Image

Sport a zdraví

Cukr a med jsou dva z nejčastěji používaných sladidel, přičemž med je nejčastěji považován za hlavní možnost s léčivými vlastnostmi. Ale je to opravdu? I když oba výrobky patří do kategorie sladkostí, mají odlišnou chuť, strukturu a složení látek, a proto se jejich účinky na tělo v některých případech mohou lišit. Med obsahuje méně glukózy a fruktózy než cukr, ale má více kalorií. V tomto článku se seznámíme s výhodami a nevýhodami medu a cukru pro zdraví a dietu.

Med a cukr jsou sacharidy skládající se ze dvou druhů elementárních cukrů: glukózy a fruktózy. Obě látky se rychle rozpadají v těle a mohou vést ke skokům v hladině cukru v krvi. Poměry glukózy a fruktózy v medu a cukru jsou různé: cukr obsahuje 50% fruktózy a 50% glukózy, zatímco med je nasycen pouze 40% fruktózy a 30% glukózy, zbytek tvoří voda, pyl a minerály, včetně hořčíku. a draslíku. Tyto další přísady zvyšují blahodárné vlastnosti medu.

Cukr má vyšší glykemický index, v důsledku čehož rychle zvyšuje hladinu cukru v krvi. Tato vlastnost je spojena s 50% obsahem fruktózy v ní a nepřítomností stopových prvků. Nicméně, med má o něco více kalorií než cukr, takže jejich obecné ukazatele mohou vést k nadměrné plnosti, když jsou zneužívány.

Výhody medu. Med byl používán od starověku jako sladidlo a léčebný doplněk ke zlepšení zdraví. Je to viskózní kapalina, získaná působením včel. Včely sbírají nektar z květů a míchají s enzymy pro následnou tvorbu medu, který je pak uložen ve voštiny, což prodlužuje jeho čerstvost.

Více živin. Užitečné vlastnosti medu se liší v závislosti na původu nektaru, který se používá pro jeho výrobu. Celkově obsahuje med určité množství pylu spolu s dalšími látkami, jako jsou aminokyseliny, antioxidanty, enzymy, minerály a vitamíny.

Vědecké studie ukazují, že tmavý med má více antioxidantů než světlo. Kromě toho je přírodní (surový) med užitečnější než pasterizované odrůdy, protože má vyšší obsah antioxidantů a enzymů.

Uvolnění kašle. Vědci zjistili, že med má charakteristické vlastnosti pro snížení příznaků kašle. Studie Lékařského centra na University of Pennsylvania (USA) v roce 2007 ukázala, že děti, které dostaly tmavý med, měly výraznější příznaky než ti, kteří užívali placebo. Současně, pozdnější pozorování ukázala, že použití medu má příznivý účinek v léčbě kašle, ale některé drogy zvláštního účelu ještě pracují lépe.

Místní aplikace. Med vykazuje výhody při topickém podávání, protože má antimikrobiální vlastnosti.

Léčivé rány. Je známo, že med má pozitivní vliv na přirozenou a bezpečnou léčbu chronických ran, vředů a popálenin. Tyto závěry jsou vědci v průběhu různých pozorování.

Seboroická dermatitida. Věda zjistila, že surový med výrazně zlepšuje stav seboroické dermatitidy, která se projevuje svěděním a zánětem pokožky hlavy. Navíc týdenní užívání medu ve složení různých masek snižuje vypadávání vlasů.

Snadnější trávení. Med je pro trávicí systém snazší strávit než cukr. Například, obvyklý cukr vstupující do těla je absorbován v jeho počátečním stavu, zatímco medový cukr je díky přídavku enzymů při jeho výrobě včel již částečně zničen, když je med připraven, proto je tento cukr absorbován mnohem rychleji.

Nevýhody a rizika medu.

Spousta kalorií. Jedna polévková lžíce medu obsahuje 64 kalorií, které převyšují cukr ve stejném poměru (49 kalorií). Samozřejmě můžeme říci, že med je konzumován méně než cukr, protože je sladší, což znamená, že neexistuje žádné riziko. Nicméně, s častou a nadměrnou konzumací medu, je zaručena nadbytek kalorií, a proto riziko onemocnění spojených s touto situací.

Riziko botulismu kojenců. Med může způsobit vývoj botulizmu u dětí mladších 12 měsíců. Je to vzácné, ale potenciálně život ohrožující onemocnění charakterizované celkovou slabostí, slabým pláčem a dalšími bolestivými reakcemi. Současně je botulismus u sporů dětí neškodný pro starší děti a dospělé.

Dopad na hladinu cukru v krvi. Med má účinky podobné cukru, které mění hladinu glukózy (cukru) v krvi, což je zvláště problematické u lidí s diabetem a inzulínovou rezistencí. Častá konzumace medu ve velkém množství může navíc vést k negativním změnám hladin cukru v krvi a zdravým lidem, což zvyšuje riziko zvýšení tělesné hmotnosti, cukrovky 2. typu a srdečních onemocnění.

Výhody cukru. Cukr se získává z cukrové třtiny nebo cukrové řepy. Navzdory tomu, že výroba tohoto výrobku využívá přírodní složky, vyžaduje to mnoho zpracování, než dosáhne známého komerčního vzhledu.

Kromě tradičního bílého cukru existují i ​​jiné méně známé druhy, například hnědý, nerafinovaný třtinový cukr, „turbinado“, v prášku. Všechny tyto formy cukru však obsahují stejné látky: glukózu a fruktózu, které tvoří sacharózu, ale hnědý a surový třtinový cukr (a „turbinado“) se liší v tom, že jsou mnohem méně zpracovány než obvyklá bílá odrůda.

Cukr může obsahovat živiny, například v hnědém cukru, což je směs bílého cukru s vedlejším produktem jeho výroby, který se nazývá melasa, obsahuje užitečné látky obsažené v melasě.

Hlavní výhody spojené s používáním cukru: t

Kalorie. Ve srovnání s medem, tam je méně kalorií v cukru, ale nezapomeňte, že med je sladší, což znamená, že bude trvat více cukru k dosažení stejné sladkosti jako med. Proto je při konzumaci cukru nezbytné dodržet toto opatření.

Dlouhá životnost a dostupnost. Cukr je snadno dostupný a skladován dostatečně dlouho.

Nevýhody a rizika cukru.

Vysoký glykemický index. Cukr zvyšuje hladinu glukózy v krvi rychleji než med. Výsledkem jeho okamžitého působení je prudký nárůst energie následovaný rychlým poklesem, který je charakterizován únavou, bolestí hlavy a nízkou koncentrací pozornosti.

