Image

Co když se suchá kůže na nohou odlupuje a praskne?

Suchá kůže chodidel může způsobit svědění, odlupování a na patách se mohou tvořit praskliny. V některých případech mohou tyto příznaky znamenat závažné onemocnění. Existuje mnoho doporučení, co dělat v tomto případě a jak se vypořádat se suchými nohami, ale nejprve musíte pochopit důvody pro jeho vzhled.

Kořenové příčiny

Mnoho žen se zajímá o to, proč kůže na nohou schne, vločky a svědění. Příčiny suchosti nohou se mohou lišit: od špatné výživy po vážné nemoci na ní závisí léčba patologie.

Příčiny suché kůže chodidel mohou být spojeny s nízkými hladinami lipidů, nedostatečnou vlhkostí ve stratum corneum nebo pomalou regenerací buněk. To je důvod, proč jsou porušeny ochranné vlastnosti kůže, v důsledku čehož se může objevit suchá kůže nohou.

Příčiny suchých nohou:

Nesprávná strava může ovlivnit ženskou krásu. Některé potraviny mohou pozitivně ovlivnit vzhled pokožky, což je hladké a měkké. Její zdravý vzhled bude dán zelenině s vysokým obsahem vitamínu A, jakož i ovoce, jako je mango, dýně, mrkev a meruňky. Strava by měla zahrnovat rybí a rostlinné oleje.

 1. Nedostatek vody.

Pokud je pokožka nohou suchá, musíte pít dostatek vody, dokonale zvlhčit a vyzařovat. Nelze vařit, musí být čerstvé a vyčištěné. V den, kdy potřebujete vypít asi 2 litry vody, je to nedostatek vlhkosti, který může způsobit zvýšenou suchost kůže.

Loupání, suchost na chodidlech a mezi prsty ukazuje, že tělo potřebuje vitaminový komplex. Zpravidla, po nemoci, na jaře a na podzim je každý člověk vystaven beriberi. Proto naše tělo přestává bojovat s viry.

Suchá pokožka nohou je často důsledkem změn ženského těla souvisejících s věkem. Od 40 let se kůže stává sušší a vyžaduje stálou péči. Strava by měla zahrnovat ryby, zeleninu a ovoce. Je velmi důležité nezapomenout pít čistou čistou vodu, je lepší odmítnout kávu a čaj. Musíte také brát 2 krát za rok vitamíny.

 1. Přebytek UV.

Milovníci krásného opálení musí vždy používat ochranný krém. V opačném případě bude kůže suchá a začne se odlupovat od dlouhého pobytu na slunci. Kromě toho se tyto kosmetické vady mohou stát trvalými, z nichž je těžké se zbavit. Proto během opalování potřebujete bohatě natřít speciální krém s filtry.

Bělící prášek se používá k čištění vody v každém bazénu k ničení bakterií. Tento nástroj má velmi negativní vliv na kůži a vysychá.

Nesprávně zvolená nebo málo kvalitní kosmetika ve formě krému, křoviny a masky může pokožku osušit. Pokud máte velmi suchou pokožku na nohou, potřebujete tukový krém, který obsahuje přírodní olej.

 1. Oblečení z umělých materiálů.

Syntetické oblečení často dráždí kůži a způsobuje těžké svědění. Z běžných ponožek jsou legíny, punčochové kalhoty a spodní prádlo vyrobené z nepřirozených materiálů, může se objevit suchost a odlupování na holenní části nohou.

 1. Nemoci.

Suchá kůže je jedním ze symptomů onemocnění, jako je lupénka, cukrovka, ekzémy atd. Také svědění a loupání jsou známkou plísňových onemocnění.

 1. Nedostatečná péče o nohy.

Povrchová péče o nohy nebo její nedostatek může vést k suché kůži, svědění a odlupování, v nejhorším případě - paty začnou praskat. Aby se tomu předešlo, je nutná pravidelná péče - alespoň jednou týdně, aby se používaly křoviny a masky k odstranění odumřelé pokožky nohou, aplikovaly výživné krémy po holení, parní lázně s přírodními oleji.

 1. Porucha krevního oběhu.

Pokud dojde k poruše kardiovaskulárního systému, může dojít k problémům s krevním oběhem, což povede ke ztrátě pružnosti a suché pokožky.

Péče o pleť

Jak zvlhčit pokožku na nohou?

 • Pokud nejdříve nepaříte kůži, nebude schopná absorbovat všechny hydratační a výživné kosmetické přípravky.
 • Pokud kůže na nohou zaschne, nemůžete používat mýdlo, schne a napíná kůži.
 • Aby se zabránilo suché pokožce nohou a popraskání pat, měli byste odstranit rohovou vrstvu jednou týdně pemzou a neměli byste párat z nohou.
 • Krém aplikujte ihned po koupeli, sprchě nebo vaně.
 • Po nanesení krému musíte počkat 2 minuty, aby se produkt co nejvíce absorboval a přebytečný papír odstraňte papírovou ubrouskem.
 • Pokud jsou paty prasklé, měly by být ošetřeny speciálními maskami a léčivými krémy.
 • Masky a oleje (olivy, mandle nebo lněné semínko) by měly být aplikovány na mokrou pokožku nohou nejméně 8x měsíčně.

Jak se vypořádat se suchou pokožkou nohou?

Chcete-li se zbavit suché kůže na nohou, aby se zajistily výživné látky a vlhkost pokožky, je velmi důležité zvolit správné komplexní postupy. K tomu, není to stojí za to utrácet spoustu peněz, můžete to udělat s dostupnějšími prostředky nebo domácí masky.

Pravidelná péče o nohy obnoví ztracenou pružnost a hladkost pleti.

Parafínová nožní terapie

Tento postup lze provádět jak v salonu krásy, tak doma. Budete potřebovat kosmetický vosk, plastovou pásku, tlustý ručník a pemzu. Je nutné vzít vosk a roztavit, pak jej naneste v tenké vrstvě na nohy. Jakmile vosk ztvrdne, opakujte postup ještě dvakrát. Nyní je třeba zabalit nohy s filmem a zabalit s ručníkem pro oteplování účinek. Po 30 minutách odstraňte voskový film a hrubozrnnou kůži odstraňte pemzou.

Parafínová terapie zajistí dlouhodobou hydrataci a změkčení pleti. Po tomto postupu budou chodidla hladká a měkká.

Efektivní masky

Užitečné masky se často používají k hydrataci suché kůže na nohou. Nejúčinnější a nejlevnější masky - krém, kokosový olej, vejce nebo med. Chcete-li se zbavit šupinatou pokožku, je třeba masku v nohou a nohou otřít před spaním a odstranit přebytečný papír ubrouskem.

Můžete také přidat 2-3 kapky esenciálního oleje (čajovníku, pačuli nebo santalového dřeva) na obyčejný krém a potřete si nohy před spaním.

 1. Maska jablek a mléka.

K tomu budete potřebovat:

 • 1 jablko;
 • 300 ml mléka;
 • Gázové tkaniny;
 • papírové ubrousky;
 • ponožky.

Proces přípravy a aplikace masky mléko-jablko:

 • Je nutné loupat jablko a nakrájet na tenké plátky.
 • Nalijte mléko do pánve a nalijte do něj nakrájené jablko.
 • Vařte na mírném ohni po dobu asi 10 minut do kašovitého stavu.
 • Poté, co hotová hmota trochu vychladne, měla by být nanesena na pokožku nohou, zabalena do gázy a ponechána po dobu 30 minut.
 • Tato maska ​​nemusí být vymyta, přebytečné zbytky by měly být odstraněny papírovou ubrouskem.
 • Po zákroku musíte nosit ponožky.

Maska na mléčné jablko zjemňuje pokožku na nohou a nohou. Nohy jsou měkké, hladké a něžné.

 1. Maska na bázi másla, která zabraňuje popraskání pat.

K tomu budete potřebovat:

 • 1 lžička máslo;
 • 1 vejce;
 • brambory (1 střední velikost);
 • Plastová fólie;
 • ponožky.

Proces přípravy a aplikace:

 • Musíte vzít vejce a oddělit bílou od žloutku v malé nádobě.
 • Přidá se máslo a rozemele.
 • Pak oloupeme brambory a rošt na jemném struhadle, měli byste mít asi 2 čajové lžičky.
 • K celkové hmotnosti by měly být přidány brambory. Tam také dát 4 lžičky dětského krému a všechny složky důkladně promíchat.
 • Hotová hmota by měla být aplikována na nohy, obalena fólií a nosit ponožky.
 • Po 20 minutách by měla být maska ​​omyta teplou vodou.

Suchá pokožka nohou změkne, peeling zmizí. Postup by měl být prováděn 5-6 krát měsíčně.

