Image

Seznam choleretických léků se stázou žluči

Choleretická léčiva jsou látky rostlinného nebo syntetického původu, které zvyšují separaci žluče stimulací jater. Léky buď zvyšují obsah žlučových kyselin, nebo zvyšují vylučování žluči do střeva. Některé nástroje kombinují obě akce.

Druhy a seznam drog

Všechny prostředky pro regulaci produkce a vylučování žluči jsou rozděleny podle mechanismu působení do následujících skupin:

 1. Choleretika - zvýšení koncentrace kyselin.
 2. Cholekinetika - drogy, které zvyšují tok žluči tím, že zvyšují tón žlučníku.
 3. Cholespasmolytika - léky, které uvolňují žlučové cesty a žlučník.
 4. Prostředky k zabránění tvorby žlučových kamenů nebo snížení litogenity žluči.

Tato klasifikace je do jisté míry libovolná, protože každá choleretická droga má všechny tyto vlastnosti, jednoduše vyjádřené v různých stupních. Podle převahy účinku léčiv a byly rozděleny do skupin.

Choleretika

Tato skupina zahrnuje:

 • vyrobené ze žluči skotu nebo extraktů (koncentrovaných extraktů) bylin, které mohou zvýšit množství žluči;
 • syntetické, replikující přirozené působení;
 • Odvar a infuze léčivých rostlin;
 • hydrocholorety, které zvyšují objem žluči vytvořené zředěním vodou.

Cholekinetika

Látky urychlují vylučování žluči, mají antispasmodický účinek. To jsou drogy:

 • Platifillin - normalizuje tón žlučníku, zvláště účinný v dyskinéze;
 • Papaverin - snižuje tón všech hladkých svalů, zlepšuje průtok krve do vnitřních orgánů;
 • Drotaverinum (No-shpa) - překračuje účinnost papaverinu, potlačuje všechny spastické stavy;
 • Síran hořečnatý (Cormagnezin) - přírodní antagonista vápníku, uvolňuje hladké svalstvo;
 • Náhradky cukru - Sorbitol, Xylitol, urychluje proces vylučování žluči;
 • Přípravky na bázi dogrózy - Kholosas, Holemax a další.

Cholespasmolytika

Tyto léky eliminují křeče, uvolňují žlučové cesty. Léky mohou být chemického nebo rostlinného původu. Patří mezi ně:

 • Atropin - blokuje cholinergní receptory, významně snižuje tón svalů hladkého svalstva všech vnitřních orgánů, snižuje motorickou aktivitu trávicího traktu, ale nemá téměř žádný vliv na produkci žluče;
 • Besalol je kombinovaný přípravek extraktu belladonky a fenylsalicylátu, eliminuje křeče a zároveň inhibuje růst bakterií;
 • Duspatalin - obsahuje látku mebeverin, která je silným antispasmodikem a odstraňuje nepohodlí trávicího traktu;
 • tinktury rostlin charakterizované výrazným antispasmodickým účinkem - arnica, elekampan, třezalka svatá, máta peprná, meduňka medonosná, měsíček, stejně jako lék Holagol složený z výtažků z různých bylin.

Prostředky zabraňující tvorbě žlučových kamenů

Jedná se o léčiva na bázi ursodeoxycholických a podobných kyselin. Je to žlučová kyselina, přírodní hepatoprotektor. Snižuje cholesterol v žluči, snižuje tvorbu zánětlivých mediátorů. Pomáhá rozpustit žlučové kameny, zabraňuje tvorbě nových kamenů. To jsou drogy:

Řada potravinových doplňků se prodává v lékárenském řetězci, ale měla by být léčena s opatrností, protože jejich farmakokinetika není a priori studována.

Choleretické léky pro děti

Pro léčbu dětí je možné použít pouze přípravky založené na přirozené žluči zvířat nebo syntetické prostředky, jejichž farmakokinetika je dobře studována. Léky založené na rostlinných materiálech, které obsahují několik bylin, se nedoporučují pro děti do 12 let, protože rostliny mají různé účinky, které nelze brát v úvahu.

Ve všech případech je nutná konzultace s pediatrem nebo dětským gastroenterologem, bez povolení lékaře nemohou být dětem podávány žádné léky.

Tyto léky jsou považovány za neškodné pro děti:

 • Alohol;
 • Nikodin;
 • Holosas;
 • Valeriánské přípravky;
 • Síran hořečnatý a přípravky na něm založené;
 • Platyphyllin, Papaverin, Drotaverin.

Lékař vypočítá dávku léků se zaměřením na hmotnost dítěte a závažnost jeho stavu. Na doporučení ošetřujícího lékaře mohou být dětem v dávce dávány minerální alkalické vody. Po 12 letech můžete použít všechny ostatní léky, které jsou doporučeny dospělými.

Která choleretická droga je lepší zvolit?

Při různých onemocněních bude výběr léků odlišný.

Je lepší neprovádět nezávislá rozhodnutí, ale řídit se doporučeními gastroenterologa. Tato doporučení jsou obecná a nemohou být použita pro samoléčbu.

Biliární dyskineze

U hypertenzního typu:

 • Jakékoliv cholespasmolytiky, které rychle zmírňují bolest - Drotaverine, No-spa, Odeston, Duspatalin;
 • Cholekinetika pro zlepšení chřipky - Magnesia, Holosas, Sorbitol.

Choleretic a hydrocholeretic drogy se nedoporučují, a když jsou přijata, stav se stává těžší. Minerální voda také není nutná (pokud jiný lékař nedoporučuje).

Antispasmodika se užívají několik dní, dokud bolest neustoupí. Cholekinetika trvá dlouho, někdy i několik týdnů, dokud není tok žluč normalizován.

V případě hypotonické dyskineze:

 • Choleretika, která trvá téměř neustále nebo s krátkými přestávkami - Allohol, Nikodin, Tanacehol;
 • Myotropní antispasmodika - Odeston, Duspatalin;
 • Alkalické minerální vody, které při pravidelném používání odolávají zhoršení.

V této formě dyskineze jsou cholekinetika nežádoucí. Antispasmodika trvá asi týden a minerální voda se opije co nejčastěji, nejlépe denně.

Cholecystitis

Za prvé, musíte vědět, zda jsou v žlučníku kameny. Pokud jsou, pak se prostředky k jejich rozpuštění - Urdoks, Ursofalk a podobně.

Pokud nejsou kameny, pak se používají antispasmodika (pro bolest) a choleretika a syntetické jsou lepší - Odeston, Oxafenamid a další. Téměř vždy jsou požadovány antibakteriální léky, ale po vyšetření budou předepsány lékařem.

Pankreatitida

Gastroenterologové vědí, že pankreas zapaluje za žlučníkem. Tyto nemoci vždy jdou ruku v ruce. Pokud jsou v žlučníku kameny, pak pankreatitida bude s největší pravděpodobností závažná a prodloužená. Akutní pankreatitida a exacerbace chronického onemocnění jsou chirurgické, proto je nepravděpodobné, že si budete moci léky sami vybrat.

V případě mírného zhoršení můžete tyto léky použít:

Kontraindikace

Kontraindikace užívání choleretických léků mohou být poměrně relativně rozděleny na absolutní a relativní. Ve specifické klinické situaci se mohou tyto okolnosti změnit.

Které choleretické léky jsou pro léčbu lepší a účinnější?

Choleretické léky jsou široce používány k léčbě onemocnění žlučového systému. S jejich pomocí zmírňují ataky bolesti, eliminují stagnaci žluči a usnadňují průběh mnoha onemocnění břišních orgánů. Aby bylo možné správně porozumět účelu, pro který jsou choleretičtí agenti používáni, je třeba mít představu o tom, co je žluč a jakou roli hraje v normálním fungování trávicího systému.

