Image

Stevia Herbová - použití, užitek a škoda

Encyklopedie léčivých rostlin

Fotografie z listů léčivé rostliny bylina Stevia medu

Stevia - léčivé vlastnosti, lék, špatný

Medová stevie - prostředek ke snížení hladiny cukru v krvi, diabetu, obezity, snížení krevního tlaku, podpory imunity, zubního kazu; a baktericidní a detoxikační činidlo.

Latinský název: Stevia rebaudiana.

Anglický název: Sweetleaf, Sweet leaf, Sugarleaf, nebo prostě Stevia.

Rodina: Aster - Asteraceae.

Populární jména: medová tráva.

Použité části stevia: listy.

Botanický popis: Medová stevia je vytrvalá rostlina, která dosahuje výšky 60-80 cm a je velmi rozvětveným keřem. Listy jsou jednoduché s párovým uspořádáním. Květy jsou bílé, malé. Kořenový systém je vláknitý, dobře vyvinutý.

Stanoviště: ve volné přírodě roste stevia med v Jižní a Střední Americe, na sever až do Mexika. V současné době se stevia pěstuje v Japonsku, Číně, Koreji, USA, Brazílii a na Ukrajině.

Aktivní složky: komplexní molekula zvaná steviozid, což je glykosid sestávající z glukózy, sophorasy a steviolu.

Užitečné, léčivé vlastnosti a použití

Přírodní sladidlo z listů bylinného prášku Stevia med

O světě stevia a jejích vzácných výhodných vlastnostech. Japonští stoletníci ji používají jako náhražku cukru. Od roku 1997 začal Pentagon doplňovat stravu své armády. V bývalém Sovětském svazu se pěstovala speciálně pro stůl členů politbyra, takže informace o této mimořádné elektrárně po mnoho let zůstaly klasifikovány. Konečně, IX. Světové sympozium o diabetu a dlouhověkosti, které se konalo v Číně v roce 1990, potvrdilo: stévie je jednou z nejcennějších rostlin, které přispívají ke zvyšování úrovně lidských bioenergetických schopností, což umožňuje vést aktivní životní styl do velmi vysokého věku, pro který byl označen zlatý cenu.

Cukr - není nejužitečnější látkou pro naše zdraví. Dysbakterióza, diabetes, obezita, alergie, nemocná kůže - to jsou nejživější příklady nadužívání cukru.

Stevia je náhrada nízkokalorického cukru, zvláště důležitá pro zlepšení výživy střevních onemocnění, diabetes mellitus, poruch metabolismu uhlohydrátů a kardiovaskulárních onemocnění (ateroskleróza, hypertenze, obezita atd.), Jakož i pro jejich aktivní prevenci!

Medová stevia má kardiotonický účinek. Normalizuje játra a žlučník. Přispívá k normalizaci gastrointestinálního traktu. Má protizánětlivý účinek. Inhibuje růst a reprodukci patogenních bakterií a patogenních mikroorganismů. Kromě sladkých glykosidů, stevia obsahuje mnoho dalších látek, které jsou užitečné pro lidské tělo: antioxidanty flavonoidy (rutin, quercetin, atd.), Minerály (draslík, vápník, fosfor, hořčík, křemík, zinek, měď, selen, chrom), vitamíny C, A, E, vitamíny skupiny B.

Sladké tajemství stevia medu je v komplexní molekule volal stevioside, který je glycosside sestávat z glukózy, sophose, a steviol. Právě tato komplexní molekula a řada dalších příbuzných látek jsou zodpovědné za mimořádnou sladkost stevie. Stevia ve své přirozené formě je asi 10-15 krát sladší než běžný cukr. Stevia extrakty ve formě steviosides se mohou lišit v sladkosti od 100 do 300 krát více než cukr.

A co je podle většiny odborníků nejpozoruhodnější, medová stevie neovlivňuje metabolismus cukru v krvi. Některé studie dokonce uvádějí, že stevia snižuje hladinu glukózy v plazmě u normálních dospělých.

Umělé náhražky cukru

Sladká chuť člověka je vždy spojena s jemností, s něčím příjemným. Sladkosti jsou nezbytné pro člověka. Harmonizují tělo, naplňují ho energií. Jaké sladkosti dáváme přednost? V dnešní době naše strava dominují jednoduché sacharidy, především cukr. Během minulého století se jeho spotřeba několikrát zvýšila. Na počátku 20. století se léčila 3-6g. cukr za den, dnes jeho denní krmná dávka zahrnuje až 60 -120g. cukru Důsledky jsou velmi zklamáním - přetížení enzymového systému těla, podvýživa buňky, zkreslení všech typů výměny. To vedlo k růstu takových „nemocí století“, jako je diabetes mellitus, ateroskleróza, osteoporóza, onemocnění endokrinního systému a snížená imunita.

Když si vědci uvědomili, že nadměrná konzumace cukru vede k katastrofálním výsledkům, vynalezli své umělé protějšky, které se silně doporučují a používají v „sladkém“ průmyslu. Jaké jsou vlastnosti, které jsou dnes populární po celém světě (včetně Ukrajiny) náhražek cukru?

Americký časopis Catalist publikoval výzkumná data, že použití takových široce používaných sladidel jako aspartam, sacharin, acesulfam a další je spojeno se zdravotním rizikem. Vedlejší účinky zahrnují onemocnění gastrointestinálního traktu, bolesti hlavy, vyrážky, deprese, zhoršenou paměť a zrak a nervové poruchy.

Příroda sama o sobě pomohla najít cestu ven, zdálo by se, ze patové situace, která lidstvu dává takovou univerzální rostlinu - stevii.

Každý ví, že člověk konzumuje potraviny, aby uspokojil náklady na energii. Ale ne každý si myslí, že při přejídání, používání nekompatibilních potravin, masa, tukových potravin, tělo tráví více energie na jeho zpracování, než dostává. Je možné se cítit energicky, energicky, vesele, spotřebovávat minimum nezbytného množství potravy a zároveň přijímat všechny látky nezbytné pro životně důležitou činnost organismu?

Stevia je v tomto smyslu nepostradatelná. Je to živý zdroj energie. Při pravidelném používání stevie a jiných rostlinných přípravků je tělo tak nasycené energií, která snižuje pocit chuti k jídlu a eliminuje potřebu přejídání. Lidská výživa je stále selektivnější.

