Image

Cholesterol v tabulce kompletní potraviny

Cholesterol je organická sloučenina, jejíž část se nachází v buněčných membránách a část přichází do potravin.

Podílí se na fungování těla. Rozpustný v tucích a naopak nerozpustný ve vodě.

V přípustných hodnotách vykonává cholesterol řadu funkcí: podílí se na tvorbě hormonů, podporuje produkci vitamínu D a syntézu žluči.

Zvýšený cholesterol se snižuje pomocí léků a cholesterolové stravy. To je druhá technika, která hraje důležitou roli v udržování zdraví kardiovaskulárního systému.

Špatný a dobrý cholesterol

Tělo produkuje až 80% látky, zbývajících 20% je přijímáno s jídlem. Je to tento podíl, který může být snížen krmením za zvýšené sazby.

Cholesterol lze rozdělit na "škodlivé" a "užitečné".

Každá z nich plní své funkce:

 1. LDL (škodlivý) nese potřebné látky s průtokem krve, dodává cévám pružnost. Je špatně rozpustný, s rostoucí koncentrací v krvi je uložen na stěnách ve formě plaků. Pravidelně zvýšená hladina LDL způsobuje onemocnění koronárních tepen, hypertenze, mrtvice, infarkty, zvyšuje riziko rakoviny.
 2. HDL (užitečný) je dobře rozpustný, s rostoucí koncentrací není uložen na stěnách. Dobré lipoproteiny jsou produkovány tělem a nedoplňují jejich množství v důsledku potravy. Hrají užitečnou roli ve fungování těla: snižují škodlivý cholesterol, zabraňují hromadění usazenin na stěnách a přenášejí je z orgánů sloučeniny, aby se z nich staly cenné látky.

Příčiny poruchy koncentrace a poměru LDL / HDL jsou:

 • nezdravá strava;
 • diabetes;
 • užívání některých léků;
 • nadměrná tělesná hmotnost;
 • genetická predispozice;
 • hormonální změny;
 • pokročilý věk;
 • porušení metabolických procesů.

To hraje roli nejen normy LDL a HDL, ale také jejich rovnováhy mezi sebou. Důležitým bodem při kontrole hladiny cholesterolu je správná výživa.

Změna v dietě je aplikována v první fázi korekce zvýšených dávek. Je to dietní terapie, která je považována za hlavní páku vlivu na zvýšený cholesterol. Díky ní se jí podařilo snížit na 15%. Cholesterol dieta je předepsána v nepřítomnosti rizika kardiovaskulárních onemocnění.

Obsah v různých produktech

Denní lidská potřeba cholesterolu je asi 3 g. Tělo samo o sobě je schopno nezávisle produkovat asi 2 g. Aby bylo možné správně naplánovat Vaši stravu, musíte spočítat přípustné množství cholesterolu.

Data jsou uvedena v tabulce níže.

V rostlinných potravinách není přítomen cholesterol. Ale použití některých smažených potravin stimuluje tělo k nadprodukci látky. Stojí za to věnovat pozornost nejen cholesterolu, ale také obsahu nasycených tuků v potravinách. Rovněž se bere v úvahu způsob vaření. Správné tepelné zpracování snižuje škodlivost nádobí.

Jaké jsou trans tuky?

Trans tuk (TJ) - jeden z typů tuků, modifikovaná látka vznikající při zpracování. Pod vlivem teploty se mění molekula tuku a objevuje se v ní transisomer, jinak nazývaný trans-tuk.

Existují dva typy TJ: přírodní a uměle získaný (hydrogenace nenasycených tuků). První ve velmi malých množstvích jsou v mléčných výrobcích, masu. Po hydrolýze se jejich obsah může zvýšit na 50%.

Po četných studiích bylo zjištěno, že negativní vliv na zdraví této látky má:

 • snížit hladinu dobrého cholesterolu;
 • schopny vyvolat obezitu;
 • přerušit metabolismus;
 • zvýšit hladinu špatného cholesterolu;
 • schopnost zvyšovat rizika kardiovaskulárních patologií;
 • ovlivňují rozvoj diabetu a onemocnění jater.

Dnes téměř všechny průmyslové pečivo obsahuje margarín. Trans mastné potraviny jsou rychlé občerstvení a potravin. Vše, co má ve svém složení margarín obsahuje trans tuky.

Denní dávka je asi 3 g. V každém produktu by obsah neměl překročit 2% celkového množství tuku. Chcete-li naplánovat svou dietu, doporučujeme použít stůl. Označuje obsah trans-tuků v potravinách.

Jaké potraviny obsahují trans tuky nejvíce? Tento seznam obsahuje:

 • bramborové lupínky - obsahuje v jednom balení denní dávku TJ - cca 3 g;
 • margarín - obsahuje velké množství škodlivých látek;
 • Hranolky - obsahují TJ 3 krát denně - 9 g;
 • cukrářský výrobek obsahuje 1,5 g látky.

