Image

Příznaky zvýšeného a opožděného metabolismu, seznam produktů, které urychlují metabolismus

Lidské tělo potřebuje hodně živin, energie, aby zajistilo práci všech tělesných systémů. Všechny tyto procesy jsou odpovědí na otázku, co je to metabolismus - to jsou všechny metabolické procesy v těle, které se vyskytují nepřetržitě. Čím lepší je metabolismus osoby, tím lépe fungují všechny systémy. Tento proces je zodpovědný za zdraví, vzhled, počet sil, které tělo dokáže generovat.

Co je metabolismus

Metabolismus označuje chemický proces přeměny živin, které vstupují do těla v jakékoliv formě. Poté, co jídlo vstoupilo do žaludku, začíná proces štěpení, který je rozdělen na malé složky, které se proměňují v malé molekuly, z nichž je naše tělo postaveno. Jedná se o kolektivní pojem, který zahrnuje různé procesy probíhající uvnitř těla, které ovlivňují tělesnou stavbu, hormonální charakteristiky, rychlost vstřebávání a stupeň zpracování potravin.

Co ovlivňuje metabolismus

Rychlost metabolismu může být normální, vysoká nebo pomalá. Existuje určitý seznam faktorů, které tento ukazatel ovlivňují. Znalost toho, co může ovlivnit metabolismus, vám pomůže kontrolovat tento proces, vyhnout se kilím nebo naopak získat. Všechny tyto faktory se týkají výživy a návyků, například:

 1. Svalová hmota. Přítomnost svalů je určujícím faktorem ovlivňujícím rychlost metabolismu. Jeden kilogram svalových popálenin až 200 kcal denně, tuková tkáň ve stejné době vám ušetří více než 50 kcal. Z tohoto důvodu sportovci nemají problémy s nadváhou, intenzivní trénink urychluje proces akumulace hoření. Svalová hmota ovlivňuje metabolické procesy 24 hodin denně. A to nejen při sportu.
 2. Frekvence, počet jídel. Velké intervaly mezi jídly nepříznivě ovlivňují metabolismus. Tělo začne dělat rezervy, vyřazené v případě hladomoru během dlouhých přestávek. Doporučuje se, aby všichni odborníci na výživu dělali jídlo 5-6krát denně, malé porce, aby se zmlkli hlad, ale nepřehánějí se. Optimální interval mezi jídly je 3 hodiny.
 3. Jídlo To, co jíte, má také přímý vliv na váš metabolismus. Často diety vylučují ze stravy zcela živočišné a rostlinné tuky, ale jejich nepřítomnost vede k pomalé produkci hormonů, což zpomaluje metabolismus.
 4. Nápoje. Pitný režim pomáhá urychlit proces štěpení s vhodným množstvím čisté vody, čaje, kávy nebo šťávy se nebere v úvahu v celkové bilanci vody. Během dne se doporučuje vypít alespoň 1,5-2,5 litru vody.
 5. Genetika. V buňce je metabolismus, takže genetická data jsou naprogramována do určitého režimu. Zrychlený metabolismus mnoha lidí je „darem“ od rodičů.
 6. Metabolismus organismu může vážně zpomalit psycho-emocionální otřesy.
 7. Diety Tyto diety, které kladou na některá jídla silná omezení, často způsobují prudký pokles rychlosti metabolismu, což nepříznivě ovlivňuje celé tělo.
 8. Nemoci. Různé druhy patologií, hormonální abnormality ovlivňují metabolismus a energii.
 9. Pohlaví. U mužů a žen existují rozdíly v metabolických procesech.

Jaké procesy jsou specifické pro metabolismus

Tento koncept zahrnuje celý cyklus zpracování, vstupující do těla. Existuje však více specifických částí toho, co se nazývá metabolismus. Rozdělte metabolismus na dva hlavní typy:

 1. Anabolismus. Jedná se o proces syntézy nukleových kyselin, proteinů, hormonů, lipidů pro tvorbu nových látek, buněk a tkání. Tuky se hromadí v této době, svalová vlákna jsou tvořena, energie je absorbována (akumulována) a akumulována.
 2. Katabolismus. Oproti výše popsaným procesům jsou všechny složité komponenty rozděleny na jednodušší. Tam je generace a uvolnění energie. V této době dochází ke zničení svalových vláken, které se sportovci neustále snaží vyhnout, rozebrat tuky, sacharidy z potravy a získat více energie.

Konečné produkty

Každý proces v těle nezmizí bez stopy, vždy jsou zbytky, které budou z těla dále odstraněny. Nazývají se konečnými produkty a metabolismus je také odlišuje od následujících možností:

 • skrz kůži těla (oxid uhličitý);
 • absorpce v zadní části těla (voda);
 • vylučování exkrementů (amoniak, kyselina močová, močovina).

Typy metabolismu

Existují dva hlavní typy zahrnuté v pojetí metabolismu - sacharidů a bílkovin. Ta zahrnuje zpracování této složky živočišného a rostlinného původu. Aby lidské tělo mohlo plně fungovat, potřebuje obě skupiny těchto látek. V těle nedochází k ukládání proteinových sloučenin ve formě tuku. Všechny proteiny přijaté osobou prochází procesem rozkladu, potom je syntetizován nový protein s poměrem 1: 1. U dětí převládá proces katabolismu nad anabolismem v důsledku rychlého růstu těla. Existují dva typy proteinů:

 • vysoce kvalitní - obsahuje 20 aminokyselin, je obsažen pouze v produktech živočišného původu;
 • defektní - jakýkoliv protein, kde je alespoň jedna esenciální aminokyselina.

Metabolismus sacharidů je zodpovědný za generování většiny energie. Přidělit komplexní a jednoduché sacharidy. První typ zahrnuje zeleninu, chléb, ovoce, obiloviny a obiloviny. Tento typ se také nazývá „užitečný“, protože rozdělení probíhá po dlouhou dobu a poskytuje tělu dlouhý náboj. Jednoduché nebo rychlé sacharidy - bílé moučné výrobky, cukr, pečení sycených nápojů, sladkosti. Lidské tělo bez nich dokáže udělat, jsou velmi rychle recyklovány. Tyto dva typy mají následující vlastnosti:

 • komplexní sacharidy tvoří glukózu, jejíž hladina je vždy přibližně stejná;
 • rychlé zrychlují, což ovlivňuje náladu a pohodu osoby.

Příznaky dobrého metabolismu

Pod tímto konceptem klesá rychlost metabolismu, při které člověk nemá problémy s obezitou nebo nekontrolovaným úbytkem hmotnosti. Dobrý metabolismus je, když proces výměny nejde příliš rychle nebo příliš pomalu. Každý člověk se snaží napravit, převzít kontrolu nad tímto problémem a dosáhnout optimálního metabolismu, který by nepoškodil tělo.

Metabolismus musí být v souladu s normou, pro každého člověka, který má své vlastní, ale pokud je obezita nebo naopak bolestivá řídkost, pak je něco v těle špatné. Hlavními známkami dobrého metabolického procesu jsou zdraví orgánů, kůže, nervového systému člověka:

 • žádná kožní vyrážka;
 • optimální poměr svalové a tukové vrstvy;
 • dobrý stav vlasů;
 • normální funkce gastrointestinálního traktu;
 • nedostatek chronické únavy.

