Image

Příznaky a léčba diabetu u koček

Diabetes postihuje nejen lidi, ale je také diagnostikován u koček. Můžete zjistit, zda váš mazlíček má tuto nemoc od veterináře. Symptomy a léčba diabetu u koček se často liší od člověka, takže by se vlastník neměl snažit diagnostikovat sami. Při adekvátní terapii je možná úplná úleva od onemocnění.

Typy diabetu u koček

U lidí existují 2 typy diabetu a u koček 3 z nich, stejně jako u psů. Rozlišují se tyto typy onemocnění:

 • závislý na inzulínu;
 • získané po onemocnění;
 • závislé na léčivech obsahujících inzulín.

U druhé a třetí odrůdy diabetes mellitus u koček je možné úplné vyléčení. To však bude vyžadovat plné dodržování předpisů lékaře a přísné veterinární stravy.

Inzulín závislý

Tento typ diabetu u koček se vyvíjí s autoimunitními lézemi pankreatu. V důsledku toho nemocný orgán již není schopen produkovat inzulín. Takový diabetes u koček může být často doprovázen dalšími autoimunitními problémy. Typ závislý na inzulínu není vyléčitelný, ale naštěstí je u zvířat poměrně vzácný.

Nezávislý na inzulínu

S nezávislým typem diabetu u koček je inzulín produkován slinivkou břišní, ale tkáně na něj nejsou citlivé. Tato forma onemocnění je nejčastější a představuje téměř 90% případů. Obezita v zájmovém chovu je často zdrojem snížené citlivosti tkání na inzulín. Dalším důvodem pro rozvoj diabetes mellitus nezávislého druhu u koček je úctyhodný věk zvířete.

Získané po nemoci

Tento typ diabetu u koček se vyvíjí po onemocnění, které vyvolalo abnormality pankreatu nebo metabolické poruchy. Tento druh je také léčitelný, pokud jsou dodrženy všechny lékařské předpisy. Pokud je možné překonat primární onemocnění, zmizí i sekundární diabetes mellitus u kočky.

Důvody

Podíl vrozeného diabetu u koček a získaných. Pokud zvíře nemá genetickou predispozici, může onemocnění začít svůj vývoj z následujících důvodů:

 • nadváha;
 • nevyvážená výživa;
 • onemocnění krevních cév a srdečního systému;
 • chronický stres;
 • virové infekce;
 • chronická onemocnění vnitřních orgánů;
 • sedavý způsob života;
 • diabetické účinky léků.

Nejčastěji postihuje diabetes starší než 5 let zvířata. Lékaři také poznamenali, že muži trpí mnohem častěji než ženy.

Nadváha

Přebytek tělesné hmotnosti je výsledkem buď překrmování nebo narušení metabolických procesů v těle. Vzhledem k významnému množství tukové tkáně se může vyvinout inzulinová necitlivost. To může také vést k poruše slinivky břišní. Nejčastěji je diabetes pozorován u koček s nadváhou v břiše, to znamená, když se nadměrná tuková hmota hromadí v břiše a na vnitřních orgánech.

Nevyvážená výživa

Veterinární experti doporučují, aby krmivo pro kočky bylo vyrobeno z kvalitních průmyslových suchých a mokrých potravin, nebo aby bylo možné vyrovnat přírodní potravu. Při podání zbytků kočky ze stolu nebo výrobků, které pro ni nejsou zdravé (smažené, solené, uzené atd.), Se mohou metabolické procesy v těle začít měnit. To vše nakonec povede k diabetu nebo jiným stejně závažným onemocněním.

Zvláště nebezpečné pro kočky s nedostatkem bílkovin. Také zvíře musí dostávat potřebnou denní dávku vlákniny a vitamínů.

Sedavý životní styl

Nízká pohyblivost je pro kočku škodlivá, protože vede k přebytku tělesné hmotnosti. V oddělení se špatnou dietou se zvíře rychle, obvykle 5-6 let, vyvine závažné onemocnění. Chcete-li zvýšit mobilitu, můžete použít různé herní komplexy pro kočky.

Onemocnění cév a srdečního systému

Onemocnění srdce může také vést k rozvoji diabetu u kočky. V tomto případě má zvíře často vysoký krevní tlak a ovlivňuje důležité systémy těla, což snižuje citlivost tkání na inzulín.

Chronické napětí

Kočky mohou způsobit diabetes ve zvýšeném množství glukokortikoidů a adrenalinu, který se vyvíjí v důsledku stresu. Také v tomto stavu jsou zvířata náchylná k poruchám příjmu potravy, buď konzumují nadměrně, nebo se jí zcela vyhýbají. Ve stavu stresu tělo pracuje na hranici svých schopností, takže se dramaticky zvyšuje šance na různé poruchy.

Virové infekce

Snížená imunita v pozadí virové infekce může přispět k rozvoji diabetu u koček. Onemocnění také napadá důležité vnitřní orgány zvířete a narušuje jejich práci.

Chronická onemocnění vnitřních orgánů

Poruchy vnitřních orgánů mohou také vyvolat rozvoj diabetu u kočky. Zvláště nebezpečné nemoci jater a slinivky břišní, stejně jako chronická onemocnění ledvin nebo srdce.

Diabetogenní účinek léků

Některé léky mohou zvýšit pravděpodobnost výskytu koček s diabetem. K této diagnóze mohou vést hormony a diuretika. Proto, není self-léčit, je to nebezpečné pro vašeho domácího mazlíčka.

Příznaky

Ze všech typů diabetu u koček je první typ považován za nejrychlejší. Nejčastěji nejprve nemoc pokračuje bez povšimnutí hostiteli. Hlavní příznaky diabetu u koček, charakteristické pro všechny tři typy diabetu:

 1. zvýšený příjem tekutin;
 2. časté močení;
 3. intenzivní žízeň;
 4. svědění, suchá kůže a sliznice;
 5. zvýšená chuť k jídlu;
 6. úbytek hmotnosti;
 7. poruchy spánku;
 8. letargie;
 9. zrakové postižení;
 10. křeče.

Pro diabetes mellitus je typ kočky závislý na inzulínu charakterizován nejen silnou žízní, ale také nevolností nebo zvracením. Často se zvyšuje únava, letargie, ospalost. Kočka začne jíst nepřirozené množství jídla pro sebe, probudí brutální chuť k jídlu. I přes příjem velkého množství potravy zvíře rychle zhubne a vypadá bolestivě.

U tohoto typu diabetu kočka nejen zvyšuje močení, ale může také způsobit inkontinenci. To se obvykle děje v noci, zvíře jde do postele a probudí se na mokré posteli. Z tohoto důvodu se může vyvíjet svědění, což vede k poškrábání. Kvůli neustálému smáčení se rány neuzdravují a stávají se vstupní branou pro infekci.

U diabetu druhého typu jsou časté případy zrakového postižení koček. Zvířata trpí svěděním a kožními infekcemi. Rány se hojí velmi pomalu, což je pro domácího mazlíčka velmi nepříjemné. Kočky jsou ospalé, tráví téměř celou dobu v poloze na zádech, o hry mají malý zájem. Někdy dochází ke snížení citlivosti nohou a křečí. Stav vlny se zhoršuje, stává se matnou a často se zamotá.

Pokud v této fázi nejsou přijata žádná opatření, pak je imunita zvířete značně snížena a sekundární infekce začnou být spojeny s diabetem. Metabolismus koček je narušen, orgány začínají pracovat nesprávně. Pokud majitel nadále nic nedělá, má zvíře problémy s kostmi. Ohýbají se a stávají se velmi křehkými, nakonec vedou k invaliditě kočky.

Diagnostika

Diagnózu nemůžeme diagnostikovat, spoléháme se pouze na symptomy, protože mohou být běžné u různých onemocnění. Jako doktor může být jmenována řada studií, zde jsou některé z nich:

 • kompletní krevní obraz;
 • Ultrazvuk;
 • biochemický krevní test;
 • moči.

V některých případech diagnóza zahrnuje glukózový toleranční test. Často se používá pro rychlé studium moči pomocí speciálních proužků citlivých na cukr.

