Image

Přehled léků ke snížení cholesterolu v krvi: statiny a další léky

Zvýšená koncentrace cholesterolu zvyšuje riziko onemocnění srdce a cév. Tablety cholesterolu pomáhají účinně snižovat nebezpečnou hladinu látky, zabraňují vzniku komplikací a zlepšují kvalitu života pacientů, kteří měli srdeční infarkt, mrtvici, ischemickou chorobu srdeční.

Statiny pro cholesterol: při předepisování nežádoucí účinky

Inhibitory HMG-CoA reduktázy, jinými slovy, statiny jsou hlavní skupinou léků předepsaných pro vysoký cholesterol, které nemají žádné analogy. Pokud množství škodlivého LDL významně převyšuje normu a nutriční úprava nepomáhá k nápravě situace, pacientovi je předepsána dlouhodobá léčba statiny.

Principem jejich působení je potlačení působení enzymu zodpovědného za produkci cholesterolu v játrech a zpomalení progrese aterosklerózy. Pravidelný příjem tablet pomáhá prodloužit život, osoby trpící chronickou aterosklerózou, oběhovými poruchami nebo trpící chronickým kardiovaskulárním onemocněním.

Kdy a kdo potřebuje vzít statiny

Statiny z cholesterolu jsou předávány osobám s vysokým rizikem rozvoje srdečního infarktu a mrtvice, kdy je vysoký cholesterol stabilní, neklesá a je 300-330 mg / dL nebo 8-11 mmol / l, a také v případech, kdy je splněna alespoň jedna podmínka:

 • srdeční infarkt, mrtvice nebo ischemický záchvat;
 • chirurgie bypassu koronárních tepen;
 • aterosklerotické léze koronárních tepen;
 • zvýšené hladiny c-reaktivního proteinu a ukládání vápníku v tepnách.

Léčba cholesterolovými pilulkami není předepsána prakticky zdravým lidem s mírným zvýšením hladin LDL, protože negativní účinky na tělo budou silnější než přínosy. Rovněž se nedoporučuje zahájit léčbu statiny v následujících případech: t

 • nevýznamné a nestabilní zvýšení cholesterolu;
 • nedostatek aterosklerózy;
 • nebyly žádné infarkty ani mrtvice;
 • žádné vápníkové usazeniny v tepnách nebo je zanedbatelné;
 • C-reaktivní protein je menší než 1 mg / dl.

Je třeba mít na paměti, že léčba statiny může trvat celý život. Při zrušení hladiny cholesterolu se vrátí na předchozí úroveň.

Užívání statinů by mělo být prováděno pouze na doporučení lékaře s ohledem na mnoho kontraindikací a vedlejších účinků. Při předepisování tablet se berou v úvahu následující faktory:

 • věk a pohlaví pacienta;
 • přenášené nebo existující choroby kardiovaskulárního a hematopoetického systému, včetně diabetes mellitus.

Starší pacienti by měli užívat statiny s maximální opatrností, pokud užívají jiné léky k léčbě hypertenze, dny nebo diabetu. U této kategorie pacientů jsou kontrolní krevní testy a jaterní testy prováděny dvakrát častěji.

Vedlejší účinky statinů

Statiny, jejichž hodnocení je ve většině případů pozitivní, mají komplexní účinek. Kromě prevence aterosklerózy, jsou předepsány po infarktu a mrtvici.

Dlouhodobé užívání statinů pomáhá:

 • zpomalit progresi aterosklerózy;
 • snížit pravděpodobnost infarktu myokardu, mrtvice a koronárních srdečních chorob (CHD);
 • normalizovat hladinu LDL a zvýšit HDL;
 • obnovit vlastnosti cév a zmírnit zánět v nich;
 • zlepšit kvalitu života pacienta po infarktu a mrtvici.

Je však důležité pochopit, že tato skupina léků působí na biochemické úrovni, což inhibuje práci nejdůležitějšího enzymu zodpovědného za syntézu cholesterolu. Hlavním nebezpečím statinů je možné zničení jaterních buněk.

Sledování negativního dopadu drog není obtížné. Všichni pacienti užívající statiny jsou pod stálým lékařským dohledem a pravidelně (každých 1-2 měsíce) provádějí testy jaterních funkcí a analýzu bilirubinu. Při špatném výkonu se léčba zruší a statiny se nahradí tabletami s jemnějším působením.

Léky snižující hladinu cholesterolu mají mnohočetné kontraindikace a vedlejší účinky. Kromě negativního vlivu na játra mohou způsobit poruchy v práci jiných systémů a orgánů:

 • Svalové vazivové aparáty. U pacientů se vyvíjejí těžké a dlouhodobé bolesti svalů a kloubů. Nepohodlí způsobené zánětem a atrofií svalové tkáně. Možná vývoj myopatie a rabdomyolýzy (nejzávažnější komplikace myopatie, smrt bohaté svalové oblasti, je vzácný: 1 případ na 40 tisíc).
 • Gastrointestinální trakt. Prášky snižující hladinu cholesterolu mají negativní vliv na trávicí proces. To však nepředstavuje žádné nebezpečí pro zdraví a život pacienta. Dyspeptické symptomy signalizují individuální nesnášenlivost složek přípravku. V tomto případě se zruší nebo sníží dávkování.
 • Nervový systém Zhoršená paměť a myšlení, ztráta vzpomínek na poslední dobu. Amnézie může trvat několik minut nebo hodin. Nežádoucí účinky jsou velmi podobné Alzheimerovu syndromu. Může také docházet k paralýze obličejového nervu, poruchám svalů a změně chuti.

Je třeba mít na paměti, že ne všechny negativní reakce se mohou vyskytnout u konkrétního pacienta. Jak ukazuje praxe, četnost nežádoucích účinků léčby nepřesahuje 3% (75 z 2500 subjektů).

Diabetes a statiny

Další významnou nevýhodou jsou statiny - zvyšují hladinu cukru v krvi o 1-2 mmol / l. To zvyšuje riziko diabetu typu 2 o 10%. U pacientů, kteří již trpí diabetem, zhoršuje užívání statinů kontrolu a zvyšuje riziko jeho rychlé progrese.

Mělo by však být chápáno, že výhody užívání statinů mohou být mnohem větší než nepříznivé účinky, které mají na organismus. Léky účinně snižují riziko infarktu a mrtvice, prodlužují délku života, což je mnohem důležitější než mírné zvýšení hladiny cukru v krvi.

U diabetu je velmi důležité, aby léčba byla komplexní. Užívání tablet by mělo být kombinováno s nízkouhlíkovou dietou, zvýšenou fyzickou aktivitou a dávkováním inzulínu.

Klasifikace statinů

Skupina statinů obsahuje velké množství léčiv. V medicíně jsou rozděleny podle dvou parametrů: podle generací (období uvolnění na farmaceutický trh) a původu.