Metabolické poruchy

Příčinou odchylek v metabolických procesech mohou být různé patologické stavy, které ovlivňují práci žláz s vnitřní sekrecí nebo dědičné faktory. Medicína úspěšně bojuje s nemocemi, ale dosud se nedokázala vyrovnat s genetickou predispozicí. V drtivé většině případů je příčinou špatného metabolismu nesprávná strava nebo příliš přísná omezení v potravinách. Zneužívání tukových potravin, nízkokalorických jídel, hladovění stravy vede k selhání metabolických procesů. Silně zhoršené špatné návyky:

 • pití alkoholu;
 • kouření tabáku;
 • neaktivní životní styl.

Příznaky metabolických poruch

Příčiny projevů špatného metabolismu všechny výše uvedené důvody. Stát se zpravidla projevuje ve formě přírůstku hmotnosti, poškození kůže a vlasů. Je možné se zbavit všech negativních symptomů pouze odstraněním základních příčin metabolických poruch (nemoci, nesprávná strava, neaktivní životní styl). Měli byste se starat o své zdraví a normalizovat metabolismus v těle, když se vyskytnou následující odchylky:

 • těžké otoky;
 • dušnost;
 • nadváha;
 • křehké nehty;
 • změna barvy kůže, zhoršení jejího stavu;
 • ztráta, rozbití vlasů.

Jak zpomalit

Může také nastat opačná situace, kdy příliš rychlý metabolismus tak aktivně zpracovává přicházející složky, které člověk příliš ztenčuje, nemůže získat svalovou hmotu, tukovou vrstvu. Tento stav není považován za normální a metabolické procesy musí být zpomaleny. Chcete-li to provést, můžete provést následující:

 • pít trochu více kávy;
 • omezit množství času na spaní;
 • pít více mléka;
 • po probuzení si můžete dát snídani hodinu;
 • pokud se aktivně zapojujete do sportu, snižte zátěž;
 • jíst přísně 3x denně, porce by měla přinést pocit úplné saturace;
 • Vzdát se zeleného čaje, citrusů, potravin s vysokým obsahem bílkovin.

Jak urychlit metabolismus a metabolismus

Tato otázka je kladena častěji, je obzvláště zajímavá pro lidi, kteří chtějí zhubnout. Pokud jste po testech ověřili, že příčinou obezity není genetická predispozice (genetické poruchy) nebo onemocnění endokrinního systému, můžete začít kontrolovat svou stravu a fyzickou aktivitu. Níže jsou uvedeny možnosti, které s integrovaným použitím pomohou vyrovnat se s pomalým metabolismem.

Produkty

První věc, kterou je třeba změnit s nízkým metabolismem, je výživa. V 90% případů je tato položka primárním úkolem při hubnutí. Doporučuje se dodržovat následující pravidla:

 1. Celulóza. Ve stravě tohoto produktu by mělo být hodně, tato složka je absorbována v trávicím traktu po dlouhou dobu, nasycení těla po dlouhou dobu. Podle studií tato látka ve stravě urychluje metabolismus o 10%. V obchodech s potravinami si můžete koupit vlákninu, je také obsažena v těstovinách, duru, kaši, celozrnném chlebu.
 2. Proteinové potraviny. Protein má významné tepelné vlastnosti, pro jeho zpracování musí tělo trávit spoustu kalorií. Podílí se také na budování svalové hmoty, což má také pozitivní vliv na zvýšení rychlosti metabolismu. Hodně bílkovin se nachází v slepičích vejcích, kuřecím masu, mléčných a mléčných výrobcích.
 3. Citrus. Pomáhají stimulovat trávicí trakt, urychlují odstraňování nežádoucí vody z těla. Grapefruit je považován za nejlepší volbu citrusů pro hubnutí, můžete stále jíst mandarinky, pomeranče, citrony.
 4. Zázvor se podílí na přepravě užitečných látek a jejich vstřebávání. Výrobek pomáhá tělu rychle přenášet kyslík v celém těle, což stimuluje proces odbourávání tuků. Produkt můžete zahrnout do jakékoli formy. Při tepelném zpracování neztrácí své vlastnosti.
 5. Skořicí snižte množství cukru v krvi. Působí nejen jako prostředek prevence diabetu, ale také pomáhá urychlit metabolismus. Tato složka pomáhá pouze při dlouhodobém používání.

Nápoje

Při dostatečném přívodu vody do buněk dochází k rychlejší regeneraci, která zajišťuje mladistvost pokožky, rychlé odstranění produktů rozpadu, které mají toxický účinek na tělo. Voda normalizuje a urychluje proces štěpení, trávení. Objem tekutiny se vypočítá na základě polévek, ale káva nebo čaj není do této skupiny zahrnut. Tyto nápoje odebírají vodu, proto je po jejich použití nutné pít několik šálků jednoduché vody.

Hlavní podmínkou pro použití všech nápojů - nedostatek cukru, můžete přidat, pokud chcete náhradu. Doporučuje se používat následující kapaliny:

 • mors;
 • kompoty;
 • ibišek;
 • v malých množstvích čerstvé šťávy;
 • bílý, zelený čaj;
 • bylinné dekorace.

Drogy

Léky nemohou zásadně ovlivnit rychlost metabolismu, mají požadovaný účinek pouze jako součást integrovaného přístupu: sport, jídlo, odmítání špatných návyků. Následující léky jsou považovány za populární léky ke zlepšení metabolismu:

 1. Steroidy. Kulturisté jsou obzvláště v poptávce, ale mají velmi hmatatelný vliv na hormonální rovnováhu v těle. U dívek mohou tyto látky vyvolat zastavení menstruačního cyklu, prudký růst vlasů na těle, změnu tónu hlasu. U mužů tento lék snižuje libido, snižuje účinnost. Když přestanete užívat steroidy, je velmi rychlý přírůstek hmotnosti, silný pokles imunity.
 2. Amfetamin, kofein, fenamin a další stimulancia. Dlouhý, nekontrolovaný příjem vede k nespavosti, depresi, rychlé závislosti.
 3. Růstový hormon nebo růstový hormon. Jemný lék, který pomáhá získat svalovou hmotu a nemá mnoho vedlejších účinků, dlouhodobě stimuluje metabolismus.
 4. L-tyroxin. Má stimulující účinek na funkci štítné žlázy, která pomáhá rychle zhubnout, aniž by se vrátila. Z minusů vyzařují: podrážděnost, nervozita, pocení, narušení některých tělesných systémů.
 5. Klenbuterol. Výrazně zvyšuje rychlost metabolických procesů, rychle snižuje tělesnou hmotnost. Z vedlejších účinků je patrný výskyt tachykardie, skoky tělesné teploty.
 6. Vitaminové komplexy. Zlepšují celkovou pohodu, nasycují tělo potřebnými látkami pro plné fungování všech tělesných systémů. To je důležitý zdroj pro celý život člověka, vitamíny podporují práci všech orgánů těla. Je lepší použít hotový vitamínový komplex, který je bohatý na všechny druhy stopových prvků.

Cvičení

Pokud pomalý metabolismus není diagnózou vzhledem ke genetickým vlastnostem organismu, pak je sport nejdůležitějším krokem ke zlepšení metabolismu. Každý lékař by doporučil zvýšit fyzickou aktivitu, pokud chcete odstranit nadváhu. Nedostatečné denní zatížení způsobuje stagnující procesy v těle, zpomaluje krevní oběh, což nepříznivě ovlivňuje výživu buněk a orgánů. Denní výkonnost výrazně urychluje metabolismus.

