Image

Je tam cholesterol v slepičích vejcích

Po dlouhou dobu byla slepičí vejce zařazena do kategorie produktů, které jsou škodlivé pro použití v důsledku vysokého obsahu cholesterolu. Ve skutečnosti, jedno kuřecí vejce obsahuje asi 185-212 mg cholesterolu, v závislosti na velikosti. To představuje téměř 62 procent doporučeného denního příjmu. A podle lékařů, jíst hodně cholesterolu - ke zvýšení rizika kardiovaskulárních onemocnění. Ale jak se ukázalo, není to pravda.

Cholesterol ve vejcích je, a, jak můžete vidět, není málo, ale je to zdraví škodlivé a kolik vajec můžete jíst denně, aby se zabránilo negativním důsledkům pro vaše zdraví.

Kuřecí vejce patří mezi produkty, které lze klasifikovat jako "superpotraviny". Obsahují mnoho živin, z nichž některé se často nenacházejí v moderní stravě mnoha lidí. To je jedna z nejživějších potravin na světě. Koneckonců, obsahuje všechny látky, které jsou nutné k tomu, aby se z toho!

Cholesterol v slepičích vejcích

Kuřecí vejce mají vysoký cholesterol, ale účinek konzumace vajec na hladiny cholesterolu je minimální ve srovnání s trans tuky a nasycenými tuky. Riziko onemocnění srdce a cév ve větším rozsahu může být spojeno s těmi produkty, které tradičně doprovázejí vaječné pokrmy: slanina, klobásy, nasycené tuky a olej z trans tuků.

Cholesterol je často považován za nepřítele. Když o něm uslyšíme, obrázky „hrozné“ nemoci, hromady drog a předčasné smrti se nevědomky objevují. Samozřejmě, cholesterol je důležitou součástí našeho těla a je nedílnou součástí každé buněčné membrány. Je nezbytný pro produkci hormonů: testosteron, estrogen, kortizol. Bez ní je naše existence nemožná.

Vzhledem k důležitosti této látky pro naše zdraví se naše tělo přizpůsobilo takovým podmínkám, že je v nich vždy přítomen cholesterol. Vlastně ji mohou produkovat i játra. Ale když jíme více potravin s vysokým obsahem cholesterolu, játra začínají produkovat méně. Lze tedy říci, že celkové množství cholesterolu se správnou výživou je téměř vždy stejné: více pochází z potravy, méně produkuje játra.

Studie tedy ukazují, že při použití vajec:

U 70 procent lidí nezvyšují hladinu cholesterolu v krvi;

Jiní, zbývajících 30 procent, to nemusí výrazně zvýšit, a úroveň dobrého cholesterolu - HDL, a ne špatné - LDL.

Co to znamená? Tato otázka stojí za pochopení podrobněji. Mnoho lidí neví, že existují subtypy litoproteinů.

Litoproteiny s nízkou hustotou nebo LDL, tzv. "Špatný" cholesterol, jak ukázaly studie, jejich zvýšený obsah vede ke zvýšenému riziku onemocnění srdce a cév. Ale zároveň je tu HDL. Použití slepičích vajec může měnit strukturu nízkohustotních lithoproidových částic, zvětšovat je, tak říkat, zvětšit hustotu, tj. HDL.

Co je v slepičích vejcích

Jak bylo uvedeno výše, kuřecí vejce jsou výživná a zdravá. Celé vařené vejce obsahuje většinu nezbytných prvků z denního požadavku:

Kyselina listová - 5%

Vitamin B12 - 9%

Vitamin B2 - 15%

Kromě toho obsahuje slušné množství vitamínu D, E, K, B6, vápníku a zinku. To může dát tělu asi 75-77 kalorií, 6 gramů bílkovin a 5 gramů zdravých tuků.

Ostatní živiny jsou přítomny ve vejcích, i když v malých množstvích, ale stále velmi důležité pro zdraví.

Některé živiny obsažené v slepičích vejcích je třeba podrobněji prodiskutovat.

Cholin je vitamin B4, který patří do skupiny vitamínů skupiny B rozpustné ve vodě, což je důležitá živina, kterou většina lidí nedostává v dostatečném množství a ani neví o její existenci a významu.

Tento vitamin je potřebný pro budování buněčných membrán, hraje důležitou roli v přenosu signálů v mozku, spolu s různými dalšími funkcemi.

Podle výzkumných pracovníků téměř 90 procent lidí dostává cholin méně než tělo potřebuje. Kuřecí vejce jsou velkým zdrojem tohoto vitaminu.

Biotin nebo vitamin B7 je dalším z nezbytných vitamínů, které také patří do skupiny rozpustných ve vodě. Je pravda, že u slepičích vajec to není tolik, ale snižuje její roli. Vitamin B7 je nedílnou součástí enzymů, které regulují metabolismus tuků a bílkovin. Kromě toho se podílí na syntéze glukokinázy. Jedná se o enzym, který reguluje metabolismus sacharidů. Je obsažen v žloutku a ve snadno stravitelné formě se vaří.

Odděleně je nutné přebývat na luteinu a zeaxanthinu - antioxidačních sloučeninách a důležitých pro zdraví očí.

Jedním z nepříjemných následků stárnutí je rozmazané vidění. Některé potraviny mohou pomoci oslabit a omezit některé degenerativní procesy, které mohou mít vliv na oči. Dva z nich se nazývají lutein a zeaxanthin. Jedná se o silné antioxidanty, které se mohou hromadit v sítnici.

Studie ukazují, že jíst dostatek potravin bohatých na tyto sloučeniny může významně snížit riziko šedého zákalu a makulární degenerace.

Vaječné žloutky obsahují velké množství obou těchto sloučenin. Jedna studie ukázala, že pokud budete jíst pouze 1,3 kuřecí žloutky každý den, pak 4,5 týdnů úroveň luteinu v krvi se zvýší o 28-50 procent, a zeaxanthin - o 114-142 procent.

Nesmíme zapomenout, že vejce obsahují také vitamin A, jehož nedostatek je nejčastěji příčinou noční slepoty.

Omega-3 je další důležitou složkou v slepičích vejcích. Samozřejmě to není tak důležité, co jíme, co je důležitější, potraviny, které jíme. V tomto ohledu je třeba poznamenat, že ne všechna vejce jsou stejně užitečná. Hodně záleží na obsahu a krmení kuřat.

Vejce domácích kuřat jsou považována za zdravější, za předpokladu, že jsou dobře krmena a chodí ve volném prostranství ve srovnání s vejci kuřat, která nejsou pěstována na drůbežárně.

