Image

Výkaly s kyselým zápachem: příčiny, léčba, prevence

Testování střevních onemocnění zápachem výkalů se ve světě stále více využívá. Britští lékaři vyvinuli celý systém pro určování střevních poruch hnilobným zápachem výkalů.

A není v tom nic zvláštního - patogenní bakterie a mikroorganismy způsobují potravní hnilobu a uvolňují některé škodlivé toxiny, které přispívají k tvorbě nepříjemného zápachu ze stolice. Podobný testovací systém byl vytvořen na základě senzoru rozpoznávání zápachu charakteristického pro určité onemocnění.

Důvody

Kyselý zápach výkalů - alarmující příznak. Důvodem může být skrytí nejen při poruchách trávení. Patologie je ovlivněna chronickými střevními onemocněními, rozvojem život ohrožující infekce - dysbakteriózou, poruchou transportu potravy a poškozením slinivky břišní. Pokud lidské tělo nemůže dostatečně zajistit správný proces vstřebávání životně důležitých látek ve střevě, pak se vyvíjí chronické onemocnění. Nedostatečná absorpce a výskyt velmi urážlivých výkalů může být způsoben:

 • Potravinové alergie;
 • střevní infekce;
 • celiakii;
 • potravinová nesnášenlivost;
 • Crohnova choroba;
 • zánět.

Proč mají výkaly nepříjemný štiplavý zápach? Konzistence a vůně výkalů jsou ovlivněny bakteriemi a mikroorganismy přítomnými ve střevě. Když jsou aktivována různá porušení bakterií a rychle se množí. Zvyšuje se růst patogenní mikroflóry. Jako výsledek, mikroby více jedu střeva s jejich toxiny, a provokovat zvýšenou potravní hnilobu. Kyselý páchnoucí průjem indikuje chronický rozklad procesů trávení a střevní infekce. U dospělé osoby může dojít k nasty a volným stolicím s nedostatečností pankreatu.

Je to důležité! Pokud průjem voní, měli byste se poradit s lékařem. Páchnoucí průjem často doprovází bolest břicha, zvracení a nevolnost, nadýmání, horečka. Všechny tyto podmínky mohou být velmi nebezpečné.

V normálním defecation u zdravého člověka nastane ne více než dvakrát denně. Fekální hmoty mají měkkou konzistenci. Vyprazdňování probíhá bez námahy a bez bolesti. Barva židle je hnědá a u kojenců je světle žlutá. Vůně výkalů je obvykle nepříjemná, ale bez kvašení a hnilobných odstínů.

Jak voní výkaly

Na čem závisí vůně výkalů? Odpověď je zřejmá - z jídla vzatého v předvečer. Výkaly bez nepříjemného zápachu se prakticky nevyskytují - určité potraviny provokují odpovídající "chuť" výkalů. Když jíte maso, je tu ostrý páchnoucí trávník, po požití mléčných výrobků nebo piva se může objevit kyselý zápach. Puch se objevuje u nemocí a toku žluči do střevní části.

 • Kyselý zápach se vyskytuje, pokud člověk nadměrně konzumuje cukr, hrášek, luštěniny, ovoce. Potraviny bohaté na sacharidy způsobují fermentaci a dyspepsii.
 • Puch se vyvíjí s poruchou funkce pankreatu a pankreatitidy. K zápachu dochází také tehdy, když se objeví střevní hypersekrece v případě průjmu.
 • Páchnoucí pach - znamení zhoršeného trávení. Objevuje se při špatném trávení proteinů v trávicím systému.
 • Mastné akcenty v vůni naznačují účinky bakterií a rozklad tuků.

Léčba

Při léčbě a korekci poruch trávení je nutné dodržovat určitou dietu. Tělo je extrémně škodlivé přejídání, alkohol, mastná masa, smažená a kořeněná jídla. V případě zjevného porušení je nutné se poradit s lékařem. Pro léčbu předepsané léky, které obnovují trávení.

Když je infekce detekována, léčba vyžaduje použití antibiotika. V případě otravy se používají léky, které odstraňují intoxikaci. Pokud se infekce nezjistí, stačí dodržovat dietu a užívat vitaminový komplex.

Poznámka! Dospělý průjem je léčen stolicí léky. Infekce jsou indikovány silně urážlivými stolicemi a častými pohyby střev. V některých nebezpečných situacích může být nutná hospitalizace.

Prevence

Aby se zabránilo různým poruchám pohybů střev a trávení, je důležité řádně zpracovat potraviny během vaření.

Maso musí být nutně vystaveno silnému tepelnému ošetření. Na stejném prkénku nevařte maso ani zeleninu. Zelenina může být infikována salmonelou nebo jinými patogeny. Bakteriální infekce střeva nesmí být povolena.

Při různých patologiích, obezitě, chronických onemocněních je důležité upravit si vlastní stravu. Jídelní lístek by neměl obsahovat potraviny, které střevy stvrdnou nebo dráždí stěny žaludku. Tato opatření významně sníží riziko komplikací.

Je třeba dbát nejen na dietu, ale i na pití. Pití velkého množství vody by mělo být prováděno denně. Je nutné hodně pít, používat čistou stolní vodu a odstranit sodu. Povoleno pít čaje, ovocné nápoje, kompoty. Čerstvý džus čerstvý džus je lepší odmítnout.

Každodenní cvičení a procházky na čerstvém vzduchu podporují zdraví. Motorická aktivita stabilizuje trávicí systém a zlepšuje pohyblivost orgánů. Jídlo vstupující do těla se vstřebává mnohem rychleji.

Všechna výše uvedená opatření přispívají k tomu, že zažívací orgány brzy začnou fungovat jako hodiny. Výživa zabraňuje rozvoji zácpy a průjmu, posiluje imunitní systém a poskytuje normální výkaly a defekaci.

Útočný a hnilobný zápach výkalů u dospělých. Důvody pro změnu vůně stolice u kojence

Důležitým ukazatelem, který pomáhá diagnostikovat střevní onemocnění, je vůně výkalů. Patogeny, které způsobují potravní hnilobu, to mohou ovlivnit. Normálně by měl být zápach nepříjemný, ale ne krutý. Pokud je kyselá nebo shnilá, dává hodně amoniaku, bělidla, hořkosti - to znamená porušení v trávicím traktu.