Pro tyto účely nejsou žádná specifická a specifická cvičení, je nutné pravidelně dávat tělu zátěž. Lze ji vnímat jako součást léčby, která významně zvyšuje kvalitu celého systému. Účinnost stravy, léky na urychlení metabolismu bude záviset na sportu. Pro tyto účely se doporučuje provádět denní školení:

 • běh na běžeckém pásu nebo venku;
 • Fotbal;
 • basketbal;
 • jóga;
 • fitness;
 • Pilates;
 • tvarování;
 • aerobik;
 • Cyklistika nebo rotoped.

Co je metabolismus (metabolismus) v lidském těle?

Metabolismus je důležitou hádankou na obrázku nebo milníkem na cestě k vybudování systému hubnutí nebo získání svalové hmoty. Pochopení působení základních procesů biochemie je snazší dosáhnout cílů bez ohledu na typ těla. Zvažte, co to je - vysvětlíme v jednoduchém jazyce, aniž bychom se dostali do vědecké džungle.

Co je metabolismus z fyziologického hlediska - jednoduché jazykové vysvětlení

Obraťte se znovu na téma hádanek. Pokud si představujete organismus jako soubor prvků, pak je lidský metabolismus mechanismus, který shromažďuje detaily do velkého smysluplného obrazu. Jedná se o metabolismus, komplex všech biochemických reakcí. Jakýkoliv organismus roste a funguje díky vstupu, přeměně a odstranění některých látek. Metabolismus reguluje transformační procesy přicházejících složek zvenčí. Díky zabudovanému „tuneru“ je možné přizpůsobení vnějším faktorům. Bez zásadního procesu by život nebyl možný.

Jak souvisí metabolismus a tělesná hmotnost?

Tělesná hmotnost závisí na řadě fyziologických parametrů a počtu spotřebovaných kalorií. Existuje základní potřeba energie. Je to individuální pro každou osobu. Tato potřeba se nazývá bazální metabolismus - denní "část" energie (kalorií) nezbytné pro normální fungování těla v klidu.

Kalorie vypočítaná podle vzorců - pro muže a ženy. Muži musí použít následující vzorec:

88.362 + (13.397 * hmotnost / kg) + (4.799 * výška / cm) - (5.677 * věk)

Ženy používají toto:

447.593 + (9.247 * hmotnost / kg) + (3.098 * výška / cm) - (4.330 * věk)

Výsledek výpočtů je zvláštní nulovou značkou. Ve snaze zhubnout musíte spotřebovat méně, než je vypočtený počet kalorií. Kulturisté naopak potřebují násobit výsledek určitým faktorem.

Podstata metabolismu

Proces metabolismu je transformace chemikálií. Systémy a tkáně těla potřebují komponenty s nízkou úrovní struktury. S jídlem získáváme komponenty na vysoké úrovni, které vyžadují štěpení.

Metabolismus je ve vzájemném vztahu, jako jsou procesy:

 • katabolismus - rozdělení složitých prvků na jednodušší; v důsledku rozpadu vzniká energie;
 • anabolismus - tvorba nezbytných součástí těla z vnějších složek; v důsledku toho vznikají nové buňky a tkáně.

Vzorec proudění a střídání procesů je velmi složitý. Ale základní pochopení toho druhého a druhého je důležité pro hubnutí i pro zvýšení tělesné hmotnosti.

Výměna proteinů

Proteinový metabolismus je rozklad proteinu na aminokyseliny. Každý silový sportovec ví, že protein je základní složkou pro budování a regeneraci svalové tkáně. Kromě toho však protein plní další, stejně důležité funkce:

 • distribuuje živiny v celém těle;
 • zajišťuje normální fungování endokrinního systému;
 • podporuje tvorbu pohlavních hormonů;
 • urychluje biochemické procesy.

Proteinový metabolismus se skládá z následujících fází:

 • příjem bílkovin v těle;
 • denaturace prvků do proteinů prvního řádu;
 • štěpení na jednotlivé aminokyseliny;
 • transport aminokyselin v celém těle;
 • stavební tkáň (pro sportovce to znamená především budování svalů);
 • Nový cyklus metabolismu proteinů - v této fázi dochází ve stavebnictví k metabolismu nepoužitých proteinů;
 • vylučování odpadních aminokyselin.

Pro plnohodnotný metabolismus je nezbytný komplexní aminokyselinový komplex. Samotné množství proteinu má malý význam. Při řešení sportovních a nutričních problémů je nutné sledovat složení složek. To platí zejména pro vegetariány, protože v produktech rostlinného původu chybí požadovaný soubor prvků.

Výměna tuků

Tuky jsou významným zdrojem energie. Při krátkodobé fyzické námaze se nejprve využívá energie glykogenu ve svalech. Při dlouhodobém zatížení tělo přijímá energii z tuku. Z pochopení vlastností metabolismu tuků vyplývá závěr - pro rozdělení tukových zásob vyžaduje poměrně dlouhou a silnou práci.

Tělo se snaží udržet většinu tuku v rezervě. V normálním stavu je stabilně staženo pouze asi 5% tuku. Lipidový (tukový) metabolismus je rozdělen do tří fází:

 • dělení prvků v žaludku a střevech
 • průběžná výměna
 • odpadů

Částečná přeměna tuku se vyskytuje v žaludku. Ale tam je proces pomalý. Hlavní rozpad lipidů se vyskytuje v horní oblasti tenkého střeva. Velký význam pro metabolismus lipidů patří do jater. Zde se část komponent oxiduje, čímž vzniká energie. Druhá část je rozdělena do formátu přenosných součástí a vstupuje do krve.

Výměna sacharidů

Hlavní úloha metabolismu sacharidů je dána jeho energetickou hodnotou. Procesy výměny těchto složek tvoří asi 60% celkové výměny energie v těle. Bez sacharidů je nemožné plnou fyzickou práci. Proto by pro produktivní školení měly být základem výživy „palivové“ prvky. Na základní úrovni jsou sacharidy glukóza. Ve svalech a játrech se hromadí ve formě glykogenu.

Důležitým pojmem spojeným s metabolismem sacharidů je glykemický index (GI). Odráží rychlost vstřebávání sacharidů v těle a zvyšuje hladinu cukru v krvi. Stupnice GI je rozdělena do 100 jednotek, kde 0 označuje produkty bez uhlíku a 100 označuje produkty nasycené touto složkou.

Na tomto základě jsou produkty rozděleny na jednoduché a komplexní. První - s vysokým GI, druhý - s nízkým. Pochopení rozdílu mezi nimi je velmi důležité. Jednoduché sacharidy se velmi rychle rozkládají na glukózu. Díky tomu během několika minut tělo dostane část energie. Nevýhodou je, že je dostatek energie na 30-50 minut. Při konzumaci velkého množství rychlých sacharidů:

 • je slabost, letargie;
 • uložené tukové zásoby;
 • poškození slinivky břišní.

Komplexní sacharidy se po dlouhou dobu rozkládají. Ale návrat z nich je cítit až 4 hodiny. Základem stravy by měly být prvky tohoto typu.

Produkty s nízkým GI:

Produkty s průměrnou hodnotou GI:

Produkty s vysokým GI:

Výměna vody a minerálů

Většina těla - voda. Hodnota metabolismu v této souvislosti získává výraznou konotaci. Mozek se skládá z vody o 85%, krve o 80%, svalů o 75%, kosti o 25%, tukové tkáně o 20%.

 • přes plíce - 300 ml / den (v průměru);
 • přes kůži - 500 ml;
 • s močí - 1700 ml.

Poměr tekutiny spotřebované k vylučování se nazývá vodní bilance. Pokud je spotřeba menší než výkon, systém havaruje. Rychlost spotřeby vody za den - 3 litry. Toto množství je dostatečné k zajištění dobré produktivity a pohody.

