Image

Strava 5 tabulka: co je možné, co je nemožné (tabulka), menu na týden

Strava 5 stůl - to je zdravá výživa, která pomáhá normalizovat práci gastrointestinálního traktu. Určeno pro dospělé a děti s problémy s játry, žlučníkem a žlučovým traktem. Tato potrava obsahuje všechny potřebné látky pro člověka a odstraňuje potraviny škodlivé pro játra a slinivku břišní.

Jemné jídlo pomáhá uvolnit zátěž z celého gastrointestinálního traktu, stejně jako normalizovat fungování jater a žlučového systému. Ti, kteří jsou obézní kromě problémů s gastrointestinálním traktem, dieta 5. tabulka pomůže zhubnout, protože tam je normalizace lipid (tuk) metabolismus v těle. Pokud budete dodržovat tuto dietu po dlouhou dobu (až 2 roky), pak pacienti trpí přetrvávající remisí a množství léků nezbytných k udržení léčby se několikrát snižuje.

Pro které nemoci je přiřazeno

Dieta je zaměřena na normalizaci práce zažívacích orgánů, které jsou spojeny s produkcí a uvolňováním žluči. Patří mezi ně játra, žlučník a jeho kanály, slinivka břišní.

Tato terapeutická dieta je indikována pro následující onemocnění:

 • chronická hepatitida;
 • cirhóza jater (v nepřítomnosti selhání jater);
 • chronická cholecystitis (zánět žlučníku);
 • žlučové kameny;
 • pankreatitida;
 • gastroduodenitis;
 • po odstranění žlučníku.

Funkce tabulky 5

 • Frakční síla. Jezte malé pokrmy až 6krát denně. To výrazně snižuje zatížení trávicího systému a pomáhá zhubnout.
 • Teplota potravin Nemůžete jíst velmi horké a velmi studené jídlo. Nejužitečnější teplota potravin na dietě je mírně teplá.
 • Voda Množství vody, které musí být konzumováno denně, od 1,5 do 3 litrů.
 • Smažené, solené, nakládané, kořeněné. Všechny tyto produkty musí být ze stravy vyloučeny, protože negativně ovlivňují funkci jater a žlučníku.
 • Veverky. Je nutné používat rostlinné a živočišné bílkoviny v celkovém množství 50% denní stravy.
 • Zelenina a ovoce. Doplňte tělo potřebu sacharidů syrovou zeleninou a ovocem, které jsou povoleny na dietu (viz tabulka).
 • Sůl V tabulce 5 se množství soli sníží na 8 až 10 gramů denně.

Existuje celá řada jídelního stolu №5, je dietní stůl 5A, který je předepsán pro akutní hepatitidu a cholecystitis. Činnost této stravy je zaměřena na odstranění akutního stadia nemoci, po kterém se pacient zpravidla přesune do dietního stolu 5, aby udržel remisi.

Jaký je rozdíl mezi dietní tabulkou č. 5 a tabulkou 5A? Hlavní rozdíl oproti základní dietní tabulce 5 je, že veškerá zelenina a ovoce by měly být podrobeny tepelnému ošetření. Kromě vyloučení smažené, kořeněné, mastné, všechny organické kyseliny z ovoce a zeleniny jsou také vyloučeny.

Jedním z rysů stravy 5A je zákaz potravin, které způsobují fermentaci ve střevech. To je další důvod, proč jsou zelenina a ovoce podávány vařené nebo pečené.

Tabulka 5, co můžete a co ne (tabulka)

Níže v tabulce můžete vidět, co můžete jíst a co nemůže být na šetřící dietě 5. Tyto informace použijte při přípravě menu na týden.

Lékařská dieta číslo 5

Pokročilé školení:

 1. Gastroenterologie s endoskopií.
 2. Ericksonova hypnóza.

Ve dvacátém století v Rusku, profesor Gastroenterolog Manuel Pevzner studoval účinky lidské stravy k usnadnění průběhu a léčby různých onemocnění. Výsledkem mnohaleté tvrdé práce bylo vytvoření cyklu terapeutických diet složených ze speciálně navržených 15 stolů. Každá dávka je určena pro terapeutickou výživu pacienta, v závislosti na onemocnění a pomáhá rychle obnovit tělo.

Pátá dieta je předepsána pro onemocnění jater, zhoršenou sekreci trávicích žláz, problémy se žlučovým traktem. V různých stadiích onemocnění a komplikací se může složení stravy lišit. Přečtěte si více o možnostech dieta číslo 5, jak je dodržovat, seznam povolených a zakázaných potravin bude diskutovat níže.

Tabulka 5

Pátá tabulka je potravinový systém, který se skládá ze seznamu pokrmů, režimu a pravidel zpracování potravin. Lze použít u dospělých i dětí. Jeho hlavním cílem je zlepšení a obnovení jater a žlučových cest. V tomto ohledu jsou indikací pro jmenování diety č. 5: chronická cholecystitida, cirhóza jater (bez dekompenzace), chronická hepatitida, steatóza jater. Kromě toho je předepsán na 14-17 dnů po odstranění žlučníku. Také tabulka 5 může být použita pro jiné než závažné účinky toxicity během těhotenství.

Dieta 5 je použitelná pouze v případech chronických onemocnění bez exacerbace a během období zotavení. Je kontraindikován při jmenování tohoto zdravotnického stolu v období exacerbace onemocnění a při existujících komplikacích, stejně jako při souběžné gastritidě nebo vředech.

Dieta je předepisována po dlouhou dobu. Za prvé, je předepsán asi týden s neustálým sledováním pacienta. Pokud je systém napájen normálně, je kurz prodloužen. Délka programu nutriční léčby je nejčastěji jeden a půl roku a závisí na dynamice průběhu onemocnění. Také předepsaná dieta číslo 5 během tohoto období může být nahrazena nebo upravena.

Strava, která poskytuje 5 stolů nejčastěji předepsaných pacientům s poruchou funkce jater a žlučníku. Taková výživa zlepšuje funkce těchto orgánů a také normalizuje metabolismus a proces trávení. Program má příznivý vliv na téměř všechny vnitřní orgány a může sloužit jako prevence dalších onemocnění.

Hlavní terapeutické účinky na játra, žlučník a žlučové cesty poskytují tři faktory schazheniya. To znamená, že přijatá potrava musí být šetrná k chemickému složení a mechanickému zpracování. Důležitá je také teplota odebraných potravin.

Chemické složení Hlavním cílem stravy č. 5 je poskytnout pacientovi dobrou výživu a zároveň vyloučit ty potraviny, které zhoršují funkci jater a žlučníku. S hepatitidou, cirhózou a cholecystitidou je zakázáno jíst potraviny s vysokým obsahem cholesterolu, tuků, esenciálních olejů. Je důležité zajistit, aby každý den pacient konzumoval všechny potřebné složky: proteiny, sacharidy, tuky v malém množství. Sůl limit až 10 g denně. Tabulka 5 je plně vyvážená, zahrnuje použití 2500 kcal za den. U těhotných žen by denní kalorický obsah měl být nejméně 2800 kcal.

Dieta číslo 5 vyžaduje dodržení teplotního režimu spotřebovaného při hledání v rozsahu od 20 do 60 stupňů. Studené a horké pokrmy jsou pro onemocnění žlučových cest nežádoucí.

Mechanické zpracování je mletí potravin, které je nezbytné pro usnadnění procesu trávení. Pro pátou tabulku není nutné broušení nebo mletí všeho, hodně se dá jíst v celých kusech. Zelenina s vysokým obsahem vlákniny musí být nasekána: jemně nasekaná, strouhaná, strouhaná, vařená - mletá přes tenké plátno. Totéž platí pro strnulé maso.

