Image

Doporučení pro pacienty s diabetem

Vzhledem k tomu, že je důležité, aby diabetici věděli, jak si pomoci, lékař dává pokyny. Přesné pokyny pro léčbu pacientů s diabetes mellitus zahrnují pokyny pro kontrolu glykémie a první pomoc pacientům. Takový návod by měl pacientovi vysvětlit, co je primární diagnózou, co to je a jak správně poskytovat nouzovou péči.

Diagnostický algoritmus

Pacient musí denně sledovat hladinu glukózy v krvi nejméně 4krát denně. Přinejmenším jednou za čtvrtinu se daruje krev pro stanovení glykovaného hemoglobinu. Každých šest měsíců budete muset provést testy na krev a moč na cukr. Jednou ročně pacient daruje krev pro biochemii.

Národní doporučení pro léčbu diabetu jsou v souladu s doporučeními WHO. Studie Světové zdravotnické organizace ukázala, že diabetes není jen národním, ale také globálním fenoménem. Organizace zavedla do systému zdravotnictví pokyny pro léčbu diabetes mellitus typu 1 a 2. Tato doporučení poskytují typické diagnostické algoritmy pro diabetes mellitus a první pomoc pacientům. V roce 2017 vytvořil lékařský tým 8. ročník Algoritmů pro specializovanou lékařskou péči o pacienty s diabetem.

Pokud je diabetikovi diagnostikováno onemocnění, je nutné dodržovat klinická doporučení lékařů. Je nutné kontrolovat nárůst krevního tlaku. Diagnostický algoritmus předpokládá trvalý pobyt diabetika pod dohledem lékaře. Lékař může také předepsat léčbu léky. Pro stanovení přesné diagnózy je třeba vyšetřit. Diabetici potřebují provést peritoneální ultrazvuk, monitorování elektrokardiogramu a Holterova krevního tlaku. Pacient by měl navštívit oftalmologa, kardiologa, gynekologa nebo urologa, neuropatologa a genetika (pokud jsou doprovázeny souběžnými onemocněními).

Doporučení pro pacienta s diabetem

Diabetická výživa

Hlavní pravidlo - nevynechávejte jídla a jíst málo, ale často (5-6 krát denně). Jsou vyžadovány dny nalačno pro diabetes. U pacientů závislých na inzulínu je důležité udržovat hladinu inzulínu v normálním rozmezí. Pacient je povinen vyloučit z potravy produkty obsahující cukr. V případě diabetu mellitus typu 2 je pozorována speciální dieta - tabulka č. 9. Taková dieta vám umožňuje normalizovat hladinu glukózy v krvi.

V menu dbejte na množství tuku, bílkovin a sacharidů. Sacharidové potraviny by neměly zabírat více než 60% konzumovaných potravin a bílkovin a tuků - ne více než 20%. Pacient je vyloučen z živočišných tuků a jednoduchých sacharidů. U dětí s diabetem mohou být potraviny rozdrcené. Diabetik preferuje obilniny (pohanka, rýže, pšenice), zeleninu a ovoce s minimálním obsahem cukru.

Místo cukru je lepší použít náhražky cukru - xylitol a sorbitol, sacharin nebo fruktózu. Diabetici vypočítávají kalorické potraviny a uchovávají si potravinový deník. Po požití diabetika, který trvá o 15 minut později, můžete užívat inzulín. Diabetes mellitus typ 1 umožňuje čas od času vypít 100–150 g suchého nebo stolního vína (s pevností nejvýše 5%). S diabetem typu 2 je alkohol kontraindikován. V obchodech koupit speciální výrobky pro diabetiky.

Diabetické výrobky - sladidla, sladkosti, náhražky mléka - jsou vhodné pro oba typy diabetiků. Umožňují diverzifikovat diabetické menu.

Denní režim diabetiků

Průvodce diabetes mellitus 2. typu zahrnuje dodržování pravidel pro každodenní léčbu. Denní režim vám umožní být sbírán, ne přejídat se a být fyzicky aktivní po celý den. Vstaň a jdi do postele, by měla být zároveň. Jídla se počítají nemocně s rovnoměrnými intervaly mezi nimi. Osoba s diabetem nemůže duševně a fyzicky přepracovat. V dopoledních hodinách je vhodné aktivně relaxovat nebo jít do posilovny. V odpoledních hodinách, a to je lepší před spaním, je užitečné chodit, dostat čerstvý vzduch. Pozorování režimu, může diabetik vést normální život, co nejblíže k denní rutině zdravého člověka, a nesmí se lišit.

Diabetická obuv

Diabetes 2 průvodce říká, že zdraví diabetiků závisí na výběru boty. Používejte pohodlné boty. Vzhledem k tomu, že pacient s diabetes mellitus má slabé místo, těsné boty zvyšují riziko poranění dolních končetin. Nohy by měly být chráněny, protože tam jsou nervová zakončení a malé krevní cévy. Když stisknete nohy s úzkými botami, dojde k narušení krevního zásobení nohou. Noha se tak stává necitlivou, častěji zraněnou a rány se dlouho hojí. Na nohách systematického nošení úzkých bot se objevují vředy. Hrozí gangrénou a amputací dolních končetin. Pacient může použít jednoduché tipy, aby se vyhnul problémům s dolními končetinami:

 • před zářením proveďte průzkum bot;
 • Každý den kontrolujte nohy před zrcadlem;
 • vyhnout se úzkým botám nebo botám, které tře mozoly;
 • denní masáž nebo gymnastické cvičení pro nohy;
 • jemně nakrájejte nehty, aniž by se odřízly rohy nehtové desky;
 • nepoužívejte boty jiné osoby;
 • suché mokré boty, aby se houba nerozšířila;
 • houba na nehty ošetřená včas;
 • pokud máte bolesti v nohou, musíte navštívit lékaře.

Diabetik je kontraindikován nosit vysoký podpatek. Výjimkou jsou pacienti s neuropatií, mají zakázáno nosit boty při nízké rychlosti. Při výběru bot jsou taková doporučení pro diabetiky, kteří je třeba dodržovat:

 • vyzkoušejte několikrát boty;
 • pěšky v nových botách po celém obchodě.
 • stélky na podrážce pro výběr hladké, ne traumatické kůže chodidel.
Zpět na obsah

Sportovní a pohybová aktivita

Při diagnostice diabetu 1. typu je třeba dodržovat doporučení pro sport. Fyzická aktivita není zakázána, ale je považována za doplňkovou léčbu. Při sportu u diabetiků 1. typu je pozorován pokles inzulinové rezistence. U inzulínu závislého diabetu je snížená dávka inzulínu snížena. Mírné zatížení pomáhá zlepšit fungování vnitřních orgánů. Pro diabetiky, tvarování, chůzi a fitness jsou považovány za výhodnější. Je lepší se zapojit do sálu s trenérem. Vybere speciální sadu cvičení nebo je bude specificky rozvíjet pro danou osobu. Sport je kontraindikován u pacientů se souběžným onemocněním. Takže s retinopatií cvičení zhoršit problémy s cév v nohách, zhoršit stav. U pacientů s nekontrolovanými projevy onemocnění je kontraindikován.

Pravidla pomoci s útokem

Hypoglykemický záchvat vyvolaný hladem. Tento stav je nebezpečný pro diabetiky. Příbuzní pacienta by měli znát důležité body pomoci pacientovi - důležitý postup. Při hypoglykemickém záchvatu by měl být diabetik na inzulínu podáván k jídlu. Pokud máte cukrovku, musíte mít „lékárničku“ - 10 ks. rafinovaný cukr, půl litru sklenice "limonády", 100 g sladkých sušenek, 1 jablko, 2 sendviče. Diabetický pacient naléhavě potřebuje dodávat rychle absorbující sacharidy (med, cukr). Ampuli 5% glukózy můžete ředit v 50 g vody. V těžké hypoglykémii je lepší, aby diabetik ležel na jedné straně, v ústní dutině by nemělo být nic. Pacientovi musí být intravenózně podán 40% roztok glukózy (až 100 gramů). Pokud tento postup nepomohl k zotavení, pacientovi se podá intravenózní kapání a další 10% roztok glukózy se injikuje. Diabetici budou potřebovat hospitalizaci.

