Image

Vitamíny: tabulka a názvy vitaminů. Vše o vitamínech

Retinol nebo vitamin A se nazývá „vitamín mládí“, protože je to tento vitamin, který přispívá k zachování zdraví naší pokožky (umožňuje jí zůstat elastické déle), vlasy a tělo jako celek. Také vitamin A má pozitivní vliv na vidění. Normální obsah tohoto vitamínu v našem těle poskytuje imunitní systém, který chrání tělo před viry, bakteriemi a jinými cizími látkami, které do něj vstupují.

Vitamin B1 nebo thiamin se nazývá „antinevreticheskim“, protože byl objeven v důsledku studií onemocnění, jako je chronická únava. Hraje důležitou roli ve fungování nervového systému, kardiovaskulární aktivitě a přenosu nervových impulzů. V důsledku toho je to mimořádně důležitý vitamin pro normální fungování mozku a imunitního systému.

Thiamin hraje důležitou roli v procesu obnovy buněčné struktury těla a udržování rovnováhy kyselin.

Vitamin B2 patří do skupiny flavinů - látek obsahujících žlutý pigment. Je odolný vůči tepelnému ošetření, je dobře chráněn v prostředí a je náchylný ke slunečnímu záření, ztrácí své vlastnosti.

Riboflavin plní v lidském těle důležité funkce. Podílí se na tvorbě červených krvinek, hormonech, chrání sítnici před UV zářením, ovlivňuje vnímání barev a ostrost zraku.

Názvy a funkce tohoto vitaminu jsou mnohé: nikotinamid, kyselina nikotinová, vitamin PP.

Vitamin B3 ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi, pomáhá očistit krevní cévy aterosklerotických plaků, čímž zabraňuje vzniku aterosklerózy. Nikotinamid podporuje energetický proces v těle, protože podporuje tvorbu nových tkání a buněk, podílí se na syntéze proteinů, sacharidů a tuků. Detoxikační vlastnosti tohoto vitamínu pomáhají neutralizovat jedy a toxiny v buňkách.

Cholin má přímý vliv na práci nervového systému, takže jeho obsah je výrazně snížen během nervových šoků a psychické námahy.

Cholin (vitamin B4) díky tomu, že se podílí na metabolismu tuků v těle, podporuje tvorbu lecitinu, který zase odstraňuje tuky z jater a podílí se na metabolismu cholesterolu a odstraňuje „špatný“ cholesterol z jater. Tento vitamin chrání naše játra před škodlivými účinky mastných potravin a alkoholu. Dostatečné množství tohoto vitamínu snižuje riziko aterosklerózy, onemocnění nervového systému, diabetu a žlučových kamenů.

Kyselina pantothenová (vitamin B5) se podílí na syntéze a metabolismu ve všech orgánech a systémech našeho těla. Řídí aktivitu nadledvinek a produkci hormonů nadledvin. Je důležitou součástí nervového systému a zabraňuje rozvoji mnoha nemocí. Podílí se na syntéze metabolismu mastných kyselin a cholesterolu.

Vitamin B6 má několik názvů: adermin, pyridoxin, pyridoxamin, pyridoxal. Hraje klíčovou roli při konstrukci proteinových molekul a zpracování aminokyselin v těle. Pyridoxin je nedílnou součástí syntézy enzymů nezbytných pro normální fungování jater.

Tento vitamin se doporučuje používat lidé, jejichž práce je plná stresových situací, což pomůže vyhnout se nervovým poruchám a únavě, protože vitamin B6 zajišťuje správné fungování nervového systému.

Vitamin B8 nebo inositol se často nazývá „vitamín mládí“, protože tento vitamin je zodpovědný za strukturu naší kůže, stejně jako za svalové a kostní systémy. Zajišťuje normální fungování mozku, štítné žlázy, slinivky a ledvin. Také látka se podílí na metabolických procesech těla, podílí se na tvorbě enzymů. Hraje klíčovou roli v reprodukční funkci těla.

Kyselina listová (vitamin B9) se často nazývá „listový vitamín“, protože byla poprvé izolována ze špenátových listů. Podle statistik asi 85% světové populace trpí nedostatkem tohoto vitamínu. Kyselina listová je nepostradatelnou součástí procesu tvorby krve, metabolismu bílkovin, přenosu a uchovávání dědičných informací. Také jeho úloha je zásadní pro fungování mozku a míchy.

Vitamin B12 nebo kyanokobalamin je vitamín rozpustný ve vodě, který má schopnost akumulovat se v těle. Plní důležité funkce v těle, jako jsou: tvorba krve (podílí se na tvorbě leukocytů a červených krvinek), lipotropní funkce (zabraňuje obezitě jater), pomáhá zapamatovat si informace. Kobalamin ovlivňuje růst a reprodukční schopnost.

Kyselina orotová je látka podobná vitaminu, protože ne všechny vlastnosti vitaminu jsou v ní obsaženy. Jeho hlavními vlastnostmi je účast na metabolismu. Také vitamin B13 ovlivňuje růst a vývoj plodu. Pomáhá regenerovat jaterní buňky a reguluje metabolismus cholesterolu.

Vitamin B15 je látka podobná vitaminu, která má lipotropní účinek, podílí se na biosyntéze adrenalinu, cholinu, kreatinu, kreatin fosfátu, steroidních hormonů a dalších hormonů. Má mnoho příznivých vlastností: má anti-toxické vlastnosti, snižuje hladinu cholesterolu a urychluje oxidační procesy ve tkáních.

Vitamin C nebo kyselina askorbová nemá schopnost se v těle hromadit. Má různé účinky na tělo. Pomáhá posilovat imunitní systém, neutralizovat toxiny a viry, které vstoupily do našeho těla. Podílí se na tvorbě kolagenu a pojivové tkáně, posiluje kostní tkáň, klouby, šlachy, zuby a dásně.

Vitamin D nebo ergokalciferol jsou esenciální vitamíny rozpustné v tucích. Přispívá k normalizaci výměny fosforu a vápníku v krvi, což ovlivňuje správnost tvorby kostry a kosterního systému jako celku. To také ukazuje účinek hormonu, je zapojen do fungování štítné žlázy a nadledvinek.

To je nazýváno "slunečním vitaminem", protože s výjimkou potravin může být syntetizován pod vlivem slunečního světla.