Žluč a jeho funkce

Žluč je biologické tajemství, které je produkováno buňkami jater, po kterém je posláno do žlučníku. Při jídle jde do dvanáctníku a usnadňuje proces trávení potravy. Žluč má zvláštní hořkou chuť a může mít žlutohnědou nebo zelenkavou barvu. Hlavní funkce biologické tekutiny jsou následující:

 • štěpení a trávení tuků pocházejících z potravin;
 • stimulace trávení;
 • zajištění úplné absorpce živin.

Žlučové kyseliny, kromě štěpení tuků, zlepšují motorickou funkci střeva, zabraňují zácpě a zabraňují zavádění patogenních bakterií do sliznic, což je dobrá prevence střevních infekcí. Žluč je potřebná tělem, protože pomáhá odstraňovat škodlivé látky cholesterolem (toxiny a další produkty rozkladu) výkaly.

Choleretické léky: klasifikace

Je těžké podat úplnou klasifikaci choleretických léků, protože existuje mnoho takových léků a každý z nich má své vlastní vlastnosti, různé aspekty použití a mechanismus účinku účinných látek. Hlavní skupiny, do kterých lze rozdělit všechny agenty cholagogue, jsou:

Účinek choleretiky je zaměřen na zvýšení produkce žluči jaterními buňkami. Tato skupina léků je zase:

 • pravá choleretika (obsahují žlučové kyseliny, vyráběné na bázi živočišných nebo rostlinných surovin):
 • syntetické cheleretiki (léky na bázi chemických látek získaných organickou syntézou);
 • infuze léčivých rostlin s choleretickým účinkem (aktivace tvorby žluče a snížení viskozity);
 • hydrocholoretics (usnadnit odstranění žluči, redukovat jeho viskozitu a tak předejít tvorbě kamenů).
 1. Holekenetiki

Posílit tón žlučníku a zároveň mít relaxační účinek na svaly žlučovodu, což vytváří ideální podmínky pro odtok žluči a zabraňuje stagnaci. Výsledkem jejich použití je uvolnění žlučníku ze stagnující žluči, její vstup do dvanácterníku a normalizace trávicích procesů.

 1. Cholespasmolytika

Farmakologický účinek léčiv v této skupině je zaměřen na eliminaci křeče žlučových cest, dilataci kanálků a usnadnění toku žluči do střeva. Antispasmodika jsou předepisována v krátkých kurzech, přispívají k odstranění bolesti a zmírňují stav v různých patologiích žlučového systému.

Seznam choleretických léků

Uvádíme ty nejoblíbenější drogy, které představují tuto nebo skupinu choleretických léků.

Opravdová choleretika. Patří mezi ně léky, které jsou založeny na přirozené žluči zvířat (Allohol, Liobil, Holenim).

Syntetická choleretika. Kromě choleretického působení poskytují tyto léky protizánětlivé a antibakteriální účinky a mají pozitivní vliv na trávení (Tsikvalon, Nikodin, Osalmid).

Bylinné choleretické léky. Velká skupina, kterou představují léky na bázi artyčoků (Hofitol), extrakt z nesmrtelníků (Flamin), kurkuma (Phebihol), šípka (Holosas sirup), dřišťál (Berberis), kukuřičný hedvábí (Insadol), atd. zahrnují takové komplexní léky jako Holagol, Urolesan, Travohol.

Hydrocholoretics. Tato skupina se skládá z přípravků na bázi valeriánu, salicylátů a alkalických minerálních vod (Essentuki, Borjomi).

Cholekinetika. Oblíbenými zástupci jsou například mannitol, xylitol, sorbitol, Holemax, Holos, sulfát berberinu. Kromě toho mají oleje z koriandru, jalovce, kmínu, brusinkových a brusinkových džusů, plodů fenyklu, šípků výrazný cholekinetický efekt. Bylinné bylinky (pampeliška, slaměnka, řebříček, měsíček, heřmánek) vykazují podobný účinek.

Cholespasmolytika. Seznam zástupců této skupiny zahrnuje syntetické (papaverin, No-shpa, Drotaverin, Mebeverin, Eufillin, Besalol, Antispasmodic, Atropin) a bylinné přípravky (Cholagol, arnica, máta, meduňka, meduňka, tinktury).

Další skupinou léků jsou choleretické léky s litholytickým účinkem, které mohou být podmíněně klasifikovány jako skupina choleretických léků, protože přispívají k rozpuštění kamenů, které se tvoří v žlučníku a zabraňují jejich opětovnému vzniku. Jedná se o nástroje jako Urdoksa, Ursosan, Ursofalk, Ursodez atd.

Choleretické léky se stázou žluči

Stagnace žluči nebo cholestázy - nebezpečný stav, který vede k narušení metabolických procesů a stává se příčinou narušení trávicího systému. Tento stav je způsoben mnoha příčinami, včetně zánětlivých onemocnění trávicího systému, zhoršených funkcí nervového a endokrinního systému, parazitárních infekcí, cholelitiázy a dalších patologických stavů. Špatné návyky, nezdravá strava s převahou mastných a kořenitých jídel, zneužívání alkoholu, dlouhé časové intervaly mezi jídly mohou vyvolat stagnaci.

K odstranění stagnace v žlučníku se používají léky ze skupiny holicenetik:

 • Kholosasový sirup,
 • Flamin,
 • Mannitol
 • Berberine homemacord

nebo předepsat choleretiku:

Pro některé pacienty jsou vhodnější bylinné léky na bázi kurkumy, tyran, artyčoky, dřišťál atd. Léky jsou předepisovány lékařem s ohledem na stav pacienta a možné kontraindikace. Určuje také optimální dávkování a dobu trvání léčby.

Choleretické léky pro biliární dyskinezi

Dyskineze je charakterizována obtížemi při odlivu žluči v důsledku křeče žlučových cest, které se nestají a netlačují části biologické sekrece nezbytné pro normální trávení.

Důvodem tohoto stavu může být přenos střevních infekcí, giardiasis, hormonální a endokrinní poruchy, virová povaha hepatitidy, onemocnění žaludku a dvanáctníku. Biliární dyskineze může vyvinout hypokinetický nebo hyperkinetický typ, který vyžaduje použití určitých skupin léčiv. Výběr optimálního léčiva ze skupiny choleretik nebo cholekinetiky provádí lékař po úplném vyšetření a diagnostice.

Choleretic drogy v inflexi žlučníku

Přebytek žlučníku v medicíně je označován jako jedna z forem dyskineze, při které jsou funkce tohoto orgánu narušeny, žluč je stagnující a jeho eliminace je narušena, což významně zvyšuje riziko tvorby kamene. Příčiny inflexe mohou být zánětlivé procesy v žlučníku, ostré zvedání závaží, opomenutí vnitřních orgánů nebo prodloužený půst, který je nahrazen hojným příjmem potravy.

Kromě dietních a fyzioterapeutických postupů zahrnuje komplexní léčbu inflexe nutně i bylinné a syntetické preparáty cholagogue:

 1. Flamin,
 2. Hepaben,
 3. Odeston,
 4. Nikodin,
 5. Tsikvalon
 6. cholespasmolytikum (Mebeverin, Drotaverin).

Účinek těchto léků je zaměřen na zmírnění bolesti, doprovázející křeč žlučových cest, zvýšení odtoku žluči, snížení zánětlivého procesu a odstranění přetížení. Optimální léčebný režim je zvolen lékařem.

