Image

Zvýšený bilirubin v krvi novorozence: příčiny, příznaky (příznaky), účinky

Přibližně 70% novorozenců rozvine fyziologickou žloutenku. Aby se zabránilo přeměně na patologickou formu, která je nebezpečná pro zdraví, je nutné udržet hladiny bilirubinu pod kontrolou.

Co je bilirubin

Bilirubin je meziproduktem určitých reakcí v lidském těle. Objevuje se po zhroucení hemoglobinu ve dvou částech: globin a heme. Tento proces nastává, když červené krvinky stárnou.

Hemma částice jsou toxické, takže tělo se jich chce zbavit. Částice jsou tedy převedeny na bilirubin, aby byly dále vyvedeny.

Nějaké množství bilirubin je normální v těle dospělého, ale u novorozence úroveň je významně vyšší.

Zvýšené hladiny bilirubinu mohou být:

 1. příznak žloutenky,
 2. následkem obstrukce žlučovodu (například nádoru),
 3. následkem nízkokalorické diety.

Nepřímý, přímý a celkový bilirubin

Pro stanovení hladiny bilirubinu v krvi je důležité vzít v úvahu 3 ukazatele:

Je důležité znát procento všech tří ukazatelů.

Volný nebo přímý bilirubin je nerozpustný a nevylučuje se z těla. Nepřímý bilirubinový proces jaterních enzymů, opouští tělo stolicí a močí.

Většina bilirubinu je nepřímá látka - 75% z celkového množství. Přímo je v těle 25%. U novorozenců v prvním měsíci života však mohou být tyto poměry odlišné.

Překlad do přímého rozpustného bilirubinu se může objevit v játrech pod vlivem určitých enzymů. Dodávání „špatného“ bilirubinu do jater se provádí pomocí speciálních proteinů nazývaných sérový albumin.

Tyto proteiny kvantitativně postrádají v těle novorozence. Po zrání enzymového systému dítěte bude "špatný" bilirubin zpracován a odstraněn z těla.

Rychlost bilirubinu u nově narozeného dítěte je tedy přirozeně nadhodnocená a zůstává na této úrovni přibližně 2 až 4 týdny.

Problém je v tom, že ne každá žloutenka dětí je fyziologická. Proces může být transformován do patologického velmi rychle, jestliže hladina bilirubinu je nad přípustnou prahovou hodnotou, nebo pokud se v ní neustále zvyšuje.

Patologická žloutenka dětí má následující vlastnosti:

 1. běží déle než fyziologicky,
 2. vyžaduje neodkladnou léčbu
 3. vyžaduje neustálé sledování bilirubinu (každý den).

Normy bilirubinu u novorozenců

Tak, jak to stalo se známé, bilirubin u dětí je vždy vysoký. U dospělých a dětí je obvykle v rozmezí 8,5 - 20,5 μmol / l. U nově narozeného dítěte však může být koncentrace látky dokonce vyšší než 205 µmol / L.

Hladina bilirubinu v krvi dítěte, které se nedávno narodilo, se mění téměř každý den, postupně se snižuje. Míra pro týdenní dítě je považována za 205 µmol / l, u předčasně narozených dětí je však toto číslo nižší - 170 µmol / l).

U novorozenců vzrůstá bilirubin 2-4 dny po porodu. Pokud neexistují žádné negativní faktory, úroveň látky se vrátí do normálu během jednoho měsíce. Na konci prvního měsíce života dosáhne úroveň ukazatele „dospělý“.

Existují případy, kdy koncentrace látky v krvi stále stoupá. Vysoká úroveň představuje vážné ohrožení zdraví dítěte. Pokud jsou dávky vyšší než 256 µmol / L (a 172 µmol / L u předčasně narozeného dítěte), je naléhavě nutné hospitalizovat dítě, aby se snížila hladina látky v lékařských podmínkách.

Příčiny zvýšeného bilirubinu u novorozence

Vyvstává zjevná otázka: proč mají některé děti fyziologickou žloutenku snadno a bez následků, zatímco jiné děti trpí patologickým typem žloutenky, která vyžaduje chirurgický zákrok?

V těžké formě se vyskytuje patologická žloutenka na pozadí rychlého růstu bilirubinu (více než 85 μmol / l denně). Patologická žloutenka je navíc odlišná:

 1. Šíření žloutnutí pod pupkem dítěte, stejně jako na nohou a dlaních,
 2. Útlak nebo extrémní vzrušení dítěte,
 3. Barvení výkalů bílá, tmavá moč.

Faktory, které rozvíjejí bilirubinemii v dětství, mohou být:

 • těžké těhotenství a komplikace
 • onemocnění matky, jako je diabetes,
 • užívání některých léků během porodu,
 • předčasně narozené dítě
 • intrauterinní hypoxie (nedostatek kyslíku),
 • udušení plodu (asfyxie).

Kromě toho mohou být účinky patologické žloutenky u dítěte následující:

 • infekce jater,
 • neslučitelnost krve matky a dítěte,
 • obstrukční žloutenka
 • střevní obstrukce,
 • různé hormonální poruchy
 • Gilbertův syndrom a další poruchy v játrech dítěte,
 • deformity červených krvinek z genetických důvodů.

Kritickému stavu lze zabránit v případě, že je včas zaznamenáno žloutnutí dítěte.

Důsledky vysokého bilirubinu u novorozenců

Obecně velké množství bilirubinu negativně ovlivňuje zdraví dítěte. Abnormální koncentrace primárně ovlivňuje nervový systém a mozek.

Nebezpečí spočívá v tom, že se látka hromadí a vyvolává vážnou intoxikaci, což má za následek smrt nervových zakončení, mozkových buněk a dalších závažných následků.

To může být v budoucnu vyjádřeno následujícími porušeními:

 • duševních poruch
 • ztráty sluchu
 • mentální retardace
 • ztráta zraku
 • jiné odchylky.

Proto by měl bilirubin u dítěte sledovat lékař. Pokud se během vyšetření pediatr podezřívá z vývoje žloutenky u dítěte, okamžitě ho nasměruje ke studiu bilirubinu a jeho frakce.

Pokud má dítě se žloutenkou následující příznaky, je nutná neodkladná lékařská péče:

 1. ospalost, naprostá letargie,
 2. snížený sací reflex
 3. tiki, úzkost, záchvaty,
 4. zvýšení velikosti sleziny a jater,
 5. snížení krevního tlaku.

Snížení bilirubinu v krvi novorozence

Léčba vyžaduje pouze patologickou žloutenku. Fyziologický typ žloutenky přechází sám a není nebezpečný pro člověka.

Nejúčinnější léčbou bilirubinemie je léčba světelnými paprsky. Metoda se však používá stále méně a děti jsou léčeny toxickými drogami. Proto, pokud dítě není předepsána světelná terapie, může být užitečné vědět proč.

Je důležité být připraven na to, že od ozáření začne dítě ztrácet vlasy nebo odlupovat kůži. Není třeba se bát, po skončení léčebného kurzu budou všechny nepříjemné jevy probíhat samy. Je nutné aplikovat dítě častěji na prsa a ošetřovat jeho pokožku zvlhčujícími prostředky.

Fototerapie nebo léčba křemenem je výsledkem pouze v prvních dnech po narození dítěte. Pokud je žloutenka v běžící formě, pak je nemožné bez léčby léky.