Vitamin E nebo tokoferol není lidským tělem syntetizován, proto musí být užíván s jídlem. Je zodpovědný za tvorbu kolagenu (respektive elasticity tkání) a hemoglobinu (pro složení krve a krevního tlaku). Ukazuje antioxidační a antihypoxický účinek. Podílí se na regeneraci tkání a je důležitou látkou pro řádné fungování reprodukčního systému mužů. Pokud jde o ženy, snižuje riziko patologických poruch ve vývoji plodu a výskyt spontánního potratu.

Biotin nebo vitamin H je často označován jako mikrovitamin, protože naše tělo ho potřebuje ve velmi malých dávkách. Počet jím vykonávaných funkcí není velký, ale velmi významný.

Vitamin hraje důležitou roli při výměně energie tuků, sacharidů a bílkovin. Podílí se na syntéze glukózy a tvorbě DNA. Je zodpovědný za normální fungování nervového a imunitního systému, orgánů gastrointestinálního traktu a plic.

Vitamín H1 nebo kyselina para-aminobenzoová má účinek proti slunečnímu záření a zabraňuje stárnutí pokožky. Také vitamin H1 se podílí na krvi a metabolismu. Má schopnost snižovat hladinu cholesterolu v krvi, a tím snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Je nezbytným vitaminem pro střevní mikroflóru, protože podporuje růst prospěšných mikroorganismů ve střevě.

Vitamin K zahrnuje kombinaci dvou látek rozpustných v tucích: fylochinon (K1) a menahion (K2). K2 je schopna produkovat zdravou střevní mikroflóru a K1 vstupuje do našeho těla potravou rostlinného původu.

V našem těle se podílí na mnoha procesech: absorpci vápníku, chrání a obnovuje poškozené krevní cévy, ovlivňuje srážení krve.

L-karnitin nebo vitamín B11 je důležitou látkou podobnou vitamínům, která může vstoupit do našeho těla s jídlem a syntetizovat sama.

L-karnitin se podílí na výměně a výdaji energie, zvyšuje odolnost a dobu zotavení těla po těžké fyzické námaze. Má anabolický účinek a antihypoxický účinek.

Vitamin N nebo kyselina lipoová je látka podobná vitaminu. Má účinek podobný inzulínu, působí jako antioxidant. Zvyšuje koncentraci, chrání a opravuje poškozené jaterní buňky. Reguluje metabolismus tuků, bílkovin a sacharidů.

Má schopnost regulovat hladinu cholesterolu v krvi, čímž zabraňuje rozvoji aterosklerózy.

Vitamíny

Tabulka vlastností vitamínů

Je přebytek nebezpečný?

Vitamin A (retinol, "vitamín krásy")

Stimuluje buněčnou proliferaci, reguluje tloušťku stratum corneum, vyhlazuje mělké vrásky

Játra, maso, ryby. V rostlinných produktech je pouze provitamin A (karoten) - pro jeho asimilaci jsou nezbytné tuky: máslo, zakysaná smetana

Hrubost kůže loktů a kolen, loupání kůže obličeje. Vyměňte nehtové desky - stávají se nerovnoměrnými, zvlněnými

Nebezpečné! Objevují se na trhlinách na rtech, otok, zvýšená nervová vzrušivost, vidění se zhoršuje za soumraku ("noční slepota")

Vitamin C (kyselina askorbová)

Zvyšuje odlupování odumřelých buněk, vytváří ochranu před volnými radikály a zvyšuje ochrannou funkci organismu obecně a zejména kůže.

Nejvíce ze všech vitamín C v divoké růže bobule, brusinky, rakytník, černý rybíz, citrusové plody, papriky, kopr a petržel

Porušení pigmentace kůže, letargie, lassitude, zvýšená náchylnost k infekčním onemocněním

Ne
Vitamin C se přirozeně vylučuje z těla.

Pro kůži je důležitější a nejpřínosnější - normalizuje metabolismus, práci mazových žláz, pomáhá při transportu kyslíku.

Maso, ryby, sýr, vejce, ořechy, kukuřice, květák, zeleň.
Denní dávka je obsažena v 1 litru plnotučného mléka.

Vlasy se stávají mastnými, objevují se lupy, zubní sklovina ztmavne a praskliny, kolem očí a rtů se tvoří vrásky, v ústech rohy praskliny a krvácení. Při užívání antibiotik, trankvilizérů se zvyšuje potřeba perorálních kontraceptiv

Ne
Přebytek může být snadno odstraněn z těla spolu s tekutinou.

Vitamín B5 (kyselina pantothenová, "ztenčující vitamín")

Stimuluje metabolismus tuků, bílkovin a sacharidů, má protizánětlivý účinek, pomáhá v boji proti stresu

Obiloviny, luštěniny, houby, droždí, brambory, maso, ryby, vejce

Slabost, únava. neuropsychické poruchy, snížená odolnost proti infekcím dýchacích cest

Ne
Přebytek může být snadno odstraněn z těla spolu s tekutinou.

Pomáhá zvyšovat rostlinný olej, epidermální mikrocirkulaci a oxidaci melaninu, pozastavuje proces stárnutí, pomáhá hromadit retinol

Rostlinný olej, zelená zelenina, avokádo, mango

Špatně strávené tuky

Ano
Způsobuje žaludeční nevolnost, závratě

Zlepšuje tvorbu energie v buňkách, takže začínají pracovat efektivněji, přispívá k oxidaci tuků v těle

Tělo ji dokáže produkovat samo, ale v průběhu let se tato schopnost postupně snižuje.

Zhoršení buněk, které vede ke stárnutí nejen kůže, ale celého těla

Mladá kůže nepotřebuje další podporu, má dostatek vnitřních zdrojů

Železo (jeho nedostatek často předstihuje milovníky hladové stravy)

Zodpovědný za saturaci krve kyslíkem, zdravou pleť. Bude lépe strávit, pokud budou potraviny bohaté na vitamín C současně.

Černý kaviár, sušené meruňky, telecí maso, hovězí játra, meruňky, vlašské ořechy, pohanka, zelená jablka, tomel

Bledá a někdy šedavá kůže, nehty a vlasy jsou křehké a křehké.

Ano!
Vede k kardiovaskulárním onemocněním, negativně ovlivňuje funkci jater, ledvin a sleziny.