Domácí vejce obsahují více omega-3 mastných kyselin. Tyto kyseliny, jak mnozí vědí, snižují hladinu triglyceridů v krvi, které hrají důležitou roli při snižování rizika kardiovaskulárních onemocnění.

Konzumace kuřecích vajec je důležitým faktorem při snižování hladiny triglyceridů v krvi. Tři vejce týdně po dobu 21 dnů mohou snížit jejich úroveň o 16-18 procent.

A konečně, kuřecí vejce protein, který obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, a ve správném poměru, který může být snadno vstřebává do těla.

Proteiny jsou hlavním stavebním materiálem lidského těla. Používají se ve všech tkáních a buňkách těla. Dostatečné množství bílkovin ve vaší stravě je velmi důležité. A co by mohlo být nejlepším zdrojem, pokud ne vajíčky. Jedno kuřecí vejce obsahuje v průměru 5-6 gramů bílkovin.

Jíst správné množství bílkovin může pomoci při hubnutí, zvýšení svalové hmoty, snížení krevního tlaku, zlepšení zdraví kostí a svalů.

Jak jsou slepičí vejce užitečná?

Po mnoho let byla kuřecí vejce na seznamu škodlivých produktů, jejichž použití bylo velmi omezené. Nedávné studie naštěstí ukázaly, že všechny obavy byly marné.

Hlavní směr studia výhod vajec byl zaměřen na jejich vliv na vývoj onemocnění kardiovaskulárního systému. Koneckonců, byly to tyto nemoci, které zakázaly používání vajec. A jak ukazují výsledky výzkumu vědců z celého světa v této věci, nejsou to naše vazby mezi použitím kuřecích vajec a chorobami srdce a cév.

Stojí však za zmínku, že nekontrolované užívání vajec pacienty s diabetes mellitus může být spojeno se zvýšeným rizikem těchto onemocnění. Co je důvodem, vědci nejsou přesně stanoveny.

Co jiného může být užitečné slepičí vejce? Jak říkají vědci, zahrnutí vajec do vaší stravy:

Má pozitivní vliv na ochranu zraku a zdraví očí;

Zlepšuje mozkovou aktivitu v důsledku přítomnosti cholinu a dalších živin;

Velké množství proteinu zlepšuje stav svalové a kostní tkáně;

Vysoce výživný produkt, který může pomoci snížit váhu;

Snadná příprava, a co je nejdůležitější, rychle.

Kolik vajec lze jíst denně

Většina zdravých lidí může jíst 7 vajec týdně bez rizika pro své zdraví. Existují však kategorie lidí, kterým toto množství může být škodlivé, například pacienti s diabetem 2. typu.

Podle vědeckých údajů obsahuje jedno kuřecí vejce 185-186 mg cholesterolu. Proto, aby bylo možné zjistit, kolik vajec lze jíst denně, je lepší zaměřit se na množství doporučeného denního příjmu cholesterolu:

Zdravý člověk může jíst potraviny tak, že celková míra cholesterolu v nich není větší než 300 mg;

U diabetu je tato míra pouze 200 mg.

Je pravda, že existují lidé, kteří jedí 3 nebo více vajec denně a cítí se skvěle.

Musíte také zvážit, jaký druh vajec jíte. Nutriční hodnota domácích a skladovacích vajec se může lišit. Pokud se vám líbí vejce, jíst pouze protein, opouští žloutek. V proteinu není cholesterol, je obsažen pouze v žloutcích.

Možná, že vejce a nemůže být přičítán zcela perfektní jídlo, ale stále těží mnohem více než škoda. Živiny hrají důležitou roli pro lidské tělo. Pokud jde o cholesterol, nemá významný vliv na jeho hladinu v krvi.

Nové studie kuřecích a křepelčích vajec: Zvyšují cholesterol?

Kuřecí vejce jsou považována za jeden z levných zdrojů vysoce kvalitních bílkovin. Mají vysokou nutriční hodnotu. Tento produkt však vedl k četným studiím a sporům mezi vědci. Hlavní otázkou, kterou pacienti a specialisté kladou, je, zda vejce zvyšují hladinu cholesterolu.

Protože obsahují poměrně velké množství cholestreolu, někteří vědci tvrdí, že to také ovlivňuje hladiny lipidů v lidské krvi. Jiní si naopak jsou jisti, že tato skutečnost nemá žádný vliv na tělo. Obě podmíněné skupiny vědců se shodují na tom, že vejce jsou neuvěřitelně užitečným produktem, bohatým na vitamíny a užitečné látky.

Chemické složení a vlastnosti

Složení vajec obsahuje velké množství látek, které zlepšují práci kardiovaskulárního systému. Výrobek je dokonale strávitelný, bez ohledu na způsob přípravy.

Kuřecí vejce obsahují velké množství betainu, který, podobně jako kyselina listová, přispívá k přeměně homocysteinu na bezpečnou formu. Tento účinek je pro tělo velmi důležitý, protože pod vlivem homocysteinu jsou stěny cév zničeny.

Cholin (330 ug) zaujímá zvláštní místo ve složení produktu. Zlepšuje funkci mozku a dodává pružnosti buněčné struktury. Fosfolipidy, které jsou součástí vaječného žloutku, normalizují krevní tlak, neutralizují zánětlivé procesy, podporují kognitivní funkce a zlepšují paměť.

Kuřecí vejce mají seznam užitečných vlastností:

 • posílení kostní tkáně;
 • zlepšit fungování gastrointestinálního traktu;
 • podílet se na budování svalové tkáně, což je velmi důležité pro profesionální sportovce nebo ty, kteří navštěvují posilovnu;
 • zabránit rozvoji patologií kardiovaskulárního systému;
 • mají pozitivní vliv na stav nervové soustavy.

Odborníci dospěli k závěru, že je to nezbytná součást každodenní stravy lidí, kteří bojují s kilemi. Tento produkt nemá prakticky žádné kontraindikace. Měli byste se však poradit se svým lékařem o použití vajec s cholecystitidou, diabetem nebo patologií gastrointestinálního traktu.

Obsah cholesterolu

Cholesterol je malá molekula syntetizovaná v lidských játrech. Mírně, lipidy vykonávají různé vitální funkce. Existuje však celá řada vnějších a vnitřních faktorů, které mohou vést ke zvýšení jejich koncentrace, v důsledku čehož se mohou vyvinout kardiovaskulární patologie. Například ateroskleróza, mrtvice nebo infarkt myokardu.

Vlastnosti cholesterolu ve vejcích

Částečně lipidy vstupují do těla spolu s konzumovaným jídlem. Proto je nutné pečlivě sestavit denní dietu a ujistit se, že obsahuje pouze zdravé a čerstvé potraviny.

