Image

Systém monitorování glukózy IPro2 (MMT-7745)

Přepravní cena: 131.000 rublů.

Zvláštní cena v kanceláři: 131 000 rublů.

Monitorování krevní glukózy je důležitou podmínkou pro inzulínovou terapii. Bohužel, rutinní testy pomocí testovacích proužků nezobrazují úplný obraz, skryté skoky cukru jsou ihned po jídle vynechány a je problematické sledovat zdraví v noci. Vzhledem k nedostatku informací je obtížné předepsat účinnou léčbu. Jako výsledek - hrozné následky ve formě problémů s viděním, okludované krevní cévy, mrtvice a riziko, že i malé škrábnutí se změní na vředy bez hojení.

Existuje však způsob, jak udržet cukr na úrovni zdravého člověka - systém neustálého monitorování glukózy IPro2. Jedná se o pokročilý vývoj od společnosti Medtronic MiniMed (USA), který aktivně využívají přední američtí a evropští endokrinologové. Malý senzor je připevněn k pokožce a nepřetržitě sleduje koncentraci cukru a provádí měření každých 5 minut.

Zařízení pro nepřetržité monitorování glukózy ukáže, jak tělo reaguje na jídlo, cvičení a umožní vám nastavit čas a velikost dávek inzulínu, provést řádnou dietu a denní režim, aby se sacharidy udržovaly v rozmezí od 3,2 do 6 mmol / l - normální hodnoty pro zdravé organismu.


Kdo může používat systém monitorování iPro2 glukózy?

Přípravek iPro2 je vhodný pro kontinuální monitorování obsahu cukru u pacientů s diabetes mellitus prvního a druhého typu s komplexním denním režimem. To je ideální pro denní monitorování glukózy:

- diagnostiku asymptomatické a latentní glykémie;
- korekce průběhu inzulinové substituční terapie;

Věnujte pozornost! Informace získané pomocí zařízení pro nepřetržité monitorování glukózy jsou určeny především lékaři a jsou doplňkem, aniž by byla zrušena tradiční kontrola pomocí glukometrů.

Měření jsou prováděna slepě - v daném okamžiku nevidíte hladinu cukru. Aby ošetřující lékař viděl celý obraz, je důležité uchovávat si deník po celou dobu měření a zaznamenávat všechna jídla, detailní menu, dobu cvičení, probuzení po spánku.

Z čeho se skládá permanentní monitorovací systém glukózy?

iPro2 se skládá z následujících prvků:

Snímač Enlite MMT-7008 - je připevněn k pokožce pacienta a každých 5 minut zkoumá extracelulární tekutinu pro sacharidy. Týká se spotřebního materiálu, jedno čidlo je určeno na 6 dní;

iPro2, rekordér MMT-7741 - je připojen k senzoru a zaznamenává výsledky a dobu měření do vnitřní paměti. Kapacita paměti se počítá pro 7 dní záznamu;

Dokovací stanice MMT-7742 (iPro2) - určená pro nabíjení záznamového zařízení, stejně jako pro ukládání a přepisování uložených statistik do počítače nebo cloudového úložiště.

Snímač Enlite MMT-7008

Rekordér IPro2


Součástí dodávky je také:

 • napájení pro připojení dokovací stanice k síti;
 • USB kabel pro přenos dat a napájení dokovací stanice ze zdroje nebo počítače;
 • Čisticí zátky rekordéru MMT-7744: sada tří. Při dezinfekci je vložen do konektoru přístroje.

Jak systém funguje? Jaké jsou jeho výhody?

Narozdíl od glukometru, který ve skutečnosti ukazuje informace roztržené pouze v určitých časových okamžicích, systém iPro nepřetržitě monitoruje změny hladiny glukózy v těle: když relaxujete, pracujete, jíte, a dokonce i když spíte. Senzor je připojen k pokožce, tenká jehla o délce 9 mm sleduje koncentraci cukru v intersticiální (intercelulární) tekutině v podkožní vrstvě tuku. Všechna data jsou ukládána do záznamového zařízení, které je po 2-7 dnech načteno a informace jsou z něj nejprve staženy do dokovací stanice a poté do cloudové služby CareLink iPro pro přípravu reportů.

Senzor není viditelný pod oblečením, nemá vliv na podmínky života - můžete se bezpečně vykoupat, sprchovat, plavat v bazénu, sportovat. Ale hlavní výhodou - na základě připravených zpráv, může ošetřující lékař posoudit účinnost předepsané léčby, upravit dávkování a dobu injekce.

Doporučuje se pravidelně kontrolovat jakýkoliv systém průběžného monitorování hladiny glukózy v krvi pomocí referenční metody měření - monitorování měřičem. Vzhledem k tomu, že měřič provádí test přímo v krvi a průběžně monitoruje mezibuněčnou tekutinu, to znamená, že může způsobit o něco větší chybu v autoregulaci.

Medtronic (CGMS) - vždy vyžaduje dvakrát denně kalibraci na měřiči svých systémů, ale monitorovací systém Abbott nevyžaduje kalibraci, ale musíme ji alespoň jednou denně porovnat.

To je nejlepší udělat s přesným a up-to-date nástroj s minimální chybou - Contour PLUS (německá přesnost od BAYER AG). Pokud se rozhodnete pro tento postup ušetřit, doporučujeme použít glukometr AI CHEK, pro který po mnoho let používání v Ruské federaci prakticky neexistovala žádná stížnost, a je to co nejjednodušší použití a úspory na testovacích proužcích.


Prezentace výsledků měření

Shromážděná data jsou systematizována, na základě nich jsou sestaveny grafy ukazující změny hladiny cukru v čase. Výsledky jsou zobrazeny v mmol / L nebo mg / dL.

Rekordér IPro2

 • Rozměry (š xvxv): 3,5 x 2,8 x 0,9 cm
 • Hmotnost: 5,7 g.
 • Biologická kompatibilita:

Dokovací stanice MMT-7742 (iPro2)

 • Rozměry (š xvxv): 5,1 x 6,4 x 2,8 cm
 • Hmotnost: 22,7 g.
 • Provozní podmínky
  • teplota: od -5 do + 45 ° C
  • relativní vlhkost: od 5 do 95% bez kondenzace par
 • Podmínky skladování
  • teplota: -25 až + 55 ° C
  • relativní vlhkost: od 10 do 100% bez kondenzace par
 • Záruka: 1 rok

CGMS Medtronic MiniMed systém kontinuálního monitorování glukózy (USA)

Jak funguje CGMS?
senzor Do kůže pacienta se vloží malá ohebná kovová elektroda přes kůži stehna nebo břicha do podkožní tkáně (tuku). Senzor obsahuje enzym glukóza oxidázu, stejný jako na testovacích proužcích. Oxidáza glukózy reaguje s glukózou tekutiny, která promývá místo vložení senzoru (intestinální tekutiny). V důsledku chemické reakce vzniká elektrický signál, který je přenášen do vodiče připojeného ke snímači a odtud do monitoru, kde je uložen. Když je monitor načten, signál je vhodně zpracován a převeden na data krevní glukózy. Monitor nepřetržitě ukazuje výsledek měření glukózy, takže v průběhu studie CGMS je velmi důležité pokračovat v měření glukózy glukometrem jako obvykle.

Jsou údaje o glykémii získané pomocí glukometru stejné jako u CGMS?
Rozdíl v hladinách glukózy v krvi a glukóze ve střevech je velmi malý. Je důležité, aby trendy v hladinách glukózy získané pomocí těchto dvou metod měření byly stejné.

Jak je senzor vložen?
Malá poddajná ohebná elektroda se vloží pod kůži pod úhlem 45 °. Pro usnadnění a urychlení vložení je použito pružinové zařízení nazvané Sen-Serter. Senzor zůstává injikován subkutánně po dobu 72 hodin. Vzhledem k tomu, že nahrávání probíhá, nelze se odpojit od monitoru během této doby.

Jaké informace jsou dostupné po načtení monitoru?
Po 72 hodinách se snímač odstraní, monitor se připojí k počítači a znovu načte informace. S pomocí speciálního programu jsou informace zpracovávány a reporty jsou vydávány ve formě grafů, jak je znázorněno na obrázcích. Grafy jasně ukazují, jak se hladiny glukózy mění během 3 dnů, v závislosti na inzulínové terapii a způsobu života. Tato data pomáhají zvýraznit období vysoké nebo nízké hladiny glukózy v závislosti na dietě, medikaci nebo cvičení.

Den instalace CGMS
CGMS je instalován na klinice, procedura trvá přibližně 1 hodinu. Během této doby musí pacient vysvětlit, jak přístroj používat, vést diář o příjmu potravy a fyzickou aktivitu, jak se zařízením zacházet. Zavedení senzoru nevyžaduje použití žádných anestetik (obecné nebo lokální působení) - jednoduše se aplikuje subkutánně s minimálním pocitu nepohodlí.