Důvody změny

Vůně výkalů závisí na konzumovaných potravinách. Pokud člověk jí hodně masa, pak výkaly voní ostřeji. Vůně oslabuje, když do denní dávky krmiva přichází mnoho rostlinných potravin, mléčných výrobků a mléka. Vůně mohou ovlivnit ryby, česnek, cibule a kvas. Když průjem výkaly vůně výraznější, ale se zácpou, chuť je téměř chybí.

Proč se vůně mění? To je ovlivněno mikroorganismy, které žijí ve střevech. Při jakémkoliv selhání se rychle vyvíjejí, což vede k růstu patogenní mikroflóry. V důsledku toho bakterie otráví střeva toxiny, což zintenzivňuje proces hnilob.

To může být způsobeno následujícími faktory:

 • potravinové alergie;
 • dyspepsie;
 • kolitida;
 • onemocnění jater;
 • enteropatie;
 • rotavirus nebo "střevní chřipka";
 • dysbakterióza;
 • zánět.

U zdravého člověka výkaly mají zápach a nevydávají hnilobu. Defekace by měla být bezbolestná. Je nepřijatelné, že stolice byla tekutá a obsahovala krev, hlen, hnis. Barva výkalů by se neměla příliš měnit: obvykle mají hnědý odstín jak u mužů, tak u žen.

Jaké změny udává konkrétní vůně židle?

Plodný a ostrý zápach výkalů u dospělých je pozorován, když je slinivka břišní porucha, ve které žluč nevstoupí do gastrointestinálního traktu.

Hnilobný a štiplavý zápach výkalů se může projevit chorobami žaludku spojenými s použitím velkého množství produktů obsahujících protein.

Pokud dává něco kyselého, může to znamenat zažívací problémy. Děje se to někdy po konzumaci sacharidových potravin a nápojů vyrobených fermentačním procesem.

Když výkaly slabě voní, znamená to nedostatek trávení a možný rozvoj zácpy.

Mastné výkaly s páchnoucím pachem indikují rozklad tuků, ale pokud výkaly voní jako shnilá vejce (síra), znamená to otravu sirovodíkem a sirouhlíkem.

Židle, která vydává ocet, čpavek, kaučuk, amoniak, má chemickou vůni, je indikátorem růstu bakteriálních kolonií v těle. Pach amoniaku vzniká při nesprávném štěpení a absorpci dusíku. Sladká - může se objevit při infikování cholery.

Když výkaly voní jako aceton, hovoříme o možném vývoji diabetes mellitus, nesprávné výživě (půst, jíst velké množství bílkovinných potravin, tuků, nedostatku sacharidů), těžké fyzické námaze, zneužívání alkoholu.

Jestliže odpadní materiál smrdí shnilé ryby, a když je tekutá stolice, mluvíme o infekci parazity - červy.

Kyselé stolice u dětí

Pokud z dětských stoliček masy dává něco kyselého, pak důvod může být spojen s rozvojem onemocnění. Toto jsou následující patologie:

 • fermentační disperze;
 • kolitida;
 • dysbakterióza;
 • problémy s gastrointestinálním traktem.

Kyselý zápach výkalů u kojenců neznamená vždy vážný problém. Někdy je to vyprovokováno banálním žaludečním podrážděním u dítěte. To se může projevit u dítěte na HB (kojení) a při krmení umělými vzorci. Smíšené krmení může také ovlivnit to, po zavedení dítěte před rokem doplňkového krmení.

Kyselý zápach výkalů u dítěte do 2 let naznačuje možnou alergii na potraviny. Pokud je pozorováno zvracení a horečka, jedná se o symptomy infekce rotavirem.

Co když dítě výkaly zcela bez zápachu? Panika, protože to nestojí za to. Například pro novorozence je to zcela normální jev, který je pozorován v prvních 2-3 dnech života. Původní exkrementy (meconium) mají tmavě zelený odstín nebo barvu dehtu, zatímco necítí. Dětské výkaly také nemají po dlouhodobém užívání antibiotik charakteristický zápach.

Změňte stoličku u dospělých

Vzhled neobvyklé chuti - hnusný, kyselý, hořký nebo dávající něco kovového - je indikátorem vážného onemocnění v těle nebo porušením obvyklého trávicího procesu.

Nejčastější příčinou silné a podivné chuti jsou změny ve střevní mikroflóře. Kyselý zápach se může objevit při konzumaci velkého množství rostlinných potravin. Výkaly začnou smrdět hnilobou s nedostatkem nebo úplnou absencí trávicích enzymů ve střevě. V úplavici lze pozorovat exkrementy, lepidlo. Vzhled anomálního zápachu může být doprovázen nadýmáním, bolestí žaludku, průjmem, nadýmáním. S takovými příznaky je důležité, abyste si určili příčinu u lékaře.

Diagnostika a analýzy

Pro předepsání léčby je nutné provést chemickou analýzu exkrementů. Při formulaci diagnózy má velký význam identifikace nestrávených částic potravy ve výkalech. Patří mezi ně zbytky tuku nebo svalová vlákna z masných výrobků.

Vyžaduje se také makroskopické vyšetření na přítomnost bakterií, prvoků a parazitů. Analýzy zhodnotí stav enzymatické funkce žaludku, žlučníku, zjistí, zda je v tenkém střevě zánět nebo dysbióza. Můžete také potřebovat krevní test.

Když je změna vlastností výkalů provázena dalšími příznaky, lékař předepíše ultrazvukové vyšetření střev, FGDS, abdominální MSCT a někdy i biopsii tenkého střeva.

Prevence a výživa

Pokud je špatné trávení příčinou podivného zápachu výkalů, pacient bude muset dodržovat speciální dietu. Uzené potraviny, tučné maso, koření a horké omáčky by měly být odstraněny ze stravy. Další důležitou podmínkou - úplné odmítnutí alkoholu.

Jak se zbavit infekce pomůže s antibiotiky. Při podávání potravin předepsané léky, které mohou snížit intoxikaci. Pokud nebyla zjištěna infekce, bude stačit, aby pacient správně jedl a užíval vitamíny.