Kuřecí vejce

Mnoho lidí se zajímá o to, zda je v kuřecích vejcích cholesterol a jak je škodlivý. Odpověď na tyto otázky bude pozitivní. Jako součást jednoho žloutku obsahuje asi 300-350 mg cholesterolu, a to je denní sazba pro dospělého.

Vědci provedli řadu studií a došli k závěru, že zvýšení koncentrace cholesterolu v krvi je výsledkem expozice trans tukům a nasyceným tukům. Vejce mají k tomuto problému minimální vztah.

Odborníci však doporučují používat vejce s opatrností u lidí, kterým již byla diagnostikována zvýšená hladina cholesterolu.

Zvláštní pokyny. Hlavním nebezpečím číhajícím v slepičích vejcích je riziko vzniku salmonelózy. Proto odborníci nedoporučují jíst syrové. Měli byste také dodržovat pravidla skladování. Před vložením do chladničky by měl být výrobek omyt a otřen. Musí být skladovány odděleně, mimo připravené potraviny.

Křepelčí vejce

Předpokládá se, že křepelčí vejce jsou mnohem zdravější než kuřecí. Jejich hlavní výhodou je nedostatek rizika infekce salmonelózou. Protože jejich tělesná teplota je o několik stupňů nižší, bakterie se nemohou množit.

Křepelka - velmi nároční ptáci. Potřebují pouze kvalitní potraviny a sladkou vodu. Křepelčí protein a žloutek, jako kuře, obsahují sacharidy, tuky a bílkoviny. Ale je tam nějaký cholesterol v křepelčích vejcích? 100 g produktu obsahuje asi 1% cholesterolu. Proto nepředstavují nebezpečí pro lidské tělo.

Výhody křepelčích vajec

Kompozice také obsahuje cholin, který snižuje hladinu lipidů v krvi, podporuje ředění krve a zlepšuje její oběh cév. Cholin v kombinaci s lecitinem vyživuje a obnovuje játra. Tyto látky navíc chrání tělo před tvorbou kamenů v průchodech žluči, snižují hladinu celkového cholesterolu.

Vysoký cholesterol

Vysoká koncentrace lipidů v krvi je vážným důvodem pro odmítnutí používání škodlivých potravin a pro uvedení nejužitečnějších produktů do každodenní stravy. Vzhledem k tomu, že potraviny mohou ovlivnit hladinu lipidů, vzniká otázka, zda je možné jíst vejce s vysokým cholesterolem.

Odborníci na výživu předpokládají přítomnost vaječných pokrmů s vysokou koncentrací lipidů ve stravě lidí. Je však nutné věnovat pozornost jejich množství a metodám přípravy. Jeden žloutek obsahuje denní dávku cholesterolu. Během týdne se doporučuje jíst ne více než 3-4 kusy.

Podle výsledků vědeckého výzkumu se ukázalo, že výrobky vařené se zeleninou v rostlinném oleji nebo vařené ve vodě jsou pro tělo nejbezpečnější. Jejich výhodou je především to, že tepelné zpracování přispívá k lepší absorpci produktu. Také po varu nebo smažení se žloutek přemění na dobrý cholesterol a pomůže vyčistit cévy, čímž se zabrání riziku aterosklerózy.

Přípustné množství produktu za den závisí na věku a zdravotních podmínkách:

 1. Zdravý člověk může během tohoto dne jíst 5 křepelek nebo 2 slepičí vejce.
 2. S dysfunkcí jater je dovoleno jíst dvě křepelčí vejce nebo polovinu kuřete. Vzhledem k tomu, že orgánové patologie mají negativní vliv na proces syntézy cholesterolu, nadměrná konzumace tohoto produktu může situaci zhoršit.
 3. V přítomnosti kardiovaskulárních onemocnění v denní stravě by nemělo být více než 0,5 žloutků. Bílkoviny lze konzumovat úplně.
 4. Lidé pracující na svalové hmotě denně mohou konzumovat maximálně 5 proteinů.

S opatrností se do diety dítěte zavádějí vejce. Začněte dvakrát nebo třikrát týdně. Počet vajec se stanoví v závislosti na věku:

 • mladší než 1 rok - 0,5 křepelky, ¼ kuře;
 • 1-3 roky - 2 křepelky, jedno kuře;
 • od 3 do 10 let - 2-3 křepelky nebo 1 kuře;
 • děti starší 11 let již mohou výrobek používat jako dospělí.

Je také třeba mít na paměti, že někteří lidé mají alergické reakce na žloutek. Objevují se ve formě drobných vyrážek na kůži.

Aktuální výzkum

Asi před 30 lety začala skutečná „cholesterolová horečka“. Odborníci na výživu a lékaři jedním hlasem tvrdili, že složení vaječných bílků a žloutků obsahuje katastrofálně velké množství lipidů a má negativní vliv na tělo. Jejich každodenní používání je zárukou rozvoje kardiovaskulárních onemocnění.

K dnešnímu dni debata trochu ustoupila. Vědci provedli nový výzkum vajec a cholesterolu a dospěli k závěru, že tento produkt není nebezpečný. Žloutek obsahuje lipidy. Jejich počet je však plně v souladu s denní sazbou a není vyšší než 300 mg.

Míra využití vajec

Navíc jejich složení obsahuje užitečné biologicky účinné látky - fosfolipidy a lecitin. Mají pozitivní vliv na organismus a pomáhají snižovat hladinu škodlivého cholesterolu. Podle studie je nutné tento přípravek používat s mírou. To znamená, že ne více než 2 kusy denně.

Výzkum provedli i vědci z Číny. K tomu pozvali ty, kteří se chtějí experimentu zúčastnit, a rozdělili je do dvou skupin. Někteří jedli jedno vejce denně, jiní ne více než jednou týdně. Po dokončení experimentu se ukázalo, že riziko srdečního infarktu v první skupině pokleslo o 25% a vývoj dalších patologií srdce - o 18%.

Kolik cholesterolu ve vejci: nový výzkum

Lidé trpící aterosklerózou nebo hypercholesterolemií by měli z potravy vyloučit potraviny s vysokým obsahem cholesterolu.

V tomto ohledu je cholesterol ve vejcích důležitým ukazatelem, který je třeba si uvědomit, protože Tento produkt se používá při přípravě mnoha jídel.

V průměru je 450 mg látky obsaženo ve 100 g vaječného žloutku. Měly by se však zvážit faktory, jako je způsob vaření a původ vajec, ať již kuřecích nebo křepelek.