 • I generace: Simvastatin, Pravastatin, Lovastatin. Hladina lipoproteinů s vysokou hustotou se zvyšuje ve velmi malých množstvích. Příznivý vliv na stav cév, zlepšení složení krve, má antioxidační vlastnosti. Mají nejslabší účinek všech léků. Tablety jsou předávány pacientům s primární hypercholesterolemií, u nichž je vysoké riziko vzniku koronární aterosklerózy.
 • Generace II: Fluvastatin. Účinně snižuje produkci cholesterolu v buňkách zapojených do jeho syntézy, zvyšuje příjem a produkci LDL. Ze všech léků, které snižují hladinu cholesterolu, má nejjemnější účinek na tělo. Předepisuje se při poruchách metabolismu lipidů při prevenci komplikací: koronární aterosklerózy, ischemické choroby srdeční, srdečního infarktu a mrtvice po chirurgických zákrocích.
 • Generace III: Atorvastatin. Účinné pilulky, které jsou předepisovány pacientům s komplexními formami hypercholesterolemie, se smíšeným typem onemocnění, dědičnou predispozicí. Jsou zobrazeny osobám trpícím kardiovaskulárním onemocněním se zvýšeným rizikem vzniku ischemické choroby srdeční.
 • IV generace: Rosuvastatin, Pitavastatin. Nejlepší moderní léky s nejúčinnějším účinkem a minimem vedlejších účinků. Snižte LDL a zvýšte HDL, vyčistěte krevní cévy, zabraňte poklesu na cévních stěnách cholesterolových plaků. Používá se k léčbě a prevenci aterosklerózy a jejích následků. Na rozdíl od předchozích generací léků Rosuvastatin nejenže bojuje se škodlivými lipoproteiny, ale také zmírňuje cévní záněty, které jsou podle vědců také příčinou aterosklerózy. Pitavastatin je ideální lék pro diabetiky. Toto je jediný lék ze skupiny statinů, který neovlivňuje metabolismus glukózy, a proto nezvyšuje jeho hladinu.

Pokud jsou chronická onemocnění jater, doporučuje se používat pouze moderní léky v co nejmenších dávkách. Poslední generace statinů chrání jaterní buňky a způsobuje menší poškození těla. Je však přísně zakázáno kombinovat se s alkoholem a jakýmikoliv antibiotiky.

Podle původu jsou všechny statiny rozděleny na:

 • Přírodní: Lovastatin. Léky, jejichž hlavní účinnou složkou je kultura izolovaná z penicilinových hub.
 • Semisyntetika: Simvastatin, Pravastatin. Jsou to částečně modifikované deriváty kyseliny mevalonové.
 • Syntetika: Fluvastatin, Rosuvastatin, Atorvastatin, Pitavastatin. Tablety snižující hladinu cholesterolu s kvalitativně novými vlastnostmi.

Není třeba si myslet, že přírodní cholesterol pilulky jsou bezpečnější, protože jejich složení. Tento názor je špatný. Mají také více vedlejších účinků, stejně jako jejich syntetické protějšky. Kromě toho odborníci říkají, že absolutně bezpečné, ne způsobující negativní reakce, drogy neexistují.

Generace statinů, průměrná cena v lékárnách

Jaké léky patří ke statinům a jak účinné jsou pro snížení cholesterolu lze nalézt v tabulce.

Nejlepší recenze léků proti cholesterolu

Statiny: jak jednat, indikace a kontraindikace, přehled léků, co nahradit

Po mnoho let, neúspěšně zápasí s cholesterolem?

Vedoucí ústavu: „Budete překvapeni, jak snadné je snižovat hladinu cholesterolu tím, že ho budete užívat každý den.

Cholesterol nebo cholesterol je látka, která plní důležité funkce v lidském těle. Patří mezi ně:

 • Účast jako stavební materiál v životě prakticky všech buněk v těle, protože molekuly cholesterolu jsou zahrnuty v buněčné membráně a dávají jí sílu, pružnost a "tekutost",
 • Účast na procesu trávení a tvorbě žlučových kyselin nezbytných pro rozklad a vstřebávání tuků v gastrointestinálním traktu,
 • Účast na tvorbě hormonů v těle - steroidní hormony nadledvinek a pohlavních hormonů.

Na snížení cholesterolu naši čtenáři úspěšně používají Aterol. Vzhledem k popularitě tohoto nástroje jsme se rozhodli nabídnout vám vaši pozornost.
Více zde...

Obsah cholesterolu v těle se skládá ze dvou složek - jeho syntézy (tvorby) v jaterních buňkách (80%) a externě dodávaných potravin (20%). Vaječný žloutek, mléčné výrobky, maso, játra a ledviny drůbeže a zvířat jsou bohaté na cholesterol.

Přebytek cholesterolu v krvi vede k tomu, že jeho další molekuly mohou být uloženy na stěnách cév (hlavně tepen). Jsou vytvořeny aterosklerotické plaky, které brání proudění krve tepnami a někdy spolu s krevními sraženinami, které jsou k nim připojeny, zcela blokují lumen cévy, což přispívá k rozvoji srdečního infarktu a mrtvice.

Míra celkového cholesterolu v krvi dospělého by neměla být vyšší než 5,0 mmol / l, u pacientů s koronárním onemocněním srdce ne více než 4,5 mmol / l, au pacientů s infarktem myokardu ne více než 4,0 mmol / l.

Co jsou statiny a jak fungují?

V případech, kdy má pacient zvýšené riziko infarktu myokardu způsobeného aterosklerózou a poruchami metabolismu cholesterolu, vykazuje dlouhodobé užívání léků snižujících lipidy.

Statiny jsou léky snižujícími lipidy (snižující lipidy), jejichž mechanismem účinku je inhibice enzymu, který podporuje tvorbu cholesterolu. Práce na principu "žádný enzym - žádný cholesterol." Navíc díky zprostředkovaným mechanismům přispívají ke zlepšení poškozené vnitřní vrstvy krevních cév ve stadiu, kdy je ateroskleróza stále nemožné diagnostikovat, ale ukládání cholesterolu na stěnách již začíná - v rané fázi aterosklerózy. Také příznivě ovlivňují reologické vlastnosti krve, snižují viskozitu, která je důležitým faktorem zabraňujícím tvorbě krevních sraženin a jejich navazování na plaky.

Nejúčinnějšími v současné době uznávanými statiny jsou nejnovější generace obsahující jako účinnou látku atorvastatin, cerivastatin, rosuvastatin a pitavastatin. Poslední generace léků nejen snižuje hladinu "špatného" cholesterolu, ale také zvyšuje obsah "dobrého" v krvi. To jsou dnes nejlepší statiny a jejich použití se vyvíjí již během prvního měsíce nepřetržitého podávání. Statiny jsou předepsány jednou denně v noci, je možné je kombinovat ve stejné tabletě s jinými kardiologickými léky.