Při vysokém riziku kardiovaskulárních onemocnění je nutné snížit spotřebu potravin s vysokým obsahem trans-tuků na minimum.

K tomu potřebujete:

 • nahradit způsob tepelného ošetření - namísto smažení, použití v páře nebo pečení v troubě;
 • vyloučit použití pomazánek a margarínu;
 • odstranit ze stravy rychlé občerstvení;
 • Při nákupu cukrovinek dávejte pozor na obal - je vyznačeno číslo TJ.

Video z Dr. Malysheva:

Potraviny snižující hladinu cholesterolu

Pokud je v závislosti na příčině zjištěn vysoký cholesterol, je léčba předepsána. V první fázi obvykle jeho korekce znamená změnu ve výživě. To zajišťuje odstranění přebytečného LDL a zabraňuje jeho akumulaci. V procesu výzkumu bylo zjištěno, že řada produktů s velkým množstvím přírodních statinů snižuje cholesterol. Normalizace ukazatelů trvá 2-3 měsíce.

Potraviny, které snižují hladinu cholesterolu:

 1. Lněná semena jsou účinnou složkou, která snižuje LDL. Při použití do 40 g denně se pozoruje pokles o 8%.
 2. Bran - díky vysokému obsahu vlákniny snižuje vstřebatelnost LDL ve střevě, dochází k rychlému odstranění látek z těla.
 3. Česnek - stroužek česneku je schopný snížit LDL o 10%, a je také schopen ředit krev.
 4. Mandle a jiné ořechy mají pozitivní vliv na celkový profil lipidů.
 5. Obiloviny - potraviny, které by měly být zahrnuty do stravy za zvýšených sazeb. Schopen snížit LDL až o 10%.
 6. Zelený čaj s citronem - odstraňuje strusky, normalizuje metabolismus lipidů.
 7. Červené ovoce / zelenina - snižují hladinu cholesterolu v krvi na 17%.
 8. Kurkuma je přírodní koření, které má příznivý vliv na krevní obraz, snižuje zánět a normalizuje trávení.

Vitamíny a doplňky ke zlepšení výkonu

Pro větší efekt cholesterolové stravy v kombinaci s vitamínovými komplexy, doplňky stravy, bylinami:

 1. Niacin je důležitý vitamin, který se podílí na fungování organismu. Má příznivý vliv na stav cév, snižuje lipidový profil, zabraňuje rozvoji onemocnění kardiovaskulárního systému. Kromě toho má příznivý vliv na nervový systém.
 2. Omega-3 - přispívá k normalizaci všech složek lipidového profilu. Kurz užívající doplňky snižuje riziko STS onemocnění, ředí krev, zabraňuje tvorbě plaků a krevních sraženin.
 3. Kořen lékořice je léčivá rostlina, která má rozsáhlý účinek. Zahrnuje také snížení cholesterolu. Vařený vývar pomáhá odstranit přebytečný cholesterol z těla.
 4. Propolis tinktura je přírodní lék, který pomůže vyčistit cévy škodlivého cholesterolu.
 5. Kyselina listová - je považována za pomocný vitamin pro snížení výkonu. S jeho zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění.
 6. Tokoferol je vitamin rozpustný v tucích s antioxidačními vlastnostmi. Pomáhá snižovat hladinu LDL, zabraňuje tvorbě cholesterolových plaků.
 7. Linden květenství v lidovém lékařství se používají k odstranění toxinů z těla. Sbírka má účinek snižující cholesterol, podporuje hubnutí.

Cholesterol diety není jen o snížení spotřeby některých potravin. Toto omezení v potravinách, nasycení diety s rozmanitostí a dodržování nezbytné fyzické aktivity. V mnoha případech dává dieta určitý úspěch. Někteří pacienti však potřebují léky.

Snížení cholesterolu s jídlem je prvním krokem v boji proti hypercholesterolemii. Podobná technika v kombinaci s fyzickou aktivitou snižuje výkon na 15%.

Cholesterol v potravinách [tabulka + infografika]

Zdravotní stav závisí na povaze výživy. Charakteristiky stravování, nerovnováhy a neefektivnosti potravin mohou být určujícím rizikovým faktorem pro celou skupinu onemocnění srdce a cév. Jedním z nejpozoruhodnějších z nich je ateroskleróza. Rozvíjí se v důsledku zvýšeného příjmu cholesterolu v těle a jeho ukládání v endotelu. Chcete-li se chránit před touto nemocí, musíte vědět, jaké potraviny obsahují cholesterol a kolik z toho.

Díky mnohaletému výzkumu můžete vytvořit seznam potravin se špatnými a dobrými lipidy. Bez cholesterolu není možné žít - je to příliš důležitá biologická sloučenina, která vykonává mnoho životně důležitých funkcí. Zvažte jeho specifické množství v hlavních produktech pro denní použití.

Příjem cholesterolu v těle s jídlem

Proč potraviny s vysokým obsahem cholesterolu mohou být pro tělo nebezpečné? Aby bylo možné odpovědět na tuto otázku, musíte se podívat na vlastnosti metabolismu cholesterolu a jeho biosyntézy. Cholesterol je svým chemickým charakterem vícemocný alkohol podobný tuku. Existuje cholesterol endogenního a exogenního původu. Endogenní je produkován v těle a exogenní dostáváme s produkty obsahujícími cholesterol.

Za normálních okolností činí podíl příjmu potravy pouze 20% z celkového počtu. Zbývajících 80% je produkováno a umístěno v buňkách jater a střev.

Cholesterol je fixní molekula. Pro transport do všech potřebných míst aplikace v orgánech se váže na nosné proteiny. V závislosti na jejich hustotě jsou tyto komplexy obsahující cholesterol klasifikovány do LDL, VLDL a HDL (nízko, velmi nízká a vysoce hustá lipoproteiny).

Tyto lipidy lze obvykle rozdělit na „špatné“ a „dobré“ frakce cholesterolu. LDL a VLDL jsou škodlivý cholesterol, který destruktivně ovlivňuje cévní endotel a způsobuje aterosklerózu. Se zvýšením jeho hladiny se spustí mechanismy, které zvyšují dobrý cholesterol v krvi - HDL. Tato frakce působí jako antagonista lipidů s nízkou hustotou, čistí krevní cévy z usazenin cholesterolu, zvyšuje pružnost a odolnost cévní stěny.

Cholesterol se v rostlinných produktech nenachází - obiloviny, ovoce, ořechy, zelenina.

Za den se doporučuje užívat až 300 - 400 gramů cholesterolu. Pokud je toto číslo pravidelně překročeno, pak tyto extra molekuly v průběhu času začnou cirkulovat v krvi, což ovlivňuje mikrovaskulaturu a endothelium. Hlavním důvodem je špatná strava s nadměrným množstvím potravin s cholesterolem. Čím více živočišných tuků a cukrů vstupuje do těla, tím silnější je rizikový faktor hypercholesterolémie.

Tabulka cholesterolu v potravinách

Lídrem v obsahu cholesterolu v jeho složení je živočišný tuk. Je součástí tuku, "těžkého" pro střevní motilitu, nádobí.

Zde je tabulka výrobků s údajem o obsahu cholesterolu (třídění v sestupném pořadí podle hladiny cholesterolu). Zkompilovaný z národní potravinové databáze (USDA), vytvořený americkým ministerstvem zemědělství.

Na základě tabulky můžeme konstatovat, že nejvíce cholesterolu ve složení žloutky, zvířecí játra a vedlejší produkty - mozek a ledviny. Pokud jde o masná jídla obecně, jejich zneužívání ve stravě může nejen narušit rovnováhu lipidů v těle, ale také nepříznivě ovlivnit střevní aparát.

Aby se snížilo riziko vzniku hypercholesterolemie, lékaři doporučují nahrazení celé nebo části masové části stravy dietou drůbeží. Preferuje se bílé maso: kuřecí prsa nebo krůtí prsa. Kůže, srdce a játra obsahují nejvíce mastných sloučenin, proto nejsou vhodné pro dietu snižující lipidy.

Dříve se věřilo, že s vysokým obsahem cholesterolu by měla být vejce vyloučena ze stravy, protože v nich je spousta. Nedávné studie však ukázaly, že molekuly lecitinu jsou přítomny ve složení obsahu vajec. Tato látka blokuje vstřebávání exogenních mastných kyselin v žaludku, a proto hladinu cholesterolu, která je také obsažena ve vejci.

Navíc má lecitin imunostimulační a antioxidační účinky. Postupem času může mírně snížit škodlivý cholesterol a vyrovnat rovnováhu mezi LDL a HDL. Týden je dovoleno jíst 1-2 vejce každý druhý den, většinou ráno.

Rybí pokrmy - důležitý prvek zdravé výživy. Cholesterol se také nachází v mořských plodech, ale jeho množství a pravděpodobnost poškození závisí na typu, odrůdě a způsobu vaření ryb. Mořské potraviny jsou nutností mít dietní bod, protože obsahují velké množství prospěšných polynenasycených mastných kyselin - Omega-3 a Omega-6. Jsou to silné přírodní antioxidanty, které se dostávají do krevního oběhu a jsou schopny očistit stěny cévního ložiska od usazenin lipidů.

