Image

Hepatomegalie

Hepatomegalie je fyziologický nebo patologický nárůst metrických parametrů jater, projevuje se difuzně nebo lokalizovaně a ne ve všech situacích doprovázených poškozením hepatocytů.

Onemocnění lze pozorovat v izolované verzi, která je nejčastěji způsobena organickou patologií orgánu nebo v kombinaci se splenomegalií, což je projev systémových změn v lidském těle (srdeční selhání, endoflebitida jaterních žil).

Každý pacient by měl pochopit, že hepatomegalie je reverzibilní proces (na rozdíl od cirhózy, hepatokarcinomu), a pokud je správně léčena, příčiny hepatomegálie, velikost a funkce orgánu se vrátí do normálu. Ale pro to musíte včas poradit s lékařem. Bohužel, v některých případech je to takový zhoubný zvyk pacientů, jako je nadměrné pití a vede k nemoci. Ten může být jediným organickým projevem toxického účinku alkoholu na tělo.

V počátečním stádiu je reverzibilní a v budoucnu může vést k tvorbě tukové hepatózy, která zanechává nevratné stopy v játrech.

Co je to?

Hepatomegalie je zvýšení velikosti jater. Tento stav není samostatným onemocněním, ale je příznakem všech onemocnění jater. Někdy tento orgán může růst do takové velikosti, že se stane znatelným na povrchu břicha.

S metabolickými poruchami játra začínají hromadit sacharidy, tuky a další metabolické produkty, což způsobuje jeho zvýšení.

Normální velikost jater u dospělých

Když už mluvíme o velikosti těla, musíte určit, jaké metody jsou hodnoceny. Při určování parametrů perkusí (perkuse) jsou jejich normální hodnoty 9x8x7 cm a mohou se lišit v závislosti na výšce pacienta. Při hodnotách nad průměrem mohou být jaterní měření o 1 cm větší. S malým růstem se sníží o 1 cm.

Při pociťování (palpaci) v nepřítomnosti nemoci se tento parenchymální orgán nachází v pravém hypochondriu a nepřesahuje kostelní oblouk. Pokud je oblast nalezena nižší, může to být příznak hepatomegálie nebo vynechání orgánu v důsledku enteroptosy nebo onemocnění hrudních orgánů (emfyzém atd.). Chcete-li objasnit důvody pro odchod okraje jater pod žebry, musíte použít perkusní, ultrazvuk nebo rentgen hrudníku.

Normální parametry orgánu při jeho zkoumání ultrazvukovým přístrojem v předozadním směru jsou 12,5 cm při měření pravého laloku a 7 cm - levého laloku. Příčná velikost je 20–22 cm, rozměry jsou také rozměry cévního svazku jater.

Příčiny vzniku onemocnění

Všechny příčiny vedoucí k rozvoji hepatomegálie jater lze rozdělit do tří skupin:

 1. Onemocnění jater. V tomto případě se jedná o lézi hepatocytů (jaterních buněk), která spouští mechanismus bobtnání tkáně nebo její regenerace. Zvětšená játra způsobená edémem zmizí po zmírnění zánětu. Se zvýšenou regenerací hepatocytů jsou věci trochu složitější. V tomto procesu je obnovena pouze část jaterních buněk a zbytek je nahrazen pojivovou (jizvou) tkání. V důsledku toho se játra postupně zvětšují a stávají se kopcovitou, hustou. Hepatomegalie může být způsobena různými onemocněními jater: autoimunitní a virovou hepatitidou, echinokokózou, polycystickou cytosou, cirhózou a fibrózou, maligními neoplazmy atd.
 2. Akumulace onemocnění. V důsledku metabolických poruch v játrech se začnou hromadit glykogen, železo, sacharidy, tuky a další látky, což vede ke zvýšení velikosti orgánu. Taková onemocnění zahrnují hepatolentní degeneraci, amyloidózu, mastnou hepatózu, hemochromatózu. Mnozí z nich jsou dědiční. Některé z nich, jako například mastná hepatóza, se však mohou objevit v důsledku obecné obezity, zneužívání alkoholu, dlouhodobého užívání některých léků.
 3. Kardiovaskulární onemocnění doprovázená oběhovým selháním a vedoucí k hladkému kyslíku hepatocytů a stagnaci v játrech krve. Příčinou hepatomegálie v tomto případě je smrt jaterních buněk a rozvoj pojivové tkáně na svém místě.

Formy rozvoje

Hepatomegalie má několik forem vývoje, které jsou přidělovány v závislosti na velikosti těla:

 1. Není vyjádřeno stadium - játra se zvětší o 1–2 cm, symptomatický obraz chybí. Detekce onemocnění je možná pouze ultrazvukem.
 2. Částečná fáze - některé části orgánu se zvětšují. Nejčastější porušování homogenity struktury jater. Tento stav je nebezpečným faktorem vyvolávajícím vznik onkologických nádorů, cyst, hnisavých formací.
 3. Mírná hepatomegalie je nevýznamný nárůst jater, který může být způsoben nesprávnou dietou, častým užíváním alkoholických nápojů. Také tato forma onemocnění se často vyskytuje u kojenců.
 4. Výrazným stupněm patologického procesu je nadměrné zvětšení orgánu. Existuje symptomatický obraz, který naznačuje rychlý vývoj patologie jater. S zhoršením nemoci bez vhodné léčby mohou játra přijmout celou peritoneální dutinu. Důvodem pro rozvoj tohoto stavu je onkologický proces.
 5. Hepatomegaly difuzní forma - velikost jater o 12 cm nebo více převyšuje normální hodnoty. Vzniká více abscesů. Léčení v této fázi onemocnění je možné pouze chirurgickým zákrokem.

Procesy probíhající před vývojem difúzního stadia onemocnění jsou reverzibilní a mohou být upraveny lékařskou terapií a dietními změnami.

Difuzní forma onemocnění je extrémně obtížný patologický proces, který se vyskytuje na pozadí cirhózy, zanedbaných forem hepatitidy, přítomnosti nádorových nádorů. Nelze ji léčit, protože není možné odstranit onemocnění, které vyvolalo kritické zvětšení jater.

Příznaky

Stupeň hepatomegálie závisí na onemocnění nebo stavu, který ji způsobil.

Hlavní projevy hepatomegálie jsou:

 • pocit těžkosti v pravém hypochondriu - střední intenzita, zhoršuje se po užití malého množství mastných nebo kořenitých potravin;
 • bolest na stejném místě, zhoršená v poloze na pravé straně, někdy bolest v bederní oblasti.

U těžké hepatomegálie se může vyskytnout bolest na pravé straně během jakýchkoli pohybů.

 • zvýšení břicha;
 • dyspeptické poruchy;
 • příznaky mačkání přilehlých orgánů, které se projevují jako dysfunkce těchto orgánů.

