude skus vypadat jako růžová kulatá špička o průměru 3 až 5 mm, téměř nevystupující nad povrchem kůže. Mírné svědění je možné, které odezní nejpozději 12 hodin po útoku. Určitě komár může být podezřelý z povahy kousnutí - obvykle existuje několik z nich, jsou umístěny vedle otevřené části těla (hlava, paže nebo noha, pokud máte ve zvyku držet to z pod deku během spánku).

Uštipnutí komáry způsobuje hypersenzitivním osobám značné nepohodlí - mají puchýře o průměru až jeden a půl centimetrů, které svědí a dokonce i bolí, někdy se zvyšuje tělesná teplota. V tomto případě musíte užívat antihistaminikum (Cetrin, Loratadine) a na postiženou oblast aplikovat speciální zklidňující mast (Fenistil, Bepanten).

Midges

Kousnutí komárů jsou potenciálně nebezpečnější než komáry. Gnus útočí na člověka ráno a ve dne, čeká na oběť na nádržích, v houštinách vysoké trávy, na okraji lesa. Celé hejno drobného hmyzu obepíná otevřenou část těla, odtrhává povrchovou vrstvu kůže a nasává lymfu a krev z ran, které se vytvořily. Oběť v tuto chvíli nic necítí, protože slin komárů působí jako anestetikum. Nové hejna pejsků se hrnou do pachu krve, a pokud si je nevšimnou a vyhnají, následky budou horší.

Po 30-60 minutách se kousnuté místo zvětší a začne strašně svědit. Na pozadí plné červené jsou viditelné tečky viditelné - skusové značky. Když si všimli takových červených skvrn na noze nebo jiné části těla, je nutné pokožku očistit a osušit čistě, aplikovat léčivou mast a obrousit poškozené místo tak, aby nedocházelo k hřebenu a neinfikování infekce.

Blechy

Pro blechy je člověk „střední“ obětí, pro ně je mnohem výhodnější parazitovat domácí zvířata, schovávat se v hustých vlasech a kousat přes tenčí epidermis. Často se však vyskytne blechový útok na člověka a na nohou se objeví malé červené skvrny, protože nejsnadnější způsob, jak je dosáhnout, je skočit. Blechy neprodukují anestetikum a velmi silně zakousou do kůže, takže je těžké si nevšimnout bolesti kousnutí. Chytání a identifikace prudkého hmyzu je však velmi obtížné.

Blecha-bitten místa svědění hodně, chtějí hřeben do krve. Je nemožné to udělat - je lepší dezinfikovat a uzavřít červenou skvrnu omítkou, a co je nejdůležitější - udělat sanitární ošetření místnosti, aby se v budoucnu zabránilo podobným problémům.

Bed chyby

Bed chyby jsou skutečný útok, je velmi těžké je najít a vymazat z domova navždy. Napadají jeden po druhém, v noci, vybírají místa s nejtenčí a nejjemnější kůží: na nohách pod koleny, na krku a na hrudi, na obličeji. Během prvních 15-20 minut, anestetikum obsažené ve slinách působí, takže chyba má čas pít krev před tím, než si je oběť všimne. Jeden bloodsucker dělá sérii 7-8 kousnutí, pohybovat se podél zvolené subkutánní kapiláry.

V dopoledních hodinách člověk na sobě objeví cestu velkých růžově červených oteklých míst s puchýři uprostřed. Tyto puchýře jsou nesnesitelně svědivé, zejména pokud je tendence k alergickým reakcím. Doporučuje se aplikovat antihistaminiku uvnitř a ošetřenou oblast ošetřit lékařskou mastí. Všechny tyto snahy však budou zbytečné, pokud se chyby nestáhnou.

Vosy, včely, sršni a čmeláci

Jedná se o poměrně velký a agresivní hmyz, ale protože se nekrmí krví, napadají lidi pouze tehdy, když mají pocit, že člověk je nebezpečím pro sebe nebo svůj domov. Charakteristickým rysem této skupiny je přítomnost žihadla - ostrý harpunovitý růst na konci břicha. Včela opouští žihadlo uvnitř oběti během kousnutí a umírá, roztrhává část svých vnitřních orgánů. To je způsobeno přítomností štěpení na žihadlo - nemůže být vytažen. Vosy, sršni a čmeláci mají nahý žihadlo, je snadno odstranitelný z rány, takže jeden hmyz, pokud se rozzlobil vlnou svých rukou, může několikrát za sebou kousnout.

Jedovatý uvedený hmyz je potenciálně velmi nebezpečný - u 2% obětí se vyvíjí anafylaktický šok a angioedém, který je plný smrti. U všech lidí, bez výjimky, kousnutí včela nebo vosa způsobuje silnou bolest a otok. Pokud otok přetrvává i po aplikaci chladného obkladu, měli byste užívat antialergický lék.

Blind a Gadfly

Jedná se o velké mouchy, parazitující na hospodářských zvířatech, ale někdy mohou napadnout lidi. Kousnutí gadfly a gadfly je velmi bolestivé, kromě toho, hmyz vstřikuje toxin a antikoagulant do rány, což zabraňuje srážení krve. Rána po kousnutí je svědění a dlouho se neléčí. Musí být ošetřena antisepticky a uzavřena ochranným obvazem. Pokud se u oběti objeví příznaky alergické reakce, je třeba užívat antihistaminikum.

Je také třeba mít na paměti, že koně jsou nositeli mnoha nebezpečných infekcí a larvy gadfly se mohou v lidském těle teoreticky vyvíjet, takové případy byly zaznamenány. Pokud tedy červená skvrna na noze nebo v jiné části těla po napadení hmyzem dlouhodobě bolí, zatímco celkový zdravotní stav je narušen, je nutné navštívit specialistu na infekční onemocnění.

Mravenci

Většina z těchto vysoce organizovaných hmyzů nevykazuje agresi vůči lidem (nebudeme zde diskutovat o exotických druzích), ale pokud náhodou napadnete jejich obydlí, například když se uvolníte v přírodě, mravenci mohou snadno kousnout a trpět dříve. celkové nohy. Černí lesní mravenci jsou napadeni davem, který pokrývá kůži malými červenými skvrnami.