Nezávislé užívání statinů bez konzultace s lékařem je nepřijatelné, protože je nutné stanovit hladinu cholesterolu v krvi před užitím léku. Navíc, pokud je hladina cholesterolu nižší než 6,5 mmol / l, měli byste se do šesti měsíců pokusit ji snížit dietou, zdravým životním stylem a pouze v případě, že tato opatření selžou, rozhodne lékař o jmenování statinů.

Z návodu k použití statinů lze zdůraznit hlavní body:

Indikace pro předepisování statinů

Hlavní indikací je hypercholesterolémie (vysoký cholesterol) s neúčinností neléčebných metod a familiární (dědičná) hypercholesterolemie s neúčinností diety.

Jmenování statinů je povinné pro osoby s hypercholesterolemií spojenou s následujícími chorobami, protože jejich použití v kombinaci s jinými léky předepsanými lékařem spolehlivě snižuje riziko náhlé smrti srdce:

 • Osoby starší 40 let s vysokým rizikem kardiovaskulárních onemocnění,
 • Ischemická choroba srdeční, angina pectoris,
 • Infarkt myokardu,
 • Operace bypassu koronárních tepen nebo umístění stentu pro ischémii myokardu,
 • Zdvih
 • Obezita
 • Diabetes mellitus
 • Případy náhlé srdeční smrti u blízkých příbuzných mladších 50 let.

Kontraindikace

Kontraindikace zahrnují abnormální jaterní funkce (hepatitida, cirhóza) v aktivním stádiu, alergické reakce během předchozího užívání léků. Statiny by neměly užívat těhotné a kojící ženy nebo ženy v reprodukčním věku, které nepoužívají spolehlivé metody antikoncepce. Statiny neovlivňují jiné typy metabolismu (bílkoviny, sacharidy, metabolismus purinu), takže mohou být použity u pacientů s diabetes mellitus, dnou a dalšími průvodními onemocněními.

Vedlejší účinky

Méně než 1% pacientů užívajících statiny po dlouhou dobu a průběžně se vyvíjí malátnost, poruchy spánku, svalová slabost, ztráta sluchu, ztráta chuti, rychlý srdeční tep, prudký pokles a zvýšení krevního tlaku, snížení hladin krevních destiček, krvácení z nosu, pálení žáhy, bolest břicha, nevolnost, nestabilní stolice, časté močení, snížená účinnost, bolest svalů a kloubů, rabdomyolýza (destrukce svalové tkáně), zvýšené pocení, alergické reakce.

Více než 1% pacientů pociťuje závratě, nevolnost, bolest srdce, suchý kašel, kongesci nosu, periferní edém, zvýšenou citlivost kůže na sluneční světlo, kožní reakce jako svědění, zarudnutí, ekzém.

Lze statiny kombinovat s jinými léky?

Podle doporučení WHO a American Heart Association jsou statiny povinným lékem při léčbě koronárních srdečních onemocnění s vysokým rizikem vzniku komplikací a infarktu myokardu. Samotné předepisování léků snižujících hladinu cholesterolu není dostačující, proto jsou základní léčiva obsažena v léčebných standardech - beta-blokátory (bisoprolol, atenolol, metoprolol atd.), Protidestičková léčiva (aspirin, aspirin, kardio, aspikor, trombotická Ass, atd.), Inhibitory ACE ( enalapril, perindopril, quadripril atd.) a statiny. Bylo provedeno mnoho studií, které dokazují, že užívání těchto léčiv v komplexu je bezpečné. Navíc při kombinaci např. Pravastatinu a aspirinu v jedné tabletě je riziko infarktu myokardu (7,6%) významně sníženo ve srovnání s užíváním léků samostatně (téměř 9% a 11% při užívání pravastatinu a aspirinu).

Pokud by tedy předcházející statiny byly předepsány na noc, to znamená v době, kdy se užívají jiné drogy, nyní světová lékařská komunita dospěla k závěru, že užívání kombinovaných léků v jedné pilulce je vhodnější. Z těchto kombinací jsou testovány léky zvané polypil, ale jejich hmotnostní použití je stále omezené. Již úspěšně užívané léky s kombinací atorvastatinu a amlodipinu - kadetu, duplexeru.

S vysokou hladinou cholesterolu (více než 7,4 mmol / l) je možné společné užívání statinů s léky na jeho snížení z jiné skupiny - fibrátů. Tato schůzka by měla být prováděna pouze lékařem, který pečlivě vyhodnocuje rizika vedlejších účinků.

Nemůžete kombinovat užívání statinů s grapefruitovou šťávou, protože obsahuje látky, které zpomalují metabolismus statinů v těle a zvyšují jejich koncentraci v krvi, která je plná vývoje nežádoucích toxických reakcí.

Také byste neměli užívat takové léky s alkoholem, antibiotiky, zejména klarithromycinem a erythromycinem, protože to může mít toxický účinek na játra. Antibiotika jiných skupin v kombinaci s léky ke snížení cholesterolu jsou bezpečná. Pro posouzení funkce jater je nutné provádět biochemické vyšetření krve každé tři měsíce a stanovit hladinu jaterních enzymů (AlAT, AST).

Škoda a prospěch Výhody a nevýhody

Každý pacient při užívání léků předepsaných lékařem si myslí o správnosti receptů. Užívání statinů není výjimkou, a to zejména proto, že můžete často slyšet o nebezpečích těchto léků. Tento názor může být rozptýlen, stejně jako v posledních letech byly vyvinuty novější léky, které jsou výhodnější než škodlivé.

Výhody užívání statinů

 1. Snížení úmrtnosti na kardiální příčiny o 40% během prvních pěti let;
 2. Snížení rizika mrtvice a srdečního infarktu o 30%;
 3. Účinnost - snižování hladiny cholesterolu při stálém používání 45 - 55% původní vysoké úrovně. Posoudit účinnost pacienta by měl každý měsíc podstoupit krevní test na cholesterol;
 4. Bezpečnost statinů nejnovější generace v terapeutických dávkách nemá významný toxický účinek na tělo pacienta a riziko nežádoucích účinků je extrémně nízké. Řada studií, které dlouhodobě sledují pacienty, kteří dlouhodobě užívají statiny, prokázalo, že jejich užívání může vyvolat rozvoj diabetu 2. typu, rakoviny jater, šedého zákalu a mentálního postižení. Bylo však vyvráceno a bylo prokázáno, že se tato onemocnění vyvíjejí v důsledku jiných faktorů. Pozorování v Dánsku u pacientů s existujícím diabetes mellitus typu 2 navíc od roku 1996 ukázala, že riziko vzniku komplikací diabetu, jako je diabetická polyneuropatie, retinopatie je sníženo o 34% a 40%;
 5. Velký počet analogů s jednou účinnou látkou v různých cenových kategoriích, což pomáhá při výběru léku, s přihlédnutím k finančním možnostem pacienta.