Prevence

U diabetiků je pacient povinen vědět, jak provést prevenci onemocnění. Při diagnostice diabetu 2. typu pomůže pacientka fytoterapie. U diabetiků 2. typu se připravují odvar a léčivé roztoky. Můžete použít listy brusinky, květy chrpy, listy kopřivy. Infuze zlepší fungování ledvin a obohatí tělo vitamíny. Chcete-li připravit infuzi, budete potřebovat 2-3 lžíce rozdrcených rostlin, zalijeme vroucí vodou, a nechte vývar vařit. Vezměte léky na 1-2 lžíce. Já 3 krát denně. Diabetik by se nikdy neměl přejídat ani hladovět. Pro prevenci problémů s nohou, diabetici dělají heřmánkové koupele.

Klinická doporučení "Algoritmy specializované lékařské péče pro pacienty s diabetes mellitus" (8. vydání, 2017)

Algoritmy specializované lékařské péče pro pacienty s diabetes mellitus (8. ročník, 2017) t

Osmé vydání obsahuje osmé aktualizované vydání klinických směrnic o standardizaci a optimalizaci lékařské péče o pacienty s diabetem ve všech regionech Ruska na základě medicíny založené na důkazech.

Publikace obsahuje aktualizované informace v souladu s novými údaji a doporučeními pro léčbu pacientů s diabetes mellitus, stejně jako výsledky dokončených mezinárodních a domácích randomizovaných klinických studií.

Nové vydání si klade důraz na personalizovaný přístup k výběru cílů pro léčbu metabolismu uhlohydrátů, krevního tlaku, aktualizovaných pozic ve výběru léků snižujících hladinu glukózy při léčbě diabetu typu 2 a jeho vaskulárních komplikací. obezita.

Publikace je určena pro odborníky z oboru endokrinologů, diabetologů, praktických lékařů, pediatrů a specialistů v příbuzných oborech, stážistů, rezidentů a postgraduálních studentů relevantních oblastí.

Doporučení pro léčbu diabetu: tipy pro diabetiky 1. a 2. typu

Diabetes mellitus je chronické onemocnění, které vede k závažným poruchám metabolismu tuků, sacharidů a bílkovin. Příčiny patologického stavu je třeba hledat v nedostatečné produkci hormonu inzulínu a jeho nedostatečném účinku na lidské tělo. Inzulín je produkován speciálními pankreatickými ostrůvky Langerhans, je nezbytný pro rychlé pronikání glukózy do buněk těla, regulace glykemických indexů.

Jednoduše řečeno, diabetes mellitus je onemocnění, při němž slinivka břišní není schopna produkovat správné množství inzulínu, nebo tento hormon má nízkou kvalitu. Z tohoto důvodu může být diabetes dva typy: první, druhý. V roce 2017 se pacienti s diabetem stávají stále více a většina diabetiků jsou Evropané.

Normálně je lidský krevní cukr od 3,5 do 5,5 mmol / l, po jídle by neměl být vyšší než 7,8 mmol / l, protože slinivka břišní okamžitě uvolňuje inzulin do krve. Cukr je hlavním zdrojem energie, v lidském těle je v tzv. Prázdné formě. Krev nese glukózu ve všech orgánech, částech těla a svalech a poskytuje vitální energii.

S rychlým poklesem hladiny cukru dochází k nedostatečnému pronikání do buněk nervové soustavy, mícha a mozek okamžitě začnou podstupovat akutní nedostatek glukózy a dochází k porušování.

K udržení zdraví, WHO vyvinula doporučení pro pacienty s diabetes mellitus, taková pravidla pomáhají udržet dobré zdraví, podle statistik, poradenství minimalizuje závažné příznaky onemocnění občas.

Typy diabetu

Diabetes prvního typu je charakterizován nedostatkem inzulínu v důsledku destrukce beta buněk pankreatu, což vede k absolutnímu nedostatku hormonu. Často je tato forma patologie detekována u mladých lidí, dává příznaky: polyurie, ztráta tělesné hmotnosti, rozvoj ketózy, bolestivý žízeň.

Diabetes 1. typu se však může objevit v jakémkoliv věku, pomalu se rozvíjející. S latentním autoimunitním diabetem u dospělých se v průběhu let vyvíjí nedostatek inzulínu. U pacientů, kteří produkují autoprotilátky proti proteinům pankreatických beta-buněk, lze pozorovat akutní projev diabetes mellitus nebo jeho extrémně pomalý vývoj.

Diabetes druhého typu je charakterizován nedostatkem beta buněk, který je spojován s obezitou různé závažnosti, sedavým životním stylem. Produkce inzulínu je zpočátku zhoršena, což vyvolává postprandiální hyperglykémii. Poté dochází k fixaci hyperglykémie na prázdném žaludku.

Diabetes druhého typu se často vyskytuje u starších pacientů, asi 90% diabetiků trpí touto formou onemocnění. Jak se šíří obezita, lékaři poznamenávají:

 1. mladší věk nástupu diabetu 2. typu;
 2. časné projevy onemocnění.

Existuje další forma diabetu - gestační, vyvíjí se u žen během těhotenství. Riziko vzniku diabetu druhého typu je zvýšeno u žen, které měly problémy s hladinou cukru v krvi při přenášení dítěte.

Další specifické formy onemocnění: izolované případy genových mutací, sekundárního diabetu, chemicky nebo lékem indukovaného diabetu.

Národní registr diabetu tuto skutečnost pouze potvrzuje.

Co mohou být komplikace

Již dlouho je známo, že diabetes mellitus sám o sobě není nebezpečný, ale jeho komplikace a takové zdravotní poruchy mohou mít různý stupeň závažnosti. Nejčastěji si pacient stěžuje na rychlé zhoršení paměti, zhoršenou činnost mozku, změny tělesné hmotnosti.

Světová zdravotnická organizace (WHO) tvrdí, že pacient s diabetem dříve nebo později začne mít přerušení ve fungování urogenitální oblasti, ženy s hyperglykémií mají menstruační poruchy, žena se může stát neplodnou a člověk je bezmocný.

Nebezpečnou komplikací onemocnění bude snížení kvality zraku, jeho úplná ztráta a slepota není vyloučena. Při přerušení hladin cukru v krvi působí vážné problémy se zuby, ústní dutinou, kůží, játry a ledvinami. Pacient brzy ztratí citlivost na vysoké a nízké teploty, bolest různých stupňů intenzity.

Pacienti s pokročilým porušením diabetu:

 • nadměrná suchost kůže;
 • vznik vředů, prasklin a jiných kožních lézí.

Kromě toho se významně zhoršuje krevní oběh a ztrácí se elasticita krevních cév. Diabetik po letech, dolní končetiny jsou deformovány, jsou zde závažné problémy s kardiovaskulárním systémem. Vzhledem k poruchám oběhového systému existuje riziko vzniku diabetické neuropatie, gangrény končetin a v důsledku toho další amputace postižené nohy. Zpravidla se to děje, když vývoj prvního nebo druhého diabetu u mužů nad 50 let.

Pokud je prevence diabetu prvního typu problematická, je možné zabránit rozvoji druhého typu onemocnění, protože WHO vyvinula doporučení pro pacienty s diabetem a pro pacienty, kteří chtějí zabránit progresi patologického stavu. To platí zejména pro pacienty, kteří mají predispozici ke změnám glykémie ak rychlému zvýšení koncentrace cukru v krvi.

 1. se špatnou dědičností;
 2. s onemocněním slinivky břišní.

Je možné se bránit diabetes mellitus 2. typu, pokud splní všechny požadavky zdravotníků.

Způsoby prevence diabetu

Pokud okamžitě zlikvidujeme příčiny hyperglykémie, kterou člověk nemůže ovlivnit, je možné v téměř 99% případů zabránit diabetu. Endokrinologové doporučují, aby se pacienti snažili zhubnout, pokud je nadbytek.

