Image

Diabetes a příbuzné nemoci

Každý rok dochází k masivní panice v důsledku nového kmene chřipky nebo epidemie jiného infekčního onemocnění (stačí připomenout situaci s spalničkami). Diabetes mellitus (DM) v důsledku doprovodných patologií však trvá mnohem déle a tato diagnóza si zaslouží titul jedné z nejhroznějších epidemií - podle WHO dnes trpí cukrovkou asi 347 milionů lidí na světě. V některých rodinách, to je obecně přenášeno od otce k synovi, jako nechtěná relikvie. Takže pro lékaře všech profilů se stává problém léčení nemocí na pozadí takové „pikantní“ diagnózy relevantní.

Řetězec onemocnění

Hlavní příčiny diabetu na celém světě se nazývají obezita a sedavý způsob života. V naší zemi však tyto faktory přispívají ke stálému stresu obyvatelstva. To se odráží ve světových statistikách: je-li v Evropě většina pacientů s diabetem starších lidí, pak naše onemocnění stále více postihuje lidi ve věku od 33 do 55 let. Odborníci WHO obecně nazývají cukrovku „problémem všech věkových kategorií a všech zemí“.

Je známo, že léčba jakéhokoliv onemocnění u pacienta s diabetem (v 90% případů jde o diabetes typu II) vyžaduje zvláštní pozornost a značné množství znalostí. Kromě toho je obvykle problém úzce spojen s neuspokojivou diagnózou a je jeho přímým důsledkem. Diabetes typu II vede k nevratnému poškození všech orgánů a systémů. Výsledkem je, že pacienti s diabetem jsou 3 až 5krát častěji oběti mrtvice, trpí diabetickou nefropatií, retinopatií a neuropatií. Otázkou tedy je, jak je chránit před zhoršením stavu a včasným postižením?

Duet smrti

Souběžná patologie číslo 1 - arteriální hypertenze a její důsledky (ischemie, mrtvice, srdeční infarkt).

Nedávné studie ukazují, že krevní tlak 115/75 nese nejnižší riziko pro lidské zdraví. I když má pacient s diabetem mírně zvýšený tlak (například 139/89) a stále nemůže být léčen podle kardiálních doporučení, je ve stejné rizikové skupině jako pacient s tlakem nad 170/95. Možnost úmrtnosti je v tomto případě nejméně 20%.

Arteriální hypertenze (AH) a diabetes téměř vždy jdou bok po boku. Více než 40% všech srdečních pacientů má inzulínovou rezistenci. Reverzní statistiky - téměř 90% pacientů s diabetem typu II bylo diagnostikováno s hypertenzí.

To naznačuje, že v patogenezi obou nemocí existuje něco společného, ​​což jim umožňuje realizovat se ve formě smrtící duety, posilovat vzájemné účinky a zvyšovat úmrtnost.

Patogeneze hypertenze má alespoň 12 složek. Ale i jeden z nich - inzulinová rezistence - vede k aktivaci CNS vzhledem k tomu, že po jídle dochází vždy ke zvýšení aktivity jádra sympatoadrenálního systému ve struktuře mozku. To je nezbytné, aby se spotřebovaná energie vynakládala rychle a ekonomicky. V podmínkách inzulínové rezistence dochází k neustálému dlouhodobému podráždění této struktury, jejíž důsledky jsou vazokonstrikce, zvýšení uvolňování šoku a na části ledvin, hyperprodukce reninu. Nejdůležitější však je, že pacient s diabetem později vyvíjí renální hypersympathicotonia, která zhoršuje začarovaný cyklus arteriální hypertenze.

Hypertenze v poloze prone a ortostatická hypotenze jsou specifickými rysy hypertenze u pacientů s diabetem. Proto je monitorování krevního tlaku (denně) povinné u pacientů s diabetem. Také u těchto pacientů je vysoká variabilita krevního tlaku, což je rizikový faktor mozkové mrtvice. Velmi rychle se vyvíjí rezistentní hypertenze a cílové orgány jsou poškozeny.

Výsledky metaanalýzy ukázaly, že u pacientů s diabetem a hypertenzí pokles systolického tlaku o 6 mm a diastolický - o 5,4 mm, bez ohledu na to, pro který lék se používá, snižuje riziko relativní mortality o 30%. Proto při vývoji strategie léčby by mělo být hlavním cílem snížení tlaku.

Je důležité zaměřit se nejen na periferní tlak, ale také na centrální arteriální tlak, protože ne všechny léky ho mohou účinně snížit - především se jedná o beta-blokátory.

Identifikace vysokého rizika těchto nemocí dává lékaři přísnější cíle antihypertenzní terapie, která by měla být přednostně zahájena kombinačními léky. Cílový tlak pro všechny pacienty, bez ohledu na stupeň rizika, je 130/80 Podle evropských standardů léčby není důvod předepisovat léčbu léky pacientům s diabetem nebo ischemickou chorobou srdeční při vysokém normálním tlaku a při poklesu pod 140/90. Je prokázáno, že dosažení nižších počtů není doprovázeno výrazným zlepšením prognózy a také rizikem ischemie.

Tragédie srdce podnikání

Chronické srdeční selhání je úzce spojeno s arteriální hypertenzí, což významně komplikuje průběh diabetu.

Výskyt diabetu v případě progrese srdečního selhání se zvyšuje 5krát. Navzdory zavedení nových terapií se úmrtnost v důsledku kombinace těchto dvou patologií bohužel nesnižuje. V případě chronického srdečního selhání jsou vždy pozorovány metabolické poruchy a ischemie. Diabetes typu II významně zvyšuje metabolické poruchy u těchto pacientů. Navíc u diabetu je téměř vždy „tichá“ ischémie myokardu s denním sledováním EKG.

Podle Framinghamovy studie, protože byla stanovena diagnóza chronického srdečního selhání, délka života u žen byla 3,17 roku, u mužů 1,66 roku. Pokud vyloučíme akutní smrt v prvních 90 dnech, pak tento ukazatel pro ženy bude přibližně 5,17 let, pro muže - 3,25 let.

Účinnost konzervativní léčby srdečního selhání na pozadí diabetu neumožňuje vždy dosáhnout cíle. Proto se aktivně vyvíjí koncept metabolické cytoprotekce, založený na korekci metabolismu v oblasti ischemické tkáně.

V lékařských učebnicích píšou, že za účelem diagnostiky polyneuropatie musí pacient přijít se stížností na znecitlivění a zarudnutí prstů. To je špatný přístup. Mělo by být zřejmé, že pacient s diabetem, ischemickou chorobou srdeční a další „svazek“ průvodních patologií je nejméně znepokojen mírnou necitlivostí. Proto byste se na tento ukazatel neměli spoléhat. Lékař by měl být upozorněn zvýšením tepové frekvence nebo přítomností arteriální hypertenze - jedná se o první „volání“ neuropatie.

Základní principy léčby neuropatické bolesti:

 1. etiologická terapie (kompenzace diabetu) - třída I, úroveň důkazu A;
 2. patogenetická terapie - antioxidanty, antihypoxanty, léky metabolické činnosti - třída II A, úroveň důkazu B;
 3. symptomatická terapie - redukce syndromu bolesti - třída II A, úroveň důkazu B;
 4. nápravná opatření - vitamínová léčba, neurotrofní léčiva, anticholinesterázy třídy II A, úroveň důkazu B;
 5. angioprotektory - třída II B, úroveň důkazu C;
 6. terapeutické cvičení.

Zapomenuté komplikace

U všech forem diabetické polyneuropatie je menší pozornost věnována autonomní neuropatii. Stále ještě nejsou k dispozici jasné údaje o jeho prevalenci (liší se od 10 do 100%).

U pacientů s diabetickou autonomní neuropatií je významně zvýšena mortalita. Patogeneze onemocnění je poměrně komplikovaná, ale s jistotou lze říci, že čím déle člověk žije s diabetem, tím více se stane nezvratná degenerativní katastrofální změna v nervovém systému. Zvláštní pozornost si zaslouží diabetická cholecystopatie, což je dysfunkční onemocnění žlučových cest, včetně souboru klinických příznaků způsobených motoricko-tonickou dysfunkcí žlučníku, žlučových cest a jejich sfinkterů. V případě intenzivní kontroly u pacienta se následně spouští metabolická paměť a významně se zlepšuje prognóza neuropatie.

