Image

Pankreatitida Polévky

Dodržování přísné stravy je důležitou podmínkou pro diagnostiku onemocnění, jako je pankreatitida. Vzhledem k tomu, že takové onemocnění je spojeno s narušením slinivky břišní, musí být v denním menu přítomny zeleninové polévky. Kromě toho by měla být věnována zvláštní pozornost polévka-pyré a slizové konzistence.

Jaké jsou výhody prvních kurzů

V případě poruchy funkce slinivky břišní se zhoršuje produkce důležitých enzymů, což napomáhá řádnému rozkladu tuků, bílkovin a sacharidů. Při exacerbování nemoci, aby se snížilo zatížení poškozeného orgánu, by měla být velmi opatrná volba jídla. Během této doby jsou vyloučeny mastné, kořeněné a smažené potraviny a spotřeba zeleniny a živočišných bílkovin se zvyšuje.

Dietní polévky s pankreatitidou mají příznivý vliv na trávicí systém. Kromě toho jsou tato jídla velmi výživná a jsou zdrojem mnoha vitamínů a minerálů. Každá zelenina má své vlastní blahodárné vlastnosti, takže správná kombinace produktů je stejně důležitá.

Konzistence zeleninových polévek může být odlišná. Zvláštní výhody trávicího traktu jsou polévky, které mají stravitelnou strukturu. Takové jídlo je snadné jíst, je dobře stravitelné, aniž by způsobovalo bolest. Zvláštní pozornost je také věnována odborníkům na výživu na slizké polévky vařené na základě ovesných vloček. Tento výrobek má obal, který eliminuje zánět sliznice.

Základní pravidla pro vaření dietních polévek

Jaké produkty lze konzumovat v určitém stadiu onemocnění, může říci pouze ošetřující lékař. Pokud mluvíme o pravidlech vaření dietní polévky, mohou být následující:

 • při výběru zeleniny by měly být upřednostňovány potraviny s nízkým obsahem vlákniny;
 • do polévky (obzvláště horké) se nepřidávají žádné koření;
 • škrobová zelenina se doporučuje pro výrobu pyré;
 • zelenina musí být zralá (nelze použít nezralé druhy);
 • Při přípravě přísad by měly být suché výrobky předem nasáklé, kůže by měla být odstraněna ze zeleniny a velká semena by měla být odstraněna.

Hotová zeleninová polévka pro pankreatitidu může být konzumována pouze v teplé formě. Jíst teplé nebo studené potraviny je zakázáno.

Lehké zeleninové polévky

Recepty na dietní polévky pro pankreatitidu jsou poměrně rozmanité, ale nejčastěji se v denním menu používají lehké polévky z různých druhů zeleniny. Zvažte ty nejoblíbenější.

Bramborová polévka

Lehká bramborová dietní polévka se připravuje na základě zeleninové vývary, kterou lze předem připravit a uložit do mrazáku.

 • Pro dva litry vývaru je třeba vzít dvě střední mrkev, cibuli, 4-5 hlíz brambor, jedno rajče, petržel kořen nebo celer, zelení.
 • Jemně nakrájenou zeleninu (kromě brambor a rajčat) je třeba mírně dusit v malém množství vývaru s přidáním másla.
 • Pak se směs umístí do zahřátého bujónu a přivede se k varu.
 • Do polévky se přidávají také nakrájené brambory a rajčata, zároveň by se měla solit.
 • Po 20 minutách bude jídlo připraveno. Polévka se podává se zakysanou smetanou a zelení.

Květáková polévka

Vegetariánský recept na karfiolovou polévku je skvělý k jídlu v zimním období, protože obsahuje mnoho užitečných vitamínů. Pro vaření budete potřebovat 4 brambory, 0,5 kg květáku (můžete zmrazit), dvě mrkve, jeden stonek pórek, rostlinný olej a sůl.

 • Nejdříve musíte pórek rozsekat. A můžete použít jak bílou, tak zelenou část v polévce.
 • Připravené greeny se pak smísí se strouhanou mrkví a vaří se na pánvi s přídavkem rostlinného oleje.
 • Nakrájené brambory se umísťují do vroucí osolené vody, přidávají se sem také karfiolová a pasážovaná zelenina rozebraná do květenství.
 • Poté, co jsou všechny ingredience připraveny, je třeba polévku nechat 15-20 minut.
 • To je nutné, aby se vývar dobře naplnil. Podáváme na stůl misku s nízkotučnou zakysanou smetanou.

Letní cuketa polévka

Tento recept je nejvhodnější v létě, kdy se v obchodech objevují cukety zucchini, které obsahují maximum blahodárných mikroelementů.

Tento recept obsahuje následující složky:

 • malá cuketa cuketa - 2 ks;
 • brambory - 4-5 kusů;
 • mrkev - 2 ks;
 • pórek - 1 ks;
 • šťáva z mrkve;
 • lžíce rostlinného oleje.

Cuketa nakrájíme na talíře a smažíme v rostlinném oleji, potom nalijeme do pánve trochu vody a uhasíme. Mrkněte na grilu, smíchejte s pórkem a dušte na pánvi. Nakrájené brambory namočené ve vroucí vodě a po pěti minutách vaření přidejte zbytek zeleniny do vývaru. Vařte až do jemné nabídky, sůl podle chuti. Před podáváním přidejte do každé porce trochu čerstvé šťávy z mrkve.

Slizové dietní polévky

Recepty na polévky klasifikované jako sliznice mají zvláštní význam pro osoby se zdravotním postižením ve slinivce břišní. Tyto pokrmy neobsahují hrubou vlákninu a vlákninu. Také v polévce nejsou žádné extraktivní látky, které zvyšují produkci žaludeční šťávy. Strava, která zahrnuje sliznice, je nejškodlivější pro zažívací trakt, a to navzdory skutečnosti, že nádobí používá mléčné výrobky a sekundární vývar.

Pro přípravu sliznice se používají různé obiloviny (krupice, ovesné vločky, ječmen). Chcete-li získat odvar z požadované konzistence, musíte vařit velmi tenkou kaši. Prakticky by se směs měla podobat želé. Připravený bujón se přefiltruje přes velké síto.

Aby slimská polévka získala atraktivní vzhled a zároveň se stala lahodnější, přidá se k ní směs mléko-vejce. Připravuje se takto:

 • oddělit žloutky od proteinů;
 • smíchejte žloutky s horkým mlékem nebo smetanou a smíchejte s mixerem;
 • přidejte cukr a sůl podle chuti;
 • Nalijte směs do slizkého vývaru.

Stojí za zmínku, že taková polévka může být mírně zahřátá, ale nemůže být vařena, protože vejce může koagulovat. Před podáváním můžete do polévky přidat máslo.

Polévky pyré

Díky jemným texturám jsou polévky pyré snadno vstřebatelné do těla. Složení takových jídel může zahrnovat maso, ryby, zeleninu, obiloviny. Pro získání homogenní hmoty hotové polévky se několikrát nechá projít mlýnkem na maso nebo rozemele složky v mixéru. Ve skutečnosti můžete každou polévku proměnit v pyré a pacienti s pankreatitidou se často používají tímto způsobem, zejména v období akutního onemocnění.

Pro zlepšení chuti v pyré přidejte mléčné omáčky, cereální vývar, zakysanou smetanu, smetanu, máslo. Všechny tyto složky jsou na seznamu přípravků povolených pro pankreatitidu. Poměrně často se krémová polévka obohacená mrkví, řepou, dýně. Před podáváním je jídlo doplněno čerstvými bylinkami.

Krém kuřecí a cuketa polévka

K vaření budete potřebovat kuřecí prsa - 200 g, brambory 4-5 ks, Mrkev, malá cuketa, kopr.