Pokud ztratíte alespoň 5 kilogramů, můžete okamžitě předcházet onemocněním o 70%.

Lékaři doporučují lidem, aby dodržovali zdravý životní styl, mírné cvičení, protože taková opatření jsou vždy prospěšná.

Každý den může být dost:

 • dlouhá procházka;
 • jízda na kole;
 • běhat.

Taková zátěž dobře posiluje svalový systém, také přispívá k normalizaci ukazatelů hmotnosti. Lékaři potvrzují, že navrhované metody významně snižují riziko diabetu. Fyzická aktivita po dobu 30 minut denně sníží pravděpodobnost diabetu asi o 80%.

Během chůze se vstřebávání hormonu inzulínu zlepšuje, aktivně proniká do buněk. Akumulace glukózy se tak rozkládá a vylučuje, čímž se lepí stěny cév.

Další metodou, kterou WHO (World Health Department) doporučuje, je použití neošetřených obilovin. Před použitím těchto potravin je však nutné se seznámit s jeho složením, zjistit glykemický index, obsah cukru. Existují i ​​další tipy pro diabetiky, jak předcházet diabetes mellitus a jeho komplikacím.

Vývoj diabetu typu 2 pomůže zabránit opuštění zvyku konzumovat připravené potraviny, protože takové potraviny nedělají nic jiného než poškození. Je také nutné vyloučit:

 • rychlé občerstvení;
 • všechny druhy konzervovaných potravin;
 • ostatní produkty průmyslové výroby.

Je nutné opustit tučné maso, nahradit je drůbeží, syrovou zeleninou. Lékaři naznačují, že je třeba hledat spojení mezi diabetem a mastným masem při nadměrném cholesterolu. Čím méně je tato látka v krvi, tím větší je možnost normalizace zdraví a eliminace diabetu.

Skořice pomáhá mnoha lidem s diabetem, její účinnost byla prokázána mnoha vědeckými studiemi. Pro ty, kteří konzumují skořici, klesla pravděpodobnost poklesu diabetes mellitus a hladiny glukózy asi o 10%. Takový pozitivní účinek lze snadno vysvětlit přítomností speciálního enzymu v skořici, který má pozitivní vliv na organismus a také pomáhá buňkám správně reagovat s hormonem inzulínu. Proto, doporučení lékařů - je nutné zahrnout skořice do stravy, aby se zabránilo diabetu.

Stejně důležité je pravidelně relaxovat, najít si čas na kvalitní spánek, vyhnout se stresu, který také zlepší stav pacienta. Pokud nedodržíte takové pravidlo, tělo začne hromadit sílu pro odezvu, je neustále v napětí, puls se neustále zvyšuje, bolest hlavy je bolestivá, neprostupuje nepříjemná úzkostná úzkost. Navrhovaný přístup je vhodný pro prevenci příčin a symptomů diabetu u pacientů jakéhokoliv věku.

Překonání stresu pomůže:

 • lekce jógy (gymnastika probudí tělo, nastaví ji na harmonickou práci);
 • dělat všechno bez spěchu (to je ukázáno vzít několik hlubokých dechů a výdechů před prováděním nějaké akce);
 • přidělit čas na odpočinek (jednou týdně je užitečné si den volna bez přemýšlení o problémech).

Je také důležité získat dostatek spánku, spánek je pro člověka nepostradatelný, je to vynikající opatření k prevenci diabetu. V průměru je nutné spát 6 až 8 hodin denně, pokud člověk nemá dostatek spánku, pravděpodobnost vzniku diabetes mellitus se zvyšuje asi dvakrát. A spaní příliš dlouho je také škodlivé, doba spánku přes 8 hodin denně zvýší riziko hyperglykémie třikrát najednou.

Diabetes typu 2 pomůže pravidelně komunikovat s rodinnými příslušníky. Lékaři si už dávno všimli, že osamělí pacienti mají stále více závislostí, což jen zhoršuje jejich stav.

Doporučuje se čas od času měřit ukazatele cukru v krvi, stává se, že diabetes se vyskytuje v latentní formě, nedává charakteristické příznaky. Pro určení patologie v nejranějších stadiích je nutné provést testy na indikátory cukru.

Nejlepší je darovat krev alespoň jednou ročně.

Diabetická výživa, cvičení

Nutriční pokyny pro diabetes, vyvinuté WHO, naznačují, že je třeba upustit od stereotypů a zdůraznit potřebu konzumovat velké množství přírodních potravin. Musí to být zelenina, ovoce, obiloviny, libové maso, ryby, zelenina, luštěniny. Bylo opakovaně prokázáno, že mezi dietou s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů není velký rozdíl.

Zvláštní doporučení se týkají alkoholických nápojů, prázdných sacharidů, nasycených trans-tuků, tyto potraviny by měly být ze stravy vyloučeny. Dnes neexistují spolehlivé údaje o účinnosti pravidelného používání antioxidantů, například vitamínu E, C.

Pacienti, kteří konzumují příliš mnoho tuku, mohou dodržovat středomořskou stravu, protože regulují mononenasycené oleje. Lidé trpící cukrovkou potřebují distribuovat živiny podle tohoto principu:

 • protein - 10-20%;
 • tuky - ne více než 35%;
 • polynenasycené mastné kyseliny - ne více než 10%.

Tato doporučení pro diabetes nejsou všechny způsoby, jak bojovat s touto nemocí. Pro udržení těla a hladiny cukru v krvi v přiměřených mezích je vhodné použít rostliny, které mají silné vlastnosti snižující cukr. Mohou se používat ve formě odvarů, tinktur. Takové rostliny budou ideální náhradou drahých léků proti diabetu.

Mezi rostlinami by se mělo jmenovat:

 1. listy a plody ořechů;
 2. devatenáct;
 3. jahody;
 4. jeřáb;
 5. borůvky

Kromě toho, že mají příznivý vliv na stav organismu a na glykemické indexy, přispívají rostliny ke zlepšení organismu jako celku.

Vzhledem k tomu, že lidé s nadváhou mají větší pravděpodobnost vzniku diabetu, je důležité ztratit přebytečný tuk. Je dobré, že dieta je napsána pro osobu. Pokud existuje predispozice k hyperglykémii, je důležité sledovat vaši stravu a počet kalorií, jednotek chleba.

Strava by se měla skládat z proteinových potravin, protože přebytečný tuk a sacharidy se hromadí v těle a vedou k obezitě. Je třeba zapomenout na tyto produkty: sladké, bohaté pečivo, uzená masa, sycené nápoje. Jídlo musí být co nejvyváženější, s dostatečným množstvím vitamínů, minerálů.

S obezitou, sílou a aerobním cvičením jsou ukázány, pomáhají zlepšit produkci hormonu inzulínu, normalizovat krevní glukózu, krevní tlak, a bez tréninku je nemožné snížit pravděpodobnost vzniku onemocnění kardiovaskulárního systému.

Systematická, strukturovaná fyzická námaha je povinná, snižují hladinu cukru u diabetiků prvního a druhého typu, pomáhají pacientovi minimalizovat rizika kómatu, hyperglykémie, snižují závažnost mikrovaskulárních komplikací. Dlouhodobá cvičení přispívají ke snížení vaskulárních komplikací.

Pokud kombinujete kardio a silový trénink, můžete dosáhnout nejvýraznějšího účinku.

Další doporučení pro diabetiky

Pro osoby s diabetem, WHO vyvinula průvodce léčby, terapie zahrnuje použití drog, výživy, cvičení. Navíc léčí diabetes prvního a druhého typu různými způsoby.

V prvním případě se ukazuje, že injekce inzulínu denně, tento stav je nejdůležitější a nejdůležitější. Diabetici by měli být stejně pozorní, pokud jde o jejich stravu, množství potravin, přepočítání na jednotky chleba, musí určit dávku inzulínu. Také je třeba fyzikální terapie pro diabetes udržet tón těla, snížení hladiny glukózy v krvi.

Pacienti s diabetes mellitus prvního typu vlastního inzulínu nejsou produkováni, takže nemohou být bez nepřetržitého podávání léčiva. Inzulín může být zvířecí nebo lidský, nejlepší ze zvířat by měl být nazýván vepřový inzulín.