Léčba funkčních poruch žlučníku v podmínkách hypomotorické poruchy zahrnuje cholecystokinetický příjem, odborníci navrhují kyselinu ursodeoxycholovou jako prevenci onemocnění žlučových kamenů. Pro zmírnění bolestivých záchvatů se používají anticholinergní a myotropní antispasmodika.

Deprese jako faktor

V obecné populaci je četnost depresí přibližně 8%, zatímco na recepci u endokrinologa toto číslo dosahuje 35% (to znamená, že je téměř čtyřikrát více). Ve světě trpí depresivními poruchami nejméně 150 milionů lidí, z nichž pouze 25% má přístup k účinné terapii. Lze tedy říci, že se jedná o jednu z nejvíce diagnostikovaných nemocí. Deprese vede k funkčnímu zhoršení u pacienta, ke zvýšení počtu stížností, návštěvy u lékaře, předepsaných léků a také k významnému prodloužení hospitalizace.

V případě diabetu na pozadí deprese se riziko zvyšuje o 2,5 krát - makrovaskulární komplikace, 11krát - mikrovaskulární; letalita je 5krát vyšší a zhoršuje se také metabolická kontrola.

Pozornost by se podle jeho názoru měla zaměřit na možnosti fytoterapie, protože minimalizace vedlejších účinků je u endokrinologických pacientů velmi důležitá.

Věčné hodnoty

To je samozřejmě jen malý zlomek komplikací, které vede diabetes. Jsou však dost velké na to, aby ocenili celý zklamáním. Tato choroba má „sousedy“, které není snadné se zbavit, a její účinná léčba vyžaduje od lékaře vysokou úroveň dovedností. V podmínkách přelidnění v léčebně-profylaktických zařízeních s nekonečnými liniemi je téměř nemožné najít čas na promyšlenou a mírnou léčbu pacienta s diabetickou „kyticí“. Proto by bez ohledu na to, jak běžné by doporučení WHO pro obyvatelstvo sledovalo tělesnou hmotnost a pohybovalo se více, je dnes jediným doporučením, které může zastavit epidemii diabetu.

Diabetes a příbuzné nemoci

Cévní onemocnění, obezita, hypertenze - častá související onemocnění u diabetes mellitus. Ne vždy diabetik může chytit nástup chronického onemocnění, protože jeho pozornost je obsazena bojem proti základnímu onemocnění. Je důležité diagnostikovat nové onemocnění v čase, aby nežádoucí účinky nezhoršovaly průběh diabetu.

Nebezpečí cukrovky

Diabetes mellitus narušuje všechny orgány. Slinivka břišní přestává produkovat inzulín a krevní cukr stoupá. Kritický skok glukózy představuje nebezpečí pro život pacienta. Tato choroba je zvláště nebezpečná pro cévy: krevní tok do orgánů je narušen, postihuje oční cévy, vyvíjí se renální selhání, u mužů sexuální dysfunkce. Neexistuje žádné tělo, které by vydrželo zpustošení nemoci.

Jaké jsou související nemoci, které se často vyskytují u cukrovky?

Seznam souvisejících onemocnění je dlouhý, hlavní jsou:

 • infekční onemocnění;
 • selhání jater;
 • cévní a srdeční onemocnění;
 • hyperglykémie;
 • impotence;
 • slepota;
 • nehojící se rány rostoucí do gangrenů;
 • neuropatie;
 • osteoartropatie;
 • ketoacidóza a další
Zpět na obsah

Epilepsie

Takové onemocnění není důsledkem diabetu, avšak vysoký cukr vyvolává záchvaty, které jsou často zaměňovány s fit. Je snadné rozlišit epilepsii a křeče se zvýšeným cukrem: záchvaty trvají déle než 15 minut, diabetické křeče jsou krátké a nepravidelné. Pravděpodobnost vzniku epilepsie se zvyšuje s kombinací cukerného skoku a intoxikace alkoholem a vysokou teplotou. Pokud byl záchvat izolován a již se neopakoval, není důvod k obavám. V případě dlouhotrvajících záchvatů, opakovaných po určité době, i při normálním cukru, je nutné odborné poradenství.

Chřipka a SARS

Virové infekce vyvolávají zvýšení hladiny cukru v krvi. Tělo, které bojuje s onemocněním, produkuje látky, které zabraňují účinkům inzulínu. Chřipka u diabetu 1. typu může způsobit ketoacidózu. U typu 2 se zvyšuje pravděpodobnost vzniku diabetické kómy, zvláště nebezpečná pro starší pacienty. Dodržování preventivních opatření umožní vyhnout se komplikacím:

 • S chřipkou je důležité, aby pacient měřil hladinu cukru každé 2-3 hodiny.
 • S ARVI, chuť k jídlu často mizí, ale diabetik potřebuje jíst trochu každou hodinu.
 • Při vysoké teplotě a zvracení musíte pít doušky vody, čaje nebo dogrose bujónu.
 • Léky na ARVI by měly být dohodnuty s lékařem, protože mnoho z nich obsahuje cukr.
Zpět na obsah

Hepatitida a diabetes

Hladina hepatitidy u diabetiků je 10krát vyšší než u hlášených případů u zdravých lidí. Onemocnění u diabetiků často není doprovázeno zežloutnutím kůže a skléry. Mnoho léků proti hepatitidě zvyšuje hladinu cukru v krvi, takže během léčby je nutné neustále sledovat její hladinu. Způsob léčby závisí na typu hepatitidy. Například hepatitida C je léčena dvěma léky:

 • "Inretferon-alfa";
 • "Ribavirin".

Pokud je metabolismus sacharidů narušen, je dávka léků proti hepatitidě snížena na minimum. Hepatoprotektory a imunomodulátory mohou být předepsány jako další činidlo.

Diabetes mdloby

Hypoglykémie - prudký pokles hladiny cukru v krvi. Tento stav je často a. provokuje mdloby. Kromě ztráty vědomí je tento stav doprovázen následujícími příznaky:

 • zvýšené pocení;
 • obecná slabost, pomalé reakce;
 • zvětšení zornice a zrakové postižení;
 • hlad;
 • bolest hlavy;
 • nevolnost;
 • zvýšená tepová frekvence.
Zpět na obsah

Onemocnění srdce

Diabetes je jednou z hlavních příčin kardiovaskulárních onemocnění. Symptomy srdečního onemocnění u diabetu:

 • nevolnost;
 • bolest hlavy;
 • závratě;
 • dušnost;
 • pálení nebo tlaková bolest na levé straně hrudní kosti, podání levé paže, ramene nebo čelisti.
Zpět na obsah

Alergické reakce

K alergické reakci dochází při užívání:

 • analogy inzulínu;
 • látky, které zpomalují účinek inzulínu;
 • přípravky s molekulami živočišného původu.

Nejčastěji se projevuje v místě vstupu léku. Tvořená papule, zarudnutí, vyrážka a otok. Někdy teplota stoupá. Dlouhodobý příjem zvířecího inzulínu může způsobit problémy se svaly a klouby. Způsob léčby je stanoven individuálně. Lék je nahrazován nebo je jeho dávkování sníženo.

Onkologie

Rizikové faktory pro onkologii u diabetu:

 • kouření;
 • užívání alkoholu;
 • potraviny bohaté na sacharidy, nedostatek systémové výživy;
 • hypodynamie;
 • věku po 40 letech.

Přebytek inzulínových receptorů na buňkách stimuluje rozvoj karcinomu močového měchýře a pankreatu. Diabetes inhibuje část imunitního systému, která blokuje vývoj nádorů, zvyšuje odolnost rakoviny před chemoterapií. Zvláště nebezpečná je kombinace diabetu s rakovinou prostaty, jater a konečníku. Přítomnost patologií kardiovaskulárního systému a vylučovacího systému komplikuje průběh rakoviny.

Nadváha a obezita

V 80% případů je diabetes doprovázen obezitou. Low-carb dieta - první návštěva lékaře po diagnóze. Každý pacient by měl vědět, že úbytek hmotnosti o 1 kg prodlužuje životnost o třetinu roku. Rychlé sacharidy jsou nebezpečné jak u diabetu, tak u obezity. Při výpočtu diety by měl být zohledněn glykemický index produktu a jeho kalorický obsah.

Diabetická acidóza

Jedná se o komplikaci diabetu - akutního nedostatku sacharidů v důsledku nedostatku inzulínu. Vyskytne se:

 • když vynecháte čas inzulinové injekce;
 • kvůli zvýšené potřebě těla, například s chřipkou.