Vápník (jeho nedostatek může vyvolat alergickou kožní vyrážku)

Nezbytné pro kosti, silné zuby a zdravé vlasy.

Mlékárna (sýr, tvaroh, přírodní jogurt, zakysaná smetana, ryazhenka), lilek, petržel, cibule, fazole, řeřicha, špenát

Křeče nohou, nespavost, tlakové skoky, zubní problémy, známky osteoporózy

Je to nebezpečné, ale pokud neužijete doplňky vápníku, nemusíte se bát - není snadné ho dostat z jídla samotného.

Zinek (jeho nedostatek urychluje tvorbu vrásek)

Protizánětlivé a sušící. Podílí se na tvorbě kostní tkáně, normalizaci metabolismu, je vhodný pro kůži, vlasy, nehty a zuby, podporuje tvorbu kolagenu.

Ústřice, semena, mandle, ořechy, ryby, houby, hovězí játra, čokoláda, chobotnice, droždí, jablka, broskve, řepa, ředkvičky a celer

Vlasy ztrácejí lesk, "se dělí", nehty se křehnou, překrývají se. Prvním signálem jsou bílé skvrny na nehtech. Jeho nedostatek vitamínu C způsobuje akné.

Je extrémně vzácný, jako je vitamín C snadno vylučován z těla.

Léčení ran a protizánětlivé. Stimuluje procesy regenerace kůže, je zodpovědný za normální průběh mezibuněčných metabolických procesů.

Rostlinné oleje - slunečnice, sója, pšeničný vaječník, mandle, vlašské ořechy, arašídy, semena

Nemoci jemné kůže (ekzém, akné, kožní problémy s dermatitidou)

Je to velmi vzácné. Může způsobit kožní problémy.

Posiluje stěny cév, normalizuje složení krve, zlepšuje její srážení

Rostlinné oleje, zelená zelenina - špenát, salát, cibule, petržel, kopr, atd.

Kruhy pod očima není jasné, odkud pocházejí modřiny, vyčnívající krevní cévy

Ano! Může vést k významným změnám v metabolických procesech.

Podporuje hladinu vápníku v těle, zvyšuje účinek vitamínu A

Rybí olej, kaviár, žloutek, máslo

Zubní kaz, křehké, tenké nehty a vlasy

Ano! Může způsobit vážnou otravu.

Bioflavonoid rutin (vitamín P)

Antioxidant. Posiluje stěny cév, zvláště účinné v kombinaci s vitaminem C

Rose boky, citrusové plody, vlašské ořechy, rybíz, mountain ash, aronia a zelený čaj

Cyanotický tón pleti, vývoj akné, vypadávání vlasů, krvácení z dásní

Ne! Je snadno odstranitelný z těla.

Vitamin PP (kyselina nikotinová)

Zlepšuje metabolismus sacharidů, rozšiřuje cévy, zlepšuje průtok krve, podporuje hojení ran a vředů

Maso, ryby, chléb, obiloviny

Fotodermatitida, loupání a snížená elasticita kůže, vypadávání vlasů

Ne! Je snadno odstranitelný z těla.

Zlepšuje metabolismus sacharidů, tuků a aminokyselin

Droždí, ořechy, fazole, játra, ledviny, vaječný žloutek

Vypadávání vlasů, odlupování kůže, praskliny v hýždích úst, suché oči, nespavost

Tabulka všech vitamínů

Vitamíny - „zdroj zdraví“ - slova známá každému od dětství, ale stále více a více jsme začali vnímat vitamíny jako tablety, stále více článků se objevovalo na nedostatku vitamínů a mikroprvků, které nelze získat z potravin, ale pouze z farmaceutických tablet a doplňků stravy. Zajímalo by mě, jak lidé bez tohoto všeliek přežili dodnes? Jistě celá věc ve správné a vyvážené stravě. Článek obsahuje tabulku vitamínů a mikroelementů, ze které se dozvíte o obsahu vitamínů v potravinách a vitamínech, které pro Vás budete potřebovat (pro které potřebujete vitamíny a příznaky jejich nedostatku).

Každoročně se objevuje stále více drog a drog, proč? Lékárny koneckonců prodávají léky, které nás teoreticky léčí. Proč tedy více a více pacientů a stále více lékáren?

Jaro je čas hypovitaminózy, tzn. nedostatek vitamínů a všichni běželi k lékárnám společně. Ale velkoryse utrácet peníze na vitamíny a stopové prvky v lékárně, musíte si uvědomit, že neustálý příjem jednoho vitamínu vede k nedostatku jiného. Příjem vitamínu B1 tak urychluje ztrátu jiných vitamínů skupiny B. Je zřejmé, že tento model není omezen na vitaminy skupiny B.

Někdo řekne: „Existuje jen jedna cesta ven - multivitamíny!“ A ne. Příjem vitamínů by se měl objevit v komplexu, ale v tabletách tohoto komplexu není. Multivitaminové tablety nás nechrání před onemocněním a mohou dokonce zvýšit riziko vzniku některých zhoubných nádorů. Tato senzační informace se objevila v jedné z otázek Lancet, nejvlivnějšího vědeckého časopisu na světě. Vědci nemají tušení, co by tento komplex měl být. Pokud jde o toto, neexistuje žádná spolehlivá věda o údajích. Studie navíc ukázaly, že v každém třetím balení multivitaminů jich není dostatek, nebo naopak příliš mnoho. A je to pro naše tělo naprosto nebezpečné.

Ve snaze o zdraví, můžete způsobit velké škody na těle, takže se snaží konzumovat více vitamínů a stopových prvků ve formě čerstvé zeleniny a ovoce. Chtěli byste vědět, jaké vitamíny máte vzít? Viz tabulka vitamínů a minerálů:

Sportovní prvek

zemře další den

 1. Název
 2. Článek

Tabulka vitamínů

Tabulka vitamínů

Střední: deprese, únava, gastrointestinální poruchy, svalové křeče.

Těžké: beriberi (onemocnění centrálního nervového systému, paralýza, svalová atrofie, srdeční selhání).

Obvykle mírné a obtížně identifikovatelné.

Střední: vyrážka, léze ústní sliznice.

Těžké: nevolnost, zvracení, anémie, nervové poruchy.

