Image

Sucho v ústech: co způsobuje takto projevenou chorobu, o čemž svědčí doba nástupu symptomu

Je těžké najít osobu, která nikdy v životě necítila sucho v ústech. Důvody, pro které se tato choroba projevuje ve formě tohoto příznaku, by měly být každému známy, aby nedošlo ke ztrátě důležitého vodítka o selhání jeho normálního fungování.

Pokud je nedostatek slin pozorován velmi zřídka, po jídle, které k tomu přispívá, nebo alkoholu, pak byste neměli okamžitě ozvat alarm - to je normální. Člověk by měl pít dostatek tekutin, aby obnovil rovnováhu vody v těle.

Pokud tento jev často trápí a má tendenci se zhoršovat, kromě kovové chuti v ústech, první věc, kterou je třeba udělat, je vyloučit pacienta s diabetem, protože sucho v ústech je jedním z příznaků tohoto onemocnění. Můžete to udělat tak, že navštívíte endokrinologa a požádáte ho o krevní test na toleranci na cukr a glukózu.

Kořenové příčiny

Sliny v ústech mají důležitou funkci, takže musíte zajistit, aby jejich množství nebylo nižší než normální. Čistí ústa, pomáhá trávit potravu a zabraňuje růstu bakterií, zabraňuje vzniku infekcí.

Nedostatek slin pociťuje osoba jako:

 • Velký žízeň, která je přítomna téměř neustále.
 • Změní se jeho struktura, stane se lepkavá.
 • Pysky suché a popraskané.
 • Akné se objevuje v ústní dutině a mění se na vředy.
 • Mravenčí jazyk a pocit pálení.
 • Narušení hlasu.
 • Pocit sucha v krku a brnění.
 • Vzhled dechu.

Proč se objeví sucho v ústech? Co způsobuje toto onemocnění u lidí?

Lékaři identifikovali patologické stavy, které narušují tvorbu slin u pacienta:

 1. Narušení fungování slinných žláz, které se projevuje prudkým poklesem slinění. Mezi nejčastější onemocnění patří parotitida, sialostáza a sialadenitida. Pacient může pozorovat zvýšení velikosti žláz, jejich otok a bolestivost.
 2. Infekční onemocnění doprovázená vysokou horečkou a pocením, vedoucí k dehydrataci. Jedná se o SARS, chřipku, angínu a další nemoci.
 3. Endokrinní onemocnění, která narušují slinění pacienta. Nejběžnějším a nejnebezpečnějším onemocněním v této skupině je diabetes. Jeho klasickým příznakem je žízeň doprovázená suchostí. To je způsobeno nedostatkem inzulínu, aniž by byla narušena dostatečná úroveň metabolických procesů v těle.
 4. Poškození slinných žláz, které způsobuje jejich dysfunkci. Sucho v ústech se objevuje v důsledku porušení integrity tkáně žlázy.
 5. Ztráta slinných žláz po operaci v důsledku výskytu onemocnění, která vyžadují jejich odstranění.
 6. Sjogrenův syndrom, což je autoimunitní onemocnění.
 7. Nadměrná ztráta tekutin tělem. Jakýkoli patologický stav, jako je popáleniny, zvýšená tělesná teplota, zvracení nebo průjem, přispívá ke vzniku sucho v ústech.

Nepatologické příčiny sucho v ústech závisí na pacientově životním stylu a návycích, které vedou k dehydrataci. To je jíst potraviny, které porušují normální vodní rovnováhu v těle, nedostatek tekutin a přítomnost špatných návyků. Užívání některých léků vyvolává vedlejší účinky, jako je suchost v ústech. Ve většině případů pomůže tento problém vyřešit úprava pitného režimu. Po ukončení léčby porucha sama zmizí.

Po probuzení

Po vysušení je pocit suchosti v ústech běžný. To může být provokováno mnoha faktory, jak vnitřními, tak vnějšími. Nosní kongesce, chrápání v noci, problémy s dýchacím systémem jsou nejčastější příčiny nepohodlí.

V procesu odstraňování alkoholu z těla se objeví sucho v ústech. Příčiny, které jsou spojeny s nedostatečnou tvorbou slin, jsou popsány v lékařské literatuře a v referenčních knihách, aby informovaly lékaře a pacienty, že tomuto symptomu musí být věnována pozornost.

Ačkoli nedostatečné zvlhčení sliznice v dopoledních hodinách není ve většině případů rozhodující, měli byste pozorovat slinový tok po celý den, protože to může být příznakem vážné nemoci.

Proč ústa suší během spánku?

Noční sucho v ústech vyžaduje pozornost, protože to může být příznak vážné nemoci. Je důležité ji podrobně popsat a pochopit, co způsobuje její vzhled. Kromě vysychání sliznic v důsledku nesprávného nebo obtížného dýchání, stejně jako nadměrného požití v noci, může tento jev vyvolat onemocnění nervového systému.

Je třeba mít na paměti, že slinné žlázy nepracují v noci tak aktivně jako během dne. Pokud je jejich inervace narušena, tento jev je zhoršen. Tento příznak může indikovat přítomnost onemocnění v chronické formě. Pokud dochází k systematickému opakování nedostatečné produkce slin a neprojde po probuzení - je to alarmující znamení. Pacient se musí na klinice domluvit s odborníkem.

Příčiny sucho v ústech, ne kvůli nemoci

Dokonce i zdravý člověk by měl být v ústech. Příčiny, které jsou spojeny s nedostatkem slin, lze nalézt zadáním dotazu do vyhledávače. Jejich seznam bude poměrně velký, takže tento příznak nelze ignorovat a musí být odstraněn co nejdříve.

Vnější a vnitřní příčiny sucho v ústech:

 • Nedostatečná vlhkost vzduchu a zvýšená teplota. Tento problém je pozorován v létě, kdy sucho, stejně jako v bytech s ústředním vytápěním, pokud není dodatečné zvlhčování vzduchu.
 • Nesprávná výživa. Jíst mastné, kořeněné a slané potraviny přispívá k suchu v ústech. Důvody, proč se tato choroba projevuje tímto způsobem, se určují podle seznamu poruch v těle, které vyvolávají vývoj onemocnění u pacienta.