Polyurie, žízeň a únava se jeví mírně. Symptomy jsou eliminovány příjmem inzulínu. S rozvojem nemoci se vyvíjí dehydratace, vyvíjí se nevolnost, ospalost, zvracení, kůže vysychá, oční bulvy jsou měkké, objeví se ovocný pach z úst a postupně se vyvíjí kóma. Pro léčbu:

 • podávat velké dávky inzulínu;
 • intravenózní infuze elektrolytů ztracených tekutin;
 • v případě potřeby přidejte glukózu a chlorid draselný.
Zpět na obsah

Bronchitida a plicní onemocnění

Příčiny bronchitidy u diabetu:

 • oslabení imunity;
 • nevratné změny v cévách sliznic;
 • přítomnost chronických onemocnění.

Nedostatek řádné kontroly hladiny cukru v krvi může vyvolat zánět v plicích a průduškách. Bez ohledu na závažnost onemocnění je nutné pravidelně jíst a pít pravidelné nápoje. Během léčby je možná úprava dávky inzulínu.

Angiopatie

Jedná se o komplikaci diabetu, která se projevuje vaskulárními lézemi. Je charakteristický pro diabetes, trvá více než 15 let s častou dekompenzací. V průběhu nemoci jsou cévy deformovány, ztenčeny nebo zahuštěny. Metabolismus je narušen a krevní oběh vnitřních orgánů se zhoršuje Hypoxie okolních tkání se vyvíjí, časem ovlivňuje jiné orgány. Příčinou angiopatie je dlouhodobě vysoký obsah cukru.

Další patologie

Hypertenze a ateroskleróza

Rychlé poškození ledvin u diabetu 1. typu způsobuje hypertenze. U diabetu 2. typu se hypertenze vyvíjí mnohem rychleji. Nejčastěji dochází k esenciální hypertenzi, což komplikuje objasnění příčin stavu pacienta. Ateroskleróza se vyskytuje v důsledku vysokého cholesterolu, jehož hladina přímo závisí na metabolismu lipidů. Na začátku se na cévách tvoří jednotlivé plaky, které nakonec rostou a ucpávají lumeny v cévách.

Sexuální dysfunkce se vyvíjí u mužů a žen v důsledku:

 • zhoršený průtok krve do genitálií;
 • rozvoj angiopatie;
 • snížení citlivosti nervových zakončení.
Zpět na obsah

Jak varovat?

Nejlepším způsobem, jak zabránit rozvoji závažných patologických stavů u diabetu, je udržet normální cukr a řídit se doporučeními:

 • dieta s nízkým obsahem sacharidů;
 • odvykání kouření;
 • pravidelné cvičení;
 • přísná kontrola tlaku a dalších ukazatelů;
 • kontrola úbytku hmotnosti;
 • osobní hygiena pro prevenci virových infekcí atd.

Je důležité nenechat si ujít radu lékaře a pečlivě sledovat jeho doporučení. Lékař včas zjistí, že je nemožné sledovat změny v těle pacienta a léčbu opravit. S diabetem, můžete žít plný a bohatý život, pokud se budete držet své stravy, brát léky na čas a cvičit svůj oblíbený sport pravidelně.

Současná onemocnění diabetes mellitus

Hypertenze. V polovině případů je diabetes mellitus typu 2 detekován na pozadí stávající hypertenze. U 80% pacientů s diabetem je pozorován stálý nárůst krevního tlaku. V tomto ohledu musí všichni pacienti věnovat zvláštní pozornost kontrole a stabilizaci krevního tlaku. Je důležité denně měřit krevní tlak, vést deník, ve kterém se zaznamenávají údaje o tonometru, tělesné teplotě, celkové pohodě, vlivu závislosti na počasí atd.

Koronární srdeční choroba (CHD). Porážka koronárních cév se projevuje rozvojem ischemické choroby srdeční. Diabetes mellitus významně komplikuje průběh CHD. Léčba by měla být zaměřena na zvýšení přísunu kyslíku do myokardu a prevenci tvorby trombů.

Infarkt myokardu. Téměř 50% pacientů s diabetem vyvíjí infarkt myokardu. To teče tvrdě, protože krevní sraženiny se tvoří v cévách srdce - krevní sraženiny ucpávají cévu a zasahují do normálního průtoku krve. Navíc citlivost tkání srdce může být snížena nebo zcela chybí, takže nástup srdečního infarktu je často bezbolestný.

Chronické srdeční selhání. S diabetem se riziko vzniku chronického srdečního selhání zvyšuje 2–3krát. Léčba bude zaměřena na zlepšení krevního oběhu, metabolismu, výživy srdečního svalu.

S porážkou mozkových cév se vyvíjí diabetická encefalopatie (poškození struktur centrálního nervového systému), která se projevuje porušením lidské mentální aktivity a vědomí. Riziko vzniku mrtvice, akutního zhoršení krevního oběhu v mozku, které způsobuje poškození a smrt nervových buněk, se třikrát zvyšuje.

Poškození cév při diabetes mellitus

Poškození cévního systému u diabetes mellitus je často příčinou selhání ledvin, ztráty zraku, nerovnováhy nervového systému, problémů s krevními cévami dolních končetin.

Poškození ledvin. Asi třetina všech případů „selhání ledvin v konečném stádiu“ je způsobena diabetem 2. typu. Jde o snížení funkce ledvin pod kritickou úroveň v důsledku chronického onemocnění. Pro záchranu života pacienta je nezbytná transplantace ledvin nebo hemodialýza. Nejlepším způsobem, jak zabránit rozvoji této patologie, je neustálé sledování hladiny cukru v krvi a krevního tlaku.

Zraková náklonnost Riziko vzniku slepoty u pacientů s diabetes mellitus 2. typu je mnohem vyšší než u zbytku populace. Přibližně 20% pacientů s diabetes mellitus druhého typu má poškození sítnice oka (diabetická retinopatie) již při počáteční diagnóze diabetes mellitus.

Porážka nervového systému. Neuropatie, projevující se pocitem "pálení" a / nebo snížením (ztrátou) citlivosti nohou, se vyvíjí přibližně u 50% pacientů s diabetem 2. typu. Nejlepší léčbou je normalizace hladiny cukru v krvi.

Poškození cév dolních končetin. Diabetes mellitus je hlavní příčinou amputací dolních končetin, které nesouvisí s fyzickým zraněním nebo dopravními nehodami. Diabetická noha - nejčastější komplikace nohou u diabetes mellitus, která vyžaduje povinné sledování a návštěvu ordinace diabetické nohy, která je dostupná téměř ve všech endokrinologických klinikách.

Co dělat s rozvojem souvisejících onemocnění

Naším hlavním úkolem není zastrašovat lidi s diabetem, ale informovat je, abychom předešli možným komplikacím diabetu. Toto onemocnění, i když těžké, je stále kontrolovatelné a kompenzovatelné. A to znamená, že pokud se včas dotazujete na pomoc v lékařském centru a pravidelně navštěvujete kardiologa a endokrinologa, je možné udržet práci srdce, cév, ledvin a dalších orgánů na správné úrovni tak dlouho, jak je to jen možné.

 • Jaká opatření by měla být přijata k zastavení rozvoje komplikací onemocnění?
 • udržovat normální hladiny glukózy v krvi;
 • sledovat krevní tlak a tepovou frekvenci;
 • přísně dodržovat terapeutickou dietu;
 • pravidelně cvičit;
 • bojovat s nadměrnou hmotností;
 • provádět lékovou terapii zaměřenou na prevenci tvorby krevních sraženin v cévách.

Komplikace a nejčastější komorbidní onemocnění u diabetu 2. typu

Diabetes s časem způsobuje spoustu nebezpečných komplikací. Často mohou být příčinou hospitalizace a úmrtí pacienta nebo významného zhoršení jeho kvality života a zdraví.

Nekontrolovaný vývoj komplikací téměř vždy vede k invaliditě.

Jaké komplikace diabetu typu 2 jsou nejčastější a existují metody léčby a prevence?

Komplikace diabetu 2. typu u žen a mužů

Všechny komplikace způsobené tímto onemocněním jsou rozděleny na akutní a chronické.

První typ komplikací, který se také nazývá brzy, zahrnuje:

Všechny tyto komplikace se mohou vyvíjet velmi rychle a obvykle vyžadují hospitalizaci pacienta. V mnoha případech se jedná o projevy těchto komplikací, které nutí pacienty s neurčenou diagnózou poprvé navštívit lékaře.