 • Kuřecí prsa by se měla vařit odděleně a vyjmout z pánve.
 • Zelenina nakrájíme na kostičky a nalijte do horkého kuřecího vývaru. Pokud je cuketa mladá, semena nelze odstranit.
 • Po 20 minutách vaření se veškerá zelenina vyjme z vývaru a rozdrtí v mixéru.
 • Kuřecí prsa mohou být nasekány nebo nakrájeny na malé kostky.
 • Výsledná hmota se vrátí na pánev s vývarem a vaří se dalších 5 minut.
 • Hotový pokrm je posypán koprem.

Houbové polévky pro pankreatitidu

Mnoho pacientů se často ptá, zda je možné jíst houby s poruchami pankreatu? Odpověď na tuto otázku je jednoznačná.

Při sestavování dietního menu pro pacienta s pankreatitidou se bere v úvahu především použití přísad, nikoli jejich chuť. Při léčbě tohoto onemocnění je velmi důležité zabránit relapsu a snížit zátěž na zažívací orgány.

Pokud uvažujeme houby z hlediska dietní hodnoty, pak jejich hlavní výhodou může být tzv. Nízkokalorická energie. Ale podle pořadí, tento výrobek patří do těžké potraviny, což znamená, že jeho použití v akutní fázi je přísně kontraindikováno. Houby mají také vysoké extrakční vlastnosti, což vede ke zvýšené produkci pankreatických enzymů. Houbová polévka proto může vyvolat nevolnost, pálení a také výskyt bolesti.

Lahodné a zdravé polévky pro pankreatitidu

Pankreatitida je onemocnění, při kterém je primárně postižena slinivka břišní, takže pacienti s touto diagnózou musí dodržovat přísnou dietu. Polévky pro pankreatitidu jsou užitečné a nezbytné, ale musíte vědět, jak je správně připravit.

Polévky pro pankreatitidu jsou užitečné a nezbytné, ale musíte vědět, jak je správně připravit.

Co může

Gastroenterologové doporučují pacientům se zanícenou slinivkou břišní používat první jídla denně. Recepty z těchto jídel jsou jednoduché, stejně jako u pankreatitidy můžete jíst omezené množství potravin.

Z obilovin je žádoucí zvolit pohanky a ovesné vločky. Zelenina preferuje mrkev, brambory a květák. Přidání sýra může zlepšit chuť jídel.

Menu pro pankreatitidu může zahrnovat kuřecí vývar, ale pouze sekundární. Je dovoleno v něm přidat omeletu, vařenou v rostlinném oleji a nakrájenou na malé kousky.

Ryby

Pokud jde o použití polévky s pankreatitidou, probíhají kontroverze, ale gastroenterologové stále umožňují, aby ji pacienti používali při provádění všech doporučení. Pro vaření polévky, měli byste zvolit ryby pouze nízkotučné odrůdy, protože mastné ucho bude klást další tlak na jícnu a může vyvolat exacerbaci onemocnění pankreatu. Papriky a bylinky nelze přidat.

Rybí polévka musí být filtrována a spotřebována ve formě tepla. Když pankreatitida nemůže jíst horké nebo studené ucho. Vstup do stravy může být pouze v remisi nebo čtrnáct dní po exacerbaci.

Pro vaření rybí polévky byste měli zvolit pouze ryby s nízkým obsahem tuku.

Mléko

Pokud by se pankreatitida měla řídit obecnými pravidly vaření prvních mléčných výrobků:

 1. Při vaření polévek by se mléko mělo ředit vodou v poměru 1: 1. Nesmí se konzumovat celé mléko.
 2. Ječmen obilovin a proso nejsou povoleny.

Při vaření polévek by se mléko mělo ředit vodou v poměru 1: 1.

Nejčastěji v menu pro pankreatitidu patří rýže a polévky z pohankového mléka. K přípravě první rýžové misky je třeba vzít následující složky:

 • 0,5 litru mléka;
 • 50 g obilovin z rýže;
 • 1 polévková lžíce. Já cukr;
 • 0,5 litru vody;
 • 10 g másla;
 • špetku soli.

Rýže by měla být sbírána a důkladně opláchnuta v teplé vodě. Vařte v lehce osolené vodě po dobu asi 15 minut, pak nalijte do mléka a přidejte cukr. Vařte do vaření. Po vyjmutí ze sporáku přidejte olej. Polévka z pohankového mléka se vaří stejným způsobem.

Nejčastěji v menu pro pankreatitidu patří mléčná polévka s rýží.

První pokrm s mrkví a krupičkou má neobvyklou chuť. Pro jeho přípravu budete potřebovat následující produkty:

 • 0,4 litru mléka;
 • 2 malé mrkve;
 • 2 lžíce. Já krupice;
 • 0,4 litru vody;
 • 10 g másla;
 • 10 g cukru;
 • špetku soli.

Umyjte mrkev, oloupejte a nakrájejte na velké kousky. Dušená v malém množství vody až do vaření, pak kaše. Mléko zřeďte vodou, přiveďte do varu, přidejte krupici a vařte 5 minut za stálého míchání. Přidejte chutné mrkevní pyré, cukr a sůl. Nechte oheň dalších 5 minut. Naplňte olej.

První pokrm s mrkví a krupičkou má neobvyklou chuť.

Sýr

Sýr se nedoporučuje používat v akutním stádiu pankreatitidy, ale během remise se může vpravit do stravy po malých porcích. Gastroenterologové doporučují nákup japonských tofu, který vypadá jako tvaroh.

Pro různé dietní jídla s pankreatitidou, můžete zkusit vařit dýňová sýrová polévka. K tomu potřebujete sekundární kuřecí vývar. Vaříme nakrájené dýně, mrkev a květák ve vodě. Zeleninu rozmělněte mixérem a promíchejte s vývarem. Ošlehanou směs trochu šlehejte, přidejte strouhané japonské tofu a vařte 3 minuty. Podáváme s krekry.

Pro ty, kteří dávají přednost zeleninové bujóny, vhodné sýrové polévky se zeleninou. Vezměte 1 mrkev, 1 střední cibuli a 1-2 brambory. Zeleninu vařte až do jemné nabídky, nakrájejte je v mixéru a pošlete zpět do vývaru. Přidejte sýr a zakysanou smetanu. V případě potřeby můžete misku ozdobit vařenými krevetami. Stačí jim 50 g.

Gastroenterologové doporučují nákup japonských tofu, který vypadá jako tvaroh.

Při chronické formě pankreatitidy lze zakysanou smetanu a krém používat pouze se souhlasem ošetřujícího lékaře. Během exacerbace je pankreas pod tlakem, proto je použití těchto přípravků kontraindikováno.

Veggie

Vegetariánské polévky se vaří v cibulovém a mrkevním zeleninovém vývaru. Je vhodné přidávat do těchto prvních jídel obiloviny.

Během remise pankreatitidy se doporučuje, aby do nabídky byla zahrnuta polévka kopřivy.

Nejužitečnější je miska se zeleninou na vývaru ječmene. K přípravě se vaří 50 g obilovin ve 2 litrech vody až do kvašení. Naplňte vývar. Na jeho základě můžete vařit zeleninovou polévku nebo jen přidávat sůl, přidávat krutony a používat jako nezávislé jídlo.

Zeleninové polévky jsou velmi užitečné pro onemocnění pankreatu.

Lehká rýžová polévka bude užitečná při akutní pankreatitidě a při chronickém průběhu onemocnění. Aby to bylo možné, vyčistěte a umyjte 1 brambor, 1 cibuli a 1/4 mrkve. Brambory a cibuli jemně nasekáme, mrkev rozdrcíme na struhadle. Namočte 50 g rýže do studené vody a opláchněte. Obiloviny a zelenina se ponoří do 800 ml vařící vody, přidá se trochu soli a vaří se 15 minut.