Těhotné ženy jsou náchylné k narušení slinných žláz. Tento jev přispívá k hojnému pocení, častému naléhání na toaletu a závislosti na těle ke zvýšenému stresu. Nedostatek draslíku a nadbytek hořčíku také přispívají k výskytu nedostatku produkce slin.

Alarmující znak je vzhled kovové chuti v ústech, může signalizovat nástup gestačního diabetu. Žena se musí poradit s lékařem, který předepíše testy hladiny cukru v krvi a glukózy.

Trvalé sucho v ústech: pocit sucha v ústech, jeho příčiny a následky

Jsou situace, kdy člověk pociťuje krátkodobý nedostatek produkce slin, je nepříjemný, ale ne nebezpečný. Ujistěte se, že se obrátíte na lékaře, pokud má konstantní sucho v ústech. Pocit sucha v ústech může být příznakem vzniku závažných onemocnění, která by měla být zahájena co nejdříve.

To platí zejména pro diabetes mellitus, který může v počátečních stádiích zůstat bez povšimnutí pacientem v době, kdy je již nezbytné zahájit léčbu a kompenzovat metabolickou poruchu.

Diabetes mellitus jako příčina sucho v ústech

Diabetes mellitus je onemocnění endokrinního systému, které pomalu ničí pacienta. Jedním z jeho hlavních symptomů je konstantní sucho v ústech. Pocit sucha v ústech a neustálého žízně člověka vyčerpává. Cítí neustálý hlad a časté nutkání močit.

Člověk chce pít, protože molekuly glukózy váží molekuly vody, čímž provokují dehydrataci. Tento stav vyžaduje léčbu, která zahrnuje užívání léků, které snižují hladinu cukru v krvi. Pacienti musí kontrolovat své množství pomocí speciálního vybavení.

Jak vyhrát

Co by měl pacient dělat, pokud je konstantní sucho v ústech? Pocit sucha v ústech může být způsoben různými příčinami. Pokud mají patologickou povahu, musí být léčena základní nemoc, jinak nebude možné problém vyřešit. V případě nedostatku slin v důsledku pacientových návyků je třeba je opravit.

V každém případě, když se objeví nepohodlí, je nutné co nejdříve doplnit vodní bilance a dbát na to, aby nedošlo k nadměrnému úniku tekutiny.

Vysychá v ústech: příčina symptomu, diagnostika poruch a jejich léčba

Mnoho lidí si v určitých obdobích svého života všimne, že uschli v ústech. Důvodem vzniku nedostatečného slinění může být jak drobné, tak snadno odstranitelné, stejně jako závažné, vyžadující léčbu patologického procesu. Organismus je systém, jehož normální fungování závisí na koordinované práci všech jeho orgánů a systémů. Tam je velký seznam porušení, které vedou k dehydrataci.

Vedou k suchu v ústech, což není vždy možné odstranit, aby se naplnil nedostatek tekutin v těle. Každý pacient by měl dávat pozor na pocity v ústní dutině a pokud je v něm sucho, poraďte se s lékařem.

Diagnostika

Pacientova stížnost, že suší ústa, by neměla být ignorována. Důvod vyžaduje diagnózu pod vedením zkušeného lékaře. Musí vzít anamnézu a pečlivě ji analyzovat, aby určil potřebné analýzy a diagnostické postupy pro pacienta.

V závislosti na klinickém obrazu to může být celá řada aktivit:

 1. Analýzy slin a studie mechanismu slinění pomohou určit, zda má pacient patologii slinných žláz.
 2. Obecné testy krve a moči ukáží lékaři, v jakém stavu se tělo pacienta nachází, zda je skrytý zánětlivý proces a anémie.
 3. Měření glukózy v krvi a tolerance k ní u pacienta je nezbytné k vyloučení diabetu.
 4. Ultrazvuk slinných žláz pomůže určit přítomnost nádorových procesů, kamenů nebo neuritidy ve slinných žlázách.
 5. Sérologický krevní test ukáže, zda má člověk Sjogrenovu chorobu.

Jedná se o nejběžnější testy a vyšetřování problémů se slinením. Po přezkoumání klinického obrazu může lékař upravit svůj seznam podle svého uvážení na základě vhodnosti jejich chování.

Co je nebezpečné

Musí se člověk bát, když jeho ústa schne? Příčina tohoto jevu může být vyvolána přítomností patologického procesu nebo s ním není spojena, ale musí být stanovena. Pokud není dostatek slin, pak je to katastrofa pro ústní dutinu, protože narušuje normální rovnováhu mikroflóry.

Existuje rychlý růst patogenních mikrobů, které způsobují onemocnění dásní a zubní kaz. Někteří pacienti mají v ústech kandidózu. Lidé s nedostatkem slin často mají suché a zanícené rty, které mají často praskliny.

Který lékař vám může pomoci

Pokud si osoba všimne, že schne v ústech, příčinou tohoto jevu může být porucha těla, proto se doporučuje konzultovat následující odborníky:

 • Zubní lékař zkontroluje stav zubů a dásní pacienta, přítomnost zubního kazu a zánětlivé procesy v dásních.
 • Endokrinolog zkontroluje stav štítné žlázy a odešle ji na krevní cukr, aby nedošlo k vynechání vývoje diabetu. V případě porušení může být předepsán Novotiral nebo Tireote.
 • ORL zkoumá přítomnost respiračních onemocnění.
 • Gastroenterolog pomůže diagnostikovat onemocnění gastrointestinálního traktu, pokud jsou přítomny.
 • Kardiolog zkontroluje práci srdce.
 • Neurolog vyhodnocuje práci nervového systému pacienta.

Důvod pro nedostatek slin u pacienta je zřídka zřejmý, než to lékař určí, pacient bude muset projít nezbytnými testy a vyšetřit tělo pomocí diagnostických metod doporučených lékařem.

Léčba tradiční medicínou

Suchost ústní dutiny může a měla by být vedena za pomoci tradiční medicíny. To pomůže zbavit se nepříjemných příznaků, dokonce i před diagnózou. Konzultace s lékařem by samozřejmě neměla být zrušena. Jeden z nejlepších způsobů, jak eliminovat nedostatek produkce slin v ústech, je kloktání s borůvkami, kořenem brambor, heřmánku a šalvěje. Musí být připraveny samostatně, přičemž 1 polévková lžíce. Já suché suroviny, nalijte sklenici vroucí vody a trvejte alespoň půl hodiny. Další, musíte napnout bujóny a opláchnout je střídavě ústní dutiny.