Užitečné koupele nohou by mělo být provedeno 1-2 krát týdně, je třeba přidat infuzi z dubové kůry, šalvěje, heřmánku nebo chmele. K tomu budete potřebovat 2 lžíce některého z bylin, které potřebujete usnout v 1 litru vařené vody, po 30 minutách bude infuze připravena.

Zásobník bylin by měl být prováděn po dobu 15-20 minut a po něm rozmazat nohy s hydratačním krémem.

Dodržování těchto jednoduchých pravidel, každá dívka bude moci udržet nebo vrátit se ke svým nohám staré odvolání, budou opět hladké a krásné!

Suchá kůže chodidel - příčiny

Šupinatá epidermis na dolních končetinách je problém, kterému čelí nejen ženy, ale i muži. Suchá kůže vede k tomu, že zpočátku začíná ztvrdnout, pak se odlupuje a praskne, což samozřejmě přináší nepohodlí pro každodenní život a někdy dokonce způsobuje nepříjemné pocity.

Pokud by se tak stalo v létě, pak by se oblékání krásných otevřených bot stalo problematické a hluboké praskliny na nohou způsobují nepohodlí a bolest.

K překonání tohoto onemocnění kůže, aniž by šel k lékaři, můžete použít různé domácí recepty, které v nejkratší možné době vám ušetří od suchých nohou. Než však přistoupíme k receptům, je nutné pochopit, jak tento problém může být způsoben.

Důvody

Příčiny suché kůže na chodidlech jsou velmi rozdílné, nejčastěji je to však způsobeno sníženým průtokem krve v dolních končetinách. Nosit těsné boty nebo pevné punčochy často vede ke zhoršení oběhu. Tyto faktory však mohou způsobit rozvoj křečových žil, počínaje výskytem cévních "hvězd" a končící žilní trombózou a jejich odstraněním.

Chtěl bych poznamenat, že na sobě těsné punčochy nedovolují kůži „dýchat“, což zase porušuje její vodní bilanci. Takový problém však může mít za následek nejen punčochy, ale také oděvy, které těsně přiléhají k tělu, díky čemuž začínají nejen kožní problémy, ale také krevní oběh, který negativně ovlivňuje celý organismus.

Kůže na chodidlech také odlupuje, možná kvůli účinkům nízké teploty. U žen je to usnadněno nosením krátkých šatů v zimě a častých kosmetických procedur s různými prostředky, které nepříznivě ovlivňují pokožku nohou.

Patří mezi ně pěnové koupele, mýdlo a dokonce i hydratační tělové mléko. Při výběru kosmetiky je nutné pečlivě prostudovat její složení, aby se vyloučily složky, které vysychají pokožku. Kosmetika pro péči o nohy by měla být bohatá na ceramidy, zvlhčující epidermis a přírodní éterické oleje, které přispívají k tomu, aby to bylo dosaženo.

Časté používání vody s vysokým obsahem chloru může také způsobit nadměrné sušení a praskání epidermy. Pokud nemáte možnost umýt jinou vodou, pak po požití vody se ujistěte, že ošetřujete nohy výživným krémem.

Suchá kůže chodidel a jiných částí těla se může objevit u psoriázy, diabetu nebo dermatitidy. Pokud je onemocnění příčinou suché kůže, je nutné tento problém vyřešit pouze za pomoci odborníka. Vzhledem k tomu, že kůže může být vrácena zpět do normálu, pouze pokud je možné najít a odstranit příčinu tohoto problému.

Věk hraje důležitou roli v suché kůži. Čím starší je člověk, kůže se stává méně vlhkou. Po čtyřiceti letech trvá velké úsilí, aby epidermis byla zdravá a pružná. V tomto případě pomáhá slábnoucí kůže bojovat proti projevům stárnutí.

Co dělat, aby se vyrovnala s nadměrnou suchou pokožkou nohou? Jaký je nejlepší způsob, jak si vybrat metody pro jeho zvlhčování? Chcete-li se o tom dozvědět a vybrat si ten správný recept, přečtěte si níže uvedené tipy.

Péče o pleť

Péče o suchou pokožku nohou

Pokud máte suchou pokožku nohou, musíte se o ni řádně starat a neustále hydratovat. K tomu je třeba ráno a večer dát na nohy výživné mléko nebo smetanu Aby však kosmetika poskytla požadovaný výsledek a nebylo pochyb, proč se kůže odlupuje, protože se o ni starám, musí být nohy předem napařeny. Otevření pórů je usnadněno přijetím koupele nohou, horké sprchy nebo vany.

Pro velmi suchou pokožku dolních končetin je nutná pára, jinak chodidla jednoduše nemohou absorbovat celou řadu nutričních složek, které tvoří krém.

S přehnanou kůží je nutné zanechat alkalické gely. Vzhledem k tomu, že situaci jen zhoršují, je epidermis ještě suchší, což vede k silnému odlupování a případně trhlinám. Nejlepší je použití jemných čisticích prostředků s oleji. Nejenže čistí, ale také hydratují suchou pokožku.

Při vodních procedurách se ujistěte, že se jedná o masáž, která přispěje ke zlepšení krevního oběhu a výživy v tkáních dolních končetin. K tomu jednoduše nasměrujte sprchu na nohy a podržte ji v této poloze několik minut. Po masáži vodou si neotírejte nohy, ale lehce otřete a namažte je zvlhčovačem.

Kosmetický krém může být nahrazen jakýmkoliv olejem, který nejen pomůže změkčit pokožku, ale také ji nasytí prospěšnými látkami. K tomu je nejlepší použít olivový, lněný nebo mandlový olej. Položte olej na nohu, počkejte několik minut a pak odstraňte zbytky papírové ubrousky.

Pokud se nohy odlupují a objeví se praskliny, musí se k odlupování odumřelých buněk použít křoviny a pemza. Břitva, stejně jako mnoho dalších, je lepší nepoužívat. Silně poškozuje horní vrstvu epidermy, poškozuje ji a otevírá přístup k různým patogenním bakteriím.

Při sprchování používejte pemzu, zejména pokud je pokožka kalená a začala se odlupovat. Budete tak schopni odstranit mrtvou epidermis a umožnit nové vrstvě kůže „dýchat“ a absorbovat všechny prospěšné látky získané z krémů na nohy. Na konci drhnutí opláchněte nohy studenou vodou a naneste na ně zvlhčující prostředek.

Také, aby se zabránilo suché nohy, zkuste alespoň jednou týdně, aby se masky s hydratační přísady. Můžete si je koupit v kosmetickém obchodě nebo je vyrobit doma z ingrediencí, které máte k dispozici.

Masky

Máte suchou a ztvrdlou kůži na nohou? Začněte navlhčovat speciálními maskami. Je nutné je provádět několikrát týdně. K jejich vytvoření nepotřebujete exotické komponenty a obrovské finanční náklady. Aby byly poměrně jednoduché ingredience.

Například si vezměte mastný vitamin A a smíchejte s kysanou smetanou nebo smetanou. Naneste pastovitou hmotu na nohy a nechte dvacet minut. Vše, co není na konci procedury absorbováno do kůže, odstraňte papírovou utěrku.

Chcete-li vytvořit masku, můžete použít esenciální máta a levandulový olej ve směsi s vaším oblíbeným krémem na péči o nohy. Aplikujte krém dvakrát denně a po několika týdnech si všimnete, že vaše nohy se stávají něžnými a pokožka je pružnější a hydratovaná.

Aby se zabránilo trhlinám na chodidlech a hydrataci suché pokožky, potřebujete čerstvá jablka. Chcete-li připravit jablečnou masku, vezměte ovoce, nakrájejte na plátky a zakryjte mlékem. Směs se vaří na ohni až do vzniku kaše. Poté, co se ochladí, naneste na nohy a zabalte je filmem, na sobě teplé ponožky. Po čtyřiceti minutách opláchněte masku a naneste krém na kůži.

Vynikající hydratační vlastnosti, které pomáhají zbavit se sucha epidermis, mají masku na bázi dětského krému. Pro přípravu připravte 4 lžičky smetany, vaječného bílku, lžičky másla a 2 lžičky strouhaných bramborových hlíz. Smíchejte všechny tyto složky a aplikujte na nohy. Po půl hodině můžete masku umýt.

Prevence

Je mnohem snazší zabránit suchým chodidlům, než se s tím vypořádat. Chcete-li se tomuto problému vyhnout, nikdy se nepokoušejte:

 • Nenoste pevnou a nepohodlnou obuv.
 • Nenoste zeštíhlující punčocháče.
 • Naplňte svou stravu zeleninou a ovocem.
 • Proveďte týdenní praní nohou.
 • Make masky s hydratační přísady.
 • Nepoužívejte ochucené gely a mýdla.