Dyspeptické poruchy, které jsou pozorovány při hepatomegalii, jsou patologické změny na části trávicího systému. Patří mezi ně:

 • hořká chuť v ústech;
 • špatný dech;
 • nepříjemné říhání s chutí stale vajec;
 • pálení žáhy;
 • nevolnost;
 • průjem nebo zácpa;
 • abdominální distenze a obtížné vypouštění plynu.

Jsou také pozorovány současné příznaky hepatomegálie (nejsou přímým důsledkem rozšířené jatery a vyvíjejí se nezávisle na ní, ale jejich příčiny jsou spojeny s příčinami hepatomegálie):

 • žlutý květ na jazyku;
 • ascites - volná tekutina v břišní dutině;
 • kožní vyrážky;
 • kůže "hvězdy" - charakteristický cévní vzor;
 • pruritus;
 • odlupování kůže dlaní, čela a oblastí nasolabiálních záhybů;
 • žlutá barva kůže, viditelné sliznice a sklera. U některých onemocnění je možný zemitý tón pleti;
 • charakteristický červenat na tvářích - často řepné barvy, zakryté cévními "hvězdičkami";
 • tendence krvácet jakoukoliv lokalizaci;
 • jaterní dlaně (erythema palmar) - zarudnutí kůže na povrchu dlaně;
 • někdy - zarudnutí chodidel (analogicky s jaterními dlaněmi);
 • otok měkkých tkání.

Časté příznaky, které se mohou vyskytnout při hepatomegalii, jsou:

 • náhlý pokles účinnosti a produktivity práce při standardním zatížení;
 • nevysvětlitelná slabost;
 • únava po mírném zatížení a dokonce i po odpočinku;
 • zhoršení spánku - pocit nedostatku spánku.

Nejčastěji se při intoxikaci pozoruje zhoršení celkového stavu, který se vyvíjí s rozsáhlými jaterními lézemi - včetně těch, které vyvolávají hepatomegalii.

Co je mírná hepatomegalie?

Pod mírnou hepatomegálií se rozumí mírné zvýšení metrických parametrů jater, nepřesahujících 20 mm, které lze diagnostikovat pouze pomocí instrumentálních zobrazovacích metod. Klinické příznaky mírné hepatomegálie jsou obvykle minimální, takže je obtížné tento stav včas diagnostikovat. Klinické projevy mírné hepatomegálie se objevují pouze s dlouhým průběhem a organickou lézí parenchymu, doprovázenou dysfunkcí orgánu. Mírná hepatomegalie má tedy tendenci postupovat a vyvolat významnou zdravotní poruchu pacienta.

Typickými příznaky mírné hepatomegálie jsou projevy obecné intoxikace ve formě nemotivované slabosti, rychlé únavy, která nemá nic společného s fyzickou aktivitou člověka. Mírná hepatomegalie téměř nikdy nezpůsobuje intenzivní bolest v břišní dutině, nicméně u některých pacientů trpících touto patologií se periodicky objevují nepříjemné pocity těžkosti v pravém epigastriu, pálení žáhy a poruchy chuti k jídlu ve formě její redukce. Vzhled i takových nespecifických projevů mírné hepatomegálie by měl způsobit další instrumentální vyšetření pacienta, aby se odstranila příčina jeho výskytu. Počáteční vazba v diagnóze mírné hepatomegálie je ultrazvukové vyšetření břišní dutiny, nicméně je třeba mít na paměti, že u některých pacientů může být echografie obtížná, a proto byste měli také podstoupit počítačovou tomografickou prohlídku dutiny břišní.

Příznaky mírné hepatomegálie mohou být nejčastěji částečné, tj. Zvětšení jater se nevyskytuje difuzně, ale v důsledku změn v omezených částech jaterního parenchymu, jejichž příznaky jsou detekcí oblastí strukturní homogenity ve formě abscesů, nádorů, metastáz.

Mírná hepatomegalie je nejčastěji spouštěna onemocněním, jako je mastná hepatóza, jejíž patologickým základem je degenerace hepatocytů do tukových buněk. Hlavním etiopatogenetickým faktorem ve vývoji mírné hepatomegálie způsobené mastnou hepatózou je alimentární obezita, tj. Použití velkého množství jednoduchého tuku osobou. Mastná hepatóza označuje pomalu progresivní formu hepatomegálie a v patogenezi jejího vývoje se rozlišuje několik stadií.

Diagnostika

Není možné, aby pacient sám detekoval mírnou hepatomegálii, protože příznaky nejsou intenzivně exprimovány, je také obtížné vizuálně zaznamenat zvýšení objemu orgánu.

Pro přesnou diagnózu provádí lékař studii o pacientově zdravotní anamnéze, poslouchá jeho stížnosti a provádí palpaci břišní dutiny, zejména oblasti hypochondria. Po inspekci jsou stanoveny laboratorní a přístrojové diagnostiky. Je důležité nejen potvrdit fakt, že došlo k nárůstu objemu orgánu, ale také zjistit skutečný důvod, proč se to stalo.

Diagnostika zahrnuje následující postupy:

 • krevní biochemie;
 • klinický krevní test;
 • jaterní testy;
 • imunogram;
 • coagulogram;
 • testy na nádorové markery (v případě potřeby);
 • analýza výkalů;
 • ultrazvukové vyšetření orgánů umístěných v břišní dutině;
 • radiografie;
 • počítačová tomografie.

Po obdržení všech výsledků testu lékař popisuje nejúčinnější léčebný režim.

Jak léčit hepatomegalii?

Při zvětšených játrech je léčba předepisována v závislosti na výsledcích diagnózy. Pokud je hepatomegalie způsobena virovou hepatitidou, úplného uzdravení lze dosáhnout přísným dodržováním pokynů ošetřujícího lékaře. Terapie se provádí po určitou dobu. Jakmile je virová infekce konečně odstraněna z těla, je velmi důležité zabránit opakování.

Léčba hepatomegalií léky:

 1. Léčba základních léků na onemocnění. Hepatitida (A, B, atd.) Vyžaduje jmenování antivirotik. Listerióza a další bakteriální infekce jsou léčeny antibiotiky.
 2. Echinokokóza je indikací k předepisování anthelmintik (mebendazolu a dalších).
 3. Rakoviny vyžadují použití chemoterapeutických činidel. Srdeční selhání je léčeno srdečními glykosidy.
 4. Hepatoprotektory - léky, které chrání jaterní buňky před poškozením a obnovují již poškozené hepatocyty. Pro tento účel platí: základní fosfolipidy, rostlinné přípravky, vitamínové komplexy a aminokyseliny.

Hepatomegalie vždy vyžaduje úplné vyšetření pacienta, aby se objasnila diagnóza.

U některých onemocnění může být tkáň jater zcela obnovena. Tak například v jiných než závažných formách virové hepatitidy dochází k úplnému uzdravení a játra získávají svou normální velikost.

Chronická progresivní onemocnění, která vedou ke smrti velkého počtu jaterních buněk a jejich nahrazení buňkami pojivové tkáně, obvykle vedou k cirhóze. Obnovení funkce jater zcela v tomto případě je nemožné.

Pro chirurgické odstranění příčin hepatomegálie se používá:

 • otevření a odvodnění jaterních abscesů - pro hnisavé choroby;
 • odstranění nádorů - s rakovinou. Chirurgické odstranění benigních nádorů se provádí, když se vyvíjí významné zvětšení jater;
 • podvázání cév pro krvácení způsobené poraněním tkáně jater.

Pokud je hepatomegálie způsobena akutní trombózou, je indikována transplantace jater.

Dietní a nutriční pravidla

Dieta se zvětšenými játry je extrémně účinná a je předepsána všem pacientům. Jeho hlavním cílem je normalizovat práci těla a odstranit z něj nadměrné zatížení.

Hepatomegalie jater - co to je, příčiny, příznaky, komplikace, léčba a dieta

Hepatomegalie je patologický syndrom spočívající v pravém zvětšení jater (velikost pravé midklavikulární linie přesahuje 12 cm nebo levý lalok je hmatný v epigastrické oblasti). Normálně, játra jsou měkká konzistence, snadno cítil se pod pobřežní obloukem. U různých nemocí se může významně zvětšit velikost těla, struktura se stává hustší.

Co je jaterní onemocnění, příčiny a příznaky hepatomegálie u dospělých, jak správně léčit a proč má dieta důležitou roli při zotavení.

Hepatomegalie: Co je to onemocnění jater?

Hepatomegalie je proces zvyšování velikosti jater, iniciovaný různými bolestivými stavy. To může způsobit difuzní změny jater nebo ohniska, ale je to vždy patologické, protože to jsou nemoci, které vedou k takové dramatické změně velikosti orgánu, že není charakteristická ani v období zvýšené funkční zátěže.

Játra jsou umístěna pod membránou a sestávají ze dvou laloků, nazývají se „přirozeným filtrem“ díky své schopnosti odstraňovat škodlivé látky z těla a čistit krev. V normálním stavu má hladkou strukturu, její sondování nezpůsobuje bolest.

Normální parametry orgánu při jeho zkoumání ultrazvukovým přístrojem v předozadním směru jsou 12,5 cm při měření pravého laloku a 7 cm - levého laloku. Příčná velikost je 20–22 cm, rozměry jsou také rozměry cévního svazku jater.

Zvýšení velikosti jater neobsahuje specifické informace o nemoci, ale slouží jako jasný signál, že se patologie vyvíjí.

Je důležité zdůraznit, že játra mají významné regenerační rezervy, takže se onemocnění může vyvíjet po dlouhou dobu bez symptomů.

Tyto rezervy umožňují tělu plnit své funkce i při lézi 50% nebo více. Mírná hepatomegalie může u lidí přetrvávat mnoho let.

V závislosti na stupni zvýšení tělesného přírůstku:

 • mírná hepatomegalie (mírná změna velikosti a struktury, neodpovídá normálním hodnotám),
 • výrazný (nárůst o 10 cm od normy),
 • difuzní (více než 10 centimetrů).

Samostatnou formou je částečná hepatomegalie, kdy jsou játra nerovnoměrně zvětšena - pouze její část nebo jeden lalok.

Příčiny hepatomegálie u dospělých

S metabolickými poruchami játra začínají hromadit sacharidy, tuky a další metabolické produkty, což způsobuje jeho zvýšení. Mezi onemocnění akumulace patří hemochromatóza, amyloidóza, mastná hepatóza, hepatolentní degenerace. Příčiny metabolických poruch jsou spojeny s osobním životním stylem, ale některé z těchto patologií jsou dědičné.

Všechna onemocnění jater vedou k porážce buněk. Současně začíná proces regenerace nebo dochází k otoku tkáně. Při otoku je nutné odstranit zánět, aby se tělo vrátilo do normálu.

S hepatomegalií je nutné podstoupit sérii vyšetření, aby se určily důvody jejího vývoje. Ty mohou zahrnovat následující odchylky:

 • infekční onemocnění;
 • hepatitida;
 • dystrofie mastného typu;
 • onkologie;
 • intoxikace alkoholem nebo drogami;
 • přesycené tukové látky v játrech;
 • nezdravá strava;
 • výskyt tekutých metastáz;
 • obstrukce žil těla;
 • patologie metabolických procesů;
 • benigní neoplazmy;
 • cirhóza;
 • akumulace mědi.

Metabolické poruchy

Pokud je metabolismus narušen, dochází k hromadění metabolických produktů v těle, což vede k hepatomegalii. Příčiny patologie:

Nemoci kardiovaskulárního systému

Tato příčina má zřídka za následek hepatomegalii u novorozenců a malých dětí. Nejčastěji je diagnostikována u lidí ve středním nebo starém věku. Důvody pro zvýšení tělesné hmotnosti v tomto případě jsou následující:

 • selhání oběhu;
 • konstrikční perikarditida.

Příznaky a charakteristické znaky

Jaterní hepatomegálie je patologické zvětšení orgánu a difuzní změna v jeho tkáních. S touto patologií, játra mohou být snadno palpated pod žebry, zatímco zdravý orgán je těžký cítit. Při palpaci pacient cítí bolest, která je také známkou onemocnění. Hepatomegalie je příznakem, který naznačuje, že játra potřebují léčbu.

Následující příznaky se mohou týkat pacienta:

 • Bolest nebo pocit těžkosti na pravé straně, zejména při změně polohy těla.
 • Kožní vyrážka, doprovázená svěděním. Někdy jsou na kůži červené tečky, připomínající pavouky - s cévními "nohama", které se rozbíhají do stran. Dokonce se nazývají "jaterní hvězdičky".
 • Akumulace tekutiny v dutině břišní.
 • Poruchy zažívání (nejen průjem, ale i zácpa).
 • Zvýšený objem břicha.
 • Časté pálení žáhy, spojené špatným dechem.
 • Nevolnost

Levý lalok je zřídka zvýšený, většinou pravý. Levý lalok se nachází vedle slinivky břišní, takže zvýšení této části jater je obvykle spojeno s poruchami žláz.

Pravý lalok jater je náchylnější k hepatomegálii. To se děje kvůli největšímu zatížení, které na ni dopadá. Zvýšení podílu může být navíc přirozené, ale nikoli důsledkem onemocnění. Během diagnózy je většina pozornosti věnována na pravé straně jater, protože je zodpovědná za hlavní zátěž a funkčnost.

Příznaky onemocnění, v závislosti na příčinách jater

 • příznaky intoxikace,
 • žloutnutí kůže
 • nevolnost, zvracení,
 • slabost
 • zvýšení teploty
 • bolest hlavy
 • bolest při stisknutí
 • výskyt krvácení,
 • teplota,
 • bolest hlavy
 • slabost
 • celkové poškození těla,
 • nevolnost
 • neustálé brnění v játrech,
 • získání zemitého odstínu pleti,
 • silná bolest při palpaci.
 • pokles tlaku
 • slabost
 • únava
 • úbytek hmotnosti
 • bolavé klouby
 • hyperpigmentace kůže.
 • členění
 • vzhled žlutého odstínu pleti,
 • intoxikace,
 • bolesti.

Diagnostika

Ve skutečnosti má lékař pouze dva způsoby diagnostiky a detekce hepatomegálie:

 • Manuální techniky (palpace a perkuse břicha).
 • Metody vizualizace vnitřních orgánů (ultrazvuk, CT, MRI).

Každý přístup má své vlastní výhody a nevýhody. Proto, aby se zvýšila přesnost diagnózy, snaží se používat oba přístupy, a manuální metody jsou primární a metody vizualizace jsou sekundární.

Symptomy charakteristické pro hepatomegálii dávají všechny důvody pro provedení podrobného vyšetření těla. Pacienti jsou zpravidla předepisováni:

 • Biochemická analýza krve (sérový bilirubin, thymolový test, alkalická fosfatáza, celkový protein a proteinogram, ALT a AST).
 • Výpočetní tomografie a zobrazení magnetické rezonance dutiny břišní.
 • Ultrazvukové vyšetření břišní dutiny.
 • X-ray.
 • Analýza funkce jater, včetně testů na srážení krve.
 • Biopsie. V některých případech, k objasnění procesů v játrech, provést biopsii. Tato analýza se provádí laparoskopicky.

Jak léčit hepatomegaly jater?

Při zvětšených játrech je léčba předepisována v závislosti na výsledcích diagnózy. Pokud je hepatomegalie způsobena virovou hepatitidou, úplného uzdravení lze dosáhnout přísným dodržováním pokynů ošetřujícího lékaře. Terapie se provádí po určitou dobu. Jakmile je virová infekce konečně odstraněna z těla, je velmi důležité zabránit opakování.

Léčba hepatomegalií léky:

 1. Léčba základních léků na onemocnění. Hepatitida (A, B, atd.) Vyžaduje jmenování antivirotik. Listerióza a další bakteriální infekce jsou léčeny antibiotiky.
 2. Echinokokóza je indikací k předepisování anthelmintik (mebendazolu a dalších).
 3. Rakoviny vyžadují použití chemoterapeutických činidel. Srdeční selhání je léčeno srdečními glykosidy.
 4. Hepatoprotektory - léky, které chrání jaterní buňky před poškozením a obnovují již poškozené hepatocyty. Pro tento účel platí: základní fosfolipidy, rostlinné přípravky, vitamínové komplexy a aminokyseliny.

Hepatomegalie vždy vyžaduje úplné vyšetření pacienta, aby se objasnila diagnóza.

U některých onemocnění může být tkáň jater zcela obnovena. Tak například v jiných než závažných formách virové hepatitidy dochází k úplnému uzdravení a játra získávají svou normální velikost.

Chronická progresivní onemocnění, která vedou ke smrti velkého počtu jaterních buněk a jejich nahrazení buňkami pojivové tkáně, obvykle vedou k cirhóze. Obnovení funkce jater zcela v tomto případě je nemožné.

Pro chirurgické odstranění příčin hepatomegálie se používá:

 • otevření a odvodnění jaterních abscesů - pro hnisavé choroby;
 • odstranění nádorů - s rakovinou. Chirurgické odstranění benigních nádorů se provádí, když se vyvíjí významné zvětšení jater;
 • podvázání cév pro krvácení způsobené poraněním tkáně jater.

Pokud je hepatomegálie způsobena akutní trombózou, je indikována transplantace jater.

Dieta pro lidi s hepatomegalií

V hepatomegalii jsou pozorovány principy terapeutické výživy podle M. Pevznera. Jedná se o tzv. Tabulku č. 5 - šetřící dietu, která je předepsána pro všechny nemoci spojené se zvětšenou játra a slezinou, stejně jako žlučník. Indikace pro jeho použití jsou akutní a hepatitida, jaterní cirhóza, JCB.

Hlavní principy klinické výživy jsou:

 • fyziologická nutriční hodnota stravy pro všechny makro / mikroživiny;
 • šetrné výživové návyky;
 • pravidelnosti a zlomkové povaze jídla.

Strava se zvětšenými játry zahrnuje následující povolený rozsah potravin:

 • ovesné vločky, ječmen, nudle, pohanka nebo rýže;
 • sortiment ryb je zastoupen nízkotučnými odrůdami;
  odstředěné mléko;
 • mléčné polévky s přídavkem těstovin, zeleniny a obilovin. Nemůžete jíst první kurzy
 • na bázi bohatého vývaru;
 • masných výrobků z nízkotučných odrůd. Mohou to být karbanátky, karbanátky nebo klobásy. Ve vzácných případech
 • vaření masa ve formě velkých kusů je povoleno;
 • proteinová omeleta z jednoho vejce;
 • zeleninové odrůdy patří mrkev, cuketa, řepa, brambory a dýně. Můžete přidat do nabídky
 • jídla z pečené, vařené nebo čerstvé zeleniny;
 • sušené ovoce;
 • olej (zeleninový, smetanový);
 • Včerejší pekárna bez pečení;
 • med, želé, souffle;
 • odvar z divoké růže.

Strava jaterních hepatomegálií umožňuje vyloučení následujících potravin ze stravy:

 • Mastné červené maso, droby, maso z vodních ptáků, tučné ryby, sádlo, pečivo, čokoláda, koláče, pečivo, těsto z listového těsta.
 • Luskoviny a veškerá hrubá zelenina, kyselé zelí, okurky a marinády.
 • Kulinářské / živočišné tuky, uzené maso, mořské plody.
 • Špenát, šťovík, ředkvičky, cibule, houby, ředkvičky, česnek, majonéza, kečup, pikantní křenové omáčky, pepř, ocet, hořčice.
 • Plnotučné mléko, slaný / pikantní sýr. Omezené je použití tukového tvarohu, zakysané smetany, smetany a tvarohu.
 • Syrová kuřecí vejce, vařená měkká vařená - až tři kusy týdně.
 • Silný čaj / káva, kakao, čokoláda, zmrzlina.
 • Alkoholické a sycené nápoje, balené šťávy.

Lidové léky

Účinné lidové prostředky, které lze použít při léčbě hepatomegálie jater.

 1. Léčivý roztok medu má blahodárný účinek nejen na fungování těla, ale také na játra. Každé ráno a před spaním vypijte nápoj ze 2 lžíce medu, 200 ml teplé vody a 2 lžíce citronové šťávy.
 2. Suchý mateříček se šalvějí, přidejte pampelišky kořen s pivonkou. Vezměte čekanku. Smíchejte, nalijte 500 ml vody. Čekání na var. Ochlaďte - půl hodiny. Kmen a pití.
 3. Dýně Jíme, třeme, vaříme kaši nebo džus. Možná, že někdo má rád syrové dýně víc. A někdo chce udělat brusinkovou šťávu vůbec.
 4. Červená řepa Zde je další užitečná zelenina pro játra. Surovou řepu šťávu vymačkejte, inkubujte ji 15–20 minut a promíchejte s čerstvou mrkvovou šťávou v poměru 3:10. Na den vypijte 100 ml této šťávy. Také řepa může být vložena do salátů nebo použita ve vařené formě.

Předpověď

Prognóza je určena příčinou syndromu a stupněm poškození hepatocytů reverzibilitou procesu. Prognosticky nepříznivé hepatomegálie s cirhózou jater, toxickým poškozením, primárním neoplastickým procesem. Mírné zvýšení počtu orgánů u všeobecných onemocnění, včetně virových infekcí, přechodné hepatomegálie u dětí, je charakterizováno rychlým regresivním průběhem.

Pochybná prognóza v případě hepatomegálie je prováděna pouze u pacientů s onkologickou patologií na 2. až 4. stupni procesu, stejně jako u pacientů s genetickými onemocněními.

V takových případech se játra rychle vrátí k normální velikosti:

 • virové infekce;
 • s takzvanou přechodnou hepatomegalií (přechodné zvýšení bez laboratorních změn) v dětství.

Co je jaterní hepatomegálie a její léčebné metody

Hepatomegalie je zařazena do seznamu hlavních známek onemocnění jater a projevuje se zvýšením velikosti jater. Taková změna velikosti orgánu může nastat u virové, autoimunitní hepatitidy, cirhotických procesů, otravy léky, těžké intoxikace (radiace, chemické).

Velká velikost jater mluví o porušení jeho funkce, ale je těžké si všimnout, že takové změny jsou samy o sobě, protože symptomy se začínají objevovat až v pozdějších fázích. Nebezpečí hepatomegálie je, že může být příznakem cirhózy nebo rakoviny jater. Cirhóza může vést k selhání jater, což je velmi nebezpečné pro člověka.

Bez včasné pomoci se vyvine encefalopatie, kóma, krvácení. Nádor v pozdních stadiích poskytuje metastázy, špatně léčitelné. Zvažte klinické projevy hepatomegálie, diagnostických a terapeutických opatření pro tento symptom.

Tělesné rozměry a typy patologie

Abychom pochopili, že tělo je rozšířené, musíte znát jeho normální velikost. Při fyzickém vyšetření se stanoví velikost jater podle Kurlova. Nejprve se objeví horní okraj jater a pak spodní okraj. Měření 3 velikostí:

 • 9 cm (pravý lalok);
 • 8 cm (šikmo vpravo);
 • 7 cm (šikmá velikost, levý lalok).

Zároveň je povolena chyba +1 cm, játra normálně palpují nebo jsou stanovena na úrovni klenby na pravé straně. Se zvětšeným orgánem bude okraj jater hustý, někdy nerovnoměrný (nerovnoměrný).

Hepatomegalie je nárůst v celé játra nebo jeho laloků. Orgán může být změněn v důsledku poškození hepatocytů.

Jaterní buňky začínají být nahrazovány pojivovou nebo tukovou tkání, která při expanzi vede ke zvýšení počtu orgánů. To může také vést k růstu rakoviny nebo nádoru. Tyto procesy jsou někdy označovány jako generický termín „otok orgánů“.

Játra, stejně jako slezina, jsou schopny zvýšit se zvýšením tlaku v žilním systému orgánů (portální hypertonický syndrom). Existuje několik typů patologů: v závislosti na změně velikosti orgánu (Tabulka 1) a lokalizaci patologického procesu (Tabulka 2).

Tabulka 1 - Druhy hepatomegálie podle závažnosti

Nárůst těla o 1-1,5 cm Normálně se projevuje u novorozenců, stejně jako u dětí do 5 let. V tomto případě se dítě cítí dobře, příznaky žloutenky nejsou pozorovány.

Tento stav lze připsat fyziologické hepatomegalii. Když dítě roste, orgán se snižuje.

Tabulka 2 - Typy hepatomegálie v závislosti na prevalenci patologického procesu

Častěji se zvyšuje jeden pravý lalok. Má větší funkční zátěž než levá. Levý lalok může vzrůst kvůli patologii blízkých orgánů (slinivky břišní).

Samostatně se mohou laloky zvyšovat v důsledku výskytu cyst, nádorů, abscesů. Když tyto formace rostou, posouvají tkáně orgánu od sebe.

Příčiny a projevy

Hepatomegalie se může vyvinout během infekčního procesu, autoimunitního onemocnění a těžké intoxikace různými toxickými látkami. Mezi hlavní příčiny onemocnění patří:

 • infekce (poškození bakterií, virové látky: hepatitida B, C), které vedou k cirhóze, onkologii;
 • tuková infiltrace jater různého původu;
 • onkologie (nádorová maligní (rakovina), benigní);
 • otrava látkami obsahujícími alkohol, léky, měď;

 • prodloužené půst, přejídání mastných, smažených, uzených jídel;
 • metastázy do tkáně orgánu jiných nádorů (onkologie slinivky břišní, mléčné žlázy);
 • žilní kongesce, cholestáza (cholelitiáza, cholecystitis, pankreatitida);
 • metabolické poruchy (obezita);
 • autoimunní léze jaterní tkáně.
 • Fáze vývoje

  Hepatomegalie je doprovázena různými symptomy v závislosti na stadiu patologie (Tabulka 3). V každé fázi vývoje se orgán stále více a více zvyšuje a přidávají se další symptomy.

  Tabulka 3 - Fáze vývoje hepatomegálie

  Tělo je zvětšeno o 5 cm a více. Příznaky onemocnění jsou velmi jasné, zvyšuje se žloutenka, syndrom bolesti, zvětšená slezina, objevují se známky ascitu.

  Na ultrazvuku celkové poškození jater nebo většiny z nich. Možné poškození vědomí: strnulost, encefalopatie, kóma.

  Hlavní příznaky

  Klinické projevy hepatomegálie zahrnují:

  • syndrom žloutenky;
  • jaterní kožní příznaky (erytematózní vyrážky, cévní hmoty, „hlava medúzy“);
  • ascites;
  • zvětšená slezina;
  • anémie;
  • zvracet kávové sedliny;
  • dyspepsie.

  Zvažte podrobněji hlavní projevy patologie:

   S onemocněním jater na vyvýšeních dlaní se objeví zarudnutí kůže. Můžete detekovat bodové a hvězdné formace. Ukazují pokles srážení krve.

  Žloutenka je nejčastějším příznakem onemocnění jaterní tkáně, jakož i pomocných struktur orgánu (žlučník, žlučovody, krevní cévy). V pravé žloutence se kůže a sliznice změní na žlutou. Falešný (karoten) je charakterizován pouze žloutnutím kůže, sklera zůstává růžová.

  Icterické zabarvení indikuje zvýšení bilirubinu v krvi. Intenzita ikterického syndromu může být posuzována podle závažnosti stavu pacienta, stupně poškození tkáně jater. Výkaly se žloutenkou mohou ztmavnout nebo změnit barvu v závislosti na typu ikterického syndromu. Moč se ztmavuje.

  Bez léčby může žloutenka vést k intoxikaci bilirubinem. To je velmi nebezpečný vývoj spoor. Pacient je zpomalený, pomalý, špatně orientovaný ve vesmíru. Sopor bez léčby se promění v encefalopatii. Dalším stupněm poruchy vědomí je kóma.

  Změny v těle u kojenců

  Během intrauterinní fetální formace, játra plní funkci tvorby krve, proto jeho velikost je zvýšena. Po porodu je hmotnost těla 4% celkové hmotnosti dítěte. Spodní hrana jater obvykle vyčnívá zpod kosterního oblouku o 1-2 cm, což se nazývá fyziologická hepatomegalie. V tomto případě je stav dítěte uspokojivý.

  Icterický syndrom je také považován za fyziologický, pokud indikátory Bilitest nepřesahují 21. Žloutenka u novorozenců se objevuje 2-3 dny a nejčastěji vymizí po několika dnech. U dětí přetrvává hepatomegálie až 5-7 let.

  Pokud se velikost těla v tomto období nevrátila do normálu nebo játra vzrostla, je nutné podstoupit vyšetření co nejdříve a zjistit příčinu patologie, protože tyto příznaky jsou nebezpečné pro život dítěte.

  Patologická hepatomegálie u kojenců a starších dětí se může vyskytnout na pozadí infekčních nemocí, stejně jako těžké otravy. Játra se mohou zvětšit o 4-5 cm, což je doprovázeno syndromem žloutenky, silnou společností a dyspepsií.

  Diagnostická opatření

  Diagnostická opatření pro hepatomegalii zahrnují sběr anamnestických dat, stížností pacientů, fyzikální vyšetření, použití laboratorních testů, další vyšetření.

  Lékařská historie a vyšetření

  Anamnéza a podrobný popis symptomů a rysů průběhu patologie pacientem může pomoci lékaři správně naplánovat vyšetření. Co je třeba vyjasnit:

  • přítomnost alergií;
  • dřívější infekční onemocnění;
  • chronická onemocnění;
  • výlety do zahraničí;
  • během těhotenství (u žen);
  • dědičnost (přítomnost autoimunitních onemocnění u příbuzných);
  • snášenlivost antibakteriálních, glukokortikoidních a jiných léků;
  • krevní transfúze;
  • sex;
  • kontakt s infekčními pacienty s HIV, hepatitidou (adolescenti, dospělí);
  • užívání alkoholických nápojů, kouření, drogové závislosti.

  U hepatomegálie se pacienti často stěžují na:

  • bolest;
  • abdominální diskomfort;
  • nestabilita stolice;
  • změna barvy kůže (žloutnutí), moč, výkaly;
  • přítomnost lézí na kůži;
  • zvracení

  Během fyzického vyšetření lékař upozorňuje na barvu kůže, skléry, jaterní známky (erytém, hvězdy, proliferaci cévní sítě na břiše). Lékař používá metodu perkusní k určení velikosti jater. Při palpaci lékař určuje hustotu dolního okraje jater, charakter povrchu (hladký, kopcovitý).

  Na základě údajů z kontrol jsou stanoveny laboratorní vyšetřovací postupy. Pacientovi je ukázán klinický krevní test, biochemická studie, analýza nádorových markerů (pokud je podezření na nádorový proces), ELISA, PCR pro stanovení virů hepatitidy B, C, analýza stolice, moč.

  Laboratorní metody

  Diagnóza hepatomegálie navrhuje některé laboratorní testy:

  1. Dub Analýza může detekovat střední nebo výraznou leukocytózu, zvýšenou ESR, trombocytopenii, snížený hemoglobin, červené krvinky. Když jsou nádory detekovány mladé formy neutrofilů.
  2. Biochemie krve ukazuje zvýšení ALT, AST, alkalické fosfatázy, bilirubinu.

  Tabulka normálních ukazatelů ALT

 • Výzkum nádorových markerů. Během nádorového procesu se v krvi nachází alfa-fetoprotein, mucin-like glykoprotein a další specifické nádorové markery.
 • ELISA. Při detekci virových hepatitid protilátek proti virům.
 • PCR. Jsou detekovány RNA a DNA viry.
 • Instrumentální studie

  Mezi další metody průzkumu patří:

  • ultrazvuk orgánu (ultrazvuk);
  • zobrazování magnetickou rezonancí (MRI);
  • počítačová tomografie (CT);
  • angiografie;
  • scintigrafie;
  • elektrokardiografie;
  • biopsie.

  Algoritmus pro zkoumání dětí s hepatomegalií

  Nejinformativnější neinvazivní metody jsou CT, MRI. Vykazují obraz jater, stejně jako blízkých orgánů, které pomáhají identifikovat objemové novotvary, cysty, abscesy. Scintigrafie umožňuje vyhodnotit funkci těla.

  Ultrazvuk je často používán dospělými, těhotnými ženami, dětmi. Metoda je naprosto bezpečná, zcela informativní. Ultrazvuk zkoumá hepatitidu, cirhózu, přítomnost portálního hypertonického syndromu, stázu žluči, pankreatitidu, cholecystitidu.

  Ultrazvuk vyžaduje speciální školení:

  1. Je nutné vyloučit výrobky, které způsobují zvýšenou tvorbu plynu ve střevní dutině, protože plyny uzavírají přehled pro lékaře, což činí diagnózu obtížnou.
  2. Pacient 3 dny před zahájením studie musí opustit maso, mléčné výrobky, luštěniny, chléb. Snižte přívod kapaliny na 1,5 litru.

  Během ultrazvuku odborník vyhodnocuje velikost jater, stav cév a kanálků. U zdravého člověka je parenchyma jater homogenní, hrany jsou rovné, pravý lalok je 12 cm, levý lalok je 7 cm, žlučník je 0,7 cm, portální žíla je 1,2 cm.

  Velmi informativní studie je biopsie punkcí. K tomu se pacientovi vezme kus materiálu, nakrájíme na talíře, položíme na skleněné podložní sklíčko. Mikroskopické vyšetření tkáně může odhalit degeneraci tukové tkáně, přítomnost sklerózy, cirhózy, hemochroatózy a nádorových buněk.

  Nevýhodou metody je invazivita při sběru materiálu. U pacientů s vysokým rizikem krvácení se neprovádí ani neprovádí po normalizaci srážení krve.

  Terapie a predikce

  Léčba nemoci, bez ohledu na její příčinu, zahrnuje použití hepatoprotektorů, které obnovují hepatocyty. Tyto léky mohou zlepšit funkci jater. Existuje několik skupin hepatoprotektorů (tabulka 4).

  Tabulka 4 - Hepatoprotektory

  Nejčastěji se používají esenciální fosfolipidy (EFL). Tato skupina drog se objevila jako první. Léky se osvědčily při léčbě onemocnění jater. Mohou být použity pro všechny typy onemocnění.

  Jediným omezením EFL je stagnace žluči. S touto patologií je dávka injikovatelného EFL omezena na 1 g denně a tabletová forma na 1,8 g. EFL se často kombinuje s jinými skupinami léčiv. Léky mohou být používány déle než 3 měsíce (až 2-4 roky).

  Působení základních fosfolipidů

  Vynikající účinek v cholestasis mají léky ursodeoxycholové kyseliny. Rychle zmírňují otoky kanálků, stimulují tvorbu žluči. Tato skupina hepatoprotektorů je často předepisována společně s EFL, deriváty aminokyselin. Aminokyselinové deriváty pomáhají s intracelulární stázou žluč. Bylinné přípravky jsou vhodnější pro děti.

  U virových onemocnění je terapie doplněna antivirotiky: Ribavirin, Interferon, Viferon. Přípravek Sofosbuvir je považován za velmi účinný při hepatitidě C. Autoimunitní hepatitida je léčena hepatoprotektory, stejně jako hormony glukokortikosteroidů (methylprednisolon, dexamethason). Toxická hepatitida vyžaduje detoxikační terapii.

  Pokud se u hepatomegálie může vyvinout portální hypertonický syndrom, encefalopatie, kóma, syndrom DIC (zejména u těhotných žen). Tyto stavy jsou velmi nebezpečné pro rozvoj těžké dysfunkce ledvin a jater. Komplikace vznikají z pozdního jmenování léčby nebo atypického průběhu onemocnění. Po úplném selhání jater pacient potřebuje transplantaci orgánu, jinak může pacient zemřít.

  Abyste se vyhnuli výskytu hepatomegálie nebo jejímu opakování, musíte postupovat podle jednoduchých pravidel:

  1. Přestat pít alkohol a kouřit.
  2. Během dne by pacienti měli vypít alespoň 2 litry vody, aby se zabránilo tvorbě kamenů uvnitř žlučovodů, stejně jako ztluštění žluči.
  3. Pacienti musí vyloučit smažené, uzené, tučné potraviny.
  4. Je lepší vařit nízkotučné odrůdy masa (ryby) pro pár (vařit, péct).
  5. Neměli byste pít velmi silný čaj.
  6. Káva musí být zlikvidována.
  7. Měly by být malé porce, aby nedošlo k přetížení těla.

  Zkušenosti lékařů a pacientů

  Recenze pacientů naznačují, že hepatomegalie může být překonána:

  Stojí také za to, abychom se seznámili se stanoviskem odborníků:

  Zvětšení jater je alarmující signál, který indikuje orgánovou dysfunkci. Při výskytu tohoto příznaku musí lékař nutně provést vyšetření. Hepatomegalie může způsobit závažné komplikace: portální hypertenzi, hemoragické syndromy, cirhózu jater, onkologické onemocnění.

  Aby se předešlo komplikacím a vzestupu v těle by měly být řádně krmeny, snižte množství mastných, smažených potravin, snižte frekvenci užívání toxických léků pro játra, vzdávejte alkohol a kouřte. Správný přístup k vašemu zdraví pomůže zachovat funkci jater po mnoho let.

  Hepatomegalie

  Hepatomegalie je syndrom charakterizovaný zvýšením velikosti jater. Příčinou může být virová hepatitida, infekční mononukleóza, alkoholické onemocnění, cirhóza, patologie akumulace (hemochromatóza), syndrom Budd-Chiari (trombóza jaterních žil), degenerace tuků, onkologická, kardiovaskulární a jiná onemocnění. Hlavními projevy jsou pocit těžkosti, bolest v pravém hypochondriu, známky zúžení sousedních orgánů, dyspeptické poruchy. Diagnostika je založena na výsledcích jaterních testů, ultrazvuku břišních orgánů, MSCT, biopsii punkcí jater a dalších metod. Léčba je určena příčinou syndromu.

  Hepatomegalie

  Hepatomegalie je patologický syndrom spočívající v pravém zvětšení jater (velikost pravé midklavikulární linie přesahuje 12 cm nebo levý lalok je hmatný v epigastrické oblasti). Normálně, játra jsou měkká konzistence, snadno cítil se pod pobřežní obloukem. U různých nemocí se může významně zvětšit velikost těla, struktura se stává hustší. Hepatomegalie může být způsobena dystrofickými změnami jaterních buněk (s hepatózou), infiltrací lymfomakrofágie (v případě akutní nebo chronické hepatitidy), nodulací a fibrózou (s cirhózou), stází krve (s jaterními žilkami, konstrikční perikarditidou, srdečním selháním) nebo fokálními změnami (s abscesy, nádory, cysty). Tento syndrom je často vedoucí, určující klinický obraz. Hepatomegalie není samostatným onemocněním, ale známkou určité patologie.

  Příčiny Hepatomegaly

  Zvýšení velikosti jater může nastat u mnoha nemocí. Jeden z nejčastějších etiologických faktorů - onemocnění cévního lůžka těla. Častěji se hepatomegálie vyvíjí s porážkou portálu a jaterních žil v důsledku tvorby trombu, Budd-Chiariho syndromu, mnohem méně často s porážkou jaterní tepny.

  Druhou nejvýznamnější skupinou příčin jsou infekční virové léze, které mohou mít za následek poškození jaterního parenchymu, portální žíly a žlučovodů (virová hepatitida, infekční mononukleóza, amébový absces, hnisavá tromboflebitida portální žíly, nespecifická cholangitida způsobená choledocholitiázou). Hepatomegalie je charakteristickým rysem neoplastického procesu (onkologická patologie). Primární nádorové poškození jater se setkává poměrně zřídka, metastatická porážka se vyvíjí častěji; z benigních nádorů, mohou být detekovány jaterní adenomy a hemangiomy.

  Hepatomegalie se také vyskytuje v degenerativních lézích jaterní tkáně (steatohepatóza, nealkoholická steatohepatitida, sekundární změny v patologii kardiovaskulárního systému), amyloidóza, působení hepatotoxických látek (alkohol, léky, některé syntetické a přírodní sloučeniny). Vzácně je hepatomegalie způsobena vrozenými abnormalitami, autoimunitními chorobami, endokrinními onemocněními (diabetes mellitus, endokrinopatie během těhotenství) a traumatickým poškozením tkáně jater (poškození jater).

  Klasifikace hepatomegalie

  Nejčastěji gastroenterologové používají etiologickou klasifikaci tohoto syndromu. V závislosti na nemocech, které způsobily nárůst jater, se vyskytují hepatomegálie v důsledku poruch oběhu, metabolických poruch, primárních onemocnění jater, infiltračních procesů v organismu, některých hematologických onemocnění a lokálních lézí.

  Při ověřování diagnózy se také bere v úvahu anatomická a morfologická klasifikace hepatomegalie: poškození parenchymu, žlučovodu, pojivové tkáně nebo cévní sítě. Pro diferenciální diagnózu, klasifikace odráží zda tento symptom je kombinován se splenomegaly (zvětšení sleziny), žloutenka nebo ascites.

  V závislosti na stupni zvýšení orgánu je hepatomegalie mírná (mírná změna velikosti a struktury, neodpovídá normálním hodnotám), vyjádřená (zvýšení o 10 cm od normy) a difuzní (více než 10 centimetrů). Samostatnou formou je částečná hepatomegalie, kdy jsou játra nerovnoměrně zvětšena - pouze její část nebo jeden lalok.

  Příznaky hepatomegalie

  Příznaky zvýšení velikosti jater jsou určeny základním onemocněním. Mírná hepatomegálie, která se vyvíjí při akutních virových infekcích a podvýživě u dětí, se nemusí projevit. Když játra dosáhnou významného rozměru, nepohodlí je možné v pravém hypochondriu, bolestivé, zhoršené pohyby. Charakteristické jsou také svědění, vyrážka, dyspeptické obtíže (nevolnost, abnormální stolice, nadýmání), špatný dech.

  V případě hepatomegálie na pozadí virové hepatitidy je určena pečeť parenchymu jater, která je snadno detekovatelná i při palpaci. Zvětšená játra jsou doprovázena žloutnutím skléry a kůže, příznaky intoxikace. S včasnou účinnou léčbou může tento syndrom ustoupit. Hepatomegalie v jaterní cirhóze je způsobena poškozením hepatocytů a tvorbou pojivové tkáně. Charakterizován výrazným zhutněním těla, konstantní bolestí v pravém hypochondriu, zemitým tónem pleti, tendencí ke krvácení.

  Zvětšená játra způsobená primární neoplastickou lézí je poměrně vzácná, přičemž hlavní příznaky jsou: hepatosplenomegálie, bolest, dyspepsie, žloutenka, edém a ascites. U sekundárních (metastatických) lézí jsou symptomy hepatomegálie obvykle méně výrazné než příznaky primárního růstu tumoru. V případě benigních nádorů jater je obvykle orgánovým rozšířením první a hlavní symptom. Když je dosaženo tvorby významné velikosti, je možné asymetrické zvýšení břicha, známky stlačení přilehlých orgánů.

  Zvláštností hepatomegalie při degenerativních změnách (mastné onemocnění jater) je nestabilní symptomatologie, vzácný vývoj závažného poškození. Obvykle je toto onemocnění diagnostickým zjištěním, když se pacient otočí z jiných důvodů. S amyloidózou, játra mohou dosáhnout značné velikosti, jeho struktura je hustá, okraj je vyrovnaný, není tam žádná bolest na palpaci.

  Hepatomegálie se srdečním onemocněním se vyvíjí v případě selhání pravé komory; syndrom postupuje rychle, což vede k protahování orgánových kapslí a silné bolesti. Velikost jater je variabilní a snižuje se s úspěšnou léčbou základního onemocnění.

  V případě toxického poškození hepatocytů může být zvýšení jater jediným znakem, méně často v kombinaci se svěděním, žloutenkou skléry a kůže, mírnými změnami laboratorních parametrů. V případě traumatického poškození jaterní tkáně je hepatomegálie na pozadí závažného celkového stavu pacienta doprovázena příznaky intraabdominálního krvácení a hemoragického šoku. Arteriální hypotenze a tachykardie, postup hypoxie; palpace jater je ostře bolestivá.

  Diagnóza hepatomegalie

  Stanovení zvýšení velikosti jater není obtížné - pro tento účel se provádí palpace a perkuse, stejně jako ultrazvuk břišních orgánů. Je nutné stanovit příčiny tohoto syndromu.

  Diferenciální diagnóza hepatomegálie v gastroenterologii začíná vyloučením virové etiologie. Podrobně je zkoumána anamnéza (ať už transfúze krve nebo jejích složek, hemodialýza a další nepříznivé epidemiologické faktory). V laboratorních testech s virovou hepatitidou je určeno zvýšení aktivity aminotransferáz s převážně ALT. Spolehlivou diagnostickou metodou je detekce specifických imunoglobulinů a genetického materiálu patogenu polymerázovou řetězovou reakcí (PCR). Pro posouzení stupně histologické aktivity se provede biopsie vpichu.

  Aby se vyloučila autoimunitní povaha hepatomegálie, stanoví se hladina cirkulujících autoprotilátek. Nejčastěji se tato patologie vyvíjí u žen mladších 25 let a v období po menopauze a může být doprovázena příznaky jako bolest kloubů (artralgie), glomerulonefritida a horečka.

  Cirhózní etiologie hepatomegalie je potvrzena anamnestickými indikacemi konzumace alkoholu nebo onemocnění jater, zvýšenými hladinami gama globulinů v krvi, aktivitou alkalické fosfatázy a aminotransferázami, nízkými hladinami protrombinu a sérového albuminu. Ultrasonografie břišní dutiny odhaluje difuzní heterogenitu jaterního parenchymu a také zvýšení průměru portální a splenické žíly.

  Diagnóza vaskulárních příčin hepatomegálie (obstrukce jaterních žil) je založena na výsledcích Dopplerova ultrazvuku, nižší kauze, jaterní biopsie a radioizotopového skenování. Pro vyloučení nádorové léze se provádí MSCT abdominálních orgánů.

  Léčba hepatomegalií

  Hlavní způsoby léčby hepatomegálie závisí na její příčině. Terapie zahrnuje dietní potraviny (tabulka č. 6), což znamená časté stravování, odmítnutí mastných, smažených potravin, nadbytek jednoduchých sacharidů a adekvátní příjem vitamínů, bílkovin a stopových prvků.

  Pro ochranu a obnovu funkce jaterních buněk jsou předepsány hepatoprotektory (esenciální fosfolipidy, rostlinné přípravky, vitamíny a aminokyseliny). U akutní hepatitidy se provádí také detoxikace a specifická antivirová terapie. Při chronické hepatitidě se používají interferony a imunomodulátory.

  Kardiogenní hepatomegálie se při předepisování léčby, která eliminuje srdeční selhání ve velkém kruhu krevního oběhu, dobře vrátí. V případě trombózy portální žíly vede trombolytická a antikoagulační léčba, v případě akutní trombózy je indikována transplantace jater. Při abscesu se provádí antibakteriální nebo antiparazitární terapie, vpich dutiny a vnější drenáž. Při léčbě amyloidózy se používá prednison a kolchicin.

  Hepatomegalie neoplastické etiologie vyžaduje chemoterapii, radiační techniky nebo chirurgické odstranění nádoru (v závislosti na typu primárního fokusu). Pro benigní novotvary je nutná chirurgická léčba, pokud hepatomegálie dosáhne významného rozsahu a naruší práci blízkých orgánů.

  Prognóza a prevence hepatomegalie

  Prognóza je určena příčinou syndromu a stupněm poškození hepatocytů reverzibilitou procesu. Prognosticky nepříznivé hepatomegálie s cirhózou jater, toxickým poškozením, primárním neoplastickým procesem. Mírné zvýšení počtu orgánů u všeobecných onemocnění, včetně virových infekcí, přechodné hepatomegálie u dětí, je charakterizováno rychlým regresivním průběhem. Prevence je prevence onemocnění, která mohou způsobit zvětšení jater.