Co je to nebezpečný vysoký cholesterol?

Cholesterol je přírodní alkohol, který je obsažen v buněčné membráně téměř všech živých organismů. Tato látka není rozpustná ve vodě, ale je snadno rozpustná v organických rozpouštědlech a tucích.

Asi 80% cholesterolu lidského těla produkuje nezávisle a 20% pochází z vnějšího prostředí spolu s jídlem. Za jeho produkci jsou zodpovědné takové orgány, jako jsou střeva, játra, nadledvinky, ledviny a pohlavní žlázy.

Lidské tělo je velmi důležité pro udržení normální koncentrace cholesterolu. Provádí následující funkce:

 1. poskytuje produkci vitamínu D;
 2. stimuluje produkci pohlavních hormonů (progesteron, estrogen, testosteron);
 3. poskytuje produkci steroidních hormonů (aldosteron, kortizol) a žlučových kyselin;
 4. stabilizuje stabilitu buněčné membrány v širokém rozmezí teplot;
 5. zabraňuje negativním účinkům hemolytických jedů na červené krvinky.

Cholesterol se nešíří nezávisle na krevním řečišti, za to jsou zodpovědné speciální látky - lipoproteiny. Existuje několik typů lipoproteinů, které určují přítomnost "špatného" nebo "dobrého" cholesterolu v krevním řečišti:

 • HDL (lipoproteiny s vysokou hustotou) - látky, snadno rozpustné v plazmě.
 • LDL (lipoprotein s nízkou hustotou) - látky, které jsou špatně rozpustné v krvi a mají schopnost usazovat se na stěnách cév.

To je ten, který je aterogenní v přírodě, protože jejich převaha v krevním řečišti vede k cholesterolovým plaketám na stěnách tepny.

První příznaky aterosklerózy se objevují pouze tehdy, když je průchod cévy blokován o více než 50%. Konstantní sedimentace cholesterolu ve formě plaků a porostů vede k narušení krevního oběhu, řídnutí tepen a snížení jejich elasticity.

Patologický proces se zase stává primární příčinou vzniku ischemické choroby srdeční, srdečního infarktu, mrtvice atd.

Předpokládá se, že normální obsah „špatného“ cholesterolu v krvi by neměl být vyšší než 2,586 mmol / l. Pokud je tento ukazatel překročen, ošetřující lékař upraví dietu pacienta a případně předepíše léky proti lipidům.

Nesmíme zapomínat, že vysoký cholesterol může být způsoben kouřením, obezitou, fyzickou nečinností, stagnací žluči v játrech, endokrinními poruchami a nepravidelnými stravovacími návyky.

Kuřecí a křepelčí vejce - výhody a škody

Kuřecí vejce - nejběžnější produkt ve všední den nebo v tabulce svátků. Obsah bílkovin (bílkovin) v slepičích vejcích je mnohem vyšší než u masných nebo mléčných výrobků a činí 13 g na 100 g výrobku. Jejich kalorický obsah je 155 cal / 100 g.

Vaječný žloutek je sklad vitamínu D, který pomáhá tělu vstřebávat vápník. Přítomnost železa a cholinu brání vzniku zhoubných nádorů a cévních onemocnění. Vysoká hladina lecitinu v žloutku má pozitivní vliv na játra a zlepšuje činnost mozku. Obsah luteinu zabraňuje patologii oční bulvy.

Vejce také obsahují mnoho kyseliny listové, zvláště pro těhotné ženy. S nedostatkem vápníku v těle se doporučuje konzumovat mleté ​​vaječné skořápky.

Navzdory užitečnosti kuřecích vajec, v některých případech jsou nebezpečné jíst, protože:

 1. Pravděpodobná přítomnost bakterií salmonel. Aby se zabránilo salmonelóze, je nutné podkopat jejich tepelné zpracování.
 2. Dostupnost antibiotik. Zdraví slepic je dnes často udržováno antibiotiky, které se pak dostávají do vajíček a lidského těla.
 3. Velké množství cholesterolu, které je kontraindikováno při ateroskleróze a hypercholesterolémii.
 4. Možný obsah pesticidů, dusičnanů, herbicidů a těžkých kovů.

Podle mnoha recenzí, křepelčí vejce jsou nejen pochoutkou, ale také užitečnějším produktem. Jejich kalorický obsah je mírně vyšší než obsah kuřecích vajec a je 158 cal / 100 g.

Jsou bohaté na železo, fosfor, draslík, vitamíny A, B1, B2 a PP. Lysocin obsažený v nich eliminuje škodlivou mikroflóru v zažívacím traktu. Také téměř nezpůsobují alergie, odstraňují radionuklidy, podporují regeneraci kůže a její omlazení.

V některých případech mohou křepelčí vejce nést nebezpečí, které je spojeno s rizikem:

 • rozvoje salmonelózy. I přes mnohé mylné představy mohou být také nosiči takových bakterií;
 • zvýšení koncentrace cholesterolu, úroveň látky v křepelkách je mnohem nižší než u kuřete, ale může ovlivnit celkovou hladinu cholesterolu.

Je třeba pamatovat na hlavní pravidlo - konzumovat potraviny s mírou, a pak budou poskytovat maximální prospěch pro vaše tělo.

Kolik cholesterolu ve vejcích?

Otázka, zda můžete jíst vejce s vysokým cholesterolem, znepokojuje mnoho pacientů. Je třeba poznamenat, že jeho obsah v žloutcích se může pohybovat od 400 do 500 mg na 100 g. Mnozí lékaři říkají, že denní dávka je 1,5 a nemůže být překročena.

Nicméně, vejce a cholesterol, podle nového výzkumu, jsou vzájemně propojené pojmy, ale ne tak nebezpečné, jako pravidelné stravování nasycených tuků a trans tuků. Diabetikům a lidem s hypercholesterolémií se doporučuje užívat 1 vejce denně.

Křepelčí vejce a cholesterol jsou také kompatibilní koncepty, což potvrzuje dlouholetý a nový výzkum. Navzdory své malé velikosti obsahují ještě více cholesterolu než slepičí vejce. Tak 10 g produktu obsahuje 60 mg cholesterolu, zatímco u 10 g kuřat - pouze 57 mg.

Ať už jsou křepelčí vejce prospěšná při ateroskleróze a hypercholesterolémii, zůstává kontroverzní otázkou. Na jedné straně zvyšují hladinu této látky, na druhé straně lecitin, který je jejich součástí, zabraňuje aterosklerotickým usazeninám.

Aby se zabránilo výskytu salmonelózy a jiných onemocnění, která se přenášejí přes vejce, je nutné podkopat jejich důkladné tepelné ošetření.