Je nesmírně důležité vždy pečlivě prostudovat všechny instrukce pro lékařské přípravky předepsané lékařem. Mnohé z nich nejsou tak neškodné a mají vážné vedlejší účinky a kontraindikace. Je nutné najít lékaře pro vaše dítě, kterému můžete důvěřovat v těchto důležitých otázkách.

Při léčbě bilirubinémie má kojení velkou pomoc, zejména s kolostrum. Je nutné kojit dítě, podporuje rychlé odstranění toxinů z jeho těla a chrání před potenciálními chorobami.

Lékaři doporučují používat hodně tekutin, zejména odvar z šípků. Dítě musí zajistit dlouhodobé opalování. Pediatr může navíc jmenovat:

Zvýšený bilirubin u novorozenců: příčiny

Mladá matka často při propuštění z porodnice slyší od neonatologa, že její novorozené dítě má žloutenku. To může být fyziologické a pak máma a dítě jít domů a čekat trpělivě na žloutnutí kůže projít sám. Může to být také patologické, když je novorozenec poslán do dětské nemocnice se svou matkou k další léčbě.

Příčinou vzniku žloutnutí novorozence je zvýšená hladina bilirubinu v krvi. Slovo samozřejmě pro nové mumie je nové, což způsobuje mnoho otázek a dokonce i paniku. Bude tedy správné, pokud se těhotná žena s takovým pojetím seznámí předem a chápe, co to je a zda je zvýšený bilirubin pro novorozence nebezpečný. A možná, tyto znalosti pomohou chránit budoucnost dítěte před patologickým průběhem nemoci.

Co je bilirubin

V plazmě lidské krve a žluči je hnědozlutý pigment - bilirubin. Jeho derivát jsou červená těla, poškozená a zastaralá kvůli zničení hemoglobinu. Tento nezměněný proces nastává po uplynutí životnosti erytrocytů. Opouští tělo s přímou účastí jater, spolu se žlučí ve složení výkalů. A ledvinami prochází jen trochu.

Při narození je hladina hemoglobinu u dítěte poměrně vysoká. Být v matčině žaludku, takové množství červených krvinek bylo nezbytné pro dítě pro normální život. Ale po narození jeho těla začal pracovat trochu jinak a tak vysoký hemoglobin již není potřeba dítě, takže se začíná zhroutit.

Rychlé zničení hemoglobinu je doprovázeno uvolněním bilirubinu do krve, tento proces je tak rychlý a rychlý, že tělo dítěte nemá čas na odstranění produktů rozpadu a bilirubinu se hromadí v krvi.

Nepřímý, přímý a celkový bilirubin

Bilirubin má tři druhy (frakce).

Nepřímý bilirubin (nevázaný) je velmi toxický, téměř nerozpustný ve vodě, ale má schopnost dobře se kombinovat s tuky. Pokud se mechanismus jater pro zpracování nepřímého bilirubinu náhle zhroutí, má schopnost proniknout do buněk a začne se hromadit v tukových zásobách. To může být odstraněn pouze z těla transformací pomocí žaludečních enzymů do přímé linie.

Přímý bilirubin (vázaný) je nepřímá frakce, která byla zpracována játry. Je naprosto netoxický a dokonale rozpustný, takže nemá problémy s chovem.

Obecný bilirubin sám o sobě v přírodě neexistuje, je to součet přidání dvou typů, přímých a nepřímých.

S akumulací novorozence vázaného (ve vodě rozpustného) přímého bilirubinu v krvi se vyvíjí fyziologická žloutenka. Dítě je propuštěno z mateřského domova, kde dostává mateřské mléko přirozeným způsobem za 2-3 týdny. Pokud je v krvi dominován nepřímý bilirubin, který není rozpustný ve vodě, a proto nemůže být volně odstraněn z těla. V tomto případě jsou drobky hospitalizovány a dostává lékařskou péči od dětských neonatologů.

Normy bilirubinu u novorozenců

První krevní test dítěte nastane ihned po narození. Plot je vyroben z pupeční šňůry, když je řezán. Analýza umožňuje stanovit nejen krevní skupinu novorozence, ale také obsah bilirubinu.

Těla novorozence jsou nedokonalá. Proto játra nemají čas zpracovat a odstranit velké množství vyrobeného bilirubinu. A jeho plazmatická hladina se zvyšuje. Postupem času však klesá a asi čtvrtý den po porodu je minimální obsah této látky. S růstem dítěte se významně mění i přípustné normy.

Normy celkového bilirubinu

Další tabulka je rozdělena podle typu.

U předčasně narozených dětí je hladina bilirubinu nižší a nesmí překročit 170 µmol / l. Vysoká hladina bilirubinu může být u plnoletých novorozenců, jeho růst ovlivňuje mnoho faktorů.

Příčiny zvýšeného bilirubinu u novorozence

Někdy dlouho očekávaná schůzka nové maminky s dítětem může být zarmoucena lékařovými slovy, že dítě zvýšilo bilirubin. Jaké jsou příčiny tohoto jevu?

Tělo dítěte po narození zažívá velký stres a snaží se přizpůsobit novým podmínkám existence. Projevem žloutnutí v tomto období je masová smrt červených krvinek plodu, jejichž složení není vůbec jako hemoglobin novorozence. Epidermis a sliznicové drobky získávají světle olivový odstín. Tento stav je častější u předčasně narozených dětí, procento dětí narozených v čase je mnohem méně.

Počínaje obvykle 3-4 dny od okamžiku narození, tento fenomén na 3-5 týdnů života sám o sobě mizí a není schopen způsobit poškození dítěte. Při kojení fyziologická žloutenka prochází v kratším období. Toto je kvůli skutečnosti, že mateřské mléko má projímavý účinek a bilirubin vyjde přirozeně s výkaly.

Pospěšně se objevují předčasně děti v tomto stavu, které potřebují fototerapii. Pod vlivem světla speciální lampy bilirubin aktivněji proniká žlučí a močí a rychleji opouští tělo. Doba procedury se vypočítá zvlášť pro každé dítě, s ohledem na jeho hmotnost. Za jeden den je povoleno několik sezení, čas „opalování“ určuje lékař.

Známky fyziologické žloutenky:

 • Nelze zobrazit dříve než 36 hodin po narození.
 • Icteric odstín získá pouze část tele, do pasu.
 • Bilirubin nepřekračuje limit 205 µmol / l.
 • Ten kluk je aktivní a dobře.

Pro děti narozené v čase je zde pojem „nezralý“. Tj Dítě se může narodit mezi 37. a 39. týdnem, ale jeho játra ještě nejsou zcela zformovaná, „zrající“, proto nemůže zpracovat hemoglobin do bilirubinu a odstranit přebytek tak, že se žloutenka neobjeví.

Důsledky vysokého bilirubinu u novorozenců

Ale také se stává, že fyziologická žloutenka se stává patologickou. Důvody, které mohou vést k komplikacím, jsou vysvětleny následujícími faktory.

 • Různé krevní typy a nekompatibilní Rh faktory v mommies a drobky.
 • Genetické abnormality dítěte.
 • Játra dítěte byla vystavena viru před narozením.
 • U kojenců přerušil tok žluči.
 • Intrauterinní růstová retardace, nezralost, předčasný porod.
 • Krmné směsi.
 • Nekontrolovaný příjem mámy různých léků během těhotenství.