Vědecké studie ukazují, že stevia není jen účinným profylaktickým léčivem, ale také účinným terapeutickým činidlem s výrazným homeopatickým účinkem.

Hypoglykemický účinek stevie

Byla odhalena schopnost stevie stimulovat sekreci inzulínu. V Brazílii je oficiálně schválen čaj s tobolkami stevia a stevia pro léčbu pacientů s diabetem.

Antihypertenzní účinek stevie

Steviosidy mohou snížit systémový krevní tlak. Dokázaný diuretický účinek steviosidů. Dlouhodobé užívání stevie způsobuje kardiotonický účinek, který má pozitivní vliv na aktivitu kardiovaskulárního systému.

Použití stévie pro obezitu

Med stevia je produkt bez kalorií a obsahuje komplex biologicky aktivních látek, které normalizují metabolismus sacharidů v těle (léčba obezity). Výrobky s medem stevia jsou zahrnuty ve stravě mnoha diet pro hubnutí. Bez změny obvyklého způsobu života, dostat potěšení z potravin obsahujících stevia, osoby s nadváhou postupně a bezpečně zhubnout.

Antimikrobiální vlastnosti stevie

Med stevia zpomaluje růst a reprodukci mnoha mikrobů a vitamíny a minerální látky, které tvoří listy stevie, jsou nezbytné pro normální fungování imunitního systému. Pro prevenci nachlazení a chřipky se doporučuje užívat si čaj se stevií.

Vliv stevie na kůži

Honey infuze stevia je vynikající kosmetika pro péči o pleť, inhibuje růst bakterií, které způsobují zánět a tvorbu akné. Masky z infuze stevia činí pokožku jemnou, elastickou, eliminují podráždění, zabraňují vzniku vrásek.

Vliv stevie na zažívací orgány

Stevia má příznivý vliv na funkci pankreatu a jater. Čaj se stevií je užitečný pro zvýšení nadýmání, pálení žáhy a normalizaci kyselosti žaludeční šťávy.

Detoxikační vlastnosti stevie

Stevia má antioxidační vlastnosti (vitamín C, karoten, minerály, Zn, Se). Mírný diuretický účinek rostliny přispívá k odstranění metabolických produktů, toxinů a solí těžkých kovů z těla.

Stevia má vlastnosti proti zubnímu kazu.

Stevia stevia inhibuje rozvoj mnoha patogenů, proto se stevia doporučuje pro orální choroby: chrání zuby před zubním kazem a dásní před paradontózou, což je běžná příčina ztráty zubů, včetně cukrovky. Zámořské produkují zubní pasty a žvýkačku se stevioidem.

Obecná tonická vlastnost stevie

Zkušenosti s použitím stevie dokazují její schopnost obnovit sílu člověka po nervovém a fyzickém vyčerpání. Díky působení celého komplexu účinných látek obsažených v listech stevie vylučuje jeho použití únavu, zvyšuje sílu a dynamické vlastnosti svalů. To vše činí stevii nepostradatelným produktem pro sportovce a lidi, kteří se podílejí na těžké fyzické nebo intenzivní duševní práci. Stevia zpomaluje proces stárnutí. Produkty Stevia jsou v současné době registrovány v mnoha zemích světa, včetně Japonska, Paraguaye a Brazílie, jakož i doplňků stravy ve Spojených státech amerických.

Zeštíhlující čaj s listy stevia med trávy

Historie stevia v Evropě

Jak bylo uvedeno výše, on byl první, kdo objevil Antonio Bertoni stevia v roce 1887. Kolem roku 1901. Muž jménem K. Gozling, který byl britským konzulem v Asuncionu, byl schopen napsat: „Léčivá rostlina Stevia, kterou Indiáni (Guarani) znali sto let nebo více a jejichž tajemství, jako obvykle, jimi přísně drželi, roste ve vysokých horách Amabay a poblíž pramene řeky Mandi... Má malé listy a květina je ještě více miniaturní a Indové ji nazývají Kaa'-echo, což znamená sladkou trávu, díky své sladkosti, a jen několik listů stačí na osvěžení velkého šálku čaje, který dává také příjemnou vůni. “

Dva francouzští chemici jménem Breed a Lavel začali v roce 1931 rozluštit tajemství stevia medu, s výzkumnou prací s extraktem listů Stevia Rebaudiana. Jejich studie vyústila v čistě bílou krystalickou látku, kterou nazývali „stevioside“, která byla získána v 6% výtěžku. Zjistili, že tato látka je 300krát sladší než cukr a nemá žádné zjevné toxické účinky na různých pokusných zvířatech.

V roce 1941 vzhledem k nedostatku cukru a dalších sladidel ve Velké Británii kvůli blokádě německých ponorek hledali sladidlo, které by je mohlo nahradit na britských ostrovech. Ředitel Královské botanické zahrady v Kew pověřil R. Melville, aby prozkoumal stevii jako jednu z pravděpodobných možností. Melvilleova zpráva ukazuje, že věřil, že Stevia Rebaudiana může být náhradníkem, kterého hledali.

Práce Bridel a Lavel pokračovala v roce 1952. skupina výzkumníků v Národním institutu pro artritidu a metabolické nemoci, která je spojena s americkým veřejným zdravotním servisem v Betastu, Maryland. Oba tyto a další zvýšily výtěžek steviosidů na 7%, na základě zlepšeného extrakčního postupu, a odhalily hlavní rysy velké a komplexní molekuly stevioidu. Jejich studie také potvrdila, že steviozid je nejsladší přírodní produkt, ze kterého bylo zjištěno, že není dusíkatý a neobsahuje téměř žádnou glukózu.

V roce 1954 Japonci začali vážně studovat medovou stevii a pěstovat ji ve sklenících v Japonsku. A v roce 1971. Čínský vědec Dr. Tay-Fu-Chen navštívil Paraguay, kde se tak zajímal o medovou stevii, že požádal o povolení k pobytu v Paraguayi a Brazílii. Neanchemická metoda extrakce zaznamenaná v bylinných rukopisech čínských císařů se stala metodou extrakce produktu stevie, odstranila jak nežádoucí barvu, tak hořkou chuť z listů stevie. Brzy po Chen začal jeho výzkum stevia, japonský potravinářský průmysl začal používat to v široké paletě. Zajímavé je, že jedním z hlavních použití v Japonsku je stevia ve slaných potravinách, kde je stevioside nutný pro potlačení strnulosti chloridu sodného. Tato kombinace je běžná v japonské stravě v potravinách, jako je nakládaná zelenina, sušené mořské plody, sójová omáčka a výrobky miso. Stevia se také používá v nápojích, včetně japonské verze Diet Coke. Stevia byla také používána v bonbónech a žvýkačkách, pečených potravinách a cereáliích, jogurtech a zmrzlinách, ciderech a čajích, stejně jako zubních pastách a ústních vodách. Podstatná část japonského medu stevia je samozřejmě konzumována přímo jako stolní sladidlo.