Nedostatek statinu

 • Vysoká cena některých originálních léků (Crestor, Rosucard, Lescolian Forte). Naštěstí je tato nevýhoda snadno eliminována nahrazením léku stejnou účinnou látkou levnějším protějškem.

Tyto výhody a nesrovnatelné přínosy by samozřejmě měl vzít v úvahu pacient, který má indikace k přijetí, pokud pochybuje, zda je bezpečné užívat statiny a pečlivě zvážit klady a zápory.

Přehled léků

Seznam léků nejčastěji předepisovaných pacientům je uveden v tabulce:

Název léčiva, obsah účinné látky (mg)

Přibližná cena, rub

I přes tak velké rozdíly v ceně statinů jsou levnější analogy v žádném případě horší než drahé léky. Proto, pokud pacient nemůže dostat původní lék, to je docela možné nahradit na lékařský předpis s podobným a cenově dostupnější.

Video: statiny v programu "Zdraví"

Je možné snížit hladinu cholesterolu bez tablet?

Při léčbě aterosklerózy jako projevu nadměrného "špatného" cholesterolu v těle by první lékař měl mít doporučení pro korekci životního stylu, protože pokud hladina cholesterolu není příliš vysoká (5,0 - 6,5 mmol / l) a riziko srdečních komplikací je poměrně nízké, můžete zkusit normalizovat prostřednictvím těchto činností:

 • Správná výživa, organizace způsobu stravování s výjimkou mastných, smažených potravin. Přednost se dává pokrmům v páře, vařené, dušené formě. Spotřeba vajec (žloutků), masa tukových odrůd, vedlejších produktů (játra a ledviny), mléčných výrobků je omezená. Je důležité, aby tyto produkty nebyly vyloučeny, ale aby byly používány s mírou v souladu se zásadami správné výživy, protože tělo potřebuje cholesterol jako stavební materiál mozku, jater, krevních buněk a dalších orgánů a tkání. Proto nestojí za to, abychom nespotřebovali výrobky s obsahem.
 • Přiměřený stav pohybové aktivity kardiovaskulárního systému (chůze, gymnastika, aktivita na čerstvém vzduchu atd.).
 • Odmítání špatných návyků, jak vědci prokázali, že zneužívání alkoholu a kouření zvyšují hladinu cholesterolu v krvi.

Některé potraviny obsahují tzv. Přírodní statiny. Mezi těmito produkty jsou nejvíce studovány česnek a kurkuma. Přípravky z rybího tuku obsahují omega 3 mastné kyseliny, které pomáhají normalizovat metabolismus cholesterolu v těle. Můžete si vzít rybí olej koupil v lékárně, a můžete vařit rybí pokrmy (pstruh, losos, losos, atd.) Několikrát týdně. Spotřeba v dostatečném množství rostlinné vlákniny, která se nachází v jablek, mrkve, obilovin (ovesné vločky, ječmen) a luštěnin, je vítána.

Při absenci účinku jiných než lékových metod lékař předepíše jeden z léků snižujících hladinu lipidů.

Na závěr bych rád poznamenal, že navzdory strachu pacientů a představě o nebezpečích statinů je jejich účel plně zdůvodněn v případě pokročilé aterosklerózy s onemocněním koronárních tepen, protože tyto léky skutečně prodlužují život. Pokud máte zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi bez počátečních příznaků poškození cév, pak byste měli jíst správně, aktivně se pohybovat, vést zdravý životní styl a pak v budoucnu nebudete muset přemýšlet o tom, zda potřebujete užívat statiny.

Video: Stojí za to vždy statiny?

Krok 2: Po zaplacení, zeptejte se své otázky ve formuláři níže ↓ Krok 3: Můžete navíc poděkovat specialistovi za další platbu za libovolnou částku

Tablety pro snížení hladiny cholesterolu v krvi a čištění cév

Mnoho lidí má zdravotní problémy spojené se stavem krevních cév. Proto musíte vědět, jaké jsou pilulky na cholesterol a jak se chovají.

Když lidé najdou vysoký cholesterol v krvi, mnoho lidí se diví: „Jsou cholesterolové pilulky účinné nebo ne?“ Užívání léků předepsaných lékařem pomáhá obnovit pružný stav žil, kapilár, tepen a zbavit se cholesterolových plaků. Spolu s léky, dieta a fyzická aktivita jsou důležité. Proto je důležité vědět, které léky snižující cholesterol existují? Jak by měli být vzati?

Špatný cholesterol

Důležitou látkou v lidské krvi je cholesterol, který se nachází téměř ve všech buněčných membránách. Z ní se vyrábí vitamín D a hormonální enzymy a vytváří imunitu. Cholesterol podporuje správné fungování mozku, jater, svalů a nervových vláken. Vysoký cholesterol však způsobuje nebezpečnou patologii krevních cév.

Na snížení cholesterolu naši čtenáři úspěšně používají Aterol. Vzhledem k popularitě tohoto nástroje jsme se rozhodli nabídnout vám vaši pozornost.
Více zde...

 • zabraňuje hromadění uhlovodíků;
 • podílet se na tvorbě cévních buněk;
 • pomáhá tvořit žluč a hormony produkované nadledvinami;
 • podílí se na metabolismu;
 • izoluje nervová vlákna;
 • pomáhá vstřebávat vitamín D.

Enzym je produkován jaterními buňkami a proteiny jsou transportovány plazmou. V důsledku toho se vytvoří řetězce, které se následně převedou na lipoproteinové částice různých kompozic.

Dopad na tělo závisí na struktuře této látky. Jestliže lipoprotein o nízké hustotě (LDL), pak se v cévách tvoří plaky, které mohou později způsobit aterosklerózu. S vysokou nepropustností (HDL) dochází ke správné výměně cholesterolu a žlučových kyselin, což vede ke snížení rizika aterosklerózy.

Pro stanovení hladiny této látky se provede biochemický krevní test. Normy ukazatelů se liší u mužů a žen, velikost je také ovlivněna věkem osoby. Silnější polovina má vyšší pravděpodobnost zvýšení cholesterolu.

Po padesáti letech dochází ke zvýšení koncentrace lipoproteinu o nízké hustotě. U žen je tento jev pociťován během menopauzy.

V důsledku toho se mohou vyskytnout závažné patologické procesy jako porušení krevního oběhu v mozku, což často vede k infarktu myokardu. Lékaři proto předepisují pomoc při snižování hladiny cholesterolu v tabletách.

Při infarktu myokardu nebo mrtvici by neměl být povolen vzestup cholesterolu. Protože to může zvýšit opakování vývoje opakujících se patologií.

Navzdory skutečnosti, že vysoký cholesterol je velmi nebezpečný. Její role v umírněnosti je obrovská, podílí se na všech biochemických procesech a je nezbytná pro životně důležitou činnost organismu. Proto je důležité zachovat ji v normě, pro tento účel se používají léky a vedou správný životní styl.