Mírné: únava, slabost, úbytek hmotnosti, brnění v končetinách; vředy na jazyku.

Těžké: slabé imunitní reakce, paralýza; možné anémie s fatálním koncem.

Některé epileptiky mohou mít záchvaty.

Prodloužené významné nadměrné dávky mohou způsobit nebezpečnou akumulaci krystalů folacinu.

Nedostatek tohoto vitamínu je extrémně vzácný.

Vyrážka, vředy na jazyku, bolesti svalů, nespavost, nevolnost, ztráta chuti k jídlu, únava, deprese.

Možné poruchy centrální nervové soustavy.

Antioxidant; podporuje hojení ran a působí proti infekcím; tvorba pojivové tkáně; zvyšuje absorpci železa.

Hraje důležitou roli při tvorbě mezibuněčných struktur.

Mírné: úzkost, otok nebo krvácení dásní, krvácení, bolest v kloubech, ztráta energie, anémie.

Těžké: kurděje (krvácení z dásní, špatné hojení ran, ztráta zubů, špatný stav kůže, podrážděnost, psychóza).

Obecně je možná zvýšená náchylnost k infekcím.

Hlavní zdroje vitamínů - důležité pro lidské zdraví

Vitamíny jsou pro tělo nesmírně důležité: vitamín A je vhodný pro oči, C posiluje imunitní systém, D napomáhá tvorbě kostí a přenosu nervových signálů, a to je jen začátek!

Prozkoumejte všechny funkce různých vitaminů, nezapomeňte na to, jaké produkty je najít a jaká je správná denní dávka pro každý vitamín - pak se vyhnete mnoha zdravotním problémům.

Co jsou vitamíny - klasifikace

Vitamíny jsou látky obsažené v potravinách, které jsou nezbytné pro to, aby lidské tělo řádně provádělo všechny metabolické a fyziologické procesy.

Většina vitamínů pochází z potravin, protože lidský organismus není schopen je produkovat sám (s výjimkou vitamínu K v malých množstvích a vitaminu D), takže správná a vyvážená výživa je velmi důležitá.

Vitamíny neobsahují kalorie, proto se nepodílí na energetickém metabolismu organismu, jejich úloha je spojena s enzymatickými reakcemi, které jsou součástí energetického metabolismu.

Vitamíny jsou kofaktory enzymů, tj. Pomáhají enzymům pracovat správně a rychle. Některé vitaminy navíc hrají ochrannou úlohu, protože mají antioxidační vlastnosti.

Vitamíny lze rozdělit na dvě velké skupiny, v závislosti na jejich chemických vlastnostech:

 • Rozpustný tukTyto vitamíny se rozpouštějí v tucích, což mimochodem přispívá k jejich vstřebávání. Tyto vitaminy mají zpravidla schopnost akumulovat se v těle na úrovni tukové tkáně a jater. Vitaminy rozpustné v tucích zahrnují A, D, E a K.
 • Ve vodě rozpustnýjsou to vitaminy rozpustné ve vodě, mají nízkou tepelnou odolnost (to znamená, že jsou zničeny vysokými teplotami) a jsou citlivé na světlo. Nelze se hromadit v těle. Zde můžete zvýraznit vitamíny B a vitamín C.

Existují i ​​další prvky, které nespadají do standardní klasifikace vitaminů, ale které samozřejmě patří do kategorie vitaminů:

 • vitamín Q, Také nazývaný koenzym Q nebo ubichinon, který působí jako silný antioxidant v těle.
 • vitamín F nebo kyselina linolenová, který je součástí esenciálních mastných kyselin řady omega-3 a má ochranné funkce pro celé tělo.

Funkce všech vitaminů a přítomnost v potravinách

Jak již bylo zmíněno dříve, vitamíny hrají důležitou roli jako kofaktory enzymů, ale každý vitamín má určitý užitek na úrovni lidského těla.

Každý vitamín je navíc obsažen pouze ve specifických potravinách nebo skupinách výrobků a každý má svou vlastní úroveň doporučeného denního příjmu.

Vitaminy rozpustné v tucích

Vitamin A: Také nazývaný retinol a je jedním z pigmentů nezbytných pro vidění. Jeho úlohou je podílet se na syntéze vizuální purpury prutů, prvků, které tvoří sítnici a které jsou zodpovědné za vidění za soumraku. Má také důležitou úlohu pro růst, zejména reguluje správný vývoj epiteliální tkáně, včetně kůže, je důležitý pro tvorbu zubů a pro ochranu proti infekcím.

Tento vitamin je obsažen v tuku jater ryb, kde byl poprvé získán, z jiných produktů by měl být zdůrazněn: t

 • živočišné produkty: játra, vejce, plnotučné mléko, máslo
 • zelenina: dýně, pepř, mrkev, špenát, zelená ředkev, rajčata (zejména zralé)
 • ovoce: meruňky, loquat a lotos

Některé z těchto produktů, zejména žlutooranžová, neobsahují vitamin A, ale obsahují beta-karoten, silný antioxidant, který pak produkuje vitamin A.

Vitamin D: dihydroxycholekalciferol je jediný vitamin, který lze syntetizovat v těle pomocí fotochemické reakce za působení slunečního světla. Vyrábí se na úrovni ledvin a je přeměněn na aktivní formu na úrovni kůže. Hraje důležitou roli v absorpci vápníku ve střevech a v regulaci rovnováhy mezi usazováním a uvolňováním vápníku v kostech, a je proto důležitý pro děti.

Tento vitamin je přítomen v živočišných produktech, jako jsou vejce, mastné ryby, olej, játra, ryby, maso (zejména játra). V rostlinách přítomných v extrémně nízkých koncentracích.

Vitamin E: tokoferol je organický antioxidant. Díky své chemické struktuře obsahující aromatické kruhy reaguje a ničí volné radikály a reaktivní druhy kyslíku, které způsobují poškození buněčných membrán.

 • produkty rostlinného původu: pšeničné klíčky, rostlinné oleje (olivový olej), vlašské ořechy, mandle, avokádo
 • živočišné produkty: máslo, olej z tresčích jater

Vitamin K: jeho úloha je vyjádřena na úrovni procesů srážení krve. Obsahuje aromatické kruhy, které mají redoxní reakci, podílí se na tvorbě aktivního protrombinu, který je nezbytný pro srážení krve a tvorbu krevních sraženin. Malé množství vitamínu K je produkováno bakteriemi střevní flóry (vitamín K2).