Riziko vzniku srdečních onemocnění a diabetu 2. typu. Nadměrná konzumace cukru vede k obezitě, která může způsobit výše uvedené nemoci.

Obtížnost práce v játrech. V procesu asimilace cukru, játra metabolizuje jeho fruktóza, proto, s velkým množstvím cukru ve stravě, a proto, fruktóza, játra jsou přetížená s takovou prací.

Caries Již dlouho bylo zjištěno, že vývoj zubního kazu může být urychlen, pokud je ve stravě nadbytek cukru, což znamená, že v tomto případě je nesmírně důležité nepřehánět jeho spotřebu.

Změňte střevní mikroflóru. Přebytek cukru má negativní vliv na střevní mikroflóru, snižuje počet dobrých bakterií a zvyšuje počet špatných bakterií, což zhoršuje stravitelnost různých prospěšných látek a riziko vzniku chronických onemocnění.

Med vs cukr: což je lepší? Z výše uvedeného lze vyvodit, že oba produkty mají obecně stejné zdravotní riziko, pokud jsou konzumovány nadměrně. Hlavní negativní účinky jsou spojeny s obezitou, rozvojem průvodních onemocnění, zvýšenou hladinou cukru v krvi a kazem. Med však může přinést další výhody v důsledku přítomnosti živin v jeho složení, což z něj činí něco atraktivnějšího než cukr, zejména pokud jde o zotavení v době nachlazení, kdy se med přidává do teplého čaje nebo mléka. Ale z hlediska konvenčních sladidel ve stravě je třeba s medem a cukrem zacházet opatrně, nepřehánět jejich množství a pravidelně je nahradit zdravými sladkými jídly, jako je ovoce, stevie a sladké koření.

Med nebo cukr: co je zdravější?

Med a cukr jsou nejoblíbenější sladidla. Med je považován za užitečnější produkt, ale je to opravdu tak?

Článek pojednává o výhodách a nevýhodách jak medu, tak cukru.

Med a cukr: podobnosti a rozdíly

Med a cukr jsou sacharidy skládající se ze dvou druhů cukru: glukózy a fruktózy.

Rafinovaná fruktóza, která je obsažena ve sladidlech, je metabolizována v játrech a způsobuje:

1. Obezita
2. Onemocnění jater
3. Diabetes

Jak fruktóza, tak glukóza jsou rychle zničeny tělem a mohou způsobit skoky v hladinách cukru v krvi.

Obsah glukózy a fruktózy v medu a cukru je odlišný. V cukru, 50% fruktózy a 50% glukózy. Med obsahuje 40% fruktózy a 30% glukózy.

Kromě cukru obsahuje med: t

1. Voda
2. Pyl
3. Stopové prvky jako hořčík a draslík

Tyto složky jsou dobré pro zdraví. V tomto ohledu má med výhody.
Cukr má vyšší glykemický index než med, což znamená, že hladina cukru v krvi stoupá rychleji. To je způsobeno vysokým obsahem fruktózy a nedostatkem stopových prvků.

Med však má o několik kalorií více než cukr. Nadměrná konzumace cukru i medu vede k přibývání na váze.

Medové výhody

Med se používá od starověku jako sladidlo, používané v receptech tradiční medicíny.

Hlavní výhoda: více živin než cukr.

1. Aminokyseliny
2. Antioxidanty
3. Enzymy
4. Minerály
5. Vitamíny

Některé studie ukazují, že v tmavém medu je více antioxidantů než ve světlých.

Kromě toho byl med podroben menšímu zpracování než cukr. Med se před použitím obvykle pasterizuje. Surový med je také jedlý a obsahuje více antioxidantů a enzymů než pasterizovaných.

Med se používá k úlevě od kašle u dětí. Studie z roku 2007 ukázala, že děti s bronchitidou, které konzumovaly tmavý med, se rychleji zotavovaly.

Med také vykazoval účinnost při topickém podávání, protože má antimikrobiální vlastnosti:

Léčba ran: med přispívá k přirozené a bezpečné léčbě ran, vředů a popálenin.

Seboroická dermatitida: surový med urychluje léčbu seboroické dermatitidy. Seboroická dermatitida způsobuje svědění a šupinatění pokožky hlavy. Týdenní užívání medu snižuje vypadávání vlasů způsobené nemocí a zabraňuje recidivám.

Snadnější trávení: med lépe vstřebává trávicí systém než cukr. To je způsobeno tím, že včely přidávají enzymy do medu, který částečně ničí cukry. To usnadňuje proces trávení.

Nevýhody medu

Mezi nejběžnější nevýhody patří:

Vysoká kalorií: jedna polévková lžíce medu obsahuje 64 kalorií. Pro srovnání, v lžíci cukru 49.

Cukr se získává z cukrové třtiny nebo cukrové řepy. Potřebuje zpracování, než se stane hotovým výrobkem.

Existuje několik druhů cukru:

1. Brown
2. Třtinový cukr
3. Práškové
4. Bílá

Všechny formy cukru se skládají z glukózy a fruktózy.

Cukr neobsahuje živiny. Kromě hnědého cukru, který obsahuje některé stopové prvky.

Výhody cukru:

Méně kalorií než med: cukr obsahuje 49 kalorií na lžíci a med obsahuje 64.

Dlouhá životnost: cukr je levnější a má dlouhou životnost.

Nedostatek cukru

Vyšší glykemický index než med: cukr zvyšuje hladinu glukózy v krvi rychleji než med. To vede k prudkému nárůstu energie, následovanému prudkým poklesem síly, doprovázeným únavou, bolestmi hlavy a ztrátou koncentrace.

Zvyšuje riziko vzniku srdečních onemocnění, diabetu 2. typu a obezity.

Onemocnění jater: nealkoholické mastné onemocnění jater.

Zubní kaz: zubní kaz se vyvíjí rychleji při častém používání cukru.

Změny ve střevech: dieta s vysokým obsahem cukru snižuje rozmanitost střevních bakterií.

Med nebo cukr: což je lepší?

Nadměrná konzumace medu nebo cukru vede k následujícím problémům:

1. Přírůstek hmotnosti
2. Sklon k rozvoji chronických onemocnění
3. Náhlé skoky cukru v krvi
4. Zubní onemocnění

Oba produkty by měly být konzumovány s mírou, a je lepší nejíst vůbec.

Ženy jsou vybízeny k používání ne více než 100 kalorií denně, odvozený z cukru (asi 6 čajových lžiček), a muži ne více než 150 kalorií denně (9 čajových lžiček).

Mýtus o výhodách medu

Jaký je rozdíl mezi medem a cukrem a proč je hnědý cukr užitečnější než levný med? Jak odlišit skutečný med od syntetické imitace sirupu a chutí?

