Image

Tabulka č. 5: seznam potravin, které mohou a nemohou být konzumovány

Problémy trávicího systému jsou dnes velmi běžné. Nemoci tohoto druhu vyžadují komplexní léčbu zaměřenou na snížení celkové zátěže. Pro tento účel je vyvinuta speciální dietní strava založená na pokrmech šetřících vaření. To může být dietní tabulka 5, kterou můžete jíst, na které budeme nyní rozumět. To znamená minimální množství lipidů, vyloučení z potravy těžkých, ostrých, špatně stravitelných potravin. To vám umožní minimalizovat zatížení jater a slinivky břišní, což je důvod, proč se hepatobiliární systém a další orgány gastrointestinálního traktu mohou vrátit do normálu.

Rozdíl dietní tabulky číslo 5

Pacienti mají často tendenci vnímat dietu jako trest za jejich neopatrný přístup ke zdraví a jako nepřetržitá omezení. To je však pouze stereotyp. Správně organizované jídlo, můžete obnovit tělo a snadno přejít na zdravé jídlo. Dietní pátá tabulka byla vyvinuta pro léčbu onemocnění vnitřních orgánů. Často k ní chodí celá rodina, která chce nemocné podpořit.

Dieta 5 je tabulka, která je možná, co není povoleno - to nejsou jen doporučení nebo omezení. To je přechod od obvyklé stravy k šetřící dietě. Od té doby je tento systém neomezený. Pacienti si na to snadno zvyknou a mohou se držet až dva roky. To je hlavní výhodou stravy a jejího rozdílu a dalších omezení.

Zlepšení dietní výživy může poskytnout remisi zánětu a snížit zátěž na oslabené orgány ze strany léčiv. Odborníci potvrzují, že pacienti, kteří sledovali tento režim po dobu až dvou let, mají jasný pokrok, pokud jde o zotavení.

Recepty „páté tabulky“ jsou často používány mimo lékařskou praxi. Používají se v kojenecké výživě, ve vzdělávacích a léčebných zařízeních. Také ženy v domácnosti často vaří své vlastní domy a nevědí o léčivé hodnotě jídel. Jídelní lístek je vhodný pro ty, kteří trpí vrozenými vadami zažívacího ústrojí, například mají problémy se žlučníkem. Autor dietního dietologa je M.I. Pevzner.

Komu je ukázána „Pátá tabulka“?

Strava 5 stůl, co můžete jíst, a co ne, budeme rozumět, je obvykle uvedeno s běžnými onemocněními gastrointestinálního traktu a hepatobiliární systém. V nepřítomnosti střevních abnormalit může být tato dieta základním předpisem. Existuje také „tabulka 5A“, která je určena pro pacienty s exacerbací hepatitidy a chronickou pankreatitidou. Indikace pro dodržování diety jsou často následující:

 • Cholecystitis nebo zánět žlučníku.
 • Hepatitida, což je chronický zánět jater.
 • Biliární dyskineze je problém sekrece žluči.
 • Cirhóza jater, ve které zdravé buňky postupně vymizí a jsou nahrazeny pojivovou tkání.
 • Žlučová choroba nebo křehká cholecystitis.

Základní pravidla

Tabulka č. 5, která není možná, která je uvedena v příslušných tabulkách, vychází ze základních principů, které jsou následující:

 • V den je třeba použít 1,5-2 litrů vody.
 • Míra užívání soli denně - 6-10 gramů. Pokud mluvíme o exacerbaci pankreatitidy, pak by sůl ve stravě neměla být vůbec, pak se postupně zavede do stravy.
 • Množství sacharidů - 300-350 gramů. Z těchto jednoduchých, rychle vstřebatelných by nemělo být více než 40 gramů.
 • Množství tuku - 70-75 gramů. Z toho 25 gramů rostlinného původu.
 • Protein - 90 gramů denně, poloviční zvíře, polovina, zelenina.

Energetická hodnota denní stravy by měla být 2100-2500 kcal. Je důležité jíst často a v malých porcích - 5-6 krát denně.

Tabulka 5, dieta, která nemůže být uvedena níže, je naprosto smažená, potraviny s žáruvzdornými tuky v kompozici, potraviny s vysokou koncentrací hustého cholesterolu a puriny. Tím se snižuje zatížení trávicího traktu.

Výrobky nelze smažit. Jsou vařeny v kotle s více nebo dvojitým kotlem, vařené nebo pečené. Maso, zejména žilkované, a zelenina obsahující hrubou dietní vlákninu by měla být otírána.

Důležitá je také teplota potravin. Nemůžete jíst ani příliš studené, ani příliš horké pokrmy, protože dráždí sliznici gastrointestinálního traktu. Optimální teplota potravin je v rozmezí 20-60 stupňů. Musíte jíst každých 2,5-3 hodiny v malých porcích. Takže gastrointestinální trakt může snadněji strávit příchozí potraviny.

Povolené výrobky s dietní tabulkou 5

Níže je uveden seznam produktů pro dietní menu páté tabulky, na jejichž základě si můžete sestavit dietu a pravidelně je používat. Ale také poznamenat, že to, co je možné s dietou 5 stolů může být upraven lékařem.

Stravovací stůl №5 by Pevzner - co může a nemělo by být, tabulka výrobků a menu

Rychlý přechod na stránce

Dietní tabulka číslo 5 - jeden z nejčastějších u pacientů s gastroenterologickými onemocněními. Úspěšná léčba jakéhokoliv orgánu vyžaduje snížení funkční zátěže, a to korekcí (někdy významnou) dietou.

Za podmínek šetrné výživy se trávicí systém v průběhu času obnovuje a stabilizuje, po čemž pacient pociťuje výraznou úlevu.

Léčení nemocí žlučových cest, jater a slinivky břišní je proto nemožné, aniž by se striktně dodržovala léčebná dieta podle MI Pevznera nazvaná tabulka 5. Gastroenterologové a zkušení odborníci na výživu předepisují toto menu pacientům s následujícími onemocněními:

 • pankreatitida (reaktivní, akutní, chronická);
 • cholecystitis;
 • žlučové kamenné onemocnění;
 • hepatitida (chronická);
 • cirhóza jater.

Obecná charakteristika dietní tabulky 5 - základní pravidla

 1. Jíst frakční porce 6krát denně.
 2. Energetická hodnota plně vyvážené stravy - 2400-2500 kcal.
 3. V potravinách převažují proteiny (asi 80 gramů a poměr rostlinných a živočišných proteinových sloučenin je přibližně stejný).
 4. Množství lipidů je nejvýše 80 gramů a dvě třetiny z nich jsou tuky živočišného původu - ryby, maso, máslo.
 5. Tělesná potřeba sacharidů je uspokojena zeleninou, ovocem a obilím, které jsou vybrány ze seznamu povolených (asi 400 gramů).
 6. Normální chlorid sodný (sůl) se redukuje na 8-10 g.
 7. Denní množství volné kapaliny (většinou voda bez plynu) je 8 sklenic.

Toto menu vede k významnému snížení zátěže jater, slinivky břišní a hepatobiliárního systému jako celku, zatímco tělo má všechny potřebné biologicky aktivní látky.

Dietní číslo 5

Dieta číslo 5 je dobře známo každému, kdo měl problémy s játry alespoň jednou v životě. Tato dieta znamená úplné odmítnutí smažených, mastných a slaných potravin a místo toho se doporučuje používat vařené nebo pečené potraviny. Nejběžnější indikací pro takovou dietu jsou cholecystitis, hepatitida, cirhóza a žlučové kameny. Seznam zakázaných potravin u 5 stolů je dostatečně velký, ale přesto se nebudete cítit hladoví. Co můžete a nemůžete dělat s dietou 5 - přečtěte si následující článek.

Zásady výživy číslo 5

Cílem stravy je snížení zátěže jater a žlučových cest v důsledku příjmu zdravých potravin.