V poslední době se však stále častěji používají lidské inzulíny, získávají se pomocí genové modifikace proteinů. Výhoda lidského inzulínu:

 1. nepřítomnost mnoha nežádoucích účinků organismu;
 2. dobrá snášenlivost.

Aby bylo možné maximálně napodobit přirozenou práci slinivky břišní, farmaceutický průmysl se naučil vyrábět drogy různých délek: ultrakrátký, krátký, prodloužený, ultralehký.

Pro pohodlí, krátký a dlouhý inzulín produkuje odlišný vzhled: krátký hormon je vždy průhledný, a dlouhý je zakalený.

Pokud se krátký inzulín zakalí, znamená to, že ztratil své vlastnosti a je zakázáno jej používat.

Hlavní rysy podávání inzulínu

Doporučení pro léčbu diabetu regulují užívání hormonu inzulínu. Léky, jako je Novorapid, Humalog (ultrakrátké inzulíny) se tedy používají výhradně před jídlem nebo bezprostředně po něm. Tento přístup je pro pacienta velmi vhodný, nezpůsobuje zmatek.

Krátký inzulín ke snížení hyperglykémie co nejrychleji by měl být aplikován bezprostředně po jídle s obsahem uhlohydrátů, podáván půl hodiny před jídlem, protože až po této době začne fungovat.

Zvláštností krátkého inzulínu je účinek závislý na dávce, čím vyšší je dávka, tím pomalejší je vstřebávání. Pokud použijete od 4 do 6 U léku, působí po 15-30 minutách, maximální koncentrace je dosaženo za hodinu a půl. Dávka 20 U maximálně účinná po 2 hodinách, účinek končí po 4-6 hodinách.

Tak dlouho-působící inzulín napodobuje konstantní produkci lidského hormonu, to je nejlepší aplikovat s 12-14 hodin akce, jsou podávány 2 krát: před snídaní a před spaním. Tyto přípravky obsahují zvláštní látku, která:

 • váže inzulín;
 • inhibuje jeho vstup do krevního oběhu.

Existují také tzv. Multipeak insuliny, obsahují určité množství dlouhých a krátkých inzulínů. Při použití takového nástroje není nutná injekce před snídaní a večeří, protože hormon je vstřikován do směsi jednou jehlou. Je však třeba mít na paměti, že takové látky jsou mnohem těžší dávkovat.

Video v tomto článku představuje základní doporučení pro diabetický životní styl.

Diabetes typu 2

RCHD (Republikánské centrum pro rozvoj zdraví, Ministerstvo zdravotnictví Republiky Kazachstán)
Verze: Klinické protokoly Ministerstva zdravotnictví Republiky Kazachstán - 2017

Obecné informace

Stručný popis

Diabetes mellitus je skupina metabolických (metabolických) onemocnění charakterizovaných chronickou hyperglykémií, která je výsledkem porušení sekrece inzulínu, působení inzulínu nebo obojího.

Kód (y) ICD-10:

Datum vypracování / revize protokolu: 2014 (revidováno 2017).

Zkratky použité v protokolu:

Uživatelé protokolu: pohotovostní lékaři, praktičtí lékaři, praktičtí lékaři, endokrinologové, resuscitátoři.

Kategorie pacientů: dospělí.

Rozsah důkazů: t

Zdravotní a zdravotní turistika na výstavě KITF-2019 "Cestovní ruch a cestování"

17. - 19. dubna, Almaty, Atakent

Získejte zdarma vstupenku na promo kód KITF2019ME

Zdravotní a zdravotní turistika na výstavě KITF-2019 "Cestovní ruch a cestování"

17. - 19. dubna, Almaty, Atakent

Získejte zdarma vstupenku na promo kód!

Váš promo kód: KITF2019ME

Klasifikace

Klasifikace [1]:

Tabulka 1. Klinická klasifikace diabetu

Diagnostika

METODY, PŘÍSTUPY A DIAGNOSTICKÉ POSTUPY [1,3,6,7]

Diagnostická kritéria:
Slabost
· Malátnost;
· Snížení pracovní kapacity;
Apatie;
Kožní a vaginální svědění;
Polyurie;
Polydipsia;
Periodické rozmazané vidění;
· Pocit tepla v nohou;
· Křeče v dolních končetinách a parestézie v noci;
· Dystrofické změny kůže a nehtů.
* stížnosti v případě náhodného zjištění hyperglykémie mohou chybět [6].

Anamnéza
Onemocnění se obvykle projevuje ve věku nad 40 let, kterému předchází přítomnost složek metabolického syndromu (obezita, arteriální hypertenze atd.).

Fyzikální vyšetření
Pacienti s diabetem 2. typu mají:
• Známky IR: viscerální obezita, hypertenze, acanthosis nigricans;
• Zvýšit velikost jater;
• příznaky dehydratace (suché sliznice, kůže, snížený turgor kůže);
• Známky neuropatie (parestézie, dystrofické změny kůže a nehtů, ulcerózní vady chodidel).

Laboratorní testy:
· Biochemický krevní test: hyperglykémie (tabulka 2);

Tabulka 2. Diagnostická kritéria pro diabetes mellitus [1, 3]

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika a zdůvodnění dalšího výzkumu

Tabulka 4. Kritéria pro diferenciální diagnózu diabetu 1. typu a diabetu 2. typu

Podstupovat léčbu v Koreji, Izraeli, Německu, USA

Získejte lékařskou pomoc

Podstupovat léčbu v Koreji, Turecku, Izraeli, Německu a dalších zemích

Vyberte si zahraniční kliniku

Bezplatné konzultace o léčbě v zahraničí! Nechte níže uvedený požadavek

Získejte lékařskou pomoc

Léčba

Léky (účinné látky) používané při léčbě

Léčba (ambulance)

TAKTIKA ZPRACOVÁNÍ NA AMBULATORNÍ ÚROVNI [2,3,7,8,11]:
Pacienti s diabetem 2. typu bez akutních komplikací podléhají ambulantní léčbě.

Cíle léčby:
· Dosažení jednotlivých cílových úrovní glykémie a HbA1c;
· Normalizace krevního tlaku;
· Normalizace metabolismu lipidů;
· Prevence komplikací diabetu.

Tabulka 5. Algoritmus individualizované volby cílů léčby pro HbAlc [2,3]

Proti antihypertenzivní terapii
Měření krevního tlaku by mělo být prováděno při každé návštěvě endokrinologa. Pacienti se systolickým krevním tlakem (SBP) ≥ 130 mm Hg. Čl. nebo diastolický krevní tlak (DBP) ≥ 80 mmHg. Mělo by se opakovat měření krevního tlaku v jiný den. Pokud jsou uvedené hodnoty TK pozorovány během opakovaného měření, je diagnóza AH považována za potvrzenou (pro léčbu arteriální hypertenze viz protokol „Hypertenze“).

Léčba bez drog:
• Dieta číslo 8 - snížená dietní dieta. Pro pacienty, kteří dostávají inzulínovou terapii - dieta obohacená o dietní vlákninu;
· Společný režim;
· Fyzická aktivita - s přihlédnutím ke stavu kardiovaskulárního systému;
· Cukrovka ve školách;
· Sebeovládání.

Léčba drogami

Seznam základních léků (se 100% pravděpodobností použití):

Tabulka 9. Léky snižující cukr používané k léčbě diabetu 2. typu

Podle Konsenzu nevládní organizace „Asociace endokrinologů Kazachstánu“ o diagnóze a léčbě diabetu 2. typu, 2016, při výběru počáteční a podpůrné léčby cukrovky pro diabetes mellitus by měl být dodržen následující algoritmus:

* - s výjimkou glibenklamidu
Pořadí léků neodráží prioritu v jejich výběru

Chirurgický zákrok: ne.