Během kousnutí, vstřikují kyselinu mravenčí do rány, což je docela neškodné, ale může způsobit násilnou reakci u alergických lidí. Pokousané místo je oteklé, bolestivé, puchýřovité a svědění, může začít horečka a nevolnost. V tomto případě je nutná antialergická léčba. Obvykle je dostatek dezinfekce kůže a aplikace chladného obkladu.

Kleště

Tento malý hmyz sající krev je nejnebezpečnější z hlediska nákazy boreliózou a klíšťovou encefalitidou. Vrchol útoků nastává na jaře a na podzim, klíšťata čekají na své oběti v křoví, v zóně lesoparku, podél břehů nádrží. Červené skvrny na nohou jako výsledek kousnutí klíště nejsou neobvyklé, obvykle tyto hmyz jen plazí pod kalhoty. Skrytím v oblečení, klíště proniká pod kůži a vstřikuje silné anestetikum, a proto se mu podaří zůstat nezpozorován obětí po celou dobu krmení (od jedné hodiny do týdne). Z těla samotného spadne plnokrevník, pokud to samozřejmě není vidět.

Kousnutí klíště vypadá jako malá červená skvrna, v jejímž středu bříško pachatele vyčnívá. Pokud se hmyz po delší dobu usadí a začala alergická reakce, kolem tohoto místa se vytvoří další červený halo. Když zjistíte klíště, neměli byste se ho snažit extrahovat, musíte přijít do ambulance nebo do pohotovosti, kde vám bude poskytnuta pomoc, předepsána preventivní léčba, hovořit o pravidlech sledování vašeho zdravotního stavu po kousnutí a vzít klíště k analýze.

Video: 10 kousnutí hmyzu, které musí být schopny rozpoznat:

Častou příčinou červených skvrn na nohách je chemické nebo tepelné popálení. V tomto případě se oběť cítí ostře silná, kůže se zbarví do růžova, pak se na tomto místě může vytvořit puchýř naplněný nažloutlou průhlednou tekutinou, lymfou. S popáleninami vysokých stupňů je všechno mnohem horší. Jedna věc, kterou je třeba si pamatovat: pokud došlo k popálení, je nutné co nejrychleji aplikovat suchý chlad na postižené místo, například kus ledu nebo zmrazený výrobek zabalený v několika vrstvách čistého hadříku (ideálně sterilní gázu).

Není nutné zapálit popáleniny studenou vodou, pokud nemáte jinou možnost. Kromě toho, improvizované „lidové“ léky, jako je rostlinný olej nebo zakysaná smetana, nemohou být aplikovány na ránu - to je jen horší. Pokud se ve skříňce domácí medicíny nachází Panthenol, ošetřete ho a připravte ho a zakryjte ho čistým obvazem. Je lepší se poradit s lékařem, protože pouze odborník může správně určit závažnost poškození a přiřadit odpovídající terapii!

Akné

Jinak se toto běžné onemocnění nazývá „akné“ a má několik příčin vývoje: dědičnost, hormonální změny těla, nadměrné pocení, seborrhea a zanedbávání osobní hygieny. Pokud má člověk na nohách akné, může to být důsledek nošení syntetického oblečení nebo použití kvalitní kosmetiky pro sprchu. Přímými pachateli akné jsou zástupci koksové mikroflóry - díky nim se vyvíjí zánět.

Červené skvrny na nohou akné jsou doplněny bílou nebo žlutou akné, a mnoho lidí má nebezpečný zvyk mačkání je špinavé ruce. Hnisání se opakuje mnohokrát a rozšiřuje se dále. Když je konečně možné zastavit zánětlivý proces a vyléčit kůži, objeví se na nohách, které jsme zmínili výše, po zánětlivou hyperpigmentaci ztmavnutí kůže v místě dřívějších akné a červených skvrn. Léčba akné je složitá, může být vyžadována i hormonální korekce.

Alergická dermatitida

Toto onemocnění se liší od akné přítomností silného svědění, stejně jako různých příznaků: od rozsáhlého homogenního zarudnutí po malou erozi, bublin a uzlíků. V opačném případě se alergická dermatitida nazývá kontakt, protože dochází k interakci kůže s vnějším dráždivým prostředkem, ať už jde o oděvy, kosmetické, terapeutické masti nebo chemické látky.

Reakce začíná zarudnutím a svěděním, pak se na kůži objeví vyrážka. Pokud ho čistíte špinavýma rukama, může se připojit hnisavý zánět. Klíč k úspěšné léčbě kontaktní dermatitidy spočívá v časném vzniku alergenu a jeho vyloučení z užívání pacienta, jakož i při lokálním a externím použití antihistaminik a protizánětlivých léčiv.

Neurodermatitida

Jedná se o dědičné neurogenní alergické onemocnění, které je v moderní lékařské praxi jinak nazýváno atopickou dermatitidou a patří do skupiny neuroallergomatóz, jejichž rozdíly jsou velmi rozmazané. Klinickým obrazem onemocnění je výskyt nesnesitelně svědivých červených skvrn na nohách, rukou a jiných částech těla. Vyrážka má tendenci k plakání a odlupování, velmi často komplikovaná hnisavým zánětem v důsledku infekce škrábáním.

Neurodermatitis je charakterizována obdobími remise a exacerbace, často kombinovaná s jinými formami alergie - konjunktivitidou, pollinózou, astmatem. Nohy jsou oblíbenou lokalizací červených skvrn s neurodermatitidou, začínají svědit před výskytem vyrážky, která se někdy spojuje do velkých ploch a stává se pokryta strupem. Tento proces však zpravidla začíná výskytem jedné šupinaté skvrny, která se skládá z malé červené vyrážky a má jasně definované hranice. Léčba neurodermatitidy je velmi komplexní a komplexní, zahrnuje antihistaminikum a hormonální terapii, speciální dietu a fyzioterapii.