Dietní pokrmy mohou být pečené, vařené v mléce nebo vodě, vařit pro pár. Dvakrát týdně můžete jíst dušené maso: zeleninový guláš, pečené maso z mletého masa, dietní kokos. Je zakázáno jíst smažené, protože takové potraviny obsahují produkty oxidace tuků, které brání tvorbě žluči, čímž se zhoršují játra. Musíte jíst často - nejméně 5krát denně, ve středních porcích.

Podívejme se podrobněji na to, co může strava pro pacienta sestávat z páté stravy.

Terapeutická strava

Seznam povolených výrobků je poměrně široký. Omezení platí pouze pro mastné, kořeněné, slané a fermentované potraviny, protože tyto potraviny zvyšují vylučování trávicích šťáv slinivky břišní a dráždí sliznici žaludku. Níže je uveden seznam pokrmů, které je třeba omezit nebo zcela vyloučit.

Tabulka č. 5 - odečty, seznam výrobků + menu

Většina nemocí, kromě předepisování léků, vyžaduje individuální přístup ke složení, době podávání a dokonce i teplotě potravin. Nejlepší terapeutická strava pro problémy s játry a žlučníkem - tabulka číslo 5, navzdory skutečnosti, že byla vyvinuta téměř před sto lety. Jejím autorem je profesor medicíny M.Pevzner, který celý svůj život věnoval studiu nemocí trávicího systému a rozvoji terapeutické výživy.

Důležité vědět! Novinka, kterou doporučují endokrinologové pro Stálý monitoring diabetu! Potřebuju jen každý den. Přečtěte si více >>

Tabulka č. 5 je kompletní zdravé jídlo s normálním obsahem kalorií, ale zároveň poskytuje úsporný režim pro játra a žlučový systém. Cílem stravy je urychlit zotavení po chirurgických zákrocích do těchto orgánů, pohodu a prevenci relapsu u chronických onemocnění.

Kdo je zobrazen dieta z 5. tabulky

Dietní stůl číslo 5 poskytuje sníženou teplotu, mechanické a chemické zatížení střev a žaludku, přispívá k normalizaci metabolismu tuků a fungování žlučového systému. Současně poskytuje všechny potřeby těla i během období růstu, proto může být aplikován na děti a těhotné ženy.

Cukrovka a tlakové rázy v minulosti

Diabetes je příčinou téměř 80% všech mozkových příhod a amputací. 7 z 10 lidí zemře v důsledku blokování tepen srdce nebo mozku. Téměř ve všech případech je důvodem takového hrozného konce totéž - vysoká hladina cukru v krvi.

Utrpení cukru může a mělo by být, jinak nic. Ale to nevyléčí samotnou nemoc, ale pouze pomáhá řešit následky a ne příčinu onemocnění.

Jediný lék, který je oficiálně doporučován pro léčbu diabetu a je používán endokrinology v jejich práci, je Dzhi Dao Diabetes Patch.

Účinnost léčiva, vypočtená standardní metodou (počet vyléčených na celkový počet pacientů ve skupině 100 osob podstupujících léčbu) byla:

 • Normalizace cukru - 95%
 • Eliminace trombózy žíly - 70%
 • Eliminace bušení srdce - 90%
 • Svoboda od vysokého krevního tlaku - 92%
 • Zvýšení veselí během dne, zlepšení spánku v noci - 97%

Výrobci Dzhi Dao nejsou obchodní organizací a jsou financováni s podporou státu. Proto má nyní každý obyvatel možnost získat lék na 50% slevu.

Dieta předepsaná pro následující onemocnění:

 • hepatitida - zánět jater jak virové, tak toxické povahy, akutní - po dobu trvání léčby, chronický - během remise;
 • cholecystitis s akutním nebo nízkointenzivním zánětlivým procesem;
 • kameny v dutině žlučníku a potrubí.

Tam je nejvíce benigní verze stravy - tabulka číslo 5a. Předepisuje se v období exacerbace chronických onemocnění, s komplikacemi nebo v případě, že se zánět jater a žlučníku kombinuje s gastritidou nebo žaludečním vředem.

Kromě tabulky č. 5 a čísla 5a vytvořené firmou Pevzner byly vytvořeny pozdější úpravy stravy:

 • Č. 5p - pro pacienty s pankreatitidou po dobu zotavení a mezi recidivami chronického onemocnění;
 • Č. 5, pooperační dieta 2 týdny po zásahu do žlučových cest nebo resekce žlučníku;
 • Č. 5l / f - u chronické hepatitidy, která je doprovázena porušením odtoku žluči;
 • Č. 5p - pro zotavení po gastrektomii, pokud to vedlo ke zrychlení průchodu potravy trávicím traktem a zhoršení jeho trávení.

Zdraví lidé pro hubnutí dieta číslo 5 se nedoporučuje, protože vysoký obsah kalorií. Použití některých principů stravy - teplé, mleté ​​jídlo, produkty s lipotropním účinkem, spousta tekutin - může být užitečné v počátečních změnách ve fungování gastrointestinálního traktu.

Co je to dieta

Šetrné krmivo povolené v tabulce č. 5 musí splňovat několik požadavků: mít plné nutriční složení, vyloučit škodlivé produkty a vyhnout se podráždění gastrointestinálního traktu s pikantními, příliš horkými nebo studenými pokrmy, hrubými jídly.

Požadavky na nabídku:

Hrubé výrobky musí být podrobeny mechanickému broušení. Syrová a vařená zelenina s přebytkem vlákniny otírala na struhadle, jemně řezala nebo mele v mixéru. Maso se žilkami mele v mlýnku na maso. Zbývající potraviny mohou být konzumovány jako celek.

Přípustné metody tepelného zpracování této stravy - vaření, pečení bez krusty, vaření v páře. Zřídka - zhášení. Smažení, kouření, grilování je zakázáno.

Množství proteinů v menu by nemělo být nižší než fyziologická norma - 0,8 g na kg hmotnosti pacienta, s výhodou více než 1 gram. Asi 60% bílkovin musí být získáno ze živočišných produktů.

Sacharidy za den by měly být 300-330 gramů, z toho rychlé - pouze 40 g. Při vytvoření tabulky číslo 5 uveďte asi 70 g snadno stravitelných cukrů. Později, se zvýšením počtu poruch metabolismu uhlohydrátů, bylo povolené množství sníženo.

Dieta umožňuje asi 80 gramů tuku denně. Jedna třetina z nich musí být získána z rostlin. Ze zvířat se upřednostňuje mléčný tuk: smetana, máslo, zakysaná smetana. Žáruvzdorné tuky (cukrovinky, skopové maso, hovězí maso) přetížují gastrointestinální trakt a obsahují nadbytek nasycených mastných kyselin a cholesterolu, takže jejich podíl v jídelníčku je snížen na maximum.

Pro normální trávení ve stravě by mělo být velké množství vody (asi 2 litry), v menu každý den musí být tekuté jídlo.

Seznam produktů, které jsou v této dietě žádoucí, zahrnuje potraviny bohaté na lipotropní látky - libové hovězí maso, ryby, mořské plody, tvaroh, vaječné bílky. Normalizují metabolismus lipidů, snižují hladinu cholesterolu v krvi, chrání játra před mastnou hepatózou.

Mezi dietními vlákny nejsou upřednostňovány hrubé vlákno, ale pektické látky. Jsou bohaté na řepu, dýně, papriky, jablka, kdoule, švestky.

Jak často bych měl jíst?

Tabulka 5 poskytuje zlomková jídla, 5-6 jídla za den se stejnými intervaly mezi nimi. Všechna jídla by měla být co do objemu a nutriční hodnoty ekvivalentní.

Přibližný rozvrh jídla: 8: 00-11: 00-14: 00-17: 00-20: 00. Nebo 8: 00-10: 30-13: 00-15: 30-18: 00-20: 30. Ve 23:00 - spát. Každodenní dietní režim by měl být konstantní.