Zároveň je lepší vařit je ne měkký-vařil, ale tvrdý-vařil, aby přesně zabil všechny nemoc-působit baktérie.

Základy výživy s vysokým obsahem cholesterolu

Podstatou stravy s vysokým obsahem cholesterolu je minimalizovat jeho příjem.

Kromě vaječných žloutků je pozorována vysoká koncentrace látky ve vnitřních orgánech (mozky, ledviny), mořské plody (krevety, krabi, raky), máslo, rybí kaviár, živočišný tuk, vepřové a hovězí maso. Proto musí být tyto produkty opuštěny, aby se normalizoval metabolismus lipidů.

Při ateroskleróze a hypercholesterolémii je důležité upravit tělesnou hmotnost. Faktem je, že depozice aterosklerotických plaků a nadváhy dvojnásobně zhoršuje stav cévních stěn a následně krevního oběhu.

Doporučení pro správnou výživu pro udržení hladiny cholesterolu jsou normální:

 1. Stick frakční výživa. Části by neměly být velké, je žádoucí jíst 5-6 porcí denně.
 2. Odmítat mastné, smažené, nakládané, uzené a slané potraviny. V tomto případě není dovoleno konzumovat velké množství soli a koření. Denní příjem soli - 5 gramů.
 3. Nejlepší metody zpracování potravin jsou dušení, vaření, vaření v páře nebo pečení.
 4. Namísto mastných mas je lepší jíst krůtu, kuře a telecí maso. Pro vaření pomocí rostlinného oleje.
 5. Strava by měla být obohacena o syrové ovoce a zeleninu, obiloviny, nízkotučné mléčné výrobky. To přispěje k nasycení organismu zdravými vlákny, mléčnými a bifidobakteriemi, aby se zlepšil výkon gastrointestinálního traktu.

Měli byste také opustit pečení, čokoládu, bonbóny a další sladkosti. Povoleno vzít pekárenské výrobky z hrubé mouky, bohaté na vlákninu.

Odborník na video v tomto článku vám řekne o výhodách a poškozeních vajec.

Cholesterol v slepičích vejcích: kolik vajec může jíst dospělý za den?

Vejce jsou jednou z nejzdravějších potravin na naší planetě.

Jen si představte: matka-slepice potřebuje zabalit všechny potřebné látky do skořápky tak, aby kuřátko vyrostlo z jedné klece...

Vejce jsou velmi populární v kulturistice jako zdroj vysoce kvalitní, vysoce stravitelné bílkoviny a vynikající náhrada pro sportovní bílkoviny, a jsou také užitečné pro hubnutí.

Na obrázku vaječné idyly, pouze jeden černý bod - cholesterol obsažený v žloutku. Kvůli němu získaly vejce velmi dobrou pověst ve světě výživy, medicíny av ústech domácích odborníků.

Otázka "kolik vajec můžete jíst denně pro dospělého?" ve skutečnosti se scvrkává na další: "Kolik nezdravého cholesterolu je pro zdraví bezpečné?"

Středně velké kuřecí vejce obsahuje asi 186 mg cholesterolu, což je

60% doporučené denní dávky 2.

V některých zemích Evropy, Austrálie, Nového Zélandu, Koreje, Indie neexistují žádná formální omezení týkající se používání cholesterolu 2; Faktem je, že dostupné vědecké důkazy naznačují, že neexistuje žádný vztah mezi konzumací cholesterolu v potravinách a zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění, jak je uvedeno níže v příkladu kuřecích vajec.

Jednoduchá aritmetika jasně ukazuje, že dvě vejce denně - a norma je překročena.

Ale ve skutečnosti jsou věci trochu komplikovanější než zřejmá aritmetika.

Pojďme zjistit, jak nebezpečný cholesterol je v slepičích vejcích a kolik vajec můžete jíst každý den.

V některých zemích světa neexistují žádné oficiální normy omezující spotřebu cholesterolu z potravin, protože vědci nepotvrzují vztah mezi obsahem v potravinách a rizikem kardiovaskulárních onemocnění

Vejce, cholesterol a testosteron... Důležitá role cholesterolu v těle

V naší společnosti je slovo „cholesterol“ obklopeno negativní aurou. Takové porozumění je pevně našito do našeho vědomí.

Stačí sledovat, co asociace se objeví ve vaší hlavě, když slyšíte "cholesterol", a budete sotva najít něco jiného než: srdeční infarkt, mrtvice, vysoký krevní tlak, ateroskleróza, smrt.

Ve skutečnosti cholesterol vykonává v těle několik velmi důležitých rolí:

 • cholesterol je strukturním prvkem skořepiny každé buňky;
 • Testosteron je syntetizován z cholesterolu - hlavního anabolického hormonu, skrze který svaly rostou a kulturisté dokonce vstřikují syntetickou formu ve formě anabolických steroidů, aby stimulovali růst svalů;
 • s účastí cholesterolu a dalších hormonů (estrogen, kortizol).

V určitém smyslu, bez cholesterolu, člověk nemohl existovat, a ještě více, aby se zapojil do kulturistiky na budování svalů.

To je důvod, proč cholesterol MUSÍ být vždy přítomen v našem těle. S jeho nedostatkem jídla játra mohou syntetizovat to; když je dodáván s dostatečným množstvím potravy, játra produkují méně než 1.

V průměru je hladina cholesterolu v krvi vždy přibližně stejná, bez ohledu na to, kolik pochází z potravy 2,3.

Hladina cholesterolu v krvi vždy zůstává přibližně stejná: pokud jíme hodně vajec, játra produkují méně cholesterolu; a játra naopak kompenzují nedostatek potravy.

Kolik vajec lze konzumovat denně pro dospělou osobu bez poškození zdraví?

Populární doporučení na dlouhou dobu je omezit používání vajec (především žloutků) na 2-6 týdně. Logika tohoto omezení je následující:

 • Kuřecí vejce mají spoustu cholesterolu
 • když jíme vejce, stoupá hladina cholesterolu v krvi;
 • vysoká hladina cholesterolu zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Neexistují však žádné vědecké důvody pro takové omezení.

Vědecké studie jednoznačně ukazují, že neexistuje korelace mezi konzumací vajec a rizikem srdečních onemocnění a že se jedná především o obecnou stravu, a nikoli o odnětí určitého druhu potravin, jako jsou kuřecí vejce.

V takových experimentech se zpravidla vyšetřují dvě skupiny lidí: zástupci jednoho jedí každý den několik vajec a druhý vylučuje vejce ze stravy. Několik měsíců vědci sledují hladinu cholesterolu v krvi.