Oteklé borůvky pak musí jíst. V lékárně je třeba zakoupit olej vyrobený ze zralých šípků a roztok „Chlorophyllipta“, který také obsahuje olej. Nejdřív jsme první nápravu pohřbili v nose, odpočívali čtvrt hodiny a pak odkapávali druhou. Pro jedno použití byste měli shromáždit půl pipety roztoku oleje, to bude stačit. Průběh léčby je 10 dnů.

Je užitečné provádět opláchnutí úst pelyněkem a měsíčkem. Chcete-li připravit nástroj ve sklenici vařené vody při pokojové teplotě, musíte přidat 30 kapek tinktury z těchto bylin. Oplach by měl být prováděn před jídlem, třikrát denně. Poté už nemusíte jíst 20 minut. Po jídle lze ústa opláchnout olivovým nebo slunečnicovým olejem, který by měl být po zákroku vylitý. Namísto opláchnutí můžete otřít sliz s vatovým tamponem navlhčeným v oleji. Dobře zabalí ústa a zabraňuje ztrátě vlhkosti.

Žvýkací lístky máty pomáhají řešit příznaky nedostatečné aktivity slinných žláz a vysoké hladiny cukru v krvi. Čtvrt hodiny před jídlem by mělo být několik umytých listů důkladně umyto vodou. Žvýkání nemletého koření na kardamomu po jídle pomáhá suchem. To by mělo být provedeno po každém jídle a ústa po ní nevyplachujte alespoň hodinu.

Jak zvýšit slinění

Když člověk uschne v ústech, příčina není vždy spojena s přítomností vážného onemocnění.

Chcete-li získat více slin, měli byste provést následující kroky:

 • Dbejte na pitný režim, abyste zajistili dostatečný průtok vody do těla. Podle lékařů by mělo být množství spotřebované tekutiny nejméně dva litry.
 • Ujistěte se, že vzduch v domě je dostatečně zvlhčený a jeho teplota není příliš vysoká nebo nízká.
 • Revize stravy, s výjimkou potravin, které porušují vodní bilanci. Měli byste odmítnout alkohol a kávu, což vyvolává sucho v ústech. Je lepší jíst pokrmy o pokojové teplotě, které mají kapalnou konzistenci.
 • V ústech dejte bezvýživou gumu nebo bonbóny. S navlhčením ústní dutiny se kostka ledu daří dobře, pokud se postupně rozpouští.
 • Vezměte tinkturu Echinacea purpurea 10 kapek každou hodinu.

Každý si může pro sebe vybrat vhodný způsob, ale je lepší aplikovat je v komplexu, pak nebudou žádné stopy po suchých ústech. Pokud se nedostatek slin vyskytuje často, měli byste se určitě poradit s lékařem.

Sucho v ústech - sucho v ústech: příznaky, příčiny a léčba syndromu sucho v ústech

Sucho v ústech - sucho v ústech: příznaky, příčiny a léčba syndromu sucho v ústech

Syndrom sucha v ústech, také známý jako xerostomie, je nepříjemný pocit sucha v ústech, který vzniká v důsledku snížení objemu slin. Sucho v ústech je dočasné nebo chronické. Mezi příčiny poklesu množství slin produkovaných slinnými žlázami patří:

 • Některé léky (jak na předpis, tak na předpis);
 • Určité stavy těla (Sjogrenův syndrom, diabetes, mrtvice a další);
 • Emoční stres a úzkost.

Přesný počet lidí, kteří trpí sucho v ústech, není znám, ale dříve nebo později to bude muset každý zažít v určitém stupni. Syndrom sucha v ústech je častěji postižen lidmi v dospělém věku, ale v zásadě ho může zažít osoba jakéhokoliv věku.

Příznaky a příznaky

Suchost v ústech je obvykle přičítána sérii symptomů, z nichž každá může být klasifikována jako mírná, středně závažná nebo závažná. Pokud se u Vás vyskytne některý z těchto příznaků a nezmizí, měli byste kontaktovat svého zubního lékaře o xerostomii.

Zde je neúplný seznam příznaků syndromu suchosti v ústech:

 • Suchý, lepkavý pocit v ústech nebo v krku;
 • Nedostatek slin;
 • Silné, bodavé sliny;
 • Hrubý, suchý jazyk;
 • Bolest v krku;
 • Špatný dech;
 • Obtížné žvýkání, polykání a mluvení;
 • Známky sucha, jako jsou popraskané rty, vředy a odlupování kůže v rozích úst;
 • Pocit pálení v ústech (například pálení v jazyku);
 • Zkreslené chuťové vjemy;
 • Infekce ústní dutiny.

Příčiny xerostomie

Některá léčiva obvykle přispívají k tvorbě tohoto syndromu. Například sucho v ústech je vedlejším účinkem více než 400 druhů léků na předpis a volně prodejných léků, jako jsou antihistaminika a dekongestiva užívaná k léčbě alergií a nachlazení, antidepresiva, která léčí deprese, léky proti bolesti a diuretika.

Dokonce i léky na vysoký krevní tlak, svalové relaxanty a antiparkinsonika mohou způsobit sucho v ústech.

Některé typy léčby rakoviny, včetně chemoterapie a zejména radiační terapie, pokud jsou vystaveny oblasti hlavy a krku, mohou způsobit syndrom sucho v ústech, postihující slinné žlázy a snižující se množství produkovaných slin.

Proto musíte informovat zubaře o všech lécích, které užíváte, stejně jako o všech lécích, které podstupujete, protože mohou způsobit syndrom sucho v ústech nebo jinak ovlivnit zdraví ústní dutiny. Je tragické si myslet, že produkty, které vám pomohou zhoršit váš stav, způsobují syndrom sucho v ústech, ale život ukázal, že se jedná o velmi častý jev.

Různé jevy mohou přispět k xerostomii nebo způsobit xerostomii, takže váš zubař musí plně znát vaši lékařskou historii. To zahrnuje Sjogrenův syndrom (typ autoimunní systémové léze pojivové tkáně vedoucí k suchému zraku a ústům), diabetes, Alzheimerovu chorobu, mrtvici a další stavy.