Dnes je med stevia pěstován a používán po celém světě díky svým neuvěřitelným sladícím vlastnostem. Byla studována na potenciálně prospěšné účinky na diabetiky.

Mnohé studie ukázaly, že med stevia je bezpečný produkt pro humánní použití a nyní je široce používán jako náhrada cukru a umělých sladidel.

Kontraindikace nebyla nalezena.

Stevia rostlina: indikace a kontraindikace, vlastnosti a aplikace

Stevia je rostlina, která se stále více používá jako přírodní náhražka cukru, travní extrakt je asi 25krát sladší než rafinovaný cukr. Sladidlo je pojmenováno nejoblíbenějším a nejžádanějším po celém světě, nepochybnou výhodou výrobku je bezpečnost a nulový obsah kalorií.

Extrakt ze stevia je vhodný pro pacienty s poruchou metabolismu uhlohydrátů, diabetes mellitus prvního a druhého typu, obezitou různého stupně závažnosti. Kromě toho bylinné stevia pomáhá zlepšit fungování žlučníku, orgány trávicího systému, jater, eliminují zánět.

Stevia pomáhá zbavit se patogenní mikroflóry, pomáhá odstranit symptomy dysbakteriózy. Rostlina obsahuje minerály, vitamíny, pektiny a aminokyseliny. Rostlina zvyšuje bioenergetickou schopnost lidského těla bez negativního vlivu. Tráva neztrácí při zmrazování a ohřevu své příznivé vlastnosti.

Léčivé vlastnosti stevie

Rostlina vede k normální rychlosti krevního cukru, krevní tlak, klepání nízkohustotního cholesterolu, dokonale posiluje stěny cév. Je možné zlepšit práci štítné žlázy, odstranit strusky, toxické látky, tráva bude v mnoha ohledech hodným konkurentem známých náhrad syntetického cukru.

Při pravidelném používání rostliny se zastaví vývoj novotvarů, tělo se rychle ozve a patologické procesy a stárnutí se zpomalí. Léčivá rostlina chrání zuby před zubním kazem, zabraňuje vzniku onemocnění parodontu, minimalizuje příznaky alergických reakcí a přispívá k hubnutí.

Použití bylin se doporučuje pro diabetes, vaskulární aterosklerózu, metabolické poruchy, nadváhu, pro lidi, kteří jednoduše sledují své zdraví a postavu. Stevia bylina je výborná profylaktika proti onemocněním slinivky břišní, srdečního svalu.

Použití stevia stane se více efektivní než použití přírodního medu. Včelí výrobek je navíc:

 1. silný alergen;
 2. dráždivé sliznice;
 3. vysoce kalorický produkt.

Koupit stevia může být ve formě filtračních sáčků, způsob přípravy je podrobně popsán na štítku náhražky cukru. Také rostlina se prodává ve formě sušených bylin, v tomto případě, na základě rostliny připravit infuze, pak je přidat do kulinářských jídel nebo nápojů.

Je nutné, aby se 20 g stevia, zalijeme sklenici vařené vody. Kapalina se vloží na střední teplotu, přivede k varu, sníží plamen a vaří se 5 minut. Potom nástroj trvá dalších 10 minut, filtruje, nalije do termosky, předem opařené vařící vodou.

V termosce se steviová tinktura udržuje po dobu 10 hodin, třepe se, spotřebuje se do 3-5 dnů. Zbytky trávy:

 • můžete opět nalít vroucí vodu;
 • snížit jeho množství na sto gramů;
 • trvat déle než 6 hodin.

Hotový výrobek je skladován na chladném místě.

Někteří pacienti dávají přednost pěstování keřů na vlastním parapetu nebo záhonu. Čerstvé listy trávy se používají podle potřeby, je to velmi pohodlné.

Obsah kalorií rostliny v její přirozené formě je pouze 18 kilokalorií na každých sto gramů, neobsahuje bílkoviny ani tuky, množství sacharidů je 0,1 gramu.

Stevia: škoda a výhody bylin, návod

Stevia je přírodní a nejužitečnější náhražka cukru, která je 25krát sladší. Toto sladidlo je dnes považováno za nejoblíbenější a nejžádanější. Zřejmá výhoda takového produktu je jeho plná přirozenost a přirozenost.

Nepochybným lídrem trhu v tomto závodě se stalo Japonsko, kde stevia byla spotřebována více než půl století. Naše země mu také začíná věnovat pozornost, což je dobrá zpráva, protože existuje možnost, že díky této náhražce cukru je průměrná délka života Japonců 79 let.

Je třeba poznamenat, že stevia je poměrně nízkokalorická a má schopnost snižovat hladinu cukru v krvi. To je důvod, proč se doporučuje pro použití u těch, kteří trpí cukrovkou. Kromě toho, tato sladká bylina může zlepšit normální fungování žlučníku, jater, gastrointestinálního traktu a zmírnit zánět kvalitativně. Stevia zabraňuje vzniku patogenních mikroorganismů a pomáhá tělu vyrovnat se s projevy dysbiózy.

Složení trávy

Rostlina je neobvykle bohatá na různé minerály, například:

Stevia bylina může zvýšit bioenergetické schopnosti a nezpůsobuje vedlejší účinky na tělo. Při zahřívání neztrácí své vlastnosti a je naprosto bezpečný.

Tato náhrada cukru dokonale normalizuje krevní tlak, snižuje hladinu cholesterolu, kvalitativně posiluje stěny cév, zlepšuje fungování štítné žlázy a odstraňuje strusky, v určitém smyslu může tráva soutěžit s takovým produktem jako sladidlo fitpard.

Pokud pravidelně nahrazujete granulovaný cukr stevií, růst a vývoj nových růstů jsou blokovány, tělo přichází na tón, procesy stárnutí jsou inhibovány. Sladidlo na bázi této bylinky spolehlivě chrání zuby před zubním kazem, rozvojem onemocnění parodontu, snižuje projevy alergické reakce a má vliv na snížení hmotnosti.