Ketoacidóza se vyskytuje v důsledku metabolických poruch metabolismu a nedostatku glukózy v mozku související s inzulínem. Pro kompenzaci nedostatku energie tělo rozkládá lipidy a glykogen.

Vzhledem k tomu, že zásoby této látky jsou malé, dochází k nárůstu množství ketonů v krvi - tělo se proto snaží přepnout buňky těla tak, aby získaly energii ze štěpeného tuku, a glukózy vyplývající z glukoneogeneze do mozku.

Vysoká koncentrace ketonů v krvi však významně zhoršuje stav těla. Krev se stává viskózní a ketony negativně ovlivňují buňky, zejména nervovou tkáň, a ničí proteiny. Pacient ztrácí vědomí a může spadnout do kómy.

Také laktátová kóma, laktátová acidóza, je méně častá, obvykle u diabetiků s druhým typem onemocnění starších než padesát let.

Za předpokladu, že v těle je nedostatek inzulínu a množství ketonových těl, začíná aktivní uvolňování komplexních enzymů, které rozkládají keto kyseliny. V důsledku toho dochází k jejich rychlému rozkladu při tvorbě velkého množství kyseliny mléčné. Pokud svaly a játra nemohou zpracovat dostatečné množství kyseliny, začíná laktátová acidóza - otrava kyselinou mléčnou.

Pacient cítí slabost, ospalost. V oblasti srdce je bolest, snižuje se množství vylučované moči, objevují se bolesti svalů a křeče. Velmi rychle, symptomy se zvětší, tam je bolest v břiše, zvracení, těžká nevolnost.

Hyperglykémie způsobuje zvýšenou odolnost pacienta vůči inzulínu.

Za těchto podmínek nemůže glukóza projít buněčnými membránami a být přeměněna na energii nezbytnou pro fungování buňky. Proto se tato látka začíná hromadit v krvi. Koncentrace cukru nad 5,5 mmol na litr krve ukazuje na vývoj hyperglykémie.

Hyperglykémie je krátkodobá komplikace, ale způsobuje mnoho komplikací. Snížené vidění, únava, poškození jater a ledvin, a konečně i vývoj ketoacediasy - to vše vede k nekontrolovanému zvýšení cukru.

Hypoglykémie je opačným stavem, když množství glukózy klesne pod 4 mmol / l. V důsledku toho nejsou buňky schopny přijímat potřebnou energii, slabost, třes končetin, změny nálady a poruchy zraku. Postupem času se můžete cítit horší, až omdlíte.

Alkohol nebo určité léky mohou také způsobit hypoglykémii.

Chronické komplikace se objevují pomalu a postupně. Obvykle jsou pozorovány u diabetiků typu 2 s dlouhou anamnézou onemocnění, zejména bez získání nezbytné léčby.

Častou komplikací tohoto typu je retinopatie - zhoršení nebo ztráta zraku v důsledku destruktivního účinku ketonů na krevní cévy oka. Výsledkem je únik krve i bílkovin do sítnice, což vede k jejímu odtržení a zjizvení.

Přibližně polovina pacientů se zkušenostmi z deseti let a více má retinopatii různých stupňů vývoje. Neuropatie je také velmi častou chronickou komplikací diabetu. Kvůli sníženému průtoku krve v důsledku vysoké viskozity a působení glukózy jsou vlákna nervové tkáně poškozena.

Cíle neuropatie se nejčastěji stávají končetinami

Častěji jsou postiženy periferní nervy, což se projevuje snížením citlivosti končetin pacienta. To vede k rozvoji diabetické neurózy, ztrátě citlivosti končetin, pomalé řeči, nekontrolovanému močení.

Mikroangiopatie, tj. Abnormální zahuštění membrány krevních cév, se také objevuje v důsledku vystavení vysokým koncentracím glukózy. V důsledku toho se zhoršuje zásobování krve určitými částmi těla a vznikají komplikace, jako jsou nekróza a poruchy krvácení.

Co ohrožuje nemoc dětem?

U dětí způsobuje onemocnění stejné komplikace jako u dospělých.

Navíc je přidána patologická charakteristika pouze pro mladší věk.

Studie například ukazují, že děti s diabetem mohou vykazovat zpomalení růstu ve srovnání se svými vrstevníky, zejména pokud hladina cukru není pečlivě kontrolována.

Kromě toho děti více než dospělí jsou náchylné k výkyvům nálady způsobeným skoky cukru. To je způsobeno charakteristikou psychiky dítěte a nervového systému. Tyto výkyvy nálady se mohou stát významným problémem, zejména v období aktivní socializace dítěte.

Konečně velmi častým projevem diabetu typu 2 u dítěte je oslabení imunitního systému, které se projevuje v náchylnosti k různým infekčním onemocněním.

Diabetické komplikace u starších osob

Diabetici starší věkové skupiny mají také charakteristické komplikace. Výskyt aterosklerózy je tedy pro pacienty nad 50 let velmi charakteristický.

Nejčastěji začíná vaskulární léze v dolních končetinách, protože se zde nejvíce zhoršuje krevní oběh.

Vývoj aterosklerózy může vést k koronární chorobě, stejně jako k mrtvici nebo srdečnímu infarktu. Kromě toho jsou diabetici starší než padesát let vysoce náchylní k rozvoji gangrény dolních končetin - nacházejí se u nich mnohokrát častěji než u lidí s normální inzulínovou rezistencí.

Kardiopatie a mrtvice jsou také komplikací, která se vyvíjí u pacientů s diabetem ve věku 50-55 let. Jak ukazuje praxe, patologie srdce u diabetiků této věkové skupiny se vyvíjejí 4krát častěji než u lidí, kteří tuto nemoc nemají.

Častá současná onemocnění

Docela častými patologiemi na pozadí diabetu jsou různé alergické reakce.

Obvykle jsou spouštěny užíváním různých léků na pozadí účinku zvýšené hladiny glukózy na tělo.

Spektrum onemocnění je široké - od vyrážek na kůži až po život ohrožující respirační edém.

Hypertenze je také častým „společníkem“ diabetu. K jeho vývoji obvykle dochází na pozadí nadváhy nebo obezity a vede k rozvoji onemocnění srdce, cév a předčasné smrti pacienta.

Diabetes je navíc jedním z faktorů vyvolávajících vývoj rakovinných buněk.

Studie ukazují, že cukrovka nejenže brání ochranným funkcím těla, ale snižuje tak její schopnost bojovat s rakovinnými buňkami.

Nadměrné inzulínové receptory mohou také vyvolat rakovinu pankreatu, stejně jako rakovinu močového měchýře.

Vlastnosti léčby komplikovaného diabetu

Stojí za zmínku, že to komplikuje léčbu a vyžaduje velkou péči od lékaře při výběru léků a jejich dávkování, dietních doporučení a léčebných postupů.

V případě akutních komplikací se léčba provádí vždy v nemocnici s neustálým sledováním nejen glukózy, ale i všech základních biologických parametrů pacienta.

Po provedení urgentních opatření - normalizace glukózy, rehydratace a eliminace faktorů vyvolávajících komplikace - zůstává pacient v nemocnici po dobu nezbytnou k obnovení svých biologických ukazatelů pro normální diabetes.

Chronické komplikace vyžadují dlouhou, často celoživotní léčbu. Současně je důležitá pravidelná sebeovládání ze strany samotného pacienta a pravidelné vyhodnocování jeho stavu odborníkem.

Prevence diabetických nebezpečných účinků

Kromě správného a průběžně upravovaného léčebného specialisty je sebekontrola nejdůležitějším faktorem prevence komplikací.

Jedná se především o kontrolu hladiny glukózy a udržení těchto ukazatelů na nejvyšší možné, konzistentně nízké úrovni.

Je důležité nepřestat užívat předepsané léky a neměnit dávkování - to může vést k rozvoji nebezpečných komplikací. Náhlé „skoky“ v hladinách glukózy mohou také způsobit významné poškození buněk v těle a způsobit rozvoj průvodních onemocnění.

Důležitá je také kontrola tělesné hmotnosti. Je to tedy obezita, která provokuje koronární onemocnění u diabetiků a komplikuje průběh jejich léčby. Normalizace tělesné hmotnosti je důležitou podmínkou pro zvýšení životnosti pacienta.