Častá jídla v malých porcích vykládají trávicí systém, zlepšují vstřebávání potravy, snižují špatný cholesterol, zvyšují účinnost. Zároveň není možné přeceňovat doporučovanou kalorickou dietu, zejména kvůli tuku. Podle studií zvyšují častá jídla nadměrných tuků ukládání tuků v játrech.

Jak dlouho jíst ve speciálním menu

V případě akutních onemocnění je tabulka č. 5 určena na celou dobu zotavení, ne však méně než 5 týdnů. Během období remise chronických onemocnění může být dieta používána dlouhou dobu, až 2 roky. Čím déle nedošlo k relapsu, tím méně se dieta stává a čím více se podobá normální zdravé stravě.

Doktor lékařských věd, vedoucí Institutu diabetologie - Tatiana Yakovleva

Po mnoho let jsem studoval problém diabetu. Je to hrozné, když tolik lidí zemře, a ještě více se stanou postiženými kvůli diabetu.

Rychle informuji o dobré zprávě - Centru endokrinologického výzkumu Ruské akademie lékařských věd se podařilo vyvinout lék, který zcela vyléčí diabetes mellitus. V současné době se účinnost této drogy blíží 98%.

Další dobrá zpráva: Ministerstvo zdravotnictví dosáhlo přijetí speciálního programu, který kompenzuje vysoké náklady na lék. V Rusku, diabetici před 6.března (včetně) může dostat - Pouze 147 rublů!

Při akutní cholecystitidě a pankreatitidě je v prvních dnech doporučena plná hladovění, v závažných případech - parenterální výživa, postupně se zavádějí produkty z tabulky 5. Nejdříve se pouze otírají a tepelně ošetřují potraviny, menu se postupně rozšiřuje.

První týden po jmenování by měla být pod dohledem lékaře. Pokud tělo normálně absorbuje potravu, tabulka č. 5 je prodloužena. Zlepšením stavu může lékař snížit počet omezení se špatnou analýzou údajů - jmenovat přísnější tabulku číslo 5a.

Povolené a zakázané potraviny s dietou číslo 5

Použití výrobků pro tabulku č. 5:

Menu pro tabulku číslo 5 je žádoucí, aby bylo okamžitě po několik dní. Při nákupu potravin se ujistěte, že v chladničce je vždy jídlo, které lze konzumovat. Plánování, hledání receptů a vaření jídel v předvečer vám umožní jíst správně a ve správný čas, což znamená, že budete schopni zvládnout nemoc rychleji a vrátit se do normálního života.

Pravidla vaření:

 1. Polévky nejsou vařeny v masovém vývaru, protože extrakční látky, které stimulují činnost trávicího systému, se z něj během vaření vymyjí. Také s touto dietou, bujóny na houby a ryby jsou nežádoucí. Mouka na polévky není pasážovaná, nedělají smažení. Nejlepší možností je vývar na zelenině, bramborách a povolených zrnech nebo těstovinách.
 2. Maso se s výhodou nakrájí ve formě paštiky. Není nutné sekat měkké maso.
 3. Kazety připravují jak drobivé, tak polosuché. Pro tuto dietu, dobře-vyhovoval recepty různých kastrolů z nudlí, obilovin, tvarohu a vaječných bílků.
 4. Zelí je povoleno pouze dušené nebo nekvašené.
 5. Ovoce, je žádoucí otřít, vařit kompoty a želé.
 6. Vejce jsou omezena na 2 proteiny a 1 žloutek denně a proteiny mohou být konzumovány jako samostatné misky a je žádoucí přidat žloutek do jiných potravin.
 7. Pikantní bylinky umožňují stravu v minimálním množství, aby ozdobil pokrm.
 8. Všechny kořeněné, mastné a stimulující koření jsou zakázány, včetně majonézy, kečupu, rajčatového protlaku, octa, paprik. Můžete jíst mléčné výrobky, zeleninové, nekyselé ovocné omáčky. Sójová omáčka - s ohledem na denní normu soli.
 9. Marinovaná zelenina, maso, ryby, zelenina v konzervách v této dietě jsou zakázány.

Ukázkové menu pro den a týden

Jídla se vybírají tak, aby dieta poskytovala různé potraviny, dostatečné množství bílkovin, požadovaný obsah kalorií. Denně na stole by měly být produkty s lipotropními vlastnostmi. Pro normální trávení potřebujete dostatečné množství vlákniny. Hlavními zdroji jsou zelenina, ovoce, obiloviny.

Příklad denní stravy:

 1. 8:00 Líné knedlíky. Balíček tvarohu smíchaného s hrstem mouky, vejce se přidává, trochu cukru. Těsto je hněteno, navinuto do klobásy a nakrájeno na podložky. Kroužky tvarohového těsta se vaří 5 minut. Podává se s marmeládou, ovocem.
 2. 11:00 Sekaná. Libra mletého masa, brambor a mrkve nasekané, přidané rozšlehané vaječné bílky, forma v podobě role a zabalená do fólie. Pečeme asi půl hodiny.
 3. 14:00 Ušní dieta. Brambory se nakrájejí na kostky, mrkev - tenké kruhy. Rozptýlí se ve vroucí vodě, ponoří se i celá žárovka. Po 15 minutách přidejte libové ryby, vařte do vaření.
 4. 17:00 Dušené telecí maso s pohankou. Na kostičky, tři mrkve, cibuli nakrájejte 500 g telecího masa. Rozložili jsme v pánvi, nalijte vodu a vaříme. 15 minut před připraveností přidejte sklenici pohanky.
 5. 20:00 Tvarohový kastrol s bulgurem. V balení tvarohu přidejte sklenici hotového bulguru (předem nalijte vařící vodu), protein, cukr podle chuti. Dobře zamíchejte. Pečeme ve formuláři po dobu 30 minut.

Menu na týden je tvořeno na stejném principu. Příklad stravy:

Stravovací stůl №5 by Pevzner - co může a nemělo by být, tabulka výrobků a menu

Rychlý přechod na stránce

Dietní tabulka číslo 5 - jeden z nejčastějších u pacientů s gastroenterologickými onemocněními. Úspěšná léčba jakéhokoliv orgánu vyžaduje snížení funkční zátěže, a to korekcí (někdy významnou) dietou.

Za podmínek šetrné výživy se trávicí systém v průběhu času obnovuje a stabilizuje, po čemž pacient pociťuje výraznou úlevu.

Léčení nemocí žlučových cest, jater a slinivky břišní je proto nemožné, aniž by se striktně dodržovala léčebná dieta podle MI Pevznera nazvaná tabulka 5. Gastroenterologové a zkušení odborníci na výživu předepisují toto menu pacientům s následujícími onemocněními:

 • pankreatitida (reaktivní, akutní, chronická);
 • cholecystitis;
 • žlučové kamenné onemocnění;
 • hepatitida (chronická);
 • cirhóza jater.

Obecná charakteristika dietní tabulky 5 - základní pravidla

 1. Jíst frakční porce 6krát denně.
 2. Energetická hodnota plně vyvážené stravy - 2400-2500 kcal.
 3. V potravinách převažují proteiny (asi 80 gramů a poměr rostlinných a živočišných proteinových sloučenin je přibližně stejný).
 4. Množství lipidů je nejvýše 80 gramů a dvě třetiny z nich jsou tuky živočišného původu - ryby, maso, máslo.
 5. Tělesná potřeba sacharidů je uspokojena zeleninou, ovocem a obilím, které jsou vybrány ze seznamu povolených (asi 400 gramů).
 6. Normální chlorid sodný (sůl) se redukuje na 8-10 g.
 7. Denní množství volné kapaliny (většinou voda bez plynu) je 8 sklenic.

Toto menu vede k významnému snížení zátěže jater, slinivky břišní a hepatobiliárního systému jako celku, zatímco tělo má všechny potřebné biologicky aktivní látky.