Psoriáza

Vápno, nebo lupénka, je non-nakažlivé, chronické kožní onemocnění autoimunitní povahy. Vyznačuje se tvorbou červených skvrn, které vystupují nad povrchem kůže, často se spojují do jediné hmoty s chaotickými hranicemi. Na povrchu těchto skvrn jsou vytvořeny plaky stříbřitě bílé nebo šedavě žluté barvy, které se skládají ze stratum corneum epidermis. Jsou velmi suché, svědění a šupinaté.

Často se vyskytují červené skvrny na nohách s lupénkou - onemocnění zachycuje především poplitální záhyby, boky a hýždě, ale i na podrážkách se mohou objevit plaky. U psoriázy několik odrůd, nemoc má dlouhý, trvalý průběh s četnými obdobími zhoršení a zlepšení. Exacerbate šupinaté zbavení může doslova něco, od stresu ke změně klimatu. Léčba psoriázy je složitá, velmi obtížná a vyžaduje trpělivost.

Fotodermatóza

Jinými slovy, je alergický na sluneční světlo. Jestliže z nějakého důvodu hlavní záření prošlo na otevřené oblasti nohou, mohou se na nich dobře objevit červené skvrny pokryté vezikulární vyrážkou ve formě petechiálních popálenin. Tyto vyrážky jsou častěji zraněny než svědění. Objevují se během několika hodin a mohou zůstat na těle až dva až tři dny.

Je poměrně těžké rozlišit fotodermatózu od jiných alergických dermatitid, ale pokud víte, že na kůži nemohou působit žádné jiné faktory, snažte se vyhnout přímému slunečnímu světlu, a pokud vyrážka ustupuje, znamená to, že příčina byla správně prokázána. Léčba fotodermatózy spočívá v ochraně proti ultrafialovému záření a příjmu antihistaminik.

Pyoderma

Tímto obecným termínem se rozumí poškození kůže pyogenními koky. Tam jsou jak staphyloderma a streptoderma odděleně, stejně jako smíšená forma nemoci - staphylostreptodermia. Trpí v něm hlavně malé děti, které se dotýkají zpocené pokožky nemytýma rukama, svěděním špinavými nehty, drobnými zraněními a škrábanci při venkovních hrách ve dvoře.

Pro staphyloderma, nejcharakterističtější je hnisání vlasových folikulů a mazových žláz, a se streptodermou, puchýře se objeví na kůži s blátivý obsah a červená koruna kolem (takzvaný flictenes), pak oni prasknou, kryt se žlutou kůrou a léčit. Tento proces lze mnohokrát opakovat. Skupina povrchové pyodermie je jinak nazývána impetigo, antibakteriální a posilující léčba.

Toxicoderma

Onemocnění se liší od kontaktní dermatitidy, diskutované výše, v tom, že když toxikodermie alergen vstupuje do těla a proniká do krve, spíše než do kontaktu s tělem. Projevy nemocí jsou velmi podobné: vznikají velmi svědivé červené skvrny na nohách, rukou, obličeji a těle. Obvykle jsou malé, nacházejí se blízko sebe a zabírají velké plochy. Při poškrábání je vyrážka často infikovaná a zapálená.

Většina epizod toxikodermie se vyskytuje podle typu akutní alergické reakce. Aby bylo možné úspěšně léčit nemoc, je velmi důležité určit příčinu a zabránit tomu, aby alergen znovu vstoupil do těla oběti. Jsou prováděna detoxikační opatření, předepisují se antihistaminika a hormonální masti.

Ekzém

Kolektivní termín označuje spíše symptomový komplex než specifickou chorobu. Existuje mnoho typů ekzémů - idiopatických, mykotických, mikrobiálních, profesionálních, seborrheických, dětí a tak dále. Všichni mají společný příznak - povahu vyrážky. Zpočátku se vyvíjí erytém (zarudnutí kůže), pak je postižená oblast pokryta malými bublinkami s tekutým obsahem. Tyto seropapule se otevírají při nejmenším dopadu a na jejich místě dochází k bodové erozi. Exsudát je uvolněn, kůže se stává mokrou, pak postupně vysychá, vzniká plynulá tenká kůra, která mizí.

Růžové a červené skvrny na nohách s ekzémem se obtížně zaměňují s jinými dermatózami, tak jasné a charakteristické pro jejich klinický obraz. Léčba onemocnění závisí na etiologii - mohou být vyžadována antibiotika a antimykotika. Stejně jako u pravého nebo idiopatického ekzému jsou základem terapie antihistaminika a glukokortikosteroidní masti.

Kopřivka

Další kolektivní lékařský termín znamená růžové nebo červené puchýře, oteklé na kůži, stejně jako po kopřivy. Alchymická povaha urtikárie, jako nezávislá choroba, je navíc charakteristická pro některé dermatózy. Tam je také autographism - forma kopřivky, když osoba má puchýře po držení na kůži, například, s nehetem.

Urtikarie je akutní a chronická, průběh onemocnění závisí na příčině. Správné nastavení alergenu může být velmi obtížné vzhledem k mnoha možným možnostem, od potravin, přes domácí prach a dokonce i za studena. Lidé s chronickou kopřivkou vyžadují pečlivé stanovení diagnózy pomocí kožních škrábacích testů. Léčba onemocnění má za cíl eliminovat dráždivost, užívat antihistaminika a aplikovat masti obsahující steroidní hormony.

Kožního onemocnění

Onemocnění je způsobeno houbami dermatofytů dvou hlavních typů, které jsou přenášeny na člověka z infikovaných osob nebo domácích zvířat při blízkém kontaktu. Pokud je viníkem onemocnění Trichophyton, mluvte o trichophytii, pokud je Microsporum o mikrosporii. Foci kožního onemocnění se vyskytují v celém těle, včetně pokožky hlavy, nohou a dokonce i nehtů. Na nohách, pažích a trupu se vytvářejí červené skvrny ve tvaru prstence, které se někdy spojují do rozsáhlých postižených oblastí, svědění a odlupování. Před lebkou je často pozorována plešatost.