Výsledky těchto experimentů lze shrnout následovně:

 • téměř ve všech případech se hladina dobrého cholesterolu s vysokou hustotou (HDL) zvyšuje o 6,7,14;
 • Obecně platí, že celková hladina cholesterolu a nízká hustota „špatného“ cholesterolu zůstává téměř nezměněna, někdy mírně stoupá o 8,9,14;
 • pokud jsou vejce obohacena omega-3, pak se snižuje hladina triglyceridů v krvi - jeden z rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění 10,11;
 • hladina určitých antioxidantů v krvi (lutein a zeaxanthin) 12,13 se významně zvyšuje;
 • citlivost na inzulín je zlepšena 5.

Výzkumníci na Examine.com, na základě analýzy dostupných vědeckých údajů o přínosech a poškozeních cholesterolu ve vejcích, naznačují, že reakce lidského těla na používání vajec je individuální povahy 24.

U asi 70% lidí není konzumace vajec doprovázena negativním účinkem na hladiny cholesterolu v krvi; 30% má zvýšenou citlivost a cholesterol se mírně zvyšuje 14.

Ale i když cholesterol s nízkou hustotou (LDL) roste, není to problém. Samostatné studie potvrzují, že konzumace vajec vede ke změně velikosti částic špatného cholesterolu z malých na velké 15; čím větší je jejich velikost, tím nižší je riziko kardiovaskulárních onemocnění16.

Pokud shrneme vědecká data, odpověď na otázku „kolik vajec může člověk jíst denně?“ Bude: 3 vejce denně denně pro dospělého zdravého člověka je bezpečné množství.

Samozřejmě je velmi důležité, kolik cholesterolu ve vaší stravě je obecně: pokud říkáte, že jste milovník vepřového masa a používáte jej pravidelně, pak je těžké hovořit o konkrétním počtu vajec, pro které zůstanete zdraví.

Konzumace vajec zvyšuje hladinu "dobrého" cholesterolu s vysokou hustotou v krvi. Úroveň "špatného" nízkohustotního cholesterolu se prakticky nemění. 3 vejce za den se považují za přijatelné množství pro zdravé lidi.

Vejce a zdraví srdce

Existuje mnoho studií o vlivu konzumace vajec na zdraví srdce a cév. Mezi nimi je obrovské množství dlouhodobých pozorování.

Pokud nechcete jít do podrobností, statistická analýza všech těchto studií dává následující výsledek: lidé, kteří pravidelně konzumují vejce, NEJSOU vystaveni vyššímu riziku kardiovaskulárních onemocnění než ti, kteří je nesní.

Některé z nich dokonce vykazují snížené riziko mrtvice a srdečního infarktu 17,18.

To se však týká obecně zdravých lidí.

Samostatné studie ukazují korelaci mezi konzumací diabetických vajec a zvýšeným rizikem srdečních onemocnění 19.

ČÍNSKÝ VÝZKUM

Výsledky nejrozsáhlejší studie vztahu výživy a zdraví

Výsledky nejrozsáhlejší studie vztahu výživy a zdraví, použití živočišných bílkovin a... rakoviny

"Kniha číslo 1 o výživě, kterou doporučuji každému číst, zejména sportovci. Desetiletí výzkumu světově proslulého vědce odhalují šokující fakta o vztahu mezi konzumací živočišných bílkovin a rakovinou."

Nicméně, i kdyby tomu tak bylo, v takových případech je velmi těžké říci, který z mnoha možných faktorů ovlivňuje zhoršení zdraví, protože je zřejmé, že lidé s diabetem obvykle vedou obecně nezdravý životní styl.

Důležité je dieta jako celek.

Dobře známá skutečnost: dieta s nízkým obsahem sacharidů, například ketogenní, je prospěšná pro zdraví jak při cukrovce, tak při její prevenci, a také snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny 20,21.

Většina diabetiků jsou milovníky sacharidů.

Vědecké studie naznačují, že pravidelná konzumace vajec nezvyšuje riziko srdečních onemocnění. Jedinou výjimkou jsou diabetici.

Kolik vajec denně je příliš mnoho?

Bohužel neexistují prakticky žádné studie, kdy by experimentální subjekty konzumovaly více než 3 vejce denně. Proto všechny výroky jako "3 vejce jsou normální a 5 je jistá smrt" obsahují velký podíl subjektivity.

Zde je však jeden zajímavý případ vědecké literatury:

88letý muž každý den jedl 25 vajec... měl normální hladinu cholesterolu a dobré zdraví

Samozřejmě, že ojedinělý případ je příliš malý pro jednoznačná prohlášení. Fakt je však docela zajímavý.

I když souhlasím s tím, že náš "folklór" je plný úžasných příběhů o neuvěřitelné síle a zdraví dědečků a pradědů, kteří kouřili a pili celý život a zemřeli ve 100 letech... protože klopýtali.

Stejně jako by bylo mylné vyvozovat, že tajemství jejich dlouhověkosti v kouření a alkoholu, to samé platí o jakýchkoli závěrech o přínosech nebo nebezpečích vajec v popsaném jediném případě.

Je také velmi důležité mít na paměti, že ne všechna slepičí vejce jsou stejná. Všechna vejce na policích moderních obchodů byla získána z kuřat pěstovaných v továrnách krmených krmnými směsmi na bázi obilí, sójovými boby a dalšími přísadami urychlujícími růst.

Nejzdravějšími vejci pro zdraví jsou omega-3 obohacená vajíčka nebo vejce z kuřat, která jsou přirozeně volná. V jednoduchém jazyce "vesnice" vejce. Jsou mnohem cennější z hlediska živin: obsahují mnohem více omega-3 a důležitých vitamínů rozpustných v tucích 23.

Všeobecně platí, že jíst vejce i v množství větším než 3 denně vypadá naprosto bezpečně pro zdraví a dokonce i užitečné.

Osobně jsem jíst asi 4-6 vajec každý den po dlouhou dobu a krevní testy na normální cholesterol.

Vědecké studie o tom, kolik vajíček denně je pro dospělého příliš mnoho, nebyly provedeny. Známý alespoň v jednom případě, kdy muž ve věku 88 let jedl 25 vajec denně a měl normální zdravotní stav

Afterword

Kuřecí vejce - jedna z nejužitečnějších potravin, která existuje na Zemi.

Společné názory na nebezpečí vajec z důvodu obsahu cholesterolu jsou mýty a nemají vědecký základ.