Tabulka 5 dietní tisk

V medicíně existuje systém speciálních lékařských diet, populárně známý jako "očíslovaný". Zahrnuje patnáct stolů potravin, které jsou doporučeny pacientům, když zjistí určité nemoci pro úspěšnější léčbu a rychlé zotavení těla. Každý z komplexů má své vlastní číslo a variace určité stravy jsou označeny písmeny abecedy (a, b, c, atd.).

Dietní tabulka č. 5

Stůl č. 5 navrhl slavný sovětský terapeut Manuel Pevzner. To je považováno za účinnou dietu pro lidi, kteří jsou náchylní k onemocněním jater, žlučových cest a močového měchýře. Tato tabulka zachovává plnou výživnou energii, ale omezuje spotřebu smažených potravin a potravin, které obsahují tuk a cholesterol. Strava zároveň doporučuje jíst více zeleniny a ovoce.

Indikace pro použití

Pevsnerova strava je předepsána ošetřujícím lékařem pro abnormální funkci jater, chronickou cholecystitidu a hepatitidu bez exacerbace, stejně jako v nepřítomnosti patologie gastrointestinálního traktu.

Účel stravy

Účelem diety No5 je vytvořit šetrný režim pro játra v podmínkách udržování výživy a zdravé funkce žlučových cest.

Obecná charakteristika stravy

Pevsnerova strava má několik charakteristických rysů:

 • Mírně snížené množství bílkovin a sacharidů v menu.
 • Omezená spotřeba tukových potravin.
 • Nedostatek síly smažený. Jídlo by mělo být vařeno pouze dušením, vařením a pečením.
 • Zeleninu bohatou na vlákno můžete otřít.
 • Maso by mělo být jemně nasekané.
 • Studená jídla v této dietě je zakázáno používat.
 • Přísně nedoporučujeme pro použití s ​​produkty s vysokým obsahem purinů, extraktů a hrubých vláken.
 • Potraviny, které způsobují střevní distenzi a stimulují sekreci pankreatické šťávy, jsou eliminovány.
 • Použití slaných potravin je mírně omezené.

Režim napájení

Lidé, kteří se drží na č. 5 se doporučuje jíst 4-5 krát denně v přibližně stejných porcích a pít tekutinu ráno před jídlem. Denní strava se bude skládat z:

 • proteiny - do 80 gramů (polovina živočišného původu);
 • tuk - až 90 gramů, asi třetina z nich - rostlinného původu;
 • až 400 gramů sacharidů;
 • od jednoho do půl litru vody;
 • Obecně by užitečná hodnota stravy měla být 2500-2800 kcal.
 • Sůl v množství nejvýše 10 gramů.

Jak dlouho byste měli jíst na dietě č.5

Strava se doporučuje sledovat od 5 dnů do 5 týdnů, v závislosti na citlivosti organismu. Pokud jste prošli minimálním ověřovacím obdobím (5 dní), můžete tuto stravu nadále jíst až po dobu pěti týdnů nebo opustit tento jídelní stůl až do konce léčby. Při chronických onemocněních je možná diety trvající až dva roky - tabulka se neliší od standardní zdravé výživy s určitými odchylkami. Takový šetrný režim má dobrý účinek na aktivitu jater a gastrointestinálního traktu.

Tabulka č. 5: technologie vaření

Když je pevznerova dietní strava buď nasekaná nebo otřená v procesu vaření, vařená, vznášející se nebo pečená. Doporučuje se příliš teplé a studené pokrmy, aby se zcela vyloučilo z stravy.

Tabulka 5 povolených produktů:

Ilustrace můžete kopírovat jako poznámku.

- Dieta číslo 5 pokládá polévku za hlavní a povinné jídlo. Zajišťuje zařazení mléčných výrobků, vegetariánských, ovocných polévek. Povolena červená řepa a boršč (bez vývaru!).

- Můžete vařit ječmen a hrachové polévky. Pokud jde o tyto látky, neměla by být vzhledem ke své konzistenci silná a měla by obsahovat malý obsah hrachu.

- Důležitá nuance: zelenina použitá pro výrobu polévek by neměla být pečená, je lepší je sušit.

- Pokud jde o obiloviny, připravují se čistě a viskózně. Povolené obiloviny při dietě: krupice, ovesné vločky, pohanka a rýžová kaše.

- Vařte kaši na vodě nebo na polovinu mlékem.

- Můžete jíst těstoviny (kromě tukových past).

- Dieta číslo 5 zajišťuje konzumaci králičího masa, telecího masa, libového hovězího masa. Kuřecí a krůtí povoleno. Jedno upozornění: použít ptáka bez kůže.

- Ryby a mořské plody.

- Je dovoleno jíst jeho nízkotučné odrůdy: okoun, treska, pollock, štikozubce, tuňáka.

- Tabulka č. 5 stanoví použití přesně včerejšího chleba: z otrub, pšeničné mouky prvního a druhého stupně, žita.

- Pokud se chystáte péct, pak použijte těsto bez pečiva.

- Není kyselé ovocné nápoje a želé.

- Odvar z heřmánku nebo divoké růže.

- Slabý, ne sladký čaj, můžete přidat citron nebo mléko.

- Vařte vařené. Kuřecí vejce jsou vyrobena z proteinových omelet.

- křepelka - ne více než dva proteiny. Žloutky - ne více než ½ nádobí.

- Kefir s obsahem tuku nejvýše dvě procenta.

- Minimální obsah tuku.

- Tabulka číslo 5 sladké zahrnuje med, želé, knedlíky plněné ovocem, marmeládou, bonbóny. Marshmallow - omezený.

- Je dovoleno vařit, dusit, péct. Přidejte k dietě řepa, brambory, dýně, květák a pekingské zelí, okurky.

- Brokolice a celer.

- Můžete jíst mořský kale.

- Pokud jde o papriky a rajčata, jejich použití je povoleno, avšak v malých množstvích. Pokud dojde k exacerbaci onemocnění, pak jsou rajčata zcela vyloučena.

- V dietě číslo 5 je povoleno, pečené ty jsou zvláště užitečné. Poznámka: jablka se musí nutně zralé, měkké, nekyselé, strouhané a syrové.

- Následující ovoce a bobule přicházejí s omezeními: vodní meloun - povolené denní maximum je dva malé kousky, banány jsou omezeny na jeden, granátové jablko se také používá šetrně.

- Výrobky, jako je meloun, ananas, které lze použít jako přísady do salátů.

- Dieta číslo 5 umožňuje použití rafinovaného rostlinného oleje.

- Pokud jde o olivové oleje a oleje z másla, jejich použití je omezené. 30 gramů - maximální denní spotřeba másla.

- Dieta №5 umožňuje plněné ryby, nasáklé nízkotučné sleď, želé ryby (které musí být předem vařené), vinaigrette, povolené mořské plody saláty a cuketa kaviár.

- V salátech můžete přidávat vařené maso.

Tabulka č. 5 zakázala potraviny

Ilustrace můžete kopírovat jako poznámku.

- Vyčistěte okroshku a vývar.

- Ječmen a kukuřičné krupice.

- Sladká paprika, česnek, ředkvičky, lilek, cibule, houby, kopr, špenát, chřest, petržel, tuřín, šťovík.

- Byliny se používají minimálně, pouze ke zlepšení chuti pokrmů.

- Marinády, sklizeň konzervovaná zelenina.

- Syrové bílé zelí.

- Raw: pomeranč, kiwi, malina, brusinka, hruška, brusinka, tomel, meloun, mandarinky, hrozny, malina, data, fíky, zázvor, citron.

- Veškerý alkohol je zcela vyloučen.

- Zakázáno: ibišek a zelený čaj, soda, káva, kakao.

- Čerstvé a vymačkané šťávy.

Ryby a mořské plody

- Dieta číslo 5 nezahrnuje ve svém složení mastnou odrůdu ryb, mezi ně patří losos, jeseter, sumec, pstruh, beluga.