Všechny tyto faktory vyvolávají rozvoj patologické žloutenky. Barva kůže dítěte se stává zelenavě žlutou, výkaly se rozjasní a moč se ztmaví, slezina a játra se mohou zvětšit.

Každý den se pro dítě stává horší, bez pomoci lékařů to nebude možné. Neschopnost rodičů může vést k další fázi patologie a možným komplikacím:

 • Otrava nervového systému a mozkových toxinů.
 • Skutečná možnost vzniku albunémie. (pokles hladiny albuminu, základního krevního proteinu).

Pokud bilirubin vstoupí do mozku, existuje riziko jaderné žloutenky. A naopak vyvolává časté křeče, úplnou hluchotu a mentální retardaci. V pokročilých případech může mít dítě porušení motorické funkce.

Vývoj onemocnění závisí na jeho důvodech, na včasné léčbě lékaře a na předepsané léčbě. Při dodržování těchto pravidel je možné se vyhnout komplikacím a hrozným následkům.

Příznaky patologické žloutenky:

 • Zjevil se v první den po porodu.
 • Zvýšení bilirubinu během 24 hodin je vyšší než 85 µmol / l.
 • Žloutnutí pod pásem, dlaněmi a celou nohou dítěte.
 • Špatný stav, letargie nebo naopak.

Aby bylo možné správně posoudit závažnost onemocnění, doporučuje se vyšetřit dítě v přirozeném světle, elektrické světlo dodává pleti jasnější barvu. Dítě narozené matce s negativním rhesus je v ohrožení a musí být pod přísnou kontrolou lékařů.

Je tu něco jako mléčná žloutenka. Baby bilirubin stoupá v důsledku kojení. Předpokládá se, že důvodem jeho vzniku jsou mastné kyseliny obsažené v mateřském mléce a velký indikátor hormonů. Tyto prvky mohou narušit funkci jater a zpomalit přeměnu bilirubinu.

Pro identifikaci spojení žloutenky a mléka je nutné dítě na krátkou dobu převést na směs a kontrolovat bilirubin. Pokud jeho výkon začal klesat, pak je předpoklad pravdivý.

Pro takovou zkoušku však není nutné připravovat mléčné drobky mé matky. Vyjádřené mléko můžete krmit, předehřát na 50 stupňů a pak nechat vychladnout na tělesnou teplotu. Tato léčba pomáhá snižovat aktivitu látek v mléce, což zabraňuje dětským enzymům pracovat na plný výkon.

Taková žloutenka nemůže způsobit komplikace. Kojení může pokračovat, doporučuje se aplikovat i na hrudník tak často, jak je to jen možné, takže bilirubin jde rychleji s meconium.

Snížení bilirubinu v krvi novorozence

Vzhledem k tomu, že bilirubin vzrůstá u nově narozených dětí v důsledku nedokonalých jaterních enzymů, je nutné v průběhu léčby podporovat jeho zrání a pomoc při práci jater. Především jsou předepsány aktivační enzymy, jako je Zixorin. Je jmenován v přesně vypočtených poměrech, podle schématu a striktně omezeného kurzu. Spojuje se s prací látky schopné recyklace bilirubinu.

Jako pomoc, s hlavní léčbou, vitamíny jsou předepsány: B; A; E a D, jakož i roztok kyseliny listové a glukózy. Při intravenózním podání tyto léky zvyšují metabolické procesy v játrech a pomáhají odstraňovat bilirubin z krve a přeměňují ho na netoxickou látku.

S těžkou formou nemoci, když bilirubin zmizí ze škály a hrozí, že ovlivní mozek, dostane dítě náhradní krevní transfuzi. Vezměte malou porci a vyměňte ji za kompatibilní, ale čistou od této látky. Můžete tak upgradovat na 75% krve. Tyto manipulace se provádějí po dobu 4-6 dnů a ve většině případů ustupuje těžká toxická otrava. Tato událost se koná jen zřídka, pouze v těch krajních případech. Krev na zákrok je odebírána pouze na transfuzní stanici a je vybírána přesně podle ukazatelů krve dítěte, skupiny a faktoru Rh.

Místo závěru

V každém případě, pokud má vaše dítě fyziologickou nebo patologickou žloutenku, není důvod k panice. S navrhovanou hospitalizací je lepší se dohodnout a jít s dítětem na oddělení, kde mu bude poskytnuta včasná a kvalifikovaná lékařská péče. Další výhodou hospitalizace po porodnici je, že matka spolu s dítětem podstoupí všechny nezbytné vyšetření, jak se říká, aniž by opustily oddělení.

Proč je zvýšený bilirubin u novorozence a jak ho vrátit do normálu?

Když novorozenec zvýšil bilirubin, je to nejčastěji norma, ne odchylka. Tento jev se nazývá fyziologická žloutenka. Rodiče však stále potřebují vědět, co to znamená a v jakých případech je to nebezpečné pro zdraví dítěte. Tam jsou přijatelné normy pro bilirubin, a jen překročení standardu se stane důvodem ke znepokojení.

Co je bilirubin a jeho frakce

Bilirubin - složka žluči, pigment, je diamant-formoval krystaly. Objeví se po rozpadu zastaralých krevních proteinů obsahujících železo. Proces rozkladu červených krvinek v játrech, slezině, kostní dřeni a lymfatických uzlinách. Odtud bilirubin vstupuje do žluče, pak do střev a vychází z výkalů.

Existují dvě frakce pigmentu:

 • volná frakce je přímý bilirubin, jde snadno s výkaly a močí;
 • vázaný - nepřímý bilirubin, nerozpustný ve vodě, nejprve vstupuje do jater, kde vstupuje do volné frakce, a teprve potom může opustit tělo.

Pod všeobecným bilirubinem chápeme kombinaci přímého a nepřímého. Jejich podíl v těle obvykle vypadá takto: 75% a 25%.

Po narození většiny novorozenců se počet krystalů zvyšuje. Důvod je jednoduchý - dítě se narodilo. Do té doby mu byly dodávány červené krvinky z mateřského organismu. Ale teď přechází k nezávislému dýchání a využívají se buňky, které svou práci dokončily a nyní nejsou potřeba. Zvýšení bilirubinu u novorozenců je proto vnímáno jako norma, pokud je samozřejmě v mezích hraničních ukazatelů.

Bilirubin je v krvi každého člověka. Jedná se o produkt rozkladu proteinů obsahujících železo. U novorozenců je hemoglobin F nahrazen hemoglobinem A, v důsledku čehož se bilirubin zvyšuje.

Tabulka normálních hodnot pro děti ve dne

Normy množství bilirubinu u novorozence jsou uvedeny v tabulkách. Takový přístup umožňuje adekvátně posoudit odchylky od normy, míru rizika a přijmout další opatření. Pro děti, které se narodily včas a „spěchaly“, je svědectví jiné.

Tabulka ukazuje maximální přípustnou míru celkového bilirubinu pro novorozence podle denního života. Čísla jsou v mikromolech na litr krve, μmol / l.

Příčiny zvýšeného bilirubinu u novorozenců

Zvýšení bilirubinu u novorozenců se nazývá žloutenka v důsledku charakteristické barvy kůže. Žloutenka může mít dvě příčiny. Jeden z nich je vnímán jako norma a nevyžaduje žádné další úkony ze strany matky a zdravotnického personálu. Zbývá pouze sledovat výkon. Druhým důvodem je patologie, dítě potřebuje pomoc.