Aby pokožka na nohou neztvrdla a nevznikly na ní žádné praskliny, je nutné se o ni postarat. K tomu stačí použít krém každý večer a čas od času, aby se masky a koupel nohou.

Dodržování všech výše uvedených doporučení a použití hydratačních masek, můžete se zbavit přehnané kůže na nohou, což je měkké a hedvábné, bez ohledu na roční období.

Nepříjemný detail vzhledu - suchá kůže na nohou: faktory provokatéry a metody boje s tímto problémem

Krásná žena s elegantní pedikúrou ozdobí každou ženu. Většina z nich však má problémy. Kůže na chodidlech se stává suchou a méně pružnou, vločky, praskliny. Důvody jsou dost. Správně zvolená léčba však pomůže problém vyřešit a obnovit krásu nohou.

Přečtěte si v tomto článku.

Příčiny suché kůže na nohou, praskliny

Každý ví, že vzhled epidermis odráží vnitřní stav těla. Suchá kůže chodidel je indikátorem mnoha problémů. To není jen kosmetická chyba. Existuje mnoho důvodů pro výskyt suchosti a odlupování - od vlastností organismu po nemoci. Tudíž těsnost a praskliny na kůži nohou mohou být způsobeny:

 • Vnější dopad: v důsledku chůze na horkém písku na pláži nebo pobytu v interiéru s extrémně suchým vzduchem, stejně jako v létě otevřené sandály.
 • Na sobě těsné, pohodlné boty, díky kterým je krevní oběh v tkáních narušen.
 • Stálý kontakt s čisticími prostředky obsahujícími velké množství alkálie.
 • Příliš těsné a těsné ponožky, punčochy, legíny.
 • V důsledku pobytu v chladu, kdy opět dochází k narušení krevního oběhu.
 • Časté odstraňování chloupků, zejména bez následné hydratace a ošetření pokožky.
 • Tvrdá a chlorovaná voda z vodovodu.
 • Ve věku nad 40 let se postupně zvyšuje množství kyseliny hyaluronové, elastinu a kolagenu. Kůže se stává tenčí a nemůže být navlhčena sama.
 • Diabetes mellitus
 • Kožní onemocnění, jako je lupénka, dermatitida, ekzém.
 • Nedostatek vitamínů a mikroprvků.
 • Poruchy funkce štítné žlázy.
 • Metabolické poruchy.

Samozřejmě, nepropadejte panice a myslím, že suchá kůže chodidel hovoří o vážných onemocněních. Každé onemocnění má řadu přímých příznaků a těsnost epidermy na nohou může působit jako další příznak nebo již jako důsledek. Na druhou stranu stojí za to přemýšlet o stavu vašeho zdraví, pokud je podobný problém neustále přítomen. Je možné, že bude možné zabránit rozvoji nebezpečné nemoci v rané fázi.

Důsledky

Suchá kůže na nohou však není jen vizuální, kosmetická vada. V průběhu času se mohou v epidermis tvořit praskliny. A jakékoli porušení integrity je vynikajícím vodítkem pro infekci. Zdravá, zvlhčená pokožka slouží jako vynikající ochranná bariéra proti bakteriím a plísním. Často je proto suchost doprovázena svěděním, šupinatěním a různými chorobami.

Navíc se začínají objevovat natoptyshs, mozoly a další formace. Také suchost a praskliny způsobují fyzické nepohodlí a bolest při chůzi. A nakonec, navenek, tyto nohy vypadají neatraktivně a neudržitelně. Na sobě punčochy a ponožky se otevřená obuv stává nepříjemnou.

Co léčit, aby nohy krásné

Blížící se odstranění této vady musí být nesmírně zodpovědné. Je nutné aplikovat speciální prostředky a provádět postupy pro odchod, stejně jako krém na obličej. Za prvé, pro léčbu by měl konzultovat odborníka, konkrétně dermatologa. Lékař vypracuje strategii léčby.

Obnovení hydratace pleti zpravidla probíhá ve čtyřech fázích:

 • Správně organizujte péči o nohy. Je to kvůli zanedbávání této části těla všechny problémy. To zahrnuje jak používání výživných a hydratačních přípravků, tak výběr kvalitního oblečení a obuvi z přírodních materiálů.
 • Pravidelné čištění. Jednou týdně je nutné odlupovat pokožku mrtvých buněk praním speciálními výrobky nebo lidovými recepty. Také zahrnuje peeling a pravidelnou pedikúru.
 • Dodržování zásad správné a vyvážené výživy. Jak již bylo zmíněno v příčinách suchých nohou, důležitým faktorem je nedostatek vitamínů a stopových prvků. Proto musíte pečlivě zvážit volbu vaší stravy. Stojí za to věnovat více pozornosti zelenině a ovoce, obilím, proteinovým potravinám. A vyloučete rychlé občerstvení a polotovary, sodu, alkohol.
 • Je dokonce možné pít speciální vitaminový komplex. Není to však nutné po celou dobu, protože hypervitaminóza je také extrémně nebezpečná pro zdraví.

Informace o péči o nohy naleznete v tomto videu:

Lidové metody

Aby byly nohy v pořádku, není nutné vyprazdňovat police s drahými kosmetickými výrobky. Existují jednoduché lidové způsoby, jak se vypořádat se suchou pokožkou nohou. Péče o nohy je možná pomocí následujících metod:

 • Uspořádejte pravidelné koupele. Použití bylinných infuzí pomáhá odstranit příznaky sucha. Léčí praskliny, zklidňují svědění a odstraňují odlupování. Domácí ošetření nohou může být prováděno s rozmarýnem a pelyněkem, který dokonale osvěžuje a normalizuje průtok krve, máta k úlevě od podráždění, šalvěj, dubové kůry, heřmánku a měsíčku, zmírňuje zánět a svědění.
 • Také ve vaně můžete přidat řadu olejů, které dokonale hydratují pokožku. Dobře fungují grapefruity, levandule, neroli, pačuli a ylang-ylang étery.
 • Obnovte rovnováhu minerálů v kůži a vlhkost vany mořskou solí, sódou a jódem. Pomáhají také bojovat proti plísním a zánětům.

Po domácích procedurách je nutné pokožku vyživovat a hydratovat. Nezávisle můžete připravit velmi efektivní prostředky:

 • Dětský krém s vitamíny A a E. V nekovové misce smíchejte správné množství produktu s olejovými roztoky kapslí, stejně jako několik kapek glycerinu. Po aplikaci lze nohu zabalit do fólie.
 • Do krému se přidávají éterické oleje z neroli, pačuli nebo levandule. Nemůžete skladovat směs, musíte ji před použitím vařit.
 • Olivové, broskvové, kokosové, hroznové semeno, pšeničné klíčky, meruňky, ricinové oleje jsou ideální pro zvlhčování. S nimi můžete na noc udělat masky. Olej je rozložen na kůži chodidla, taška nebo film je nasazen a špička je nahoře. Ráno masírujte zbytky masky třecími pohyby.
 • Lidová hydratační maska ​​pomáhá zlepšit stav kůže. Připravte si ho z vašeho oblíbeného mastného krému, strouhaných brambor, vaječného bílku, másla. Všechny složky se smísí v nekovové misce a aplikují se na nohy po dobu 20 až 30 minut. Po opláchnutí je třeba pokožku zvlhčit.

Důležitým bodem je odlupování a praní epidermy. Mělo by být prováděno na suchém, protože kryt je zraněn méně a více keratinizovaných buněk se odlupuje.

Lékárenské výrobky

Pro ty, kteří se nechtějí obtěžovat vlastní přípravou, se můžete obrátit na sklad výrobků. Nejoblíbenější a nejúčinnější jsou:

 • Krém Doktor s močovinou ze starých receptů. Nástroj nezpůsobuje alergie, dokonale zjemňuje pokožku a hojí praskliny. Díky oleji tea tree uvolňuje zánět.
 • Krémová péče od Nature Siberika. Složení obsahuje přírodní složky, bylinné extrakty, vitamíny. Produkt obnovuje epidermis, hojí mozoly.
 • Krém se šalvějí a lněným olejem od Green Mom. Prostředky dobře zjemňují pokožku, vyživují, snižují praskliny, zejména po loupání a kouření lázní.
 • Balzám z máty BodyShop. Krém nejen hydratuje pokožku, ale díky ovocným kyselinám buňky odlupuje.
 • Balzám na nohy od Himaláje. Nástroj má zvláčňující a protizánětlivé vlastnosti díky kurkumě v kompozici.
 • Krém z Caudalie pomůže udržet krásnou pleť ve výborném stavu.
 • Bepanten a D-panthenol pomáhají změkčit a hojit praskliny v patách.