Oblasti těla zachycené lišejníky by neměly být česány, protože je plná přidání bakteriální infekce a hnisání. Léčba spočívá v požití a místním podání antimykotik (ketokonazol, mikonazol, klotrimazol, mikoseptin, terbinafin atd.). Je také důležité dezinfikovat obydlí pacienta a jeho osobních věcí, jinak nevyhnutelně dojde k reinfekci plísněmi.

Roseola Giber (lišejník růžový)

Toto onemocnění s nejistou etiologií - někteří odborníci obviňují z alergií, jiní za kokové nebo virové infekce. Růžový lišejník převážně lidé mladého a středního věku. Proces začíná výskytem „mateřského“ plaku - zaobleného růžového šupinatého místa s jasnými hranicemi. Roseola může mít impozantní průměr - až 5 cm, velmi brzy je obklopena dalšími menšími plakety.

Růžové skvrny na nohách v případě lišejníku Ziber jsou časté, obzvláště citlivé na tuto dermatózu kyčle a lýtka, ale léze obvykle přechází na ně z hrudníku nebo břicha. V průběhu času se centrální část roseolu rozjasní a změní se na žlutou, a podél hrany zůstane jasný halo, což skvrnám dodá vzhled medailonů. Mírná forma růžového lišejníku nepotřebuje léčbu a odchází sama. S těžkým svěděním jsou pacientovi předvedeny hormonální masti a antialergické léky.

Červený lichen planus

Dalším důvodem je další dermatóza obskurní přírody - dokonce stres a dědičný faktor. Lištičkový ruber se vyznačuje výskytem více kulatých skvrn karmínové nebo červenofialové barvy, uspořádaných do skupin na těle a končetinách. Papuly se zvednou nad povrch kůže, mají průměr několik milimetrů, často se sbíhají do celkové hmoty, téměř neloupou, ale svědí velmi mnoho. Když se podíváte pozorně, můžete vidět prohloubení ve středu papuly, navíc mají charakteristický voskový lesk, který je jasně viditelný v bočním osvětlení.

Existuje mnoho druhů lišejníků, které mohou mít další příznaky. Někdy se skvrny na kůži vůbec nevyskytují, ale výhradně na sliznicích. Máte-li podezření na tuto nemoc, měli byste se obrátit na vysoce kvalifikovaného dermatologa pro diagnostiku a léčbu. Terapie je složitá, může zahrnovat odběr antimalarických léků a odstranění ohnisek zbavujících se laseru.

Jedná se o akutní infekční dermatózu způsobenou beta-hemolytickou streptokokovou skupinou A. Oblíbenou lokalizací erysiplasů jsou tváře a tibie. Existuje erytematózní forma onemocnění, kdy se velké červené skvrny objevují na nohou nebo na obličeji, a bulózní, když jsou na postižené oblasti navíc vytvořeny puchýře se serózním obsahem. Primární erysiplas se často vyskytuje na obličeji a opakuje se - na nohou. Ženy zpravidla trpí zralým a starým věkem.

Debut nemoci je jasný - třetí nebo pátý den po infekci streptokoky, vysoké teploty stoupá, zimnice, bolesti těla, slabost, nevolnost, bolesti hlavy, přeplnění lymfatických uzlin. Maximálně po půl dni se projeví kožní projevy - nejprve pocit pálení a vyklenutí, a pak červená skvrna v postižené oblasti, která může pokrýt celou tvář nebo holenní kosti. Nemoc prochází po jednom až dvou týdnech, případně zbytkovým odlupováním kůže a PVH. Hroznou komplikací erysiplasů nohou je lymphostáza, proti které se může vyvíjet elephantiasis.

Chrasta

Jedná se o velmi nakažlivé kožní onemocnění způsobené roztočem stejného jména - mikroskopickým povinným parazitem, který může konzumovat lidský keratin. Roztoče svrabů nebo svědění pronikají pod horní vrstvu kůže během pouhých 15-20 minut, dochází k páření, po kterém samec umírá a samice tvoří průběh, ve kterém leží vejce, a od nich se objevují larvy. Tento cyklus se mnohokrát opakuje, pacient trpí nesnesitelným svěděním a nemůže v noci spát.

Bubliny, chrastítka a malé červené skvrny na nohou s svrabem se mohou objevit na prvním místě, pokud byl zdroj infekce. Nosili se například kalhoty nebo spodní prádlo někoho jiného infikované klíštěm. Mnohem častěji jsou první příznaky svrabu pozorovány na zápěstí a rukou, v interdigitálních záhybech (pokud se klíště přesunuly z manžety) nebo na trupu a bocích (pokud osoba spala v infikované posteli). Místní léčba svrab je velmi jednoduchá a rychlá - používá sírovou mast, benzylbenzoátovou suspenzi, Spregal, Permethrin nebo Invermektin. Bude to však zbytečné, pokud se s celou rodinou nebude zacházet ve stejnou dobu a dům nebude vystaven rozsáhlé hygienické léčbě.

Modré a fialové skvrny

Vady podobných odstínů téměř jistě mají vaskulární nebo hemoragickou povahu: buď se cévy rozšířily, nebo došlo ke stagnaci krve, nebo došlo k subkutánnímu krvácení. Podívejme se na hlavní příčiny fialových a modrých skvrn na nohou, počínaje nejběžnějšími a zjevnými diagnózami.

Hematom

Tímto termínem se rozumí banální modřina, která byla získána jakoukoliv osobou, zejména vždy spěchající a pomalá. Někdy se ani okamžik zasažení nábytku nebo jiného kusu nábytku ani nepamatuje, hned po chvíli si všimneme modré skvrny na noze, která pak začíná „kvést“, měnit odstín na fialovou, nafialově a nakonec na zelenožlutou.