Užitečné video

Hlavní doporučení, jak se vyhnout komplikacím diabetes mellitus:

Musíte mít na paměti osobní hygienu, stejně jako potřebu mírné fyzické námahy. Sebeovládání a přísné dodržování předpisů umožní vyhnout se život ohrožujícím komplikacím s vysokým stupněm pravděpodobnosti. Se správným postojem pacienta ke zdraví je průměrná délka života diabetika téměř stejná jako průměrná délka života osoby, která tímto onemocněním netrpí.

 • Stabilizuje hladinu cukru po dlouhou dobu
 • Obnovuje produkci inzulínu pankreatem

Cukrovka a onemocnění vnitřních orgánů: komplikace a léčba

Výskyt diabetu roste exponenciálně, což umožňuje označit ho za globální epidemii. Ze všech případů je 90% diabetes mellitus typu 2, který způsobuje obezitu, nízkou fyzickou aktivitu a dědičnou predispozici.

Tyto stejné faktory přispívají k rozvoji onemocnění srdce, ledvin a slinivky. Výskyt průvodních onemocnění u diabetes mellitus zhoršuje stav pacientů.

Diabetes snižuje regenerační a reparační procesy v těle, imunitní ochranu. V tomto případě by měla být léčba jakýchkoli onemocnění koordinována s terapií snižující glukózu.

Diabetes a kardiovaskulární onemocnění

Úloha diabetu a onemocnění vnitřních orgánů při zvyšování mortality pacientů ve stáří je nejzřetelnější u vaskulární patologie. U pacientů s diabetem se srdeční infarkt a cévní mozková příhoda vyvíjejí 6krát více než u jiných kategorií pacientů.

Rizikové faktory pro onemocnění srdce, jako je hypertenze, obezita a metabolismus lipidů, jsou u diabetiků velmi časté. Diabetes sám o sobě je rizikovým faktorem infarktu myokardu u ischemické choroby srdeční (CHD).

Mnoho kardiologů a endokrinologů považuje diabetes mellitus za ekvivalent ischemie srdce. Při zkoumání pacientů s diabetem je proto nutné předepsat další komplex výzkumu srdce a ukazatele metabolismu tuků, a to i při absenci klinického obrazu CHD.

Příčiny onemocnění srdce a cév u diabetu jsou:

 1. Hypercholesterolémie - zvýšení hladiny cholesterolu o 1 mmol / l zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění o 60%.
 2. Snížení hustoty krve lipoproteinu o vysoké hustotě
 3. Hyperglykémie a zvýšený glykovaný hemoglobin.
 4. Zvýšení krevního tlaku o 10 mm. Hg Čl. zvyšuje riziko koronárních srdečních onemocnění o 15%.
 5. Kouření zvyšuje vaskulární patologii o 41% ve vztahu k nekuřákům.

Hlavním směrem prevence onemocnění srdce a cév je snížení hladiny cukru v krvi na 5-7 mmol / l, během dvou hodin na 10. Současně by glykovaný hemoglobin neměl být větší než 7%. Toho lze dosáhnout neustálým sledováním hladin glukózy a konzumací potravin s nízkým glykemickým indexem.

Předepisování léků snižujících hladinu glukózy by mělo být prováděno s ohledem na jejich vedlejší účinky na kardiovaskulární systém (Glibenklamid, Tolbutamid, Chlorpropamid). Pacienti, u kterých nelze dosáhnout kompenzace diabetu pilulkami, se projevují inzulínem jak v komplexní terapii, tak jako hlavní lék.

Krevní tlak by měl být udržován na hodnotě nižší než 130/80 mm Hg. Čl. Tyto indikátory významně snižují riziko infarktu myokardu a cévní mozkové příhody, stejně jako mortality a invalidity pacientů.

Léky na předpis pro snížení tlaku u diabetických pacientů by měly být založeny na jejich účincích na metabolismus sacharidů a tuků, na ochranu renální tkáně a neovlivňují projevy hypoglykémie. Pro tento účel se používají tyto skupiny léčiv:

 • ACE inhibitory (angiotensin-konvertující enzym) jsou předepsány, když se protein objeví v moči, jejich použití snižuje riziko vzniku diabetu typu 2 (zvýšení citlivosti na inzulín. Mezi ně patří: Enap, ramipril, lisinopril, kaptopril.
 • Blokátory receptoru angiotensinu 2. Mají vlastnosti předchozí skupiny léčiv, chrání stěny cév a ledvin. Tevetin, Aprovel, Cozaar, Lorista, Mikardis, Valsacor, Exforge.
 • Blokátory kalciových kanálů - Verapamil, Nifidepin, Diltiazem.
 • Diuretika - Furosemide, Trifas.
 • Stimulátory imidiazolinových receptorů snižují aktivitu sympatického nervového systému a zároveň zvyšují citlivost tkání na inzulín. Patří mezi ně Physiotens a Albarel.

Nejčastěji používaná kombinovaná terapie s léky z různých skupin.

Pro léčbu dyslipidemie se pacientům doporučuje omezit živočišné tuky ve stravě - vepřové, jehněčí, vedlejší produkty, tukový krém, smetana a tvaroh, snížit spotřebu másla a zároveň jíst více čerstvé zeleniny, neslazeného ovoce, včetně otrub, ryb a rostlinného oleje ve stravě.

Aby se zabránilo progresi diabetu a vaskulárních lézí, je nutné tyto indikátory udržovat (v mmol / l): lipoproteiny s nízkou hustotou nižší než 2,6; vysoká - více než 1,1; triglyceridy - méně než 1,7.

Pokud dieta nedosáhla těchto ukazatelů, pak jsou předepsány také statinové léky: Zokor, Crestor, Liprimar.

Současná onemocnění u diabetu 2. typu

Následky diabetu

Na úpravu spojů naši čtenáři úspěšně používají DiabeNot. Vzhledem k popularitě tohoto nástroje jsme se rozhodli nabídnout vám vaši pozornost.
Více zde...

Diabetes je považován za jednu z nejnebezpečnějších nemocí při pohledu z hlediska komplikací. Základem diabetu jsou metabolické poruchy, které jsou chronické. I při neustálé kontrole nemoci nevyhnutelně existují negativní důsledky diabetu, které ovlivňují kvalitu života pacienta.

 • Následky diabetu
 • Akutní účinky
 • Pozdní následky
 • Chronické účinky
 • Následky diabetu u mužů
 • Důsledky diabetu u žen
 • Diabetes v těhotenství: důsledky pro dítě
 • Možné komplikace
 • Diabetes a alkohol: důsledky
 • Alkohol u cukrovky 1. typu
 • Alkohol u diabetu 2. typu
 • Mrtvice při diabetu a jeho následky
 • Závěr

Nemoc se přizpůsobuje životnímu stylu, omezuje schopnost pracovat, ovlivňuje psychický stav, ovlivňuje sexuální sféru a zvyšuje riziko souvisejících patologií. Komplikace s diabetem spadají do tří hlavních kategorií:

Následky diabetu

Někteří pacienti hovoří o pozitivních změnách ve svém životě po diagnóze. Někteří z nich revidovali své životní hodnoty, stávají se odpovědnějšími a pozornější ke svým blízkým. Všechny přímé účinky metabolických poruch jsou však negativní.

Akutní účinky

Tento typ komplikací diabetu je pro diabetiky nejnebezpečnější. Takové důsledky se v člověku vyvíjejí v krátkém období, někdy i za pár dní nebo hodin. Taková podmínka vyžaduje mimořádnou pomoc odborníků a v její nepřítomnosti může vše skončit smrtí.

Zvýrazněte nejběžnější akutní komplikace diabetu:

 • ketoacidóza. To znamená, že se v těle začínají hromadit ketony - jedná se o nebezpečné látky, které jsou produkty metabolismu lipidů. Tento stav se vyskytuje u diabetes mellitus prvního typu. Klinickými projevy ketoacidózy jsou ztráta vědomí a abnormality ve funkci vnitřních orgánů;
 • hypoglykémie. S diabetem jakéhokoliv typu může dojít k prudkému poklesu hladin glukózy v krvi. Pacient má následující příznaky: křeče, hyperhidróza, nedostatek reakce žáků na světlo. Tato podmínka ohrožuje rozvoj hypoglykemické pomoci;
 • hyperosmolární kóma. V důsledku dlouhodobé dehydratace dochází k prudkému skoku sodíku a glukózy. Pacienti se obávají o neuhasitelnou žízeň a časté močení. U diabetu 2. typu a nejčastěji u starších osob vzniká stav.
 • laktididotická kóma. Akumulace kyseliny mléčné se projevuje ve formě těchto příznaků: zákal vědomí, hypotenze, respirační selhání, nedostatek močení. Obvykle se vyskytuje u lidí nad padesát let.

