Image

Dieta pro vysoký cholesterol - seznam potravin

Cholesterol je vysoce kontroverzní chemická sloučenina. Tato organická hmota je svým charakterem mastný alkohol. Většina cholesterolu je produkována lidským tělem (játry, téměř 75%) a přichází v malých množstvích z potravin: mastných mas, atd. (Asi 25%).

Samotný cholesterol není "špatný" a ne "dobrý". Na jedné straně se tato látka podílí na syntéze aktivních proteinů (hormonů), buněčných struktur. Na druhé straně se nadměrně hromadí a začíná se usazovat na stěnách cév, což vytváří vrstvy, které zúží lumen, což může způsobit ischemii orgánů.

Tak, jak nedostatek, tak přebytek cholesterolu jsou špatné. Je-li však organismus schopen vyrovnat se s nedostatkem samotným, je nutná změna ve stravě a životním stylu ke snížení hladiny cholesterolu v krvi. Je zřejmé, že je to poněkud komplikovanější a vyžaduje od člověka pozoruhodné úsilí. Dieta s vysokým obsahem cholesterolu - to je správná volba, z našeho článku se naučíte všechny nuance zdravé výživy.

Seznam potravin, které zvyšují hladinu cholesterolu v krvi

Aby se zabránilo vysokým koncentracím cholesterolu v krevním řečišti, je nutné omezit spotřebu následujících produktů (a v případě, že je hladina významně zvýšena, zcela je vyřadit):

Kuřecí žloutek Největší množství cholesterolu se nachází v žloutku. 100 g žloutku obsahuje 1234 mg cholesterolu. A jeden žloutek obsahuje asi 210 mg, zatímco celé vejce 212 mg.

Vejce je však nejednoznačným produktem, protože kromě cholesterolu je ve vejci ještě dalších 400 mg lecitinu, což snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi. A je to stejně, jako potřebujete cholesterolu z žloutku nepoškodil tělo.

Játra, játrová paštika. Protože cholesterol je syntetizován v játrech, největší množství cholesterolu v koncentrované formě je obsaženo v tomto orgánu. Cholesterol obsahuje všechna jídla z jater: pasty atd. Až 500 mg cholesterolu na 100 gramů přípravku.

Rybí kaviár Všechny druhy kaviáru obsahují velké množství cholesterolu, až 300 mg na 100 gramů.

Nahrazuje máslo. V poslední době je přírodní olej nahrazen margarínem a palmovým olejem. Tyto potraviny, i když nejsou bohaté na cholesterol, jsou také o nic méně, a možná škodlivější.

Krevety Obsah krevního cholesterolu je dostatečně vysoký. Podle západních zdrojů, krevety obsahuje 150-200 mg cholesterolu, a podle domácích zdrojů pouze 65 mg.

Rychlé občerstvení (rychlé občerstvení). Má vysoký obsah tuku, v souvislosti s nímž musí játra produkovat značné množství cholesterolu pro syntézu trávicích šťáv.

Margarín. Formálně neobsahuje cholesterol, protože se vyrábí z tuků rostlinného původu. Margarín je však bohatý na trans tuky, jejichž zpracování je pro játra obtížným úkolem. V důsledku toho je tělo nuceno produkovat obrovské množství cholesterolu.

Klobásy, uzená masa. Obsahují cholesterol samotný a jsou také bohaté na nasycené tuky, které vyžadují zpracování cholesterolu.

Mastný krém. Čím vyšší je obsah tuku tohoto mléčného výrobku, tím více cholesterolu játra syntetizuje a čím vyšší je jeho koncentrace v krvi.

Sýrové výrobky. Sýr, i když není držitelem obsahu cholesterolu, ho stále obsahuje. Nejvyšší koncentrace v tvrdých sýrech.

Navzdory tomu všemu je poměrně kontroverzní otázkou role potravin v nadměrné nabídce cholesterolu. Vztah zvyšování koncentrace cholesterolu v krvi a lidské stravy nebyl prokázán. Proto jsou doporučení, jak toto nebo jiné potraviny odmítnout, pochybná. U zdravého člověka je dočasné zvýšení hladiny cholesterolu malým problémem, který je tělo schopno zvládnout sám.

Seznam potravin snižujících cholesterol

Konzumace mnoha potravin pomáhá normalizovat hladinu cholesterolu v krvi:

Potraviny bohaté na mono- a polynenasycené tuky. Pokud má člověk zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi, má smysl nahradit potraviny, které jsou nasyceny živočišnými tuky, potravinami, které obsahují rostlinné tuky. Patří mezi ně například slunečnicový olej, olivový olej, avokádo atd. Používání stravy, která používá rostlinné tuky, umožňuje snížit hladinu cholesterolu v krvi téměř o 20%.

Obilné výrobky (otruby). Ačkoli otruby jsou vedlejším produktem, jsou vážným nástrojem v boji proti cholesterolu. Základem otrub je vláknina, která hraje roli "balastu" a zabraňuje vstřebávání cholesterolu do střevní stěny a dalšímu pronikání do krevního oběhu. Díky otrubám může být cholesterol snížen o téměř 15% (7-15%).

Lněné semínko. Lněné semínko se osvědčilo jako účinné proti cholesterolu. Podle studií může pouze 45-50 gramů semen denně snížit koncentraci cholesterolu o téměř 8% a v některých případech o 15%.

Česnek Surový česnek je velkým pomocníkem při odstraňování nadbytečného cholesterolu v krvi. Je schopen snížit úroveň této látky o téměř 12%.

Arašídy (mandle). Pokud věříte výzkumu, spotřeba mandlí má příznivý vliv na dynamiku cholesterolu v krvi. Konzumace pomáhá snížit koncentraci mastného alkoholu o 8-10%.

Ovoce, zelenina, červené bobule. Červené rostlinné produkty obsahují běžný pigment - lykopen. Je to on, kdo dává této barvě zeleninu, ovoce a bobule. Vědcům se nepodařilo identifikovat přímou souvislost mezi dynamikou cholesterolu a množstvím konzumovaného lykopenu, nicméně podle některých údajů, včetně jejich obsahu ve stravě, lze snížit hladinu cholesterolu téměř o 18%.

Arašídy, vlašské ořechy, pistácie. Mají schopnost eliminovat cholesterol. Největší efektivita jejich působení je však pozorována ve spojení se snížením spotřeby tukových potravin, které zvyšují hladinu cholesterolu. V tomto případě mohou ořechy snížit sazbu o 9-10%.

Ječmenná mouka, krupice. Ječmen je vhodnější pro cholesterol než obilné obilniny. Tyto výsledky byly získány výzkumníky. Ječmen může snížit hladinu cholesterolu v krvi téměř o 8%.

Čaj (zelený). Tradičně, to bylo považováno za užitečný produkt na východe. Ačkoliv jeho schopnost eliminovat cholesterol je nižší než schopnost jiných produktů z tohoto seznamu (asi 4-5%), je spotřeba čaje k dispozici všem.

Čokoláda (tmavá, s obsahem kakaového prášku nejméně 70%). Stejně jako zelený čaj má nejméně výraznou vlastnost eliminovat cholesterol (4-5%). Jeho spotřeba je však pro lidi nejen jednoduchá, ale i velmi příjemná.

Můžu jíst máslo, vejce, krevety, pít alkohol?

Je možné olejovat s vysokým obsahem cholesterolu?