Pokud trpíte stresem nebo úzkostí, můžete tento syndrom také zaznamenat. Příznaky sucho v ústech se mohou objevit také v důsledku hormonálních změn způsobených těhotenstvím nebo menopauzou a následující ráno v důsledku chrápání nebo spaní s otevřenými ústy.

Důsledky syndromu sucho v ústech: proč je produkce slin důležitá pro tělo?

Sliny jsou asi 99% vody, a zbývající složky jsou zvlhčovače, které bojují s infekcí, stejně jako enzymy a proteiny, které pomáhají trávit jídlo. Zdravý dospělý produkuje přibližně tři půllitry slin denně.

Není divu, že sucho v ústech vám nejen dodává nepohodlí. Nedostatek slin dráždí měkké tkáně ústní dutiny, což vede k jejich zánětu a zvýšené náchylnosti k infekci. Zvyšuje citlivost jazyka (syndrom hořícího jazyka).

Kromě toho, bez slin, umývání zbytků potravin a neutralizační kyseliny, vyrobené zubní plak, vaše zuby jsou náchylnější k tvorbě dutin a destrukce.

Samozřejmě, bez zvlhčujícího účinku slin, bude pro vás obtížné žvýkat, polykat a mluvit. Chuť může být matná. Vaše bolesti v krku, ty chraptivé, sucho je také tvořeno v nose.

Máte-li jakékoli příznaky xerostomie, kontaktujte svého zubaře.

Jak znovu zvlhčit ústa: léčba sucho v ústech

Poté, co jste informoval svého zubaře o příznacích sucha v ústech, bude zkoumat ústní dutinu při hledání možných komplikací (prázdnoty, podráždění, infekce), zeptá se vás na příznaky a léky, které užíváte. V závislosti na stupni vývoje onemocnění vás může odkázat na odborníka, například na periodontistu.

Existuje celá řada jednoduchých procedur, které jsou navrženy tak, aby obnovily normální režim vlhkosti ústní dutiny. Zubař může doporučit následující:

 • Cukr bez cukru a žvýkací guma nebo žvýkačka určená ke stimulaci slinění;
 • Speciální ústní voda;
 • Umělá slina (náhrada slin);
 • Zvýšit objem tekutin ve stravě (například doporučujeme častěji pít vodu nebo nasávat led);
 • Přípravky na zvlhčování úst (spreje nebo gely);
 • Léky na předpis, které stimulují produkci slin.

Americká zubní asociace také radí lidem s xerostomií, aby se zdrželi používání tabáku a snížili příjem nápojů sycených oxidem uhličitým, kávy a alkoholu. Sucho v ústech zvyšuje pravděpodobnost zubního kazu, proto se doporučuje čistit si zuby dvakrát denně, používat nit nebo jiné prostředky k čištění mezizubního prostoru jednou denně a pravidelně kontrolovat zubařem.

Alternativní přístupy k léčbě sucho v ústech, které vědci v současné době zkoumají, zahrnují akupunkturu, nervovou stimulaci, tkáňové transplantace a genovou technologii. Tyto metody mohou být v budoucnu velmi užitečné při léčbě závažných případů xerostomie.

Syndrom suchého úst: Příznaky, příznaky

Syndrom sucha v ústech (xerostomie) se vyskytuje v důsledku snížení produkce slin. To vede k nepohodlí v ústech. Proto byste se měli poradit s lékařem, vyšetřit a v případě potřeby léčit.

Obsah článku:

Ve většině případů se xerostomie vyskytuje u lidí zralého věku, ale mladý člověk může mít sucho v ústech. Množství slin klesá z různých důvodů, ale v každém případě způsobuje nepohodlí a může také znamenat onemocnění.

Příznaky sucho v ústech je mnoho.

Mezi nimi, kromě nejnepohodlnějšího pocitu suchosti ústní dutiny, jsou tyto příznaky:

 • husté, lepivé sliny
 • pocit bolení v krku, zejména při polykání
 • pocit „hrubého“ jazyka
 • pálení v ústech
 • špatný dech
 • praskliny na rtech a v rozích úst
 • zkreslení chuti

Tyto příznaky jsou obvykle horší v noci. V některých případech, osoby trpící zvýšenou suchostí úst, je těžké mluvit, polykat, žvýkat jídlo. Někteří lidé dokonce mají otok. Tyto příznaky jsou často doprovázeny nevolností a dokonce zvracením.

Proč se vyskytuje syndrom sucho v ústech? Mnozí lidé, zejména emocionální, jsou citliví, výkon slinných žláz prudce klesá se silným nervovým napětím. Toto je normální situace z hlediska fyziologie. Po sedaci, úlevě od stresu, zpravidla se tvorba slin rychle normalizuje. V tomto případě nezní alarm, tento proces je považován za normu.

Velmi často je syndrom sucho v ústech jen důsledkem užívání různých léků. Je známo, že tento vedlejší účinek má přes 400 druhů drog!

Mezi nimi jsou různé léky:

 • léky proti bolesti
 • dekongestanty
 • antihistaminika
 • pro snížení krevního tlaku
 • diuretika
 • antidepresiva atd.

Vedlejší účinek se projevuje různými způsoby v závislosti na vlastnostech samotného léčiva a individuální odpovědi pacienta. To může být mírné a velmi silné, což způsobuje znatelné nepohodlí.

Pokud se vyskytne jeden nebo více výše uvedených příznaků, kontaktujte svého zubního lékaře. Po prozkoumání dutiny ústní je nutné podrobně odpovědět na všechny otázky lékaře, kymácející nemoci a také ty léky, které jste nedávno užívali nebo užíváte.

V závislosti na příčinách a stupni xerostomie vám bude zubař buď doporučovat, jak se zbavit tohoto nepříjemného syndromu, nebo vás požádat, abyste se poradili s jiným lékařem.

Existuje mnoho velmi jednoduchých a účinných způsobů, jak zvýšit produkci slin a zbavit se konstantní suchosti v ústech. Například, tam jsou speciální žvýkací bonbóny, guma, cukr zdarma. Když se žvýkají, stimulují se slinné žlázy, to znamená, že se aktivně produkují sliny.

Můžete použít zvlhčovače úst ve formě spreje, gely nebo roztoky pro oplach úst. Existují také léky, které stimulují produkci slin.