Pokles

Výživu vybírá lékař, ale její základ zahrnuje:

 • odmítnutí užívání alkoholu, kouření;
 • redukce produktů obsahujících sůl a tuk;
 • omezit živočišný tuk, je lepší používat zeleninu;
 • dietní vlákniny, komplexní sacharidy a polynenasycené kyseliny musí být přítomny ve stravě.

Je nutné upustit od nákupu klobás a uzenin, sušenek, dortů, rohlíků a pečení. Mírná strava pomůže nejen zbavit se vysoké míry, ale také zlepšit pohodu člověka.

Stojí za zmínku, že 80% cholesterolu se tvoří v játrech a zbývajících 20% doplňuje konzumované potraviny. Správná a vyvážená výživa jej proto pomůže normalizovat.

 • úbytek hmotnosti;
 • každodenní cvičení;
 • sledovat kalorií;
 • vyhýbání se špatným návykům: alkoholu, kouření;
 • vyhnout se stresu a nervovým šokům.

K redukci této látky můžete použít nástroje založené na bylinné kompozici a biologicky aktivních přísadách. Omega-3 polynenasycené mastné kyseliny neumožňují růst plaku a tvorbu krevních sraženin.

Tam jsou případy, kdy po dietě, odmítnutí pít alkohol a cvičení po dlouhou dobu nepomáhají snížit hladinu cholesterolu. Pak lékař doporučuje pití speciálních léků ke snížení cholesterolu.

Druhy léků

Dnes existuje mnoho léků, které se používají s vysokým cholesterolem. Jsou dostupné ve formě tablet a kapslí. Lékař s přihlédnutím ke stavu pacienta vybere nejúčinnější prostředek s nejmenším počtem vedlejších účinků.

Léčivé přípravky používané z vysokého cholesterolu v krvi jsou rozděleny do několika typů.

 1. Statiny.
 2. Fibráty.
 3. Léky, které interferují s absorpcí lipoproteinů s nízkou hustotou.
 4. Kyselina nikotinová.

Nejsou žádné nejlepší cholesterolu pilulky, existuje mnoho výhod a nevýhod v každém typu léků.

Nejběžnější jsou postel, rychle snižují hladinu cholesterolu. Nepoškozují játra, dokonce i pozitivní vliv na to. Pokud však má osoba závažné onemocnění jater, je zakázáno používat tyto léky, protože může být závažná komplikace (selhání jater).

Seznam oblíbených statinů:

 1. Simvastatin - Zokor, Vasilip.
 2. Atorvastatin - Liprimar, Atoris.
 3. Rosuvastatin - Crestor, Akorta.

Nejsilnější jsou prostředky skupiny Atorvastatin a Rosuvastatin, doporučuje se pít jednou za noc. Nemají prakticky žádné vedlejší účinky, takže mohou být předepsány i dětem.

Léčba fibrátem je považována za méně účinnou. Ovlivňují metabolismus lipidů, zejména lipoproteiny s vysokou hustotou. Tyto léky jsou předepsané kurzy. Fibráty jsou zakázány smíchat se statiny. Podobně jako všechny léky mají vedlejší účinky, proto při jejich předepisování se berou v úvahu individuální vlastnosti osoby.

Inhibitory absorpce cholesterolu (IAH) jsou méně populární, v lékárně si můžete koupit jeden typ léku (Ezetrol). Snížení cholesterolu je způsobeno zmírněním absorpce lipidů ze střeva. Lék nemá silné vedlejší účinky a může být kombinován se statiny.

Kyselina nikotinová nebo niacin dává dobré výsledky. Zasahuje do tvorby lipidů. Kyselina nikotinová však ovlivňuje pouze mastné kyseliny, takže po skončení kurzu je zaznamenána mikrocirkulace. S pravidelným příjmem těchto látek se zpravidla projevuje snížení účinku.

Také pro regulaci trávení by měly být použity sekvestranty žlučových kyselin. Cholestyramin a kolestipol jsou považovány za nejúčinnější. Zdá se, že zaslepují žlučové kyseliny a transportují ve správném kanálu. S nedostatkem v těle zvyšuje cholesterol. Jsou však předepisovány méně často, protože mají mnoho vedlejších účinků.

Polysaturované mastné kyseliny zvyšují oxidaci v krvi, čímž snižují hladinu lipidů. Nemají vedlejší účinky, ale účinek z nich nepřichází okamžitě, ale po dlouhé době.

Doplňky snižují triglyceridy v játrech a snižují LDL. Výsledek léčby je delší, takže jsou předepsány vedle hlavních léků. Například, pokud je v rostlinné potravě málo rostlinných potravin, pak doplňky stravy založené na vláknech tento nedostatek kompenzují.

Nejúčinnější pro snížení cholesterolu v krvi jsou:

 1. Omega forte.
 2. Tykveol.
 3. Kyselina lipoová.
 4. Lněný olej.

Při předepisování léků proti cholesterolu vezměte v úvahu především:

 • pohlaví a věk;
 • přítomnost chronických a kardiovaskulárních onemocnění;
 • špatné návyky a životní styl.

Tak, tam je rozsáhlý seznam cholesterolu pilulky. Zde je důležité zvolit správný lék s přihlédnutím ke všem individuálním charakteristikám pacienta, pouze v tomto případě bude snížení prospěšné.

Pouze lékař bude schopen předepsat vhodné léky a další doporučení, která jsou závazná.

Aby se lékaři radili po 20 letech (dvakrát za deset let), aby provedli analýzu, aby určili množství cholesterolu. Vzhledem k tomu, že věk u lidí vede k špatnému životnímu stylu, může vzrůst. Pokud je pacient v ohrožení, pak by měl být indikátor pravidelně sledován, nejméně 1-2krát ročně.

Nejlepší léky, které snižují hladinu cholesterolu v krvi

Existuje několik způsobů, jak bojovat s vysokým cholesterolem. Za prvé, prostřednictvím stravy a populárních metod, stejně jako pomocí léků, které mají hypoglykemický účinek.

Lékaři doporučují upustit od samoléčby a dát právo na výběr správné drogy kvalifikovanému specialistovi. Použití jakýchkoliv farmaceutických přípravků může mít řadu nežádoucích vedlejších účinků, proto je v tomto případě nutné se zdržet samoobsluhy.

Drogové skupiny

S integrovaným přístupem k problematice normalizace hladin cholesterolu nabídne lékař především dietní terapii. Druhý krok - jmenování drog. Léky snižující hladinu cholesterolu lze klasifikovat následovně:

 • statiny;
 • kyselina fibrická;
 • léky, které přispívají k choleretickému účinku;
 • rostlinné přípravky, které snižují hladinu cholesterolu.

Pacientům se nedoporučuje tyto léky kombinovat a upustit od sebeovládání. Při kombinování léků s takzvanými populárními recepty je také zapotřebí další rady od lékaře. Vedlejší účinky užívání léků se mohou vyvíjet poměrně pomalu, takže užívání všech léků by mělo probíhat pod neustálým dohledem ošetřujícího lékaře. V případě, že se vyskytnou nějaké souběžná onemocnění, je také doporučeno informovat o tom lékaře. To vše pomůže předejít dalším komplikacím a povede k dobrému terapeutickému účinku.

