Image

Příznaky onemocnění pankreatu

Nemoci pankreatu, jeho dysfunkce a patologie mají výrazný vliv na pohodu a celkové zdraví člověka. Hlavní funkce slinivky břišní jsou produkce trávicích enzymů a produkce inzulínu, hormonu, který reguluje energetický metabolismus glukózy v tkáních.

Nemoci pankreatu se dělí na následky poruch vývoje, poškození, zánětu a zhoubného poškození orgánů. Jaké jsou příznaky onemocnění pankreatu? Klinický obraz závisí na příčině onemocnění nebo patologii a stadiu: akutním nebo chronickém, stejně jako na individuálních vlastnostech pacienta. Při onemocněních slinivky břišní se příznaky mohou lišit v závislosti na věku pacienta a rychlosti metabolických procesů, ale nesouvisejí s pohlavím: příznaky onemocnění pankreatu u žen a příznaky onemocnění pankreatu u mužů jsou podobné.

Když se samo-diagnostikuje přítomnost příznaků nemocí a destruktivních procesů žlázy, je třeba mít na paměti, že některé zánětlivé procesy a dysfunkce mají poměrně podobné symptomy a onemocnění lze stanovit pouze pomocí laboratorních a instrumentálních vyšetřovacích metod.

Slinivka břišní: příznaky zánětlivého onemocnění

Neinfekční zánětlivé procesy v tkáních slinivky břišní jsou nejčastější příčinou dysfunkcí a patologií tohoto orgánu. Většina procesů zánětlivé povahy je vyjádřena klinickým obrazem pankreatitidy, doprovázeným otoky, rozpadem a smrtí žlázových tkání.

Dlouhodobé zánětlivé procesy vedou k nahrazení pojivové tkáně, porušování anatomické struktury a funkcí slinivky břišní.
Primární zánětlivý proces neinfekční povahy může být komplikován vrstvením bakteriálních infekcí, tvorbou cyst, zánětem pobřišnice, vnitřním krvácením a dalšími komplikacemi onemocnění. V závislosti na symptomech a klinickém obrazu se rozlišují akutní a chronické typy pankreatitidy.

Akutní pankreatitida

Nejčastější příčinou vzniku akutní pankreatitidy je komplikace komplikací žlučových kamenů, kdy je dieta narušena, nadbytek tukových potravin a alkohol. Průměrný věk první epizody akutní pankreatitidy je 40-50 let.

Mezi typy onemocnění, které vyzařují:

 • akutní intersticiální (edematózní) forma pankreatitidy;
 • akutní hemoragickou formu;
 • akutní hnisavá forma pankreatitidy;
 • akutní nekróza pankreatu s totální nebo částečnou smrtí tkáně.

Když jsou diagnostikovány příznaky pankreatitidy na pozadí cholecystitidy, je diagnostikována cholecystopankreatitida. Akutní pankreatitida se může projevit různými způsoby a nemá výrazný, homogenní klinický obraz, což činí diagnózu obtížnou.

Bolest jako příznak akutní pankreatitidy

Akutní forma onemocnění je vždy doprovázena bolestí. V závislosti na edematózní nebo nekrotické odrůdě, stejně jako na postižení orgánů a tkání peritoneu v zánětlivém procesu, může být bolest akutní, tupá, tahová, řezná atd.

Edematózní forma pankreatitidy způsobuje bolest v důsledku stlačení nervových zakončení edematózními tkáněmi, natahování orgánových kapslí a blokování kanálků.
Nekrotizace tkání s nekrózou pankreatu může způsobit takovou bolest, že provokuje život ohrožující stav - bolestivý šok.

Bolest je lokalizována v epigastrické oblasti, může se rozšířit do břicha a ve většině případů vyzařuje do páteře v důsledku umístění pankreatu a specifičnosti jeho inervace. Ve vzácných případech se vyžaduje diferenciální diagnóza z projevů infarktu myokardu a anginy pectoris, protože bolest se může objevit za hrudní kostí, v oblasti srdce a vyzařovat do oblasti klíční kosti.

Bolest při akutní pankreatitidě nekoreluje s příjmem potravy, vyjadřuje zánětlivý proces a zvyšuje patologické změny. Bolest je prodloužená nebo trvalá, snižuje se při užívání léků proti bolesti a protizánětlivých léků.

Dyspepsie s pankreatitidou

Dyspeptické příznaky akutní pankreatitidy se projevují nauzeou, zvracením po jídle s inkluzemi nestráveného jídla, poruchou pohybů střev: zácpou, průjmem nebo střídáním. Dyspeptické symptomy se často vyskytují v počátečním stadiu pankreatitidy jako důsledek porušení diety. Nejčastějšími „provokaty“ jsou tučné potraviny, alkohol, houby, med, rajčata a jejich zpracované produkty. Některé léky jsou také schopny vyvolat nástup onemocnění, v počtu léků - léků skupin antibiotik, sulfonamidů, nitrofuranů, cytotoxických léků atd.

Vlastnosti nauzey a zvracení jako příznaky akutní pankreatitidy

V naprosté většině případů s pankreatitidou předchází zvracení pocit nevolnosti, vyplývající z podráždění tzv. Nervu vagus. 8 z 10 epizod nevolnosti má za následek uvolnění zvratků, které pacientovi neužijí.

Zvracení s pankreatitidou je známkou intoxikace. V první fázi se zvratky skládají z obsahu žaludku, s dalším rozvojem onemocnění se vyskytují inkluze žluči, což naznačuje, že obsah dvanáctníku byl vstřikován ze žaludku. Objem masy a četnost záchvatů závisí na stadiu onemocnění a může být poměrně významný, těžký, bolestivý, což vede k hypoosmotické dehydrataci těla.

Dehydratace: závažnost dehydratace

Dehydratace v nepřítomnosti včasné léčby se vyvíjí od počáteční fáze k hrozící smrti. V první fázi, se ztrátou méně než 3% tělesné hmotnosti v důsledku vysávání tekutin, se pacienti cítí slabí žízeň, respirační frekvence je poněkud zvýšena.

Ve druhé fázi, kdy dochází ke ztrátě 3 až 9% tělesné hmotnosti, dochází k výraznému pocitu žízně, suchému povrchu sliznic, příznakům ztráty vlhkosti pokožky: kůže, která se shromažďuje v záhybu, se nevyhlazuje okamžitě, turgor se snižuje. Zrychlení srdečních kontrakcí je zaznamenáno, objem moči je snížen, jeho barva ztmavne.
Třetí etapu provázejí neurologické projevy (zmatenost vědomí, pomalá reakce, ospalost, poruchy řeči), snížení krevního tlaku, poruchy srdečního rytmu způsobené elektrolytovou nerovnováhou, acidóza. Toto stadium může vést k hypovolemickému šoku, rozvoji mnohočetného selhání orgánů a zastavení vitální aktivity.

Funkční poruchy střev

Porušení produkce pankreatických enzymů pro zažívací proces a snížení vylučování žlučových kyselin vede ke zvýšení tvorby plynu, nadýmání, nadýmání v počáteční fázi zánětlivého procesu v pankreatu. Enzym a biliární insuficience také způsobují prodlouženou zácpu, nepřítomnost stolice nebo obtíže v procesu defekace po několik dní. Kromě toho nepřítomnost stolice způsobuje intestinální rozrušení výkaly tekuté konzistence. Tyto periody zpožděných výkalů a zkapalňování jsou charakteristické pro pankreatitidu.

Kožní projevy příznaků poruch pankreatu

Zapálená slinivka břišní způsobená otokem těla vytváří tlak na okolní orgány, nejčastěji brání odlivu žluči, která se projevuje bledostí nebo žloutnutím kůže.
S výraznými respiračními poruchami, nedostatkem kyslíku, cyanózou nasolabiálního trojúhelníku jsou zaznamenány nehty na rukou a nohou. Skvrny cyanotické barvy se mohou objevit také na břiše v pupku nebo na bocích.

Další příznaky

Rovněž dochází ke zvýšenému slinění, tachykardii, řadě příznaků, což umožňuje diagnostikovat pankreatitidu během palpace, jako jsou:

 • bolest při prohmatání úhlu mezi žebry a páteří na levé straně;
 • bolest při stisknutí 2 cm pod pupečníkem směrem dovnitř a nahoru;
 • zvýšená bolest po stisknutí žaludku, v době odstranění rukou.

Laboratorní studie a indikace v akutním zánětlivém procesu pankreatu

Hlavní diagnostickou hodnotou jsou ukazatele krve. Charakteristické změny akutní formy pankreatitidy jsou leukocytóza jako znak zánětlivého procesu a zvýšení hladiny amylázy.

Obsah amylázy v séru je 65 jednotek, přičemž vzrůst referenčního indexu dvakrát akutní pankreatitidy je považován za pravděpodobnou diagnózu. 1000 jednotek je považováno za kritickou koncentraci amylázy, tento stav je považován za život ohrožující a vyžaduje nouzovou chirurgickou péči.

I přes vysokou diagnostickou hodnotu ukazatelů amylázy není její soulad s normou přesným markerem nepřítomnosti zánětlivého procesu. V prvních hodinách vývoje akutní formy onemocnění, stejně jako ve fázi nekrózy tkání, může být hladina amylázy normální.

Když jsou analýzy dešifrování také zaměřeny na rychlost sedimentace erytrocytů, hematokrit, referenční ukazatele glukózy, lipázy, trypsinu, inhibitorů pankreatických enzymů a elastázy.

Slinivka břišní: příznaky jiných nemocí a patologií

Nemoci a dysfunkce ovlivňující slinivku břišní nejsou omezeny na zánětlivé procesy. Ačkoli většina patologií je charakterizována bolestí, dyspeptickými symptomy a rysy krevního vzorce, symptomy se liší v závislosti na typu onemocnění, jeho formě, stadiu a rozsahu patologie.

Laboratorní studie nejsou příliš informativní. Ultrazvuk, biopsie Překročení referenčních norem glukózy a glykovaného hemoglobinu v krvi

Nemoci pankreatu: symptomy a léčba

Jedním z nejdůležitějších orgánů v lidském těle je slinivka břišní, plní dvě důležité funkce. První je produkce enzymů (trávicí enzymy), které vstupují do dvanácterníku. Proniknou do trávicího traktu, rozkládají proteiny, tuky a sacharidy. Druhou je endokrinní funkce (vnitřní sekrece). Beta buňky Langerhansových ostrůvků produkují hormon inzulín, který působí s hyperglykémií (zvýšení hladiny cukru v krvi). Alfa buňky produkují glukagon, který naopak vylučuje hypoglykémii.

Příčiny onemocnění pankreatu

Vývoj patologického stavu orgánu může být ovlivněn různými faktory. Symptomy nemocného pankreatu závisí na stupni, typu léze. Experti identifikují následující příčiny onemocnění pankreatu:

 • chronický alkoholismus;
 • patologie dvanáctníku, žlučových cest;
 • poranění orgánů;
 • obtížnost odtoku sekrece ve vývoji nádorových procesů;
 • infekční onemocnění;
 • vrozené anomálie (genetický faktor);
 • závažný stres, který aktivuje psychosomatický faktor;
 • nezdravá strava;
 • účinky karcinogenů, toxických látek.

Vliv na alkohol na slinivce břišní je nejednoznačný. Lidé s chronickým alkoholismem se často vyhýbají zánětlivým procesům v těle. Pro nealkoholické nápoje může i malá dávka alkoholu způsobit fatální následky způsobené destrukcí slinivky břišní. Často abnormální anatomie těla způsobuje rozvoj patologie. Důležitou roli hraje pohlaví, věk pacienta, životní styl, ekologická situace, přítomnost dalších onemocnění: cholecystitis, diabetes, hepatitida atd.

Příznaky onemocnění pankreatu

Projevy orgánové patologie jsou ve většině případů spojeny s metabolickými poruchami, jejími hlavními složkami - glykogenem a inzulínem. Symptomy onemocnění pankreatu závisí na typu onemocnění, pacienti si stěžují na zhoršení celkového stavu, snížený výkon, častou malátnost. Samoléčba pomáhá odstranit bolest, ale to je špatná taktika v raných fázích.

Syndrom bolesti se stává jakýmsi markerem, jeho lokalizace, intenzita je důležitá pro diagnostiku patologie. Bolest se může objevit po požití alkoholu, bezprostředně po jídle nebo po chvíli, po stresu, mastných nebo kořeněných jídlech, prodloužené depresi. Častým příznakem je nevolnost a zvracení, které tento stav nezmírňuje. V důsledku porušení vylučovací aktivity slinivky břišní vznikají:

 • jednorázový průjem;
 • zácpa;
 • průjem;
 • suché ústní sliznice;
 • nekonečný žízeň;
 • malátnost;
 • zvýšení teploty.

Tyto symptomy onemocnění vyžadují zahájení okamžité léčby. Povaha bolesti může pomoci specialistovi v diagnostice. Zpravidla se objevují v blízkosti pupku a jsou doprovázeny následujícími příznaky:

 • různá intenzita bolesti v břiše, žebrech, zádech;
 • časté záchvaty nevolnosti;
 • částečná dehydratace, zvýšení tělesné teploty;
 • nadýmání, změna a destabilizace křesla;
 • rychlá únava, vysoký krevní tlak, slabost;
 • bolest v srdci a svalech.

Příznaky zánětu

Jednou ze společných variant onemocnění žláz je pankreatitida. Může se projevit v akutní nebo chronické formě. Závisí na tom příznaky zánětu pankreatu. Pokud se objeví ostře, pak mluví o akutní formě onemocnění. Mezi hlavní faktory vývoje patří následující faktory:

 • zneužívání alkoholu;
 • onemocnění žlučníku nebo dvanáctníku;
 • porušení tajného odtoku.

To vede ke zvýšení tlaku, pankreatické enzymy, které mají vysokou aktivitu, se začnou vstřebávat do tkáně žlázy. To vede k "vlastnímu trávení" buněk a rychlému rozvoji zánětu orgánů. Akutní pankreatitida vede k difúzním změnám v pankreatu, které se projevují edémem, nekrózou, krvácením. Onemocnění je doprovázeno následujícími příznaky:

 • bolest v obou hypochondriích;
 • syndrom herpetické bolesti;
 • bolest v žaludku;
 • pokles krevního tlaku;
 • puls zrychlí;
 • přetrvávající nevolnost a záchvaty zvracení.

Při špatné léčbě nebo její nepřítomnosti se může akutní fáze onemocnění změnit na chronickou pankreatitidu. V této formě je zaznamenán dlouhý průběh patologie. První fáze se projevují krvácením a otoky. Pak se zmenší objem tkáně žlázy, na jejímž místě se objeví spojovací materiál. Důvody pro rozvoj této formy patologie jsou:

 • vředová choroba;
 • patologii žlučových kamenů;
 • jiné choroby dvanáctníku;
 • přítomnost aterosklerózy, která vede k narušení krevního oběhu slinivky břišní.

Diagnostika chronického zánětu pankreatu je obtížná, protože většina symptomů je podobná mnoha onemocněním gastrointestinálního traktu. Přesné údaje lze získat pouze při ultrazvuku, CT, fluoroskopii orgánových kanálků. Mezi hlavní příznaky chronické pankreatitidy patří:

 • intermitentní silná bolest, jako v akutní formě;
 • neustálé hučení v žaludku pacienta;
 • průjem nebo zácpa;
 • snížená chuť k jídlu;
 • rostoucí hladiny cukru.

Nádory

Jednou z variant onemocnění pankreatu je novotvar dvou typů. První je rakovina, která se často nachází v moderních podmínkách. Druhou možností jsou hormony, které se aktivují z konkrétních buněk. Oba typy vyvolávají zvýšenou produkci pankreatických hormonů. Příznaky nádoru závisí na umístění nádoru, například:

 • Pokud je postižena hlava orgánu, objeví se žloutenka v důsledku stlačení žlučovodu.
 • Ocas nebo tělesná žláza - rychle se vyvíjející diabetes.

Příznaky vývoje rakoviny jsou podobné progresivní chronické pankreatitidě. Zpravidla se nádor objevuje v důsledku dlouhodobého zánětu žlázy. Osoba má následující příznaky patologie:

 • snížená chuť k jídlu;
 • významný úbytek hmotnosti;
 • velmi silná bolest;
 • nestabilní židle.

Nádory hormonálně aktivního typu mohou být benigní nebo maligní. Primární znaky zahrnují metabolické poruchy, které se projevují vysokým obsahem určitého hormonu v krvi. Tento symptom se stává hlavní metodou pro diagnostiku nádorů tohoto typu. Novinu lze detekovat ultrazvukem a počítačovou tomografií. V této formě onemocnění se doporučuje chemoterapie a chirurgický zákrok.

Cysta

Patologie je tvorba dutiny s omezenou kapslí, ve které se hromadí tekutina. Cysta může být umístěna ve tkáních v blízkosti žlázy nebo přímo uvnitř orgánu. Stejně běžné symptomy pankreatického onemocnění u žen a mužů. Rozlišují se dva typy cyst: získané a vrozené. První jsou rozděleny do následujících forem:

 • proliferativní;
 • degenerativní;
 • retence;
 • parazitní.

Někdy může být diagnostikována „falešná cysta“, nádor se objeví, když se vyvíjí pankreatická nekróza nebo akutní pankreatitida. Dutina je zpravidla naplněna nekrotickou tkání nebo tekutinou. Falešná cysta se nachází na kterékoliv části orgánu, může dosáhnout velkých rozměrů (až 1-2 litry obsahu). Pokud existuje novotvar, může se u člověka objevit následující příznaky onemocnění:

 • bolest v horní části břicha;
 • periodické teplotní výkyvy;
 • znatelný úbytek hmotnosti;
 • dyspeptické symptomy;
 • sucho v ústech;
 • urychlila a změnila barvu stolice;
 • svalová slabost;
 • nadýmání.

Kameny

Je extrémně vzácné vytvářet kameny v pankreatu. Depozice solí v parenchymu, vzhled v kanálech orgánu kalcinátu se často vyskytuje jako nezávislé onemocnění nebo v důsledku dříve přenesených patologií orgánu. Vytváří kameny z fosforu a uhličitanu vápenatého, ze solí hořčíku, hliníku nebo křemíku, vznikají mnohem méně často. Kalcifikace se liší v různých velikostech, vyskytují se jeden po druhém nebo mnoho najednou. Jsou zpravidla v hlavě žlázy a mnohem méně často v jiných částech.

Patologie nemá vždy výrazné symptomy, je častěji detekována náhodně po rentgenovém vyšetření. Mezi zjevné příznaky vyzařují:

 • Silná bolest v horní části břicha, která vyzařuje dozadu.
 • Někdy je zaznamenána paroxyzmální povaha syndromu bolesti.
 • Pacient má střídavý průjem se zácpou.
 • Dochází k poklesu chuti k jídlu.
 • Bolest se zintenzivňuje za 2-3 hodiny po jídle.
 • Při migraci kalcifikací do žlučovodu se může rozvinout mechanická žloutenka.

Komplikace

Hlavním nebezpečím pro lidské zdraví je zánět těla (pankreatitida). Jeho komplikace jsou rozděleny do dvou skupin v závislosti na době výskytu:

 1. Brzy. Vyvíjet společně s prvními příznaky akutní pankreatitidy. Vyskytují se v důsledku pronikání enzymů žlázy do krevního oběhu, jejich systémových účinků, dysregulace cév.
 2. Pozdě. Manifest po 1-2 týdnech se vyskytuje v důsledku přidání infekce.

Možnosti komplikací jsou v těchto dvou skupinách odlišné. V rané formě vývoje se rozlišují následující důsledky akutní pankreatitidy:

 1. Hypovolemický šok. Vyskytuje se s prudkým poklesem objemu krve v důsledku zánětu orgánu, toxického účinku enzymů. Orgány již nedostávají kyslík v požadovaném objemu a vyvíjí se polyorganická insuficience.
 2. Komplikace pleury a plic: respirační selhání, „šokové plíce“, atelektáza plic (pokles), exsudativní pleuróza (tekutina se hromadí mezi pohrudnicí).
 3. Selhání jater. S mírným průběhem provokuje malou žloutenku. V závažných případech vzniká akutní toxická hepatitida. Poškození jater se vyvíjí v důsledku toxických účinků enzymů, které způsobují šok. Komplikace je zvláště nebezpečná pro pacienty trpící chronickými onemocněními žlučových cest, žlučníku, jater.
 4. Renální selhání. Příčiny vývoje se shodují se selháním jater.
 5. Kardiovaskulární insuficience.
 6. Krvácení vnitřních orgánů. Příčinou je erozivní gastritida, stresový vřed, poruchy krvácení, prasknutí sliznice v místě přechodu jícnu do žaludku.
 7. Peritonitida Jedná se o zánět v dutině břišní, který se vyskytuje při akutní pankreatitidě a může být hnisavý nebo aseptický (bez infekce).
 8. Duševní poruchy. Vyvinout v důsledku poškození mozku v důsledku intoxikace. Psychóza začíná 3. den, trvá několik dní.
 9. Vzhled krevních sraženin v cévách.

Varianty komplikací z pozdní skupiny akutní pankreatitidy:

 1. Infekce krve (sepse). Těžká komplikace, která často způsobuje smrt (smrt pacienta).
 2. Abscesy dutiny břišní (vředy).
 3. Purulentní pankreatitida. Jedná se o samostatnou formu onemocnění, která je však někdy vnímána jako důsledek.
 4. Pankreatická píštěl. Vzhled patologických zpráv mezi sousedními orgány. Objeví se po operaci, kde byly odtoky. Fistuly se obvykle otevírají nejbližším orgánům: dvanáctníku, žaludku, tlustého střeva nebo tenkého střeva.
 5. Parapankreatitida je zánět tkání kolem žlázy hnisavého charakteru.
 6. Pankreatická nekróza (smrt).
 7. Vnitřní krvácení orgánů.
 8. Pseudocysty. Vzniká, když nedokončená resorpce mrtvé tkáně, kapsle sestává z pojivové tkáně. Uvnitř obsahuje hnis nebo sterilní tekutinu. Při komunikaci cyst s pankreatickými kanály je pravděpodobné, že se nádor sám vyřeší.
 9. Nádory. Při akutní pankreatitidě může zánětlivý proces vyvolat regeneraci buněk, což způsobí růst nádoru.

Jak zjistit onemocnění pankreatu

Když se objeví první příznaky, osoba by se měla poradit s gastroenterologem nebo terapeutem, který vydá doporučení jiným odborníkům. Lékař provádí vyšetření, provádí předběžnou analýzu a zadává laboratorní a instrumentální studie. Pro potvrzení onemocnění pacient dává:

 • krevní testy (biochemické, klinické);
 • analýza moči.

Odchylky v analýze výkalů mohou také nepřímo indikovat přítomnost patologie. Nejinformativnější diagnostickou možností je ultrazvuk, ve kterém může lékař posoudit velikost orgánu, stav parenchymu, detekovat nádory, kameny a cysty. X-ray výsledky abdominálních orgánů, fibrogastroduodenoskopie (fibrogastroduodenoskopie) také indikují pankreatitidu. Zobrazování magnetické rezonance, biopsie pankreatu je předepsána v obtížných případech.

Léčba

Průběh léčby je sestaven v závislosti na patologii, lékař je veden mnoha faktory při tvorbě léčebného režimu: závažnost symptomů, celkový stav pacienta, zda se vyskytují souběžná onemocnění, zda existují kontraindikace. Hlavním zaměřením je léčba drogami a přísná dieta. Kromě hlavní terapie, mohou být použity lidové prostředky, ale pouze po konzultaci se svým lékařem.

Pacientská léčba zahrnuje osoby s akutní nekrózou pankreatu, pankreatitidou. Cysty, kameny a nádory pankreatu jsou odstraněny chirurgicky. Další onemocnění, která jsou spojena se současnými onemocněními (diabetes, muskovitida, patologie žlučníku, játra) mají specifickou léčbu. Hlavním zaměřením léčby drog je příjem léků, které mohou snížit vylučování žaludeční šťávy. Potřebné jsou enzymy, které neobsahují složky žluči. Zpravidla jsou předepsány následující léky:

 • antiemetikum (Motilium a Tsirukal);
 • léky proti bolesti antispasmodika (mebeverin, papaverin, no-shpa);
 • antibiotika (jak předepsal lékař);
 • inhibitory proteázy;
 • infuzní terapii s roztoky elektrolytů.

Po dobu 2-3 dnů je nutné odmítnout jíst s akutní pankreatitidou. Můžete pít alkalickou minerální vodu (bez plynu), zelený čaj slabý. Pak se postupně přidávají lehce natírané pokrmy s dlouhodobou přísnou dietou, při léčbě chronické pankreatitidy při remisi onemocnění jsou předepsány enzymatické přípravky. Předepisují se následující léky:

 • pro normalizaci procesů trávení: Mezim, Paknreatin, Festal, Creon;
 • obnovit optimální kyselost žaludeční šťávy předepsat antacida: Maalox, Fosfalyugel, Almagel.

Dieta

Důležitou fází léčby pankreatu je přísná dieta. Lékař by měl pacientovi vysvětlit, které potraviny by měly být zahrnuty do stravy, a které by měly být zlikvidovány. Doporučujeme dodržovat následující doporučení:

Povolené potraviny a jídla:

 • Ujistěte se, že první kurzy: boršč, polévka, mléko, zeleninové polévky;
 • králičí maso, hovězí maso, libové kuře, dušené maso, karbanátky, dušené placičky, vařené ryby;
 • zelenina v jakékoliv formě, kromě smažených;
 • pravidelně konzumovat mléčné výrobky, těstoviny, obiloviny;
 • v malých dávkách je povoleno máslo a rostlinný olej;
 • ne více než 1 vejce za den;
 • z nápojů můžete slabý čaj, želé, ovocné šťávy.

Zakázané potraviny a produkty

 • jídlo příliš horké nebo studené;
 • tukové druhy ryb a masa, masové vývary, uzené maso;
 • koření, zmrzlina, čokoláda, kyselá jablka a houby;
 • alkohol;
 • koření

Prevence

Hlavní opatření k prevenci patologie pankreatu jsou zaměřena na dodržování určitých pravidel. S jejich realizací významně snížíte pravděpodobnost vzniku onemocnění tohoto orgánu. Několik tipů:

 1. Nepravidelná jídla, kouření, alkohol je příliš tučná jídla nepříznivě ovlivňují stav žlázy, vyhnout se těmto faktorům.
 2. Pro čištění těla se doporučuje užívat profylaktické bylinné čaje z pampelišky, brusinky, kopřivy, borůvky, šípky.
 3. Při prvních příznacích onemocnění pankreatu je nutné upustit od mastných jídel, smažených, kořeněných jídel.
 4. Vzdejte se alkoholu, občerstvení "na cestách".
 5. Snažte se měnit dietu, jíst malé frakce 4-5 krát denně v malých porcích. Snažte se dodržovat stejné intervaly mezi jídly.
 6. V přítomnosti jiných patologických stavů gastrointestinálního traktu je nutné pravidelně navštívit lékaře na vyšetření a konzultace.

Příznaky a příznaky onemocnění pankreatu

Slinivka břišní je důležitým orgánem, který plní několik funkcí pro zažívací a endokrinní systémy. Nachází se pod žaludkem, v oblasti solárního plexu. Příznaky onemocnění pankreatu jsou poměrně typické, ale nejsou vždy snadno rozpoznatelné.

Funkce slinivky břišní

Obvykle mohou být rozděleny do dvou skupin:

Exokrinní nebo externí funkce je nezbytná pro produkci a odstranění pankreatické šťávy, která je nezbytná pro trávení. Tato šťáva obsahuje enzymy nezbytné pro rozklad tuků, bílkovin, sacharidů a dalších látek. Endokrinní nebo vnitřní funkce zajišťuje včasné a dostatečné uvolnění hormonu inzulínu, který je nezbytný pro regulaci metabolických procesů, zejména výměnu cukru.

Komplikace

Pokud je práce těla narušena, pak přestává fungovat normálně, což může vést k různým nepříjemným následkům. V případě poruchy vnitřní funkce tedy do lidského střeva přestává být dostačující množství enzymů nezbytných pro správné štěpení a asimilaci potravy. Protože není dostatek enzymů, ne všechny potraviny se rozkládají, což znamená, že tělo začíná přijímat méně živin, což vede k různým systémovým poruchám, jako je osteochondróza, vaskulární ateroskleróza atd.

Jedním z nejčastějších onemocnění těla je pankreatitida. V konečných stadiích onemocnění se glandulární buňky orgánu transformují do pojivové tkáně, což vede k úplné ztrátě funkce orgánem a v některých případech k nekróze.

Narušení endokrinního systému ovlivňuje buněčný metabolismus a absorpci cukru v těle, což může způsobit rozvoj diabetu.

Příznaky orgánové dysfunkce

Pro různé poruchy jsou charakteristické různé příznaky. Existují však některé společné znaky charakteristické pro jakoukoli chorobu orgánu: bolestivé pocity pod pravým okrajem nebo v oblasti solárního plexu. Příznak se obvykle začíná projevovat po jídle. Další běžné příznaky:

 • nevolnost a / nebo zvracení;
 • rachot žaludku;
 • nadýmání, průjem.

Když je porucha exokrinní funkce doprovázena nedostatkem trávicích enzymů, pacienti si stěžují na poruchu tlustého střeva (průjem, plyn, zabarvení stolice na žlutou nebo oranžovou), anorexii a bolest v pankreatu. Často se může vyskytnout nesnášenlivost potravin obsahujících sacharidy. V průběhu onemocnění se mohou v důsledku nedostatku živin objevit tyto příznaky:

 • suchost a odlupování kůže, část konců vlasů, foliová nechtová operace;
 • nedostatek vitamínů v těle;
 • nemotivovaný úbytek hmotnosti;
 • časté pohyby střev

V závislosti na závažnosti onemocnění se závažnost symptomů liší. V závažných případech se vyskytují příznaky jako tachykardie, nadměrné pocení, zažloutnutí kůže a očních skvrn, horečka, celková slabost a ve vzácných případech šok.

Pankreatitida je nejčastější onemocnění pankreatu. V akutní formě může být doprovázena silnou obíhající bolestí, vyzařujícími dozadu, s nimiž se antispasmodické a analgetické léky často nemohou vyrovnat. Bolest může být zhoršena změnou polohy těla, ohýbáním těla, chůzí.

Je to důležité! Pokud se ocitnete v těchto příznacích, netahejte - kontaktujte svého lékaře. Jak již bylo popsáno výše, nemoci pankreatu mohou mít vážné následky.

Důvody

Nejčastější příčinou onemocnění trávicích orgánů je nesprávná výživa. Nejvíce je postižena slinivka břišní:

 • velký počet produktů obsahujících kyselinu (citrusové plody, šťávy);
 • nekontrolovaná konzumace sladkostí;
 • zneužívání alkoholu;
 • příjem léků.

Další příčiny onemocnění: onemocnění dvanáctníku, kardiovaskulární systém, hormonální poruchy, stejně jako poranění břicha a předchozí operace. Přibližně třetina pacientů nemůže diagnostikovat příčinu.

Diagnostika

Nejspolehlivější metodou získávání informací o stavu lidských vnitřních orgánů jsou dnes vizualizační metody: ultrazvuk, CT, rentgen. Lékař je proto předepisuje primárně.

Typický diagnostický postup začíná anamnézou: pacient řekne lékaři o jeho stížnostech, zatímco lékař požádá o objasnění otázek o povaze a závažnosti symptomů. Dále se provede palpace břišní oblasti, aby se studovaly vnitřní orgány a určila se lokalizace onemocnění. Poté může lékař předepsat ultrazvuk nebo CT sken, aby prozkoumal slinivku, prozkoumal její stav, umístění atd. Během těchto vyšetření je snadné odhalit léze, kameny, cysty, nádorové útvary atd. V organismu.

Jako další výzkum mohou být provedeny klinické testy krve a moči, které jsou nezbytné k potvrzení onemocnění nebo procesů v těle, které nepřímo ovlivňují stav orgánu.

V těžkých nebo kontroverzních situacích může lékař doporučit zobrazení magnetické rezonance, stejně jako biopsii tkáně orgánů.

Je to důležité! Nesnažte se sami diagnostikovat! Většina onemocnění slinivky břišní má podobné příznaky, takže nemůžete diagnostikovat nemoc sami bez specializovaných nástrojů.

Pro absolvování vyšetření musíte kontaktovat terapeuta nebo přímo na gastroenterologa.

Léčba

Celá léčba závisí na tom, jakou nemoc jste diagnostikovali. Proto se v této části budeme zabývat několika doporučeními, která lékaři vyslovují pro všechny pacienty s onemocněním slinivky břišní, stejně jako způsoby léčby několika nejčastějších onemocnění.

Pankreatitida

Je nutné zahájit léčbu pankreatitidy s plným hladovění. Takové opatření je nutné k pozastavení produkce pankreatické šťávy a vypuštění orgánu. Zpravidla půst netrvá déle než 1-2 dny a pacientovi nepřináší žádné vážné nepříjemnosti, protože chuť k jídlu se snižuje dokonce i několik dní před útokem. Při půstu se doporučuje konzumovat hodně alkalické vody (minerální voda bez plynu, voda se sodou, bujóny).

Pokud je pankreatitida akutní, musí být pacient hospitalizován.

V tomto případě lékaři také doporučují hladovět, pacient dal kapátko s fyziologickým roztokem.

Léčiva proti bolesti se používají ke zmírnění syndromu bolesti (Ne-Spa, Ibuprofen, Paracetamol, Diphenhydramine), led může být také aplikován na oblast slinivky břišní. Aby se zabránilo podráždění na sliznici orgánu, používají se antacidní přípravky ve formě suspenzí a gelů (Almagel - umožňuje neutralizační kyselinu, Otsid - snižuje její produkci).

Také během léčby, k vyložení těla, je nutné minimalizovat počet produkovaných enzymů. K tomuto účelu se používají kontrykal nebo aprotininové léky a po ukončení kurzu se pacientům předepisují léky, aby se udržovala rovnováha enzymů pankreatu (Mezim, Festal).

V extrémních případech může být nutná operace k odstranění části slinivky a žlučníku. Chirurgický zákrok se provádí při uzavření žláz, přítomnosti kamenů v žlučníku, cystách.

Nádory

Formace v pankreatu mohou být dvou typů: benigní a maligní. Často se jedná o nádory endokrinní povahy (tj. Ty, které vznikly v důsledku poruchy produkce hormonů) u žen, v tomto případě se používá standardní léčba: chemoterapie, radiační terapie nebo chirurgická excize.

Dieta

Povinná v léčbě všech onemocnění slinivky břišní je dieta. Pokud zanedbáte tento důležitý prvek řešení, pak mohou být léky bezmocné. Tyto diety jsou více relevantní pro pacienty se zánětlivými onemocněními pankreatu (například pankreatitida).

Co kategoricky vyloučit ze stravy:

 • Čokoláda, bonbóny, cukrovinky;
 • hranolky, sušenky, kukuřičné tyčinky, žvýkačky apod.;
 • smažená jídla;
 • koření, koření, hořčice, uzená masa, konzervy, klobásy;
 • alkoholické nápoje;
 • kyselé ovoce a zelenina, jakož i šťávy na nich založené;
 • silný čaj a káva.

Místo toho můžete opéct maso a ryby, dušenou, kaši, těstoviny, mléčné výrobky (ne kyselý sýr a tvaroh, kefír, jogurt), vejce, želé, dušené ovoce, chléb.

Zde je několik tipů, jak lépe sestavit dietu během diety:

 1. K snídani - kaše (ovesné vločky, pohanka, rýže) nebo míchaná vejce.
 2. Chléb je bílý nebo včerejší.
 3. Na oběd zeleninové nízkotučné polévky, zelná polévka, mléčné polévky;
 4. Večeře - vařené nebo pečené kousky libového masa, karbanátky, vařené na pár, karbanátky, karbanátky.
 5. Jako předkrmy - zeleninové saláty, ochucené malým množstvím slunečnicového oleje.
 6. Sladké sušenky, med, nekvašené džemy, ovoce a zelenina.
 7. Nápoje - slabý čaj, želé, ovocná šťáva, mléko, bylinné čaje.

Lidové léky

Samozřejmě, že léčba lidovými prostředky vám nedovolí úplně se zbavit nemoci, ale bude to vynikající doplněk k tradičním metodám terapie. Jednou z nejúčinnějších metod je použití šťáv podle předpisu Dr. Walkera, který vyvinul na základě receptů, které k nám přišli od našich předků. Pro vaření budete potřebovat:

 • Růžičková kapusta;
 • zelené fazolky;
 • listy salátu;
 • mrkev;

Z výše uvedených složek extrahujte šťávu pomocí odšťavňovače (nebo roštu na struhadle a poté šťávu vytlačte pomocí gázy). Kapalinu promíchejte - šťáva je připravena. Užívejte 100 ml dvakrát denně ráno a večer.

Pracovní zkušenosti nad 7 let.

Odborné dovednosti: diagnostika a léčba onemocnění gastrointestinálního traktu a žlučového systému.

Příznaky onemocnění pankreatu

Slinivka břišní je orgán, který vykonává řadu základních funkcí v lidském těle. To produkuje enzymy, které jsou součástí trávicí šťávy a jsou zapojeny do trávicího procesu, stejně jako hormony. Při různých onemocněních slinivky břišní jsou narušeny trávení potravy, štěpení a vstřebávání látek nezbytných pro tělo, což je doprovázeno určitými symptomy, z nichž mnohé nejsou specifické, zejména v raných stadiích onemocnění. Na základě stížností může lékař podezřívat pacienta z patologie tohoto orgánu, ale pro objasnění diagnózy je nutné podstoupit vyšetření.

Příznaky onemocnění pankreatu

Hlavní příznaky, které mohou indikovat patologii pankreatu, jsou bolest a dyspeptie (poruchy trávení).

Bolest je obvykle lokalizována v epigastrickém regionu, může vyzařovat na levou hypochondrium, levou lopatku, dolní část zad a během akutního procesu přebírá bolestivý syndrom okolní charakter. Bolest se objevuje nebo stoupá po těžkém jídle, zejména tuku, kořeněném nebo smaženém alkoholu. Lokální nachlazení pomáhá zmírnit bolest, někdy se pacienti ocitnou v nouzi, aby snížili nepříjemné pocity (ležící na boku s koleny nataženými na břiše nebo seděli, ohýbali se dopředu).

Poruchy zažívání se projevují ve formě těžkosti v břiše, nevolnosti a zvracení, ke kterým dochází po jídle, pacienti mohou také pociťovat nadýmání, nadýmání, průjem. Někdy pacienti sami věnují pozornost skutečnosti, že stolice se stala kašovitou, častou (až 4-5 krát denně), tuk, špatně opláchnutý, se stává šedivým.

S progresí onemocnění jsou metabolické procesy narušeny, pacienti zhubnou, jejich chuť k jídlu se zhoršuje. Vzhledem k nedostatku vitamínů se kůže pacientů stává suchou, může dojít k narušení zraku, vzniku anémie a dalších stavů spojených s hypovitaminózou.

Výše popsané příznaky se mohou vyskytnout při akutní a chronické pankreatitidě, nádorech pankreatu, tvorbě cyst nebo kamenů značné velikosti. Podobné příznaky však mohou znamenat onemocnění střeva, žlučníku a dalších orgánů trávicího systému. V některých případech může lékař v důsledku ozáření bolesti v bederní oblasti, podbřišku nebo lopatce vzít akutní patologii slinivky břišní pro ischias, anginu pectoris nebo akutní apendicitidu. Proto ověření diagnózy vyžaduje vyšetření.

Také bychom neměli zapomínat na intrasekreční funkci pankreatu, v jejímž případě trpí produkce hormonů, které se přímo podílejí na metabolismu sacharidů. V případě porušení produkce inzulínu a jiných hormonů tímto subjektem se u pacienta projeví příznaky diabetu. Mezi první příznaky tohoto onemocnění patří polyurie (denní diuréza může překročit 2-3 litry), konstantní žízeň, sucho v ústech, suchá kůže a sliznice, zvýšená chuť k jídlu.

S progresí onemocnění se mohou vyvinout takové komplikace onemocnění, jako je angiopatie, nefropatie, poruchy zraku atd.

Příznaky pankreatitidy

Akutní pankreatitida se nejčastěji vyvíjí se zneužíváním alkoholu a jeho náhrad, zejména na pozadí hojného příjmu tukových potravin, s poraněním těla. U zdravých lidí je akutní forma onemocnění vzácná, nejčastěji dochází k exacerbaci chronického zánětlivého procesu ve žláze. Hlavním příznakem akutní pankreatitidy je nesnesitelné obklíčení bolesti v hypochondrii, doprovázené opakovaným zvracením a horečkou. V takových případech pacienti potřebují v nemocnici neodkladnou lékařskou péči.

O vlivu alkoholu na slinivku říkají vědci a lékaři v programu "Na nejdůležitější věci."

U chronické pankreatitidy mohou být příznaky nemoci dlouhodobě nepřítomné nebo mohou být tak slabé, že jim lidé nevěnují pozornost. V tomto případě dochází k postupnému nahrazování zdravých buněk orgánu pojivovou tkání, v důsledku čehož se vyvíjejí funkce pankreatické žlázy. Pacienti začínají být rušeni bolestivou tupou bolestí, pocitem prasknutí, těžkostí v levé hypochondriu, ke kterému dochází nebo zesiluje po jídle nebo pití, někdy i v malých množstvích.

K onemocnění může docházet při střídavých obdobích exacerbace a remise, během exacerbačních symptomů, charakteristických pro akutní pankreatitidu. Existují také dyspeptické poruchy. U pacientů s chronickou pankreatitidou je tolerance glukózy často narušena.

Příznaky rakoviny pankreatu

Bohužel, v posledních desetiletích se zvýšil počet pacientů trpících onkologickými patologiemi tohoto orgánu. Nádory se mohou vyvinout z pankreatických buněk zodpovědných za jeho exokrinní (enzymatickou) funkci a mohou být také hormonálně aktivní, vyvíjející se ze speciálních buněk.

Symptomy karcinomu pankreatu se nejčastěji podobají příznakům pankreatitidy, ale v závislosti na umístění nádoru mohou být i jiné projevy. Při rakovině hlavy slinivky břišní roste nádor, který překonává společný žlučovod, což má za následek, že žloutenka je jedním z prvních příznaků onemocnění u pacientů. Pokud se nádor vyskytuje v těle nebo ocasu těla, mohou se projevit příznaky rychle se rozvíjejícího diabetu.

Pankreatické cysty a kameny

Pankreatická cysta je kapsle, ve které je stanovena akumulace tekutiny. Cysty mohou být lokalizovány v jakékoliv části orgánu, symptomy se obvykle objevují, když dosáhnou velké velikosti, začnou vytěsňovat nebo mačkat blízké orgány. Pacienti mohou pociťovat bolest v horní části břicha, zažívací poruchy, ztrátu hmotnosti. Tyto symptomy jsou zcela nespecifické a ke zjištění jejich příčiny je nutné vyšetření. Léčba je ve většině případů prováděna chirurgicky.

Tvorba kamenů ve slinivce břišní se vyskytuje vzácně, tato patologie se může vyvíjet nezávisle v důsledku ukládání solí v tkáních orgánu, nebo v důsledku přenesených nebo doprovodných onemocnění slinivky břišní (i když důvody vzniku kamenů v tomto orgánu nejsou dnes zcela jasné). Nejčastěji se kameny nacházejí v hlavě orgánu, ve většině případů jsou náhodným nálezem při studiu vnitřních orgánů z jiného důvodu.

Příznaky přítomnosti kamenů v parenchymu pankreatu mohou být bolesti v horní části břicha, vyzařující dozadu, někdy je paroxyzmální v přírodě, někdy po jídle zhoršují. Kámen se může přesunout do společného žlučovodu, což způsobuje známky obstrukční žloutenky. Chirurgická léčba se používá v případě závažného onemocnění, doprovázeného častými bolestivými ataky a zažívacími poruchami.

Diagnóza onemocnění pankreatu

Pokud se objeví příznaky charakteristické pro onemocnění pankreatu, je nutné se poradit s praktickým lékařem nebo gastroenterologem, který je může v případě potřeby předat jiným odborníkům (endokrinologovi, chirurgovi apod.).

Po prozkoumání a instalaci předběžné diagnózy lékař odkáže pacienta na laboratorní a přístrojové vyšetření. Pro potvrzení diagnózy, analýzy moči, krevních testů (klinických a biochemických) jsou nezbytné, a nepřímo, přítomnost pankreatických onemocnění může indikovat odchylky ve výsledcích fekálních testů. Jednou z nejinformativnějších metod pro diagnostiku patologií tohoto orgánu je ultrazvuk, během kterého může lékař určit velikost orgánu, vyhodnotit stav parenchymu, detekovat cysty, kameny nebo nádory v něm. Lékař může podle výsledků rentgenového vyšetření břišních orgánů a FGDS mít podezření na pankreatitidu.

V obtížných případech může být pacientovi doporučeno zobrazování počítačů a magnetické rezonance, stejně jako biopsie tkání orgánu, pro diagnostiku onemocnění pankreatu.

Zapojení do autodiagnostiky a vlastní léčby podezření na patologii slinivky břišní by nemělo být. Tytéž symptomy mohou znamenat jak pankreatitidu, tak přítomnost orgánového tumoru, a čím dříve je diagnóza provedena a správná léčba je předepsána, tím lepší je prognóza onemocnění. V pokročilých případech se může v důsledku chronické pankreatitidy vyvinout těžké onemocnění trávicího systému, ledvin a srdce. Akutní patologie v nepřítomnosti léčby mohou vést k nekróze tkáně pankreatu a smrti.

Který lékař kontaktovat

Je-li bolest břicha, zažívací poruchy adresována terapeutovi. Lékař provede první vyšetření a stanoví diagnózu, předepíše léčbu. V případě potřeby je pacient pozorován u gastroenterologa. S porážkou slinivky břišní může být nezbytné vyšetřit onkologa, endokrinologa, chirurga. Bude užitečné navštívit odborníka na výživu.

Slinivka břišní: příznaky nemoci, léky

Mezi nemocemi, které se vyskytují u asi tří ze sta lidí ve věku 30 let a starších, lékaři nazývají pankreatitidu. V drtivé většině případů (asi 70%) se alkohol, kouření a konzumace tukových potravin stávají příčinou takové diagnózy.

Nemoci pankreatu způsobují akutní bolest, zažívací poruchy, které mohou výrazně zkomplikovat život pacienta a v některých případech vyvolávají fatální následky.

Akutní formy pankreatitidy dobře reagují na léčbu, chronické vyžadují neustálé sledování, dodržování celoživotní stravy. Pokud se vyskytnou jakékoli příznaky onemocnění pankreatu, léčba se podává v kombinaci s přísnou dietou.

Slinivka břišní: příznaky nemoci, léky

Funkce a nemoci pankreatu

Slinivka se skládá ze dvou částí s odlišnou strukturou a funkcemi. Jedna část produkuje enzymy (amylázy, proteázy, lipidy), které se podílejí na trávení potravy ve střevech, a druhá produkuje hormony: inzulín, somatostatin, glukagon.

Mezi onemocněními pankreatu nejčastěji (asi 80% případů) lékaři diagnostikují neinfekční zánětlivé procesy - pankreatitidu.

Pankreatitida vzniká v důsledku působení enzymů produkovaných žlázou na stěnách orgánu. Vyvinuté enzymy se normálně pohybují podél žlučových cest, vstupují do střeva, kde provádějí hlavní zpracování potravinového bolusu, rozkládají proteiny, tuky a sacharidy.

Slinivka břišní - orgán, který je velmi důležitý při práci celého organismu

Pokud z nějakého důvodu enzymy stagnují ve žláze, pak se začnou rozkládat tkáně samotné žlázy. Když k tomu dojde, hlavním příznakem pankreatitidy je akutní silná bolest.

Pankreatitida může být dvou typů - akutní a chronická. Ostrá forma je rozdělena do několika částí:

 • edém (intersticiální);
 • hemoragický;
 • hnisavý (flegmonous);
 • pankreatonekróza (totální nebo částečná smrt tkáně).

O důvodech

Lékaři diagnostikují primární akutní pankreatitidu u lidí ve věku 35–45 let (28–40 případů na 1000 osob). Ve starších věkových skupinách se zvyšuje procento případů, což naznačuje přímou závislost onemocnění na věku pacienta.

Funkce slinivky břišní

Podle statistik vyvolává pankreatitida následující faktory:

 1. Nadměrná závislost na alkoholu. Lidé s nadměrnou konzumací alkoholu podle různých odhadů představují 65–80% všech pacientů trpících chronickou pankreatitidou. Alkohol násobí produkci enzymů.
 2. Reverzní odtok žluči (reflux) v důsledku zúžení nebo stlačení, překrytí žlučových cest s cholelitiázou, nádory, žlázovými cystami.
 3. Vysoká koncentrace tuku v krvi při obezitě, nezdravá strava. Tuky vyvolávají zvýšenou tvorbu enzymů.
 4. Virové infekce, intoxikace. V důsledku jejich expozice dochází častěji k chronické pankreatitidě.
 5. Mechanické poškození žlučovodů. Vyskytuje se v důsledku mechanického poranění, operací v břišní dutině.
 6. Diabetes.
 7. Dědičná predispozice

Příčiny pankreatitidy

Pro další identifikaci onemocnění pankreatu jsou důležité primární projevy pankreatitidy, pro diagnostiku je zvláště důležitá přítomnost charakteristických symptomů. Onemocnění slinivky břišní mají řadu společných charakteristických příznaků spojených s pankreatitidou.

Příznaky zánětu slinivky břišní

Při akutní pankreatitidě se projevují symptomy. Chronické formy mají vymytý klinický obraz a mírnou závažnost symptomů.

Mezi rozpoznatelné, povinné příznaky pankreatitidy patří:

S chronickou pankreatitidou

Bolest těžké závažnosti, lokalizovaná v levém hypochondriu, je akutní nebo tupá, tažná. Často se používá pásový opar,

Může dát srdce, zpátky.

Bolestivé pocity jsou tak silné, že mohou způsobit bolestivý šok a vyžadují urgentní lokalizaci

Bolesti se v přírodě stávají tupými, lokalizace bolesti je oblast střeva, často bolestivé pocity mají povahu šindele a dávají páteři. Bolest se stává méně patrnou, přetrvává téměř po celý den v období exacerbace

Je trvalý, vyskytuje se bez ohledu na jídlo. Po zvýšení příjmu potravy způsobuje zvracení

Emetické hmoty mají hořkou chuť, s cholecystitidou je přítomen obsah žluči. Pozorováno po požití mastných, kořenitých jídel.

Zácpa se střídají s průjmem, dochází k neustálému uvolňování židle. Po jídle se zaznamenává časté močení. Fekální hmoty mají mastný lesk, jsou vyjasněny.

Vyjádřeno slabě, projevuje se úbytkem hmotnosti, celkovou slabostí, letargií, impotencí, sníženým krevním tlakem

9 důležitých příznaků pankreatitidy

Mezi nespecifické projevy jsou možné:

 1. Zvýšená tělesná teplota. Vyskytuje se při infekčním zánětu a intoxikaci.
 2. Kožní vyrážka, silné svědění. Charakterizovaný nádorovými procesy, mačkání žlučových cest.
 3. Žloutenka (žlutá barva kůže a bílých očí). Objeví se s úplným nebo částečným zastavením odtoku žluči ze žlázy.
 4. Těžká bolest hlavy. Vyskytuje se v důsledku intoxikace.

Bolest pankreatitidy

Projevy jiných nemocí

Některá jiná onemocnění pankreatu se projevují v počáteční fázi pankreatitidy. Doplňují celkový obraz nemoci s nespecifickými symptomy:

 1. U cholelitiázy je pozorováno zvracení se žlučí, charakteristická chuť v ústech. V počátečních stádiích, bledost kůže, jejich nažloutlý nádech, je charakterizován rychlým nárůstem žloutenky, když jsou žlučové kanály stlačovány. Akutní bolest v hypochondriu, která vyzařuje do žaludku, pokrývá hřbet (páteř).
 2. Když se připojíte k zánětu infekce, významně se zvýší tělesná teplota a krevní tlak. Bolest nastává jako akutní dlouhodobý záchvat, získá charakter pásového oparu.
 3. S nádorovými procesy, břicho se zvětší, nižší indexy zvýšení krevního tlaku, žloutenka postupně se zvětší a pruritus nastane. Diabetes je diagnostikován.

Video - Známky onemocnění pankreatu

O diagnostice

Symptomatologie pankreatitidy je tak rozsáhlá, že ve většině případů je možné stanovit přesnou diagnózu až po provedení série studií. Zkušený chirurg detekuje akutní pankreatitidu po vyšetření a pohovoru s pacientem - je možné pouze určit typ onemocnění, objasnit přítomnost komorbidit, dalších nemocí po detailní analýze výsledků výzkumu.

Mezi testy, které lékař předepisuje, patří:

 1. Obecný krevní test.
 2. Biochemické studie krevní plazmy a moči.
 3. Ultrazvuk pankreatu, v případě potřeby játra, žlučovody.
 4. Roentgenogram
 5. Angiografie.
 6. Laparoskopie.
 7. Endoskopie horního GI traktu (pro podezření na akutní pankreatitidu).
 8. Fibrogastroduodenoskopie (pro chronickou pankreatitidu).
 9. Cholangiopancreatografie (MRI), nádorové markery (pro podezření na rakovinu).

Vedení ultrazvuku slinivky břišní

Léčba

Léčba onemocnění slinivky břišní vždy obsahuje dietní omezení.

 1. Při akutní pankreatitidě se úleva od bolesti dostává do popředí léčby. V obtížných případech přistoupení infekce jsou aplikována antibiotika. Ujistěte se, že přijměte opatření pro detoxikaci těla.
 2. Chronické formy jsou ošetřeny enzymy.
 3. Chirurgická intervence, laparoskopie se používá pro cholelitiázu, v případě nouze (blokování kanálků kameny), s tvorbou velkých cyst, kompresí kanálků nádory.
 4. Léčba nádorů bude zvláště obtížná. Zahrnuje použití enzymatických přípravků, chemoterapii, použití chirurgické léčby.

V počátečním stádiu léčby je nutná speciální dieta zahrnující hladovění. Akutní těžké ataky mohou vyžadovat dietu až 7 dnů, s exacerbací menší intenzity, doba nalačno je 2 až 4 dny.

Léčba akutní pankreatitidy

Během tohoto období se provádějí opatření k lokalizaci bolesti. Doma (menší kolika) můžete použít antispasmodika:

 1. No-Shpu, 2 tabl. po 4 hodinách se můžete přihlásit od 6 let (maximálně 2 tabulky / den ve dvou dávkách, pro děti 6–12 let 3 tabulky / den pro tři dávky).
 2. Papaverine, Drotaverin: dospělí a děti od 12 let 1-2 tabulky. po 8 hodinách, ale ne více než 6 tabulkách. za den.
 3. Mebeverin: 1 kapsle. za 12 hodin. Lék není předepsán během těhotenství.
 4. Meteospasmil: 1 čepice. za 8-12 hodin pro děti od 14 let a dospělé. Nepředepisujte těhotné.
 5. Buscopan 1–2 tab. za 3-4 hodiny pro děti od 6 let a dospělé.

Pro úlevu od akutních bolestí doma analgetika:

 1. Baralgin (250-500 mg ne více než 3krát denně). Nepoužívat během těhotenství, děti do 6 let.
 2. Pentalgin (500 mg až 3krát denně, max. 2 g / den). Kontraindikováno u dětí mladších 12 let, během těhotenství, HBV.
 3. Trigan –D (1 karta. Až 3 krát / den) Použití pro děti od 15 let a dospělé. Nepoužívat během těhotenství, HB, léčba dětí se provádí pod dohledem lékaře.

V nepřítomnosti žaludečních onemocnění, krvácení a alergie na NVSP užívají léky z řady nesteroidních protizánětlivých léčiv: Voltaren, Aspirin (kyselina acetylsalicylová), Movalis, Indomethacin užívají 1-2 tablety každé 4-6 hodin, ne více než 6 tablet denně.

Movalis lék ve formě pilulek

Při provádění terapeutických zákroků v nemocnici se používá podávání novokainu prostřednictvím IV, v nejobtížnějších případech se používají opiáty.

Je to důležité! Léčba pankreatitidy zahrnuje opatření k detoxikaci těla, doma je nejjednodušší metodou použití velkého množství čisté, nesycené vody.

Pokud je diagnostikována pankreatitida, jsou příznaky onemocnění přítomny v pankreatu. Léčba léky vždy zahrnuje užívání enzymových přípravků. Léky rozkládají tuky, bílkoviny a sacharidy, nevyžadují produkci enzymů samotnou žlázou a poskytují příležitost k obnovení poškozených tkání pankreatu.

Režim léčby chronické pankreatitidy

Enzymové přípravky vyrobené pod velkým počtem obchodních názvů:

 • Ajizim;
 • Eurobiol;
 • Zentase;
 • Inosime;
 • Kreazim;
 • Creon;
 • Mezim;
 • Micrazim;
 • Panzinorm;
 • Pankreazim;
 • Pankreatin;
 • Pancytrát;
 • Pentasil;
 • Fermentium;
 • Slavnostní;
 • Enziben;
 • Hermital;

Složení léků, bez ohledu na název, zahrnuje enzymy z vepřových jater. Přípravky obsahují mnoţství enzymů násobících se k tomuto počtu:

 • lipázy - 3500ED;
 • amyláza - 4200ED;
 • proteáza - 250 U.

Enzymy v léčivech jsou baleny ve speciálním enterosolventním povlaku (potahovací tablety nebo kapsle), který je absorbován pouze ve střevě.

Příčiny onemocnění pankreatu

Prostředky mají jiné množství látky - od 10 tisíc. Jednotky do 35 tis.

Počet enzymů je přiřazen v závislosti na stupni jejich nedostatku v těle. Dávky se liší:

 1. Při úplné absenci produkce enzymů (odstranění pankreatu, žlučníku, gastrektomie) jsou enzymy určovány pro život. Dávky se pohybují od 35 000. Jednotky najednou s každým jídlem.
 2. Pro částečnou substituci se používají stejné přípravky, ale v menších dávkách (od 10 tisíc jednotek třikrát denně).
 3. Pro akutní záchvaty pankreatitidy je léčba předepsána na 2 až 8 měsíců.

Rady Užívejte pilulky nebo tobolky s jídlem nebo ihned po jídle, bez žvýkání. Omyjte ji velkým množstvím čisté vody bez plynu. Nelze použít džusy. Pokud pacient nemůže tobolku polykat, smí se smíchat s neslazenou jablečnou omáčkou. Kompozice se užívá s jídlem. Tablety nelze rozdrtit.

Při léčbě pankreatitidy trvá dlouho. Vyvolání akutní formy trvá 4 až 8 měsíců, během kterých pacient sleduje dietu a užívá enzymatické přípravky.

V chronických formách je dieta méně rigidní, ale je pozorována neustále. Enzymové přípravky se provádějí na základě doporučení lékaře.

Video - Akutní pankreatitida

Zvláštní význam stravy

Kromě příjmu enzymových přípravků je dieta jednou ze dvou důležitých složek léčby pankreatitidy.

V akutním období je nutně přítomno hladovění, poté je pacientovi předložena tabulka č. 5p. To je jedna z nejtěžších diet.

Jedná se o frakční dietu 6-7 krát denně. Jedna porce by neměla obsahovat více než 200–350 g potravin a obsah tuku nepřesahuje 10 g. Dieta obsahuje minimální množství soli (7 g / den), cukr (10 g / den), sladkosti (15–20 g / den).. V omezených množstvích by mělo být pacientovi konzumováno libové maso, ryby s nízkým obsahem tuku, odstředěné mléko, vejce (1/5 celkového denního příjmu potravy).

Základem výživy jsou slizké kaše na vodě s mlékem, chléb, doplněný povolenou zeleninou a ovocem.

Doporučené a vyloučené výrobky

Veškeré jídlo se vaří v ošuntělém nebo nasekaném tvaru, podává se teplé.

Zakázané ostré, mastné, smažené potraviny, rychlé občerstvení. Pankreatitida, sycené nápoje, kvas, pivo jsou přísně zakázány.

Odmítnutí alkoholu a kouření

Léčba onemocnění pankreatu zahrnuje úplné odmítnutí alkoholu. Malá dávka alkoholu způsobí zvýšenou produkci enzymů a jejich retenci ve slinivce břišní, což vyvolá záchvat akutní koliky.

Lékaři doporučují minimalizovat vstup tabákového kouře do těla v důsledku aktivního nebo pasivního kouření - pomáhá také zvyšovat produkci enzymů.

Při identifikaci patologií pankreatu, symptomů nemoci by měla být medikační léčba kombinována s přísnou lékařskou dietou a zdravým životním stylem.

Průběh léčby akutní pankreatitidy je dlouhý, trvá nejméně 4 měsíce. U komplexních poruch funkce orgánu, resekce, cyst, nádorů, je předepsána náhrada enzymů pro život.

Dávku a délku trvání léčby stanoví terapeut podle individuálních charakteristik těla pacienta, průvodních onemocnění, věku.