Nakonec nejjednodušší a nejefektivnější způsob je zvýšení množství spotřebované tekutiny. Je nutné ji pít trochu, ale často. Nejlepší je pít vodu, mírně okyselenou citronovou šťávou nebo neslazeným čajem. Můžete také sát na malé kousky ledu.

Kromě toho, lidé se syndromem sucho v ústech, je žádoucí zcela opustit konzumaci alkoholu, tabáku, stejně jako sladké nápoje sycené oxidem uhličitým a silnou kávu (nebo alespoň významně snížit jejich spotřebu).

Existují jiné způsoby léčby syndromu sucho v ústech? Ano, v nejtěžších případech xerostomie, když žádná z výše uvedených metod nepomáhá, lékaři používají nervová zakončení, akupunkturu atd. Existují také údaje o využití slibných metod léčby tkáňových transplantací a genových technologií, ale tyto metody se používají jen zřídka. V každém případě musíte najít dobrého lékaře pro další léčbu a pozorování. Nesnažte se léčit sucho v ústech sám, to je plná závažných komplikací.

Syndrom suchého úst

Asi 10% populace a 25% starších lidí trpí syndromem sucho v ústech - není dostatek slin v ústech. Sucho v ústech je příznakem základního problému, nikoli samotné choroby.

Řada věcí může způsobit trvalé sucho v ústech, včetně léků na předpis, léků a některých autoimunitních onemocnění, jako je Sjogrenův syndrom. Procedury zahrnují produkty, které pomáhají zvlhčit ústa. Syndrom sucha v ústech se také nazývá xerostomie.

1. Slinné žlázy.

Slinné žlázy jsou umístěny kolem úst a krku. Tyto žlázy dělají sliny, které jsou čerpány do úst podél malých kanálů zvaných slinné kanály. Slinné žlázy zahrnují:

• příušnice - umístěna před uchem a v úhlu čelisti;

• submandibulární - umístěný pod jazykem na obou stranách čelisti (čelist);

• sublingvální - nachází se v podlaze úst;

• drobné slinné žlázy - na různých místech kolem úst, včetně líc a hrdla.

Stabilní proud slin udržuje vaše ústa vlhká. Žvýkání a polykání potravy zvyšuje tok slin - jen pohled a přemýšlení o zalévání jídla může také způsobit zvýšení toku slin.

Ochranná role slin

Sucho v ústech výrazně zvyšuje riziko vzniku zubního kazu a jiných onemocnění ústní dutiny. S dostatkem slin se ústa stanou zdravými:

• obsahuje složky, které přímo napadají bakterie způsobující rozklad;

• má antifungální vlastnosti;

• pomáhá zničit viry;

• neutralizuje kyseliny získané bloomem;

• obsahuje fosfor a vápník. Tyto látky jsou důležité pro probíhající proces remineralizace, kterým je obnovení zubní skloviny (tvrdá povrchová vrstva, která chrání zub), aby se zabránilo zubnímu kazu;

• zvlhčuje potraviny, což usnadňuje polykání;

• pomáhá při tvorbě určitých zvuků v řeči;

• zvyšuje pocit v ústech a umožňuje například zažít bolest, texturu a chuť jídla.

2. Příznaky syndromu sucho v ústech.

Příznaky sucho v ústech mohou zahrnovat:

• slin se jeví jako vláknité;

• hrubý, suchý jazyk;

• jazyk opírající se o horní část úst;

• problémy se žvýkáním nebo polykáním (zejména suché potraviny, jako jsou sušenky);

• suché a popraskané rty;

• náchylnost k infekcím;

• vysoká míra zubního kazu;

• volné akrylové protézy (protože sliny pomáhají vytvářet sání mezi žvýkačkou a akrylovou základnou protézy).

Související symptomy ve zbytku těla

V závislosti na příčině může být syndrom sucho v ústech spojen se symptomy mimo ústa, včetně:

• suché a svědivé oči;

• suchý nos nebo hrdlo;

• bolest kloubů nebo ztuhlost;

• nevysvětlitelný úbytek hmotnosti;

• ženy mají časté infekce vaginálního trusu.

3. Syndrom sucha v ústech a zubního kazu.

Špatná ústní hygiena a sladká jídla mají tendenci způsobovat zubní kaz (rozpad) na kousacích plochách a mezi zuby. Syndrom sucha v ústech však způsobuje odlišný vzor zubního kazu. Rozpad obvykle začíná podél linie dásní (okraj dásní) a v některých případech se dásně ustupují, aby odkryly spodní vrstvu zubu (dentin).

Na rozdíl od skloviny je dentin méně odolný vůči kyselinám a rozpad má tendenci se urychlovat. Rozpad nahého dentinu se nazývá „kořenový kaz“.

Rozpad může být pozorován také na dolních předních zubech, které jsou obvykle dobře chráněny slinami přijímanými pod jazykem.

4. Příčiny syndromu sucho v ústech.

Produkce slin může narušit mnoho různých podmínek, krátkodobých i dlouhodobých. Tyto podmínky mohou zahrnovat:

• drogy a drogy - je známo, že asi 600 drog, legálních i nelegálních, způsobuje sucho v ústech. Mezi ně patří antihistaminika, léky na vysoký krevní tlak, sedativa, dekongestanty, analgetika, antidepresiva a nelegální drogy, jako je kokain;

• dehydratace - malá tekutina může způsobit husté sliny a sucho v ústech. Další příčiny dehydratace zahrnují zdravotní stavy, jako je ztráta krve, chronický průjem nebo selhání ledvin;

• infekce - bakteriální nebo virová infekce slinných žláz (např. Příušnic) může způsobit zánět a omezit tvorbu slin;

• Sjogrenův syndrom - běžné autoimunitní onemocnění, které postihuje hlavně oči a slinné žlázy, ale může také ovlivnit potní žlázy;

• obstrukce slinných kanálků - například drobné kameny ze slinových minerálů se mohou usazovat ve slinných kanálcích a omezovat tok slin;

• některá onemocnění, jako je AIDS, amyloidóza, dětská mozková obrna, diabetes, Parkinsonova choroba, primární biliární cirhóza a lupus;

• Nervové problémy - funkce slinných žláz je řízena nervy obličeje. Například trauma nebo chirurgické poškození těchto nervů může snížit produkci slin;

• Některé léčby rakoviny, jako je chemoterapie nebo radiační terapie (pokud jsou směrovány na hlavu nebo krk), mohou dočasně snížit schopnost slinných žláz produkovat sliny;

• jiné příčiny - včetně dýchání úst, například v případě přetrvávajícího blokování nosu, blokovaných dutin nebo hormonálních změn z těhotenství nebo menopauzy.