Léčba

U kočičího diabetu existují jak léčitelné typy, tak ne. V každém případě musíte naladit dlouhou spolupráci s veterinářem. Pouze plné dodržování všech předpisů lékaře a speciální dieta poskytne příležitost ke zlepšení kvality života kočky. Výživa je zvláště důležitá při této zákeřné nemoci. Na rozdíl od péče o nemocnou osobu existují specifické rysy léčby diabetu u koček.

V rámci léčby jsou nejčastěji předepisovány:

 • léky, které snižují hladinu cukru v krvi;
 • připravené veterinární diety pro kočky s diabetem;
 • mírné cvičení;
 • inzulín

Lékaři doporučují zaměřit se na zlomkovou dietu a poté na drogy. Inzulín se podává zvířeti pouze v případě, že léčba snižující cukr selže.

Léky, které snižují hladinu cukru v krvi

Ve druhé nebo třetí formě diabetu není inzulín nejčastěji indikován. Zpočátku se snaží přinést krevní cukr do normálu s drogami. Jemně snižují hladinu glukózy a zlepšují pohodu zvířete. Některá léčiva mohou zvýšit produkci inzulínu pankreatem.

Připravené veterinární diety pro kočky s diabetem

Velký význam při cukrovce u koček má správné jídlo. Mělo by to být zlomkové, zvíře je krmeno často, ale v malých porcích. Důraz ve stravě jde do snadno stravitelných forem bílkovin, uhlohydráty jsou omezené, ale ne odstraněný vůbec.

Veterináři doporučují speciální suché a mokré krmivo pro kočky trpící cukrovkou. To usnadní život majitele a zlepší stav zvířete. Připravené dávky pro kočky s diabetem jsou plně vyvážené a obsahují vše, co potřebujete. Míry krmení jsou na balení, ale mohou být individuálně upraveny veterinářem.

Mírné cvičení

Pro kočku je velmi důležité udržet dobrou úroveň mobility po celý život. Mírné cvičení pomůže zvířeti vyrovnat se se stresem, zlepšit fyzickou kondici a pohodu.

Inzulín

Tento lék je předáván kočkám pouze v případě, že standardní léčba nefunguje. Při aplikaci inzulínu je důležité sledovat dávkování, protože při překročení rychlosti dávkování může zvíře spadnout do diabetické kómy.

Komplikace

Z důvodu diabetu se u zvířat mohou vyvinout následující komplikace:

 • ketoacidóza;
 • diabetická neuropatie;
 • hypoglykémie;
 • diabetická angiopatie;
 • retinopatie;
 • nefropatie;
 • trofické vředy.

Bez pomoci kočce se může vyvinout diabetická čárka.

Ketoacidóza

Tento stav je způsoben vysokou koncentrací cukru v krvi zvířete, a proto se s rozpadem tuku tvoří velké množství ketonových těl. Tato komplikace způsobuje, že kočka zažívá divoký žízeň. V důsledku intoxikace je srdeční rytmus narušen, objevuje se krátký dech. Bez pomoci může zvíře zemřít.

Diabetická neuropatie

Vzhledem k vysoké hladině cukru v krvi u koček jsou nervová zakončení poškozena, nejčastěji v končetinách. Zvíře začne na svých tlapách postupovat špatně, jeho chůze je nejistá a vrtí.

Hypoglykémie

Se silným poklesem hladiny cukru v krvi, hypoglykemií je možný nástup diabetické kómy. Kočka začíná pociťovat úzkost, svalové třesy, ztrátu vědomí je možná.

Diabetická angiopatie

V tomto stavu se zvyšuje propustnost krevních cév, což vede k rozvoji koronárních srdečních chorob, podvýživy končetin. Možná se objeví krevní sraženiny.

Retinopatie

Vzhledem k vysokým hladinám cukru jsou postiženy oči kočky. Sítnice se začíná rozkládat, někdy dochází k odtržení. Po chvíli dojde k úplné slepotě.

Nephropathy

Při diabetes mellitus dochází k poškození ledvin, což nakonec vede k chronickému selhání orgánů.

Trofické vředy

Kvůli narušení dodávky krve do zadních a předních končetin se v posledním stádiu onemocnění začínají objevovat trofické vředy.

Prevence

Abychom nemuseli následně léčit domácího mazlíčka pro diabetes, musíte dodržovat pravidla:

 • potraviny by měly být vyvážené, bude lepší, pokud se jedná o kvalitní průmyslové potraviny;
 • pomáhají udržovat kočku zdravou, to může pomoci hrát komplexy;
 • Před nákupem si prostudujte rodokmen zvířete, protože genetika v případě diabetu je prvořadá;
 • Nejméně jednou ročně musíte podstoupit preventivní vyšetření veterinářem.

Léčba kočky, která má diabetes, zabere spoustu času a úsilí, takže je důležité pokusit se chránit domácího mazlíčka před touto nemocí.

Diabetes u koček: symptomy, léčba, příčiny, strava, jídlo

Diabetes u koček je mnohem méně častý než u psů - v průměru 1 ze 400 zvířat je nemocný, patologie je velmi vážná, ale není to trest smrti - můžete a měli byste pomoci svému zvířeti.

Onemocnění patří do endokrinní skupiny a vyvíjí se na pozadí nedostatku nebo úplné absence inzulínu. Na tomto pozadí je narušen nejen metabolismus sacharidů, ale také absorpce tuků, bílkovin a minerálů.

Podstata patologie spočívá v tom, že i při plnohodnotné stravě a dostatečné výživě zvíře postrádá živiny, protože nemohou vstoupit do buněk těla. Zpočátku se tělo pokouší kompenzovat tento nedostatek a po chvíli se vyvíjí vyčerpání.

Jinými slovy, tělo zvířete potřebuje glukózu pro plnohodnotnou životní aktivitu, která je přeměněna na užitečnou energii. To je možné pouze při interakci s inzulínem - jakýmsi dirigentem do buněk. Pokud není inzulín, nebo je tam jen málo, glukóza se neabsorbuje - její přebytek v krevním řečišti a buňky ji nedostanou. Tělo začíná doslova hladovět.

U pacientů s baleenem se vyvinuly 3 typy diabetu.

 • Typ I - patologie závislá na inzulínu - vlastní inzulín nestačí ze skutečnosti, že produkuje málo nebo vůbec nevytváří;
 • Typ II - patologie nezávislá na inzulínu - velmi málo je přítomno v těle inzulínu a / nebo jeho vývoj je „nějak špatně“, proto je, jako by nebyl rozpoznán, a také není spojen s glukózou. 2/3 všech nemocných zvířat trpí tímto typem diabetu;
 • Typ III nebo sekundární diabetes - hladina glukózy v krvi stoupá na pozadí některých jiných primárních onemocnění. To může být vyléčeno - všechno je normalizováno po odstranění hlavní choroby.

Neexistují jednoznačné příčiny diabetu, ale existuje řada faktorů, které předurčují tuto patologii:

 • obezita;
 • nezdravá strava;
 • „Starší“ věk zvířete;
 • na pozadí jakýchkoli vnitřních nemocí nebo infekcí;
 • těžká léčba s účinky na slinivku břišní;
 • problémy slinivky břišní, atd.

Jak se projevuje nemoc

Nezávisle pochopit, že diabetes mellitus je pro milovaného knírače naprosto nemožné (pokud majitel nemá znalosti v oblasti veterinárního lékařství). Obvykle dochází ke zhoršení celkového stavu kočky, majitelé ošetřují zvířata ke konzultaci na veterinární klinice, absolvují obvyklý biochemický krevní test a odtud se ukazuje, že hladina glukózy je zvýšená.