Aby se předešlo problémům s trávením a defekací, je důležité správně zpracovat potraviny. Maso by mělo být tepelně ošetřeno, zelenina by se měla dobře umýt. Je nutné použít dostatek čisté vody denně. Ze stravy je nejlepší odstranit sodu a čerstvé šťávy. Práce trávicího ústrojí zlepšuje fyzickou aktivitu, takže nezapomeňte na denní cvičení, které lze provádět doma.

Ofenzivní zápach výkalů - když potřebujete lékařskou pomoc

Plodný zápach výkalů je příznakem spojeným s různými poruchami v těle. V nepřítomnosti odchylek, výkaly mají specifický, ale ne ostrý zápach. V závislosti na příčině, která provokovala zápach, se mohou objevit i další příznaky ve formě bolesti břicha, horečky, závratě a bolesti hlavy.

Proč voní výkaly tak špatně?

Velmi nepříjemný zápach vycházející z fekálních hmot je způsoben patologickými i nepatogenními příčinami.

Nepatogenní příčiny

Silný zápach výkalů u dospělých není vždy způsoben takovými nebezpečnými příčinami, jako jsou poruchy činnosti střeva. Mezi patogenní faktory, které tento jev vyvolávají, patří:

 • rysy stravy. Některé konzumované potraviny po trávení mění zápach výkalů. Patří mezi ně cibule a česnek, protože obsahují těkavé produkty - látky, které ničí patogeny. Kvůli tomu se výkaly stanou páchnoucí. Mezi další produkty, které způsobují nepříjemný zápach výkalů, patří luštěniny, zelí, potraviny s vysokým obsahem tuku, průmyslové potravinářské výrobky (polotovary, konzervované potraviny), mezi něž patří aromatické látky, chemické přísady, látky zlepšující chuť a vůni;
 • prevalence ve stravě s vysokým obsahem bílkovin, nedostatek vlákniny. Pokud člověk preferuje bílkoviny (maso, mléčné výrobky), pak má plodnou stolici. Důvodem je skutečnost, že během zpracování proteinových potravin vznikají dusíkaté sloučeniny, které působí jako zdroj nevolného zápachu;
 • výkaly zkapalnění. Když má člověk měkké stolice, která je spojena s charakteristikou potravy, vůně exkrementů se stává výraznější a nepříjemnější. Tento jev je způsoben tím, že v kapalné stolici hodně pachu, který se odpařuje, dodává vůni.

Patologie

Plodný zápach výkalů často indikuje patologické procesy v těle, které představují zvláštní nebezpečí pro zdraví a někdy i pro lidský život.

Nemoci a odchylky, při kterých výkaly získávají plodný zápach, by měly zahrnovat následující:

 • zažívací patologie, které se projevují v absorpci a pohybu potravinových hmot v tenkém střevě chronické povahy - malabsorpce. Tato odchylka může být vyvolána nesnášenlivostí sacharidů, zánětem ve střevech, nesnášenlivostí lepku. Charakteristickým znakem malabsorpce je průjem plodu. Plyny mají také výrazný nepříjemný zápach;
 • střevní infekce způsobené patogenními bakteriemi nebo viry. Taková onemocnění zahrnují dyzentérii, salmonelózu, enterovirové a rotavirové infekce. Pacient má průjem s plodnou stolicí, která je pozorována po dobu 3-5 dnů. U střevních infekcí u dospělých dochází k výraznému kyselému pachu výkalů;
 • střevní zánět (enteritida, kolitida). S takovými patologiemi cítí pacient ostrý zápach výkalů a trpí také bolestivými křečemi v břiše;
 • střevní kandidóza. V případě houbové infekce zažívacích orgánů mikroorganismy rodu Candida získávají hmoty stolice nejen nepříjemný zápach, ale také mění vzhled: výkaly s vůní hniloby obsahují stopy šedého hlenu a bílých, sýrových částic;
 • maligní střevní procesy. S rozvojem zhoubných nádorů trávicího ústrojí dochází k prudkému nepříjemnému zápachu vycházejícímu ze stolice. V exkrementech stopy krve, hlenu;
 • syndrom krátkého střeva. Tato patologie je charakterizována absencí segmentů tenkého střeva nebo významným porušením jeho funkcí. Pacient trpí zvýšeným plynem. Často dochází k uvolněné stolici s nepříjemným zápachem;
 • otrava. Intoxikace organismu může nastat při konzumaci nekvalitních potravin nebo při inhalaci nebo orální požití toxických látek. Například, jestliže výkaly voní jako shnilá vejce, toto je kvůli otravě sírouhlíkem nebo sirovodíkem. Intoxikace je doprovázena těžkou bolestí břicha, nevolností a zvracením, horečkou;
 • cystická fibróza (nebo cystická fibróza). Jedná se o dědičnou patologii těžkého průběhu, která je charakterizována lézí vnitřních orgánů, které produkují hlen (slinivka, játra, střevní žlázy). Cystická fibróza se střevními projevy je charakterizována rozvojem hnilobných procesů způsobených nedostatečností pankreatu. Jedním z charakteristických příznaků je hnilobný zápach výkalů. Židle je většinou tekutá.

Dysbakterióza

Změny ve složení mikroflóry ve střevě ve prospěch patogenních mikroorganismů ovlivňují proces trávení. Navíc dysbakterióza může vyvolat vývoj takových nebezpečných patologií, jako jsou střevní infekce, infekční kolitida, gastroenteritida.

Ve většině případů je rozvoj dysbakteriózy způsoben přísunem antibakteriálních nebo antimikrobiálních léčiv, protože ničí nejen patogenní mikroorganismy, ale také zástupce prospěšné střevní mikroflóry.

První známkou dysbiózy je podivný zápach výkalů u dospělých, časté, ale nepravdivé nutkání vyprázdnit, nadýmání.

Potravinové alergie

Tento druh reakce těla je vyjádřen v odmítnutí některých produktů tělem.

Mezi nejčastější alergeny patří:

 • čokoláda;
 • kakao a výrobky s obsahem;
 • ryby;
 • mořské plody;
 • med;
 • citrusové plody;
 • kravské mléko.

Kromě průjmu a plodné stolice, člověk se obává suchosti a svědění kůže, toku hlenu z nosních průchodů a slz z očí.

Fermentopatie

Nedostatek enzymů také ovlivňuje zápach výkalů. Nesprávná výživa, stejně jako přítomnost vrozených abnormalit, ve kterých určité prvky nejsou absorbovány střevy, mohou způsobit nedostatek enzymů, kterými dochází k úplnému trávení potravy. Výsledkem je, že ze stolice vyzařuje pach zápachu.