Choleretické léky po odstranění žlučníku

Aby se předešlo komplikacím po chirurgickém odstranění žlučníku, je nutné předepsat léky s choleretickým účinkem. Během tohoto období je velmi důležité normalizovat produkci žluči a zavést zažívací procesy. Za tímto účelem jmenujte:

 • antispasmodika (nosho, Drotaverin, mebeverin),
 • choleretika (Allohol, Holenim),
 • léky, které stimulují tvorbu žluči (Tsiklovalon, Osalmid).

Bylinná medicína dává dobrý účinek při použití infuzí a odvarů léčivých bylin s choleretickým působením a bylinnými přípravky.

Choleretické léky pro děti

Pro děti lékař volí dávkování léku a léčebný režim individuálně, s ohledem na věk, tělesnou hmotnost mladého pacienta, celkový stav a klinický obraz onemocnění. Jako přirozené hydrocholeretic děti mohou pít minerální vodu (Borjomi, Slavyanovskaya, Essentuki), vzít lék obsahující přírodní žluč (Allohol).

Podle indikací se používají bylinné léky (Flamin, Holosas, Hofitol), valeriánská nebo magneziová cholekinetika. K odstranění bolesti jsou předepsány cholespasmolytika (Atropin, Platyphyllinum, Papaverine, Spasmonet, Drotaverinum). Infuze léčivých bylin s choleretickým účinkem u dětí (do 12 let) se však nedoporučuje, protože tělo dítěte může nepředvídatelně reagovat na obsah široké škály účinných látek v nich.

Nejlepší choleretické drogy

Allohol. Jeden z nejlevnějších a často používaných léků ze skupiny choleretik. Základem tablet je sušená žluč, česnekový extrakt a kopřiva. Léčivo poskytuje choleretický a mírný projímavý účinek, inhibuje fermentaci a hnilobu ve střevě, stimuluje syntézu žlučových kyselin a zvyšuje motorickou a sekreční funkci trávicího systému.

Současně, lék nemůže být předepsán pro peptický vřed, akutní pankreatitida a cholecystitis, přecitlivělost na jeho složky. Allohol může způsobit alergické reakce nebo průjem. Cena tablet - od 46 rublů.

Cholenyme Kombinovaná droga s choleretickým účinkem. Obsahuje trávicí enzymy, suchou žluči a sušený pankreatický prášek. Lék normalizuje proces trávení a zlepšuje tok žluči. Předepisuje se při chronické cholecystitidě, pankreatitidě, hepatitidě a dalších patologických stavech zažívacího systému.

Účinné látky Holenzymu stimulují tvorbu žluči, posilují motorickou funkci střeva, podporují úplnou absorpci živin, normalizují metabolismus bílkovin a sacharidů. Nástroj není předepsán pro exacerbaci ulcerózních procesů, žloutenku, individuální intoleranci. Lék je dobře snášen, ale v některých případech může vyvolat alergické vyrážky, pálení žáhy a dyspeptické poruchy. Cena Colenzyme v lékárnách - od 220 rublů.

Odeston. Syntetický lék s choleretickým a antispasmodickým účinkem. Jeho základem je látka gimecromon. Používá se pro hyperkinetickou dyskinezi žlučových cest, chronickou cholecystitidu, cholangitidu, po operacích na žlučníku. Lék zvyšuje objem žluči a přispívá k jeho vyprazdňování uvolněním žlučových cest a svěrače Oddiho. Pomáhá eliminovat stagnaci žluči, zabraňuje tvorbě žlučových kamenů a brání rozvoji cholelitiázy.

Přípravek Odestona má řadu kontraindikací, včetně obstrukce žlučových cest, selhání ledvin a jater, poruch krvácení, ulcerózních lézí, Crohnovy choroby a přecitlivělosti. Léky jsou obecně dobře snášeny a pouze v některých případech způsobují drobné zažívací poruchy, bolesti hlavy nebo alergické reakce. Průměrná cena odestonu je od 400 rublů.

Nikodin. Syntetické choleretické léčivo na bázi derivátů formaldehydu a kyseliny nikotinové. Příznivý vliv na funkci jater a vedle choleretického účinku má baktericidní a protizánětlivý účinek. Používá se při léčbě gastritidy, cholecystitidy, cholangitidy, reaktivní hepatitidy, dyskineze.

Je součástí komplexní léčby výše uvedených patologií spolu s antibiotiky. Kontraindikace k užívání léku málo - je to přecitlivělost, těhotenství a kojení. Při užívání léku může dojít ke zvýšení bolesti a dyspeptických příznaků doprovázejících anacidní gastritidu, někdy vznikají alergické reakce. Průměrné náklady na lék - od 180 rublů.

Flamin. Bylinný lék s choleretickým, antispasmodickým, protizánětlivým a antibakteriálním účinkem. Léčivo zvyšuje produkci žluči, zvyšuje tón žlučníku, současně odstraňuje křeč žlučových cest a snižuje viskozitu sekrece žluči. Flamin navíc přispívá k plné absorpci živin, kvalitnímu trávení potravy a vykazuje antibakteriální aktivitu proti grampozitivním mikroorganismům.

Základem tablet je extrakt imortel a pomocné biologicky aktivní látky. Lék se doporučuje k léčbě chronické cholecystitidy, cholangitidy, hepatitidy, biliární dyskineze. Lék není předepsán pro vředové procesy, žloutenku a idiosynkrasy. Flamin je pacienty dobře snášen, ale při jeho užívání se občas vyskytly výkyvy krevního tlaku a alergické reakce. Cena léku - od 160 rublů.

Hofitol. Fytopreparace s choleretickým a diuretickým účinkem na bázi extraktu z artyčoků. Hnědé tablety ve filmovém obalu jsou předepsány pro chronickou neporušenou cholecystitidu, hypokinetickou dyskinezi, chronickou hepatitidu a cirhózu jater.

Neplatí pro akutní zánětlivé procesy vnitřních orgánů, přítomnost kamenů v žlučníku, individuální intoleranci na složky. Lék je velmi dobře snášen, nemá prakticky žádné vedlejší účinky, pouze při dlouhodobém užívání ve vysokých dávkách může způsobit průjem. Cena Hofitolu - od 400 rublů.

Holosas. Přírodní rostlinné choleretické činidlo, které obnovuje odtok žluči, vykazuje protizánětlivé a diuretické vlastnosti, zlepšuje střevní motilitu a imunitní systém. Dodává se ve formě silného, ​​sladkého, tmavě hnědého sirupu, který je založen na extraktu z boků. Holosas je předepsán pro cholecystitidu, cholangitidu a hepatitidu.

Přirozený lék má minimální počet kontraindikací, je dobře snášen, ale někdy může způsobit pálení žáhy a alergické reakce. Standardní dávka je 1 lžička. sirup půl hodiny před jídlem třikrát denně. Holosas má výrazný choleretický účinek a pomáhá očistit játra. Existuje široce rozšířený názor mezi obyvatelstvem, že droga dokonce pomáhá ztratit pár kilo navíc. Ale pro diabetiky, tento nástroj není vhodný, protože obsahuje sacharózu. Cena sirupu je od 80 rublů.

Recenze aplikací

Recenze №1

Diagnóza cholecystitidy a dyskineze hypokinetického typu byla podávána po dlouhou dobu. Snažím se dodržovat dietu a nezapojit se do mastných a kořenitých jídel. U exacerbací, které se vyskytují několikrát za rok, musíte užívat léky.

Obvykle se jedná o cholagogue (Allohol nebo Cholenim). Na podporu práce jater piju Kars a odstraním syndrom bolesti Duspatalin nebo No-silo.