Aktivní rozvoj potravinářského průmyslu vedl k tomu, že i ti nejnevinnější a nejznámější lidé od dětských výrobků začali být obviňováni z vysokého stupně poškození těla. Tento osud a máslo nevynechali. Ale je mléčný výrobek opravdu příjemný na chuť a barvu, je to tak škodlivé, nebo je to o odstranění "přirozeného konkurenta" kvůli syntetickým pomazánkám a margarínu?

Hlavním a jediným argumentem zastánců škodlivosti oleje je jeho vysoký obsah tuku. Obsah tuku v másle se pohybuje od 72% do 82%, což je opravdu dost.

Zaměřením se na tento formální ukazatel však odpůrci ropy nebrali v úvahu mnoho dalších faktorů:

Byly provedeny vědecké studie. Vědci shromáždili dvě kontrolní skupiny. Jeden aktivně konzumoval máslo. Druhou je její náhrada: pomazánka a margarín. Během experimentu bylo zjištěno, že hladina cholesterolu v krvi jedinců z první kontrolní skupiny nebyla zvýšena, navíc u některých z nich byla koncentrace cholesterolu nižší než počáteční hodnota. Členové druhé kontrolní skupiny měli hladiny cholesterolu vyšší než počáteční hodnota a vyšší než stanovená norma. Formálně to nemohlo být, a šíření a margarín jsou vyrobeny ze syntetických látek a rostlinných tuků. Pro zpracování v těle však vyžadují větší sílu, a proto musí játra pracovat mnohem intenzivněji a produkovat cholesterol;

Přírodní máslo obsahuje ve svém složení nejen cholesterol, ale také látku jako je lecitin. Vytváří opačný účinek, štěpí molekuly cholesterolu a snižuje jeho koncentraci v krvi. Poměrný obsah lecitinu a cholesterolu v másle je v rovnováze, takže lze tvrdit, že olej nemá škodlivý účinek na tělo.

Experimenty byly také prováděny na potkanech. Výsledky byly identické. Máslo nejen nezvyšuje, ale může také snížit hladinu cholesterolu.

Musíte však pochopit, že mluvíme o konzumaci čerstvého másla, a ne smažení na něm!

Nemá tedy smysl věřit doporučením omezit spotřebu másla. I když obsahuje cholesterol a má vysoký obsah tuku, cholesterol je vyvážen lecitinem a ve srovnání se syntetickými produkty je pro tělo běžnější. Proto je poměrně snadno stravitelný. Útoky obhájců zdravého životního stylu jsou v tomto případě neudržitelné. Zneužití másla však také nestojí za to. Ve všem je důležité řídit se proporcí.

Zvyšují vejce hladinu cholesterolu?

Každý člověk aktivně konzumuje vejce. Kuřecí vejce je přítomna na každém stole. V poslední době se však stále více a více volalo, aby se omezila konzumace vajec, a zejména horlivý obhájci zdravého životního stylu obhajují úplné odmítnutí vajec. Tato pozice je zastaralá a mýtus o škodlivosti vajec je již dávno odhalen.

V zemích západní Evropy a Spojených států na počátku 20. století byl proveden výzkum, podle kterého se ukázalo, že vejce obsahuje obrovské množství cholesterolu, asi 1234 mg na 100 gramů produktu, kolosální postavu. Vrchol hysterie cholesterolu nastal v 70. letech. Na Západě byl mýtus o úloze vajec při zvyšování cholesterolu a rozvoji aterosklerózy krevních cév rozptýlen v 90. letech, v Rusku a zemích SNS stále existuje.

Problém je v tom, že příznivci teorie cholesterolu aterosklerózy a odpůrců vajec neberou v úvahu řadu důležitých bodů.

Vycházejí ze skutečnosti, že vysoká koncentrace cholesterolu je sama o sobě nebezpečná a vede k zablokování cév cholesterolovými vrstvami (plaky). To je pravda, nicméně, teze, že čím vyšší je spotřeba potravin bohatých na cholesterol, tím vyšší je koncentrace cholesterolu v krvi, chybná.

Je důležité mít na paměti dva faktory:

Cholesterol neexistuje ve volné formě. Přepravuje se tělem pomocí speciálních bílkovin;

Samotný cholesterol není "dobrý" a ne "špatný". Stává se tak jen v "svazku" s proteiny.

Když cholesterol interaguje s transportními proteiny, vzniká buď lipoprotein s nízkou hustotou (jinak LDL) nebo lipoprotein s vysokou hustotou. Nízkohustotní cholesterol je tzv. "Špatný cholesterol". Je to on, kdo se usadí na stěnách cév. Vysoká hustota - "dobrý cholesterol."

Určitě řečeno, co cholesterol změní tuk z kuřecích vajec, to je nemožné předem. Vše záleží na incidentu, jímž jsou potraviny. Například, smažená vejce s klobásou, smažená vejce přispějí k produkci "špatného" cholesterolu. Tvrdé vejce není. Ale v tomto případě není všechno tak jednoduché a toto tvrzení není axiomem.

V každém případě bude množství syntetizovaného cholesterolu (i „špatného“) tak malé, že nemůže způsobit vážné následky pro lidské zdraví.

A kromě toho nezapomeňte, že vejce - skutečný spíž lecitinu - až 400 mg na vejce. Snižuje hladinu špatného cholesterolu a má mnoho dalších užitečných vlastností.

Neexistují tedy žádná omezení spotřeby vajec. Pokud je člověk zdravý, může jíst tolik vajec, kolik chce. Omezení platí pouze pro osoby, které jsou specificky způsobeny dědičným metabolismem, v důsledku čehož vzniká převážně „špatný“ cholesterol. Počet takových lidí je však velmi malý.

Proto celosvětoví dietologové, gastroenterologové, kardiologové vyloučili vejce ze seznamu škodlivých produktů.

Kolik cholesterolu v krevetách?

Před několika lety zněl program, který provádí Elena Malysheva, prohlášení o škodlivosti krevet. Pokud si myslíte, že olovo, krevety obsahují velké množství cholesterolu, a proto velmi škodlivé pro zdraví a jejich konzumace může způsobit aterosklerózu.

Je to opravdu tak? Skutečně, tito korýši jsou skutečnými mistry v obsahu cholesterolu ve všech mořských plodech. Koncentrace cholesterolu v nich se pohybuje kolem 190 mg na 100 gramů produktu. To je méně než u slepičích vajec, ale stále hodně. To nebere v úvahu, že krevety obsahují minimum tuku a nasycených mastných kyselin. Proto podporovat syntézu špatného cholesterolu prostě nemůže.

Kromě toho, krevety obsahuje mnoho živin: F, K, Ca, I (nezbytné pro normální fungování štítné žlázy), vitamíny a další nezbytné sloučeniny. Paradox se ukazuje: krevety je třeba konzumovat, protože jsou velmi užitečné, ale nemohou být konzumovány, protože obsah cholesterolu v těchto korýšech je vysoký.

Chcete-li pochopit téma a nakonec ukončit otázku nebezpečí krevety, měli byste se odkazovat na zahraniční zkušenosti.

Začátkem 90. let v západních zemích hysterie cholesterolu ustoupila, ale začaly rozhovory o škodlivosti krevet. Důvodem byla studie provedená na konci 60. let, jejíž podstatou byl následující experiment.