Ze všech výše uvedených skutečností můžeme usuzovat, že stevia je ideální pro ty, kteří:

 1. trpí cukrovkou;
 2. má metabolické poruchy;
 3. nemocný aterosklerózou;
 4. má nadměrnou hmotnost;
 5. monitoruje stav svého zdraví.

Bylinná stevia může být ideální profylaktickou látkou proti cukrovce, chorobám zubů, dásní, srdečním onemocněním a také ke zlepšení kvality nočního spánku.

Četné studie ukázaly, že stevie je v některých parametrech účinnější než použití přírodního včelího medu jako sladidla.

Za prvé, na rozdíl od medu, poměrně silného alergenu, stevia není schopna způsobit podráždění sliznic, a je také důležité, že je také méně kalorické, na druhé straně můžete jíst med s diabetem, takže tento produkt je stále skutečné zlato..

Za druhé, stevia může být nejen doplněk stravy, ale také krásná okrasná rostlina rostoucí v místnosti na parapetu. Někteří lidé raději dělají čaj založený na této bylině, vaří pár jeho čerstvých listů.

Moderní farmakologie nabízí poměrně velký výběr produktů na bázi stevie, například sirupů. Přidáte-li takový výrobek do obyčejného čaje, dostanete nádherný sladký nápoj bez kalorií. Ceny sladidel se značně liší v závislosti na způsobu výroby a výrobci. Průměrné cenové rozpětí je v rozmezí 100-200 rublů na balení 100-150 tablet.

Kromě toho neexistují absolutně žádné kontraindikace použití této náhražky a potravin s jejím použitím, což samozřejmě nevylučuje nutnost seznámit se s pokyny. Chuť rostliny a jejího extraktu není zcela podobná obvyklému cukru, ale taková neobvyklá chuť se může rychle stát obvyklým.

Kde prodávají stevii?

To není tak těžké najít tuto náhražku cukru v supermarketech nebo lékárny řetězce města. Prodává se ve speciálních odděleních zdravých potravin a výrobků pro osoby s diabetem.

Navíc, stevia může být široce zastoupena v sortimentu těch společností v síti, které nabízejí hotové léčivé byliny.

Jak používat rostlinu a přípravky na ní založené?

Stevia může být zakoupena ve formě filtračních sáčků, všechny způsoby přípravy výrobku budou uvedeny na obalu. Pokud je rostlina prezentována ve formě trávy, pak si můžete připravit infuze založené na ní doma, a pak je přidat do nápojů nebo kulinářských jídel.

K tomu vezměte 20 gramů stevie a nalijte ji sklenicí vroucí vody. Poté přiveďte směs do varu a pokračujte vařit dalších 5 minut při nízkém teple. Můžete živit vývar po dobu 10 minut a pak jej nalijte do termosky, která byla předtím pokryta horkou vodou.

Doporučuje se, aby tinktura vydržela v takovýchto podmínkách po dobu 10 hodin a pak se přetvořila. Zbytky listů lze přelít vroucí vodou, ale již snížit množství na 100 gramů a vydržet 6 hodin. Poté se obě tinktury spojí a protřepou. Hotový výrobek můžete uchovávat v chladničce nebo na jiném chladném místě, ne však déle než 3-5 dnů.

LiveInternetLiveInternet

-Rubriky

 • háčkování (138)
 • ubrousky (48) t
 • pletené šaty (22) t
 • přikrývky (6) t
 • topy, trička (6) t
 • podlahové rohože (5) t
 • ubrusy (5) t
 • dívky (4)
 • bundy, saka (3) t
 • sukně (3)
 • vesty (1)
 • ponožky, pantofle (1) t
 • tuniky, šaty (1) t
 • lekce háčkování a MK (15)
 • šály, palatiny (21) t
 • šití (34)
 • domácí drobnosti (12)
 • patchwork, aplikace (11)
 • hračky (5) t
 • polštáře (4) t
 • šaty vzory (3) t
 • zpracování (2)
 • tašky (1) t
 • zařízení (1) t
 • domácí ekonomika (33) t
 • užitečné věci vlastníma rukama (15)
 • čistota (15) t
 • Tipy (4)
 • interiéry (31) t
 • kuchyně (22) t
 • obývací pokoj (4)
 • chodba (3)
 • ložnice (2)
 • chata (2)
 • koupel (1) t
 • děti (24)
 • školení (8) t
 • kreslení, modelování (7) t
 • básně (5)
 • hry (3)
 • vzdělávání (2) t
 • výšivky (6) t
 • křížová značka (6)
 • korálky (1)
 • (0)
 • zdraví (67)
 • Tipy (43)
 • gymnastika (17)
 • dítě (6)
 • vaření (622) t
 • předkrmy (81)
 • saláty (46)
 • slané pečivo (33) t
 • cukrovinky, pastila, kandované ovoce (12) t
 • trochu všeho tipu (10)
 • alkoholické koktejly (9)
 • snídaně (8) t
 • houby (5)
 • kastrol (4)
 • omáčky, koření (4) t
 • bez pečení (3) t
 • z vajec (2)
 • polévky (1)
 • místa (1)
 • drůbeží pokrmy (31) t
 • rybí pokrmy (12) t
 • džem (36)
 • hlavní jídla (40)
 • pečení droždí (14) t
 • dezerty (37)
 • dětská výživa (40) t
 • zdravá výživa (26) t
 • Časopis "Deli School" (1)
 • polotovary (84)
 • kynuté těsto (16) t
 • z brambor (12)
 • z tvarohu (39)
 • z jablek (11)
 • kaše (3)
 • Masové pokrmy (47) t
 • zeleninové pokrmy (33) t
 • dekorace jídel (7) t
 • Velikonoce (8)
 • první kurzy (4) t
 • Soubory cookie (58)
 • dorty (46)
 • výživa pro zdraví (11) t
 • štíhlý (5)
 • slavnostní pokrmy (107)
 • příprava alkoholických nápojů (22) t
 • Vánoce (49) t
 • sladké pečivo (153)
 • dorty (58)
 • nový rok (1)
 • Sad-ogord (405)
 • boj o zdraví rostlin (88) t
 • užitečné věci (58)
 • jahody, jahody, jahody (49) t
 • zvýšit plodnost (19)
 • nemoci a škůdci květin (13) t
 • časopisy (6)
 • ve skleníku (4)
 • odrůdy keřů bobulí (4) t
 • hortenzie (3)
 • hortenzie (1) t
 • brambory (12)
 • zelenina (77) t
 • zeleninová zahrada pro zdraví (7) t
 • NÁRAZNÍKOVÉ ŠROUBY (42)
 • SNÍŽENÍ OVOCNÝCH STROMŮ (10)
 • Reprodukční zařízení (15) t
 • sazenice (16) t
 • růže (21) t
 • květinová zahrada (111)
 • Pletací jehlice (407) t
 • velká velikost (12)
 • Muži (7)
 • Japonština-čínština (3)
 • deky (1)
 • a la missoni (1)
 • palčáky, rukavice bez prstů (23) t
 • pletené šaty (21) t
 • dívky (2)
 • bunda (15)
 • Žakár (17)
 • vesty (7)
 • vesty (13)
 • halenky (16)
 • léto (10)
 • letní modely (7) t
 • chlapci (10)
 • pláštěnky, pončo (3) t
 • pulóvry (6)
 • Raglan (13)
 • ubrousky, ubrusy (22) t
 • Licence (13)
 • pantofle, pletené boty, ponožky (35) t
 • vrcholy (4)
 • tuniky (1)
 • vzory (4)
 • lekce MK pletení (70) t
 • šály, štoly (86) t
 • klobouky (32) t
 • čepice a šály (21) t
 • sukně (6) t
 • STAVBA (71)
 • BATH (21)
 • garáž (2)
 • DACHA (11)
 • DŮM (35)
 • PLOT (31)
 • květiny, květiny (155) t
 • pokoje (70) t
 • zahrada (120)

-Vyhledávání podle deníku

-Přihlásit se e-mailem

-Zájmy

-Pravidelní čtenáři

-Statistiky

Stevia - bylinný cukr

Stevia (Medová tráva, sladká duplex, Stevia rebaudiana) - používá se jako sladidlo a léčivá rostlina pro diabetiky. Listy rostliny obsahují glykosid - stevioid, díky čemuž je Stevia náhradou nízkokalorického cukru pro diabetické pacienty s poruchou metabolismu sacharidů a lipidů, kardiovaskulárními onemocněními. Stevioside zabraňuje tvorbě vředů v gastrointestinálním traktu. S pravidelným a dostatečným užíváním přípravku Stevia se snižuje obsah cukru, radionuklidů a škodlivého cholesterolu v těle, zlepšuje se regenerace buněk, inhibuje se růst porostů, posilují se cévy a normalizuje se imunitní systém. Stevia listy mohou být použity pro léčebné a kosmetické účely, externě nebo konzumovány uvnitř a v čerstvé formě, jako zelený salát, v sušené formě, do čaje a cukrovinek. Schváleno Ministerstvem zdravotnictví Ruské federace.

Stevia je vytrvalý keř rodiny Astrovů, přivezený do Evropy z subtropů Jižní Ameriky. Odrůda je přizpůsobena evropským podmínkám - pro pěstování ve vnitřních podmínkách v zimě i venku v létě. Pozemek potřebuje světlo (s říčním pískem), bohaté a ve velkých objemech (hrnce, kbelíky, krabice o objemu dvou litrů). Nepoužívejte rašelinu a vápnění. V zimě, když se pěstuje ve vnitřních podmínkách a nedostatku osvětlení, rostlina se táhne nahoru a listy se stávají mělké, proto po roce či dvou je nutné aktualizovat výsadby podmíněnými sazenicemi - zasadit je do čerstvého terénu (část keřů - letos, zbytek - další).

Stevia roste při teplotě 15 až 30 ° C, lépe - 22-25 ° C. Místo potřebuje slunný, chráněný před větrem. Zalévání - každý den, s převařenou vodou, jednou denně, poměrně hojně, bodově - ke kořenům (prodloužené zamokření je nepřijatelné). Top dressing - dvakrát měsíčně. Řezání se provádí podle potřeby, když délka větve přesahuje 25-40 cm, vzdálené větve - lze použít jako sazenice.

Stevia je množena semeny a řízky, od dubna do září včetně. Při výsadbě a přesazování - starat se o kořenový systém. Dejte sazenice ve stínu, aby nedošlo ke slinování na slunci. Transplantované stevia rostliny, v prvních dnech, může ublížit, dokud nezačnou. O dva týdny později, ty klíčky, které nezačaly, vyschly - vytáhnout a zasadit nové. Vznik keře - začíná za dva nebo tři měsíce. Po odstranění horní části rostliny (používá se pro reprodukci), postranní procesy začínají růst a hmotnost listů stevie po tomto je větší než v případě, že stonek "opouští šipku".

V létě si vezměte květ venku (větší list roste ve venkovním prostoru), pod baldachýnem, na vysokém stánku (v září to ušetří od studených ranních představení) tak, aby přímé sluneční světlo osvětlovalo rostlinu několik hodin denně. Baldachýn (může být uzavřen sítí) - chrání před krupobitím a slunečním teplem. Zajistěte zvýšenou vlhkost vzduchu (v blízkosti místa, kde se dá nádoba s vodou). Můžete růst v otevřeném poli (nejlepší předchůdce stevia bude luštěniny). Včas, aby plevel z plevelů a uvolnit půdu mělce.

Spinning listy, což je křehké - rostlina stevia ukazuje, že je třeba je odstranit. Tři pětiměsíční odchody - v každém případě je nutné přerušit. Čerstvé listy jsou odtrženy během celého růstu rostliny, ale stávají se nejsladšími během kvetení, s dostatečným světlem. Sušené listy Stevie jsou dobře zachovalé několik let.

V zimě, pro další pěstování v místnosti, jsou ponechány nejkvalifikovanější rostliny ve správném množství, které dodá čerstvé listy až do příští sezóny a zdravé sazenice na jaro-léto.


Chutí Stevii

Chuť je lepší - mladé listy, které nejsou delší než šest měsíců. Sladší listy, které jsou ve světle delší. Vůně - kořeněná, slavnostní. Chuť je sladká, s hořkou chutí.


Recepty na kulinářské pokrmy se stevií (Honey grass)

Různé země vyvinuly své vlastní recepty na vaření kulinářských výrobků, horkých a studených nápojů (kompotů, čaje) a dokonce i okurek, s použitím listů Stevia, čerstvých i sušených. Zvláště mnoho z těchto receptů v Japonsku, kde je stevia strategickým produktem a téměř nahrazena, v potravinářském průmyslu, běžným cukrem.