Jak odlišit hematom od jiných patologií? Zcela jednoduše - je to bolestivé při lisování, není svědění ani slupka, obvykle se pozoruje otok měkkých tkání kolem něj. Velké, rozsáhlé hematomy mohou způsobit vážné utrpení, velké množství rozlité krve se v nich často hromadí a musí být odstraněno propíchnutím. Vniknutí infekce do hematomové dutiny je plné velmi nebezpečných následků, dokonce i gangrény. A s malou modřinou na noze si můžete snadno poradit doma - pokud právě zasáhnete, připojte studené místo na zraněné místo. Lokální antikoagulancia, například heparinová mast, usnadňují resorpci krvácení.

Planoucí névus (skvrna od vína)

Jedná se o vaskulární molo, tvořené skupinou dilatačních subkutánních kapilár. Skvrna vína se nazývá proto, že má charakteristickou barvu, ale její odstíny se mohou lišit od fialové po tmavě fialovou. Obvykle je vada jedinou, má libovolný tvar, nevystupuje nad povrchem kůže, při stisknutí se zjasňuje, neruší osobu. Planoucí névus je vrozený rys, který může být viděn dokonce na těle dítěte. Zpravidla, v mladém věku, víno skvrny vypadají světlejší, a stáří ztmavnou. Oni jsou obvykle lokalizováni na obličeji, ale moci ovlivnit nějakou jinou oblast.

Terapeutické metody léčení plamenem névů jsou nemožné. Jak stárnou, velikost skvrny vína se zvyšuje s osobou. Pokud je závada velmi rušivá, můžete ji odstranit pomocí speciálního pulzního laseru. Léčba je velmi účinná a umožňuje zcela se zbavit ošklivých červenofialových skvrn na noze nebo dokonce na obličeji a použití této technologie je přípustné již od útlého věku.

Telangiectasia

S tímto termínem, lékaři označují to, co jsme použili k volání cévní sítě nebo hvězdičky - to znamená, rozšířené subkutánní kapiláry o průměru 0,5-1 mm, tvořící vzor jako "pavouk" nebo umístěné náhodně. Teleangiectasias jsou vrozené a získané, patří mezi příznaky mnoha nemocí, ale někdy projevují samy o sobě, což vytváří kosmetický defekt.

Existují pavoučí žíly hlavně na obličeji a křídle nosu, stejně jako na nohách, zvláště často na zadní straně stehen a dolních končetin, blíže k kolenním kloubům. Ženy po 40 letech často trpí těmito kožními defekty, což je potěšující, že léčba teleangiektázie není obtížná - jsou snadno odstranitelné skleroterapií a laserovou operací.

Křečové žíly

Tato choroba je charakterizována ztenčením žilních stěn dolních končetin, dilatací lumen krevních cév, tvorbou konvolucí a uzlin vyčnívajících kůží, jakož i těžkosti, pálením a bolestí nohou, únavy při chůzi a nočním křečím. Večerní svědění indikuje začátek trofických změn. Křečové žíly jsou nebezpečné z důvodu komplikací - flebitidy, tromboflebitidy, trombózy a venostázy. V raném stádiu se pacienti zabývají pouze kosmetickým defektem. Ale bez léčby se situace nevyhnutelně zhorší. Odstranění křečových uzlin může být pouze funkční, proto byste měli kontaktovat chirurga-flebologa.

Chcete-li zjistit, že příčinou fialové a modré skvrny na nohou je přesně křečové žíly, zcela jednoduše podle popsaných příznaků. Většinou ženy tohoto věku trpí tímto onemocněním, zejména ti, kteří mají nadváhu. Musíte však být opatrní - někdy se při rozvoji křečové žíly vyvíjí trombóza hlubokých žil dolních končetin. Jedná se o velmi nebezpečný stav, který se projevuje klenutou bolestí, rozsáhlou červenou nebo modrou skvrnou na noze, silným edémem a zvýšením lokální teploty. Pokud nechodíte k lékaři včas, můžete ztratit nohu.

Hemoragická vaskulitida

Toto onemocnění se jinak nazývá Schönlein-Genochův syndrom, alergická nebo revmatická purpura. Hemoragická vaskulitida má smíšenou, ne zcela zavedenou etiologii, především autoimunitní. Obvykle se vyskytuje po těžké infekci. Jsou postiženy pojivové tkáně, včetně stěn cév a kapilár, což vede k četným subkutánním krvácením. Bodové skvrny se nazývají petechie, ve formě proužků - vibexů, malých skvrnitých - ekchymózy, velkých skvrn - modřiny.

Onemocnění začíná výskytem červenofialových skvrn na nohou v oblasti kotníku. Tyto útvary mírně vyčnívají nad povrch kůže, nebolí a ne svěží. Někdy se spojí do celkové amorfní hmoty a rozšíří se nad boky a hýždě. Po několika dnech skvrny ztmavnou, zhnědnou a postupně mizí. Průběh hemoragické vaskulitidy je obvykle benigní, ale existují i ​​závažné formy onemocnění doprovázené artikulárním, abdominálním a renálním syndromem - jejich výsledek je nepředvídatelný. Léčba je omezena na antiagreganci, heparin a kyselinu nikotinovou, někdy předepsanou plazmaferézu.

Shambergova choroba

Hemosideróza, Shambergova choroba nebo chronická pigmentová purpura je onemocnění neznámé etiologie, nejpravděpodobněji autoimunní, postihující hlavně muže v dospělém věku. V důsledku destrukce subkutánních kapilár se objevují četné malé tmavé skvrny na nohou, petechie. Mohou mít načervenalý, hnědý nebo hnědý odstín. Existují i ​​jiné příznaky hemosiderózy: teleangiektázie (spiderové žíly a hvězdičky), plakety, uzliny a někdy i několik typů lézí najednou.

Shambergova choroba má benigní průběh, trpí pouze subkutánní kapiláry, vnitřní krvácení se nevyvíjí. Tmavé skvrny na nohách s touto patologií žádným způsobem neruší pacienta - nebolí ani svěží, ale mohou zabírat velké plochy a vytvářet tak vážné kosmetické nepříjemnosti. V tomto případě je indikována hormonální a protizánětlivá léčba, hypoalergenní dieta a postupy čištění krve - hemosorpce, plazmaferéza.