Helminths

Když má pacient helmintózy, dochází k výraznému zápachu, který vychází z výkalů, což je způsobeno přítomností odpadních produktů parazitů v něm. Ve výkalech jsou červi nebo jejich fragmenty, někdy - vejce.

Kromě zápachu se člověk nakažený červy obává nadýmání, nevolnosti a zvracení, hojného slinění, zvýšené pozornosti po sladkostí.

Při infekci Giardia je pozorován charakteristický zápach. Podobný příznak se vyskytuje také tehdy, když aktivita takových střevních parazitů, jako je toxocara, škrkavka, echinokok.

Jiné nemoci

Další patologie způsobující zápach z výkalů zahrnují:

 • pankreatitida (dysfunkce pankreatu);
 • zvýšená produkce střevního hlenu;
 • gastritida s vysokou kyselostí;
 • přítomnost polypů v žaludku;
 • zažívací potíže;
 • neurogenní průjem.

Pro stanovení přesné příčiny výkalů plodů může být po diagnostických opatřeních pouze odborník.

Symptomatologie

Další příznaky ve výkalech plodu závisí na tom, co je příčinou onemocnění.

Nepříjemný zápach výkalů může být doprovázen:

 • horečka;
 • nevolnost a záchvaty zvracení;
 • fermentace v žaludku;
 • změna množství a struktury stolice;
 • bolest v břiše jiné povahy - bolest, křeče, bodnutí;
 • přítomnost hlenu, krve, vloček ve výkalech;
 • zvýšené pocení;
 • velká množství plynů;
 • svědění kolem řiti;
 • poruchy spánku;
 • bolesti hlavy;
 • bledost kůže.

Komplex těchto příznaků by měl být důvodem pro vyhledání lékařské péče.

Kdy se musíte poradit s lékařem?

Zkažený zápach vycházející z výkalů je důvodem k tomu, aby se lékař dostal k lékaři, pokud příznak přetrvává několik dní a je doplněn dalšími známkami odchylek.

Zvláštní pozornost by měla být věnována vzhledu zápachu výkalů s paralelním výskytem krve a hlenu v nich, což může znamenat vývoj maligního nádoru.

Měli byste také navštívit zdravotnické zařízení, pokud mají výkaly takové pachy:

 • shnilá vejce (nebo vůně sirovodíku). To indikuje aktivní fermentaci ve střevech;
 • kyselý. Sods voní kyselý s infekčním střevním onemocněním;
 • octová (amoniak). Tento symptom je spojen s dysbiózou a zvýšenými procesy rozkladu ve střevě;
 • sladké a zároveň nepříjemné. Podobný jev je charakteristický pro choleru;
 • vůně acetonu. Tento zápach je spojen s rozvojem diabetu. Kromě toho se objeví po požití velkého množství alkoholu.

Někdy výkaly dostanou vůni shnilých ryb. To indikuje napadení červem a je také indikací pro vyhledání lékařské péče.

Diagnostická opatření

Specialista předepíše pacientovi podání výkalů pro následné testy.

Když si pacient stěžuje na páchnoucí pach, který vychází ze stolice, provede se následující diagnostická opatření, aby se zjistila příčina:

 • koprogram. Provést studii výkalů na téma biochemické a buněčné složení;
 • ultrazvukové vyšetření trávicího traktu;
 • kolonoskopie;
 • rektoromanoskopie;
 • FGDS.

Po výzkumu odborník určí přesnou příčinu výkalů plodu a předepíše vhodnou léčbu.

Je zakázáno pokusit se samostatně o léčbu indikovanými symptomy.

Terapeutický proces

Léčba v případě fekálních výkalů závisí na onemocnění nebo abnormalitě, která takový příznak způsobila, a je zaměřena na potlačení patologického procesu.

 • Při dysbakterióze je pacientovi předepsána dieta, jejíž součástí je dieta velkého množství fermentovaných mléčných výrobků, ovoce, zeleniny a obilovin, které obsahují mnoho rostlinných vláken. Sorbenty (aktivní uhlí, Enterosgel), enzymy (Mezim-Forte), probiotika (Lactobacterin, Linex), prebiotika (Hilak-Forte), imunomodulátory (Dekaris);
 • během malabsorpce jsou předepsány enzymové preparáty (pankreatin, Festal), hepatoprotektory (Essentiale Forte), přípravky, které mají obálkový a svíravý účinek (Tanalbin), probiotika;
 • střevní infekce jsou léčeny různými léky. V případě závažného průjmu a zvracení jsou předepsány látky, které doplňují tělesné tekutiny (Hydrovit, Regidron), antibakteriální léčiva v případě bakteriální povahy onemocnění (Amoxicilin, Ciprofloxacin), antiprotozoální prostředky v případě protozoálního původu onemocnění (Metronidazol, Clarithromycin), sorbenty (Polysorb) ;
 • střevní zánětlivé procesy jsou léčeny kortikosteroidy (prednisolonem), protizánětlivými léky ve formě čípků (Salofalk), aminosalicyláty (mesalamin), imunomodulátory (Viferon);
 • v případě střevní kandidózy jsou antimykotické přípravky předepisovány pacientovi ve formě čípků (Nystatin, Pimafucin), systémových léčiv proti kandidátům (Flukonazol ve formě tablet), prebiotik a probiotik;
 • v případě potravinových alergií je pacientovi předepsán Ebastine, Cetirizin, Fexofenadin. Ulevují od prvních příznaků alergické reakce. K odstranění dermatologických projevů jsou předepsány antihistaminika Zirtek, Cetrin;
 • lékař s helmintózami doporučuje užívat takové širokospektrální léky jako Pirantel, Albendazol, Levamisol.

Ofenzivní zápach výkalů je fenomén, který může nastat v přítomnosti patologických procesů a v případě nepatologických příčin. Pokud je zápach pozorován několik dní a je doplněn příznaky, jako je horečka, průjem a zvracení, měli byste okamžitě kontaktovat nemocnici.