Další řízení

Tabulka 10. Seznam laboratorních parametrů, které vyžadují dynamické monitorování u pacientů s diabetem 2. typu [5]:

* Pokud se objeví příznaky chronických komplikací diabetu, přistoupení komorbidit, výskyt dalších rizikových faktorů, rozhoduje se otázka četnosti vyšetření individuálně.

Tabulka 11. Seznam instrumentálních vyšetření potřebných pro dynamické monitorování u pacientů s diabetem 2. typu * [3.7]

* Pokud se objeví příznaky chronických komplikací diabetu, přistoupení komorbidit, výskyt dalších rizikových faktorů, rozhoduje se otázka četnosti vyšetření individuálně.

Ukazatele účinnosti léčby:
· Dosažení individuálních cílů HbA1c a glykémie;
· Dosažení cílů metabolismu lipidů;
· Dosažení cílových hodnot krevního tlaku;
· Rozvoj motivace pro sebeovládání.

Léčba (nemocnice)

TAKTIKA LÉČENÍ NA STACIONÁRNÍ ÚROVNI: Provádí se výběr adekvátní léčby snižující glukózu.

Karta monitorování pacienta, směrování pacienta

Léčba bez drog: viz ambulantní úroveň.

Léčba drogami: viz ambulantní úroveň.

Chirurgický zákrok [3]: ne.

Další management: viz ambulantní úroveň.

Indikátory účinnosti léčby: Viz Ambulantní úroveň.

Hospitalizace

INDIKACE PRO HOSPITALIZACI S INDIKACÍ TYPU HOSPITALIZACE

Indikace pro plánovanou hospitalizaci:
Stav dekompenzace metabolismu sacharidů, nekorigovaný ambulantně;
• Často opakovaná hypoglykémie po dobu jednoho měsíce nebo déle;
• progrese neurologických a vaskulárních (retinopatie, nefropatie) komplikací diabetu 2. typu, syndromu diabetické nohy;
Těhotné ženy s diabetem 2. typu zjištěné během těhotenství.

Indikace pro nouzovou hospitalizaci:
· Coma - hyperosmolární, hypoglykemická, ketoacidotická, kyselina mléčná.

Informace

Zdroje a literatura

 1. Zápis ze zasedání Společné komise pro kvalitu zdravotnických služeb Ministerstva zdravotnictví Republiky Kazachstán, 2017
  1. 1) Americká diabetická asociace. Standardy lékařské péče v diabetu - 2017. DiabetesCare, 2017, svazek 40 (dodatek 1). 2) Světová zdravotnická organizace. Definice, diagnóza, diabetes mellitus a zpráva WHO. Část 1: Diagnóza a klasifikace diabetes mellitus. Ženeva, Světová zdravotnická organizace, 1999 (WHO / NCD / NCS / 99.2). 3) Algoritmy specializované lékařské péče pro pacienty s diabetem. Ed. I.I. Dedova, M.V. Shestakova, A.Yu. Mayorov, 8. číslo. Moskva, 2017. 4) Světová zdravotnická organizace. Použití glykovaného hemoglobinu (HbAlc) v diagnostice diabetes mellitus. Zkrácená zpráva o konzultaci WHO. Světová zdravotnická organizace, 2011 (WHO / NMH / CHP / CPM / 11.1). 5) Bazarbekova R.B., Nurbekova A.A., DanyarovaL.B., DosanovaA.K. Shoda v diagnostice a léčbě diabetu. Almaty, 2016. 6) Deutsche Diabetes Gesellschaft und Deutsche Vereinte Gesellschaftfür Klinische Chemie und Labormedizin, 2016. 7) Pickup J., Phil B. Mellitus, N Engl Med 2012; 366: 1616-24. 8) Zhang M, Zhang L, Wu B, Song H, Z An, Li S. Léčba diabliflozinu pro diabetes typu 2: systematický přehled a randomizované kontrolované studie.Diabetes Metab Res Rev. 2014 Mar; 30 (3): 204-21. 9) RaskinP.Shibice kotransportéru sodíku a glukózy: mellitus. Diabetes Metab Res Rev. Červenec 2013, 29 (5): 347-56. 10) Grempler R, Thomas L, EckhardtM, et al. Empagliflozin, nový selektivní inhibitor kotransportéru-2 sodíku (SGLT-2): charakterizace a porovnání s jinými inhibitory SGLT-2. Diabetes ObesMetab 2012; 14: 83-90. 11) Häring HU, Merker L, Seewaldt-Becker E, et al. Empagliflozin jako doplněk k metforminu plus sulfonylmočovině u pacientů s diabetem typu 2: 24-týdenní randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie. Diabetes Care 2013; 36: 3396-404. 12) Häring HU, Merker L, Seewaldt-Becker E, et al. Empagliflozin jako doplněk k metforminu u pacientů s diabetem typu 2: 24-týdenní randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie. Diabetes Care 2014; 37: 1650-9. 13) Nisly SA, Kolanczyk DM, Walton AM. Canagliflozin, nový inhibitor sodíku-glukóza-kotransporteru 2, při léčbě diabetu. - 2013. - 70 (4). - R. 311–319. 14) Lamos EM, Younk LM, Davis SN. Canagliflozin, inhibitor kotransportéru 2 glukózy sodného, ​​k léčbě diabetes mellitus. Expert Opin Drug MetabToxicol 2013; 9 (6): 763–75. 15) Stenlöf K, Cefalu WT, Kim KA a kol. Diabetes mellitus nedostatečně kontrolovaný dietou a cvičením. / / Diabetes ObesMetab. - 2013. - 15 (4). - P. 372–382. 16) Rossetti P, Porcellati F, Fanelli CG, Perriello G, Torlone E, Bolli GB. Nadřazenost inzulínu v léčbě diabetes mellitus.ArchPhysiolBiochem. 2008 únor, 114 (1): 3-10. 17) Bílý NH, Chase HP, Arslanian S, Tamborlane WV; 4030 Studijní skupina. Srovnání glykemické variability spojené s inzulínem a diabetem. 2009 Mar; 32 (3): 387-93. 18) Polonsky W, Traylor L, Gao L, Wei W, Ameer B, Stuhr A, Vlajnic A. Zlepšená léčba pacientů s diabetem 1. typu léčených inzulínem gluttonem 100U / ml proti NPH randomizované kontrolované studie. 2017 Mar; 31 (3): 562-568. 19) Blevins T, Dahl D, Rosenstock J, et al. Inzulín glargin ve srovnání s inzulínem glargin (Lantus®) u pacientů s diabetem 1. typu v randomizované kontrolované studii: studie ELEMENT 1. Obezita a metabolismus diabetes. 23. června 2015. 20) L. L. Ilag, M. A. Deeg, T. Costigan, P. Hollander, T.C. Blevins, S. V. Edelman a kol. Hodnocení imunogenicity LY2963016 inzulínu glargin ve srovnání s terapií Lantus® insightlargine u pacientů s diabetes mellitus 1. typu nebo 2. typu. Diabetes obezita a metabolismus, 8. ledna 2016. 21) Gilor C, Ridge TK, Attermeier KJ, Graves TK. Farmakodynamika inzulínových detektorů a inzulínových kluzáků. 2010 červenec-srpen, 24 (4): 870-4. 22) Fogelfeld L, Dharmalingam M, Robling K, Jones C, Swanson D, Jacober S. Náhodná studie, která srovnává léčbu s cílem a inzulínovou senzibilizaci u pacientů bez inzulínu s diabetem 2. typu. Diabetes Med. 2010 únor, 27 (2): 181-8. 23) Reynolds LR. Porovnání inzulínů detemir a glarginu u diabetu typu 2: více podobností než rozdílů Kombinace Postgrad Med. 2010 Jan; 122 (1): 201-3. 24) Zinman B, Philis-Tsimikas A, Cariou B, et al; za zkušební pracovníky NN1250-3579 (BEGIN Once Long). Diabetes Care. 2012; 35 (12): 2464-2471. 25) Heller S, Buse J, Fisher M, et al; za zkušební pracovníky BEGIN Basal-Bolus Type 1. Lancet. 2012; 379 (9825): 1489-1497. 26) Gough SCL, Bhargava A, Jain R, Mersebach H, Rasmussen S, Bergenstal RM. Diabetes Care. 2013; 36 (9): 2536-2542. 27) Meneghini L, Atkin SL, Gough SCL, et al; za zkušební pracovníky NN1250-3668 (BEGIN FLEX). Diabetes Care. 2013; 36 (4): 858-864. 28) Zkouška zkoumající Degludec pro děti s dospělými pro zdraví a péči o zdraví (BEGIN ™) ClinicalTrials.gov Identifikátor: NCT01513473. 29) Dailey G, Lavernia F. Přehled inzulín glargin 300 jednotek / ml, nová formulace inzulínu glargin. Diabetes ObesMetab. 2015; 17: 1107-14. 30) SteinstraesserA et al. Výzkumný nový inzulín glargin 300 U / ml má stejný metabolismus jako inzulín glargin 100 U / ml. Diabetes ObesMetab. 2014; 16: 873-6. 31) BeckerRHetal. Nové jednotky inzulínu glargin 300 jednotek mL-1 poskytují rovnoměrnější srovnání s jednotkami • mL-1.DiabetesCare. 2015; 38: 637-43. 32) Riddle MC a kol. Nový InsulinGlargine 300 jednotek / ml versus Glargine 100 jednotek / ml Diabetes s použitím bazálního a stravovacího inzulínu: kontrola glukózy a hypoglykémie v 6měsíční randomizované kontrolované studii (EDICE 1) Diabetes Care. 2014; 37: 2755-62. 33) Yki-Järvinen H a kol. Nový inzulín glargin 300 jednotek / ml versus glargin 100 jednotek / 6měsíční randomizovaná kontrolovaná studie (EDITION 2). Diabetes Care 2014; 37: 3235-43. 34) Bolli GB et al. Nový inzulín glargin 300 U / ml ve srovnání s glarginem 100 U / ml denně pro osoby s diabetem 2. typu: randomizovaná kontrolovaná studie (EDICE 3) Diabetes ObesMetab. 2015; 17: 386-94. 35) Domácí PD, Bergenstal RM, Bolli GB, Ziemen M, Rojeski M, Espinasse M, Riddle MC. Nový inzulín Glargine 300 jednotek / ml versus Glargine 100 jednotek / ml u lidí s diabetem typu 1: Náhodná, fáze 3a, klinická studie s otevřeným názvem (EDITION 4). Diabetes Care. 2015 Dec; 38 (12): 2217-25. 36) Přehled programu klinického hodnocení a insulinu Degludec / Insulin Aspart při léčbě diabetu Ganapathi Bantwal1, Subhash K Wangnoo2, M Shunmugavelu3, S Nallaperumal4, KP Harsha5, ArpandevBhattachary. 37) Bezpečnost, farmakokinetika a farmakodynamika dvou (jedné explorativní) přípravy u dvou subjektů. ClinicalTrials.gov Identifikátor: NCT01868555. 38) Aroda VR et al; LixiLan-L Trial Investigators.Erratum. Účinnost a bezpečnost přípravku LixisLatien: Titrační kombinace s fixním poměrem pro inzulín a metarmin: randomizovaná studie LixiLan-L. Diabetes Care 2016; 39: 1972-1980.Diabetes Care.2017 20. 4. 39) Rosenstock J et al; LixiLan-O zkušební vyšetřovatelé. Erratum. Přínosy LixiLanu, titrovatelná kombinace s pevným poměrem inzulínu GlaryPlusLixisenatide, versus slinivkového inzulínu a LixisenatideMonokomponenty diabetiků typu 2 řízených pro orální látky: LixiLan-O Randomized Trial. Diabetes Care 2016; 39: 2026-2035.Diabetes Care.2017 18. dubna) Stephen CL, Gough, Rajeev Jain a Vincent C Woo. Inzulín degludec / liraglutid (IDegLira) pro léčbu diabetu 2. typu. 41) Duální působení inzulínu Degludec u typu 2, Insulin Degludec Distillement / Léčba inzulínem Degludec / Liraglutid, Insulin Degludec a Degludec / Liraglutide Degludec / Liraglutid Inzulín Degludec / Liraglutid 42) Degludec / Liraglutid (IDegLira) versus inzulin inzulín Glargin (IGlar) jako klinické studie srovnávající a insulinu Degludec / Liraglutid (DGTMXXXXXX) 43) Inzulín degludec / liraglutid (IDegLira) Diabetes Mellitus NDA 208583 Stručný dokument. 44) „Co potřebujete vědět o biologicky podobných léčivých přípravcích“. Konsenzus InfirmationDocument.EuropeanCommision. Ref. Ares (2014) 4263293-18 / 1 // 2014. 45) „Směrnice pro biotechnologické ochranné prostředky - neklinické a klinické otázky“. Evropská agentura pro léčivé přípravky.18 Prosinec 2014 EMEA / CHMP / BMWP / 42832/2005 Rev1 Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP). 46) „Léčivé přípravky obsahující rekombinantní lidský inzulín a porovnávání inzulínu“. Evropská agentura pro léčivé přípravky.26 Únor 2015 EMEA / CHMP / BMWP / 32775 / 2005Rev. 1 Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP).