Šťáva, fazole a hrachová polévka s pankreatitidou je přísně zakázáno.

Nejčastěji se zeleninové pokrmy připravují z brambor, mrkve, dýně, květáku, cukety, řepy.

Dietní

Pokud je pankreatitida v remisi asi šest měsíců, pak může být kuřata zahrnuta ve stravě. Doporučuje se použít jako první kurz. Při výběru ptáka s pankreatitidou je třeba postupovat opatrně. Doporučuje se kupovat dospělé kuře, ne kuře, protože obsahuje méně škodlivých látek. Všechny chrupavky, kosti, kůže a šlachy musí být pečlivě odstraněny. Dobrá volba by byla kuřecí řízek.

Pokud se stav pacienta zlepší, pak se do diety postupně zavádí vařené kuřecí maso.

Maso se nejprve namočí do studené vody, pak vaří 20-25 minut. Tento vývar je třeba odvodnit a připravit sekundárně - bude méně tuku a bohatý, takže nepoškodí slinivku břišní oslabenou pankreatitidou.

Při vaření sekundární vývar, můžete přidat trochu soli a přidejte nasekané petrželky listy.

Pro zlepšení chuti je možné misku naplnit smetanou a přidávat rýžové nudle.

Kromě kuřete si můžete připravit první pokrm s karbanátky nebo vařit polévku z hovězího masa nebo králíka. Pro jeho přípravu budete potřebovat libové maso - kuřecí prsa nebo hovězí maso dobře zbavené filmů. Maso by mělo být nasekané na mleté ​​maso, přidejte jemně nasekanou cibuli a trochu soli.

Kromě kuřete, můžete vařit polévku z libového hovězího masa.

Malé množství zelené barvy nezkazí ani výrobek. Doporučuje se nepřidávat vejce do mletého, aby vývar neztratil průhlednost. Vařené karbanátky mohou být na vodě, připravené maso nebo zeleninový vývar. Do hotové misky přidejte smetanu nebo zakysanou smetanu.

Sliznice

Mucus polévky jsou oblíbené u pankreatitidy. Jsou připraveny vařením zádi do stavu hlenu. Tyto pokrmy pomáhají obnovit jícen a slinivku břišní. K tomuto účelu můžete použít jakékoli obilniny kromě proso. Nejvhodnější ovesné vločky.

Pro výrobu slizových polévek můžete použít jakékoliv obilniny kromě proso.

Čisté

Pro pankreatitidu jsou důležité první kurzy. Dieta číslo 5 doporučuje, abyste nejprve vařili polévku a pak ji otřete v mixéru. Tento způsob léčby pomáhá snížit zátěž slinivky břišní. Šťouchaná zelenina, maso a dokonce mlékárna.

Polévky

Krémová polévka, podobně jako sliznice, snižuje zatížení jícnu. Kromě toho tento originální pokrm pomáhá diverzifikovat menu pro pankreatitidu. Podáváme s krekry. Takové pokrmy se nejprve vaří až do kvašení, pak se šlehají v mixéru a vaří na nízkém teple. Podáváme se smetanou, zakysanou smetanou nebo sýrem.

Vařené polévky se připravují ze zeleniny slinivky, kuřecího filé, ryb s nízkým obsahem tuku. Houbová polévka se nedoporučuje, protože je příliš těžká pro trávicí trakt.

Vařené polévky se připravují ze zeleniny slinivky, kuřecího filé, ryb s nízkým obsahem tuku.

Ovesná polévka

Populární metoda léčby pankreatitidy s ovesnými vločky je populární, protože příznivě ovlivňuje fungování slinivky břišní a jater.

V ovesných vločkách se nacházejí enzymy podobné těm, které produkuje tělo.

Ovesná polévka se snadno vyrábí. Užívejte následující složky: t

 • 200 ml mléka;
 • 600 ml vody;
 • 30 g másla;
 • 1 vejce;
 • 0,5 šálky ovesných vloček.

Umyjte záď, vařte a rozemele v mixéru. Pak znovu přiveďte k varu a odstraňte z tepla. Nechte vychladnout. Chcete-li mléko oblékat, porazit vejce s mlékem. Poté smíchejte kaši s dresinkem a solí.

Jednoduché polévky pro pankreatitidu doma (recepty s fotografiemi)

Polévky s pankreatitidou mají terapeutický účinek, pomáhají snížit práh bolesti a zánětlivý proces v pankreatu. Hodnota prvních jídel je, že obsahují velké množství stopových prvků a vitamínů, přispívají k odstranění toxinů a normalizují fungování trávicího systému. Odborníci na výživu doporučují, aby do stravy byly zahrnuty různé polévky, a to na základě chuti a preferencí, s podmínkou, že všechny složky používané k přípravě zdravého jídla jsou uvedeny na seznamu povolených produktů.

Pacienti s pankreatitidou musí do denního menu zahrnout polévky. Při exacerbaci nemoci by mělo být několikrát během dne používáno.

Jaké polévky můžete jíst slinivkou pankreatitidy

Při vaření polévek, musíte použít výrobky, které jsou povoleny k použití s ​​pankreatitidou. Odborníci na výživu doporučují v prvních jídlech zahrnout složky, jejichž cílem je normalizace fungování slinivky břišní.

V případě pankreatitidy je povoleno použití polévek s masem a rybami, s přihlédnutím k tomu, že masová polévka se vaří ve vedlejším vývaru (maso se vaří dvakrát, první vývar se vypustí). Přednost při výběru masa by měla být dána nízkotučným odrůdám, ve kterých není vrstva tuku. Maso by mělo být řezané velmi jemně, takže bude lépe strávitelné. Použití mastného vývaru může způsobit zhoršení onemocnění. Podle odborníků na výživu je pro přípravu léčivých polévek nejlepší králičí, krůtí, kuřecí a telecí maso. Pro vaření rybí polévka se doporučuje používat pollock, štikozubce.

Velmi užitečné polévky ze zeleniny. Použití polévek z brambor, cibule, mrkve, cukety a dýně má pozitivní vliv na zdravotní stav. Polévky můžete naplnit solí, kurkuma, bylinkami, česnekem. Použití čerstvých zelí a polévek proso se nedoporučuje, protože tyto produkty způsobují zvýšenou produkci kyseliny chlorovodíkové a mohou způsobit nevolnost a zvracení.

V případě patologie pankreatu, mléčné polévky mohou být také zahrnuty do stravy s určitými omezeními. Polévka na vaření s nezředěným mlékem není povolena, protože výrobek může způsobit nadýmání, zvracení a vyvolat záchvat pankreatitidy. Doporučuje se vařit polévku s mlékem zředěným vodou (1: 1), mléčné polévky by měly být konzumovány maximálně dvakrát týdně.

Konzumace hrachové polévky v období exacerbace pankreatitidy se nedoporučuje, protože takové jídlo může způsobit zvýšenou nadýmání. Užitečné polévky, bramborová kaše a polévky - krémy. Při přípravě těchto pokrmů se ztrácí minimální množství živin, protože měkká struktura misky v této formě má na pankreatický účinek omezující účinek.

Pankreatické vegetariánské polévky - recepty

Vegetariánské polévky s pankreatitidou mají terapeutický účinek na slinivku břišní. Tyto polévky mají velký objem a nízký obsah kalorií, mají pozitivní vliv na trávicí systém, očistí tělo, normalizují metabolické procesy a jsou výborným zdrojem vitamínů a minerálů.