Pravidelná konzumace vajec nezvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Pro zdravou dospělou osobu je 3 denní dávky pro denní spotřebu bezpečným množstvím.

Cholesterol v kuřecích a křepelčích vejcích

Vejce jsou produkt, který jíme jak v čisté, vařené formě, tak tím, že do něj zasahujeme do složek hlavních jídel ve formě omáček, které jsou základem těsta. Vejce se nám stala tak známou, že je sotva možné, aby někdo přemýšlel o tom, kolik mýtů a skutečných faktů (zejména těch, které se týkají koncentrace cholesterolu) se pohybují kolem tohoto produktu.

Nepřemýšlíme o tom, zda jsou tělem absorbováni nebo odmítnuti, ani si toho nevšimneme. Podle výzkumných vědců, můžeme říci, že ve většině případů je tento výrobek vstřebává osoba na 97-98%, výjimky jsou individuální nesnášenlivost těla žloutku nebo bílkovin, pak, samozřejmě, použití vajec nedává smysl.

Existuje mnoho způsobů, jak jíst vejce pro potraviny. Nejvíce nedoporučuje lékaři: pít syrová vejce, aniž by je vystavit tepelnému ošetření, protože tráví horší a mají vážné zatížení na gastrointestinálním traktu. V ideálním případě byste měli jíst všechna stejná vejce vařená: vařená, smažená nebo jako součást druhého jídla.

Konzumace syrových vajec může vést k rozvoji tak závažného onemocnění, jako je salmonelóza.

Vaječný cholesterol je vědecky prokázaná skutečnost. Vědci a lékaři však říkají, že správné používání vajec v potravinách nepovede ke komplikacím v těle ve formě obezity, zvýšeného cholesterolu nebo tvorby plaků na stěnách cév. Cholesterol v žloutku doplněný látkami nezbytnými pro výživu nervových buněk: lecitin, cholin, fosfolipidy.

Lze říci, že množství cholesterolu ve vejcích nemá nepříznivý vliv na stav lidského zdraví a umožňuje používat tento produkt bez obav z výskytu cholesterolu.

Cholesterol v slepičích vejcích

Jedno kuřecí vejce obsahuje 180 mg cholesterolu, což je asi 70% denního příjmu. Vyvstává otázka: „Není cholesterol škodlivý v takových množstvích?“ Lékaři říkají, že cholesterol ve vejcích je pro lidské tělo neškodný. Mnohem nebezpečnější jsou potraviny obsahující trans tuky a nasycené tuky, které jsou absorbovány horší než cholesterol.

Ve skutečnosti, konzumace vajec nepovede k obezitě, pokud samozřejmě nemáte lékařské kontraindikace pro zařazení tohoto přípravku do vaší stravy. Přebytek cholesterolu přinese potraviny, které jíte s vejci, například na snídani: míchaná vejce se slaninou, klobása, šunka. Samotná kuřecí vejce obsahují nebezpecný cholesterol.

Veškerý cholesterol v slepičích vejcích se koncentruje v žloutku. Vědci odhadují, že obsahuje asi 180 mg této látky, která téměř zcela pokrývá denní množství cholesterolu, které vyžaduje lidské tělo. Nesmíte však zapomenout na přiměřená omezení používání tohoto výrobku, jejichž porušení může vést k nepředvídatelným následkům:

 1. denní příjem cholesterolu pro zdravého člověka je 300 mg nebo jedna a půl kuřecích vajec, je nežádoucí překročit ho, protože přesycení těla cholesterolem nepříznivě ovlivňuje fungování mnoha systémů;
 2. u lidí s diabetem nebo vysokou hladinou cholesterolu v krvi se nedoporučuje konzumovat více než 200 mg této látky denně, tzn. normou je jedno slepičí vejce.

Pokud se stále bojíte, že cholesterol ve velkém množství může být škodlivý nebo z vašich vlastních důvodů nechcete používat, můžete jíst pouze proteiny z kuřecích vajec - neobsahují cholesterol. Pravda, míchaná vejce nebo vařené vejce bez žloutku je trochu neobvyklé jídlo, ale omeleta bez žloutků není o nic méně chutná než u nich.

Pokud budeme hovořit o plném využití slepičích vajec, lékaři nedoporučují jíst více než sedm kusů týdně ve všech formách: jsou vařeny nebo přidány do omáčky, v hlavním chodu.

Cholesterol v křepelčích vejcích

Pokud si myslíte, že křepelčí vejce a cholesterol jsou neslučitelné věci, pak se velmi mýlíte. Navzdory své malé velikosti, nejsou horší než kuře v cholesterolu, tato látka je dokonce o něco větší v nich.

Jíst křepelčí vejce jako pravidelný produkt ve vaší stravě je poměrně kontroverzní záležitost. Na jedné straně má cholesterol obsažený v žloutku s velkými množstvími negativní vliv na tělo. Ale na druhou stranu, spolu s cholesterolem ze žloutku křepelčích vajec v těle vstupuje do lecitinu, který zabraňuje tvorbě cholesterolových plaků. Nejednoznačný produkt, který kombinuje přesně opačné vlastnosti, takže před zavedením křepelčích vajec do vaší stravy se ujistěte, že taková kombinace látek nemá vliv na vaše zdraví.

Pokud porovnáme 10 gramů křepelčích vajec a stejný počet slepičích vajec, pak tvoří 60 mg a 57 mg cholesterolu.

V křepelčích vejcích, stejně jako u kuřat, se cholesterol koncentruje v žloutku, takže můžete bezpečně jíst protein, bez obav z přebytku tohoto množství látky v těle. Na základě výzkumu vědců však konstatujeme, že množství cholesterolu i v žloutku je pouze 3% jeho celkové denní hmotnosti. Proto můžete jíst křepelčí vejce pro potraviny bez obav ze zvýšení hladiny cholesterolu v krvi.

Pokud hovoříme o míře spotřeby křepelčích vajec, pak v týdnu by neměla překročit deset kusů, aby se zabránilo možným nepříjemným následkům, jako je zvýšení hladiny cholesterolu v krvi.

Kontraindikace pro použití

Jak již bylo několikrát uvedeno výše, vejce mohou být kontraindikována ze zdravotních nebo jiných důvodů. Musíte je vyloučit ze své stravy, pokud:

 • máte zvýšený cholesterol v krvi - v tomto případě křepelčí vejce a slepičí vejce a cholesterol, který obsahují, mohou vést k vážným onemocněním spojeným se srdcem a cévami;
 • na výrobek je alergie;
 • jste byl diagnostikován s diabetem - pak jíst vejce výrazně zvyšuje šanci na rozvoj srdečního infarktu nebo mrtvice (opět kvůli velkému množství cholesterolu v nich);
 • Vaše tělo neabsorbuje živočišné bílkoviny - používání křepelek a slepičích vajec s takovým příznakem je zakázáno;
 • jater a ledvin.