5. Diagnostika syndromu sucho v ústech.

Diagnóza syndromu suchosti v ústech může zahrnovat:

• fyzikální vyšetření - vnitřní tváře jsou suché a drsné, nejsou mokré a lesklé;

• vyšetření zubů - lékař nebo zubař může zkontrolovat vzor zubního kazu;

• testy slin - například typický test slin zahrnuje válcování spodního rtu. Obvykle musí sliny po dobu jedné minuty navlhčit spodní ret.

6. Léčba syndromu sucho v ústech.

Léčba závisí na příčině, ale může zahrnovat:

• změny léků - pokud užíváte jako vedlejší účinek léky, které způsobují sucho v ústech, lékař může dávku změnit nebo předepsat alternativní léčbu;

• náhrady slin - lékař nebo zubní lékař může předepsat náhradu za umělou slinu. Používejte přesně podle pokynů;

• přípravky pro sucho v ústech - tyto produkty obsahují různá činidla, jako jsou maziva, která pomáhají při léčbě sucho v ústech. Sortiment zahrnuje zubní pastu, ústní vody, žvýkačky a lokální gely. Promluvte si se svým zubním lékařem o konkrétních doporučeních;

• antibiotika a antimykotika - mohou být použity k léčbě infekce;

• operace - kameny, obvykle léčené chirurgicky;

• jiná léčba, je-li třeba - jakákoliv základní podmínka, jako je Sjogrenův syndrom nebo diabetes, potřebuje vhodnou léčbu.

Obecné dietní návrhy zahrnují:

• Jezte žvýkací potraviny, abyste stimulovali tok slin.

• Před polknutím pečlivě pečte potraviny.

• V každodenní stravě přidávejte vodnaté potraviny.

• Vyvarujte se křupavých potravin, které mohou poškodit ústa, jako jsou sušenky nebo bramborové lupínky.

• Vyhněte se kyselým potravinám a nápojům, jako jsou nealkoholické nápoje, citrusové plody a citrusové šťávy, které chrání zubní sklovinu.

• Omezte sladká jídla a nápoje nebo se jim vyhněte.

• Vyhněte se látkám, které zvyšují sucho v ústech. Patří mezi ně cigarety, alkohol, nápoje s kofeinem a kořeněná jídla.

• Pijte dostatek vody, ale vyhýbejte se protahování, protože to může odčerpávat sliny.

• Poraďte se se svým lékařem a zubařem o dalších dietních nabídkách, včetně úplného seznamu potravin a nápojů.

Návrhy na péči o syndrom sucho v ústech

Řiďte se pokyny svého lékaře a zubního lékaře, ale obecné doporučení pro osobní péči zahrnují:

• Pravidelně používejte produkty obsahující fluorid. Zeptejte se svého zubaře, které z nich jsou nejlepší.

• Ošetřete suché rty vazelínou nebo jiným olejovým balzámem, jako je lanolin. Zvlhčovač používaný v ložnici v noci může pomoci.

• Poraďte se s lékárníkem. Existují léky, které mohou pomoci zvlhčit ústa, včetně sprejů, pastilek nebo past.

• Máte-li na sobě zubní protézu, požádejte svého zubaře o další informace - můžete doporučit lepkavé dentální produkty.

• Během spánku odstraňte částečné nebo plné protézy.

• Zeptejte se svého zubního lékaře na zubní pastu vhodnou pro syndrom sucho v ústech.

• V případě potřeby pravidelně navštivte svého zubaře, který provede vyšetření a léčbu.

• Pokračujte v užívání léků, a to i v případě, že je na vině. Lékař ji nebude schopen změnit ani změnit dávku. Přípravek nepřestávejte užívat bez souhlasu svého lékaře.

Sucho v ústech: příčiny a eliminace onemocnění

Prakticky se všichni setkali s pocitem sucha v ústech. A většina z nás to obviňovala z banálních faktorů: vysokých teplot prostředí, konzumace slaných potravin, nedostatečného pití. V zásadě, po použití dostatečného množství tekutin, symptomatická suchost v ústech často odchází, ale ve skutečnosti poměrně často pocit suchosti v ústní dutině naznačuje problémy v životně důležitých systémech lidského těla.

Normální slinění je důležitou složkou zdraví ústní dutiny. Sliny plní několik důležitých funkcí:

 • chrání ústní dutinu před vznikem vředů a ran vznikajících v procesu tření;
 • Má neutralizační účinek na kyseliny a bakterie, které vstupují do ústní dutiny;
 • podílí se na procesu leptání;
 • je ochranným faktorem v procesu remineralizace zubů;
 • rozpouští chuťové podněty.

Problémem je nedostatek slinění. Důvody pro to může být mnoho, stejně jako způsoby, jak vyřešit. A v tomto všem budeme podrobně rozumět tomuto materiálu.
V medicíně je nedostatečné slinění způsobené určitou lézí slinných žláz označováno jako xerostomie. S různým stupněm intenzity postihuje toto onemocnění každou desátou osobu na planetě. A ženy mezi lidmi, kteří mají sucho v ústech, mnohem víc.

Hlavní věc, kterou je třeba si uvědomit, když xerostomie je častá sucho v ústech, je ukazatelem jakéhokoli problému v těle. Stačí potlačit s častým příjmem tekutin nestojí za to. Spíše musíte pít hodně, ale musíte hledat příčinu problému, protože pouze jeho odstranění může drasticky vyřešit nedostatečné slinění.
Suchý pocit v ústech není vážným signálem. Často je to způsobeno domácími problémy. Zvláštní pozornost vyžaduje pravidelný pocit suchosti, který je doprovázen řadou dalších příznaků týkajících se ústní dutiny:

 • tzv. "lepivost" slin. Pocity, které s dlouhými zavřenými ústy jazyk drží na patře;
 • pálení a svědění v ústech. Více s jazykem;
 • nepříjemný zápach z úst;
 • problematické žvýkání, polykání, reprodukci řeči a vnímání chuti;
 • hrubost a zarudnutí jazyka.