Klasický vitamín K obsažený v potravinách (vitamin K1) najdete v:

 • rostlinné produkty: zelená listová zelenina, špenát, brokolice, hlávkový salát a zelí, v menším množství v luštěninách, jako je hrášek nebo zelenina, jako je mrkev,
 • živočišné produkty: droby

Vitamíny rozpustné ve vodě

Vitamin B1: thiamin se v těle používá jako kofaktor enzymů v reakcích, které slouží k tvorbě cukrů obsažených v nukleotidech podílejících se na metabolismu cukrů a bílkovin a reakcích souvisejících se syntézou lipidů. Citlivý na působení hydrogenuhličitanu sodného a teploty, proto se nedoporučuje připravovat příliš mnoho výrobků, které by ho obsahovaly.

 • Produkty rostlinného původu: pšeničné klíčky, sušené luštěniny, jako je sója nebo čočka
 • živočišné produkty: vejce, kuře, vepřové maso, játra a ryby

Vitamin B2: Riboflavin je důležitou složkou pro tvorbu dvou koenzymů (FMN a FAD), které se podílejí na mnoha enzymatických reakcích, které jsou životně důležité pro tělo, jako je buněčné dýchání.

Vitamin B2 obsahuje téměř všechny živočišné produkty, jako je mléko, sýr, pivovarské kvasnice a játra, z produktů rostlinného původu by měly být rozlišovány houby, ořechy, ovesné vločky a kukuřice.

Vitamin B6: pyridoxin se používá v těle pro metabolismus aminokyselin a navíc v aktivní formě se vitamin B6 podílí na reakcích syntézy hemoglobinu.

Tento vitamín je přítomen v produktech:

 • živočišného původu: vejce, ryby, mléko a maso, například v kuřecích játrech a kuřecích prsou
 • Zeleninový původ: banány, brambory, špenát, mouka, rýže a hrášek

Vitamíny B9: lépe známé jako kyselina listová - to je nezbytný vitamin během těhotenství pro správné vytvoření fetální nervové trubice. Ovlivňuje také syntézu nukleových kyselin, hemoglobinu, methioninu a kyseliny glutamové.

Vitamín B9 lze nalézt v produktech:

 • Zeleninový původ: zelená listová zelenina, řeřicha a špenát, dýně, luštěniny, jako je čočka, fazole a bílé fazole, a některé druhy ovoce, jako jsou melouny. Také přítomný v některých typech ořechů, takový jako vlašské ořechy a lískové ořechy
 • živočišného původu: kuřecí játra, sýr a vejce

Vitamin B12: Kobalamin se podílí na tvorbě purinů, tj. dusíkaté báze, ze kterých se tvoří nukleové kyseliny. Je proto nezbytné pro syntézu nukleotidů a růst buněk v těle.

Vitamin B12 se nachází výhradně ve zvířecích produktech, jako jsou vejce, sýry, mořské plody (chobotnice, makrela, tuňák) a maso, jako jsou játra skotu, kuře a králík.

Vitamin C: Také známý jako kyselina askorbová, je to velmi důležitý vitamin, protože zvyšuje odolnost vůči infekcím, posiluje imunitní systém a je také silným antioxidantem a je nezbytný k syntéze kolagenu a udržování integrity struktur, které obsahují kolagen, jako je chrupavka, pojivové tkáně, šlachy a kostní matrice. Je také důležitý pro správný metabolismus železa, neboť přispívá k jeho vstřebávání. Citlivý na teplo: vaření způsobuje ztrátu většiny vitamínu C.

Tento vitamin je přítomen v:

 • rostlinné produkty: hrozny, pomeranče, citrony, černý rybíz, grapefruity, jahody, kiwi a zelenina, jako jsou papriky, špenát, rajčata, rukola
 • živočišné produkty: nacházejí se primárně v drobech, jako je slezina skotu, plíce skotu a játra koní

Souhrnná tabulka vitaminů a produktů, ve kterých jsou obsaženy

Vitamíny

Produkty (množství na 100 g)

Vitamin B

 • Olej z rybích jater (18000 mcg).
 • Produkty živočišného původu: játra (játra 36600 µg, játra 16500 µg), vejce (žloutek 640 µg), plnotučné mléko (295 µg), máslo (930 µg)
 • Zelenina: dýně (599 mcg), paprika (494 mcg), mrkev (1148 mcg), špenát (485 mcg), zelená ředkev (542 mcg), zralá rajčata (610 mcg)
 • Ovoce: meruňky (360 mcg), medlar (170) a lotos (237 mcg)

Vitamin D

 • Produkty živočišného původu: vejce (1,75 µg), mastné ryby (25 µg) a olej z rybích jater (210 µg), maso (zejména játra - 0,5 µg)
 • V zelenině přítomné v malých množstvích.

Vitamin E

 • Produkty rostlinného původu: pšeničný klíč (133 mg), rostlinné oleje, jako je olivový olej (18,5 mg), ořechy (3 mg), mandle (26 mg), avokádo (6,4 mg).
 • Produkty živočišného původu: máslo (2,4 mg), olej z tresčích jater (19,8 mg).

Vitamin K

 • Zelenina: zelená listová zelenina, jako je špenát (482,9 mcg), brokolice (101,6 mcg), hlávkový salát (173,6 mcg) a kedlubna (510,8 mcg).
 • V menších množstvích v luštěninách, například hrášku (25 µg) nebo v zelenině, jako je mrkev (13,2 µg).
 • Některé živočišné produkty: droby.

Vitamin

Produkty (množství na 100 g)

Vitamin B1

 • Produkty rostlinného původu: pšeničné klíčky (2,44 mg), sušené luštěniny, jako je sója (0,99 mg) a čočka (0,12 mg).
 • živočišné produkty: vejce (0,09 mg), kuře (0,08 mg), vepřové maso (1,35 mg), játra (0,4 mg) a ryby (0,08 mg).

Vitamin B2

 • Produkty živočišného původu: mléko (1,8 mg), sýr (0,18 mg), pivovarské kvasnice (1,65 mg), játra (3,3 mg).
 • Produkty rostlinného původu: houby (0,31 mg), vlašské ořechy (0,17 mg), ovesné vločky (0,17 mg), kukuřice (0,18 mg).

Vitamin B6

 • Živočišné produkty, jako jsou vejce (0,17 mg), ryby (0,615 mg), mléko (0,036 mg) a maso, například v kuřecích játrech (0,853 mg) a kuřecích prsou (0,6 mg).
 • Produkty rostlinného původu: banány (0,367 mg), brambory (0,311 mg), špenát (0,242 mg), celá rýžová mouka (0,736 mg) a hrášek (0,169 mg).

Vitamin B9

 • Zeleninové produkty: zelená listová zelenina, jako je řeřicha (214 mcg) a špenát (190 mcg), dýně (160 mcg), luštěniny, jako je čočka (70 mcg), fazole (60-100 mcg) a v některých druhy ovoce, jako je meloun (100 ug). To je také nalezené v některých typech ořechů, takový jako ořechy (155 μg) a lískové ořechy (110 μg).
 • Produkty živočišného původu: kuřecí játra (670 mcg), sýr (140-150 mcg) a vejce (60-80 mcg).

Vitamin B12

Výhradně ve živočišných produktech, jako jsou vejce (1,95 µg), sýr (1,46 µg), mořské plody (chobotnice (20 µg), makrela (19 µg) a tuňák (10,88 µg)) a ​​maso, jako játra skotu (59,85 ug), kuře (12,95 ug) a králíka (7,16 ug).

Vitamin C

 • Produkty rostlinného původu: hrozny (zejména hroznová šťáva, 340 mg), pomeranče (50 mg), citrony (50 mg), černý rybíz (200 mg), grapefruit (40 mg), jahody (54 mg), kiwi (85 mg) a zelenina, jako je pepř (166 mg), špenát (54 mg), rajčata (25 mg), rukola (110 mg).
 • Produkty živočišného původu: vyskytují se převážně v vedlejších produktech, jako je slezina skotu (46 mg), plíce skotu (40 mg) a játra koní (30 mg).

Doporučené hladiny vitamínového příjmu

Jak jsme viděli, vitamíny jsou přítomny v mnoha produktech naší denní stravy, ale ve skutečnosti je denní potřeba těchto živin omezena.

Zejména jsou stanoveny následující normy pro příjem vitamínů:

 • Vitamin A: 700 mcg pro jednoho muže a 600 mcg pro ženu. Během těhotenství se potřeba zvyšuje na 700 mcg pro ženy a až 1000 mcg v období laktace. U dětí a dospívajících se rozsah potřeb pohybuje od 450 do 600 mikrogramů.
 • Vitamin D: referenční úroveň pro dospělé se pohybuje od 15 do 20 mikrogramů, zatímco u dětí a dospívajících je potřeba 5 mikrogramů.
 • Vitamin E: 4 až 12 mikrogramů. Pro dospělé je potřeba 13 mcg pro muže a 12 mg pro ženy. Během těhotenství je hodnota udržována na 12 mcg a během laktace se zvyšuje na 15 mcg.
 • Vitamin K: Potřeba tohoto vitamínu pro dospělé, muže i ženy, se pohybuje od 140 do 170 mikrogramů a pro děti a mladistvé se hodnoty pohybují od 60 do 140 mikrogramů. Během těhotenství a laktace je potřeba 140 mcg.
 • Vitamin B1: 1,2 mg pro muže a 1,1 mg pro ženy. Tato hodnota se zvyšuje během těhotenství a laktace na 1,4 mg. Potřeba dětí a dospívajících v rozmezí od 0,5 do 1,2 mg.
 • Vitamin B2: 1,6 mg pro muže a 1,3 pro ženy. Hodnota se během těhotenství zvyšuje na 1,7 mg a během laktace až na 1,8 mg. Potřeba dětí a dospívajících je v rozmezí od 0,6 do 1,6 mg.
 • Vitamin B6: 1,3-1,7 mg pro muže a 1,3-1,5 mg pro ženy. Během těhotenství se tyto hodnoty v období laktace zvyšují na 1,9 mg a až na 2 mg. U dětí a dospívajících se hodnoty pohybují mezi 0,5 a 1,3 mg.
 • Vitamin B9: Referenční hodnota je 400 mcg na den pro dospělé, která se zvyšuje na 600 mcg u žen během těhotenství a na 500 mcg u žen během kojení. U dětí a dospívajících je potřeba v rozmezí 150 až 400 mikrogramů.
 • Vitamin B12: Dodává se 2,4 mikrogramů denně a hodnota je stejná pro muže i ženy. Během těhotenství tato hodnota vzrostla na 2,6 mcg a pro laktující až na 2,8 mcg. Co se týče dětí a dospívajících, je potřeba v rozmezí 0,9 až 2,4 μg.
 • Vitamin C: 105 mg pro muže a 85 mg pro ženy. Během těhotenství se potřeba zvyšuje na 100 mg a v období laktace na 135 mg. Potřeba dětí a dospívajících je v rozmezí 40 až 105 mg.

Projevy nedostatku nebo nadbytku vitamínů

Nyní se podívejme, jaké příznaky se projevují nedostatkem každého z vitaminů:

 • Vitamin A: Nedostatek vitaminu A může vést ke sníženému vidění, včetně noční slepoty, degeneraci epiteliálních buněk s destrukcí epitelu a u dětí k náhlému zastavení kosterního vývoje.
 • Vitamin D: Nedostatek vitaminu D způsobuje křivici, tj. nedostatek vývoje kostí u dětí, které proto zůstávají krátké a jsou charakterizovány křehkými kostmi se sklony ke zlomeninám. Kromě toho, může být osteomalacie u dospělých, zničení zubní skloviny.
 • Vitamin E: jeho nedostatek je vzácný a není dobře pochopen. Je třeba poznamenat, že nedostatek vitaminu Y vede ke zhoršení absorpce lipidů.
 • Vitamin K: deficience může způsobit subkutánní, intestinální nebo gingivální krvácení, a obecně snížení schopnosti srážení krve. Jeho nedostatek je však poměrně vzácný.
 • Vitamin B1: Nedostatek taminu způsobuje onemocnění známé jako beriberi a může také vést k poruchám nervové soustavy, trávicího systému a funkce srdce.
 • Vitamin B2: Nedostatek riboflavinu může způsobit poškození zubů a úst, jako je stomatitida a praskliny v rtech, oční problémy, jako je zánět spojivek a změny rohovky.
 • Vitamin B6: Nedostatek vitaminu B6, i když vzácný, může způsobit podrážděnost a záchvaty, zvláště u dětí, a seboroickou dermatitidu.
 • Vitamin B9: nedostatek kyseliny listové během těhotenství vede k defektům ve vývoji nervové trubice u plodu a u dospělých může vést k anémii.
 • Vitamin B12: Nejznámějším projevem nedostatku vitaminu B12 je anémie. Tato patologie však přímo nesouvisí s nedostatkem vitaminu, ale spíše kvůli nemožnosti jeho použití v těle. Je to proto, že pro absorpci vitaminu B12 není nutný žádný vnitřní faktor.
 • Vitamin C: Nedostatek vitaminu C způsobuje onemocnění, jako je kurděje, zvyšuje pravděpodobnost nakažení infekcí a také způsobuje křehkost kapilár.