Vaření takových polévek by mělo být bez soli nebo s velmi malým množstvím. Diverzifikovat nádobí, dát jim chutnou chuť a vzhled s použitím koření a zelení. Přidání mrkve, kari, kurkuma může zlepšit chuť polévky, stejně jako dát jasný a krásný výhled na večeři. Vegetariánské polévky mohou být zdobeny čerstvými bylinkami: petrželkou, koprem, bazalkou, koriandrem, zelenou cibulkou - a výsledkem je velmi voňavé a chutné jídlo.

Boršč

Borsch je velmi běžné jídlo, mnoho lidí ho miluje a často ho vaří. Pacienti s pankreatitidou by měli připravit toto jídlo podle zvláštního receptu.

Pro základní polévku použijte vývar z 1 mrkve a 2 brambory, pak přidejte podlahu řepy. Při vaření je třeba pečivo zcela odstranit. V hotovém pokrmu můžete přidat zeleninu.

Rýžová polévka

Tato polévka je vhodná pro použití v období akutního onemocnění. Musíte si vzít vodu - 600 ml, ¼ šálek rýže, 1 brambor, mrkev. Sůl, bylinky, zakysaná smetana mohou být přidány během remise.

Zelenina se oloupá, umyje, mrkev se rozdrtí na struhadle, brambory se nakrájejí na malé kostky. Voda se přivede do varu a přidají se k ní předmývaná rýže a nakrájená zelenina. Po varu se polévka nechá 15 minut vařit, dokud brambory a rýže nejsou připravené. Před použitím se doporučuje brambory rozmíchat vidličkou nebo polévku v mixéru.

Ovesná polévka

Vařené z ovesných vloček Hercules. Při 1,3 litru vody přidejte několik lžic ovesných vloček a vařte. Výsledná hmota se přefiltruje přes síto a znovu se vloží do ohně před varem. V polévce můžete přidávat bylinky, malé sušenky.

Pearl ječmen polévka

40 g ječmene z perla se vloží do 2 litrů vody a vaří se 3 hodiny při nízkém teple. Hotová kapalina se filtruje a zeleninová polévka se připravuje na výsledném vývaru a vybere ingredience podle chuti. Veškerá zelenina by měla být jemně nasekaná nebo rozřezaná na struhadle.

Odvar z pearl ječmene může také být nalit do talíře, trochu soli a ponořit se do ní sušenky bílého chleba (ne obchod).

Dietní polévky

Dietní polévky lze připravovat pouze ve vařené nebo dušené formě. Tato dieta zahrnuje více jídel, až 5 - 6 krát denně, v malých porcích. K jídlu bylo chutné a pestré, vyvinuté dietní recepty.

Květáková polévka

Je třeba vzít 200 g květáku, 2 mrkve a 3 brambory. Loupaná a nakrájená zelenina se nalije stejným podílem vody a mléka, pak se zelenina vaří v tomto složení. Když je vývar připraven, smíchejte veškerou zeleninu s mixérem, přidejte trochu soli a přidejte předem nastrouhaný tvrdý sýr. Polévka se opět zapálila na 5 minut.

Letní polévka

Oloupané a nakrájené 4 brambory se nalijí studenou vodou a pomalu se zahřívají do varu, poté se do vývaru přidají nasekaná mrkev a cibule. Předřezané okurky, rajčata, bylinky a bulharský pepř se míchají a přidávají do vařící zeleniny, osolují (je třeba přidat špetku soli) a vařit dalších 5-10 minut. Jako příloha můžete do polévky servírovat vařenou rýži.

Dietní hovězí polévka

Hovězí maso se umyje, nakrájí na malé kousky, nalije se studenou vodou a zapálí. Výsledný vývar se nalije a vařené maso se dvakrát rozemele mlýnek na maso.

V předvařeném zeleninovém vývaru (brambory, mrkev, květák, petržel, celer) přidáme strouhané maso a dáme na pomalý oheň po dobu 10-15 minut.

Dietní kuřecí polévka

Oloupaná kuřecí kostra se dvakrát vaří. První vývar se vypustí, poté se maso promyje a znovu se vaří. Opakovaný vývar by se měl vařit, přidávat trochu soli a bylin. Ve vývaru můžete podle chuti přidávat rýži, nudle a zeleninu.

Polévka - pyré sušené meruňky a sušená jablka

Sušené meruňky a sušená jablka je třeba odebírat ve stejném množství, dobře opláchnout a nakrájet na kousky. Nakrájené výrobky by se měly nalijet studenou vodou a nechat 30 minut vařit. Poté, co musí být vývar filtrován, jablka a sušené meruňky pečlivě protřeme sítem, přidáme cukr a skořici a vše opět vaříme na varu v ovocném vývaru. Hotová kompozice musí být ochlazena a přidána k ní naředěná v malé části bujónu, škrobu. Výsledná směs by měla být přidána k ochlazené hmotě, promíchána a všechny společně přivedeny k varu.

Rybí polévka recept

Když je pankreatitida užitečná při použití rybí polévky - bramborové kaše. Miska dopadá velmi chutně a uspokojivě. Polévka obsahuje spoustu živin a pomáhá naplnit tělo nedostatkem vitamínů se speciální dietou.

Chcete-li připravit polévku je třeba vzít 0,5 kg ryb (štika nebo štikozubce), 75 g mléka, 2 lžíce. Já mouka, 3 lžíce. Já máslo, bylinky podle chuti (petržel, kopr), jedna malá cibule, 2 brambory a sůl.

Ryby jsou odděleny od kostí, výsledný filet se nalije vodou a po varu se vaří, čímž se odstraní vytvořená pěna a tuk. Do vývaru přidejte jemně nasekané brambory, dušenou cibuli, bylinky a sůl. Výsledná směs se rozemele v mixéru a ochucí omáčkou z mléka a mouky. Po polévce - bramborová kaše opět na pomalém ohni po dobu 3 minut.

Kuřecí polévka

Kuřecí polévka se konzumuje při remisi. Je zakázáno používat mladé kuře. Polévka je lepší vařit z dospělého kuřete, který obsahuje velké množství účinných látek.

Pták se promyje, 30 minut vaří, potom se vývar vypustí, maso se promyje a připraví se sekundární bujón. Vývar je mírně solený, k němu se přidávají zelené, jemně nasekané brambory a nudle. Polévku podáváme s lžící zakysané smetany.

Sýrové polévky

Sýr se nedoporučuje používat během exacerbace pankreatitidy. Když dojde k remisi, mléčný výrobek může být přidán do stravy v malých porcích. Odborníci souhlasí s použitím japonských tofu, který se podobá tvarohu.

Dýňová polévka

Pro přípravu takové sýrové polévky, musíte použít sekundární kuřecí vývar jako základ.

200 g dýně, 2 mrkve, 200 g květáku na malé kousky a vařit. Po změknutí zeleniny se rozemele v mixéru a smísí s vývarem. Výsledná hmota se solí, přidá se k ní japonská tofu a vaří se na mírném ohni po dobu asi 3 minut. Podáváme polévku - bramborová kaše může být s domácími sušenkami.

Sýrová polévka v zeleninové vývar

Je nutné vzít 1 mrkev, cibule střední velikosti, brambory. Zelenina se vaří, dokud se nevaří, naseká se v mixéru a výsledná hmota se smísí s vývarem. V polévce můžete přidat sýr a zakysanou smetanu. Misku můžete ozdobit vařenými krevetami.

Zeleninové polévky

Rostlinné první kurzy jsou užitečné ve všech stupních pankreatitidy. Správně vařená zeleninová polévka přispívá k rychlé obnově slinivky, zvyšuje imunitu. Tyto pokrmy mají na trávicí trakt šetrný účinek a urychlují nástup remise.