Hlavní příznaky a příznaky diabetu u koček, které lze zaznamenat, jsou:

 • bolestivý vzhled;
 • zmačkaná vlněná vlna;
 • apatie, slabost, kočka spí více, než je vzhůru; když je vzhůru, chybí hravost;
 • změna chuti k jídlu - nejčastěji chuť k jídlu hraničí s obžerou;
 • obezita, následovaná neočekávaným úbytkem hmotnosti (i když zvíře jí hodně - to je jen jedna ze skutečností, která by měla být na místě);
 • žízeň - zdá se, že kočka neustále pije;
 • při močení je zaznamenáno zvýšené množství moči (louže se znatelně zvětšují, častěji budete muset vyčistit záchod kočky v domě);
 • kůže se ztenčí (krevní cévy začnou být vidět na nekrytých částech kůže);
 • z úst začne vystupovat acetonová vůně;
 • může existovat zvláštní „diabetická“ chůze (periferní neuropatie) - roztřesenost v důsledku slabosti zadních končetin, když zvíře nedrží při chůzi na ponožkách, ale spoléhá na celou nohu.

Diabetes kočky (symptomy) může být bez povšimnutí, pokud žije v soukromém domě a má volný přístup na ulici, protože majitel si nebude moci všimnout množství dané moči, kolik a kde se zvíře pije a jí, atd.

Léčba

Pouze diabetes typu III může být zcela eliminován neutralizací primárního onemocnění. Tj nadbytek glukózy v krvi a moči zmizí současně se souběžným onemocněním.

Úplné vyléčení diabetes typu I a II je nemožné. Normální hladinu glukózy v krvi můžete udržovat pouze podáním inzulínu a správné výživy.

Inzulín se podává 1-2krát denně. Veterinární lékař vybere dávkování a typ inzulinu striktně individuálně podáním různých dávek a pozorováním stavu zvířete. Řeknout hned, kolik inzulínu potřebuje kočka, je nemožné! Diabetes typu I vyžaduje zavedení krátkodobě působícího inzulínu typu II - středně a dlouhodobě.

Vlastnosti inzulínu u koček

 1. Inzulín se podává injekční stříkačkou s příslušným typem inzulínu nebo s běžnými inzulínovými stříkačkami. Je důležité, aby minimální dělení bylo 0,5 U, protože kočkám se podává velmi malá dávka (ve srovnání s lidmi).
 2. Dávkování je vybíráno empiricky během několika dnů, počínaje minimem a postupně se zvyšuje. Během těchto dnů pečlivě sledoval stav zvířete. Upozornění: Počáteční minimální jednorázová dávka pro kočku je 0,25 U / kg tělesné hmotnosti.
 3. Je důležité naučit se vstřikovat inzulín přesně subkutánně (nikoli intrakutánně nebo intramuskulárně). Nejvhodnější místa pro to jsou kohoutek a tříselná rýha, která je tenčí, ale injekce do ní je bolestivější. V oblasti kohoutku se kůže odebírá třemi prsty, tvořící pyramidu a jehla se vkládá do základny tzv. Pyramidy ze strany palce.
 4. Při volbě dávky inzulínu je třeba věnovat pozornost:
  • chování zvířat Zvíře musí být energické, agilní a navenek zdravé. Pokud je pozorováno zvracení, nevolnost, průjem nebo dušnost, pak je dávkování nesprávné a je třeba se poradit s veterinářem navíc;
  • množství spotřebované tekutiny. Během diabetu je kočka trápena zjevnou žízní. Pokud se zvíře stalo znatelně méně pitným, znamená to, že se jeho stav zlepšuje (obvykle kočka potřebuje tekutinu denně v objemu 20 ml / kg);
  • tělesné hmotnosti zvířete. Nesmí dojít k náhlé ztrátě hmotnosti. Pokud po zahájení podávání inzulínu začne kočka postupně získávat tělesnou hmotnost, pak se stav normalizuje. Je důležité zabránit obezitě.
 1. Během této doby, jak je zvoleno dávkování inzulínu, je nutné kontrolovat hladinu glukózy v krvi a moči. Je důležité provádět obě analýzy současně, protože s nesprávnou výživou v ranní moči lze pozorovat mírné zvýšení hladiny glukózy, i když je obecný stav uspokojivý. Při správném průběhu inzulínové terapie v moči by glukóza neměla být a v krvi by neměla být nižší než 4 mmol / l (s tímto ukazatelem by mělo být dávkování již sníženo).
 2. Hypoglykemie nebo nízká hladina cukru v krvi je mnohem horší a nebezpečnější než vysoká (!), Protože vysoká míra negativního dopadu na tělo se projevuje postupně a prudký pokles hladiny - okamžitě a může vést k smrtelnému výsledku zvířete. Proto by měla být hladina glukózy v inzulínové terapii vždy na horní úrovni normy (6-6,6 mmol / l).
 3. Je vždy bezpečnější podávat inzulín méně než předávkovat! Nemůžete se k němu znovu vracet, i když si nejste jisti, zda byla správná injekce provedena ve správnou dobu bez vás, nebo zda zvíře trhlo a nedokázalo vstoupit do celé terapeutické dávky. Občas je bezpečnější vynechat jednu injekci, než omylem udělat dvě!
 4. Otevřená inzulínová láhev se uchovává ne déle než 1,5-2 měsíce. Pro každé požární zařízení musí být vždy jedna láhev (havarovaná, nemá čas na nákup atd.).
 5. Všechny injekce by měly být prováděny podle schématu vyvinutého veterinárním lékařem a současně. Přesnost je u diabetu velmi důležitá!
 6. Vždy v každém kritickém případě musí být po ruce něco sladkého (cukrový sirup, ampule s roztokem glukózy atd.). Neexistují žádné incidenty, které nejsou závislé na prudkém poklesu hladiny glukózy v krvi - zvířátko prudce zeslábne, v celém těle se objeví třes a objeví se křeče a ztráta vědomí. Je nutné potřít jazyk a dásně sirupem nebo roztokem glukózy a naléhavě dopravit zvířátko veterináři.
 7. Je zakázáno provádět samostatně úpravy dávky inzulínu!

Oprava stravy, dietní krmivo

Diabetická kočka by měla být krmena v závislosti na jejím celkovém stavu a typu podávaného inzulínu. Nejoptimálnější režim krmení je považován za malé časté krmení (až 4-5 krát), včetně příjmu krmiva současně s injekcemi nebo po určité době. Je důležité, aby příjem potravy byl přibližně ve stejnou dobu, aniž by chyběla krmiva.

Pokud je obezita stále tam, veterinář vyvine přísnou dietu, dokud se hmotnost nevrátí do normálu a pak se promění v podpůrnou dietu.

Hlavní pravidlo výživy pro kočky s diabetem: potrava musí být výživná s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů!

Při krmení koček přírodními produkty vylučujte:
 • výrobky z mouky;
 • rýže a kukuřičná kaše;
 • sójové výrobky.
50% celkové stravy by měly být živočišné produkty:
 • surové hovězí maso;
 • vepřové maso;
 • pták;
 • ryby;
 • droby.
25% by měly být jakékoli kyselé mléčné výrobky:
 • tvaroh;
 • zakysanou smetanou.
25% - tepelně zpracovaná zelenina

Diabetická krmiva pro kočky

Je velmi výhodné krmit domácí zvířata baleeny hotovými průmyslovými diabetickými krmivy - suchými a mokrými. Starší kočky jsou nejlépe podávány mokré jídlo a konzervované potraviny - jsou lépe stravitelné a vstřebává starší organismus. Dávkování a četnost krmení je uvedeno na každém balení nebo na obalu. Všechna hotová krmiva pro diabetické kočky obsahují velké množství bílkovin a prakticky neobsahují sacharidy.

 • Young Again Zero Mature Health Food ($ 32 / 1,8 kg suché);
 • Young Again 50/22 Cat Food ($ 44 / 3,6 kg suché);
 • Purina Veterinary Diet DM Dietetické Management (asi 1200 rublů / 1,5 kg suché);
 • Purina Pro Plan (asi 1200 rublů / 1,5 kg suché, 130 rublů / 195 g proti., Až 100 rublů / 85 g mokrých potravin);
 • Diabetik Vet Life Cat (asi 1900 rublů / 1,2 kg);
 • Prescription Diet ™ Feline m / d ™ (asi 1500 rublů / 1,5 kg, 140 rublů / 156 g cons.);
 • Diabetik Royal Canin DS46 (1300 rublů / 1,5 kg);
 • Diabetik Royal Canin (75 rublů / 100 g mokrého krmiva).