V Rusku se poměrně nedávno objevila medová tráva, takže ještě není tolik receptů.

Pro přípravu čaje - nasekané Stevia listy jsou smíchány s černým nebo zeleným čajem v poměru 1: 1, přidáním trochu máty. Jako obvykle.

Pro okurky - 5-6 listů trávy na třílitrovou nádobu, bez přidávání cukru.

Při vaření džemu, kompotů - použijte drcené suché listy stevia, usínání ve sklenicích, těsně před válcováním víka, v množství - lžíce trávy (6-12 listů) a čtvrté části cukru (z požadovaného množství podle obvyklého receptu) pro třílitrový džbán.


Zkušenosti pěstování Stevie (sladká medová tráva) doma. 2008-2012


Semena koupil v obchodě v měsíci březnu.

Výsadba Stevia Seeds - 28. března 2008 v kartonovém květináči o výšce 10 cm, na šířku 10 cm, půda je černá půda. Přidán křemenný písek (pátá část).

Výsadba - semena, bez klíčivosti, do hloubky 2 mm. Ihned po výsadbě - zalévání teplou převařenou vodou.

Květináč je pokryt průhledným plastem a nachází se v teplé místnosti, na parapetu ze severozápadní strany. Teplota vzduchu nad zemí je přibližně 20–25 ° C (v blízkosti se nachází ohřívač teplé vody (80 ° C)). Uvnitř - 18-20 ° C. Zalévání - s teplou vařenou vodou, 4-5 krát denně. Zařízení je vždy uvnitř, stacionární.

31. března 2008. První výhonky se objevily ve formě výhonků se dvěma listy

14. dubna 2008 Výška výhonků - do 4 mm.


Foto z 27. dubna 2008. Výhonky Stevia byliny měsíc po výsadbě.
Výška - 1 a 1,5 cm.

Plast je potažený pouze na noc. Přidána půda (chernozem).

Květen 2008 Klíčky plastové již nejsou pokryty. Zalévání při pokojové teplotě, 4-5 krát denně - ráno, odpoledne a večer.

Transplantace ve velkém barevném hrnci

5. července 2008, během dne - přesazení stevia do velkého květináče, vyrobeného ve tvaru tuesca (průměr - 15 cm, výška - 18 cm), vyrobeného z lepenky, se dnem dřevěných desek. Transplantace byla provedena pevným, nerušeným hrouzdem země (dříve byl odstraněn starý barevný hrnec lepenky). Kolem klíček je vytvořen společný otvor pro hluboké, bodové zavlažování a tak, aby lepenková stěna nemokla. Zvýšilo se zalévání. Jako stonková podpora - kuličkové pero, obalené drátem.

Vedle zařízení je umístěna nádoba s vodou - pro zvýšení vlhkosti vzduchu.

2009-2010. V zimě byla stevia na pokoji - v létě a před chladným počasím - na ulici. Od listopadu do ledna - rostlina kvete. Květy jsou velmi malé, bělavé barvy.

Fotografie tráva stevia. V létě byla rostlina stále venku - pod baldachýnem, v zahradě. Fotografie z roku 2011.

Závěry na základě zkušeností, doporučení pro pěstování

Vylodění / transfer Stevie je v červnu až červenci. Udržujte rostlinu venku pod baldachýnem, aby přímé sluneční světlo osvětlovalo květ ráno, před večeří a pak ve stínu. Keře Stivia pěstované na ulici jsou silnější, větší a lépe vyvinuté než domácí exempláře, které neustále rostou ve sklenících. Optimální velikost hrnce pro Stevia je 2,5-3 litrů (lze použít třílitrový plastový kbelík).

Když je teplota, v noci, již stabilní nad nulou (nad 5 stupňů) - kbelík se stevií se vyjme na ulici pod kůlnu na stojan.

V létě, v horkém počasí, s nízkou vlhkostí vzduchu - rostlina venku by měla být napojena až dvakrát denně (zejména pokud se pěstuje v květináčích). S vysokou vlhkostí, po dešti, v oblačném počasí - stačí jednorázové zavlažování.

List na křoví - ne déle než dva nebo tři měsíce (jinak to bude příliš šlachovité). Do této doby - listy začnou kroutit a stát se křehké, což znamená, že musí být oškubané, aby nedošlo ke stínu mladého růstu. Je nutné včas štípat vrcholy centrálních větví tak, aby se neroztáhly (nechodily na šíp, pokud je podzim a zima) a boční výhonky rostly lépe. Ponechte alespoň dvě nižší vrstvy listů (tak, aby větev nevyschla).

I když Stevia a trvalka, ve druhém roce - vytřepat z hrnce a zasadit ji novým způsobem, ne kořeny, ale o půl roku zelené větve. Stonek stromku pro výsadbu, v jeho základně, musí být tmavý, tuhý (to je tím lépe, že se zakoření a keř bude tolerantnější).

Na podzim, před prvními mrazy - přiveďte stevii do chladného a dobře osvětleného místa (na verandě), přiložte ho k oknu, kde je lehčí (tak, aby nedošlo k natažení). Udržujte tam - pokud teplota vzduchu není pod +8 stupňů, pak - přiveďte ji do domu, na parapetu, z jižní strany. Minimálně korekce větví keře - Stevia ví nejlépe, kde se pěstuje, otáčí listy směrem ke slunci.

"Pěstování sladké trávy Stevia doma, vnitřní podmínky" - zážitek pokračuje.

Stevia Herb - přírodní sladidlo

Vážení čtenáři, dnes chci podrobně hovořit o nejužitečnější náhradě cukru - stevii. Ze všech přírodních sladidel je to dlaň. Co je na ní tak zvláštní?

Historie šíření stevie sahá až do dávných dob, kdy cukr ještě nebyl v dohledu. První, kdo použil tuto sladkou trávu, začal jihoameričtí indiáni dlouho před objevením Ameriky Columbusem. Byli to oni, kdo zjistili, že jakýkoli nápoj se stane sladkým, když dáte pár šálků této byliny do šálku.

Indové si toto tajemství uchovávali po dlouhou dobu, ale stále ještě informace o sladké trávě pronikly za jižní Ameriku a dnes si můžete koupit sladkou trávu v každé lékárně. Vědecký název byliny je stevia rebaudiana nebo prostě stevia, výhody a škody, o nichž budeme diskutovat v tomto článku.