Je med a cukr jiný?

Doporučení nahrazení bílého cukru přírodním medem je jedním z nejčastějších tipů zdravých přívrženců životního stylu. Kromě toho jsme všichni slyšeli, že med je dobrý pro zdraví a je tradičně používán k léčbě příznaků chladu. Je to však pravda?

Ve skutečnosti, tam je jen nemnoho vědeckých studií, docela přesně mluvit o schopnosti medu k nachlazení. Ve stejné době, stolní med z nejbližšího supermarketu je daleko od produktu, který lze nazvat "přírodní" - v mnoha ohledech je to ještě horší než hnědý cukr.

Z čeho se med skládá?

Typický med se skládá z 80-85% cukru (fruktóza tvoří až 40% jeho celkového složení, glukózy - 30%, sacharózy a dalších druhů cukrů - 10%) a 15-20% vody (1). Ne více než 1% je tvořeno proteiny, mikrominerály (stopy draslíku, vápníku, sodíku, manganu) a vitamíny. V medu není žádný tuk.

100 g medu obsahuje 300-320 kcal, což je o 10% méně než kalorický obsah běžného stolního cukru. Ve skutečnosti, lžička medu je ekvivalentní k lžičce cukru - oba obsahují asi 15-20 kcal. Glykemický index medu je také blízko bílého stolního cukru a má 65-70 jednotek.

Obsah vitamínů v medu

K pokrytí denní dávky manganu budete muset jíst asi 2,5 kg medu, aby se pokryla denní norma železa - více než 5 kg. Údaje pro ostatní minerály a vitamíny jsou výrazně vyšší a mohou dosahovat až 20 kg. Jinými slovy, med obsahuje pouze stopy vitamínů a minerálů.

Jelikož je med přírodním produktem, skutečný obsah cukrů, vitamínů a minerálů se velmi liší v závislosti na vlastnostech konkrétního včelařského hospodářství. Současně, "jídelní" med z nejbližšího supermarketu je s největší pravděpodobností jen napodobeninou.

Falešný med

Oficiální GOSTs umožňují „zlepšení“ fyzických vlastností medu nízké jakosti, včetně nejen pečlivého tavení a filtrace, ale také varu, odpařování, používání křídy, jílu a alkoholu, aby výsledný produkt získal určitou chuť a strukturu.

Vzhledem k tomu, že i přírodní med je 80% cukru, pouze vysoce přesné testy v laboratoři budou schopni určit, zda obsahuje přidaný cukr. Také v praxi je téměř nemožné rozlišit přírodní aroma medu od výtažků z růžových lístků a dalších bylin, které do něj byly přidány.

Výhody přírodního medu

Ájurvéda a tradiční medicína doporučují přírodní med, především jako prostředek ke zlepšení chuti a oslazení hořkých bylin. Lžička prášku ashwagandha, brami nebo jiných bylin se smíchá se sklenicí vody nebo mléka a pak se přidá lžička medu (2).

Současně může být med nahrazen nerafinovaným cukrem bez ztráty účinnosti. Samostatně je stanoveno, že je důležité používat med, který nebyl zahříván (nemluvě o vaření) - jinak se stává jedem a začíná ucpávat cévy, které se usazují na jejich stěnách.

Sedm kroků v boji proti závislosti škodlivé na obrázku. Jak odmítnout cukr a sladké?

Zlato pro léčbu nachlazení

Existují vědecké studie, které naznačují, že med vykazuje určitou účinnost jako prostředek k úlevě od kašle, stejně jako lehké anti-bakteriální vlastnosti a vlastnosti hojení ran. Největším přínosem pro léčbu nachlazení byl med získaný z polí pohanky (3).

Současně vědci poznamenávají, že vůbec netvrdí, že všechny tyto vlastnosti má med. Vzhledem k tomu, že určitý produkt byl studován, můžeme pouze říci, že to pomáhá v boji proti běžnému nachlazení. Bylo by špatné vyrovnat to s levným „stolním“ medem ze supermarketu.

Co je užitečnější - med nebo cukr?

Ve srovnání s cukrem s medem, ve kterém jste 100% jisti přirozeností, med vyhraje, ale pouze s minimální marží. Ve srovnání s hnědým cukrem s „stolním“ medem však cukr určitě vyhraje - metody jeho výroby jsou pro finální výrobek mnohem méně traumatické.

Situaci ještě zhoršuje skutečnost, že výraz „složení: přírodní med“ nic neznamená. Pro testování kvality určitého medu jsou nezbytné vysoce přesné laboratorní testy - dokonce ani odborníci nemohou vždy určit, zda se do tohoto medu přidává cukrový sirup nebo přírodní aroma.

Každý cukr, bez ohledu na způsob jeho výroby, vždy zůstává cukrem. Med ani hnědý cukr nemůže být „zdravější“ nebo „škodlivější“ než běžný cukr a jejich účinek na tělo je téměř stejný. Levný med ze supermarketu je zároveň čistě syntetickým výrobkem, kterému je třeba se vyhnout.

 1. Nutriční fakta pro Honey, zdroj
 2. „Jóga bylin“, David Frawley a Vasant Lad
 3. Léčivá použití medu, WebMD, zdroj

Kolik cukru je v medu?

Přírodní med je vysoce kontroverzní produkt a ne každý ví, co to je. Vědecké studie naznačují, že obsahuje více než tři stovky biologicky aktivních látek ve složení, zatímco ne všechny byly studovány.

Med zpracovávaný včely byl v životě používán již dlouhou dobu: je to jeden z pilířů tradiční medicíny, vynikající lahodný dezert a nepostradatelná součást domácí péče o obličej, vlasy a tělo.

Zdravý životní styl a péče o správnou výživu v těchto dnech diktují určité požadavky na potraviny, včetně medu. Jeho užitečnost souvisí s nutriční hodnotou a sladkostí - s cukrem.

Chcete-li odpovědět na otázku týkající se podobností a rozdílů mezi cukrem a medem, musíte nejprve pochopit, co je cukr a co je obsaženo ve složení přírodního včelího produktu.

Je tam cukr v medu?

Co je to cukr?

Jedním z nejběžnějších produktů v každodenním životě je cukr. Vaření bez toho neudělá. Přidává se do cukrovinek, pečiva, okurek, omáček, používaných k vaření masa, a to i pro první kurzy.

V návaznosti na strhávání správné výživy se snaží vyloučit ze života celý cukr, neboť je to škodlivé pro organismus, který potřebuje přírodní zdroje energie.

Je tedy povoláno nazývat cukr sacharózu, která se nejčastěji získává z cukrové řepy nebo cukrové třtiny, - komplexního uhlohydrátu, 99,98% tvořeného dvěma monosacharidy, konkrétně glukózou a fruktózou.

V těle je sacharóza rozdělena na jednotlivé složky a slouží jako zdroj rychlé energie, její glykemický index je 70 a její kalorická hodnota je 398 (řepný cukr). Pokud jde o jeho účinky na tělo, běžný granulovaný cukr lze srovnávat s účinkem rovným poloviční glukóze a polovinu s fruktózou.

Škoda cukru je, že je přítomna téměř všude. Proto není možné kontrolovat jeho množství: v malých dávkách nepředstavuje hrozbu, ale jen zřídka je možné dosáhnout doporučených 15% celkového množství sacharidů za den.

Často je rychlost několikrát překročena a tělo má problémy s nadměrnou hmotností, tlakem, tvorbou inzulínu, imunitou, aktivitou mozku. Kromě toho je cukr „prázdnými“ čistými sacharidy, které nemají příznivé přísady ve formě minerálů nebo vitaminů.

To je důvod, proč to není považováno za užitečné a pro zdraví někdy existuje potřeba přísného omezení jeho množství nebo vyvstává otázka, jak jej nahradit.

Proč je med sladký?

V komplexním složení přírodních medu sacharidů zaujímají největší podíl - mohou být více než 86%. Navíc, v závislosti na odrůdě, to může být sacharidy více než 40 typů.

Nejzákladnější z nich jsou monosacharidy: glukóza a fruktóza. Zabírají až 90% celkové hmotnosti všech sacharidů. Zbytek jsou komplexní oligo- a disacharidy, včetně již známé sacharózy. Jeho složení medu je v průměru asi 3%.

Sacharóza

Pokud jde o skutečnost, že cukr je přítomen ve složení přírodního medu zpracovaného včely, je třeba poznamenat:

 • podíl sacharosy v čerstvě čerpaném medu je vyšší než u osevu: v důsledku působení enzymů a aminokyselin se časem zničí;
 • sacharóza má přírodní původ;
 • u některých odrůd nemusí být ani stopy.

A vzhledem k tomu, že cukr se obvykle nazývá všechny sacharidy, je jich spousta v medu. Pouze jejich kvalita a povaha dopadu na lidské tělo je odlišná.

Fruktóza

Většina přírodního nektaru zpracovaného včely obsahuje fruktózu. U některých odrůd dosahuje jeho obsah 50% a někdy i vyšší. Fruktóza označuje monosacharidy. Ve velkém množství se nachází v ovoci, nektaru, bobulích, ovoci.

Charakteristickým rysem tohoto konkrétního sacharidu je, že slouží jako zdroj „pomalé“ energie. Jakmile je fruktóza v těle, nezpůsobí prudký nárůst hladiny cukru v krvi, postupně se vstřebává a co je nejdůležitější: tento proces nevyžaduje účast inzulínu.

To je důvod, proč se stala nejslavnější náhradou cukru: u diabetu, bez něj, si nelze představit dezert.

Glukóza

Na druhém místě, pokud jde o obsah přírodního medu, je glukóza, jeho různé odrůdy nemají více než 45% složení. To, že je měřítkem pro stanovení glykemického indexu všech produktů a slouží jako zdroj „rychlé“ energie pro tělo.

Glukóza se vstřebává téměř okamžitě, avšak inzulín se aktivně podílí na procesu jeho metabolismu, zatímco fruktóza přímo využívá jaterní buňky. Právě oni recyklují a podporují jeho vstřebávání.

Vzhledem k tomu, že uhlohydráty různé povahy spouští různé metabolické mechanismy, je těžké zjistit, který z nich je lepší.

Jaký je rozdíl mezi granulovaným cukrem a přírodním medem?

Uvědomit si, že cukr, když vstoupí do těla, je rozdělen na glukózu a fruktózu a víme, že přírodní med zpracovaný včely je převážně glukóza a fruktóza, vyvstává otázka, co je výhodnější a jaký je rozdíl mezi těmito produkty.

Přísně vzato, použití cukru je navrženo tak, aby kompenzovalo rostoucí potřeby těla pro rychlou energii. Jakmile je v těle, dává silný energetický impuls, vysílá do mozku signál o nasycení a stává se motorem aktivity.

Nicméně, vedlejší účinky jeho nadměrné nabídky nejsou dlouho v příchodu, problémy s metabolismem, nadváhou, selháním slinivky břišní, až po diabetes a další problémy. Zvýšená pozornost k těmto problémům vedla k hledání příležitostí k nahrazení cukru jinými sacharidy.

K nahrazení cukru byla navržena fruktóza. Přírodní sacharidy, "pomalé", užitečné pro slinivku břišní, mnohokrát sladší než glukóza.

Nelze však říci, že fruktóza je lepší než cukr. Játra se podílejí na jeho metabolismu, který přeměňuje na mastné kyseliny, a tak vyvolává riziko vaskulárních patologií, stejné obezity a srdečních onemocnění.

Cukr a přírodní med

Pokud vezmeme v úvahu otázku, co je užitečnější v souvislosti s cukrem a přírodním medem, nelze jednoznačně odpovědět.

Med je samozřejmě nasycen prospěšnými látkami, má obrovský vliv na imunitní procesy, ale z tohoto důvodu je nemožné nahradit je cukrem v každodenním životě. Účinné látky totiž mohou vyvolat výskyt alergií - nedoporučuje se používat u dětí do tří let, těhotných a kojících matek.

Glukóza v něm je o něco menší než v cukru. Je jednoduše ve formě monosacharidu. Některé odrůdy medu mají stejný glykemický index jako pravidelná rafinovaná řepa. Proto se v případě diabetu doporučuje pečlivě použít jeden a druhý výrobek.

Kalorií med je rozhodně zdravější. Kromě toho je sladší než cukr, vonný, má svou individuální chuť.

Výběr toho, co je užitečnější, je velmi individuální. Hlavní pravidlo v potravinách - umírněnost - se totiž vztahuje na všechny produkty. Cukr v přijatelném množství nebude škodlivější než med. Na druhé straně přírodní nektar zpracovaný včelami ve velkých množstvích může poškodit více než obvyklý rafinovaný.

Rozdíl je v cukru a medu

Známá sladidla jsou med a cukr. Jsou porovnávány, aby určily, který produkt je lepší. Sladké doplňky mají společné vlastnosti a jsou výrazně odlišné. Co je užitečnější: med nebo cukr? Výhody a nevýhody každého výrobku. Uvažujme, co je mezi nimi společné a odlišné.