Otázka odpověď

Jak se diabetes projevuje u koček a koček (hlavní symptomy)?

Zvýšená chuť k jídlu a zároveň hubnutí, stejně jako jasná žízeň s velkým množstvím moči uvolněného při močení - to jsou hlavní znaky, které by měly přilákat pozornost majitelů domácích mazlíčků a povzbudit je k návštěvě veterináře.

Normální hladina cukru v krvi u koček?

Normální hladina glukózy v krvi kočky by měla být v rozmezí 3,5-6 mmol / l. Je určeno běžným glukometrem, který pracuje s kapilární krví. Vezměte ji z krevních cév uší. Z tlapkového polštářku neberte, protože krevní cévy leží mnohem hlouběji, než si dokážete představit, a pokusy o získání potřebného množství materiálu pro analýzu budou nesnášet jen s obtížemi pro majitele, ale také s bolestí pro domácího mazlíčka.

Jsou kočkám podávány inzulín?

Ano, samozřejmě, jsou to inzulinové režimy předepsané Murkasem pro další plný život s diabetem. Tablety snižující cukr u těchto zvířat neplatí, protože doslova „rostou“ slinivky břišní.

Může kočka s diabetem pomoci lidovým prostředkům?

Léčit cukrovku u koček doma lidové recepty nemůže být, ale můžete dát odvar z některých bylin, mírně snížit hladinu glukózy v krvi. Nicméně je stále dobré se poradit s odborníkem.

 • Pampeliška
  • 1 lžička nasekané byliny a kořeny, přidejte vodu (200 ml) a pomalu vařte po dobu 10-15 minut, vypněte a nechte dalších 30 minut. Napětí a nalít převařenou vodu do jednoho šálku. Nejezte více než 50 ml denně.
  • Podávejte kočce třikrát denně sekanou trávu (1 g) a kořen (0,5 g). K odstranění hořkosti předem nalijte rostlinu fyziologickým roztokem po dobu 20-30 minut.
 • Borůvky
  • 1 polévková lžíce. měkké bobule zalijeme vařící vodou (250 ml), pak vaříme déle než 2 minuty. Infuze po dobu 1 hodiny, jíst 2-3 krát denně, 5-15 ml, v závislosti na velikosti kočky.
  • 6 g borůvkových listů nalijte 60 ml horké vody, přiveďte k varu a vařte 5 minut. Ochladí se. Do vody, stejně jako odvar z bobulí.
 • Fazole chřestu - přidejte rozdrcené potraviny do potravin po předběžné tepelné úpravě.
 • Linden - můžete vařit svou kočku obvyklým limetkovým čajem. Pijte 1-2 krát denně po dobu 5-15 ml.
Jak krmit kočku s diabetem?

Strava koček s diabetem je jednou z hlavních podmínek úspěšné terapie. Prvním z nich je přísné odstranění sacharidů. Dále z celé stravy by mělo být: 50% masných výrobků (vepřové maso, drůbež, hovězí maso, droby), 25% kyselých mléčných výrobků (obzvláště dobré dát tvaroh a zakysanou smetanu) a 25% zeleniny.

Existuje nějaká speciální potrava pro kočky s diabetem?

Ano, a mnoho z nich. Aby nedošlo k omylu ve výběru, stačí se seznámit se složením těchto krmiv. Skutečné diabetické potraviny by měly zahrnovat pouze masovou moučku z jakéhokoli druhu masa, mleté ​​buničiny (vlákniny), tuků a přírodních chutí. Pokud je v přípravku nadbytek sacharidových složek - více než 4% - (např. Mouka z obilovin) - takové krmivo by nemělo být užíváno!

Jak se ujistit, že kočka má diabetes?

Diagnóza je prováděna na základě vyšetření veterinářem a výsledků testů krve a moči, kde bude zjištěna zvýšená hladina glukózy. Tyto tři faktory jsou dostatečné k potvrzení předpokladů o nemoci.

Proč je moje kočka nemocná cukrovkou?

Neexistují žádné bezpodmínečné důvody, pro které lze s jistotou říci, že se tato choroba vyvinula. Existují však predispoziční faktory, z nichž prvních pět zahrnuje:

 • nadváha (obezita);
 • poruchy pankreatu, pankreatitidy;
 • dlouhodobá léčba glukokortikoidy nebo pregestageny;
 • na pozadí onemocnění kardiovaskulárního systému, jater, chronického selhání ledvin, různých infekcí;
 • paralelní endokrinní patologie (poruchy štítné žlázy, hypofýzy atd.)

Genetická predispozice, stejně jako u lidí, u domácích mazlíků je vědecky a prakticky neprokázaná.

Pokud hladina cukru v krvi klesne jinak - jak porozumět? Jak pomoci?

Během léčby inzulínem může dojít k prudkému poklesu hladiny glukózy v krvi. Zvíře se náhle stává pomalým, slabým, dochází k nejistému chození, může se objevit chvění, přecházející do křečů, existuje riziko ztráty vědomí. Pokud si všimnete podobného stavu, musíte ampulku otevřít roztokem glukózy (je-li k dispozici v lékárničce) nebo rychle vstříknout sladkou vodu (200 ml 1 lžíce cukru do kapaliny) as těmito roztoky namažte jazyk a gumu zvířete. Poté je důležité dodat kočku veterinární klinice k další kvalifikované pomoci.

Nalezené diabetes u koček: proč tam bylo, jak léčit a krmit zvíře

Jedním z běžných onemocnění endokrinního systému spojených s poruchou produkce hormonů je diabetes. Tato choroba byla v poslední době stále více diagnostikována u domácích koček. Stejně jako u lidí mají zvířata několik forem onemocnění. Včasná diagnóza a dřívější léčba jsou klíčem k návratu zvířete k normální existenci a dlouhému životu.

Přečtěte si v tomto článku.

Příčiny diabetu u koček

Onemocnění se vyvíjí v důsledku nedostatečné produkce inzulínu specifickými buňkami pankreatu nebo v případě selhání v těle, když produkovaný hormon zůstává cílovými buňkami nepozorován. Současně v těle výrazně zvyšuje hladinu glukózy v krvi. Funkce nejen pufrového systému těla, ale také téměř všech orgánů a tkání jsou poškozeny.

Veterinární experti se domnívají, že důvody vedoucí k tomuto stavu zahrnují následující faktory:

 • Chyby ve výživě. Nevyvážená strava je plná nejen nutričních nedostatků, esenciálních aminokyselin, vitamínů a minerálů, ale také skutečnosti, že metabolismus selhává, což vede k porušení produkce inzulínu.
 • Trávicí onemocnění (gastritida, žaludeční vřed, enteritida, kolitida) vedou ke zvýšenému stresu na části slinivky břišní, což je často spouštěcí mechanismus ve vývoji diabetu. Chronické onemocnění jater, patologie žlučníku také vede k rozvoji onemocnění.
 • Překrmování. Mnoho veterinárních odborníků vidí hlavní důvod pro vývoj endokrinní patologie v nedodržování pravidel krmení. Jedná se o překrmování a v důsledku toho o obezitu zvířete, je predisponující faktor, který vyvolává pokles produkce inzulinu pankreatem.
 • Dědičnost. Podobně jako patologie lidského onemocnění je kočičí diabetes způsoben genetickou predispozicí. Zodpovědní chovatelé odstraní zvířata, která mají metabolické onemocnění z chovu.
 • Infekce virové povahy, vedoucí k rozvoji infekční pankreatitidy a hepatitidy.
 • Použití hormonálních léků pro kontrolu sexuálního chování domácího mazlíčka, dlouhodobá léčba glukokortikosteroidy často vyvolává rozvoj diabetu.

Přispívajícím faktorem v mechanismu nástupu patologie je stres. Emoční nadměrné vzrušení zvířecího nervového systému vede k poruše endokrinních žláz, zhoršené produkci hormonů a patologii trávicího systému.