Kontrolní skupina byla aktivně krmena krevety, asi 290 g každý den. V důsledku kontrolních měření se ukázalo, že koncentrace cholesterolu v krvi všech subjektů vzrostla. Nicméně, nejen "špatný" cholesterol, ale také "dobrý" se zvýšil. Navíc se ukázalo, že „dobré“ je téměř dvojnásobné. To znamená, že riziko aterosklerózy se stalo o něco méně, a krevety nemohou způsobit tuto nebezpečnou nemoc. Experiment zahrnoval 18 lidí. Tato kontrolní skupina samozřejmě nemůže být považována za absolutní kritérium pravdy, protože existuje příliš málo statistických údajů.

V západních zemích se však dnes krevety nepovažují za škodlivé. Nepřímo, práce o výhodách krevety může být potvrzena úmrtností na kardiovaskulární onemocnění v asijských zemích. Japonsko je na tomto místě na posledních místech.

Je důležité mít na paměti, že cholesterol v potravinách se stává „špatným“ nebo „dobrým“, nikoli samotným, ale pod vlivem vedlejších produktů. Je-li krevety součástí jakékoli mastné potravy, je pravděpodobnost transformace cholesterolu na škodlivý druh vysoká. Po smažení na másle a při konzumaci s tukovými jídly dochází k výraznému snížení přínosu krevet, ale škoda se stává důležitou.

Informace, které jsou přenášeny z televizních obrazovek, tedy nejsou vždy pravdivé. Krevety vařené v nejlepším způsobem a konzumované s „správnými“ produkty budou přínosem. Smažení na másle může zvýšit koncentraci cholesterolu, ale v určitých množstvích je přípustné použití krevet připravených „škodlivými“ metodami. Je důležité vědět, kdy zastavit.

Zvyšuje alkohol cholesterol?

Mezi obyčejnými lidmi existují dva hlavní pohledy na vliv alkoholických nápojů na koncentraci cholesterolu v krvi. Někteří argumentují, že alkohol - nejčistší jed, který přispívá k hladině mastného alkoholu. Jiní jsou naopak přesvědčeni o výhodách alkoholu a jeho schopnosti zničit a odstranit cholesterol. Toto i jiné znázornění je nesprávné.

Při rozhodování o účinku produktů obsahujících alkohol na hladiny cholesterolu je třeba vzít v úvahu několik bodů:

Je důležité vědět, o jaký druh alkoholu se jedná.

Je důležité zvážit dávkování nápojů.

Nejčastěji, v boji proti cholesterolu, lidé konzumují vodku, whisky, víno nebo brandy. Mají odlišné složení a různé účinky na tělo:

Whisky Whisky, vyrobená na bázi sladu, má výrazný cholesterolový efekt. Faktem je, že tento alkoholický nápoj obsahuje silný antioxidant, kyselinu ellagovou. Aktivně bojuje proti volným radikálům a je schopna eliminovat přebytečný cholesterol;

Vodka. Jakýkoliv léčebný účinek vodky není schopen poskytnout (pokud jde o cholesterol). Jeho spotřeba je nejen zbytečná z lékařského hlediska, ale také nebezpečná. Často bezohlední výrobci používají technický alkohol (methyl místo ethyl) ke snížení výrobních nákladů (tzv. "Falešná" vodka). Methyl může způsobit těžkou otravu, téměř vždy doprovázenou úplnou a nevratnou ztrátou zraku. Smrtelná dávka - asi půl lžíce. Tím, že se snaží snížit hladinu cholesterolu pomocí vodky, může člověk ztratit zdraví a dokonce i život;

Koňaky, likéry. Koňaky a likéry jsou bohaté na aktivní biologické látky. Mají výrazný antioxidační účinek a mohou snížit hladinu cholesterolu;

Suché víno. Víno má stejně jako koňak antioxidační a cholesterolový účinek.

Tak, ze všech alkoholických nápojů, brandy, sladová whisky a dobrá vína jsou schopny poskytnout více nebo méně výrazný účinek bez zbytečného poškození zdraví. Jejich nekontrolované používání však přináší extrémně destruktivní následky a není o tom žádný užitek. Stejně jako u jiných léků je důležité sledovat "dávkování".

Terapeutická dávka závisí také na typu nápoje. Úplně zdravý člověk s vysokým cholesterolem může užívat:

35-45 ml likéru nebo brandy;

145-155 ml suchého červeného vína;

40 ml sladové whisky.

Tato částka musí být spotřebována během týdne, ne každý den. Nezapomeňte, že při užívání mnoha léků proti cholesterolu je alkohol kontraindikován. V případě užívání těchto léků souběžně s alkoholem léčebný účinek nebude, a vedlejší účinky budou mnohem silnější.

A tak, alkohol v některých dávkách, ačkoli to může mít pozitivní vliv na koncentraci cholesterolu, neměli byste se uchýlit k jeho užívání v zájmu léčby.

Jaké potraviny zvyšují hladinu cholesterolu v krvi? [tabulka stupně škodlivosti]

Cholesterol v krvi žen a mužů vykonává řadu životně důležitých funkcí. Díky němu naše tělo syntetizuje hormony a vytváří nové buňky ve tkáních. Pokud se však obsah tohoto lipidu zvýší, významně se zvýší riziko vzniku cévních onemocnění a závažných komplikací.

Téměř třetina cholesterolu vstupuje do těla s jídlem, takže správný výběr potravin je klíčem k dobrému zdraví. Zvažte produkty, které zvyšují hladinu cholesterolu v krvi - jakým mechanismem je interakce v metabolismu lipidů a jaké rysy stravy by měly být u lidí s poškozeným profilem lipidů.

Jaké potraviny zvyšují hladinu cholesterolu v krvi

Cholesterol je sloučenina, která patří do třídy mastných alkoholů. V lidském těle se používá jako substrát pro syntézu hormonů a biologicky aktivních látek, jakož i pro tvorbu buněčných membrán a regeneraci tkání.

Samotná molekula cholesterolu je imobilní, a proto se pro transport po krevním oběhu váže na proteiny, které tvoří lipoproteiny s vysokou a nízkou hustotou (HDL a LDL jsou dobrý a škodlivý cholesterol). LDL se nazývá "škodlivý" cholesterol kvůli své zvláštnosti, akumuluje se a drží se na cévním endotelu, namáčí ho. Proces začíná, když je obsah LDL lipoproteinů v krvi dlouhodobě stabilně zvýšen.

Takový posun v rovnováze cholesterolu může být ovlivněn potravinami - pokud dieta není správná, nadměrné množství substrátu pro syntézu cholesterolu je absorbováno v orgánech gastrointestinálního traktu. Existuje mnoho produktů, které ovlivňují takovou cestu rozvoje hypercholesterolemie a aterosklerózy - od uzených mas a moučných výrobků až po instantní potraviny a hotová jídla. Rostlinné tuky se špatně vstřebávají do krve, takže hlavními dárci mastných kyselin jsou živočišné tuky.

Zvažte základní seznam potravin a potravin zvyšujících hladinu cholesterolu.

Smažené jídlo

Tento způsob zpracování potravin se zvýšeným cholesterolem nebo aterosklerózou je kontraindikován. Každé smažené jídlo je vysoce kalorické jídlo s vysokým obsahem exogenních (živočišných) tuků. V procesu vaření v důsledku agresivního tepelného zpracování je většina užitečných látek a prvků ztracena. V konečné formě v produktech nebudou prakticky žádné vitamínové a biologicky aktivní sloučeniny.