Několik tipů denně instalace CGMS:
Nejlepší je, aby si člověk oblékl široký dvoudílný oděv (ne šaty). Přineste s sebou měřič krevní glukózy, testovací proužky, lancety, kontrolní roztok a všechny ostatní věci a léky, které pacient obvykle používá během dne. Doporučujeme provést instalaci před polednem, protože pacient bude muset provést 4 běžné měření glukózy pomocí testovacích proužků před půlnocí. V tento den je nutné se vyvarovat užívání neobvyklých potravin a léků, fyzické námahy, protože je vhodnější zahájit studii s CGMS s hladinou glukózy v krvi v rozmezí 5-15 mmol / l.

CGMS na sobě životní styl
Existuje několik opatření, která je třeba dodržovat při používání CGMS a několika tipů, které vám pomohou provést úspěšnou studii. Při používání CGMS jsou opatření pro ochranu monitoru stejná jako při použití modulárního telefonu - koženého pouzdra, které připojuje monitor k pásu kalhot nebo sukně, a monitor může být také vložen do sáčku. Během spánku může být monitor připojen k pyžamu nebo noční košili, vložen do sáčku nebo jen vedle postele.
Sprcha - monitor není odolný vůči vlhkosti a senzor by neměl být ponořen do vody. Proto při nošení CGMS nemůžete vykoupat, stačí použít sprchu. NEODPOJUJTE senzor od monitoru. Pro ochranu monitoru při sprchování musíte použít speciální ochranné pouzdro.

Co je třeba se vyvarovat při nošení CGMS
- ODPOJENÍ SNÍMAČE.
- ÚVOD Inzulínová stříkačka je blíže než 8 cm od místa vložení senzoru nebo zavádí infuzní set blíže než 6 cm od senzoru.
- Při provádění CGMS používejte lékařské postupy, jako jsou rentgenové snímky, CT vyšetření nebo MRI vyšetření.
- Je možné projít standardním detektorem kovů v přístavu.
- LOCATE v blízkosti rozhlasových a televizních přijímačů, vedení vysokého napětí.
- ZMĚNA programu zařízení bez doporučení lékaře provádějícího studii
- plavání, vodní sporty nebo kontaktní sporty
- koupele.

Co mám dělat, když mám CGMS?
- Je nutné 4krát denně zadat naměřená data krevní glukózy pomocí testovacího proužku do monitoru a rovnoměrně rozdělit měřený čas po celý den od půlnoci do půlnoci.
- Všechna data měření glukózy pomocí testovacích proužků musí být okamžitě vložena do monitoru. Pokud po měření glukózy uplynulo více než 5 minut, test by měl být opakován a do monitoru by měla být vložena nová data.
- Můžete zadat pouze hladiny glukózy v rozmezí od 2,2 do 22 mmol / L. Pokud hladina glukózy v krvi přesahuje tyto limity, není možné takový indikátor zavést. Současně je nutné provádět obvyklá opatření k normalizaci hladiny glukózy, počkat, až se vrátí na uvedené limity a do monitoru zadat novou hodnotu.
- Je také nutné zavést události, jako je jídlo, léky, cvičení a další, jako je hypoglykémie, které budou uvedeny na grafech, a tak usnadnit interpretaci výsledků.
- Pacient musí pečlivě vést diář, ve kterém budou zaznamenány hodiny jídla a jeho množství. V deníku si také všimněte léků, fyzické aktivity, změny infuzního setu inzulínové pumpy, příznaků hypoglykémie a stresu.

CGMS umožňuje lékaři:

- upravit dávkování inzulínu a léčebný režim
- detekovat latentní hypo nebo hyperglykémii
- lépe informovat a poučovat pacienty
- Určeno pro monitorování glukózy v ambulantních a lůžkových podmínkách.
- Skládá se z monitoru, připojovací stanice počítače, softwaru a jednorázového senzoru.
- Senzor je implantován do těla po dobu 3-5 dnů a testuje se hladina glukózy 288krát denně každých 5 minut.
- Výsledky jsou zaznamenány do paměti monitoru a po 3-5 dnech lékař analyzuje informace o dávce inzulínu a léčebném režimu.

Systémy kontinuálního monitorování hladiny glukózy (CGM)

Dobré odpoledne Pro kontrolu diabetu používáme glukometr s volným stylem libra, ale vyvstala otázka, které další systémy jsou k dispozici pro kontinuální monitorování glukózy. Začněme, jaký je rozdíl mezi konvenčním glukometrem a podobnými systémy.

Měřič krevní glukózy používá kapku krve k analýze hladiny cukru v krvi a senzor systému nepřetržitého monitorování měří hladinu glukózy v mezibuněčné tekutině - tekutině uvnitř a kolem buněk vašeho těla. Největší plus je, že nemusíte píchnout prsty, jako když používáte glukometr. Tyto systémy fungují 24 hodin denně a některé z nich mohou obsahovat alarm, který indikuje, kdy je hladina glukózy příliš vysoká nebo příliš nízká. Moderní mezinárodní standardy pro kontrolu glukózy v krvi znamenají nepřetržité monitorování.

No, pojďme se společně zabývat informacemi, které jsem našel.

Lidé se mohou mylně domnívat, že používání CGM - kontrola hladiny glukózy v krvi se neprovádí, protože použité senzory jsou umístěny v těle, ale nevstoupí do krevního oběhu. CGM senzory skutečně měří glukózu ve vaší extracelulární tekutině, ne v krvi. Systém CGM lze použít bez ohledu na to, zda používáte pumpu nebo injekční stříkačku k injekční aplikaci inzulínu. Díky nepřetržitému monitorování hladiny glukózy může pomoci až stovky měření denně poskytnout velmi jasný přehled o hladině cukru.

Sledování spánku

Kontinuální monitorování glukózy má tu výhodu, že můžeme poskytovat informace o hladině cukru i ve spánku.

Pokud kombinujete výživu, fyzickou aktivitu správně - nepřetržité sledování glukózy může pomoci snížit dobu, kterou trávíte s vysokou nebo nízkou hladinou cukru.

Teď si povídejme o každém.

Freestyle Libre.

Abbott Freestyle Libre se stal v zásadě novým pojmem v oblasti kontroly glukózy, což poskytuje mnohem více informací než jen měření hladiny cukru v krvi. Freestyle Libre je přístupnější než jiné kontinuální monitorování glukózy. Freestyle Libre poskytuje rychlé monitorování glukózy, které se provádí skenováním senzoru, spíše než propíchnutím prstů.

Jaké jsou výhody freestyle libre?

Jak funguje freestyle libre?

Freestyle Libre se skládá z čtečky (čtečky) a kulatého senzoru připojeného k ruce.

Senzorem je kruhový kotouč o síle 5 mm a průměru 35 mm, který jej činí přibližně velikostí rubové mince.

Snímač se aplikuje na pokožku ručním aplikátorem a poté se používá po dobu 14 dnů. Do 14 dnů od použití je snímač snímán pomocí čtečky. Při skenování získáte nejen hodnotu glukózy, stejně jako metr, ale můžete také zjistit, jak se vaše hladina cukru změní - začne se pohybovat nahoru, dolů nebo zůstává na stejné úrovni.

Jedním z rysů, že CGM má, že Freestyle Libre postrádá, je nedostatek varovného signálu, že hladina glukózy je příliš nízká.

Mějte prosím na paměti, že senzor čte hladinu glukózy v krvi, ale v hladině glukózy v mezibuněčné tekutině. Tato tekutina je jakýmsi zásobníkem živin, včetně glukózy, pro buňky ve vašem těle. Všechny systémy kontinuálního monitorování glukózy používají tuto metodu měření hladiny cukru.

Navzdory skutečnosti, že hladina cukru měřená v extracelulární tekutině je v mnoha ohledech blízká hodnotám cukru v krvi, někdy existují malé rozdíly. Nesrovnalosti v indikacích mohou být významné pouze u hypoglykemie nebo hyperglykémie. Z tohoto důvodu je vhodné provádět testy glukózy v krvi po celý den, aby se zjistila správnost a provedli krevní testy, pokud si myslíte, že senzor je nesprávný.

Specifikace (čtečka)

 • Rádiová frekvence: 13,56 MHz
 • Datový port: Micro USB
 • Rozsah měření krevní glukózy: 1,1 až 27,8 mmol / l
 • Měřicí rozsah ketonu v krvi: 0,0 až 8,0 mmol / l
 • Baterie: 1 lithium-ion dobíjecí baterie
 • Životnost baterie: 7 dní normální nabíjení
 • Životnost: 3 roky
 • Rozměry: 95 x 60 x 16 mm
 • Hmotnost: 65 g
 • Provozní teplota: 10 ° až 45 ° C
 • Skladovací teplota: -20 ° C až 60 ° C

Specifikace (snímače)

 • Paměť: 8 hodin
 • Životnost senzoru: 14 dní
 • Baterie: 1 stříbrná baterie
 • Rozměry: průměr 35 mm a výška 5 mm
 • Hmotnost: 5 g

Skladové rozsahy

 • Provozní teplota: 10 ° až 45 ° C
 • Skladovací teplota: 4 ° až 30 ° C
 • Relativní vlhkost: 10-90%
 • Odolnost proti vodě: IP27: odolává ponoření 1 m (3 ft) vody po dobu 30 minut.
K obsahu

Freestyle Navigator

Navigátor ABBott Freestyle Navigator je nepřetržité monitorování glukózy (CGM) sestávající ze snímače, který se připojuje k tělu, vysílači a přijímači. Freestyle Navigator byl nahrazen novým Freestyle Navigatorem.