Typy diabetu u koček

Metabolické onemocnění je charakterizováno odlišnou patogenezí a v tomto ohledu může být prvního a druhého typu. Vývoj prvního typu patologie je spojen s funkční změnou ve slinivce břišní, ve které jsou usmrceny všechny beta-buňky produkující inzulín. Tento typ onemocnění je u domácích koček vzácně diagnostikován.

Patologie závislá na inzulínu je spojena s nemožností normální funkce slinivky břišní a vyžaduje hormonální substituční terapii. Majitelé nadýchaných domácích zvířat by si měli být vědomi toho, že se jedná o jeden z nejnebezpečnějších druhů onemocnění. Klinické příznaky se objevují již ve stadiu rozsáhlé destrukce sekrečních buněk pankreatu a prognóza je častěji nepříznivá nebo opatrná.

Vývoj onemocnění u druhého typu je spojen s nedostatečnou produkcí specifických buněk inzulinové žlázy. V tomto případě glandulární tkáně těla nevymizí, ale množství produkovaného hormonu není dostačující pro normální fungování těla. Tento typ patologie zpravidla nestanoví použití hormonálních léků.

Druhý typ diabetu se vyskytuje v 70 - 80% případů. Pokud však nebudete jednat včas, patologie se může proměnit v inzulin-dependentní - první typ nemoci.

Někteří odborníci mají tendenci přidělit a třetí typ onemocnění, kombinovaný. Tato forma onemocnění je spojena s destrukcí beta buněk a nedostatečnou tvorbou inzulínu zdravou žlázovou tkání. Příčinou endokrinní disrupce jsou nejčastěji zánětlivá onemocnění pankreatu. Takový diabetes se nazývá sekundární.

Statistiky nemocí

Domácí a zahraniční veterinární specialisté zaznamenali v posledních letech nárůst domácího diabetu u domácích koček.

To souvisí nejen s prevalencí onemocnění, ale také s rozšířením diagnostických postupů ve veterinární praxi. Podle statistických studií jsou 2 z 1000 koček náchylné k endokrinnímu onemocnění.

V tomto případě veterináři pozorují sexuální závislost při tvorbě patologie: kočky, na rozdíl od koček, mají větší pravděpodobnost diabetu. Rovněž bylo zjištěno, že u kastrovaných mužů se zvyšuje riziko vzniku onemocnění. Odborníci spojují tento jev s obezitou. Podíl vyvíjející se patologie ve druhém typu představuje přibližně 2/3 všech případů.

Příznaky diabetu u koček

Klinické příznaky do značné míry závisí na typu onemocnění. Ve formě závislé na inzulínu může tedy majitel pozorovat následující příznaky u zvířete:

 • Zvýšený žízeň. Klinické příznaky jsou způsobeny vysokou koncentrací glukózy v krvi, jejíž porucha postrádá inzulín. Vylučovací systém těla se nedokáže vyrovnat se zátěží, cukr se objeví v moči, jeho objem se zvyšuje. Proces je doprovázen dehydratací a zvýšenou žízní nemocného zvířete.
 • Polyurie. Časté močení je bezbolestné.
 • Změna chuti k jídlu. Současně dochází k posilování a oslabování chuti k jídlu.
 • Zvýšená tělesná hmotnost.
 • Vlna je nudná, mazlíček se neustále houpá, vypadá nedbale.
 • Poruchy příjmu potravy: zvracení, průjem.
 • Tachykardie. Srdeční frekvence se dramaticky zvyšuje.
 • Slabost, letargie zvířete.
 • Nejistá a nejistá chůze.
 • S rozvojem intoxikace majitel bere na vědomí nejcharakterističtější znak choroby - ostrý zápach acetonu z kočky. Může cítit z úst zvířete, stejně jako moč a kůži.
 • V pokročilých případech jsou možné záchvaty, mdloby, ztráta vědomí u zvířat.
A) Obezita. B) Diabetická neuropatie.

S rozvojem onemocnění druhého typu u nemocného zvířete jsou zaznamenány následující klinické projevy:

 • Zvýšená chuť k jídlu.
 • Rychlý přírůstek hmotnosti, obezita.
 • Polydipsia. Zvíře neustále pije vodu.
 • Časté bezbolestné močení.
 • Stav zvířete je obvykle uspokojivý.

Na rozdíl od prvního typu diabetu není forma nezávislá na inzulínu doprovázena pachem acetonu ze zvířete.

Diagnóza diabetu u koček

Není možné provést správnou diagnózu založenou pouze na klinických příznacích s takovým komplexním onemocněním. Klinické a laboratorní metody pro testování krve a moči zvířete přijdou na záchranu.

Při analýze biologických tekutin je jedním z ukazatelů onemocnění přebytek hladin glukózy v krvi a přítomnost cukru v moči.

Kromě stanovení koncentrace glukózy se provádí kompletní krevní obraz, stanovení inzulínu a acidobazická rovnováha. Pro majitele je důležité vědět, že všechny testy by měly být prováděny pouze nalačno.

Veterinární lékař vás také poučí, abyste identifikovali množství vody, které váš mazlíček spotřebuje. Za účelem stanovení patologie provedeného ultrazvuku slinivky břišní. Pro diferencovanou diagnózu se provádí vyšetření srdce, jater a zažívacích orgánů.

Informace o správném používání elektroměru u koček naleznete v tomto videu:

Léčba diabetu u koček

Strategie léčby endokrinního onemocnění závisí především na typu nemoci. V případě diabetu prvního typu jsou tedy krátkodobě působící inzulínové přípravky předepisovány bez selhání. Pokud se onemocnění vyvíjí podle druhého typu, mohou být hormony nahrazeny léky snižujícími glukózu nebo mohou předepisovat středně nebo dlouhodobě působící inzulín.

Hypoglykemické tablety

Léky, které snižují hladinu glukózy v krvi, jsou předepisovány pro druhý a třetí typ nemoci. Prostředky účinně snižují koncentraci cukru v těle, snižují jeho negativní účinky na orgány a systémy, zlepšují stav těla jako celku. Kočky používají léky jako Metformin, Glipizid, Glikvidon, Miglitol.

Léky by měly být užívány pouze na doporučení lékaře a pod jeho kontrolou. Faktem je, že látky redukující cukr mají řadu vedlejších účinků: vedou k amyloidóze a mají negativní vliv na slinivku břišní.

Inzulínová injekce

Použití hormonů je obtížné určit optimální dávku. K tomu, na klinice po dobu 18 - 24 hodin, glukóza v krvi se měří po zavedení určité dávky inzulínu. Čas, trvání a účinnost účinku hormonálního léku jsou odhaleny. Na základě těchto údajů vypracuje veterinární specialista v konkrétním případě schéma pro používání inzulínu.

Příznaky, diagnostiku a léčbu diabetu u koček naleznete v tomto videu:

Komplikace cukrovky u koček

Laskavost endokrinního onemocnění spočívá nejen v neviditelnosti klinických příznaků, ale také v závažnosti komplikací, ke kterým vede patologie. Vysoká koncentrace glukózy v tělních tekutinách má destruktivní účinek na téměř všechny systémy nemocného zvířete.

Ketoacidóza

Při vysoké koncentraci glukózy se u zvířete vyvíjí diabetická ketoacidóza. Tento stav se vyznačuje vysokou hladinou krevních ketonů, které jsou produkty rozkladu tuku.

Klinicky se tento jev projevuje ostrým pachem acetonu z nemocného zvířete, nenapodobitelným žízní, dechem, zhoršenou srdeční aktivitou.

Bez poskytnutí urgentní veterinární péče vede vážný stav těla u diabetické ketoacidózy často ke smrti zvířete. Přivést zvíře zpět do života může pouze inzulín a infuzní terapie.

Diabetická neuropatie

Vysoké koncentrace glukózy v krvi vedou k poškození periferních nervových zakončení. Tento jev se klinicky projevuje formou slabosti zadních končetin. Zvíře má nestabilní, nestálý pohyb. Nemocná kočka začíná chodit po celé noze, aniž by šla na prsty.

Hypoglykémie a hypokalémie

Snížení hladiny glukózy pod 3,3 mmol / l se nazývá hypoglykémie a je důsledkem vysoké hladiny inzulínu v těle zvířete. Symptomy hypoglykémie jsou následující:

 • úzkostný, vzrušený stav zvířete;
 • svalové třesy, třes jednotlivých svalů;
 • nekoordinovanost, nestabilní chůze;
 • letargie, ospalost;
 • omdlévání, ztráta vědomí.

Nebezpečí tohoto jevu pro zvíře spočívá ve vývoji hypoglykemické kómy a smrti. Doma musíte urychleně zvýšit hladinu cukru v krvi. K tomuto účelu se kočka nalije do koncentrovaného roztoku cukru v ústech nebo subkutánně injikuje 10 ml 5% glukózy. Zvíře musí být urychleně doručeno do specializovaného zařízení.

Hypokalemie charakterizovaná poklesem koncentrace draslíku je způsobena několika příčinami. Za prvé, časté močení podporuje odstranění elementu z těla. Za druhé, inzulínové injekce vedou k intenzivní konzumaci draslíku buňkami těla.

V důsledku toho se u nemocného zvířete vyvíjí závažný stav. Vzniká zvracení, průjem a akutní srdeční selhání. Neposkytnutí naléhavé, kvalifikované pomoci vede k smrti.

Jak kontrolovat hladinu cukru u koček

Po stanovení diagnózy a předepsání léčby má majitel nemocného zvířete důležitý úkol kontrolovat hladinu cukru v biologických tekutinách. Nejběžnější metodou kontroly doma jsou testovací proužky pro stanovení cukru v moči. S jejich pomocí má majitel představu o stavu zvířete a může upravit dietu nebo uplatnit vhodná opatření.

Přesnější metoda kontroly je měřič krevní glukózy. Používají se v těžkých případech diabetu, kdy je nutné mít jasnou představu o hladině cukru v těle.

Pravidla výživy a volba krmiva pro kočky s diabetem

Kromě lékařského ošetření nemocné kočky nemá dietní výživa malý význam, který předepisuje ošetřující lékař s ohledem na jednotlivé ukazatele cukru v zvířeti. Strava by měla být bohatá na proteinové potraviny. Zvláštní důraz je kladen na vlákno. Vláknina zpomaluje uvolňování a vstřebávání glukózy do krve. Sacharidy se podávají zvířeti minimálně.

Krmte nemocného zvířete by mělo být v malých porcích, 5-6 krát denně. Tento režim umožňuje odstranit zátěž z slinivky břišní a pomáhá udržovat koncentraci glukózy v krvi na konstantní úrovni po celý den.

Veterinární specialista může předepsat profesionální zdravotnické krmivo. Předepsaná dieta je zpravidla celoživotní.

Jídlo pro kočky s diabetem

Diabetes u kočky domácí je jeden z komplexních nemocí spojených s metabolickými poruchami. Narušení endokrinního systému vede k rozvoji patologických procesů téměř ve všech orgánech a systémech těla. V případě pozdní diagnózy a léčby mohou být komplikace fatální. Majitel musí pochopit nebezpečí nemoci a poskytnout zvířeti kvalifikovanou pomoc a kompetentní péči.

Diabetes mellitus byl objeven u kočky: proč se to stalo, jak ji léčit a krmit... Kočičí děloha prolapsu se stalo: co dělat? Nebezpečná bronchitida u koček: známky přítomnosti, léčby a prevence.

Diabetes mellitus byl objeven u kočky: proč se to stalo, jak ji léčit a krmit... Kočičí děloha prolapsu se stalo: co dělat? Nebezpečná bronchitida u koček: známky přítomnosti, léčby a prevence.

Diabetes kočka byla objevena: proč se objevila, jak se léčit a krmit... Nebezpečná bronchitida u koček: známky přítomnosti, léčby a prevence. Co je provokováno a jak je anémie léčena u koček?

Diabetes má kočku. Zkušenosti paní kočka diabetik

Výdech A klidně čtěte dál.

Tak se znovu představím. Nejsem veterinář. Jednoho dne ke mně na verandě přišla kočka, která utekla před hladem a chladným deštěm. A on zůstal žít. Jeho nesrozumitelný stav nás přinutil provést podrobné vyšetření šelmy a jak mu byla diagnostikována cukrovka na hlavě s tupýma očima. A kočka se zhoršovala a bylo jasné, že dieta a „slabá“ léčba jsou nepostradatelné. A kočka dostala inzulín.

A v tu chvíli jsem byl více než jednou rád, že existuje internet a podobně smýšlející fóra. Z různých zdrojů jsem sbíral informace, které sdíleli moji soudruzi v neštěstí.

Veterináři zaplatí hluboký luk za trpělivost a profesionalitu, za neustálou zpětnou vazbu - dobře, ano, pravděpodobně jste již pochopili, jak důležité jsou první, nejtěžší dny, být v kontaktu s informovanou osobou. Existují však drobnosti, které majitelům nemocných zvířat usnadňují život, a veterináři o nich prostě nic neřeknou, ne proto, že by to nevěděli nebo se vědomě neskrývali, ale proto, že jim to nepřikládají žádný význam. Tam jsou "čipy", které mohou být navrženy pouze těmi, kteří zažili všechny "kouzla" tahání bestie na sebe osobně.

- Před odběrem krve pro analýzu - všemi prostředky třít kočičí ucho tak, že se stane téměř horkým. Zdálo by se to - maličkost, ale ušetří vám spoustu testovacích proužků, ale nejsou levné. Je mnohem snazší odebrat krev z „vyhřívaného“ ucha než z „tělesné teploty“ ucha.

- Před piercingem nehněte ucho ani nástroje s alkoholem! Jsme zvyklí na to, že ošetřujeme místo vpichu injekce a automaticky se natáhneme na vatový tampon s alkoholem, ale neměli bychom to tady dělat. Ale poté, co sbíráte kapku krve k analýze - ucho bude třeba dezinfikovat. Nejdříve však zastavte krev a udržujte místo vpichu suchou vatou. Kočka bude trochu nešťastná, ale bude tolerovat tucet sekund.

- Při analýze pod stranou ucha, která je protilehlá k defektu, dejte něco elastického, ale ne tvrdého, aby nedošlo k roztržení a neupnutí jehly. Zkušení lidé navrhují použití role lepicí omítky. Bez ní, na váze, bude obtížnější provést normální punkci.

Mimochodem, jehly lze použít více než jednou. Po každém použití otřete alkoholem. Všimli jsme si však, že asi páté se stále tupí a kočka už začíná pociťovat punkci, je to pro něj nepříjemné. To je asi pak a vyměňte jehlu za novou. Pokaždé, když se použije nový, je poněkud zničující. To je však samozřejmě povoleno, pokud je tato jehla používána pouze pro tuto kočku.

- Když vezmete krev, neotáčejte kočku vzhůru nohama, i když je to pro mnoho pohodlnější. Šelma se již obává a je zde také umístěna v takové zranitelné pozici. Posaďte se, jako obvykle, na klíně, a pronikněte mu z vnějšku, kde je vlna. Obvykle je pro analýzu dostatek krve, vlna ho neabsorbuje.

- Inzulín je lepší v žebrech. Kůže je tam tenčí než v kohoutku a kočka sotva cítí injekci. Ano, a bude pro vás snazší řídit jehlu přesně pod kůží - protože s pichnutím v kohoutku není vždy jasné, zda malá jehla inzulínové stříkačky propíchla silnou vrstvu kočičí kůže a zda celá dávka spadla pod kůži.

- Je nepravděpodobné, že vám bude přiřazen „krátký“ inzulin, takže nebuďte nervózní, pokud kočka nezačne jíst během jedné minuty po injekci. Budete mít dost času dát jídlo v misce poté, co pustil kočku nespokojen s postupy.

- A ještě pár slov o výběru elektroměru. Pro zvířata doporučují koupit glukometry "pro děti" - potřebují velmi malou kapku krve pro analýzu. Nemůžete se pokusit vzpomenout si na jméno, které zatím nic neřeknete - prostě přijďte do lékárny a zeptejte se - pro miminka. Budete vyzváni a zobrazí se, jak jej používat.

A další tip - okamžitě koupit balíček testovacích proužků, kromě toho, který je dodáván s měřidlem. Testovací proužky na prvních pár týdnů budou hodně utraceny - dávka inzulínu musí být vybrána moudře a pod dohledem, ale lékař vám o tom pravděpodobně podrobněji řekne.

Hlavní rady - nepropadejte panice. Všechno prochází panikou a zoufalstvím, všechno se zdá složité a nepochopitelné, ale věřte mi - za tři nebo čtyři dny pochopíte logiku svých akcí, upravíte a postupně uzdravujete šelmu. Nejdůležitější věc na zapamatování - nenechte pád "cukru" (hladina glukózy v krvi) pod hranicí, které budete slyšet lékaře.

Poslouchejte pozorně a nezapomeňte na příznaky hypoglykémie a okamžitě podnikněte kroky. Vzpomeňte si na základní přikázání: vysoký cukr zabíjí pomalu, téměř okamžitě. Vždy držte na nápadném místě glukózy, rekrutované do injekční stříkačky, nebo alespoň cukru.

Nemějte však obavy. Vedlejším účinkem léčby je pokles cukru. „Vaše“ dávka bude někdy zvednuta a kočka bude žít na ní stabilně, nebo se inzulín úplně zastaví - a to se stane, některé kočky budou mít dobrou dlouhodobou remisi - cukr nespadne a budete ho kontrolovat každých pár týdnů pro vlastní klid.

Pamatujte si, že s tímto problémem nejste sami. A mnoho lidí se jí podařilo porazit. A mnoho koček žije s touto diagnózou šťastně. Vezměte si to hned teď a jděte do toho - ošetřujte svého mazlíčka. Zdraví a on a vy!

Diabetes u koček a koček

Diabetes u koček a koček je považován za poměrně závažné onemocnění. Někteří lidé si však myslí, že zvířata netrpí „lidskými“ ranami. Málo majitelů domácích zvířat si je vědomo, že čtyřnozí mazlíčci mají také cukrovku. Na rozdíl od „lidského“ zvířete však může být vyléčeno, je důležité jen dohnat čas a jasně sledovat všechny úkoly veterináře.

Pokud však začnete s diabetem u kočky, můžete její život navždy zničit „výsadbou“ inzulínových injekcí (i když většina majitelů se rozhodne, že si vezme domácího mazlíčka do spánku, jen aby usnadnila život). Ale pokud víte, proč se kočka vyvíjí diabetes, jak se projevuje a jak se s ním vyrovnat, můžete si uložit své oblíbené zdraví a život knírek.

Co je to diabetes?

Diabetes mellitus je onemocnění, při kterém buňky slinivky břišní přestávají produkovat inzulin, nebo produkovaný inzulin není „pozorován“ buňkami těla. Inzulín je nutný, aby glukóza mohla vstoupit do krevního oběhu, aby pronikla do buňky.

Tělo pociťuje hlad, když je koncentrace glukózy v krvi nízká. Každá buňka potřebuje tuto organickou sloučeninu pro intracelulární procesy. Pokud tento cukr nestačí, tělo se cítí unavené, letargie a tkáně budou hladovět. A pokud inzulín není dostatečně kvantitativní (nebo buňky z něj již „nevnímají“ příkazy), pak glukóza nevstoupí do buňky a pokračuje v cirkulaci krve v těle.

Typy diabetu

U lidí jsou dvě: první (závislá na inzulínu) a druhá (nezávislá na inzulínu). Psi a kočky těchto typů více. Nebo spíše tři. Ale znovu, diabetes u psů je odlišný od kočky. Ale teď budeme mluvit o kočkách.

První typ

Jako u lidí, tento typ inzulín-dependentní (IDDM). Pokud má zvíře tento typ diabetu, pak jeho slinivka břišní není schopna produkovat inzulin, některé z těchto buněk „zemřely“. Proto můžeme bezpečně říci, že pankreat v IDDM je zničen.

Bohužel, majitelé mohou pouze podezření na diabetes, když je slinivka břišní poškozena. Ale je tu dobrá zpráva - první typ je u zvířat velmi vzácný.

Druhý typ

Na rozdíl od prvního typu, ve kterém je nutné podávat léky na inzulín nemocnému zvířeti (pokud slinivka nevytváří hormon), je diabetes u druhého typu kočky považován za non-inzulín-dependentní (NIDDM). A tato forma diabetu je zaznamenána u 70% nemocných zvířat.

Dobrou zprávou je, že se správným přístupem (konzultace, vyšetření pravidelně, účinné léky VETERINARY) může být zvíře zcela vyléčeno.

Inzulín není buď vnímán buňkami, nebo je produkován velmi málo a nestačí k úplné absorpci glukózy.

Třetí typ

Zvířata mají třetí typ. Takový diabetes u kočky se vyvíjí po nemoci (obzvláště jestliže tam je nějaký druh chronického onemocnění, které vede k patologickým procesům v pankreatu nebo metabolické poruše). Ale stojí za to léčit domácí zvíře trpící chronickým onemocněním, jako je krevní glukóza v normálním rozmezí.

Co se děje v těle diabetické kočky?

Pokud se vypořádáváte s mechanismem diabetu, pak je okamžitě jasné, jaké příznaky budou ve zvířeti. Ve skutečnosti je vše mnohem jednodušší, než by se mohlo na první pohled zdát.

Glukóza vstupuje do krve. Normálně, s pomocí inzulínu, vstupuje do buněk, nasycuje je, dodává energii. Když se množství glukózy v krvi sníží, cítíme pocit hladu, stejně jako u zvířat. Pokud však zvíře neprodukuje inzulín, nebo buňky na něj nereagují, pak glukóza do buněk nevstupuje. Tkáně samozřejmě zůstávají „hladové“, všechny procesy uvnitř buněk zpomalují nebo zastavují.

Kromě toho, vzhledem k velkému množství glukózy, krev začne hustnout. A tělo je uspořádáno tak, že pokud je krev tlustá, pak, aby se usnadnil a urychlil její pohyb v cévách, buňky se vzdají své vlhkosti. V důsledku toho jsou tkáně dehydratovány. Odtud vzrůstá žízeň u zvířete. Potřebuje obnovit buňky, takže musí hodně pít.

Močení se také zvyšuje díky velkému množství spotřebované vody (navzdory skutečnosti, že většina je absorbována tkáněmi uvnitř těla). Ale stále časté močení je způsobeno tím, že přebytek glukózy musí být odstraněn z krve, která je "běh" přes přírodní filtry - ledviny. Normálně nebudou chybět ani proteiny ani glukóza. Ale když se jeho množství převrátí, jediná spása pro zvíře je zbavit se ho jakýmkoliv způsobem. Proto, pokud darujete krev a moč pro analýzu, pak cukr, který se v nich nachází, slouží jako "indikátor" diabetu u kočky (psa, osoby).

Ale odkud pocházejí ketony a vůně acetonu?

To je nejnebezpečnější proces v těle, po kterém následuje zničení mozku, kóma a smrt zvířete.

Protože glukóza nevstupuje do buňky, zůstává „hladová“ a vyčerpává se. Pro své „vnitřní procesy“ a výrobu energie potřebuje organickou hmotu. Kde to dostala? Rozdělit tuky, jakmile sacharidy nemohou strávit. Jedním z vedlejších produktů rozpadu tuků jsou však ketony. Proto zvíře voní jako aceton. Těla sama začnou cirkulovat s krví skrze tělo, otravují všechno, k čemu se dostanou.

Příčiny diabetu u koček

Dále zkoumáme tradiční příčiny diabetu u koček.

 1. Nesprávná výživa. To vede nejen k vypadávání vlasů, zvracení nebo průjmu, různým trávicím problémům (gastritida, vředy, enteritida, pankreatitida), ale také metabolické poruchy. To však již vede k diabetu. A obecně lze o důsledcích podvýživy hovořit již velmi dlouho.
 2. Dědičnost. Není žádným tajemstvím, že predispozice k diabetu je přenášena z rodičů na děti.
 3. Obezita. Je to spíše predispoziční faktor. Přebytek hmotnosti je důsledkem metabolických poruch.
 4. Hypodynamie. Pokud se zvíře trochu pohne, pak se rychle získá nadváha. Jak vidíte, téměř všechny důvody jsou úzce propojeny.
 5. Chronické napětí. Znovu, protože nervy se objevují zažívací problémy. Kvůli stresu se kočka nechce pohybovat, ale „drží“. Což opět vede k obezitě a změnám metabolismu.
 6. Virové infekce. Zejména ty, které ovlivňují zažívací trakt a vedou k pankreatitidě (zánět slinivky břišní) a hepatitidě (zánět jater).
 7. Chronická onemocnění vnitřních orgánů.
 8. Hormonální terapie. S hormony obecně, musíte být opatrní. Bez veterináře je nekontrolované užívání takových drog velmi nebezpečné, což vede ke změně celkového hormonálního pozadí. Kromě diabetu může mít kočka další zdravotní problémy.

Příznaky diabetu u koček

Opět analyzujeme příznaky diabetu u koček v závislosti na jeho typu.

První typ

U prvního typu diabetu u koček je nejvýraznějším příznakem extrémní žízeň. Jen neustále do mísy s vodou. A také často navštěvuje jeho podnos. Jen začarovaný kruh: pití - močení - opět pití - opět do tácu. Na rozdíl od nemocí močového měchýře nebo ledvin je proces močení bezbolestný.

Kočka ztrácí na váze hodně (ačkoli odmítnutí jídla není vždy pozorováno, často kočka má jen brutální chuť k jídlu), vlna ztmavne a padá.

Jasným znakem diabetu (prvního typu) u kočky je však vůně acetonu (z úst, z moči, dokonce i z kůže). Takzvaný symptom ketoacidózy (jak se vyvíjí, je psán výše).

Kromě vůně acetonu, bude stále kolísavé chůze, zvracení a průjem, srdce bude bušit jako šílený muž. A tento příznak je velmi život ohrožující a bez nouzové pomoci veterináře je nepostradatelný.

Druhý typ

Klíčové příznaky diabetu u koček druhého typu:

 • Chuť k jídlu se zvýšila, díky čemuž se váha velmi rychle získává.
 • Žízeň je konstantní a močení často.
 • Vůně acetonu v tomto typu však nebude.

Majitelé si často ani neuvědomují, že zvíře je nemocné, a dále je dále překrmují, nebo strava zůstává špatná, dokud nejsou na klinice provedeny všechny stejné testy. Proto je důležité navštívit veterinárního lékaře alespoň jednou ročně za účelem rutinního vyšetření. S darováním krve a moči kočce, podle výsledků analýzy, to stane se okamžitě jasné: zda kočka má diabetes nebo ne. Ale dobrý veterinář vás požádá, abyste několikrát provedli krevní test, abyste si byli zcela jisti, že zvíře má vysokou hladinu glukózy v důsledku nedostatku inzulínu, a ne kvůli stresu nebo jedení stealth bez vědomí majitele krmiva. I když glukóza v moči již mluví o problémech v těle.

Třetí typ

Symptomy jsou často smíšené a závisí na nemoci, která způsobila tuto formu diabetu.

Léčba koček s diabetem

Nejdůležitější je, že léčba diabetické kočky nemůže být prováděna s „lidskými“ léky.

 • Za prvé, mnohé z nich prostě nejsou vhodné pro zvířata.
 • Za druhé, nejsou účinné proti domácím mazlíčkům.

Léčba diabetu u koček by měla být vždy pod kontrolou veterinárního lékaře. Tam jsou těžké případy, kdy obvyklé schéma je neefektivní. To je zaznamenáno velmi vzácně, ale stále se to děje. Například když má kočka skutečnou „necitlivost“ inzulínu nebo tzv. Somojiho efekt (zpočátku prudce klesá hladina cukru v krvi a pak také rychle skočí). Nebo velmi rychlý metabolismus, pak se vstřikovaný inzulín odstraní téměř okamžitě. Někdy zvíře má protilátky proti inzulínu, pak je to velmi těžké.

Ale existují banální důvody, kdy léčba nepomůže. To je, když byl lék samotný nesprávně uložen nebo injikován. Nebo pokud jsou jiné hormony odděleny od inzulínu. A pokud má kočka stále onemocnění (příčiny). Pro každý typ diabetu je důležitá dietní terapie. Bez ní budete muset neustále krmit svého domácího mazlíčka inzulínem a jeho analogy.

Dietní terapie

Strava by se měla skládat z proteinových potravin. Sacharidy na minimum!

Koneckonců, rozdělení sacharidů a uvolňování glukózy v krvi. Bílkoviny nedávají takový prudký skok a hladina cukru v krvi je v normálním rozmezí. Samozřejmě, zcela odstranit sacharidy nebude fungovat, protože i v malých množstvích, ale jsou přítomny v téměř každém potravinářském výrobku. Krmení je nebezpečné pouze pro proteinové potraviny. Ledviny odmítnou. A metabolismus se ještě více zpomaluje. V důsledku toho začne zhoršení diabetu.

Téměř všichni veterináři nabídnou majitelům převést kočku do super-prémiové suché léčivé stravy nebo holistické třídy, která je vhodná pro diabetická zvířata. Všechno je tam vyvážené.

Další důležitý bod. Krmivo bude mít často!

Znáte podstatu frakční výživy? To je, když často, ale v malých porcích. Za prvé, zvíře bude vždy plné. Za druhé, krevní glukóza se bude pomalu zvyšovat. Za třetí, frakční dieta pomáhá urychlit metabolismus, což vede k zotavení. Jak často - rozhodněte veterináře. Vše se vypočítá individuálně na základě závažnosti onemocnění.

Inzulín je podáván během krmení (tekutý přípravek je vhodný, který může být podáván orálně) nebo bezprostředně po něm.

Velmi podrobný webinář o léčbě diabetu u koček na videu:

Prevence diabetu u koček

Sledujte, co jste vložili do misky pro kočky

Nepřeplňujte. Nepodávejte velké množství sacharidů. Ano, a jedno maso / ryba nemůže (zejména syrové), protože taková dieta zhoršuje metabolismus (vyvine se nejen cukrovka u koček, ale i onemocnění ledvinových kamenů). Žádné sladkosti! I když kočka miluje sladké, v žádném případě, nedávají jí cukroví, čokoláda, zmrzlina. U naprosto zdravých zvířat se jedná o jed a pro diabetiky se podává pouze tehdy, když je třeba rychle zvýšit hladinu glukózy (pokud je koncentrace v krvi téměř nulová a zvíře ztrácí vědomí).

Další procházky a pohyb

Zvíře se musí pohybovat, zejména po jídle. To je dobré pro stolici (tam bude žádná zácpa v kočce), a pro trávení potravy, a celkové zdraví.

Rodokmen

Výběr zvířete, které potřebujete mít zájem o jeho rodiče. Přesto, genetika. Mnoho nemocí a predispozic k nim jsou zděděny.

Profylaktická každoroční veterinární vyšetření

Darujte krev a moč pro analýzu. Kromě toho darujte krev pouze na prázdný žaludek! Může být podána pouze voda. Jinak bude hladina cukru v krvi zvýšena. Kromě toho mohou být během vyšetření zjištěny zanedbané nebo pomalé zánětlivé procesy (včetně těch v pankreatu).

Nezaměstnujte se! Za žádných okolností! i když se vám zdá, že tento lék může pomoci, ve skutečnosti to může zničit zdraví vašeho mazlíčka navždy! A týká se nejen hormonálních léků. Mnozí majitelé si ani neuvědomují, že bezpečné (relativně, pokud to mohu říci) pro nás a děti paracetamol, a to i v malých dávkách, je nesmírně nebezpečné pro kočky (což vede k selhání ledvin a pomalé a bolestivé smrti).

Pokud máte otázky týkající se diabetu u koček - zapište je do poznámek. Pokusíme se odpovědět!