Olej používaný k pečení je dalším zdrojem tuků, a proto je dalším zatížením metabolismu lipidů, což může způsobit zvýšení hladiny cholesterolu v krvi.

Klobásy a uzená masa

Složení masných výrobků může obsahovat významná množství živočišných tuků. Je to dáno jak povahou samotného výrobku, tak metodou jeho přípravy.

V uzených uzeninách je tedy obsah cholesterolu na 100 gramů produktu 112 mg. V salámech a uzeninách - 100 mg a 85 mg. To jsou vysoké sazby. Pokud tyto pokrmy zneužíváte, je riziko zvýšení cholesterolu v periferní krvi velmi vysoké.

Sladkosti a pečivo

Jako součást cukrářských výrobků - jako jsou dorty se smetanou, housky, pečivo, sladkosti - existuje řada látek, které mohou způsobit zvýšení cholesterolu. Patří mezi ně máslo, šlehačka, margarín a další jednoduché sacharidy, které katalyzují a urychlují metabolismus lipidů v těle.

Se systematickou konzumací těchto potravin se zvyšuje riziko obezity. Nadměrná hmotnost je zase spouštěcím faktorem řady závažných onemocnění - diabetu, ischemické choroby srdeční, aterosklerózy. Všechny tyto patologie jsou vzájemně provázány, mohou se vzájemně doplňovat a potencovat.

Rychlé občerstvení

Tato skupina produktů má rekord pro zvýšení cholesterolu. Především díky své všudypřítomnosti a objemu, ve kterém jsou tyto produkty spotřebovávány. Hlavním patogenním efektem v jejich složení jsou hydrogenované tuky, které vznikají po opékání několika porcí na stejném oleji. Rychlé občerstvení navíc obsahuje karcinogeny.

Hamburgery, sendviče, shawarma, burrito - všechny poškozují nejen cholesterolový profil, ale i další orgány a systémy. Může se vyvinout gastritida, dyspepsie, peptický vřed.

Slané občerstvení a občerstvení

Slané občerstvení, jako jakékoli příliš slané jídlo, negativně ovlivňuje rovnováhu elektrolytů a kardiovaskulární zdraví. Nadměrný příjem soli je jedním z důvodů pro rozvoj arteriální hypertenze a hypertenze u pacientů poté. Pozadí spolu s tímto procesem také zvyšuje cholesterol, zejména frakci s nízkou hustotou.

Čipy a další svačiny obsahují trans tuky, rychlé sacharidy a minimum užitečných biologických látek pro tělo. Tyto potraviny se zvýšeným cholesterolem v krvi jsou zakázány.

Pivo, šampaňské a sycené nápoje

Sladké nápoje sycené oxidem uhličitým obsahují velké množství cukru a sacharidů. To má nepříznivý vliv na metabolické procesy a metabolismus, takže tento výrobek by měl být vyloučen ze stravy.

Pokud jde o alkoholické nápoje, je důležité objasnit jejich typ a množství, které je povoleno pro hyperlipidemii. Silný alkohol je zakázán. Přispívá k uvolnění "prázdné" energie, hyperaktivaci metabolismu lipidů a sacharidů, zvýšení krevního tlaku a celkové intoxikace.

Nízkoalkoholické nápoje jsou povoleny v malých terapeutických dávkách. Užitečné je suché červené víno. Pokud si to vezmete 50 gramů jednou nebo dva dny, bude to mít pozitivní vliv na kardiovaskulární systém - zlepší se mikrocirkulace a krevní zásobení ischemických tkání a orgánů.

Červený a černý kaviár

Ano, ve hře na ryby je opravdu cholesterol. Spolu s tímto tukem však obsahuje mnoho látek, které se zvýšeným cholesterolem mohou naopak přispět k hojení a čištění organismů. Červený kaviár je bohatý na Omega-3 a Omega-6 polynenasycené mastné kyseliny, které jsou angioprotektory, zvyšují vaskulární elasticitu, spouští mechanismy regenerace a čištění endotelu.

V rybím kaviáru je tolik škod a výhod, že se navzájem vyrovnávají. Proto může být použití tohoto přípravku povoleno v malých množstvích, ale striktně po konzultaci s ošetřujícím lékařem.

Výrobky z bílé mouky

Bohaté moučné výrobky z vysoce kvalitních mouček jsou škodlivé při zvýšeném lipidovém profilu. Bílý chléb je lepší nahradit žito nebo pečený z nižších tříd mouky.

Těstoviny se mohou jíst pouze z tvrdé pšenice.

Játra a jiné zvířecí orgány

S vysokým obsahem cholesterolu, potravin, jako jsou játra, hovězí a vepřové mozky, kuřecí kůže, jsou všechny vedlejší produkty ze stravy vyloučeny. Červené maso je omezené - zejména vepřové. Kuřata jsou méně škodlivá. Má nízký obsah kalorií, nízký obsah tuku a často je obsažen ve stravě různých typů.

Zvláštní pozornost by měla být věnována mléčným výrobkům - ve stravě je povoleno ponechat produkty s nízkým obsahem tuku a obsahem mléčného tuku.

Trans tuk - nejškodlivější tuk pro srdce a cévy

Trans-tuk je náhradou živočišného a rostlinného tuku v řadě potravin. Podle jejich struktury jsou to cizí lipidy, protože v lidském těle nejsou žádné specializované enzymy, které by je mohly plně strávit.

Koncem minulého století provedla skupina vědců z University of Amsterdam výzkum trans-tuků a jejich úlohu ve vývoji aterosklerózy. Ukázalo se, že při jejich působení dochází k poklesu HDL ("dobrý" cholesterol) a výraznému zvýšení "špatného" cholesterolu - LDL.

Kromě toho, trans tuky - je jedním z faktorů, které vyvolávají obezitu. Mohou způsobit snížení citlivosti tkání na inzulín, čímž se spustí patogeneze diabetu. Rovněž se podílejí na vývoji CHD (koronárních srdečních onemocnění) - v důsledku negativního vlivu koronárních cév srdce na elasticitu a endothelium, jakož i zvýšené riziko infarktu myokardu. Mnoho progresivních zemí nyní zakazuje používání trans-tuků v potravinách.

Před nákupem v supermarketu se doporučuje pečlivě prostudovat složení vybraného produktu. Pokud tam jsou trans-tuky i v malých množstvích, měli byste se zdržet nákupu tohoto výrobku.

V závěru se budeme zabývat obecnou tabulkou, která popisuje, ze kterých produktů se cholesterol zvyšuje a jak vysoké je riziko tohoto procesu pro jednotlivé produkty.

Jídlo - zvyšování cholesterolu (seznam + tabulka)

Potraviny, které zvyšují hladinu cholesterolu v krvi a ucpávají cévy. Jaké jsou tyto zákeřné "ničitelé" našeho těla? Jsme obklopeni tolika chutnými věcmi, doslova lákavými k jejich chuti! Oči vybíhají... A v zásadě je normální, že člověk dostane PLEASURE z jídla (a ne kouření a alkohol). Ale, jak dávní lidé říkali: ALL je pro mě přípustný, ale NE VŠE je užitečné! Takže v tomto článku budeme poukazovat na potraviny, nejen - VĚDĚLE zvyšující se škodlivý cholesterol v krvi, ale také přispívající k rozvoji dalších onemocnění. Jaké jídlo by mělo být dočasně opuštěno a odkud - navždy !?