Snažil jsem se Nikodina vzít, ale ukázalo se, že jsem byl alergický na kyselinu nikotinovou, která je součástí drogy. Obecně platí, že léčba pomáhá, ale zatím není možné radikálně zvládnout nemoc.

Zkontrolujte číslo 2

V poslední době se neustále objevoval pocit těžkosti v pravém hypochondriu, po jídle se objevilo řasy a ráno v ústech stála hořkost. Kromě toho, problémy s trávením.

Po vyšetření se ukázalo, že funkce žlučníku jsou narušeny, protože žluč je stagnující. Lékař předepsal léčbu, užíval léky s choleretickým účinkem a léky na játra. Přijímám Gepaben, Flamin a Mebeverin.

Piju léky v určitém vzoru. Po týdnu léčby se stav zlepšil, bolest ustoupila, objevila se lehkost a problémy se stolicí a trávením zmizely. Budu pokračovat v léčbě.

Choleretické léky - přehled léků s pokyny a indikacemi

Cholestasis nebo porušení proudu žluči způsobuje přetížení žlučníku. Tato účinná látka se podílí na procesu trávení, zlepšuje pohybovou funkci střeva. Pokud porušíte její práci, jsou nepříjemné symptomy. Choleretické léky, které normalizují funkci žlučového systému, jim pomohou vyrovnat se s nimi.

Příčiny a příznaky cholestázy

Na žlučník působí celá řada faktorů. Příčiny cholestázy jsou:

 1. Zvýšená nervozita - svalové křeče způsobené stresem.
 2. Nestabilita emocionálního pozadí - zpomaluje funkci trávení.
 3. Konzumace potravin bohatých na cholesterol - žluč prostě nedokáže zvládnout jeho zpracování.
 4. Nevyvážená výživa - naloženo játra.
 5. Nízká motorická aktivita - dochází ke tkáňové hypoxii.
 6. Užívání některých léků - zhoršuje aktivitu žlučových cest.
 7. Slabé břišní svaly - žlučník je na místě.
 8. Infekce žlučníku - může být vrozená nebo získaná v důsledku onemocnění ledvin, jater, hypermobility svalů, poruch příjmu potravy, těžké fyzické námahy, obezity, zneužívání alkoholu, opomenutí orgánů. Tento stav je charakterizován snížením syntézy a zhoršením eliminace žluči, ohrožující vývoj kamenů a polypů.

Podezření na porušení žlučových funkcí můžete podle specifických symptomů:

 • zácpa, průjem;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • zvracení, nevolnost, pálení žáhy, svědění vzduchu, hořká chuť v ústech;
 • tupá bolest na pravé straně, zasahující do klíční kosti, páteře, krku;
 • nadýmání a těžkost po jídle;
 • nadměrné pocení;
 • špatný dech;
 • žloutnutí kůže a skléry;
 • pruritus;
 • tmavá moč, lehké výkaly.

Choleretika se stázou žluč

Tato skupina léků zlepšuje funkční schopnosti jater, zvyšuje objem žluči. Léky jsou indikovány pro cholestázu, zácpu, steatózu, hepatitidu jater, chronický zánět nebo biliární dyskinezi. Choleretické léky se stázou žluči jsou rozděleny do skupin:

 1. Pravda - extrakt ze žluči ze zvířat, rostlinné extrakty.
 2. Umělé složky jsou chemicky odvozené, mají antibakteriální, antiflogistické (protizánětlivé), antispasmodické účinky.
 3. Zelenina s choleretickým účinkem - snižují viskozitu sekrece žluči, aktivují její uvolňování a uvolňování. Zároveň působí na játra.
 4. Léky ke snížení indexu přesycení cholesterolu v žluči - navíc slouží jako prevence vzniku kamenů nebo rozpouštění existujících kamenů.

Opravdu choleretic

Přípravky pro ředění žluči ze skupiny pravých choleretik stimulují produkci sekrece v důsledku působení aktivních složek. Ty se získávají z přírodní žluči, jaterní tkáně, střevní sliznice a slinivky břišní zvířat.

Žluč, česnek, aktivní uhlí

Na prázdném žaludku 15-30 minut před jídlem 1-2 tablety 3-4 krát denně s průběhem 3-4 týdnů.

Vypočítaná cholecystitida, žloutenka, hepatitida, dystrofie jater, pankreatitida, žaludeční vřed.

17 pro 10 tablet

1 ks. třikrát denně.

Alergie, nevolnost, zvracení, průjem, pálení žáhy

Věk do 12 let, akutní zánětlivá onemocnění jater, dysfunkce ledvin, těhotenství, kojení.

Lyofilizované hovězí játra

1 tableta třikrát denně po jídle, doba 2 měsíce.

Pálení žáhy, alergie, průjem.

Syntetická choleretika

Základem složení léčiv jsou chemické sloučeniny získané metodou organické syntézy. Mají choleretické, antibakteriální, antispasmodické, protizánětlivé účinky. Léky mají pozitivní vliv na trávicí proces, eliminují nadýmání, fermentaci.

1-2 tablety třikrát denně po dobu 15-20 dnů.

Hepatitida, hepatóza, cirhóza, žloutenka, žaludeční vřed.

Na 500-1000 mg 3-4 krát denně v průběhu 10-14 dnů.

Bolest břicha, zažívací potíže.

Antacidní gastritida, nesnášenlivost složek.

300-400 mg denně v 3-4-týdenním průběhu po dobu 3-4 týdnů.

Hořkost v ústech, tlak v břiše.

Hepatitida, cirhóza, žloutenka, žaludeční vřed, obstrukce žlučových cest.

Bylinné přípravky s choleretickým účinkem

Složení léčiva zahrnuje bylinné extrakty s choleretickým účinkem. Způsobují ředění žluči, stimulují její produkci, příznivě ovlivňují funkci jater.

Půl hodiny před jídlem 1-2 tablety 2-3 krát denně v průběhu 10-40 dnů.

Zvýšený tlak, alergie.

150 pro 30 tablet

2-3 tablety třikrát denně v průběhu 2-3 týdnů.

Nemoci žlučových cest, obstrukce žlučových cest, akutní onemocnění jater.

335 pro 60 tablet

Urolesan (kombinovaný lék)

Olejová jedle, máta, ricinový olej, extrakt z mrkve, chmel, oregano.

8-10 kapek na cukr třikrát denně.

Dyspepsie, kožní vyrážka, závratě, hypotenze.

Pálení žáhy, nevolnost, průjem, věk do 18 let.

Hydrocholoretics

Skupina zahrnuje alkalické minerální vody, salicyláty, valeriány. Zvyšují vylučování žluči tím, že snižují jeho viskozitu, tajně zvyšují množství vody. Žluč stagnuje méně, jde rychleji do dvanácterníku. Každý den berou vodu Borzhomi, Slavyanovskaya, Essentuki č. 7 v množství až 1,5 litru, sledují léčebnou tabulku č. 5. Léčba pouze hydrocholeretiky se neprovádí, je kombinována s užíváním jiných léků.

Cholespasmolytika

Drogy skupiny jsou zaměřeny na snížení tónu, křeče v žlučníku, žlučovodech. Prostředky usnadňují vylučování žluči do střev, ukázané stagnující sekrecí. Jsou předepsány pro okamžitou pomoc při cholelitiáze, jaterní kolice, cholangitidě, cholestáze, cirhóze, bolestivých křečích na pozadí růstu nádorů.