Snímač se instaluje pomocí speciálního vstupního zařízení. Snímač a vysílač jsou obvykle umístěny na břiše nebo na zadní straně paže.

Vstupní zařízení

Vstupní zařízení umožňuje umístění senzoru na místech, kde jiné CGM nelze instalovat kvůli omezením instalace. Důvodem je skutečnost, že některé z nich jsou velké, některé vyžadují určitý montážní úhel.

Přijímač

Přijímač pro FreeStyle Navigator není inzulínová pumpa (jako je tomu u systémů Medtronic CGM a Animas Vibe), ale autonomní jednotka může provádět testy krevní glukózy, což usnadňuje kalibraci CGM.

Navigátor FreeStyle Navigator vyžaduje 4 kalibrační testy, které by měly být provedeny přibližně 10, 12, 24 a 72 hodin po instalaci senzoru.

CGM vám řekne, kdy je požadována kalibrační zkouška.

K nejmenším datům

Přijímač zobrazuje každou minutu graf zobrazující aktuální hodnoty. Mějte prosím na paměti, že přijímač musí být ve vzdálenosti do 3 metrů od vysílače, aby mohl pokračovat v poskytování dat.

Můžete vidět graf, aktuální hodnotu jako číslo (například 8,5 mmol / l), po které je šipka označující, kde se mění hladina glukózy - nahoru nebo dolů.

Senzorová data

 • Rozsah měření: od 1,1 do 27,8 mmol / l
 • Životnost senzoru: až 5 dní
 • Teplota povrchu kůže: 25 ° až 40 ° C

Datový vysílač

 • Rozměry: 52 x 31 x 11 mm
 • Hmotnost: 14 g (včetně baterie)
 • Životnost baterie: cca 30 dní
 • Vodotěsný: může být ve vodě až 30 minut v hloubce 1 metr

Přijímač dat

 • Rozměry: 63 x 82 x 22 mm
 • Hmotnost: 99 g (s 2 bateriemi AAA)
 • Baterie: baterie AAA x2
 • Životnost baterie: 60 dní běžného používání
 • Testovací proužky: Freestyle Light
 • Čas pro výsledek: 7 sekund

Operační systém a podmínky skladování

 • Provozní teplota: 4 ° až 40 ° C
 • Provozní a skladovací výška: hladina moře do 3 048 m
K obsahu

Freestyle Navigator II

FreeStyle Navigator II je nástupcem CGM FreeStyle Navigator společnosti Abbott.

Ve FreeStyle Navigator II je vysílač (část, kterou nosíte na kůži), jejíž velikost je o něco více než 3 až 3 cm a hloubka 1 cm.

Přijímač, který zobrazuje hladiny glukózy, obsahuje barevný displej a řadu dalších funkcí, jakož i alarmy, které vám pomáhají sledovat hladiny glukózy.

Vlastnosti

Senzory

Snímače pro FreeStyle Navigator II jsou levnější než senzory pro monitorovací systém Abbott FreeStyle Libre, ale doba trvání každého senzoru je pouze 5 dnů ve srovnání se 14denním použitím senzorů FreeStyle Libre.

Kalibrace

Kalibrace by měla být provedena 1, 2, 10, 24 a 72 hodin po instalaci senzoru, aby byla zajištěna přesnost a funkčnost. FreeStyle Navigator II vás upozorní na potřebu kalibrace.

Výměna dat

Data mohou být přenesena do PC pomocí mini USB kabelu.

Technické údaje

Senzor:
 • Rozsah měření: od 1,1 do 27,8 mmol / l
 • Životnost senzoru: až 5 dní
 • Provozní teplota snímače: 25 ° až 40 ° C
Vysílač:
 • Rozměry: 32 x 31 x 11 mm
 • Baterie: jedna lithiová baterie CR2032
 • Životnost baterie: až 1 rok běžného používání
 • Dosah bezdrátové komunikace: až 3 m
Přijímač:
 • Rozměry: 96 x 61 x 16 mm
 • Paměťová data: 60 dní běžného používání
 • Baterie: jedna dobíjecí 4,1 lithium-iontová baterie
 • Životnost baterie: až 3 dny běžného používání
 • Testovací proužky: Freestyle Light
 • Hematokrit: 15 až 65%
 • Rozsah vlhkosti: od 10% do 93%
Operační systém a podmínky skladování
 • Provozní teplota: 4 ° až 40 ° C
 • Teplota systému skladování: -10 ° až 45 ° C
 • Teplota snímače: 3 ° až 30 ° C
 • Skladovací teplota testovací proužky: 4 ° až 30 ° C
 • Kontrolní roztok pro skladovací teplotu: 2 ° až 30 ° C
K obsahu

Dexcom G4 Platinum CGM

Platinum G4 je kontinuální monitor glukózy Dexcom (CGM). Platinum G4 obsahuje malý senzor, který se připojuje k tělu a monitoruje glukózu v intervalech 5 minut po celý den s vysokou přesností.

G4 Platinum má řadu nastavitelných alarmů, které vás upozorní, když hladina glukózy stoupá nebo klesá rychle nebo příliš vysoko nebo nízko.

Platforma Dexcom G4 je k dispozici pro dospělé a děti od 2 let.

Vlastnosti a výhody platformy Dexcom G4 Platinum

 • Hodnota glukózy se odečítá každých 5 minut
 • Vysoká přesnost
 • Přijímač má barevný displej - pomáhá pochopit výsledky a trendy na první pohled
 • Alarm vysoké nebo nízké hladiny glukózy
 • Upozornění na rychlý vzestup nebo pokles hladin glukózy
 • Vysílač schopný přenášet hodnoty do přijímače do 6 m
 • Snímače schválené pro použití do 7 dnů
 • Cílená integrace s inzulínovou pumpou Animas Vibe
 • Moderní design

Přijímač G4 Platinum se vyznačuje elegantním černým moderním designem, který by nevypadal na místě vedle přehrávače MP3. Je znatelně tenčí než Seven Plus a o 30% lehčí.

G4 Platinum představuje graf hladin glukózy a provádí ji na barevném displeji. Displej také obsahuje hodinové značení, díky čemuž je jasnější než Seven Plus.

Zvýšená přesnost

G4 Platinum je ještě přesnější než předchozí CGM Seven Plus. G4 Platinum je o 20% přesnější pro všechny výsledky a o 30% přesnější pro výsledky pod 3,9 mmol / l.

Stejně jako v případě jiných systémů CGM by měl být přístroj G4 používán jako asistent měřidla a neměl by jej zcela nahrazovat. K zajištění přesnosti G4 je nutná kalibrace krevní glukózy každých 12 hodin.

G4 Platinum má řadu užitečných alarmů a varování, včetně:

Jak dlouho trvá životnost senzorů a vysílačů?

Senzory G4 mohou být používány až 7 dní, po kterých budou muset být vyměněny. Přijímač G4 Platinum také indikuje, zda je třeba snímač brzy vyměnit.

Senzory však často pracují déle než 7 dní, což je pro mnoho lidí považováno za výhodu, protože některé senzory CGM přestanou pracovat po stanoveném počtu dnů.

Vezměte prosím na vědomí, že oficiální životnost senzorů je pouze 7 dní, takže další použití je použití, na vlastní nebezpečí, abych tak řekl.

Řada lidí používajících senzory Dexcom po dobu prvních 7 dnů pravidelně kontrolovala přesnost senzorů vzhledem k testu glykémie a udávala vysokou úroveň přesnosti. Životnost baterie vysílače je 6 měsíců před výměnou vysílače.