Zeleninová pyré polévka

Je nutné vzít průměrnou cibuli, jednu mrkev, 2 brambory a 2 lžíce. Já slunečnicový olej.

Cibule a mrkev se restují ve slunečnicovém oleji. Nalijeme 1 litr vody do hrnce, přidáme 2 jemně nasekané brambory a položíme na mírném ohni, po vaření přidáme vařenou zeleninu a vaříme 30 minut. Polévku lze jíst s krekry.

Mrkev a cuketa polévka

Pro přípravu vitamínů a chutné zeleninové polévky musíte vzít 5 brambor, 1 cuketu, 2 mrkev, 1 červenou papriku, 1 kostku kuřecí vývar, 2 lžíce. lžíce olivového oleje, 100 g květáku.

Zelenina se jemně naseká a vaří asi hodinu, dokud se nezmäkne, pak se rozdrtí v mixéru. Přidejte vývar kostky, špetku soli a nasekané rostlinné hmoty na vývar. Složení na oheň po dobu 2 minut, přidejte olivový olej.

Květák a cuketa polévka

300 gr. brokolice a jedna středně velká squash se omyjí, nakrájíme na kostičky, nalijeme 1 l vody a zapálíme. Vařená zelenina se vyjme z vývaru, rozdrtí v mixéru, přidá se zeleninový vývar, nechá se 2 minuty vařit.

Bramborová polévka

K přípravě je třeba vzít 1,5 litru zeleninového vývaru, jednu mrkev a cibuli, 4 brambory, 10 g másla a špetku soli. K naplnění polévky je třeba zakysanou smetanou a zelení. Dušená mrkev a cibuli s vodou a máslem, pak nalijte zeleninový vývar, přidejte nasekanou chlazenou zeleninu a vařte 30 minut. Podáváme se zakysanou smetanou.

Vitaminová polévka

Musíte si vzít mrkev, cibuli, 4 brambory, rajče, okurku, 2 papriky, máslo, bylinky, sůl. Cibule a mrkev jsou dušené s máslem, výsledná hmota se přidává do vody a sem se přidává jemně nasekaná zelenina. Polévka se vaří na mírném ohni 15 minut.

Squashová polévka

Pro terapeutickou polévku musíte vzít 1 cuketu, 3 brambory, zelenou, jednu žárovku a mrkev, 3 lžíce. Já slunečnicový olej.

Umytá a loupaná zelenina nakrájená na kostky. Brambory vaříme v 1 litru vody. V oleji lehce smažíme cibuli, nakrájíme na půlkruhy, přidáme mrkev, cuketu a necháme 2 minuty projít.

Nesmažte. Po vaření brambor, přidejte zeleninu z pánve, lehce sůl, vařte na mírném ohni po dobu 20 minut. Když podáváte polévku zdobenou zelení, přidejte lžíci zakysané smetany. V polévce můžete přidat nudle, rýži, těstoviny.

Zeleninová polévka s karbanátky

Masové kuličky jsou masové nebo rybí kuličky různých velikostí, vařené ve vroucí vodě nebo vývaru. Meatball polévka dopadá na světlo a má nízký obsah kalorií, ale zároveň je velmi výživná, bohatá na vitamíny a mikroprvky.

Dietní masové kuličky jsou vyrobeny z hovězího masa, ryb a drůbežího masa. K mletému masu se přidává koření, sůl, cibule, česnek a zelenina.

Hovězí masová polévka

Složky polévka - 3 litry vody, 0,5 kg mletého hovězího masa, 2 cibule, 1 mrkev, 2 brambory, 0,5 malých květákových hlav, zelení (kopr nebo petržel), bobkový list, hrášek, sůl.

Čištěná cibule, pepř, bobkový list a karbanátky z mletého masa se přidávají do vroucí vody, čekají, až se voda znovu vaří, a brambory a mrkev oloupané se přidávají do slupky, solené, vařené po dobu 5 minut, pak se přidává nakrájená paprika a zbarví se. zelí, rozdělené na malé kousky. Polévka se vaří dalších 10 minut, podává se a zdobí zelení.

Pohanková polévka s karbanátky

Je třeba vzít 0,5 kg mletého hovězího masa, 3 brambory, 1 mrkev, 150 g pohanky, soli.

Tvořil z mletých karbanátků namočených ve vroucí vodě, zde přidejte pohanka a vařte 15 minut. Poté přidejte oloupané a nasekané brambory, nakrájenou mrkev na polévku. Polévku vaříme 25 minut. Podáváme s koprem nebo petrželkou.

Štíhlé polévky

Mukózní polévka má na stěnách žaludku a střev, na slinivce břišní, úsporný účinek. Takové polévky jsou užitečné pro onemocnění žaludku a střevního traktu během pooperačního období.

Štíhlá rýžová polévka

Polévka se připraví za použití 150 ml bujónu, 300 ml vody, 40 g rýže a 5 g másla. Rýže se promyje, nechá se 15 minut vařit ve vařené vodě a pak se vaří 1 hodinu. Po uplynutí této doby se rýžový bujón zfiltruje přes jemné síto a přidá se k bujónu. Výsledná polévka se přivede k varu, podáváme s kousky kuřecího masa.

Ovesná mouka polévka

Aby bylo možné připravit jednu porci sliznice ovesných vloček, musíte si vzít 200 ml mléka, 40 g ovesných vloček, 10 g čerstvého másla, ½ vaječného žloutku, ½ lžičky cukru, 200 ml vody. Na oheň se vloží hrnec čisté vody a přivede se k varu.

Poté se tam přidají ovesné vločky a znovu se přivedou do varu během jedné hodiny. Cereální bujón se přefiltruje přes síto, aniž by se otřely setřené zbytky, a nalije se do hrnce, čímž se přivede k varu.

Připravte si směs mléka a poloviny žloutku, důkladně promíchejte, opatrně vstříkněte do hotové polévky. Do polévky se přidává cukr a špetka soli.

Slabá polévka Hercules

Chcete-li připravit jednu porci polévky, musíte si vzít 40 g vloček ovesných vloček, 350 ml vody, 100 ml mléka, 1 žloutek, 10 g másla, sůl, cukr.

Vařené vody usínají ve vroucí vodě, vaří se na nízké teplotě asi hodinu, filtrují se. Předvařená směs mléko a mléko z horkého mléka a vaječného žloutku, výsledná směs se přidá do slizové bujóny, osolí, přidá máslo a cukr.

První mléčné kurzy

Mléčné polévky s pankreatitidou se konzumují pouze během remise.

Krupicová polévka s mrkví

Polévka se připravuje z 0,5 litru mléka (2,5% tuku), 50 ml vody, 250 g mrkve, 3 lžíce. Já krupice, 1 lžička. cukru a másla.

Mrkev je nakrájena na kroužky a dušená vodou, dokud není vařena, poté rozdrcena v mixéru. Krupice se postupně zavádí do vroucího mléka. Ujistěte se, že míchat po celou dobu, aby se zabránilo tvorbě hrudek (10 minut). Poté se ke směsi přidají drcená mrkev, sůl a cukr a vaří se dalších 5 minut. Hotová polévka je plná másla.

Polévka z pohankového mléka

Požadováno, aby se 3 lžíce. Já vařit pohanky v osolené vodě až do jemné nabídky. V hotové kaši je třeba přidat 0,5 litru mléka, 1 lžičku. cukr, 1 lžička. máslo a vařit dalších 5 minut.

Apple Mléčná polévka

K přípravě polévky potřebujete 0,5 litru mléka, 200 g jablek, 1 polévková lžíce. Já cukr, 1/3 lžičky. škrob, 1 žloutek, sůl.