- A samozřejmě, všechny solené a uzené ryby, kaviár, konzervované potraviny, krevety a krabí tyčinky podléhají vyloučení.

- Zakázané klobásy, masové konzervy, játra, jazyk.

- Co se týče chleba, omezení je následující: je zakázáno jíst čerstvý chléb.

- Dieta stanoví vyloučení koblih, koláčů, palačinek, výrobků z listového těsta a pečiva.

- Od sladkostí odmítnout halvu, zmrzlinu, čokoládu, žvýkačku, kondenzované mléko, smetanové výrobky, dezerty a kozinaki.

- Mléčné a fermentované mléčné výrobky

- Vyloučit výrobky s vysokým obsahem tuku.

- Nemůžete smažit celá vejce.

- Nerafinovaný rostlinný olej.

Koření, přísady, nádobí

- Čisté ostré, uzené, tučné pokrmy.

- K vyloučení: všechny konzervované potraviny, majonéza, olivy, kečup, hořčice, ocet, křen, adjika, koření, hořčice.

- Ořechy (včetně vlašských ořechů).

Tabulka č. 5 - příklady menu

Na této dietě, kromě léčebného účinku, můžete ztratit 5 kg hmotnosti díky zlepšenému procesu vstřebávání látek.

Snídaně: dušené hamburgery, krupice, čaj.

Oběd: jablko, sušené ovoce.

Oběd: zeleninová polévka, kompot, rolka rolka.

Poledne: domácí suchary, šípkový odvar.

Večeře: řepné placky, čaj, sušenky

Snídaně: nízkotučný tvaroh s přísadami, ovesné vločky, čaj.

Oběd: pečené jablko.

Oběd: zeleninová polévka, vařené kuře, rýže, kompot.

Poledne: šípkový nápoj.

Večeře: vařené ryby se zeleninou, bramborová kaše.

Před spaním vypijte sklenku kefíru.

Tabulka č. 5 tzv. „Číslovaných“ diet - ideální dieta pro osoby s problémy trávicích žláz a žlučových cest. Nicméně, před výběrem určitého typu potravin by měl vždy konzultovat se svým lékařem.

Dietní tabulka číslo 5: menu a produkty

Tabulka 5 je speciální dietní dieta navržená Dr. M.I. Pevznerom. Je považován za jeden z nejlepších pro lidi trpící chorobami jater, žlučových cest a žlučníku.

Pevznerova dieta Tabulka č. 5 poskytuje výživu s plným obsahem kalorií, ale s omezením tuků a potravin obsahujících cholesterol. Smažená jídla jsou také vyloučena, ale je zde mnoho ovoce a zeleniny.

Indikace pro použití

 • chronická hepatitida bez exacerbace;
 • chronická cholecystitis;
 • cholecystitis během zotavení;
 • cirhóza jater, pokud je nedostatek funkce;
 • žlučové kamenné onemocnění;
 • akutní hepatitidu a cholecystitidu během období zotavení;
 • Kromě toho, dieta 5 je předepsán, pokud není výrazné střevní onemocnění.

Účel stravy

Cílem páté stravy je chemicky oholit játra za podmínek dobré zdravé výživy a normálních funkcí žlučového systému v těle (jemná výživa).

Obecná charakteristika stravy

 • normální obsah bílkovin a sacharidů (s mírným poklesem);
 • omezený obsah tuku v menu;
 • Všechna jídla lze vařit následujícím způsobem - vaření, pečení, příležitostně - dušení. Současně je nutné setřít pouze zeleninu bohatou na vlákninu. Řezné maso se doporučuje jemně sekat. Nelze smažit zeleninu a mouku;
 • studené pokrmy s dietou 5 se nedoporučují;
 • kontraindikovány jsou produkty s vysokým obsahem látek, jako jsou puriny, kyselina šťavelová;
 • nezahrnuje potraviny, které způsobují střevní otoky, obsahující hrubá vlákna, bohatá na extraktivní látky, stimulující sekreci trávicích šťáv;
 • je poskytováno mírné omezení soli.

Režim napájení

Takže dietní tabulka číslo 5: 4-5 krát denně v přibližně stejných porcích.

Doporučuje se pít tekutinu na prázdný žaludek.

Denní dávka (energetická hodnota a chemické složení):

 • veverky - do 80 gr. (50% z nich je živočišného původu);
 • tuky - do 80-90 gr. (30% z nich je rostlinného původu);
 • sacharidy - do 400 gramů;
 • kapalina minimálně 1,5 - 2 litry;
 • celková energetická hodnota - přibližně 2400 - 2800 kcal (vypočítat misku na kalkulačce kalorií);
 • Sůl nesmí obsahovat více než 10 g.

Pro zachování funkce jater, pokud je předepsána tabulka č. 5, se doporučuje příjem hepatoprotektorů (např. Ursosan).

Potraviny, které mohou být konzumovány ve stravě

Potraviny, které nelze konzumovat ve stravě

Nápoje

 • Slabý černý čaj s citronem, polosladkou nebo s náhradou cukru (xylitol), mléko;
 • Dogrose bujón;
 • Šťáva zředěná vodou (pro snášenlivost);
 • Čistý kompot z čerstvého a suchého ovoce;
 • Želé;
 • Pěny na náhražce cukru (xylitol) nebo polosladké na cukr;
 • Morse a Kissel (ne kyselé);
 • Vařený heřmánek;
 • Stevia extrakt, listy stevie.
 • Káva;
 • Kakao;
 • Sycené a studené nápoje;
 • Alkoholické nápoje (vše je přísně zakázáno, včetně nízkoalkoholických);
 • Čokoláda a káva;
 • Zelený čaj, knotweed tráva;
 • Syrovátka;
 • Čekanka;
 • Karkade;
 • Čerstvé a vymačkané šťávy;
 • Carob.

Polévky

 • Polévka - to je hlavní jídlo ve stravě (ne na vývar)!
 • Vegetariánské polévky - bramborová kaše, cuketa, dýně, mrkev, krupice, ovesné vločky nebo pohanka, rýže, nudle. Přidá se 5 g másla nebo 10 g zakysané smetany;
 • Ovocné polévky;
 • Mléčné polévky s těstovinami;
 • Boršč (bez vývaru);
 • Polévka vegetariánská;
 • Polévka z červené řepy;
 • Hrachová polévka (tekutá, s minimálním přídavkem hrachu);
 • Ječmenová polévka.
 • Vývary vařené v masu, rybách a hubách, jakož i vývarky na bázi luštěnin, šťovíku nebo špenátu;
 • Okroshka (na kefíru, na kvasu, každý).

Kashi / Groats

 • Rozetřené kaše a polo viskózní pohanky, ovesné vločky, krupice a rýže, vařené ve vodě nebo v polovině s mlékem;
 • Různé výrobky z obilovin: soufflé, kastroly, pudinky v polovině s tvarohem, kastrol z nudlí, tvaroh;
 • Pilaf se sušeným ovocem;
 • Müsli (bez přísad zakázaných ve stravě)
 • Ovesné vločky (bez přísad);
 • Kuskus, Bulgur;
 • Proso kaše;
 • Lněná semena;
 • Luskoviny jsou vyloučeny z obilovin (jako nezávislé jídlo);
 • Ječmen, ječmen, kukuřičné krupice jsou omezené;
 • Čočka

Makarony

 • Nízká tuková pasta
 • Mastné pasty;
 • Těstoviny se zakázanými přísadami ve stravě;
 • Těstoviny s horkými, krémovými nebo rajčatovými omáčkami.