Drogy se dělí na:

 • zelenina - obsahuje výtažky z máty, třezalku, meduňku, měsíčku, arnici, elecampane;
 • umělé - synteticky odvozené, obsahují papaverin, aminofylin, drotaverin;
 • anticholinergika - blokují nebo oslabují účinky acetylcholinu, obsahují atropin, besalol.

Pigmenty kurkumy, frangulaemodinu, salicylátu hořečnatého, máty peprné a eukalyptových olejů.

5-10 kapek na kus cukru třikrát denně.

Bronchospasmus, říhání, průjem.

Obstrukce žlučových cest, aktivní vřed, hemoragická diatéza, věk do 16 let.

20 minut před jídlem, 200 mg dvakrát denně.

Věk do 18 let.

675 pro 50 tablet

Po jídle, 50-100 mg 3-4 krát denně v průběhu 3-4 týdnů.

Nevolnost, zvracení, pálení žáhy, alergie.

Cholekinetika

Choleretic agenti skupiny obnovit funkci snížení žlučovodů, zvýšit tón močového měchýře, zabránit procesu rozpadu. Mezi ně patří síran hořečnatý (magnézie), Platyfillin, Febihol, Deholin. Jsou indikovány pro chronickou cholecystitidu, hepatitidu, gastritidu před duodenálním snímáním.

Berberis vulgaris, citrullus colocintis, album veratrum.

Půl hodiny před nebo hodinu po jídle 10 kapek do 30 ml vody třikrát denně.

Věk do 18 let.

Intravenózně 50-100 g denně.

Svalová slabost, křeče, tachykardie.

Dehydratace, srdeční selhání, selhání ledvin, těhotenství.

Lžička 2-3 krát denně po dobu půl hodiny před jídlem.

Intolerance na komponenty.

Choleretic s litholytickým působením

Speciální prostředky se používají k rozpuštění kamenů a zamezení jejich vzniku. Choleretické léky v inflexi žlučníku mají litholytický účinek, podporují funkci jater, zmírňují bolest.

Výtažky z kouře, ostropestřce.

Během jídla na tobolce třikrát denně.

Alergie, průjem, zvýšená diuréza.

Akutní onemocnění jater, věk do 18 let.

440 pro 30 kapslí

Půl hodiny před jídlem, 200-400 mg třikrát denně v průběhu 2 měsíců.

Průjem, plynatost, bolest hlavy.

Ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, obstrukce žlučových cest, hemofilie, věk do 18 let.

810 na 100 tablet

Při 10 mg na 1 kg tělesné hmotnosti denně.

Průjem, nevolnost, alergie.

Obstrukce žlučových cest, akutní zánět.

205 pro 10 tobolek nebo 1200 pro 125 ml suspenze

Choleretické léky pro děti

K volbě léků pro léčbu dítěte je třeba přistupovat opatrně. Léky si můžete koupit pouze po konzultaci s pediatrem. Častěji jsou jmenováni:

 1. Bylinná choleretika - Holaflux ve formě čaje nebo kapslí, Flamin (určený dětem od 5 let) ve formě masti, tablet, čaje, suspenze. Jsou indikovány pro chronickou cholecystitidu, dyskinezi žlučníku a kanálků. Obsahuje bylinné složky, které usnadňují tok žluči. Prostředky prakticky nemají žádné vedlejší účinky.
 2. Pravá choleretika - Allohol zlepšuje odtok sekretu, normalizuje funkci jater, obsahuje suchou žluči. Lék je předepisován dětem starším než jeden měsíc po dobu 1/2 tablety 1-2krát denně.
 3. Kombinované produkty - enzymy obsahující enzym Holenzyme a zlepšující trávení. Směs obsahuje suchou žluči a bylinky, předepisuje se dětem starším 12 let na tabletě třikrát denně. Pro děti od 3 let se dávka vypočítává individuálně. Průběh léčby netrvá déle než 9 týdnů.
 4. Cholekinetics - Barberin ve formátu pilulky je jmenován od 5 roků. Jedná se o účinnou choleretikum a antispasmodiku, kontraindikovanou u alergií na dřišťany.
 5. Litithics - Odeston, ukázaný pro děti přes 10 roků. Příprava rostlinného původu zvyšuje syntézu a produkci žluči, zabraňuje krystalizaci cholesterolu.

Nejlepší choleretické léky z lékárny

Pro přetížení žlučníku jsou zapotřebí choleretická léčiva. Zvyšují tvorbu žluči, zlepšují tón kanálků a močového měchýře, zmírňují křeče. Prokazují svou účinnost při hepatitidě, cholecystitidě, cholangitidě, atriu žlučových cest, chronických gastrointestinálních onemocněních. Vzhledem k možným alergickým reakcím a některým kontraindikacím lékař-gastroenterolog předepíše lék po vyšetření a diagnóze.

Seznam choleretických léků: klasifikace podle působení

Stagnace žluči vede k poruchám trávení, slabosti, zhoršení zdraví. Pro zlepšení tohoto stavu umožňují žlučové drogy, které v závislosti na mechanismu působení patří do několika skupin.

Opravdu choleretic

Léky, které zvyšují tvorbu žluči, nazývané choleretika. Pravá choleretika (cholesekretiki) - drogy, včetně žluči zvířat nebo jejích složek (žlučové kyseliny, trávicí enzymy). Nejúčinnější:

 • Allohol. Kromě sušené žluči obsahuje extrakty z kopřivy a česneku. Stimuluje tvorbu jaterních žluč, zvyšuje její odtok, snižuje možnost tvorby kamenů. Žádné kontraindikace.
 • Tablety cholenzymu jsou vyrobeny ze suché žluči s přídavkem sušených pankreatických a střevních tkání, které poskytují choleretický a enzymatický účinek. Doporučuje se při patologii hepatobiliárního systému, gastritidy, kolitidy, gastrointestinálních poruch. Neexistují žádné kontraindikace.
 • Hololog na bázi kyseliny dehydrocholové zlepšuje sekreci žluči, má protizánětlivé vlastnosti. Přiřazte se k cholecystitidě, cholangitidě, drobné tvorbě kamenů.

V zahraničí se vyrábí cholagogue Lyobil, Vigeratin, Dekholin, Holamin, které nejsou licencovány v Ruské federaci.

Přírodní přípravky žluči mohou být díky svému mírnému působení dlouho opilé.

Příjem opravdové choleretiky je zakázán během exacerbací chronických patologií jater a žlučníku. Lékař-gastroenterolog vybere lék, dávku, způsob použití.

Syntetická choleretika

Jedná se o uměle syntetizované choleretické léky, které působí jako přirozená choleretika. Zlepšují tvorbu žluči, zabraňují křečům žlučových cest a močového měchýře, mají antibakteriální účinek.

Na rozdíl od přirozené choleretic, mechanismus účinku syntetické založený na zahrnutí jejich složek v biochemických procesech, tak že odezva se vyvíjí velmi rychle.

V Ruské federaci se prodává Odeston, polská choleretická droga s výraznými protizánětlivými a antispasmodickými účinky. Přiřazte se k cholecystitidě, cholangitidě, tvorbě kamenů. Kontraindikován u dětí s akutním peptickým vředem. Nevýhodou je vysoká cena. V případě potřeby bude nahrazen levnými přírodními analogy (Allohol, Tanatsehol).

Dovezené léky Nikodin, Osalmid, Holonerton v lékárenských řetězcích Ruska chybí.

Bylinné Choleretics

Rostlinné přípravky se používají v medicíně díky svému širokému spektru působení. Tyto cholagogue:

 • zvýšení množství vylučované žluč;
 • přispět k jeho ředění;
 • snížit spazmy močového měchýře a žlučovodů.