Pozdní následky

Takové komplikace se vyvíjejí po dlouhou dobu. Jejich nebezpečí není spojeno s akutními projevy, ale s postupným zhoršováním stavu pacienta. Jejich zrada je vysvětlena skutečností, že ani kompetentní zacházení ne vždy zaručuje ochranu proti tomuto typu následků.

Zvažte řadu onemocnění souvisejících s pozdními komplikacemi:

 • retinopatie. Patologický proces ovlivňuje sítnici. Objevují se nové cévy, opuch a aneurysma. To ohrožuje rozvoj krvácení v fundu a další odchlípení sítnice. Onemocnění se vyskytuje u diabetu 2. typu. Pokud onemocnění trvá déle než dvacet let, pravděpodobnost retinopatie je stoprocentní;
 • šedý zákal. Objektiv bobtná a absorbuje vlhkost. Narušení mikrocirkulace ohrožuje zákal objektivu. Onemocnění postihuje obě oči;
 • angiopatie. Nejčastěji dochází během roku. Základem patologického procesu je porušení permeability krevních cév, v důsledku čehož se stává křehkou. U pacientů s touto komplikací se zvyšuje pravděpodobnost trombózy a aterosklerotických změn;
 • encefalopatie. Poškození mozku se projevuje ve formě silných bolestí hlavy a snížené ostrosti zraku;
 • polyneuropatie. Pacient ztrácí bolest a citlivost na teplotu. To vše začíná necitlivostí a pocitem pálení v náručí a nohou. Snížení citlivosti v budoucnosti ohrožuje výskyt zranění;
 • diabetická noha. Na nohou jsou vytvořené vředy a hnisavé abscesy. Pacienti by měli pečlivě sledovat hygienu nohou a pečlivě odkazovat na výběr obuvi. Ponožky by měly být vybrány bez gumiček.

Chronické účinky

Bez ohledu na to, jak těžce se člověk pokouší, deset až patnáct let diabetu se vyskytují abnormality ve fungování vnitřních orgánů a objevují se chronická onemocnění. Ve skutečnosti nemoc ničí tělo a mění složení krve. Zvažte řadu chronických komplikací diabetu:

 • cévního systému. Stěny krevních cév se stávají méně propustnými pro živiny a jejich lumen se snižuje. V důsledku toho jsou tkáně těla nedostatek živin a kyslíku. To hrozí, že způsobí infarkty a mrtvice;
 • ledviny. Funkční aktivita ledvin se snižuje až do vývoje renálního selhání;
 • kůže Vývoj trofických vředů se stává příčinou infekce;
 • nervového systému. Pacienti si neustále stěžují na neustálou slabost končetin.

Následky diabetu u mužů

Komplikace diabetu ovlivňují urogenitální sféru a to je způsobeno poškozením krevních cév a nervových zakončení. Velmi často se u diabetiků vyvíjejí infekční procesy v močovém traktu a inkontinence moči.

Zvažte problémy sexuální povahy, které se mohou vyskytnout u mužů:

 • erektilní dysfunkce. To zahrnuje neschopnost dosáhnout nebo udržet erekci;
 • retrográdní ejakulace. Základem tohoto patologického procesu je vstup spermií do dutiny močového měchýře;
 • snížené libido;
 • neplodnosti

Nemoc může být důvodem takových omezení:

 • nesoucí zbraň;
 • řízení veřejné dopravy;
 • práce ve vysokých nadmořských výškách;
 • velká atletická zátěž;
 • činnost v extrémních nebo nebezpečných podmínkách.

Po diagnóze může být muž šokován. Ve většině případů procházejí standardními fázemi psychologické adaptace:

 • popření. Všechno to začíná tím, že člověk nevěří, že se mu taková věc může stát;
 • hněv a zášť. Takové negativní pocity vznikají po pochybnostech o přesnosti diagnózy;
 • pokusy o řešení. Člověk vyjednává sám se sebou, věří v jakékoli ujištění o uzdravení;
 • depresivní stavy. Ve skutečnosti se jedná o normální stav v reakci na události. Projevuje se ve formě lability nálady, apatie, deprese, odloučení;
 • vnímání reality.

Muži pociťují úzkost, poruchy spánku. Odpovědný přístup k tomu, co se děje, vám umožňuje vyhnout se vzniku závažných psychických poruch.

Důsledky diabetu u žen

Komplikace diabetu jsou spojeny s určitými omezeními, a to:

 • pracovní omezení. Patologie sama o sobě není příčinou invalidity, ale když se objeví důsledky, může být pacientovi přiřazena skupina. Obvykle se to týká osob, které prošly amputací nebo ztratily zrak. V labilním průběhu diabetu má člověk stálá rizika hypoglykemického stavu. Co to může znamenat v praxi? Člověk může kdykoliv ztratit vědomí nebo se chovat nedostatečně. Proto diabetikům není dovoleno zabírat místa vojenského personálu, řidičů autobusů, policistů atd.;
 • omezení fyzické aktivity. Ve fázi dekompenzace bude fyzické cvičení dělat více škody než užitku. Potápění, parašutismus, horolezectví - to vše se diabetici budou muset vzdát.

Ženy si často stěžují na takové komplikace diabetu:

 • otok. Opuch může být jak lokální, tak systémový. Někdy to může být asymetrické;
 • nestabilita krevního tlaku. U diabetické nefropatie je přítomna arteriální hypertenze, zatímco angiopatie dolních končetin může způsobit hypotenzi;
 • bolest v nohou. Obvykle se při cvičení vyskytují nepohodlí.

Diabetes v těhotenství: důsledky pro dítě

Diabetes během těhotenství nepříznivě ovlivňuje vývoj plodu. Výskyt onemocnění v raném stádiu ohrožuje potraty a vývoj vrozených anomálií vývoje. Takové životně důležité orgány jako srdce a mozek mají ránu. To je vysvětleno skutečností, že dítě je krmeno od matky ve formě glukózy, ale inzulín není, přestože nemá pankreat.

Pokud se nemoc objevila ve druhém nebo třetím trimestru, pak se stává příčinou krmení a nadměrným růstem plodu. To znamená, že po narození, kdy dítě nedostane stejné množství glukózy od matky jako dříve, hladina cukru dosáhne kriticky nízkých hladin.

Ve druhém trimestru má plod své slinivky břišní, ale musí pracovat v rozšířeném režimu. Tělo nejen využívá glukózy v těle, ale také přispívá k normalizaci cukru v těle matky.

To vede k nadměrné tvorbě inzulínu a ohrožuje hypoglykemické stavy, respirační poruchy a asfyxii. Nízké hladiny glukózy nepříznivě ovlivňují výživu mozku, což může nakonec vést k mentální retardaci.

Pokud nebudete věnovat pozornost tomuto stavu, může se nakonec vyvinout diabetická fetopatie. Zvažte hlavní rysy této patologie:

 • nadváha;
 • nepřiměřená tělesná hmotnost, při které je velké břicho a tenčí nohy;
 • otok tkáně;
 • žloutnutí;
 • respirační selhání;
 • snížené hladiny draslíku a hořčíku;
 • zvýšená viskozita krve;
 • vysoké riziko trombózy.

Pro gestační diabetes charakterizovaný postupným průběhem bez výrazných symptomů. Žena může pociťovat únavu, apatii, polydyspepsii, zvýšenou chuť k jídlu, ztrátu hmotnosti a časté močení. Ve většině případů ženy tomuto stavu nepřikládají důležitost, ale odepíší vše o samotném těhotenství.

Možné komplikace

Zvýrazněte komplikace diabetu pro tělo těhotné ženy:

 • vysoké riziko preeklampsie je stav, ve kterém jsou funkce životně důležitých orgánů a systémů, zejména vaskulární;
 • vysoký průtok vody;
 • pravděpodobnost zmeškaného potratu;
 • infekce močových cest až po infekci plodu;
 • ketoacidóza. Produkty rozkladu způsobují otravu těla;
 • porušení ledvin a zrakových orgánů;
 • potřebu císařského řezu.