Indové nazývali stevia medovou trávu a její listy jsou skutečně 10 - 15krát sladší než obvykle cukr. Když se svět dozvěděl, že stevia je náhražka cukru, postupně se pěstuje v mnoha zemích jihovýchodní Asie, pak v Evropě, včetně naší země. Dnes, vážení čtenáři, budeme hovořit o výhodách stevie, její využití pro zdraví.

Herb stevia. Tajemství jejích sladkostí

Čerstvé listy stevia mají velmi sladkou chuť, stejně jako suchý listový prášek. Jaké je tajemství takové sladkosti? Faktem je, že tato rostlina se hromadí v komplexu glykosid nazývaný steviozid, který obsahuje sacharózu, glukózu, steviol a další sloučeniny.

Čistý stevioid se vyrábí průmyslově a v důsledku extrakce této látky máme stevia sladidlo, které je 200 nebo dokonce 300 krát sladší než cukr. Je to jen dar z nebes pro lidi, kteří jsou z nějakého důvodu kontraindikováni v cukru.

Stevia Přínos a škoda

Diabetes mellitus, zubní kaz, obezita, hypertenze, problémy s krevními cévami jsou pouze částí problémů, které nám způsobuje nadměrná konzumace cukru. Přečtěte si více o účincích cukru na naše tělo v článku Zdraví cukru.

Ale i bez sladkého nemůžeme existovat, protože jeho nedostatek drasticky snižuje odolnost vůči stresu, což vede k onemocněním nervového systému. Umělé náhražky cukru nejsou tak neškodné a dnes existuje dostatek prokázaných argumentů proti jejich dlouhodobému užívání. O tom se můžete dočíst v článku Výhody a poškození sladidel.

Stevia je nejlepší náhrada cukru pro diabetiky i zdravé lidi, kteří dodržují zdravou výživu. To je nejsladší produkt, který můžete najít. Přínosem stevie je, že na rozdíl od cukru obsahuje minimum kalorií a nezvyšuje hladinu glukózy v krvi.

Kromě stevioside, vitamíny, minerální soli, taniny, éterické oleje, aminokyseliny, antioxidanty se nacházejí v listech. Proto pouze sladkost výhod stevia není omezena na, tato bylina má spoustu dalších výhod, které vám umožní použít ke zlepšení svého zdraví pro mnoho lidí.

Léčivé vlastnosti stevie

Zvažte terapeutické vlastnosti stevie a pro jaké lékařské účely ji lze použít?

 • Má nízkou kalorii a nezvyšuje hladinu glukózy v krvi;
 • Výhody stevia v jeho hypoglycemic účinku;
 • Stevia posiluje lidský imunitní systém, díky přítomnosti antioxidantů pomáhá zpomalit proces stárnutí těla;
 • Má protinádorový účinek;
 • Protizánětlivé vlastnosti stevie mohou být použity k léčbě žaludku a dvanáctníku;
 • Používá se s dysbiózou, protože pomáhá normalizovat střevní flóru;
 • Posiluje krevní cévy;
 • Snižuje cholesterol v krvi, zlepšuje vylučování metabolických produktů z těla;
 • Zlepšuje průtok krve;
 • Normalizuje tlak;
 • Normalizuje játra a žlučník;
 • Užitečné pro slinivku břišní;
 • Používá se při zánětlivých onemocněních ústní dutiny;
 • Zrychluje metabolické procesy v těle, zlepšuje metabolismus, proto se doporučuje pro hubnutí;
 • Vzhledem k přítomnosti vitamínů a minerálů se používá k prevenci sezónní avitaminózy;
 • Chrání zubní sklovinu před destrukcí;
 • Snižuje touhu po nikotinu a alkoholu;
 • Má mírný vykašlávací účinek;
 • Při aplikaci topicky zlepšuje stav pokožky, používá se pro mastný seborrhea, pro dermatitidu, pro ekzémy;
 • Při současném užívání snižuje riziko krvácení z expozice kyselinou acetylsalicylovou a nesteroidními protizánětlivými léky.

Jak vidíte, seznam užitečných vlastností této trávy je poměrně velký, lze ji doporučit, trpět obezitou, pankreatitidou, aterosklerózou. Stevia je užitečná u diabetu typu 2, pro prevenci srdečních onemocnění a krevních cév

Abychom to shrnuli: bylina stevia je ideální pro diabetiky, osoby trpící metabolickými poruchami, aterosklerózou, obezitou a těmi, kteří sledují jejich zdraví. Stevia je také ideální pro prevenci obezity, cukrovky, srdečních chorob, zdravých dásní a zubů, pro zlepšení spánku. Podle mého názoru je tento seznam působivý.

Vyzývám vás, abyste sledovali video o výhodách stevie. Co o tom lékaři říkají?

Stevia a med. Co je lepší a užitečnější?

Porovnejme stevii a med. Co je užitečnější? Opravdu vyhraje stevia nad naším nejdůležitějším přírodním sladidlem, medem? Ve skutečnosti, stevia vyhraje i med z několika důvodů. Med pro mnoho je velmi silný alergen. Med má vysoký obsah kalorií. A mnoho dalších lidí nemá rád chuť medu.

Stevia Foto

A další důvod, proč je třeba věnovat pozornost stevii - to může dokonale růst v květináči v kuchyni. Mnoho lidí, jen vaření čaje, odtrhne list a vloží ho do čaje. A čaj bude sladký.

Podívejte se na to, co stevia vypadá na fotografiích, možná chcete pěstovat tuto bylinu, aby měl cukr náhradní dobré pro vaše zdraví.

Rady od mě: Pokud jste na Krymu, nezapomeňte si koupit stevii, neviděl jsem nic lepšího než krymská stevia.

Herb stevia. Využití zdraví

Použití stevie se projevuje bez ohledu na to, jakou formu používáte. Stevia tablety se prodávají, tekutý stevia extrakt je také snadno použitelný. Jako náhražka cukru je vhodné použít průmyslový lék zvaný steviozid. Jedná se o biologický doplněk stravy ve formě rozpustného prášku, který je extraktem listů stevie. K šálku čaje nebo kávy stačí 1/4 kávové lžičky, aby byl nápoj sladký. K léku musí být připojeny pokyny, a aby nedošlo k poškození jejich zdraví, je nejlepší se řídit jeho předpisy.