Med a cukr - sacharidy. Oba mají ve svém složení dva cukry - glukózu a fruktózu. Rozdíl je v množství. Med obsahuje 40% fruktózy a 30% glukózy. V cukru - 50% fruktózy a glukózy.

Glykemický index. Jedná se o relativní ukazatel účinku sacharidů v potravinách na změny hladin glukózy v krvi. U cukru je vyšší, takže jeho spotřeba roste rychleji. To je vysvětleno velkým množstvím fruktózy a nepřítomností stopových prvků. Po spotřebě cukru dochází k prudkému skoku energie. Je doprovázen poruchou, způsobuje únavu, bolesti hlavy a snižuje koncentraci.

Kalorie. Med v tomto ukazateli překonává cukr. Je výživnější: jedna lžíce má 64 kalorií. Je v nich 49 cukrů, ale každé sladidlo by mělo být konzumováno s mírou, aby se zabránilo přibývání na váze, aby se zabránilo rozvoji chronických onemocnění a problémů se zuby.

Zpracování. Med je přírodní produkt. Prochází minimálním zpracováním. Surový med zůstává poživatelný a uchovává větší množství enzymů a antioxidantů než po pasterizaci. Cukr - výrobek po zpracování. Vyrábí se z cukrové třtiny nebo řepy.

Asimilace. Trávicí systém vstřebává med snadněji než cukr. K tomu dochází z důvodu přítomnosti enzymů, které ničí cukr.

Cena. Cukr je levnější. Ceny medu se liší v závislosti na kvalitě a složení výrobku.

Skladování Obě sladidla mají dlouhou životnost.

Norma Doporučení týkající se množství sladkých potravin. Pro ženy - ne více než 100 kalorií za den. Pro muže - ne více než 150 kalorií. Pro zdraví a náladu stačí použít jednu polévkovou lžíci medu denně.

Fakta. Zbavte se cukru ve stravě bez poškození zdraví. Ve většině potravin je přítomen cukr, takže vstupuje do těla a naplňuje ji potřebnou energií. Ale cukr, který se přidává každý den do kávy nebo čaje, se stává zbytečným. Pokud omezíte jeho použití v této formě, sledujte množství konzumovaných potravin, nebude to škodit.

Vědci vytvořili vazbu mezi cukrem a Alzheimerovou chorobou. Vědci z University of Bath tvrdí, že riziko problémů s pamětí se zvyšuje u lidí, kteří konzumovali hodně cukru. Provedený experiment určil přesný vztah mezi hladinou cukru v krvi a degenerativním onemocněním. Nadměrná glukóza narazí na normální rychlost produkce enzymů a může zabránit vzniku onemocnění v počáteční fázi. Čím méně cukru, tím zdravější stáří.

Cukr ovlivňuje stav kůže. Nadměrné používání cukru urychluje vznik vrásek. Přebytečný cukr zůstává v kolagenové vrstvě kůže, což snižuje její elasticitu. Snížením dávky bílé sladké látky, člověk pomáhá kůži, a stává se elastický znovu.

Častá slova adresovaná dětem o poškození cukru zubům nejsou prázdná. Cukr vytěsňuje vápník, který tělo potřebuje. Nadměrná bílá hmota zhoršuje stav kostí. Pokud nechcete kontrolovat spotřebu cukru během života, příčinou artritidy a artrózy ve stáří bude jeho nadměrná nabídka.

Vědci z Institutu Jamese Cooka nazvali cukrem lék. Vysvětlili to tím, že když cukr vstupuje do těla, uprostřed mozku, který je zodpovědný za potěšení, dochází k uvolnění hormonu dopaminu. Člověk cítí příjemné pocity a chce je opakovat, což je návykové. Množství spotřebovaného cukru by mělo být kontrolováno, aby se zabránilo závislosti.

Tam je stěží osoba, která je připravena snadno jíst 16 kusů cukru najednou. Ve stejné době existuje mnoho milovníků "Coca-Cola", a 500 ml sladkého nápoje se skládá z množství cukru, což odpovídá těchto 16 kusů. Nepostřehnutelně rozpuštěný cukr vstupuje do těla a zůstává v žaludku, ne bez poškození zdraví.

Mezi vědci neexistuje jednoznačný názor na užitečnost a škodlivost cukru. Jejich soudy jsou rozděleny. Jedna část má sklon říkat o schopnosti cukru produkovat hormony štěstí, to znamená, že granulovaný cukr má pozitivní vliv na náladu člověka. Další skupina vědců se domnívá, že velké množství cukru negativně ovlivňuje lidské zdraví, zhoršuje práci jater a slinivky břišní.

Opačný účinek na tělo má med. Fakta potvrzují jeho významnou převahu nad cukrem. Příznivé vlastnosti medu mají pozitivní vliv na lidské zdraví a prodlužují život. Hippokrates konzumoval med každý den, což je pravděpodobně důvod, proč se mu podařilo žít téměř sto let, ačkoli průměrná délka života v té době se pohybovala od 40 do 50 let. Známý lékař a léčitel nemohli vědět o zásluhách medu.

Je známo, že během druhé světové války došlo k akutnímu nedostatku drog. Lékaři, aby dezinfikovali rány a urychlili jejich hojení, používali med, který obnovoval a zlepšoval stav kůže pacientů.

Kosmické menu vždy obsahuje včelí produkt. Pro astronauty během dlouhého pobytu v letu se med stává zdrojem energie, živin a stopových prvků, stejně jako chutné a sladké přísady, která zlepšuje náladu a zlepšuje pohodu.

Hodnota medu není jen v jeho blahodárných účincích na tělo, ale i v jeho peněžní hodnotě. Pro starověké Římany a Slovany sloužil med jako měna. Zaplatili za to sladkým produktem, bez ohledu na to, jak zvláštní to znělo, pokrývaly pokuty. Dokonce i tehdy, ve starověku, lidé chápali sílu výrobku a rozpoznali jeho význam.

Hlavním závěrem po srovnání sladidel: med je užitečný produkt. Kromě cukru se skládá z dalších látek: vody, pylu a stopových prvků. Ty zahrnují vápník a hořčík, které jsou prospěšné pro zdraví. To je významná výhoda medu. Vyhrává a množství živin. Mezi ně patří: enzymy, aminokyseliny, vitamíny. A to je její hlavní výhoda.

Je důležité věnovat pozornost producentům medu a vybrat si přírodní produkt. Kvalitní med prodávaný na veletrzích. Jeden z největších je Honey Fair v Kolomenskoye. Na výstavu přicházejí desítky včelařů z různých oblastí Ruska. Přináší asi 70 druhů medu a pouze vysokou kvalitu.

Související témata:

Nezapomeňte zahrnout MedPulse.Ru do seznamu zdrojů, se kterými se čas od času setkáte:

Přihlaste se k odběru našeho kanálu v Yandexu

Přidat "MedPulse" do vašich zdrojů na Yandex.News nebo News.Google

Rádi vás také uvidíme v našich komunitách na VKontakte, Facebook, Odnoklassniki, Google+.

Co je lepší - med nebo cukr?

Mnoho lidí, kteří jsou na správné dietě a kteří se starají o své zdraví, se zajímá, zda je med nebo cukr výhodnější.

Porovnání chemického složení, kalorické a nutriční hodnoty výrobků

Pro zodpovězení otázky o rozdílech a podobnostech mezi cukrem a medem je nutné definovat cukrový písek a vědět, co je obsaženo ve složení přírodního produktu, stejně jako to, že je výživnější.

Nektar sebraný a zpracovaný včely z medových rostlin se nazývá med. Jeho nutriční hodnota je dána dobrou stravitelností a přítomností biologicky aktivních látek. Med je považován za výrobek s vysokým obsahem kalorií, ale to neznamená, že ho musíte v období, kdy je dieta pro hubnutí a pro léčebné účely, opustit. Koneckonců to může být jediná sladkost, kterou tělo potřebuje v době hubnutí. Je důležité nepřekročit povolenou denní dávku a nezapomeňte na kontraindikace.

V nejsložitějším složení přírodního produktu zabírají uhlohydráty vedoucí místo, z nichž hlavní jsou glukóza a fruktóza, které tělo rovnoměrně a snadno vstřebává. Tuk v produktu zcela chybí.

Základem cukru je třtina nebo cukrová řepa. Produkt je komplexní sacharid, který se skládá z 99,91% hlavního disacharidu: sacharózy, která má příjemnou sladkou chuť.

Včely mají méně kalorií než granulovaný cukr, ačkoliv včelí produkty mají nejsladší chuť. Chuť lahůdky je však zajištěna nízkokalorickou fruktózou, zatímco pro cukr je sacharóza, která je před trávením rozložena na jednotlivé složky, což vyžaduje dodatečnou energii.

Maximální rychlost cukru za den je 30 gramů. Přebytečné množství tohoto produktu se vstřebává do těla a ukládá ve formě tuku, což přispívá k rozvoji obezity. Med je dobrý, protože může být konzumován každý den až do 100 gramů bez poškození zdraví a tvaru těla. Užívání medových delikates potěší chuťové receptory a obohatí tělo o celou řadu minerálů, vitamínů a dalších hodnotných látek. Tato delikatesa se používá ve stravě pro hubnutí - v morálním udržování odmítání jiných sladkostí a snížení chuti na sladkosti. To je také používáno v high-kalorií diety pro přibývání na váze s cílem aktivovat metabolismus, zvýšit chuť k jídlu a zlepšit vstřebávání tuků.

Také z údajů v tabulce můžete porovnat ukazatele chemického složení dotčených produktů, které dokazují, že med je lepší.

Přínosy a škody na produktech pro lidské zdraví

Biologická povaha a složité chemické složení medu z něj činí neuvěřitelně hojení lidského těla:

 • normalizuje složení krve, zlepšuje fungování srdce a cév;
 • snižuje krevní tlak;
 • je přírodní imunostimulant, který umožňuje snížit spotřebu léčiv;
 • stabilizuje metabolismus, čistí tělo, umožňuje udržovat krásný tvar;
 • pozitivní vliv na trávení, stimulující chuť k jídlu;
 • eliminuje nespavost, vrací normální a kvalitní spánek;
 • vynikající zdroj krásy, který je široce používán v kosmetologii.

Také je třeba mít na paměti, že nadměrné zneužívání produktu včelařství nebude pro tělo lepší a v některých případech může dokonce vyvolat:

 • vzhled zubního kazu;
 • výskyt alergických reakcí v případě individuální intolerance k jednotlivým složkám přípravku;
 • hromadění tělesného tuku a obezita vnitřních orgánů.

Cukr, který má významnou fyziologickou hodnotu, také nezabírá poslední místo v lidské výživě, protože:

 • dodává tělu energii;
 • zaostří orgány sluchu a zraku;
 • je živinou pro šedou hmotu mozku;
 • podílí se na tvorbě tuků, proteinových sloučenin a sacharidů.

Při konzumaci velkého množství sacharózy je však způsobeno obrovské poškození zdraví:

 • smalt na zubech je zničen, stává se zranitelným vůči bakteriím a bakteriím;
 • zvýšení tělesné hmotnosti;
 • urychluje proces stárnutí;
 • nedostatek vitamínu postupuje, což vede k exacerbaci mnoha chronických a vzniku nových onemocnění;
 • práce srdce je narušena kvůli nedostatku vitamínů v těle;
 • existuje psychologická závislost na sladkostí.

Volba, která je lepší - cukr nebo med, je považována za individuální. Protože ve stravě je základní pravidlo - umírněnost všech výrobků. Cukr v přijatelných dávkách nebude škodlivější než medové sladkosti. Také produkt včelařství ve významném množství může poškodit tělo více než cukr.

Existuje však názor, že pro udržení zdraví by měl být cukr zcela opuštěn nebo jeho používání minimalizováno.

Cukr nebo med, co si vybrat?

Dobrý den, přátelé! Ve světle nejnovějších článků o nebezpečích cukru pro lidské tělo jsme se s rodinou rozhodli jednou provždy rozhodnout: cukr nebo med? Pokud půjdete do medu, který z nich si vybrat? Jaké drobnosti existují při nákupu? Jak získat kvalitní výrobek? To bude diskutováno.

Stručně o účinku cukru

Spotřeba cukru, která je zahrnuta nejen v čaji nebo kávě, ale také v ovoci a zelenině, je přísně omezena - ne více než 6 čajových lžiček pro ženy, pro muže - 9 čajových lžiček denně. Používáme ji v množství 110 - 140 mg. Samozřejmě, že škoda je obrovská. Co ohrožuje takovou nekontrolovanou spotřebu?

 • Cukr, štěpící se v krvi na glukózu a fruktózu v příliš velkém množství, nemá čas na interakci s hormonem inzulínu a je uložen na stěnách cév. Existuje riziko diabetu.
 • Tuk se vyskytuje ze stejného důvodu.
 • Negativní dopad cukru na srdce a krevní cévy je již dlouho prokázán, riziko vzniku různých onemocnění tohoto systému je zajištěno.
 • Ve sladkých zubech je hladina „škodlivého“ cholesterolu v krvi vždy zvýšena, což nemůže ovlivnit stav krevních cév.
 • Závislost a závislost vedou k uvolnění centrálního nervového systému a zhoršené funkci mozku.
 • Cukr odstraňuje vápník, tedy bolestivé klouby, ztuhlost pohybu a neustálé nepohodlí.