Jaké potraviny zvyšují hladinu cholesterolu v krvi?

Nabízíme Vám seznam potravinářských výrobků, nejen s vysokým obsahem cholesterolu (nedoporučujeme, a dokonce zakázáno pod podmínkou vysoké hladiny lpnp / (TG) triglyceridů), ale také zdravé (i!) Lidé.

"Bílé" pekařské výrobky (bílá mouka)

Začněte naše hodnocení, ve skutečnosti, všechny pekárenské výrobky z bílé mouky. Přispívají k ničení rovnováhy inzulínu v našem těle, což vždy vede ke zvýšení již vysoké hladiny cholesterolu. Podle studií, u žen (milující "chutné" buchty), riziko infarktů se zvyšuje až o 2,25%! V souvislosti s pokračováním divokého glykemického indexu.

Jen pár týdnů po vzdání se bílého chleba a dalších „dobroty“ (překonání falešného pocitu „podvýživy“) budete cítit úlevu v žaludku. Bohužel, jsou bezohlední výrobci, kteří "dokončí" naše zdraví s chemickými přísadami. Aby bylo možné vyrábět více produktů: rychle a levněji. A "cihly" na třetí den už smrdí (pravděpodobně jste si to všimli sami).

S vysokou hladinou cholesterolu, můžete jíst (a někdy i - to je nutné!) Pouze hnědý chléb, například pečený z žitné mouky! Ideální přírodní medicína našich předků není jen z problémů s cévami (čtení: rozvoj aterosklerózy), ale také z problémů s obezitou / anémií.

Co ještě není možné s vysokým cholesterolem, stejně jako játra (ve skutečnosti "továrna" na výrobu cholestrolu, téměř u všech zvířat nebo ptáků).

"Červené" maso a masné výrobky z něj, droby

Následující potraviny, které zvyšují hladinu cholesterolu (a dokonce i velmi) jsou „červené“ maso (tj. Živočišný původ / červená / ne „bílá“ drůbež), masné výrobky a vedlejší produkty z masa (vnitřní orgány). Největší hrozbou pro osoby s vysokým cholestrolem je právě ta druhá. Navíc se nejedná pouze o vnitřnosti zvířat, ale také o ptáky. Například 100 gr. 492 ml kuřecích jater. čistý cholesterol.

Ale titul mistra světa "přítomností cholesterolu" (mezi všemi potravinami obecně) patří mezi takové vedlejší produkty jako hovězí a vepřové mozky - až 2300 mg. O 765% vyšší než denní norma. A díky Bohu, toto jídlo není populární. I když, nevypadají velmi chutně.

Mezi všechny "červené" maso stojí za zmínku zvlášť vepřové. Vepřová panenka obsahuje dokonce 380 mg, a to i bez zohlednění tukových vrstev (ještě více, zhoršuje situaci přítomností nezdravých tuků), a stopku - 360 (pro stejnou produkci 100 gramů). Nejškodlivější drůbež / "bílé" maso (podle lékařů a odborníků na výživu) je kachna.

Zvláštní pozornost by měla být věnována játrech - ve skutečnosti „továrnám cholestrolů“ u lidí a zvířat. Samozřejmě, že nemůže být použit ve velkém množství (zejména pro osoby trpící kardiovaskulárními onemocněními). Ale pro své užitečné vlastnosti je to nádherné. Podle renomovaných odborníků na výživu, 80 gr. lýtkové játra za měsíc, dokonce užitečné pro osoby trpící aterosklerózou (vzhledem k přítomnosti chrómu v jeho složení).

Hovězí játra obsahují vápník, hořčík, sodík, fosfor, zinek, proteiny, proteiny železa. Vitaminy A, C a některé ze skupiny B. A také esenciální aminokyseliny: tryptofan, lysin, methionin. Proto se doporučuje (pro mírné užívání) pro osoby trpící nervovými onemocněními, anémií, chorobami kloubů a dokonce i kuřáky. Jedinou výjimkou jsou kuřecí játra. Nelze ji použít.

Vaječné žloutky

Podle výsledků výzkumu, v některých pokrmech vařených s “aktivním” použitím žloutků, tam je prostě obrovské množství cholesterolu. Na obvyklé / klasické porci (o hmotnosti 100 g) - 1230 mg. To přesahuje denní sazbu až o 410%!

Nezapomeňte si všimnout, že mezi všechny vaječné žloutky kuře - nejvíce "neškodné." Skutečnými šampiony (o kterých svět nemyslel vážně) jsou krůtí a husí vejce (933 mg / 884 mg na 100 g výrobku). Nedaleko - křepelčí vejce - asi 600 mg.

Nicméně, titul "čestného" vítěze mezi produkty, které důkladně zvyšují hladinu cholesterolu (mezi "žloutky" zástupci) patří k vaječnému prášku - až 2050 mg!

Zároveň jsou vaječné bílky nejen bezpečnými produkty, ale také velmi užitečné (přirozeně, s mírou). Nemohou být v žádném případě opomíjeni!

Škodlivé mořské plody

Pokračujte v seznamu škodlivých produktů (zvyšování cholesterolu v krvi), některých "darů" moří a oceánů. Jedná se především o červený kaviár (až 588 mg cholesterolu na 100 gramů výrobků, což je o 196% vyšší než denní norma!), Jeseter jesetera, exotické chobotnice a kraby. A také, maso (módní nyní v barech / restauracích) chobotnice, mušle, mušle, sépie a krevety.

Obvyklá část (tj. Krevety) již obsahuje 65% přípustné rychlosti denně. Ale na tomhle svátku / banketu se nezastavíme? Objednáme si něco jiného... Další argument pro naprosté opuštění těchto lahůdek: „exklusivní“ menu, zejména ze syrových mořských plodů, někdy jen „úžasnými červy“.

To lze také přičíst prakticky všem rybám vařeným na másle (nebo ještě horšímu vepřovému tuku). Jednoduše řečeno, s vysokým obsahem cholesterolu v krvi není možné jíst (!) Smažené rybí pokrmy.

Ale tady jsou další způsoby vaření (například dušené), můžete jíst a ne! Zejména muži a ženy nad 60 let. Navíc nejméně 2 porce týdně.

Vyloučit ze stravy naprosto všechny konzervované ryby!

Škodlivé rostlinné oleje

Následující potraviny, které zvyšují hladinu cholesterolu v krvi (v ohrožení) jsou kokosové, palmové a arašídové máslo. Obsahují pouze rekordní množství poly-nasycených mastných kyselin, které ničí jak metabolismus tuků, tak lipidů. To přispívá nejen k rychlému rozvoji aterosklerózy, ale také významně zvyšuje riziko vzniku dalších nemocí, neméně závažných.

Arašídové máslo je považováno za nejškodlivější pro lidi trpící vysokým obsahem cholesterolu v krvi. Navzdory tomu, že významně snižuje rizika některých typů rakoviny (téměř o 25%), ale „díky“ aflatoxinům (ve složení), naopak (!) Výrazně zvyšuje riziko vzniku rakoviny jater. Zvláště v játrech s poruchami, včetně těch, které jsou spojeny s lipidovou nerovnováhou).