Maso / Ryba / Masné výrobky

 • Nízkotučné hovězí, telecí, králičí, kuřecí, krůtí (celá drůbež bez kůže). Maso se vaří ve vařené nebo parní formě, mleté ​​nebo nasekané (hamburgery, soufflé, bramborová kaše, knedlíky, hovězí stroganoff, měkký kus masa);
 • Zelné rolky, pilaf s vařeným pláštěm (ne kyselá omáčka);
 • Klobásy na mléko (velmi omezené);
 • Připravte nízkotučné odrůdy ryb (candát, treska, štikozubec, pollock, tuňák) následujícím způsobem: vařte nebo pečte po varu. Můžete si udělat quenelles nebo karbanátky, rybí souffles, nebo celý kus filé. Spotřeba je omezena třikrát týdně;
 • Čerstvé ústřice;
 • Krevety, chobotnice, mušle - omezené;
 • Losos je omezen obsahem tuku a předkrmem spíše než hlavním jídlem;
 • Knedlíky s telecím nebo kuřecím masem (těsto, libové maso, voda, sůl) - velmi omezený obsah tuku a ne nutně smažený;
 • Koňské maso (vařené a pečené);
 • Kuřecí prsa vařená nebo dušená.
 • Ledviny, játra, jazyk, všechny klobásy, uzené výrobky a maso v konzervách;
 • Použití vepřového tuku je omezené a oleje na vaření spolu s hovězím masem a skopovým masem jsou zcela vyloučeny;
 • Konzervované ryby
 • Solené a uzené ryby
 • Tučné odrůdy ryb (losos, pstruh, kapr, úhoř, jeseter, jeseter, beluga, sumec atd.);
 • Caviar granular (červená, černá)
 • Sushi;
 • Hovězí jazyk;
 • Krabí tyčinky.

Chléb

 • Brankový chléb;
 • Žitný chléb;
 • Sušenky;
 • Pšeničný chléb z mouky z 1. a 2. stupně sušeného nebo včerejšího pečiva, sušenky;
 • Neslazené suché sušenky, sušenky;
 • Pečené luxusní výrobky s vařeným masem a rybami, tvarohem, jablky;
 • Suché sušenky;
 • Plátky (sušenky) pšenice;
 • Chléb (bez konzervačních látek);
 • Chop off
 • Všechny produkty z listového a sladkého těsta;
 • Smažené koblihy;
 • Čerstvý chléb;
 • Palačinky;
 • Smažené koláče;
 • Sušenky z máslového těsta.

Mléko / fermentované mléčné výrobky

 • Zakysaná smetana (minimální obsah tuku) a sýr (ne ostrý a ve velmi omezeném množství);
 • Ne více než 2% tuku kefír, jogurt a tučné nebo nízkotučné tvaroh, mléko - 200 gramů. Můžete také ochutnat sýrová jídla, souffles a kastrolky, líné knedlíky a tvarohové koláče, kyselé mléko, pudinky;
 • Sýr feta - omezený obsahem tuku;
 • Jogurt (bez konzervačních látek).
 • Sýry ze solených odrůd jsou vyloučeny;
 • Mastné mléčné výrobky;
 • Krém, mléko 6%, ryazhenka, tvaroh;
 • Syrovátka

Zelenina

 • Škrobová zelenina, vařená a pečená v ošuntělém vzhledu: brambory, květák, mrkev, cuketa, dýně, řepa, čínské zelí;
 • Saláty (Romain, Corn, Iceberg a jiné neutrální až chuťové saláty) v omezeném množství;
 • Pepř bulharský (v omezeném množství);
 • Avokádo;
 • Mořský kale;
 • Okurky;
 • Rajčata (ve velmi omezeném množství, v případě zhoršení - vyloučit);
 • Zelené fazolky - lusky se mohou vařit nebo vařit;
 • Celer, brokolice (lepší po tepelném ošetření).
 • Zelenina je vyloučena z: hub, kukuřice, šťovíku, špenátu a rebarbory, ředkvičky, ředkvičky, tuřínu, lilku, česneku, cibule, chřestu;
 • Zelené cibule, nakládaná zelenina, konzervy, včetně konzervovaného hrachu;
 • Byliny a saláty jsou hořké, kyselé, kořeněné (petržel, kopr, špenát, čekanka, rukola, vlys atd.) - ne jako hlavní složka nebo hlavní jídlo, pouze jako dekorace nebo chuť v minimálním množství;
 • Rajčatový protlak;
 • Bílé zelí v syrové formě (pro vaření s tepelným zpracováním v minimálním povoleném množství).

Ovoce / Bobule

 • Jablka - pouze zralá, měkká a nekyselá, syrová, pečená;
 • Ne více než 1 banán denně;
 • Surový kompot z čerstvého a suchého ovoce, želé a pěny na náhražkách cukru;

Granátové jablko (nezneužívejte), s výjimkou hemochromatózy;

 • Meloun, nejvýše 2 x malé kousky denně;
 • Sušená papája, sušený meloun, sušené meruňky;
 • Meloun, papája, ananas (v salátech ve velmi malém množství, v čisté formě - to je nemožné);
 • Ovocné pyré (pouze z ovoce pátého stolu).
 • Strava 5 tabulka: co může, co nemůže (tabulka). Ukázkové menu.

  Ahoj čtenáři! Dnes píšu o velmi důležitém tématu pro mnoho lidí: strava 5 je stůl, který můžete a nemůžete jíst. Vše představím ve vhodném vizuálním stole. Také budu psát vzorové menu pro týden na jídlo v tabulce 5.

  Strava 5 tabulka: kdo ukazuje tuto dietu?

  Strava 5 je zdravá výživa. Nemá nic společného se stravou pro hubnutí. Strava 5 stůl byl vyvinut lékařem Pevzner téměř před sto lety, ale doposud lékaři předepisují tuto dietu pacientům. To naznačuje, že tento energetický systém skutečně funguje a pomáhá zlepšovat stav pacienta.

  Jídlo "Tabulka číslo 5" je předepsáno pro onemocnění jater, žlučníku a žlučových cest. Konkrétně, když:

  • jaterní cirhóza, pokud není jaterní selhání
  • chronická gastritida
  • žlučové kameny (bez exacerbace)
  • hepatitida (bez zhoršení)
  • cholecystitis (bez exacerbace)
  • chronické kolitidy
  • během akutní kolitidy a gastritidy
  • po odstranění žlučníku (v pooperačním období)

  Stojí za zmínku, že výživa je jednou z důležitých složek zotavení. Stravování v tabulce č. 5 normalizuje trávení, pomáhá zlepšovat sekreci žluči. Játra v období diety odpočívají a zotavují se. Tabulka č. 5 pomůže vyhnout se exacerbacím. Tato strava může trvat měsíce, roky nebo dokonce celý život. Proto není nutné léčit tabulku 5 jako dietu, která vás omezuje, považujte ji za dobrý způsob života.

  Tabulka 5: základní principy.

  1. Protein a sacharidy ve stravě zůstávají obvyklým množstvím. To znamená asi 80-100 gramů bílkovin, sacharidů - 250-400 gramů. Množství závisí na pohlaví, fyzické aktivitě, hmotnosti. Tuky by měly být omezeny na 80 gramů. za den.

  2. Příjem kalorií se pohybuje od 2000 do 2800 kcal. Záleží opět na výše uvedených faktorech.

  3. Zvyšuje množství zabijáka ve stravě, hlavně kvůli zelenině. Jediná zelenina by měla být konzumována v roztřepené formě, aby se nemocné orgány mohly snáze asimilovat, takže žaludek uvolňuje méně kyseliny.
  4. Zvýšit množství pektinu ve stravě. Pektin je velmi důležitá baterie. Funguje jako zahušťovadlo. Velmi dobrý účinek na játra a slinivku břišní, protože odstraňuje z těla toxiny, které se hromadí v játrech. Pektin také snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi a je potravou pro střevní mikroflóru.

  Nejlepší zdroje pektinu jsou řepa, jablko, rybíz, švestka, meruňka.