Sucho v ústech, spolu s některým z těchto příznaků, je poměrně živým znakem xerostomie. V takových případech je nutné se poradit s lékařem, aby byl zahájen terapeut, který určí potřebnou diagnostiku a přesměruje vás na odborníka.

Příčiny sucho v ústech

V ústní dutině neexistuje obecně přijímaná klasifikace příčin suchosti, stejně jako přesný seznam předpokladů pro xerostomii. Zároveň mnoho lékařů pro pohodlí rozděluje příčiny sucho do dvou kategorií:

 • patologické - spojené s jakoukoli chorobou;
 • nepatologická - především určená způsobem a způsobem života.

Patologické příčiny sucho v ústech

Sucho v ústech může způsobit desítky nemocí. Pro některé z nich je xerostomie jasným příznakem nebo průvodním faktorem, pro některé je to jen částečný projev. Označit naprosto všechny nemoci, které mohou vyvolat problémy s slinením, je nemožné. Proto považujeme pouze ty patologie, pro které je charakteristickým rysem sucho v ústech:

Je důležité poznamenat, že pro všechny tyto skupiny může nebo nemusí být sucho v ústech příznakem. Proto je vlastní diagnostika s nedostatečným slinením nepřijatelná. Skutečnou příčinu xerostomie může určit pouze kvalifikovaná odborná pomoc spolu s přesně vybraným seznamem diagnostických postupů.

Nepatologické příčiny sucho v ústech

Pokud jde o nepatologické příčiny sucho v ústech, většina z nich je jednorázová v přírodě a závisí na osobním životním stylu. Za prvé, xerostomie by měla být označena jako znak dehydratace. Tento projev je často charakteristický nedostatečným pitným režimem, zejména při vysokých teplotách okolí. Problém je vyřešen v tomto případě hojný nápoj. Bez ní může mít dehydratace vážné následky.
Také špatné návyky vedou k pocitu sucha v ústní dutině: kouření a pití alkoholu. Charakteristické projevy na ráno po svátku s alkoholem jsou mnohým známé.

Léky mohou také způsobit xerostomii. Zvláště sucho v ústech jako vedlejší účinek je přítomno v řadě protinádorových, psychotropních a diuretických léčiv, stejně jako v lécích sympatomimetické skupiny. Kromě toho, problémy s slinění znaků pro vazokonstriktor, antihistaminikum a antihypertenziva léky.

Ve většině případů tento vedlejší účinek není důvodem přestat užívat léky. Pocit suchosti v ústech při užívání léků je likvidován s obvyklým hojným nápojem. Úplně, tyto příznaky přestanou po plánovaném dokončení léčby.

Sucho v ústech během těhotenství

Samostatným odstavcem je zvážení výskytu xerostomie u žen, které nesou dítě. Mají podobný stav často a má spoustu důvodů.

Tři hlavní příčiny sucho v ústech u těhotných žen jsou charakteristické pocení, časté močení a závislost těla na zvýšené fyzické námaze typické pro jejich stav. To vše může být kompenzováno zvýšeným pitím.

Kromě toho může být suchost v ústní dutině během těhotenství vyvolána nedostatkem draslíku v těle nebo nadměrným množstvím hořčíku. Tyto důvody již vyžadují vhodnou terapii.

Existují také případy, kdy těhotná žena cítí kovovou chuť a sucho v ústech. Tyto symptomy jsou charakteristické pro onemocnění jako je gestační diabetes a jsou předpokladem pro hloubkové laboratorní studie, které jsou zaměřeny na stanovení množství glukózy v krvi a tolerance organismu k ní.
V opačném případě je sucho v ústech u těhotných žen vyvoláno stejnými příčinami jako ostatní lidé a vyžaduje stejnou diagnózu.

Sucho v ústech: příčiny a odstranění

K určení příčiny sucho v ústech, musí lékař udělat dvě věci:

 • provést důkladnou analýzu historie pacienta s cílem určit pravděpodobné příčiny těchto projevů;
 • předepsat nezbytné diagnostické postupy, které potvrdí nebo vyvrátí údajné příčiny sucho v ústech.

Diagnostika důvodů, které vedly k sucho v ústech, může zahrnovat celou řadu studií, jejichž seznam závisí na pravděpodobné patologii. Zvažte ty nejběžnější.

Za prvé, když sucho v ústech potřebuje zjistit přítomnost nemocí, které narušují práci slinných žláz. Pro tyto úkoly využívají počítač (účinný pro detekci novotvarů) a zobrazování magnetickou rezonancí, stejně jako studium hladiny základních složek ve slinách (enzymy, stopové prvky, makroprvky, imunoglobuliny).

Sialometrie se navíc používá k určení abnormalit v procesu slinění, odhaduje se podle rychlosti vylučování slin), sialoadenolymphografie (studie pro detekci metastáz slinných žláz), biopsie a cytologie slinných žláz, které se používají pro nové růsty slinných žláz.
Všechny tyto analýzy a studie jsou zaměřeny na zjištění správnosti fungování systému slinění.

Kromě toho, pokud je pacient v ústech suchý, použijte následující laboratorní testy:

 • obecné testy krve a moči, které vykazují sklerodermii, anémii nedostatku železa, přítomnost zánětlivých procesů v těle;
 • měření glukózy v krvi - hlavní analýza diabetu mellitus;
 • ultrazvukové vyšetření k určení přítomnosti cyst, nádorů, neuritidy nebo kamenů ve slinné žláze;
 • sérologický krevní test, který je nezbytný v diagnostice Sjogrenova syndromu.

Kromě toho může lékař předepsat a další laboratorní testy, jejichž seznam je určen studiem historie a seznamem stížností pacientů.

Co může být sucho v ústech

Stačí jasně definovat povahu patologie, která vyvolává sucho v ústech, její specifikaci a související symptomy. Takové kombinace mohou být velmi, velmi, a my označujeme nejběžnější z nich. Pro větší pohodlí to uděláme formou tabulky:

Sjogrenův syndrom (syndrom sucho v ústech)

Co je Sjogrenův syndrom (syndrom sucho v ústech) úst -

Sjogrenův syndrom (syndromum Sjogren) je systémové onemocnění, které se projevuje třemi hlavními symptomy: suchou keratokonjunktivitidou, sucho v ústech a revmatoidní artritidou.

