Image

Velikost slinivky břišní

Velikost slinivky břišní umožňuje kontrolovat stav tohoto orgánu a identifikovat přítomnost patologie v případě jejich odlišnosti od přijaté normy. Vzhledem k tomu, že konkrétní poloha žlázy není schopna určit patologické změny v ní při vizuálně prováděném vyšetření nebo při použití palpace, je při ultrazvukovém vyšetření změny velikosti důvodem hlubší a důkladnější diagnostiky.

Co ovlivňuje velikost slinivky břišní?

Velikost slinivky břišní se mění v průběhu života člověka. Až do věku osmnácti let intenzivně roste, pak zůstává v normálním rozmezí a po dosažení věku 55 let se v důsledku postupného zastavení buněčného fungování začíná snižovat. Velikost orgánu je také ovlivněna různými stavy vyskytujícími se v životě člověka, které jsou považovány za normu. Během těhotenství je tedy normální zvyšovat slinivku břišní, která po porodu, nezávisle na terapii, přebírá obvyklou velikost.

K redukci tohoto orgánu dochází s následujícími změnami v těle:

 • V případě tkáňové atrofie, vyskytující se po padesáti pěti letech;
 • Při poruše krevního oběhu v žláze;
 • Pod vlivem virových infekcí.

U některých patologií může dojít ke zvýšení difuzního nebo lokálního typu:

 1. Lokálně zvětšené velikosti jsou způsobeny různými neoplazmy, bez ohledu na to, zda jsou maligní nebo benigní. Velikost žlázy je ovlivněna tvorbou cyst, pseudocyst, abscesů v jeho tkáních a přítomností zubního kamene. V některých případech mohou být odchylky od normy poměrně významné, takže existují případy detekce pseudocyst, jejichž velikost byla téměř čtyřicet centimetrů.
 2. Zvýšení velikosti difúzního typu je pozorováno u lipomatózy, to znamená, když jsou zdravé buňky prostaty nahrazeny tukovými buňkami.

Velikost žlázy zůstane nezměněna v případě chronické pankreatitidy v její trvalé prodloužené remisi. Diagnóza v tomto případě se provádí podle stavu Wirsungova kanálu.

Žláza se může měnit v případě akutního zánětu, protože tento stav je vždy doprovázen zvýšením orgánu. Obdobný výskyt může nastat u zánětu, který postihuje orgány v blízkosti slinivky břišní, jako je žaludek, žlučník a dvanáctník. Počáteční stadium zánětlivého procesu se projevuje edémem pouze na kterékoli části žlázy, s rozvojem zánětu dochází ke zvýšení celého orgánu.

Účinek nádoru na zvýšení velikosti pankreatu závisí do značné míry na lokalizaci nádoru, jeho typu a agresi. Více než 50 procent těchto příznaků odhaluje rakovinu hlavy žlázy, v tomto případě její velikost přesahuje normu o 35 milimetrů a ještě více. Pouze 10 procent všech nádorů má zhoubný nádor v těle žlázy, následovaný zvýšením této části.

Velikost žlázy před a po zátěži

Sledování stavu slinivky břišní s pankreatitidou a dalších stejně závažných patologií se provádí pomocí ultrazvuku s potravinovou zátěží. Tato metoda se nazývá sonografie a provádí studii v souladu s metodikou:

 1. Prozkoumejte slinivku břišní ráno, na lačný žaludek.
 2. Druhá studie se provádí dvě hodiny po jídle.
 3. Při každém vyšetření se měří boční velikost všech částí žlázy.
 4. Nakonec vypočítejte zvýšení celkového množství výsledků po jídle na indikátory na prázdném žaludku.

Závěr o stavu těla se provádí podle získaných údajů, a to při zvýšení velikosti o 16% nebo více - odpovídá normě.

Pokud je výsledek zvýšen v rozmezí od 6 do 15%, jedná se o symptom reaktivní pankreatitidy.

Chronická pankreatitida odpovídá odchylce v obou směrech o 5%.

Získané výsledky rozměrů jsou porovnány s určitou normou těchto hodnot ve speciální tabulce. Tato metoda je vysoce přesná a umožňuje rozpoznat odchylky ve stavu žlázy, a to i v nepřítomnosti bolestivých symptomů. Díky provedenému výzkumu, pokud existují indikace, je možné okamžitě zahájit lékovou terapii, kontrolovat regenerační procesy žlázových tkání a obnovit její funkce.

Velikost slinivky břišní je normální v hlavě, těle a ocase

Slinivka břišní je jasně rozdělena na hlavu, tělo těla a jeho ocas. Normální velikost žlázy u zdravého dospělého je v rozmezí od 16 do 23 centimetrů a délka ocasu by neměla překročit 35 milimetrů. Šířka těla může dosáhnout 5 centimetrů, nejsilnější část je ocas. Velikost hlavy pankreatu je obvykle 32 milimetrů.

Zdravá žláza bez přítomnosti patologií v lidském těle není hmatatelná a není určena palpací. Rozdíly oproti normálním hodnotám o velikosti více než 25 cm pro tělo žlázy a více než 35 milimetrů ocasu jsou jasným znakem jeho patologie.

Velikost slinivky břišní v dětství

Při narození dítěte je velikost jeho slinivky břišní 5-6 milimetrů a v době dosažení dekády bude jeho délka normálně 15 centimetrů. Maximální velikost tohoto těla bude o 16 let. V období nitroděložního vývoje se slinivka začíná tvořit od pátého týdne těhotenství, což je považováno za časný vývoj a v následujícím období se bude zvyšovat pouze s růstem dítěte. Po porodu dochází k rozvoji tohoto orgánu a jeho růstu v souladu se stádiem zrání dítěte, takže ve věku jednoho roku mají všechny děti normální slinivku břišní s tělem až 11 centimetrů a ocasem až 16 milimetrů. Od jednoho do pěti let se v těle dětí doplňuje tvorba všech vnitřních orgánů.

Ve věku většiny má již osoba plnohodnotné tělo s rozměry odpovídající dospělému. Pokud lze pozorovat nepatrné rozdíly v jeho velikosti, je to způsobeno individuálními vlastnostmi organismu.

Velikost slinivky břišní u žen

Zdravá žláza v lidském těle není hmatná a nevykazuje závažné příznaky. Jeho velikost je stejná pro muže i pro ženy, protože v důsledku pohlaví nejsou žádné výrazné znaky, tento orgán ne. Jediná věc, která odlišuje stav této žlázy u žen od muže je, že ženy lépe sledují svou stravu, mají méně špatných návyků, kouří a používají alkoholické nápoje méně často, takže mohou mít zdravější tělo.

Velikost slinivky břišní u mužů

Normální ukazatele velikosti různých částí slinivky břišní u mužů v nepřítomnosti patologií budou rovny:

 • Délka celé ucpávky je od 16 do 23 cm a šířka je od 4 do 6 cm;
 • Velikost hlavy - od 32 do 35 mm, tloušťka - cca 30 mm;
 • Tělo slinivky břišní může být v rozmezí od 17 do 25 mm.
 • Velikost ocasu bude od 15 do 35 mm.

V samotné žláze, po celé její délce, leží Wirsungův kanál, který má velký význam pro fungování celého orgánu. Jeho délka je o něco menší než délka celé žlázy jako celku a je od 16 do 22 cm.

Patologické odchylky od normální velikosti žlázy

Odchylky ve velikosti pankreatu od stávajících norem jsou nejčastěji způsobeny různými patologickými změnami. Zvýšení velikosti žlázy není obvykle doprovázeno závažnými symptomy a je možné diagnostikovat zánětlivé procesy pouze v průběhu instrumentálního vyšetření.

Při použití metody sonografie je jasně stanovena přítomnost zvětšených rozměrů pankreatu a identifikovány další negativní procesy.

Následující faktory mohou vést k růstu žlázy a rychlému nárůstu jejích jednotlivých částí:

 • Cystická choroba fibrózy, která je dědičná a projevuje se zvýšenou hustotou produkované sekrece;
 • Zneužívání alkoholu;
 • Zánětlivý proces v samotné žláze nebo v blízkých orgánech;
 • Infekce infekcemi;
 • Nesoulad se zásadami zdravé výživy;
 • Novotvary v žláze;
 • Zvýšená hladina vápníku v těle, která je příčinou tvorby kamenů;
 • Dlouhodobé užívání některých léků;
 • Stagnující procesy;
 • Patologické změny v cévách;
 • Přijatá zranění;
 • Nemoci, jejichž důsledkem je snížení imunity.

Počáteční stadium patologických změn ve struktuře orgánu nebo jeho fungování obvykle není vyjádřeno, což ztěžuje jeho diagnostiku. Nedostatek léčby však přispěje k dalšímu rozvoji negativních procesů, které jsou doprovázeny závažnějšími komplikacemi.

Interpretace ultrazvuku slinivky břišní

Při normálních ultrazvukových výsledcích, potvrzených laboratorními testy bez odchýlení se od přijatých norem, je možné si být jisti, že v pankreatu nejsou žádné patologie. Obvykle v těchto případech funguje správně a nevykazuje žádné varovné příznaky.

Pokud výsledky ultrazvuku odhalily zvýšenou velikost tohoto orgánu, stejně jako jeho sníženou ekofluorositu způsobenou edémem, pak můžeme předpokládat přítomnost pankreatitidy v akutní formě.

Při chronické pankreatitidě a onkologii bude zvýšení ekologické ochrany ukazatelem procesu nahrazení tkáně žláz nádorovými nebo vláknitými tkáněmi. V tomto případě bude zamýšlená diagnóza potvrzena zvýšením jedné z částí pankreatu nebo celého orgánu.

O zánětu ve žláze lze posoudit rozšířeným Wirsungovým kanálem, což je potvrzeno nedostatkem odpovědi na sekretin.

V případě poruchy krevního zásobení a v případě atrofie se postižené oblasti slinivky břišní projeví sníženě.

Přítomnost zhoubného novotvaru může být určena zvýšenou velikostí jednotlivých segmentů, nerovnoměrnou strukturou orgánu, jeho nepravidelnými konturami, posunem nebo kompresí aorty nebo dolní žíly.

Pokud nádor nemůže být detekován vizuálně, jeho přítomnost může být implikována odchylkou ocasu žlázy.

Přítomnost cyst a tekutiny v nich je stanovena jako výsledek jejich pozorování na různých pozicích těla subjektu. Na ultrazvuku můžete jasně identifikovat oblasti s nekrózou, abscesy nebo zablokováním kanálu.

Během ultrazvuku se vyhodnocuje stav přilehlých orgánů, zánětlivý proces u jednoho z nich může být důsledkem nebo může způsobit poškození slinivky břišní.

Normální rozměry slinivky: tabulka

Po studiích slinivky břišní jsou všechny výsledky srovnávány s uznávanými standardy, které jsou pro pohodlí umístěny ve speciální tabulce. V případě významných rozdílů lze vyvodit závěr o možném onemocnění tohoto orgánu.

Indikátory odpovídající normě pankreatu jsou vyjádřeny následujícími hodnotami:

Velikostní standardy slinivky břišní na ultrazvuku

Ultrazvuková diagnostika podezření na pankreatickou dysfunkci je první a hlavní metodou detekce pankreatitidy, diabetu a různých onemocnění trávicího systému. Ultrazvuk je ukázán lidem, kteří nedodržují zdravý životní styl a zneužívají špatné návyky.

Orgán se mění s věkem osoby. Zpočátku roste, pak zůstává stabilní po dlouhou dobu.

S věkem se v pankreatu mohou vyskytnout určité modifikace, které se zmenšují. Pro každou věkovou kategorii tedy existují určité normy, od kterých odchylky ukazují vývoj patologického procesu.

Velikosti a umístění

Slinivka břišní se nachází v břišní dutině na levé straně pod žaludkem (odtud název) paralelně s pobřežními oblouky v těsné blízkosti jater a sleziny. Tam jsou tři sekce: hlava (se otevře přímo k duodenum), tělo a ocas.

Úlohou v těle je tvorba trávicích enzymů a syntéza inzulínu, který je zodpovědný za koncentraci glukózy v krvi. Železo se tedy podílí na výživě tkáně. Porušení její práce vede k závažným endokrinním patologiím.

Když zánět ztěžuje pro trávicí enzymy uniknout, začnou trávit parenchyma orgánu, což způsobuje náhradu normálních tkání pojivovou tkání, nekróza může způsobit rozvoj onkologického procesu.

U dospělého zdravého člověka jsou normální rozměry slinivky břišní 16 až 23 cm, velikost hlavy 32 mm. Nejdelší část je ocas, nesmí přesáhnout 35 mm. Šířka těla 5 cm

Pokud je vše normální, pak člověk necítí bolest nebo nepohodlí, palpace orgánu není hmatná. Pokud velikost slinivky břišní přesáhne 25 cm a ocas 35 mm, bude to znamenat přítomnost patologického procesu (s pankreatitidou a onkologickými procesy, zvyšuje se, pokles označuje ischemii nebo atrofii).

Poznámka. Velikost slinivky břišní nezávisí na pohlaví osoby, takže jsou stejné pro muže i ženy.

U kojenců je velikost těla asi pět centimetrů. Do prvního roku života se zvýší o dva centimetry a o deset let bude velikost 15 cm, další růst bude zpomalen na hormonální změnu těla.

Během puberty, orgán roste k normální velikosti, jak v dospělém, a je plně tvořen věkem 18 - 20. Konečná formace se pro mnohé odehrává ve věku 16 let.

Hlavním vylučovacím kanálem pro trávicí enzymy produkované ve žláze je kanál Virungi (délka 20 cm), do kterého jsou odváděny menší kanály vylučování. Začíná v ocase a vede podél celé žlázy, nakonec teče do dvanácterníku.

Pokud jeho velikost převyšuje normu, znamená to přítomnost onemocnění, ve většině případů jde o pankreatitidu. Současně je narušeno trávení a asimilace potravy, protože enzymy nezajišťují správné množství v žaludku. Jejich přebytek v žlázách vede k tomu, že se začíná trávit sám.

Změny můžete vidět pomocí ultrazvuku, CT nebo MRI. Poslední dvě metody jsou nejinformativnější, ale náklady na takovou diagnostiku jsou poměrně vysoké a kromě počítačové tomografie je člověk vystaven významné dávce radioaktivního záření.

Ultrazvuková diagnostika pankreatu

Ultrazvuková diagnostika břišních orgánů je předepsána pro určité indikace, pokud existují podezření na přítomnost patologií.

Ultrazvuk by měl být proveden, pokud se vyskytnou následující příznaky:

 • bolest v levé hypochondriu;
 • pocit bolesti při sondování nebo přítomnost nesrozumitelných útvarů;
 • příznaky poruch trávení: ztráta hmotnosti, změna stolice;
 • krevní obrazy označující pankreatitidu nebo diabetes;
 • těžkost v žaludku po jídle;
 • deformace dvanáctníku;
 • známky žloutenky (žloutnutí kůže).

Je to důležité. Pouze na základě ultrazvuku nelze diagnostikovat, ale výsledky získané v průběhu této studie jsou důležité při určování onemocnění. Výhodou této metody je nízká cena, bezpečnost, jednoduchost a vysoký informační obsah.

Co ukáže ultrazvuk

Ultrazvukové vyšetření orgánů diagnostických příznaků onemocnění jsou:

 • morfologické změny orgánu;
 • echogenicita tkáně;
 • velikost částí těla;
 • přítomnost tuleňů nebo nádorů.

Diagnóza zahrnuje nejen vyšetření slinivky břišní, ale také úzce umístěné orgány: játra, žlučník, slezinu a jejich kanály. Pokud jsou v době průzkumu abnormality větší než 5 mm, je to důvod předpokládat akutní nebo chronické onemocnění.

Následující patologie jsou určeny pomocí ultrazvuku:

 1. Pankreatitida. Akutní (porušení tkáňové struktury, otoky žlázy) nebo chronické (cystické formace, kameny lokalizované v kanálcích, těsnění v parenchymu, zvětšení velikosti).
 2. Novotvary (benigní nebo maligní). Současně jsou vidět kondenzovaná ložiska, jejich umístění a léze lymfatických uzlin. Lékař může změřit velikost nádorů. Tyto příznaky musí být potvrzeny pomocí přesnějších metod (CT a MRI) a bude také zapotřebí studie histologického materiálu.
 3. Nekróza, abdominální kapka (ascites), abscesy.

Aby ultrazvuk správně a co nejjasněji zobrazoval všechny nuance struktury břišních orgánů, je nutné vědět, jak se správně připravit na nadcházející studii. Pokud tomu tak není, přesnost výsledků se sníží o 30-40%.

Podstatou diagnostické studie je reflexe ultrazvuku ze stěn orgánů a zobrazení jejich obrysů na monitoru diagnostického přístroje. Pro lepší přístup ultrazvukových vln lékař požádá pacienta, aby několikrát ležel na boku a zadržel dech.

Pro vyšetření byste měli vzít ručník a vlhké ubrousky, abyste otřeli gel aplikovaný na kůži. Pokyny pro přípravu studie jsou uvedeny v tabulce.

Tabulka Příprava na ultrazvuk pankreatu:

Nuance ultrazvuku slinivky břišní

Vyšetření bere v úvahu hmotnost a věk pacienta. U obézních lidí je velikost orgánu větší a čím starší osoba, tím vyšší je echogenita tkání.

Dítě bude mít menší tělo, váha také záleží na tom, co musí lékař při vyšetření vzít v úvahu. Na konci procedury se provede popis během několika minut, rozhodne se o normě nebo odchylkách a závěr se vydá na rukou.

Je smysluplné pořídit si fotografii břišních orgánů za přítomnosti patologií, takže v budoucnu bude příležitost provést srovnání.

Osoba je zdravá, pokud:

 • homogenní echogenita tkání, žádné významné difúzní změny nebo neoplazmy (cysty, kameny nebo nádory);
 • tělo má jasný stejný tvar, obrysy se nemění;
 • všechny velikosti jsou v přijatelných hodnotách (velikost je obvykle 16-23 cm, těleso ucpávky má šířku 21-25 mm, šířka hlavy je až 35 mm, ocas je 30-31 mm, průměr kanálu Wirsing v oblasti hlavy je 2,6-3,3 mm) ).

Přítomnost onemocnění je indikována níže uvedenými abnormalitami:

 1. Pankreatitida je nejčastěji diagnostikovaná diagnóza v případě poruchy struktury žlázy ve formě rozšíření a změny tkáňových difuzí. Současně mohou být špatně zobrazeny kontury, snižuje se echogenita. Pokud existují těžko rozlišitelné oblasti husté echogenity, které se spojí do jediné dutiny, jedná se o začátek nekrózy pankreatu. Zpravidla je dutina těchto cyst naplněna hnisavými hmotami;
 2. Pokud tkáň odumře v žláze, doprovázená uvolněním hnisu, pak se vytvoří dutina, která je do jisté míry naplněna tekutými sekrecemi. Při změně polohy těla je možné zaznamenávat výkyvy tekutiny;
 3. Přítomnost pseudocysty na monitoru ultrazvukového stroje může být viděna jako anechoické dutiny naplněné kapalinou;
 4. Podezření na žloutenku je diagnostikováno při zúžení nebo zablokování žlučových cest;
 5. Onkologické nádory jsou považovány za jasně rozlišitelné heterogenní ohniska. V tomto případě musí lékař velmi pečlivě prozkoumat patologická ložiska, zejména ocas.

Věnujte pozornost. Všechny změny získané ultrazvukem nejsou definitivní diagnózou a vyžadují další vyšetření.

Zvětšená játra a slinivka břišní

Nemoci slinivky břišní nepříznivě ovlivňují práci jiných orgánů, jako je slezina, játra, ledviny a srdce. Obzvláště často se to děje v nepřítomnosti vhodné léčby, nebo pokud osoba nedodržuje dietu, konzumuje alkohol.

Játra s pankreatitidou

S existujícími patologiemi pankreatu, doprovázenými nekrózou, vstupují toxiny do krevního oběhu, které mohou otrávit celé tělo. Asi 90% z nich však neutralizuje játra. To vysvětluje jeho nárůst v dlouhodobých nebo významných patologiích pankreatu.

Pokud ultrazvuk ukázal zvýšení v játrech, to znamená útlak jeho funkce, a neschopnost plně očistit krev. V případě, že se situace dostane do gravitace, začnou se deformační procesy ve tkáních jater a změní se průtok krve v orgánu. Negativní změny se okamžitě začnou objevovat na celém těle a zhoršují již vážný stav člověka.

Játra s diabetem

Zvětšený orgán se vyvíjí v důsledku mastných jater (hepatóza). To je důsledek diabetu druhého typu na pozadí dlouhodobé pankreatitidy. V tomto případě chronická onemocnění slinivky břišní vedou k degradaci sekrečních buněk zodpovědných za syntézu inzulínu, protože jeho koncentrace v krvi prudce klesá.

V počátečních stádiích tohoto procesu hepatocyty úspěšně zpracovávají lipidové kapky, které se hromadí v buňkách, ale jak postupují diabetické procesy, tato funkce je ztracena a tuk se začíná hromadit v jaterních buňkách. Když se stane příliš mnoho, dojde k buněčné smrti v důsledku prasknutí cytoplazmatické membrány.

Kapky lipidů, uvolněné ze zničených buněk, se spojí do velkých akumulací tuku. To tvoří cystu v parenchymu jater, což vede k jejímu zvýšení. Tato patologie může být detekována ultrazvukem.

Velikost slinivky hlavy těla

Moderní životní styl ovlivňuje zdraví každého člověka. Vznik různých nemocí je způsoben neustálým stresem, nedostatkem času, nezdravou stravou, příjmem alkoholu, nedostatečným cvičením. Diagnóza nemocí v raném stádiu umožňuje krátkou dobu zbavit se různých patologických stavů vnitřních orgánů.

Kvalita našeho života přímo závisí na normálním fungování zažívacích orgánů. Jakou roli hraje slinivka břišní: její velikost a rychlost u dospělých a příznaky onemocnění, které v tomto článku odhalíme.

Slinivka břišní: velikost je u dospělých normou

Slinivka břišní se nachází na levé straně dutiny břišní rovnoběžně s žebry. Hraničí s játry a slezinou. Funkcí žlázy je produkce inzulínu, který umožňuje buňkám lidského těla dodávat energii. Nerovnováha ve žláze vede k diabetu, pankreatitidě a pankreatonekróze.

Žláza je rozdělena do tří částí: hlavy, těla a ocasu. Jaká je velikost pankreatu u zdravého člověka a jaká je norma?

Normálně se velikost pankreatu u dospělého pohybuje od šestnácti do dvacet tři centimetrů, přičemž délka ocasu není větší než 35 mm. Jeho šířka dosahuje 5 cm, nejsilnější částí těla je ocas. Velikost hlavy pankreatu je normálně asi 32 mm.

Pokud je člověk zdravý, pak není žláza detekovatelná. Zvýšení velikosti slinivky břišní nad 25 cm pro tělo a více než 35 mm pro ocas označuje jeho patologii. Normální velikosti u žen a mužů slinivky břišní jsou stejné. Otok a zvětšení slinivky břišní označuje pankreatitidu, rakovinu. Snížení těla hovoří o jeho atrofii.

U dětí do deseti let je velikost slinivky břišní normálně 15 cm, velikost pankreatu dosahuje maxima ve věku 16 let.

Hlavní hlavní pankreatický kanál je kanál Virungi. Do ní proudí další malé kanály. Jeho expanze indikuje patologii žlázy, nejčastěji pankreatitidu.

Virungovův kanál zajišťuje vylučování žlázy. Začíná v ocase žlázy a táhne se k hlavě. Délka kanálu je 20 cm, šířka ve střední části je 4 mm. Potrubí prochází žlučovodem do dvanáctníku.

Prostřednictvím Wirsungova kanálu se dodává trávicí šťáva, kterou produkuje žláza do jiných orgánů. Snížená produkce šťávy svědčí o zánětlivém procesu žlázy.

Velikost pankreatu, zánětlivé procesy a další patologie lze získat po ultrazvukovém vyšetření nebo tomografii dutiny břišní. V předvečer průzkumu, aby bylo možné získat spolehlivý obraz, je nutné užívat projímavé přípravky a jakýkoliv sorbent. Nejezte fazole. Ultrazvuk se provádí na lačný žaludek. Změna velikosti slinivky břišní se u jedince mění po celý život.

Všechny nuance ultrazvuku

Při provádění ultrazvukového vyšetření, velikosti pankreatu, přítomnosti patologií v něm, jsou vždy stanoveny tukové infiltrace. Pokud pacient má následující příznaky, provede se důkladnější vyšetření žlázy:

 1. Lokalizace bolesti v hypochondriu na levé straně.
 2. Vzhled gravitace v žaludku, po každém jídle.
 3. Nestabilní stolice, se střídající se zácpou a průjmem.
 4. Vzhled nažloutlé kůže a sliznic:
 5. Diagnóza - diabetes mellitus.

Výše uvedené příznaky slouží jako podklad pro podrobnou studii všech orgánů, které se podílejí na trávení člověka.

Pro správnou diagnózu ultrazvuku je nutná předběžná příprava. Železo se nachází v blízkosti žaludku a střev, obsahují vzduch. Důležitým bodem je odstranění vzduchu z těchto orgánů, aby se během vyšetření získal nezkreslený obraz. Nejnižší koncentrace vzduchu je pozorována u lidí ráno. Večer a ráno, aby se snížila tvorba plynu, musíte pít Espumizan. Den před vyšetřením by měl následovat jemnou dietu.

Proto je ultrazvuk prováděn ráno, na lačný žaludek. V tomto případě je poslední jídlo povoleno 12 hodin před vyšetřením. Zároveň produkují ultrazvuk jater. Nemůžete pít nápoje, které obsahují oxid uhličitý, to povede k další tvorbě plynu. Pokud se ultrazvuk provádí bez předchozí přípravy, diagnostická přesnost se sníží o 40%.

Princip ultrazvuku je podobný sonaru. Zvuk, odrážející se od břišních orgánů, dává jasný obrys objektu studia. Pacient zpravidla leží na zádech, někdy na žádost lékaře se otočí na stranu. Chcete-li získat přesnější obraz, musíte vdechnout a zadržet dech. Lékař vám řekne, kdy je to nutné.

Pro získání obrazu v průřezu a podélném řezu leží pacient na pravé straně. Pro vizualizaci ocasu se vyšetřovaná osoba otočí na levou stranu.

Pro stanovení velikosti pankreatu a toho, co je normou u dospělého, je možné moderní metody výzkumu, z nichž jeden je ultrazvuk. Vedení ultrazvukové slinivky:

 • nedostatek dalších formací;
 • normální, standardní rozměry pankreatu u dospělého asi 16-24 cm, v tomto případě je šířka těla žlázy 21-25 mm. Velikost pankreatu u žen a mužů v oblasti ocasu asi 30-35 mm. Šířka hlavy dosahuje 35 mm;
 • jasný a rovnoměrný obrys žlázy;
 • homogenní echogenicita;
 • šířka Wirsungova kanálu se pohybuje od 1,5 do 2 mm;
 • formace by neměly být.

Studie není tak důležitá, protože různé velikosti od normy slinivky břišní ultrazvukem u dospělých. Soubor ukazatelů je mnohem významnější.

Expanze Wirsungova kanálu indikuje chronický zánětlivý proces. Je-li velikost žlázy vyšší než standardní hodnoty, má nerovnoměrné kontury, pak je to počáteční fáze rakoviny.

Normální standardy, velikost slinivky břišní s jasnými a rovnoměrnými konturami ukazuje uspokojivý stav testovaného orgánu.

Velikost slinivky břišní je u ultrazvuku normální

Velikost slinivky břišní se liší od hmotnosti vyšetřované osoby. Čím starší je jedinec, tím menší je jeho velikost. A také s věkem se zvyšuje echogenita žlázy.

Rozměry slinivky: hlava; tělo; ocas v průměrných normativních hodnotách, během ultrazvuku, jsou následující. Hlava od dvou a půl do tří a půl cm, tělo od 1,75 do 2,5 cm, ocas od 1,5 do 3,5 cm.

Velikost slinivky pro dospělé:

 • délka je od 14 do 18 cm;
 • šířka se pohybuje od 3 do 9 cm;
 • tloušťka těsnění od 2 do 3 cm;
 • hmotnost dosahuje 80 g

Wirsungův kanál je na obrazovce monitoru znázorněn tenkou trubkou o průměru asi 2 mm. Hustota ozvěny žlázy je stejná jako hustota jater. Zdravé tělo si udržuje homogenní strukturu. Viditelnost ucpávky závisí na tom, jak pečlivě jsou dodržována doporučení pro přípravu ultrazvuku. Patologie je určena následujícími vlastnostmi:

 1. Při akutní pankreatitidě se zánětlivý proces projevuje fokálními změnami ve struktuře. Slinivky břišní a její normální velikost s edémem se zvětší, obrysy těla nejsou jasně viditelné. Je zde snížená hustota ozvěny. Nepřítel popisuje tento proces s následujícím popisem: "Přítomnost rozptýlených změn." Tyto indikátory indikují pankreatitidu, která se může vyvinout do pankreatonekrózy. Při nekróze pankreatu dochází k destrukci tkáně. V tomto případě lékař fixuje na obrazovce přístroje rozmazané obrysy ohnisek hustého ozvěny, které se navzájem spojují a tvoří dutinu naplněnou hnisem.
 2. Pustulární proces se projevuje ve formě obětované dutiny s čistou hladinou tekutiny. K oscilaci kapaliny dochází, pokud změníte polohu těla.
 3. Pseudocysty jsou reprezentovány anechoickými dutinami, které obsahují tekutinu.
 4. Jasná viditelnost heterogenních struktur indikuje nádorové nádory. V tomto případě je nutné pečlivě vyšetřit vyšetřovaný orgán, protože rakovina se často vyskytuje v těžko přístupném ocase.
 5. Pokud jsou ve změněné hlavě pankreatu mechanické překážky vylučované žluči, stojí za to podezírat žloutenku.

Difuzní změny se projevují různými chorobami, které, pokud jsou zpožděny v diagnóze, mohou vést k smrti. Obnova postiženého orgánu je přímo závislá na správné výživě. Pokud je diagnostikována pankreatitida, nesmí se konzumovat alkohol a tučné potraviny. To může vést k nekróze pankreatu.

Velikost slinivky břišní v normálu by se neměla lišit od doporučených parametrů. Pokud jsou vynikající alespoň půl centimetru, pak to znamená první známky onemocnění.

Indikátory počítačové tomografie

Normální velikost slinivky břišní u dospělého může být stanovena počítačovou tomografií, což je moderní vyšetření lidských vnitřních orgánů po vrstvách. Metoda je založena na počítačovém zpracování dat získaných po rentgenovém ozáření tkání. To umožňuje získat obraz vyšetřovaného subjektu ve všech projekcích.

Vyšetřená slinivka břišní, snadno diagnostikovaná touto metodou vyšetření. A můžete také vidět nádory, cysty. Kontrast jodu se používá poměrně často během CT. Někdy způsobuje alergickou reakci.

Dekódování ultrazvuku pro pankreatitidu

Ultrazvuk vám umožní diagnostikovat pankreatitidu. Pokud se nemoc stane akutní, pak se změní rychlost slinivky břišní.

Pankreatitida má několik stadií. Každá fáze se na ultrazvuku odráží svým vlastním způsobem. V "obraze" jsou viditelné slinivky břišní, její velikost, ozvěna a nevhodná míra výkonu.

Onemocnění v počátečním stadiu vede ke zvýšení velikosti orgánu. Nedaleké orgány se často mění. Akutní průběh onemocnění vede k cystám a nekróze. To se projevuje v oblastech se vzácnou hustotou, které se dále vyvíjejí do dutinových útvarů.

Pankreat s probíhající formou onemocnění se velmi liší od doporučených hodnot, zatímco abscesy jsou jasně viditelné.

Velikost slinivky břišní - norma u dospělého

Zdrojem výživy pro všechny tkáně je glukóza. Slinivka břišní (lat. - slinivka) vylučuje hormon inzulín, díky němuž spolu s glukózou proniká do buněk také energie.

Když zdraví tohoto těla není v pořádku, tělo je odsouzeno k hladovění.

Přítomnost patologie je dána velikostí slinivky břišní (na ultrazvuku). Proto je důležité znát rychlost tohoto ukazatele u dospělého.

Jak vypadá normální slinivka břišní na ultrazvuku?

Jednou z metod vizualizace a diagnostiky je proto ultrazvuk.

Ultrazvuk poskytuje příležitost vidět tělo v trojrozměrném trojrozměrném obrazu.

Vzhledem k absenci kontraindikací je tato metoda cenná a přesná.

U zdravého člověka je slinivka rozdělena na laloky. Nejširší místo varhan je pevně obklopeno ohybem dvanáctníku - hlavou. Nejdelší částí je tělo. Leží na vrcholu žaludku a končí na dně druhého obratle bederní páteře.

Ocas "vypadá" a je umístěn vedle sleziny a levé nadledvinky. Hmotnost žlázy dosahuje 80-100 g. Sekrece pankreatu vstupuje do střeva podél pankreatického kanálu (kanál Virunga).

Protokol ultrazvukového vyšetření slinivky břišní u dospělého zdravého člověka lze popsat následovně:

 • Délka těla se pohybuje od 16 do 23 cm, tloušťka - od 3 do 1,5 cm, velikost se snižuje od hlavy k ocasu.
 • Stanoví se struktura ucpávky. Hlava má šířku až 5 cm, tloušťku 1,5 až 3 cm, délka těla se pohybuje od 1,75 do 2,5 cm, ocas má délku 1,5 až 3,5 cm.
 • Šířka kanálu Wirsung nepřekračuje 2 mm.

Pankreatické kontury na ultrazvuku

Obrysy zdravého orgánu jsou rovnoměrné, odrazy od tkáňových struktur odpovídající (nezvyšované a nesnížené) intenzity, rovnoměrné, ne zrnité. Jas obrazu pankreatu by měl být přesně stejný jako jas jater a sleziny.

Volumetrické vzdělávání není definováno. Varianty normy jsou různé inkluze do 3 mm.

Čím vyšší je schopnost tkáně odrážet ultrazvuk, tím je plocha jasnější na obrázku. Špatný odraz zvuku (přenos zvuku) není lékařským přístrojem detekován a je zobrazen jako tmavá skvrna. Oblasti s vyšší hustotou také vypadají tmavší.

Ultrazvuk v patologii

Kardiovaskulární opatření tohoto orgánu dosud nebyla vynalezena. Význam korekce je redukován na konstantní příjem léků, nahrazující látky produkované slinivkou břišní. Například, když zánět - předepsané pankreatické enzymy, s diabetem - inzulín.

Proto je důležité zabývat se prevencí. Jedna z metod prevence - ultrazvuk těla.

Lékař předepíše ultrazvuk av přítomnosti některých příznaků: bolest v levé hypochondrium, těžkost po požití malého množství potravy, náhlé hubnutí, cukrovka, problémy s játry, žlutá kůže.

Při jakémkoli onemocnění (otoku, zánětu, otoku) se snižuje hustota tkáně žlázy, stejně jako schopnost přenášet zvuk.

Známky cysty pankreatu

Pokud je pacient uveden na ultrazvuk v časném stadiu zánětu slinivky břišní (pankreatitida), pak studie nemusí ukazovat nic. Když se zánět, pankreatický kanál zvětší, jeho tkáně se zředí. Jsou-li kontury orgánu vágní a jeho schopnost odrážet zvuk je snížena, znamená to vývoj akutní formy zánětu.

Stejný obraz lze pozorovat díky hromadění vápníku ve žláze nebo plynech v sousedních orgánech (žaludku a střevech).

S věkem, ultrazvuk může ukázat zvýšení absorpce zvuku, který ne vždy slouží jako patologie.

Tuk je škodlivý pro slinivku břišní. Je nutné omezit konzumaci tukových potravin, sladkostí a zmrzliny.

Sladké potraviny také obsahují glukózu. S jeho častým vstupem, tělo pracuje pro opotřebení, bez muset přidělit nové porce inzulínu snížit hladinu cukru.

Velikost slinivky břišní - norma u dospělých

U zdravého dospělého jsou následující hodnoty pankreatu charakteristické:

 • jeho délka se pohybuje od 16 do 23 cm, šířka až 9 cm, tloušťka až 3 cm;
 • hlava má délku až 32 mm, tělo až 21-25 mm, ocas až 30-35 mm.

Odchylka velikosti těla od normy není tak kritická. Je důležitější zohlednit funkce žlázy v souhrnu všech parametrů. Hlavní je, že obrysy ucpávky by měly být jasně definovány a rovnoměrné.

Pro udržení zdraví pankreatu je lepší jíst až 6 krát denně v malých porcích.

Co ovlivňuje velikost těla?

Zvýšení velikosti pankreatické hlavy v kombinaci s rozšířeným kanálem a snížení schopnosti absorbovat zvuk indikují začátek zánětlivého procesu. Když se zánět dostane do chronické formy, pankreas se zvýší ještě více a mohou se objevit zvětšené oblasti s vysokou nebo nízkou schopností odrážet zvuk. Varhany jsou pokryty tuberkulemi, její obrysy jsou vyřezávané.

V extrémním stádiu onemocnění bude na ultrazvuku viditelná velmi malá žláza s velkým pankreatickým kanálkem.

Zvyšuje schopnost odrážet zvuk a sousední orgány.

V případě chronického zánětu a rakoviny železa železo odráží zvuk se zvýšenou intenzitou v důsledku náhrady pojivové tkáně orgánu patogenní tkáně.

Existuje znatelný nárůst v celé žláze nebo jejích odděleních.

Při rakovině lze navíc detekovat nerovnoměrnou strukturu, nerovnoměrnost kontur, vtlačení na játrech, vytěsnění nebo sevření dolní duté žíly nebo aorty. Důležitým diagnostickým znakem rakoviny je odchylka ocasu žlázy.

Velikost žlázy a benigní procesy. Identifikace takové patologie je obtížná.

Nárůst ve všech částech žlázy je možný v důsledku blokování vápníkových kamenů v kanálu, přítomnosti nachlazení nebo infekčních onemocnění (chřipky, hepatitidy, příušnic), příjmu některých léků a biliární dyskineze.

S atrofií nebo blokováním průtoku krve do těla je zaznamenán její pokles.

Přítomnost cyst je určena změnami ve žláze na různých pozicích těla.

Během těhotenství se zvyšují parametry těla.

Slinivka břišní netoleruje chlad, teplo, horké a kořeněné.

Antibiotika na ni působí toxicky.

Při pankreatitidě slinivky břišní se kromě léčby drogami předepisuje speciální dieta, stejně jako tradiční terapie. V článku jsou uvedeny bylinky pro pankreatitidu pankreatu a recepty.

Na předpovědích o vyléčení nádoru hlavy pankreatu se dočtete zde.

Oves - nejen užitečná dietní tráva, používá se k léčbě slinivky břišní. Zde https://gormonexpert.ru/zhelezy-vnutrennej-sekrecii/podzheludochnaya-zheleza/oves-dlya-lecheniya.html výběr jednoduchých a účinných receptů na obnovu slinivky břišní.

Příprava pacienta

Někdy ultrazvuk nesmí odhalit pankreatitidu ani na vrcholu svého vývoje. Důvodem může být nerovnoměrné rozložení zón v těle se změněným odrazem zvuku, jakož i plyny ve střevě a žaludku. Pro správnou interpretaci výsledků je obzvláště důležité odstranit poslední důvod, protože slinivka břišní se nachází mezi žaludkem a střevem a ultrazvuk nemůže pronikat plynným médiem.

 • Začátek studie by neměl být před 19 hodinami nalačno.
 • Aby se zabránilo hromadění plynů ve střevech, v předvečer 2 dnů nejezte potraviny, které přispívají ke kvašení a tvorbě plynu: fazole, luštěniny, ovoce a zelenina, černý chléb, zelí, voda sycená oxidem uhličitým, mouka a sladkosti.

Někdy jsou léky předepsány k čištění střev.

 • Je lepší dělat výzkum ráno: po probuzení je v orgánech málo plynu.
 • V den vyšetření ultrazvukem nepijte alkohol ani léky.

Pokud tato doporučení nejsou dodržena, pravděpodobnost chyby při diagnóze je 40%.

Vzhledem k tomu, že ultrazvuk poskytuje informace pouze o vzhledu orgánu a jeho schopnosti odrážet zvuk, ale nemusí odhalit přesně, které onemocnění se odehrává, je nutné předepsat další studie pro provedení přesné diagnózy (krevní test, odebrání kusu tkáně pro analýzu, CT vyšetření).

Plynové bubliny v nápojích sycených oxidem uhličitým dráždí vnitřní výstelku orgánů.

Alkohol způsobuje křeč duktální žlázy, což má za následek, že pankreatická šťáva nevychází a nevyvolává zánět. V přítomnosti diagnostikovaného onemocnění pankreatu je zakázáno pít alkohol i občas!

Pro udržení zdraví slinivky břišní je nutné dodržovat doporučení lékaře, minimalizovat mastné, smažené, sladké a ne přejídat se.

Diagnóza závisí na mnoha faktorech: stádiu nemoci, stavu sousedních orgánů, hromadění plynů v nich. Pečlivá příprava pacienta je klíčem k úspěšné interpretaci výsledků. Změnou velikosti orgánu lze skutečně posoudit přítomnost patologie v něm.

Slinivka břišní plní dvě funkce současně - endokrinní a trávicí. U některých onemocnění je pankreas rozšířen - jak nebezpečný je, řekne lékař.

Příčiny a symptomy pankreatické fibrózy jsou podrobně popsány v tomto tématu.

Normální velikost slinivky břišní u dospělých: co dělají čísla ve výsledcích ultrazvuku

Velikost dospělého slinivky břišní u dospělé osoby je variabilní a může se významně měnit v závislosti na výšce, hmotnosti a dalších anatomických parametrech. Tělo, jehož velikost zapadá do normy, je považováno za anatomicky správné.

V některých případech se slinivka zvyšuje v důsledku edému nebo jiných patologických procesů. To vede k narušení jeho funkce a rozvoji vážných onemocnění. Tento proces může být reverzibilní nebo nevratný.

Struktura a velikost slinivky břišní je normální

Zdravá slinivka břišní se nachází za žaludkem, v ohybu dvanáctníku, má tvar S. Skládá se ze tří velkých segmentů - hlavy, těla a ocasu. Hlava je umístěna přibližně ve středu těla, na úrovni prvního bederního obratle. Ocas vstupuje do levého hypochondria. Tělo má protáhlý tvar, zužující se od hlavy k ocasu.

Na buněčné úrovni má železo dva typy funkční tkáně: exokrinní a endokrinní. Endokrinní část je reprezentována Langerhansovými ostrůvky a je nutná pro produkci inzulínu, hormonu zodpovědného za využití glukózy v krvi. Exokrinní oddělení se skládají z funkčních zón a malých kanálů. Ten se spojuje do velkého centrálního kmene, který proudí do dvanácterníku (Wirsungův kanál).

Umístění a normální proporce zdravého slinivky břišní

Normální velikost slinivky břišní ultrazvukem se může měnit v poměrně širokém rozmezí. Měří se délka orgánu, jeho anteroposterior (z přední strany na zadní břišní stěnu) a kraniokaudální (horní až dolní) velikost.

Průměry jsou uvedeny v tabulce:

Při stanovení ultrazvuku a velikosti Wirsungova kanálu. Normálně je toto číslo 1 - 3 mm. V některých patologických procesech může být pozorována expanze centrálního pankreatického kanálu.

Poznámka: musíte pochopit, že velikost samotného orgánu nemá speciální diagnostickou hodnotu. Skutečnost, že pro jednu osobu je patologie, další může být variantou fyziologické normy.

Zvýšení velikosti žlázy a její příčiny

Odhad parametrů orgánu je obtížný úkol. S patřičnou jistotou lze hovořit o přítomnosti patologie, pouze pokud je pankreas značně zvětšen nebo má pacient klinické příznaky porážky.

Důvody pro zvýšení pankreatu mohou být následující:

Měli byste zvážit každý z uvedených států podrobněji.

Otok se zánětem

Zánět pankreatu (pankreatitida) se může objevit v akutní nebo chronické formě. Při chronických procesech je zvýšení počtu orgánů způsobeno nahrazením normální žlázové tkáně vlákny pojivové tkáně. V akutních typech patologie se v počátečních stadiích vyskytuje nadýchání. V tomto případě se velikost těla může výrazně zvýšit.

Klinicky se stav projevuje ve formě příznaků:

 • ostrá, často obklopující bolest (bolí žaludek, záda, boční povrch těla);
 • nevolnost a zvracení;
 • pozice nuceného ležení na jedné straně, s nohama ohnutými a vedenými do žaludku;
 • obecné toxické znaky;
 • zvýšená aktivita krevní amylázy;
 • nadýmání.

Komplex symptomů je stejný u žen au mužů. Patologie vyžaduje lékařskou péči. Léčba se provádí v nemocnici. Pacient dostává antisekreční činidla, infuzní terapii, antibiotika a analgetika. V prvních dnech nemoci je indikován hlad. Další - dieta číslo 5P.

Nádory

Běžnou příčinou zvýšené velikosti slinivky jsou onkologické procesy. Hypertrofie je zpravidla detekována v pozdějších stadiích onemocnění, kdy novotvar dosáhne velkých velikostí. V některých případech má pacient znatelně vyboulené slinivky břišní, což umožňuje palpovat bez použití diagnostického zařízení.

Nástup onemocnění je obvykle asymptomatický. Syndrom bolesti se vyvíjí, když nádor roste nervovými kmeny nebo je vymačká. Pak se pacient začne stěžovat na dyspepsii, nafouknutí, poruchy trávení. Existuje bezdůvodný úbytek hmotnosti, snížení hladiny glukózy v krvi. Později dochází k ascites (hromadění tekutiny v dutině břišní). Může se objevit toxická encefalopatie. V přítomnosti metastáz se do klinického obrazu přidávají specifické příznaky onemocnění orgánu postiženého dceřiným nádorem.

Léčba onkologických onemocnění slinivky břišní v pozdějších stadiích je téměř bezvýznamná. Pacientovi je předepsána chemoterapie a radiologické metody destrukce patologického fokusu, ale to vše je paliativní. Operativní cestou pokročilé nádory nevyléčí, protože riziko úmrtí pacienta na operačním stole nebo v časném pooperačním období je příliš vysoké.

Cysty

Ascites je jedním ze symptomů závažného poškození žlázy.

Cysta je omezená akumulace tekutiny v pankreatických tkáních. Vypadá to jako pytel naplněný obsahem. Není to zhoubný nádor. Patogenní účinky jsou způsobeny mechanickou kompresí cév a nervových kmenů umístěných v žláze a kolem ní. Syndrom bolesti, zpočátku mírně vyjádřený, pak se postupně zvyšuje.

K poznámce: klinický obraz cysty umístěné v bezprostřední blízkosti plexu slunečního nervu je nejvýraznější. Pokud velikost útvaru přesáhne 5-6 cm, pacient začne pociťovat pálivé bolesti vyzařující do zad, které lze zastavit pouze narkotickými analgetiky.

Je nutné léčit velké cysty chirurgicky. Současným standardem je endoskopická chirurgie, při které je patologická léze spolu s částí orgánu odebrána dospělým pacientům. Lze provést resekci hlavy nebo ocasu slinivky břišní, jakož i část těla.

Abscesy

Absces je omezená akumulace hnisu v měkkých tkáních. Ve slinivce břišní se tyto procesy často vyskytují po toxické a alkoholické pankreatitidě. Současně tělo bobtná, jeho velikost se významně zvyšuje. Objektivní vyšetření pacienta ukázalo hypertermii, leukocytózu, hmatatelnou tvorbu nádoru v oblasti žaludku, dyspepsii. Pacient si subjektivně stěžuje na bolest břicha, bolestivé svaly, nadýmání.

Korekce stavu se provádí chirurgicky. Je-li ucpávka mírně zvýšena, je absces otevřen, vyčištěn a vypuštěn. Když se léze rozšíří, může být nezbytné odstranit část pankreatu nebo jeho subtotální resekci. Po operaci pacient dostává antibiotika, léky proti bolesti, léky podporující hojení pooperačních ran, v případě potřeby enzymy a inzulín.

Zranění

Traumatické poranění slinivky břišní nejčastěji vyplývá z tupého traumatu břicha. V tomto případě se může vyvinout modřina nebo ruptura orgánu. V prvním případě se vyvine edém a odpovídající klinický obraz. Když praskne žláza, pacienti zažívají nesnesitelnou bolest, vyzařují do celého těla, slabost, závratě. Možná ztráta vědomí, hemoragický šok. Na ultrazvuku v břišní dutině zjistěte hromadění tekutiny. Žláza je zvětšená, nasáklá krví, oteklá.

Léčba modřiny žlázy se provádí konzervativně. Pacientovi je předepsán hlad, po dodržení pankreatické diety. Ruptury orgánů vyžadují nouzovou operaci. Parenchyma je sešitá, poškozené cévy koagulují, v zóně zranění je instalována drenáž. S masivním poškozením slinivky břišní je odstraněn. Úmrtnost v těchto operacích a v časném období obnovy dosahuje 60%.

K poznámce: někdy zranění pankreatu je způsobeno chirurgy. To se děje s intervencemi na žaludku a dvanáctníku. Poškození orgánů je obvykle minimální a je sterilním nástrojem, takže prognóza je poměrně příznivá.

Zvýšení velikosti slinivky břišní - závažná patologie. I když je orgán mírně zvětšený, jeho funkce je narušena. Vyšetření a ošetření by mělo být provedeno bezprostředně po zjištění daného procesu. Jinak rozvoj těžkých komplikací a smrti pacienta!