Vůně výkalů plodná a hnijící: příčiny stavu a metody diagnózy

Vůně výkalů může hodně vypovídat o střevním stavu pacienta. Ve starověku šamani a léčitelé přesně podle vzhledu výkalů určili diagnózu a mohli v tuto chvíli najít správnou a nezbytnou léčbu pro pacienta. Moderní diagnostické techniky minimalizují přímý kontakt diagnostiky se sekrecemi těla: studie jsou zaměřeny na stanovení buněčného a biochemického složení, vzhled je méně důležitý.

Příčiny útočného zápachu

Výkaly jsou výsledkem životně důležité činnosti lidského těla, přičemž odpadají zbytečné a odpadní látky. Hlavní význam při tvorbě pachu výkalů hrají mikroorganismy, které obývají lidská střeva, a ne potraviny, které se snědly den předtím.

Hlavní příčiny nepříjemného aroma lze rozdělit do dvou hlavních kategorií: patogenní a nepatogenní.

Přirozené příčiny

 • Převaha bílkovin ve stravě. Rozkládání a recyklace, to jsou dusíkaté báze, které tvoří ostrý, nepříjemný zápach exkrementů.
 • Ředivé stoličky. Čím měkčí je vůně, je silnější a ostřejší. To je způsobeno tím, že v tomto případě je ve stolici více vlhkosti, která se odpařuje a vydává tento zápach. Během zácpy je stolice tlustá, suchý zbytek je mnohem vyšší v procentech, zápach těchto exkrementů je méně výrazný.
 • Použití výrobků se silným zápachem. Výrobky, jako jsou ryby, česnek, cibule, mohou dát vůni stolici.

Patologické příčiny

 • Dysbakterióza. Porušení poměru mezi prospěšnou a podmíněně patogenní střevní mikroflórou vede k převaze procesů rozkladu a fermentace v průběhu normálního trávení potravy. V důsledku toho může dojít k prudkému zápachu výkalů a zvýšené tvorbě plynu.
 • Infekční procesy a helmintiáza. Během infekce je narušena rovnováha mikroflóry a v důsledku zánětlivých procesů je snížena funkce buněk sliznice gastrointestinální trubice. To vede k výskytu mnoha nestrávených vláken, škrobu a dalších inkluzí ve výkalech. Kromě toho je stolice výrazně zkapalněná, jsou aktivovány fermentační procesy, vzniká plynatost a zápach se zvyšuje.
 • Onkologická patologie. Onkologická onemocnění vedou k zhoršenému trávení a ztrátě střevních traktů z procesů trávení. V důsledku toho jsou aktivovány procesy rozpadu nestrávených potravinových vláken, které stagnují ve střevě.
 • Melena. Gastrointestinální krvácení vede k tvorbě ostré plodné stolice, která je výsledkem oxidace a fermentace hemoglobinu. Vzhledem k tomu, že má dehtový vzhled, výrazně se ztenčuje.
 • Onemocnění jater. Patologie jaterního parenchymu, žlučníku a kanálků vede k nedostatečné tvorbě žluči a jejímu uvolnění do lumen gastrointestinální trubice. Výsledkem je, že trávení a střevní peristaltika jsou narušeny tvorbou hnilobných procesů.
 • Nedostatek enzymu. Onemocnění pankreatu, malabsorpční syndrom vede ke zhoršenému trávení se zvýšenými hnilobnými procesy.
 • Syndrom dráždivého tračníku. Funkční patologie střeva, v důsledku čehož dochází k porušení a disociaci peristaltických vln. Ve stejné době, stolice je nestabilní (nyní zředěný, nyní zácpa), procesy kvašení a rozkladu jsou zesíleny, a stolice stane se plodná.

Možné současné příznaky

Podezření na onemocnění je možné pouze tehdy, jsou-li přítomny příznaky fetální stolice:

 • Změny dalších parametrů výkalů (barva, konzistence, buněčné a biochemické složení). Označuje porušení trávení na úrovni enzymatického deficitu.
 • Výskyt patologických nečistot (krev, hlen, pěnivé vrstvy, fibrinové filmy). Uveďte přítomnost infekčního procesu nebo vzniku eroze a ulcerace (krev), zánětu hemoragických uzlin.
 • Bolest v břiše. Častý nespecifický syndrom, který může být výsledkem organické patologie, a znak funkčních poruch u syndromu dráždivého tračníku.
 • Nadýmání. Indikuje aktivaci fermentačních procesů a nerovnováhu mezi patogenní a nepatogenní střevní flórou.

Kdy musím navštívit lékaře?

Lékař by měl být konzultován, pokud se v kombinaci s jinými příznaky gastrointestinální patologie objeví zápach výkalů plodu:

 • mastné výkaly s nepříjemným zápachem - je třeba hledat patologii slinivky břišní, protože je narušeno trávení tuků;
 • vůně shnilých vajec (sirovodík) - indikuje dysbiózu a aktivní fermentační procesy uvnitř střeva;
 • vůně octa (amoniak) - může indikovat dysbakteriózu a zvýšené hnilobě;
 • sladký zápach - při infekci cholerou;
 • aroma acetonu - indikuje hladovění proteinů nebo může být prvním příznakem diabetes mellitus, objevuje se i po pití velkého množství alkoholu;
 • vůně shnilých ryb může znamenat napadení hlístami.

Diagnostika příčin patologie

Diagnóza je založena na stížnostech pacienta. Pokud spolu se změnami zápachu existují i ​​jiné příznaky, které naznačují přítomnost patologických procesů v gastrointestinální trubici, vyžadují důkladnou analýzu a určení dalšího vyšetření:

 • Coprogram. Identifikuje buněčné a biochemické složení výkalů, které umožní posoudit nedostatek trávení, přítomnost patologických nečistot, krev.
 • Ultrazvuk trávicího systému. Identifikuje porušení struktury parenchymálních zažívacích orgánů (játra, slinivka), dysfunkce žlučníku a tvorba kamenů v ní, biliární dyskineze.
 • Endoskopická diagnostika. FGD, rektoromanoskopie, kolonoskopie, které jsou schopny odhalit porušování struktury sliznice gastrointestinálního traktu, přítomnost nádorových útvarů, vředů a erozí, jsou mezi metodami velmi rozšířené.

Výkaly s kyselým zápachem

Co to je a proč se to stalo, jaké jsou příčiny a příznaky kyselého zápachu výkalů, jak zacházet s výkaly kyselým zápachem, prevencí a co dělat, když výkaly voní jako kyselý zápach.