Jablka jsou oloupaná, nakrájená na kosti, dušená s vodou a cukrem. Žloutek z jednoho vejce se smísí s cukrem, škrobem a přidá se asi 100 ml mléka. Výsledná směs se nalije do vroucího mléka. Po ochlazení přidejte jablka. Hotový pokrm se rozemele mixérem. Polévka může být konzumována studená jako dezert.

Kontraindikace

Chcete-li připravit dietní polévky pro pankreatitidu, musíte vzít v úvahu určitá omezení. První polévka při vaření polévek vždy slučuje. Pro polévky vyberte čistý filet, šlachy a chrupavky nejsou používány.

V polévkách je zakázáno přidávat dráždivé složky a produkty, které nejsou povoleny pro zánět slinivky břišní. Není dovoleno používat přípravky, které zvyšují vylučování žaludeční šťávy, stejně jako tučné maso.

Při pankreatitidě je kontraindikováno použití ředkviček, šťovíku, ředkviček, paprik, salátu, česneku, rebarbory. Některá zelenina by měla být konzumována v omezeném množství. Mezi tyto zeleniny patří chřest, bílé zelí, rajčata, okurky, lilek.

Polévky pro pankreatitidu jsou skvělým způsobem, jak diverzifikovat stravu bez poškození zdraví. První jídla připravená podle pokynů odborníků na výživu mají pozitivní vliv na organismus a pomáhají rychle překonat exacerbaci onemocnění.

Recenze

Vážení čtenáři, váš názor je pro nás velmi důležitý, takže budeme rádi, když se v komentářích podělíte o své recepty na polévky s pankreatitidou. To bude také užitečné pro ostatní uživatele.

Můj manžel má chronickou pankreatitidu. Varím pro něj zvlášť, podle speciálních receptů. Zvláště dobré jsou první pokrmy, které vám umožní rychle překonat akutní období onemocnění.

Z povolených produktů vařím různé chutné a chutné polévky na bázi zeleniny a dietního masa. Manželovi pomáhá polévka sliznic. I ve zvýšeném období je taková polévka snadno stravitelná, po které se bolest zmenšuje.

Byl jsem milovníkem mastných a kořenitých jídel, jedl jsem nepravidelně, často jsem jedl suché jídlo. Na pozadí nezdravého životního stylu jsem vyvinul pankreatitidu. Lékař předepsal dietu. Zpočátku to bylo pro mě velmi těžké, myslel jsem si, že jíst na dietě znamená jíst pouze obiloviny. Ale když odborník na výživu vysvětlil, které pokrmy byly zahrnuty do speciální stravy, zdálo se, že dieta není tak nesnesitelná. Zejména miluji polévky s masovými kuličkami a sýrovými polévkami. Masové kuličky lze vařit z kuřecího masa, ryb. Do sýrové polévky přidávám japonský tofu, který jí dává vynikající chuť. Po použití polévek se mé zdraví začalo zlepšovat. Bolest, nevolnost a další příznaky zmizely. Jím na dietu třetí měsíc, je to užitečné a velmi chutné.

Jak vařit polévky v akutní a chronické pankreatitidě

Slinivka musí produkovat enzymy, které pomáhají rozkládat proteiny, sacharidy a tuky v lidském těle. Z tohoto důvodu, když pankreatitida postupuje, orgán odpovídá za hlavní zátěž. Když dojde k zánětlivému procesu slinivky, musí být zátěž snížena. To pomůže vytvořit speciální dietu. Ze stravy bude nutné odstranit některé pokrmy nebo jejich složky. Odpad by měl pocházet z mastných, kořeněných a také slaných a smažených potravin.

Málo o dietě

Ať už to bylo cokoli, jídlo by mělo být vyvážené a mělo by zahrnovat produkty nezbytné pro normální lidskou činnost. To zahrnuje jak rostlinné tuky, tak živočišné bílkoviny. Sacharidy s tuky pro vaření dietních jídel by měly být v malém množství, které závisí na stadiu onemocnění.

Přísně zakázáno přípravky slinivky břišní, jako jsou:

Například, hrachová polévka s akutní pankreatitidou by neměla být zahrnuta do pacientovy stravy. Téměř všichni lékaři o tom mluví. Polévka vařená z hrachu obsahuje mnoho enzymových blokátorů, které by měly napomáhat trávení bílkovin. Není však správně strávený a jeho nezpracovaná část vstupuje do tlustého střeva, kombinuje se s bakteriemi, což vyvolává uvolňování jedovatých plynů (čpavek, metan, monoaminy). I když byla hrachová polévka předem vařena na dobře umytém a namočeném hrachu, může to způsobit exacerbaci pankreatitidy, která způsobuje nadýmání, bolest žaludku a průjem.

Strava pro akutní pankreatitidu

Když se choroba eskaluje, je důležité držet se diety. Tam jsou velmi užitečné a chutné dietní polévky recepty, které mohou být vařené s pankreatitidou. Pro následující akutní i chronickou pankreatitidu je vhodná řada z následujících nádob. V první řadě však věnujme pozornost tomu, co je třeba udělat v období exacerbace. Tentokrát vyžaduje přísnou dietu. Několik dní se doporučuje používat pouze šípkovou odvar a minerální vodu, které jsou také omezené na objem - ne více než 1,5 litru denně a rovnoměrně rozdělují příjem (5-6 krát). S pankreatitidou od třetího dne můžete zadat nízkokalorické potraviny.

Je nutné zdržet se výrobků, které zvyšují vylučování žaludeční šťávy. Jedná se o mastné, slané, kořeněné přísady, stejně jako stimulující tvorbu plynů ve střevech.

Je povoleno užívat dietní tekuté polévky obsahující sacharidy, ale musí být připraveny bez soli. Můžete jíst v pravidelných intervalech. To není na škodu přidat do stravy brusinkové šťávy s vitamíny, odvarů černého rybízu a šípky, jejichž objem by neměl překročit 2,3 litrů.

Tabulka kalorií

Je velmi důležité počítat kalorií tak, aby v pátý den číslo nebylo vyšší než 800. Menu lze rozdělit takto:

 • tuky - 20 g;
 • proteiny - 60 g;
 • sacharidy - 300 g

Poprvé, aby se jídla v ošuntělý vzhled, bez soli. Po dvou týdnech lze zvýšit počet kalorií a tabulka bude vypadat takto:

 • tuky - 40 g;
 • proteiny - 100 g;
 • sacharidy - 450 g

Poté, co zmizí příznaky akutního období, můžete zadat vegetariánské polévky, vařené libové ryby a maso, obiloviny, fermentované mléko a čerstvé mléčné výrobky. Před spaním, jogurt, stejně jako voda smíšená s medem, mají příznivý vliv na slinivku břišní. Kategoricky vylučujte ze stravy uzený tuk, mastnou zakysanou smetanu, muffin, cibuli, česnek a smažená jídla.

Lahodné recepty na pankreatitidu

Jídla by měla být připravena pouze z přírodních produktů, které neobsahují chemické přísady a různé nečistoty. Samozřejmě, že najít ekologicky šetrné výrobky dnes je velmi obtížné, ale je důležité si uvědomit, že jinak by použití stravy nemělo být vysoké kvality, což vede ke zhoršení slinivky břišní. Proto je lepší, když jsou produkty, které se pěstují na vlastní pěst nebo nakupují ve specializovaných prodejnách, na stole. Kromě toho by měly být dietní, připravené podle speciálních receptů, které jsou doporučeny pro pankreatitidu.