Mezi jednoduché lékárenské produkty patří olejové kapsle vitamínů A a E, tekutý glycerin a ricinový olej, které lze aplikovat nezávisle na sobě a přidávat do vašeho oblíbeného krému.

A více o peelingové masce pro nohy.

Kůže na nohou potřebuje stejnou stálou a důkladnou péči jako každá jiná část těla. Krásné a zvlhčené nohy dávají každé ženě důvěru. Zvláštní pozornost by měla být věnována ženám v této oblasti po 40 letech, pak bude chůze vždy snadná a létání.

Užitečné video

Jak vyléčit suché a popraskané nohy naleznete v tomto videu:

Hlavní příčiny a metody léčby trhlin v chodidlech

Trhliny v nohou - ne jen nepříjemné obtíže, způsobující bolest při chůzi. Vzhledem ke zvláštnostem anatomické struktury nohy je vystavena velkému zatížení a většinou je skryta botami. To vytváří příznivé podmínky pro pronikání patogenní mikroflóry přes mezery na kůži, po které se objeví hnisání.

Léčba porušení integrity kůže nohou se stává obtížnější. Zvažte, proč je kůže na nohách prasklá a jak se rány, které se objevily, mohou rychle vyléčit.

Příčiny praskání a první znaky

Vzhled trhlin v chodidlech není obtížné všimnout kvůli silnému nepohodlí. Osoba zažívá:

 • svědění nebo pálení;
 • bolest při chůzi;
 • lokální edém (lokalizovaný kolem praskání);
 • drobné otlaky (s hlubokými zraněními).

Ve směru trhliny může být:

 • podélné (umístěné podél patky);
 • příčné (směřuje napříč a vypadá relativně zřídka).

Někdy člověk může okamžitě zjistit kauzální vztah a říct, proč se objevily trhliny. Ale častěji se výskyt škod stává překvapením, takže stojí za to zvážit, co způsobuje praskliny v chodidlech.

Vývoj vnějších i vnitřních faktorů může vyvolat vývoj patologie.

Externí zahrnují:

 • špatná hygiena;
 • boty, mačkání nebo tření nohy;
 • dlouhé chůze nebo nehybné stání;
 • neprofesionální pedikúra;
 • odlupování;
 • časté nošení syntetických punčochových kalhot a ponožek;
 • změna klimatu;
 • boty nejsou podle počasí (nošení i těch nejpohodlnějších zavřených bot v teple způsobí vyrážku plen a popraskání);
 • chůze naboso na tvrdém povrchu (písek, asfalt);
 • voda s vysokým obsahem chloru.

Vnitřní příčiny trhlin jsou často:

 • diabetes, hormonální poruchy, abnormality štítné žlázy;
 • porušení metabolických procesů;
 • onemocnění trávicího systému;
 • cévní onemocnění nohou;
 • houba nohy;
 • hyperkeratóza (natoptysh);
 • deformity chodidel (ploché nohy);
 • obezita (zvyšuje zatížení nohou);
 • avitaminóza (vitamíny A a E jsou zvláště důležité pro pružnost kůže);
 • dermatitida;
 • hyperhidróza (nadměrné pocení);
 • nedostatečný příjem vody;
 • nevyvážená strava vedoucí k vyčerpání buněk.

Příčiny trhlin se liší: od relativně neškodného nedodržování hygienických pravidel až po přítomnost vážné nemoci.

Lokalizace trhlin

Vzhled trhlin je možný na kterékoliv části nohy, ale následující oblasti jsou nejvíce náchylné k poškození:

 • pata;
 • tarsus;
 • mezigitální prostor;
 • podrážka chodidla;
 • oblast kloubu (obvykle na palci);
 • místa přirozených kožních záhybů.

Nejbolestivější pro člověka jsou škody, které se nacházejí na podrážce a v interdigitalálním prostoru.

Zásady léčby

Odstranění trhliny začíná určením příčiny. Pokud je nedostatečná péče nebo nepříjemná obuv, pak problémy nevznikají: po odstranění provokujících faktorů a použití vnějších prostředků se kůže rychle hojí.

Měli byste se poradit se svým lékařem v následujících případech: t

 • existují somatické choroby nebo hormonální poruchy;
 • infekce pronikla do trhlin;
 • pacient je dítě (u dětí je prvním příznakem onemocnění spojeného se změnou metabolických procesů nebo hormonálních poruch často ztenčování a praskání epidermis).

Léčba trhlin na kůži nohou je povolena jako použití farmaceutických přípravků a populárních metod.

Léčba léky

Pro terapeutické účely lékař doporučuje následující krémy a krémy proti tvorbě trhlin:

 1. Krém "5 dní." Má protizánětlivý účinek, změkčuje a dezinfikuje pokožku. Pomáhá rychle odstranit trhliny a vyrážku pleny na noze, eliminuje nepříjemný zápach. Může být použit nejen pro kožní léze, ale také jako profylaktický přípravek na péči o nohy.
 2. Balzamed. Mast na bázi glycerinu a kyseliny mléčné s přidáním vitamínů. Zvyšuje nejen regeneraci tkání, urychluje hojení, ale také zabraňuje vzniku nových trhlin.
 3. Radevit. Masti s emulzním voskem, vitamíny a glycerinem. Má dezinfekční a léčivé účinky. Při pravidelném používání (dvakrát denně) zajišťuje rychlé zotavení poškozené kůže nohy.
 4. Lamisil. Krém zabíjí houby a viry, zajišťuje opravu buněk. Mohou dokonce léčit hlubokou kožní přestávku, aplikovat krém přímo na ránu.
 5. Zazhivin. Gel, který se skládá z oleje, mléko Thistle, šalvěj a tea tree. Díky svému přirozenému základu se doporučuje k léčbě trhlin u dětí.
 6. Ambulance Univerzální krém na zranění a rány s bylinnými extrakty, vazelínou, vitamíny a glycerinem. Zjemňuje pokožku, pomáhá s modřinami a ranami. Je považován za univerzální prostředek pro případná zranění.

Pozor! Pokud se v prasklině objevil infekční proces, budou předepsány antibakteriální nebo protiplísňové masti v závislosti na typu patogenu.

Při tvorbě trhlin v okolí nehtu se doporučuje použít speciální lak pro posílení nehtového lůžka (lze ho zakoupit v lékárně).

Domácí procedury

Je-li tělo zdravé, je zjištěna příčina poškození kůže vnější nohy a léčba v domě. podmínky povoleny, pak umožnily vyzkoušet netradiční metody.

K vyparování nohou můžete využít následující koupelny:

 1. Dekorace bylin. Třezalka, dubová kůra, heřmánek nebo šalvěj mohou být použity individuálně nebo bylinné směsi. 4 lžíce. Já drcené suroviny trvají na litru vroucí vody.
 2. Škrobové a aromatické oleje. Na litr vody potřebujete 10 g škrobu a několik kapek aromatických olejů (doporučeno čajovníku nebo citrusů).

Tekutina se zahřeje na 38 ° C. Nohy parní 10 - 15 minut.

Věnujte pozornost! Kouření je užitečné nejen před použitím lidových prostředků. Procedura zvýší účinnost farmaceutických krémů a gelů.

Domácí ošetření se provádí pomocí obkladů. Zde jsou nejoblíbenější způsoby:

 1. Parafin, včelí vosk a kyselina salicylová, odebírané ve stejných částech, se zahřívají ve vodní lázni a míchají, aby se získala homogenní struktura. Teplá hmota se aplikuje na místo poranění a po vysušení se fixuje obvazem. Je nutné nést takový obklad denně.
 2. Cibule a jablko. Gruel je v noci přivázán k noze a ráno se odplavuje. Na pokožku se nanese hydratační gel.
 3. Hmotnost rajčat. Nakrájejte rajčata v mixéru a vypusťte přebytečnou vlhkost. Hustá rajčatová kaše se používá k ošetření, která je vázána na poškození 5-6 hodin.
 4. Zelí list. Listy lze použít bez přípravy, ale je lepší je lehce porazit kladivem na maso, než se objeví šťáva. Zabalte list nohy a nosit ponožky nahoře. Nechte na noc komprimovat.
 5. Zlato (lepší brát tekutinu). Výrobek se aplikuje na čistou přírodní tkaninu, aplikuje se na poškození a fixuje se bandáží po dobu 12 hodin.

Kolik trhlin se hojí při použití lidových prostředků a při léčbě léků? Vše záleží na závažnosti škody. U mělkých kožních mezer postačuje 7–10 dní, u zanedbaných forem nebo infekce může léčba trvat několik týdnů.