Idiopatická (imunitní) trombocytopenická purpura

Rozdílně nazývaný Verlgofův syndrom nebo primární hemoragická diatéza. Příčiny vzniku onemocnění nejsou zcela jasné, pacienti mají přetrvávající nedostatek zdravých krevních destiček, nejčastěji trpí ženy středního a zralého věku. Onemocnění je charakterizováno spontánním nástupem subkutánních krvácení a kožních krvácení, jako v případě výše popsané vaskulitidy.

Kromě hnědých, fialových a modrých skvrn na nohách, někdy podobných normálním hematomům, pacienti trpí krvácením z nosu, dásní a dělohy, bolestí břicha, hematurií, anémií z nedostatku železa, horečkou a zvětšenou slezinou. Může dojít k náhlému krvácení sítnice nebo dokonce k mozku. Pro jakékoli, dokonce i menší poškození kůže, na něm zůstávají modřiny, ale častěji se vyskytují bez příčiny. Léčba trombocytopenické purpury je komplexní, velmi složitá, úspěch a prognóza závisí na závažnosti onemocnění.

Video: Imunitní trombocytopenická purpura

Žluté a oranžové skvrny

Skvrny takových odstínů mají zpravidla hormonální nebo autoimunitní povahu. Mezi pravděpodobnými diagnózami jsou vzácná onemocnění neurčité etiologie a porucha metabolických procesů. Předtím, než je uvážíme podrobněji, připomínáme, že žluté skvrny na nohách, zejména zelenkavé, lze vysvětlit hematomem nebo jinou hemoragickou patologií mezi těmi popsanými v předchozí části.

Addisonova nemoc

Endokrinní onemocnění, které se projevuje chronickou nedostatečností kůry nadledvinek a hypokorticismem. Primární forma onemocnění se vyvíjí v důsledku poškození nadledvinek jakýmikoli negativními faktory a sekundární je způsobena tím, že přední lalok hypofýzy syntetizuje malý adrenokortikotropní hormon z nějakého důvodu. Existuje také iatrogenní forma, která vzniká v důsledku ruptury hypotalamicko-hypofyzárně-adrenálního spojení v důsledku dlouhodobé léčby syntetickými kortikosteroidy.

Onemocnění je charakterizováno řadou nepříjemných symptomů, včetně žlutohnědých skvrn na nohách a dalších oblastech těla, tzv. „Melasmy“. Ale tyto projevy budou jistě obtěžovat pacienta, protože chronická únava, slabost, nedostatek chuti k jídlu s neustálým žízní, hypoglykemie, deprese, třes, parestézie končetin, amenorea, impotence a další důsledky chronického nedostatku kortizolu se dostanou do popředí. Léčba Addisonovy choroby spočívá v substituční hormonální terapii.

Sklerodermie

Autoimunitní patologie, která je charakterizována zánětem pojivových tkání, zhoršenou mikrocirkulací krve a generalizovanou fibrózou. Sklerodermie se nazývá systémová, protože doslova ovlivňuje celé tělo: kůži, krevní cévy, pohybový aparát a vnitřní orgány. Existuje však také omezená forma onemocnění, kdy se v patogenezi podílejí určité skvrny kůže, svalů a kostí.

Pokud hovoříme o kožních projevech, pak v první fázi onemocnění dochází k otoku rukou a nohou, který je doprovázen erytémem a pastozností. Pak, jak je normální pojivová tkáň nahrazena patologickými, hustými voskovitými žlutými skvrnami na nohách a pažích, oddělenými od zbytku těla fialovým halo, objeví se. V poslední fázi dochází k atrofii epidermis - skvrny se stanou bezbarvé, suché a tenké, jako je hedvábný papír, zdá se, že padají do kůže. V některých případech vymizí jednotlivé prsty nebo prsty. Léčba sklerodermie je symptomatická, je zaměřena na zmírnění pohody a inhibici onemocnění, ale bohužel je nemožné jej zastavit nebo úplně vyléčit.

Mastocytóza

Vzácné onemocnění neznámé etiologie, podstata patogeneze spočívá v infiltraci kůže a vnitřních orgánů žírnými buňkami. Existují tři klinické formy mastocytózy: kůže, systémová a maligní (leukémie žírných buněk). Nejčastější je mastocytóza kůže, u dospělých je pravděpodobnější, že se stane systémovou, a u dětí se spontánně hojí. Erytrodermický typ mastocytózy je charakterizován tvorbou hustých, zaoblených žlutohnědých nebo oranžových skvrn na nohou. Vady mají dobře definované hranice a svědění, jsou umístěny hlavně v gluteálních záhybech, pod koleny, na vnitřní straně stehen a v hrázi, ale mohou se pohybovat výše, například do podpaží.

Je možné určit, že skvrny jsou projevem mastocytózy symptomem Darya-Unna - to je specifická reakce na tření nemocných oblastí kůže. Jako výsledek, skvrny okamžitě nabobtnat jako kopřiva, a stát se pokrytý malými vodními bublinkami. Navíc, s jinou formou kožní mastocytózy - papulární, když jsou na nohou, pažích a trupu malé tmavé skvrny, je příznak Darya-Unny také jasně vyslovován a s nodulární formou - téměř se neobjeví. Léčba mastocytózy je komplexní, komplexní a dlouhodobá, úspěch závisí na typu a závažnosti onemocnění.

Xanthomatóza

Mnohonásobná xanthomatóza je endokrinní onemocnění, při kterém se cholesterol a cholestanol ukládají pod nejvyšší, nadrženou vrstvu kůže. Výsledkem je, že se tvoří husté, bezbolestné, kulaté plaky ze žlutavě bílé až oranžové barvy, které jsou jasně rozeznatelné a vytvářejí tak vážný kosmetický defekt. Nejviditelnější jsou xanthelasma - plaky na dolních a horních víčkách.