Trans-tuky (hydrogenované oleje a tuky)

Jaké další potraviny zvyšují náš cholesterol? Jedná se o „sendvičové máslo“ a margarín, bramborové lupínky a „rychlé občerstvení“ (podrobně je popíšeme níže), sušenky, popcorn. A prakticky všechny „komerční“ sladkosti (což znamená - ne (!) Domácí). To znamená, že obchod "dobroty" pro večerní radost: muffiny, croissanty, sušenky, smetana / čokoládové sušenky, koláče, atd. Obvykle se pečou za použití hydrogenovaných olejů a tuků.

Velmi chutný vzhled, ale jen "zabíjení" nás. Zpravidla se vyrábějí také z bílé mouky (top grade), o jejímž negativním vlivu jsme psali výše. Podle výsledků výzkumu i zdravé ženy (s častým užíváním těchto „sladkostí“) jsou vážně ohroženy „diabetem“ typu II. Rozvíjet osobní kulinářské dovednosti - pro vaření chutných a všech 200% zdravých potravin!

Závěr: lidé trpící kardiovaskulárními onemocněními (kteří sledují hladiny lipoproteinů a triglyceridů lipoproteinů / lipoproteinů) jsou přísně zakázáni jíst produkty vyrobené s trans-tukem. Poměrně vážně a velmi rychle zvyšují úroveň „špatného“ cholesterolu v krvi (stejně jako triglyceridů) a významně snižují obsah „dobrého“.

Rychlé občerstvení, hamburgery, párky v rohlíku

Potraviny, které zvyšují hladinu cholesterolu, jsou rychlé občerstvení, hamburgery, párky v rohlíku, pizzy, hranolky, „kuřecí tabák“ a další produkty z pouličních stánků, grilů nebo mini restaurací. Kromě toho, že nejen zvýšit úroveň "špatného" cholesterolu v krvi, ale také vážně "zničit" náš žaludek! A kromě majonézy, kečupu, všech druhů tuku / kořeněné omáčky a sodové vody (zejména Coca-Cola, Pepsi-Cola atd.) - jsou zcela zničeny!

Nemluvě o vývoji karcinogenů (s vysokým rizikem rakoviny), vzniklých při opakovaném tepelném zpracování rostlinného oleje. To znamená, že když je na stejném oleji, je něco „tvrdé“ několikrát za sebou.

Pracovníkům se tato zpráva samozřejmě nelíbí. Co pak jíst v poledne? Ale například vám doporučujeme podívat se na čísla. A to je pouze selektivní.

Obsah cholesterolu v některých fast foodech (v překladu - "fast food") pro jednu porci (bez omáček a koření):

 • "Velký Mac" - 85 mg
 • běžný instantní sendvič obsahuje až 150 mg
 • "Classic Double" - 175 mg
 • klasický vaječný sendvič - cca 260 mg
 • a nakonec záznam: snídaně „Burritto“ - 1 porce / 465 mg

Potraviny obsahující velké množství cholesterolu (tabulka)

Po přečtení údajů v této tabulce se dozvíte, jaké potraviny mají hodně špatného cholesterolu. Kde je nejvíce (v neuvěřitelně velkých / rekordních množstvích - nad denní normou). Jaký druh potravin je přísně zakázán se zvýšenými hladinami cholesterolu v krvi?

Potraviny podporující cholesterol

Jedním z nejdůležitějších způsobů léčby pacientů s vysokým cholesterolem je nutriční korekce. Měli byste vědět, že až 20% celkového cholesterolu je dodáváno s jídlem. Denní spotřeba potravin s vysokým obsahem živočišného tuku může zvýšit hladinu škodlivých lipoproteinů v krvi, vést k ukládání cholesterolových plaků, rozvoji aterosklerózy a jejích nebezpečných komplikací. Pro prevenci a léčbu nemoci, v první řadě, lékaři doporučují odstranění z dietních výrobků, které zvyšují hladinu cholesterolu v krvi.

Proč je zvyšování cholesterolu nebezpečné?

Cholesterol je důležitou látkou pro lidské tělo a jeho chemická struktura je mastný alkohol. Je to stavební materiál pro cytoplazmatickou membránu všech buněk a je nedílnou součástí hormonů a vitaminů. Proto většina z nich je produkována játry a konzumována tělem podle potřeby.

Cholesterol z potravin je jakousi rezervou a používá se také pro každodenní potřeby. Pokud den co den překročí doporučený denní příjem této látky, cholesterol bude cirkulovat v nadbytku ve složení lipoproteinů - komplexů "tuk + protein". Ve velkých množstvích jsou tyto komplexy (zejména nízká hustota - nasycené mastným alkoholem a chudé na bílkoviny) nejhoršími nepřáteli zdraví srdce a cév. Odkládají se na stěnách tepen a zpevňují pojivovou tkáň a vytvářejí husté aterosklerotické plaky, které mohou zcela ucpat lumen cévy. V tomto případě je krevní oběh orgánů a tkání narušen a dochází k jejich nekróze - nenapravitelné smrti. Srdce a mozek „pociťují“ nedostatek kyslíku a živin nejrychleji, proto nejčastější komplikace aterosklerózy jsou:

 • infarkt myokardu;
 • akutní koronární smrt;
 • mrtvice

Stojí za zmínku, že riziko vzniku aterosklerózy ve věku méně než 50 let je vyšší u mužů než u žen. To je dáno nejen skutečností, že muži jsou náchylnější ke škodlivým návykům a stresu, které jsou predisponujícími faktory pro rozvoj onemocnění, ale také k ochranným vlastnostem ženských pohlavních hormonů. Estrogeny "chrání" krevní cévy a nedovolují, aby cholesterol výrazně vzrostl nad normální hodnoty. U starších pacientů je incidence stejná, protože ochranný účinek ženských pohlavních hormonů je ukončen.

Optimální hladina cholesterolu u zdravých lidí a pacientů s aterosklerózou je 5,0 mmol / la nižší. To je indikátor, kterému se má snažit vyhnout se ukládání aterosklerotických plaků. Pokud je pacientovi diagnostikována ateroskleróza a hodnoty cholesterolu významně převyšují optimální, kromě stravy s omezením některých přípravků a zahrnutí do stravy jiných, může lékař předepsat léky snižující lipidy ke korekci metabolismu tuků.

Normální hodnoty stanovené pro každou věkovou kategorii pacientů se pohybují mezi 3,5 a 5,5 mmol / l. Pokud má člověk tendenci zvyšovat koncentraci cholesterolu v ročních průzkumech, je to důvod, proč podniknout první kroky a odstranit potraviny, které ji zvyšují z denní stravy. To přinese jeho výsledky a bude sloužit jako účinná prevence aterosklerózy.

Vysoké hodnoty cholesterolu jsou 6 mmol / l a vyšší. Tyto indikátory indikují významné porušení metabolismu tuků. Zvýšení koncentrace mastného alkoholu může nejen chyby ve stravě, použití potravin nasycených pevnými tuky, ale také vnitřní příčiny, jako je zhoršený metabolismus, diabetes, chronické zvýšení krevního tlaku.

Cholesterol nad 7,8 mmol / l znamená kritický nárůst této hodnoty. Je bezpečné říci, že ateroskleróza u takového pacienta již existuje a jeho život je v ohrožení: kdykoliv se mohou vyvinout smrtelné komplikace onemocnění.