  Mírně v menším množství je pektin v jiných druzích ovoce, bobulí a zelenině. Neměli byste však užívat pektin ve formě potravinových doplňků. V tomto případě může kvašení probíhat ve střevě, stejně jako jeho obstrukci. Přírodní pektin z ovoce a zeleniny bude dostačující.

  5. Nezapomeňte pít velké množství vody. Nejméně 1,5 litru denně čisté vody nesycené oxidem uhličitým, v létě minimálně 2 litry.

  6. Frakční výživa 4-5 krát denně každé 3-4 hodiny.

  7. Jídla by se měla jíst vařená, pečená, dušená, dušená. Nemůžete jíst smažené. Je nemožné projít zeleninu a mouku.

  8. Zvýšit množství lipotropních látek ve stravě. To jsou užitečné aminokyseliny, které normalizují metabolismus cholesterolu v těle, pomáhají játrech uvolňovat tuk z něj.

  Lipotropika jsou obsažena v proteinových produktech: hovězí maso, nízkotučné tvarohy, vejce, libové ryby, sója.

  9. Tabulka 5 zakazuje jíst studené jídlo. Pouze teplý nebo mírně horký.

  10. Je nutné vyloučit následující druhy produktů: alkohol, nakládané potraviny, kořeněná, konzervovaná, mastná, sody a káva.

  11. Při vaření se smí používat sůl. Ale je lepší sůl dokončit, takže budete používat méně soli. V den můžete jíst 10 gramů. sůl, která se rovná 1 lžičky.

  Toto jsou základní principy výživy pro tabulku č. 5, které musí být dodrženy. Současně snížíte zatížení jater, slinivky, žlučníku. Dieta 5 je poměrně různorodá, což vás nebude psychicky obtěžovat, abyste si zlepšili své zdraví.

  Menu pro týden s recepty pro dietu 5 tabulky

  Léčebná dieta číslo 5 firmy Pevzner je navržena tak, aby poskytovala kompletní, ale šetrnou výživu pro chronická onemocnění jater a žlučových cest. Dietní stůl číslo 5 poskytuje jídla bohatá na rostlinné vlákniny a lipotropní látky a menu pro dietu 5 přispívá k normalizaci jater a separaci žluči tím, že obsahuje produkty s vitamíny a minerály. Strava 5. stůl s menu pro týden a recepty by měly být promyšleny předem, takže můžete vařit zdravé a chutné pokrmy, vyhnout se nechtěným produktům ve stravě.

  Podstata a základní principy stravy číslo 5

  Dietní jídla by se měla vařit nebo vařit (foto: uflebologa.ru)

  Dietní stůl číslo 5 je předepsán lékařem pro chronické formy cholecystitidy, hepatitidy, žlučových kamene bez exacerbací. Podstatou stravy číslo 5 je výběr takové stravy, která pomůže vyhnout se rozvoji a zhoršení onemocnění jater a žlučových cest. K tomu, menu pro každý den zahrnuje dietní jídla, která nedráždí zažívací orgány, normalizovat oddělení žluči. Současně, během stravy pátého stolu, tělo dostává fyziologickou normu bílkovin, tuků a sacharidů, všechny potřebné vitamíny a stopové prvky.

  Zásady dietní tabulky číslo 5 Pevzner:

  • vaření - dušená, můžete vařit a péct;
  • Denní dietní menu se počítá na 6 jídel denně;
  • sůl je povolena na dietě, která nepřevyšuje 10 g denně;
  • dieta 5 poskytuje alespoň 1,5 litru volné tekutiny za den;
  • produkty s hrubým vláknem by měly být při vaření nasekány nebo otřeny.

  Tabulka 5 obsahuje recepty se střední energetickou hodnotou - ne více než 2000 kcal / den. Ve stravě není povoleno více než 80 gramů cukru, zbývajících 300 gramů sacharidů by mělo spadat do obilovin a zeleniny. Proteiny a tuky se nechají 90 g.

  Možná vás bude zajímat

  Tabulka povolených a nežádoucích produktů pro dietní tabulky 5:

  Strava je navržena asi na 10-14 dní. Více informací o jeho délce a povolené výplni byste měli požádat u lékaře.

  • Rada výživu. Fyziologové zjistili, že stravování je vynikajícím stimulátorem toku žluči do dvanáctníku. Nejjednodušší choleretic drog je jíst. Je nutné jíst trochu, nejméně 4-5 krát denně, nejlépe současně. Druhá snídaně a odpolední svačina mohou být sýrové sendviče, vařené maso nebo ryby, jablko.

  Přejídání, hojný příjem potravy má nepříznivý vliv na játra a žlučník, přispívá k výskytu křečí žlučových cest a bolesti.

  Druhy dietní tabulky číslo 5

  Sazba tabulky číslo 5 se vypočítá předem pro týden, s přihlédnutím k různorodosti stravy (foto: jojo-moka.com)

  Vzorové menu pro týden se počítá v závislosti na typu stravy číslo 5. Mohou to být odrůdy páté tabulky, které lékař doporučuje pro různá onemocnění jater a žlučových cest.

  Dieta pro mastnou hepatózu jater zajišťuje snížení nabídky tuků na 70 g / den. Dieta 5a je předepisována pro exacerbace cholecystitidy, hepatitidy, žlučových kamene. V receptech na dietu 5a, musíte minimalizovat potraviny, které obsahují cholesterol.

  Dieta 5p dle Pevznera doporučená pro chronickou pankreatitidu. Tabulka 5n se liší od ostatních odrůd tohoto potravinového systému snížením povolených sacharidů na 200 g / den. Recepty na dietu 5p by neměly obsahovat celá vejce, koření a koření.

  Tabulka 5 je ukázána po operaci k odstranění žlučníku, recepty na každý den poskytují významné snížení tuků a soli.

  V případě lipotropní tukové odrůdy číslo 5 obsahují recepty alespoň 110 g tuku denně. Jsou nezbytné k tomu, aby žluč nestačil stagnovat. Jídelní lístek se počítá předem ve dnech a zahrnuje ve stravě všechny živiny ve správném množství. Základ pro převzetí základního menu pro každý den pro dietní tabulku číslo 5.

  Menu pro pondělí

  Dušená ryba zrazy se švestkami (foto: wowfood.club)

  1. snídaně: ovesné vločky na vodě, žitný chléb s máslem a plátek sýra, čaj.

  2. snídaně: pečené jablko.

  Oběd: rýžová polévka s vejcem, dušená ryba zrazy, bobulová šťáva.

  Oběd: 100 g domácího jogurtu, sušenek.

  Večeře: tvaroh a mrkev kastrol, šípkový vývar.

  Jídlo dne: parní ryby zrazy. Pro vaření budete potřebovat 400 g libového rybího filé (treska, štikozubec, pollock), plátek pšeničného chleba bez kůrky, vejce, 8 kusů předparených švestek bez kamenů, 2 lžíce mléka, lžičku másla, lžičku strouhanky. Namočte chléb do mléka a zmáčkněte, nakrájejte rybí filé na plátky. Složte v mixéru, chléb a kotletu. Přidejte k masu vejce, špetku soli a dobře promíchejte. Jemně nakrájejte švestky a smíchejte s máslem, strouhankou. Ponořte ruce do vody, aby nedošlo k přilepení mletých ryb. Vyrobíme tortilku z mletého masa, vložíme do ní upchávku, přidáme do ní oválný tvar a vložíme ji do dvojitého kotle. Doba vaření - 20 minut. Na přílohu můžete připravit vařený květák.

  Úterý menu

  Zeleninový kastrol s mletým kuřecím masem (foto: dachadecor.ru)

  1. snídaně: krupice kaše na vodě s lžící jahodového džemu, měkké vařené vejce, čaj.

  2. snídaně: zralá hruška.

  Oběd: zeleninová polévka s krupicí, dušené kuřecí řízečky.

  Oběd: rýžový pudink.

  Večeře: mleté ​​kuřecí kastrol se zeleninou, čaj.

  Jídlo dne: kuřecí řízek se zeleninou. Připravte 500 g mletého kuřete (doporučuje se nepoužívat sklad a kuřecí řízek v mixéru). Oloupeme a umyjeme cibuli, červenou papriku, velká rajčata, 3 střední brambory. Cibuli jemně nakrájejte a promíchejte s mletým masem, přidejte špetku soli. Pepř a rajče nakrájíme na tenké plátky a brambory na hrubém struhadle. Pečící misku namažte olejem a vycpávkou položte hladkou. Top s vrstvou rajčat a paprik. Dále položte vrstvu strouhaných brambor a trochu soli. Nalijte na vrchol lžíce olivového oleje a stěrkou zakysanou smetanou. 100 g jakéhokoliv sýra nasypeme a posypeme kastrolem. Vložte do trouby na střední teplotu, pečte 40 minut.

  Středa menu

  Jablečný guláš (foto: yandex.ru)

  1. snídaně: tvarohový kastrol s rozinkami, čaj.

  2. snídaně: 2 mandarinky.

  Oběd: pohanková polévka, kus vařeného hovězího masa s mrkvovým pyré.

  Oběd: pudink z krupice.

  Večeře: dušené hovězí maso s jablky, čaj.

  Jídlo dne: dušené hovězí maso s jablky. Pro vaření je třeba vzít kg hovězí svíčkové, 2 velké cibule a mrkev, 2-3 velká kyselá jablka, 2-3 lžíce mouky. Maso nakrájejte na velké kousky (3 - 4 cm), rolujte v mouce a rychle smažte v rostlinném oleji. Nalijte 4 polévkové lžíce rostlinného oleje do hrnce s tlustými stěnami, jemně nakrájejte cibuli a v tomto oleji opečte na mírném ohni. Přidejte mrkev nastrouhanou na hrubém struhadle, nalijte asi 2 šálky vody, aby se maso zcela naplnilo, sůl a vařte na mírném ohni po dobu 1,5 hodiny. Oloupejte jablka, nakrájejte na velké plátky a smíchejte s masem. Pod víkem se vaří dalších 40 minut. Vypněte teplo a nechte ho vařit dalších 15 minut před podáváním.

  Menu pro čtvrtek

  Dýňová kaše s rýží (foto: qulady.ru)

  1. snídaně: parní omeleta ze 2 bílkovin, salát z vařené řepy se sýrem, čaj.

  2. snídaně: banán.

  Oběd: vegetariánská polévka, dýňová kaše s rýží.

  Bezpečné, strouhané syrové mrkve s lžící zakysané smetany.

  Večeře: salát, kus vařeného kuřecího filé, šípkový vývar.

  Na noc: vývar boky.

  Jídlo dne: dýňová kaše s rýží. 700 g dýňové dužiny nakrájíme na kostičky, dáme na pánev, nalijeme 100 ml vody a přivedeme k varu, 10 minut vaříme. Přidejte jeden a půl šálku mléka, nalijte 2 lžíce cukru a špetku soli, zamíchejte a přiveďte k varu. Pak nalijte půl sklenice promyté rýže, vyrovnejte a nemíchejte. Vařte na mírném ohni 30 minut, dokud se rýže zcela nevaří. Vypněte oheň, zamíchejte kaši, drtivé kousky dýně, přidejte malý kousek másla.

  Páteční menu

  Pečené ryby ve smetanové omáčce s brokolicí (foto: god2019.net)

  1. snídaně: syrniki se sušenými meruňky, zakysanou smetanovou lžící, čaj.

  2. snídaně: 150 g sladkých bobulí.

  Oběd: polévka z červené řepy, placky z parních ryb.

  Oběd: tvarohový koláč tvarohový, mrkvová šťáva, zředěný vodou 1: 1.

  Večeře: ryby pečené v nízkotučné zakysané smetaně s brokolicí, jablečným kompotem.

  Jídlo dne: pečená ryba s brokolicí. Filet z nízkotučné ryby 600 g nakrájíme na porce a sůl. 400 g brokolice se rozloží do květenství, ponoří do vroucí vody a vaří 5 minut. V šálku porazíme 2 vejce a 200 g nízkotučné zakysané smetany. Namažte pekáč s máslem, dejte ryby a zelí, nalijte zakysanou smetanou a vložte do předehřáté trouby na střední teplotu. Vařte po dobu 15 minut a ihned podávejte.

  Sobotní menu

  Masové kuličky v mléčné omáčce (foto: static.1000.menu)

  1. snídaně: pohanková kaše, plátek sýra, čaj.

  2. snídaně: jablko pečené s medem.

  Oběd: zeleninová polévka, kuřecí karbanátky, mléčná omáčka.

  Oběd: tvarohový kastrol.

  Večeře: lenivé zelné rolky s rýží, čajem.

  Na noc: vývar boky.

  Jídlo dne: kuřecí karbanátky v mléčné omáčce. V mixéru nakrájejte 500 g kuřecího filé. Namočte 3 malé plátky bílého chleba do vody, zmáčkněte a přidejte do masa. Oloupeme cibuli, umyjeme, nakrájíme a kombinujeme s masem. Sůl mletého masa, dobře promíchejte, vytvořte malé kuličky. Na pánvi zahřejte 3 lžíce rostlinného oleje a 30 g másla, nalijte lžíci mouky a důkladně promíchejte, aby nedošlo k hrudkám. Nalijte sklenici mléka, sůl, přiveďte k varu a omáčku vařte 10 minut za stálého míchání. Vložte masové kuličky do mléčné omáčky, zavřete víko a vařte na malém ohni půl hodiny.

  Nedělní menu

  Squashová polévka s krutony (foto: bm.img.com.ua)

  1. snídaně: tvaroh s banánovými řezy, žitný chléb s jahodovým džemem, čaj.

  2. snídaně: pečené jablko.

  Oběd: polévka z cukrové kaše, rybí placky.

  Čas na čaj: líné knedlíky.

  Večeře: dušené zelí s krevetami, dogrose vývar.

  Jídlo dne: polévka z cuketa pyré. Připravte si malý kuřecí řízek, 700 g mladé cukety, 2 brambory a cibuli, 200 g taveného sýra. Po varu vaříme kuřecí řízek v 1 vodě po dobu 20 minut. Zeleninu oloupeme, omyjeme a nakrájíme na kostky. Vyjměte maso z vývaru, vložte brambory a vařte 20 minut. Přidejte cibuli a cuketu, vařte dalších 10 minut. Nalijte tekutinu do šálku, zeleninu rozemele v mixéru pyré a zalijeme vývar. Nakrájejte sýr a kuře na plátky, vložte polévku, dejte na oheň a vařte za míchání, dokud se sýr úplně nerozpustí. Podáváme s sušenkami.

  Rada výživu. Pokud máte nadváhu, je užitečné (pouze pokud Vám to lékař předepíše), aby se postil jednou týdně. Současně je oblíbený a dobře snášený den rýže-kompotu. Během dne vypijte 5-6 krát sklenici kompotu (1,5 litru denně) suchého nebo čerstvého sladkého ovoce. 2-3 krát denně se k kompotu přidá rýžová kaše vařená ve vodě bez cukru. Na den je potřeba celkem 1,2 kg čerstvého nebo 200-250 g sušeného ovoce a 50 g rýže.

  Doporučují se také dny syrového nebo sýrového laku. Přibližně 400 gramů nízkotučného tvarohu (v jeho přirozené formě nebo pro výrobu tvarohových koláčů) je rozděleno na 4-5 dávek denně. Povoleno 2-3 sklenice čaje s mlékem bez cukru a sklenkou bujónu boky.

  Pro více informací o dietních doporučení pro dietní tabulky číslo 5, viz video níže.