Xanthomas se může vyskytovat na téměř jakékoliv části těla, včetně dlaní a nohou. Postižená místa nejsou svědění nebo odlupování. Žluté skvrny na nohách v xanthomatosis jsou obvykle lokalizovány v popliteal a subhypotic záhyby. Tyto defekty mohou samy zmizet po obnovení normálního metabolismu. Léčba onemocnění spočívá v regulaci metabolismu a snížení podílu lipidových frakcí v krvi. Xanthomatóza je častým společníkem diabetes mellitus, o kterém budeme diskutovat později.

Video: Žijte skvěle! Xanthomas na kůži:

Skvrny na nohou s diabetem

Drobné kožní defekty se vyskytují u téměř všech diabetiků, výrazných lézí - zhruba za polovinu, a čím je onemocnění těžší a déle, tím vyšší je riziko závažných komplikací, jako jsou trofické vředy a gangréna. Negativní změny v kůži a měkkých tkáních u lidí s diabetes mellitus jsou dány chronickým přebytkem glukózy v krvi a hromaděním odpadů patologického metabolismu.

Diabetická dermopatie

Nejprve se na vnějších bočních plochách nohou nebo na předních částech nohou objevují malé oválné světle hnědé nebo načervenalé skvrny o průměru 0,5-1,5 cm, které jsou často symetrické a zároveň na obou nohách. Pak skvrny rostou, ztmavnou a často se spojí do společné postižené oblasti, která se vyznačuje suchostí, loupáním a svěděním.

Pokud je polyneuropatie spojena s diabetickou dermopatií, lze pozorovat také bolest a pocit pálení. Tyto symptomy se nejčastěji vyvíjejí u starších a nemocných mužů po dlouhou dobu. Diabetické skvrny na nohou spontánně zmizí po několika letech, ale mohou se objevit znovu.

Bublina

Pravý autoimunitní pemphigus tvoří pouze 1 - 1,5% z celkového počtu dermatóz, to znamená, že je extrémně vzácný, je život ohrožující a má velmi nepříznivou prognózu. Na pozadí diabetes mellitus prvního typu je možný rozvoj diabetického pemfigu, který se projevuje výskytem býků různých velikostí, zejména na kůži dolních končetin.

Tyto bubliny jsou naplněny blátivým nažloutlým serózním obsahem, prasknou a na jejich místě se tvoří bolestivé povrchy rány, které jsou neustále vlhké a obtížně se hojí. Je důležité zabránit infekci ran, potřebují pečlivou péči.

Lipoidní nekrobrobióza

Onemocnění je důsledkem porušení metabolismu sacharidů a tuků a asi v 75% případů spojených s diabetem. Patologický proces začíná tvorbou jasně růžových nebo červených uzlin obklopených modravým okrajem a uprostřed žlutošedého zářezu. Tyto útvary jsou lokalizovány hlavně na kůži dolních končetin, konkrétně v oblasti nohou.

Postupem času se jednotlivé uzliny spojují do velkých hustých plaků s charakteristickým voskovým leskem, jako by byly pokryty průsvitným filmem. Ve středu jsou atrofické a připomínají sklerodermní ohniska a na okrajích mají hnědý nebo fialový polštář mírně stoupající nad povrch kůže. Diabetické ženy trpí lipoidní nekrobózou asi 3krát častěji než muži. Nemoc se spontánně neprochází, je velmi obtížné ji vyléčit a často se opakuje.

Roční granulom

Jinak se nazývá anulární granuloma, má neidentifikovanou etiologii a je spojován s několika chorobami, včetně tuberkulózy, sarkoidózy, revmatismu a diabetes mellitus. Patogeneze začíná výskytem hustých, hladkých, lesklých skvrn na nohách, pažích, hrudníku, břiše nebo zádech. Formace mohou být béžové, růžové, červené nebo fialové. Nedochází k odlupování nebo poškrábání.

Po několika měsících se zaoblené papuly spojí do obecného konglomerátu jako plaketa s nerovnými hranami, které mají jasnější barvu než střední část. Roční granuloma může dosáhnout významných velikostí - až do průměru 10 cm nebo více. Léčba těchto skvrn na nohou s diabetes mellitus je snížena na udržení normální hladiny cukru v krvi a lokální použití kortikosteroidů v případě zánětu a bolesti granulomů.

Trofický vřed

Jedná se o hroznou komplikaci diabetu převážně druhého typu. Vřed může vzniknout v oblasti nohy (na přední nebo boční ploše) nebo na noze (v oblasti kloubů prstů, na chodidlech). Pro druhou možnost existuje samostatný kolektivní pojem - „diabetická noha“. Proč jsou trofické vředy u diabetu? Za prvé, kůže nohou ztrácí citlivost a osoba si nevšimne malých řezů a trhlin proniknutých infekcí. Za druhé, v důsledku žilní stagnace, poruchy trofismu a chronického nedostatku kyslíku v tkáních nemůže být nástup hnisavého zánětu zastaven žádným způsobem.

Tvorba trofických vředů začíná výskytem husté, jasné, lesklé eminence, od středu které vyčnívá míza, pak se rána otevírá a hnije dovnitř, někdy k samotné kosti. Zánět je bakteriální a / nebo houbový, v každém čtvrtém případě končí gangrénou a amputací postižené končetiny. Důvodem je, že trofické vředy se nezahojí, bez ohledu na to, jak pečlivě se léčí.

Gangrene

Nejnebezpečnější komplikací diabetes mellitus je přibližně 15% starších osob s dlouhodobým a těžkým průběhem onemocnění. Diabetická gangréna je dvou typů: suchá a mokrá. První typ je příznivější z hlediska prognózy, přičemž jeho část dolní končetiny (obvykle jeden nebo několik prstů) se jednoduše změní na černou a mumifikovanou, může se dokonce oddělit od těla.

Produkty rozpadu tkání stále vstupují do krevního oběhu, ale ne v tak velkém množství, jako je tomu u vlhké gangrény, která je mnohem běžnější, zejména pokud má diabetik nadváhu. V tomto případě černé skvrny na nohách neustále vytékají ohniska hniloby, toxiny jed otráví tělo, způsobují sepsi a smrt, pokud postižená noha není amputována včas.