Preventivní opatření

Popraskané nohy nejsou život ohrožující, ale způsobují nesnesitelné nepohodlí. Jejich vzhled lze zabránit dodržováním pravidel:

 1. Hygiena. Musíte umýt nohy 2 krát denně a používat deodoranty, aby se zabránilo nadměrnému pocení.
 2. Boj proti suchosti. Suchá pokožka na nohou se doporučuje k ošetření zvlhčovačů.
 3. Odstranění kallosit a kuřích. V místech hyperkeratózy je epidermis hustá a méně elastická, náchylnější k roztržení.
 4. Léčba somatických a hormonálních patologií. Kůže je indikátorem zdraví. S prodlouženou nemocí se epidermis stává tenčí a méně trvanlivý.
 5. Výběr pohodlné obuvi. Je důležité, aby pokožka nebyla vymačkaná a nevytékala vyčnívajícími částmi, nemohla dýchat. Doporučujeme zvolit obuv z přírodních materiálů.

Vzhled trhlin na nohách není strašný, ale způsobuje nepohodlí. Mikrodamage musíme začít léčit co nejdříve. Čerstvé praskliny se hojí rychle, ale běžící případy jsou často komplikovány přidáním infekcí a výskytem hnisu.

Prasknutí kůže na nohou. Popraskaná kůže na nohou: co dělat

Text: Tatyana Maratova

Během dlouhého pracovního dne se naše nohy dostanou do pořádku. Jedním z možných problémů je, že kůže na nohou náhle začne praskat. A kůže popraskané na nohou může způsobit celou hromadu problémů, od bolesti, svědění a nepohodlí, až po krvácení.

Popraskaná kůže na nohou - suchá kůže

Popraskaná kůže na nohou, nejčastěji na chodidle a na patě. Jednou z nejčastějších příčin je suchá kůže. Kůže přirozeně ztrácí vlhkost z povrchu. To může být způsobeno geneticky - dobře, suchou pokožkou a to je vše! - a někdy jsme sami aktivně pomáhat: nadměrné používání mýdla a detergentů, nadměrné hubnutí, podráždění z tření v těsných botách.

Kůže na nohou může vyschnout a prasknout z nemocí, jako jsou problémy se štítnou žlázou, v důsledku změn počasí - chladné snap, nebo prostě s věkem. Nejen, že kůže na nohách praskne od sucha, ale i svědění a bolí. Jak jí v tomto případě pomoci? Je zřejmé, že se vrátil její nedostatek vlhkosti. A to by mělo být provedeno správně, například - sprchu místo vany.

Jiné způsoby léčby mohou zahrnovat volně prodejné zvláčňující krémy. Měly by být použity ihned po koupání nebo při svědění.

Popraskané kůže na nohou - houby a kuří oka

Proč jinak může kůže na nohách prasknout? Kvůli plísňovým infekcím. Jednou z těchto chorob je pásový opar, také známý jako atletická noha. Houba může růst a rozmnožovat se na celém povrchu nohou, ale zejména na úrodném prostředí - mezi prsty na nohou, protože je to oblast, která je nejvíce teplá a vlhká. Riziko vzniku takové nemoci riskujete, pokud se potíte pravidelně a hojně, pokud vaše nohy zůstanou vlhké po dlouhou dobu, nebo pokud máte uzavřené a těsné boty, které jsou také vyrobeny z velkého množství plastových materiálů.

Tvorba hrubých kuřích může být také důvodem, proč kůže na nohách začíná praskat. Kůže způsobená mozoly se rozpadá, protože tuková tkáň pod patou - kde se obvykle tvoří mozoly - se v důsledku zvýšeného tlaku rozšiřuje v různých směrech. A pokud je vaše práce spojena s neustálou přítomností na nohou a kromě toho máte nadváhu, vždy budete mít takové kuří oka.

V tomto případě může být léčba prováděna zvlhčením postižené, popraskané oblasti kůže krémy nebo přípravky, které obsahují kyselinu salicylovou a močovinu.

Praskliny kůže - jeden z nejčastějších typů dermatitidy. Mohou se objevit v jakékoli části chodidla: na prstech, na chodidle nebo na patě. Prasklá kůže nohou nejen kazí estetický vzhled, ale také způsobuje fyzické nepohodlí, navíc i sebemenší poškození může způsobit infekční infekce.

Léčba trhlin v nohách, nohou, nohou

Když je člověk ve vzpřímené poloze, nohy jsou pod obrovským tlakem. Nesou celou váhu těla, zažívají neustálé tření a nepohodlí z stísněných bot. To je jedna z nejzranitelnějších částí těla, která potřebuje pečlivou péči. Kůže nohy má speciální pružnost a pružnost, která umožňuje odolávat takovým zatížením a pevnost je zajištěna dostatečnou tloušťkou epidermy. Mnoho faktorů, jak vnějších, tak vnitřních, může vést k trhlinám v noze. Co dělat v takových případech bude užitečné znát každého.

Příčiny a úprava trhlin

Náhlé změny klimatu, nesprávná péče, těsné boty mohou způsobit strukturální změny v kůži. V důsledku snížení pružnosti a pružnosti pokožky dochází k narušení její struktury a tvorbě trhlin v nohách. Léčba mělkých poranění trvá 7-10 dní a nevyžaduje použití léků.

Lidstvo už dlouho takový problém považuje za trhlinku v nohou. Naši zdejší předci věděli, jak s tímto onemocněním léčit pomocí mastí a pleťových vod. Pro ošetření používali med, který si otřeli podrážky před spaním nebo dužinu jablek a cibule. Dokonce i list zelí připojený v době spánku k ranám má příznivý účinek.

K dnešnímu dni nejběžnější a nejúčinnější způsob, jak se zbavit takových problémů - vazelíny. Před ošetřením trhlin v nohách se nohy napařují v roztoku kyseliny borité (1 lžička kyseliny na 200 ml horké vody). Vazelína je aplikována na poškozené oblasti a zajištěna omítkou.

V boji proti drobným strukturálním změnám v kůži se olivový olej osvědčil. Jeho teplý den se vrhl do nohou po ošetření vodou. Taková masáž je poměrně účinná, protože není možné léčit trhliny v nohách bez zvlhčování a vyživování pokožky a olivový olej je skladem vitamínů a stopových prvků. Trvání procedur závisí na stupni zanedbání problému, proto, pokud se na nohou objeví i drobná trhlina, léčba by měla být zahájena okamžitě. Ignorování nemoci může vést k jejím komplikacím: vzniku hlubokých, bolestivých, krvácejících ran.

Je mnohem těžší odstranit hluboké trhliny v chodidlech. Léčba trvá několik týdnů a vyžaduje odpovědnost a trpělivost.

K odstranění následků vnějších účinků na kůži, které mají za následek trhliny na nohou, se ošetření provádí pomocí brambor. V litru teplé vody rozpusťte 2 lžíce. lžíce bramborového škrobu. Koupele jsou připravovány denně před spaním. Nohy před zákrokem se ošetří kolínskou vodou a poté se osuší. Problémové zóny jsou ošetřeny 2% salicylovou mastí.


V případě zjištění plísňové infekce bez použití antifungálních mastí nelze tento problém vyřešit. Praskliny na chodidlech chodidel jsou ošetřeny pomocí mastí, které jsou dnes zastoupeny v širokém spektru: Miconazl, Lamisil, Nizoral, ketokonazol, Natamycin, Fungertobil, Exodermil. Některé z nich mohou užívat těhotné ženy a děti od 1 měsíce. Homeopatické masti Nuksenar kromě antifungálního působení má antimikrobiální a protizánětlivý účinek. Vážné endokrinní nemoci, jako je diabetes, mohou také způsobit trhliny v nohou. Léčba je komplexní a je doprovázena prevencí souvisejících onemocnění. V nejzávažnějších případech může být indikována operace.

Obezita není vzácnou příčinou praskání nohou. Léčba je primárně zaměřena na normalizaci hmotnosti a prevenci nových úrazů.

Preventivní opatření proti prasklinám v nohách

Pro účely profylaxe je nutné použít jemné mýdlo na mytí nohou a ne sedět v koupelně. Pro plavání je lepší zvolit hydratační pěnu a do vody přidat olej s lanolinem. UV světlo má škodlivý vliv na pokožku nohou. V procesu opalování kůže vysychá a stává se zranitelnou.

Při návštěvě veřejných bazénů, lázní nebo pláží se musíte řídit pravidly osobní hygieny a používat preventivní prostředky (Gribkosept 911).

Aby nedošlo k divu: jak léčit praskliny na nohou, denní péče o nohy, kromě lázeňských procedur, by měla zahrnovat lehkou masáž a hydratační ošetření.

Ošetření trhlin v prstech

Léto je čas na lehké a otevřené boty, ale stav nohou jim vždy nedovolí, aby byly vystaveny. Podle statistik se jeden ze tří lidí potýkal s kožními problémy na prstech nebo mezi nimi. I menší poškození kůže způsobuje bolest a nepohodlí.