A to není celý seznam, který se stává důležitým pro každého, kdo nedodržuje zdravý životní styl a používá rafinovaný cukr v nadměrném množství.

O výhodách medu

Není tak obtížné nahradit cukr medem, zejména proto, že tento produkt je ve své struktuře jedinečný a multifunkční a příroda sama ho prezentovala lidem. Může být použit i pro pacienty s diabetem. Zde je stručný seznam výhod včelích produktů.

 1. Med je silný antioxidant. Odstraňuje škodlivé látky z těla (například toxiny), čistí hematopoetický systém. Jíst v potravinách nebo kosmetice může výrazně zlepšit strukturu kůže, její stav. Skvělý způsob, jak použít jako křoviny k čištění pórů.
 2. S pomocí tohoto výrobku můžete zhubnout. A pokud je cukr jednoznačně zakázán, pak se doporučuje med. Můžete pít jen s teplou vodou.
 3. Tento produkt snižuje hladinu cholesterolu v krvi, čistí cévy, což minimalizuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
 4. Pokud jde o cévy, je použití medu vyjádřeno v prevenci tvorby krevních sraženin a zúžení cévních stěn.
 5. Vápník, který je součástí tohoto produktu, přispívá k vynikající paměti. Riziko vzniku sklerózy je sníženo na nulu.
 6. Užívání medu normalizuje práci žaludku a střev.
 7. Centrální nervový systém selhává, spánek se zlepšuje, deprese mizí.
 8. Prevence nachlazení a silná podpora imunitního systému - to je také med.

Vidíme tedy nesporný důkaz a nadřazenost včelařských produktů v jejich multifunkčnosti a velkých výhodách.

A samozřejmě bychom neměli zapomínat, že s medem je velmi chutné jíst palačinky a palačinky.

Jak určit kvalitu při nákupu

Od května začínají včelaři aktivně prodávat čerstvé včelí produkty. Existují prodejci, kteří se zabývají včelařstvím a prodávají své zboží. Je to od nich, že by je člověk měl získat, aby si nekupoval bídnou podobnost nebo dokonce falešný od dealerů.

Podvod umělci mají mnoho triků: některé přidat rafinovaný cukr nebo sacharózu, která zabíjí všechny léčivé vlastnosti. Tam jsou ti, kdo ohřívají med, pak je uložen mnohem déle. Ale, zahřátý na 60 stupňů, produkt ztrácí svou jedinečnost.

Přidává se cukr, řepa a škrobový sirup a pravidelně se objevují nové „recepty“. To se provádí pro zvýšení hmotnosti výrobku, nebo tak, že falešný vypadá jako med. Zde jsou základní způsoby kontroly kvality doma.

1. Zkontrolujte tažnost výrobku

Je nutné med mírně ohřát až na maximálně 25 stupňů, pak lžičku promíchat - výrobek by měl být navinut do vrstev. Pak se vypustí do nádoby, která má bubliny ve své struktuře.

2. Test na papíře

Trochu produktu, který může kapat na papír, noviny nebo list - medová tekutina by se neměla šířit a zanechávat mokré stopy. Papír zůstává suchý - volba je správná, můžete bezpečně koupit.

3. Zkontrolujte chléb

Velmi jednoduchý způsob - stojí 10 - 15 minut, aby se plátek chleba do medu látky. Ve vysoce kvalitním a čerstvém tekutém chlebu se ztvrdne, v padělání to změkne.

4. Použití jódu

Je třeba zředit malý produkt vodou, ponořit trochu jodu - pokud se objeví modravý nádech, pak je zaručeno přidávání mouky nebo škrobu.

5. Acetická kontrola

Tato metoda je obecně nejjednodušší a nejrychlejší. Stojí za to přidat kapku octa do medu. Pokud začne syčení, je v produktu křída.

6. Zkontrolujte cukr

Požadováno pro 150 rublů. Koupit v lékárně pastelka tužka. Pak udělejte desetiprocentní roztok medu, dejte tam tužku. Když se vytvoří bílá sraženina, závěr je jednoduchý - potvrzuje se přítomnost sacharózy.

7. Chemická tužka a papír

Pište tužkou na papír, poté ji potřete dvěma kapkami produktu. Pokud se objeví tmavě fialové skvrny, pak je v medové tekutině voda nebo sirup.

8. Použití nerezového drátu

Na ohni zahřejte čistý drát a vložte ho do sklenice medu. Pokud je výrobek přirozený, drát zůstane čistý, pokud se jedná o padělek, pak se na něj bude držet látka „med“.

9. Požární zkouška

Někdy je nutné zapálit několik kapek nakoupené kapaliny. Přírodní produkt nespaluje a k falešným materiálům může být přidáno cokoliv. Je-li karamelizován nebo začne publikovat podivnou chuť - nekupujte zboží.

10. Vzhled sedimentu

Je-li 10 g. produkt rozpuštěný v šálku teplého čaje a nějaký čas odejde, a později na dně a stěnách bude bělavý sediment, pak jste si koupili druh medu.

11. Amoniak a škrobový sirup

Měli byste míchat včelí produkt s vodou - 1 polévková lžíce. Já Med a 2 lžíce. vody. Odkapávat trochu tekutého amoniaku. Objeví se hnědý odstín - přidaný škrobový sirup.

12. Aroma.

A poslední - med by měl cítit! Pokud vůně není - pak falešný.

Přátelé, jak definujete přírodní kvalitu medu, sdílejte možnosti v komentářích. Učíme se od sebe navzájem.

Doufám, že jste se dnes naučil spoustu užitečných věcí. Zůstaňte se mnou, objednejte si aktualizace a sdílejte je s přáteli. Ahoj

Líbí se vám tento článek? Podělte se se svými přáteli!

Med nebo cukr: je med opravdu zdravější?

Med a cukr jsou dva nejčastěji používané sladidla. Med je považován za zdravější variantu, ale je to?

Pokud se cukr používá k výrobě výrobku nebo sladkosti, pak je med považován za vynikající výživný a léčivý nezávislý pokrm. Zvažte výhody a nevýhody medu a cukru pro lidské zdraví.

Med a cukr: Podobnosti a rozdíly

Med i cukr jsou uhlohydráty složené ze dvou druhů cukru: glukózy a fruktózy.

Rafinovaná fruktóza, která je obsažena ve sladidlech, je metabolizována játry a je spojena s:

Jak fruktóza, tak glukóza jsou rychle zničeny tělem a mohou způsobit bodnutí hladin cukru v krvi.