Technická specifikace

Senzor
 • Rozsah měření: 2,2 - 22,2 mmol / l
 • Životnost senzoru: až 7 dní
 • Skladovací teplota: 2 ° - 25 ° C
 • Skladovací vlhkost: 0% - 95% relativní vlhkost
Vysílač
 • Rozměry (včetně snímače PMO): 38 x 23 x 13 mm
 • Hmotnost (včetně senzoru OWS): 11,3 g
 • Napájení: baterie (nevyměnitelné)
 • Ochrana proti vlhkosti: IP28: dočasné ponoření
 • Provozní teplota: 10 ° C - 42 ° C
 • Provozní vlhkost: 10% - 95% relativní vlhkost
 • Pracovní výška: -152 až 3657 metrů
 • Skladovací teplota: od 0 ° C do 45 ° C
 • Vlhkost skladování: 10% - 95% relativní vlhkost
Přijímač
 • Hodnota frekvence každých 5 minut
 • Rozměry: 101 x 46 13 mm
 • Hmotnost: 69 g
 • Napájecí zdroj MT21255
 • Komunikační rozsah: 6m
 • Paměť pro ukládání dat: 30 dní glukózových dat, 7 dní technické podpory dat
 • Doba nabíjení: 3 hodiny od zásuvky, 5 hodin napájených přes USB
 • Skladovací / provozní teplota: 0 ° C - 45 ° C
 • Skladovací / provozní vlhkost: 10% - 95% RH
 • Pracovní výška -152 až 3657 metrů
K obsahu

Seven Plus cgm z Velké Británie

Dexcom vstoupil na trh se systémem Seven Plus CGM. Společnost Dexcom je již více než 10 let lídrem v oblasti prodeje senzorů.

Stejně jako ostatní CGM zařízení má Seven Plus vysílač, který obsahuje senzor, kde testuje extracelulární tekutinu těla pro měření hladin glukózy.

Informace o glukóze v reálném čase

V tomto systému se také používá přijímač, který má v reálném čase obrazovku s informacemi o trendech a hladině glukózy. Data jsou ze senzoru odesílána každých pět minut.

Výsledky testu, které vidíte ve formě grafu, ukazují, zda se hladina glukózy mění nahoru nebo dolů. To vám pomůže jednat: svačinu ke zvýšení hladiny cukru v krvi, nebo pin inzulín, aby se zabránilo hyperglykémii.

K obsahu

Snímač Medtronic Enlite

Pokud používáte čerpadlo Medtronic a potřebujete systém nepřetržitého monitorování, pak bude první volbou pravděpodobně senzor Enlite.

Povšimněte si, že schopnost měřit hladiny glukózy je pouze jednou ze tří hlavních složek systému CGM. Pro dosažení maximální funkčnosti využívá senzor Enlite CGM následující:

Instalace senzoru

Senzory jsou relativně snadno instalovatelné díky přenosnému zařízení, které zapíná senzor Enlite pomocí dvou stisků tlačítek a minimálního rozruchu. Snímač Enlite je velmi tichý a obvykle bezbolestný.

přesnost

Studie přesnosti senzorů Enlite ukázaly, že přesnost MARD (průměrný absolutní relativní rozdíl) je 13,6%, což je spolehlivá a vysoká úroveň přesnosti.

Studie také ukázaly, že senzory Enlite poskytují úroveň detekce hypoglykémie 93,2%.

K obsahu

Systém Medtronic Guardian REAL-Time

Systém Guardian REAL-Time je samostatný systém sledování kontinuální glukózy (CGM) společnosti Medtronic, který je určen pro použití lidmi s více denní injekční terapií.

Stejně jako u jiných CGM, i Guardian REAL-Time systém se skládá ze tří hlavních prvků: glukózového senzoru, který je připojen k tělu, vysílače pro připojení k senzoru a monitoru, který přijímá data bezdrátově z vysílače.

Poznámka: Pokud je čerpadlo zapnuto, nezapomeňte, že čerpadla Medtronic zahrnují přímou integraci se senzory a vysílači Medgronic CGM a mohou vám poskytnout lepší popis než samostatný systém CGM.

Technické specifikace

monitoru

Rozměry: 51 x 81 x 20 mm
Hmotnost monitoru: asi 79 gramů (s instalovanou baterií)
Baterie: standardní alkalická baterie 1,5 V AAA (doporučená značka Energizer)
Komunikátor s vysílačem: 1,8 m
Spínač s glukometrem: 1,2 m
Životnost baterie: 14 dní nepřetržitého monitorování hladiny glukózy
Nabíječka MiniLink

Jak je vidět, existuje několik monitorovacích systémů. K dispozici je také systém DEXOM 5, ale můj názor je odlišný od jeho 4, to je schopnost používat smartphone ke kontrole hladiny glukózy.

Jaký systém použít? Volba je na vás!

Systém kontinuálního monitorování hladiny glukózy nebo CGMS

Každý den měříte krevní glukózu nejméně 4-5krát denně, ale tato měření ne vždy odrážejí realitu a nemohou zcela znovu vytvořit obraz stále se měnící hladiny glukózy v krvi.

Pro vyhodnocení obrazu stále se měnící hladiny glukózy v krvi byl vynalezen systém průběžného monitorování glukózy nebo CGMS (ConstantGlucose Monitoring System).

CGMS se skládá ze tří částí: glukózového senzoru, monitoru a softwaru. Senzor glukózy je tenká, sterilní, flexibilní platinová elektroda, která je instalována subkutánně. Hladina glukózy se měří v intersticiální tekutině, která myje buňky podkožního tuku, a monitor určuje hladinu glukózy každých 5 minut (intersticiální tekutina zaostává za hladinou glukózy v krvi, takže CGMS nemůže vyměnit glukometr), což ušetří 288 v paměti výsledky za den.

Monitor připojí počítač k opětovnému načtení informací. S pomocí speciálního programu jsou informace zpracovávány a zprávy jsou vydávány ve formě grafů, které ukazují, jak se mění hladiny glukózy v krvi.
V současné době existují 2 typy CGM systémů:
monitorovací systém glukózy s retrospektivní analýzou dat (vyhodnocení výsledků po studii).
monitorovací systém glukózy v reálném čase. Vypadá to jako malý dobíjecí vysílač, který se připojuje přímo k glukózovému senzoru a odesílá data bezdrátově na monitor inzulínové pumpy. Je však třeba si uvědomit, že tento systém odráží trend změn hladin glukózy v krvi a neukazuje okamžitou hodnotu glukózy v krvi v daném časovém okamžiku (s ohledem na zpoždění).


Jaké jsou výhody CGMS a proč je potřeba?


- Pomáhá identifikovat výkyvy glukózy v krvi a trendy jejích změn, které by mohly být ignorovány při použití glukometru a provádění standardního stanovení hladiny glykovaného hemoglobinu;
- Zaznamenejte epizody noční hypoglykémie, které mohou zůstat bez povšimnutí (zachytit fenomén „ranního úsvitu“), pochopit příčinu vysokých hladin glukózy v krvi mezi jídly, zjistit, jak cvičení, stres a jiné události dne ovlivní hladiny glukózy v krvi.
Globální studie ukázaly účinnost použití CGMS při snižování hladiny HbA1c a snižování počtu epizod hypoglykémie s častým nosením zařízení.

Vlastnosti CGMS


Při instalaci systému je pod kůži vložena malá sterilní ohebná elektroda. Jeho zavedení nevyžaduje použití žádných anestetik - jednoduše se aplikuje subkutánně s minimálním pocitem nepohodlí. Doporučujeme provést instalaci před polednem, protože bude nutné provést 4 konvenční měření hladin glukózy pomocí testovacích proužků, které jsou nezbytné pro kalibraci systému.

Je také nutné vést deník a zaznamenávat takové události, jako je příjem potravy (čas, množství jídla a injikovaného inzulínu), léky, cvičení, stres a další, například hypoglykémie, změna katétru pumpy. Všechny tyto události budou označeny na grafech a usnadní tak interpretaci výsledků.

CGM systémy (kontinuální systémy monitorování glukózy) Fakta a zkušenosti

Dobrý den, přátelé!

Inzulín prošel, doufám, že se osoba odhlásí ve svém potvrzení.

Dnes budu mluvit o CGM systémech (v posledním příspěvku bylo jméno nesprávně napsáno).

Omlouvám se za zpoždění. Zapojen do překladu zprávy FDA právě na toto téma. Takže informace budou nejnovější, můžete říci horké, jako babičky patty.

Post se bude skládat ze tří částí: 0) slovníček pojmů 1) fakta a obecné informace 2) osobní zkušenosti.

Tam jsou odkazy na post - to jsou stránky výrobců zařízení. Stránky jsou anglicky mluvící, v Ruské federaci, bohužel, žádný z produktů nejsou prezentovány. Existují stránky s ruským jazykem, ale jsou více komerčního obsahu, proto, abych se nemýlil s hucksterem, rozhodl jsem se, že je nebudu používat. Text je úplně můj, obrázky z otevřených prostor, stejně kvalitní, takže pokud se rozhodnete někam přetáhnout, označte zdroj.

A tak, spěchali!

Tato sekce obsahuje termíny a zkratky použité v příspěvku.

CGM systém (sledování vědomé glukózy) - systém stálého sledování hladiny sacharidů (cukru) v lidském těle. O nich bude pojednáno.