Vůně výkalů závisí na dříve konzumovaných potravinách nebo zdravotních problémech. Bakterie a mikroorganismy začínají proces rozpadu potravin a uvolňují škodlivé toxiny, které tvoří pach.

Důvody

Nejčastější příčinou je brzké jídlo. Vzácné, ale závažné příčiny: chronické onemocnění střev, infekce, poruchy transportu potravin, léze pankreatu.

Vzhled plodných výkalů může přispět k:

 • potravinové alergie;
 • střevní infekce;
 • celiakii;
 • potravinová nesnášenlivost;
 • Crohnova choroba;
 • zánět.

Důvody způsobují průjem a zvýšený plyn, který smrdí kyselý zápach. Možná vývoj zvracení při akutních střevních infekcích.

Kyselý páchnoucí průjem indikuje chronické trávení a střevní infekci. Nepříjemná a volná stolice u dospělých se může objevit s nedostatečným počtem slinivky břišní.

Je normální chodit na toaletu třikrát denně, jednou za dva dny, stolička by měla vypadat jemně a proces může jít bez námahy a bolesti. U dospělého je barva stolice hnědá, u kojenců je světle žlutá, pach je nepříjemný, ale bez kvašení vůně a tmavých nebo jiných odstínů.

Na čem záleží

Vzhled a vůně výkalů je ovlivněna bakteriemi a mikroorganismy, které se nacházejí ve střevech. V případě jakéhokoliv narušení trávení se bakterie rychleji rozmnožují, zvyšuje se růst narušené mikroflóry a mikroby otráví střeva toxiny, což vyvolává rychlé hnilobení potravy a nepříjemný zápach.

Důvody jsou stejné pro všechny, ale existuje několik rozdílů mezi dítětem a dospělým.

Kyselý zápach výkalů u dítěte

Kyselý zápach u dětí může být způsoben trávením. U kojenců a kojenců to může být způsobeno potravinovými alergiemi způsobenými přípravkem nebo smíšeným krmením ve vzácných případech v důsledku kojení. U dětí do 2 let může být kyselý zápach výkalů doprovázen zvracením a horečkou v důsledku infekce rotavirem.

Existuje několik onemocnění u dětí, které jsou doprovázeny kyselým zápachem výkalů:

 • dysbakterióza;
 • fermentační disperze;
 • kolitida;
 • problémy s gastrointestinálním traktem.

Nezávisle diagnostikovat nemoc je nemožné, proto se poraďte se svým lékařem.

Kyselý zápach výkalů u dospělých

Kyselý zápach může nastat při konzumaci velkého množství rostlinných potravin. Pokud konzumujete málo potravin s obsahem vlákniny, časem to zhorší střevní mikroflóru. Kyselý zápach může být doprovázen průjmem, nadýmáním, bolestí břicha a nadýmáním. Pro diagnostiku je nutné se poradit s lékařem.

Příznaky

Příznaky, které se mohou objevit s kyselými výkaly:

Nepříjemný zápach výkalů může být známkou vážné nemoci. Pokud se u Vás vyskytnou následující příznaky, okamžitě kontaktujte svého lékaře: t

 • Krev ve výkalech
 • Černá židle
 • Bledá stolička
 • Teplota nad 39 stupňů
 • Bolest břicha
 • Rychlé hubnutí
 • Chlazení

Léčba

Pokud se v těle nevyskytuje žádná infekce, stačí dodržet dietu: nepřehánějte se, nepijte alkohol a odmítněte mastná a kořeněná jídla.

Pokud změna ve stravě nepomůže obnovit trávení, pak byste se měli poradit s lékařem, který Vám předepíše antibiotika. Při otravě předepsané prostředky, které zmírňují intoxikaci. Pokud není infekce, je to dost

Prevence

Zpracování potravin během vaření, praní teplou vodou, párou nebo jakýmkoliv vhodným způsobem. Na jednom povrchu byste neměli vařit maso se zeleninou, protože maso může obsahovat patogenní flóru, která zmizí až po vaření, tj. Tepelném ošetření.

Měli byste pít dostatek čisté vody, asi 1-2 litry denně, v závislosti na aktivitě během dne. Vyhněte se sycené vodě a čerstvým šťávám.

Denní procházky a cvičení pomohou stabilizovat trávicí systém díky lepšímu prokrvení těla. Příchozí jídlo bude snazší a lépe vstřebatelné.

Upravte si dietu a udržujte ji, zabrání rozvoji zácpy a průjmu. Neměli byste jíst monotónní potraviny, měnit stravu a pravidelně přidávat a vylučovat produkty.

Fetidový zápach výkalů u dospělých

Výkaly (výkaly) jsou tvarovaná hmota skládající se z lidského odpadu, nestrávených částic, enzymů, složek žluči a různých bakterií, které žijí na střevní epiteliální membráně a podílejí se na tvorbě imunity. Normálně by výkaly měly mít světle hnědou barvu, tvar husté klobásy a měkký, charakteristický zápach. Pokud se výkaly u dospělých stanou páchnoucí, v některých případech je to způsobeno stravovacími návyky. Oprava stravy by měla pomoci vyřešit problém, ale pokud se tak nestane, měli byste se poradit s lékařem a odstranit patologii trávicího systému a vylučování.

Fetidový zápach výkalů u dospělých

Jaké potraviny mohou způsobit štiplavý zápach?

Prudký, hnilobný zápach výkalů může být někdy spojován se stravovacími návyky a procesy rozpadu, které provokují některé potraviny. "Šampioni" mezi nimi jsou zelenina bohatá na těkavou výrobu - všechny druhy cibule a česnek. Pokud je člověk konzumuje ve zvýšeném množství, výkaly mohou nabýt páchnoucích plodů spojených s destrukcí patogenní flóry, která může být v malých množstvích přítomna ve sliznicích střev. Zvýšený zápach lze pozorovat při časté konzumaci zelí, fazolí, potravin s velkým množstvím tuku.

Cibule a česnek provokují procesy rozpadu v těle

Téměř vždy se objevuje páchnoucí pach, pokud se v dietě osoby často vyskytují produkty, které:

 • obsahují velké množství chemických přísad (stabilizátory, látky zvýrazňující chuť, aromatické látky, konzervační látky);
 • skladovány v nevhodné teplotě nebo hygienických podmínkách;
 • obsahují stopy selhání obalu (oteklé a pomačkané nádoby, netěsné sáčky atd.).