Základní principy stravy číslo 5:

 • Dostatečný obsah v menu sacharidových a proteinových potravin.
 • Omezte potraviny obsahující tuky.
 • Dovolené metody tepelného zpracování potravin - vaření a pečení. Dušené pokrmy mohou být velmi vzácné.
 • Čisté by měly být pouze produkty, které obsahují hodně vlákniny. Pokud je maso strnulé, mělo by být nakrájeno na malé kousky.
 • Smažení potravin je přísně zakázáno.
 • Nemůžete jíst potraviny, které obsahují puriny a kyselinu šťavelovou.
 • Nemůžete zahrnout do menu pokrmy, které zvyšují tvorbu plynu ve střevech. Jedná se o produkty obsahující hrubé vlákno, extrakční látky, které spouští tvorbu trávicích šťáv.
 • Množství soli ve stravě by mělo být omezeno.
 • Jíst jídlo by mělo být nejméně 4-5 krát denně. Části by měly být malé.
 • Nezapomeňte pít vodu na prázdný žaludek.

"Tabulka číslo 5": dieta a denní dávka

Jeden z nejdůležitějších principů této stravy - frakční výživa. „Nejlepším způsobem, jak čelit stagnaci žluči, jsou častá jídla... každé 3–4 hodiny,“ napsal M. I. Pevzner. Pokud jde o energetickou hodnotu, „Tabulka č. 5“ je plnohodnotnou dietou (2500–2900 kcal denně) s optimálním obsahem bílkovin, tuků a sacharidů, s výjimkou potravin bohatých na puriny, dusíkaté extrakty a cholesterol, kyselinu šťavelovou, esenciální oleje, produkty oxidace tuku vzniklé při smažení.

Množství proteinů ve stravě by mělo splňovat fyziologickou normu: 1 g na 1 kg ideální tělesné hmotnosti, z toho 50-55% by měly být živočišné bílkoviny (maso, ryby, drůbež, vejce, mléčné výrobky).

Doporučené množství tuku - 70-80 g. Tuky živočišného původu by měly být 2/3, zeleninové - 1/3 celkového množství. Ze živočišných tuků je nejlepší použít máslo - dobře se vstřebává a obsahuje vitamíny A, K, kyselinu arachidonovou.

Ale množství žáruvzdorných tuků (skopové maso, vepřové maso, hovězí maso) by mělo být omezeno: jsou obtížně stravitelné, obsahují velké množství cholesterolu a nasycených mastných kyselin, mohou přispět k tvorbě cholesterolových kamenů a rozvoji mastných jater.

S ohledem na množství sacharidů ve stravě pro pacienty s onemocněním jater a žlučových cest byl několikrát revidován. Zpočátku obsahovala dieta „Tabulka 5“ 300–350 g sacharidů, z nichž 60–70 g je jednoduchých. Později bylo množství sacharidů sníženo na úkor jednoduchých (pouze 300-330 g, jednoduché - 30-40 g).

Dietní tabulka číslo 5: menu a produkty

 • chronická hepatitida bez exacerbace;
 • chronická cholecystitis;
 • cholecystitis během zotavení;
 • cirhóza jater, pokud je nedostatek funkce;
 • žlučové kamenné onemocnění;
 • akutní hepatitidu a cholecystitidu během období zotavení;
 • Kromě toho, dieta 5 je předepsán, pokud není výrazné střevní onemocnění.

Co můžete jíst na dietu číslo 5?

Denní dávka zahrnuje konzumaci potravin, které splňují stanovené kalorické a chemické složení:

 • Ne více než 80 g bílkovin. Polovina bílkovin musí být rostlinného původu a druhá polovina živočišného původu.
 • Ne více než 90 g tuku. Podíl rostlinného tuku by navíc měl představovat asi 30%.
 • Ne více než 400 g sacharidů.
 • Nejméně 1,5 litru vody, více může být.
 • Ne více než 2800 kcal. Pro vyjasnění počtu kilokalorií bude zapotřebí individuální výpočet.
 • Ne více než 10 g soli.

Aby játra fungovala v plném rozsahu, je možné během diety užívat hepatoprotektory jako Essentiale Forte nebo Karsil.

Jídlo, které lze jíst během diety číslo 5:

Jaké potraviny mohou a neměly by být konzumovány během diety č. 5

Tabulka 5 je předepsána pacientům s onemocněním jater, žlučníku a žlučových cest. Dieta číslo 5 snižuje zátěž gastrointestinálního traktu (GIT), zlepšuje metabolické procesy, normalizuje funkce jater a vylučovací procesy v žlučníku. Diety s mírným obsahem kalorií obsahují velký seznam produktů, které jsou povoleny ke spotřebě. Tuto dietu můžete dlouhodobě sledovat bez poškození zdraví.

Povolené a zakázané výrobky tabulka číslo 5

Tabulka 1 a 2 vám pomůže zjistit, co může a nemůže být na dietním stole (foto: dieta.wiki)

Tabulka 1. Co mohu jíst s dietou 5:

Tabulka 2. Produkty, které nelze jíst při dietě v 5. tabulce:

Možná vás bude zajímat

Povolené a zakázané výrobky tabulka číslo 5a

Tabulka č. 5 nemá téměř žádné kontraindikace (foto: essentuki.ru)

Pátá tabulka má další 2 poddruhy. Dieta 5a je indikována pro cholecystitidu a hepatitidu v akutním stadiu, onemocnění jater, žlučových cest v kombinaci s peptickým vředem nebo zánětem gastrointestinálního traktu, stejně jako v období rehabilitace po operaci. Menu pro týden začíná terapeutickým půstem, pak jsou povolené produkty zavedeny v malých porcích (Tabulka 3 a 4).

Tabulka produktů 3. Povolené produkty na dietě číslo 5a

Tabulka 4. Produkty zakázané dietou 5a:

Povolené a zakázané výrobky tabulka číslo 5p

Pevznerův stůl 5 je často jmenován gastroenterology (foto: lu4sveta.ru)

Dieta 5p je určena k normalizaci funkce pankreatu. Tabulka 5p je nejčastěji předepisována pacientům s chronickou pankreatitidou bez exacerbace (tabulky 5 a 6).

Tabulka 5. Povolené stolní produkty 5p:

Tabulka 6. Co nelze v nabídce zahrnout:

Co může a nemůže být konzumováno, lékař určí individuálně, s přihlédnutím k charakteristikám průběhu onemocnění. Být na dietě se doporučuje vyhnout se intenzivní fyzické námaze.

Rada výživu. Při přípravě stravy této stravy je důležitý způsob použití tuku. Jeho denní dávka by měla být rovnoměrně rozdělena do několika technik, což vám umožní vyhnout se mastnému šoku a exacerbaci onemocnění. Ve stravě by měly být použity pouze tuky přírodního původu. Tuk by měl být reprezentován mastným komplexem obsahujícím všechny potřebné mastné kyseliny, fosfolipidy, vitaminy rozpustné v tucích. Přírodní tuky jsou díky obsahu lecitinu snadněji strávitelné. Měly by být zaváděny do teplých potravin a rovnoměrně rozmíchány v hmotě. Pod vlivem teploty se zvyšuje stravitelnost tuku. Hydrogenované mastné kyseliny margarínů, rafinovaných rostlinných olejů a dalších "lehkých" olejů, tuků, které se používají k smažení, způsobují podráždění gastrointestinálního traktu.

Více informací o zdravotnické dietě číslo 5, funkce menu a užitečné recepty se dozvíte na videu níže.

Přihlaste se k odběru novinek

Obdržíte výběr užitečných článků o zdravém stravování, zdravých cvičeních a osvědčených dietách a slevách na kurzy.

Stránky jsou vytvořeny pro vzdělávací účely. Veškeré zveřejněné informace jsou k dispozici ke kontrole a nejsou přímým vodítkem k akci. Než začnete používat popsané tipy, diety, produkty nebo metody, doporučujeme vám povzbudit odborníka. To pomůže dosáhnout lepších výsledků a vyhnout se nežádoucím následkům. Pamatujte si, že každý je osobně zodpovědný za své zdraví.

Při použití materiálů z webu je vyžadován zpětný odkaz!

Dietní tabulka číslo 5: menu a produkty

Tabulka 5 je speciální dietní dieta navržená Dr. M.I. Pevznerom. Je považován za jeden z nejlepších pro lidi trpící chorobami jater, žlučových cest a žlučníku.

Pevznerova dieta Tabulka č. 5 poskytuje výživu s plným obsahem kalorií, ale s omezením tuků a potravin obsahujících cholesterol. Smažená jídla jsou také vyloučena, ale je zde mnoho ovoce a zeleniny.

Indikace pro použití

 • chronická hepatitida bez exacerbace;
 • chronická cholecystitis;
 • cholecystitis během zotavení;
 • cirhóza jater, pokud je nedostatek funkce;
 • žlučové kamenné onemocnění;
 • akutní hepatitidu a cholecystitidu během období zotavení;
 • Kromě toho, dieta 5 je předepsán, pokud není výrazné střevní onemocnění.

Účel stravy

Cílem páté stravy je chemicky oholit játra za podmínek dobré zdravé výživy a normálních funkcí žlučového systému v těle (jemná výživa).

Obecná charakteristika stravy

 • normální obsah bílkovin a sacharidů (s mírným poklesem);
 • omezený obsah tuku v menu;
 • Všechna jídla lze vařit následujícím způsobem - vaření, pečení, příležitostně - dušení. Současně je nutné setřít pouze zeleninu bohatou na vlákninu. Řezné maso se doporučuje jemně sekat. Nelze smažit zeleninu a mouku;
 • studené pokrmy s dietou 5 se nedoporučují;
 • kontraindikovány jsou produkty s vysokým obsahem látek, jako jsou puriny, kyselina šťavelová;
 • nezahrnuje potraviny, které způsobují střevní otoky, obsahující hrubá vlákna, bohatá na extraktivní látky, stimulující sekreci trávicích šťáv;
 • je poskytováno mírné omezení soli.

Režim napájení

Takže dietní tabulka číslo 5: 4-5 krát denně v přibližně stejných porcích.

Doporučuje se pít tekutinu na prázdný žaludek.

Denní dávka (energetická hodnota a chemické složení):

 • veverky - do 80 gr. (50% z nich je živočišného původu);
 • tuky - do 80-90 gr. (30% z nich je rostlinného původu);
 • sacharidy - do 400 gramů;
 • kapalina minimálně 1,5 - 2 litry;
 • celková energetická hodnota - přibližně 2400 - 2800 kcal (vypočítat misku na kalkulačce kalorií);
 • Sůl nesmí obsahovat více než 10 g.

Pro zachování funkce jater, pokud je předepsána tabulka č. 5, se doporučuje příjem hepatoprotektorů (např. Ursosan).

Potraviny, které mohou být konzumovány ve stravě

Potraviny, které nelze konzumovat ve stravě

Nápoje

 • Slabý černý čaj s citronem, polosladkou nebo s náhradou cukru (xylitol), mléko;
 • Dogrose bujón;
 • Šťáva zředěná vodou (pro snášenlivost);
 • Čistý kompot z čerstvého a suchého ovoce;
 • Želé;
 • Pěny na náhražce cukru (xylitol) nebo polosladké na cukr;
 • Morse a Kissel (ne kyselé);
 • Vařený heřmánek;
 • Stevia extrakt, listy stevie.
 • Káva;
 • Kakao;
 • Sycené a studené nápoje;
 • Alkoholické nápoje (vše je přísně zakázáno, včetně nízkoalkoholických);
 • Čokoláda a káva;
 • Zelený čaj, knotweed tráva;
 • Syrovátka;
 • Čekanka;
 • Karkade;
 • Čerstvé a vymačkané šťávy;
 • Carob.

Polévky

 • Polévka - to je hlavní jídlo ve stravě (ne na vývar)!
 • Vegetariánské polévky - bramborová kaše, cuketa, dýně, mrkev, krupice, ovesné vločky nebo pohanka, rýže, nudle. Přidá se 5 g másla nebo 10 g zakysané smetany;
 • Ovocné polévky;
 • Mléčné polévky s těstovinami;
 • Boršč (bez vývaru);
 • Polévka vegetariánská;
 • Polévka z červené řepy;
 • Hrachová polévka (tekutá, s minimálním přídavkem hrachu);
 • Ječmenová polévka.
 • Vývary vařené v masu, rybách a hubách, jakož i vývarky na bázi luštěnin, šťovíku nebo špenátu;
 • Okroshka (na kefíru, na kvasu, každý).

Kashi / Groats

 • Rozetřené kaše a polo viskózní pohanky, ovesné vločky, krupice a rýže, vařené ve vodě nebo v polovině s mlékem;
 • Různé výrobky z obilovin: soufflé, kastroly, pudinky v polovině s tvarohem, kastrol z nudlí, tvaroh;
 • Pilaf se sušeným ovocem;
 • Müsli (bez přísad zakázaných ve stravě)
 • Ovesné vločky (bez přísad);
 • Kuskus, Bulgur;
 • Proso kaše;
 • Lněná semena;
 • Luskoviny jsou vyloučeny z obilovin (jako nezávislé jídlo);
 • Ječmen, ječmen, kukuřičné krupice jsou omezené;
 • Čočka

Makarony

 • Nízká tuková pasta
 • Mastné pasty;
 • Těstoviny se zakázanými přísadami ve stravě;
 • Těstoviny s horkými, krémovými nebo rajčatovými omáčkami.

Maso / Ryba / Masné výrobky

 • Nízkotučné hovězí, telecí, králičí, kuřecí, krůtí (celá drůbež bez kůže). Maso se vaří ve vařené nebo parní formě, mleté ​​nebo nasekané (hamburgery, soufflé, bramborová kaše, knedlíky, hovězí stroganoff, měkký kus masa);
 • Zelné rolky, pilaf s vařeným pláštěm (ne kyselá omáčka);
 • Klobásy na mléko (velmi omezené);
 • Připravte nízkotučné odrůdy ryb (candát, treska, štikozubec, pollock, tuňák) následujícím způsobem: vařte nebo pečte po varu. Můžete si udělat quenelles nebo karbanátky, rybí souffles, nebo celý kus filé. Spotřeba je omezena třikrát týdně;
 • Čerstvé ústřice;
 • Krevety, chobotnice, mušle - omezené;
 • Losos je omezen obsahem tuku a předkrmem spíše než hlavním jídlem;
 • Knedlíky s telecím nebo kuřecím masem (těsto, libové maso, voda, sůl) - velmi omezený obsah tuku a ne nutně smažený;
 • Koňské maso (vařené a pečené);
 • Kuřecí prsa vařená nebo dušená.
 • Ledviny, játra, jazyk, všechny klobásy, uzené výrobky a maso v konzervách;
 • Použití vepřového tuku je omezené a oleje na vaření spolu s hovězím masem a skopovým masem jsou zcela vyloučeny;
 • Konzervované ryby
 • Solené a uzené ryby
 • Tučné odrůdy ryb (losos, pstruh, kapr, úhoř, jeseter, jeseter, beluga, sumec atd.);
 • Caviar granular (červená, černá)
 • Sushi;
 • Hovězí jazyk;
 • Krabí tyčinky.

Chléb

 • Brankový chléb;
 • Žitný chléb;
 • Sušenky;
 • Pšeničný chléb z mouky z 1. a 2. stupně sušeného nebo včerejšího pečiva, sušenky;
 • Neslazené suché sušenky, sušenky;
 • Pečené luxusní výrobky s vařeným masem a rybami, tvarohem, jablky;
 • Suché sušenky;
 • Plátky (sušenky) pšenice;
 • Chléb (bez konzervačních látek);
 • Chop off
 • Všechny produkty z listového a sladkého těsta;
 • Smažené koblihy;
 • Čerstvý chléb;
 • Palačinky;
 • Smažené koláče;
 • Sušenky z máslového těsta.

Mléko / fermentované mléčné výrobky

 • Zakysaná smetana (minimální obsah tuku) a sýr (ne ostrý a ve velmi omezeném množství);
 • Ne více než 2% tuku kefír, jogurt a tučné nebo nízkotučné tvaroh, mléko - 200 gramů. Můžete také ochutnat sýrová jídla, souffles a kastrolky, líné knedlíky a tvarohové koláče, kyselé mléko, pudinky;
 • Sýr feta - omezený obsahem tuku;
 • Jogurt (bez konzervačních látek).
 • Sýry ze solených odrůd jsou vyloučeny;
 • Mastné mléčné výrobky;
 • Krém, mléko 6%, ryazhenka, tvaroh;
 • Syrovátka

Zelenina

 • Škrobová zelenina, vařená a pečená v ošuntělém vzhledu: brambory, květák, mrkev, cuketa, dýně, řepa, čínské zelí;
 • Saláty (Romain, Corn, Iceberg a jiné neutrální až chuťové saláty) v omezeném množství;
 • Pepř bulharský (v omezeném množství);
 • Avokádo;
 • Mořský kale;
 • Okurky;
 • Rajčata (ve velmi omezeném množství, v případě zhoršení - vyloučit);
 • Zelené fazolky - lusky se mohou vařit nebo vařit;
 • Celer, brokolice (lepší po tepelném ošetření).
 • Zelenina je vyloučena z: hub, kukuřice, šťovíku, špenátu a rebarbory, ředkvičky, ředkvičky, tuřínu, lilku, česneku, cibule, chřestu;
 • Zelené cibule, nakládaná zelenina, konzervy, včetně konzervovaného hrachu;
 • Byliny a saláty jsou hořké, kyselé, kořeněné (petržel, kopr, špenát, čekanka, rukola, vlys atd.) - ne jako hlavní složka nebo hlavní jídlo, pouze jako dekorace nebo chuť v minimálním množství;
 • Rajčatový protlak;
 • Bílé zelí v syrové formě (pro vaření s tepelným zpracováním v minimálním povoleném množství).

Ovoce / Bobule

 • Jablka - pouze zralá, měkká a nekyselá, syrová, pečená;
 • Ne více než 1 banán denně;
 • Surový kompot z čerstvého a suchého ovoce, želé a pěny na náhražkách cukru;

Granátové jablko (nezneužívejte), s výjimkou hemochromatózy;

 • Meloun, nejvýše 2 x malé kousky denně;
 • Sušená papája, sušený meloun, sušené meruňky;
 • Meloun, papája, ananas (v salátech ve velmi malém množství, v čisté formě - to je nemožné);
 • Ovocné pyré (pouze z ovoce pátého stolu).
 • Dieta číslo 5 - jaké potraviny mohou a neměly by být konzumovány (dietní tabulka číslo 5)

  V určitém okamžiku života si téměř každý myslí o svém zdraví, o správné výživě a stravě. Je jich spousta, ale v této publikaci vyprávíme o "dietě číslo 5", která patří mezi 15 terapeutických diet, nebo, jak říkají lékaři, dietní stoly. Indikace pro "dietní tabulky číslo 5" jsou onemocnění jater, žlučových cest a žlučníku. Předepisuje se, aby pacient měl zdravou dietu, která v kombinaci s léčebnými opatřeními přispívá k jeho rychlému zotavení v mírném, šetrném režimu pro játra samotná. Jaký je skutečný mechanismus vlivu stravy č. 5 na lidské tělo?

  Ukazuje se, že glykogen se svým exaktním výkonem hromadí v játrech, metabolismus tuků a cholesterolu se vykládá, aktivní stimulace sekrece žluči a v důsledku toho normalizace zdravé funkce celého gastrointestinálního traktu (gastrointestinálního traktu).

  Dieta №5 je předepisována v období remise (zotavení) po exacerbaci hepatitidy a cholecystitidy, (bez exacerbace) cholelitiázy, chronických forem hepatitidy a cholecystitidy, cirhózy jater (bez selhání jater), chronické gastritidy (bez náhlých projevů); při chronické kolitidě, komplikované zácpou a pooperační terapii po odstranění žlučníku.

  Dietní tabulka číslo 5 se vyznačuje přítomností produktů s přirozeným obsahem bílkovin a sacharidů a minimální přítomností žáruvzdorných tuků. To nezahrnuje produkty s účastí éterických olejů, kyseliny šťavelové, nasycené puriny a cholesterolem, nic smažené, nesoucí v sobě oxidované tuky.

  Energetická hodnota souboru produktů takové stravy je 2500-2900 kilocalories denně a obsahuje 70 gramů tuku, 100 gramů bílkovin a pouze 50 gramů sacharidů, což umožňuje vytvořit menu, kde můžete dosáhnout rovnováhy mezi chutnými a zdravými, ze všeho nejvíce, a starosti při výběru stravy.

  Ale v souboru nádobí na dietě číslo 5 hodně pektinů, tuk-spalování látek, dietní vlákniny a mnohem potřebná kapalina. Vzhledem k profilu onemocnění je dieta zlomková - až 5-6 krát během aktivního období dne. Jídla nabízená dietou jsou převážně vařená nebo pečená, někdy i mírně uhasená. Ochucená zelenina, mrkev, rajčata, cibule a řepa se nesmažou, ale lehce a krátce dusíme vývarem a rostlinným olejem. Hlavní produkty by neměly být broušeny při zpracování, s výjimkou zeleniny s hrubým vláknem a masem plísní. Je lepší se rozdrtit. Teplota potravin by neměla být příliš studená.

  Jaké potraviny lze použít ve stravě číslo 5

  1. Výrobky z kynutého těsta: denní pečivo z žitného chleba; pšeničný chléb z mouky prvního a druhého stupně, mírně zatuchlý. Výrobky z nefermentovaného těsta: koláče a koláče, pečené v peci, plněné vařenými rybami nebo masem, s nízkotučným tvarohem, jablka; sušenka nebo suchá sušenka.
  2. První teplé jídlo: mléčné polévky s těstovinami; polévky v zeleninovém vývaru - obiloviny nebo se zeleninou, ovocné polévky; boršč, polévka z červené řepy a vegetariánská polévka. Pokud je obtížné smaženou mouku odmítnout, měla by být sušena na pánvi bez účasti tuku a zabarvení.
  3. Povoleno pouze ryby chudé druhy, pečené po vaření v troubě; rybí knedlíky, karbanátky, soufflés.
  4. Maso-pták: štíhlý, bez tuku, šlach a hrubé pojivové tkáně; drůbeží maso bez kůže; jehněčí, hovězí, vepřové, králičí, kuřecí, krůtí - vařené, následované pražením v troubě (celé a mleté); masné výrobky: uzeniny, kapusta, pilaf bez horkého koření s vařeným masem.
  5. Mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku: mléko, acidophilus, kefírový tvaroh. Jídla z mléčných výrobků s nízkým obsahem tuku: kastrolky, pudinky, líné knedlíky, zakysaná smetana jako přísada do jiných jídel, nekořeněný sýr.
  6. Rostlinný rafinovaný olej; Máslo v omezeném množství pro sendvič a jako přísada do hotových jídel.
  7. Omezení při výběru obilovin pro polévky a kaše nejsou k dispozici, ale přednostně pohanka, ovesné vločky; pilaf s mrkví a sušeným ovocem, vařené těstoviny s minimálním obsahem tuku, krupenik, tvarohový pudink, manna s nízkým obsahem cukru a tuku.
  8. Jídla z čerstvých vajec: vařená vejce vařená v peci, pečená v troubě, omeleta, kuřecí žloutek - 1 denně.
  9. Různé druhy zeleniny v syrové, vařené a dušené formě jako příloha nebo samostatné pokrmy: okurky, rajčata, mrkev, paprika, červené zelí, řepa. Saláty, nekvašené zelí, hrášek ve formě bramborové kaše, cibule a póru ve vařené formě.
  10. Doporučuje se seznam předkrmů: ovocné saláty; zeleninové saláty; vinaigrety, s opekanou cibulkou a nekořeněnou nakládanou zeleninou, například zelí; mírný squashový kaviár bez smažených přísad; Saláty z vařených ryb, mořských plodů, vařeného libového masa; odrůdy dietních salám: mlékárny, děti, lékaři a podobné druhy; nízkotučné šunky; nízkotučné a nízkotučné sýry
  11. Z ovoce a bobulí je povoleno: všechny nekyslé v čerstvé, pečené a vařené formě, s minimálním množstvím cukru: kompot, želé, želé, pěna, marshmallow, marmeláda, nevařený džem, med, sladkosti bez čokolády, minimální cukr, někdy nahrazující sorbitol nebo xylitol.
  12. Z nápojů umožňuje dieta č. 5: šťáva ze zeleniny, bobulí a ovoce; káva s mlékem; černý a zelený čaj; Odvar z dogrose a odvar z pšeničné otruby.
  13. Z omáček a koření je vhodnější: ovocné nekyslé sladké zalévání; skořice; petržel; kopr; smetanová omáčka; zeleninová nebo mléčná omáčka, za účasti mouky sušené na pánvi, bez tuku a zabarvení.

  Jaké potraviny nelze konzumovat s dietou číslo 5

  1. Omezit nebo vyloučit výrobky z pečiva nebo listového těsta, smažených koláčů, čerstvého droždí; koláče a jiné výrobky z těsta, smažené.
  2. Nejezte polévky v silné houby, maso a rybí vývar, zelenou polévku a okroshka.
  3. Nezahrnujte do menu konzervované ryby, solené, uzené a tučné ryby.
  4. Opustit tučné maso, droby: mozky, játra; Husí a kachní maso; uzené masné výrobky a klobásy; horké masové konzervy.
  5. Omezit používání odrůd mastné kyselé smetany; krém; ryazhenka, tvaroh a tukový slaný sýr.
  6. Dieta číslo 5 předepisuje vyloučení řady živočišných tuků, jako jsou: kuřecí tuk a kuřecí kůže; sádlo, hovězí maso a skopové maso.
  7. Je nežádoucí používat luštěniny (fazole, hrášek).
  8. Opustit smažená a vařená natvrdo vařená vejce a cholelitiázou ne více než polovinu žloutku s jinými potravinami.
  9. Je nutné vyloučit použití špenátu, ředkvičky a ředkvičky, šťovíku, česneku, zelené cibule, hub, nakládané zeleniny.
  10. Kaviár z ryb, všechny druhy uzeného masa, mastné a kořeněné konzervované potraviny, jako například šproty, přinesou žaludku nepříjemné pocity; a další pikantní a mastné občerstvení.
  11. Vyvarujte se kyselých plodů a ovoce, čokolády, zmrzliny, produktů s tukovým krémem.
  12. Ignorujte studené nápoje, kakao, černou kávu, všechny alkoholické a nealkoholické nápoje.
  13. Vyloučit zcela křen, horké a voňavé pepř, hořčice, majonéza, adjika, sójová omáčka. Limit soli na 10 gramů denně.

  Menu možnosti dietní tabulka číslo 5 za týden

  Dietní bramborová polévka recept

  • čerstvé brambory - 2 hlízy;
  • rýže - 100 gramů;
  • cibule - 1 kus;
  • mrkev - 1 kořen;
  • brokolice - 50 gramů;
  • sůl - podle chuti.

  Podle receptu "dietní bramborová polévka" se připravuje takto:

  1. Brambory a kůru umyjte, nakrájejte na kostičky a dejte do malé hrnce se studenou vodou.
  2. Nalijte do ní stejnou rýži, jemně nasekanou cibuli a místo na ohni.
  3. Když je pánev ohříván, očistěte a umyjte čerstvou mrkev a položte je spolu s brokolicí do polévky na vaření.
  4. Polévka se vaří na nízkém ohni až do vaření rýže a zeleniny, soli před koncem vaření.

  Podáváme horkou polévku, na každou desku přidejte nasekanou zelení a 1 čajovou lžičku rostlinného oleje.

  Dietní recept: "kavkazské karbanátky"

  • hovězí dřeň - 150 gramů;
  • mléko - 2 lžíce;
  • sušené švestky nebo sušené meruňky - 10 gramů;
  • máslo - 1 lžička;
  • kuřecí vejce - 1 kus;
  • přírodní zakysaná smetana - 20 gramů;
  • sůl - podle chuti je minimální.

  Podle domácího receptu: "Kavkazské karbanátky" se připravují takto:

  1. Maso, ořezané z tuku a šlach, nakrájíme na plátky a dvakrát mleté.
  2. Švestky nebo meruňky mírně vaří ve vodě, bez kostí a nakrájíme na tenké plátky.
  3. V mleté ​​misce se vloží do vhodné mísy, nalije se mlékem, syrovým vejcem, nakrájenými švestkami nebo meruněk, solí a vše důkladně promíchá až do homogenní načechrané hmoty.
  4. Mleté maso nakrájejte na identické malé kuličky, položte na promazaný plech na pečení nebo dušenou pánev, která se vloží do trouby, a pečené kuličky pečte až do okamžiku, kdy budete připraveni na 180 stupňů, vyjměte nádobu s nimi, nalijte do zakysané smetany a vraťte se do trouby asi 5 minut v režimu nízkého ohně..

  Jednoduchý recept na domácí tvarohový koláč s mrkví pro dietu číslo 5

  • tvaroh 9% obsah tuku -150 gramů;
  • mrkev - 50 gramů;
  • máslo - 20 gramů;
  • krupice - 5 gramů;
  • kuřecí vejce - 1 kus;
  • granulovaný cukr - 20 gramů;
  • pšeničná mouka - 30 gramů;
  • sůl - špetka.

  Domácí tvarohové koláče s mrkví v jednoduchém receptu se připravují takto:

  1. Umyjte mrkev, oloupejte, strouhejte na mělké straně struhadla a 20 minut ji umyjte v malém množství vody přidáním másla. Nalijte krupici za míchání a krátce vařte, za stálého míchání, aby nedošlo ke spálení.
  2. Výslednou mrkev-krupičkovou kaši ochlaďte, smíchejte s tvarohem, vejcem, cukrem, solí a větším podílem mouky. Všechno hněte až do hladka.
  3. Těsto nakrájejte na kuličky, navalte je do zbytku mouky, rychle smažte na obou stranách v pánvi na másle, posuňte na plech a pečte, dokud se v troubě nevaří úplně.

  Podávejte takové krásné sýrové koláče s ryazhenkou se zakysanou smetanou nebo džemem horké kávy s mlékem nebo čajem s citronem.

  Dietní tipy # 5

  Jakákoli dieta je zpravidla předepsána lékařem v souladu s nákazou k nápravě výživy a trávení. Účelem této schůzky je dosáhnout stabilní remise v činnosti zdravého organismu tak, aby všechny příznaky zhoršujícího se onemocnění zmizely a aktivita celého trávicího systému byla upravena.

  Pokud budete dodržovat správnou dietu č. 5 předepsanou lékařem, pak se kromě zlepšení pohody a úplného uzdravení objeví i energetická regenerace a případně i úbytek hmotnosti, který nejen zlepší vzhled, ale také usnadní práci srdce. Tato dieta může být sledována nezávisle v případě problémů s trávením, protože dobře zapadá do programu zdravé výživy jak pro děti, tak pro seniory.

  Zvláště lidé trpící chronickými onemocněními gastrointestinálního traktu, při regeneraci a zrušení takové diety, by se s ní neměli náhle podílet. Chcete-li zahrnout některé produkty do Vašeho nového menu, musíte pečlivě a v malém množství a nezapomeňte na seznam produktů, které jsou zakázány dietou č. 5. Mělo by být i nadále ostražité a většinou se jim vyhnout. Ignorování doporučení odborníků na výživu a nežádoucí konzumace některých potravin může vést k přetížení sotva zesílených jater a žlučníku, což může být bohužel následováno relapsem nemoci, a tím i intenzivní léčbou a naštěstí návratem ke zdravé výživě.

  Dieta číslo 5: podrobný popis, seznam povolených a zakázaných potravin

  Dietní stůl číslo 5 je nedílnou součástí celého systému lékařské výživy vyvinutý ve 30. letech 20. století ruským lékařem Manuelem Pevznerem. Pevzner vyvinul celkem 15 diet pro skupiny nemocí.

  Účinnost vyvinutého systému zdravé výživy byla prokázána četnými studiemi a praktickými aplikacemi po více než 80 let. Zároveň je důležité pochopit, že samotná strava neobnoví orgány postižené chorobou, ale vytvoří pouze příznivé podmínky pro zotavení, čímž se odstraní příčiny vyvolávající exacerbace.

  Obvykle se předepisuje vedle léčebných postupů a procedur fyzikální terapie.

  Indikace pro použití stravy

  Pro které nemoci je tato dieta předepsána?

  • akutní cholecystitis a hepatitida ve stadiu zotavení;
  • chronická hepatitida bez exacerbace;
  • onemocnění žlučových kamenů v remisi;
  • v případě jaterní cirhózy (bez selhání jater);
  • chronická cholecystitis (bez exacerbace).
  1. Strava je vyvážená, omezení se snadno přenášejí.
  2. Umožňuje nastavit játra a žlučník.
  3. Je to vynikající prevence recidivy onemocnění.
  1. Některé pokrmy vyžadují složitý a zdlouhavý proces vaření.
  2. Diety budou muset následovat po dlouhou dobu.
  1. Stůl 5 je navržen tak, aby nedošlo k obnovení nemocných orgánů, ale k odstranění příčin, které vyvolávají zhoršení onemocnění. S jeho pomocí bude možné urychlit proces hojení.
  2. Nezávisle předepsat dietu nemůže být. Měla by doporučit lékaře. Během diety pacient vyžaduje paralelní léčbu.
  3. Chléb by měl být konzumován pouze sušený. Čerstvé pečivo z menu by mělo být odstraněno.
  4. Je nemožné zhubnout pomocí této stravy, je předepsán pro onemocnění jater a žlučníku, a ne pro obezitu.
  5. S pomocí stravy můžete rychle zotavit, odstranit přebytečnou tekutinu z těla, odstranit bolesti v kloubech.
   Zdravotní výživa je důležitou součástí léčby nemocí orgánů trávicího ústrojí, takže byste měli trpět omezeními v menu pro své vlastní zdraví.

  Co můžete jíst na dietu číslo 5?

  Denní dávka zahrnuje konzumaci potravin, které splňují stanovené kalorické a chemické složení:

  1. Ne více než 80 g bílkovin. Polovina bílkovin musí být rostlinného původu a druhá polovina živočišného původu.
  2. Ne více než 90 g tuku. Podíl rostlinného tuku by navíc měl představovat asi 30%.
  3. Ne více než 400 g sacharidů.
  4. Nejméně 1,5 litru vody, více může být.
  5. Ne více než 2800 kcal. Pro vyjasnění počtu kilokalorií bude zapotřebí individuální výpočet.
  6. Ne více než 10 g soli.

  Mělo by se jíst v malých porcích, polévky jsou dobře vařené. Pokud se používá k vaření tvrdého masa, musí se nejprve rozřezat na malé kousky. Pokrmy by neměly být příliš horké nebo příliš studené, měly by být podávány ve formě tepla. Ve večerních hodinách, před noční odpočinek, můžete vypít sklenku kefíru 1% tuku, nebo vývar boky.

  Nechybí ani bylinné čaje a léčivá minerální voda.

  Manuel Isaakovich Pevzner

  Dieta číslo 5 - tabulka povolených a zakázaných potravin

  V níže uvedené tabulce můžete vizuálně zjistit, co můžete jíst a co nemůže být na šetřící stravě č. 5. Tyto informace použijte při sestavování nabídky pro týden.

  Vlevo v tabulce jsou výrobky, které můžete jíst, a na pravé ty, které se nedoporučují.

  • Polévka - to je hlavní jídlo ve stravě, ale ne na vývar;
  • Vegetariánské polévky - bramborová kaše, cuketa, dýně, mrkev, krupice, ovesné vločky nebo pohanka, rýže, nudle. Přidá se 5 g másla nebo 10 g zakysané smetany;
  • Ovocné polévky;
  • Mléčné polévky s těstovinami;
  • Boršč (bez vývaru);
  • Polévka vegetariánská;
  • Polévka z červené řepy;
  • Hrachová polévka (tekutá, s minimálním přídavkem hrachu);
  • Ječmenová polévka.
  • Vývary vařené v masu, rybách a hubách, jakož i vývarky na bázi luštěnin, šťovíku nebo špenátu;
  • Okroshka (na kefíru, na kvasu, každý).
  • Nízkotučné hovězí, telecí, králičí, kuřecí, krůtí (celá drůbež bez kůže). Maso se vaří ve vařené nebo parní formě, mleté ​​nebo nasekané (hamburgery, soufflé, bramborová kaše, knedlíky, hovězí stroganoff, měkký kus masa);
  • Zelné rolky, pilaf s vařeným pláštěm (ne kyselá omáčka);
  • Klobásy na mléko (velmi omezené);
  • Připravte nízkotučné odrůdy ryb (candát, treska, štikozubec, pollock, tuňák) následujícím způsobem: vařte nebo pečte po varu. Můžete si udělat quenelles nebo karbanátky, rybí souffles, nebo celý kus filé. Spotřeba je omezena třikrát týdně;
  • Čerstvé ústřice;
  • Krevety, chobotnice, mušle - omezené;
  • Losos je omezen obsahem tuku a předkrmem spíše než hlavním jídlem;
  • Knedlíky s telecím nebo kuřecím masem (těsto, libové maso, voda, sůl) - velmi omezený obsah tuku a ne nutně smažený;
  • Koňské maso (vařené a pečené);
  • Kuřecí prsa vařená nebo dušená.
  • Ledviny, játra, jazyk, všechny klobásy, uzené výrobky a maso v konzervách;
  • Použití vepřového tuku je omezené a oleje na vaření spolu s hovězím masem a skopovým masem jsou zcela vyloučeny;
  • Konzervované ryby
  • Solené a uzené ryby
  • Tučné odrůdy ryb (losos, pstruh, kapr, úhoř, jeseter, jeseter, beluga, sumec atd.);
  • Caviar granular (červená, černá)
  • Sushi;
  • Hovězí jazyk;
  • Krabí tyčinky.
  • Nízkotučná pasta se schválenými produkty,
  • Rozetřené kaše a polo viskózní pohanky, ovesné vločky, krupice a rýže, vařené ve vodě nebo v polovině s mlékem;
  • Různé výrobky z obilovin: soufflé, kastroly, pudinky v polovině s tvarohem, kastrol z nudlí, tvaroh;
  • Pilaf se sušeným ovocem;
  • Müsli (bez přísad zakázaných ve stravě)
  • Ovesné vločky (bez přísad);
  • Kuskus, Bulgur;
  • Proso kaše;
  • Lněná semena.
  • Mastné pasty;
  • Těstoviny se zakázanými přísadami ve stravě;
  • Těstoviny s pikantními, krémovými nebo rajčatovými omáčkami,
  • Luskoviny jsou vyloučeny z obilovin (jako nezávislé jídlo);
  • Ječmen, ječmen, kukuřičné krupice jsou omezené;
  • Čočka
  • Zakysaná smetana (minimální obsah tuku) a sýr (ne ostrý a ve velmi omezeném množství);
  • Ne více než 2% tuku kefír, jogurt a tučné nebo nízkotučné tvaroh, mléko - 200 gramů. Můžete také ochutnat sýrová jídla, souffles a kastrolky, líné knedlíky a tvarohové koláče, kyselé mléko, pudinky;
  • Sýr feta - omezený obsahem tuku;
  • Jogurt (bez konzervačních látek).
  • Sýry ze solených odrůd jsou vyloučeny;
  • Mastné mléčné výrobky;
  • Krém, mléko 6%, ryazhenka, tvaroh;
  • Syrovátka
  • Brankový chléb;
  • Žitný chléb;
  • Sušenky;
  • Pšeničný chléb z mouky z 1. a 2. stupně sušeného nebo včerejšího pečiva, sušenky;
  • Neslazené suché sušenky, sušenky;
  • Pečené luxusní výrobky s vařeným masem a rybami, tvarohem, jablky;
  • Suché sušenky;
  • Plátky (sušenky) pšenice;
  • Chléb (bez konzervačních látek);
  • Chop off
  • Všechny produkty z listového a sladkého těsta;
  • Smažené koblihy;
  • Čerstvý chléb;
  • Palačinky;
  • Smažené koláče;
  • Sušenky z máslového těsta.
  • Jablka - pouze zralá, měkká a nekyselá, syrová, pečená;
  • Ne více než 1 banán denně;
  • Surový kompot z čerstvého a suchého ovoce, želé a pěny na náhražkách cukru;
  • Granátové jablko (nezneužívejte), s výjimkou hemochromatózy;
  • Švestky;
  • Meloun, nejvýše 2 x malé kousky denně;
  • Sušená papája, sušený meloun, sušené meruňky;
  • Meloun, papája, ananas (v salátech ve velmi malém množství, v čisté formě - to je nemožné);
  • Ovocné pyré (pouze z ovoce pátého stolu).
  • Škrobová zelenina, vařená a pečená v ošuntělém vzhledu: brambory, květák, mrkev, cuketa, dýně, řepa, čínské zelí;
  • Saláty (Romain, Corn, Iceberg a jiné neutrální až chuťové saláty) v omezeném množství;
  • Pepř bulharský (v omezeném množství);
  • Avokádo;
  • Mořský kale;
  • Okurky;
  • Rajčata (ve velmi omezeném množství, v případě zhoršení - vyloučit);
  • Zelené fazolky - lusky se mohou vařit nebo vařit;
  • Celer, brokolice (lepší po tepelném ošetření).
  • Prakticky všechny syrové ovoce a bobule, včetně sladkých (například fíky a maliny), stejně jako brusinky, brusinky, hrozny, data, kiwi, pomeranče, mandarinky, hrušky, tomel, melouny, dýňová semínka atd.;
  • Ořechy v jakékoliv formě (slunečnicová semena a jádra mandlí, jakož i vlašské ořechy a lískové ořechy);
  • Zázvor a citron.
  • Zelenina je vyloučena z: hub, kukuřice, šťovíku, špenátu a rebarbory, ředkvičky, ředkvičky, tuřínu, lilku, česneku, cibule, chřestu;
  • Zelené cibule, nakládaná zelenina, konzervy, včetně konzervovaného hrachu;
  • Byliny a saláty jsou hořké, kyselé, kořeněné (petržel, kopr, špenát, čekanka, rukola, vlys atd.) - ne jako hlavní složka nebo hlavní jídlo, pouze jako dekorace nebo chuť v minimálním množství;
  • Rajčatový protlak;
  • Bílé zelí v syrové formě (pro vaření s tepelným zpracováním v minimálním povoleném množství).
  • Máslo (do 30 g);
  • Rafinované rostlinné oleje (do 10–15 g) přidané do nádobí;
  • Olivový olej (v omezeném množství).
  • Vejce ve formě proteinových omelet, vařených vajec a křepelčích vajec - až dvě
  • bílkovin denně, žloutky ne více než 1/2 v nádobí.
  • Nerafinovaný rostlinný olej;
  • Vepřové, hovězí, jehněčí tuk, oleje na vaření.
  • Smažená celá vejce.
  • Zeleninové jemné omáčky, mléčné omáčky a zakysaná smetana;
  • Ovocná omáčka. Mouka nemůže být smažena;
  • Sůl na dietě číslo 5 je omezena - ne více než 10 gramů za den (!);
  • Petržel, kopr, skořice, vanilin (malé množství jako koření pro chuť)
  • Sójová omáčka (ve velmi malém množství)
  • Zeleninové saláty, čerstvé s rostlinným olejem a ovocnými saláty (ve velmi omezeném množství, jako občerstvení a ne hlavní jídlo);
  • Squashový kaviár;
  • Rybí želé pouze po varu;
  • Namočený sleď je štíhlý;
  • Plněné ryby
  • Saláty z mořských plodů a vařeného masa;
  • Vinaigrette s povolenými produkty, squashovým kaviárem, nekořeněným a nízkotučným sýrem;
  • Kysané zelí (bez přídavku octa), přednostně umyté.
  • Majonéza;
  • Kečup;
  • Hořčice;
  • Křen;
  • Pepř;
  • Ocet;
  • Adjika;
  • Jakékoliv koření;
  • Mastné občerstvení;
  • Uzené výrobky;
  • Akutní a tuk
  • Nakládaný zázvor (pro sushi a rohlíky);
  • Konzervy v jakékoliv formě;
  • Olivy, olivy;
  • Sušená rajčata;
  • Konzervované artyčoky.
  • Bobule a ovoce, ne kyselé, vařené a pečené;
  • To je dovoleno jíst sušené ovoce (ale lépe je kompot ze sušeného ovoce), želé, želé, pěna;
  • Můžete jíst sušenky a marshmallows (ve velmi omezeném množství);
  • Můžete marmeládu a sladkosti bez kakaa a čokolády;
  • Jam (ne kyselý a ne příliš sladký a lépe rozpustný ve světlém čaji nebo horké vodě), marshmallow, med;
  • Cukr pouze v malých množstvích;
  • Knedlíky s ovocem, brambory, zelí (těsto: mouka, voda, sůl);
  • Perník (ale ne čokoláda, žádné přísady a ne více než 1 na den);
  • Lízátka;
  • Turecký med bez ořechů;
  • Nugát - bez ořechů;
  • Sladkosti z měkkého karamelu bez sezamu a bez ořechů a semen;
  • Pravidelný piškotový dort (1 malý kus za den).
  • Čokoláda a smetanové výrobky, zmrzlina;
  • Halva;
  • Jakékoliv mastné dezerty a pečivo se smetanou;
  • Žvýkačka (zejména s GERD).
  • Müsli tyčinky;
  • Sezamové bonbony;
  • Popcorn;
  • Hematogen;
  • Oplatky s kakaem;
  • Chuck Chuck a Sherbet;
  • Kondenzované mléko (kondenzované mléko);
  • Slunečnicová semena;
  • Kozinaki.
  • Slabý černý čaj s citronem, polosladkou nebo s náhradou cukru (xylitol), mléko;
  • Dogrose bujón;
  • Šťáva zředěná vodou (pro snášenlivost);
  • Čistý kompot z čerstvého a suchého ovoce;
  • Želé;
  • Pěny na náhražce cukru (xylitol) nebo polosladké na cukr;
  • Morse a Kissel (ne kyselé);
  • Vařený heřmánek.
  • Káva;
  • Kakao;
  • Sycené a studené nápoje;
  • Alkoholické nápoje (vše je přísně zakázáno, včetně
  • nízký alkohol);
  • Čokoláda a káva;
  • Zelený čaj, listy stevia, bylinná knotweed, extrakt ze stevie;
  • Syrovátka;
  • Čekanka;
  • Karkade;
  • Čerstvé a vymačkané šťávy;
  • Carob.

  S seznam přijatelných potravin a výrobků, můžete si zdravou výživu. Doporučujeme si předem připravit menu, nejméně 2 dny předem. Takže můžete zásobit potřebné produkty a vyzvednout recepty, a příprava bude trvat méně času. Přesná implementace všech pravidel diety bude chránit před exacerbací onemocnění a urychlit zotavení.

  Strava 5 tabulka: chutné recepty pro každý den

  Vzhledem k tomu, že dietní strava je určena na dlouhou dobu a je třeba ji diverzifikovat, má hosteska často otázku: co vařit? Nabízíme několik jednoduchých a chutných receptů.

  První jídla. Slizové a pyré polévky:

  1. Polévka z zelí savoy. Mrkev, brambory, petržel kořen, cibule jsou řezané. Cibule, petržel a mrkev odděleně vařené ve vodě s přídavkem rostlinného oleje. Brambory a připravená zelenina se ponoří do vroucí vody, vaří se 15-20 minut. 5 minut před koncem vaření přidejte drcené zelí Savoy a čerstvá rajčata bez kůže. Sůl ochutnejte a přiveďte k varu. Podáváme s plátky vařeného masa.
  2. Štíhlá ovesná polévka. Ovesné krupice se dobře rozpadají, bez kmitání zrn. Přiveďte vývar do varu a trochu soli. Hotový pokrm má jednotnou konzistenci smetany a neobsahuje žádné částice produktů.
  3. Ječmenová polévka. Složení: brambory, obiloviny, mrkev, cibule, máslo, zakysaná smetana. Pearl ječmen kuchař. V misce nakrájejte mrkev a cibuli. Zkombinujte krupice se zeleninou, nalijte zeleninový vývar, přidejte brambory, sůl. Podáváme s petrželkou a zakysanou smetanou.

  Pro přípravu pokrmů budete potřebovat následující sadu produktů:

  • Čerstvé zelí - 70 g
  • Řepa - 2 ks.
  • Brambory - 3 ks.
  • Mrkev - 2 ks.
  • Rajská pasta - lžička.
  • Rostlinný olej - 3 lžíce. Já
  • Zakysaná smetana - 10 g.
  • Cukr - lžička.
  • Zeleninový vývar - 0,25 l.

  Řepa je strouhaná, veškerá ostatní zelenina je nakrájena na pásy. Řepa dušená s mrkví a přidejte do vývaru, který již obsahuje brambory a zelí. Na konci přípravy se do boršče zavede rajský protlak a cukr. Po několika minutách se vývar vypne a nechá se vyluhovat. Před podáním přidejte na talíř kyselou smetanu.

  Recepty na hlavní jídla

  1. Rybí soufflé. Vařené rybí filé prochází mlýnek na maso, mléčnou omáčkou, máslem (rostlinný olej) a žloutky vajec. Hodně hnětení, soli, a pak injikované šlehací bílkoviny. Hmota se rozprostře na plech (případně do forem) a vaří se pro pár nebo pečená.
  2. Kuře a cuketa kastrol. Kuřecí maso, máslo, mléko, mouka, cuketa, vaječný bílek, sůl. Nakrájíme vařené kuřecí maso, přidáme část mléčné omáčky (vyrobené z mléka a mouky) a šlehačku. Mleté maso smíchejte se strouhanou syrovou cuketou, solí, vložte do formy a nalijte mléčnou omáčku. Pečeme v troubě.
  3. Omeleta Omelety jsou přírodní a proteinové, smíšené (s náplní dušené mrkve, nasekané vařené maso) a plněné. Míchaná směs vajec s mlékem je mírně osolena, nalita do forem, namazána a napařena v nádobách se síťovými vložkami. Omeleta by měla mít jemnou, homogenní konzistenci, lehce elastickou a tvar by měl být dobře zachován. Parní omelety jsou světle žluté barvy. Ve stravě n5 limit žloutky, takže je třeba vařit protein omeletu, přičemž pouze vejce na jídlo.

  Tvarohový pudink

  Pro tento lahodný dezert budete potřebovat následující produkty:

  • Tvaroh - 120 g
  • Mléko - 60 g.
  • Máslo - 5 g.
  • Krupice - 10 g.
  • Protein jediné vejce.
  • Cukr - 2 čajové lžičky.

  Tvaroh k mletí, pak porazit mixérem. Vstupte do syrovátkové hmoty bílkovin a cukru, pak vložte do pekáčku. Miska se buď peče v troubě nebo vaří ve vodní lázni.

  Zelí rolích s masem a rýží

  Plněné zelí je jídlo, které je dovoleno jíst během dodržování dietního stolu 5, ale musíte je řádně vařit.

  Bude vyžadován následující soubor produktů:

  • Nízkotučné maso - 100 g
  • Listy zelí - 130 g.
  • Rýže - 15 g.
  • Zakysaná smetana - 2 lžíce. Já
  • Rostlinný olej - 2 lžíce. Já
  • Zelení - 30 g

  Maso je zkroucené v mlýnku na maso, listy zelí se vaří. Rýže zalijeme vařící vodou a trváme na 20 minutách, po které se voda vypustí. Maso se kombinuje s rýží, rostlinným olejem a zelení. Výsledná náplň se rozprostřela na listy zelí a zabalila je do tvaru obálek. Roztáhněte listy v kotlíku, nalijte vodu a dušené maso až do konce.

  Saláty

  Tato dieta poskytuje saláty ze syrové zeleniny, ale při vaření je vyloučen tuřín, ředkvičky, ředkvičky, šťovík, rebarbory, špenát, cibule, nakládaná zelenina a česnek. Mohou to být tradiční saláty z rajčat a okurek, ochucené rostlinným olejem (zakysanou smetanou). Můžete ho vařit ze zeleného listového salátu, přidávat semena a používat obvaz z rostlinného oleje a citronové šťávy.

  Zelný salát z jemně nakrájeného zelí se ochucuje citronovou šťávou, cukrem a máslem. Můžete přidat rajčata a okurky, strouhanou mrkev nebo jablka. K přípravě mrkevních salátů se kořeny třou, ochucují cukrem (medem) a zakysanou smetanou. Zadejte nakrájená jablka a vařené sušené ovoce.

  Vinaigrety se skládají z dušených brambor, mrkve a řepy. Smíchají se s nakrájeným kysaným zelím, loupanými okurkami.

  1. Salát z masa. Čerstvé okurky, papriky, vařené maso nakrájené na proužky. Sůl ochutnejte a naplňte rostlinným olejem. Položte sklíčko do salátové mísy, v případě potřeby ozdobte vařenými plátky vajec, listy salátu. Můžete zadat vařené brambory a mrkev.

  Menu pro týden

  Jídelní lístek stravy je bohatý a pestrý. Uvádíme příklad týdenního menu pro pacienty, kterým je tento energetický systém přiřazen.

  • K snídani - semi-viskózní ovesné vločky, tvaroh, kus sušenky.
  • Druhá snídaně je velká hruška.
  • Na oběd - rýžová polévka, chléb, dušené rybí karbanátky, parní zelenina, ovoce a bobulový kompot, sušenky.
  • Čas na čaj - sušenky a sklenku jogurtu.
  • Na večeři - salát z vařené zeleniny, jako je vinaigrette se zakysanou smetanou, protein omeleta, dogrose bujón.
  • Před spaním - sklenice s nízkotučným jogurtem bez přísad.
  • K snídani - polo viskózní rýžové kaše s ovocem, sklenice mléka.
  • Oběd - piškotový dort se slabým čajem.
  • Na oběd - zeleninová polévka, chléb, parní kotlety z drůbežího masa, řepný salát, čaj se sušenkami.
  • Snack - pečená jablka s tvarohem.
  • Na večeři - rýžový kastrol, sklenka jogurtu, piškotový dort.
  • Před spaním - banánové nebo banánové pyré.
  • K snídani - parní tvaroh-rýžový pudink, káva s mlékem, sušenky.
  • Druhá snídaně je ovocný nebo zeleninový salát se zakysanou smetanou.
  • Na oběd - polévka z obilovin, chléb, vařené maso, vařený nebo zeleninový salát, kompot a sušenky.
  • Čaj čas - piškotový dort se slabým čajem.
  • Na večeři - parní ryby, pečená zelenina, slabý čaj s marshmallows.
  • Před spaním - sklenice acidophilus.
  • K snídani - pohanková kaše, šípkový vývar s sušenkou.
  • Druhá snídaně - tvaroh s ovocem.
  • Na oběd - boršč, chléb, rybí guláš se zeleninou, slabý čaj se sušenkami.
  • Bezpečný - zeleninový kastrol.
  • Na večeři - vařený jazyk, cereální kastrol, bylinný odvar.
  • Před spaním - sklenka jogurtu.
  • K snídani - soufflé z krupice, sklenici mléka, čerstvé ovoce.
  • Druhá snídaně - sušenky a káva s mlékem.
  • Na oběd - zeleninová polévka, chléb, pohanková kaše, dušené maso kotlety, mrkvový salát, želé a sušenky.
  • Snack - tvaroh s ovocnou a zakysanou smetanou.
  • Večeře - rýžový kastrol, dogrose bujón, sušenka.
  • Před spaním - sklenka jogurtu bez plniva.
  • K snídani - rýžový pudink, slabý čaj, sušenky.
  • Druhá snídaně je zeleninový salát.
  • Na oběd - polévka z obilovin, chléb, klobásy, kaše, slabý čaj, sušenky.
  • Čas na čaj - sklenice jogurtu a piškotový dort.
  • Na večeři - dušené zelí rolích, bylinné odvar a sušenky.
  • Před spaním - 1 banán nebo sklenici šťávy z rajčat.
  • K snídani - rýžový pudink s ovocem, káva s mlékem.
  • Druhá snídaně - pečená nebo vařená proteinová omeleta, zeleninová šťáva.
  • Na oběd - polévka s těstovinami, hotpot, sušenky a slabý čaj.
  • Čas na čaj - líné knedlíky, kompot.
  • Večeře - rybí souffle, salát z vařené zeleniny, slabý čaj a sušenky.
  • Před spaním - sklenice acidophilus.

  Dietní režim pro děti a dospělé pacienty umožňuje nejen normalizovat biologickou funkci slinivky, jater, žlučníku, žlučových cest a obnovit optimální fungování zažívacích orgánů, ale také zhubnout. Podle hodnocení pacientů na dietě č. 5 dochází ke ztrátě hmotnosti harmonicky, hladce a trvale.

  Významné omezení lipidů je užitečné pro všechny lidi, kteří potřebují udržovat orgány gastrointestinálního traktu. Dlouhodobým lepením na toto menu se můžete zbavit bolesti a nepohodlí v pravém hypochondriu, stejně jako zlepšit a očistit celé tělo.