Systémy BGM (měřiče krevní glukózy) jsou také SMBG (přístroje pro měření krevní glukózy) - systémy, které kontrolují hladinu sacharidů (cukru) v lidské krvi. Podle našeho názoru - měřiče krevní glukózy. V současné době, hlavní a nejběžnější kontrolní systém, pomocí buď světlo nebo proud k určení hladiny sacharidů v krvi. Technologie byla vytvořena asi před 20 lety, od té doby byla přesnost a rychlost určení vyleštěna. V současné době umožňují dosáhnout přesnosti výsledků v laboratorních výsledcích (+5%) (nejnovější měřiče krevní glukózy, např. Contour Plus). Většina práce je v ISO 15197: 2003, kde odchylka by měla být v rozmezí +20%. Od 1. června 2016 vstoupila v Ruské federaci v platnost nová norma ISO 15197: 2013, která chybu omezuje na 15%. Zdá se, že do tohoto standardu jsou zahrnuty všechny glukometry na našem trhu, i když výrobci jsou s válkou o přesnost pravidelně spokojeni.

mmol / l (milimol / l) - přijato pro Ruskou federaci a Evropu, systém pro měření hladiny sacharidů v krvi.

mg / dl (mg / dl) - systém pro stanovení hladiny sacharidů v krvi, který byl přijat ve Spojených státech. Přibližně můžete převést mg / dl na milimol / l, děleno 18. (1 mmol / l = 18,1 mg / dl)

FDA (US Food and Drug Administration) je americká vládní agentura, která registruje a kontroluje oběh léčiv, léčiv, potravin atd. Nejenže vydávají povolení k prodeji na americkém trhu, ale také se zabývají velkým množstvím výzkumu. Studujte například účinnost systémů CGM. Odvolání se na studii je na začátku příspěvku.

Glykovaný hemoglobin HbA1C je indikátor, který umožňuje vyhodnotit průměrnou hladinu sacharidů v krvi za poslední tři měsíce. Velmi užitečné věci.

Hypoglykémie - snížení hladiny sacharidů v krvi pod 3 milimol / l. Tento stav je charakterizován různými změnami pohody. Je nebezpečné, že se může proměnit v hypoglykemickou kómu a smrt. Tento stav je typický nejen pro diabetiky, ale i pro zdravé lidi v období vysoké fyzické námahy a nedostatku váhy. Ahoj holky ahoj, myslím, že ji znáš.

Hyperglykémie je opakem předchozího stavu. V krátkodobém horizontu nemá žádné důsledky a projevy. Pokud je hladina sacharidů v krvi delší než 13 milimolů / l po dlouhou dobu (od 2 dnů), existuje riziko různých komplikací. Ledviny, oči, nohy, genitálie. Obecně platí, že vše, co se opírá o kapilární systém.

ROC - míra změny - ukazatel, který odráží stupeň změny indikátoru na předchozí v určitém časovém okamžiku. V našem případě vám umožní odrážet stupeň změny hladiny sacharidů v krvi. +4 znamená, že hladina sacharidů se zvyšuje rychlostí 4 mg / dl za minutu (dohrena). -4 = znamená rychlost pádu.

1) Fakta a obecné informace

CGM systémy se objevily relativně nedávno, asi před 5 lety. Za prvé, začali se používat jako nedílná součást čerpadla a snažili se snížit vliv pacienta na proces řízení hladiny glukózy.

Hlavní rozdíl mezi těmito systémy a BGM je lidská tekutina, kterou používají.

BGM používá krev. To dává vysokou přesnost, ale znemožňuje neustálý kontakt, protože krev má tendenci srážet a obecně velmi rozmarnou tetu.

CGM šel jiným způsobem a používal intersticiální (extracelulární) tekutinu. To umožňuje kontinuální interakci a nedostatek kontaktu s krví. To je důležité, protože jak jsem říkal, krev je tekutá tekutina.

1) Senzor Ve skutečnosti se jedná o jehlu, která je instalována v podkožním tuku. K dispozici je také sádra a místo upevnění vysílače.

Na obrázku je senzor Dexcom G4. Ukázal jsem jeho příkladem, protože jsem s tímto systémem dobře obeznámen. Samotný senzor je pod omítkou a plastem. Vše ostatní je systém pro vkládání jehly pod kůži a zajištění její bezpečnosti při přepravě.

Tento prvek využívá elektromagnetické vlny přenášené jehlou a přenáší data do přijímače. Přenos dat probíhá přes Bluetooth. Popisuji povrchně, protože nejsem s technologií hluboce obeznámen.

Zpětná vazba od pacienta. Zobrazuje data o naměřených hodnotách glukózy, přijímá informace o kalibraci, ladění a tak dále.

Až donedávna se jednalo o samostatná zařízení, ale v posledních verzích funguje smartphone jako přijímač.

Systém má však několik nevýhod:

V první řadě je přesnost nižší než krev.

Za druhé, obrázek, který ukazuje CGM za skutečným v průměru 10 - 15 minut.

Nevýhoda obou systémů může být způsobena potřebou pronikání pod kůži.

CGM výrobci a jejich produkty:

Medtroniс. Až donedávna byla většina jejich systémů CGM umístěna jako součást čerpadla a pohybovala se velmi pomalu jako samostatný produkt.

V současné době si společnost uvědomila hodnotu technologie a vytvořila nezávislý produkt.

IPro (Ne. Ale co jiného k pojmenování zařízení. Samozřejmě, že se mi zdá, že Apple patentuje dopis z nějakého důvodu. Jinak lidé nemají ze slov žádné fantazie) Další odkaz na samotný produkt, druhý ze série.

V USA má společnost Medtronic několik produktů schválených FDA. V Ruské federaci existuje registrace pro jeden z prvních produktů, ale prodává se pouze jako nedílná součást čerpadla. Ostatní produkty na území Ruské federace nejsou v současné době registrovány.

Dexcom. Společnost, která vytvořila CGM jako samostatný tržní segment. V současné době jsou v USA všechny diabetiky 1. typu vybaveny systémy této společnosti a FDA mu věnuje mnoho času.

Dexcom G5 - Třetí známá modifikace, jejímž hlavním znakem je absence přijímače. Namísto toho je signál přijímán smartphonem a aplikací, která je na něm instalována. Chlapci z Dexcomu si uvědomili, že všichni už mají smartphony a většina diabetiků typu 1 je nenechá z rukou, takže vyhodili přijímač a vzali smartphone jako zařízení pro výměnu dat.

Za zmínku stojí také Dexcom G4, který jsem použil výše k demonstraci součástí. Dexcom s ním zachytil americký trh.

Opat. Společnost, která se rozhodla, že takový segment trhu jako CGM si zaslouží pozornost.

FreeStyle Libre - tento model je vlastně něco průměrného mezi BGM a CGM, protože data ze senzoru jsou poskytována pouze na žádost uživatele, a ne on-line, jako v Dexcom a Metronic. Na rozdíl od elektroměru však přístroj zobrazí nejen aktuální data, ale i předchozí výsledky. To znamená, že budete mít úplný obraz o změnách hladin glukózy v krvi za posledních 8 hodin. (měření se provádí každých 15 minut)

Bohužel, i když vám mohu říci více o práci, Libre nemůže, nepoužívá ji.

Na území Ruské federace se registruje v procesu přijímání. Podle posledních pověstí na konci roku by se měl dostat. Pak se pokusím a mohu vám říct víc.

2) Zkušenosti s osobním použitím

Systém CGM používám více než rok. Všechno to začalo s problémy s kontrolou hladiny cukru v noci. Nemohl jsem najít dávku prodlouženého inzulínu, což vedlo k vysokým ranním cukrům. Probuzení v noci, každé dvě hodiny pro pracovníka - to je naprosto peklo. Nakonec jsem začal hledat řešení problému kontroly cukru v noci. Dost přes Google. Dobrá znalost angličtiny zde opravdu pomohla a brzy byla nalezena odpověď: Dexcom G4. Objednávka byla umístěna a systém dorazil.

Řeknu vám o výsledcích využití a pak si povšimnu důležité body, které jsem pro tento rok zdůraznil.

Výsledky lze připsat pozitivní dynamice změn glykovaného hemoglobinu HbA1C z 8,2 v dubnu 2015 na 6,5 ​​v květnu 2016.

Nemohu říci, že je to výlučně CGM vliv, ale systém mi ukázal chyby, vzbudil mě v noci a obecně se mi stal opravdovým přítelem v mém, někdy i docela komplikovaném životě s diabetem.

Obecně platí, že hlavním výsledkem je kontrola hladiny cukru, tento systém vám rozhodně umožňuje dosáhnout.

Ve skutečnosti to potvrzuje FDA.

Níže jsou uvedeny některé grafy z jejich přehledu.

Levý graf odráží pravděpodobnost hypoglykémie po jídle (sekaný inzulín atd.). Jak je vidět, s vysokým ROC je četnost hypoglykemie významně nižší při použití CGM systémů s možností oznámení. Také ukazuje správný graf při zachycení růstu sacharidů v krvi.