Užívání léků z kterékoli farmakologické skupiny by mělo být doprovázeno zdravým životním stylem, vyhýbáním se špatným návykům a pozorování mírné fyzické aktivity. Samostatný okamžik - jídlo. Ze stravy by mělo být odstraněno použití smažené, slané, kořeněné. Nápoje: Čerstvě vymačkané šťávy jsou povoleny. Sladká soda by se měla vyhnout.

Statiny

První a hlavní skupina drog: statiny. Tyto léky přispívají k potlačení tvorby lipoproteinů o nízké hustotě a snižují hladinu triglyceridů v krevní plazmě. Možné nežádoucí účinky mohou nastat v důsledku prudkého zvýšení předepsaného dávkování a kombinace statinů s určitými skupinami léčiv. Tato skupina drog je velmi rozsáhlá a zahrnuje více než 70 obchodních jmen. Účinné látky v přípravcích se mohou lišit a jsou klasifikovány podle generací. Hlavními složkami jsou následující léčivé látky: atorvastatin, rosurvastatin, simvastatin, lovastatin.

Mezi možné vedlejší účinky užívání léků ze skupiny statinů patří následující stavy: poruchy trávicího traktu, které mohou být vyjádřeny formou nadýmání, zácpy, nevolnosti; Kromě toho mohou pacienti stěžovat na poruchy spánku, závratě a bolesti hlavy. Výskyt jakýchkoli nežádoucích účinků - důvod k tomu, abyste se poradili se svým lékařem. V budoucnu možná budete muset upravit dávkování nebo nahradit lék vhodnějším.

Při dlouhodobém užívání léků v této skupině je nutné neustálé sledování funkce ledvin. Podle různých studií zvyšuje pravidelný příjem statinů také riziko diabetu.

Léky snižující hladinu cholesterolu mají také řadu kontraindikací. Například se nedoporučují pro osoby se závažným poškozením normální funkce ledvin as individuální intolerancí na složky léčiva.

Pacienti mohou se svým lékařem diskutovat o nových předmětech, které se nedávno objevily na farmaceutickém trhu. To vám umožní vybrat nejúčinnější a nejbezpečnější lék. Například léky na bázi fluvastatinu patří k poslední generaci statinů. Jedná se o moderní léky s minimálním množstvím vedlejších účinků a poměrně rychlým farmakologickým účinkem. Lékárník v lékárně může také poradit pacientovi s novými účinnými léky. Je však třeba mít na paměti, že jmenování léků na snížení cholesterolu má právo jednat pouze ošetřujícím lékařem s přihlédnutím k individuálním vlastnostem pacienta.

Statiny se zvýšenou opatrností předepisují starší pacienti. Důvodem je skutečnost, že použití stejného atorvastatinu může přispět ke zvýšení bolesti ve svalech. Také velký počet pacientů starších věkových skupin zaznamenal poruchy spánku, depresivní stavy a poruchy chuti k jídlu.

Fibroová kyselina

Druhá rozsáhlá skupina zahrnuje léky snižující hladinu cholesterolu v krvi ze skupiny fibrokyselin. Tato skupina léčiv může být použita jako doplněk léků ze skupiny statinů. Charakteristickým rysem skupiny léčiv kyseliny fibroové je jejich schopnost rychle snížit triglyceridy a lipoproteiny o nízké hustotě, stejně jako zvýšit počet lipoproteinů s vysokou hustotou, které účinně bojují proti špatnému cholesterolu. Deriváty kyseliny fibrové se mohou vázat na žluč a blokovat syntézu cholesterolu lidským tělem.

Specialisté poskytují statistická data, která ukazují, že 30denní příjem léků ze skupiny kyseliny fibroové snižuje celkový cholesterol o 35–40%; triglyceridy - o 20%.

Většina léčiva se vylučuje ledvinami, proto v rozporu s normálním fungováním těchto orgánů se nedoporučuje příjem fibrokyselin. Možné vedlejší účinky při užívání léků ze skupiny fibroic acid jsou spojeny především s porušením normální funkce gastrointestinálního traktu.

 • Jako v případě statinů je možný rozvoj zácpy, nevolnost, průjem. To vše může vyžadovat další symptomatickou léčbu jinými skupinami léků (například omeprazol, který chrání střevní stěnu).
 • Navíc je zaznamenán negativní vliv na kardiovaskulární systém - zvyšuje se riziko vzniku venózního tromboembolismu.
 • Možná vývoj alergických reakcí: zarudnutí kůže, svědění, vyrážka.
 • V některých případech si pacienti stěžovali na vývoj bolesti hlavy a snížené libido.

V případě vzniku některého z těchto nežádoucích účinků se pacientům doporučuje dočasně přestat užívat lék a poradit se s lékařem.

Choleretické drogy a drogy

Snížení cholesterolu v krvi s léky, které mají choleretický účinek, má další pozitivní vliv na normalizaci triglyceridů a lipoproteinů s nízkou hustotou. Princip působení choleretických léků je jednoduchý: navazují nadbytečný cholesterol a postupně ho odstraňují z těla. Léky v této skupině jsou dobře snášeny. Z možných nežádoucích účinků v některých případech jsou pozorovány alergické reakce a bolestivé pocity v oblasti žaludku.

Existují speciální léky, které významně snižují absorpci cholesterolu přímo v gastrointestinálním traktu. Mezi ně patří: Xenical, Orlistat, Ezetrol. Takové léky se stanou nepostradatelnými pomocníky v případě, že nadměrný cholesterol vstoupí do těla potravou. Nežádoucí účinky při užívání těchto léků jsou poměrně nepříjemné: časté nutkání vymýt, které je doprovázeno uvolňováním přebytečného tuku, bolestí v břiše, alergickými reakcemi. Při užívání této skupiny léků je nutná přísná dieta s kompletní výjimkou konzumace tukových potravin.

Další metody

Mezi rostlinné přípravky ke snížení cholesterolu patří použití kyseliny lipoové a tobolek, které zahrnují omega-3, omega-6 a omega-9 složky, jakož i následující léčiva:

 • Suché česnekové kapsle se také používají jako další léčba hypercholesterolemie.
 • Účinné a přípravky, které obsahují extrakt z dýňových semen. Například lék Tykveol přispívá k regulaci metabolismu lipidů a snižuje hladinu triglyceridů.
 • Při komplexním léčení zvýšeného cholesterolu mohou být také použity rostlinné přípravky obsahující výtažky z jedlí, hloh, lípy a dalších fytoelementů.
 • Použití kyseliny lipoové pomáhá předcházet rozvoji aterosklerózy, onemocnění kardiovaskulárního systému a samozřejmě reguluje hladinu cholesterolu.

