Image

Místo o zahradě, chalupě a pokojových rostlinách.

Švýcarský botanik M. Bertoni si na konci 19. století poprvé všiml rostliny stevia. Dozvěděl se o jedinečných vlastnostech „sladké, medové trávy“ od indiánů z Paraguayské Guaraní, kteří osvěžovali čajového partnera listy stevia, používali ho jako pochoutku a jako přísadu ke zlepšení chuti léků.

V současné době se v potravinářském průmyslu používá jako sladidlo, sladidlo. Jeho čerstvé listy jsou 10-15krát sladší než sacharóza. Na rozdíl od aspartamu jsou stevia sladidla tepelně odolná (zachovávají si své vlastnosti při teplotách do +200 ° C) a jsou stabilní v kyselém prostředí.

Složení rostliny stevia

Stevia Rebauda (Stivia rcbaudiana) obsahuje mnoho biologicky aktivních látek: karotenoidy, minerální soli (draslík, vápník, hořčík, železo), taniny, éterické oleje, aminokyseliny. Stevia je ceněna pro svou sladkou organickou hmotu (glykosidy steviolu) nacházející se v listech. V přírodě se jejich obsah pohybuje od 3 do 9%, u některých od 15 do 20%. Některé rostliny mají výjimečně sladkou chuť, jiné jsou méně sladké, a ještě jiné jsou ještě hořké. To je způsobeno obsahem a vzájemným poměrem hořkých a sladkých glykosidů ve stevii.

V listech stevia, nejvíce obyčejné komponenty jsou stevioside (5-10%) a rebaudioside A (2-4%). Stevioside je sladší než cukr 110-270 krát a rebaudiosid A je 150-320 krát. To je věřil, že čím větší je poměr rebaudioside A / stevioside, tím vyšší je kvalita odrůd stevia. Chovatelé z různých zemí (zejména Číny, Japonska, Koreje a Ruska) pěstovali odrůdy s vysokým obsahem stevioglykosidů. V některých odrůdách dosahuje jejich koncentrace 20,5% (Čína) a poměr rebaudiosidu A ke stevioidě může být dokonce 9: 1 (Japonsko).

RÁDOVÉ SEMENY PRO VAŠI ZAHRADNOU DODÁVKU. CENY JSOU VELMI NÍZKÉ. Jsou zde recenze

Jak pěstovat stevii

Tato vytrvalá bylinná rostlina s výškou cca 65 cm na úrodných půdách může růst až do 1,8 m. Kvetení nastává, když je délka denního světla snížena. Pro výsadbu je vhodné zvolit slunné místo: ve stínu, tyto rostliny kvetou a zhoršují. Stevia dává přednost volné, dobře odvodněné půdě (například slabě kyselé hlinité a písčité hlíně). Písek a humus by měly být přidávány do jílovitých půd.

Když je teplota pod +20 ° C a délka denního světla je kratší než 12 hodin, stevia přestane růst. Nemůže strávit zimu v moskevské oblasti na otevřeném poli, takže se pěstuje jako každoroční nebo jako vnitřní kultura a vstoupila do domu na zimu.

K tomu, na konci září - začátkem října, je rostlina vykopána s kusem země, přesazena do hrnce a udržována při teplotě + 8... + 15 ° C a vysoké vlhkosti.

Je pravda, že v nízkých světelných výhonech jsou stále silně vytáhl. Na jaře, kdy hrozba mrazu uplynula, je rostlina vysazena v zahradě a použita jako matečný louh pro řízky.

Reprodukce stevia

Reprodukce semen stevia

Pro setí se používá směs zeminy, skládající se ze stejných částí zeminy, humusu a písku. Koncem března - začátkem dubna jsou semena rovnoměrně zaseta, ne pohřbena, v dobře navlhčeném substrátu. Výsevní mísa je pokryta sklem nebo fólií a umístěna na teplém místě. Půda by měla zůstat vlhká. Pro klíčení semen vyžaduje teplotu + 20... + 25 ° C a dobré osvětlení. Po 5-7 dnech, většina semen klíčí, po kterém sklo (film) je odstraněn. Sazenice rostou velmi pomalu. Ve věku 15-20 dnů se rostliny přesazují do šálků bez svírání kořenů.

Pro dobrý růst sazenice potřebují světlo, pravidelné pečlivé zavlažování a teplotu kolem +25 ° C.

Ve věku 6-7 týdnů se sazenice vysazují v otevřeném terénu; obvykle koncem května - začátkem června, kdy hrozba mrazu uplynula. Jsou osázeny řádkovým odstupem 45-60 cm a vzdálenost mezi rostlinami v řadě 25-30 cm, klíčivost semen je často velmi nízká, méně než 50% (obvykle kvůli špatnému dokončení).

Výhonky jsou slabé - přežije pouze polovina zasetých. Pro životaschopná semena musí být květy opylovány pylem z jiné rostliny. Semena se nejlépe skladují při teplotě 0 ° C, ale po 3 letech se jejich klíčivost stále snižuje na polovinu.

Stevia řezání

Řezání od konce února do konce června.

Je nutné odříznout horní část výhonku se čtyřmi internodiemi, odstranit spodní listy, umístit řez do perlitu nebo písku, do sazenic, do hloubky 3-6 cm a zakrýt průhledným víčkem nebo polyethylenem.

Je nutné udržovat vysokou vlhkost a pravidelně stříkat řízky z postřikovače. Při teplotě +25 ° C a vysoké vlhkosti rychle kořenují a za 2-3 týdny jsou připraveny k vylodění.

Stevia roste pomalu, na začátku růstu je nutné pečlivé plevel.

Dobře reaguje na pravidelné zavlažování a kropení, zejména v suchém horkém počasí. Každé 3 - 4 týdny budete potřebovat složitá minerální hnojiva na 15-20 g / m2. m

Foto 2: Stevia semena (vlevo). Stevia sazenice (vpravo)

Sběr a příprava stevie

Příprava surovin se provádí ve fázi pučení, kdy je počet steviolových glykosidů v listech maximální.

Rostliny se stříhají na úrovni 5-10 cm od země a pak se suší na slunci nebo v sušičkách. V suchém a horkém počasí na slunci schne tenká vrstva řezaných rostlin během 9-10 hodin.

Při rychlém sušení se získají kvalitnější listy.

Pokud jsou rostliny dlouho drceny nebo sušeny, kvalita surového materiálu se v důsledku oxidace zhoršuje: až jedna třetina stevioglykosidů se ztrácí za tři dny. Po vysušení jsou listy odděleny od stonků.

Užitečné vlastnosti stevie a její použití v medicíně

Glykosidy steviolu a steviolu se používají k léčbě diabetu 2. typu, obezity, hypertenze a prevenci zubního kazu. Nejjednodušší recept, který může pomoci s hypertenzí: 3 g suchých drcených stevia listy nalijeme 100 ml vroucí vody, vaříme ve vodní lázni po dobu 10 minut, necháme 30 minut, odtok. Pijte 100 ml 3x denně po dobu 3 měsíců.