Video: Diabetes typu 2 a komplikace nohou:

Skvrny na epilaci

Odstranění nežádoucích vlasů často vede k podráždění, vyrážkám, červeným skvrnám nebo tmavým uzlinám, zejména pokud je kůže citlivá, byla porušena technologie depilace a byla ignorována potřeba následné péče. Podívejme se, jaké potíže může žena čelit v úsilí o dokonalou hladkost nohou, jak se vyhnout běžným chybám nebo se zbavit stávajících vad.

Červené tečky

Nejčastěji se objevují na nohách po epilaci ve dvou případech:

Jeho vlasy byly oholené otupenou čepelí nad nepřipravenou, nerozdělenou kůží. K dosažení tohoto výsledku bylo nutné stisknout břitvu a opakovaně ji držet na stejném místě. Jako výsledek, stratum corneum epidermis byl odříznut v některých místech, a odtamtud, krev, a někdy krev byla propuštěna. Pokud infekce pronikne do ran, vše skončí vývojem dermatitidy - červené skvrny na nohách budou svědit, odlupovat se nebo dokonce hnisat;

Depilace byla prováděna s voskovými pásy nebo elektrolýzou pro citlivou pokožku. Tyto procedury jsou doprovázeny hrubým tahem chlupů z folikulů, což samo o sobě může vést k zarudnutí a otoku. Zanedbání následného ošetření kůže speciálními prostředky, tření, praní, nošení na punčochách nebo těsných syntetických kalhotkách může tento problém zhoršit.

Zarostlé chlupy

Někdy, místo červených teček, dívky si stěžují na výskyt tmavých, hustých uzlin - to je důsledek nesprávného použití epilátoru. Přístroj poškozuje vlasové folikuly, jejich ústa se cikarizují a zužují, vlasy se nemohou dostat ven, proto se kroutí nahoru do smyčky a roste v libovolném směru pod kůží. Tento proces je často doprovázen svěděním a někdy bolestivým brněním a dokonce hnisáním. Nohy jsou drsné, pokryté malými tmavými hrboly a vypadají velmi neesteticky. Tam je zvláštní termín popisovat tento útok - “jahodový nožní efekt”.

Aby se zabránilo vrastání vlasů, je nutné je striktně odstranit jedním směrem, proti růstu, udržet epilátor v pravém úhlu a zametat nohy. Nemůžete zařízení libovolně otočit, a pokud se nepohodlně dostanete do určité oblasti, je lepší pozici jednoduše změnit. Po zákroku pokožku neotírejte, osušte čistým ručníkem a aplikujte antiseptický, uklidňující a regenerační účinek. Pokud již máte zarostlé chlupy, můžete se jich snažit zbavit napařováním a praním, ale buďte trpěliví: neuspějete poprvé.

Nepoškrábejte zarostlé chlupy jehlou, nevytahujte pinzetou a nestlačujte hřebíky - to bude horší, zarůstání se bude opakovat nebo bude na noze dlouhá tmavá skvrna, která bude muset být vybělena. Je lepší okamžitě jít na recepci k dobrému kosmetologovi.

Video: jak se zbavit zarostlých vlasů po epilaci?

Co dělat, když skvrny na nohách svěží a šupinaté?

Pro odstranění svědění je nutné užívat antihistaminikum, například Cetirizin, Loratadin nebo Claritin. Existují účinná léčiva pro vnější použití, která jsou vhodná pro bodnutí hmyzem a jakoukoliv dermatózu doprovázenou zánětem, šupinatěním a svěděním - Fenistilův gel, Bepanten Plus, La Cree, Triderm, Akriderm, Beloderm, Mezoderm, Elidel, Sinaflan, Nezulin, Advantan, Elohm, Baneotsin, kožní čepice, Radevit, Videsteem, Ecol, Gistan, Pantoderm, Boro Plus, Emolium.

Většina uvedených mastí, krémů, gelů a emulzí má kombinované složení - zahrnují antihistaminikum, baktericidní, protizánětlivé, antimykotické, antivirové, regenerační nebo hormonální složky. Více se o tom dozvíte v návodu. Je však nutné pochopit, že dlouhodobé užívání takových léků bez lékařského předpisu je mimořádně nežádoucí.

Pokud skvrny na nohou svědí a šupinatě způsobené plísňovou, bakteriální nebo virovou infekcí a užíváte k léčbě antialergické nebo hormonální léky, jen to zhoršíte - „zapomenout“ na symptomy, zkomplikovat další léčbu nebo dokonce nemoc zhorší.

Je lepší navštívit dermatologa a ukázat mu vaše skvrny na nohou. Lékař určí diagnózu, určí přesnou příčinu problému a předepíše odpovídající terapii. Není třeba trpět, procházet lékárnou různé masti a doufat, že jeden z nich nakonec pomůže zbavit se svědění a odlupování.

Na kterého lékaře léčit skvrny na nohou?

Pokud přijdete na schůzku s okresním terapeutem nebo pediatrem, určitě se nebudete mýlit, protože všeobecný lékař má dostatek zkušeností a znalostí, aby mohl provést primární diagnózu. V případě potřeby vás odkáže na odborníka: dermatovenerologa, alergologa-imunologa, hematologa, revmatologa, endokrinologa, hepatologa, gynekologa, specialistu na infekční onemocnění, flebologa, onkologa, chirurga, kosmetologa - volba je velmi široká a závisí na konkrétním onemocnění. Hlavní věc, kterou musíte udělat, když byly na nohách podivné skvrny - opravdu se sejděte a přijďte k lékaři, a ne se zapojit do autodiagnostiky. Buďte opatrní a buďte zdraví!

Autor článku: Kuzmina Vera Valerievna | Dietolog, endokrinolog

Vzdělání: Diplom RSMU. N. I. Pirogov, specialita "Všeobecné lékařství" (2004). Rezidence na Moskevské státní univerzitě medicíny a stomatologie, diplom "Endokrinologie" (2006).