Věnujte pozornost! Pokud se u pacienta objeví jiné příznaky, jako je zvracení, horečka nebo křeče v podbřišku, spolu s prudkým zápachem výkalů, je nejpravděpodobnější příčinou toxikoinfekce potravin (otrava).

Známky otravy jídlem

Vůně výkalů se změnila: možné příčiny

Pokud člověk jedí správně, ale stolice se stává páchnoucí, příčinou mohou být narušení práce těla, které se vyskytuje na pozadí vnitřních patologií nebo vystavení vnějším faktorům.

Narušení mikroflóry

Stav, ve kterém je rovnováha prospěšných a podmíněně patogenních mikroorganismů narušena ve střevě, se nazývá dysbióza. Podmíněně patogenní jsou bakterie, které jsou normálně přítomny v lidském těle v malých množstvích, ale jsou latentní a nezpůsobují poškození těla. S tvorbou nepříznivých podmínek začíná rychlý růst oportunistických kolonií, což vede ke střevním infekcím, gastroenteritidě a střevní infekční kolitidě. Blahodárné bakterie podporují normální trávení, podílejí se na tvorbě systémové a lokální imunity a zvyšují odolnost organismu vůči účinkům patogenů.

Hlavní symptomy střevní dysbiózy u dospělých

V téměř 70% případů se střevní dysbakterióza vyvíjí na pozadí antibakteriální nebo antimikrobiální terapie, protože léky této skupiny ničí nejen patogenní, ale také prospěšné bakterie. Rozpoznat patologii následujících příznaků:

 • změna zápachu a textury stolice;
 • nadýmání, nadýmání a distenze ve střevech;
 • rachot v žaludku mezi jídly;
 • špatný dech;
 • časté falešné nutkání vymýtit.

V některých případech, na pozadí výrazné dysbakteriózy, může člověk vyvinout kožní vyrážku, akné, akné. Vůně výkalů se stává páchnoucí v důsledku převládající patogenní flóry a jejích metabolických produktů.

Další známky dysbiózy

Pro léčbu dysbiózy je předepsána dieta obsahující velké množství fermentovaných mléčných výrobků (obsahují nezbytnou imunitu laktobacilů) a rostlinné vlákno (obiloviny, zelenina, ovoce). Léčba léky zahrnuje bifidopreparace (Bifidumbacterin, Narine, Normobact, Laktofiltrum).

Fermentovaný mléčný bioprodukt Narine

Potravinové alergie

Alergie na určité potraviny mohou také způsobit náhlé silné pachy z lidských exkrementů. Nejoblíbenějšími potravinovými alergeny jsou:

 • med a včelí produkty;
 • kravské mléko (zejména mléčné bílkoviny - laktoglobuliny způsobují alergie);
 • ryby a mořské plody;
 • citrusy;
 • čokolády a kakaového másla nebo kakaových bobů.

Příznaky potravinových alergií

Potravinové alergie se mohou projevit různými způsoby. Nejtypičtější jsou kožní projevy: svědění, vyrážky, suchost a loupání. Možné jsou také gastrointestinální symptomy: dyspepsie, bolest břicha, průjem, nadýmání. U klinicky závažných forem potravinové alergie se přidávají systémové příznaky alergie: slzení, nosní tok, kýchání, laryngospasmus.

Změna výkalů v potravinových alergiích

Léčba alergií je dlouhý proces. Počáteční stadium je komplexní diagnostika, která zahrnuje imunologické testy a testy detekce alergenů. Symptomatická terapie se provádí pomocí blokátorů histaminu ("Claritin", "Suprastin", "Tavegil", "Loratadin"). K úplnému uzdravení je nutné čištěné střevní čištění toxinů a toxinů, stejně jako speciální terapie spočívající v zavedení mikro-dávek alergenu pod kůži. Tato metoda vám umožní vyvinout stabilní imunitu s tím, že tělo přestane rozpoznávat alergen jako cizí látku.

Nedostatek enzymů

Enzymopatie je patologie, při které dochází k částečnému nebo úplnému zastavení produkce trávicích enzymů nezbytných pro absorpci a rozklad některých produktů. To může být vrozené nebo se vyskytovat v důsledku různých poruch ve fungování vnitřních orgánů. Jednou z forem fermentativní patologie u dospělých je nedostatek laktázy - nedostatek enzymu, který je zodpovědný za absorpci mléčného cukru. Symptomy deficitu laktázy u pacientů starších 18 let mohou být bolesti břicha, pěnivá nebo vodnatá stolice s ostrým, urážlivým zápachem, úbytkem hmotnosti spojeným se špatnou absorpcí mléčné bílkoviny.

Fermentopatie u dospělých

Všechny příznaky patologie se objevují převážně po konzumaci mléčných výrobků nebo výrobků na bázi kravského mléka. Je třeba poznamenat, že skutečný nedostatek laktázy je zřídka diagnostikován - tito pacienti jsou nuceni dodržovat speciální dietu, která vylučuje mléčné výrobky po celý život. Dočasný nedostatek laktázy je léčen pomocí enzymových přípravků ("Lactazar", "Lactase").

Fetid výkaly s teplotou

Pokud se fekální hmoty stanou tekutými, mají ostrý hnilobný zápach, jejich celkový zdravotní stav se zhoršil, což může být známkou střevní infekce. Mohou to být bakteriální (salmonelóza, dyzenterie) nebo virová (rotavirus a enterovirová infekce). Symptomatologie je téměř stejná ve všech případech: za prvé, pacient má hojné zvracení obsahující částice nestrávené potravy, po které se teplota zvýší (až na 39 ° -40 ° C), dojde k průjmu plodu a vzrostou symptomy dehydratace. Obecné příznaky intoxikace, mezi které patří nedostatek chuti k jídlu, nevolnost, ospalost a slabost, přetrvávají se střevními infekcemi po dobu 3-5 dnů, po kterých dochází ke zlepšení.