Potraviny, které zvyšují cholesterol

V denní stravě průměrné osoby jsou vždy produkty, které zvyšují hladinu cholesterolu v krvi. Především jde o maso, drůbež, ryby, mléko, mléčné výrobky a vejce, nasycené živočišným tukem. Je zajímavé, že rostlinné tuky nemohou zvyšovat cholesterol, protože mají jinou chemickou strukturu. Jsou bohaté na analog živočišného tuku sitosterol a polynenasycené mastné kyseliny, normalizují metabolismus tuků a působí blahodárně na organismus. Sitosterol je schopen vázat se na molekuly cholesterolu v tenkém střevě a vytvářet nerozpustné komplexy, které jsou špatně absorbovány do krve. Díky tomu mohou rostlinné tuky snížit koncentraci škodlivých lipidových frakcí v těle a zvýšit koncentraci prospěšných antiaterogenních lipoproteinů. Proto nápis na etiketě slunečnicového oleje „Naše výrobky neobsahují cholesterol“ není nic jiného než reklamní kampaň výrobce.

Stojí za zmínku, že riziko vzniku aterosklerózy není ovlivněno pouze obsahem cholesterolu v určitém produktu, ale také tím, jaký typ mastných kyselin v něm převažuje - škodlivé nasycené nebo antiaterogenní nenasycené. Například hovězí loj, kromě vysokého obsahu mastného alkoholu, je bohatý na tuhé nasycené tuky. Je to samozřejmě „problémový“ produkt z hlediska tvorby aterosklerózy a jejích komplikací. Pravidelná konzumace masného tuku může zvýšit hladinu cholesterolu na významná množství. Podle statistik je v zemích, kde je základem výživy hovězí maso, výskyt aterosklerózy jednou z nejvyšších na světě.

Navzdory vysokému obsahu cholesterolu jsou mořské ryby (zejména losos, losos, makrely, sleď) bohaté na polynenasycené mastné kyseliny. Díky tomu reguluje metabolismus lipidů v těle.

Proto mohou být všechny potraviny s vysokým obsahem cholesterolu rozděleny do tří velkých skupin:

 1. „Červený seznam“ - potraviny, které významně zvyšují hladinu cholesterolu. Doporučuje se vyloučit (nebo co nejvíce omezit) z vaší stravy;
 2. "Žlutý" seznam - produkty, které zvyšují cholesterol v menší míře, protože obsahují složky užitečné pro metabolismus tuků;
 3. "Zelený" seznam - produkty, které navzdory vysokému obsahu cholesterolu mají pozitivní vliv na metabolismus lipidů v těle.

Obsah cholesterolu v potravinách, které mohou zvýšit škodlivé lipoproteiny a způsobit rozvoj aterosklerózy, je uveden v následujících tabulkách. Mělo by být jasné, že koncentrace cholesterolu v produktu je do značné míry ovlivněna podmínkami zvířete na farmách.

Co potraviny zvyšují hladinu cholesterolu v krvi: červená, žlutá, zelená listina

Jaké potraviny, které zvyšují hladinu cholesterolu, je třeba odstranit z vaší stravy, aby se zabránilo onemocnění kardiovaskulárního systému, srdečního infarktu, mrtvice, trombózy způsobené hypercholesterolemie.

Úloha stravy při hypercholesterolémii

Primární problém se zvýšenými hladinami lipidů v krvi je úprava stravy.

Je známo, že tělo produkuje 80% mastných kyselin. Postupně se utrácejí na budování buněk, hormonů, vitamínů. Zbývajících 20% se doplní potravou.

Pravidelná nekontrolovaná absorpce živočišného tuku zvyšuje koncentraci cholesterolu. Porušení metabolismu tuků vede k sedimentaci lipoproteinů na cévních stěnách, tvorbě cholesterolových plaků, rozvoji aterosklerózy.

Pokud existuje několik rizikových faktorů, lékaři zakazují používání přípravků, které zvyšují hladinu cholesterolu, doporučují speciální dietu.

Zvláštní nutriční kontrola je nutná u osob se zvýšeným rizikem rozvoje hypercholesterolemie, kteří mají:

 • genetická predispozice (nemocní příbuzní);
 • nadváha;
 • sedavý způsob života;
 • diabetes;
 • metabolické poruchy;
 • hypertenze;
 • kouření;
 • stres;
 • věku.

Seznam potravin, které zvyšují hladinu cholesterolu

Patří sem produkty obsahující živočišné tuky: vepřové maso, hovězí maso, drůbež, ryby, tučné mléčné výrobky, vejce.

Rostlinné tuky nezvyšují obsah mastných kyselin. Patří mezi ně sitosterol - analog živočišného tuku, polynenasycených mastných kyselin, normalizující metabolismus tuků.

Sitosterol se váže na molekuly cholesterolu a tvoří nerozpustné sloučeniny, které zabraňují vniknutí tukové látky do krve. Proto nasycení stravy rostlinnou stravou snižuje obsah škodlivých lipidů, zvyšuje koncentraci užitečných lipoproteinů.

Hypercholesterolemie způsobuje nejen vysoký obsah živočišných tuků, ale také typ mastných kyselin.

Například hovězí loj se skládá z pevných, nasycených tuků. Jedná se tedy o nebezpečný výrobek, jehož pravidelná konzumace významně zvyšuje koncentraci "špatného" cholesterolu.

Mořské ryby, které obsahují dostatek tuku (losos, losos, sleď, makrela), jsou plné polynenasycených mastných kyselin. S jejich pomocí je metabolismus lipidů normalizován, rozvoj aterosklerózy je inhibován.

Proto jsou potraviny s vysokým obsahem cholesterolu podmíněně rozděleny do tří skupin:

 • „Červený seznam“ - produkty, které významně zvyšují obsah zakázaných mastných kyselin;
 • "Žlutý" seznam - produkty, které méně ovlivňují jejich růst, vzhledem k obsahu užitečnému pro složky metabolismu tuků;
 • "Zelený" seznam - produkty, navzdory vysokému obsahu látek podobných tuku, urychlují metabolismus lipidů.

Seznam níže uvedených produktů:

Červený seznam: Zakázané produkty

Produkty z "červeného seznamu" rychle zvyšují hladinu cholesterolu. Doporučuje se je zcela upustit, zakázat pacientům s kardiovaskulárním onemocněním, patologii mozkových cév.

Žlutý seznam: produkty pro střední spotřebu

Produkty ve žlutém seznamu obsahují velké množství cholesterolu, ale mírně zvyšují jeho hladinu v krvi. Přítomnost nenasycených mastných kyselin a dalších užitečných složek, které mají příznivý vliv na metabolismus tuků.

Zvláštní postoj lékařů k používání vajec. Žloutek obsahuje obrovskou dávku cholesterolu. Přítomnost lecitinu však zabraňuje vstřebávání látky podobné tukům ve střevě. Vaječný bílek je navíc velmi snadno stravitelný (99%). Vyloučení vajec ze stravy je proto nerozumné.

Králík, zvěřina, kuřecí prsa - zdroj snadno stravitelného proteinu, který zvyšuje hladinu lipoproteinu o vysoké hustotě a snižuje počet lipidů s nízkou hustotou.

Podle Asociace amerických vědců je ateroskleróza, nedostatečný příjem bílkovin v potravinách ještě škodlivější pro tělo než přebytek cholesterolu. Hladina bílkovin způsobuje pokles proteinů. Syntéza lipidů s vysokou hustotou, která zabraňuje tvorbě aterosklerotických plaků, je narušena. Nedostatek proteinu umožňuje produkovat lipoproteiny o velmi nízké hustotě nasycené tukem až do 50%. Jsou to nejnebezpečnější frakce cholesterolu, což vyvolává rozvoj aterosklerózy.