Příčiny a úpravy prasklin prstů

V horkém období se zvyšuje pocení nohou a při působení vlhkého prostředí a vysoké teploty se zvyšuje pravděpodobnost infekce a vývoj plísňové infekce, což ve většině případů způsobuje praskliny v prstech na nohou. Léčbu by měl v tomto případě provádět kvalifikovaný lékař (mykolog nebo dermatolog). Zřídka je příčinou poškození kůže mezi prsty nepohodlná obuv nebo avitaminóza. Bez ohledu na příčinu praskliny na prstech, léčba nemůže být odložena. Samotný problém neprojde.

Ošetření začíná změkčením hrubé kůže a její dezinfekcí. Pro tyto účely připravte koupel na nohy. Pro jejich přípravu bude třeba:

 • Vroucí voda, 2 litry;
 • Jedlá soda, 1 lžička;
 • Mýdlo na prádlo, 1/4 bar.

Mýdlo pro domácnost, strouhané nebo rozdrcené nožem a soda se rozpustí ve vroucí vodě. Doba trvání procedury je 25-35 minut. Po napařování nohou otřete do sucha a ošetřete hustým krémem nebo vazelínou. Cope s měsíčku, kopřivy, heřmánku, jitrocelu, dubové kůry, podběráku pomůže vyrovnat se s nepříjemnou nemocí. Denní ošetření pomůže zbavit se mělkých řezů způsobených nedostatkem vitamínů nebo suchou pokožkou. Koupele se konají denně, dokud není problém zcela odstraněn. Pro zvýšenou suchost pokožky použijte Dardia nebo Solcoseryl krém.


Pokud jsou kožní léze hluboké a četné, alkoholická tinktura jódu a aspirinu pomůže hojit rány (na 100 ml tablet s obsahem alkoholu 10 aspirinu a 1 láhev jódu).

Pokud rána přinese nadměrné nepohodlí, pak neexistuje jiný způsob, jak léčit praskliny na prstu pomocí lékařského lepidla BF-6.

V případě detekce plísňových infekcí jsou předepsány širokospektrální antifungální léky (Thermikor, Lamisil, Terbifin). K odstranění následků infekce použijte krém na paty nebo Astin Bio Anti Fungus.

Preventivní opatření k prevenci trhlin v prstech

Je mnohem snazší zabránit prasklinám na prstu, než je ošetřovat. Nejdůležitějším preventivním opatřením je dodržování pravidel osobní hygieny: ručníky, boty, ponožky a punčochové kalhoty by měly být určeny pro individuální použití. Příznivý účinek na jemnou pokožku prstů má koupel nohou s léčivými bylinkami: heřmánek, měsíček, šalvěj. Strava by měla obsahovat dostatečné množství vitamínů A a E. V horkém období je nutné opustit pantofle a gumové břidlice s můstky mezi prsty.

Ošetření trhlin na patě

Hladká narůžovělá barva, jemnost a hladkost svědčí o zdraví pokožky paty, ale s přibývajícím věkem je stále obtížnější. Mnoho žen v období od května do října čelí takovému obtěžování, jako jsou trhliny na patách. Co dělat nejdříve a jak nezhoršit problém, který by měl každý vědět.

Existuje několik důvodů pro popraskané paty:

 1. plísňová onemocnění;
 2. suchá kůže (výsledek chůze naboso nebo nesprávné péče o pleť);
 3. nedostatek vitamínů (nedostatek vitaminu A je zvláště nebezpečný);
 4. endokrinní poruchy (onemocnění štítné žlázy, diabetes);
 5. porušení metabolických procesů v těle;
 6. těsné boty, syntetické punčochové kalhoty a ponožky;
 7. časté loupání;
 8. dědičnosti.

Když se na patách objeví praskliny, léčba by měla začít stanovením příčin jejich vzhledu. Za prvé jsou vyloučena endokrinní onemocnění a kožní patologie. Analýza existujících chorob, stavů a ​​životního stylu, jakož i vizuální kontrola postižených oblastí. Pouze na základě zobecněných údajů může lékař učinit závěr o tom, jak léčit trhliny na patách.

Ošetření trhlin na patách nohou v závislosti na důvodech jejich vzhledu

Nejčastější příčinou problémů s patami je suchá kůže na nich. V takových případech první pomoc při popraskaných patách - hydratační. Krém, který obsahuje silikon a močovinu, pomůže zbavit se problému (léčivý krém, Alpressan, Balsamed). Doplněk vitamínů A a E pomáhá pokožce zvlhčit, dostatečné množství se nachází v mrkvi, játrech, citrusových plodech, mléku, šťovíku, zelí. Alternativou k "patové" dietě jsou léky, které obsahují tyto vitaminy (Vetoron, Aevit).

Před ošetřením trhlin na patách (pokud jsou mělké a mají jediný charakter) je třeba kůži napařit, otřít do sucha, ošetřit pemzou a pak aplikovat krém nebo mast.

Kontrastní koupele mohou být velmi účinné. K tomu potřebujete dvě mísy s vodou. Jedna je plná horké vody, druhá - studená. Nohy od horkého jsou přesunuty do chladu. Procedura trvá 10 minut. Pobyt v horké vodě - 2 minuty, za studena - 10 sekund.

Pravidelné glycerinové koupele před spaním poskytují rychlé praskání paty. Pro každý litr teplé vody se přidá 1 kapka glycerinu. Dušená kůže je ošetřena pemzou. Opláchněte nohy čistou vodou, otřete suché a silně namažte paty glycerinem a noste ponožky. Kompakt se udržuje celou noc a ráno se odplavuje.

Síť obsahuje mnoho informací o tom, jak odstranit trhliny na patách. Léčba, video tutoriály o výrobě a použití mastí, tradiční metody pomohou zbavit se nemoci.


Pokud se použití zvlhčovače a koupele ukázalo být neúčinné a podobné příznaky se objevily u jednoho z členů rodiny, je poškození kůže s největší pravděpodobností způsobeno houbou. Charakteristickými příznaky plísňové infekce jsou svědění, zápach plodu, vyrážka pleny, ztluštění a zhrubnutí kůže, alergické reakce. Pro objasnění diagnózy byla provedena studie o škrábání kůže. Pokud výsledky testů potvrdí, že příčina trhlin na patách houby, léčba by měla být předepsána kvalifikovaným dermatologem a měla komplexní charakter kombinující regenerační, změkčující a antimikrobiální látky. Aby se vyléčily praskliny na patách, znamená to, že se odstraní příčina jejich vzhledu. Nejběžnější antifungální látky Nizoral, Terbizil, Mikoterbin. K odstranění hlubokých ran se používají masti obsahující antibiotika. Pro zvýšení terapeutického účinku předepsaných v kombinaci s vanou a obklady.

Preventivní opatření

Rizikem jsou lidé s diagnózou diabetu, nadváhou, stejně jako ti, kteří tráví mnoho času na nohou. Měli by být obzvláště opatrní při výběru bot, ponožek a kalhotek. Výživa by měla být vyvážená a péče o pleť by měla být pravidelná a správná. Dnes existuje velké množství informací o tom, co dělat, když jsou na patách praskliny, jak léčit a předcházet tomuto onemocnění.


Dobře upravená, zdravá kůže, včetně nohou, vypadá hladce a pružně, což je v poslední době poměrně vzácné. Kromě závažných zátěží a testů, kterým jsou nohy vystaveny každý den, existuje několik dalších faktorů, které ovlivňují změny povrchu kůže, například praskliny v prstech na nohou.

V mladých letech, pokud nejsou jen vážné nemoci, kůže na nohou je zřídka věnována náležitá pozornost. Výsledkem je postupné narušení rovnováhy lipidů ve všech vrstvách kůže. Kvalita a množství kolagenních vláken pojivové tkáně je snížena. Snížení pružnosti a pružnosti vede k poněkud nevzhlednému narušení celistvosti kůže - praskliny v prstech (foto).

Praskliny prstů jsou velmi častým problémem, zejména v létě, který přináší spoustu fyziologických a estetických potíží. Kromě toho, že trhlina na prstu je docela bolestivý jev, musí se člověk s takovým onemocněním kůže omezit mnoha způsoby.

Porušení horní vrstvy umožňuje přístup k mikrobům ve vnitřních vrstvách kůže. Nedostatečná úprava přispívá k přeměně zpočátku tenkých řezů na hluboké praskliny v prstech. Nedostatečná odborná léčba navíc může způsobit závažnější onemocnění vyžadující chirurgický zákrok. Je-li v prstu prasklina, pak je lepší se léčit sami, ale radit se od specialistů. Správná diagnóza a integrovaný přístup pomohou rychle odstranit nepříjemný problém. Máte-li zájem o fotografii trhlin na prstech, můžete vidět výběr fotografií v našem článku a na fórech na internetu.

