Image

Hlavní rysy a stadia difúzních změn pankreatu

Nejběžnější metodou diagnostiky onemocnění vnitřních orgánů zůstává ultrazvukové vyšetření. Tento postup se často používá jako primární vyšetření. Absolutně bezbolestný a bezpečný způsob vám umožní posoudit velikost a strukturu těla, určit nádory.

Difuzní změny pankreatu jsou detekovány pouze během ultrazvuku. To není diagnóza, ale informace pro lékaře, že určité změny se vyskytují v tkáních orgánu, jehož příčina musí být identifikována.

Příčiny difúzních změn v pankreatu

Změny difuzní žlázy jsou známkou nějakého patologického procesu.

Podstatou difúzních změn zjištěných při ultrazvukovém vyšetření orgánu je jejich homogenita. Slovo "difuzní" znamená, že se tkáň mění v celém parenchymu žlázy, to znamená, že se nejedná o fokální změny nebo neoplazmy. Obvykle je to doprovázeno změnou echogenity orgánu, tzn., Že tkáně přenášejí ultrazvukové paprsky ve větší nebo menší míře ve srovnání se zavedenou normou.

Známky difúzních změn ve slinivce břišní se obvykle týkají trávicího procesu. Některé nemoci doprovázené takovými změnami však mohou být asymptomatické a lze je zjistit pouze během vyšetření.

K těmto změnám patří zpravidla akutní a chronická pankreatitida (zánět pankreatické tkáně), fibróza nebo lipomatóza orgánu. Fibróza a lipomatóza však zpravidla nejsou samostatnými chorobami, ale důsledky pankreatitidy.

Následující faktory mohou vyvolat difuzní změny v pankreatu:

 1. Chronická onemocnění trávicího traktu. Narušení zažívacího ústrojí, onemocnění žaludku, jater, žlučníku může vést k poškození žlázy. Problémy s trávením zvyšují zátěž na orgán a zvyšují riziko pankreatitidy.
 2. Nesprávná výživa. Množství mastných, kořeněných potravin, smažených, máslem může vést k narušení trávení a změnám ve žláze.
 3. Neuróza a stres. Stres vyvolává uvolnění adrenalinu do krevního oběhu, spíše agresivního hormonu působícího na celé tělo. To může vyvolat hypertrofii nervových zakončení ve žláze.
 4. Diabetes. Slinivka břišní přímo souvisí s tvorbou inzulínu. Diabetes může být dědičný nebo se vyvíjet v důsledku podvýživy. Metabolismus je narušen, jsou postiženy všechny orgány a systémy. Důsledkem je celoživotní závislost na inzulínu.

Difúzní změny v pankreatu se mohou vyvíjet s věkem. U starších lidí je tento jev častější, takže se doporučuje, aby pečlivě sledovali svou stravu a nebrali žaludek a slinivku.

Fáze a symptomy patologie

Klinické příznaky DIPS závisí na onemocnění, jehož příčinou jsou

Slinivky břišní plní důležité funkce v těle. Produkuje hormon inzulín, který vám umožní rozložit glukózu a uvolnit z ní energii potřebnou pro všechny buňky v těle, a také produkuje trávicí enzymy, které rozkládají bílkoviny, tuky a sacharidy.

Difuzní změna v tkáni žlázy naznačuje, že v něm začaly procesy, v důsledku čehož orgán nemůže dostatečně plnit své funkce.

Aby však bylo možné hovořit o stadiích a příznacích tohoto stavu, je nutné určit příčinu. Samotná difuzní změna je pouze indikátor, který je vložen do výsledku ultrazvuku. Příčinou je většinou reaktivní nebo chronická pankreatitida. Tato patologie má několik stádií a charakteristických znaků.

Pokud hovoříme o chronické formě nemoci, pak existují 4 fáze:

 • Předklinické stádium. V této fázi nejsou žádné známky. Pacient nemusí být informován o přítomnosti onemocnění. Je detekován náhodně při vyšetření nebo profylaktickém testování.
 • Druhá etapa. Ve druhé fázi se symptomy začnou objevovat, ale ne příliš intenzivní. Pacient může pociťovat bolest v břiše, ale ne vážně, takže tomu vždy nevenuje pozornost. V nepřítomnosti provokujících faktorů může druhá etapa trvat až 10 let a nikoliv pokrok.
 • Třetí etapa. Klinický obraz ve třetí etapě je již zcela zřejmý a neustále se objevuje. Příznaky pankreatitidy se mohou objevit při sebemenší poruše diety.
 • Čtvrtá etapa. V této fázi dochází k atrofii pankreatické tkáně. Komplikace mohou být velmi závažné: od diabetu po rakovinu.

Pankreatitida může mít různé projevy. Akutní forma je poměrně tvrdá, může vést k těžké bolesti, jako je apendicitida, nevolnost a dlouhodobé zvracení, zhoršená stolice, zvýšená tělesná teplota.

Charakteristickými znaky pankreatitidy jsou také slabost, snížená chuť k jídlu, rychlý srdeční tep. Zvracení v tomto stavu nepřinese úlevu a pokračuje i po úplném vyčištění žaludku.

Difuzní změny na ultrazvuku a jejich odrůdách

Výsledky ultrazvuku jsou schopny identifikovat příčinu DIPZH a stanovit diagnózu

Během ultrazvuku se hodnotí nejen homogenita orgánu a jeho echogenita, ale také velikost a kontury. Například při akutní pankreatitidě se železo obvykle zvyšuje, ale u chronických si zachovává svou velikost.

Difuzní změny těla jsou přítomny v obou případech. Na ultrazvukové difuzní změny se projevuje jednotná změna echogenity. Říká se, že změněné tkáně jsou přítomny v celém těle, to znamená, že to není cysta ani novotvar.

Ve fyzice zahrnuje pojem difúze interakci, pronikání. V lékařské praxi to obvykle znamená, že buňky orgánu jsou nahrazeny pojivovou nebo tukovou tkání a ztrácejí své funkce.

Difuzní změny v pankreatu mohou být následující odrůdy:

 1. Dystrofické. S takovými změnami se snižuje počet funkčních buněk těla, respektive snížená funkčnost. Velmi často je pozorována tkáňová dystrofie orgánu jako změna související s věkem. Zdroj těla je vyčerpaný, počet buněk, které produkují pankreatickou šťávu, je snížen. Je třeba poznamenat, že po každém útoku pankreatitidy buňky umírají a pak se neobnovují.
 2. Reaktivní. Tento stav je často výsledkem dalšího patologického procesu. Reaktivní změny mohou nastat v důsledku onemocnění jater a stázy žluči. Klinika nemusí být dostatečně vyjádřena nebo může být doprovázena silnou bolestí.
 3. Vláknité. Při fibrotických změnách jsou buňky žlázy nahrazeny pojivovou tkání. Mohou se vyvinout v důsledku dlouhodobé podvýživy nebo několika záchvatů pankreatitidy. Po dlouhou dobu se patologie vyvíjí asymptomaticky. U mladých lidí jsou myomy často důsledkem zneužívání alkoholu.

V diagnóze jsou zohledněny všechny parametry. Existují například difúzní změny ve žláze se zachováním velikosti orgánu, se zvýšenou echogenitou, se sníženou echogenitou a zvýšením velikosti orgánu, se sníženou echogenitou a zachováním kontur žlázy. Druhý jev se vyskytuje u pomalu se pohybující pankreatitidy, druhé - v akutní formě.

Léčba a dieta

Správná a účinná léčba může jmenovat pouze lékaře!

Odborníci říkají, že difúzní změny jsou nevratné. Substituce pankreatických buněk nemá žádný reverzní proces, tkáně nejsou obnoveny. Tento jev obvykle nevyžaduje chirurgický zákrok, stačí snížit zátěž na orgán a dodržovat pravidla konzervativní léčby. Pokud jsou však postižené tkáně lokalizovány v jedné části orgánu, může být tato část odstraněna.

Léčba nemoci, která vyvolává difuzní orgánové změny, by měla být komplexní. Zahrnuje určitou dietu, změny životního stylu, léky.

Léčba onemocnění pankreatu zahrnuje:

 • Enzymy Pokud slinivka nedokáže dostatečně produkovat trávicí enzymy, je nutná substituční léčba. Pacientovi je předepsán Pancreatin, Creon, Mezim, Festal. Pokud to stav pacienta vyžaduje, můžete je užívat v dlouhých kurzech nebo na celý život.
 • Odmítnutí špatných návyků. Aby nedošlo k poranění slinivky břišní, musíte se vzdát kouření a alkoholu. Alkoholické nápoje vyvolávají buněčnou smrt orgánu.
 • Přípravky snižující cukr a hormonální přípravky. Jsou nutné, když příčinou je diabetes. Toto onemocnění vyžaduje neustálé sledování, udržení hladiny cukru v krvi. V závislosti na typu diabetu mohou být podávány inzulínové injekce.
 • Šetrná strava. Správná výživa je základem pro léčbu onemocnění slinivky břišní. Během exacerbace je nutné zanechat kořeněné, uzené, vysoce solené, mořské, mastné. Během remise by měl být počet těchto přípravků minimalizován. Můžete jíst obiloviny, polévky s nízkotučným vývarem, těstoviny, zeleninu, libové maso, mléčné a mléčné výrobky. Harm způsobuje zabalené šťávy. Chcete-li doplnit zásoby vitamínů, můžete jíst pouze čerstvé ovoce a čerstvé ovoce. Je třeba se vyvarovat použití konzervovaných potravin, klobás, velkého množství sladké.

Nezapomeňte, že pankreat je důležitým orgánem. V případě závažných lézí se může vyvinout zhoubný novotvar. Stav těla musí být neustále sledován, pravidelně navštěvovat lékaře.

Možné komplikace a důsledky

Prognóza závisí na stadiu onemocnění a včasnosti léčby.

Nemoci pankreatu nelze spustit. I pomalý průběh onemocnění může vést k vážným a nevratným následkům. Při prvních známkách poruchy funkce těla je nutné se poradit s lékařem a vyšetřit.

Mezi nebezpečné účinky difuzních změn v pankreatu patří:

 1. Dehydratace. Pankreatitida často způsobuje aktivní zvracení, které může vést k těžké dehydrataci. Člověk ztrácí velké množství vody, ale v tomto případě nemusí být velmi účinné pít kapalinu, protože dochází k výplachu žaludku a zvracení pokračuje. Řešením problému je získat speciální řešení pro normalizaci rovnováhy vody a soli a použití vody v malých porcích.
 2. Poruchy křesla. Při onemocněních slinivky břišní porušuje trávicí proces. Jídlo je špatně stravitelné, což vyvolává zácpu, průjem, zvýšenou tvorbu plynu. Střevní křeče a bolest mohou být pozorovány, stejně jako průjem, který také vede k dehydrataci.
 3. Onkologická onemocnění. Změny v tkáni pankreatu se mohou rozvinout do maligního procesu. Čtvrtá fáze pankreatitidy je považována za prekancerózní stav.
 4. Kožní projevy. Při onemocněních slinivky břišní může orgán růst ve velikosti, tlačit na sousední orgány a narušovat odtok žluči. Často to vyvolává změny barvy pleti. Stává se žárlivější.
 5. Hnisavé vzdělání. Závažná pankreatitida může vést k bakteriální infekci. V tomto případě takové závažné komplikace vznikají jako hnisavý absces, hnisavá pankreatitida, sepse a tvorba píštěle v orgánu.

Více informací o DIPZH naleznete ve videu:

Nejlepší prevencí difúzních změn ve slinivce břišní je správná výživa a zdravý životní styl. Toxiny, alkohol vždy ovlivňují tělo a způsobují smrt jeho buněk. Dokonce i zdravý orgán se časem rozpadá.

Vysoká echogenita pankreatu

V některých případech je ultrazvuk diagnostikován se zvýšenou echogenitou pankreatu. Co znamená diagnóza a stojí za to panika vidět?

Chápeme, co to je, co byste měli věnovat pozornost tomu, kdo zkoumá jeho slinivku.

Co je to echogenita

S ultrazvukem lékař používá k diagnostice ultrazvuk. To znamená, že paprsky emitované speciálním senzorem pronikají zpět do tkání těla.

Odražený ultrazvuk je zachycen stejným senzorem, zatímco je již mírně upraven. Tyto změny se zobrazují na monitoru počítače zpracovávajícím údaje pomocí speciálního vestavěného programu.

Echogenita znamená schopnost tkáně organismu odrážet ultrazvukové záření. Všechny orgány těla jsou různé a mají určité heterogenní struktury. Pokud je zkoumaná struktura ve zkoumaném orgánu homogenní, pak ultrazvuk prochází tkáně volně a neodráží se, a proto index echogenity chybí.

Ale v orgánech s hustou strukturou (a slinivkou břišní se na ně odkazuje) se odrazí vlny. Podle toho, jak se mění echogenita, lékař posuzuje přítomnost patologických změn. Vyšetřená tkáň orgánu může být částečně nahrazena tukovou tkání a všechny tyto změny budou viditelné na monitoru jako objekty s různou echogenitou.

Závěr „iso-echogenita slinivky břišní“ je normou, tj. Struktura je homogenní. Často se může vyskytnout smíšená echogenita a tkáň je heterogenní.

Pokud dojde ke změně parenchymu, může to být dočasný jev. Difuzní změny v parenchymu jsou způsobeny následujícími faktory:

 • špatný způsob stravování;
 • změny v lidské chuti;
 • roční období;
 • židle a mnoho dalších.

Normy echogenity pankreatu

Je třeba mít na paměti, že změněná echogenita není známkou nemoci, ale charakteristikou orgánu. A pokud tyto nebo jiné parametry neodpovídají normě, znamená to, že v těle dochází k bolestivému procesu.

V běžné ultrazvukové diagnóze je tedy index echogenity homogenní. Neexistuje žádná hyperplazie, cizí předměty, oblasti fibrózy nebo nekrózy. Vysoký ukazatel echogenity ukazuje, že v žláze se vyskytují patologické procesy.

Co potřebujete vědět o zvýšené echogenitě

Zvýšená echogenita pankreatu indikuje patologické stavy, jako je chronická pankreatitida a nádory. Místní hyperechogenita naznačuje, že v žláze mohou být kameny, akumulace soli nebo nádor.

Všichni tito pacienti jsou podrobeni dalšímu vyšetření.

Příčiny hyperechogenity

Zvýšená echogenita se vyskytuje z následujících důvodů:

 • nevyvážená výživa;
 • nepříznivá dědičnost;
 • stres;
 • kouření a zneužívání alkoholu;
 • patologie jiných orgánů gastrointestinálního traktu;
 • nesprávné léky.

Důkazem toho je hyperechogenita

Difuzní zvýšení echogenity indikuje nádor nebo pankreatitidu. Při přitahování nádorů tyto příznaky:

 • poruchy trávení;
 • poruchy stolice (nejčastěji průjem);
 • nadýmání;
 • ztráta hmotnosti a někdy chuť k jídlu;
 • obecná slabost.

Když enzymy pankreatitidy nestráví potravu, jak je normální, ale parenchyma. Toxiny se uvolňují, které vstupují do krevního oběhu a otráví játra, ledviny a mozek. Nejnebezpečnější je akutní pankreatitida.

Patologie je charakterizována ostrou bolestí v hypochondriu, nevolností, zvracením. Někdy se na břiše objevují modré skvrny.

Akutní pankreatitida je nebezpečná pro riziko smrti, takže pacient potřebuje urgentní chirurgický zákrok. Ultrazvuk ukazuje následující příznaky:

 • zvýšení velikosti těla;
 • fuzzy kontury a struktura;
 • dilatace kanálů;
 • hromadění tekutiny kolem orgánu;
 • nedostatek echogenity v některých oblastech (hovoří o odumírání tkáně).

Difuzní změny jsou pozorovány u lipomatózy. Lipomatóza je stav, kdy je nahrazena orgánová tkáň. K tomu dochází například v případě, že pacient má diabetes. Velikost orgánu u diabetu zůstává nezměněna a echogenita se mírně liší.

Jsou ukazatele konečné?

Ne, mírná nebo dokonce vysoká úroveň změny není trvalá. Echogenita dotyčného orgánu se může lišit za velmi odlišných podmínek. Patologický indikátor se často objevuje v důsledku nesprávné výživy. Je nutné ji opravit - a další studie ukáže normu.

To je důvod, proč se lékaři nesoustředí na výsledky pouze jednoho ultrazvuku a předepsat dalšího pacienta. Osoba s patologií pankreatu, která byla jednou přenesena, by měla být neustále monitorována terapeutem.

Jaké změny se vyskytují v pankreatu

Jak již bylo uvedeno, různé druhy abnormalit na ultrazvuku ukazují, že v žláze se vyskytují patologické procesy. Při difúzních změnách se orgán může zvýšit nebo snížit.

Tkaniny mohou být zhutněny, jejich struktura se stává heterogenní. Obrysy slinivky břišní bývají často rozmazané. Dekódování diagnostických výsledků podrobně popisuje všechny tyto jevy.

Zde je to, co se děje ve žláze za přítomnosti určitých patologií:

 1. Při akutní pankreatitidě v kanálu zvyšuje tlak. Orgánové tkáně jsou zničeny a tělo je otráveno. Takové procesy signalizují hroznou bolest.
 2. V časných stádiích chronické pankreatitidy je žláza oteklá. Dále dochází k jeho redukci a sklerotizaci.
 3. U fibrózy jsou některé části orgánu nahrazeny pojivovou tkání.
 4. Nahrazení částí těla tukovou tkání je nevratný proces. S masivním procesem je parenchyma slinivky břišní stlačena.
 5. U pankreatitidy nebo diabetu, ultrazvuk ukazuje různé známky změn v parenchymu, hyperechoická místa v něm jsou zaznamenána.
 6. Strukturální změny ovlivňují parenchymu, protože se skládá z mnoha žláz.
 7. Je možná tvorba cyst a nádorů.
 8. Reaktivní změny ukazují, že pacient má problémy s játry, žlučníkem.
 9. Konečně, v důsledku odumírání ultrazvukových buněk, vykazuje mastnou dystrofii.

Možná, že vzhled není příliš výrazné změny, které nemají vliv na funkčnost žlázy.

Klasifikace hyperechoických inkluzí

Rozlišují se následující typy hyperechoických inkluzí v pankreatu:

 1. Pseudocysty (jedná se o kapalné formace, které se objevují v důsledku akutní pankreatitidy). Obrys tkaniny se stává rozmazaný.
 2. Kalcifikace nebo kalcifikované předměty. Objeví se, pokud osoba trpí chronickým onemocněním posuzovaného orgánu (nejčastěji pankreatitida).
 3. Mastné objekty nahrazují normální oblasti. To je pozorováno, pokud člověk konzumuje příliš mnoho mastných potravin.
 4. Fibróza, při které je normální tkáň nahrazena jizvami. Je diagnostikována po nekróze pankreatu.
 5. Kameny se mohou hromadit v kanálech varhan.
 6. Fibrocystická degenerace je zpravidla výsledkem chronického zánětu žlázy.
 7. Metastázy v pankreatu.

Pokud diagnóza vykazuje sporné výsledky, pacient je poslán na další testy. Pouze tímto způsobem lze provést přesnou diagnózu.

Jak je diagnóza

Před vyšetřením je nutná příprava pacienta. Drží se na prázdném žaludku, poslední jídlo by mělo být asi 12 hodin před ultrazvukem. Několik dní by mělo být vyloučeno z dietních produktů, které vedou k tvorbě plynů.

V den provedení zákroku je pacientovi zakázáno kouřit, pít alkohol a léky.

Vyšetření samo o sobě nezpůsobuje bolest a trvá až 20 minut. Pacient leží na gauči na zádech, pak se otočí na pravou a levou stranu. Na žaludek se aplikuje neškodný gel. Pokud je tendence k nadýmání, pak musíte vzít několik tablet sorbentu.

Po dokončení všech procedur lékař provede analýzu získaných informací a provede diagnostiku. Ultrazvuk je pro pacienta naprosto neškodný, lze jej provádět tolikrát, kolikrát je potřeba.

Jak léčit patologické hyperechogenní pankreatiku

Léčbu všech stavů spojených s hyperechogenitou předepisuje pouze lékař.

Terapie závisí na příčině hyperechogenity:

 • Při akutní pankreatitidě jsou předepisovány léky, které snižují tvorbu kyseliny chlorovodíkové v žaludeční sliznici. Nutné a nástroje, které mohou snížit enzymatickou aktivitu pankreatu. Je třeba mít na paměti, že léčba akutního onemocnění se provádí na chirurgickém oddělení.
 • Když lipomatoz ukazuje dietu s nízkým obsahem tuku, zejména živočišného původu.
 • V přítomnosti kalcifikací a oblastí s fibrózou, spolu se jmenováním stravy, je vyřešena otázka chirurgického zákroku.
 • U reaktivní pankreatitidy je nutná správná výživa a léčba základního onemocnění.
 • Exacerbace chronické pankreatitidy se léčí v nemocnici. Jsou ukázány intravenózní injekce a infuze.
 • Léčba karcinomu se provádí okamžitě, často může pacient potřebovat chemoterapii.

Nejdůležitější roli při snižování hyperechogenicity pankreatu má správná výživa. Pacient se musí vzdát smažené, uzené, solené.

Alkohol a kouření jsou přísně zakázány. Je také důležité omezit spotřebu sladkostí.

Je třeba mít na paměti, že zvýšená hyperechogenita není onemocnění, ale charakteristika orgánu. Podle výsledků ultrazvuku je předepsána vhodná léčba. Možná, že pacient může potřebovat další instrumentální studie a analýzy.

Interpretace ultrazvuku slinivky břišní

Diagnostická opatření zahrnují vyšetření pomocí ultrazvukového přístroje. Tato metoda je účinná, když je třeba zkontrolovat stav důležitého orgánu gastrointestinálního traktu - slinivky břišní.

Nachází se v prohloubení tkání, takže obvyklé metody diagnózy poskytují neúplný klinický obraz, který neumožňuje specialistovi předepsat léčbu. Proto potřebujete průzkum hardwaru.

Indikace pro ultrazvuk

Tento bezbolestný postup je předepsán, ale postup je velmi důležitý v 99% případů diagnostické studie.

Indikace pro ultrazvuk:

 • pacient s nadváhou (nedovolí, aby tělo cítilo a hodnotilo jeho stav);
 • přítomnost bolesti v horní části břicha (akutní nebo chronická);
 • časté říhání (důvody nejsou jasné);
 • diagnostikovaná žloutenka nebo podezření z ní;
 • v horní části břicha je nádor;
 • je pozorováno zvýšení břicha;
 • zvýšení tělesné teploty (hodnoty nad 37,5 stupně);
 • po předběžném vyšetření měl lékař podezření na přítomnost maligního tumoru;
 • tekutina byla detekována v břišní dutině;
 • pacientovi byla diagnostikována chronická recidivující pankreatitida;
 • možný rozvoj komplikací různé závažnosti po ataku akutní pankreatitidy, včetně abscesu, hematomu, pseudocysty.

Také doporučení k ultrazvuku přijde od ošetřujícího lékaře, pokud se vyskytnou patologie jater nebo žlučníku. Pokud dojde k abdominálnímu poranění, je v 60% případů nutné provést vyšetření orgánu.

Cíle výzkumu

Jakékoliv vyšetření má kromě potvrzení hlavní diagnózy specifické cíle a cíle. Ultrazvukové vyšetření ukáže - norma nebo odchylka je pozorována v době procedury.

Úkoly jsou tyto: t

 • umístění pankreatu;
 • konfigurace tohoto těla;
 • rozměry v době průzkumu, aby se zjistilo, zda došlo ke zvýšení;
 • jak odlišné jsou obrysy;
 • struktura parenchymu.

Další úkoly postupu:

 • rozumět, echo je zvětšeno nebo je uvnitř normálních limitů;
 • určete průměr hlavního pankreatického a žlučového kanálu.

Studie ultrazvuku umožňuje lékaři určit stav okolní tkáně orgánů. Vyšetření pomůže určit stav cév a bude okamžitě viditelné na monitoru monitoru, zda jsou orgány poškozeny v okolí nebo ne.

Podle speciálních indikací v procesu výzkumu hardwaru provádějí lékaři podstatnější a hlouběji prostudovanou studii síly průtoku krve v cévách umístěných uvnitř a vedle slinivky břišní. Struktura je také pečlivě studována.

Cílem studie je porovnání existujících odchylek od normy a abnormalit ve struktuře orgánu.

Lékař také stanoví:

 • zánět (různé stupně manifestace);
 • nádor (může být různého původu - benigní nebo rakovinný);
 • fokální formy tukové dystrofie.

Změny, ke kterým dochází s věkem, budou také viditelné na ultrazvuku. Chronická pankreatitida se projevuje zcela jasně, takže lékař bude schopen určit závažnost onemocnění a vyvinout vhodný stav terapie.

V případě potřeby lze během tohoto postupu provést speciální analýzu - odběr kousku tkáně žlázy. Činnost se provádí jemnou jehlou, celý postup je řízen ultrazvukem.

Pro důkladné vyšetření v histologické laboratoři je nutné vzorkování tkanin. Na základě získaných dat bude provedena konečná diagnóza.

Příprava a jednání

Pro získání správných výsledků, které odpovídají skutečnému stavu, je nutné se na studium připravit pomocí ultrazvukového přístroje. Komplexní nebo specializované postupy pro kvalitní školení nejsou nutné.

Hlavní věc, kterou člověk musí udělat, není jíst před testem (obvykle ráno je naplánováno ultrazvukové vyšetření, aby postup probíhal na prázdný žaludek). Doporučuje se odmítnout jíst až 12 hodin před začátkem studie.

Je důležité vzít v úvahu, že přibližně 1/3 všech studií způsobuje potíže při získávání vysoce kvalitních snímků na monitoru a spolehlivých informací. To je způsobeno přítomností nadýmání. Proto je doporučeno 2-3 dny před zákrokem dodržovat určitá dietní omezení.

Vyloučeno z nabídky:

 • čerstvá zelenina a ovoce;
 • žitný chléb;
 • různé mléčné výrobky;
 • luštěniny.

Použití odvar ze semen kopru, máta, protože snižuje pravděpodobnost nadýmání. Další doporučení jsou vyprazdňování střev (12-24 hodin před zákrokem) a odmítnutí projímání laxativ, stejně jako nastavení očistných klystýrů.

Ultrazvuk se provádí následujícím způsobem:

 1. Břišní oblast by měla být bez oděvu (pacient si sundá košili).
 2. Ten muž leží na gauči.
 3. Specialista aplikuje speciální gel na oblast břicha.
 4. Poté připojí senzory do této oblasti.
 5. Přímo během vyšetření by se měl pacient na žádost lékaře zhluboka nadechnout a několik vteřin zadržet dech.

Musíte také nafouknout žaludek - to je nezbytné pro pohyb střev. Lékař tak bude moci lépe vidět slinivku břišní a oblast vedle ní.

Lékař také během procedury pro lepší vizualizaci studovaných oddělení činí pohyb senzorového zařízení rotační nebo houpací povahy.

Během studie se měří velikost žlázy, stejně jako jater, a zkoumá se struktura a okolní tkáně těchto orgánů. Doba studie není delší než 8 minut, pacient v procesu necítí žádné negativní nebo bolestivé pocity.

Video o přípravě na břišní ultrazvuk:

Indikátory v normálním rozsahu

Normy u dospělých ve studiu ultrazvuku by měly být následující:

 1. Orgán se nachází v epigastrické oblasti.
 2. Forma - prodloužená, tadpole-jako nebo činka-formoval.
 3. Obrysy a hranice těla - jasné, dobře viděné.
 • hlava - rozměry jsou v průměru 25 mm;
 • další oddíl je tělo - jeho parametry jsou v průměru -15 mm;
 • ocas - bez jakýchkoliv změn je 22-29 mm.

U dětí je normální výkon mírně nižší než u dospělých. Zároveň by měla být průměrná odrazivost (echogenita). Nejčastěji se uvádí, že u starších lidí se ozvěna zvyšuje.

Normálně je struktura všech tkání homogenní - homogenní, jemná nebo hrubozrnná. Plavidla by měla tvořit vzor bez deformace. Průměr kanálů asi 2 mm, neexpandovaný.

Dekódování a detekovatelná patologie

Při průzkumu má každá osoba otázku ohledně dosažených výsledků, co to je, zda existují odchylky a porušení. Pomáhá najít dešifrovací odpovědi. Pro ošetřujícího lékaře je nezbytné, protože vám umožní vyvinout optimální léčebný program.

Tabulka přepisu ultrazvukové studie:

Difuzní změny pankreatu na ultrazvuku: co to je, příčiny vývoje, léčba

Ultrazvukové vyšetření břišní dutiny v lékařském potvrzení může číst následující záznam: ultrazvukové vyšetření ukazující difúzní změny v pankreatu. Přečtěte si o tom, co to je a jaké mohou být důsledky.

Slinivka břišní: struktura a funkce

Slinivka břišní je orgánem trávicího systému, který kombinuje dvě hlavní funkce: endokrinní - syntézu hormonů a exokrinní sekreci enzymů. Nachází se v levém hypochondriu a je pokryta kapslí pojivové tkáně. Parenchyma žlázy má slabou lobulární strukturu.

Trávicí enzymy syntetizované buňkami orgánu jsou vylučovány inaktivní formou (proenzymy). Chrání parenchymu žlázy před autolýzou. Sekretovaná šťáva, přes speciální vylučovací kanál, vstupuje do střevní dutiny. Hlavní složky šťávy pankreatu:

 • Trypsin je proteolytický enzym, který štěpí proteiny v dutině dvanáctníku.
 • Lipasa je enzym, který hydrolyzuje tuky z potravin.
 • Amyláza - štěpí sacharidy.

V buňkách Langerhansových ostrůvků, umístěných v parenchymu orgánu, jsou syntetizovány inzulín a glukagon, vstupující přímo do krve. Tyto hormony regulují výměnu sacharidů, tuků a bílkovin v těle. Inzulín vzniká při vysoké koncentraci cukru v krvi a aktivaci jeho vstupu do buněk. Glukagon se uvolňuje do krve při nízkých koncentracích glukózy, což stimuluje jeho uvolňování z depotu.

Difuzní změny pankreatu na ultrazvuku u dospělých - co to je

Podle jejich histologické struktury jsou difúzní změny nahrazením funkčně aktivních buněk orgánu pojivovou tkání, tj. ve stromatu těla se tvoří centra fibrózy. V některých případech dochází k degeneraci tuků a vyvíjí se lipomatóza - náhrada glandulární tkáně adipocyty (tukové buňky).

Příčiny difúzních změn v pankreatu

Vznik ložisek fibrózy v těle je spojen s chronickými zánětlivými procesy. Látky uvolněné během zánětu stimulují rozdělení fibroblastů, které nahrazují parenchymu žlázy. Možnou příčinou vzniku difuzních lézí může být chronická pankreatitida.

Toto onemocnění se vyvíjí v následujících případech:

 • onemocnění žlučníku (chronická cholecystitis, žlučové kameny);
 • akutní pankreatitida;
 • duodenální vřed;
 • zneužívání mastných, kořeněných potravin, tvrdého alkoholu;
 • alkoholismus.

Chronická pankreatitida po dlouhou dobu je asymptomatická. Pravidelně je člověk narušen tupými bolestmi v levém hypochondriu, v některých případech se šíří dozadu.

Exacerbace onemocnění je vyvolána chybami ve stravě, požíváním alkoholu, silným stresem. V dlouhodobém horizontu dochází k postupné náhradě zdravého parenchymu fibrózní tkání, což vede k porušení exokrinních a endokrinních funkcí orgánu.

U onemocnění jater a žlučníku se často pozorují sekundární změny v pankreatu. Termín "sekundární" znamená, že příčina zjištěných abnormalit v nemoci jiných orgánů.

Mechanismus jejich vývoje je spojen se zvýšeným tlakem v vylučovacích kanálech žlázy, což vede ke zpožděnému výstupu pankreatické šťávy, aktivaci proteolytických enzymů a poškození tkáně orgánu. V důsledku toho se vyvíjí akutní pankreatitida, která se stává chronickou formou.

Užitečné video

Jaké odchylky orgánu lze během ultrazvuku zobrazit, naleznete v tomto videu.

Diagnóza difúzních změn pankreatu

Ultrazvuková diagnóza odhaluje patologii orgánu, dokonce i při absenci klinických příznaků. U akutní pankreatitidy dochází k poklesu echogenity orgánu, fuzzy kontur a zvýšení jeho velikosti, ale bez výrazných strukturálních změn.

Věkové změny slinivky břišní na ultrazvuku se projevují následujícími příznaky ozvěny:

 • zvýšená hustota orgánů;
 • fibróza parenchymu;
 • sklerotické procesy;
 • lipomatóza;
 • pseudocysty.

Při dlouhodobém současném diabetu mellitus jsou pozorovány také patologické stavy vnitřní struktury žlázy: snížení velikosti, fibróza a skleróza.

Důsledky a léčba patologie

I přes absenci stížností a živou klinickou symptomatologii vede patologie struktury těla k vážným zdravotním problémům. Důsledkem postupného snižování objemu zdravé tkáně je rozvoj funkční nedostatečnosti. Pokud je exokrinní funkce narušena, symptomy jako:

 • nesnášenlivost na mastné a kořeněné potraviny;
 • nevolnost, zvracení po jídle;
 • syndrom bolesti;
 • nedostatek vitamínů A, E, K, D v důsledku snížené absorpce tuku.

Porážka endokrinních buněk v těle způsobuje rozvoj nedostatku inzulínu a postupný rozvoj diabetu. Jeho hlavní příznaky jsou: konstantní žízeň, sucho v ústech, zvýšený výdej moči, svědění, chronické hnisavé infekce kůže.

uziprosto.ru

Encyklopedie ultrazvuku a MRI

Ultrazvuk slinivky břišní: možná interpretace a normy

Ultrazvuk slinivky břišní je jedním ze stupňů echografického vyšetření vnitřních orgánů břicha. Vzhledem k hlubokému umístění v břišní dutině nelze slinivku břišní během ultrazvukového vyšetření plně pozorovat u všech pacientů. U obézních pacientů nebo těch, kteří trpí nadýmáním, může ultrazvukový lékař zkoumat žlázu fragmentovaně (zpravidla pouze její hlavu a tělo).

Indikace

Indikace ultrazvuku slinivky břišní (v latinské slinivce břišní) jsou následující: t

 • akutní nebo chronická bolest v horní části břicha;
 • zvracení z neznámých důvodů;
 • žloutenka;
 • otok horní části břicha nebo náhlý nárůst objemu břicha;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • podezření na maligní nádor (rakovina);
 • vzhled tekutiny v žaludku;
 • chronická recidivující pankreatitida;
 • možný rozvoj závažných následků akutní pankreatitidy (pseudakisté, hematomy, abscesy);
 • patologie jater a žlučníku s možným přechodem onemocnění na slinivku břišní;
 • abdominální trauma.

Cíle výzkumu

Hlavní úkoly, s nimiž se lékař setkává při echografii slinivky břišní:

 • odhalit polohu
 • konfigurace
 • velikosti,
 • odlišné kontury
 • struktura parenchymu
 • echogenita (odrazivost orgánu při ultrazvuku slinivky břišní),
 • průměr hlavního pankreatického kanálu (Virungovův kanál) a žlučových cest, stav okolní tkáně,
 • stav nádob umístěných vedle orgánu.

Podle výpovědi se provádí podrobnější studium stupně průtoku krve v cévách ve slinivce břišní a jeho zásobování krví.

Navíc, pokud jsou zjištěny jakékoli abnormality, lékař by měl rozlišovat mezi abnormální strukturou orgánů, zánětem a nádorem, fokálními formami tukové degenerace, senilními změnami a chronickou pankreatitidou. Je-li to nutné, je možné malou jehlou podat s jemnou jehlou pod ultrazvukem pro následné vyšetření v histologické laboratoři a přesnou diagnózu.

Příprava

Předběžná příprava na ultrazvuk pankreatu a jater není nutná, ale vyšetření je snazší, pokud pacient přijde na prázdný žaludek. Doporučuje se odmítnout jíst během 9-12 hodin před studií.

V asi 30% případů je studie obtížná vzhledem k nadýmání, proto se doporučuje udržet si dietu pod kontrolou a odstranit zeleninu, ovoce, černý chléb, mléčné výrobky a fazole několik dní před návštěvou lékaře. Můžete použít odvar ze semen kopru nebo máty peprné a léků, které snižují tvorbu plynu. Příprava a vyprazdňování střev je žádoucí před studiem nebo den před tím, k použití klystýr nebo projímadla před ultrazvukem slinivky břišní by neměla být uchýlena k.

Pokud je pacient zaměřen na studium kanálu Virunga, měl by být poslán po snídani.

Jak je to

Před ultrazvukem slinivky břišní je pacient požádán, aby uvolnil břicho z oděvu a ležel na gauči. Lékař aplikuje speciální gel na břicho do oblasti projekce slinivky břišní a aplikuje senzor do této oblasti. Během studie pacient požádá, aby se zhluboka nadechl a lehce zadržel dech nebo nafoukl žaludek „bubnem“, aby se střeva pohybovala a lépe viděla žlázu.

K vizualizaci různých částí těla provádí lékař houpací nebo rotační pohyby senzoru na břiše v epigastrické oblasti, měří velikost těla, zkoumá jeho strukturu a okolní tkáně. Vyšetření celého orgánu trvá ne více než 5-8 minut a nedává pacientovi žádnou bolest nebo jiné nepříjemné pocity.

Normální výkon

Normálně se slinivka nachází v epigastrické oblasti a má následující ozvěny.

 • Tvar je „kolbasovidnaya“, „činka ve tvaru činky“ nebo podobná „tadpole“.
 • Obrysy by měly být hladké, jasné a oddělené od okolních tkání.
 • Normální velikost žlázy u dospělých: hlava - 18-28 mm, tělo 8-18 mm, ocas 22-29 mm. U dětí závisí velikost na jejich růstu a liší se v následujících mezích: hlava - 10-21 mm, tělo - 6-13 mm, ocas - 10-24 mm.
 • Echoness, tj. odrazivost je střední (srovnatelná s echogenicitou nezměněných jater). S věkem se zvyšuje.
 • Struktura ozvěny je homogenní (homogenní, jemnozrnná nebo hrubozrnná).
 • Cévní vzor - bez deformace.
 • Kanál Virunga - neexpandovaný (jeho průměr je normálně 1,5-2,5 mm).

V tomto obrázku je slinivka viditelná bez patologií. Tam je normální echo a homogenní struktura.

Dešifrování

Jaké ultrazvukové symptomy může lékař při vyšetřování slinivky břišní identifikovat? Dekódování ultrazvuku pankreatu vyžaduje pochopení následujících termínů a symptomů.

Příznak „malé slinivky břišní“ je popsán s jednotným poklesem velikosti orgánu, ale nepřítomností kliniky jakékoliv patologie žlázy. Nejčastěji se jedná o starší pacienty během "stárnutí" žlázy.

Příznak laloku slinivky břišní je charakteristický nahrazením normální žlázové tkáně tukovou tkání (lipomatóza). Lipomatóza na ultrazvuku se vyznačuje zvýšenou echogenitou (v tomto případě železo vypadá na zařízení lehčí)

Příznak difuzního vzestupu slinivky břišní - zjištěn při zánětu slinivky břišní. Vyznačuje se zvýšením velikosti a pestrým obrazem v důsledku oblastí zánětu a zhutnění. Difuzní změna pankreatu je příležitostí k urychlenému zahájení dalších analýz a vyšetření.

Velký nádor hlavy žlázy s mírným zvětšením kanálu Virunga je detekován se zánětem hlavy žlázy, s rakovinou a pseudocystami.

Symptom "upevňovací prvek" - je popsán s nerovnoměrným roztažením hlavního kanálu pankreatu a zhutněním jeho stěn. Stává se to u chronické pankreatitidy nebo pseudocyst.

Příznak lokalizovaného zhrubnutí slinivky břišní je charakteristický pro počáteční stadia vývoje nádoru v oblasti glandulární hlavy.

Příznak nerovnoměrného (fokálního) zvětšení slinivky břišní je typický pro pankreatitidu, masové léze a někdy se může vyskytnout normálně v nepřítomnosti jakékoli choroby.

Symptom atrofie ocasu pankreatu - detekován s pomalu se vyvíjejícím nádorem hlavy pankreatu.

Známky difúzních změn

Pokud lékař v závěru studie popsal přítomnost difúzních změn ve slinivce břišní, znamená to, že odhalil odchylky od normy v její velikosti nahoru nebo dolů a změny ve struktuře. Struktura se tak stává jako skvrnitá, v ní se střídají tmavé a světlé části. Tyto změny se vyskytují v případě pankreatitidy (zánětu), lipomatózy (tj. Nahrazení normální tukové tkáně), endokrinních onemocnění, patologie krevního zásobení žlázy během aterosklerózy, po chirurgických zákrocích a při stálém stresu.

Další diagnostika by měla být prováděna pod dohledem zkušeného lékaře.

Detekovatelná patologie

Obvykle se ultrazvuk slinivky břišní provádí současně se studiem jiných orgánů gastrointestinálního traktu. Tato studie proto ukazuje změny nejen pankreatu, ale také sousedních orgánů. Stejně jako u specifických slinivek břišní, může lékař identifikovat příznaky ozvěny označující:

 • akutní nebo chronická pankreatitida;
 • difúzní změny v parenchymu orgánu;
 • cysty;
 • nádory a nádorové formace;
 • strukturální anomálie;
 • kameny slinivky nebo žlučovodu;
 • absces;
 • nekróza;
 • změny charakteristické pro „stárnutí“ těla;
 • zvětšené lymfatické uzliny;
 • tekutina v žaludku.

Co znamená lipomatóza?

S lipomatózou, slinivka břišní na obrazovce ultrazvukového skeneru vypadá velmi lehce na tkáně umístěné kolem něj, nebo dokonce stane se úplně bílá. Když velikosti lipomatozu, zpravidla o něco více než norma. To je způsobeno nahrazením normální tkáně tukem. Nejčastěji se bílá slinivka zobrazuje u lidí trpících obezitou a je kombinována s takovou diagnózou, jako je mastná hepatóza (podobná lipomatóze - náhrada normální tkáně jater tukovou tkání, zvyšuje se také velikost jater).

Příznaky pankreatitidy

Pankreatitida je onemocnění slinivky břišní, projevující se zánětem, který může být způsoben velmi velkým počtem příčin (zneužívání alkoholu, cholelitiáza, autoimunitní onemocnění, zvýšené krevní lipidy, virové infekce, poranění, endokrinní onemocnění, nadměrné užívání některých léků a další). Diagnóza akutní pankreatitidy může být provedena na základě kliniky (bolest na typických místech) a abnormálních krevních testů, zatímco ultrazvuk hraje podpůrnou roli, pomáhá identifikovat vývoj možných komplikací.

Při akutním zánětu se mohou objevit některé nebo všechny z následujících ultrazvukových příznaků:

 • Žláza může zůstat normální v mírné nebo v počáteční fázi;
 • Zvýšení velikosti;
 • Snížená echogenita, tj. zatemnění;
 • Heterogenita struktury;
 • Expanze hlavního pankreatického kanálu;
 • Otok nebo řídnutí okolních tkání a orgánů;
 • Akumulace tekutiny ve struktuře samotné žlázy nebo před ní, s tvorbou pseudocyst.

Opakované opakování akutního zánětu vede k celoživotním transformacím ve žláze a rozvoji chronické pankreatitidy. V počátečních stádiích železa se zvyšuje jeho echogenita (tmavá), detekuje se expanze vylučovacího kanálu.

V průběhu času se struktura žlázy stává heterogenní s jasnějšími oblastmi, může se zvětšit velikost. Mohou se objevit pseudocysty, kalcifikace nebo stínové kameny. Exkreční kanály se rozšiřují.

Když nemoc postupuje, železo se scvrkne, stává se malým a pestrým.

Vezměte náš test na známky pankreatitidy a zjistěte, jaká je jeho pravděpodobnost ve vašem případě.

Echo známky rakoviny

Objemové změny ve slinivce břišní mohou být jakéhokoliv charakteru - zcela černé, tmavé, špatně rozlišitelné od normální tkáně, lehké nebo heterogenní, mohou být různých velikostí - od několika mm do několika cm, při vysouvání orgánovým okruhem. Objemové formace zahrnují adenomy, hemangiomy, lipomy, pseudocysty, lymfomy, hematomy, rakovinu a další.

Tento obraz zobrazuje rakovinný nádor slinivky břišní (podepsaný jako „nádor“) za slezinou („slezina“) - za mezníkem

V posledních desetiletích v naší zemi je nárůst výskytu rakoviny slinivky břišní téměř čtyřikrát. Nejběžnějšími příznaky rakoviny jsou zažloutnutí kůže a sliznic, bolest v horní části břicha a ztráta hmotnosti bez příčin. V 70% případů se nádor (rakovina) nachází v hlavě pankreatu.

Následující ozvěny mohou indikovat rakovinu pankreatu:

 • ohnisková formace v jedné z částí žlázy, často hypoechoická nebo smíšená echogenita, s tmavým okrajem po obvodu,
 • vzdělání je obvykle dobře definováno, má jasný přehled, t
 • vnější tvar obrysu je deformován,
 • rozšíření kanálu Virunga a choledochus,
 • zvětšené lymfatické uzliny,
 • jaterní metastázy se nacházejí ve 30% případů.

Jaká je potřeba propíchnutí a jak se provádí?

Pro co je nutná punkce pankreatu? Pokud pacient poprvé zjistil, že ve žláze existuje nějaká zakrytá tkáňová formace, pak je třeba provést přesnou diagnózu, aby bylo možné provést propíchnutí tenkou jehlou pod kontrolou ultrazvuku. Kromě toho může být provedeno propíchnutí pro léčebné účely k evakuaci pseudocyst, abscesů nebo tekutin kolem žlázy.

Kontraindikace k propíchnutí jsou některá krevní onemocnění, doprovázená sníženým počtem krevních destiček, pomalejším časem srážení krve. S opatrností je propíchnutí také nemocné ve vážném stavu.

Před propíchnutím je pacient ošetřen kůží alkoholem a jódem v místě budoucího vpichu. Zpravidla se provádí lokální anestézie pro propíchnutí. Pak propíchnou kůži speciální vodicí jehlou, přes kterou je pak vložena další tenká jehla, přičemž se sleduje její směr pomocí ultrazvukového skeneru. Když špička jehly dosáhne léze, stříkačkou, lékař nasaje malé množství tkáně, vytáhne jehlu a aplikuje materiál na speciální sklo nebo zkumavku. Takto připravené punkce se přenesou do laboratoře pro další studium.

O přesné diagnóze lze často říci pouze průraz a tkáňová analýza.

Propíchnutí slinivky břišní pod ultrazvukem

Endoskopické vyšetření slinivky břišní

Při normálním ultrazvuku není vždy možné dosáhnout požadovaných výsledků. Vzhledem k tomu, že přes přední břišní stěnu není vždy možné pozorovat malé změny ve struktuře slinivky břišní vzhledem k jejímu hlubokému umístění. Nová moderní endoskopická (nebo endo) ultrazvuková technika pomáhá přiblížit se k orgánu pro přesnější a spolehlivější výzkum. Endoskopický (nebo endo) ultrazvuk vám umožní identifikovat hmotnost pankreatu a jeho kanálků v raných stadiích a odhalit hloubku jejich klíčení v okolních orgánech, poškození cév, nejbližší lymfatické uzliny.

Lékař se chystá provést egoskopii pankreatu

Endoskopický (endo) ultrazvuk zahrnuje vložení speciální dlouhé trubice s videokamerou a malého ultrazvukového snímače na konci nosem nebo ústy do žaludku a dvanáctníku. Endoskopický (endo) ultrazvuk se provádí pod dohledem zkušeného lékaře. Pro přípravu na tuto studii by měl být pacient také jako ultrazvukové vyšetření přes břicho. Provádí se striktně na prázdný žaludek s předběžnou lékařskou přípravou pacienta, aby se snížilo jeho vzrušení před zákrokem.

Ultrazvuk slinivky břišní - dekódování, obraz různých onemocnění orgánu, kombinace s patologií jater, žlučníku atd. Cena ultrazvuku slinivky břišní.

Patologie slinivky břišní na ultrazvuku

Níže se budeme zabývat tím, jaké změny v parametrech ultrazvuku patologie pankreatu se projevují a jaké nemoci mohou být indikovány určitými změnami.

Změny v slinivce břišní na ultrazvuku

Patologie slinivky břišní na ultrazvuku se tedy projevuje následujícími změnami:

 • Obrysy jsou rozmazané a nerovnoměrné (mohou být přerušované, nerovnoměrné, hrbolaté, rozmazané);
 • Velikost celého pankreatu nebo jeho jednotlivých částí (těla, ocasu, hlavy) se snižuje nebo zvyšuje;
 • Změny v echogenicitě směrem k její redukci (hypoechogenita vzhledem k levému laloku jater);
 • Ztráta homogenity struktury ozvěny;
 • Změny na straně potrubí (expanze kanálu Virunga o více než 2 mm, zesílení stěn kanálů, vzhled sekundárních kanálů na ultrazvuku díky jejich expanzi a zvětšení velikosti);
 • Abnormální stav žaludku, dvanáctníku, žlučovodů, žlučníku, jater, jejunu a sleziny v blízkosti pankreatu.

Přítomnost kteréhokoliv z výše uvedených typů patologických změn podle ultrazvukového vyšetření indikuje onemocnění pankreatu. Čím více patologických změn detekuje ultrazvuk, tím vyšší je pravděpodobnost vzniku onemocnění, které bude nutně vyžadovat specializovanou léčbu a samo o sobě nezmizí, pokud budou eliminovány negativní faktory prostředí (například špatná strava, konzumace alkoholu atd.).

Každá z výše uvedených patologických změn v pankreatu není specifická, to znamená, že je vlastní mnoha specifickým onemocněním. Proto není možné provést přesnou a jednoznačnou diagnózu pouze přítomností jedné nebo druhé patologické změny na ultrazvukovém vyšetření slinivky břišní. Aby bylo možné správně diagnostikovat, kromě charakteristického ultrazvukového obrazu, musíte znát také klinické příznaky, které má člověk, výsledky laboratorních testů (aktivita amylázy, lipáza) a kontrolní data. Pouze kombinace symptomů, testů, kontrolních dat a ultrazvuku umožní lékaři provést přesnou a správnou diagnózu, která je založena na objektivní identifikaci všech možných projevů nemoci a odlišuje ji od ostatních a vykazuje podobné symptomy.

Nejdůležitějšími patologickými změnami slinivky břišní na ultrazvuku jsou poruchy echogenity, struktura a velikost ozvěny. Změny těchto parametrů mohou být dvou hlavních typů - difuzní a ohniskové. Zvažte je podrobněji v další části.

Difuzní a fokální změny na ultrazvuku (dekódování ultrazvuku pankreatu)

Jsou nazývány difuzní změny, které jsou charakterizovány porušením obecné echostruktury a echogenity pankreatu. To znamená, že slinivka břišní na ultrazvuku již není homogenní a její echogenita se buď zvyšuje (hyperechogenita) nebo snižuje (hypoechogenicita). Jinými slovy, difuzní změny se mohou projevit jako zvýšení nebo snížení echogenity celého slinivky břišní, stejně jako změna jeho velikosti. Difuzní změny mohou být kombinovány se snížením nebo zvýšením velikosti orgánu, stejně jako se změnami na části duktálního systému.

Difuzní změny v typu zvyšující se nebo snižující se echogenity (hyperechogenicita a hypoechogenicita) slinivky břišní, stejně jako zvyšování nebo snižování její velikosti nejsou specifické, a proto jsou pozorovány při různých onemocněních. Níže uvedená tabulka ukazuje různá specifická onemocnění slinivky břišní, které jsou charakterizovány difuzními změnami typu hypoechoicity, hyperechogenicity, zvýšení nebo snížení velikosti.

Jak je tedy patrné z tabulky, pokud osoba podle údajů ultrazvuku prokázala zvýšení echogenity (hyperechogenicita) pankreatu, může to znamenat lipomatózu, fibrózu nebo chronickou pankreatitidu. Je-li echogenita žlázy snížena, pak je to charakteristické pro akutní pankreatitidu nebo rané stadium chronické. Pro přesnější diagnózu bude lékař muset vyhodnotit symptomy osoby, údaje o laboratorních testech a výsledky vyšetření.

Kromě difúzní, fokální patologické změny echostruktury a echogenity jsou možné v pankreatu. Fokální změny jsou (na rozdíl od difuzních) oblastí pankreatu různých velikostí, které mají odlišnou strukturu a hustotu než zbytek orgánu. Jinými slovy, pokud se rozptýlené změny rozšíří do celé žlázy, pak ohniskové záchvaty zachytí pouze malou část, některé specifické oblasti.

V závislosti na jejich hustotě mohou být ohniskové změny anechoické, isoechoické, hypoechoické nebo hyperechoické. Isoechoické změny jsou oblasti žlázy, které mají stejnou echogenitu jako zbytek orgánu, ale s modifikovanou strukturou. Hypoechoické fokální změny jsou oblasti žlázy, které mají echogenitu nižší než všechny ostatní části orgánu. Hyperechoické změny jsou ohniska, která jsou echogenní ve srovnání se zbytkem slinivky břišní. Konečně, anechoické formace jsou oblasti, které nemají echogenitu vůbec (černá).

Anechoické, hypoechoické, isoechoické a hyperechoické fokální pankreatické změny jsou charakteristické pro různá onemocnění tohoto orgánu. Níže uvedená tabulka ukazuje specifická onemocnění, při kterých jsou v pankreatu detekovány fokální změny jedné nebo druhé echogenity.

Jak je vidět z tabulky, fokální změny (stejně jako difúzní) nejsou specifické pro žádné konkrétní onemocnění. To znamená, že přítomnost stejné ohniskové změny podle ultrazvuku nemusí znamenat jednu specifickou patologii, ale několik najednou. Je možné pochopit, jaká patologie je možná, když jsou ultrazvuková data analyzována spolu se symptomy a výsledky testů, které jsou v osobě přítomny.

Vzhledem k tomu, že mezi patologickými změnami slinivky břišní na ultrazvuku (kromě difúzní a fokální), je také často detekováno zvětšení a zvětšení kanálu Virunga, níže uvádíme seznam stavů a ​​onemocnění, pro které je tento jev charakteristický:

 • Rozšíření kanálu Virunga po jídle;
 • Dvojitá slinivka;
 • Chronická pankreatitida;
 • Nádor pankreatu;
 • Autoimunitní chronická pankreatitida.

Ultrazvukový obraz při různých onemocněních slinivky břišní

Níže se budeme zabývat tím, jaké příznaky se u těchto nebo jiných onemocnění slinivky objevují.

Tyto stavy jsou přisuzovány malformacím orgánu. Ultrazvuk ukazuje zvýšení v oblasti pankreatu v kombinaci s normální strukturou a echo. Je-li plocha žlázy zvýšena, ale osoba nemá žádné klinické příznaky, je takové označení považováno za individuální variantu normy a nikoli za důkaz malformace. Zvýšená plocha v kombinaci s klinickými příznaky naznačuje patologii.

Slinivka břišní ve tvaru prstence

Vzácná malformace, při které ultrazvukové vyšetření ukazuje, jak slinivka obklopuje dvanáctník v prstenci.
Aberantní slinivka břišní

Tato malformace je vzácná a je jako další slinivka břišní. Je reprezentován zaoblenou hyperechoickou fokální formací do průměru 2,5 cm, která má echogenitu pankreatu, ale nachází se ve stěně dvanáctníku nebo žlučníku.

Pancreas Zdvojnásobuje

Tato malformace je také vzácná. Zpravidla se jedná o zdvojení jakýchkoli částí orgánu, například v pankreatu mohou být dva ocasy, dvě těla nebo dva Wirsungovy kanály. Dvě plné žlázy umístěné poblíž, téměř nikdy nenastanou. V zásadě se zdvojení pankreatu v žádné variantě neprojevuje zvláštními rysy na ultrazvuku, protože struktura tkání orgánu je jinak zcela normální. V některých případech je však zdvojnásobení pankreatu kombinováno s cystami extrahepatálních žlučových cest, cystami kanálu Virunga.

Na ultrazvuku jsou četné zaoblené malé útvary s anechoickým obsahem, které vytvářejí obraz voštin na povrchu žlázy. Polycystická slinivka je obvykle genetická choroba, a proto je kombinována s polycystickými játry, ledvinami, slezinou a vaječníky.

Poškození slinivky břišní

Různá poranění pankreatu jsou způsobena uzavřeným nebo otevřeným poraněním břicha.

S lehkými uzavřenými lézemi během 24 hodin se tedy nevyskytují žádné změny v pankreatu. Ale den po poranění se velikost slinivky břišní zvětšuje, kontura se opotřebovává a v tkáních se pozoruje hypoechoická zakulacená formace se zubatými hranami, představující hematom nebo oblast nekrózy. Pokud se proces bude vyvíjet, objeví se obraz akutní pankreatitidy.

V těžkých uzavřených zraněních, když je pankreat roztržen, nejsou v prvních hodinách viditelné známky poškození. Ale několik hodin po poranění ultrazvukové vyšetření ukáže, že slinivka břišní je beztvará tvorba nízké echogenity a v břišní dutině je tekutina (krev, pankreatická šťáva).

V případě otevřeného poranění (např. Bodnutí nože v žaludku) je na ultrazvuku pozorována ultrazvuková žláza a v ní je hypoechoická zaoblená formace s fuzzy konturami v místě vpichu, což je hematom. Ve 2 - 3 dnech po otevřeném poranění slinivky břišní se vyvíjí akutní pankreatitida.

Vrozené a získané cysty jsou charakterizovány stejným ultrazvukovým obrazem - zaoblenou malou formací s anechoickou nebo hypoechoickou hustotou, o průměru 5 mm až 5 cm, stěna cysty je tvořena pankreatickou tkání, takže ultrazvuk jasně nevykazuje tvorbu skořápky.

Akutní pankreatitida má různé varianty a formy průběhu, které se projevují vlastními soubory klinických příznaků, a proto poskytují na ultrazvuku poněkud odlišný obraz. Pro všechny různé formy a varianty průběhu akutní pankreatitidy na ultrazvukové difuzní hypoechoické změny ve struktuře pankreatu a ohniskové anechoické oblasti (nekrózy nebo krvácení), někdy i expanze Wirsungova kanálu, jsou charakteristické.

Pro přesnější orientaci pacienta v echografických příznacích akutní pankreatitidy, níže budeme také popisovat znaky obrazu na ultrazvuku různých typů akutního zánětu pankreatu. Podle ultrazvuku tak existuje několik forem akutní pankreatitidy (akutní, perzistentní, kontinuálně relabující a akutní nekrotická), které se často proměňují.

Mírná a střední závažnost akutní pankreatitidy je charakterizována normální velikostí nebo lokálním nárůstem hlavy nebo ocasu orgánu. Obrysy jsou rovnoměrné, struktura žlázy je hypoechogenní po celé ploše nebo pouze v oblasti zánětlivého procesu. Kolem žlázy je malé množství kapaliny ve formě úzkého pásu s negativním odrazem. Patologický proces s mírným stupněm ustupuje po 7–10 dnech, s průměrem trvá mnohem déle a může se změnit na trvalou a neustále se opakující formu.

Těžká akutní pankreatitida je charakterizována zvýšením velikosti žlázy v důsledku edému, difúzními změnami ve struktuře s převahou oblastí hypoechogenicity a ložisek anechoicity. 15 až 20 dnů po nástupu onemocnění se mohou cysty tvořit v místě ložisek anechoicity. Kolem žlázy je viditelná akumulace tekutiny ve formě anechoických pásků. Tekutina může být také nalezena v dutině břišní, v kapse Douglas a retroperitoneální. Peritoneum v oblasti žlázy je zhutněné a hyperechoické kvůli počáteční peritonitidě.

Trvalá forma pankreatitidy je charakterizována příznaky mírné akutní formy v kombinaci s heterogenní echogenitou struktury, kdy se hyperechoické oblasti střídají s hypoechoickými oblastmi.

Průběžně se opakující forma je charakterizována momenty exacerbace obrazem trvalé formy, a když ustupuje - obrazem mírné akutní formy. Ale nikdy není úplné uzdravení a obnovení struktury žlázy.

Ostronekrotická forma pankreatitidy se vyskytuje s rychlostí blesku a je charakterizována významným zvýšením velikosti žlázy, difúzními změnami parenchymu s hypoechoickou strukturou. Na pozadí hypoechoické struktury lze detekovat četná hyperechoická ložiska. Kolem žlázy, v břišní dutině a Douglasově kapse viditelné nahromadění tekutiny. Peritoneum v oblasti žlázy je husté a hyperechoické v důsledku začínající peritonitidy.

Echografický obraz chronické pankreatitidy může být odlišný a závisí především na typu akutní pankreatitidy. V současné době existují čtyři formy chronické pankreatitidy (mírné, střední, závažné a pseudotumorální), které se vyznačují různými vzory ultrazvuku.

Mírná forma chronické pankreatitidy je charakterizována normální nebo mírně zvýšenou velikostí, dokonce obrysy slinivky břišní, ale nízkou difuzní hyperechogenitou její struktury. Ve tkáních žláz jsou malá a střední ohniska hyperechoických těsnění. Kanál Virunga není rozšířen, ale jeho stěny mohou být v některých oblastech (lokálně) mírně zahuštěny. Taková mírná forma chronické pankreatitidy je obtížné diagnostikovat, protože na pozadí diabetu, tukové degenerace orgánu, endokrinních onemocnění a alkoholiků jsou pozorovány stejné změny v pankreatu. Vzhledem k takové nespecifičnosti obrazu je diagnóza chronické mírné pankreatitidy ve více než 90% případů podávána lidem, kteří trpí pankreatitidou, ale ve skutečnosti trpí mastnou pankreatickou dystrofií nebo zneužíváním alkoholu.

Střední forma chronické pankreatitidy je charakterizována poklesem velikosti jednotlivých částí pankreatu. Struktura žlázy je pestrá, se střídáním ohnisek různých velikostí a rozdílnou echogenitou. Někdy jsou detekovány cysty. Kanál Virunga expandoval na 6 - 7 mm, jeho stěny jsou nerovnoměrně zahuštěné a hyperechogenní.

Závažná forma chronické pankreatitidy je charakterizována významným poklesem velikosti žlázy a heterogenitou její echostruktury. Zaznamenává se tedy přítomnost hyperechotických kalcifikací, anechoických cyst a hypoechoických míst fibrózy v tkáních orgánu. Kanál Virunga je nerovnoměrně expandován, jeho stěny jsou hyperechogenní a zahuštěné, kameny jsou viditelné v lumen. V některých případech se kromě kanálu Virunga stanou viditelné i sekundární kanály, které nejsou normálně detekovány.

Pseudotumorální forma chronické pankreatitidy se vyznačuje difuzním zvětšením velikosti žlázy, kopcovitého kontury a heterogenní struktury. Ve tkáních orgánu jsou viditelné uzly různé velikosti a různé echogenity. Kanál Virunga nemůže být stanoven kvůli četným uzlinám.

Shrneme-li výše uvedené, mělo by být shrnuto, že pro každou formu chronické pankreatitidy existují dva přímé znaky na ultrazvuku - to je jednak snížení velikosti celé žlázy nebo její části a jednak nerovnoměrné kontury (hrbolaté, zoubkované, kulaté oválné) výčnělky atd.). Tyto dva znaky jsou povinné pro diagnózu chronické pankreatitidy. Třetí nepřímou a nepovinnou známkou chronické pankreatitidy je heterogenita její struktury, kdy se v tkáních nacházejí malá, střední a velká ložiska s různou echogenitou.

Pankreatické kameny a pankreatické kanály

Pankreatické kameny vznikají v důsledku komplikace přenesené pankreatitidy s nekrózou parenchymů a kanálků. Kameny jsou považovány za hyperechoické formace různých velikostí a lokalizací. Samotná žláza je díky edému hypoechoická.

Kameny v pankreatických kanálech vznikají jako komplikace akutní nekrotické formy akutní pankreatitidy, kdy je mrtvá tkáň v průběhu času jednoduše zkameněna v důsledku ukládání vápníku v nich. Kameny jsou hyperechoické formace různých velikostí, někdy s akustickým stínem. Kameny mohou být jednoduché nebo vícenásobné a mohou být umístěny v malých kanálech a Virungovském kanálu žlázy. Zajímavé jsou velké kameny, které zabraňují odtoku pankreatické šťávy podél kanálků ze žlázy do dvanáctníku. V takových případech, kdy kámen překrývá kanál, jsou podél něj vytvořeny pytlovité nástavce naplněné anechoickým obsahem. Pokud je kanál Virunga zablokován, pak se zvětší velikost ucpávky, stane se hypoechoickou, s nerovnoměrnými konvexními konturami a hrubou strukturou.

U obezity má slinivka normální velikost nebo je mírně zvětšená, její struktura je malá, hyperechoická.

U diabetes mellitus má slinivka břišní normální nebo sníženou velikost, jasné, ale občasné obrysy. Parenchyma orgánu je malá ohnisková, zhutněná, hyperechoická. Tvar žlázy se podobá zakřivené bílé stuze nebo kometě. U lidí s diabetem více než 15 let atrofuje slinivka břišní a vypadá ostře zmenšená.

Benigní nádory slinivky břišní na ultrazvuku

V pankreatu mohou benigní nádory tvořit adenom, cystadenom, fibrom, lipom, myxom, hemangiom, lymfangiom, neurom, myom, insuloma. Všechny tyto nádory mají podobné známky na ultrazvuku, navzdory jejich různým původům.

Následující ultrazvukové znaky jsou tedy společné všem benigním nádorům:

 • Kulatý nebo oválný tvar;
 • Dobré a jasné oddělení od okolních tkání;
 • Anechoický halo kolem nádoru;
 • Malá velikost nádoru.

Echogenicita benigních nádorů může být odlišná vzhledem k jejich obsahu. Homogenní hyperechogenita je tedy charakteristická pro lipomy, homogenní hypoechogenitu - pro adenomy, myomy, neurinomy a heterogenní echogenitu (střídání hyper- a hypoechoických oblastí) - pro myomy, cystadenomy, směsi a hemangia.

Maligní nádory (rakovina) slinivky břišní na ultrazvuku

Maligní nádory na ultrazvuku jsou viditelné, ale jejich vlastnosti jsou na rozdíl od benigních nádorů velmi variabilní, protože závisí na formě růstu rakoviny. V současné době jsou izolovány fokální, fokálně infiltrativní a invazivně infiltrační formy rakoviny pankreatu, které mají různé ultrazvukové znaky.

Ohnisková forma rakoviny je charakterizována tím, že uvnitř hlavy, těla nebo ocasu jsou malé malé hyperechoické uzly s nerovnoměrným obrysem. Fokální forma rakoviny je podobná benigním nádorům, proto, když jsou tyto formace detekovány, provádí se biopsie, aby se stanovila povaha novotvaru.

Fokální infiltrativní forma rakoviny je charakterizována přítomností více izoeogenních ohnisek a hrudkovitou konturou žlázy. Tato forma rakoviny je obtížné odlišit od chronické pseudotumorální hepatitidy, a proto je-li takový vzorek detekován, je biopsie nutně prováděna pro potvrzení diagnózy rakoviny.

Invazivní infiltrativní forma rakoviny je charakterizována expanzí kanálu Virunga bez zesílení jeho stěn, přítomnosti ložisek ve tkáních žlázy, které klíčí a šíří se do sousedních orgánů. Nejčastěji nádor roste do žlučovodů, blokuje je a vyvolává obstrukční žloutenku.

Na ultrazvuku jsou viditelné ve formě jednoduchých nebo vícenásobných zaoblených anechoických útvarů různých velikostí. Může být podobný lymfatickým uzlinám dutiny břišní.

Kde ultrazvuk slinivky břišní? Náklady na výzkum

Cena ultrazvukové slinivky břišní

Náklady na ultrazvukové vyšetření slinivky břišní v různých soukromých i veřejných zdravotnických zařízeních se v současné době pohybují od 700 do 1 700 rublů.

Kde dělat ultrazvuk slinivky břišní?

Ultrazvuk slinivky břišní může být prováděn v téměř každé městské nebo okresní nemocnici nebo klinice, protože ultrazvukové stroje jsou v současné době k dispozici téměř všude.

Níže uvádíme adresy hlavních zdravotnických zařízení na regionální úrovni v různých městech Ruska, ve kterých lze provést ultrazvukové vyšetření pankreatu.

Ultrazvuk slinivky břišní v Moskvě

K dispozici v následujících institucích:

 • Nouzový výzkumný ústav je. Sklifosovsky, který se nachází na náměstí Bolšaya Sukharevskaya, 3. Telefony - (495) 680 41 54, (495) 680 93 60.
 • FNC FMBA Ruska, nacházející se v Orekhovy Boulevard, 28. Telefon - (499) 688 83 54.

Ultrazvuk pankreatu v Petrohradě

K dispozici v následujících institucích:

 • Nouzový výzkumný ústav je. Janelidze, nacházející se na ul. Budapešť, 12. Telefon - (812) 313 28 58.
 • Onkologický ústav. Petrova, nacházející se na ul. Leningradskaya, 68. Telefon - (812) 439 95 25.

Ultrazvuk pankreatu v Jekatěrinburgu

K dispozici na Krajské nemocnici číslo 1, nacházející se na ul. Volgogradskaya, 185. Telefon - (343) 240 34 59, (343) 351 16 40.

Ultrazvuk slinivky břišní v Kazani

Dostupné v Interregional Clinical Diagnostic Centre, umístěném na ul. Karbysheva 12a. Telefony - (843) 291 11 01, (843) 291 10 16, (843) 291 10 24.

Ultrazvuk pankreatu v Novosibirsku

K dispozici v regionální klinické nemocnici Novosibirsk, která se nachází na ul. Nemirovich-Danchenko, 130. Telefon - (383) 315 98 18.

Ultrazvuk pankreatu v Krasnodaru

K dispozici v Krajské klinické nemocnici, která se nachází na ul. Ruská, 140. Telefon - (861) 252 76 28.

Ultrazvuk pankreatu ve Voroněži

K dispozici ve Voroněžské krajské nemocnici č. 1, na adrese 151 Moskovsky Prospekt Telefon - (473) 257 97 77.

Ultrazvuk pankreatu v Čeljabinsku

K dispozici v Krajské klinické nemocnici Čeljabinsk č. 1, která se nachází na ul. Vorovskogo, 90. Telefony - (351) 232 80 60, (351) 232 80 61, (351) 232 79 88.

Ultrazvuk slinivky břišní v Nižním Novgorodu

K dispozici v Regionálním diagnostickém centru, umístěném na ul. Rodionov, 190. Telefon - (831) 20 20 200.

Ultrazvuk slinivky břišní v Ufa

K dispozici v železniční nemocnici na nádraží. Ufa JSC Ruské železnice, umístil u Oktyabrya Avenue 71/1 Telefony - (347) 246 03 35, (347) 246 03 40, (351) 246 03 45.

Ultrazvuk slinivky břišní v Saransku

K dispozici u Republikánského poradního a diagnostického centra umístěného na ul. Ulyanova, 30 a. Telefony - (8342) 35 28 96, (8342) 35 20 01.

Chronická pankreatitida: Jak léčit - video

Celá pravda o ultrazvuku - video

Slinivka břišní a její role v těle - video

13 prvních příznaků diabetu, které si nesmíte nechat ujít - video

Rakovina pankreatu: příčiny a symptomy - video

Autor: Nasedkina A.K. Specialista na provádění výzkumu biomedicínských problémů.