Minerály jsou z těla vymyty vodou. Z tohoto důvodu je vhodné doplnit běžnou minerální vodu. To je jeden z nejjednodušších způsobů, jak zaplnit nedostatek nezbytných prvků. S pomocí odborníka na výživu se doporučuje vypočítat rychlost solí a minerálů a na základě těchto výpočtů provést dietu.

Příčiny a důsledky metabolického selhání

Metabolismus je složitý a křehký proces. Pokud jedna z fází anabolismu nebo katabolismu selže, je celý biochemický „konstrukt“ rozptýlen. Problémy s metabolismem jsou vyvolány:

 • dědičnost;
 • špatný životní styl;
 • různé nemoci;
 • žijící v zóně se špatným prostředím.

Hlavním důvodem selhání je přehlížení vašeho těla. Hojné množství nezdravého jídla - pohroma naší doby. Nesprávná strava a nečinnost vedou k pomalejšímu metabolismu. V důsledku toho je masa lidí obézní se všemi důsledky.

Mezi příznaky, které naznačují, co je třeba řešit v regulaci metabolismu:

 • zvýšená nebo snížená tělesná hmotnost;
 • chronická únava;
 • zrakové kožní problémy;
 • křehké vlasy a nehty;
 • podrážděnost atd.

Řešit následky metabolických selhání může a mělo by být. Ale okamžitý efekt je hloupý. Proto je lepší neběhat sami. A pokud se to všechno stalo, musíte kontaktovat odborníky a být trpěliví.

Úroveň metabolismu v závislosti na pohlaví, věku, výživě

Rychlost metabolismu závisí nejen na genetických faktorech a životním stylu, ale také na pohlaví a věku. Hladina testosteronu u mužů je mnohem vyšší. Díky tomu jsou zástupci silnějšího pohlaví náchylní ke svalové hmotě. A svalstvo potřebuje energii. Proto je základní metabolismus u mužů vyšší - tělo spotřebuje více kalorií.

Ženy jsou naopak náchylnější k ukládání tuků. Důvodem je velký počet ženských pohlavních hormonů - estrogen. Ženy jsou nuceny pozorněji sledovat své postavy, protože přechod nad zdravý životní styl okamžitě reaguje na přibývání na váze.

V obou případech existuje mnoho výjimek. Mnoho mužů snadno získá nadváhu, zatímco mnoho žen je v tomto ohledu stabilní, dokonce i pravidelně. Vše, protože množství faktorů ovlivňujících úroveň metabolismu, těsně propletené. Ale obecně, podlaha hraje obrovskou roli.

U většiny lidí se bazální metabolismus mění s věkem. To lze snadno zaznamenat pozorováním změn ve formě nebo tvaru známých. Nepokoušet se odolávat času, po 30-40 letech, nebo dokonce dříve, mnoho lidí začne rozmazávat. To je také vlastní ectomorphs. V mládí se jim jen stěží podaří získat i kilogram. S věkem přicházejí samy o sobě kila. Ačkoli ne v takovém množství jako v meso- a endomorfech.

Jak se bránit změnám? Stát se adeptem zdravého životního stylu - správně jíst a dát tělu cvičení. Spočítejte kalorie na základě individuálních potřeb (vzorců na pomoc), cvičení a metabolismu bude normální. Pokud samozřejmě neexistují žádné jiné problémy.

A jak jíst správně? Věnovat velkou pozornost produktům, díky kterým jsou funkce metabolismu v těle prováděny správně. Strava by měla být bohatá:

 • hrubé rostlinné vlákno - mrkev, zelí, řepa atd.;
 • ovoce;
 • zelené;
 • libové maso;
 • mořské plody.

Doporučuje se jíst často a zlomek, aby se nezanedbávala snídaně, aby se zohlednila kompatibilita produktů. Nejlepší je buď podrobně prostudovat danou problematiku, nebo vyhledat pomoc odborníka. Vzhledem k tomu, že tělo pracuje s tím, co mu bylo dáno, lze počítat s normálním metabolismem, pouze pokud je dieta tvořena s ohledem na individuální potřeby.

Metabolismus: jeho úloha při hubnutí a jeho význam pro celkové zdraví

Lidské zdraví závisí na mnoha faktorech. Ne poslední roli hraje metabolismus, jehož porušení se začíná vyvíjet a kvalita života se podstatně zhoršuje. Nejčastěji se zpomaluje a to vede k obezitě. Mnohem méně často - to zrychluje, a to je také plný důsledků. Ale zavedené, hladce tekoucí metabolické procesy - záruka dobrého zdraví a štíhlé postavy. Proto je důležité vědět, co je ovlivňuje a jak je normalizovat.

Co se nazývá metabolismus?

V myslích mnoha je to spojeno pouze s hmotností. Metabolismus se zpomalil - počkejte na set, zrychlil - pokles. Tento pojem však není omezen pouze na tuto oblast.

Metabolismus je proces nepřetržitého přísunu živin do těla, jejich rozpad na složky, částečná absorpce a následné uvolňování produktů rozkladu. Jeho aktivními členy jsou:

 • aminokyseliny;
 • veverky;
 • bilirubin;
 • vitamíny;
 • glykany;
 • glykoproteiny;
 • glukosaminoglykany;
 • hormony;
 • tuky;
 • kofaktory;
 • koenzymy;
 • xenobiotika;
 • lipidy;
 • lipoproteiny;
 • minerály;
 • nukleotidy;
 • pigmenty;
 • porfyriny;
 • puriny;
 • pyrimidiny;
 • sfingolipidy;
 • sacharidy atd.

Finální produkty, které se uvolňují do vnějšího prostředí, jsou železo, oxid uhličitý, kyselina mléčná, voda, soli, těžké kovy.

Fáze

Metabolismus je postupný proces, ve kterém jsou rozlišeny následující kroky:

První. Trávení - je mechanické a chemické zpracování potravin v trávicím traktu. V této fázi dochází k rozkladu sacharidů (přeměněných na monosacharidy), proteinových sloučenin (syntetizovaných na aminokyseliny), lipidů (štěpených na mastné kyseliny), následovaných jejich absorpcí.

Druhý. Na úrovni tkání probíhá přechodný metabolismus, který zahrnuje rozpad živin na konečné produkty.

Třetí. Zahrnuje absorpci a uvolnění výsledných konečných produktů.

Procesy

K lidskému metabolismu dochází ve dvou procesech:

 1. Asimilace (anabolismus) při vstřebávání látek a nákladů na energii.
 2. Dissimilace (katabolismus), kdy se organické sloučeniny rozkládají s výrobou energie.

Schéma

Obecné schéma vypadá takto:

Jídlo → GIT (trávení) → absorpce živin → transport živin do krve, lymfy, buněk, tkáňové tekutiny (štěpící látky, tvorba nových organických sloučenin) → odstranění produktů rozkladu kůží a ledvinami.

Funkce

Jaké jsou funkce metabolismu?

 • genetická funkce: proteiny jsou strukturální součástí DNA;
 • ochranná: syntetizují imunitní orgány během intoxikace;
 • katalytické: aktivují všechny biochemické reakce;
 • regulační: zachování biologické rovnováhy;
 • strukturální: jsou součástí buněk;
 • doprava: přispět k plné absorpci živin, zajistit jejich dodání do správných orgánů;
 • energie: poskytovat energii.
 • ochranná funkce: lipidy šetří teplo, zabraňují poranění vnitřních orgánů;
 • regulační: tvoří žlučové kyseliny, pohlavní hormony;
 • strukturní: tvoří nervovou tkáň;
 • energie: nasycení energií.
 • ochranná funkce: sacharidy vylučují viskózní tajemství, která chrání gastrointestinální trakt před patogenními mikroorganismy.
 • strukturní: tvoří buněčné struktury, nukleové kyseliny, enzymy, aminokyseliny;
 • energie: hlavní zdroj energie.

To jsou jen hlavní funkce, které vykonávají BZHU v těle. A kromě toho se na metabolismu podílí více než 20 látek a každá z nich hraje určitou roli.

Nařízení

Hormony hrají důležitou roli v metabolismu - jsou jeho regulátory. To je důvod, proč selhání v jednom systému vede k vážnému porušení v jiném systému. Proto se metabolismus nejčastěji zpomaluje během těhotenství, po porodu, v době menopauzy - v ženském těle dochází k závažným hormonálním změnám.

Regulace metabolismu bílkovin se provádí následujícími hormony:

 • hypofýzy růstového hormonu;
 • tyroidní hormony tyroxin a trijodthyronin;
 • hormony nadledvin - glukokortikoidy (hydrokortison a kortikosteron).

Regulace metabolismu tuků se provádí:

 • hormony nadledvin - adrenalin a noradrenalin;
 • hypofýzy růstového hormonu;
 • tyroxin;
 • glukokortikoidy.

Metabolismus sacharidů je regulován pouze inzulínem.

Hormonální regulaci metabolismu používají endokrinologové při léčbě onemocnění spojených s jeho poruchami.

Věkové rysy

Pro obnovení narušeného metabolismu je velmi důležité vzít v úvahu věkové charakteristiky jeho toku.

U dětí

Rychlost metabolismu je několikrát vyšší než u dospělých. To znamená, že potřebují mnohem více živin pro plný rozvoj a růst. Například, pro stavbu svalového korzetu, dítě ve věku 7 let potřebuje 3 krát více bílkovin než sportovci s pravidelným intenzivním tréninkem.

Zároveň se tuky prakticky neshromažďují, ale spotřebovávají se ve formě užitečné energie, proto by jich mělo být i mnoho. Posilují imunitní systém tím, že vykonávají ochrannou funkci těla dítěte. Pro srovnání jeden zajímavý fakt: strava novorozence je 90% tuku. Taková zátěž gastrointestinálního traktu dospělého jednoduše nevydrží.

V žádném případě není možné omezit dietu dětských sacharidů, které ho chrání před diabetem.

U dospělých

Po pubertě se metabolismus po určitou dobu stabilizuje, ale postupně se zpomaluje. Často je to způsobeno hormonálními poruchami. Zvláště postiženy jsou ženy. Pro jeho normalizaci by se dospělí měli opírat o komplexní sacharidy, proteiny, ale zároveň sledovat obsah tuku. Kontrola váhy je nutností.

U starších osob

Při absenci správné výživy a motorické aktivity je metabolismus u starších osob velmi pomalý. Už nemohou jíst mnoho bílkovin, aby se zabránilo poruchám příjmu potravy. Pravidelný lékařský dohled a mírné cvičení snižují riziko komplikací.

Metabolismus je klasifikován následovně.

V závislosti na účastnících:

 • protein;
 • sacharid;
 • mastná (lipolýza);
 • minerální;
 • vodní a alkalické.

V závislosti na porušení:

V závislosti na procesech:

 • plast - absorpce živin, syntéza, anabolismus;
 • energie - štěpící sloučeniny, jejich vylučování, katabolismus.

Je velmi těžké určit, zda je váš metabolismus intenzivní, pomalý nebo normální. S touto otázkou je lepší obrátit se na endokrinologa.

Nemoci

Metabolická onemocnění jsou kódována jako E70-E90 (v souladu s ICD-10). Tento seznam obsahuje více než 50 patologií. Nejběžnější:

 • albinismus - nepřítomnost melaninu;
 • amyloidóza - akumulace nadbytečných usazenin v tkáních;
 • acidóza - zvýšená kyselost;
 • Hartnapova choroba - neschopnost buněk asimilovat jednotlivé aminokyseliny;
 • galaktosémie - špatná konverze galaktózy na glukózu;
 • hypercholesterolemie - zvýšené hladiny lipidů;
 • mutace cystická fibróza - proteinový gen;
 • leucinóza - poruchy produkce enzymů;
 • mukolipidóza - nečinnost hydrolázy;
 • mukopolysacharidóza - metabolické poruchy vyskytující se v pojivových tkáních;
 • nesnášenlivost laktózy;
 • dehydrataci;
 • oxalurie - akumulace solí kyseliny šťavelové;
 • ochronóza - problémy se syntézou tyrosinu;
 • sarkosinemie - zvýšené hladiny sarkosinu;
 • Gilbertův syndrom - hepatóza spojená s produkcí pigmentů;
 • Farberův syndrom - akumulace pod kožní lipogranule;
 • Fenylketonurie - špatné trávení některých aminokyselin;
 • cystinóza je patologicky zvýšená hladina cystinu.

Příčiny zrychlení a zpomalení

Vědci stále zkoumají, na co závisí rychlost metabolismu. Řada důvodů je vědecky potvrzena, ale v některých případech je obtížné identifikovat provokativní faktory.

Příčiny opožděného metabolismu:

 • intrauterinní hypoxie;
 • věk po 35;
 • genderové rozdíly: u žen je pomalejší;
 • genetika;
 • nedostatek minerálů a vitamínů;
 • dieta, nedostatek kalorií;
 • onemocnění štítné žlázy;
 • struskování těla;
 • menopauza;
 • nesprávné fungování nadledvinek, hypofýzy;
 • nesprávné stravovací návyky: nedostatek stravy, snacking na cestách, zneužívání škodlivých potravin;
 • dehydrataci;
 • konstantní stres, prodloužená deprese, časté nervové poruchy;
 • porodní trauma;
 • porod;
 • sedavý způsob života, nedostatek fyzické aktivity.

Příčiny zrychleného metabolismu:

 • alkoholismus;
 • genetika;
 • dlouhý a velmi silný stres;
 • dlouhodobé užívání účinných léků;
 • vyčerpávající cvičení;
 • závislost;
 • dědičnost;
 • nedostatek spánku, nespavost;
 • nadměrná fyzická námaha (při práci nebo v posilovně);
 • rozsáhlé zánětlivé procesy;
 • nadměrná svalová hmota;
 • žít nebo pracovat při nízkých teplotách;
 • těžké, komplikované infekce;
 • traumatické poranění mozku, pokud byl postižen hypotalamus;
 • endokrinní patologie: akromegálie, hyperkortizolismus, hypertyreóza, tyreoiditida, hyper aldosteronismus, struma, thyrotoxikóza, hyperprolaktinémie, Stein-Leventhalův syndrom atd.

Hlavní příčina metabolických poruch, většina odborníků se domnívá, hormonální selhání, protože hormony jsou jejich regulátory.

Příznaky poruch

Zvýšený metabolismus v lidském těle je často doprovázen úbytkem hmotnosti a nezdravou štíhlostí. Zpomalil, naopak, při první plnosti, pak později obezitě. Příznaky metabolických poruch však nejsou těmito příznaky vyčerpány.

 • alopecie;
 • artritida;
 • tuková degenerace jater;
 • svalová dystrofie;
 • poruchy stolice: průjem a zácpa;
 • nervové poruchy;
 • osteoporóza;
 • ložiska soli;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • selhání ledvin;
 • předčasné stárnutí kůže;
 • slabá imunita;
 • snížení hmotnosti;
 • ospalost, letargie a apatický stav;
 • snížení intelektuálních schopností.
 • nekontrolovaný třes rukou a nohou;
 • hyperaktivita;
 • obezita nebo naopak ztráta hmotnosti;
 • zvýšený cholesterol;
 • porucha srdce;
 • tlakové skoky - arteriální, okulární a intrakraniální;
 • tachykardie;
 • zhoršení diabetes mellitus.
 • alopecie;
 • ateroskleróza;
 • vysoký cholesterol;
 • hypertenze;
 • hormonální poruchy;
 • nedostatek vitamínů a minerálů;
 • kameny;
 • obezita nebo ztráta hmotnosti;
 • problémy s ledvinami;
 • snížená imunita;
 • častý zánět.
 • alergie;
 • alopecie;
 • četné akné na obličeji a na zádech;
 • zhoršená stolice;
 • nedostatek sexuální přitažlivosti;
 • špatný spánek;
 • snížené vidění;
 • častá infekční onemocnění na pozadí snížené imunity.

Specifické symptomy u žen:

 • neplodnost;
 • hormonální poruchy;
 • slznost, podrážděnost, nadměrná emocionalita;
 • polycystické vaječníky;
 • menstruační problémy;
 • Vlasy na obličej;
 • endokrinní patologie.

Specifické symptomy u mužů:

 • svalová degenerace;
 • onemocnění související s prostatou;
 • impotence;
 • nedostatek sexuální touhy;
 • zvětšené mléčné žlázy a hýždě.

Tyto příznaky mohou být podezření na špatný metabolismus. Jakmile se objeví, je vhodné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a nepokoušet se napravit situaci na vlastní pěst, aby to nebylo ještě horší.

Diagnostika patologie

Pro diagnostiku metabolických patologií mohou být nutná následující diagnostická opatření:

 • studium historie nemocí;
 • měření antropometrických dat: výška, hmotnost;
 • na základě získaných dat se vypočítá BMI, stanoví se objem viscerálního tuku;
 • celkové hodnocení fyzického vývoje;
 • multilaterální krevní test (biochemie) hormonu a cholesterolu;
 • analýza moči;
 • dopplerova sonografie;
 • pozitronová emisní tomografie;
 • Ultrazvuk vnitřních orgánů (jmenovaný lékařem, na základě celkového stavu pacienta);
 • v případě potřeby - EKG.

Tyto laboratorní testy umožní přesnou diagnózu a stanovení terapeutického průběhu.

Metody obnovy

Začněte nebo naopak zpomalte metabolismus různými způsoby.

Léky

Nelze pít léky na vlastní pěst, protože můžete dosáhnout opačného výsledku. Nejprve musíte pochopit, co je třeba udělat s metabolismem - urychlit, urychlit nebo opravit trochu. To může provést pouze endokrinolog spolu s dalšími úzkými odborníky. A jen on může předepsat správnou léčbu.

Zrychlení:

 • L-tyroxin;
 • Glukofág;
 • Lecitin;
 • anabolika: methandienon, retabolil, riboxin, methyluracil, orotát draselný.

Zpomalení:

 • kvasinky (ve formě dietních doplňků);
 • proteinové doplňky (jako je sportovní výživa);
 • léky na zvýšení tělesné hmotnosti: Apilak, Duphaston, Benzodiazepin, Elkar, Anadrol, Andriol;
 • přípravky železa (Hemofer, Tardiferon, Ferrogluconate, Ferrogradumet, Heferol, Aktiferrin, Fenuls);
 • antimetabolity: Azathioprin, Alexan, Vaidaza, Gemita, Gemcitabin, Decitabin, Zexat, Pepper, Kladribin, Clofarabin, Lanvis, Metotrexát, Moviectro, Nelarabin, Tegafur, Tioguanin, Trexan, Fofoflu, Fopurin, Peft, Pehfurin, Tehafur, Thioguanin, Trexan, Fofoflu, Fafurin, Fafurin, Peffin

Pro normalizaci - extrakty rostlin-biostimulancií (nazývají se také „sedm zlatých bylin“):

 • aralia vysoko;
 • divoký pepř;
 • zamaniha vysoko;
 • zlatý kořen;
 • kořenem života je ženšen;
 • Schisandra Číňan;
 • maral root.

K obnově metabolismu jsou také předepsány samostatné vitamíny (C, B1, B2, B9, B12, A, E), minerály (jod, vápník, chrom, zinek, železo) a multivitaminové komplexy:

Alfa Vita (Japonsko):

 • Mono Oxi pomáhá obnovit tělo po operaci a nemoci;
 • Min je určen pro hubnutí, kdo diety;
 • Pro sportovce se doporučují minerály;
 • O2 - inovativní japonský vývoj, působí na molekulární úrovni;
 • Zeolit ​​lze používat s běžnými dny půstu, protože komplex dokonale čistí trávicí trakt, játra a ledviny.
 • kyselina chromová, kyselina askorbová;
 • chitosan;
 • jod, hořčík, thiamin, kobalamin, pyridoxin;
 • jod, kyselina chromová, kyselina askorbová.

Ostatní značkové vitamínové komplexy:

 • Zym-Complex. Astrum (USA);
 • B-50 Komplex 100 tablet. Život přírody (Rusko);
 • Selen-DS. Dr. Skalny (Rusko);
 • Turboslim. Kyselina alfa-lipoová s L-carnitiem. Evalar (Rusko).

Podrobnější doporučení týkající se užívání tablet, které urychlují metabolismus, naleznete na tomto odkazu.

Pro léčbu nemocí způsobených metabolickými poruchami jsou předepsány specifické léčivé přípravky.

Pokud jsou problémy spojeny s hormonálními poruchami, jsou eliminovány hormonálními léky. Například s menopauzou dobrá pomoc:

 • Angelique;
 • Atarax;
 • Divina;
 • Climara;
 • Klimonorm;
 • Cliogest;
 • Logest;
 • Magnephar;
 • Marvelon;
 • Supradin;
 • Triziston;
 • estrogeny (Divigel, Estrofem, Ovestin).

Když hormonální selhání po porodu, kdy metabolismus ženy nemůže vrátit do normálu, může být předepsáno:

 • antilipidový čaj;
 • Dexamethason;
 • Cordyceps;
 • Cyklodinon;
 • Esstrinoln;
 • Eutirox.

Přijetí hormonálních léků v období po porodu by mělo být pod neustálým dohledem lékaře. Pokud je matka kojící, délka léčby by neměla být delší než 10 dnů, protože silné léky mohou nepříznivě ovlivnit zdraví dítěte prostřednictvím mateřského mléka.

Procedury léčby

 • Aromaterapie;
 • bazén;
 • horké vany;
 • sprcha;
 • Masáže;
 • zábaly;
 • speciální cvičební terapie;
 • fytoterapie.

Behaviorální terapie

Jezte doprava podle režimu. Přijmout opatření k posílení imunitního systému: je třeba ztvrdnout, být více času na čerstvém vzduchu, větrat místnost.

Zvýšení fyzické aktivity: dělat cvičení, chodit pěšky, organizovat denní běhy, jít do bazénu, posilovny nebo tanec, jízda na kole - existuje mnoho způsobů. Sportovní aktivity by měly být konzistentní a systematické. To znamená, že musíte začít malý a velmi jednoduchý, postupně komplikovat vybraný vzdělávací program. Výfuk sami s každodenním výtahem na nic: 3 krát týdně bude stačit.

Nedělejte si starosti s žádným důvodem, nepodvádějte se - musíte posílit nejen imunitní systém, ale i nervový systém. Vzdát se špatných návyků, postupně snižovat denní příjem nikotinu, alkoholu. Pokud existuje závislost na drogách, je nutné podstoupit léčebný cyklus.

Sledujte hygienu těla, která vylučuje infekční léze. Často vedou k různým narušením metabolismu.

Sledujte jasný režim dne, ve kterém je místo a práce a odpočinek. Spát nejméně 7 hodin, jít do postele nejpozději do 23.00. Ti, kteří potřebují zpomalit metabolismus, můžete omezit spánek 6 hodin.

Napájení

Obecná doporučení

Jídla by měla být zlomková - asi pětkrát denně, s výjimkou sklenice kefíru v noci. Interval mezi jídly by neměl být delší než 3 hodiny. Režim musí být navíc přísně dodržován. Ve chvílích vyšší moci je povolena odchylka půl hodiny (+/-), ale to by měla být vzácná výjimka.

Části by měly být malé. Potlačený hlad - a to je dost. Pokud je metabolismus regulován přímo na hubnutí, nemůžete jíst více než 200 g najednou. Jedinou výjimkou může být oběd. Pokud je důvod odlišný, odborníci doporučují použít po dobu 1 hodiny asi 300 g pro ženy a 450 g pro muže.

Při snídani musíte konzumovat až 25% celkového denního kalorického příjmu, na oběd - 35%, na večeři - 20%. Zbytek je rozdělen mezi občerstvení. Ranní jídla by měla zahrnovat co nejvíce komplexních uhlohydrátů, ve dne by měl být poměr BJU vyvážený, ve večerních hodinách se preferují proteinové potraviny.

Musíte mít snídani, večeři nejpozději 3-4 hodiny před spaním.

Tento ukazatel je individuální a vypočítává se pomocí speciálních vzorců. V průměru je ideální poměr 3: 2: 5 pro muže a 2: 2: 4 pro ženy. Tyto parametry závisí na stupni motorické aktivity a počáteční hmotnosti. Pokud provedete výpočet správně a použijete jej, pomůže to hodně obnovit narušený metabolismus a následně ho udržet normální. Pokud je třeba urychlit, obsah bílkovin ve stravě se zvyšuje; zpomalit - tuk.

Bílkoviny jsou rovnoměrně rozděleny jídlem, ale večeře musí nutně sestávat hlavně z nich. Tuk je lepší absorbovat na oběd. Nejvýhodnější jsou nenasycené omega-3, -6 a -9. Komplexní sacharidy vám pomohou dostat dostatek ráno, ale večer to bude nevhodné.

Je nutné vypočítat pro sebe poměr BJU plus denní příjem kalorií a držet se získaných výsledků.

Pro normalizaci metabolismu je nutné opustit nízkokalorickou stravu. Ztráta hmotnosti nemůže snížit tyč pod 1200 kcal za den. Pro udržení normální hmotnosti musí být zvýšena na 1500 kcal. Pro muže budou tato čísla 1500 a 1800, resp.

Jednou týdně si můžete domluvit tzv. "Swing" kalorií. Pokud je obvykle vaše norma 1200, v neděli (nebo v sobotu) ji zvýší na 1500. Pokud je norma 1500, respektive ji sníží na 1200. To varuje tělo před zvykáním na stejnou dietu, což má pozitivní vliv na rychlost metabolických procesů.

Vypočítejte kalorický obsah potravin pomůže našim stolům.

Pokud je pitný režim organizován nesprávně, bez ohledu na to, co člověk dělá pro obnovení metabolismu, bude k ničemu. Voda je hlavním katalyzátorem tohoto procesu, je to ona, kdo ho uvádí, urychluje a normalizuje. Proto musíte dbát na to, aby to ve stravě stačilo.

Jedno ze zlatých pravidel říká, že musíte začít ráno se sklenkou čisté vody bez plynu (můžete s citronem nebo medem). Pití okamžitě po probuzení vás probudí po noci. Během dne by měla pokračovat práce: pijte 200 ml mezi jídly. Denní objem se vypočítá podle vzorce: pro každý kg hmotnosti - 30 ml. V průměru to dopadá z jednoho na půl na 3 litry. Někdo pije 4 sklenky před obědem a 4 po.

Hlavní věc - nepřehánějte to. Například po 18:00 hodin se již nedoporučuje pít vodu, aby se ráno neprojevila s otokem. Chtěli pít po večeři - je lepší uspořádat šálek uklidňujícího bylinného čaje nebo kefíru.

Pokud chcete, aby metabolismus v pořádku, musíte udělat nějaké oběti, pokud jde o výživu. Například, opustit smažené potraviny jako zdroj cholesterolu a nezdravých tuků, které budou struska těla a zpomalit metabolismus. Šumivá voda a rychlé občerstvení jsou zasílány do seznamu zakázaných potravin. Sladkosti, uzená masa, sladké pečivo nejsou vyloučeny, ale mají omezený objem. Zpočátku se zdá velmi obtížné vzdát se sladkostí a vašeho oblíbeného dortu, pokud však vydržíte 3 týdny, vytvoří se správné stravovací návyky a tělo přestane požadovat zakázané od vás.

Seznam doporučených produktů

Výživa pro normalizaci metabolismu je jako dieta, ale zde není vše tak přísné a kategorické. Například níže uvedený seznam není povolen, ale pouze doporučené produkty, které jsou známé jako boostery metabolismu. A pouze to můžete přizpůsobit podle vašich představ a vkusu.

Produkty ke zlepšení metabolismu

Obohacit dietu by měly být následující produkty:

 1. Ananas a grapefruit - mistři v přetaktování, papája, tvrdé hrušky, kiwi, melouny, granátová jablka, citrony, melouny, zelené hrozny, broskve, avokádo, banány, pomeranče, švestky, zelená jablka, manga.
 2. Anisle hip, hřebíček, křen, rohatý kořen, ženšen, hořčice, Cejlon hnědá dab, kardamom, kari, vanilka, sušená bazalka, kurkuma, mletý pepř a hrášek.
 3. Hnědá rýže, oves, pohanka.
 4. Hořká čokoláda.
 5. Kefir (potřebné pro každodenní použití), jogurt, přírodní jogurt, syrovátka, ryazhenka. Pokud chcete zhubnout, jejich obsah tuku by měl být minimální. Pokud takový úkol nestojí za to, tento ukazatel neomezujte.
 6. Salát, kmín, zelené, zelené cibulové peří, kopr, petržel, bazalka.
 7. Zlato
 8. Mořské plody.
 9. Nerafinované rostlinné oleje, zejména olivové.
 10. Zeleninový vývar.
 11. Ořechy
 12. Šípky, maliny, třešně, kalina, angrešt, jahody a jahody, brusinky, jahoda, rybíz, brusinky, popela, rakytník, ostružiny, acai, borůvky, goji.
 13. Ryby
 14. Fazole, papriky, zelí, fazole, česnek, rajčata, mangold, cibule, řepa, cizrna, mrkev, hrášek.
 15. Černá káva, nápoje se zázvorem, citronem a skořicí, voda Sassi, jahodové koktejly, zelený čaj, čerstvě vymačkané čerstvé šťávy, Cahors, červené suché víno.
 16. Jablečný ocet
 17. Vejce

Podrobnější seznam produktů pro urychlení metabolismu lze nalézt v samostatném článku.

Nutriční charakteristiky s urychleným metabolismem

Pokud potřebujete zpomalit metabolismus, existuje několik dalších zásad stravování:

 1. Tři jídla denně.
 2. Velikosti porcí nejsou omezeny.
 3. Ve stravě by mělo být co nejvíce tuku a jednoduchých sacharidů. A poslední je třeba jíst na večeři. Vláknina a proteiny by se však neměly přenášet.
 4. Z produktů je třeba dát přednost pečení, tučné maso a ryby, sladkosti, těstoviny, rostlinné oleje, ořechy.

Podrobný průvodce zpomalením metabolismu lze nalézt v článku dříve.

Diety

K obnovení narušeného metabolismu existuje speciální terapeutická dieta - osmý stůl podle Pevsnera. Doporučuje se u závažných patologií: obezity, diabetu, bulimie, kompulzivního přejídání. Než to začnete cvičit, musíte se poradit s endokrinologem a odborníkem na výživu. Někdy je pozorován i při mírné nadváhy a nezdravých stravovacích návycích. Doba trvání - asi měsíc. Výsledky - normalizace metabolismu, snížení cukru a cholesterolu, začátek lipolýzy a úbytek hmotnosti.

Podrobná nabídka pro každý den, seznam povolených a zakázaných potravin a dalších dietních zvyklostí v souladu s Pevznerovou dietou č. 8 naleznete zde.

Pro rozchod metabolismu, tam je oddělená dieta vyvinutá americkým dietním specialistou Haley Pomroy. Ona stala se slavná poté, co ztratil váhu na ní a přinášet sebe zpátky do normální Robert Downey (junior) a Jennifer Lopez. Přítomnost 3 fází ji odlišuje od jiných metod, z nichž každá bere v úvahu biorytmy lidského těla, které mají velmi příznivý vliv na metabolismus. S pomocí této hvězdy dietu, můžete zhubnout a zlepšit své zdraví.

Tři fáze: první (pondělí - úterý) - uklidňující, druhá (středa - čtvrtek) - přípravná, třetí (pátek - sobota - neděle) - lipolytika.

Haley Pomroyová také vydává doporučení pro provádění různých cvičení v různých fázích, což ji odlišuje od ostatních.

Menu, malované ve fázích a další funkce tohoto systému lze nalézt odkazem.

Metabolická dieta pomůže zlepšit metabolismus a zhubnout, což také zahrnuje několik fází, ale již delší. Jeho složitost spočívá v tom, že je nutné vypočítat body spotřebovaných výrobků.

Fáze: první (2 týdny) - aktivní ztráta tuku, druhá (asi 2 měsíce) - stabilní spalování tuků, třetí (nekonečná) - normalizace hmotnosti.

V našem článku je možné prostudovat tabulku rozložení bodů podle produktů a podrobnou nabídku na týden pro každý den.

Lidové léky

Léčivé byliny mají také vlastnosti, které normalizují metabolismus a v případě potřeby jej urychlují. Některé z nich jsou dokonce uznávány jako oficiální medicína. Suroviny jsou buď nakupovány v lékárně ve formě poplatků a fytopacků, nebo jsou sestavovány ručně (ale musíte to udělat správně). Jaké bylinky byste v tomto případě měli věnovat pozornost:

 • aloe;
 • divoký rozmarýn;
 • březové pupeny;
 • nesmrtelnost;
 • Highlander;
 • vzpěra;
 • hvězdicové kolo;
 • Ľubovník bodkovaný;
 • kopřivy;
 • rakytník;
 • linden;
 • lopuch;
 • podběl;
 • máta;
 • měsíčky;
 • oregano;
 • pelyněk;
 • motherwort;
 • sedmikráska;
 • rybízy;
 • bearberry;
 • řebříček;
 • tymián;
 • psí růže

Musíte být schopni je správně připravit na stabilizaci metabolických procesů. Pro infuzi vezměte 30 g suchých nebo čerstvě mletých surovin a nalijte vařící vodu (200 ml). Udrží pod víkem nebo v termosce asi hodinu. Pro vývar dost 15 g listů a květin na stejném objemu vody. Na nízkém ohni po dobu 15 minut. Oba nápoje se filtrují. Po každém jídle vypijte 100-200 ml.

V receptuře je povoleno použít několik složek najednou (například rybízové ​​listy, boky a kořen lopuchu). Ale v tomto případě potřebujete přesný recept, abyste zjistili poměr komponent. Nelze je libovolně kombinovat, protože některé rostliny nelze vzájemně kombinovat a pokud jsou nesprávně připraveny, mohou být zdraví škodlivé.

Použití lidových prostředků musí být koordinováno s lékařem. Přírodní léky, stejně jako léky, mají své vlastní seznamy kontraindikací, které musí být dodrženy. Navíc nemohou být vždy kombinovány s užíváním jiných léků.

Výsledky normalizace

Jakmile se metabolismus vrátí do normálu, ovlivní vaše zdraví a pohodu:

 • normalizace trávení, funkce jater a ledvin, tlak;
 • celkové zlepšení pohody;
 • zvýšená koncentrace, výkon;
 • úbytek hmotnosti, nebo naopak zvýšení tělesné hmotnosti;
 • snížení rizika exacerbací chronických onemocnění;
 • hormonální stabilizace;
 • u žen normalizace menstruačního cyklu;
 • zlepšení vzhledu: kůže se stává hladkou, vlasy - silné, začnou růst, nehty - silné, bez svazků;
 • eliminace chronické únavy, ráznosti, ráznosti, vysoké nálady, nepřítomnosti depresivních myšlenek.

Komplikace

Nesprávný metabolismus může vyvolat vývoj onemocnění:

 • anémie;
 • ateroskleróza;
 • neplodnost;
 • bolestivé svalové kontrakce;
 • hepatóza;
 • hyper nebo hypoglykémie;
 • glykogenóza;
 • dystrofie;
 • dna;
 • problémy s hmotností;
 • duševní poruchy;
 • křivice;
 • diabetes mellitus.

A to není celý seznam smutných předpovědí pro ty, kteří se sami zahájí a nebudou kontrolovat výměnné procesy.

Prevence

K tomu, aby nikdy čelil problému pomalého nebo zrychleného metabolismu, stačí vést zdravý a aktivní životní styl. Zahrnuje:

 1. Aktivní odpočinek.
 2. Příznivá psychologická atmosféra.
 3. Vysoká motorická aktivita.
 4. Lázeňská léčba a odpočinek.
 5. Omezte obsah alkoholu (ne více než 1 sklenku suchého červeného vína denně).
 6. Omezení škodlivých produktů.
 7. Odvykání kouření.
 8. Lékařské vyšetření nejméně 1 krát ročně.
 9. Půst dny 2-4 krát měsíčně.
 10. Pestrá nabídka.
 11. Výpočet individuálního poměru BZHU, jeho použití pro přípravu stravy.
 12. Pravidelná kontrola hmotnosti.
 13. Denní režim podle hodin.
 14. Včasný přístup k lékařům, pokud máte nějaké zdravotní problémy.
 15. Posílení imunity.
 16. Užívání multivitaminů 2x ročně.

Je těžké přeceňovat úlohu metabolismu v těle. Pokud postupuje bez selhání, znamená to, že zdraví je dobré a nálada je vynikající a člověk vypadá úžasně. Jakmile se však biochemické reakce zpomalí (nebo zrychlí), okamžitě se projeví ve formě nejrůznějších nemocí, hormonálních přepětí, zhoršení vnějších dat. Proto je důležité udržet metabolismus pod kontrolou a v případě nejmenších odchylek jít na recepci endokrinologovi.