Fyziologická žloutenka

Od okamžiku narození má dítě v těle změny, které mu pomáhají přizpůsobit se novému prostředí. Fetální hemoglobin, dříve používaný pro přenos kyslíku z mateřského organismu, se rozkládá. Tento proces zvyšuje množství bilirubinu. Čísla dosahují nejvyšších hodnot třetího nebo pátého dne života dítěte. Sedmý den klesá množství žlutého pigmentu. Na konci druhého týdne je přebytek bilirubinu téměř úplně vyloučen z těla novorozence, který se vejde do rámce normálního.

Známky fyziologické žloutenky zahrnují zežloutnutí kůže a sliznic. Zaprvé, místa za ušima zbarví žlutě, pak obličej, krk a pak celé tělo novorozence je pokryto charakteristickou barvou. Přebytek bilirubinu lze pozorovat pouhým okem. Totéž platí pro výkaly a moč. Výkaly žloutnou a moč značně ztmavne.

Fyziologická žloutenka je pozorována u poloviny novorozenců. Tento stav je vnímán jako norma, pokud postupuje v mezích přijatelných hodnot.

Patologická žloutenka

Pokud je celkový bilirubin zvýšen i 1 měsíc po narození nebo významně převyšuje přípustné hodnoty, mluvíme již o patologii. Žloutenka označuje problémy s játry u novorozence, ale ne pouze. V závislosti na příčině se rozlišují tyto typy onemocnění:

 1. Konjugace žloutenka. V tomto případě se rychlost zvyšuje v důsledku nezralosti systému eliminace bilirubinu. Pokud se celková hladina látky po 2 týdnech nesníží, překračuje normu, stav se považuje za patologický, měl by být léčen.
 2. Hemolytikum. Důvod spočívá v neslučitelnosti rhesus krve matky a dítěte, kvůli čemuž mateřské protilátky zničí červené krvinky dítěte. V důsledku toho novorozenec nejen zvyšuje bilirubin, ale snižuje krevní tlak, zvyšuje játra a slezinu. Tato podmínka vyžaduje umístění dítěte do intenzivní péče, provedení transfúze nebo čištění krve.
 3. Hepatická nebo parenchymální žloutenka se objevuje v zánětlivých lézích jater v důsledku infekce nebo toxinů.
 4. Obstrukční žloutenka je spojena s mechanickou obstrukcí, která zabraňuje vylučování žluče do dvanáctníku. Příčinou může být edém, zánětlivé procesy vnitřních orgánů, obstrukce žlučových cest a další.

Zdravotní stav matky během těhotenství přímo souvisí se žloutenkou novorozence.

Patologická žloutenka může být provokována léky, které matka dostala během těhotenství a porodu.

Diabetes u matky, těžké těhotenství, obtížné nebo předčasné porody mohou také způsobit zvýšení bilirubinu u dítěte.

Diagnostika

Zvýšený bilirubin v krvi novorozence vyžaduje neustálý lékařský dohled, protože nemoc může být plná špatných následků. Novorozenci narození před časem, indikátory kontrolují každý den celý týden. Poprvé to dělají hned při narození (berou krev z pupeční šňůry).

Následné časy pro analýzu vezmou krev z prstu, paty nebo žíly na hlavě (kde to je snazší k cévám).

Pokud se u novorozence nezjistí žádné viditelné abnormality, provede se krevní test. Naměřené hodnoty se měří pomocí speciálního zařízení, které je přivádí do čela nebo hrudníku dítěte. To je naprosto bezbolestný způsob, ale umožňuje vám určit pouze úroveň celkového bilirubinu, aniž by byly specifikovány indikátory.

Žlučový pigment je toxický pro novorozence. Pokud hodnoty zůstanou příliš vysoké příliš dlouho, bude mít v budoucnu špatný vliv na celkový zdravotní stav.

Důsledky vysokého bilirubinu u novorozenců

Zvýšený bilirubin u dětí je koncept, který je pochopitelný, ale neškodný. Velké množství bilirubinu působí jako jed. Ve vodě nerozpustný krystal prochází buněčnou stěnou a narušuje jeho životně důležitou činnost. Bariéra krev-mozek pro něj není překážkou.

Vysoký bilirubin u novorozence může způsobit:

 • ospalost nebo zvýšená aktivita;
 • útisk chuti k jídlu;
 • záchvaty;
 • zvětšená játra, slezina;
 • ztráty sluchu.

Existují situace, kdy vysoká míra může dokonce ohrozit život novorozence.

Léčba

Pokud má dítě zvýšený bilirubin, je třeba přijmout okamžitá opatření ke snížení toxicity. Vzhledem k tomu, že příčina onemocnění je ve většině případů téměř nemožné zjistit, symptomy jsou léčeny.

Nejlepší léčba pro novorozence je sluneční světlo a mateřské mléko. Ale v obtížných situacích budete potřebovat lékařskou pomoc.

Léky

Léčba medikamentem u dětí se liší v závažnosti zdraví. Lékař obvykle předepisuje:

 • sorbenty (k odstranění toxinů);
 • hepatoprotektory (pro ochranu jater);
 • intravenózního podávání léčiva k obnovení rovnováhy vody po ozáření.

Fototerapie

Léčba fototerapií je předepsána, pokud analýza zjistila více než 359 µmol / l bilirubinu v krvi.

Nepatologická žloutenka u dětí by měla projít dutinou, když je dítě 3-4 týdny staré. Pokud se tak nestane, měli byste se poradit s pediatrem.

K poklesu novorozenců dochází po dlouhém pobytu pod lampami s modrým ozářením určité frekvence. Děti tam budou muset strávit několik hodin denně. Oči dítěte musí být uzavřeny obvazem nebo plenou. Během několika dnů poklesne hladina bilirubinu. Dlouhý pobyt pod lampou má však své nevýhody: kůži vysychá, takže ji budete muset namazat dětským hydratačním krémem.

Děti narozené v teplém období mají větší štěstí. Maminky mohou jen nosit novorozence na slunci. Udržujte obličej a pera otevřená. To však lze provést ráno před 10. nebo večer po 17 hodinách. Délka těchto lázní by neměla být delší než 10 minut.

Výměna krevní transfúze

Pokud se množství pigmentu u novorozence zvyšuje v důsledku hemolytického onemocnění, používá se k léčbě výměnná transfúze. Hemolytická choroba je konflikt mezi krví matky a dítěte, ve kterém umírají červené krvinky dítěte. Přehnaná rychlost je v tomto případě jedním ze symptomů onemocnění. Výkon bude i nadále růst, takže je třeba okamžitě podniknout kroky. Díky tomuto postupu je krev novorozence purifikována z protilátek matky a přebytečného bilirubinu.

Výměna krevní transfúze se považuje za nezbytnou, pokud množství látky přesahuje 428 µmol / L.

Jiné způsoby

Kojení je nejlepším způsobem léčby poskytované přírodou. V mateřském mléku, zejména v mlezivu, obsahuje látky, které přispívají k odstranění žlutého pigmentu z těla novorozence. Proto je nutné jej aplikovat na hrudník tak často, jak je to jen možné.

Pokud bilirubin u novorozence překročí normu, je třeba přijmout další opatření, která by mu pomohla vyrovnat se s toxikózou. Přísnější léčba negativně ovlivní zdraví dítěte.

Bilirubin u novorozenců: rychlost, abnormality, léčba žloutenky

Jedním z důležitých ukazatelů zdraví dítěte bezprostředně po narození je hladina bilirubinu v krvi, která v prvních dnech života není stabilní a způsobuje úzkost u mladých matek, malování těla dítěte v žloutlé barvě. Jaká by měla být hladina bilirubinu u novorozenců, jak odlišit rychlost od patologie a jak zvolit správnou léčebnou taktiku? Po pečlivém sledování stavu dítěte může pečlivě odpovědět na tyto otázky pouze pediatr, ale v našem článku si přečtete základní informace k tomuto tématu.

Co se děje v těle dítěte

Skutečnost, že několik dní po tom, co se miminka v lůně matky začnou zvyšovat bilirubin u novorozenců, je vysvětlena fyziologickým rysem přestavby těla. Pro toto období jsou charakteristické následující procesy:

 • vzhledem k použití velkého množství hemoglobinu začíná proces rozpadu;
 • deformující, červená těla uvolňují bilirubin - speciální pigment, který se podílel na tvorbě proteinu obsahujícího železo - hemoglobinu a v abnormálně velkém objemu se uvolňuje do krve;
 • zvyšuje se hromadění žlučového pigmentu v krevním řečišti;
 • dermis a sklera jsou obarveny tak, aby odpovídaly pigmentově žluté hořčici.

Na začátku života mimo dělohu, játra dítěte prostě nedokáže zvládnout vysokou hladinu bilirubinu, protože jeho funkčnost ještě není plně funkční. Tento stav je považován za přechodný (přechodný, dočasný) a odpovídá normám fyziologického vývoje dítěte. Taková žloutenka se nazývá fyziologická a nevyžaduje speciální léčbu.

Jako žloutenka kojení. Po porodu je koncentrace hormonů v mléce, která snižuje aktivitu jaterních enzymů, vysoká a při přirozeném krmení vstupují do těla dítěte a způsobují žloutenku. Se zvýšením množství mléka v prsu se vše vrátí do normálu a dítě se zotaví.

Je to důležité! Není třeba spěchat, abyste přerušili kojení, které se pro dítě může později stát všelékem. Nicméně, aby se rozptýlily pochybnosti a ujistil se, že patologie jater se nestane příčinou žloutnutí kůže, je možné přenést dítě na umělé krmení několik dní. Pokud během této doby dojde k normalizaci barvy kůže, doporučuje se okamžitě pokračovat v kojení.

Jaká je rychlost bilirubinu u novorozence

Krevní bilirubin je reprezentován dvěma frakcemi:

 • Nepřímý (volný), který vzniká v důsledku skutečnosti, že rychlost rozpadu erytrocytů je vyšší než schopnost jater vázat bilirubin. Volný bilirubin je látka, která má tendenci se rozpouštět pouze v lipidech (tucích). Vzhledem k neschopnosti rozpustit se ve vodě je pigment velmi toxický, hromadí se v krevním řečišti, způsobuje charakteristické zabarvení a může narušit normální fungování buněk a proniknout do nich bez překážek.
 • Přímý (vázaný) bilirubin vzniká přímo v játrech. Po biochemické interakci s organickou kyselinou uronových skupin a jaterních enzymů, které snižují toxicitu pigmentu - se stává rozpustným ve vodě a je snadno vylučován z těla spolu se žlučem a močí.

Indikátory těchto dvou frakcí zvyšují celkovou koncentraci bilirubinu v krvi, zatímco přímka není větší než 25% celkového množství.

Aby se volný bilirubin navázal a rozpustil, musí být přenesen do jater některými proteiny, kterým novorozenec chybí. V důsledku toho stoupá rychlost bilirubinu v krvi, dochází k fyziologické žloutence.

Tabulka ukazuje rychlost bilirubinu u kojenců (tabulka bilirubinu u novorozenců ve dne)

Žloutenka se vyvíjí u novorozenců, pokud jsou hodnoty bilirubinu vyšší než 50 µmol / l a jsou vyjádřeny, kromě koncentrace pigmentu v krvi, změnami stavu kůže kojenců: počáteční barva, kapilární tón a rozloha pigmentové oblasti.

Pro posouzení intenzity změn v ukazatelích se používá Kramerova stupnice, pomocí které lze posoudit závažnost stavu dítěte:

 • Plocha hlavy se změní na žlutou (oční skvrna, obličej, obloha, jazyk zdola) - 100 µmol / l.
 • Žlutost padá na horní zónu těla nad pupkem - 150 µmol / l.
 • Přidá se oblast pod pupkem, včetně hýždí a kyčlí - 200 µmol / L.
 • Horní a dolní končetiny jsou barveny pigmentem - 250 µmol / l.
 • Kůže mění barvu v celém těle, včetně prstů a nohou, dlaní a chodidel - nad 250 µmol / l.

Čím vyšší je míra, tím závažnější je důvod, proč dítě naznačuje přítomnost žloutenky různých typů a závažnosti a takové komplikace jako dyskineze žlučníku.

Pro kritérium s plným termínem je koncentrace bilirubinu v krevním řečišti vyšší než normální a až do limitu 250 µmol / l pro předčasně narozené děti - 200. Kojenci, kteří se narodili předčasně, mají větší riziko, že budou ve skupině s „žloutenkou“ v důsledku nedostatečný rozvoj tělesných systémů a přecitlivělost na nepříznivé podmínky.

Nepřímé bilirubinové toxiny mohou způsobit poškození hlubokých struktur přední části mozku, které jsou zodpovědné za fyzickou aktivitu a koordinaci, a způsobují bilirubinovou encefalopatii (jaderná žloutenka). Tato podmínka provokuje:

 • zvýšená ospalost nebo extrémní vzrušení;
 • snížený sací reflex;
 • zvýšený svalový tonus v krku.

Je to důležité! Rodiče by si měli uvědomit, že výkon mimo rozsah ovlivňuje mozek a žlučové orgány. Pokud se pokožka novorozence náhle stane žlutohnědou, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Pouze snížení hladiny bilirubinu pomůže vyhnout se toxické otravě žlučovým pigmentem.

Při absenci patologie během 2-3 týdnů od okamžiku narození se hladina přímého bilirubinu postupně snižuje a vrátí se do normálu, během tohoto období fyziologické žloutnutí dítěte zcela zmizí a již se nevrací.

Příčiny a účinky vysokého bilirubinu u novorozenců

Více než polovina dětí na plný úvazek a předčasně narozených dětí trpí žloutenkou v prvních dnech. Riziková skupina také zahrnuje:

 • dvojčata;
 • dětí, jejichž maminky mají diabetes.

Aby bylo možné rozpoznat patologii novorozence v čase, je krev okamžitě odebrána z pupeční šňůry k analýze v okamžiku narození a znovu, třetí den života. To umožňuje lékařům udržet situaci pod kontrolou a v případě potřeby přijmout nouzová opatření k ochraně zdraví a života dítěte.