Přípravky na bázi bylinných složek mají méně možných vedlejších účinků a jsou mnohem lépe snášeny než statiny nebo kyseliny fibrické. Účinnost rostlinných prvků a jejich vliv na zvýšený cholesterol je však výrazně nižší než u chemických sloučenin fibrátů nebo statinů. Pokud je tedy zapotřebí rychlých hladin cholesterolu, může použití česnekových tobolek nebo rybího oleje působit jako doplněk k hlavní léčbě.

Další použití vitaminových komplexů, které zahrnují vitamíny B a kyselinu nikotinovou, je také široce používáno v boji proti vysokému cholesterolu. Užívání vitamínových léků, které snižují hladinu cholesterolu v krvi, umožňuje regulovat metabolismus lipidů a kyselinu nikotinovou a kyselinu listovou normalizuje hladiny triglyceridů.

Přípravky na snížení cholesterolu působí poměrně rychle a efektivně. S výhradou lékařského předpisu a všech doporučení výrobce bude léčba s použitím léků úspěšná as minimálním počtem možných vedlejších účinků. Používat tyto nebo jiné léky, které snižují cholesterol nebo ne - osobní volba každého pacienta. Je však třeba vzít v úvahu skutečnost, že zvýšená hladina cholesterolu ohrožuje rozvoj poruch kardiovaskulárního systému, což může vést k mrtvici, srdečnímu infarktu a ateroskleróze. Pozorný přístup ke svému tělu - slib dlouhého života a dobrého zdraví.

Atoris tablety - přehled

Jak snížit hladinu cholesterolu v krvi? Snadno! ATORIS je látka snižující cholesterol.

Stalo se tak, že během příštího lékařského vyšetření v biochemické analýze krve jsem ukázal zvýšený cholesterol, ne moc, ani trochu 7,3.

Zvýšený cholesterol je riziko vzniku srdečních infarktů a mrtvice, protože cholesterol má tendenci držet se na stěnách cév a úzký průchod krve a krev s vysokým obsahem cholesterolu se stává viskózní. Tyto dvě okolnosti mohou vést k ucpání nádoby nebo jejímu roztržení. Smutek...

Terapeut, podle výsledků testů, mi předepsal léčbu - užívání léku ke snížení cholesterolu Atoris, v dávce 10 mg, jednou denně a analýzu hladiny cholesterolu retušovat dva týdny po zahájení léčby.

 • Atoris (Atorvastatin) je léčivo ze skupiny statinů.
 • Výrobce - Krka, Slovinsko
 • Počet tablet v balení - 30 ks.
 • Cena - 358 rublů

Tablety jsou malé, bílé

Přípravek Atoris je předepisován ve zvýšených hladinách cholesterolu v krvi, aby se cholesterol snížil na normální hodnoty a pak ho udržoval v normálním rozmezí.

Indikace

 • primární typy hyperlipidemie IIa a IIb podle Fredricksonovy klasifikace, včetně polygenní hypercholesterolemie, smíšené hyperlipidemie, heterozygotní familiární hypercholesterolemie, pro snížení hladiny celkového cholesterolu, apolipoproteinu B, LDL cholesterolu, triglyceridů v krvi;
 • familiární homozygotní hypercholesterolemie, snížení celkového cholesterolu, apolipoproteinu B, LDL cholesterolu,

Kontraindikace

 • patologie kosterních svalů;
 • přecitlivělost na atorvastatin, další složky přípravku Atoris nebo na jejich kombinaci;
 • selhání jater;
 • jaterní patologie v akutním stadiu (včetně alkoholické nebo aktivní chronické hepatitidy;
 • deficience laktázy, intolerance laktózy a syndromu glukózo-galaktózové malabsorpce;
 • Cirhóza jater různého původu;
 • zvýšené jaterní transaminázy nevysvětleného původu, které jsou více než třikrát vyšší než obvykle;
 • věk do 18 let;
 • období kojení a těhotenství.

Jak předepsal terapeut, užíval jsem Atoris 10 mg jednou denně. Můžete si vzít lék kdykoliv během dne, ale musíte to udělat ve stejnou dobu.

O dva týdny později jsem prošel kontrolním krevním testem, ukázal, že hladina cholesterolu v mé krvi se snížila a stala se normální - 5.7.

Norm cholesterolu v krvi

3,80 - 6,50 mmol / l

Abych dosáhl dosaženého účinku, byl jsem zařazen do užívání přípravku Atoris ve stejné dávce po dobu dalších dvou týdnů a poté dávku snižovat na 5 mg jednou denně.

Samozřejmě, je to snadné, vezměte pilulky a voila, testy jsou normální. Ale chápeme, že pokud je cholesterol zvýšen, musíte nejprve upravit svou stravu. Sbohem klobásy, hruď, vafle, byl jsem s tebou v pořádku!

Lék, který Atoris provedl, vše, co jsem od něj očekával. Rychle snížil hladinu cholesterolu v krvi a nezpůsobil mi žádné nepohodlí a nežádoucí účinky, jedno balení mi stačilo na měsíc příjmu.

S pomocí tablet můžete rychle snížit hladinu cholesterolu, ale je lepší ho udržet na bezpečné úrovni s pomocí správné výživy, protože užívání pilulek pro život, nějak moc ne.

Díky všem, kteří četli mé recenze, mají hezký den!

Cholesterol pilulky

Vysoká hladina cholesterolu v krvi nepříznivě ovlivňuje stav všech lidských orgánů, zejména srdce a mozku. Chcete-li snížit hladinu cholesterolu, můžete pít speciální léky, které snižují toto číslo.

Druhy léků a indikace

Cholesterol je organická sloučenina přítomná v buněčných stěnách živých organismů. Pokud je jeho plazmatická hladina vysoká, začne se hromadit na stěnách cév a vytvářet plaky. Vytváří příznivé prostředí pro vznik krevních sraženin - významnou příčinu úmrtnosti.

Pro snížení cholesterolu použijte speciální dietu a řadu léků.

 1. Statiny. Inhibujte určitý enzym, srazíte indikátor škodlivých lipidů v krvi.
 2. Fibráty. Aktivujte enzym lipoproteinovou lipázu, která štěpí cholesterol.
 3. Deriváty kyseliny nikotinové. Díky normalizaci metabolismu se zlepšuje metabolismus tuků, přebytek cholesterolu přestává být produkován.
 4. Léky jiných skupin. Navazují žlučové kyseliny nebo zabraňují vstřebávání tuků nebo je absorbují ve střevě.

Tam jsou také bylinné prostředky určené ke snížení cholesterolu, a doplňky stravy. Jejich akce nejsou vždy dostatečné k odstranění problému, někdy jen silné tablety. Indikace pro léčbu jsou následující:

 • cholesterol v krvi vyšší než 6 mmol / l;
 • přítomnost srdečního onemocnění, cév;
 • diagnostikovaná ateroskleróza;
 • srdeční infarkt, historie mrtvice.