Pokud však užíváte nadměrné množství vitamínů, mohou být toxické:

 • Vitamin A: nadbytek vitaminu A může vést k problémům v ústní dutině, jako je zánět dásní a stomatitida, problémy s játry a křehké nehty a vlasy.
 • Vitamin D: nadměrný příjem vitamínu D může vést k hyperkalcémii, tj. vysoké hladiny vápníku v krvi.
 • Vitamin K: přesné účinky nejsou popsány, nicméně v některých případech, např. Při léčbě antikoagulancii, byste měli přestat konzumovat potraviny, které obsahují vitamin K, protože to může nepříznivě ovlivnit účinek antikoagulancií.

Ačkoli toto prohlášení neobdrželo vědecké zdůvodnění, zdá se, že vysoké dávky vitaminu C vedou ke zvýšenému riziku vzniku ledvinových kamenů a ke zvýšení destrukce vitamínu B12. Navíc se zdá, že vysoké koncentrace vitaminu C mohou narušit aktivitu antikoagulancií.

Tabulka základních vitaminů a jejich účinky na lidské tělo

Vitamíny jsou esenciálními mikroorganismy pro organismus, produkující různá zlepšení jeho vitální aktivity a působící v lidském těle. Vitamíny jsou v první řadě rozděleny do dvou hlavních skupin: první jsou ve vodě rozpustné vitamíny (skupiny B a C) a druhá skupina (A, D, E a K) jsou vitaminy rozpustné v tucích.

Na rozdíl od vitamínů rozpustných ve vodě, které vyžadují pravidelnou výměnu v těle, se v tukových tkáních člověka a jater hromadí vitaminy rozpustné v tucích, které se vylučují mnohem pomaleji než vitamíny rozpustné ve vodě.

Tabulka základních vitamínů a jejich účinky na tělo

Je známo, že vlasy dostávají podíl na své výživě z kůže, takže vyvážená strava pomůže obnovit rovnováhu látek v těle. Zdroje jsou míněny.

Co je prospěšné pro vitamin C? Pro plné fungování a udržení zdraví - tělo potřebuje vitamín C (také známý jako kyselina askorbová). Vitamin

Příběh objevení vitamínů B V roce 1912 objevil Casimir Funk, vědec z Polska, vitamín B, který zabraňuje mnoha chorobám. Postupem času vědci založili.

Pokud se ponoříte do lidské fyziologie, uvidíme, že elastické keratiny jsou součástí nehtů. Proto vitamíny pro ně, oni potřebují stejné: skupiny vitamínů.

Vitamin A - silný antioxidant Vitamin A se nazývá vitamín krásy, chovatel mládeže - je to nejsilnější antioxidant, který podporuje hojení a uzdravení.

 • Vitamin A pro vlasy Komentáře jsou zakázány

Je známo, že vlasy dostávají podíl na své výživě z kůže, takže vyvážená strava pomůže obnovit rovnováhu látek v těle. Zdroje jsou míněny.

5 tipů pro rodiče - jak si vybrat multivitamin pro děti? 1) Multivitaminy s velkým množstvím živin pocházejících z různých zdrojů - obvykle dávají více.

Vitamíny, stejně jako léky a fyzioterapie, jsou velmi důležité pro děti s autismem. Bez pečlivě vybraných vitamínových a minerálních doplňků - účinnost.

Souhrn vitamínů rozpustných v tucích. V malých množstvích jsou vitamíny A, D, E a K jednoduše nezbytné pro udržení dobrého zdraví. Rozpustný tuk.

Souhrn vitamínů rozpustných ve vodě. B vitamíny a vitamíny C jsou vitaminy rozpustné ve vodě, které nejsou uloženy v těle a musí být doplňovány.

Vitamíny jsou organické potraviny, které se nacházejí v produktech živočišného a rostlinného původu. Vitamíny všech skupin - hrají velkou roli v udržování.

Nutriční potřeby mužů a žen jsou poněkud odlišné. Muži potřebují více vitamínů než ženy a naopak. Zkusme na to přijít.

Tabulka vitamínů

Tabulka 2: "Vlastnosti vitamínů rozpustných ve vodě"

Obsah v produktech

Denní potřeba člověka

Vitamin B1 (thiamin)

v metabolismu sacharidů a tuků. Látka je nezbytná pro normální proces růstu a vývoje a pomáhá udržovat správné fungování srdce, nervového a trávicího systému.

se zeleninou: pšeničný chléb celozrnná mouka, sója, fazole, hrášek, špenát. Méně obsahu thiaminu brambor, mrkev, zelí. Z živočišných produktů obsahujících thiaminjater, ledviny, mozku, vepřové, hovězí maso, je také obsažena v kvasinky. Mléko obsahuje asi 0,5 mg / kg. [5] Vitamin B1 Je syntetizován určitými typy bakterií, které tvoří mikroflóru tlustého střeva.