Informace

ORGANIZAČNÍ ASPEKTY PROTOKOLU

Seznam vývojářů protokolu:
1) Nurbekova Akmaral Asylovna - lékařka lékařských věd, profesorka oddělení vnitřních nemocí č. 2 RSE na RE "Kazašská národní lékařská univerzita pojmenovaná po SD." Asfendiyarov.
2) Bazarbekova Rimma Bazarbekovna - lékař lékařských věd, profesorka, vedoucí oddělení endokrinologie kazašské Lékařské univerzity dalšího vzdělávání JSC, předseda nevládní organizace „Asociace endokrinologů Kazachstánu“.
3) Smagulova Gaziza Azhmagievna - kandidát lékařských věd, vedoucí oddělení propedeutiky vnitřních nemocí a klinické farmakologie RSE na REU "Západní Kazachstánská státní lékařská univerzita pojmenovaná po M. Ospanovovi".

Údaj o neexistenci střetu zájmů: ne

Recenzenti:
Espenbetova Mayra Zhaksimovna - lékařka lékařských věd, profesorka, vedoucí oddělení stáže v obecné lékařské praxi státní lékařské akademie Semipalatinsk.

Uvedení podmínek revize protokolu: revize protokolu 5 let po jeho zveřejnění a ode dne jeho vstupu v platnost nebo pokud existují nové metody s úrovní důkazů.

Dodatek 1. T

Metody screeningu diabetu typu 2 [2, 3] t
Screening se provádí za účelem identifikace pacientů, kteří mohou mít diabetes. Screening začíná stanovením glukózy nalačno. V případě detekce normoglykémie nebo snížené glukózy nalačno (NGN) - více než 5,5 mmol / l, ale méně než 6,1 mmol / lv kapilární krvi a více než 6,1 mmol / l, ale méně než 7,0 mmol / lv žilách Plazma se podává perorální glukózový toleranční test (PGTT).
PGT se neprovádí:
· Na pozadí akutního onemocnění;
· Na pozadí krátkodobého užívání léků, které zvyšují hladinu glukózy v krvi (glukokortikoidy, hormony štítné žlázy, thiazidy, beta-blokátory atd.)
PGTT by měl být prováděn ráno na pozadí ne méně než 3 denní neomezené potravy (více než 150 g sacharidů denně). Testu by měl předcházet noční post po dobu nejméně 8-14 hodin (můžete pít vodu). Po odběru krve na prázdný žaludek by subjekt neměl pít déle než 5 minut, aby vypil 75 g bezvodé glukózy nebo 82,5 g monohydrátu glukózy rozpuštěného ve 250-300 ml vody. U dětí je náplň 1,75 g bezvodé glukózy na kg tělesné hmotnosti, ale ne více než 75 g. Po 2 hodinách se provede opakované odběr krve.