Pouze splněním všech receptů se lze spolehnout na rychlé uzdravení a obnovu slinivky břišní. To je důležité, takže po určité době si můžete dovolit jíst své oblíbené jídlo.

Dietní polévky pro pankreatitidu se velmi snadno připravují, protože není mnoho produktů, které by ji tvořily. Kuřecí polévka je lepší vařit na sekundárním vývaru a vložit do ní jemně nasekanou omeletu, připravenou pouze z vaječného bílku. Je třeba mít na paměti, že pokud by měla být pankreatitida vyloučena z potravy pomocí prosa, zelí a luštěnin. Je lepší se rozhodnout pro pohankové krupice. Tam jsou polévky, ve kterých je dovoleno dát tvrdé druhy sýra nastrčený na hrubém struhadle. Jsou stejně chutné jako ti, kteří nepotřebují speciální dietu.

Chronické recepty pankreatitidy

Polévka je dietní potravina, která je nezbytná pro pankreatitidu v jakémkoliv stadiu nemoci. Nesmí být konzumován horký, ve formě tepla. Pro vaření musíte používat produkty, které jsou snadno stravitelné. Pouze v tomto případě první pokrmy nezhorší již nemocné pankreaty a nepříjemné následky chronické pankreatitidy.

Zeleninová polévka recept

Pro přípravu tohoto zdravého jídla je třeba připravit následující složky:

Všechny produkty jsou jemně nasekané a vařené. Ale zelenina by měla vařit alespoň půl hodiny, aby byla docela měkká. Když pankreatitida je taková polévka je velmi užitečné, aby trochu chuť v něm by měla být dána malé množství zakysané smetany.

Správný recept na vaření kuřecí polévky

Pokud ošetřující lékař již povolil přidat kuřecí polévku pacientovi s pacienty s pankreatitidou, pak je nutné, abyste:

 • kuřecí prsa (nejen kuře, protože obsahuje mnoho extrakčních látek);
 • čerstvé zelené;
 • cibule;
 • mrkev;
 • rýže nebo nudle.

Pokud je pro vaření vývar celý kuřecí jatečně upraveného těla koupil, pak by měla být kůže z ní odstraněny, kosti by také neměly být umístěny na pánvi, a maso by mělo být dobře umýt. Je povoleno použít sekundární vývar pro dietní polévku. Nejprve vložte maso do nádoby, vařte asi 20 minut, vypusťte vařený vývar, opláchněte maso a vložte ho zpět do ohně. Pak do ní dal trochu soli, bylinek, zeleniny, rýže. Tato polévka by se měla jíst čerstvě.

Recept na pankreatitidu Sýrová polévka

Ačkoli sýr během exacerbace nemoci nemůže být vzat, ale po určité době, se souhlasem ošetřujícího lékaře, můžete postupně přidávat do stravy. To neplatí pro všechny druhy sýrů, ale pouze pro jedno - japonské tofu. Ve vzhledu a konzistenci je podobný jako u běžného tvarohu. Diverzifikovat chudé menu pro pankreatitidu a učinit z něj tento sýr vynikající.

Polévka se připravuje, jako obvykle, v sekundárním kuřecím vývaru. Pak je třeba přidat předvařenou a rozmačkanou zeleninu do stavu bramborové kaše:

Zřeďte vařené pyré vývarem do tekutého stavu, ale nelijte hodně tekutiny. Polévka by měla mít konzistenci ve tvaru pyré. Pak ho sůl, dejte sýr a vařte několik minut. Velmi chutné podávat krutony do této polévky.

Zeleninová polévka se sýrem

S pankreatitidou se tento druh polévky připravuje v zeleninovém vývaru. Pro tento recept musíte mít následující složky:

Zeleninu vařte, dokud nebude připravená, pak ji vyjměte z pánve, rozemlte mixérem na kašovitou konzistenci. Přidejte zeleninovou hmotu do vývaru, vložte do ní sýr a znovu vařte. Před podáváním na stůl, aby se zlepšila chuť dát zakysanou smetanou a nasekané jemně zelené.

Existuje možnost diverzifikovat recept. Chcete-li to provést, vložte do polévky 50 g loupaných krevet po dobu 3 minut, dokud se vaří. Maso, houbová polévka pro pankreatitidu je zakázáno.

Ječmenová polévka

Chcete-li připravit takové jídlo, musíte mít:

 • pearl ječmen 25 g;
 • mrkev;
 • brambory;
 • nějaké máslo;
 • zelení

Perlové sudy musí být pečlivě vybrány a opláchnuty. Dejte ji do nádoby s vroucí vodou. Poté, co jsou krupice vařeny, měly by být rozetřeny na sítu a výsledný vývar by měl být vypuštěn. Dejte to dohromady, přidejte také předvařené brambory a mrkev, dejte na máslo a nechte čas, aby se polévka vařila. Před podáváním posypte misku nasekanou petrželkou.

Zeleninová polévka s rýží

Toto dietní jídlo je velmi užitečné pro pankreatitidu. Chcete-li jej připravit podle tohoto receptu, měli byste mít následující složky:

 • rýže - 50 g;
 • brambory - 40 g;
 • cuketa - 30 g;
 • voda - 0,5 l.

Před vařením vaříme rýži a pak protřeme sítem. Do této hmoty nalijte převařenou vodu. Vaříme brambory, přidáme k rýži. Udělejte to samé s cuketou. Smíchejte vše dohromady a dietní polévka je připravena.

Squash první kurz

Připravte si zeleninu: cibuli, cuketu, mrkev, jednu po druhé, 3 brambory, čerstvou zeleninu a slunečnicový olej. Veškerá zelenina by měla být důkladně omyta, oloupána a položena na sporák pro vaření. Je nutné je rozřezat na malé kostky. V pánvi ponořte trochu cibule, přidejte mrkev, několik minut vařte na mírném ohni. Dejte mrkev a cuketu na "smažit" a míchat na pomalý oheň. Nemělo by být dovoleno tvořit opékanou kůru, protože je to škodlivé pro pankreatitidu. Vložte všechny ingredience na pánvi do hrnce s brambory v něm. Tato vegetariánská polévka se podává ochucená zelení.

Mrkvová polévka s cuketou

Chcete-li, aby tato polévka byla:

 • brambory - 5 ks;
 • mrkev - 3 ks;
 • cuketa - 1 ks;
 • červená paprika - 1 ks;
 • sůl podle chuti;
 • olivový olej;
 • květák - několik květenství.

Zeleninu nakrájíme jemně, vaříme 30 minut. Pak se přetlačí a rozemele s mixérem. V horké vodě, můžete přidat kuřecí kostku, dát výsledné rostlinné hmoty. Sůl, promíchejte, přiveďte k varu. Na konci vaření přidejte olivový olej. Polévka by měla být čerstvá.

Mucus pankreatitis polévka

Velmi užitečná je ovesná polévka, která obsahuje enzymy, které pomáhají rozkládat sacharidy. Je nutné dát ovesné vločky do vařící vody a vařit na mírném ohni po dobu jedné hodiny. Bez tření, přetáhněte vrstvou gázy nebo sítem. Ve výsledném vývaru přidejte sůl, špetku cukru a vařte. Když polévka vychladne, přidejte směs vajec a čerstvého mléka. Je důležité zajistit, aby se vejce neohnulo, proto je nutné udržovat správnou teplotu nepřesahující 60 ° C. Pak přidáme máslo. U pacienta s pankreatitidou podle předepsané diety jsou nezbytné následující poměry:

 • ovesné vločky - 40 g;
 • voda - 400 ml;
 • mléko - 150 g;
 • 1/3 vejce;
 • máslo - 15 g;
 • cukr 2 g

Užitečné tipy

Existuje mnoho chutných receptů na výrobu polévek pro pankreatitidu. Je důležité, aby byly produkty čerstvé, důkladně vyčištěny. Zakysanou smetanou a sýrem se přidává se svolením lékaře, ale ne v akutní fázi. Máte-li pochybnosti o předpisu, je lepší kontaktovat svého lékaře.