Zde bych chtěl komentovat, že CGM zaostává za skutečným obrazem. Ano, občas se stává, že jsem chytil hypoglykémii před systémem, ale musíte pochopit, že se to děje jen ve chvílích klidu. Během spánku, fyzické námahy nebo stresových situací (není to neobvyklé v práci) - pokles je mnohem obtížnější si všimnout, a zde systémové oznámení hodně pomáhá. Skutečné zpoždění je přibližně dva rozměry (10 minut), takže to není absolutně kritické a já bych doporučil, aby se tomuto bodu vůbec nevěnoval pozornost.

Nyní několik praktických tipů a pozorování ze zkušenosti s používáním.

- Podle instrukcí lze jeden senzor Dexcom G4 použít do jednoho týdne od okamžiku instalace. Vlastně po tuto dobu dost náplasti. Mimochodem, důmyslná omítka, myslím, že to stojí polovinu ceny senzoru. Výsledkem je, že za měsíc dostáváme 4 senzory a jejich celková cena je 20 tisíc dřevěných. To je hodně. Jsme ale chytrí lidé, takže nás tak snadno nemůžete vzít. Senzor může být restartován a funguje normálně nejméně po dva další restarty. (celkem 3 týdny) Otázkou je, jak ji udržet na místě, pokud se náplast začne lepit. Zde se dostáváme k náplastem pro fixaci katétrů. Velmi praktický kus různých výrobců a různých velikostí s malou cenou (asi tisíc dřevěných za 10 kusů). Takové náplasti mohou prodloužit životnost senzoru na tři týdny. Z vedlejších účinků si mohu všimnout podráždění kůže pod náplastmi katétru, protože se ještě nenaučily dýchat.

- Podle instrukcí musí být senzor umístěn na břiše. To je trapné. Základní myšlenkou je, že jehla se dostala do tukové tkáně. Každá osoba má tuk ve čtyřech místech: břicho (prostě nedávejte do pupeční zóny, není tu žádný tuk!), Vnitřní stehna, triceps (těsně nad loktem) a hýždě.

Z břicha jsem okamžitě odmítl. Ukázalo se, že je to velmi pomíjivé místo, nepohodlné. Příštích šest měsíců jsem mučila ruce. Dodávka tuku však byla minimální a jehla byla často opřena o svalovou tkáň. To je nepříjemné a senzor je nestabilní. Nakonec jsem si vybral hýždě. Bohužel, nemohu dát fotku, bude to dopadnout příliš upřímně. Ale myšlenka je, že senzor by měl být umístěn na boku hýždě, bezprostředně za pánevní kostí. Místo bylo nečekaně pohodlné. Hlavní kalhoty se ostře neroztrhaly. Tak jsem vytáhl první pár senzorů. Pak jen střídat hýždě tak, že kůže má čas léčit. Z nepohodlí jsem zjistil, že spaní na straně senzoru je pro svědectví škodlivé.

Výsledkem je, že senzor v průměru vydrží 3 týdny a ušetří mi spoustu peněz.

- Dexcom má vynikající PC software. Doporučuji vám to zvládnout, zejména proto, že přijímač má omezené množství uložených dat. S pomocí softwaru můžete provádět různé analýzy a samotný software je schopen. Kromě toho vám umožní sdílet informace se svým lékařem a dělat vykládání pro něj. Velmi pohodlné a informativní.

- Dexcom vyžaduje kalibraci s měřidlem. To nebude fungovat úplně propíchnout prsty. Frekvence je však snížena na 2 krát denně. Každý senzor navíc spustí dvě čtení. Obecně platí, že pásky ještě nikam nechodí.

- Pokud si myslíte, že dvě měření za den budou pro vás dostačující, pak vás ujišťuji, že tomu tak není. Nemáte ponětí, kolik faktorů ovlivňuje hladinu sacharidů v krvi a kolísání hladin inzulínu. To je obzvláště důležité pro všechny, kteří se podílejí na sportu, protože v období aktivního zatížení klesá spotřeba prodlouženého inzulínu o 20% nebo dokonce o 50%. Totéž platí pro konzumované potraviny, protože jak tuky, tak bílkoviny mohou být tělem zpracovány na sacharidy.

Tady asi dokončím svůj příběh. Pokud máte nějaké dotazy, rád vám odpovím.

A pamatujte si, že diabetes není nemoc, je to způsob života. Takže nebuďte nemocní, živě.

Systém monitorování glukózy a inzulínová čerpadla

Monitorování krevní glukózy je důležitým prostředkem k dosažení dobré kontroly glykémie u pacientů s diabetem 1. typu. Po stanovení diagnózy diabetu mellitus je třeba pravidelně měřit hladiny glukózy v krvi.

Monitorování krevní glukózy je důležitým prostředkem k dosažení dobré kontroly glykémie u pacientů s diabetem 1. typu. Po stanovení diagnózy diabetu mellitus je třeba pravidelně měřit hladiny glukózy v krvi.

V ideálním případě by měla být krevní glukóza měřena před snídaní, obědem, večeří a přes noc. Pokud máte podezření na noční hypoglykémii, stejně jako zvýšení večerní dávky inzulínu, doporučuje se kontrolovat hladinu glukózy v krvi v noci. Často není možné tato doporučení realizovat.

Prostředky sebeovládání

Testovací proužky mají velký význam při určování hladiny glukózy v krvi. Ale ani časté testování pomocí testovacích proužků neumožňuje získat úplný obraz o změnách hladiny cukru v krvi během dne.

Měření glukózových testovacích proužků se provádí v pravidelných intervalech. Taková měření nemohou ukazovat směr nebo trend změn hladiny cukru v krvi. Proto i pacienti s diabetes mellitus, kteří pravidelně a důkladně provádějí testy, mohou vynechat opakované zvýšení nebo snížení hladiny cukru v krvi, zejména v noci.

Mnoho měřičů krevní glukózy má paměť, kde je uloženo určité množství nedávných měření glukózy v krvi, ale tato data často nestačí k určení profilu glukózy pacienta.

Stanovení glukózy v moči je zastaralá metoda pro stanovení kompenzace diabetes mellitus. Pozitivní výsledky pouze ukazují, že hladina glukózy v krvi přesahuje 8,88 mmol / l (renální práh glykosurie). Metoda tedy není přesná a neposkytuje žádné informace o hypoglykémii.

Výsledky studie o kontrole diabetu a jeho komplikacích ukázaly, že zlepšení glykemické kontroly při intenzivním zvládání diabetu vede k významnému snížení frekvence mikrovaskulárních komplikací očí, ledvin a nervového systému u pacientů s diabetem 1. typu.

Problém monitorování hladin glukózy v krvi je typický pro děti a adolescenty vzhledem k fyziologickým a psychologickým charakteristikám, neochotě věnovat pozornost jejich nemoci.

Systém kontinuálního monitorování hladiny glukózy

Jedním z úkolů moderní diabetologie je získat ucelený obraz o kolísání hladin glukózy v krvi během dne, aby se optimalizovala inzulinová terapie.

Výše uvedené problémy se staly pobídkou ke zlepšení systémů monitorování krevní glukózy. Výsledkem práce byl systém kontinuálního monitorování hladiny glukózy v systému CGMS (Continuous Glucose Monitoring System), což je systém průběžného monitorování glukózy, který je reprezentován přístroji, který měří krevní cukr v pravidelných krátkých časových úsecích (1-10 minut) po několik dní.

Použití tohoto systému řeší problémy, které vznikají při použití testovacích proužků, a může odhalit skryté odchylky, například časté případy hypoglykémie (nízká hladina cukru v krvi). To vám umožní vytvořit si jasný obraz o povaze glykemické křivky, identifikovat všechny problémy na cestě k náhradě za diabetes mellitus (inzulínová rezistence, chronické předávkování inzulínem (Somojiho syndrom), fenomén „ranního úsvitu“ (Down-Phenomenon), fenomén „rané snídaně“, nejasná hypoglykémie, nejasná hyperglykémie), upravit terapii snižující glukózu (jak inzulínovou terapii, tak tabletu), s přihlédnutím k jednotlivým charakteristikám, zvolit a programovat nezbytný program podávání inzulínu.

Systém CGMS se skládá ze tří částí: glukosenzoru, monitoru a softwaru. Glukosenzor je tenká, sterilní, pružná platinová elektroda, která je instalována subkutánně. Principem senzoru je, že pod vlivem glukoxidázy (na senzor) se glukóza přeměňuje na kyselinu glukonovou s uvolňováním dvou elektronů. Elektrony tvoří elektrický potenciál, který je fixován elektrodou a přenášen do monitoru. Čím vyšší je obsah glukózy v intersticiální tekutině, tím více se uvolní elektrony, tím vyšší je elektrický potenciál. Systém detekuje elektrický potenciál každých 10 sekund odesláním signálu do monitoru přes flexibilní kabel. Monitor zachycuje průměrnou hodnotu elektrického potenciálu po dobu 5 minut, uloží jej do své paměti, poté určí průměrnou hodnotu během následujících pěti minut a tak dále. Monitor tak ukládá do paměti 288 výsledků za den a 864 výsledků za 3 dny. Pro kalibraci systému je nutné do něj zadat minimálně 4krát denně glykemické indikátory získané na glukometru. Tři dny po skončení monitorování jsou data z monitoru stažena do počítače a zpracována pomocí speciálního softwaru. Po zpracování jsou k dispozici jak ve formě digitálních dat (288 měření glukózy denně, indikující čas, hranice glykemické fluktuace, průměrné hodnoty glykémie za den a tři dny), tak ve formě grafů, na kterých jsou pozorovány kolísání glykémie.