Proč se na kůži prstů objevují trhliny? Příčina a následek

Velké procento pravděpodobnosti pozitivního výsledku při léčbě trhliny palce odkazuje na volbu správného schématu, které zase závisí na určení určujícího faktoru pro jejich vzhled.

Faktory vzniku trhlin na palcích:

 • Plísňová infekce. Přítomnost plísňové infekce je indikována silným svěděním, výskytem nepříjemného zápachu, vyrážky pleny. V poškozené oblasti se kůže začíná odlupovat a na palci se objevují bolestivé praskliny, pod malým prstem na noze nebo pod jinými prsty.
 • Endokrinní onemocnění. Dehydratace je průvodním jevem u diabetes mellitus. Výsledkem je, že tyto procesy vedou k vysychání kůže a riziku vzniku praskliny palce a jiné závažnosti poškození na jiných místech.
 • Těsné, nepříjemné boty také hrají důležitou roli ve vzhledu prasklého malého prstu na noze. Zmáčknutí a zvýšení zátěže narušuje normální krevní oběh, čímž způsobuje poškození kůže na různých místech.
 • Rizikové faktory, které vedou k tvorbě trhliny palce, jejíž léčba je poměrně dlouhá, zahrnují také nedostatečnou výživu, chůze naboso, nedostatek hygieny a úplnou péči o pleť.

V každém případě, když se na malém prstu na nohou objeví prasklina, léčba by měla být zahájena okamžitě, nikoli odložena na pozdější dobu.


Tření, poškození, deformace prstů může způsobit jejich poškození a vznik trhlin na špičkách prstů, na špičkách nebo na ohybu. Praskliny na polštářcích prstů jsou neustále pod maximálním tlakem, což ovlivňuje dobu trvání a složitost jejich léčby. Nicméně, obtížný problém - trhliny na polštářky, to může být vyřešen.

Pokud dojde k prasknutí pod špičkou na noze, na záhybu, na špičce nebo v blízkosti hřebu, je nutné nejprve zjistit důvod jejich vzhledu. Doručeno správně diagnóza a definice kauzální vztah, poskytují zaručené plné uzdravení.

Odvolání se na odborníky na odborné rady ohledně výskytu trhlin na koncích prstů pomůže vyhnout se možným komplikacím. Nejčastěji se trhliny v prstech kolem nehtu objevují jako výsledek plísňových infekcí kůže, ale příčina může být mnohem hlubší. Jelikož se angažujete v samoléčbě a nezávisle stanovujete diagnózu, je možné vynechat definující okamžik závažnější nemoci.

Profesionální pomoc při léčbě trhlin na prstech u nehtů zahrnuje důkladné vyšetření, odstranění příčiny vzniku, doporučení pro domácí péči av případě potřeby zpracování hardwaru.

Někdy, když se trhlina na prstu nehtu nezahojí dlouho nebo se jeví jako konstantní frekvence, dermatolog předepisuje úplnější a komplexnější vyšetření.

Pokud dojde k poškození kůže na poměrně nepohodlném místě - praskliny pod prsty, ošetření se provádí v několika fázích a zahrnuje pravidelné zpracování hardwaru, náplasti, induktory a další prostředky ochrany.

Trhlina v ohybu špičky se nachází v poměrně nepohodlném místě, které zpomaluje procesy jeho hojení. Kdokoliv, dokonce i nejdůkladnější domácí péče, nemůže srovnávat s odbornou lékařskou péčí. Kromě toho, že specialista zajišťuje správné zacházení s poškozenými oblastmi, si bude moci všimnout i problémů, které nastanou v čase, a určit metody jejich odstranění.

Pokud se objevily praskliny mezi prsty, co dělat?

V podstatě je postoj člověka k mírnému poškození kůže nohy - praskliny v nohách mezi prsty, velmi povrchní. V nejlepším případě se získají léčivé prostředky a provede se jednoduchý průběh léčby bez návštěvy lékaře a identifikace příčin. Takový postoj může vést k závažným komplikacím s dlouhodobou léčbou a dokonce i chirurgickým zákrokem.

I drobné kožní praskliny mezi prsty poskytují volný přístup k bakteriálním a plísňovým infekcím. Interdigitální trhliny v nohách jsou často zapálené, kůže kolem otoku, puchýře se objeví. Samoléčba může být drahá. Musíte okamžitě konzultovat s dermatologem.

Trhliny mezi a pod prsty a jejich příčiny

Nejčastěji jsou příčiny poškození kůže na nohou, pokud to není endokrinní onemocnění, nepozornost na vlastní zdraví, nedodržování obvyklých hygienických standardů a nerešpektování dermatologického poradenství.

 • Nejčastější příčinou trhlin mezi prsty na nohou je houba. Návštěva veřejných bazénů, saun nebo lázní a procházky v těchto místech bez bot poskytují velké procento pravděpodobnosti nakažení plísňovou infekcí.
 • Nošení těsné a nepohodlné boty také oslabuje ochranné vlastnosti kůže nohou. Příčiny trhlin pod prsty jsou poškození kůže a oslabení jejích ochranných vlastností. Jakýkoli, dokonce i téměř nepostřehnutelný vředy a odřeniny otevírají přístup k volné invazi infekce do vnitřních vrstev kůže. Infikované rány bobtnají, hnisavé ložiska, zarudnutí a bolestivé pocity.
 • Opotřebovaná kůže, syntetické ponožky, nepohodlná obuv, houba, mechanické poškození, diabetes.
 • Nevyvážená strava je také považována za rizikový faktor pro praskliny (příčiny) na prstech. Nedostatek vitamínů (nedostatek vitamínů) vede k oslabení pružnosti a pružnosti pokožky. Suchá kůže je méně chráněna před poškozením a má nižší pevnost.


V každém případě, bez ohledu na příčinu, by léčba měla začít co nejdříve. Léze kůže na těchto místech jsou pod stálým vlivem vnějších negativních faktorů. Proto je proces jejich hojení téměř vždy dlouhý. Čím dříve bude léčba zahájena, tím rychlejší a efektivnější bude výsledek, když dojde k viditelnému poškození, svědění, pocení, nepříjemnému zápachu, zarudnutí nebo bolestivým pocitům, je lepší okamžitě konzultovat lékaře s dermatologem. Správná léčba, včasná léčba a integrovaný přístup pomohou rychle a úplně odstranit nepříjemné symptomy a zachránit se před tímto problémem navždy.

Trhliny mezi prsty. Léčba a péče

Trhlina mezi prsty, bez ohledu na důvody jejího výskytu, vyžaduje neustálou hygienu (2x denně, umýt a osušit nohy);

 • Ujistěte se, že používáte speciální léčivé látky (2-3 krát denně). Lékárny nabízejí bohatý výběr léků pro rychlé hojení trhlin mezi prsty: masti a jiné prostředky různé konzistence;
 • K rychlému hojení trhlin mezi prsty by léčba měla zahrnovat denní koupel s teplou nohou s infuzí bylin (šalvěj, rozmarýn, levandule) s dezinfekčním účinkem;
 • Pokud dojde k poškození povrchu kůže, zejména pokud se jedná o mokré praskliny mezi prsty, je nutné nosit ponožky a punčochové kalhoty vyrobené pouze z přírodních surovin;
 • Do úplného uzdravení je nutné zcela vyloučit návštěvy bazénů, lázní, saun. Zejména pokud je příčina trhliny mezi prsty plísně. Je také nutné dočasně zastavit sport;
 • Nepoužívejte pemzu.


Když se mezi prsty objeví prasklina (viz foto), doporučuje se použít dodatečné ochranné prostředky a snížit zatížení poškozené oblasti.

Rozhodně stejný, absolutně vhodný pro každou léčbu kožních onemocnění neexistuje. A to je docela oprávněné, protože léčebný režim musí být předepsán s přihlédnutím k ovlivňujícím faktorům, které způsobily poškození povrchu kůže.

Lze však rozlišit některé důležité kroky, které budou v každém případě přijatelné. A především - to je osobní hygiena. Zpocené, kalené nohy jsou mnohem náchylnější k nepříznivým účinkům nepříznivých vnějších faktorů, než dobře udržované, pokryté ochrannou krémovou pokožkou.