Také léky budou potřebné ke snížení "špatných" lipidů při onemocněních jater, slinivky, ledvin, snížení zátěže orgánů.

Statiny - léky první generace

Tyto cholesterolu pilulky jsou levné, ale jejich účinnost je vysoká. Blokují enzymy, bez kterých se netvoří cholesterol. V této skupině existuje několik generací léků, které se liší v účinných látkách.

První generace statinů je reprezentována léky na bázi simvastatinu. Je dobře prostudován, jeho cena je nejnižší. Níže jsou uvedeny hlavní statiny a jejich náklady.

Jak vidíte, existují naprosto levné léky, zatímco všechny statiny ze seznamu jsou analogové. Pravidelná konzumace snižuje hladinu cholesterolu. Dávka se volí individuálně, obvykle počínaje 10 mg / den.

Léky druhé generace jsou založeny na fluvastatinu. Nejkrásnější z nich je Lescol Forte, i když jeho cena je velmi vysoká - 2800 rublů / 28 tablet. Akce znamená prodloužené, měkké, takže se často doporučuje pro diabetiky. Nelze je léčit, pokud jsou alergičtí na arašídy, nemoci žlučových cest.

Poslední generace statinů

Pokud si vyberete velmi dobré cholesterol pilulky, měli byste si koupit léky 3-4 generace. Třetí je léčivo s atorvastatinem:

 1. Atoris (od 370 rublů);
 2. Torvakard (od 266 rublů);
 3. Novostat (od 560 rublů), nebo Novostatin;
 4. Tulipán (od 660 rublů).

Atorvastatin snižuje hladinu tuků s nízkou hustotou v krvi. Inhibuje enzym, který se podílí na raných stadiích syntézy cholesterolu. Dále je aktivována aktivita receptorů, které zvyšují rychlost vazby tuků a jejich odstranění z plazmy. Také látka neumožňuje kolaps vnitřních výstelek krevních cév, podporuje růst "dobrého" cholesterolu.

Účinek všech léků se dosahuje po 2 týdnech od začátku příjmu.

Pacientovi může být také přiřazen přípravek Atomax, Anvistat, Lipitor - účinná látka je stejná.

Velmi účinné, ale poměrně drahé léky 4. generace. Jedná se o léky s rosuvastatinem, pitavastatinem. Skupina zahrnuje Crestor, Akorta, Livazo, Merten, Rosart. Cena za měsíc přijetí se pohybuje od 1000 rublů. až 3000 rublů. Obvykle se v prvním měsíci užívá 5-10 mg, pak se dávka zvyšuje na 40 mg.

Fibráty - nejlepší prostředek

Vlákna normalizují cholesterol, paralelně upravují jeho produkty a metabolismus tuků obecně. Jsou odebírány odděleně od statinů, sdílení je přípustné pouze ve velmi závažných případech, například s familiární hyperlipidemií (těžké dědičné onemocnění). Fibráty jsou zvláště indikovány pro diabetes.

Nejlepší skupiny léků jsou uvedeny zde:

  Gemfibrozil. Nízký toxický cholesterol s nízkou hustotou, triglyceridy. Urychluje vylučování cholesterolu žlučí. Pokud dieta nepomůže, je tento lék předepsán vzhledem k jeho dobré snášenlivosti. Analogy jsou Regul, Normolip, Hevilon, Ipolipid.

Náklady na léky obvykle nepřesahují 1500 kormidel. Během léčby je důležité pravidelně sledovat hladinu lipidů v krvi.

Vitamíny a bylinné přípravky

Konstrikce mozkových cév, koronárních tepen vede ke zvýšené depozici lipidů na stěnách.

Kyselina nikotinová má vazodilatační účinek, eliminuje cévní křeče, snižuje rychlost ucpávání tepen cholesterolem.

Nejčastěji se v injekcích předepisuje kyselina nikotinová, ale existuje tabletová forma - Niceritol, Enduracin, Atsipimoks.

Současně se snižuje riziko vzniku krevních sraženin a výskytu krevních sraženin, což minimalizuje riziko úmrtí na srdeční infarkt nebo mrtvici. Obvykle je dostačující 2 týdny léčby několikrát do roka, aby se cholesterol udržel v normálních případech v mírných případech. Při zanedbávání cévního stavu je léčba doplněna statiny nebo fibráty.

V lidovém lékařství se často doporučuje užívat česnek pro krevní tuky. Jsou to česnekové tablety Alisat (120 rublů) s řadou příznivých účinků:

 • snížení hustoty krve;
 • pomáhají rozpouštět plaky, krevní sraženiny;
 • normalizovat cholesterol, tlak;
 • snížit riziko diabetu, mrtvice.

Tablety je nutné užívat 1 x denně / den, doba 3 měsíce. Pokud existuje riziko krvácení, přestaňte přípravek užívat.

Další drogy

Po pečlivém vyšetření a zjištění mírně nadbytečného cholesterolu může lékař doporučit užívání léků na bázi kyseliny omega-3, kyseliny lipoové. Ochrana nádob proti škodlivým tukům u těchto látek již byla prokázána. Jsou prodávány ve formě doplňků stravy (Tykveol, Omega Forte, Sieve Prine, Policosanol a další). Takové léky jsou levné - 50-600 rublů. Mohou být také použity pro prevenci hyperlipidemie od věku 30-35 let.

Ostatní léky na cholesterol jsou uvedeny zde:

  Ezetemib (1400 rub.). Lék neumožňuje vstřebání cholesterolu v tenkém střevě. Díky tomu se hladina látky v krvi také vrátí do normálu. Droga je považována za moderní, efektivní, má jiný princip jednání. Zlepšuje metabolismus, zlepšuje krevní oběh, odstraňuje toxiny.

Tyto léky pijí kurzy po dobu 4 měsíců, po přestávce na měsíc. Vzhledem ke zlepšení metabolismu tuků je práce cév normalizována, tlak se také vrací do normálu.

Vedlejší účinky a kontraindikace

Většina léků nese řadu „vedlejších účinků“, které se často projevují v přítomnosti chronických onemocnění u pacientů. Mezi nimi jsou:

 • nevolnost, pálení žáhy, průjem;
 • sucho v ústech;
 • bolest hlavy;
 • zvýšená AST, ALT játra;
 • tachykardie;

Při užívání statinů se často objevují kožní vyrážky, bolesti břicha, střevní poruchy. Tlakové ztráty některých léčiv (například z kyseliny nikotinové).

Při užívání statinů lékaři nedoporučují jíst grapefruity, pít alkohol - nejsou kompatibilní.

Téměř všechny léky (kromě Omega-3) jsou kontraindikovány během těhotenství, kojení. Kontraindikace jsou také závažná onemocnění ledvin, jater, kostry, svalů, žaludku. Jakékoliv léky by měly být podávány po podání analýzy - lipidogramů.