Indikace pro screening asymptomatického diabetu
Všechny osoby s BMI ≥ 25 kg / m 2 a následující rizikové faktory jsou předmětem screeningu:
Sedavý životní styl;
· Příbuzní 1. linie příbuznosti trpící cukrovkou;
· Etnické populace s vysokým rizikem diabetu;
• ženy s velkým plodem nebo zavedený gestační diabetes;
Hypertenze (≥140 / 90 mm Hg nebo antihypertenzní terapie);
· Hladina HDL 0,9 mmol / l (nebo 35 mg / dL) a / nebo hladina triglyceridů 2,82 mmol / l (250 mg / dL);
· Přítomnost HbAlc ≥ 5,7% před sníženou glukózovou tolerancí nebo sníženou glukózou nalačno;
· Historie kardiovaskulárních onemocnění;
· Jiné klinické stavy spojené s inzulínovou rezistencí (včetně těžké obezity, acanthosis nigras);
• Syndrom polycystických vaječníků.
Je-li test normální, je nutné ho opakovat každé 3 roky, při absenci rizikových faktorů se provádí screening u všech osob starších 45 let. Pokud je test normální, je třeba ho opakovat každé 3 roky.
Screening by měl být prováděn u dětí starších 10 let a dospívajících s 2 nebo více rizikovými faktory.

Dodatek 1. T

ALGORITM PRO DIAGNOSTIKU A OŠETŘENÍ DIABETICKÉ KETOACIDÓZY NA FÁZE NOUZOVÉ POMOCI

Diabetická ketoacidóza (DKA) a ketoacidotická kóma
DKA je akutní diabetická dekompenzace metabolismu, která se projevuje prudkým nárůstem glukózových a ketonových těl v krvi, jejich výskytem v moči a rozvojem metabolické acidózy s různým stupněm vědomí nebo bez ní, což vyžaduje nouzovou hospitalizaci pacienta.

Dodatek 2

ALGORITM PRO DIAGNOSTIKU A OŠETŘENÍ DIABETICKÉ HYPOGLYCEMICKÉ PODMÍNKY / COMA NA FÁZE NOUZOVÉ POMOCI (schéma)


♦ položte pacienta na bok, vyprázdněte ústa jídla ze zbytků jídla (není možné nalít sladké roztoky do ústní dutiny);
♦ V / v trysce zadejte 40-100 ml 40% roztoku dextrózy (až do úplného obnovení vědomí);
♦ alternativa - 1 mg (pro malé děti, 0,5 mg) glukagonu p / c nebo / m;
♦ Pokud není vědomí obnoveno, začněte bojovat s edémem mozku: koloidy, osmodiuretiki, krevní složky.

Dodatek 3

ALGORITM PRO DIAGNOSTIKU A OŠETŘENÍ DIABETICKÉHO HYPEROSMOLAROVÉHO KÓDU NA FÁZE NOUZOVÉ POMOCI

Doporučení pro diabetes. Jak minimalizovat riziko komplikací?

Diabetes mellitus je endokrinní onemocnění chronické povahy, které se vyskytuje na pozadí absolutní nebo relativní nedostatečnosti hormonu inzulínu. Hormon je produkován slinivkou břišní, konkrétně Langerhansovými ostrůvky.

Patologie přispívá k rozvoji závažných metabolických poruch (dysfunkce tuků, proteinů, syntézy sacharidů). Inzulín je hormon, který podporuje rozpad a rychlou absorpci glukózy, ale když je nedostatečný nebo nedostatečný, je tento proces narušen, což vede ke zvýšení obsahu glukózy v krevním řečišti.

Diabetes mellitus může vést k nejnebezpečnějším komplikacím, pacient by měl dodržovat klinické pokyny v přísném režimu po celý život. Budeme o nich mluvit v naší redakci.

Diabetes mellitus je rozšířené onemocnění.

Formy diabetu

Endokrinní patologie je rozdělena do dvou typů:

 • Diabetes typu I;
 • diabetes typu II.

Tabulka č. 1. Typy diabetu:

Je to důležité. Navzdory skutečnosti, že diabetes typu II je u lidí stanoven až po 30 letech, lékaři zaznamenali včasný projev onemocnění u pacientů s nadváhou, tj. S vysokým stupněm obezity se tento typ onemocnění může rozvinout v poměrně mladém věku.

V medicíně stále existuje takový typ patologie jako gestační diabetes mellitus, doporučení pro léčbu odpovídají doporučením pro skutečný diabetes.

Za prvé - je to:

 • správné výživy;
 • zdravý životní styl;
 • pravidelné procházky na čerstvém vzduchu;
 • neustálé monitorování koncentrace glukózy v krvi.

Onemocnění je diagnostikováno u žen během těhotenství. Hladina cukru se může zvýšit u těhotných žen během různých prenatálních období a existuje vysoká pravděpodobnost vzniku skutečného diabetu typu II po porodu.

Pravidelné cvičení pomáhá snižovat riziko vzniku skutečného diabetu.

Pozor. Diabetes může být skrytý autoimunitní charakter. Jasný projev onemocnění nebo extrémně pomalý vývoj patologie je pozorován ve stejném poměru.

Klinický obraz

Když se objeví první varovné příznaky diabetes mellitus, pacient se obrátí na lékaře, kde je vyšetřován, aby přesně diagnostikoval patologii.

Následující příznaky indikují alarm:

 • časté močení k močení;
 • neuhasitelný žízeň;
 • sucho v ústech, bolest v krku;
 • nekontrolovaný přírůstek nebo ztráta hmotnosti;
 • nadměrná touha po jídle nebo jeho úplná nepřítomnost;
 • rychlý puls;
 • snížené vidění;
 • pocit svědění v intimní oblasti.

Pozor. Diabetes mellitus je patologický stav, který vyžaduje neustálé sledování jejich zdraví. K udržení normálního fungování organismu vyvinula WHO doporučení pro diabetes mellitus, která vám umožní sledovat stav pacienta a minimalizovat související symptomy patologie.

Diagnostický algoritmus

Jak všichni víme, vhodný krevní test nám umožňuje zjistit přítomnost diabetu.

Při potvrzení příznaků glykémie je diagnostický algoritmus následující:

 • provést krevní test na cukr nejméně čtyřikrát denně;
 • krevní test pro stanovení glykovaného hemoglobinu by měl být prováděn nejméně 1 krát za čtvrtletí (umožňuje stanovit průměrnou hladinu glukózy v krvi po dlouhou dobu - až 3 měsíce);
 • stanovit obsah cukru v moči nejméně 1 krát ročně;
 • alespoň jednou za 12 měsíců darovat krev pro biochemii.
Hlavním kritériem pro diagnózu diabetu je krevní test na cukr.

Výzkum Světové zdravotnické organizace dokazuje, že diabetes mellitus je globálním problémem a jeho řešení je odpovědností nejen samotného pacienta, ale i státu jako celku. To je důvod, proč WHO vyvinula doporučení pro pacienty s diabetes mellitus, jak typu 1, tak typu 2. t

Obsahují typický diagnostický algoritmus, tipy na úpravu koncentrace glukózy v krevním řečišti a metody první pomoci při diabetu.

Je zajímavé. Zdravotnická skupina WHO v roce 2017 vyvinula a vydala 8. vydání „Doporučení pro poskytování specializované lékařské péče pacientům s diagnózou diabetu“.

Kromě podrobné studie a souladu s lékařskou radou vyvinutou WHO jsou pacienti povinni poslouchat a dodržovat klinická doporučení endokrinologa. Léčba onemocnění zahrnuje pravidelné sledování zdravotního stavu pacienta, protože klinické projevy patologie jsou často příznaky souběžných onemocnění, která vyžadují další léčbu.

Při přiřazení další diagnózy:

 • Břišní ultrazvuk;
 • elektrokardiogram;
 • monitorování krevního tlaku;
 • diagnóza zraku;
 • navštívit gynekologa nebo urologa.

Diabetická příprava

Všichni pacienti s diabetem musí absolvovat školení organizovaná specializovanými centry.

Třídy jsou rozděleny do dvou cyklů:

Tabulka 2. Cíle školení diabetiků:

Mezi pacienty s diabetem se liší následující kategorie:

 • osoby s typem I SD;
 • osoby s diabetem typu II;
 • nezletilé děti;
 • jsou těhotná.