Poměry glukózy a fruktózy v medu a cukru jsou různé:

 • Cukr se skládá z 50% fruktózy a 50% glukózy.
 • Med obsahuje 40% fruktózy a 30% glukózy

Rovnováha medu se skládá z:

 • Voda
 • Pyl
 • Minerály, včetně hořčíku a draslíku

Glykemický index cukru je vyšší než med, což znamená, že rychleji zvyšuje hladinu cukru v krvi. To je způsobeno vyšším obsahem fruktózy a nedostatkem stopových prvků.

Med je však produkt s vyšším obsahem kalorií. I když je sladší než cukr, může potřebovat méně. Obě sladidla s nadměrným použitím mohou vést ke zvýšení tělesné hmotnosti.

Užitečné vlastnosti medu

Od starověku se med používá nejen jako sladidlo, ale také pro lékařské účely.

Jedná se o viskózní tekutinu produkovanou včely a zbarvenou ze slámově žluté až tmavě hnědé. Medový hřeben si zachovává svou čerstvost.

Více živin a méně zpracování

Med obsahuje:

 • Aminokyseliny
 • Antioxidanty
 • Enzymy
 • Minerály
 • Vitamíny

Některé studie ukazují, že tmavý med má více antioxidantů než lehký med. Kromě toho je med méně zpracováván, protože musí být připraven pouze k pasterizaci. Surový med je také jedlý a obsahuje více antioxidantů a enzymů než pasterizované odrůdy.

Lék na kašel

Studie z roku 2007 ukázala, že děti s bronchitidou, kteří konzumovali tmavý med, se cítili lépe než ti, kteří užívali placebo. Rozdíl však byl malý.

Alergie

Ve studii publikované v roce 2011 bylo zjištěno, že lidé s alergiemi na pyl břízy, kteří užívali med z březového pylu, zažili:

 • 60% snížení symptomů
 • O 70% méně dnů se závažnými příznaky
 • Dvakrát tolik dní bez příznaků

Také byli schopni snížit příjem antihistaminika o 50% ve srovnání s kontrolní skupinou. Důvodem těchto zlepšení může být antioxidační a protizánětlivé vlastnosti medu.

Místní aplikace

Med je velmi účinný, když se aplikuje lokálně, protože má antimikrobiální vlastnosti:

 • Léčivé rány. Studie ukazují, že med lze použít jako přirozenou a bezpečnou metodu hojení chronických ran, vředů a popálenin.
 • Seboroická dermatitida. Bylo zjištěno, že surový med pomáhá odstranit seboroickou dermatitidu, která se projevuje svěděním a šupinatou pokožkou hlavy. Týdenní užívání medu také snižuje vypadávání vlasů spojené s tímto onemocněním a zabraňuje recidivám.

Snadnější trávení

Med je užitečnějším produktem pro trávicí systém. Enzymy přidané včely částečně zničí cukry, což usnadňuje trávení.

Nevýhody medu

Vysoký obsah kalorií

Jedna polévková lžíce medu obsahuje 64 kalorií, zatímco lžíce cukru obsahuje pouze 49 kalorií.

Riziko dětského botulizmu

Poskytování medu dětem do 12 měsíců není bezpečné. Bakteriální spóry medu mohou způsobit dětský botulismus, vzácné, ale potenciálně život ohrožující onemocnění.

Spory, které způsobují botulismus u dětí, jsou neškodné pro starší děti a dospělé. Příznaky dětského botulizmu zahrnují:

Dopad na krevní cukr a riziko onemocnění

Med ovlivňuje hladinu cukru v krvi téměř stejně jako cukr. To je zvláště problematické u lidí s diabetem a inzulínovou rezistencí.

Nadměrné užívání medu může vést k problémům s hladinou cukru v krvi u zdravých lidí, což zvyšuje riziko:

 • Přírůstek hmotnosti
 • Diabetes typu 2
 • Onemocnění srdce

Výhody cukru

Cukr se získává z cukrové třtiny nebo cukrové řepy. Navzdory tomu, že se vyrábí z přírodních látek, je před zpracováním hotový výrobek zpracováván.

Existuje několik různých druhů cukru:

 • Brown
 • Nerafinovaný třtinový cukr
 • Práškové
 • Surové, nezpracované
 • Turbinado
 • Bílá

Cukr neobsahuje přidané živiny. Hnědý cukr, který je směsí bílého cukru a vedlejšího produktu výroby, známého jako melasa, však může mít některé stopové prvky.

Výhody cukru zahrnují:

Méně kalorií

Cukr obsahuje 49 kalorií na lžíci a med - 64. Med je však sladší než cukr, takže může dosáhnout méně sladkosti.

Dlouhá životnost a nízké výrobní náklady

Cukr je levný a snadno dostupný produkt s dlouhou trvanlivostí.

Nedostatek cukru

Vysoké gi

Cukr zvyšuje hladinu glukózy v krvi rychleji než med. To vede k nárůstu energie, doprovázenému prudkým poklesem, který je charakterizován únavou, bolestmi hlavy a problémem koncentrace.

Zvýšené riziko srdečních onemocnění a diabetu 2. typu

Nadměrný příjem cukru vede k přibývání na váze a obezitě, což zase zvyšuje riziko jiných onemocnění.

Problémy s játry

Vzhledem k tomu, že játra jsou zodpovědná za metabolismus rafinované fruktózy, může nadměrná konzumace cukru bránit jeho funkcím. To může způsobit:

 • Nealkoholické mastné onemocnění jater
 • Vysoký cholesterol
 • Obezita

Caries

Zubní kaz a jiné zubní problémy se vyvíjejí rychleji s vysokým příjmem cukru.

Střevní změny

Dieta s vysokým obsahem cukru snižuje množství dobrých bakterií ve střevech, což může zvýšit riziko vzniku chronických onemocnění.

Těžší je strávit

Jak již bylo zmíněno, cukr neobsahuje enzymy, které jsou v medu, takže je obtížnější je asimilovat.

Med vs cukr: což je lepší?

Nadměrný příjem cukru a medu je pro tělo stejně škodlivý. Oba přípravky by proto měly být používány s mírou nebo vůbec. Současně má med několik zdravotních přínosů, například při léčbě kašle nebo alergií, nebo jako lokální aplikace, která neovlivňuje hladinu cukru v krvi.

Pokud dáváte přednost medu, vyberte tmavší odrůdy, které obsahují více živin, enzymů a antioxidantů.

American Heart Association (AHA) nabízí ženám konzumovat více než 100 kalorií denně z cukru (asi 6 čajových lžiček) a mužů - ne více než 150 kalorií denně (9 čajových lžiček).