 1. Léčba pocení nohou. Díky každodenní péči můžete nejen odstranit nepříjemný zápach potu, ale také výrazně snížit riziko dermatologických onemocnění. Vany se sodou nebo kyselinou boritou (1-2 týdně) také pomohou v boji proti pocení. K dispozici jsou také speciální masti, pleťové vody a prášky. Dobrá profylaxe proti plísňovým infekcím je použití speciální masti bezprostředně po návštěvě veřejných saun, bazénů a koupelí.
 2. Vainin obklady a speciální masti s vitamíny pomáhají eliminovat bolestivé praskliny na prstech (léčba a prevence zvýšené suchosti kůže). Výrazná suchost se odstraňuje speciálními hydratačními krémy, které obnovují přirozenou lipidovou vrstvu a zároveň zvyšují pružnost a pevnost pokožky. Někdy s menšími drobnými poranění postačí ošetření vany a profesionální bylinné krémy.
 3. Komplexnější integrovaný přístup je nutný, pokud jsou praskliny v prstech způsobeny endokrinním onemocněním, léčba v tomto případě je pomalejší. Konstantní zatížení, konstantní pohyb, ohyb / prodloužení nevede k rychlému zotavení. Kromě speciálních profesionálních přípravků je proto nutné používat ochranné pomůcky, které pomáhají stabilizovat situaci a minimalizují riziko prasknutí hojícího se masa. A co je nejdůležitější, nasměrovat všechny síly na obnovu endokrinního systému.


Někdy, pokud jsou rány dostatečně hluboké, je velmi obtížné vyrovnat se na vlastní pěst. Jak vyléčit trhlinu na prstu, pokud je vystavena stálému zatížení a dostatečně hluboká? V tomto případě může dermatolog nabídnout periodické zpracování hardwaru a pomocné prostředky - ochranné omítky, nártové podpěry. Komplexní profesionální řešení a čas pomůže zbavit se nepříjemného zápachu, bolesti a dalších problémů.

Odvolání se na odborníky na odborné poradenství pomůže vyhnout se možným komplikacím. Nejčastěji k poškození dochází v důsledku houbových infekcí kůže, ale příčina může být mnohem hlubší. Když se angažujete v samoléčbě a nezávisle stanovíme diagnózu, můžeme vynechat definující okamžik závažných onemocnění.

Problém trhlin v nohách (paty, prsty, mezizubní prostory a další místa) je velmi častý, zejména v létě, a dává člověku spoustu estetických a fyziologických potíží. Znepokojuje mnoho odborníků a pro její odstranění byla vyvinuta celá řada produktů péče o nohy. Praskliny na patách a prstech - druh, to je onemocnění kůže.

Pokud se na patách objeví praskliny, znamená to, že kůže je velmi suchá. Horní vrstva kůže pod vlivem prostředí je rozbitá, což vede k pronikání mikrobů do vnitřních vrstev kůže. Nejdříve se objevují tenké řezy, pak se dostávají do hlubších trhlin, které jsou velmi bolestivé a slouží jako místo hromadění infekčních bakterií a hub.

Příčiny trhlin v nohách

Důvodem tohoto nepříjemného jevu je mnoho faktorů. Především je to nepříjemná obuv, která způsobuje nadměrné namáhání nohou, což může vést i k deformaci nohy. To vše vyvolává oběhové poruchy a způsobuje vznik trhlin. Ze stejného důvodu odborníci doporučují, aby nosili pantofle často - neustálé bouchnutí podešve proti mikrocirkulaci. Pokud jsou boty zavřené, pak musíte nosit bavlněné ponožky tak, aby přebytečná vlhkost byla dobře absorbována a nesloužila jako médium pro bakterie a houby. Chůze naboso je také nezbytná s mírou, častá poranění chodidel může vést ke vzniku dlouhých ran.

Nedostatek vitamínů A a E může také způsobit toto nepříjemné onemocnění. Proto musíte sledovat svou stravu a jíst potraviny, které jsou bohaté na tyto vitamíny: vejce, mléko, játra, zrna, rostlinné oleje. Ráno na lačný žaludek je velmi užitečné vzít lžíci jakéhokoliv oleje (zeleniny, olivy, sezamu). Jíst saláty s vysokým obsahem zeleniny a zeleniny urychluje hojení trhlin v nohách.

Zpracování trhlin v nohách

Léčba tohoto onemocnění je nejlepší začít s postupy, které dezinfikují, změkčit a připravit kůži pro další účinky léků. To může být mýdlo a sody (1 lžíce sody a 1 lžička minerálního mýdla pro 2 litry horké vody) nebo koupele s kyselinou boritou (1 lžička na 1 litr teplé vody). Po tom, nohy by měly být jemně sušené. Pokud praskliny nejsou příliš hluboké, pak čistá vazelína nebo přípravky na jejím základě poskytují dobré výsledky při ošetření. Lze jej nanášet v silné vrstvě a zajistit lepicí páskou.

Pro praskliny v suchých mozolech, můžete udělat obklad s Shostakovsky balsam, pak použít gel Solcoseryl nebo Radevit masti (s vitamíny A, E, D). Pro silně suchou pokožku se aplikuje krém Dardia, který obnovuje přírodní lipidovou vrstvu, zlepšuje pružnost a hydratuje pokožku. Dobré výsledky při léčbě tohoto nepříjemného problému dávají masáž nohou teplým olivovým olejem nebo mastným krémem.

Můžete si dát obklad z léčivého medu v noci, zajistit ji obvazem, a ráno umýt nohy teplou vodou a stěr s hydratačním krémem nebo olejem. Příznivý vliv na vzhled kůže dolních končetin a léčivých odvarů bylin (heřmánku, měsíčku, šalvěje, dubové kůry, kopřivy). Koupele bylin, aby pleť měkké a pružné, dobře hojí rány a praskliny. Samozřejmě, pokud je problém spuštěn a existují zánětlivé procesy na kůži (otok, zarudnutí, pustuly), pak se s největší pravděpodobností nelze vyhnout antibakteriální terapii a použití antibiotik předepsaných lékařem.

Houba často přispívá k ošklivému vzhledu kůže na nohou, kůže je silně opláchnuta prachem a objevují se hluboké praskliny. Na prstech, plísňová infekce vypadá jako oddělení kožních desek nebo. Kůže je mokrá a kluzká, často má nepříjemný zápach. Nejlepší léčba v těchto případech je použití prádla mýdlo umyjte nohy před spaním. Tato léčba pomáhá v 90% případů.

Existují také antifungální krémy, které obsahují terbinafin a hojí trhliny mezi prsty dobře (Lamisil, Termikon, atd.). Po krátké době bude struktura kůže obnovena a bude normální. Pokud taková léčba nevede k výsledkům, znamená to, že houba pronikla do vnitřních orgánů těla a že je vyžadováno lékařské ošetření, které Vám lékař předepíše. Také bychom neměli zapomínat na prevenci plísňových lézí nohou po návštěvě sauny, vany, bazénu. K tomu použijte speciální masti nebo krémy.

Další příčinou trhlin v nohou jsou endokrinní onemocnění, jako je diabetes. Při tomto onemocnění trpí pokožka celého těla dehydratací, zejména pokožkou nohou, v důsledku čehož jsou narušeny její bariérové ​​vlastnosti. Voda proniká přes stratum corneum kůže a odpaří se z hlubších vrstev. Výsledkem je, že kůže vysychá a situace se dále zhoršuje. Léčba trhlin v nohou s diabetes mellitus je odlišná od běžné léčby.

Pokud je v případě běžného ošetření obecně nutné nejprve vytáhnout nohy z nohou a pak na trhliny aplikovat speciální produkty, pak u diabetu to nelze udělat. K přípravě pokožky pro aplikaci lékařské masti ak změkčení nadržených oblastí na nohou je třeba použít hygienický přípravek pro diabetiky - šestimocný olej. Přidává se do teplé nohy (1 lžička na 5 litrů vody). Taková lázeň změkčuje keratinizovanou pokožku, aniž by ji kouřila, a jemně ji čistí od nečistot. Kromě toho se skládá z léčivých bylin (šalvěj, levandule, hřebíček), které mají antiseptický a protiplísňový účinek a chrání pokožku před infekcí.

Po koupeli by se nohy měly sušit, bez otírání a potřít balzámem na nohy SixstudMed. Balzám obsahuje rostlinné složky, které současně řeší několik problémů: zabraňují plísňovým infekcím chodidel a infekcí, pomáhají vyživovat tkáně a rychle hojí malé praskliny, zmírňují podráždění a aktivně zvlhčují pokožku. Léčba trhlin v nohách je dlouhý a pracný proces, ne každý má dost trpělivosti jít tímto způsobem od začátku do konce.

K dnešnímu dni existuje moderní způsob léčby tohoto problému - postup hardwarové pedikúry, se kterým můžete bezpečně a rychle léčit hluboké trhliny na patách. Tento postup se provádí jednou za měsíc (a po zotavení je možné méně často) a nezahrnuje namáčení kůže. Přístroj odstraňuje pouze keratinové buňky a zdravé nejsou postiženy, což zabraňuje dalšímu růstu kůže a prohlubování trhlin.