Choleretické rostliny a přípravky na nich založené jsou předepisovány pro cholecystitidu, cholangitidu, pankreatitidu a dyskinezi orgánů žlučového systému. Mají málo kontraindikací, vstup je povolen pro děti, těhotné a kojící ženy.

Lékárny mají bylinnou choleretiku ve formě tablet, sirupů nebo léčebných poplatků:

 • Tablety Tanacehol obsahují tyranový extrakt, zvyšují tvorbu žluči, zmírňují křeče.
 • Holosas, šípkový sirup, zlepšuje metabolismus v játrech, pomáhá odstraňovat žluč, zabraňuje ukládání kamenů, normalizuje imunitní systém, potlačuje zánětlivé procesy. Jedinou kontraindikací je individuální intolerance.
 • Hofitol na extraktu z listů artyčoku se prodává v tabletách a v perorálním roztoku. Výkonný cholagogic hepatoprotector normalizuje metabolické procesy. Kontraindikován při akutních exacerbacích ledvinových a jaterních patologií.
 • Cholagol - přípravek s kurkuma, éterickými oleji z máty a eukalyptu. Zvyšuje vylučování žluči, zmírňuje křeče, má projímavý účinek. Kontraindikován u těhotných, kojících dětí do 12 let.
 • Urolesan je choleretické činidlo s oleji z máty a jedle, výtažky z oreganu a chmele, dostupné v kapkách. Posiluje syntézu žluči, zabraňuje tvorbě kamenů. Není předepsán během těhotenství a kojení.
 • Flamin - lék založený na písčité nesmrtelnosti - zvyšuje sekreci žluči, zlepšuje její složení. Předepsáno pro patologii hepatobiliárního systému. Kontraindikováno cholelitiázou.

Široké spektrum akcí má poplatky za choleretické lékárny, které jsou vyráběny ve filtračních pytlích, vhodných pro výrobu infuzí.

Ačkoliv fyto-choleretika má minimálně kontraindikací, samoléčbu nelze provést. Chcete-li předepsat potřebné lék, jeho dávkování, recepce by měla být gastroenterolog.

Hydrocholoretics

Jedná se o minerální vody a léky, jejichž choleretický účinek je založen na skutečnosti, že žluč se stává tekutější. Navíc se zvyšuje množství sekrece a snižuje se riziko tvorby kamene.

Léčivé minerální vody, které jsou předepsány pro stagnaci žluči (Borjomi, Narzan, Yessentuki č. 17, Smirnovskaya), se používají pro chronická onemocnění jater, žlučových cest a patologických stavů gastrointestinálního traktu. Pijte minerální vodu při 40 ° C, po uvolnění plynu, v malých doušcích před jídlem.

Přípravky valeriánských kořenů (extrakt a tinktura), které mají trvalý choleretický účinek, nesou hydrocholeretiku.

Cholekinetika

Tato skupina choleretic normalizuje tón svalových stěn žlučovodů a močového měchýře, zlepšuje tok žluči do střeva. Jsou jmenováni:

 • při chronických onemocněních hepatobiliárního systému;
 • snížený tón;
 • biliární dyskineze.

K cholekinetice patří léky vyrobené z rostlin:

 • Holosas a Flamin - zvyšují tón stěn orgánů žlučového systému, přispívají k rozvoji žluče;
 • Berberis-Gomakkord - účinný choleretický prostředek s výtažkem z dřišťálu, je doplněk stravy. Tónování žlučových cest, má analgetický účinek, zmírňuje křeče.

Se stagnací žluči, sorbitol, xylitol, mannitol, magnézie jsou předepsány pro hluboké čištění jater. Trubka se provádí v nemocnici nebo doma.

Čištění jater vyžaduje určitou přípravu a samotné léky mají kontraindikace. Před prováděním tuberkulózy je proto nutná konzultace s gastroenterologem.

Cholespasmolytika

Mezi léky, které zmírňují křeče žlučových cest a usnadňují tok žluči, existuje několik skupin:

 • Prostředky, které snižují stázu žluči tím, že ovlivňují mozek (Bellalgin, Besalol). Uvolněte křeče v důsledku obsahu alkaloidů belladonna, odstraňte bolest při ohybu močového měchýře.
 • Syntetická antispasmodika (Duspatalin, No-Spa, Papaverine) snižují bolest, uvolňují svaly stěn žlučových orgánů.
 • Bylinné léky na odtok žluči (tinktury, bylinné přípravky) jemně zmírňují křeče, zkapalněný žluč, zlepšují jeho složení.

Tyto choleretické léky jsou účinné při ohýbání žlučníku a dalších patologií.

S litholytickým účinkem

Nejlepší choleretické léky, které zabraňují tvorbě kamínků v žlučníku nebo je rozpouštějí, obsahují kyselinu ursodeoxycholovou. Zlepšuje kvalitu žluči, snižuje hladinu cholesterolu a tím ničí cholesterolové kameny. Na ruském trhu lékáren můžete zakoupit:

 • Ursofalk (Německo);
 • Ursosan (Česká republika);
 • Ursoliv (Rusko).

Přispívají k rychlé eliminaci toxinů, očistí játra, takže jsou předepisovány nejen pro kameny v žlučníku, ale také pro chronickou hepatitidu, zánět a dyskinezi žlučových cest.

Bylinné přípravky

Se stagnací žluč předepsat přírodní léky s bylinkami. Doporučují se v následujících případech:

 • pokud existují kontraindikace užívání jiných léků;
 • když je vyžadován mírný účinek na orgány hepatobiliárního systému;
 • pokud je nutná komplexní léčba.

Bylinné přípravky normalizují tvorbu žluči, snižují množství cholesterolu, snižují riziko vzniku kamenů, zvyšují tón stěn orgánů žlučového systému, odstraňují křeče. Tyto rostliny zahrnují:

 • kukuřičné tyčinky se stigmaty, uvolňují se ve filtračních pytlích nebo ve formě extraktu (Leovit);
 • nesmrtelné písčité prodávané ve složení choleretického čaje, suchého extraktu a přípravku Flamin;
 • tansy je součástí sbírky Fitohepatol č. 3, léku Tanacehol;
 • artyčoky, jejichž listy jsou hlavní složkou extraktu artyčoků v tabletách (Evalar) a přípravkem Hofitol.

Prostředky se vyznačují vysokým choleretickým účinkem, ale stejně jako jiné rostlinné přípravky často způsobují alergie. Aby nedošlo k poškození zdraví, musíte se nejprve poradit s odborníkem.

Ve kterých případech pijí choleretic a když jsou zakázáni

Příčiny stagnace žluč jsou:

 • genetická predispozice;
 • vrozené nebo získané patologie hepatobiliárního systému;
 • pankreatitida, gastritida, žaludeční vřed;
 • tvorba kamene;
 • srdečního selhání.

Vyvolávají stagnaci alkoholu, mastnou, kořeněnou, smaženou potravu, stres, sebeobsluhu.

Podezřená stáza žluči umožní nepříjemné problémy:

 • říhání, pálení žáhy, nevolnost;
 • poruchy stolice;
 • hořká chuť v ústech;
 • snížená chuť k jídlu;
 • těžkost v játrech.

Spánek je narušen, objeví se celková slabost, rychlá únava, pocení a vyrážka na jazyku.

Přítomnost těchto příznaků vyžaduje okamžitou žádost o gastroenterologa. Na základě výsledků vyšetření jsou léky předepsány za účelem zlepšení procesů trávení, zajištění normálního toku žluči, odstranění jeho příčin.

Mezi kontraindikace - jaterní cirhóza, průjem. Cholekinetika nebere na žlučovou chorobu.

Indikace pro komplexní terapii:

 • chronická onemocnění jater a orgánů žlučového systému (jsou léčena choleretikou, cholekinetikou);
 • dyskineze žlučovodů (léčených cholekinetikou a jinými choleretiky);
 • vrozený nebo získaný ohyb žlučníku (předepisují se cholespasmolytika);
 • přítomnost malých kamenů v močovém měchýři (doporučeno cholelitolitiki).

Choleretické léky by se neměly opít v případě exacerbací chronických onemocnění jater, žlučových cest, akutní pankreatitidy, žaludečních a dvanáctníkových vředů a individuální intolerance.

Funkce příjmu

Léčebný režim předepisuje choleretic. Například, použití Allohol, Cholenzim se doporučuje po jídle, Hofitol, Odestona, Flamin - po dobu 20-30 minut. před jídlem. Trvání kurzu závisí na stavu pacienta, stadiu onemocnění a pohybuje se od 2 do 4 týdnů.

Během těhotenství

Užívání choleretic během těhotenství je možné pouze po konzultaci s lékařem.

Některé léky jsou předepsány těhotným ženám pouze z důležitých důvodů (Ursosan, Hologon, Odeston), nejsou předepisovány během kojení. S opatrností pod kontrolou gastroenterologa pijí Hofitol, Berberis-Gomakkord, Besalol, No-shpu, Flamin, Holosas, Tanatsehol.

Účinné cholagogue přípravky Cholenzim, Allohol, extrakt valeriánu, sorbitol užívají těhotné ženy bez omezení podle režimu předepsaného lékařem.

Pro děti

Pro děti se flamin vyrábí ve formě granulí, zabalených v jednodávkových sáčcích: děti do jednoho roku mají vždy jeden sáček, jejich počet se postupně zvyšuje s věkem a po 5 letech užívají 4 sáčky.

Grudnichkam jmenoval Hofitol v roztoku (dávka je určena lékařem), od 6 let věku, pilulky jsou povoleny. No-shpu pro děti rozdrcené a rozpuštěné ve vodě.

Léčba vrozených nebo nabytých patologických stavů žlučového systému u dítěte s choleretickými látkami je prováděna s velkou opatrností pod dohledem specialisty.

Některé choleretic (Allohol, Kholosas, Ursosan) a léčivé minerální vody jsou přijímány v malých množstvích od 3 let věku, Odeston je předepisován po 7 letech, Hologon - po 12 letech.

S některými chorobami

V závislosti na diagnóze jsou zvoleny léky pro stázení žluči. Choleretické léky po odstranění žlučníku a pankreatitidě předepisují jiné. Způsoby onemocnění trávicího systému jsou uvedeny v tabulce:

Seznam účinných choleretických tablet

Choleretická léčiva jsou široce používána v gastroenterologii. Pomáhají zlepšit tok žluči, což snižuje pravděpodobnost selhání trávicího systému, stejně jako vzhled kamenů.

Žluč je tekutina, která je produkována játry a hromadí se v žlučníku. Díky tomu trávení tuků, aktivace enzymů tenkého střeva a slinivky břišní, zatímco žluč pomáhá tělu vstřebávat vitamíny rozpustné v tucích a vápník. V případě problémů s GVD (žlučových cest) lékaři předepisují léčbu únikem léků. Nezávislé užívání drog je naprosto vyloučeno, nejenže snižuje efektivitu, ale také vede k vážným následkům.

Choleretické léky a jejich použití

Pro odstranění zpoždění žluči existuje velké množství léků, které mají jinou formu uvolňování: kapky, tablety, tobolky.

Existují tři kategorie:

 1. choleretika zvyšují koncentraci žlučových kyselin;
 2. cholespasmolytika snižují křeč žlučníku, který zmírňuje bolest;
 3. cholekinetika odstraní žluč a odstraní syndrom bolesti.

Aby bylo možné určit, která choleretická látka je nejlepší, může vyšetřit, identifikovat nemoc a předepsat léčbu pouze ošetřující gastroenterolog.

Seznam nejoblíbenějších léků ke zlepšení toku žluči:

Allohol - způsobuje návrat žluči do normálního stavu, aktivaci jeho choleretické funkce, normalizuje trávení, snižuje zánětlivý proces.

Holenzyme - zlepšuje funkci trávení potravin, normalizuje chuť k jídlu a zmírňuje bolest.

Odeston - usnadňuje uvolňování žluči zmírněním křečí a také bojuje s nevolností, bolestí, zvracením a zácpou.

Nikodin má syntetický původ, dobře odstraňuje zánět, odstraňuje žluč a stimuluje játra.

Pravá a syntetická choleretika

Choleretika jsou léky, které zvyšují produkci žluči v játrech.

Existují dvě kategorie:

 1. pravý - má přírodní původ a byl vyvinut na bázi léčivých bylin nebo živočišných složek;
 2. syntetické - klíčové složky jsou získávány organicky syntetizovanými preparáty cholagogue lépe, každá z nich má své významné výhody.

Pravá choleretika zahrnuje přirozenou žluči, střevní tkáň zvířat, která zlepšuje stravitelnost léčiva a snižuje vedlejší účinky, a použití léčivých bylin snižuje viskozitu žluči a příznivě ovlivňuje játra.

Nejoblíbenějšími léky jsou allochol, cholenzym, hofitol, flamin.

Syntetické výrobky mají široký rozsah. Nejenže zvyšují objem žluči, ale také zmírňují záněty, ale také potlačují nepříjemné symptomy. Patří mezi ně cyklon a nicodeam.

Hydrocholoretics

Hydrocholony jsou choleretická léčiva, která zvyšují objem žluči snížením viskozity. To je způsobeno růstem složení vody.

Hydroleretika zahrnují: tinktury a tablety valeriánu, minerální vody Essentuki nebo Borjomi, stejně jako salicytát.

Cholekinetika

Cholekinetika jsou látky, které zvyšují tón, zvyšují počet kontrakcí žlučníku a zároveň uvolňují cesty vylučující žluč, tento stav vede k úlevě od vylučování žluče.

Nejúčinnějšími choleretickými léky s holikinetickým původem jsou: magnézie, holosac, sorbitol, mannitol a atropin.

Cholespasmolytika

Samotný název cholespasmolytika říká, že lék plní funkci zmírnění syndromu bolesti. Pomáhají zmírnit křeče žlučníku a tím usnadňují odstranění žluči.

Použití antispasmodik různých typů:

 • syntetického původu, zahrnují tablety bez sila a papaverinu;
 • rostlinného původu - jedná se především o tinktury z valeriánu, devyasily, mellisu;
 • anticholinergika - kombinovaná léčiva, která zahrnují basalol, metacin, antispasmodikum.

Tyto léky nejsou přímo choleretickou látkou, ale díky odstranění křečí a syndromu bolesti se vylučování žluči zlepšuje.

Litolytické přípravky

Přípravky s litholytickým účinkem silně neovlivňují odtok žluči, ale dobře rozpouštějí usazeniny žluči u cholelitiázy. Patří mezi ně - přípravky se žlučovými kyselinami: ursodeoxycholické a chenodeoxycholové přípravky Livodex, Ursoliv, Ursodez, Ursosan

Zeleninová choleretic

Velké množství bylin bylo po staletí používáno jako cholagogue. Moderní medicína je také používá, ale ve výhodnějších formách použití - tablety, prášky, kapsle nebo tinktury. Mají mírný choleretický účinek a nemají škodlivý vliv na játra.

Hlavní rostlinné přípravky jsou: t

Flamin. Obsahuje flavonoidy z řebříčkových květů, je to choleretický, antibakteriální a hojivý lék, který také stimuluje žlučník a přispívá ke změnám chemického složení žluči.

Extrakt z kukuřičných stigmat. Obsahuje éterické oleje, saponiny, flavonoidy, vitamin K, kyselinu askorbovou, které přispívají k choleretickému působení.

Cholagol obsahuje éterické oleje z máty a eukalyptu, jakož i salicylát hořečnatý. to je často předepsáno pro žlučové kameny.

Travol je kombinační prostředek rostlinného původu, který obsahuje květy nesmrtel, tyčinky, máty, lékořice, kopřivy, šípky, černého rybízu a třešně. Podporuje sekreci žluče, zároveň zmírňuje zánět a bolest, pomáhá aktivovat čistící funkci jater.

Choleretické léky pro děti a těhotné ženy

Použití těhotných žen a dětí se nedoporučuje. Jejich použití je možné pouze v případě, že přínos užívání bude více než škoda. Pro děti do 12 let je zakázána jakákoli forma choleretických léků a podobných léčivých bylin.

V případě, kdy je lék naléhavě potřebný pro tok žluči, lékaři vypočítávají jednotlivé dávky na základě hmotnosti a celkového stavu pacienta. Recepce je prováděna pod přísným lékařským dohledem.

Těhotné ženy jsou také vybrané léky individuálně, pokud nestimulují dělohu ke kontrakci a nepronikají placentou. Některé léky jsou předepsány pouze pod přísným dohledem lékaře, protože nebyly provedeny žádné speciální studie a je obtížné určit následek příjmu.

Je nesmírně nebezpečné zabývat se samoobsluhou v době přenášení dítěte, dokonce i zeleninový cholagogue může způsobit nenapravitelné škody.

Existuje řada choleretických léků, které jsou schváleny pro použití během těhotenství: magnézie, valeriánu, holosas, atropinu a papaverinu.

Pravidla pro přijímání cholagogue

Bez ohledu na to, který lék předepisuje lékař, je třeba věnovat pozornost pravidlům pro jeho použití:

 1. Jakákoliv forma léku (tobolky nebo tablety) se užívá výhradně před jídlem, ne dříve než hodinu. K zavlažování lze použít pouze nesycenou vodu.
 2. Pokud lékař předepsal denní dávku léku, měl by být rozdělen do 2-5 dávek v závislosti na počtu jídel. pít lék pokaždé před jídlem.
 3. Po použití léku, ujistěte se, že jíst jinak nevolnost se objeví.. t
 4. Léky s choleretickou činností dlouhého kurzu, které se pohybují od 3 do 8 týdnů.
 5. S neustálou potřebou podporovat práci žlučových cest, léčba se provádí cyklicky. Léčba by měla být doprovázena přestávkami od jednoho do dvou měsíců a počet kurzů by neměl překročit 4 v jednom roce.

Lidové léky

Účinným lidovým lékem proti stagnaci žluči jsou bylinky, které se používají samostatně nebo jako sbírka, ve formě odvarů, infuzí nebo slupek.

Hlavní bylinky, které se používají, jsou březové pupeny, rakytníková kůra, divoká růže, kořen lopuchu, kukuřičný hedvábí, krapis, máta peprná, petržel, pelyněk, nesmrtelník, oregano, centaury.

Také používaly oleje z máty peprné, jedle, šípky. Příjem jedné polévkové lžíce jakéhokoliv rostlinného oleje (slunečnice, olivy, lnu) se stejným množstvím citrónové šťávy pomůže vyčistit játra a střeva před účinky stagnující žluč.

Byliny, které jsou rozemlety na prášek, jsou považovány za vynikající biologicky aktivní přísadu, včetně prášku ostropestřce. Pomáhá očistit játra a posílit vylučování žluči. Vezměte si to z jednoho na ty jednou denně, ne méně než jeden měsíc.

Žlučové šťávy a byliny

Aktivně přispívají k tvorbě žluče v jaterních šťávách ze zeleniny: bílé zelí, ředkev, řepa, hrozny.

Byliny s choleretickým efektem dělají decoctions a poplatky. Chcete-li se připravit, můžete si vzít jednu čajovou lžičku kukuřice stigmas, kopřivy listy, semena mléčné bodlák a uzel. Šest gramů sbírky nalijeme půl litru studené vody a necháme šest hodin. Pak se ohřívá na ohni a vaří ne déle než pět minut. Připravený nápoj nepije během dne více než 400 ml. Terapie trvá nejméně dva týdny.

Všechny tyto nápoje pomáhají eliminovat stagnující tekutiny, ale je důležité provádět komplexní léčbu včetně podpory stravy.

Tuba

Trubka je mytí žlučovodů a močového měchýře. Tento postup je poměrně silný, takže se provádí pouze tak, jak je předepsáno lékařem a ne více než jednou za šest měsíců.

Trubka se provádí následujícím způsobem:

 1. vezměte půl litru nesycené minerální vody o teplotě nejméně 40 ° C;
  pít najednou;
 2. osoba se vejde na pravou stranu, umístit topnou podložku pod žebrem;
  dodržovat tuto pozici po dobu dvou hodin;
 3. v budoucnu, pokud dojde k čištění střev, je postup považován za ukončený.

Jídlo

Chcete-li normalizovat výtok a zkapalnění žluči, musíte dodržovat dietu, která zajišťuje odmítnutí mastných, kořeněných a slaných potravin.

Seznam výrobků, které zvyšují viskozitu žluči:

 • vývar na rybách, maso, kuře;
 • sádlo a tuky;
 • černý chléb;
 • kakao, silný čaj, káva;
 • ořechy, luštěniny;
 • sladké nápoje a zmrzlina.

K zkapalnění žluči ve stravě by měly být přítomny: zelení, zelí, mrkev, citrusové plody a jiná zelenina a ovoce bohaté na vlákninu a vitamín C. Doporučuje se také použití lisovaných rostlinných olejů.

Opravné prostředky pro některá onemocnění

Ne všechny choleretické léky mohou být použity při léčbě určitého onemocnění. Určete požadovaný lék pouze ošetřujícím lékařem na základě historie a diagnostických studií.

Biliární dyskineze

Pro správnou léčbu potřebujete znát formu onemocnění, hypertenzní dyskineze zahrnuje použití holispazmolitikov a cholikinetic, odstranění syndromu bolesti a tón do žlučníku, při relaxaci potrubí.

Hypotonická dyskineze vyžaduje použití choleretiky, hydrocholeretiky a lyotropních antispasmodik.

Cholecystitis

Cholecystitis zahrnuje použití choleretic drog v nějakém stádiu nemoci. Ale stojí za zmínku, že pokud jsou vklady žlučových kamenů, používají se léky, které obsahují pouze ursodeoxycholovou kyselinu. Cholecystitida často vyžaduje úlevu od bolesti, v tomto případě jsou předepsány různé holispasmolytika.

Pankreatitida

Paematitida vyžaduje pravidelné zlepšování trávení a snižování tlaku na slinivku břišní. V tomto případě se používají takové léky jako hofitol, allachol, nicodin a cholesenim.

Kontraindikace

Nejedná se vždy o použití choleretických léků při zpoždění žluči, v některých situacích je lepší se jich zdržet:

 1. v přítomnosti žlučových kamenů a kanálků;
 2. během exacerbace žaludečního vředu;
 3. alergie na léky nebo jejich složky;
 4. exacerbace pankreatitidy.

V tomto případě ošetřující lékař vyvine speciální léčebný režim.