  • Pokud se v polovině léta v dospělé rostlině ohnout na zem několik stonků a posypeme je mokrou půdou, na podzim dostaneme dobré vzorky s rozvinutým kořenovým systémem.
  • Asi deset druhů stevia bylo chováno v Rusku: Detskoselskaya, Ramonskaya Slastena. Sofii, Usladu a další Hlavní práci na studiu této kultury provádějí vědci z celého ruského Výzkumného ústavu cukrové řepy a cukru ve Voroněžském kraji.

Rostoucí Stevia: Osobní zkušenost

Pacienti s diabetem ji užívají jako náhražku cukru.

To je známo téměř každému. „Terapeutická oblast“ stevie je však mnohem širší. Náš místní bylinkář mi řekl o prospěšných vlastnostech rostliny. Ukazuje se, že sušené listy a stonky jsou účinné při léčbě vředů s jejich pomocí normalizovat krevní tlak.

Stevia listy obsahují esenciální oleje, které pomáhají zmírnit zánět a hojit rány.

Říká se, že používání rostliny správně může dokonce snížit touhu po tabáku a alkoholu!

Stevia ke mně přišla s malou rukojetí. Zakořenil jsem ji a dva roky jsem sledoval rostlinu, šířil jsem ji a snažil jsem se ji udržet v zimě.

V otevřeném terénu rostou keře poměrně rychle, půda je potřebná s vysokým obsahem dusíku. A protože používám stevii pro léčebné účely, nepřidávám do půdy minerální hnojiva. Používám pouze organické. Na konci května budu vysazovat keře v otevřeném terénu ve vzdálenosti 20 cm od sebe. Týdny dvě rostliny přizpůsobit, pak (s pravidelným zalévání) rostou.

Ve svobodě rostou mnohem silněji než v domě a listy na otevřeném slunci uchovávají více cukrů. Když se pupeny začnou objevovat, odřízněte půdu a položte na tmavém, dobře větraném místě, kde uschnete.

Po prořezání krmím rostliny organickou hmotou (plevel a hnůj), kterou jsem zředil 1:10.

Zimovat Sethia

S nástupem chladného počasí jsem vykopal keře, zasadil je do nádrže a dal je na chladné, jasné místo.

Někdy, když vyschnu zemskou kómu, zalévám ji.

Zachránit stevii není snadné: některé případy okamžitě zemřou. V této době se růst stevie zpomaluje, začíná období odpočinku.

Stevia řezání

Na jaře jsou mladé výhonky. Ořezávám je, zanechávají na stonku dva nižší pupeny. Odřízněte části, které jsem dal 1 hodinu do vody, pak přistanu ve světle písčité půdě a přikryjeme polyethylenem.

Doufám, že TREYAEVA. Zhlobin, region Gomel.

Vzhledem k tomu, že nebyla oficiálně uznána za léčivou rostlinu a dosud nebyla zařazena do Státního lékopisu Ruské federace, doporučil bych ji velmi opatrně. A nepoužívejte pacienty s hypertenzí, těhotnými ženami a dětmi.

O léčbě závislosti na alkoholu a tabáku jsem se nikde nesetkal. Vzhledem k tomu, že stevia má čistící a anti-toxický účinek, je logické předpokládat, že může pomoci zmírnit kocovinu a zlepšit pohodu.

Stevia rostliny - Zdravá sladkost

Radí zkušenému zahradníkovi a bylinkáři Nikitovi Iljičovi KOTOVSKÝM

Asi mnozí z nás přemýšleli, zda je cukr škodlivý nebo užitečný. Zejména proto, že se v médiích neustále objevují protichůdné informace o této problematice a reklama různých náhražek cukru bliká. Jednou z hlavních složek těchto náhrad je stevia. Tento závod bude projednán dnes.

Stojí za to vyzkoušet stevia!

Stevia listy obsahují velké množství vitamínů (A, C, D, E, P, PP), stopové prvky (vápník, draslík, zinek, selen, fosfor, železo, kobalt, atd.), Glukosidy, aminokyseliny, silice a vlákninu. Proto bude velmi užitečné ji pěstovat na vlastním pozemku. To však není tak snadné.

Faktem je, že můžete jen těžko najít sazenice stevia a klíčivost semen je pouze 5%. Ale stále stojí za pokus.

Nejprve musíte pěstovat sazenice. K tomu, koupit stevia semena s marží. Připravte půdu a hrnce na výsadbu. Země by měla být směsí humusu, blbosti a písku ve stejném poměru. Naplňte hrnce zemí. Nalijte semena na talířek a půl hodiny přikryjte teplou vodou. Pak je odstraňte a osušte. Mletý v květináčích také nalijte teplou vodu. Semena zasete do hloubky 3-5 mm. Zakryjte každý hrnec plastovým sáčkem a umístěte jej na teplé místo. Výhonky by se měly objevit v 5-10 dnech.

Vzhledem k tomu, stevia je teplo a vlhkost-milující rostlina, je nutné nejen vodu, ale také sprej. Přibližně 1 krát za 7-10 dní přidejte do vody pro zavlažování komplexní minerální hnojivo.

A teď v zemi

Stevia by měla být vysazena v otevřeném terénu v červnu, kdy je průměrná denní teplota již poměrně vysoká. Měsíc předtím, na místě určeném k výsadbě (měl by být slunečný a bez stagnující vlhkosti), by měly být všechny plevel vyřazeny a půda by měla být smíchána s humusem a pískem ve stejném poměru.

Stevia by měla být zavlažována denně (pokud není déšť), plevel a dvakrát za měsíc krmení hnoje (1 kg hnoje na kbelík vody na 1 m2 půdy). Pokud je náhle půda kolem rostlin pokryta bílým květem, pak je nutné zalít takové lože lado slabým roztokem manganistanu draselného.

Stevia kvete obvykle začátkem srpna. To je v této době a je třeba sklízet jeho listy. Měly by být odříznuty, opouštět z horní části 20-30 cm a poté rozložit na papír ve větrané místnosti (ne pod sluncem!).

Příprava na zimu

Stevia je teplomilná rostlina, takže je vyloučeno zimování v otevřeném terénu. A aby se nemusely znovu pěstovat ze semen, je nutné zachovat již existující rostliny. K tomu, na konci září, odříznout stonku rostliny tak, že pouze 2-3 listy jsou ponechány od země. Opatrně vykopejte rostlinu spolu s hroudou země a přemístěte ji do hrnce. Voda jednou týdně. Jakmile začne jarní slunce zahřívat místnost, přeneste stevii na slunné okno a začněte častěji zavlažovat, připravujte se na transplantaci do půdy.

Léčivé rostliny

Stevia má vedle sladkosti mnoho dalších příznivých vlastností - protizánětlivých, antimikrobiálních a diuretických. Je užitečná při onemocněních trávicího traktu, kardiovaskulárním systému, zlepšuje imunitu, snižuje krevní tlak a podporuje hubnutí, zlepšuje činnost žlučníku a jater.

Stevia může být použita jako terapeutická látka ve 2 typech - jako přísada do čaje (káva) a jako nezávislý nápoj.

Stevia nápoj se snadno vyrábí. Vezměte nějaké čerstvé listy, naplňte je vařící vodou a nechte stát 5-7 minut. Použití takového nápoje vede k normalizaci hmotnosti a zlepšení trávení.

Jako doplněk 8 čaj, můžete použít nasekané a sušené listy stevia nebo jeho infuze. Chcete-li připravit infuzi, vezměte 1 polévková lžíce. Já rozdrcené listy, zalijeme 1 šálek vroucí vody a zapálíme. Vařte po dobu 5-7 minut. Pak se infuze odstraní z ohně a nechá se 5 min. Pak se nalije do termosky - nechte ho vyluhovat po dobu 8 hodin, poté napněte a přidejte 1-2 lžičky. ve vašich oblíbených nápojích. Infuzní roztok uchovávejte v chladničce déle než 3 dny.

© Autor: Tatyana Tsyganova, Fytoterapeutka, Smolensk

Rostoucí stevia doma i v otevřeném poli

Stevia nebo medová tráva. Z toho a fouká kouzlo a tajemství. Jedná se však o zcela přirozený a zdaleka ne vzácný obyvatel mnoha zahradních pozemků a dokonce balkonů, květináče nebo květinových záhonů. Je nejen schopna vyzdobit zahradu svou přítomností, ale má také mnoho užitečných vlastností.

Rostoucí stevia doma i v otevřeném poli

Pokyny krok za krokem:

Co je to stevia

Stevia je celý rod trvalek z rodiny Astrov, která spojuje více než 250 druhů všech druhů keřů a bylin. Jejich vlast - planiny a horské oblasti Ameriky. Nejoblíbenějším typem stevia je med, který se pěstuje v příměstských oblastech. Botanik Stevus tuto rostlinu poprvé studoval v 16. století, po kterém byl pojmenován. Skutečnost, že rodáci ze Stevie používali jako potravu, původně založil vědec Antonio Bertoni během své expedice do Paraguaye. Všiml si, že Indiáni tuto rostlinu nazývali „Guarani“ a z ní vyrobili chutné a sladké nápoje.

Stevia je přírodní náhražka cukru.

Faktem je, že stevia je přírodní náhražka cukru: pár listů trávy stačí na osvěžení šálku čaje. Její listy obsahují látku, která se ve dvacátém století nazývala "stevioside" - je stokrát sladší než běžný cukr. Mimochodem, stevioside je uznáván jako nejsladší přírodní produkt na celém světě.

Medová stevie - semi-keř až 80 cm vysoký, hojně rozvětvená, s malými párovými listy a rozvinutým kořenovým systémem. Kvete malými bílými květy. Nyní široce použitý ve vaření v asijských zemích a jižní Americe.

Nejoblíbenějším typem stevia je medová stevia.

Podmínky pěstování

Stevia respektuje teplo a sluneční světlo, takže by měla růst v dobře osvětleném místě, kde je ochrana před průvanem a poryvy větru a ideální teplota vzduchu by měla být nejméně 22 ° C. Za zmínku stojí také to, že si nemůžete zasadit stevii do nížin, kde se může hromadit voda - její přebytek pro rostlinu je katastrofální.

Pokud jde o půdu, stevia je poměrně vybíravá - může růst všude, pokud pouze půda není příliš slaná. Ideální půda pro to je lehké písčité a písčité substráty s přidáním organických hnojiv.

Stevia respektuje teplo a slunce

Stevia respektuje kompost a humus, ale s rašelinou stojí za to být opatrný, protože na něm roste špatně.

Dobrými předchůdci jí jsou luštěniny. PH půdy by mělo být v rozmezí 5,5-6. Pokud se v zahradě nachází pouze jílovitá půda, pak by měla být přidána k trávníku, humusu a hrubému písku, aby se uvolnila a byla lehká - to miluje Stevia.

Pěstujte Stevii

Pěstování stevia ze semen není snadný úkol. Je to velmi rozmarná rostlina. Většina semen je nakonec nevhodná pro pěstování. Období semenáčků ve Stevii trvá asi 2 měsíce, takže v dubnu začíná výsev.

    Připravte přepravky a půdu pro setí.

Připravujeme půdu a nádobu na výsadbu

Rostoucí stevia

Stevia, známá lidmi jako „sladká tráva“, je v současné době zařazena na seznam nejlepších přírodních náhražek cukru, přičemž má celou řadu léčebných a preventivních vlastností. Sušené listy této plodiny lze zakoupit v téměř každé lékárně, ale proč utrácet peníze, když můžete snadno pěstovat stevia ve vaší oblasti?

Reprodukce stevia

Stevia je tropická rostlina, takže v našich klimatických podmínkách ji lze úspěšně pěstovat pouze v roční plodině. Stevia je množena jak vegetativně (zelené řízky, dělící keř, vrstvení), tak semenná metoda. Jeho semena jsou zpravidla komerčně dostupná ve velkých zahradnických prodejnách, stejně jako na internetu.

Pro získání slušné sklizně listů je v první polovině března zaseta sladká tráva na sazenice. Vzhledem k tomu, že semena jsou velmi drobná, je žádoucí je před výsevem smíchat se suchým pískem. Pak jsou rozloženy po povrchu ideálně vyrovnané a mírně vlhké půdy, skládající se ze stejných částí zahradní půdy, humusu a 25-30% písku a pokryté velmi tenkou vrstvou rašeliny nebo jakéhokoliv jiného drobivého substrátu.

Kapacita se zasetými semeny je roztrhána plastovým obalem a položena na teplé místo. Pro zajištění jejich nejrychlejšího klíčení se půdní vlhkost udržuje na 85-90% a teplota je nejméně 25 ° C. Zalévání je povoleno pouze s rozprašovačem s velmi malým rozprášením za sníženého tlaku. Za těchto podmínek se sazenice obvykle objevují v 6. až 8. den.

S příchodem prvních výhonků se film odstraní, nádoba se umístí na slunný okenní parapet a sazenice Stevia se pěstují při teplotě +20 ° C. 25 stupňů. Zpočátku je také vhodné pravidelně stříkat semenáčky (alespoň 6-8 krát denně) a bděleji sledovat hydrotermální režim.

Ve fázi dvou nebo tří pravých listů (ve výšce asi 5 centimetrů) se sazenice ponoří do jednotlivých nádob podle schématu 5 x 5 centimetrů do hloubky ne více než 1,5-2 centimetrů. Když rostliny tvoří 2-3 páry pravých listů, svírají vrcholy hlavních výhonků až 5 centimetrů. Tato technika je určena ke stimulaci tvorby postranních výhonků, což zase výrazně zvýší celkový výnos této plodiny.

Ve věku 50-60 dnů jsou sazenice stevia obvykle připraveny k výsadbě na otevřeném lůžku nebo ve skleníku.

Jak jste asi pochopili, pěstování stevia ze semen není snadný úkol. Pro propagaci této plevele je proto lepší použít vegetativní metodu. K tomu, optimálně zelené řízky, vyplývající z prořezávání horní části výhonků. Jejich velikost by však měla být nejméně 6-7 centimetrů se dvěma nebo třemi internodiemi. Boční větve mohou být samozřejmě také roubovány, ale procento podlitin těchto řízků je podstatně nižší ve srovnání s hlavním výhonkem.

I v jižních oblastech Ruska jsou oddenky stevia v zimě obvykle zamrzlé, takže na podzim (na konci září) musí být vykopány a vloženy do krabic s živným substrátem do hloubky asi 5 centimetrů. Je důležité nepřesušovat / sušit kořeny stevie, aby pupeny na nich zůstaly životaschopné. Při skladování v chladném období je nutné dodržovat takové podmínky, aby kořenový systém rostlin nezemřel, ale výhonky by nezačaly předčasně růst. Relativní vlhkost vzduchu by neměla překročit rozsah 80 až 85%, teplota vzduchu by měla být od 5 do 8 stupňů a vlhkost podkladu by měla být přibližně 20%.

Oddenky mohou být uloženy ve sklepě přímo na podlaze. Za tímto účelem položili podestýlku ze země od 3 do 5 centimetrů tlusté, na které jsou umístěny kořeny stevie v jedné řadě, a pak je zakryli ještě větší půdou.

Začátek řezání v první polovině února. Oddenky jsou předem tříděné, kultivované sušené. Substrát je vyroben z výživné zahradní půdy s přídavkem písku nebo perlitu, který se nalije do širokých a hlubokých boxů. Na vrcholu malé vzdálenosti od sebe dal oddenky, kropení je připravené směsi půdy.

Kontejner s vysazenými kořeny se přeskupí na teplé místo (s teplotou +20 ° C) a substrát pravidelně navlhčí. Po opětovném růstu výhonků na délku 8-10 centimetrů jsou řízky provedeny. Tato práce se nejlépe provádí ráno, kdy rostliny obsahují maximální množství vlhkosti.

Řezy jsou vysazeny bezprostředně po řezu, protože nemohou být skladovány po delší dobu ani ve vodě.

Aby se snížilo odpařování, zejména u řízků s velkými vydutinami, má smysl zkrátit destičky listů o 1/3 jejich délky a také zcela odstranit až 50% spodních listů. Je také žádoucí, aby se před výsadbou dna řízků ponořila do roztoku kořenového stimulátoru 5-10 sekund.

Řezy jsou zasazeny do krabice nebo do jiné vhodné nádoby do hloubky 1,5 až 2 cm podle schématu 5 x 5 centimetrů. Poté je půda v nádrži velkoryse napojena a pokryta plastovým uzávěrem. V době modřin je nutné udržovat teplotu v rozmezí +20 ° C. 25 stupňů. Když teplota stoupne na 25 stupňů a vyšší, krabice se přemístí do zředěného stínu a sazenice se pravidelně vysílají.

Za příznivých podmínek se první kořeny na řízcích objeví 10-12 dní po výsadbě. Po závěrečné modřiny, která obvykle padá na 15-20 den, začít provádět temperační postupy, postupně zvyknout rostliny na podmínky otevřeného terénu.

Sazenice Stevia mohou být vyloučeny téměř po celý rok, ale je třeba mít na paměti, že řízky jsou nejlépe zakořeněny v květnu a od září se rostliny dostanou do klidové fáze a je již obtížné získat kvalitní sazenice.

Sazenice Stevia jsou vhodné k výsadbě na stálém místě ve věku 45-60 dnů. Zároveň by sazenice měly dosáhnout výšky od 7 do 14 centimetrů s počtem internodií 5-7 kusů, a listy 8–15 kusů.

Pěstování stevia v otevřeném poli a skleníku

Stevia preferuje volnou půdu neutrální nebo mírně alkalickou reakcí. Nejlepším místem pro ni ve vaší dacha je jižní strana, spolehlivě chráněná před větrem.

Sazenice Stevia se vysazují na otevřené zahradě nejdříve na konci května (ve skleníku - v první dekádě května), kdy je konečně a neodvolatelně obcházena hrozba zpětného mrazu. Rostliny jsou umístěny jako běžná metoda s odstupem řádků 45-50 centimetrů, přičemž mezi jednotlivými sazenicemi je 20-30 centimetrů. Doporučuje se přidat 0,3-0,5 kilogramů kompostu nebo humusu do každého výsadbového otvoru a nalijte vroucí vodu roztokem manganistanu draselného na litr (aby semenáčky netrpěly černou nohou).

Po výsadbě se doporučuje umístit na zahradní lůžko jakýkoliv netkaný krycí materiál tak, aby se rostliny lépe vyvíjely (po 2-3 týdnech lze odstranit).

Pěstování stevia spočívá v zavlažování dvakrát nebo třikrát týdně (v závislosti na povětrnostních podmínkách) a oblékání roztoky účinných mikroorganismů (například 1 polévková lžíce Baikal EM-1 pro konev, půl kbelíku pro keř). Pro sezónu se také doporučuje několikrát krmit rostliny roztokem kravské kaše (1:10) nebo kejdy (1:20).

Půda na lůžku se stevií by měla vždy zůstat optimálně hydratovaná, protože tato plodina zcela nesnáší sucho.

Sběr listů se nejlépe provádí na začátku kvetoucí stevie, kdy je koncentrace stevioidu a dalších živin v jeho zeleň maximální. Stonky se stříhají ve výšce 10-15 centimetrů od země a suší se ve stínu pod baldachýnem venkovského domu. Pro tříčlennou rodinu stačí na pozemku zasadit tři nebo čtyři keře stevie: s jednou rostlinou, s pečlivou péčí, můžete získat asi 100 gramů sušených listů, což odpovídá 3-4 kilogramům cukru!

Pokud máte v úmyslu pěstovat stevia z osiva příští rok, pak nezapomeňte nechat jednu nebo dvě rostliny na osivo. Semenné rostliny se obvykle sklízejí koncem srpna až září, kdy je na nich pedikel zčernal.

Stevia nebo medová tráva

Stevia je vytrvalá bylina rodiny Compositae, jejíž listy obsahují glukosid (stevioid), je 300 krát sladší než sacharóza. Tato náhrada cukru je užitečná pro všechny, zejména pro pacienty s diabetem a obezitou. Není náhoda, že rostlina, která k nám přišla z Jižní Ameriky (Paraguay), má mnoho zahradníků tendenci růst. Jen zde není představa zemědělské stevie vhodná pro každého.

Medová stevie, neboli Honey grass (Stevia rebaudiana) - druh rostliny rodu Stevia (Stevia) z čeledi Astrovye nebo Compositae.

Med Stevia (Stevia rebaudiana). © Tammy

Pěstování stevia ze semen

Optimální teplota půdy a vzduchu pro růst a vývoj medu stevia - 15,30 ° C tepla.

V naší zemi je stevia vhodnější, aby rostla jako jednoletá rostlina. Nejprve se připravují semenáčky (semena zaseta do poloviny května), pak se ve skleníku vysazují dvouměsíční rostliny. Nicméně raději rozsévám stevii okamžitě na trvalé místo - v květináčích. Na dně hrnce by měla být díra, kromě toho položím 3 cm vrstvu štěrku dolů do nádrže a pak písek. Půda pro stevia je tvořena zahradní půdou a humusem nebo nížinnou rašelinou (3: 1), pH 5,6-6,9 (neutrální).

Stevia semena jsou velmi malá, 4 mm dlouhá, 0,5 mm široká. Proto je neuzavíraju, ale jednoduše je položím na povrch zvlhčené půdy a pak je nalijeme vodou. Krycí květináče s výsevem zakrývám průhlednou skleněnou nádobou, plastovou lahví nebo fólií a zahřívám (20,25 ° C). V takových podmínkách se stevia vynoří za 5 dní. Udržujte sazenice ve světle, ale pod plechovkou. Po 1,5 měsíci po klíčení jsem na chvíli postupně sundal sklenici, učím rostliny, aby bez týdne žili bez úkrytů. Na slunném okenním parapetu stojí zesílené výhonky bez úkrytu.

Poté, co jsem se ukrýt před rostlinami, ujišťuji se, že půda nevyschne (měla by být vždy velmi vlhká). Aby se vzduch udržel vlhký, stříkám rostliny vodou při pokojové teplotě dvakrát až třikrát denně. Když rostliny rostou, převedu hrnce do skleníku. Počínaje druhým měsícem po vzniku stevie střílí, každé dva týdny krmím, střídají minerální a organická hnojiva. Spotřeba na 10 litrů: 10 g 34% dusičnanu amonného a 40% draselné soli, 20 g dvojitého superfosfátu. Korovyak I plemeno v poměru 1:10. Na podzim rostliny dosáhnou 60-80 cm.

Reprodukce stevia řízky

Pokud si nemůžete koupit čerstvá semena, pak jsem určitě nechat na zimu několik hrnců stevia, které jsem doma a používat jako řízky pro řezání zelené stopky.

Kořenové řízky stevie. © chris

Zelený stonek je součástí mladého výhonku s pupeny a listy. Sklízím je z dobře vyvinutých, zdravých rostlin stevia, které jsou nejméně dva měsíce staré. Nejlepším termínem řezání je od poloviny května do začátku června.

Výhonky se stříhají tak, že na mateřské rostlině stevie je pařez se dvěma nebo čtyřmi listy. Pak z pupenů umístěných v ose listů, na podzim 2-4 stonky rostou až 60-80 cm dlouhé, jejichž listy mohou být použity jako potraviny.

Pro zakořenění by zelený stevia stonek měl mít tři až pět internodií, z nichž horní jsou s listy a nižší bez nich. Stevia řízky zakořeněné ve skleněné nebo smaltované nádobě s vodou nebo 1% roztokem cukru (jedna čajová lžička na 1 litr vody). Zavírám nádobu černým materiálem tak, aby do ní nespadly sluneční paprsky: ve tmě jsou lepší řízky. V horní části sklenice jsem vložil lepenku s otvory, do kterých jsem dal řízky tak, aby spodní internode bez listí je ponořen do vody, a listy se ho nedotýkají a zůstávají ve vzduchu. Řezy pokrývají větší průhlednou nádobu nebo část plastové láhve.

Změníme vodu po 3 dnech, a pro lepší zakořenění, třikrát denně kropím listy stevie vodou nebo 1% roztokem cukru. Při teplotě 18,25 ° C rostou kořeny za týden. A když dosáhnou 5-8 cm (za dva týdny), zasadím stévu na zahradním lůžku ve skleníku nebo v květináčích a nechám sazenice pod filmem týden. Před zakořeněním řízků by měla být půda mokrá.

Dospělé rostliny hromadí glykosid na slunci. Pod jeho paprsky však umírají mladé stevie a nekořeněné řízky. Proto jsem stínil postel s gázou nebo jiným materiálem. Používám půdu a starám se o zakořeněné stevie, stejně jako o pěstování ze semen. I voda podle potřeby, ale nejméně jednou týdně. 3 měsíce po zakořenění zelených řízků se stevia střílí na délku 60-80 cm.

Čerstvé a sušené ve stínu stevia listy zalijeme vařící vodou a trvají na 2-3 hodiny.Použiju infuzi k přípravě kompotů, kávy, obilovin a cukrovinek.

O výhodách stevia

Stevia listy jsou 300 krát sladší než cukr a obsahují více než 50 látek užitečných pro lidské tělo: minerální soli (vápník, hořčík, draslík, fosfor, zinek, železo, kobalt, mangan); vitamíny P, A, E, C; beta karoten, aminokyseliny, esenciální oleje, pektiny.

Jedinečnost stevia je kombinace vitaminů a stopových prvků s vysokou sladkostí a nízkým obsahem kalorií. Proto jsou nápoje a potraviny se stevií používány pro kontrolu tělesné hmotnosti v případě diabetu.

Jako náhrada cukru, to je široce používané v Japonsku, a ve Spojených státech a Kanadě to je používáno jako přísada jídla. Lékařské studie prokázaly dobré výsledky při léčbě obezity a hypertenze pomocí stevie.

Mýtus o nebezpečí stevie

Studie z roku 1985 je často publikována na internetu a uvádí, že steviosidy a rebaudiosidy (obsažené ve stevii) údajně způsobují mutace a v důsledku toho jsou karcinogenní.

Existuje však mnoho podrobných a komplexních studií, které toto tvrzení nepotvrzují. Zejména Světová zdravotnická organizace (WHO) provedla v roce 2006 komplexní hodnocení experimentálních studií provedených na zvířatech a lidech a dospěla k následujícímu závěru: „steviosidy a rebaudiosidy jsou negenotoxické, genotoxicita steviolu a některé jeho oxidační deriváty nejsou v přírodních podmínkách nalezeny“.. Zpráva také neprokázala karcinogenitu přípravku. Zpráva také uvádí příznivé vlastnosti: „steviozid prokázal určitý farmakologický účinek u pacientů s hypertenzí au lidí s diabetem 2. typu“.