Ve většině případů, gestační diabetes po porodu prochází. Ale narození samo o sobě může být komplikované velkou velikostí plodu. Často se děti narodí s nízkou hladinou cukru, ale situace se při kojení stabilizuje.

Pokud ještě není mléko, pak normalizujte hladinu glukózy dítěte, krmte je speciálními směsmi. Současně je prováděna screeningová kontrola glukózy před krmením a o dvě hodiny později.

Chcete-li se vyrovnat s gestačním diabetem, pomůže následující tipy:

 • kontrola krevní glukózy;
 • rozbor moči, jakož i moč pro aceton;
 • dodržování diety předepsané lékařem;
 • kontrola hmotnosti a krevního tlaku;
 • na doporučení lékaře, zavedení přiměřeného cvičení.

Diabetes a alkohol: důsledky

Alkoholické nápoje a diabetes jsou neslučitelné koncepty. To je vysvětleno tím, že alkohol může vést k pádu i prudkému skoku v hladinách glukózy. Neexistuje však jednoznačná odpověď na otázku, zda diabetici mohou pít alkohol. Žádný z odborníků nebude schopen předpovědět, jak bude lidské tělo reagovat na tento alkoholický nápoj.

Dopad alkoholu závisí v mnoha ohledech na množství konzumovaného alkoholu a na řadě faktorů:

 • nízká spotřeba hroznových nápojů může způsobit zvýšení hladiny cukru, zatímco velké dávky mohou způsobit hypertenzi, stejně jako hypoglykémii, dokonce i kómu;
 • alkohol zvyšuje chuť k jídlu, což vede k tomu, že člověk snadno přenáší a rozbíjí stravu;
 • alkohol mění účinek drog. Zároveň je zakázáno užívat léky a léky. To platí zejména pro hypoglykemické léky;
 • pití vína může nejprve vyvolat pokles cukru, a pak skok. Klinicky se to projevuje následovně: závratě, zhoršená koordinace, zhoršené dýchání.

Při výrobě alkoholických nápojů existuje určitá kultura. Pokud člověk zná opatření, může se vyhnout škodlivým následkům pro své zdraví.

Při pití alkoholu by diabetici měli zvážit řadu pravidel:

 • tinktury, likéry, šampaňské, dezertní vína, likéry - to vše by mělo být opuštěno. Alternativou může být suché víno, vodka nebo brandy;
 • pokud jde o silné nápoje, maximální dávka je 50 gramů, pokud jde o vína, pak je povoleno až dvě stě gramů;
 • alkohol by neměl být podáván na lačný žaludek;
 • během recepce alkoholu udržujte kontrolu nad množstvím a kvalitou konzumovaných potravin. Nepřehánějte se a neporušujte dietu;
 • užívat alkohol ve své čisté formě, nemíchejte s nápoji sycenými oxidem uhličitým.

Alkohol u cukrovky 1. typu

V tomto případě se alkohol nedoporučuje používat kvůli neustálé potřebě inzulínových injekcí. Alkohol a inzulín se špatně ovlivňují. Pokud se však rozhodnete pít, mělo by být provedeno maximálně jednou týdně. Může to být suché víno nebo světlé pivo.

Alkohol u diabetu 2. typu

Diabetici v této situaci nejsou tak kategorické zákazy, a to kvůli nedostatku stálého podávání inzulínu. Pacienti mohou občas dovolit sklenku vodky nebo sklenku brandy.

Pokud hovoříme o důsledcích, největší nebezpečí spojené s vlivem alkoholu na hladiny glukózy. Následující příznaky mohou znamenat hypoglykémii:

 • hyperhidróza;
 • hyperémie;
 • třes;
 • beznádejná panika a úzkost;
 • tachykardie;
 • silný pocit hladu;
 • apatie, únava;
 • rozmazané vidění;
 • nevolnost;
 • fotofobie

Při dlouhodobém a systematickém užívání alkoholu vznikají z nervového systému nevratné procesy. To může vést k těmto komplikacím:

 • křeče;
 • třes rukou a nohou;
 • halucinace;
 • diskrepanci nevratné povahy;
 • záchvaty paniky.

I stav mírné intoxikace může vést k těmto změnám v těle:

 • játra pracují pro zpracování a odstranění alkoholu, takže dochází k selhání ve výrobě glukózy;
 • tvrdé pití může vést ke skutečnosti, že hladina cukru po několik dní bude snížena, poté dojde k kómě;
 • diabetici často vyvíjejí kardiovaskulární poruchy, které, zejména na pozadí nestability cukru, jsou jednoduše nekompatibilní.

Existuje mnoho asociovaných onemocnění u diabetu, při kterých je používání alkoholu přísně zakázáno:

 • chronická pankreatitida;
 • chronická hepatitida;
 • cirhóza jater;
 • dna;
 • diabetická nefropatie spojená s renálním selháním;
 • tendence k hypoglykemickému stavu.

Mrtvice při diabetu a jeho následky

U diabetiků se významně zvyšuje riziko cévní mozkové příhody. Práce mozku je narušena vzhledem k tomu, že krev do určité oblasti neproudí. Katalyzátorem může být zablokování krevních cév nebo jejich poškození. Akutní nedostatek kyslíku během několika minut vede k buněčné smrti.

Experti identifikují dva typy akutních poruch mozkové cirkulace:

 • hemoragické mrtvice, při které dochází k prasknutí tepny;
 • ischemická cévní mozková příhoda, založená na blokádě tepny.

Hlavním predisponujícím faktorem pro vznik mrtvice u diabetu je arteriální hypertenze. Zvýšená hladina „škodlivého“ cholesterolu je navíc běžnou příčinou onemocnění.

Diabetici jsou mnohem těžší trpět mrtvicí. To je spojováno s aterosklerotic změnami v cévách, kvůli kterému velký počet tepen není schopný pohybovat kyslíkem. Prognóza mrtvice u diabetiků je velmi zklamáním.

Pokud se u Vás objeví následující příznaky, informujte o nich svého lékaře:

 • slabost a necitlivost paží a nohou;
 • necitlivost nebo ochrnutí jedné poloviny obličeje;
 • obtížnost mluvení a myšlení;
 • nepřiměřené bolesti hlavy;
 • rozmazané vidění;
 • porušení funkce polykání;
 • závratě;
 • narušení koordinace, rovnováhy, až krátkodobé ztráty vědomí.

V prvních několika hodinách po detekci mrtvice se aplikuje tPA. Droga působí na samotnou příčinu patologického procesu - krevní sraženina, která ucpala tepnu. Nástroj obnovuje průtok krve do oblastí mozku. Kromě toho se plaky chirurgicky odstraní z vnitřního povrchu karotidy.

Diabetici by měli přijmout opatření k prevenci mrtvice. K tomu byste měli dodržovat dietu, udržovat si správný životní styl a užívat léky předepsané lékařem.

Na úpravu spojů naši čtenáři úspěšně používají DiabeNot. Vzhledem k popularitě tohoto nástroje jsme se rozhodli nabídnout vám vaši pozornost.
Více zde...

Závěr

Ano, život diabetiků říct pravdu není cukr, a to je doslovný i obrazný. Nemoc může a měla by být kontrolována podle lékařských doporučení. Některým komplikacím diabetu se lze vyhnout dodržováním diety, dobrého životního stylu a léků. Existují však některé komplikace, které jsou mimo naši kontrolu.

Diabetes je v podstatě devastující onemocnění, které vede k chronickým procesům vnitřních orgánů. Ale ne všechno je tak špatné, mnoho pacientů s diabetem vede plný a šťastný život.

K tomuto účelu byste měli zodpovědně zacházet se svým zdravím, pamatovat si řadu omezení a především přemýšlet o tom, jak toto rozhodnutí ovlivní váš stav. Pamatujte si, že dnes je úsilí, zítra je výsledek!

Je povoleno hladovění pro diabetiky

Po seznámení se s lékařským půstem se mnozí začínají zajímat, zda je možné hladovět s diabetem 2. typu. Zjistit odpověď na tuto otázku, jeden může narazit na různé názory. Někteří říkají, že omezení jsou zakázána. Jiní naopak trvají na jejich nutnosti.

Je možné snížit příjem potravy

U diabetu typu 2 se jedná o onemocnění, při kterém se snižuje citlivost tkání inzulínu. Endokrinologové doporučují, aby pacienti v počáteční fázi onemocnění dodržovali speciální dietu a cvičení. Korekce životního stylu udržuje nemoc pod kontrolou po mnoho let.

Při absenci komplikací se diabetici mohou pokusit o léčbu hladovění. Ale lékaři to dělají pouze v počátečních stadiích nemoci. Pokud diabetes způsobil narušení normálního fungování těla, pak byste neměli hladovět.

V době příjmu potravy v těle začíná produkovat inzulín. Při pravidelném stravování je tento proces stabilní. Ale v případě odmítnutí jídla musí tělo hledat rezervy, díky kterým je možné zaplnit nedostatek energie, který se objevil. Současně se z jater uvolňuje glykogen a tuková tkáň se začíná rozkládat.

V procesu hladovění mohou být sníženy symptomy diabetu. Ale měli byste pít hodně tekutin. Voda vám umožní odstranit toxiny z těla, toxiny. Současně je metabolismus normalizován a hmotnost začíná klesat.

Ale můžete odmítnout jíst jen ty lidi, kteří mají diagnózu diabetu 2. typu. Při diabetu závislém na inzulínu je přísný zákaz nalačno.

Výběr metody

Někteří říkají, že nemůžete zažívat hlad v diabetu. Řada odborníků si to ale myslí jinak. Je pravda, že rozhodnutí vzdát se jídla na jeden den problém nevyřeší. Ani 72 hodinová hladovka nedává požadovaný efekt. Proto lékaři doporučují vydržet středně a dlouhodobé typy půstu.

Rozhodnout se pokusit se zbavit diabetu tímto způsobem, musíte se poradit s endokrinologem. Měl by pacienta vyšetřit a určit, zda může tento způsob léčby použít. První půst se doporučuje pro diabetiky pod dohledem endokrinologů a odborníků na výživu v nemocnici. Lékaři vybírají nejvhodnější systém čištění v závislosti na stavu pacienta.

V případě středně dlouhého půstu byste měli jíst nejméně 10 dní. Dlouhé hladovění trvá od 21 dnů, některé praxe 1,5 - 2 měsíce odmítnutí jíst.

Organizace procesu

Okamžitě nemůžete hladovět. Pro tělo to bude příliš mnoho stresu. Mělo by kompetentně jít do půstu. Za tímto účelem, 5 dnů před startem, je nutné zcela se vzdát přijímání potravy pro zvířata. Je důležité provést následující:

 • jíst zeleninové jídlo, ochucené olivovým olejem;
 • mechanicky očistí tělo klystýrem;
 • konzumovat značné množství vody (až 3 litry denně);
 • postupně postupovat k čištění těla.

Půst a diabetes typu 2 jsou kompatibilní, pokud dodržujete pravidla. Po dokončení přípravné fáze byste měli postupovat přímo k čištění. Během hlavy by mělo být zcela opuštěno používání potravin. Můžete pít jen vodu. Fyzická aktivita by měla být minimalizována.

Je důležité dostat se z procesu půstu. K tomu potřebujete:

 • začít jíst frakční porce, zeleninová šťáva zředěná vodou je nejlepší pro první dávku;
 • odstranění soli ze stravy;
 • povoleno jíst zeleninové jídlo;
 • potraviny s vysokým obsahem bílkovin by neměly být konzumovány;
 • objemy porcí se postupně zvyšují.

Trvání procesu vykládání se musí rovnat délce procesu čištění. Je třeba mít na paměti, že čím méně jídla bude, tím méně bude inzulín uvolňován do krve.

Diabetická výkonnost a zpětná vazba

Většina diabetiků se doporučuje, aby poprvé strávili 10 dní půstu. Umožňuje:

 • snížit zatížení jater;
 • stimulovat proces metabolismu;
 • zlepšit fungování slinivky břišní.

Takové střednědobé půst může zlepšit práci orgánů. Postup onemocnění se zastaví. Navíc pacienti po hladovění snášejí snášenlivost hypoglykémie. Pravděpodobnost vzniku komplikací, která má za následek prudký pokles koncentrace glukózy, je minimalizována.

Recenze diabetiků o terapeutickém půstu potvrzují, že odmítnutí jíst vám umožní zapomenout na nemoc. Některé praxe střídají suché a mokré dny hladu. V suchém by mělo být opuštěno nejen jídlo, ale také voda.

Mnozí argumentují, že za 10 dní můžete dosáhnout určitých výsledků. Aby je však zajistila, bude třeba delší dobu opakovat hladovku.

Související procesy

S úplným odmítnutím jíst osobu je pod silným stresem, protože jídlo přestane proudit. V tomto případě je tělo nuceno vyhledávat rezervy. Glykogen se začíná odstraňovat z jater. Ale jeho zásoby na dlouho nestačí.

Při hladovění u diabetiků začíná hypoglykemická krize. Koncentrace cukru klesá na minimum. Proto je nutné být pod dohledem lékařů. V moči a krevních ketolátek se objeví ve velkém množství. Tkaniny používají tyto látky k dodávání energie látce. Ale se zvýšenou koncentrací krve začíná ketoacidóza. Tímto procesem se tělo zbavuje nadbytečného tuku a přechází na jinou úroveň metabolismu.

Pokud nejsou živiny přijaty, pak 5. - 6. den začíná klesat koncentrace ketonových těl. Pacientův stav se zlepší, zmizí charakteristický zápach z úst, který se objevuje se zvýšeným acetonem.

Názory "proti"

Než se rozhodnete pro takový radikální krok, měli byste poslouchat odpůrce hladovění. Mohou vysvětlit, proč diabetici nemohou hladovět. Mnozí endokrinologové nedoporučují riskovat zdraví, protože není možné přesně předpovědět, jak bude tělo reagovat na takový stres.

V případě problémů s cévami, játry nebo jinými poruchami vnitřních orgánů by měla být přerušena hladovka.

Odpůrci hladovek říkají, že není známo, jak bude tělo reagovat se zhoršeným metabolismem na odmítnutí potravy. Tvrdí, že by měl být kladen důraz na vyvážení výživy a počítání jednotek chleba vstupujících do těla.

Diabetes mellitus je jedna z těch nemocí, která nutí člověka, aby podstoupil pravidelné prohlídky u zubaře. Pokud jste dostali podobnou diagnózu, nebuďte líní, udělejte si čas a možnost navštívit kompetentního specialisty, abyste zkontrolovali stav zubů a dásní.

Proč je to tak důležité? Je to jednoduché. Systémové narušení endokrinního systému nevyhnutelně vede k postupnému ničení tvrdé tkáně. Ovlivňuje příliš aktivní průtok krve, příznivé podmínky pro rozvoj infekcí a nedostatek vitamínů, které bohužel téměř vždy doprovázejí zákeřnou nemoc.

Zajímavé je, že i samotná diagnóza „diabetes mellitus 2. typu“ je často první, kterou zubní lékař předpokládá, a nasměruje pacienta, aby daroval krev pro cukr. Zpravidla nejsou lidé léčeni ani akutními bolestmi zubů, ale chronickou gingivitidou, zubním kazem bez zjevného důvodu, periodontálním onemocněním atd. V tomto případě je včasné zahájení léčby a normalizace hladin glukózy nejlepší zárukou zachování zdraví úst.

Hlavní problémy ústní dutiny při diabetu

Úplně první stížnost je houbový zánět. Postupné porušování minerálního metabolismu vede k řídnutí zubní skloviny, ztrátě pevnosti. Tyto okolnosti vedou k prudkému poklesu ochranných funkcí a oslabují místní imunitu. Zvláště aktivně se používají houby rodu Candida.

Četné léze vedou k chronickému zánětu (zánět dásní), což je zjevný drozd celé dutiny ústní. Plaketa je tvořena i v jazyce. Vzhledem k pravidelnému zvyšování hladiny cukru v krvi je velmi obtížné tyto infekce léčit.

Druhým častým problémem u zkušených diabetiků je periodontální onemocnění nebo periodontitida. Hlavním důvodem je zvýšené zatížení cév, plus sladké prostředí, ideální pro rozvoj bakterií. Snížená cirkulace krve tak rychle vede k atrofii sliznic, samotných dásní, zadržujících svalů. Proto je krk zubů vystaven. Za prvé, zdravé zuby prudce reagují na studené horké (zvýšená citlivost). Později se aktivně vyvíjejí infekční procesy. Pak se objeví otok, zarudnutí, krvácení dásní. Při absenci adekvátní terapie je onemocnění extrémně nebezpečné a může vést ke kompletní ztrátě zubů.