Pečlivě nakládejte se svým zdravím: ani extra cholesterol, ani bílkoviny odmítnuté tělem, ani riziko vzniku cholesterolových plaků nestojí za míchaná vejce k snídani, na které jste tak zvyklí.

Výhody a poškození slepičích vajec

Ne všechny produkty přírodního původu jsou naprosto dokonalé, takže stojí za to hovořit o výhodách a nebezpečích slepičích vajec.

 • Vaječný bílek je kompletní bílkovina, která je mnohonásobně cennější než v masných a mléčných výrobcích. Příznivci diety by proto měli nahradit hovězí maso a mléko ve své stravě slepičími vejci ve své stravě. Absence cholesterolu ze žloutků v takové dietě neovlivňuje stav organismu, protože je schopna produkovat množství cholesterolu nezbytné pro život nezávisle.
 • Vejce obsahují niacin, který je nezbytný pro přímé krmení mozkových buněk a tvorbu pohlavních hormonů.
 • Vaječný žloutek obsahuje velké množství vitamínu D, bez kterého se vápník v našem těle neabsorbuje.
 • Železo v slepičích vejcích přispívá k prevenci kardiovaskulárních a onkologických onemocnění.
 • Lecitin obsažený v žloutku má příznivý vliv na játra, pomáhá zlepšovat paměť a zvyšovat duševní schopnosti, do jisté míry také neutralizuje negativní účinek cholesterolu na tělo.
 • V žloutku je cholin, který přispívá k prevenci rakoviny.
 • Také v žloutku obsahuje lutein, který pomáhá vyhnout se problémům s vizuálním přístrojem.
 • V průběhu těhotenství jsou vejce užitečná pro vysoký obsah kyseliny listové, což přispívá k řádnému rozvoji nervového systému plodu.

Vaječná skořápka je bohatá na vápník. Lékaři doporučují lidem s nedostatkem tohoto elementu používat mleté ​​skořápky s kyselinou citrónovou po dobu 20 dní dvakrát ročně. Zejména taková prevence je užitečná pro malé děti, jejichž kostní tkáň se právě začíná posilovat.

 1. Možná přítomnost bakterií Salmonella v nich, což vede k rozvoji střevních onemocnění - salmonelózy. Aby se zabránilo nakažení, umyjte si ruce po dotyku vajec a nejezte je syrové nebo špatně vařené.
 2. Velké množství cholesterolu (více než dvě třetiny denního množství osoby v jednom žloutku). Protože tato otázka zůstává kontroverzní, mějte na paměti, že byste neměli mít kontraindikace uvedené výše. Pokud jsou, pak odstranit žloutek ze stravy, která obsahuje všechny cholesterolu, aby se odstranilo zhoršení jejich zdraví.
 3. Zdraví nosnic je často udržováno na antibiotikách, které se také dostávají do vajec, což je důvod, proč lidské tělo, které je dostává do této formy, může trpět narušením mikroflóry, snížením odolnosti vůči infekcím a snížením citlivosti na antibiotika přijímaná zvenčí.
 4. Dusičnany, pesticidy, herbicidy, těžké kovy - to vše, vznášející se ve vzduchu nebo v krmivu, se hromadí v tělech vrstev a usazuje se ve vejcích. Přítomnost těchto látek ve srovnání s notoricky známým cholesterolem mění přírodní produkt na skutečný chemický jed.

Před nákupem slepičích vajec je lepší se ujistit, že vám výrobce nabízí skutečně přírodní produkt a nevyrábí se na chemii. V opačném případě nebudete přemýšlet o nadměrném cholesterolu, ale alespoň o otravě jídlem. Koncentrace výše popsaných látek je obvykle uvedena na obalu s vejci.

Výhody a poškození křepelčích vajec

Mluvili jsme o prospěšných a škodlivých vlastnostech kuřecích vajec. Nyní stojí za zmínku to samé v křepelkách, i když v mnoha ohledech budou podobné těm, které byly uvedeny výše.

Užitečné vlastnosti:

 • Křepelčí vejce - zdroj vitamínů, mikro a makro prvků - A, B1, B2, PP, železo, fosfor, draslík.
 • Lysocin zabraňuje tvorbě škodlivé mikroflóry v těle.
 • Tyrosin obnovuje pokožku, činí ji elastickou a vrací přirozenou barvu.
 • Křepelčí vejce zřídka způsobují alergickou reakci na rozdíl od kuřecích vajec.
 • Zlepšování duševního vývoje a paměti, koncentrace a posilování nervového systému.
 • Křepelčí vejce jsou předepsána dospělým pro odstranění nadbytečného cholesterolu z krve, boj proti cholecystitidě a rozpouštění mastných plaků.
 • Látky obsažené v křepelčích vejcích podporují odstranění radionuklidů z těla.

Škodlivé vlastnosti:

 1. Na rozdíl od mylných představ, křepelčí vejce mohou být také nositeli salmonel, takže dodržujte všechna pravidla hygieny a tepelného ošetření, aby se zabránilo salmonelóze.
 2. V některých formách cholecystitidy může cholesterol obsažený v žloutcích zhoršit nemoc, takže před zavedením křepelčích vajec do stravy se poraďte se svým lékařem. Možná, že hladina cholesterolu ve vašem těle neumožňuje použití tohoto produktu.

Stejně jako v předchozím případě: nepřehánějte to. Není třeba zneužívat tento produkt, bez ohledu na to, jak užitečné se vám může zdát. Cholesterol ve vejcích není věc, která byla vynalezena, ale skutečně prokázána, takže než ji použijete, ujistěte se, že vám ani zvířecí bílkovina ani žloutkový cholesterol neublíží.

Závěrem bych rád ještě jednou připomněl, že v našem světě neexistuje všelék na všechno. Každý výrobek kombinuje jak blahodárné, tak škodlivé vlastnosti, takže vyvažujte svou stravu tak, aby byla vyvážena. Pokud máte problémy s cholesterolem, je lepší se poradit se svým lékařem. Vybere si pro vás dietu, ve které bude cholesterol minimální nebo nebude vůbec. Nezapomeňte, že nepřítomnost této látky z vnějšku nepovede k absolutně žádným důsledkům: tělo je schopno produkovat množství cholesterolu, které potřebuje pro zdravé fungování.

Nezapomeňte na kontraindikace a rozumná omezení. Požehnej vám!