Vzdělávání bude považováno za produktivní, pokud budou skupiny studentů řádně rozděleny a budou zohledněny všechny aspekty týkající se jejich zdraví.

Diabetický trénink je důležitou součástí programu patologické terapie.

Učitelé vzdělávacích kurzů musí mít pedagogickou a lékařskou výchovu a přednášet v souladu s vyvinutými standardy WHO.

Otázky, kterými se má program zabývat:

 • typy diabetu;
 • potraviny;
 • terapeutické cvičení;
 • rizika glykémie a jak jí předcházet;
 • léky, které snižují hladinu glukózy v krvi;
 • definici inzulínové terapie a její potřebu;
 • možné účinky diabetu;
 • Povinnost navštívit lékaře.

Kurzy vám nutně řeknou, jak správně aplikovat inzulín a kontrolovat hladinu cukru v krevním řečišti. Znalosti získané během školení umožní diabetikům minimalizovat rizika hypoglykemických a hyperglykemických záchvatů a nadále žít s minimálním účinkem onemocnění na celkovou pohodu.

Doporučení pro diabetes

Každý, kdo zjistil neuspokojivou diagnózu, endokrinolog individuálně dává schůzku na vhodnou léčbu diabetu, doporučuje a diktuje podmínky pro jejich realizaci. Veškeré odborné poradenství závisí na typu onemocnění, jeho průběhu a přítomnosti komorbidit.

Diabetická dieta

Především u pacientů s diagnózou diabetes mellitus začíná léčebný program úpravou výživy.

 • nevynechávají jídla;
 • jíst malé porce;
 • časté stravování (5-6x denně);
 • zvýšení příjmu vlákniny;
 • vyloučit ze stravy všechny zakázané potraviny, zejména cukr obsahující.

Podle doporučení WHO je tabulka 9 přiřazena diabetikům, program výživy je určen k udržení normální koncentrace cukru v krevním řečišti.

Správná a měřená výživa - klíč k kvalitní léčbě diabetu.

Je to důležité. Pacienti s diabetem musí neustále sledovat spotřebu kalorií. Jejich denní objem by měl odpovídat energetické spotřebě organismu s ohledem na jeho životní styl, váhu, pohlaví a věk.

Ve stravě diabetiků by měly být přítomny takové produkty:

Živiny spotřebované ve vztahu k denní dávce by měly být distribuovány podle následujícího principu:

 • protein - ne více než 20%;
 • tuky - ne více než 35 %%
 • sacharidy - ne více než 60%
 • polynenasycené mastné kyseliny - ne více než 10%.

Kromě výše uvedených nutričních doporučení pro pacienty je nutné zvýšit spotřebu rostlin s vysokými účinky na snížení glukózy. Doporučuje se užívat ve formě odvarů nebo infuzí, bylinná medicína bude ideální náhradou za působení drahých léků.

Patří mezi ně:

 • ovoce a listí z ořechů;
 • jahody;
 • borůvky;
 • jeřáb;
 • devatenáct;
 • oves;
 • jetel;
 • fazolové lusky;
 • brusinky;
 • psí růže

Tento seznam je poměrně rozsáhlý a může pokračovat po dlouhou dobu, kromě toho v lékárnách lze nalézt speciální sbírky bylin, které přispívají k normalizaci glukózy v krevním řečišti. Stojí za zmínku, že tyto rostliny přispívají nejen k nápravě cukerných nomů, ale mají také pozitivní vliv na celkové zdraví.

Bylinná medicína je jednou z důležitých složek systému léčby diabetu.

Vzhledem k tomu, že diabetes mellitus typu 2 se vyvíjí na pozadí obezity, se nutriční doporučení týkají výpočtu příjmu potravy v jednotkách chleba (HE). Pro diabetiky a nejen tam je speciálně navržený stůl jednotek chleba, naučit se používat, což je poměrně jednoduché. Mnohé po dlouhodobém užívání určují množství XE na oko.

Například 1 XE obsahuje:

 • sklenici mléka, kefíru, jogurtu nebo kyselého mléka (250 ml);
 • tvarohová hmota s rozinkami bez cukru (40 gramů);
 • nudlová polévka (3 lžíce);
 • jakákoliv vařená kaše (2 lžíce);
 • bramborová kaše (2 lžíce).

Je to důležité. Diabetikům není dovoleno pít alkohol, ale ve vzácných případech je povoleno užívat suché červené víno nejvýše 150 gramů.

Inzulínová léčba diabetu I. typu

Jak je známo, diabetes typu I je forma patologie závislá na inzulínu, hlavní doporučení diabetes mellitus typu 1 souvisí s podáváním inzulínových injekcí. Způsob inzulínové terapie musí být racionální a určený v souladu s individuálními charakteristikami organismu.

Dávku inzulínu vypočítává pouze ošetřující lékař a bere v úvahu důležité faktory, jako jsou:

 • hmotnost;
 • věk;
 • stupeň dysfunkce pankreatu;
 • koncentrace cukru v krevním řečišti.

Vypočítaná denní dávka inzulínu je rozdělena do několika injekcí, je třeba mít na paměti, že jedna injekce by měla zlikvidovat celé množství přicházející glukózy.

Všimněte si, že při výpočtu se také jedná o typ léku, podle principu dopadu, je rozdělen na:

 • ultra-krátký inzulín;
 • krátkodobě působící inzulín;
 • středně působící;
 • dlouho;
 • dlouhotrvající akce.

Nejvyšší účinnost inzulínové kompenzace je pozorována při podávání inzulinu s ultra krátkou a krátkou expozicí. Obvykle jsou tyto typy léků podávány všemi prostředky před jídlem nebo bezprostředně po jídle. Přípravky s prodlouženou expozicí se zpravidla podávají ráno a večer před spaním.

Injekce inzulínu do břicha přispívá k rychlému rozpadu léčiva.

Při výpočtu dávky se také bere v úvahu množství XE, tj. V různých časech dne a s různým objemem a kvalitou potravy pro 1 XE, je nutné určité množství inzulínu. Opět označujeme, že všechny výpočty dávek léku jsou prováděny striktně ošetřujícím lékařem. Změna dávky se nedoporučuje.

Pozor. Injekce se provádějí pomocí speciálního injekčního pera, které je velmi vhodné pro nezávislé použití. Poskytování potřebných materiálů pro injekční podání diabetikům (injekční pero, inzulín) je poskytováno na úkor státních prostředků.

Inzulínová léčba diabetu typu II

Diabetes typu II, jak jsme uvedli výše, není forma onemocnění závislá na inzulínu, ale v některých případech, kdy začíná proces aktivace klinického obrazu, může být nezbytné podávat injekce.

Inzulínová léčba diabetu typu II je předepsána v případech:

 • krevní test na glykovaný hemoglobin je určen indikátorem 9% a vyšším (doprovázeným jasnými klinickými projevy diabetu typu II);
 • V průběhu lékové terapie nemá pacient dlouhodobě pozitivní dynamiku zotavení;
 • anamnéza kontraindikací pro užívání léků snižujících hladinu glukózy;
 • krevní a močový test ukazuje kriticky zvýšený obsah ketonových těl a cukru;
 • pacientovi je ukázán chirurgický zákrok.

Pokud má diabetik indikace pro léčbu inzulínem, musí mu lékař promluvit o riziku hypoglykémie a poradit mu, jak se chovat při prvních projevech patologického stavu.

Je to důležité. Ve vzácných případech inzulínová terapie nedává pozitivní výsledky, pak lékař určí potřebu její intenzifikace. To znamená, že denní dávka inzulínu pro každého jednotlivého pacienta je zvýšena, dokud není metabolismus sacharidů v těle normalizován.

Vlastnosti inzulínových injekcí

Jak jsme uvedli výše, v závislosti na účinku je inzulín rozdělen do několika typů. Injekce každého z nich mají své vlastní charakteristiky absorpce a účinku účinku.

Tabulka č. 3. Typy inzulínu a jejich účinky: