Image

Tabulka č. 5: seznam potravin, které mohou a nemohou být konzumovány

Problémy trávicího systému jsou dnes velmi běžné. Nemoci tohoto druhu vyžadují komplexní léčbu zaměřenou na snížení celkové zátěže. Pro tento účel je vyvinuta speciální dietní strava založená na pokrmech šetřících vaření. To může být dietní tabulka 5, kterou můžete jíst, na které budeme nyní rozumět. To znamená minimální množství lipidů, vyloučení z potravy těžkých, ostrých, špatně stravitelných potravin. To vám umožní minimalizovat zatížení jater a slinivky břišní, což je důvod, proč se hepatobiliární systém a další orgány gastrointestinálního traktu mohou vrátit do normálu.

Rozdíl dietní tabulky číslo 5

Pacienti mají často tendenci vnímat dietu jako trest za jejich neopatrný přístup ke zdraví a jako nepřetržitá omezení. To je však pouze stereotyp. Správně organizované jídlo, můžete obnovit tělo a snadno přejít na zdravé jídlo. Dietní pátá tabulka byla vyvinuta pro léčbu onemocnění vnitřních orgánů. Často k ní chodí celá rodina, která chce nemocné podpořit.

Dieta 5 je tabulka, která je možná, co není povoleno - to nejsou jen doporučení nebo omezení. To je přechod od obvyklé stravy k šetřící dietě. Od té doby je tento systém neomezený. Pacienti si na to snadno zvyknou a mohou se držet až dva roky. To je hlavní výhodou stravy a jejího rozdílu a dalších omezení.

Zlepšení dietní výživy může poskytnout remisi zánětu a snížit zátěž na oslabené orgány ze strany léčiv. Odborníci potvrzují, že pacienti, kteří sledovali tento režim po dobu až dvou let, mají jasný pokrok, pokud jde o zotavení.

Recepty „páté tabulky“ jsou často používány mimo lékařskou praxi. Používají se v kojenecké výživě, ve vzdělávacích a léčebných zařízeních. Také ženy v domácnosti často vaří své vlastní domy a nevědí o léčivé hodnotě jídel. Jídelní lístek je vhodný pro ty, kteří trpí vrozenými vadami zažívacího ústrojí, například mají problémy se žlučníkem. Autor dietního dietologa je M.I. Pevzner.

Komu je ukázána „Pátá tabulka“?

Strava 5 stůl, co můžete jíst, a co ne, budeme rozumět, je obvykle uvedeno s běžnými onemocněními gastrointestinálního traktu a hepatobiliární systém. V nepřítomnosti střevních abnormalit může být tato dieta základním předpisem. Existuje také „tabulka 5A“, která je určena pro pacienty s exacerbací hepatitidy a chronickou pankreatitidou. Indikace pro dodržování diety jsou často následující:

 • Cholecystitis nebo zánět žlučníku.
 • Hepatitida, což je chronický zánět jater.
 • Biliární dyskineze je problém sekrece žluči.
 • Cirhóza jater, ve které zdravé buňky postupně vymizí a jsou nahrazeny pojivovou tkání.
 • Žlučová choroba nebo křehká cholecystitis.

Základní pravidla

Tabulka č. 5, která není možná, která je uvedena v příslušných tabulkách, vychází ze základních principů, které jsou následující:

 • V den je třeba použít 1,5-2 litrů vody.
 • Míra užívání soli denně - 6-10 gramů. Pokud mluvíme o exacerbaci pankreatitidy, pak by sůl ve stravě neměla být vůbec, pak se postupně zavede do stravy.
 • Množství sacharidů - 300-350 gramů. Z těchto jednoduchých, rychle vstřebatelných by nemělo být více než 40 gramů.
 • Množství tuku - 70-75 gramů. Z toho 25 gramů rostlinného původu.
 • Protein - 90 gramů denně, poloviční zvíře, polovina, zelenina.

Energetická hodnota denní stravy by měla být 2100-2500 kcal. Je důležité jíst často a v malých porcích - 5-6 krát denně.

Tabulka 5, dieta, která nemůže být uvedena níže, je naprosto smažená, potraviny s žáruvzdornými tuky v kompozici, potraviny s vysokou koncentrací hustého cholesterolu a puriny. Tím se snižuje zatížení trávicího traktu.

Výrobky nelze smažit. Jsou vařeny v kotle s více nebo dvojitým kotlem, vařené nebo pečené. Maso, zejména žilkované, a zelenina obsahující hrubou dietní vlákninu by měla být otírána.

Důležitá je také teplota potravin. Nemůžete jíst ani příliš studené, ani příliš horké pokrmy, protože dráždí sliznici gastrointestinálního traktu. Optimální teplota potravin je v rozmezí 20-60 stupňů. Musíte jíst každých 2,5-3 hodiny v malých porcích. Takže gastrointestinální trakt může snadněji strávit příchozí potraviny.

Povolené výrobky s dietní tabulkou 5

Níže je uveden seznam produktů pro dietní menu páté tabulky, na jejichž základě si můžete sestavit dietu a pravidelně je používat. Ale také poznamenat, že to, co je možné s dietou 5 stolů může být upraven lékařem.

Strava 5 tabulka: co je možné, co je nemožné (tabulka), menu na týden

Strava 5 stůl - to je zdravá výživa, která pomáhá normalizovat práci gastrointestinálního traktu. Určeno pro dospělé a děti s problémy s játry, žlučníkem a žlučovým traktem. Tato potrava obsahuje všechny potřebné látky pro člověka a odstraňuje potraviny škodlivé pro játra a slinivku břišní.

Jemné jídlo pomáhá uvolnit zátěž z celého gastrointestinálního traktu, stejně jako normalizovat fungování jater a žlučového systému. Ti, kteří jsou obézní kromě problémů s gastrointestinálním traktem, dieta 5. tabulka pomůže zhubnout, protože tam je normalizace lipid (tuk) metabolismus v těle. Pokud budete dodržovat tuto dietu po dlouhou dobu (až 2 roky), pak pacienti trpí přetrvávající remisí a množství léků nezbytných k udržení léčby se několikrát snižuje.

Pro které nemoci je přiřazeno

Dieta je zaměřena na normalizaci práce zažívacích orgánů, které jsou spojeny s produkcí a uvolňováním žluči. Patří mezi ně játra, žlučník a jeho kanály, slinivka břišní.

Tato terapeutická dieta je indikována pro následující onemocnění:

 • chronická hepatitida;
 • cirhóza jater (v nepřítomnosti selhání jater);
 • chronická cholecystitis (zánět žlučníku);
 • žlučové kameny;
 • pankreatitida;
 • gastroduodenitis;
 • po odstranění žlučníku.

Funkce tabulky 5

 • Frakční síla. Jezte malé pokrmy až 6krát denně. To výrazně snižuje zatížení trávicího systému a pomáhá zhubnout.
 • Teplota potravin Nemůžete jíst velmi horké a velmi studené jídlo. Nejužitečnější teplota potravin na dietě je mírně teplá.
 • Voda Množství vody, které musí být konzumováno denně, od 1,5 do 3 litrů.
 • Smažené, solené, nakládané, kořeněné. Všechny tyto produkty musí být ze stravy vyloučeny, protože negativně ovlivňují funkci jater a žlučníku.
 • Veverky. Je nutné používat rostlinné a živočišné bílkoviny v celkovém množství 50% denní stravy.
 • Zelenina a ovoce. Doplňte tělo potřebu sacharidů syrovou zeleninou a ovocem, které jsou povoleny na dietu (viz tabulka).
 • Sůl V tabulce 5 se množství soli sníží na 8 až 10 gramů denně.

Existuje celá řada jídelního stolu №5, je dietní stůl 5A, který je předepsán pro akutní hepatitidu a cholecystitis. Činnost této stravy je zaměřena na odstranění akutního stadia nemoci, po kterém se pacient zpravidla přesune do dietního stolu 5, aby udržel remisi.

Jaký je rozdíl mezi dietní tabulkou č. 5 a tabulkou 5A? Hlavní rozdíl oproti základní dietní tabulce 5 je, že veškerá zelenina a ovoce by měly být podrobeny tepelnému ošetření. Kromě vyloučení smažené, kořeněné, mastné, všechny organické kyseliny z ovoce a zeleniny jsou také vyloučeny.

Jedním z rysů stravy 5A je zákaz potravin, které způsobují fermentaci ve střevech. To je další důvod, proč jsou zelenina a ovoce podávány vařené nebo pečené.

Tabulka 5, co můžete a co ne (tabulka)

Níže v tabulce můžete vidět, co můžete jíst a co nemůže být na šetřící dietě 5. Tyto informace použijte při přípravě menu na týden.

Stravovací stůl №5 by Pevzner - co může a nemělo by být, tabulka výrobků a menu

Rychlý přechod na stránce

Dietní tabulka číslo 5 - jeden z nejčastějších u pacientů s gastroenterologickými onemocněními. Úspěšná léčba jakéhokoliv orgánu vyžaduje snížení funkční zátěže, a to korekcí (někdy významnou) dietou.

Za podmínek šetrné výživy se trávicí systém v průběhu času obnovuje a stabilizuje, po čemž pacient pociťuje výraznou úlevu.

Léčení nemocí žlučových cest, jater a slinivky břišní je proto nemožné, aniž by se striktně dodržovala léčebná dieta podle MI Pevznera nazvaná tabulka 5. Gastroenterologové a zkušení odborníci na výživu předepisují toto menu pacientům s následujícími onemocněními:

 • pankreatitida (reaktivní, akutní, chronická);
 • cholecystitis;
 • žlučové kamenné onemocnění;
 • hepatitida (chronická);
 • cirhóza jater.

Obecná charakteristika dietní tabulky 5 - základní pravidla

 1. Jíst frakční porce 6krát denně.
 2. Energetická hodnota plně vyvážené stravy - 2400-2500 kcal.
 3. V potravinách převažují proteiny (asi 80 gramů a poměr rostlinných a živočišných proteinových sloučenin je přibližně stejný).
 4. Množství lipidů je nejvýše 80 gramů a dvě třetiny z nich jsou tuky živočišného původu - ryby, maso, máslo.
 5. Tělesná potřeba sacharidů je uspokojena zeleninou, ovocem a obilím, které jsou vybrány ze seznamu povolených (asi 400 gramů).
 6. Normální chlorid sodný (sůl) se redukuje na 8-10 g.
 7. Denní množství volné kapaliny (většinou voda bez plynu) je 8 sklenic.

Toto menu vede k významnému snížení zátěže jater, slinivky břišní a hepatobiliárního systému jako celku, zatímco tělo má všechny potřebné biologicky aktivní látky.

Dietní číslo 5

Dieta číslo 5 je dobře známo každému, kdo měl problémy s játry alespoň jednou v životě. Tato dieta znamená úplné odmítnutí smažených, mastných a slaných potravin a místo toho se doporučuje používat vařené nebo pečené potraviny. Nejběžnější indikací pro takovou dietu jsou cholecystitis, hepatitida, cirhóza a žlučové kameny. Seznam zakázaných potravin u 5 stolů je dostatečně velký, ale přesto se nebudete cítit hladoví. Co můžete a nemůžete dělat s dietou 5 - přečtěte si následující článek.

Zásady výživy číslo 5

Cílem stravy je snížení zátěže jater a žlučových cest v důsledku příjmu zdravých potravin.

Základní principy stravy číslo 5:

 • Dostatečný obsah v menu sacharidových a proteinových potravin.
 • Omezte potraviny obsahující tuky.
 • Dovolené metody tepelného zpracování potravin - vaření a pečení. Dušené pokrmy mohou být velmi vzácné.
 • Čisté by měly být pouze produkty, které obsahují hodně vlákniny. Pokud je maso strnulé, mělo by být nakrájeno na malé kousky.
 • Smažení potravin je přísně zakázáno.
 • Nemůžete jíst potraviny, které obsahují puriny a kyselinu šťavelovou.
 • Nemůžete zahrnout do menu pokrmy, které zvyšují tvorbu plynu ve střevech. Jedná se o produkty obsahující hrubé vlákno, extrakční látky, které spouští tvorbu trávicích šťáv.
 • Množství soli ve stravě by mělo být omezeno.
 • Jíst jídlo by mělo být nejméně 4-5 krát denně. Části by měly být malé.
 • Nezapomeňte pít vodu na prázdný žaludek.

"Tabulka číslo 5": dieta a denní dávka

Jeden z nejdůležitějších principů této stravy - frakční výživa. „Nejlepším způsobem, jak čelit stagnaci žluči, jsou častá jídla... každé 3–4 hodiny,“ napsal M. I. Pevzner. Pokud jde o energetickou hodnotu, „Tabulka č. 5“ je plnohodnotnou dietou (2500–2900 kcal denně) s optimálním obsahem bílkovin, tuků a sacharidů, s výjimkou potravin bohatých na puriny, dusíkaté extrakty a cholesterol, kyselinu šťavelovou, esenciální oleje, produkty oxidace tuku vzniklé při smažení.

Množství proteinů ve stravě by mělo splňovat fyziologickou normu: 1 g na 1 kg ideální tělesné hmotnosti, z toho 50-55% by měly být živočišné bílkoviny (maso, ryby, drůbež, vejce, mléčné výrobky).

Doporučené množství tuku - 70-80 g. Tuky živočišného původu by měly být 2/3, zeleninové - 1/3 celkového množství. Ze živočišných tuků je nejlepší použít máslo - dobře se vstřebává a obsahuje vitamíny A, K, kyselinu arachidonovou.

Ale množství žáruvzdorných tuků (skopové maso, vepřové maso, hovězí maso) by mělo být omezeno: jsou obtížně stravitelné, obsahují velké množství cholesterolu a nasycených mastných kyselin, mohou přispět k tvorbě cholesterolových kamenů a rozvoji mastných jater.

S ohledem na množství sacharidů ve stravě pro pacienty s onemocněním jater a žlučových cest byl několikrát revidován. Zpočátku obsahovala dieta „Tabulka 5“ 300–350 g sacharidů, z nichž 60–70 g je jednoduchých. Později bylo množství sacharidů sníženo na úkor jednoduchých (pouze 300-330 g, jednoduché - 30-40 g).