Výhodnější jsou tučné mořské ryby. Ideální - červené lososové odrůdy. I když mají ve svém složení značné množství cholesterolu, mohou do menu zahrnout - počet jejich užitečných vlastností převažuje nad negativním dopadem. U mušlí, tresky obecné, kranase, štiky, není prakticky žádný cholesterol, takže jsou považovány za nejškodlivější odrůdy ryb. Mastné pokrmy z makrely (zejména uzené) a jesetera hvězdnatého by však měly být zlikvidovány - 100 gramů těchto rybích filetů obsahuje více než 300 mg cholesterolu.

Pokud jde o mléčné výrobky, existuje několik kategorií výrobků. Existují odrůdy, které obsahují velké množství cholesterolu - například tvrdý sýr, čerstvé máslo, zakysanou smetanu a tvaroh, plnotučné mléko. Existuje však seznam produktů, které neobsahují prakticky žádný cholesterol. Mezi ně patří nízkotučný tvaroh, kefír s nejnižším obsahem tuku (1%) a odstředěné mléko. Jsou připraveny pomocí speciální technologie a patří k nejnižším rizikovým skupinám.

Těstoviny, čerstvý bílý chléb a jiné moučné výrobky z kvalitní pšenice by měly být zlikvidovány. Výhodný je celozrnný a žitný chléb, strouhanka.

Většina menu by měla být založena na čerstvém ovoci a zelenině. Tyto produkty obsahují pouze rostlinné tuky, které jsou primárně přeměňovány na HDL a ne na LDL. Kromě toho jsou snáze strávitelné a jejich přebytek mnohem rychleji a volněji vylučovány do žluče a vylučovány z těla.

Téměř každý rostlinný produkt obsahuje biologicky aktivní sloučeniny. V celeru je to ftalidy, v mrkvi je to pektin, v broskvích a slunečnicových olejích je to celá skupina antioxidantů. Ovoce a zelenina tedy nejen stabilizují parametry lipidogramu, působí na všechny vazby patogeneze, ale mají také léčivý účinek na celý makroorganismus.

TOP 10 cholesterolových potravin

Na základě četných studií o množství cholesterolu v každodenních potravinách bylo hodnocení provedeno z top 10 produktů s největším obsahem tuku. Seznam takových přípravků obsahujících cholesterol ve velkém množství je uveden v této tabulce infographic.

Je to důležité! Vzhledem k tomu, že tyto produkty obsahují hodně cholesterolu - nemůžete je zcela opustit. I když máte zvýšenou hladinu cholesterolu - nezapomeňte jíst vejce, játra, ryby (vpravo!), Živočišné tuky (zejména máslo), krevety, chobotnice, maso (vepřové maso je velmi mírné), přírodní sýr (ne sýrový výrobek). Bez těchto produktů se cholesterol nijak zvlášť nesnižuje (o 1-3%), ale celkový zdravotní stav se rozhodně zhoršuje.

Rychlé občerstvení, zpracované maso a sladkosti - je lepší zcela odstranit. Na nich není nic dobrého.

Vliv způsobu přípravy na množství cholesterolu v potravinách

Obsah škodlivého cholesterolu v misce je ovlivněn nejen složením samotné potraviny, ale i způsobem její přípravy.

Doporučuje se vyloučit ze stravy dietu smažené (zejména živočišné tuky), kořeněné, uzené a slané potraviny. Téměř úplně ztrácejí své blahodárné účinky a mohou se stát přispívajícími faktory nejen aterosklerózy, ale i hypertenze, obezity, gastritidy, diabetu, rizika srdečního infarktu.

Vařená, pečená, dušená a grilovaná jídla uchovávají většinu užitečných surovin. Snadněji se stravují a vstřebávají a vyrovnávají rovnováhu tuků, bílkovin a sacharidů. Na rozdíl od smažených potravin, trans tuky nejsou tvořeny ve vařených a pečených potravinách, čímž se snižuje karcinogenita a riziko nádorů.

Dieta je jedním z hlavních léčebných bodů pro stavy s vysokou hladinou cholesterolu v krvi. Základem zdravých potravinářských produktů je nízký obsah živočišných tuků. Potravinářský komplex je velmi individuální, proto je lepší se poradit s odborníkem. Nezapomeňte projít tímto komplexním vyšetřením. Pokud máte normální hladinu cholesterolu, jednoduše použijte výše uvedenou tabulku, abyste se v budoucnu vyhnuli problémům.

Doporučuje se dodržovat předepsanou dietu neustále, protože každý rozpad stravy je plný negativních důsledků a ricochet zvýšení špatného cholesterolu.

Pro plný účinek by dietní terapie měla být doplněna změnou rytmu a životního stylu. Musí být aktivní, s pravidelnou fyzickou aktivitou a minimálním stresem. Nebudeme tedy omezovat tělo jen na dodávku škodlivého cholesterolu, ale také přispět k jeho samoregulaci a uzdravení.