Proto denní spotřeba 200 gramů libového masa nebo ryb pomůže udržet zdraví.

Zelený seznam - seznam platných produktů

Produkty z tohoto seznamu zlepšují metabolismus, posilují stěny cév, snižují koncentraci mastných kyselin.

Denní příjem cholesterolu pro zdravého člověka by neměl překročit 400 mg. S hypercholesterolemií nižší než 200 mg. Nepřekračujte tyto hodnoty, dokonce ani produkty ze "žlutých" a "zelených" seznamů.

Jaké přípravky narušují metabolismus lipidů

Zvýšit hladinu cholesterolu mohou potraviny, které neobsahují mastné kyseliny, ale mají negativní vliv na metabolismus tuků.

Lidé s hypercholesterolemií, je důležité omezit dietu nejen tuky, ale také sacharidy.

Patří mezi ně:

 • zmrzlina;
 • koláče;
 • cukrovinky;
 • pečení;
 • sladká soda;
 • alkohol;
 • káva

Nekontrolovaná konzumace sladkostí se může proměnit v kiláry, porušení metabolismu lipidů, zvýšení cholesterolu.

Sladké sycené nápoje nasycují tělo sacharidy a glukózou.

Alkohol s vysokým obsahem kalorií, poškozuje cévy, vyvolává rozvoj aterosklerózy. Denní příjem 200 ml červeného nebo bílého suchého vína se považuje za přijatelný.

Káva obsahuje cafestol, který zvyšuje absorpci cholesterolu. Proto by se neměli zapojit.

Škodlivý s hypercholesterolemickou stolní solí. Přípustné jeho použití je nejvýše 5 gramů denně.

Následující produkty jsou přísně zakázány:

Jídlo, které léčí

Tam je jídlo, které snižuje cholesterol. Jedná se především o zeleninu, ovoce, zelení:

 • Držitelem záznamu pro léčivé účinky je mrkev. Příznivý vliv na játra, ledviny, metabolismus. Stačí snížit 100 g mrkve, aby se snížila hladina žlučových kyselin.
 • Rajčata obsahují lykopen - látku, která snižuje cholesterol, zabraňuje rozvoji onkologie. Se zdravými ledvinami je užitečné jíst denně až 1 kg čerstvých rajčat a v zimě vypít 2 šálky rajčatové šťávy.
 • Česnek nejenže zabraňuje hromadění lipidů na stěnách cév, ale také rozpouští existující plaky. Allicin, který vzniká při oxidaci ve vzduchu, odstraňuje přebytečný cholesterol. Chcete-li odstranit štiplavý zápach, nasekaný česnek je smíchán s citronovou šťávou 1 až 1, trvají na tom. Před spaním vypijte čajovou lžičku směsi, opláchněte vodou.
 • Dýňová dřeň účinně snižuje výkon mastných alkoholů v krevních testech. Je snadno stravitelný, nízkokalorický, nemá žádné kontraindikace. Dýňová semínka obsahující olej z dýňových semen jsou speciální vitaminový přípravek.
 • Okurky, cuketa obsahují draslík. Zelenina se snadno stravuje, má choleretické, močopudné a projímavé účinky. Odstraňte přebytečný cholesterol, snižte hmotnost.
 • Ryby V olejnatých rybách je Omega 3 mastné kyseliny, kyselina taurová, fosfor, draslík. Takové ryby je lepší vařit nebo vařit. To je zvláště užitečné při srdečních onemocněních.
 • Luskoviny obsahují rozpustnou vlákninu, vlákninu, draslík, kyselinu listovou, aminokyseliny, vitamíny, fytosteroly, omega-kyseliny. Tyto složky normalizují srdeční aktivitu, čistí krevní cévy od "škodlivého" cholesterolu. Vzhledem k vysokému obsahu bílkovin, může nahradit maso ve stravě.
 • Citrusové plody obsahují pektin, vitamíny, rozpustná vlákna, která odstraňují žlučové kyseliny, zabraňují jejich vstřebávání.
 • Ovesné otruby obsahují mnoho vlákniny. Pozitivně ovlivňují činnost střeva, zlepšují jeho mikroflóru, odstraňují toxiny, škodlivý cholesterol, váží se ve střevě žlučovými kyselinami.
 • Pistácie jsou bohaté na nenasycené mastné kyseliny, antioxidanty, vlákna, která jsou vhodná pro srdce, cévy. Rostlinné látky obsažené v ořechech zabraňují absorpci mastných kyselin.
 • Čaj obsahuje tanin, který pomáhá regulovat metabolismus tuků. Vhodnější je zelený čaj.
 • Bulharský pepř posiluje cévy, odstraňuje cholesterol, normalizuje krevní tlak.
 • Lilek má spoustu draslíku. Jsou nepostradatelné pro kardiovaskulární onemocnění, regulují metabolismus vody a soli, normalizují acidobazickou rovnováhu, snižují obsah krevních látek podobných tuku.

Pravidla výživy pro hyperlipidemii

Strava pro hypercholesterolemii by měla být pestrá a vyvážená.

Energetická hodnota potravin by neměla překročit 2500 kcal denně.

 • Tuk - asi 70 g, z toho zelenina - dvakrát více než zvířata.
 • Bílkoviny - asi 90 gramů a zvířata jsou dvakrát více než zelenina.
 • Sacharidy - až 300 g denně.

Denní strava je lépe rozdělena na 4-5 recepcí. Přejídání je nepřijatelné.

Během dne musíte vypít alespoň 1 litr čisté vody;

Než začnete dietní kurz, musíte projít lékařskou prohlídkou se stanovením cholesterolu v krvi. Podle výsledků vyberte vhodný léčebný režim a doplňte dietu.

 • Maso, ryby, zelenina jsou dušené, dušené nebo vařené. Před vařením odstraňte tukovou vrstvu, kůži.
 • Na toaletní pomůcky používejte slunečnicový, olivový, lněný olej lisovaný za studena.
 • Kaše se vaří pouze na vodě. Měly by trvat až polovinu celkového množství potravin. Výhodné jsou ovesné, perlově ječmenné, pohankové krupice.
 • První jídla se vaří v zeleninovém vývaru.
 • Měkká vejce mohou být konzumována každý druhý den;
 • Kukuřičné nebo ovesné vločky je žádoucí používat pouze ráno.
 • Ryby by měly být konzumovány pravidelně, nejméně 2-3 krát týdně.
 • Každý den musí být na stole přítomny hrach, fazole nebo jiné luštěniny. Před vařením fazolí, je žádoucí namočit, pak vařit. Použití jako příloha, první chod nebo saláty.
 • Chléb lze jíst 5-6 plátků denně. Přednost se dává pečení mouky z žitných otrub;
 • Čím více čerstvé zeleniny a ovoce, tím lépe. Dokonale snižují hladinu citrusů, ananasu, melounu, kiwi, švestek, jablek. V zimě bude dělat konzervované, sušené ovoce, mražená zelenina.
 • Ve stravě musí být přítomny zelené saláty, špenát, petržel, kopr, cibule zelená.

Splnění všech uvedených pravidel umožní bez použití léků obnovit metabolismus tuků, snížit vysoký cholesterol, prodloužit mladistvé a zdraví.

Materiál připravený autory projektu
podle redakční politiky webu.