Dietní tabulka číslo 5: menu a produkty

 • chronická hepatitida bez exacerbace;
 • chronická cholecystitis;
 • cholecystitis během zotavení;
 • cirhóza jater, pokud je nedostatek funkce;
 • žlučové kamenné onemocnění;
 • akutní hepatitidu a cholecystitidu během období zotavení;
 • Kromě toho, dieta 5 je předepsán, pokud není výrazné střevní onemocnění.

Co můžete jíst na dietu číslo 5?

Denní dávka zahrnuje konzumaci potravin, které splňují stanovené kalorické a chemické složení:

 • Ne více než 80 g bílkovin. Polovina bílkovin musí být rostlinného původu a druhá polovina živočišného původu.
 • Ne více než 90 g tuku. Podíl rostlinného tuku by navíc měl představovat asi 30%.
 • Ne více než 400 g sacharidů.
 • Nejméně 1,5 litru vody, více může být.
 • Ne více než 2800 kcal. Pro vyjasnění počtu kilokalorií bude zapotřebí individuální výpočet.
 • Ne více než 10 g soli.

Aby játra fungovala v plném rozsahu, je možné během diety užívat hepatoprotektory jako Essentiale Forte nebo Karsil.

Jídlo, které lze jíst během diety číslo 5:

Dieta číslo 5 - jaké potraviny mohou a neměly by být konzumovány (dietní tabulka číslo 5)

V určitém okamžiku života si téměř každý myslí o svém zdraví, o správné výživě a stravě. Je jich spousta, ale v této publikaci vyprávíme o "dietě číslo 5", která patří mezi 15 terapeutických diet, nebo, jak říkají lékaři, dietní stoly. Indikace pro "dietní tabulky číslo 5" jsou onemocnění jater, žlučových cest a žlučníku. Předepisuje se, aby pacient měl zdravou dietu, která v kombinaci s léčebnými opatřeními přispívá k jeho rychlému zotavení v mírném, šetrném režimu pro játra samotná. Jaký je skutečný mechanismus vlivu stravy č. 5 na lidské tělo?

Ukazuje se, že glykogen se svým exaktním výkonem hromadí v játrech, metabolismus tuků a cholesterolu se vykládá, aktivní stimulace sekrece žluči a v důsledku toho normalizace zdravé funkce celého gastrointestinálního traktu (gastrointestinálního traktu).

Dieta №5 je předepisována v období remise (zotavení) po exacerbaci hepatitidy a cholecystitidy, (bez exacerbace) cholelitiázy, chronických forem hepatitidy a cholecystitidy, cirhózy jater (bez selhání jater), chronické gastritidy (bez náhlých projevů); při chronické kolitidě, komplikované zácpou a pooperační terapii po odstranění žlučníku.

Dietní tabulka číslo 5 se vyznačuje přítomností produktů s přirozeným obsahem bílkovin a sacharidů a minimální přítomností žáruvzdorných tuků. To nezahrnuje produkty s účastí éterických olejů, kyseliny šťavelové, nasycené puriny a cholesterolem, nic smažené, nesoucí v sobě oxidované tuky.

Energetická hodnota souboru produktů takové stravy je 2500-2900 kilocalories denně a obsahuje 70 gramů tuku, 100 gramů bílkovin a pouze 50 gramů sacharidů, což umožňuje vytvořit menu, kde můžete dosáhnout rovnováhy mezi chutnými a zdravými, ze všeho nejvíce, a starosti při výběru stravy.

Ale v souboru nádobí na dietě číslo 5 hodně pektinů, tuk-spalování látek, dietní vlákniny a mnohem potřebná kapalina. Vzhledem k profilu onemocnění je dieta zlomková - až 5-6 krát během aktivního období dne. Jídla nabízená dietou jsou převážně vařená nebo pečená, někdy i mírně uhasená. Ochucená zelenina, mrkev, rajčata, cibule a řepa se nesmažou, ale lehce a krátce dusíme vývarem a rostlinným olejem. Hlavní produkty by neměly být broušeny při zpracování, s výjimkou zeleniny s hrubým vláknem a masem plísní. Je lepší se rozdrtit. Teplota potravin by neměla být příliš studená.

Jaké potraviny lze použít ve stravě číslo 5

 1. Výrobky z kynutého těsta: denní pečivo z žitného chleba; pšeničný chléb z mouky prvního a druhého stupně, mírně zatuchlý. Výrobky z nefermentovaného těsta: koláče a koláče, pečené v peci, plněné vařenými rybami nebo masem, s nízkotučným tvarohem, jablka; sušenka nebo suchá sušenka.
 2. První teplé jídlo: mléčné polévky s těstovinami; polévky v zeleninovém vývaru - obiloviny nebo se zeleninou, ovocné polévky; boršč, polévka z červené řepy a vegetariánská polévka. Pokud je obtížné smaženou mouku odmítnout, měla by být sušena na pánvi bez účasti tuku a zabarvení.
 3. Povoleno pouze ryby chudé druhy, pečené po vaření v troubě; rybí knedlíky, karbanátky, soufflés.
 4. Maso-pták: štíhlý, bez tuku, šlach a hrubé pojivové tkáně; drůbeží maso bez kůže; jehněčí, hovězí, vepřové, králičí, kuřecí, krůtí - vařené, následované pražením v troubě (celé a mleté); masné výrobky: uzeniny, kapusta, pilaf bez horkého koření s vařeným masem.
 5. Mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku: mléko, acidophilus, kefírový tvaroh. Jídla z mléčných výrobků s nízkým obsahem tuku: kastrolky, pudinky, líné knedlíky, zakysaná smetana jako přísada do jiných jídel, nekořeněný sýr.
 6. Rostlinný rafinovaný olej; Máslo v omezeném množství pro sendvič a jako přísada do hotových jídel.
 7. Omezení při výběru obilovin pro polévky a kaše nejsou k dispozici, ale přednostně pohanka, ovesné vločky; pilaf s mrkví a sušeným ovocem, vařené těstoviny s minimálním obsahem tuku, krupenik, tvarohový pudink, manna s nízkým obsahem cukru a tuku.
 8. Jídla z čerstvých vajec: vařená vejce vařená v peci, pečená v troubě, omeleta, kuřecí žloutek - 1 denně.
 9. Různé druhy zeleniny v syrové, vařené a dušené formě jako příloha nebo samostatné pokrmy: okurky, rajčata, mrkev, paprika, červené zelí, řepa. Saláty, nekvašené zelí, hrášek ve formě bramborové kaše, cibule a póru ve vařené formě.
 10. Doporučuje se seznam předkrmů: ovocné saláty; zeleninové saláty; vinaigrety, s opekanou cibulkou a nekořeněnou nakládanou zeleninou, například zelí; mírný squashový kaviár bez smažených přísad; Saláty z vařených ryb, mořských plodů, vařeného libového masa; odrůdy dietních salám: mlékárny, děti, lékaři a podobné druhy; nízkotučné šunky; nízkotučné a nízkotučné sýry
 11. Z ovoce a bobulí je povoleno: všechny nekyslé v čerstvé, pečené a vařené formě, s minimálním množstvím cukru: kompot, želé, želé, pěna, marshmallow, marmeláda, nevařený džem, med, sladkosti bez čokolády, minimální cukr, někdy nahrazující sorbitol nebo xylitol.
 12. Z nápojů umožňuje dieta č. 5: šťáva ze zeleniny, bobulí a ovoce; káva s mlékem; černý a zelený čaj; Odvar z dogrose a odvar z pšeničné otruby.
 13. Z omáček a koření je vhodnější: ovocné nekyslé sladké zalévání; skořice; petržel; kopr; smetanová omáčka; zeleninová nebo mléčná omáčka, za účasti mouky sušené na pánvi, bez tuku a zabarvení.

Jaké potraviny nelze konzumovat s dietou číslo 5

 1. Omezit nebo vyloučit výrobky z pečiva nebo listového těsta, smažených koláčů, čerstvého droždí; koláče a jiné výrobky z těsta, smažené.
 2. Nejezte polévky v silné houby, maso a rybí vývar, zelenou polévku a okroshka.
 3. Nezahrnujte do menu konzervované ryby, solené, uzené a tučné ryby.
 4. Opustit tučné maso, droby: mozky, játra; Husí a kachní maso; uzené masné výrobky a klobásy; horké masové konzervy.
 5. Omezit používání odrůd mastné kyselé smetany; krém; ryazhenka, tvaroh a tukový slaný sýr.
 6. Dieta číslo 5 předepisuje vyloučení řady živočišných tuků, jako jsou: kuřecí tuk a kuřecí kůže; sádlo, hovězí maso a skopové maso.
 7. Je nežádoucí používat luštěniny (fazole, hrášek).
 8. Opustit smažená a vařená natvrdo vařená vejce a cholelitiázou ne více než polovinu žloutku s jinými potravinami.
 9. Je nutné vyloučit použití špenátu, ředkvičky a ředkvičky, šťovíku, česneku, zelené cibule, hub, nakládané zeleniny.
 10. Kaviár z ryb, všechny druhy uzeného masa, mastné a kořeněné konzervované potraviny, jako například šproty, přinesou žaludku nepříjemné pocity; a další pikantní a mastné občerstvení.
 11. Vyvarujte se kyselých plodů a ovoce, čokolády, zmrzliny, produktů s tukovým krémem.
 12. Ignorujte studené nápoje, kakao, černou kávu, všechny alkoholické a nealkoholické nápoje.
 13. Vyloučit zcela křen, horké a voňavé pepř, hořčice, majonéza, adjika, sójová omáčka. Limit soli na 10 gramů denně.

Menu možnosti dietní tabulka číslo 5 za týden

Dietní bramborová polévka recept

 • čerstvé brambory - 2 hlízy;
 • rýže - 100 gramů;
 • cibule - 1 kus;
 • mrkev - 1 kořen;
 • brokolice - 50 gramů;
 • sůl - podle chuti.

Podle receptu "dietní bramborová polévka" se připravuje takto:

 1. Brambory a kůru umyjte, nakrájejte na kostičky a dejte do malé hrnce se studenou vodou.
 2. Nalijte do ní stejnou rýži, jemně nasekanou cibuli a místo na ohni.
 3. Když je pánev ohříván, očistěte a umyjte čerstvou mrkev a položte je spolu s brokolicí do polévky na vaření.
 4. Polévka se vaří na nízkém ohni až do vaření rýže a zeleniny, soli před koncem vaření.

Podáváme horkou polévku, na každou desku přidejte nasekanou zelení a 1 čajovou lžičku rostlinného oleje.

Dietní recept: "kavkazské karbanátky"

 • hovězí dřeň - 150 gramů;
 • mléko - 2 lžíce;
 • sušené švestky nebo sušené meruňky - 10 gramů;
 • máslo - 1 lžička;
 • kuřecí vejce - 1 kus;
 • přírodní zakysaná smetana - 20 gramů;
 • sůl - podle chuti je minimální.

Podle domácího receptu: "Kavkazské karbanátky" se připravují takto:

 1. Maso, ořezané z tuku a šlach, nakrájíme na plátky a dvakrát mleté.
 2. Švestky nebo meruňky mírně vaří ve vodě, bez kostí a nakrájíme na tenké plátky.
 3. V mleté ​​misce se vloží do vhodné mísy, nalije se mlékem, syrovým vejcem, nakrájenými švestkami nebo meruněk, solí a vše důkladně promíchá až do homogenní načechrané hmoty.
 4. Mleté maso nakrájejte na identické malé kuličky, položte na promazaný plech na pečení nebo dušenou pánev, která se vloží do trouby, a pečené kuličky pečte až do okamžiku, kdy budete připraveni na 180 stupňů, vyjměte nádobu s nimi, nalijte do zakysané smetany a vraťte se do trouby asi 5 minut v režimu nízkého ohně..

Jednoduchý recept na domácí tvarohový koláč s mrkví pro dietu číslo 5

 • tvaroh 9% obsah tuku -150 gramů;
 • mrkev - 50 gramů;
 • máslo - 20 gramů;
 • krupice - 5 gramů;
 • kuřecí vejce - 1 kus;
 • granulovaný cukr - 20 gramů;
 • pšeničná mouka - 30 gramů;
 • sůl - špetka.

Domácí tvarohové koláče s mrkví v jednoduchém receptu se připravují takto:

 1. Umyjte mrkev, oloupejte, strouhejte na mělké straně struhadla a 20 minut ji umyjte v malém množství vody přidáním másla. Nalijte krupici za míchání a krátce vařte, za stálého míchání, aby nedošlo ke spálení.
 2. Výslednou mrkev-krupičkovou kaši ochlaďte, smíchejte s tvarohem, vejcem, cukrem, solí a větším podílem mouky. Všechno hněte až do hladka.
 3. Těsto nakrájejte na kuličky, navalte je do zbytku mouky, rychle smažte na obou stranách v pánvi na másle, posuňte na plech a pečte, dokud se v troubě nevaří úplně.

Podávejte takové krásné sýrové koláče s ryazhenkou se zakysanou smetanou nebo džemem horké kávy s mlékem nebo čajem s citronem.

Dietní tipy # 5

Jakákoli dieta je zpravidla předepsána lékařem v souladu s nákazou k nápravě výživy a trávení. Účelem této schůzky je dosáhnout stabilní remise v činnosti zdravého organismu tak, aby všechny příznaky zhoršujícího se onemocnění zmizely a aktivita celého trávicího systému byla upravena.

Pokud budete dodržovat správnou dietu č. 5 předepsanou lékařem, pak se kromě zlepšení pohody a úplného uzdravení objeví i energetická regenerace a případně i úbytek hmotnosti, který nejen zlepší vzhled, ale také usnadní práci srdce. Tato dieta může být sledována nezávisle v případě problémů s trávením, protože dobře zapadá do programu zdravé výživy jak pro děti, tak pro seniory.

Zvláště lidé trpící chronickými onemocněními gastrointestinálního traktu, při regeneraci a zrušení takové diety, by se s ní neměli náhle podílet. Chcete-li zahrnout některé produkty do Vašeho nového menu, musíte pečlivě a v malém množství a nezapomeňte na seznam produktů, které jsou zakázány dietou č. 5. Mělo by být i nadále ostražité a většinou se jim vyhnout. Ignorování doporučení odborníků na výživu a nežádoucí konzumace některých potravin může vést k přetížení sotva zesílených jater a žlučníku, což může být bohužel následováno relapsem nemoci, a tím i intenzivní léčbou a naštěstí návratem ke zdravé výživě.

Dieta 5 tabulka číslo pět - což je možné a nemožné, stůl a menu na týden

Dieta 5: Tabulka číslo pět je speciální menu pro týden a každý den. Bylo to M.I. Pevzner vyvinul speciální dietu nazvanou tabulka číslo 5 (pátá tabulka). Co můžete, co nemůžete jíst, když dieta 5 tabulka pochopí v tomto článku. Stravovací stůl 5a je předepisován pacientům s chronickou pankreatitidou as exacerbací hepatitidy.

Terapeutická dietní tabulka číslo 5 je určena pro pacienty s existujícími poruchami funkce jater a žlučových cest. Je rozdělena na tabulku č. 5a, která chrání střeva před poškozením mechanickým působením a 5p, doporučená pro chronickou pankreatitidu.

Dietní stůl číslo 5: menu dieta 5. stůl na týden

Cílem sledovaným stravou je organizovat šetřící menu pro vnitřní orgány, normalizovat fungování jater, zlepšit oddělení žluči. Strava 5 stůl - to je zdravá výživa, která pomáhá normalizovat práci gastrointestinálního traktu.

Obecná charakteristika stravy číslo 5

 • Nepoužívejte výrobky s vysokým obsahem látek, jako jsou puriny, kyselina šťavelová;
 • Všechna jídla lze vařit následujícími způsoby - vaření, pečení a příležitostně - dušení. Současně je nutné setřít pouze zeleninu bohatou na vlákninu. Řezné maso se doporučuje jemně sekat. Nelze smažit zeleninu a mouku;
 • Vyloučené výrobky, které způsobují nadýmání střev, obsahující hrubá vlákna, bohatá na extrakční látky, stimulující sekreci trávicích šťáv;
 • Normální obsah proteinů a sacharidů (s mírným poklesem);
 • Existuje mírný limit soli;
 • Studené pokrmy s dietou 5 se nedoporučují;
 • Omezený obsah tuku v menu na týden.

Určeno pro dospělé a děti s problémy s játry, žlučníkem a žlučovým traktem. Tato potrava obsahuje všechny potřebné látky pro člověka a odstraňuje potraviny škodlivé pro játra a slinivku břišní.

V určitém okamžiku života si téměř každý myslí o svém zdraví, o správné výživě a stravě. Indikace pro "dietní tabulky číslo 5" jsou onemocnění jater, žlučových cest a žlučníku.

Denní poměr chemických sloučenin ve stravě číslo 5

Denní míra spotřeby chemických sloučenin ve stravovací tabulce číslo 5 je:

 • Sacharidy od 300 do 350 g (počet jednoduchých rychle se vstřebávajících sacharidů až 40 g);
 • Proteinové sloučeniny jsou 90 g, z nichž polovina jsou živočišné proteiny;
 • Voda je jednoduchá - od 1,5 do 2 l.;
 • Tuky od 70 do 75 g (norma rostlinných lipidů 25 g);
 • Stolní sůl od 6 do 10 g (při exacerbaci pankreatitidy v prvním stadiu není sůl, pak je postupně zavedena do stravy);
 • Energetická hodnota denního menu se pohybuje od 2100 do 2500 kcal. Počet jídel od 5 do 6.

Pacienti s cholecystitidou, pankreatitidou, hepatitidou. Léčba těchto patologií bez dodržení přísné diety číslo 5 je podle zkušených gastroenterologů nemožná. Tabulka 5 může být dodržena po dobu až dvou let.

Druhy dietní tabulky číslo 5

Terapeutický a čistící účinek páté stolní stravy je založen na odmítnutí použití určité kategorie výrobků, jakož i na změnách v technologii přípravy povolených přípravků. Obvykle je terapeutická dietní tabulka číslo 5 předepsána pro cholecystitidu, hepatitidu, cholelitiázu v akutní nebo chronické formě a v procesu zotavení.

Účelem této aplikace je obnovit nebo zachovat normální fungování žlučových cest a jater, zlepšit produkci žluči. Na jeho základě byly vyvinuty dietní možnosti, které splňují individuální potřeby způsobené určitou chorobou. Poddruh, do kterého je rozdělena tabulka č. 5:

 • 5a je předepsán k exacerbaci hepatitidy, cholecystitidy, žlučových kamenů;
 • 5 l / g nebo lipotropní tuková dieta 5 je předepsána pro chronickou cholecystitidu charakterizovanou stázou žluče;
 • 5p je předepsán pro chronickou pankreatitidu v období po akutní exacerbaci, během zotavení;
 • 5p se předepisuje po operaci spojené s žaludečním vředem;
 • 5uu nebo jemný je předepsán pro hepatitidu, chronickou gastritidu, duodenitidu, s postcholecystektomickým syndromem.

Kromě terapeutického účinku se tato dieta 5 osvědčila jako účinný a šetrný způsob, jak zhubnout, což vám umožní kontrolovat počet spotřebovaných kalorií a má detoxikační účinek na tělo.

Tabulka 5: co lze použít v menu pro týden

 1. Menu pro týden používá štíhlé hovězí maso, telecí maso, králík, kuře. Mohou vařit a pak upéct, sloužit kus nebo nasekané;
 2. Můžete jíst jakékoli obiloviny ve formě obilovin, jako přísadu do polévek a kastrolů;
 3. Kyselá smetana, zeleninové a mléčné omáčky mohou být připraveny na pokrmy z masa a zeleniny a pečení je dovoleno s nimi;
 4. Rybí pokrmy se podávají vařené a vařené;
 5. Pšeničná pšenice (odrůdy mouky 1 a 2), s dobrou snášenlivostí - žitný chléb. Aby se zabránilo střevní nadýmání, je třeba jíst stale chléb. Strava je rozšířena zavedením suchých sušenek, pečených výrobků s masem, tvarohem, jablky a sušenkami s nízkým obsahem tuku;
 6. Z cukrovinek je povolena marmeláda, karamel (ne čokoláda), med, džem. Cukr je nahrazen xylitolem (částečně);
 7. Mléčné výrobky pouze nízkotučné: kefír, acidophilus, jogurt. Mléko, protože je špatně tolerováno, se přidává pouze do nádobí. Můžete sýr sýr ve své přirozené formě a ve složení kastrolů;
 8. Polévky se připravují pouze v zeleninových vývarech s obilovinami, nudlemi a zeleninou. Můžete vařit boršč a zelnou polévku, mléko a ovocné polévky. Zeleninu na polévky nelze smažit;
 9. Zelenina se používá v pečené, vařené a dušené formě (vyloučena šťovík, ředkvičky, špenát, ředkvičky, houby, česnek). Můžete si udělat salát z čerstvé zeleniny s máslem a vinaigrettes. Kyselé zelí, zelený hrášek, pyré, squashový kaviár, zeleninový guláš jsou povoleny. Koření dovolilo kopr a petržel;
 10. Jaké ryby můžete jíst? Ryby s nízkým obsahem tuku (treska, treska modravá, okouna, navaga, pollock, štika, kapr, štikozubec) jsou povoleny, lze připravit vařené mořské plody a ryby plněné zeleninou;
 11. Ovoce a bobule musí být nekyslé, konzumovány čerstvé a ve formě kompotů a želé;
 12. Doporučená vejce - omelety nebo měkká vařená. Žloutky jsou omezeny nebo vyloučeny společností JCB;
 13. Kyselá smetana je povolena ve formě koření na nádobí. Krémový (rostlinný) olej se zavádí do misky v přirozené formě.

Jaký je skutečný mechanismus dopadu diety číslo 5 na lidské tělo? Jeho účelem je poskytovat pacientovi dobrou výživu, přispívat k normalizaci jater, zlepšovat sekreci žluče a zároveň šetřit samotný játra. Jemné jídlo pomáhá uvolnit zátěž z celého gastrointestinálního traktu, stejně jako normalizovat fungování jater a žlučového systému. Dieta 5 je indikována pro pacienty s různým onemocněním jater.

Strava 5 tabulka: tabulka výrobků, menu, co může a nemělo by být

Slavný sovětský vědec M.I. Pevzner vyvinul speciální dietu nazvanou tabulka 5, jejíž dodržování významně pomáhá při léčbě onemocnění jater, žlučových cest, žlučníku a některých dalších patologických stavů těla. Stravovací stůl 5a je předepisován pacientům s chronickou pankreatitidou as exacerbací hepatitidy.

Kromě snížení zátěže na gastrointestinální trakt a omezení tepelných, mechanických a biochemických účinků na žaludek a střeva vytváří kompletní dieta č. 5 podmínky pro normalizaci metabolismu lipidů, celého žlučového systému a hlavního filtračního orgánu, jater.

O lékařské stravě 5

Účel terapeutické tabulky potravin č. 5 se doporučuje mimo stadium exacerbace chronických patologií těchto orgánů (hepatitida v remisi se středně závažným selháním jater, cholelitiázou, chronickou cholecystitidou).

Léčba slinivky břišní (akutní pankreatitida) začíná hladem (od 1 do 3 dnů) s postupným zaváděním povolených přípravků podrobených speciálnímu kulinářskému ošetření do diety dle dietní tabulky č. 5a. Ke snížení zátěže slinivky břišní jsou všechny produkty, včetně zeleniny a ovoce, konzumovány pouze po vaření a tepelném ošetření.

Základní pravidla tabulky 5

Denní míra spotřeby chemických sloučenin ve stravovací tabulce číslo 5 je:

 • voda (volná) od 1,5 do 2 litrů;
 • stolní sůl od 6 do 10 gramů (při exacerbaci pankreatitidy v prvním stadiu není sůl, pak se postupně zavede do stravy);
 • sacharidy od 300 do 350 gramů (počet jednoduchých sacharidů s rychlou absorpcí až 40 gramů);
 • tuky od 70 do 75 gramů (norma rostlinných lipidů je 25 gramů);
 • proteinové sloučeniny 90 gramů, z nichž polovina jsou živočišné proteiny.

Energetická hodnota denního menu se pohybuje od 2100 do 2500 kcal. Počet jídel od 5 do 6.

Kdo je jmenován?

Pacienti s cholecystitidou, pankreatitidou, hepatitidou. Léčba těchto patologií bez přísné diety číslo 5 je podle zkušených gastroenterologů nemožná. Tabulka 5 může být dodržena po dobu až dvou let.

Dieta 5 tabulka, co může a co nemůže (tabulka výrobků)

Je kategoricky kontraindikováno zahrnout do stravy smažených potravin, výrobků, které zahrnují žáruvzdorné tuky, existuje vysoká koncentrace cholesterolu s vysokou hustotou a purinů.

Omezení přísunu extraktivních sloučenin, nadměrné stimulace sekrece žaludeční šťávy, snižuje chemické zatížení trávicího procesu.

Všechna jídla jsou vařena ve více nebo dvojitém kotli, vařená nebo pečená. Maso, obzvláště strnulé, a veškerá zelenina jsou zdrojem hrubé vlákniny.

Důležitá je také teplota konzumovaných potravin (od 20 do 60 ° C), to znamená, že horké ani studené potraviny, které dráždí gastrointestinální trakt, jsou nepřijatelné. Frakční části se používají s opakovatelností každých 2,5 až 3 hodiny, což umožňuje gastrointestinálnímu traktu rychle zpracovat přicházející lehkou potravu.

 • Nápoje a dezerty: želé a čerstvé ovocné kompoty ze sušeného ovoce (pouze sladké), zeleninové šťávy bez soli a koření, slabý čaj s odstředěným mlékem, med, džem (omezené), marmeláda, bonbóny, marshmallows, pěny a želé.
 • Chléb: denně nebo sušená pšenice.
 • Zeleninové polévky.
 • Mléčné výrobky bez tuku.
 • Mucus vařená kaše: rýže, pohanka, pšenice, ovesné vločky.
 • Dietní maso.
 • Štíhlé ryby.
 • Kulinářské zpracované a pyré zeleniny, jiné než zakázané, škrobnaté, například brambory, omezené.
 • Vejce (ne více než 1 ks. Denně ve formě parní omelety nebo vařeného měkkého varu).
 • Tuky: rostlinný olej, nesolené máslo (přidávejte pouze do hotových, mírně chlazených příloh a teplých jídel).
 • Pečené sladké ovoce (jablko, hruška), sladké sušené ovoce (sušené meruňky, rozinky, švestky).
 • alkoholické nápoje, černá káva, nealkoholické nápoje a soda, energetické nápoje, bujóny, kvas,
 • kyselá horká jídla (polévka, okurka, zelený boršč),
 • fazolová zelenina, houby
 • ječmen, proso a kukuřičné krupice
 • tučné maso a sádlo, tučné ryby (losos, makrela, losos, sardinka, jeseter jesetera) a kaviár
 • pikantní a kyselá zelenina a bylinky (zelí, pórek, špenát, šťovík),
 • kulinářské, skopové, vepřové, hovězí loj, margarín
 • Sub-produkty, konzervované, solené, nakládané, uzené, smažené, kořeněné, kořeněné pokrmy
 • vařená vejce
 • čerstvé pečivo, hnědý chléb a sušenky
 • rychlé občerstvení
 • zmrzlina, mastné mléčné výrobky
 • čokoláda, pečivo, listové těsto, pečivo
 • kakaové boby
 • majonéza, kečup a všechny ostatní omáčky.

Tabulka uvádí, co může a nemůže být konzumováno s dietní tabulkou 5 (úplný seznam).

Ukázkové menu dietní tabulka číslo 5

Jídelní lístek stravy je bohatý a pestrý. Uveďte příklad denního menu pro pacienty, kterým je tento energetický systém přiřazen.

 • Snídaně: ovesná kaše (2 lžíce sušených vloček) s ½ lžičky másla, parní omeleta na vodě, šípkový nápoj.
 • Snack: souffle mrkev pyré.
 • Oběd: rýžová polévka s rýžovou zeleninou, vařený krůtí řízek (ne více než 100 gramů), strouhaná řepa, uzvar ze suchých švestek a hrušek.
 • Oběd: nízkotučný tvaroh (100 g), pečené jablko.
 • Večeře: dušená filé z tresky (90 g), brokolice nebo cuketové pyré, rakytník nebo ovocný čaj.
 • Večeře pozdě: bifidokofir.

Výživa plně uspokojuje fyziologické potřeby těla jak v energetice, tak v biologicky aktivních látkách. Tabulka diet 5 pro pankreatitidu po dobu jednoho týdne je sestavena s uvedenými doporučeními.

Dietní režim pro děti a dospělé pacienty umožňuje nejen normalizovat biologickou funkci slinivky, jater, žlučníku, žlučových cest a obnovit optimální fungování zažívacích orgánů, ale také zhubnout. Podle hodnocení pacientů na dietě č. 5 dochází ke ztrátě hmotnosti harmonicky, hladce a trvale.

Významné omezení lipidů je užitečné pro všechny lidi, kteří potřebují udržovat orgány gastrointestinálního traktu. Dlouhodobým lepením na toto menu se můžete zbavit bolesti a nepohodlí v pravém hypochondriu, stejně jako zlepšit a očistit celé tělo.

Tabulka č. 5 - odečty, seznam výrobků + menu

Většina nemocí, kromě předepisování léků, vyžaduje individuální přístup ke složení, době podávání a dokonce i teplotě potravin. Nejlepší terapeutická strava pro problémy s játry a žlučníkem - tabulka číslo 5, navzdory skutečnosti, že byla vyvinuta téměř před sto lety. Jejím autorem je profesor medicíny M.Pevzner, který celý svůj život věnoval studiu nemocí trávicího systému a rozvoji terapeutické výživy.

Důležité vědět! Novinka, kterou doporučují endokrinologové pro Stálý monitoring diabetu! Potřebuju jen každý den. Přečtěte si více >>

Tabulka č. 5 je kompletní zdravé jídlo s normálním obsahem kalorií, ale zároveň poskytuje úsporný režim pro játra a žlučový systém. Cílem stravy je urychlit zotavení po chirurgických zákrocích do těchto orgánů, pohodu a prevenci relapsu u chronických onemocnění.

Kdo je zobrazen dieta z 5. tabulky

Dietní stůl číslo 5 poskytuje sníženou teplotu, mechanické a chemické zatížení střev a žaludku, přispívá k normalizaci metabolismu tuků a fungování žlučového systému. Současně poskytuje všechny potřeby těla i během období růstu, proto může být aplikován na děti a těhotné ženy.

Cukrovka a tlakové rázy v minulosti

Diabetes je příčinou téměř 80% všech mozkových příhod a amputací. 7 z 10 lidí zemře v důsledku blokování tepen srdce nebo mozku. Téměř ve všech případech je důvodem takového hrozného konce totéž - vysoká hladina cukru v krvi.

Utrpení cukru může a mělo by být, jinak nic. Ale to nevyléčí samotnou nemoc, ale pouze pomáhá řešit následky a ne příčinu onemocnění.

Jediný lék, který je oficiálně doporučován pro léčbu diabetu a je používán endokrinology v jejich práci, je Dzhi Dao Diabetes Patch.

Účinnost léčiva, vypočtená standardní metodou (počet vyléčených na celkový počet pacientů ve skupině 100 osob podstupujících léčbu) byla:

 • Normalizace cukru - 95%
 • Eliminace trombózy žíly - 70%
 • Eliminace bušení srdce - 90%
 • Svoboda od vysokého krevního tlaku - 92%
 • Zvýšení veselí během dne, zlepšení spánku v noci - 97%

Výrobci Dzhi Dao nejsou obchodní organizací a jsou financováni s podporou státu. Proto má nyní každý obyvatel možnost získat lék na 50% slevu.

Dieta předepsaná pro následující onemocnění:

 • hepatitida - zánět jater jak virové, tak toxické povahy, akutní - po dobu trvání léčby, chronický - během remise;
 • cholecystitis s akutním nebo nízkointenzivním zánětlivým procesem;
 • kameny v dutině žlučníku a potrubí.

Tam je nejvíce benigní verze stravy - tabulka číslo 5a. Předepisuje se v období exacerbace chronických onemocnění, s komplikacemi nebo v případě, že se zánět jater a žlučníku kombinuje s gastritidou nebo žaludečním vředem.

Kromě tabulky č. 5 a čísla 5a vytvořené firmou Pevzner byly vytvořeny pozdější úpravy stravy:

 • Č. 5p - pro pacienty s pankreatitidou po dobu zotavení a mezi recidivami chronického onemocnění;
 • Č. 5, pooperační dieta 2 týdny po zásahu do žlučových cest nebo resekce žlučníku;
 • Č. 5l / f - u chronické hepatitidy, která je doprovázena porušením odtoku žluči;
 • Č. 5p - pro zotavení po gastrektomii, pokud to vedlo ke zrychlení průchodu potravy trávicím traktem a zhoršení jeho trávení.

Zdraví lidé pro hubnutí dieta číslo 5 se nedoporučuje, protože vysoký obsah kalorií. Použití některých principů stravy - teplé, mleté ​​jídlo, produkty s lipotropním účinkem, spousta tekutin - může být užitečné v počátečních změnách ve fungování gastrointestinálního traktu.

Co je to dieta

Šetrné krmivo povolené v tabulce č. 5 musí splňovat několik požadavků: mít plné nutriční složení, vyloučit škodlivé produkty a vyhnout se podráždění gastrointestinálního traktu s pikantními, příliš horkými nebo studenými pokrmy, hrubými jídly.

Požadavky na nabídku:

Hrubé výrobky musí být podrobeny mechanickému broušení. Syrová a vařená zelenina s přebytkem vlákniny otírala na struhadle, jemně řezala nebo mele v mixéru. Maso se žilkami mele v mlýnku na maso. Zbývající potraviny mohou být konzumovány jako celek.

Přípustné metody tepelného zpracování této stravy - vaření, pečení bez krusty, vaření v páře. Zřídka - zhášení. Smažení, kouření, grilování je zakázáno.

Množství proteinů v menu by nemělo být nižší než fyziologická norma - 0,8 g na kg hmotnosti pacienta, s výhodou více než 1 gram. Asi 60% bílkovin musí být získáno ze živočišných produktů.

Sacharidy za den by měly být 300-330 gramů, z toho rychlé - pouze 40 g. Při vytvoření tabulky číslo 5 uveďte asi 70 g snadno stravitelných cukrů. Později, se zvýšením počtu poruch metabolismu uhlohydrátů, bylo povolené množství sníženo.

Dieta umožňuje asi 80 gramů tuku denně. Jedna třetina z nich musí být získána z rostlin. Ze zvířat se upřednostňuje mléčný tuk: smetana, máslo, zakysaná smetana. Žáruvzdorné tuky (cukrovinky, skopové maso, hovězí maso) přetížují gastrointestinální trakt a obsahují nadbytek nasycených mastných kyselin a cholesterolu, takže jejich podíl v jídelníčku je snížen na maximum.

Pro normální trávení ve stravě by mělo být velké množství vody (asi 2 litry), v menu každý den musí být tekuté jídlo.

Seznam produktů, které jsou v této dietě žádoucí, zahrnuje potraviny bohaté na lipotropní látky - libové hovězí maso, ryby, mořské plody, tvaroh, vaječné bílky. Normalizují metabolismus lipidů, snižují hladinu cholesterolu v krvi, chrání játra před mastnou hepatózou.

Mezi dietními vlákny nejsou upřednostňovány hrubé vlákno, ale pektické látky. Jsou bohaté na řepu, dýně, papriky, jablka, kdoule, švestky.

Jak často bych měl jíst?

Tabulka 5 poskytuje zlomková jídla, 5-6 jídla za den se stejnými intervaly mezi nimi. Všechna jídla by měla být co do objemu a nutriční hodnoty ekvivalentní.

Přibližný rozvrh jídla: 8: 00-11: 00-14: 00-17: 00-20: 00. Nebo 8: 00-10: 30-13: 00-15: 30-18: 00-20: 30. Ve 23:00 - spát. Každodenní dietní režim by měl být konstantní.

Častá jídla v malých porcích vykládají trávicí systém, zlepšují vstřebávání potravy, snižují špatný cholesterol, zvyšují účinnost. Zároveň není možné přeceňovat doporučovanou kalorickou dietu, zejména kvůli tuku. Podle studií zvyšují častá jídla nadměrných tuků ukládání tuků v játrech.

Jak dlouho jíst ve speciálním menu

V případě akutních onemocnění je tabulka č. 5 určena na celou dobu zotavení, ne však méně než 5 týdnů. Během období remise chronických onemocnění může být dieta používána dlouhou dobu, až 2 roky. Čím déle nedošlo k relapsu, tím méně se dieta stává a čím více se podobá normální zdravé stravě.

Doktor lékařských věd, vedoucí Institutu diabetologie - Tatiana Yakovleva

Po mnoho let jsem studoval problém diabetu. Je to hrozné, když tolik lidí zemře, a ještě více se stanou postiženými kvůli diabetu.

Rychle informuji o dobré zprávě - Centru endokrinologického výzkumu Ruské akademie lékařských věd se podařilo vyvinout lék, který zcela vyléčí diabetes mellitus. V současné době se účinnost této drogy blíží 98%.

Další dobrá zpráva: Ministerstvo zdravotnictví dosáhlo přijetí speciálního programu, který kompenzuje vysoké náklady na lék. V Rusku, diabetici před 6.března (včetně) může dostat - Pouze 147 rublů!

Při akutní cholecystitidě a pankreatitidě je v prvních dnech doporučena plná hladovění, v závažných případech - parenterální výživa, postupně se zavádějí produkty z tabulky 5. Nejdříve se pouze otírají a tepelně ošetřují potraviny, menu se postupně rozšiřuje.

První týden po jmenování by měla být pod dohledem lékaře. Pokud tělo normálně absorbuje potravu, tabulka č. 5 je prodloužena. Zlepšením stavu může lékař snížit počet omezení se špatnou analýzou údajů - jmenovat přísnější tabulku číslo 5a.

Povolené a zakázané potraviny s dietou číslo 5

Použití výrobků pro tabulku č. 5:

Menu pro tabulku číslo 5 je žádoucí, aby bylo okamžitě po několik dní. Při nákupu potravin se ujistěte, že v chladničce je vždy jídlo, které lze konzumovat. Plánování, hledání receptů a vaření jídel v předvečer vám umožní jíst správně a ve správný čas, což znamená, že budete schopni zvládnout nemoc rychleji a vrátit se do normálního života.

Pravidla vaření:

 1. Polévky nejsou vařeny v masovém vývaru, protože extrakční látky, které stimulují činnost trávicího systému, se z něj během vaření vymyjí. Také s touto dietou, bujóny na houby a ryby jsou nežádoucí. Mouka na polévky není pasážovaná, nedělají smažení. Nejlepší možností je vývar na zelenině, bramborách a povolených zrnech nebo těstovinách.
 2. Maso se s výhodou nakrájí ve formě paštiky. Není nutné sekat měkké maso.
 3. Kazety připravují jak drobivé, tak polosuché. Pro tuto dietu, dobře-vyhovoval recepty různých kastrolů z nudlí, obilovin, tvarohu a vaječných bílků.
 4. Zelí je povoleno pouze dušené nebo nekvašené.
 5. Ovoce, je žádoucí otřít, vařit kompoty a želé.
 6. Vejce jsou omezena na 2 proteiny a 1 žloutek denně a proteiny mohou být konzumovány jako samostatné misky a je žádoucí přidat žloutek do jiných potravin.
 7. Pikantní bylinky umožňují stravu v minimálním množství, aby ozdobil pokrm.
 8. Všechny kořeněné, mastné a stimulující koření jsou zakázány, včetně majonézy, kečupu, rajčatového protlaku, octa, paprik. Můžete jíst mléčné výrobky, zeleninové, nekyselé ovocné omáčky. Sójová omáčka - s ohledem na denní normu soli.
 9. Marinovaná zelenina, maso, ryby, zelenina v konzervách v této dietě jsou zakázány.

Ukázkové menu pro den a týden

Jídla se vybírají tak, aby dieta poskytovala různé potraviny, dostatečné množství bílkovin, požadovaný obsah kalorií. Denně na stole by měly být produkty s lipotropními vlastnostmi. Pro normální trávení potřebujete dostatečné množství vlákniny. Hlavními zdroji jsou zelenina, ovoce, obiloviny.

Příklad denní stravy:

 1. 8:00 Líné knedlíky. Balíček tvarohu smíchaného s hrstem mouky, vejce se přidává, trochu cukru. Těsto je hněteno, navinuto do klobásy a nakrájeno na podložky. Kroužky tvarohového těsta se vaří 5 minut. Podává se s marmeládou, ovocem.
 2. 11:00 Sekaná. Libra mletého masa, brambor a mrkve nasekané, přidané rozšlehané vaječné bílky, forma v podobě role a zabalená do fólie. Pečeme asi půl hodiny.
 3. 14:00 Ušní dieta. Brambory se nakrájejí na kostky, mrkev - tenké kruhy. Rozptýlí se ve vroucí vodě, ponoří se i celá žárovka. Po 15 minutách přidejte libové ryby, vařte do vaření.
 4. 17:00 Dušené telecí maso s pohankou. Na kostičky, tři mrkve, cibuli nakrájejte 500 g telecího masa. Rozložili jsme v pánvi, nalijte vodu a vaříme. 15 minut před připraveností přidejte sklenici pohanky.
 5. 20:00 Tvarohový kastrol s bulgurem. V balení tvarohu přidejte sklenici hotového bulguru (předem nalijte vařící vodu), protein, cukr podle chuti. Dobře zamíchejte. Pečeme ve formuláři po dobu 30 minut.

Menu na týden je tvořeno na stejném principu. Příklad stravy: