Image

Stevia - roste doma ze semen

Stevia (Stevia rebaudiana) nebo Stevia, dvouletá sladká, medová tráva je bylinná trvalka keřů rodiny Astera (Clumpy). Jeho vlast je považován za jižní a střední Ameriku.

V roce 1887 jihoamerický přírodovědec Antonio Bertoni poprvé objevil Stevia v Paraguayi. Pak se stala známou v Evropě. Stevia byla přivezena do Ruska akademikem N.I. Vavilov z expedice do Latinské Ameriky.

Stevia se používá v tradiční medicíně. V současné době je tato rostlina široce známá jako doplněk stravy pro hubnutí a náhražku cukru pro diabetiky. Rostlina obsahuje rebaudiosidy a stevioid, jejichž sladkost je 300 krát vyšší než obvyklý cukr z cukrové řepy a třtiny.

Stevia je poměrně cenově dostupná rostlina. To může být pěstován doma nebo ve vašem dvorku.

Stevia Herb Popis

Tento bylinný, hojně rozvětvený polosrub ve výšce 0,8-1 metrů. Listy spárované. Jejich délka je 2-3 cm. Kořenový systém vyvinutý. Stevia květy v malé bílé květy.

Stevia obsahuje více než 100 fytochemikálií. Je bohatý na stevioid, terpeny a flavonoidy. Stevioside obsažený v listech je 10-18 krát vyšší než sladkost běžného cukru.

1 list nebo 1/4 lžičky rozdrcených listů nahradí 1 lžičku cukru.

Stevia také obsahuje takové sladké diterpenové glykosidy jako: Dulcoside A, Rebaudioside AE, Steviol Bioside.

Obsahuje:

 • stopové prvky, vláknina, éterické oleje, polysacharidy, antioxidanty (quercetin, rutin).
 • minerály, jako jsou: vápník, fosfor, měď, zinek, hořčík, draslík, chrom a selen.
 • vitamíny: skupiny B, A, C, E, P, D.

Pěstování ze semen doma

S výhradou pravidel pěstování stevia, není obtížné pěstovat v domácích rostlinách. Aby rostlina zakořenila a stala se keřem, dávala potřebný počet listů, je třeba pamatovat na některé ze spletitostí pěstování medové trávy.

Podmínky pro pěstování stevie

Stevia je subtropická rostlina rostoucí při teplotě +24-25 ° C v polo-vlhkém klimatu. Pro růst a svěží kvetení medu trávy vyžaduje 140 milimetrů deště ročně. Roste na hlinitých a písčitých, kyselých, vlhkých, ale ne zaplavených půdách. Solné půdy a nížiny nejsou vhodné pro pěstování stevie.

Příprava semen

Pro kontrolu semen pro klíčivost, oni padají jeden po druhém do sklenice vody. Všechna semena usazená na dně jsou vhodná pro výsadbu, plovoucí na povrchu jsou vyhozeny.

Osvědčená semena jsou namočena v teplé vodě. Pak se suší na papíře, poté můžete začít zasít.

Příprava půdy

K tomu se používají plastové nádoby nebo kelímky. Do nádoby se nalije směs 2 částí zahradní půdy, 1 díl hnijícího humusu a 1 díl písku. Rašelina pro výsadbu stevia je lepší nepoužívat. Půdní směs se míchá, kalcinuje v peci při teplotě 100 ° C nebo se rozleje horkým roztokem manganistanu draselného. Po vyběhnutí vody můžete začít výsev.

Výsev

Výsev se provádí na konci března - začátkem dubna. Semena se vysévají povrchově nebo se skládají ze dvou semen v každé jamce a lehce se práškují do půdy. Substrát se navlhčí ze stříkací láhve. Kapacity jsou pokryty sklem nebo fólií a jsou odstraněny na teplém místě.

Péče o sazenice

Fytolamp je umístěn vedle kapacity s osivem semen, což přispívá k rychlému klíčení semen. Kondenzace, která se nahromadila na skle nebo filmu, je denně odstraňována.

Semena klíčí velmi rychle, po 1-2 týdnech se objeví první výhonky. Po klíčení sazenic by denní hodiny měly být nejméně 15 hodin a teplota vzduchu by měla být +24-25 ° C.

Půda se při vysoušení přes paletu navlhčí sazenicemi. Když se na sazenicích objeví 3 až 4 lístky, rostliny se usadí v rašelinových květináčích.

K transplantaci sazenic připravené za 8-10 týdnů. Pro pěstování doma je stevia transplantována do velkého hrnce, jehož objem se rovná 2 litrům. Dno je naplněno 2 cm vrstvou drenáže (jemný štěrk, oblázky, vermikulit).

Výsadba v otevřeném terénu

Sazenice jsou lépe vysázeny ve večerních hodinách nebo v oblačném počasí. Přistání se provádí v květnu nebo červnu, po jarních mrazech projde a vzduch se zahřeje na +15 stupňů v noci.

 • Pozemek pro výsadbu by měl být jasný, chráněný před průvanem a větrem.
 • Nejvhodnější jsou jižní nebo západní svahy se světlou, hlinitou nebo písčitou půdou s neutrální aciditou.
 • Na hliněných stanovištích se přidává říční písek a humus a na písčité jsou zavedeny jíly a humus.

Pro pohodlí transplantace v otevřených půdních rostlinách zůstávají v rašelinových květináčích. Přistání se provádí ve vzdálenosti 40 centimetrů od sebe a 50 centimetrů mezi řadami.

Každý keř je prohlouben o 10-15 centimetrů hrncem a posypán zeminou. Po výsadbě, každá rostlina je hojně napojena a pokryta zdobené plastové láhve nebo filmu, netkané textilie na týden.

Výsadba stevia v otevřeném terénu: video

Letní péče

Péče o Stevia je udržet vlhkost, uvolnit, pleť, obvaz a prořezávání.

Zalévání by mělo být pravidelné. Půda se při sušení navlhčí. Pro lepší ochranu vlhkosti je půda kolem rostlin pokryta vrstvou organického mulče (piliny, sláma, jehly). Pro zavlažování je třeba vzít vařenou nebo vařenou vodu. Plevel a uvolnění půdy (v nepřítomnosti mulče) se provádí po každém zavlažování.

Doplňkové minerální a organická hnojiva (infuze mulleinu nebo hnilobný humus) se používají jako stevia. Krmení střídavě a koná se každé 2 týdny.

Jediná nemoc, která může poškodit stevii, je černá noha. Ovlivňuje rostliny ve fázi sazenic. Aby se zabránilo onemocnění, musí být půda během výsadby dezinfikována, navíc bychom neměli zapomínat na drenáž. Zalévání by mělo být časté, ale mírné.

Pěstované rostliny potřebují prořezávání. Když je vysazená rostlina vysoká 20 cm (přibližně 4 měsíce po výsevu semen), střední stonek je oříznut ve středu internode ve výšce 5 centimetrů shora. Krátké výhonky musí být zkráceny o 1/3 délky a dlouhé 2krát. Dno na stopkách by mělo být nejméně 3 listy. Místa škrty namazané zahradní hřiště.

Další prořezávání se provádí každých šest měsíců. Tento postup podporuje odnožování rostliny a růst nových listů.

Chov

Stevia je množena semeny a řízky.

Vlastnosti mateřské rostliny při pěstování stevia ze semen se nesmí přenášet, což ovlivňuje sladkost listů. Chcete-li zachovat vlastnosti stevia, musíte nejprve pěstovat sazenice. Nesmíme zapomenout zkontrolovat semena pro klíčivost, jinak menší část bude klíčit, když se zasadí. Kromě toho musíte dodržovat teplotu a vlhkost.

Každé 3-4 roky se křoviny aktualizují řezáním řízků. Řezy 5-15 centimetrů dlouhé jsou vyříznuty z konců výhonků. Měly by být pár horních listů.

Pro výsadbu se bere trávník, písek, hnijící humus a hrnce nebo krabice. Řezy jsou zasazeny v zemi a pokryty filmem nebo sklem.

Když teplota vzduchu je +24-25 stupňů a vysoká vlhkost zakořenění nastane v 3-3.5 týdnů. Zakořeněné sazenice se přesazují do otevřeného terénu, při noční teplotě vzduchu ne nižší než +15 stupňů. Stevia také dobře roste v domácnosti, jako pokojová rostlina v květináčích. V severních oblastech lze pěstovat doma.

Zimování (doma)

V září musí být stevia vyříznuta, vykopána a umístěna do krabice s mokrým pískem. Keře nahoře jsou posypané vrstvou písku a poslány do sklepa. Můžete také dát med trávy do hrnce a umístit ho do vyhřívané lodžie, na balkoně, parapetu nebo ve skleníku.

Západní nebo východní strana je pro ni nejlepší. V zimě je nutně osvětlena fitolampa.

Užitečné vlastnosti stevia

Pokud porovnáte stevii s jinými náhradami cukru, pak je to nejbezpečnější. Je méně toxický a chutná dobře. Nedává vedlejší účinky, má dobrou toleranci. Kromě toho lze tuto rostlinu pěstovat samostatně doma nebo v zahradě.

Stevia je užitečná při snížené imunitě, onemocněních krve, onemocněních ženských a mužských genitálií, dysfunkci štítné žlázy, obezitě alimentární geneze, onemocněních ústní dutiny, onemocněních gastrointestinálního traktu, onemocněních jater a žlučových cest, diabetu, hypertenze, aterosklerózy, pankreatitidy, dispenzárních nervový systém, kožní onemocnění, včetně dětské diatézy.

Normalizuje vysoký krevní tlak, snižuje hladinu cukru v krvi, snižuje chuť k jídlu, pomáhá zhubnout.

 • Když je stevia přidána do ústní vody, pomáhá zlepšovat zdraví ústní dutiny.
 • Antibakteriální vlastnosti rostlin se používají k léčbě kožních onemocnění, malých ran.
 • Infuze stevie pomáhá posilovat vlasy, hladké vrásky, dodává svěžest na obličej.

Jak připravit stevia na zimu

Listy se sklízejí na začátku kvetení (3-4 měsíce po výsevu). První listy se odstraní, otočí se dovnitř. Stonky jsou odříznuty ve vzdálenosti 5-6 centimetrů od země. Shromážděné listy lze použít čerstvé (uložené v chladničce) nebo sušené ve skleněné nádobě nebo v papírovém sáčku. Listy se suší na větraném tmavém místě nebo v elektrické sušárně.

Sklizené listy jsou skladovány až 2 roky. Můžete z nich vyrobit prášek mletím v třecí misce a uložit do skleněné nádoby na tmavém místě.

Recepty na stevii

Stevia je velmi užitečná rostlina s minimem kontraindikací. To je široce používané ve vaření, v přípravě různých jídel a nápojů. To nejen nahrazuje cukr, ale také má blahodárný vliv na tělo při různých onemocněních.

Léčba infuze

Pro přípravu infuze se odebere termoska, nalije se 20 g suchých listů a naplní se sklenicí vroucí vody. Infuze 12 hodin. Výsledná infuze se nalije do sterilizované nádoby. Zbývající listy opět zaplaví půl sklenice vroucí vody. Infuze 8 hodin. Infuze se kombinují a používají se místo cukru. Skladuje se v chladničce po dobu 7 dnů.

Infuze se používá jako doplněk stravy. Pomáhá při obezitě, střevních onemocněních, játrech, ledvinách, štítné žláze. Je také účinný ve formě obkladů na rány, oplachování gingivitidou, stomatitidou a bolestmi v krku.

Sirup

Vařená infuze se převařila do stavu sirupu. Přidává se do mnoha jídel nahrazením cukru. Sirup je vynikající antiseptikum. Skladován v chladničce po dobu 1 roku.

Infuze stevie a meduňky

6 gramů prášku stevia a 20 gramů meduňky, nalije se 200 ml vroucí vody a naplní se půl hodiny. Napětí infuze na lžíci 5 krát denně v rozporu se srdečním rytmem.

Infuze stevia a hypericum

10 gramů prášku stevia a 30 gramů Hypericum, nalije se 200 ml vroucí vody a podá se po dobu 2 hodin. Napjatá infuze se dělí do 3 dávek a užívá se třikrát denně 20 minut před jídlem s aterosklerózou, diabetem.

Lžičku sušených listů a 1/2 čajové lžičky zeleného čaje by měla být nalita přes 200 mililitrů vařící vody a infuzí po dobu 5 minut. Kmen, přidejte list máty a plátek citronu. Tento čaj posiluje imunitní systém, působí tonikum.

Infuze stevie a heřmánku

1 lžička stevia a 1 lžíce heřmánku se nalije 1 šálek vroucí vody. Ochlazuje na 35 stupňů, filtruje a používá se jako injekční stříkačka pro drozd a dysbiózu pochvy. Musíte denně vysávat, ráno po dobu 10 dnů.

Spotřeba cukru a masných výrobků během tohoto období by měla být snížena na minimum. Pro dosažení nejlepšího efektu můžete navíc pít čaj ze stevie.

Stevia extrakt

20 gramů suchých listů stevia nalila 200 ml alkoholu a nechala 24 hodin na teplém místě. Filtrováno a aplikováno jako tonikum.

Vředy, vředy, popáleniny, poraněné oblasti by měly být práškovány suchým práškem stevie nebo drceny čerstvými listy po dobu 30 minut, poté opláchnuty teplou vodou.

Užitečné vlastnosti stevia: video

Stevia se pěstuje doma a umožňuje vám mít vždy po ruce přírodní sladidlo. Z této rostliny si můžete udělat obrovské množství chutných a zdravých jídel a nápojů. Stevia je uznávaná jako bezpečná náhrada cukru v mnoha zemích po celém světě. Tato rostlina má pozitivní vliv na tělo a pomáhá v boji proti mnoha chorobám.

Pěstování stevia doma iv zemi: výsadba a péče

Dobrý den! Téma sladkostí a náhražek cukru patří k nejoblíbenějším lidem s diabetem a nadváhou.

V této věci existuje spousta protichůdných informací, ale nesporní vůdci mezi náhražkami cukru jsou přírodní.

Dnes opět budeme hovořit o stevii, ale už o pěstování semen doma, jak nakupovat semena a pěstovat ji v zemi a doma, pěstování a péči, a nakonec se naučí, jak sirup připravit.

Doufám, že materiál bude užitečný nejen pro vášnivé zahradníky, ale také pro všechny, kteří se zabývají domácí květinářství. Pokuste se pěstovat svou vlastní stevii a my vám pomůžeme!

Pěstování medu stevia doma

Dnešní článek je věnován všem, kteří preferují nejen krásné, ale i užitečné rostliny doma nebo v zemi. Je možné pěstovat stevii doma, aby nás tento slavný obyvatel jižních zeměpisných šířek potěšil svými šťavnatými sladkými listy?

Samozřejmě, mnoho zahradníků již dlouho pěstuje tuto trávu, známý pro své chuťové a léčivé vlastnosti, na okenních parapetech a chatách.

Jak nakupovat semena stevia

Protože budeme pěstovat stevii přímo ze semen, stojí za to zjistit předem, kde je získat.

Tato rostlina patří do rodiny Astrovs nebo Compositae a navzdory společnému názoru, že pouze malé procento semen klíčí, se stevia pěstuje v severních zemích velmi úspěšně, ale častěji jako jednoletá rostlina.

Malá semena stevia - pouze 0,5 mm široká a 4 mm dlouhá - se snadno nakupují z internetového obchodu a přijímají poštou.

Na specializovaných pracovištích naleznete různé obaly, a proto splňují velký rozsah cen tohoto závodu. Minimální počet semen v jednom balení je 7-10 kusů se zárukou vysokého procenta klíčení.

Dnes, otázky, kde a jak nakupovat semena stevia již za to nestojí - objednejte si exotickou rostlinu a obdržíte ji poštou!

Stevia bylina: odolnost rostlin

Ale aby stevia rostla na otevřeném poli, stojí za zmínku několik důležitých bodů.

Mrazuvzdornost této trávy je považována za nízkou a není vhodná pro naše zeměpisné šířky, protože její pěstování v zemi je spojeno s určitými obtížemi.

Jak zasít semena stevia

Nejčastěji se doporučuje zakoupit semenáčky stevie, které již rostly, zejména pokud nejsou žádné zkušenosti s pěstováním rostlin ze semen - tato metoda je považována za spolehlivější.

Pokud si ale chcete vyzkoušet svou ruku, je na čase zjistit, co byste měli věnovat zvláštní pozornosti při výsadbě této trávy se semeny.

Výběr semen stevia

Abychom zaseli stevii s maximálním procentem klíčivosti, vybíráme materiál metodou větru, to znamená, že každé semeno jednoduše vypustíme a uvidíme, jak padá.

 • Je-li rychle a přísně dolů - osivo je dobré.
 • Pokud se otočí a otočí, je lepší, aby rostlina, to s největší pravděpodobností nedává vzniknout výhonky.
obsahu

Jaká půda pro výsev stevie

Půda pro úspěšnou kultivaci stevie by měla sestávat z černé půdy a humusu v poměru 3: 1.

 • Pokud je půda příliš hlína, přidejte písek.
 • Ideální bude hlína s kompostem.
 • Je také možné zakoupit hotovou půdu, protože povrchová stevia je velmi citlivá na různé cizí vměstky.

Před výsadbou (vyrábíme ji v polovině března) semena navlhčíme teplou vodou a položíme je na čistý hadřík nebo papír až do úplného vyschnutí.

Vzhledem ke své malé velikosti nestojí za zakrytí, tj. Zakrytí semen po výsadbě. Jednoduše položte stevii na povrch vlhké půdy, posypte vodou a přikryjte plastovým obalem, plátek plastové láhve nebo sklenicí vhodného průměru.

Čas od času půdu zvlhčujeme postřikem a udržujeme ji na dobře osvětleném místě na teplém místě - teplota nesmí klesnout pod 22-25 ° C. Za těchto příznivých podmínek semena klíčí do 5-7 dnů.

Nejpozději do poloviny května dokončíme setbu stevie.

Sazenice medu trávy

Když se první výstřely objeví pod filmem nebo mohou, věnujte pozornost tomu, že plevele mezi nimi nejsou. Bude snadné je odlišit od sazenic stevia: ty rostou velmi pomalu a jsou velmi malé.

Pokud všechna semena vzrostla a zdá se, že rostou příliš často, měli bychom je potápět jedním. Mladé rostliny transponujeme do oddělených misek se stejným složením půdy, aby byly dobře zavedené.

Pokud neplánujeme pěstovat stevii v otevřeném poli, rosteme výhonky hned v širokém, mělkém hrnci, protože kořenový systém této rostliny, jak si pamatujeme, je povrchní a roste v šířce.

Výsledné sazenice se nejlépe potápí ve věku 2 měsíců buď ve skleníku nebo v květináčích - pro mnohé je vhodnější sledovat mikroklima rostliny.

Jen nezapomeňte, že v tomto případě by měl být hrnec připraven předem a určen pro dospělé rostliny.

Sedící sazenice jsou také pokryty plechovkou nebo plastovou lahví pro vytvoření optimální úrovně tepla a vlhkosti.

Při výsadbě sazenic rostlin v otevřeném terénu

Výsadba v otevřeném terénu je povolena nejdříve uprostřed nebo dokonce na konci června, takže teplota půdy je 10-15 ° C, ne méně.

Kromě toho, dva týdny před zamýšlenou výsadbou, stevia sazenice musí začít ztvrdnout. Za tímto účelem otevřeme jeden a půl měsíce rostlin a dáme je do vzduchu, nejdřív pár hodin, postupně zvyšujeme „větrací“ čas.

Poté, co si sazenice zvyknou být po celý den mimo úkryt, přesaďte je do otevřeného terénu. S takovou přípravou na pěstování stevia v zemi nebude tak těžké, i přes svou nízkou mrazuvzdornost.

Transplantace stevie z otevřeného terénu

Koncem srpna a začátkem září budou rostliny muset být vykopány a přemístěny do hrnce a umístěny do skleníku nebo dovezeny do domu, protože minimální teplota, při které rostlina neumírá, je 4 ° C.

Pokud máte v plánu udržet trávu naživu v zimě a vrátit ji na otevřenou půdu na začátku léta, neměli byste ji riskovat - stevii odstraňujeme z průvanů a mrazů mnohem dříve.

Indikátor PH monitorujeme: musí být neutrální. Pokud je půda příliš kyselá, nebo naopak alkalická, pokračujeme v udržování stevie v květináčích i pod širým nebem, aniž bychom ji zasadili do země.

Péče o sazenice stevia v otevřeném poli

Stevia sazenice jsou velmi rozmarné a rozmarné v péči doma. Nemá rád suchou půdu, ale netoleruje zamokřování, její kořeny se okamžitě začínají hníst.

Zatímco sazenice jsou velmi malé, jen jsme se na ně ponořili a před výsadbou v otevřeném terénu je ještě daleko, zařídíme pro ně mini-skleník. Pod sklem nebo film by měl být vlhký a velmi teplý. Pokud není možné určit teplotu uvnitř, je lepší použít speciální teploměr.

 • Optimální pro úspěšné pěstování medu stevia je 25-26 ° C.

Hrnce udržujeme na nejslunnějších a nejteplejších parapetech, pravidelně 2-3krát denně, kropíme půdu teplou vodou. Zalévání by mělo být pouze bod a příležitostně, aby nedošlo k převalení sazenic.

Top dressing stevia medu

Po měsíci může být stevia přemístěna do skleníku. Tam se snažíme udržet mladé rostliny ve stejné mikroklima - teplé a vlhké. Zároveň je čas začít krmit.

Chcete-li pěstovat stevia ve skleníku nebo doma, sprej rostliny jednou za dva týdny, střídavě organických a minerálních hnojiv. Rozdělujeme je podle pokynů.

Místo přistání

Zatímco mladé rostliny jsou stále silnější, připravujeme místo na místě, pokud je touha a příležitost pěstovat med stevia na otevřeném terénu.

Místo by mělo být vybráno s ohledem na všechny potřeby závodu - v žádném případě nížiny, aby nedošlo k hromadění vlhkosti, měla by být dobře osvětlena po celý den. Nedaleko by neměly být jiné rostliny, přidělujeme Stevii samostatnou sekci.

Prořezávání dospělých rostlin

Když výhonky ve skleníku nebo doma na okenním parapetu dosáhnou 20 cm a po výsadbě uplynuly 2 měsíce, řezáme vrcholy. Nejlepší je od poloviny května do začátku června. Budeme tak přispívat k vzniku postranních procesů, vytvářením keřů v několika větvích, které mohou být využity v potravinách na podzim.

Odřízněte střílet takovým způsobem, že na dospělé rostlině zůstane jeho část s dvojicí internodií.

Kořenové řízky stevie

Nejsme ve spěchu, abychom vyhazovali zbývající řízky, protože Stevia se s jejich pomocí násobí rychleji a spolehlivěji než výsadbou semen.

Zakořeněné řízky stevia takto:

 • dejte je do sklenice s lehce slazenou vodou (1 lžička cukru na 1 litr);
 • Nádobu zakryjte neprůhledným materiálem, nejlépe černým. Ve tmě vypadají kořeny rychleji;
 • aby střih stál pevně, upevníme jej do lepenkového stojanu umístěného na nádobě tak, aby listy nespadly do vody;
 • každé 3 dny měníme sladký roztok a pro nejrychlejší vzhled kořenů je stříkáme listy.

S takovou domácí péčí bude možné transplantovat stevii do půdy za dva týdny.

Čerstvě vysazená rostlina je držena pod filmem nebo sklem a my ji otevíráme nejdříve ne za týden. Usadit Stevii bude vyžadovat vysokou vlhkost a půdu.

Agrotechnologie stevia zahrnuje přesazení do otevřeného terénu po nejméně dvou měsících od okamžiku, kdy se semenáčky objeví. Pokračujeme v pravidelném stříkání a zavlažování předtvrzené rostliny ve vzduchu, abychom dosáhli maximální sladkosti v listech, protože stevia pěstovaná v zemi a ne doma bude nejsladší.

Teď, když jsme přišli na to, co pěstuje tuto rostlinu a stará se o ni, zjistíme, co lze udělat, aby stevia.

Sklizeň Stevia Honey

Jak víte, stevia je vynikající přírodní sladidlo, které nezpůsobuje zvýšení hladiny glukózy v krvi. V důsledku toho může být používán oběma typy diabetiků.

Kromě toho, medová tráva je sladší než obvyklý cukr několik stokrát, takže není moc bude zapotřebí k oslazení nápojů a potravin.

Stevia může být sklizena několika způsoby.

Stevia sušení

Sušení a broušení listů je jedním z nejjednodušších způsobů sklizně.

 • Když přijde čas na sklizeň, odřízneme stonky nůžkami a vybereme z nich listy.
 • Vysušte je vhodným způsobem - na slunci, v troubě s mírným teplem nebo v sušárně.

Nejdůležitější je nepřehánět je při vysoké teplotě po dobu delší než 12 hodin, aby se neztratila sladkost.

Sušené listy jsou rozemlety v běžném mlýně na kávu nebo v mixéru, nalévány do sklenice a několik let skladovány.

Jak používat sušené stevia

 1. Pokud je to nutné, přidejte k nápoji je vaříme a použijeme jako bylinný čaj.
 2. A pro přípravu pečení nebo jiného dezertu založeného na stevii, nalijte 80-100 g nasekaného listu do plátěného sáčku a vařte 1 litr vroucí vody. Po 10-12 hodinách budeme mít sladký vývar.
 3. Pokud chcete přidat stevia do kaše, těsta nebo fermentovaných mléčných výrobků, nemůžete ani vařit, ale jednoduše rozemlet do stavu jemného prášku. Takhle jsme to dali do pořádku.

Ale kromě prostého sušení listů může být stevia připravena na zimu několika způsoby - varem sirupu nebo extraktu.

Recepty na extrakci Stevia

Chcete-li, aby extrakt stevia opustil doma, můžete a alkohol a vodu. Rozdíl bude ve sladkosti - v prvním případě to bude ještě hmatatelnější.

Skladujeme na suchých listech a vodce nebo jiném silném alkoholu, jako je whisky nebo brandy.

 • Naplňte sušené listy stevia alkoholem v poměru 1:10 a trvejte na tom den.
 • Pak filtrujeme a můžeme jej použít přímo, ředíme ji čistou vodou a výslednou kapalinu můžeme zahřát, ale ne přivedeme k varu, což pomůže snížit obsah alkoholu.

Podobným způsobem vyrábíme vodní extrakt.

 • Listy naplňte vodou v poměru 1: 5 a začněte odpařovat na velmi nízkém teple.
 • Podržte po dobu 15 minut, poté přefiltrujte a pokračujte v zahřívání, dokud objem kapaliny neklesne 5krát.
obsahu

Stevia Home Syrup

Stevia sirup doma se provádí stejným způsobem.

 • Vodný extrakt uchovávejte na ohni, dokud nezhustne na požadovanou konzistenci.

Výsledný sirup ze stevie se uzavře ve sterilní nádobě a podle potřeby se přidá do pečiva nebo nápojů.

Teď už víte, zda stevia může být pěstována doma, jak to nejlépe udělat a také proč mohou být její nádherné medové listy užitečné!

Vzhledem k tomu, že tato rostlina je skutečným skladištěm užitečných látek, nebojte se selhání a odložení výsadby - zkuste organizovat „cukrové plantáže“ na parapetu!

S vřelostí a péčí, endokrinolog Dilyara Lebedeva

Stevia: odrůdy, výsadba, péče a prospěšné vlastnosti

Stevia je bylina, která je přírodní náhradou cukru. Chcete-li přidat sladkou chuť, stačí 2-3 listy na šálek čaje. Stevia může být pěstována v zemi, v zahradě a doma na parapetu nebo balkonu semen, které lze snadno najít v obchodě.

Stevia je vytrvalá bylina z rodiny Compositae. Často se rostlina nazývá medová tráva, je 400krát sladší než cukr, ale je neškodná.

Užitečné vlastnosti rostliny

Příjemná a sladká chuť, stevia má blahodárné vlastnosti:

 • zlepšuje funkci mozku;
 • pozitivní účinek na lidský nervový systém;
 • pomáhá posilovat imunitní systém;
 • zlepšuje metabolické procesy;
 • odstraňuje toxiny z těla;
 • Má pozitivní vliv na dýchací a kardiovaskulární systémy;
 • čistí krevní cévy z cholesterolu;
 • snižuje hladinu cukru v krvi (důležité pro diabetiky);
 • listy a šťáva se vyznačují antibakteriálním účinkem;
 • příznivě ovlivňuje dásně a zuby;
 • Má všeobecný omlazující účinek na tělo.

Kontraindikace pro použití rostlin jsou:

 • kapky krevního tlaku;
 • individuální intolerance;
 • alergie.
do obsahu ↑

Stevia odrůdy

Vědci si jsou dnes vědomi 20 tisíc druhů bylinných rostlin a každý rok se objevují nové odrůdy. V Rusku je chováno asi 10 odrůd rostlin:

 • Ramon Sladký zub;
 • Detskoselskaya;
 • Uslada;
 • Sofie a další.
do obsahu ↑

Výsadba medu trávy

Můžete pěstovat rostlinu doma i v otevřeném poli. Péče se významně neliší. Nezapomeňte! Vlastní stevia jsou tropy, rostlina nepřežije zimu a zmrazení.

Před nástupem mrazu (v září, než teplota klesne na +10 stupňů) by měla být tráva přemístěna do domu nebo do skleníku, dávejte pozor, abyste nepoškodili hliněnou místnost a kořeny, abyste rychle rostli na novém místě.

Zahájení výsadby rostlin - duben. Semena se umísťují do jednorázových kelímků a po 1,5 měsíci se stevia zasadí do trvalého místa růstu.

Při výsadbě trávy doma na balkóně nebo parapetu byste měli dodržovat následující doporučení:

 • vyberte nádobu o objemu nejméně 2 litry;
 • Zajistěte odvodnění 2-3 cm;
 • půda je vhodná z 50% rašelinového kompostu smíšeného se čtvrtinou hrubého písku a společné půdy ze zeleninové zahrady;
 • naplňte nádobu napůl plnou;
 • Sazenice rostlin pěstované ze semen nebo řízků;
 • Jak rostlina roste, postupně do půdy nalijte půdu.

Když rostlina dosáhne výšky 20 cm, je nutné oříznout hlavní stonek, který se nachází ve středu, 5 cm od vrcholu, uprostřed internode ke zvýšení koruny a počtu listů. Tato oříznutá část může být aplikována jako stonek a vysazena v hrnci.

Další péče o stevii - tvorba keře zkrácením výhonků o 1/3 nebo 1/5 každých šest měsíců. Zároveň by měly být nejméně 3 páry listů. Místa prořezávání pro bezbolestnost rostliny se doporučuje namazat zahradní hřiště nebo vepřový tuk.

Po oříznutí se provedou následující akce:

 • skleník je vyroben z plastové láhve nebo sáčku;
 • květináče se odstraní z místa vystavení přímým paprskům slunce;
 • na začátku růstu čerstvých větviček skleník odstranil na pár hodin denně;
 • aby se rostlina na slunci měla postupně odstraňovat tvorba popálenin na listech (je lepší začít s penumbrou).

V létě můžete zasadit rostlinu na postele v zemi nebo přikopat hrnce v zemi. Hloubka otvorů je asi 10-15 cm se vzdáleností 50 až 50 cm.

Zalévání rostlin

Stevia vyžaduje včasné zalévání, často bez toho, aby umožnila odtok půdy. Nebezpečí pro medovou trávu a zamokřování. Kořeny mohou rychle začít hníst a rostlina zemře. Zalévání trávy se doporučuje 1-2 krát týdně.

Postřik je jedním z postupů pro stevii.

Reprodukce stevia

Existují 2 způsoby reprodukce rostlin: semena, roubování. Řezy jsou prováděny, pokud se plánuje přivézt domů pouze jeden keř pro záchranu odrůdy pro zimní období, zbývající keře zůstanou venku a zamrznou.

Top zdobení medu trávy

Jednou týdně je žádoucí vyrábět minerální hnojiva v půdě. Stav stevie se zlepšuje při krmení hnoje na 1 litr na kbelík vody nebo čerstvé mullein.

Doporučuje se postup provést 1 krát za 2 týdny. Každé křoví má 0,5 litru krmiva. Zajímavé Top dressing zvyšuje počet listů o 80%.

Passiflora květiny potřebují nějakou péči. Více o tom.

Výběr místa přistání

Jednou z hlavních podmínek pro pohodlný život a aktivní růst stevie je dobré světlo a teplo v místě růstu. Ideální teplota je + 22 + 28 ° C.

Nejlepší místa pro výsadbu medové trávy: okna směřující na jih a jihozápad, doma, orientace lůžek ze severu na jih a jejich umístění na jižních a západních svazích pro pěstování v zemi, v otevřeném terénu.

V zahradě pro výsadbu stevia je optimálním místem oblast, kde rostly luštěniny.

Nemoci, škůdci a léčba stevie

Stevia je odolná vůči různým chorobám a škůdcům. Dnes se medová tráva pěstuje po celém světě. Důvody pro popularitu - atraktivní vzhled rostliny a různé užitečné vlastnosti, stejně jako možnost použití pro děti, dospělé a starší osoby.

A nejvíce zvědaví, doporučujeme seznámit se s videem o stevii

Rostoucí stevia doma i v otevřeném poli

Stevia nebo medová tráva. Z toho a fouká kouzlo a tajemství. Jedná se však o zcela přirozený a zdaleka ne vzácný obyvatel mnoha zahradních pozemků a dokonce balkonů, květináče nebo květinových záhonů. Je nejen schopna vyzdobit zahradu svou přítomností, ale má také mnoho užitečných vlastností.

Rostoucí stevia doma i v otevřeném poli

Pokyny krok za krokem:

Co je to stevia

Stevia je celý rod trvalek z rodiny Astrov, která spojuje více než 250 druhů všech druhů keřů a bylin. Jejich vlast - planiny a horské oblasti Ameriky. Nejoblíbenějším typem stevia je med, který se pěstuje v příměstských oblastech. Botanik Stevus tuto rostlinu poprvé studoval v 16. století, po kterém byl pojmenován. Skutečnost, že rodáci ze Stevie používali jako potravu, původně založil vědec Antonio Bertoni během své expedice do Paraguaye. Všiml si, že Indiáni tuto rostlinu nazývali „Guarani“ a z ní vyrobili chutné a sladké nápoje.

Stevia je přírodní náhražka cukru.

Faktem je, že stevia je přírodní náhražka cukru: pár listů trávy stačí na osvěžení šálku čaje. Její listy obsahují látku, která se ve dvacátém století nazývala "stevioside" - je stokrát sladší než běžný cukr. Mimochodem, stevioside je uznáván jako nejsladší přírodní produkt na celém světě.

Medová stevie - semi-keř až 80 cm vysoký, hojně rozvětvená, s malými párovými listy a rozvinutým kořenovým systémem. Kvete malými bílými květy. Nyní široce použitý ve vaření v asijských zemích a jižní Americe.

Nejoblíbenějším typem stevia je medová stevia.

Podmínky pěstování

Stevia respektuje teplo a sluneční světlo, takže by měla růst v dobře osvětleném místě, kde je ochrana před průvanem a poryvy větru a ideální teplota vzduchu by měla být nejméně 22 ° C. Za zmínku stojí také to, že si nemůžete zasadit stevii do nížin, kde se může hromadit voda - její přebytek pro rostlinu je katastrofální.

Pokud jde o půdu, stevia je poměrně vybíravá - může růst všude, pokud pouze půda není příliš slaná. Ideální půda pro to je lehké písčité a písčité substráty s přidáním organických hnojiv.

Stevia respektuje teplo a slunce

Stevia respektuje kompost a humus, ale s rašelinou stojí za to být opatrný, protože na něm roste špatně.

Dobrými předchůdci jí jsou luštěniny. PH půdy by mělo být v rozmezí 5,5-6. Pokud se v zahradě nachází pouze jílovitá půda, pak by měla být přidána k trávníku, humusu a hrubému písku, aby se uvolnila a byla lehká - to miluje Stevia.

Pěstujte Stevii

Pěstování stevia ze semen není snadný úkol. Je to velmi rozmarná rostlina. Většina semen je nakonec nevhodná pro pěstování. Období semenáčků ve Stevii trvá asi 2 měsíce, takže v dubnu začíná výsev.

  Připravte přepravky a půdu pro setí.

Připravujeme půdu a nádobu na výsadbu

Stevia

Stevia (Stevia) - vytrvalá rostlina z čeledi Compositae nebo Astrovyh. V této rodině je čteno asi 250 druhů bylin a keřů. Nejoblíbenější rostlina, která se pěstuje v kultuře, je stevia med (Stevia rebaudiana).

Stevia Herb Popis

Stevia je bylinná trvalka. Roste ve formě multi-Bush až 1,2 m na výšku. Rostlina s dobře vyvinutým vláknitým kořenovým systémem a pubertálními výhonky. Listy jsou umístěny naproti, pevné, mírně zoubkované podél okraje, rostou až 7 cm na délku. Stevia listy obsahují velké množství cukru. Květy jsou malé, bílé a reprezentované květenství-koše.

Pěstování stevia ze semen

Výsev semen

Nejlepší je pěstovat stevii se sazenicemi. Nejvhodnější doba pro výsadbu semen pro sazenice je konec března a začátek dubna. Kontejnery pro výsadbu semen musí být vyplněny speciálním substrátem. Pro přípravu půdy je třeba míchat humus a hrubý písek v poměru 1: 2. Semena musí být rovnoměrně rozložena po povrchu zvlhčené půdy bez prohlubování. Po výsadbě musí být nádoby pokryty skleněnou nebo plastovou fólií, aby se vytvořil skleníkový efekt a umístily se na dobře osvětlené teplé místo. Poté, co se objeví výhonky, je nutné odstranit plastovou fólii nebo sklo.

Stevia sazenice

Během pěstování sazenic je třeba sledovat teplotu, protože při teplotě nižší než 15 stupňů sazenice zemřou. Když sazenice bude mít dva pravé listy, musí být pečlivě transplantovány do samostatných nádob spolu s zemitou hrudkou. Půda v květináčích by měla být také z humusu a hrubého písku, ale také je třeba přidat sodnou půdu. Sazenice potřebují pravidelné, ale mírné zalévání. Pokud jde o hnojivo, je třeba provádět další krmení týdně. Jako hnojivo používejte slabý roztok komplexního minerálního hnojiva.

Před výsadbou sazenic v otevřeném terénu, musí být čerpána po dobu 2 týdnů. K tomu je třeba udělat hrnce sazenic na čerstvý vzduch od 10 minut a postupně zvyšovat čas. Zušlechťování by mělo pokračovat, dokud nebudou sazenice ve vzduchu po celý den. Zasazené sazenice v otevřeném terénu potřebují v době, kdy je půda dostatečně teplá, a noční mrazy zmizí. Nejvhodnější doba pro výsadbu sazenic v otevřeném terénu je druhá polovina května a první polovina června. Nejlepší je provést transplantaci ve večerních nebo zatažených dnech.

Výsadba stevia v otevřeném terénu

Místo k pěstování stevia by mělo být dobře osvětleno a chráněno před větrem a průvanem. Půda by měla být volná a mírně kyselá. Pokud je půda v zahradě není vhodná a těžká - je nutné přidat humus, půda půdy a hrubý písek k němu při kopání. Není nutné přidávat rašelinu, protože rostlina bude kvůli tomu růst špatně. Není to také přijatelný obsah vápna v půdě.

Sazenice je třeba připravit v jamkách. Vzdálenost mezi rostlinami by měla být asi 35-40 cm, vzdálenost mezi řádky je 50-60 cm Po výsadbě by měla být půda kolem rostlin řádně zhutněna a postříkána velkým množstvím vody. Pak jemně stříkejte každý keř a mulčujte půdu s bylinnými látkami. Kořeny rostliny jsou na povrchu, a proto mohou trpět vysycháním.

Péče o Stevii v zahradě

Pro normální růst potřebuje stevia časté a hojné zalévání, pečlivě uvolňující půdu a odstraňující plevele. Pokud se tak nestane, rostlina nebude schopna se dobře rozvíjet a rozvíjet. Stevia miluje vždy vlhkou půdu, ale netoleruje stojatou vodu. Aby byla půda mokrá a aby se nesušila rychle, po zalévání musí být půda kolem rostlin pečlivě promíchána.

Krmte trvalé rostliny potřebují každé 2 týdny. Jako vrchní obvaz budou vhodná organická hnojiva, jako je roztok mulleinu nebo ptačího trusu. V době podzimu můžete rostlinu krmit kompostem nebo humusem.

Nemoci a škůdci

Stevia je velmi vzácně postižena různými onemocněními. Pokud tráva roste daleko od stromů a keřů, pak se jí žádné nemoci nebojí. Sazenice mohou být ovlivněny plísňovou infekcí, jako je černá noha. Aby tato infekce nenarazila na sazenice, musí být ošetřena speciálními řešeními. Například řešení Previkur je vynikající.

Druhy a odrůdy stevia

V současné době, stevia není velmi populární závod mezi zahradníky, takže není třeba mluvit o odrůdách tak daleko. A zde jsou některé další oblíbené odrůdy:

Detskoselskaya - roste od 50 cm do 60 cm na výšku. Průměr keře dosahuje 30 cm, stonek má dospívání a světle zelený odstín. Listy jsou eliptické, pevné, jasně zelené, až 4 cm dlouhé. Koše světle béžového odstínu.

Dulcinea - roste až na 1,1 m na výšku. Stojan je kulatý. Listy jsou naproti vykuchané hraně. Rostlina je zcela pokryta malými chlupy. Bílé květy o průměru do 4 cm.

Existuje několik dalších odrůd, ale jsou méně populární. Například Sofia, Uslada, sladký zub Ramon a Honey grass.

Užitečné vlastnosti a kontraindikace

Léčivé vlastnosti sítě

Stevia obsahuje velmi sladkou látku "stevioside". Jeho chuť je sladká a zároveň hořká. Díky této látce je stevia široce používána nejen ve vaření, ale i ve farmaceutickém průmyslu. Kromě této látky, rostlina obsahuje mnoho různých minerálů a vitamínů, které jsou nezbytné pro řádný růst a vývoj těla. Použití listů stevie posiluje imunitní systém, zlepšuje fungování srdce a cév. Užitečné pro hypertenzi a obezitu. Má protizánětlivý, antifungální, dezinfekční, protirakovinný účinek. Snižuje hladinu cukru v krvi a cholesterolu.

Kontraindikace

Kontraindikace k užívání stevie, pouze pokud jste přecitlivělý. Kojící matky a těhotné ženy by měly tuto rostlinu používat opatrně.

Rostoucí stevia

Stevia je vytrvalá bylinná, křížově opylovaná rostlina, rodina Astrov, opylovaná hlavně hmyzem. V přírodě dosahuje výšky 60-80 cm, jedná se o velmi rozvětvený keř. Listy jsou jednoduché s párovým uspořádáním. Květy jsou bílé, malé. Kořenový systém je vláknitý, dobře vyvinutý. Období pěstování stevie od výsevu až po sklizeň je 16-18 týdnů. Období semenáčků trvá asi 8-10 týdnů. Pěstování sladké trávy v zahradě nebo v bytě na parapetu je dobrou příležitostí k řešení zdravotních problémů ve vaší rodině a sobě, aniž byste se uchýlili k lékům.

Poloha Stevia je jižní rostlina, proto čím více tepla a světla přijímá, tím sladší bude. Optimální podmínky pro růst Stevie - slunečné, chráněné před silným větrem a průvanem, místem a teplotou okolí 22-28 ° C.

Půda Stevia může růst na různých půdách, kromě fyziologického roztoku. Je však vhodnější pro lehké písčité nebo písčité substráty, naplněné humusem nebo kompostem s mírně kyselou (pH 5,5-6) střední reakcí - na takové stevii roste doma. Těžké jílovité půdy potřebují zlepšit přidáním říčního písku, humusu, sodíku. Význam mechanického složení půdy. Země by měla být lehká a volná. Nepoužívejte rašelinu - na rašelinových směsích se stevie cítí depresivní. Omezování půdy je také nežádoucí.

Pro pěstování sazenic od podzimu je nutné předem připravit složky pro přípravu půdní směsi - černou zeminu, lesní humus a písek. V lese, v lesních plantážích pod stromy nebo keři, můžete odstranit horní neplodné listy, pak si vyberte zkaženou vrstvu před tvrdou půdou - to bude lesní humus. Dále je třeba černou zeminu a lesní půdu prosít sítem s kruhovými otvory o průměru 5 mm.

Reprodukce. V přírodě se stevia šíří semenem, zakořeněním řízků, vrstvením, dělením keře. V podmínkách středního Ruska, Stevia nepřežije, tak to může být pěstováno jeden jako pokojová rostlina nebo jako jednoletá rostlina v otevřeném terénu v sazenici způsobem. Stevia je vysazena dvěma způsoby - semeny nebo řízky. Nejprve se připravují sazenice, pak se rostliny ve dvouměsíčním období pěstují v otevřeném terénu nebo ve skleníku.

Výsev semen pro sazenice vyrobené na konci března - začátkem dubna. Semena lze zakoupit zde: http://ecotopia.ru/product/semena-stevii/ Pokud použijete dososhchivanie nebo rostou v jižní části země, můžete to udělat dříve. Půdní směs se připravuje bez přídavku rašeliny ze 2 částí písku a 1 dílu dobře zkaženého humusu s přídavkem 1% (objemových) biohumu. Tam jsou dobré výsledky při použití směsi půdy pro sazenice se skládá ze stejných částí půdy půdy a humusu a 25-30% písku. Tato směs by měla být naplněna nádobou pro sazenice, krabici nebo plastové jednorázové kelímky s vrstvou 10-12 cm.

Důležitou podmínkou je výběr semen pro setí. Některé zdroje říkají, že za klimatických podmínek Ruska, semena stevia nezrají a je prakticky nemožné pěstovat rostlinu ze semen. To není úplně pravda. V našich podmínkách skutečně není tolik vhodných semen pro setí při sklizni stevie a zde je jejich výběr obzvláště důležitý. Obtížnost spočívá v tom, že nemohou být vybrány ani barvou, ani velikostí, ani tvarem semen. Ale je tu jiný způsob - výběr plachty. Zvedněte každé semeno do výšky 40-50 cm a nechte ho jít. Pokud padne rychle, pak je vhodná pro výsadbu, a pokud se točí, odmítáme ji. Tento proces je trochu nudný, ale dává to dobrý výsledek.

Vzhledem k tomu, že semena stevie jsou velmi malá, podle agronomických opatření, mohou být rozemleta na hloubku nejvýše 2-2,5násobek tloušťky osiva v průměru. K dispozici jsou 4 semena na 1 mm, což znamená, že je nelze zavřít hlouběji než 0,5 mm. Mnoho lidí udělá chybu, zavřete semena do hloubky 2-3 cm, v důsledku čehož klíčit, a to navzdory vysoké klíčivosti semen. Proto, namočené v teplé vodě po dobu 30 minut a sušená semena jsou rovnoměrně zaseto, bez kopání, do dobře navlhčeného substrátu. Bez zavírání, ale pouze rozprostření po povrchu zvlhčené půdy, pak se postříká vodou, aby se zabránilo oplachu semen. Kapacity s plodinou pokrývají sklo nebo film a jsou umístěny na teplém místě. Místo skla a fólie můžete použít sklenice z čirého skla nebo plastové lahve. Půda pod fólií by měla být vždy mokrá s teplotou ne nižší než 25 stupňů a chráněna před přímým slunečním zářením. V takových podmínkách se stevia vynoří do 5-7 dnů. Je snadné rozlišit výhonky z výhonků plevelů, protože Sazenice Stevia nejsou natažené. Když se objem osiva zvedne, sklo se odstraní a sazenice se převedou do nejlehčí a nejteplejší části místnosti. Klíčky musí být chráněny před průvanem a musí zajistit, aby teplota vzduchu neklesla pod 15 ° C. Chcete-li udržet vlhkost vzduchu, můžete stříkat rostliny vodou při pokojové teplotě několikrát denně. Po vzhledu páru a více z těchto listů (výška sazenic je 5-7 cm), sazenice jemně, spolu s kusem země, jsou transplantovány do většího semen box nebo jednotlivé šálky, prohloubení podél prvních listů. Připravuje se transplantační směs i pro setí, ale místo jedné části písku se přidává stejné množství zeminy. Sazenice se zavlažují pravidelně a krmí se jednou týdně roztokem komplexního minerálního hnojiva. Období semenáčků obvykle trvá asi 8 až 10 týdnů.

Můžete zasít stevii okamžitě na trvalé místo - v květináčích. Protože kořenový systém stevia je mělký, ale rozvětvený, nejvhodnější by byla široká a mělká kapacita. Ve spodní části hrnce by měla být díra, kromě toho, že nádrž se vrstvou 3 cm by měla být umístěna drenážní oblázky, pak písek a směs zeminy popsané výše. Když rostliny rostou, hrnce se přemístí do skleníku nebo, pokud to klimatické podmínky dovolí, do otevřených prostor v květináčích.

Pro ty, kteří praktikují kultivaci stevie ne v prvním roce, je nejproduktivnější způsob reprodukce stevie stromky ze zelených řízků. Zelený stonek je součástí mladého výhonku s pupeny a listy. Jsou sklizeny z dobře vyvinutých, zdravých rostlin, které jsou nejméně dva měsíce staré. Nejlepším termínem řezání je od poloviny května do začátku června. A v případě, že plány zahrnují výsadbu sazenic v zemi v květnu až červnu, pak špička natáčení, 8-10 cm dlouhá, je řez z mateřské rostliny na konci března-začátek dubna a odstraněny z ní na polovinu spodních listů. Výhonky se stříhají tak, že na mateřské rostlině je pahýl se dvěma až čtyřmi listy. Pak z pupenů umístěných v ose listů, na podzim 2-4 stonky rostou až 60-80 cm dlouhé, jsme držet dřík do země hrnce nebo sazenice box do hloubky 4-6 cm a je napojena hojně. Pro udržení vysoké vlhkosti se řezný a půdní substrát periodicky zavádí z postřikovače alespoň 5-8 krát denně. Sazenice nebo hrnce musí být dodávány se skleníkem s použitím velkých plechovek nebo filmu. Vysoká teplota (25-28 stupňů) a vlhkost vzduchu (80-85%) zajistí přežití řízků po dobu 8-10 dnů.

Můžete zakořenit řízky ve vodném roztoku. Zelený stébel stevie, stejně jako zakořenění v půdě, musí mít tři až pět internodií, z nichž horní jsou s listy a nižší bez nich. Zakořenění řízků ve skleněné nebo smaltované nádobě s vodou nebo 1% roztokem cukru (jedna čajová lžička na 1 litr vody). Pokud je nádoba průhledná, pak ji uzavírám černým materiálem tak, aby do ní nespadly sluneční paprsky ve tmě, lepší řízky. V horní části kontejneru jsem položil lepenku s otvory, do kterých jsou umístěny řízky tak, aby spodní vnitřky bez listí byly ponořeny do vody a listy se jí nedotýkaly a zůstaly ve vzduchu. Řezy jsou pokryty větší průhlednou plechovkou nebo částí plastové láhve. Voda musí být změněna po 3 dnech, a pro lepší zakořenění několikrát denně, sprej stevia listy s vodou nebo 1% cukrového roztoku. Při pokojové teplotě 18-25 ° kořeny rostou v týdnu. A během dvou týdnů, kdy dosáhnou 5-8 cm, mohou být vysazeny ve skleníku, na zahradní posteli nebo v květináčích, kde budou semenáčky udržovány pod filmem po dobu jednoho týdne.

Je třeba mít na paměti, že mladá stevia a nezakryté řízky mohou zemřít pod silnými paprsky slunce. Proto by měl v případě potřeby regulovat průtok přímého slunečního světla. Použijte půdu a starejte se o zakořeněné stevii, jakož i o pěstování ze semen. Voda podle potřeby, nejméně však jednou týdně. 3 měsíce po zakořenění zelených řízků, stevia výhonky dosahují délky 60-80 cm, doporučuje se ponechat v zimě několik hrnců stevia, které jsou chovány doma a používají se jako děloha pro řezání zelených řízků.

Přistání. Výsadba sazenic v otevřeném terénu nebo ve skleníku se provádí v době, kdy hrozí nebezpečí jarních mrazů a denní teplota stoupá na 15-20 ° C. V podstatě - to je konec května, začátek června. Předvýrobní příprava půdy zahrnuje hluboké rýpání, odstranění trvalých plevelů, důkladné vyrovnání povrchu.

Je vhodné provádět výsadbu ve večerních hodinách nebo v oblačném počasí, jednu rostlinu na jamku 6-8 cm hlubokou, a vzdálenost mezi rostlinami 25-30 cm S takovou výsadbou budou rostliny podporovat a chránit se před poškozením deštěm a větrem. Do každé jamky se zavede 0,3 až 0,5 kg biohumu nebo humusu. Ihned po výsadbě by se sazenice měly zalévat teplou vodou (0,5 l na jamku) a suchou zeminou 1/3 výšky rostliny. Pro lepší vývoj v otevřeném poli v počátečním období jsou rostliny pokryty filmem nebo agrofibre po dobu 2-3 týdnů.

Odchod V kultuře stevia nemůže vyvíjet dobře v přítomnosti plevelů, takže je nutné produkovat více plevelů a pravidelně uvolňovat půdu mělce. Stevia potřebuje časté a hojné zalévání, 1-2 zalévání týdně v závislosti na povětrnostních podmínkách. Neustálá vlhkost půdy a vysoká vlhkost vzduchu jsou předpokladem pro pohodu stevie. Sucho, dokonce i malé, trvá velmi špatně, a stagnace vody je pro něj také škodlivá. Top dressing se provádí každých 10-15 dnů. Z organických hnojiv přinášejí na podzim humus nebo kompost. Dobře reaguje na horní obvaz s čerstvým divoce.

Vlastnosti rostoucí v bytě. V místnosti s ústředním vytápěním, kde je vlhkost velmi nízká, pro stevii je nutné vybavit samostatné obydlí, ve kterém by bylo velmi vlhké. K tomu stačí pokrýt rostlinu skleněným zvonem nebo vytvořit pokojový mikrobus, ve kterém by byl velmi vlhký. Nemusí to být velmi hezké, ale je to vhodné k přepravě, a tam bude velmi dobrá stevia. Je třeba mít na paměti, že plastová fólie nedovolí dostatek světla, proto je ve dne nutné otevřít skleník pro dodatečné osvětlení a zároveň postříkat rostlinu dobře. Aby bylo možné pěstovat tropickou rostlinu na parapetu, musíte vytvořit podmínky pro to, jako v Paraguayi, teplé a vlhké klima. Optimální podmínky pro růst stevia - slunné, chráněné před průvanem místo a teplota vzduchu 22-28 stupňů. Ačkoli během života v horách, stevia se přizpůsobila změnám teploty a může růst při teplotě 15 až 30 stupňů, ale je lepší nedovolit takové rozdíly. Čím více tepla a slunce přijímá rostlina, tím lépe bude, a listy budou sladší. Stevia je lehká rostlina krátkého dne. Proto, v dlouhém dni, rostliny jsou zkráceny, listy rostou mnohem více než v přírodních podmínkách, a stevia nekvete vůbec. V tomto ohledu je nutné zajistit v zimě i na podzim umělé osvětlení a v létě jej ztmavit. Trvání denního světla ovlivňuje růst a vývoj rostlin. Krátké dny přispívají k rychlému kvetení a tvorbě semen a delší k růstu nových větví a listů. Velice důležitá je také správná volba nádoby na pěstování stevie, která je velká a mělká, protože půda v ní zůstane po dlouhou dobu vlhká, ale zde ji nepotřebujete přehánět, jinak se může kořen rozkládat. Základní pravidlo pěstitele: každý další hrnec by neměl překročit velikost předchozího o více než 3 cm, jinak se země začne zakysávat a pro stevii je to nejhorší, co může být. Stálá vlhkost půdy a vysoká vlhkost vzduchu jsou hlavními podmínkami pro to, co se budete cítit jako doma se Stevií, v tropických lesích Jižní Ameriky.

Sklizeň. Zpravidla se sklizeň začíná zvedat na začátku rozkvětu a kvetení. To je během tohoto období že maximální množství stevioside se hromadí v listech stevia. V Paraguayi. v rodné zemi stevia začíná období květu v lednu až březnu, což odpovídá období od července do září. Kvetení nastává 16-18 týdnů po výsevu. Trvání denního světla ovlivňuje růst a vývoj rostliny. Krátké dny přispívají k rychlému kvetení a tvorbě semen. Dlouhé dny přispívají k růstu nových větví a listů, a proto zvyšují množství stevioidů v listech. Pokud vytvoříte optimální podmínky pro růst stevia, pak se bude hromadit tolik stevioside ve svých listech, že pokud jde o obyčejný cukr pro sladkost, bude to 7 kg cukru na metr čtvereční výsadby. Sklizeň Stevia je velmi jednoduchá. Stonek rostliny se odřízne ve výšce 5-10 cm nad zemí a suší se ve světlém větraném prostoru, svazuje se ve svazcích nebo se rozprostírá na několika vrstvách papíru.

Stevia se sklízí na semena koncem srpna - září, kdy stopka zčervená na rostlině. Je nezbytné pečlivě sledovat zrání semen, protože semena, která nejsou vyzvednuta v čase, jsou rozptýlená.

Koncem září nebo začátkem října vykopávám rostliny spolu s půdou a přemísťuji je do zimy. 2-3 vykopané rostliny lze přivést do domu a zasadit do květinového domu. V místnosti s ústředním vytápěním, kde je vlhkost velmi nízká, pro stevii je nutné vybavit samostatné obydlí, ve kterém by bylo velmi vlhké. K tomu stačí pokrýt rostlinu skleněnou skleněnou nádobou, sklenicí nebo velkou plastovou odřezkovou lahví, nebo vytvořit skleník v místnosti a pravidelně ho stříkat. Skleník v bytě nemusí vždy vypadat dobře, ale Stevia tam bude dobrá. Na jaře, v březnu, budou tyto zachované keře mateřskými rostlinami pro roubování.

Po odstranění první plodiny lze oddenky rostlin vykopat před nástupem podzimních mrazů a přesunout do květináče o minimálně 2 litrech a dále pěstovat stevii ve skleníku nebo u okna na parapetu. Po období odpočinku o něco málo přes měsíc stevia opět roste a v lednu můžete sklízet další úrodu listů. V březnu mohou být tyto rostliny použity jako děloha pro roubování, jakož i pro získání semen. S jednou rostlinou můžete získat více než 100 řízků.

Kopání a skladování oddenků. Ve své první vegetační sezóně se stevia vyvíjí poměrně pomalu, proto je vhodné ji pěstovat jako trvalku. Za tímto účelem jsou oddenky stevia vykopány na zimu a umístěny pro skladování ve zvláštních podmínkách. Poté, co byly odebrány výhonky s listy, jsou stevia rhizomes spolu s hroudou zeminy odstraněny z půdy a umístěny do krabic nebo krabic. Na dně krabic posypeme zeminu vrstvou 3-5 cm a pak usnete s vlhkou půdou tak, aby nad povrchem zůstaly pouze špičky stonků řezu. Ve skladu, v tmavém suterénu nebo ve sklepě je nutné dodržovat přísně definovaný teplotní režim: ne vyšší než + 8 ° C, jinak začnou růst ledviny; a ne nižší než + 4 ° С, v tomto případě mohou ledviny vymrznout. Optimální vlhkost vzduchu - 80-85%. Pokud je možné udržet požadovanou teplotu, je možné využít spodní prostor chladničky, zasklenou lodžii nebo vytápěný balkon. Poté, co jsou tyto odnože uloženy v otevřeném terénu. Rychlost vývoje rostlin bude mnohem vyšší než při pěstování sazenic ze semen.

Škůdci a nemoci. Stevia není nemocná a není ovlivněna škůdci, pokud není zasazena vedle stromů nebo keřů. V otevřeném poli nejsou prakticky žádné problémy s rostoucí stevií. V Rusku nemá škůdce ani nemoci, kromě černé nohy, která může při pěstování sazenic ničit sazenice stevie. Aby se tomu zabránilo, je nutné dbát na dezinfekci půdní směsi ze spór hub - vařit s vroucí vodou roztokem manganistanu draselného (na litr vody 1 g manganu draselného) nebo ošetřit fungicidem previquor (10 ml léčiva na 6-7 l vody) rychlostí 2-4 litrů na čtverec metr

Recyklace plodin. Četné studie ukázaly, že Stevia je bezpečný produkt s jedinečnými terapeutickými vlastnostmi. V současné době je jeho výroba a prodej povolen v mnoha zemích po celém světě. Dalším argumentem ve prospěch této úžasné rostliny je použití stevie po mnoho staletí indiánů Guarani. Použití trávy na rozdíl od mnoha umělých sladidel nezpůsobuje žádné vedlejší účinky. Vlastnosti Stevia se také při zahřívání nezhoršují. Proto může být široce používán nejen k osvěžení čajů, nápojů, džusů, ale také v domácí kuchyni při pečení dortů, dortů, dezertů atd.

Nejjednodušší způsob, jak udělat stevia je sušení a extrakce.

Čerstvé listy: Čerstvé listy jsou odtrženy během celého růstu rostliny, ale jsou nejsladší během kvetení. Čerstvé nápoje se přidávají do nápojů, čajů nebo se používají k ozdobení dezertů.

Sušené listy: Listy stevia jsou odděleny od větví a sušeny obvyklým způsobem. Pokud jsou sušené listy mleté ​​v mlýně na kávu, získáte zelený prášek stevia, který je asi desetkrát sladší než cukr. 1,5 - 2 lžíce. prášek může nahradit 1 šálek (šálek) cukru.

Stevia extrakt: Extrakt je 200-300 krát sladší než cukr, 0,25 lžičky. extrakt může nahradit 1 šálek (šálek) cukru. Chcete-li připravit extrakt, zalijeme celé listy nebo zelený prášek stevia s čistým potravinovým alkoholem (můžete použít vodku nebo brandy) a nechat jeden den. Tekutina byla filtrována. Obsah alkoholu může být snížen. Za tímto účelem se extrakt pomalu zahřívá na nízké teplo, v žádném případě nevařit. Podobně může být vytvořen vodný extrakt stevie, ale sladké glykosidy nejsou extrahovány tak úplně jako alkohol. Kapalný extrakt, jak voda, tak alkohol, může být odpařen a vyroben sirup. V závislosti na koncentraci se přidává místo cukru do mnoha jídel.

Růst stevia odvážně! To vám pomůže vyřešit nahromaděné zdravotní problémy a vyhnout se novým. Koneckonců, není divu, podle vědců, stevia je elixír 21. století. Stevia, rychlejší a sebevědomější, jako nejcennější léčivá rostlina, zaujímá hodné místo v venkovských domech a zahradách. Báječná bylina stevia, která roste i v těch nejtvrdších podmínkách, vás odmění zdravím, zlepšením pohody a návratem k rázu.