V lékárnách si můžete koupit hotový bylinný čaj Stevia ve filtračních pytlích, který je také velmi vhodný pro použití. Ale pokud rostete tuto rostlinu na vašich stránkách nebo parapetu, jeho listy budou vždy po ruce, aby se infuze nebo léčivý vývar. Nezneužívejte stevia, stačí několikrát denně přidat jeden nápoj k nápoji, aby se zlepšily chuťové a zdravotní přínosy.

Stevia obsahuje aromatické látky, její vlastnosti jsou podobné skořici, mohou být vařeny nezávisle a mohou být použity pro zlepšení pohody a mohou být přidány do kávy, čaje. Chuť trávy nezkazí chuť těchto nápojů a dokonce jim dodá pikantní nádech.

Infuze Stevia

Jak vařit infuzi stevie? Terapeutická infuze je nejjednodušší připravit v termosce, pro její přípravu potřebujete sklenici vroucí vody a 2 - 3 lístky stevie. Je vhodné připravit infuzi večer a filtrovat a pít ráno ve třech krocích před jídlem. Tato infuze je užitečná pro zlepšení metabolismu, zmírnění bolesti v žaludku, snížení cholesterolu a krevního tlaku.

Odvar Stevia

Ještě sladší je odvar, pro jeho přípravu umístíme lžičku listů stevia do sklenice horké vody a přivedeme k varu. Je nutné vařit obsah doslova pár minut a nalít ho do termosky, nechat stát přes noc, odtok ráno. Taková bujón dokonale nahrazuje cukr, přidává se do nápojů, do pečiva, do porridge. Uchovávejte v chladničce déle než 3 dny.

Stevia extrakt

Příznivé vlastnosti stevie jsou nejvýraznější v extraktech. Stevia extrakt lze zakoupit v lékárně a můžete se připravit. Připravuje se dvěma způsoby, může to být vodný extrakt nebo alkohol.

 • Pro přípravu alkoholického extraktu se celé listy nebo prášek nalijí vodkou a na jeden den zůstanou na tmavém místě. Listy by měly být zakryty. Pak se filtruje a výsledný extrakt se pomalu zahřívá po dobu 30 minut bez varu. To se nejlépe provádí ve vodní lázni. Při zahřátí se část alkoholu odpaří a jeho koncentrace klesá. Tento extrakt je vhodný pro přípravu různých pokrmů. Sklenka cukru nahrazuje pouze 1/4 lžičky alkoholového extraktu.
 • Vodný extrakt není tak koncentrovaný jako sladké glykosidy ve vodě nejsou úplně extrahovány. Vodný extrakt se připraví podobně jako alkohol.

Stevia extrakty mohou být odpařeny zahříváním na delší dobu, pak se ukáže, že sirup je poměrně hustá konzistence, je přidán k miskám namísto cukru a spolu se sladkou chutí je nepochybně získán zdravotní přínos.

Stevia prášek

Pro dlouhodobé skladování se připravuje prášek z listů stevie. Listy se suší obvyklým způsobem, pak se pečlivě rozemele na prášek, který je dobře uložen ve skleněném nádobí. 1,5 lžíce tohoto prášku nahradí sklenici běžného cukru.

Stevia ve vaření

Co je to stevia ve vaření, jak ji používat? Tam je další velmi důležitá vlastnost stevia - to neztrácí jeho vlastnosti když zahřívaný, jak to dělá s medem, tak to může a mělo by být používáno v vaření doma. Ve všech pokrmech, kde přidáváte pravidelný cukr, přidávejte odvar, infuze, výtažky ze stevie, můžete do pečiva přidat prášek.

Pěstování stevia doma ze semen

Stevia je jižní rostlina a v teplých oblastech s mírným zimním podnebím se pěstuje jako trvalka, která dobře roste na lehkých, písčitých, nekyslých půdách. Stevia dosahuje výšky 60 cm, je to rozvětvená keř s malými bílými květy. Nejvyšší koncentrace sladkých glykosidů v listech rostliny se dosahuje během jeho kvetení. Stevia je množena semenem, dělením keře nebo řízků. S jedním metrem čtverečním můžete sklízet listy stevie, které mohou nahradit 7 kilogramů cukru.

Ve středním Rusku a na severozápadě země stevia nepřežije a protože v prvním roce se rostlina vyvíjí špatně a nevytváří bohatou úrodu listů, je lepší ji pěstovat doma na parapetu nebo na glazované lodžii semen. Jeho pěstování není nijak zvlášť obtížné, ale umožňuje ho používat po celý rok.

Nabízím velmi užitečné video o tom, jak pěstovat stevii doma na parapetu, stejně jako o výhodách a kontraindikacích.

Poškození stevie a kontraindikace

Jak vidíte, použití stevie nezanechává žádné pochybnosti, ale existují nějaké kontraindikace k jeho použití? Po dlouhodobých studiích byla stevia celosvětově přijímána jako neškodné sladidlo bez vedlejších účinků. Může přinést škodu pouze v případě individuální intolerance.

Existují určitá omezení, která musí být vzata v úvahu při používání tohoto plevele.

 • Stevia patří do rodiny Aster, a pokud je člověk alergický na pyl pampelišky, heřmánek, řebříčku, měsíčku, pak je pravděpodobné, že kvetoucí stévie může způsobit alergie.
 • Zneužívání stévie, jako každá léčivá bylina, je nemožné, její nadměrné užívání ve vzácných případech může vést k intestinálnímu rozrušení.
 • Sladké listy stevie jsou kontraindikovány během kojení a pro těhotné ženy, stejně jako děti do 12 let.

Ve vysokých dávkách, stevia drogy mohou snížit krevní tlak, proto, osoby trpící hypotenzí, stevia je doporučeno používat pod kontrolou tlaku. Pacienti s diabetem užívajícím stevii by měli pravidelně sledovat hladinu cukru v krvi, aby se zabránilo prudkému poklesu.

Extramed mrtvice - akutní porušení cerebrální cirkulace zůstává jednou z hlavních příčin úmrtí a invalidity u pacientů s cévním onemocněním mozku. Rehabilitace po cévní mozkové příhodě je jednou z priorit placené nemocnice Extramed. http://www.clinica-extramed.ru

A pro duši budeme dnes naslouchat OMAR AKRAM - Tanec s větrem Omar Akram je americký skladatel s afghánskými kořeny. Jeho hudba nás povznáší náladou, hudbou, která uvolní a neuvěřitelně pozitivně. Naučte se okamžiky štěstí a nalézejte je v maličkostech.