Onemocnění bylo poprvé popsáno Shegrenem v roce 1933. Dosud neexistuje shoda o příčině tohoto onemocnění. Většina vědců se však domnívá, že Sjogrenův syndrom je chronické autoimunitní onemocnění vylučujících epiteliální (exokrinní) žlázy, jejichž hlavním klinickým příznakem je suchost sliznic, především úst a očí. Toto onemocnění se týká difúzních onemocnění pojivové tkáně. Vyskytuje se 10-15krát častěji u žen než u mužů. Většinou trpí ženy v menopauze.

Symptomy Sjogrenova syndromu (syndrom sucho v ústech):

Počáteční změny v čase se mohou projevit jako snížení množství a zvýšení viskozity slin. Následně se sliznice a jazyk stanou hyperemickými, někdy sliznicemi se symptomy hyperkeratózy; tam je atrofie papily jazyka, tam je pocit pálení. V souvislosti se zvyšující se suchostí ústní sliznice u pacientů je třeba pít jídlo při jídle a zvlhčovat ústa během konverzace. Saprofytická mikroflóra je aktivována v ústní dutině a často dochází ke vzniku plísňové stomatitidy. Do této doby je možné detekovat atrofické změny v sliznici horního dýchacího traktu (suchá tracheobroichitida, rýma). Možné snížení zápachu a achilie.

Stížnosti závisí na závažnosti procesu. S nárůstem hypoalivace si pacienti stěžují na sucho v ústech a na oči, bolest při psaní, praskliny v rozích úst, zánět spojivek, doprovázený ostrou fotofobií, nedostatkem slz. V pozdějším stádiu, kromě suchosti sliznice úst, očí, nosu, dochází k atrofickým změnám v sliznici pohlavních orgánů, suchosti a loupání kůže, suchosti a křehkých vlasech, tendenci k dermatóze. Je možná chronická artritida (přibližně u pacientů s K), pneumoskleróza, periferní a trigeminální neuralgie a další změny.

U řady pacientů se postupně zvyšuje vzrůst příušních a submandibulárních slinných žláz, což mění tvar obličeje. Chronická parotitida s občasnými exacerbacemi, doprovázená bolestí, otoky slinných žláz, horečkou až 38-40 °, trpí 50% pacientů. Někdy se v příušní žláze tvoří kameny.

Histologické vyšetření na ústní sliznici, fokální lymfocytární infiltrace, významné snížení sekreční aktivity submukózních žláz, včetně slinných žláz. Histologické změny ve slinných žlázách jsou charakterizovány infiltrací lymfocyty, plazmatickými buňkami a proliferací pojivové tkáně.

Diagnóza Sjogrenova syndromu (syndrom suchosti) ústní dutiny:

Diagnóza Sjogrenova syndromu je založena na identifikaci současné charakteristické léze slinných žláz, očí a ústní dutiny. Sjogrenův syndrom musí být odlišen od xerostomie.

Léčba Sjogrenova syndromu (syndrom sucho v ústech):

Léčba je komplexní, provádí ji revmatolog, zubař, oční lékař. Podle indikací předepsaný prednison a cytotoxická imunosupresiva, nesteroidní protizánětlivá léčiva. Aplikujte vitaminovou terapii (A, E, B, 2, C). Pokud není glandulární parenchyma poškozen, je prokázáno, že prostředky zvyšují slinění. Symptomatická lokální léčba.

Který lékař by měl být konzultován, pokud máte Sjogrenův syndrom (syndrom sucho v ústech):

 • Revmatolog
 • Zubař

Obtěžuje vás něco? Chcete znát podrobnější informace o Sjogrenově syndromu (suchý syndrom) ústní dutiny, jejích příčinách, příznacích, způsobech léčby a prevenci, průběhu nemoci a dietě po ní? Nebo potřebujete inspekci? Můžete se domluvit s lékařem - klinika Eurolab je vám vždy k dispozici! Nejlepší lékaři vás prozkoumají, prozkoumají vnější znaky a pomohou vám identifikovat nemoc podle příznaků, konzultují vás a poskytnou vám nezbytnou pomoc a diagnózu. Můžete také zavolat lékaře doma. Klinika Eurolab je otevřena nepřetržitě.

Jak kontaktovat kliniku:
Telefonní číslo naší kliniky v Kyjevě: (+38 044) 206-20-00 (multikanálové). Tajemník kliniky si vybere vhodný den a čas návštěvy u lékaře. Zde jsou uvedeny naše souřadnice a směry. Podívejte se podrobněji na všechny služby kliniky na své osobní stránce.

Pokud jste již dříve provedli nějaké studie, ujistěte se, že jejich výsledky budete konzultovat s lékařem. Pokud studie nebyly provedeny, uděláme vše potřebné na naší klinice nebo s našimi kolegy na jiných klinikách.

Myslíte? Musíte být velmi opatrní na své celkové zdraví. Lidé nevěnují dostatečnou pozornost příznakům nemocí a neuvědomují si, že tyto nemoci mohou být život ohrožující. Existuje mnoho nemocí, které se zpočátku neprojevují v našem těle, ale nakonec se ukazuje, že jsou bohužel už příliš pozdě na léčení. Každá choroba má své specifické znaky, charakteristické vnější projevy - tzv. Symptomy nemoci. Identifikace symptomů je prvním krokem v diagnostice onemocnění obecně. Chcete-li to provést, musíte být vyšetřeni lékařem několikrát za rok, aby se zabránilo nejen hrozné nemoci, ale také udržet zdravou mysl v těle a těle jako celku.

Pokud se chcete zeptat na lékaře - použijte online konzultační sekci, možná najdete odpovědi na vaše otázky a přečtěte si tipy na péči o sebe. Máte-li zájem o hodnocení klinik a lékařů, zkuste najít informace, které potřebujete, v sekci Všechny léky. Zaregistrujte se také na zdravotním portálu Eurolab, kde budete informováni o nejnovějších novinkách a aktualizacích na webu, které vám budou automaticky zasílány poštou.