Poprvé tak lékař i pacient dostávají kompletní obraz o kolísání hladiny glukózy v krvi (obr. 1).

Indikace cukru v intersticiální tekutině jsou podobné indikacím v kapilární krvi, což umožňuje aplikovat obecně uznávané standardy pro léčbu diabetes mellitus.

Inzulínová čerpadla

V případě diabetes mellitus závislého na inzulínu (diabetes mellitus 1. typu) vylučuje slinivka břišní nedostatečné množství inzulínu. Pro kompenzaci nedostatku hormonu v těle je nutné aplikovat exogenní inzulin. Léčba diabetu inzulínovou terapií se zpravidla provádí buď inzulínovou injekcí stříkačkou nebo perem.

Na základě principu fungování systému CGMS lze předpokládat, že podobně jako monitorování je možné kontinuálně aplikovat potřebné dávky inzulínu v automatickém režimu pomocí speciálních zařízení. Inzulínová pumpa se stala takovým zařízením. Inzulínová pumpa (inzulínový dávkovač) je elektronické zařízení pro kontinuální subkutánní podání inzulínu v malých dávkách, které nahrazuje injekci stříkačkou nebo injekčním perem. Inzulínová pumpa sama o sobě neměřuje hladinu cukru v krvi, ale inzulín vstřikuje pouze podle předem naprogramovaných hodnot. To je alternativa u lidí s diabetem, kteří užívají intenzivní inzulínovou terapii a pravidelně měří hladinu cukru v krvi, což zajišťuje kontinuální subkutánní podávání inzulínu v malých dávkách. Takové schéma zavedení inzulínu je nejvíce konzistentní s rytmem zdravého slinivky břišní.

Léčba diabetu inzulínovou pumpou významně snižuje riziko hypoglykémie a hyperglykémie ve srovnání s léčbou diabetu mellitus podáváním inzulínu pomocí injekcí vlastní inzulín.

Hlavním úkolem je dosáhnout maximální fyziologické kompenzace diabetu, minimalizovat případy hypoglykémie a hyperglykémie, minimalizovat riziko vzniku komplikací diabetu (retinopatie, nefropatie, neuropatie). Riziko komplikací diabetu je vyšší, čím více se kompenzace diabetu liší od fyziologické úrovně.

Během těhotenství vyžaduje použití jakéhokoli léku pečlivý lékařský dohled, zejména při kombinaci těhotenství a diabetu. Diabetes provádí vlastní úpravy ve výběru léků pro antikoncepci, protože účinek léků předepsaných k zajištění účinné antikoncepce přímo závisí na souběžně užívaných drogách.

Historie vývoje inzulínových pump

První zařízení inzulínové pumpy se objevilo v Los Angeles na počátku šedesátých let, autorem byl Arnold Kadish. Zlepšení technologie vedlo ke snížení objemných zařízení na lehká kompaktní zařízení vhodná pro každodenní použití (obr. 2).

Inzulínová pumpa je novým prostředkem pro podávání inzulínu. Cílem léčby je však stále dosáhnout fyziologického profilu inzulinémie u pacientů s diabetes mellitus. Podle konceptu nejčasnějších pump, inzulín musel být injikován intravenózně, ale v následujících pumpách to bylo nahrazené podkožním inzulínem, který dělal použití pump dostupné a více proveditelné. Dlouhou dobu však existovala významná omezení vzhledem k hmotnosti čerpadla a velikosti (400 g a přibližně 18 × 7 × 6 cm). Tyto první primitivní pumpy byly velké a jejich použití bylo omezeno dostupnou rychlostí podávání inzulínu. K dosažení jiné rychlosti infuze byl inzulin naředěn, což vyžadovalo nejen zvýšenou spotřebu energie z baterie, ale také velké výdaje na energii od pacienta a kliniků na odpovídající terapii. Nicméně již v prvních studiích bylo hlášeno o dosažení ukazatelů metabolismu sacharidů v blízkosti normoglykémie u dospělých a dětí.

Moderní inzulínová čerpadla

Inzulínová pumpa se skládá z několika částí - nádoby, ve které je lék umístěn, katétru, kterým je hormon dodáván do lidského těla, a dálkového ovládání, které pomáhá ovládat zařízení (obr. 3). Nádoba s lékem je připevněna k pásu, katétr je vložen pod kůži a přidržován náplastí. Lék je tedy pravidelně vstřikován do těla v předem naprogramovaných dávkách. Když inzulín končí, nádoba je naplněna lékem. Doba, po kterou je dostatek léků pro každého pacienta, zpravidla 3–7 dní. Po krátkou dobu (např. Během sprchování) lze přístroj vyjmout, ale není možné jej delší dobu odstranit, aby nedošlo k narušení programu a dávkování.

Na první pohled se může zdát, že trvalé opotřebení čerpadla je zatěžující. Ve skutečnosti to tak není. Čerpadlo je malé, kompaktní a lehké (jeho rozměry jsou srovnatelné s mobilním telefonem), což umožňuje jeho nošení na opasku, v kapse kalhot nebo košili. V noci lze čerpadlo jednoduše připevnit k pyžamu nebo pod polštář.

Infuzní souprava se skládá z kanyly (jehly) a katétru (tenké zkumavky), který se připojuje k čerpadlu. Existuje několik možností pro infuzní soupravy, které se liší délkou katétru, sklonem kanyly, délkou a materiálem (ocel nebo teflon), jehly - ohnuté nebo rovné, jako součást ocelového katétru různých velikostí a tvarů. To vám umožní vybrat sadu, která vyhovuje individuálním požadavkům pacienta.

Úspěch při dosahování kompenzace diabetu při použití inzulínových pump se stal možný pouze díky vzniku nových technologií, které umožňují pacientům rychle a přesně stanovit hladinu cukru v krvi. Vlastní sledování hladiny glukózy v krvi vám umožňuje přesněji zvolit rychlost podávání inzulínu, napodobit jeho základní sekreci a opravit bolusovou dávku inzulínu, a tím zajistit přesnější a účinnější použití inzulínu.

Dávka podávaného inzulínu se může lišit v různých dnech v závislosti na měnícím se způsobu života - například práci nebo dovolené, dovolené, dovolené, cvičení, cestování, změny citlivosti na inzulín spojené s premenstruačním obdobím nebo interkurentním onemocněním. Podávání inzulínového bolusu může být naprogramováno podle režimu a dietního příjmu. Bolusová dávka inzulínu může být také podána pomocí dálkového ovládání, což usnadňuje pacientům nebo rodičům malých dětí injekci inzulínu, což snižuje strach, že nejmladší pacienti „stisknou tlačítko“, aby injikovali inzulin nesprávně.

Dnes má ruský trh čerpadla od šesti výrobců - Animas Corporation, Insulet Corporation, Medtronic MiniMed, Roche / Accu-Chek, Smiths Medical MD, Sooil.

Výhody čerpání

Nejdůležitější pro úspěšné použití čerpadla v klinické praxi je poskytnout pacientům jasné pochopení schopností moderních čerpadel, jakož i těch funkcí, které dosud nemohou poskytnout.

Čerpadlo není lékem na diabetes.

Pumpa je zařízení, které umožňuje přesnější kontrolu nad množstvím injikovaného inzulínu, a tím i množství inzulínu, které bude v průběhu času dostupné pro buněčné receptory.

Použití inzulínové pumpy nezruší intenzivní terapii, ale pomůže ji zlepšit, aby bylo možné kontrolovat metabolismus sacharidů na cílové hladiny.

Čerpadlo přímo nevyžaduje více času a úsilí od pacienta nebo zdravotnických úřadů; je to způsob, jak dosáhnout normální nebo zlepšené hladiny glukózy v krvi.

Čerpadla jsou účinným a pohodlným způsobem podávání inzulínu, kdy cílem léčby je téměř normální hladina glykémie. To vám umožní nastavit fyziologickou bazální hladinu inzulínu, s přihlédnutím k individuálním charakteristikám těla, což vám umožní vyhnout se noční hypoglykémii, fenoménu "ranního úsvitu", k dosažení stabilnějšího metabolismu s lepší hladinou cukru v krvi a HbALc, proto významně snižují riziko vzniku komplikací diabetu.

Schopnost používat pouze ultrashort inzulín a neustále ho aplikovat v malých dávkách vám umožní překonat inzulinovou rezistenci a vyhnout se tvorbě inzulínového "depotu".