Polévkové pyré pro pankreatitidu

Polévka - jedno z hlavních jídel, které se aktivně používají při přípravě stravy pro léčbu pankreatitidy. Výhodou takového řešení je výrazné snížení zátěže nemocného orgánu a navíc je to takové tekuté vařené jídlo, které trávicí systém tráví mnohem snadněji. Nejvýznamnější výhodou je, že polévky jsou naprosto možné a chutné, umožňuje dietní stravě, aby se nestaly monotónním nudným postupem. Polévkové pyré pro pankreatitidu, jedno z těchto řešení. Vše však analyzujeme v pořádku.

Zásady stravování a vlastnosti polévek s pankreatitidou

Mělo by být jasné, že potrava na dietě, která je předepsána pro pankreatitidu, má poměrně závažná omezení. A to není jen to, že mastné / smažené / kořeněné potraviny jsou kontraindikovány v případě nemoci, to je také o tom, že některé kazhi a zeleniny ovoce jsou vyloučeny. Bohužel, proso, fazole a zelí patří mezi nejoblíbenější.

Základem pacientovy stravy je dieta č. 5. V jeho mezích je několik druhů polévek, které jsou ideální pro pacienty popsané onemocněním:

 • Na zelenině;
 • Bramborová kaše, mezi nimiž je povoleno a sýr;
 • Na vývar;
 • Na mléko.

Je to důležité! Správnost vařených pokrmů závisí nejen na tom, jaké produkty byly zahrnuty do jeho složení, ale také na tom, jak byly vařeny.

Při přípravě tohoto pokrmu, dieta zakazuje průchod zeleniny v roštu. Vše, co lze vařit, je každá z ingrediencí, která umožňuje, aby se žaludek a střeva snadno vyrovnaly s jídlem.

Zeleninové polévky, které se snadno připravují a mají méně nebezpečné složky ve svém složení, jsou v této situaci nejběžnější. Někdy je dovoleno vařit takovou polévku v kuřecím vývaru. Polévka-pyré a sliznice s pankreatitidou jsou velmi užitečné, jsou snadno stravitelné v těle a mají řadu užitečných funkcí. Úlovek pro první je potřeba koupit mixér, ale s největší pravděpodobností je to nezbytné řešení.

Puree polévka recepty

Dnes můžete najít značné množství jídel tohoto typu. Nakonec se každá zeleninová polévka dokonale promění v pyré. Existuje však několik doporučení, která jsou vhodná pro použití, a to i v těch nejsložitějších a zanedbávaných případech. Jedním z receptů na extrémně přísnou dietu je:

 • Budete potřebovat - pánev, malý rostlinný olej, cibuli, mrkev, brambory, vodu, sušený chléb;
 • Připravte zeleninu, vyčistěte a nakrájejte;
 • Do hrnce nalijte máslo a přidejte nakrájenou cibuli / mrkev. Na mírném ohni směs míchejte až do uvaření;
 • Pak přidejte brambory a vodu;
 • Je nutné vařit pokrmy do třiceti minut;
 • Pomocí míchačky se směs přeruší do hustého pyré a již před podáváním se k porci přidají sušené sušenky.

Zajímavé Díky těmto brusným nádobám získává i ta nejznámější polévka nové aromatické barvy, které jsou ideální pro ty, kteří jsou unaveni z monotónnosti stravy.

Možnosti z jedné složky jsou ve značné poptávce - například hlavní složkou je dýně, mrkev, brambory, cuketa. Vše záleží na osobních preferencích a doporučeních ošetřujícího lékaře. Hlavní věc, kterou nezapomeňte odstranit ze všech produktů rostlinného původu horní kůže.

Štíhlé polévky

Jedním z hlavních problémů pankreatitidy, jak akutní, tak chronické formy, je výrazný nárůst produkovaného enzymu, který do značné míry dráždí sliznici. Tato sekrece žaludku musí být snížena. Nejúčinnějším způsobem je dnes dietní strava. Proto se často používají různé kapalné pokrmy, které snižují dopad psaní mechanického a chemického plánu. Takové jídlo má úsporný účinek na gastrointestinální trakt, stejně jako na slinivku břišní. Správně zvolená jídla normalizují metabolické procesy bílkovin, tuků a sacharidů.

Konzistence sliznice je jednou z nejvýhodnějších, zejména během exacerbace nebo zanedbávané formy. Prvních prvních dnů půstu je tedy nahrazeno zavedením takové polévky, která se připravuje na bázi obilovin. Díky jejich účinkům je sliznice pankreatu rychle obnovena a povrch střev a žaludku je normalizován. Současně se minerální saturací organismu dochází současně s regeneračními procesy. Jediný obilovin, který je zakázáno používat, je proso.

Všechny kapalné misky takového slizničního charakteru se připravují prakticky podle jednoho algoritmu. Základem procesu je dlouhé trávení obilovin. Poté, co je láhev připravena filtrovat a přidávat další složky.

Je to důležité! Pokud připravíte obiloviny předem na vaření, a to dobře opláchněte, osušte troubou a rozemele v mlýnu na kávu / mixéru - čas potřebný k přípravě odvarů může být výrazně snížen.

Připravená polévka musí být stejnorodá, má krémovou chuť. Hlavními vůněmi jídla jsou mléko, vejce a kaše.

Několik receptů sliznice polévky

Pokud si vyberete ze všech stávajících možností jídel, ovesné vločky mají největší počet užitečných vlastností a vývar připravený na něm je nejžádanější. Důvodem je podobnost výsledné polévky s pankreatickou šťávou - je nasycena sacharidy štěpícího působení a amylázou.

Chcete-li získat chutné jídlo, ovesné vločky je třeba umístit do vařené vody předem, a tak vařit jednu hodinu. Během této doby se polévka rozpadne. Je důležité tento proces provádět při nízkém teple. Chcete-li získat odvar z ovesných vloček nemůže mlít, jen kmen přes jemné síto / tenká. Juška je již odděleně solena, přidána špetka cukru a opět přivedena do varu.

Další, musíte snížit teplotu yushka na sedmdesát stupňů, a pak přidat tam dříve spojené vejce a mléko. Předběžné ochlazení je nezbytné pro zabránění vzniku vloček ze skládání vajec. Po tomto postupu a snížení teploty na šedesát, přidejte olej.

Dalším užitečným a chutným receptem bude polévka na bázi rýže. Zde je nutné mít slanou vývar na maso, mrkev, cibuli, petržel kořen, rýži. Připravte si zeleninu, nakrájejte a dušte v hovězím vývaru. Souběžně s tímto postupem vaříme rýži. Měla by být uvedena do polopřipraveného stavu. Poté přidejte připravenou směs vývaru a zeleniny a vařte tři hodiny. Dále, měli byste také kmen a začít jídlo.

Můžete také připravit mléčné tekuté pokrmy s rýží. Velmi chutným receptem je srovnání mléčné tekutiny na rýži a kaše. Opět je nutné připravit očko z mukózního typu z obilovin. Souběžně s tím je štíhlé maso mleté ​​v mlýnku na maso, což je několikrát. V důsledku toho je také nutné, aby maso melelo sítem. Rýžové vejce a myasko se spojí a nechají se vařit. To je místo, kde jde sůl.

Výsledný vývar se ochladí, přidá se směs mléka a vajec, stejně jako máslo a podává se.