Léčba jakýchkoliv střevních infekcí a otravy je vždy složitá. Základem je detoxikační a rehydratační terapie. Jedním z nebezpečí dehydratace je rychlé vyluhování iontů draslíku a hořčíku, což může vést k akutnímu srdečnímu selhání, takže důležitým úkolem při léčbě akutních střevních infekcí je obnovení rovnováhy vody a elektrolytů. Pro tento účel jsou pacientovi přiřazeny specializované směsi solí, například Hydrovit nebo Regidron. Enterosorbenty (Polyphepan, aktivní uhlík, Neosmektin) se používají k odstranění bakterií a jejich toxinů.

Prášek pro přípravu roztoku Regidron

Další léčba se provádí pomocí následujících léků:

 • léky proti průjmu (Lopedium, Diara, Loperamid);
 • centrálně působící léky pro zastavení zvracení („Tsirukal“);
 • širokospektrální antimikrobiální léčiva (Nifuroxazid, Enterofuril);
 • probiotika a prebiotika pro kolonizaci střev s prospěšnými bakteriemi a obnovení normální rovnováhy mikroflóry (Linex, Bifiform);
 • antivirotika pro virové infekce (Ergoferon, Arbidol);
 • antispasmodika k odstranění paroxyzmálních střevních křečí ("Drotaverin", "Spasmol").

Léčivo Enterofuril ve formě suspenze

Po celou dobu léčby je pacientovi poskytnuta úsporná strava, s výjimkou mléčných výrobků, hranolků a krutonů s příchutěmi, mastnými, kořeněnými a smaženými potravinami.

Věnujte pozornost! Při řádně zvolené terapii by se měla normalizovat stolice v pátý den léčby.

Známky gastrointestinálních infekcí

Silný zápach výkalů ve střevních onemocněních

Pokud se člověk cítí uspokojivě, ale pravidelně si všimne, že se ve výkalech objevil pach zápachu, je nutné vyšetřit střeva, aby se vyloučily jeho nemoci. Pro začátek je třeba provést analýzu výkalů pro červy (včetně škrábání pro enterobiosis) a koprogram. Tyto studie budou určovat chemické složení výkalů, detekovat příznaky zánětlivého procesu a identifikovat možné abnormality v zažívacích procesech (například během zánětlivých procesů je ve výkalech stanoveno zvýšené množství detritu).

Po obdržení výsledků laboratorní diagnostiky provede lékař předběžnou diagnózu a předepíše další vyšetření, pokud k tomu existují indikace. Sekundární diagnostika může zahrnovat hardwarové a instrumentální metody, například kolonoskopii, rektoromanoskopii, ultrazvuk nebo irigoskopii. V některých případech může přesná diagnóza vyžadovat konzultaci a vyšetření proktologa.

Co říká barva výkalů

Střevní zánět (kolitida a enteritida)

Lidské střevo se skládá ze dvou částí: tlustého střeva a tenkého střeva. Tenké střevo se nachází bezprostředně za žaludkem a jeho zánět se nazývá enteritida. Zánět epiteliální výstelky tlustého střeva se nazývá kolitida a vyskytuje se u každého čtvrtého pacienta s onemocněním trávicího ústrojí. Ofenzivní stolice u dospělých je charakteristická zejména chronickou kolitidou, protože akutní formy patologie se vyskytují se závažnými symptomy a jejich klinický obraz je podobný symptomům střevních infekcí.

Chronický zánět tenkého nebo tlustého střeva může nastat z několika důvodů, včetně alergií na potraviny a léky, chyb nutričních hodnot, zneužívání alkoholu, kouření. Nádory ve střevech mohou také vyvolat zánětlivý proces, proto je profylaktická endoskopická diagnostika indikována všem lidem, bez ohledu na jejich zdravotní stav, nejméně jednou ročně.

Příznaky chronické kolitidy nebo enteritidy jsou:

 • bolestivé střevní křeče, doprovázené nadýmáním a nadýmáním;
 • otok a tlak ve středním nebo dolním břiše;
 • nevolnost (vzácně zvracení);
 • nepříjemný, štiplavý zápach z výkalů;
 • poruchy stolice.

Střevní stav s kolitidou

Léčba obou patologií zahrnuje terapeutickou dietu (tabulka č. 4 Pevzner), fyzioterapii, masáže. Korekce léčiv se může skládat ze symptomatických činidel (kariminátory na bázi simethiconu, antispasmodik, léků proti průjmu nebo laxativ), antibiotik. Pacienti jsou také nutně předepsány léky, které urychlují hojení poškozených sliznic (tablety "Methyluracil").

Tablety methyluracilu

Je to důležité! Pokud se zánět objevil v důsledku poruch oběhového systému ve střevních cévách, pacient je navíc vybrán pro prevenci trombózy (antiagregační látky a antikoagulancia).

Střevní kandidóza

Houby rodu Candida jsou podmíněně patogenní mikroorganismy, to znamená, že jsou normálně přítomny v lidské mikroflóře, ale v malých množstvích, která neumožňují vznik plísňové infekce. Oslabí-li se ochranné funkce těla, začne Candida aktivně množit a uvolňovat toxiny, které způsobují akutní intoxikaci a otráví střeva.

Příznaky střevní kandidózy

Je téměř nemožné identifikovat střevní kandidózu bez laboratorní diagnózy, protože u tohoto onemocnění obvykle neexistují žádné specifické symptomy. Hlavní projevy intestinálního drozdu spojené se změnami defekace a vzhledu fekálních hmot. Pacient může být narušen častým falešným nutkáním vyprázdnit střevo, bolestí různé intenzity v dolní části břicha, poruchami židle. Výkaly z kandidózy se stávají plodnými, mohou být bílé částice, jako je tvaroh, stejně jako malé množství šedavého hlenu. Mezi další příznaky onemocnění patří:

 • nedostatek chuti k jídlu, vyskytující se na pozadí mírné nevolnosti (ve vzácných případech je možné jednorázové zvracení jako příznaky intoxikace těla);
 • svědění v análním kruhu během stolice;
 • rachot v žaludku;
 • střevní křeče;
 • nadýmání;
 • syndrom nadýmání ("výbušné" vypouštění velkého množství zápachových plynů).

Vývoj střevní kandidózy

Kandidóza je léčena antimykotiky (v perorální lékové formě). Jejich seznam je uveden v tabulce níže.

Antimykotika pro léčbu střevního traktu u dospělých