Čerpadlo odstraňuje několikanásobné denní injekce - výměna infuzního setu probíhá jednou za dva až tři dny. To dramaticky snižuje traumu, která je zvláště důležitá pro děti.

Při použití čerpadla byla odstraněna omezení času, množství a složení potravy.

Čerpadlo provádí nepřetržitý příjem inzulínu, který odstraňuje potřebu nezávislého nočního a ranního měření, čímž zajišťuje lepší kvalitu spánku.

Čerpadlo umožňuje vést aktivní životní styl, udržet výkon bez ohledu na náhlé napětí a nepravidelnou pracovní dobu.

Neexistuje žádná věková hranice pro použití čerpadel - byly používány u pacientů ve věku od 3 dnů až po pacienty starší 80 let.

Čerpadla mají velký počet funkčních režimů, které pacientům umožňují provádět nezbytné volby a úspěšnost léčby závisí na motivaci, úrovni přípravy pacienta a dalším aktivním zapojení do procesu sebeovládání.

Je třeba mít na paměti, že při použití inzulínové pumpy vede zavedení ultrakrátkého inzulínu k rychlému nárůstu ketoacidózy v případě selhání pumpy nebo jejího dlouhého odstavení (více než 1-1,5 hodiny) v důsledku krátkého trvání účinku. Pacienti a jejich rodiče by měli být informováni o možnosti selhání pumpy ao nutnosti přechodného přechodu na více inzulínových injekcí.

Specifikace inzulínových pump

Inzulínová pumpa umožňuje měnit základní rychlost inzulínové injekce každých půl hodiny, například od 12:00 do 12:30, zadávat inzulín rychlostí 0,5 U / hod, od 12:30 do 13:00 - rychlostí 0,6 U / hod. e. Navíc je možné předem naprogramovat rychlost podávání inzulínu v různých dnech v týdnu, což je velmi výhodné pro lidi, kteří mají například sedavé zaměstnání a preferují aktivní odpočinek. V případě náhlé neočekávané změny denního režimu má pumpa režim „dočasné základní dávky“. Je-li tato funkce aktivována, aktuální bazální režim se zruší a čerpadlo začne dodávat inzulín v novém režimu, během 30 minut až 24 hodin. Po zrušení nebo ukončení trvání tohoto režimu se čerpadlo vrátí k napájení aktuální základní dávky.

Pro regulaci postprandiální glykémie má pumpa bolusový režim podávání inzulínu. Osoba, která chce mít svačinu, může začít přímo při jídle a inzulín bude dodáván rychlostí 0,1 U za několik sekund. Režim bolus má několik modifikací:

Tyto funkce mohou být také užitečné pro osoby trpící idiopatickou parézou žaludku (pomalá stravitelnost).

Čerpadlo má mnoho dalších funkcí - programování několika bazálních úrovní, možnost nastavit dočasnou bazální úroveň, paměť, práci s dalším softwarem, jako je „bolusová kalkulačka“ a mnoho dalšího. To vám umožní přizpůsobit čerpadlo podle individuálních potřeb.

Pokud je to nutné (např. Přijetí vodních postupů), čerpadlo může být vypnuto na dobu maximálně 1-1,5 hodiny.

Čerpadlo má paměť pro bolusové dávky (posledních 20 dávek) pro celkovou denní dávku inzulínu za posledních 7 dní. Inzulínová pumpa má navíc v zadní části infračervený port, který umožňuje stahovat data do počítače prostřednictvím zařízení pro com-station. V tomto případě bude pro analýzu k dispozici posledních 400 podaných bolusových dávek.

Čerpadlo je naprogramováno tak, že více než 50 nezávislých bezpečnostních systémů neustále sleduje všechny své činnosti.

Pro snadnější použití má inzulínová pumpa zvukové a vibrační režimy, které vás upozorní na průběh podávání a konec dávky bolusu, konec inzulínu v nádrži, vybití baterií, výskyt různých poruch a poruch. Čerpadlo má také podsvícení a dálkové ovládání pro podání bolusové dávky a zastavení podávání inzulínu.

Po injekci se jehla odstraní subkutánně a v podkožní tukové tkáni zůstane pouze katétr, který je pevně fixován sádrou. Pro větší pohodlí pacienta je instalace katétru prováděna pomocí rychloběžného zařízení. Když stisknete tlačítko zařízení, katétr instalovaný v něm s jehlou je vložen rychle a bezbolestně.

Infuzní systém se instaluje jednou za tři dny, aby se předešlo trombóze katétru při přerušení podávání inzulínu, doporučuje se nainstalovat novou infuzní soupravu. Postup montáže do nádrže čerpadla, připojení a zasunutí katétru je velmi jednoduchý, netrvá déle než 5 minut a nevyvolává problémy pro pacienty. Lokalizace instalačních míst katétru je stejná jako místa vpichu inzulínu. Je třeba mít na paměti, že stejně jako u jiných metod podávání inzulínu dochází k jeho maximální rychlosti absorpce z podkožní tkáně přední stěny břicha. Tato lokalizace je také nejvhodnější při použití čerpadla u většiny pacientů.

Pokrokem v používání pumpy bylo použití vysokorychlostních inzulinových analogů (lispro a aspart), které mají nové farmakokinetické vlastnosti, které se liší od jednoduchého (krátkého) inzulínu. Vysokorychlostní insuliny jsou komerčně dostupné a mají ideální vlastnosti pro úspěšnou léčbu inzulínovými pumpami, které byly dříve plánovány pro intravenózní inzulín, při zachování výhod subkutánního podání. Rychlost účinku umožňuje dosáhnout lepšího nastavení inzulínu na povaze potraviny bez tzv. "Ocasního efektu", který se vyskytuje při použití běžného inzulínu a projevuje se pozdní postprandiální hypoglykémií. Bylo prokázáno, že tyto inzulíny snižují frekvenci hypoglykémie, zlepšují hladiny HbA1c a po třech měsících podávání s pumpou zvyšují schopnost jater produkovat glukózu v reakci na glukagon.

Principy výpočtu dávky inzulínu

Zásady výpočtu dávky inzulínu při přechodu na inzulínovou pumpu jsou velmi jednoduché. Základem je dávka inzulínu, která byla v režimu opakovaných denních injekcí. 75% této dávky se používá v inzulínové pumpě: 50% jde do základní dávky, 50% jde do bolusu. 50% základní dávky se dělí 24 hodin a nastaví se v pumpě v režimu „bazálního profilu“. 50% bolusové dávky je rovnoměrně rozděleno mezi hlavní jídla. Pokud má pacient v ranním intervalu fenomén „ranního úsvitu“, přidá se k základní dávce +0,1 U / hod; v přítomnosti hypoglykémie v noci - základní dávka je snížena o –0,1 U / hod v časovém intervalu, kdy byly zaznamenány epizody hypoglykémie. Při hyperglykémii v noci nebo více než 3 hodiny po jídle se k základní dávce přidá +0,1 U / hod. Při postprandiální hypoglykémii nebo hyperglykémii se bolusová dávka inzulínu mění stejným způsobem jako dávka krátkodobě působícího inzulínu u daného pacienta při opakovaném injekčním režimu.

V případě selhání pumpy z jednoho nebo druhého důvodu se velmi rychle vyvíjí dekompenzace diabetes mellitus ketoacidózou (během 2-3 hodin). Pacient musí zkontrolovat průtok inzulínu infuzním systémem (odpojením infuzního systému od katétru, nainstalovat 1–2 jednotky bolusové dávky inzulínu a vizuálně zkontrolovat její průchod). Při normálním podávání inzulínu analyzujte další možné příčiny: zapomněli jste udělat bolusovou dávku pro příjem potravy, stres, akutní infekční onemocnění, post-hypoglykemickou hyperglykémii atd. A v malých dávkách zavést další bolus. V případě poruchy pumpy přejděte na injekci inzulínu pomocí injekčního pera nebo injekčních stříkaček na jedno použití a poté kontaktujte specializovaný servis, abyste zjistili příčiny selhání pumpy. Pokud je infuzní systém blokován, změňte ho na nový.

Vývoj technologie nezůstane v klidu. Probíhá práce na souboru zařízení, které lze právem nazvat umělou slinivkou břišní. Při integraci inzulínové pumpy se zařízením, které neustále měří hladinu cukru v krvi (jako je trvale glukometr), se inzulín vstřikuje podle hladiny cukru v krvi, která se neustále měří glukometrem. V této kombinaci umělé slinivky břišní napodobují práci skutečného slinivky břišní co nejpřesněji, čímž poskytují nejfyziologičtější kompenzaci diabetu.

V. V. Smirnov, MUDr
G. E. Gorbunov
Ruská státní lékařská univerzita v Moskvě

Obr. 1. Dynamika hladin glukózy v krvi

Obr. 2. Vývoj inzulínových pump v letech 1979 až 1987

Obr. 3. Schéma inzulínové pumpy zařízení