14 let a starší

19 let a starší

Vitamin B2 (riboflavin)

vzdělávání červených krvinek, protilátek, pro regulaci růstu a reprodukční funkce v těle. To je také nezbytné pro zdraví. kůže, nehty, růstu vlasy a obecně pro zdraví celého organismu, včetně funkce štítné žlázy.

rafinovaná rýže, těstoviny, bílý chléb, většina ovoce a zeleniny

1,9 (chlapci) 1,7 (dívky) mg / den

14 let a starší

14 let a starší

Vitamin PP (kyselina nikotinová, nikotinamid, vitamin B3)

Tok redox procesů v těle, podílí se na výrobě energie z tuků a cukru, zabraňuje vzniku kardiovaskulárních onemocnění, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, snižuje účinky lipoproteinů, což vede ke vzniku krevních sraženin, může snížit hladinu triglyceridů, které spouštějí výskyt hypertenze a diabetes. podporuje normální fungování nervového systému. usnadňuje tok migrény a zabraňuje jejímu výskytu, zajišťuje činnost gastrointestinálního traktu, snižuje zánět sliznic zapojených do tvorby žaludeční šťávy a podporuje proces výživy, aktivuje slinivku a játra. hraje důležitou roli při tvorbě červených krvinek a syntéze hemoglobinu

Denní příjem vitamínu PP pro dospělého je 14–18 mg, pro děti do 1 roku věku 5–7 mg. Těhotné a kojící potřebují konzumovat 19-21 mg vitamínu PP

Tabulka na Vitamíny s podrobným popisem a akcí - soubor n1.doc

n1.doc

D3 - Máslo, vaječný žloutek, játra, rybí olej, t

D2 - rostlinné oleje, kvasinky, UV ozařování povrchu kůže

Reprodukční ztráta

Abnormální ukládání tuku na svalech

Degenerativní změny srdce a jiných svalů

praskliny a kůry v rozích úst (úhlová stomatitida)

zánět ústní sliznice a jazyka

seboroická dermatitida nosu, labiální záhyby

kožní léze, dermatitida, vypadávání vlasů

změny rohovky, zvýšená citlivost na světlo, zánět spojivek, blefaritida

závratě, nespavost, mentální retardace

ztráta chuti k jídlu, ztráta hmotnosti

bolest hlavy, pocit pálení kůže

bolest v očích, rozmazaný soumrak

bolestivost v rozích úst a dolního rtu

Účast na metabolismu je nezbytná pro normální fungování centrálního nervového systému, podílí se na syntéze neurotransmiterů. poskytuje v procesu dekarboxylace, transaminace, deaminace aminokyselin, podílí se na syntéze proteinů, enzymů, hemoglobinu, prostaglandinů, zlepšuje používání nenasycených mastných kyselin, snižuje cholesterol a lipidy v krvi, zlepšuje kontraktilitu myokardu, stimuluje hematózu

zabraňuje pronikání tuků do jater, zvyšuje spotřebu kyslíku buňkami během akutní a chronické hypoxie. podílí se na transmethylačních procesech, přenos vodíku, aktivuje syntézu methioninu, má také anabolický účinek.

Zvýšením fagocytové aktivity leukocytů a aktivací aktivity retikuloendoteliálního systému zvyšuje kyanookobalamin imunitu.

podílí se na syntéze purinových a pyrimidinových bází, NK, aktivně ovlivňuje akumulaci sloučenin obsahujících sulfhydrylové skupiny v erytrocytech.

prevence deprese, senilní demence a zmatku myšlení, je schopna napravit pokles obsahu spermií v semenné tekutině.

leukopenie různé etiologie

nemoc z moře a ze vzduchu

akutní a chronickou hepatitidou

křeče, deprese, podrážděnost, letargie, zvýšená úzkost, nespavost

dermatitida na obličeji, nad obočí, kolem očí, někdy na krku a pokožce hlavy, suchá dermatitida v nasolabiálním záhybu, seborrhea, glositida, vertikální trhlina rtů, stomatitida, ztráta chuti k jídlu, nevolnost a zvracení

konjunktivitida, polyneuritida horních a dolních končetin

Špatná stravitelnost potravy, zácpa, zvětšení jater

Chronická únava, podrážděnost, deprese, závratě, tinnitus, ospalost, bolesti hlavy, dušnost, poruchy zraku, halucinace, ztráta paměti.

Perniciální anémie, neurologické poruchy, imunodeficience, gastroduodenitida, peptický vřed a duodenální vřed.

I malé snížení obsahu kyanokobalaminu v krvi ve srovnání s normou může způsobit značné poškození mozku a nervového systému.

Tabulka vitamínů a minerálních látek v potravinách

Tabulka vitamínů ve výrobcích pomůže orientovat se ve stravě. Upravením plánu výživy pro osobní potřeby můžete vyřešit mnoho zdravotních problémů, jako je vypadávání vlasů, astenie, nervové vyčerpání, únava, anémie z nedostatku železa a mnoho dalších poruch v těle spojených s hypovitaminózou a nedostatkem některých stopových prvků.

! Pozor: dávky jsou uvedeny v různých jednotkách měření - gramech (g), miligramech (mg) a mikrogramech (μg). Pamatujte, že předávkování a hypervitaminóza nemůže být o nic méně nebezpečná než nedostatek určitého minerálu a vitamínu! Pamatujte také, že mnoho výrobků (zejména mlékáren a pekáren) je navíc obohaceno vitamíny a minerály - pečlivě si přečtěte obal.

Vitamíny rozpustné v tucích v tabulce jsou jako takové označeny odděleně, protože vzhledem k povaze metabolismu je riziko jejich hypervitaminózy vyšší než u těch, které jsou rozpustné ve vodě.

Pro větší pohodlí je stůl rozdělen na vitaminy a mikroelementy. Pro rychlé vyhledání požadovaného mikroelementu nebo vitaminu v tabulce použijte kombinaci Ctrl + F.

FITNESSALEX.RU

Pod vitamíny a minerálními látkami se rozumí esenciální živiny, takže tělo nemůže nezávisle syntetizovat. Tyto látky lze získat pouze z potravinářských přídatných látek (potravinových doplňků). Dalším termínem, který se běžně používá k popisu těchto prvků, jsou „mikroživiny“.

Každý z nás potřebuje dostatečné množství všech vitamínů a minerálních látek k udržení dobrého zdraví každý den. Z těchto tabulek se dozvíte o hodnotě každého stopového prvku, požadované míře spotřeby, známkách nedostatku jakékoli látky v těle, a také z toho, jaké potraviny můžete získat.

To bude obzvláště důležité pro všechny kulturisty, protože pokud tělo nedostane dostatek vitamínů nebo minerálů, může být zapomenut svalový růst.