Pokud se po 2-3 týdnech i nadále objevují příznaky žloutenky, mohou lékaři podezření na patologickou žloutenku v důsledku zvýšené koncentrace bilirubinu v krvi. Příčiny tohoto stavu mohou být:

 • Hemolytické onemocnění novorozence. Toto závažné onemocnění se vyskytuje na pozadí Rh - konfliktu mezi matkou a dítětem. Zjevený vrozený edém podkožní tkáně, zvětšená slezina a játra, poškození centrálního nervového systému.
 • Genetické selhání. V takovém případě může novorozenec trpět některým z následujících stavů: poruchou tvorby jaterních enzymů (Gilbertův syndrom), sníženou aktivitou enzymů (Kriegler-Najjarův syndrom) a nedostatkem nezbytných enzymů (Lucey-Driscolův syndrom). Při včasné léčbě je možná plná kompenzace za předpokladu, že nedošlo k vážnému poškození jader mozku.
 • Poškození jater nebezpečnými infekcemi, když je dítě v děloze. Toxické látky a viry snižují schopnost vázat bilirubin a vyvolávají žloutenku parenchymu. Tento stav se vyznačuje prodlouženou žloutenkou, oteklými lymfatickými uzlinami, ztmavnutím moči a zesvětlením výkalů, změnami v biochemické analýze krve.
 • Okluze (obstrukce) žlučovodů, která se vyskytuje v důsledku nitroděložního onemocnění žlučových kamenů, přítomnosti nádoru v těle, který stlačuje žlučový trakt, syndrom zahušťování žluči. Tento typ žloutenky se nazývá obstrukční. Problém je vyřešen chirurgickým zákrokem.

Když budou matky pozorovat dítě a znát známky žloutenky, budou schopny rozpoznat patologický nebo bezpečný průběh onemocnění a včas vyhledat lékařskou pomoc. Pouze v tomto případě bude možné vyhnout se takovým hrozným komplikacím, jako jsou:

 • akutní intoxikace organismu;
 • albuminemie, kdy indexy albuminu klesají a nedovolují plazmě plně transportovat vitamíny a prospěšné látky;
 • hluchota, mentální retardace, křeče v důsledku pronikání bilirubinu do mozku;
 • nedobrovolné motorické reflexy, nekontrolovatelné;
 • křeče končetin.

Velmi vzácně, ale stále existují případy, kdy dochází k nejnepříznivější a velmi nebezpečné komplikaci - jaterní žloutenka, která symptomaticky přechází z jedné fáze do druhé:

 • Brzdění. Dítě se stává pomalým, téměř neschopným sát, všechny jeho reflexy jsou v depresi.
 • Podráždění Dítě je v hypertonii, mává zády dozadu, vykřikuje a hystericky křičí.
 • Imaginární zotavení. No na první pohled, je to fáze, kdy se každému zdá, že všechno je za námi a nemoc zcela přešla na dítě. Je to však pouze dočasný klid, během něhož je třeba dítěti věnovat zvláštní pozornost, zkuste nezmeškat jeden příznak.
 • Komplikace. Bilirubin napadá mozek, infikuje jádro, ovlivňuje nervový systém, způsobuje vážné poruchy v těle a může mít za následek dětskou mozkovou obrnu.

Biochemické, radiologické metody a biopsie se používají k diagnostice komplikované žloutenky.

Je to důležité! Od včasné diagnózy a správné volby lékařské taktiky závisí na tom, jak závažné budou zdravotní účinky žloutenky.

Léčba zvýšeného bilirubinu v mateřské nemocnici a domácích lécích

Lékaři v mateřské nemocnici musí převzít kontrolu nad bilirubinem v krvi novorozenců bez selhání. Aby bylo možné získat úplný systémový obraz koncentrace pigmentů, předepisují biochemické krevní testy během pobytu dítěte v nemocnici (2-3 krát) a sledují tendenci zvyšovat nebo snižovat hladinu bilirubinu.

Matky si mohou toto téma udržet pod kontrolou a mít zájem o lékaře, pokud provedli takovou analýzu od dítěte a jaké jsou výsledky laboratorního výzkumu.

Tento přístup nám umožňuje včas odhalit žloutenku a předepsat opatření k léčbě tohoto onemocnění, která jsou přiměřená stavu dítěte.

Je to důležité! Pokud má dítě mírné příznaky žloutenky, je aktivní a dobře nasává prsa, není nutná žádná léčba! S pokračujícím kojením se po týdnu kůže, sliznice a sklero zcela normalizovaly.

Zkušení odborníci zpravidla přesně určují závažnost onemocnění a nejrůznějších rizik, na rozdíl od rad přítelkyní a obecných informací na internetu.

V tomto případě by mladé matky měly být trpěliví, a pokud dítě potřebuje více času na to, aby bylo pod dohledem lékaře - nevzdávejte se ho, nepřebírejte odpovědnost, neohrožujte život a zdraví vašeho dítěte.

Po provedení všech nezbytných studií se odborník na vizuální a laboratorní práce dohodne a vydá doporučení.

Foto lampa léčba

Fototerapie je považována za hlavní a účinnou metodu léčby žloutenky u novorozenců. Terapeutický výsledek dává funkci světelných vln určité délky, aby působily na bilirubin. Dítě je osvobozeno od oblečení a na jeho tělo je nasměrováno speciální světlo. Molekuly bilirubinu během absorpce světelného záření se přeměňují na rozpustnou látku - lumirubin, která je pro tělo dítěte neškodná, protože je zcela netoxická a snadno se vylučuje z těla močí a žlučí.

Kromě lampy jsou pro tento postup k dispozici speciální brýle, šátek, matrace a přikrývky. Manipulace je naprosto bezbolestná a pohodlná, nevyžaduje emocionální napětí - pro její realizaci se dítě nemusí s matkou podílet. Kromě toho, mateřské nemocnice praktikují používání speciálních lamp v komorách společného bydliště, kde matka může nezávisle sledovat stav dítěte.

Dlouhodobá fytoterapie přináší dobrý výsledek a dítě může být vystaveno světlu od několika hodin do několika dnů během jednoho sezení. V intervalech mezi procedurami je třeba věnovat čas krmení dítěte, péči o něj a odpočinku.

Je to důležité! Čím více mateřského mléka, tím nižší koncentrace enzymů, které zabraňují játrech vyrovnat se s vysokými hladinami bilirubinu.

Pokud počet procedur během pobytu v porodnici nestačí a hladina nebezpečného pigmentu v krvi stoupá, je dítě odstaveno a převedeno na intenzivnější léčbu.

Léčba léky

Pro kompletní a komplexní léčbu předepisují lékaři léky, které pomáhají dětem překonat komplikace žloutenky:

 • Elkar Aktivní látkou léku je speciální aminokyselina L-karnitin, která je zodpovědná za normalizaci energetického metabolismu. Stimulací aktivity metabolismu lipidů lze minimalizovat obsah bilirubinu v tkáních, krevním řečišti a orgánech. To zvyšuje funkční schopnost jater - neutralizuje bilirubin, snižuje jeho toxický účinek, což dává naději na příznivou prognózu.

U kojenců je tento lék k dispozici ve formě kapek a injekcí pro 20% hlavní látky. Pokud se v nemocnici doporučují intravenózní a intramuskulární injekce, aby se usnadnilo sledování reakce dítěte na léčivo, po propuštění doma, může být dítěti poskytnuta kapka. Hlavní je dodržovat doporučení lékaře a jednat striktně podle pokynů.

 • Ursofalk Lék nové generace, který je navržen tak, aby odstranil příznaky a příznaky nemocných jater, má široké spektrum činností, které pomáhají játrům zlepšit jeho funkčnost. Výsledkem této stimulace je, že tělo začne aktivněji bilirubin vázat, neutralizovat a odstraňovat z těla. Lékaři velmi oceňují možnost, že tento lék zmírní toxické zatížení, sníží pravděpodobnost poškození mozku a předejde takovým komplikacím onemocnění, jako je jaderná žloutenka.

Lék pro novorozence se vyrábí ve formě suspenze - suspenze léčiva, která je příjemná a snadno se dávkuje. Pediatr počítá jednorázovou dávku a průběh léčby po analýze stavu dítěte a porovnává rizika možných komplikací žloutenky a nežádoucích reakcí křehkého organismu na silné léky. V tomto ohledu je třeba, aby rodiče věděli, že existují omezení týkající se užívání léku pro děti, které mají závažné patologické stavy žlučových cest a ledvin.

 • Hofitol. Homeopatický lék rostlinného původu s výrazným choleretickým účinkem. Tento lék chrání a podporuje játra, obnovuje jeho buňky, podporuje získávání rozpustné formy hemoglobinu, zlepšuje metabolismus, léčí nemoci žlučníku.

Navzdory absenci syntetických složek je léčivo podáváno novorozencům s velkou péčí vzhledem k vysoké pravděpodobnosti alergické reakce až po angioedém. Se souhlasem pediatra musí být lék vyráběný ve formě kapek zředěn převařenou vodou, aby se změkčila nepříjemná chuť. Zpravidla postačují 3 dny na podporu jater a obnovu těla.

 • Enterosgel Představuje lék, který neovlivňuje hladinu bilirubinu v krevním řečišti. Být sorbent, pomáhá čistit tělo toxinů, pomáhá játra a ledvin. Léčba otravy jídlem tímto lékem bude také účinná. Jeho složky navíc neovlivňují nepříznivě rovnováhu střevní mikroflóry. Může být podáván od narození a nebojí se alergických projevů, není absorbován do krve. Denní dávka je určena pediatrem, stejně jako doba trvání kurzu. Tyto ukazatele jsou individuální a závisí na závažnosti onemocnění.

Léčebná terapie pro novorozence se žloutenkou může zahrnovat: interferon, vitamíny, glukózu, hormony - velký arzenál prostředků k obnovení zdraví dítěte a vytvoření příznivé prognózy pro zotavení.

Domácí léčba

Jednou doma mohou mladé matky nezávisle na doporučeních obnovit dítě po žloutence s lidovými prostředky:

 • Je užitečné dát dítěti infuzi lístků máty, která je připravena následujícím způsobem - odměrná lžička suchých surovin se vaří se sklenicí vroucí vody. Po úplném ochlazení je infuze připravena k použití. Dítě potřebuje 1 lžičku po jídle.
 • Vany s květy měsíčku pomáhají snižovat hladiny bilirubinu. Novorozenec se umístí do lázně, kde se nalije voda s příjemnou teplotou a smíchá se se sklenicí infuze. Po 5-10 minutách by mělo být dítě otřeno, aniž by byl roztok vyplaven z těla.
 • Vzduchové lázně. Pro děti je velmi užitečné zůstat na čerstvém vzduchu, který obohacuje krev kyslíkem a posiluje imunitní systém. Pokud je v tomto ročním období aktivní slunce, je to jen štěstí, protože sluneční paprsky urychlují rozpad bilirubinu.
 • Citově pozitivní postoj. Psychická rovnováha mámy je základním faktorem pro rychlé uzdravení dítěte.

Nově narozený člověk tedy musí překonat mnoho pokusů souvisejících s adaptací na okolní svět. Úkolem matky a pediatra je vytvořit všechny podmínky tak, aby dítě s nejmenším stresem prošlo tímto obdobím bez komplikací a následků.

Pracovní zkušenosti nad 7 let.

Odborné dovednosti: diagnostika a léčba onemocnění gastrointestinálního traktu a žlučového systému.

Bilirubin u novorozenců: norma, příčiny zvýšené hladiny

Často je pro rodiče obtížné pochopit, co je přirozené nebo abnormální pro jejich dítě. Nelze je obtěžovat a žloutnutí kůže. Zvažte důvod tohoto stavu, jeho typy, nebezpečí, léčbu, preventivní opatření.

Co je bilirubin

Hemoglobin erytrocytů (jak je známo) transportuje kyslík. U plodů je to způsobeno fetálním (kojeneckým) druhem. Potřebuje dítě v procesu embryonálního vývoje. Liší se ve schopnosti vázat molekuly plynu a dávat je buňkám. Při narození dítěte je „stará“ veverka zničena. Produktem jeho rozpadu se stává bilirubin. Jeho plazmatická hladina skáče, ale neměla by překročit prahové hodnoty. V opačném případě budou vážně postiženy subkortikální struktury mozku.

Existují dva typy žlučového pigmentu:

 • Nepřímý - tuk-rozpustný tkáňový jed, nebezpečný pro nervový systém. Způsobuje fyziologickou žloutenku. Tento stav je obecně považován za normální, ale vyžaduje neustálé sledování, jinak dochází k intoxikaci, poruchám sluchu a zraku.
 • Po kombinaci s plazmatickým albuminem ztrácí pigment svou toxicitu. Získává ve vodě rozpustné vlastnosti, ukáže se, že je v játrech, kde se v důsledku řady transformací stává schopným vylučovat do žluče a vylučován močovým systémem. Frakce přímého bilirubinu v normálním množství činí 90% celkového objemu.

U novorozenců játra ještě nedosáhla zralosti, proto se nedokáže vyrovnat s využitím pigmentu, v důsledku čehož jeho koncentrace stoupá, což způsobuje patologickou žloutenku.

Norma bilirubinu v krvi novorozenců

Úroveň pigmentu je možné posoudit s ohledem na dynamiku jeho změn:

Uvedené údaje jsou určeny pro děti narozené v čase. U předčasně narozených dětí budou tato čísla odlišná. Pro ty druhé, jejichž nervový systém ještě nedokáže zvládat své funkce, je bilirubin nebezpečně toxický. Pro ně je maximální hodnota 170, pro full-term 256 (µmol / l).

Krev pro biochemické studie provedené bezprostředně po narození z pupeční šňůry. Biomateriál lze odebírat z rukojeti, nohy nebo žíly na hlavu dítěte pomocí jehly. U předčasně se denně kontroluje hladina pigmentu.

U dětí bez jasných známek žloutenky se barva kůže na čele kontroluje pomocí fotobuňky. Nevýhodou tohoto testu je neschopnost stanovit různé frakce bilirubinu. V měsíčním věku se analýza opakuje.

Důvodem zvýšené hladiny u dětí

Kritická koncentrace bilirubinu může být způsobena diabetem u matky, léky na stimulaci porodu nebo vyloučením krvácení. Žlučový pigment stoupá, pokud:

 • Dítě rychle ztrácí váhu.
 • Matka odmítá kojení.
 • Tam je konflikt rhesus.
 • Nízká rychlost vazby na plazmatické proteiny.
 • Nedostatečná aktivita jaterních enzymů.
 • Nadměrné zničení červených krvinek.
 • Nezralost mnoha orgánů.

Zvýšený bilirubin je někdy spojen s kouřením těhotným a zneužíváním alkoholu, porušením procesu embryonálního vývoje, užíváním toxických léků:

Co je to nebezpečný stav

Vysoká úroveň pigmentu vede k jeho akumulaci v mozkové tkáni, což způsobuje různé druhy problémů:

 • Porušení záložek a vývoj sluchových, vizuálních analyzátorů.
 • Bilirubinová encefalopatie.
 • Otrava těla a zhoršení jeho celkového stavu.

To je důvod, proč je v případě vleklé žloutenky nutné neprodleně konzultovat s lékařem, který si na účet vydá.

Fyziologická žloutenka

Pediatrové považují tento stav za hraniční, což vyžaduje velkou pozornost. Vyskytuje se u 65% novorozenců. Způsobeno restrukturalizací oběhového systému. Žloutnutí různých odstínů od tmavé po oranžovou zachycuje hrudník, krk, obličej. Zjevil se druhý den po porodu. Stupeň zabarvení se může zvýšit. Stav dítěte je uspokojivý, není pomalý, jí dobře. Moč a výkaly přírodních barev. Tento proces je charakterizován benigní povahou. Po 7 dnech klesá hladina bilirubinu. Do 3. týdne se vrátí do normálu, symptomy zmizí, kůže se stává obvyklým odstínem.

Dalším typem, který není nebezpečný, je žloutenka kojení. To je způsobeno speciálními látkami obsaženými v lidském mléce. Přenos dítěte do potravin s umělými směsmi není nutný.

Žloutnutí v kombinaci s kojeneckým odmítnutím prsu, monotónním pláčem, křečovitým záškuby, úzkostí, ospalostí - důvodem pro naléhavou výzvu k lékaři. Pediatři by také měli dítě upozornit na hypotenzi, problémy se srdečním rytmem, zvětšenou slezinu a játra.

Patologická žloutenka

Jedná se o těžkou formu s koncentrací pigmentu nad 256 µmol / l. Klinické příznaky:

 • Poruchy křesla.
 • Regurgitace
 • Neklidné nebo extrémně deprimované.
 • Tmavá barva nasycená močí, světlé výkaly.
 • Žloutnutí kůže v dolní části těla.

Typy patologické žloutenky:

 • Parenchymální - porážka hepatocytů (jaterních buněk) v důsledku fetální infekce nebo jiných nežádoucích účinků. V 60% případů je cytomegalovirus provokatér. Příčinou tohoto stavu jsou kromě toho virová hepatitida, zarděnka, toxoplazmóza, listerióza.
 • Konjugace vyplývající ze snížení vazby bilirubinu na plazmatický albumin.
 • Mechanické nebo obstrukční - v důsledku zhoršeného odtoku žluči, stejně jako defektů ve vývoji jater. Kůže se stává nažloutle zelenou, výkaly zbarvené. Způsob léčby je chirurgický zákrok.
 • Hemolytika - na pozadí Rh-konfliktu, kdy mateřské protilátky zničí červené krvinky plodu. V doprovodu anémie, v obtížných situacích, otok tkáně, deprese reflexní aktivity, prudký pokles svalového tonusu. Koncentrace bilirubinu dosahuje vysokých hodnot. V nemocnici jsou prováděny krevní transfuze, někdy hemosorpce (purifikace plazmy). Zabraňuje poškození mozku a obnovuje hladiny červených krvinek. Rychlé hemolytické onemocnění může být fatální.

Pro jakýkoli typ patologické žloutenky by měla být přijata neodkladná opatření.

Léčba zvýšeného bilirubinu

Metody léčby závisí na formě onemocnění. Rodiče nemohou být náhodně naděje, i když jeden ze starších dětí měl podobný jev a všechno dopadlo dobře. Doporučení neonatologa nebo pediatra berou v úvahu individuální charakteristiky každého dítěte. Musí být provedeny jasně, aby nedošlo k poškození nervového systému.

Léčba křemenem zvládá fyziologickou žloutenku jako nejúčinnější metodu, zbavující pigment její toxicity. Používají se lampy s vlnovou délkou od 410 do 460 nm. Důvodem změny vlastností tkáňového jedu při tvorbě fotoizomeru lumirubin, netoxické ve vodě rozpustné sloučeniny. Fototerapie pokračuje. Oči dítěte jsou zároveň chráněny brýlemi. Neprůhledná tkanina pokrývá vnější genitálie. Pro postup v nemocnici je speciální příkop.

Po několika sezeních se kůže dítěte stává světlejší, stav zdraví se zlepšuje. Mezi nežádoucí účinky patří: nestabilní stolice, suchá kůže, loupání, popáleniny. Paralelně se v těle dítěte udržuje rovnováha vody. Po vypuštění jsou užitečné procházky na čerstvém vzduchu a kontakt s nepřímým slunečním světlem.

Symptomatická léčba problém nevyřeší. Normalizaci vysokého bilirubinu u novorozence může ovlivnit příčina, která vyvolala jeho zvýšení. Léčivé roztoky pomáhají odstranit krev dítěte z toxického bilirubinu:

 • Elkar na bázi L-karnitinu. Používá se od narození. Poskytuje zničení nadměrného bilirubinu.
 • Hepel. Používá se k urychlení odtoku žluči, k boji proti příznakům průjmu, podporuje játra a žlučník.
 • Vitaminy A, C, E, D, skupina B (stejně jako formulace cholagogue, stimulantů imunity) doplňují infuzní terapii.
 • Roztok glukózy (5%), který je prekurzorem kyseliny glukuronové, schopný vázat přebytek bilirubinu.
 • Fenobarbital aktivuje jaterní enzymy. Dávkování a trvání přijetí stanoví lékař. Má vedlejší účinek, jehož důsledkem je nízká schopnost učit se, snížení jeho intelektuálních schopností.
 • Sorbenty: Enterosgel, Polysorb, Smekta pomáhají odstranit bilirubin ze střev.
 • Probiotika zajišťují obnovu mikroflóry zažívacího traktu.

V obtížných situacích se provádí výměnná krevní transfuze.

Prevence

Zdraví dítěte je kladeno během vývoje plodu. Nastávající matka v tomto období a po porodu je proto povinna si pamatovat a realizovat následující doporučení:

 • Jezte správně.
 • Vzdát se alkoholu a kouřit.
 • Neužívejte léky bez konzultace s gynekologem.
 • Kojit dítě mateřským mlékem, které pomáhá čistit střeva toxinů a tvoří v něm užitečnou mikroflóru.
 • Zabránit zácpě u dítěte, aby se zabránilo resorpci žlučového pigmentu do střevní sliznice.
 • Provádět schůzky ošetřujícího lékaře.

Žloutnutí není důvodem k odmítnutí očkování, protože pravděpodobnost hepatitidy u těchto dětí je několikrát vyšší.

Lékařské stanovisko

Rodiče jsou zodpovědní za zdraví svého dítěte, takže by měli znát následující věci:

 • Koncentrace bilirubinu v krvi, což je norma u novorozenců.
 • Fyziologický projev vysokých hladin žlučového pigmentu.
 • Patologická žloutenka a možné následky.

Dnes je tato nemoc úspěšně vyléčena. Nejdříve si všimněte prvních příznaků a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.