Použitý materiál o rostoucí stevii: G. Vorobyova

Hledáte praktiky, kteří chovají STEVIA

Jste tady

Dotazy lze klást pouze po registraci. Přihlaste se nebo se zaregistrujte, prosím.

HELLO, KVĚTINY!
Zvedl domácí stevia med se semeny. Listy ale dopadly trochu. Propagovat řezy rychleji, ale nevím, jak tento proces probíhá v praxi.
Řezané větvičky jsem rozřezal na kousky a pohřbil v hrnci, ale výsledek je nulový.
Pravděpodobně v písku?
Čekání na radu. Rostlina pomáhá diabetikům dělat sladký čaj. Možná, že někdo neví.

Pěstuji to deset let, semena a řízky a dělení keře, nic složitého.

Listy ale dopadly trochu.

Produktový list lze získat od dvouletých keřů a starších.
Zde jsem zmínil, že to dělám:
https://fermer.ru/forum/rastenievodstvo/obshchie-voprosy-po-rastenievods.

Rostliny rostou pro nás, ne my se o ně staráme.

Letos jsem dobře zakořenil ve směsi rašeliny s kokosovým vláknem a pískem. řízky trvalo centimetry 7-10.

Letos jsem dobře zakořenil ve směsi rašeliny s kokosovým vláknem a pískem. řízky trvalo centimetry 7-10.

Marjina, dvouleté řízky? Kde jste dostal kokosové vlákno?
Není zatím stanoveno. Je nutné na podzim úplně odříznout vrchol? A pak velmi dobře. vysoký až půl metru vyrazil keře. Odřízl jsem listy z větviček a odlomil je. Možná nic? Doufal jsem, že dají kořenům ohnutým větvičkám, které tam vykopou. Poradit, je to možné? Moje matka přijde v říjnu-divbetik. Pro ni a plemeno. Měla by s ní dát malou rostlinu, aby odjela do Kazachstánu.
. Kde je půlmetrový keř? Ano, samotný hrnec je těžký.

Hledám přátele, kteří jsou připraveni na venkovský život v artelu.

Jedná se spíše o otázku "Vladimíra G". Pěstuji pár let a neodcházel do zimy. Prodáváme kokosové vlákno v každém obchodě s osivem, v briketách nebo discích. Ale myslím, že nějaká lehká půda bude dělat. Řezy z tohoto závodu, vrchol. Myslím si, že pokud krátce (viz 10) řez dospělé rostliny, nic se nestane, že se dostane do hrnce v hrnci / balíček do Kazachstánu. Zeleninu osušte a odložte a podejte semena. Udělal bych něco takového.

Zapojen do sazenic. zeleniny. Pro stevii vezměte veškerou půdu, která je v současné době k dispozici. Předtím jel z lesa, pod lískovým oříškem, nyní převážně rašelinových substrátů. Děložní a komerční rostliny se pěstují v otevřeném terénu. Komoditní seznam (stonky) odřízne hlavně dvakrát za sezónu. Vysuším ho v podkroví a pak samotný list otřete, odhoďte.
Koncem září, začátkem října, jsem vykopal keře, stonky rozřezal na nůžky téměř na zem. Vložil jsem ho do krabic, které vylévaly zem. Nechávám to ve sklepě, nenechávám půdu vyschnout, ale ne příliš vlhkou.
Koncem února jsem dal do palandy. Po opětovném růstu stonků na délku 15-20 cm je rukojeť nakrájena na krabice, sklenice, pod film.
Oddenky mohou být bezpečně přepravovány do jakékoli vzdálenosti, prostě ne odtok.

Rostliny rostou pro nás, ne my se o ně staráme.

Vladimíre G, děkuji. ponořte se do

Zapojen do sazenic. zeleniny. Pro stevii vezměte veškerou půdu, která je v současné době k dispozici. Předtím jel z lesa, pod lískovým oříškem, nyní převážně rašelinových substrátů. Děložní a komerční rostliny se pěstují v otevřeném terénu. Komoditní seznam (stonky) odřízne hlavně dvakrát za sezónu. Vysuším ho v podkroví a pak samotný list otřete, odhoďte.
Koncem září, začátkem října, jsem vykopal keře, stonky rozřezal na nůžky téměř na zem. Vložil jsem ho do krabic, které vylévaly zem. Nechávám to ve sklepě, nenechávám půdu vyschnout, ale ne příliš vlhkou.
Koncem února jsem dal do palandy. Po opětovném růstu stonků na délku 15-20 cm je rukojeť nakrájena na krabice, sklenice, pod film.
Oddenky mohou být bezpečně přepravovány do jakékoli vzdálenosti, prostě ne odtok.

Díky za podrobnou odpověď.
Pokládáte řezání vodorovně? Jakou hloubku zasadíte?
jako rostlina milující teplo, jak ji vysadíte na konci února? Nebo je vaše hotbed teplé?
Je film tlustý? Potřebuju matku, aby všechno podrobně vysvětlila, nepracovala na hrnkových květinách. kromě aloe vera a colanchoe.
Ve skleníku mám stevii. je tam teplo.
Není však možné ji v zimě pěstovat v místnosti? No, takže maminka by v zimě roztrhala listy a osladila čaj pro sebe.
Pravděpodobně je nutné dát oddenku nějaký čas míru?
Omlouváme se za otázky, může být trite! Semena obtížně rostou. Dovednost 10 přišla 2. A pak jen pro 2. ročník. V první nulu.

Hledám přátele, kteří jsou připraveni na venkovský život v artelu.

Řezání vzpřímeně nebo mírně nakloněné, řízky samy o sobě jsou centimetry 10, sundejte spodní dva listy a tři sazí, asi 3-4 centimetry.
Ohřívač je teplý. sklo
Nikdy jsem nevyrůstal v místnosti po celý rok, ale slyšel jsem o negativních zkušenostech.
Ano, a bude obtížné získat prodejní lístek, hodím do šálku čajovou lžičku listů a z několika sladkostí se nenaučíte. Ale léčebný účinek může existovat.
Semena jednodušší než řízky, pokud jen semena byla zralá, a tam byl někdo potápět.

Rostliny rostou pro nás, ne my se o ně staráme.

Řezání vzpřímeně nebo mírně nakloněné, řízky samy o sobě jsou centimetry 10, sundejte spodní dva listy a tři sazí, asi 3-4 centimetry.
Ohřívač je teplý. sklo
Nikdy jsem nevyrůstal v místnosti po celý rok, ale slyšel jsem o negativních zkušenostech.
Ano, a bude obtížné získat prodejní lístek, hodím do šálku čajovou lžičku listů a z několika sladkostí se nenaučíte. Ale léčebný účinek může existovat.
Semena jednodušší než řízky, pokud jen semena byla zralá, a tam byl někdo potápět.

Vladimíre G, díky moc! něco se vyjasní. Hloupě jsem dal řízky vodorovně a čekal na výhonky :)
Mám článek o stevii, kde se říká, že je těžké získat vlastní semena. No, možná ve druhém roce života to dopadne. Bude silnější kořen. Pravděpodobně je nutné prořezat slabé květy a větvičky, aby semena byla větší?
Terapeutický účinek nebude. To je jen sebeklam. Diabetici chtějí glukózu a místo cukru potřebují stevii. Zdá se, že Sahara tam není. Je to jako lékořice. Sladká jen podle chuti. Další stevia v pečení dát.
Máme polykarbonátový skleník. Vede to do rostlinných řízků v únoru? Sotva. Je-li jen teplo.
Nedívali jste se, odkud jste? Pravděpodobně z Krasnodaru? už je tam teplo. V Ryazanu, ne.
Při jaké teplotě přistaneš? Musím se řídit teplotou a ne měsíci. Zima slibuje chlad. Elektřina bude drahá na teplo.

Hledám přátele, kteří jsou připraveni na venkovský život v artelu.

Pravděpodobně je nutné prořezat slabé květy a větvičky, aby semena byla větší?

Větší nebude, brzy start do vegetačního období, zralý na dlouhou dobu.

Máme polykarbonátový skleník. Vede to do rostlinných řízků v únoru?

S minus 1 zmizí. Roste dobře při teplotách od + 15-20.

Při jaké teplotě přistaneš?

V noci 14-16 odpoledne dle počasí, možná až 25.
Na parapetu se může uchovávat malé množství, ale teplota se kontroluje.

Rostliny rostou pro nás, ne my se o ně staráme.

Pravděpodobně je nutné prořezat slabé květy a větvičky, aby semena byla větší?

Větší nebude, brzy start do vegetačního období, zralý na dlouhou dobu.

Máme polykarbonátový skleník. Vede to do rostlinných řízků v únoru?

S minus 1 zmizí. Roste dobře při teplotách od + 15-20.

Při jaké teplotě přistaneš?

V noci 14-16 odpoledne dle počasí, možná až 25.
Na parapetu se může uchovávat malé množství, ale teplota se kontroluje.

Objevil se pohled na jejich činy.
Děkujeme všem, kteří odpověděli. No, když jsou dobří lidé!
Udržím pár hrnců doma. Najednou v suterénu, který se pokazí a stevia zmizí.

Hledám přátele, kteří jsou připraveni na venkovský život v artelu.

Vážení členové fóra, chci se zeptat, má někdo zkušenosti s pěstováním stevie v otevřeném terénu po celý rok? Přesněji řečeno - má někdo odrůdy stevie zimující v otevřeném poli?

Vážení členové fóra, chci se zeptat, má někdo zkušenosti s pěstováním stevie v otevřeném terénu po celý rok? Přesněji řečeno - má někdo odrůdy stevie zimující v otevřeném poli?

Přečtěte si o jeho biologických vlastnostech.

Rostliny rostou pro nás, ne my se o ně staráme.

Četl jsem a pak co?

Četl jsem a pak co?

Je na vás, zda se rozhodnete, zda si to opravdu přečtete, a pak bude vaše otázka odstraněna

Rostliny rostou pro nás, ne my se o ně staráme.

Je na vás, zda se rozhodnete, zda si to opravdu přečtete, a pak bude vaše otázka odstraněna

Opravdu jsem četl, upřímně! Zde jste:

Rok 2000
Autor vědecké práce:
Korobová, Maria Markovna
Akademický titul:
Kandidát biologických věd
Místo obhajoby práce:
Petrohrad
Speciální kód VAK:
03.00.05
Specialita:
Botanika
Počet stránek:
142
Obsah Kandidát biologických věd Korobova, Maria Markovna

I. PŘEZKUM LITERATURY.

1. Morfologické a biologické rysy stevie.

3. Chemické složení a farmakologické vlastnosti biologicky aktivních látek rostliny.

4. Použití v národním hospodářství.
Úvod do práce (část abstraktu) na téma "Biologické vlastnosti a chemické složení stevia rebaudiana (bertoni) hemsl. Se zavedením v Leningradské oblasti"

V posledních desetiletích se v důsledku degradace životního prostředí a používání syntetických potravinářských přídatných látek významně zvýšil počet nemocí způsobených metabolickými poruchami. Diabetes mellitus je jednou z těchto nemocí, z níž trpí pouze 15 milionů osob v zemích SNS (Mitsyk a Shulgina, 1990). Použití dietních sladidel může do značné míry vyřešit problém zdravé výživy pacientů s diabetem. Mezi rostlinami obsahujícími sladké látky používané jako náhražky cukru patří mezi nejslibnější stevia (Sievia rebaudiana (Bertoni) Hemsl.) - vytrvalá bylinná rostlina, jejíž rodištěm je Paraguay. V některých zemích, obzvláště v Japonsku, množství sladkých glykosides stevia (hlavní který je stevioside) je široce použitý v potravinářském průmyslu. Navzdory velkému zájmu o tuto rostlinu v posledních letech stále není biologický výzkum dostatečně studován, drahý Vladimíre G, a co jste četli o Stevii a kde v časopisech pro letní obyvatele a ženy v domácnosti? otevřené Půda, kvalitativní chemické složení listů, farmakologická aktivita množství sladkých látek a produktivita rostlin pěstovaných v Leningradské oblasti. Tyto informace zároveň umožňují zavedení stevie do nových regionů, včetně severozápadu evropské části Ruska..

Hlavním cílem diplomové práce bylo studium biologických rysů stevie při jejím zavádění do Leningradské oblasti umožnit praktické využití tohoto zařízení.

Mezi cíle studie patřilo:

- Studium morfologických znaků stevie a studium vývoje rostlin během semen a vegetativní reprodukce.

- Objasnění možnosti pěstování stevie v otevřeném terénu v severních a jižních oblastech Leningradské oblasti.

- Stanovení produktivity rostlin při pěstování skleníky a otevřený terén.

- Zkoumání vlivu hnojiv na produktivitu a biologii stevie.

Studium kvalitativního složení chemikálií v listech stevia.

- Vývoj rychlého způsobu stanovení množství diterpenových glykosidů pro chovné účely.

- Provedení srovnávacího farmakologického hodnocení některých léčiv získaných z listů zavedených rostlin stevie.

Vědeckou novinkou výzkumu je skutečnost, že v důsledku práce byly poprvé studovány ontogenetické rysy stevie a při pěstování ze semen byly prokázány charakteristické rysy každého věkového stavu (až po mladé generativní) této rostliny. Je stanovena struktura tvorby stevie během vegetativní reprodukce po dobu 5 let.

Možnosti pěstování stevie ve sklenících a. T otevřený terén v oblasti Leningradu. Byl vyvinut rychlý způsob stanovení množství sladkých látek. Byla stanovena farmakologická aktivita některých přípravků stevie.

Praktický význam práce je následující: byly nalezeny optimální dávky hnojiv AUA, urychlující růst a vývoj stevie, které jsou doporučeny pro praktické použití. Vyvinutá expresní metoda byla navržena pro chov se stevií. Je znázorněna závislost obsahu diterpenových glykosidů na individuálních vlastnostech rostlin pěstovaných z kořenů, jakož i na úrovni listů. Data o produktivitě rostliny pěstované na volném prostranství a chráněná půda může být využita při vývoji způsobu nákupu surovin. Farmakologické hodnocení léků stevia nám umožňuje doporučit je pro použití v lékařské praxi, zejména pro prevenci a léčbu diabetických pacientů.

Závěr práce na téma "Botanika", Korobová, Maria Markovna

Je prokázáno, že stevia je vytrvalá polycarpická bylina a vyznačuje se přítomností geofilie.

2. Bylo zjištěno, že v průběhu rozmnožování semen v prvním roce vývoje jsou splněny následující věkové podmínky: sazenice, juvenilní a nezralé, virginální a částečně (až 30% jedinců) mladé generativní (ostatní jedinci procházejí mladými generativními ve druhém a následujících letech vývoje).

3. Potvrzená data ve prospěch použití zelených řízků pro reprodukci stevie. Podle našich údajů je nejlepší čas na řezání květen-červen.

4. Bylo zjištěno, že rostoucí oblast stevia může být rozšířena až do severních oblastí Leningradské oblasti.

5. Maximální produktivita byla pozorována u rostlin pěstovaných v otevřené půdě oblasti Luga (listy 89,6 ± 7,9 g na rostlinu).
.

Abych svou pozornost soustředil, zdůraznil jsem důležitá místa tučně a podtrženě. Zde je odkaz na zdroj na internetu pro tuto vědeckou práci:
Vědecká knihovna disertačních prací a abstrakt disertačních prací disserCat http://www.dissercat.com/content/biologicheskie-osobennosti-i-khimichesk.

Vezměte prosím na vědomí, že práce byla napsána v roce 2000. Myslíte si, že je to logické po 15 letech po vědecky prokázané možnosti pěstování stevia v otevřeném terénu v Leningradské oblasti, aby se zajímalo o ALTERNĚ zonované odrůdy?
Odpověď, drahý Vladimíre G, a co jste četli o Stevii a kde, v publikacích pro zahradníky a ženy v domácnosti?

Stevia - reprodukce, výsadba, péče

Pěstovat stevia v zemi jsem se naučil od své tety. Po diagnóze diabetu nahradí starší žena cukr ve stravě listy této rostliny.

Ochutnejte Stevii specifickou, klonujte. Moje malá dcera se však okamžitě zamilovala do medové trávy. Vzhledem k tomu, že se dítě odtrhlo a snědlo sladké mladé listy, podařilo se mi mé první sazenice dostat s velkými obtížemi. Ale já jsem dceři nevymlouvala, protože stevia je užitečná pro mozek; posiluje imunitní systém a lidský nervový systém.

Výsadba semen

První rok jsem zasadil stevia se semeny z mé tety. Léto bylo horké a podařilo se jim normálně zrát, což není ve středním pásmu vždy případ. Semena jsou vybrána následovně: z výšky lidského růstu hodí 1 semeno dolů. Ti, kteří na podzim padají, nejdou na zem, jsou prázdní. Koncem dubna - začátkem května budou semena zasazena do obyčejné zahradní půdy zředěné pískem, nebo do tablet rašeliny. Hluboké o 0,5 cm Vylévejte z vytvrzené vrstvy, přikryjte transparentní fólií a po dobu 2-3 týdnů nasypte na chladné místo s teplotou +4 až + 7 ° C. Na zasklené lodžii jsem vystavoval krabici s plodinami.

Pak ji přiveďte do místnosti a položte ji na jižní parapet. S příchodem střílí odstranit film. Když na každém výhonku rostou 2 velké listy, je třeba rostliny zasadit. Kopat do listů kotyledonu.

Začátkem června jsem zasadil sazenice do zahrady. Udělejte to lépe v oblačném počasí nebo večer. Ponořte rostliny do země do 8 cm, zalijeme teplou vodou a ihned nasypeme 1/3 stonku.

Dělící pouzdro

Semena nevypadají. Z tuctu - asi 3-4. Proto mnoho lidí dává přednost šíření stébie dělením keře. Postupně jsem také přešel na tuto metodu.

Na podzim, vykopat 1 keře stevia a zasadit ho do krabice. Máte skvělé zimy na parapetu, a v otevřeném terénu, stevia zamrzne v zimě. Na tmavých zimních večerech a ponurých ranních hodinách po dobu 2 hodin zapalte trávu lampou, jinak začne hořká chuť z nedostatku slunce.

Udržujte keř ve tvaru tím, že neumožní natáčení přesahovat. Řez je, nechat 3-4 páry listů. Máte-li sklep, můžete uložit stevia kořeny tam v krabici se zemí. Pak se s ní vůbec nebudou bát. Teprve v březnu položte krabici na okenní parapet a zalijte kořeny, takže dali výhonky. Na konci jara rozdělte keř na části a přistupte na lůžka, mezi rostlinami ponechte 30 cm.

Reprodukce řízky

Stevia může být množena řízky. Absolutně zakořenili. Na konci zimy odřízněte výhonky z křoví na parapetu ostrým nožem a nalepte je do mokré země. Musí být vyžadováno odvodnění. Vezměte krabici do stínu. Neměli byste zakrýt fólií, lépe stříkat vodu a stříkat.

Když začnou a rostou, odtrhněte vrcholy. Z této strany začnou růst větve a jednotlivé výhonky se promění v bujné keře. Začátkem léta je přeneste na zahradu.

Kultura péče

Do půdy stevia je nenáročný, v péči nenáročný. Roste tam, kde rostete, ne na slaniskách. Je žádoucí v poloostrově korun koruny stromů, na slunci bude muset zastínit noviny nebo plátno uprostřed dne. Nemá rád medovou trávu a studené pod 12 ° C. Voda to často, ale trochu po kousku. Uvolněte půdu pod ní, krmte každé 2 týdny komplexními hnojivy rozpuštěnými ve vodě.

Poprvé plevel. Pak roste a ucpává plevele.

Sklizeň rostlin

Ve středu a na konci léta, před kvetením, jsem řez všechny stevia výhonky 15 cm od země s srpem, odříznout listy, sušit pod baldachýnem, a používat je v zimě, vaření s čajem. Sušená medová tráva může být přidána do džemů a pečiva, mletím v mlýně na kávu. Abych zabil travnatou chuť, přidám do ní skořici.

Stevia obsahuje téměř žádné kalorií, a podle sladkosti 1 lžička. Práškové sušené byliny jsou 2-3 Art. Já cukru