Image

Co můžete jíst s pankreatitidou

Pankreatitida, stejně jako jakékoli onemocnění gastrointestinálního traktu, vyžaduje přísné dodržování diety. Strava závisí na formě pankreatitidy: akutní nebo chronické. V akutní formě je možné zotavení pankreatu. S chronickým, proces je už nevratný, jeden může jen udržovat stav těla, prodloužit dobu remise období.

Akutní forma se může změnit na chronickou. Často příčiny chronické formy jsou vývoj nemocí třetí strany (gastritida nebo cholecystitis), nezdravá strava, zneužívání alkoholu.

Jídlo pro akutní pankreatitidu

Po nástupu příznaků bude nutné snížit zatížení pankreatu. Jídlo pro pankreatitidu by mělo být omezené, je lepší sedět na hladové dávce. S výskytem silné bolesti je člověk hospitalizován. Pokud pacient nehledá lékařskou pomoc, stav se zhoršuje. První dny pobytu v nemocnici nelze jíst, tělo je udržováno intravenózními injekcemi glukózy a dalších živin. Je zobrazen dostatečný příjem tekutin. Pijte nesycenou minerální vodu, odvar z bobulí divoké růže.

Pokud je pankreatitida nízkého stupně závažnosti, po 3 až 6 dnech, v závislosti na tom, jak se cítíte, je povolena tekutá strava, bramborová kaše nebo kaše.

Aby se zabránilo zhoršení stavu, dokud se nemoc nestane chronickou, při akutní pankreatitidě mění přístup k výživě tím, že odstraní některé potraviny z menu, které aktivuje slinivku břišní. Vyloučeno: mastné, kořeněné, kyselé, nakládané. Zákaz se vztahuje na pekárenské výrobky, kávu, kakao, alkohol, mléko, vejce, vybrané druhy masa.

Jídlo pro chronickou pankreatitidu

Zdravé stravování je považováno za hlavní léčbu onemocnění. Doporučuje se jíst 6krát denně se zaměřením na zdravé potraviny, které usnadňují trávení. Počet kalorií souvisí s energií strávenou během dne.

Při chronické pankreatitidě se doporučuje chudé maso. Krůtí maso, králík, hovězí maso, kuřecí maso budou vynikajícím zdrojem živočišných bílkovin, vitamínů, železa a fosforu. V obvyklé formě vajec nelze povolit použití jako součást misky. Snad spotřeba nízkotučné odrůdy ryb. Mléko patří k zakázaným výrobkům, je povoleno používat ve složení obilovin. Doporučují se fermentované mléčné výrobky. Sýr je povolen v remisi.

Pro vaření budete muset vařit jídlo nebo použít dvojitý kotel. Smažení s pankreatitidou je nemožné.

Doporučené produkty zahrnují obiloviny, zeleninu, nekyselé ovoce. Jako nápoje používejte čaj, kompot, želé. Vyvinula specializovanou směs s přídavkem esenciálních vitamínů.

Pokud si přejete diverzifikovat seznam výrobků a zavést nové, buďte opatrní, počínaje malou lžičkou nebo ekvivalentní částí. Pokud se nežádoucí účinky neprojeví, porci rovnoměrně zvýšte. Pokud se vyskytne nevolnost, svědění nebo podezřelý příznak, přípravek je okamžitě vysazen.

Co jíst s pankreatitidou

Při sestavování menu byste měli požádat o seznam schválených přípravků pro použití ošetřujícím lékařem a neprovádět vlastní léčbu, což zhoršuje obtížnou situaci.

Je těžké dodržovat dietu, která je dlouhotrvající nebo celoživotní. Aby nedošlo k záměně se zakázanými a povolenými produkty, je sestavena tabulka.

Co zeleninu můžete jíst

Aby zelenina mohla načíst trávicí systém méně, musí být podrobena tepelnému ošetření. Parní vaření a vaření jsou považovány za ideální. Výrobky s pankreatitidou jsou dušené nebo pečené. Polévka vyrobená v zeleninovém vývaru se stává důležitým zdrojem potravy pro pankreatitidu. Krémová polévka se smíchá s mixérem, aby usnadnila práci pankreatu.

Zelenina je vítána. Nejlepší volba bude: dýně, řepa, cuketa, květák a mrkev.

Během remise se postupně přidávají bílé zelí a rajčata, pokud se neobjeví příznaky zhoršení. Zelenina se tepelně zpracovává, není syrová.

Zakázané zeleniny patří lilek, ředkvičky, tuřín, cibule, česnek.

Lilek by neměl být konzumován z důvodu možného obsahu solaninu, zvyšujícího se při zrání ovoce. Nezralá zelenina bude méně škodlivá.

Ředkvička, tuřín a ředkev způsobují zhoršení chronické remise pankreatitidy, dráždí trávicí trakt.

Během exacerbace bulharského pepře je zakázáno kvůli vysokému obsahu kyseliny askorbové a dalších biologicky aktivních látek. Ve fázi remise je dovoleno konzumovat zeleninu.

Jaké ovoce nebo bobule můžete jíst

Výběr ovoce a bobulí u osob s pankreatitidou je malý. Seznam povolených produktů zahrnuje sladká jablka, nejlépe pečená, hrušky, banány. Během remise jedí papája, granátové jablko, meloun (hřebíček denně), avokádo, švestku a tomel.

Bobule jsou povoleny z aggrace. To zahrnuje třešně, brusinky, hrozny. Pěny nebo kompoty vařené na základě jahod, malin, rybízu, angreštu, borůvek a brusinek.

Ovoce vybírají pouze zralé, doporučuje se péct nebo kompotovat. Čerstvé ovoce a bobule jsou povoleny v malých množstvích, doporučuje se začít pomalu.

Vývar z bobulí divoké růže - je vhodný pro pankreatitidu. Nápoj obsahuje množství vitamínu C, antioxidantů a dalších prospěšných látek, je tonikum, regenerující tělo.

Jaké masné výrobky mohou

Ne každý druh masa je přípustný v případě pankreatitidy v důsledku složitosti trávení a obsahu enzymů stimulujících produkci látek, což vede ke zvýšení zátěže žlázy. Vhodné pro konzumaci králíků, krůt, hovězího masa a kuřete.

K přípravě na aplikaci je nutné maso očistit od kostí, chrupavky, tuku, kůže a jiných špatně stravitelných prvků. Ze syrového masa se připravují polévky, masové kuličky, parní kotlety, souffles, rohlíky, pečené escalopes, dušené nebo dušené maso se zeleninou.

Vývar, sádlo, klobásy patří do zakázaného jídla. Když pankreatitida nemůže být vepřové, jehněčí a kachní maso. Nezáleží na tom, jak moc chcete ochutnat voňavé kůry ochucené kořením, pečené vepřové maso nebo kebab, porušení stravy může vést k fatálním následkům.

Jaké ryby mohou

Hlavním kritériem pro výběr produktů pro pankreatitidu je procento tuku. Přebytek 8% obsahu tuku ohrožuje nevolnost, zvracení, bolest a průjem.

Pollock, treska jednoskvrnná, treska a říční okouna jsou považovány za nejméně mastné ryby. Pak je tu platýs, štika a mník. Mořský okoun, sleď, makrely, štikozubce mají mírně vyšší obsah tuku.

Mírně mastné ryby (8% tuku) se zavádějí v remisi v malých množstvích. Patří mezi ně růžová, sumec, huňáček, kapr, losos losos, tuňák a pražma. Extrémně tučné odrůdy jsou jeseter, makrela, halibut, saury, losos.

Konzervované potraviny, mořské plody, sushi a uzené potraviny, kaviárová jídla, sušené ryby jsou uvedeny jako zakázané pokrmy.

Doporučuje se vařená nebo vařená ryba. Povoleno vařit dušené placičky, soufflé, kastrolky.

Mléčné výrobky, co si vybrat

Mléčné výrobky: kefír, nízkotučný tvaroh, ryazhenka, domácí jogurt - jsou považovány za nepostradatelnou součást stravy pro nemoc.

Není dovoleno pít kravské mléko v jeho čisté formě, je povoleno používat při vaření: kaše, omelety, soufflé, bramborové kaše. Je přípustné přidávat do čaje.

Kozí mléko s pankreatitidou obnovuje slinivku břišní, obsahuje mnoho minerálů a makroživin. Před použitím musíte vařit.

Máslo je povoleno v malém množství.

Jogurt v obchodě je lepší nekupovat. Prodávat produkt, výrobci inzerují produkty jako přirozené, hřeší proti pravdě. Pokud složení indikuje zahušťovadla, barviva, konzervační látky a další přísady, přípravek se nedoporučuje užívat.

Nemůžete jíst s pankreatitidou: zmrzlina, tukový tvaroh, kondenzované mléko, tvrdé sýry, výrobky s přídavkem konzervačních látek a dalších škodlivých přísad.

Jsou všechna zrna povolena

Jako přílohu nebo hlavní jídlo k snídani, jedí obiloviny. Jídla jsou výživná, plná základních zdravotních látek.

Pankreatitida je užitečná, ale ne všechny. Rýže, ovesné vločky, krupice a pohanková kaše nejsou nebezpečné. Mezi nebezpečné patří kukuřice, proso, luštěniny a ječmen - vzhledem ke složitosti asimilace těchto obilovin.

Je nutné střídavě vyměňovat porézní kelímky. Takže trávicí systém si zvykne na různé potraviny, tělo absorbuje více živin.

Ideálním řešením pro pankreatitidu bude ovesné vločky, které je možné použít ve dnech exacerbací. Jsou popsány vzácné případy výjimek z individuální intolerance, ale ovesné vločky kissel zvládají potíže a všichni lékaři doporučují uvedený nápoj. V prvních dnech exacerbace, kdy je nemožné jíst, ale udržovat tělo v nasycení užitečnými látkami, je nutný polštář ovesných vloček.

Může sladkosti pro pankreatitidu

Spousta lidí miluje sladkosti. Uvažujme, jak uspokojit touhy nemocným žaludkem.

Ve dnech expanze dávek je do jídelního lístku povoleno přidávat sladkosti, je lepší připravovat chutná jídla vlastníma rukama. Pacient tedy zná receptury sladkostí, vědomi si nepřítomnosti konzervačních látek, barviv a dalších umělých přísad. Při výrobě, zvažte, když pankreatitida nemůže čokoláda, krém, kondenzované mléko, alkohol a kyselina citrónová.

Dieta pro pankreatitidu slinivky břišní omezuje výběr na následující jména: med, džem, pěna, želé, marshmallow, marmeláda, suflé, suché sušenky, fondán, marshmallow, sladkosti jako "kráva".

Dokonce i s povolenými sladkostmi si musíte pamatovat na objemy, které jste jedli. Začněte vstoupit do diety s opatrností.

Jaké koření lze použít

Když chcete naplnit misku, s důrazem na chuť, koření se stává nezbytným doplňkem k jídlu. Při pankreatitidě nelze použít většinu koření, a to i přírodní: cibule, česnek, křen.Criticky nemůže být pikantní jídlo.

Absolutně odmítnout přidat originální chuť k misce. Povolená možnost je zelená: bazalka, petržel, kopr, kmín, šafrán. Byliny zahrnují různé vitamíny, minerály, mají protizánětlivý účinek. V potravinách se přidává skořice a vanilka v malých množstvích.

Co pít pro onemocnění slinivky břišní

Z nápojů by měl být přidělen čaj, Rusové pít nápoj často, ve velkých objemech. Jak přijít na návštěvu bez pití čaje? Pití s ​​pankreatitidou je povoleno. Během dne je nutné vypít až jeden litr. Volba je lepší zastavit na zelený čaj nebo čínské puerh. Čajové lístky by neměly obsahovat barviva a příchutě.

Jiné nápoje s pankreatitidou, povolené pro použití:

 • želé;
 • mors;
 • odvar z šípů, heřmánku, kopru;
 • nesycená minerální voda (Borjomi, Essentuki, Narzan);
 • zředěné šťávy - jablko a dýně.

Zakázaná káva, soda, kvas a koncentrované šťávy.

Je přísně zakázáno pít nápoje na bázi etanolu, pokud jste nemocní, a to i ve fázi remise chronické pankreatitidy. Alkohol způsobuje křeče uvnitř žlázy, enzymy uvnitř začnou trávit orgán.

Jak exacerbace pankreatitidy ovlivňuje výživu

V první den exacerbace pankreatitidy, snížení rizika komplikací, pacient není dovoleno jídlo, pouze voda. Někdy je půst rozšířen, aby se zjistily příčiny exacerbace. Období trvá 7-14 dní. Na konci tekuté potravy se podávají speciální zkumavky přímo do střeva.

Když nemoc ustupuje, strava se zvyšuje. Při zhoršení nyní dovolte polotekuté psaní, pozorování teplotních podmínek (18 - 37 stupňů). Množství tuku je sníženo na minimum. Základem výživy jsou sacharidy. Hodnota jídla denně až do 500-1000 kalorií.

Během exacerbace chronické pankreatitidy se dávka skládá z ovesné kaše, polévek kaše, kompotů, želé, zeleninové pyré z cukety, brambor a květáku. Jídla se připravují 6krát denně.

Zakázané potraviny a strava

Povolené a nezdravé jídlo určuje lékař. Je nemožné, na základě osobního úsudku, provádět úpravy stravy. Pokud chce pacient změnit stravu ve stravě, musíte se nejprve poradit se svým lékařem.

Zakázané produkty s pankreatitidou jsou špatně stravitelné. To zahrnuje alkohol, kávu, sodu, čokoládu, houby, pečivo, luštěniny. Marinády, smažené, uzené, kořeněné, kyselé, mastné, aby byly vyloučeny ze stravy.

Pokud nedodržíte dietu, mohou být důsledky ve formě krvácení, trombózy, žloutenky, nádorů, diabetu, poškození orgánů. V případech obzvláště zhoubných porušení dochází k úmrtí.

Dieta pro zánět slinivky břišní.

Naše tělo je úžasný systém, kde každý orgán hraje svou vlastní, velmi důležitou roli. Práce tohoto systému je ovlivněna mnoha faktory, z nichž jednou je výživa. Převaha mastných, slaných, kořeněných, přejídajících se ve stravě - to vše dříve nebo později způsobuje poruchu těla. Jedním z prvních orgánů, které jsou napadeny, je slinivka břišní.

Co je slinivka břišní a jakou funkci v těle vykonává? Zaprvé se účastní trávení, pro každý produkt izoluje enzym vhodný pro jeho zpracování: lipázu (pro tuky), trypsin (pro proteiny) a amylázu (pro sacharidy). Za druhé, slinivka břišní reguluje rovnováhu glukózy v krvi a produkuje enzymy, jako je inzulin a glukagon.

Pankreatitida a její příznaky

Když jedíme správně, množství enzymů vylučovaných je normální. Při poruchách příjmu potravy, kouření, zneužívání alkoholu se železo zapálí. Enzymy, přetrvávající ve svých kanálech, začnou ničit samotný orgán a jednou v krvi způsobují intoxikaci. Tento nezdravý stav pankreatu se nazývá pankreatitida.

Příznaky:

 • bolest. Výskyt intenzivní bolesti způsobující řezné pocity. Pokud neposkytujete lékařskou péči včas a nezmírníte bolest, může se u člověka objevit bolestivý šok. V závislosti na postižené oblasti může poškodit hypochondrium vpravo nebo vlevo. Jestliže je celý orgán zapálen, bolest je pásový opar;
 • měnící se pleť. Nejprve se pacient zbledne a kůže se stane šedivým;
 • vyrážka se objeví na kůži;
 • narušená stolice (průjem nebo zácpa);
 • nevolnost, zvracení;
 • těžké nadýmání;
 • zvýšený tep, může se objevit dušnost;
 • v pupku a bederní oblasti se mohou objevit modré skvrny. To naznačuje, že krev ze zanícené žlázy pronikla pod kůži břicha;
 • zvýšení teploty;
 • nízký nebo vysoký tlak.

Pankreatitida a dietní formy

Pankreatitida je různého druhu. Je klasifikován z důvodu výskytu, stupněm ztráty funkce žláz, možností obnovení poškozeného orgánu. Ve zjednodušené verzi klasifikace jsou uvažovány tři typy zánětu.

Klasifikace pankreatitidy

 • ostré K zánětu žlázy s krvácením a nekrotickým procesům dochází v důsledku skutečnosti, že se tělo začíná trávit s pankreatickými enzymy;
 • chronické. V chronické formě pankreatitidy ztrácí slinivka schopnost produkovat trávicí enzymy a hormony;
 • reaktivní. Zánět je způsoben křečem pankreatického kanálu.

Výživa pro zánět slinivky břišní

Jednou z hlavních podmínek úspěšné a účinné léčby je dodržování speciální diety. Je důležité určit formu, ve které je pacient nemocný, aby si vybral správnou dietu.

Strava pro akutní zánět slinivky břišní

Během období exacerbace lékaři zpravidla zbavují pacienta jídla na dva nebo tři dny. Se zhoršením stavu se půst prodlužuje. Živiny jsou injikovány pomocí speciální sondy do žíly. Je dovoleno pít pouze vývar boky, minerální vodu bez plynu a ne silný čaj.

Jakmile je pacient lepší, je mu přidělena první verze diety číslo 5.

Vlastnosti stravy:

 • nízkokalorické;
 • jídlo v malých porcích pětkrát až šestkrát denně;
 • další občerstvení je zakázáno;
 • vyloučení hrubých vláken a produktů, které stimulují vylučování trávicích žláz;
 • spotřebovávají více tekutin, zejména nápojů s alkalickým prostředím.

Můžete použít:

 1. odvar z heřmánku, divoké růže;
 2. pyré ze sušeného ovoce nebo kompotů z čerstvého ovoce;
 3. mléčné výrobky, dušené pudinky, čerstvé tvarohové pasty;
 4. vařená vejce, omeleta dušená;
 5. dušené pudinky a bramborová kaše, cuketa, mrkev nebo květák;
 6. ryby a maso nízkotučné odrůdy, vařené ve formě dušených kotlet, koprů nebo suflé;
 7. slizové polévky na lehkém zeleninovém vývaru nebo ve vodě s přídavkem obilovin (kromě proso);
 8. sušenky z pšeničného chleba (ne více než 50 gramů);
 9. máslo (přidejte do potravin).

Nelze použít:

 1. různé koření a koření;
 2. pečivo, pečení;
 3. zmrzlina a čokoláda;
 4. alkohol;
 5. Konzervy;
 6. pikantní, smažené, uzené, tučné pokrmy;
 7. klobásy;
 8. surové ovoce a zelenina;
 9. silné houby a zeleninové vývary;
 10. ředkvičky, cibule, tuřín, ředkvičky, salát, rutabaga, šťovík, zelí;
 11. tukové odrůdy masa a ryb.

Ukázkové menu

 • Snídaně
  • dušená proteinová omeleta
  • pohankové kaše na vodě
  • čaj
 • Druhá snídaně
  • dušená tvarohová soufflé
 • Oběd
  • slizká polévka s rýží a strouhankou
  • dušené rybí filé
  • jahodový džus na xylitolu
 • Odpolední čaj
  • sušené meruňky souffle
  • čaj
 • Večeře
  • vařené maso soufflé
  • mrkev soufflé
 • Před spaním
  • vývar boky

Dieta pro chronický zánět slinivky břišní

Strava u chronické pankreatitidy je o něco pestřejší než u exacerbací, jak jíst během zánětu slinivky břišní. Pacient by i přes zlepšení svého stavu měl i nadále pečlivě sledovat výživu a nepřesahovat slinivky břišní škodlivými produkty, aby nevyvolával re-exacerbaci. V případě remise zánětu slinivky břišní lékaři doporučují dodržovat druhou variantu diety č. 5.

Vlastnosti stravy:

 • jíst jídlo pouze v pečené, dušené, vařené a dušené;
 • odstranit smažené;
 • teplota potravin by měla být mezi 15 a 60 stupni;
 • potraviny distribuované pro 5-6 recepce;
 • postupné rozšiřování stravy (v případě pochybností o přípravku se poraďte s lékařem);
 • omezit příjem živočišného tuku;
 • konzumovat denně nejvýše 10 gramů soli a 30 gramů cukru.

Můžete použít:

 1. neschválené cookies;
 2. sušený pšeničný chléb druhé třídy;
 3. slizové nebo strouhané zeleninové polévky s přídavkem obilovin (kromě proso);
 4. nízkotučné odrůdy masa a ryb vařené nebo vařené;
 5. polo viskózní struskové kaše na vodě nebo s trochou přidaného mléka;
 6. těstoviny, nudle;
 7. nekvašený tvaroh (nejlepší domácí), tvarohový pudink; k pokrmům lze přidávat nekyselový kefír, smetanu nebo zakysanou smetanu;
 8. Pečená nebo vařená zelenina v nosené formě: mrkev, květák, dýně, brambory, zelený hrášek, řepa, fazole;
 9. krémový, rafinovaný slunečnicový nebo olivový olej (do potravin);
 10. jablka nekyslých odrůd, otřená nebo pečená bez slupky;
 11. slabé čaje, dogrose, heřmánek, dekory černého rybízu.

Nelze použít:

 1. luštěniny;
 2. pečivo, pečení;
 3. silné houby a zeleninové vývary;
 4. alkohol a soda;
 5. Konzervy;
 6. pikantní, smažené, uzené, tučné pokrmy;
 7. klobásy;
 8. surové ovoce a zelenina;
 9. houby;
 10. ředkvičky, cibule, tuřín, ředkvičky, salát, rutabaga, šťovík, zelí;
 11. tučné maso a ryby;
 12. silný čaj, káva, kakao;
 13. čokoláda, zmrzlina.

Ukázkové menu

 • Snídaně
  • bramborová kaše
  • vařené maso
  • čaj s mlékem
 • Druhá snídaně
  • nízkotučný tvaroh, pečené jablko
 • Oběd
  • grilovaná zeleninová polévka s ječmenem
  • vařené telecí maso
  • bramborová kaše
  • sušené meruňky kompot
 • Odpolední čaj
  • dušená proteinová omeleta
  • vývar boky
 • Večeře
  • pečené kuřecí maso
  • pohanková kaše
 • Před spaním
  • kefír

Dieta s reaktivním zánětem pankreatu: co může a nemůže

Strava s reaktivní pankreatitidou se příliš neliší od předchozí diety, protože základem výživy pro všechny typy zánětů žlázy je dieta č. 5. Hlavním cílem reaktivní pankreatitidy je přísné dodržování takové stravy, která zajistí minimální spotřebu energie žlázy pro trávení potravy.

Vlastnosti stravy:

 • časté dělení jídla pětkrát až šestkrát denně;
 • dávají přednost teplým pyré;
 • odstranění tuků;
 • omezení sacharidů na minimum;
 • spotřebovávají více bílkovin.

Můžete použít:

 1. včerejší celozrnný chléb, sušenky;
 2. polévky v zeleninové nebo kuřecí vývaru s přídavkem obilovin, těstovin, vařeného sekaného masa;
 3. nízkotučné odrůdy masa a ryb (nejlépe říčních);
 4. vejce ve formě parních omelet;
 5. fermentované mléčné výrobky;
 6. krémový, slunečnicový, olivový olej (přidejte do misky malé množství);
 7. zelenina ve formě bramborové kaše nebo vařené;
 8. obiloviny (pohanka, ovesné vločky, rýže), těstoviny;
 9. Pečená jablka bez kyselosti;
 10. dogrose decoctions, alkalická minerální voda bez plynu, slabý čaj, kompoty, želé, pěna;
 11. suché galetie cookies.

Nelze použít:

 1. surová zelenina a ovoce;
 2. výrobky obsahující hrubá vlákna;
 3. bohaté rybí nebo masové vývary;
 4. káva, kakao, silný čaj;
 5. kyselá ovocná šťáva, sycené nápoje, kvas;
 6. pikantní, smažené, uzené, tučné pokrmy;
 7. alkohol;
 8. čokoláda, zmrzlina;
 9. houby;
 10. kyselá ovocná šťáva, sycené nápoje;
 11. mléko;
 12. medu
 13. cukrovinky.

Ukázkové menu

 • Snídaně
  • bramborová kaše
  • vařené kuře
  • slabý čaj se sušenkami
 • Druhá snídaně
  • kefír
  • tvaroh pudink s rozinkami
 • Oběd
  • zeleninová polévka s rýží
  • dušená rybí koláč
  • salát z červené řepy, ochucený slunečnicovým olejem
  • vývar boky
 • Odpolední čaj
  • jablka
  • voda se sušenkami
 • Večeře
  • pečené kuřecí maso
  • pohanková kaše
 • Před spaním
  • kyselé mléko

Jak dlouho se držet stravy s pankreatitidou

Lékaři doporučují, abyste dodržovali dietu pro zánět slinivky břišní po dobu osmi až dvanácti měsíců. Pro plné uzdravení a vyloučení relapsů je lepší dodržovat základní principy terapeutické výživy po celý život. Pacient musí pečlivě sledovat svůj stav, zejména při použití zakázaného přípravku.

Vše o žlázách
a hormonální systém

Speciální menu - základ léčebného procesu pro pankreatitidu

Nejprve je třeba zvážit základní principy výživy při zánětu slinivky břišní. Systém se vyznačuje závažností - během exacerbace nemoci musí první 1-3 dny následovat režim nalačno, proto je pacient sledován v nemocnici, živiny jsou podávány infuzí, tj. Prostřednictvím IV. V budoucnu se můžete postupně přejít na speciální dietu, která přispívá k maximálnímu odstranění zátěže ze zaníceného orgánu.

Bez dodržování speciální dieta nelze vyléčit pankreatitidu

Klíčová doporučení

Pro usnadnění procesů regenerace tkání a obnovení funkce orgánů je třeba dodržovat tato pravidla:

 • hlavní způsoby vaření: dušená, pražení, vaření;
 • jedna porce by neměla překročit 300 gramů;
 • jídla by měla být nejméně 1 krát za 3 hodiny, jen jeden den - 5-6 krát;
 • teplota potravin by měla být pro trávicí trakt pohodlná, to znamená, že by mělo být vyloučeno vše, co je teplé a studené;
 • pro usnadnění procesu trávení se nádobí spotřebuje v ošuntělé a tekuté formě, takže se zpracovává také hrubé vlákno;
 • musíte respektovat dietu, celková denní strava rovnoměrně rozložená po celý den.

Nejlepší způsob, jak vařit, je dušená. Produkty si zachovávají své vlastnosti a jsou snadno stravitelné.

Při zánětu slinivky, kterou můžete jíst? Tyto produkty jsou povoleny:

 • kuřecí prsa;
 • králík;
 • krůta;
 • libové ryby a mořské plody;
 • nízkotučné mléčné výrobky;
 • zelená jablka;
 • banány;
 • bobule;
 • sušené ovoce;
 • rýže;
 • ovesné vločky;
 • pohanka;
 • krupice;
 • vejce ve formě omelety;
 • stale chléb, krutony;
 • zelenina;
 • želé a ovocné nápoje, želé;
 • slabý čaj

Je to důležité. Přesný seznam povolených výrobků je stanoven individuálně. Je nutné sledovat reakci vašeho těla.

Zákazy a omezení

Aby se zabránilo zhoršení stavu pacienta, je nesmírně důležité vyloučit ze stravy všechny potraviny, které mohou nepříznivě ovlivnit zánět pankreatu. Patří sem také složky, které stimulují proces tvorby žluč.

Množství soli v nádobí by mělo být sníženo na 8-10 g / den

Co jíst se zánětem pankreatu je zakázáno:

 • Nedoporučuje se jíst ovoce a zeleninu bohaté na kyseliny, stejně jako hrubé vlákno;
 • Tuky a smažená jídla, okurky, uzená masa, masové pochoutky jsou přísně zakázány;
 • obilniny, které působí na trávicí trakt, jsou také vyloučeny ze stravy;
 • příjem cukru a soli je omezený;
 • cukrovinky, pečení, čerstvé pečivo - podle zákazu;
 • nápoje sycené oxidem uhličitým, káva a kakao by měly být nahrazeny kompoty, ovocnými nápoji nebo uzvarem;
 • nepijte alkohol.

Pamatujte. Je také zakázáno jíst čokoládu, bohaté polévky, tučné ryby a želé, kořeněná, kořeněná jídla, omáčky, houby a některé druhy zeleniny, zejména v syrové formě.

Terapeutická Pevznerova dieta

V medicíně je tato dieta známa jako Pevznerova léčebná tabulka č. 5. Reguluje, co jíst se zánětem slinivky břišní a různými onemocněními hepatobiliárního systému. Používá se jak v akutním průběhu patologie, tak v případě remise.

Je to důležité. Zvláštnost chronické pankreatitidy - potřeba dodržet omezení v nabídce po celý život.

Vzhledem k tomu, že dieta v akutním a chronickém průběhu onemocnění má určité rozdíly, tabulka č. 5 byla rozdělena na další složky. Kromě standardní stravy existují možnosti číslo 5a a číslo 5p. Všechny tři varianty by měly být podrobněji zváženy a zdůrazněny jejich hlavní rozdíly.

Při exacerbaci pankreatitidy se doporučuje používat želé a bramborovou kaší

Tabulka 5

Zvláštností této tabulky je vyloučení škodlivých složek stravy obyčejného člověka. Celkový kalorický obsah denního menu je omezen na 2500 kcal. Množství bílkovin, sacharidů a tuků je distribuováno přibližně v následujícím poměru: 4,5: 1: 1. Tento systém je založen na základních principech popsaných výše. Nejlepší je aplikovat ji během přechodného období - po vyloučení exacerbace pankreatitidy nebo cholecystitidy.

Příkladný jídelní lístek pro zánět slinivky břišní:

 • Snídaně: ovesné vločky s ovocem a ořechy / pára nebo pečená omeleta, kompot.
 • Druhá snídaně: pečené jablko / krutony.
 • Oběd: dušená zelenina, chudé mořské ryby.
 • Oběd: berry kissel / rýžová kaše.
 • Večeře: nízkotučné sýry, kuřecí prsa, vývar nebo zelený čaj.
 • Druhá večeře: ryazhenka.

Množství tekutiny je omezeno na 1,5-2 litry, jeho přebytek nebude těžit tělu.

Důležitými složkami menu jsou sušený chléb, polévky a rýžová příloha.

Je to důležité. V případě exacerbace pankreatitidy se množství tekutiny sníží o 3-4 dny na 1,2-1,5 l. Je třeba mít na paměti, že jídla z jídelního lístku obsahují také velké množství vody.

Tabulka 5a

Tato dieta se používá pro zánět jater a slinivky břišní. To má přísnější požadavky než v předchozí verzi, tak to je obvykle používáno jen pro období exacerbation odstranění, a pak přenesl se do standardní terapeutické stravy.

Tabulka č. 5a zahrnuje zamítnutí produktů, jako jsou:

 • luštěniny;
 • zelí;
 • ředkvičky;
 • tuřín;
 • jablka;
 • mléko;
 • cukr a sladkosti;
 • koření;
 • všechny pečivo, obzvláště sladké.

Jinými slovy, je nutné co nejvíce vyložit gastrointestinální trakt a chránit jej před podrážděním. Pokud potravina vyvolá kvašení, rozpad, objeví se příznaky, jako je říhání, abdominální distenze a nadýmání. V důsledku toho dochází k celkovému zhoršení stavu pacienta.

Všechny produkty, které přispívají k fermentaci potravin v gastrointestinálním traktu, jsou z menu vyloučeny.

Číslo tabulky 5P

Při chronické pankreatitidě je nejlepší jít do tabulky 5p. Je speciálně navržen pro pacienty s pankreatickými problémy a také pomáhá snižovat riziko vzniku hepatózy.

Během exacerbace onemocnění je pacientovi zakázáno používat přípravky, které obsahují příliš mnoho vlákniny. Pro zlepšení trávení by měla mít všechna jídla slizovitou konzistenci a pyré, obiloviny jsou zcela vařené, bohaté polévky jsou vyloučeny. Hrubé vlákno nedráždí zažívací trakt, jeho množství ve stravě je sníženo a veškeré jídlo je spotřebováno v nejvíce rozdrcené formě.

Tato dieta přispívá k odstranění hrubých vláken z trávicího traktu.

Je to důležité. K upevnění stavu remise se přidávají pečená jablka, čistá zelenina a kyselé mléko. Postupně se můžete vrátit k číslu tabulky 5.

Volba specifické diety pro zánět slinivky břišní a příkladné menu se nejlépe provádí u svého lékaře. V závislosti na stavu gastrointestinálního traktu, specialista vybere optimální složení stravy, určí načasování a rozsah stravy, monitoruje výsledky během celého léčebného období.

Co můžete jíst se zánětem pankreatu

Slinivka břišní hraje důležitou roli v životě organismu. Produkuje látky nezbytné pro trávení potravy a podílí se také na práci hormonálního systému. Jakékoli porušení jeho činností může tedy vést k vážným zdravotním následkům. Nejčastěji je slinivka ovlivněna onemocněním zvaným pankreatitida, které je charakterizováno zánětlivými procesy, které ovlivňují celý orgán nebo jeho část. Terapie nemoci by měla být komplexní, hlavní část je správná výživa. Jaké produkty a jídla jsou zahrnuty do seznamu povolených a které mohou zhoršit nemoc?

Co můžete jíst se zánětem pankreatu

Jak se projevuje pankreatitida?

Běžné příčiny patologických procesů ve slinivce břišní - zneužívání alkoholických nápojů a nekvalitní potraviny (mastné, slané, uzené, kořeněné pokrmy), nezdravé potraviny, potraviny, nadměrné spoléhání na přísné diety a hladovění. Kromě toho se patologie často vyvíjí v důsledku hormonální nerovnováhy a některých onemocnění - hepatitidy, žlučových kamenů, gastritidy, střevních infekcí, genetických patologií.

Příčiny akutní pankreatitidy

Příznaky zahrnují:

 • intenzivní bolest v pravém nebo levém horním kvadrantu pásového oparu, která nemůže být zmírněna medikací (někdy je bolest tak silná, že může vést k šoku a ztrátě vědomí);
 • nevolnost a zvracení, které nepřináší úlevu;
 • pálení žáhy, říhání, sucho v ústech, nadýmání a někdy zácpa a průjem;
 • svalové napětí přední abdominální stěny;
 • horečka, zvýšená tepová frekvence, zvýšený krevní tlak;
 • změna tónů kůže - stávají se bledými nebo nažloutlými, zejména pokud je onemocnění způsobeno poškozením jater, výskytem plaku na povrchu jazyka;
 • zhoršení zdraví, rychlé hubnutí.

Je to důležité! Tyto příznaky jsou charakterizovány akutními záchvaty pankreatitidy. V chronické formě onemocnění může být patologický proces po určitou dobu asymptomatický a po vystavení negativním faktorům (alkohol, nevyvážená výživa) se zánět zhorší.

Následky nemoci mohou být závažné poruchy trávicího procesu, stejně jako nebezpečný stav zvaný pankreatonekróza. Vyznačuje se postupným odumíráním tkání orgánu a pravděpodobnost úmrtí v této patologii je 70-80%.

Chirurgická léčba nekrózy pankreatu

Léčba drogami

Terapie pankreatitidy závisí na závažnosti symptomů, rozsahu poškození orgánů a komorbiditách. Během exacerbace zánětlivého procesu je nutné zmírnit bolest a odstranit příznaky intoxikace těla, pak normalizovat zažívací funkci. Pacientovi se doporučuje absolutní odpočinek a odpočinek na lůžku, na epigastrickou oblast břišní dutiny se umístí studený obklad nebo ledový obklad.

Enzymové přípravky pro léčbu pankreatitidy

První den po nástupu útoku se nedoporučuje jíst - každé 2-3 hodiny můžete vypít trochu alkalické minerální vody. Bolestní syndrom u pankreatitidy je špatně kontrolován antispasmodickými a analgetickými léky - pokud tablety nefungují, doporučuje se intramuskulární nebo intravenózní podání léků. Není možné předepsat žádné léky pro léčbu pankreatitidy na vlastní kůži - osoba by měla být přijata do zdravotnického zařízení co nejdříve, protože je nemožné se zbavit patologie doma.

Alkalická minerální voda

Tabulka Léky používané pro pankreatitidu.

Co můžete jíst se zánětem pankreatu

Zánět slinivky břišní je poměrně častým onemocněním, které může být vyvoláno chronickým narušením jater nebo žlučníku nebo podvýživou nebo zneužíváním alkoholu.

Akutní pankreatitida může být doprovázena silnou bolestí, horečkou, střevními problémy, zvracením.

Aby nedošlo ke zhoršení zdraví a hospitalizace, stačí vědět, že můžete jíst se zánětem slinivky břišní, a jaké přípravky by neměly být zneužívány.

Doporučené jídlo

Co tedy můžete jíst se zánětem pankreatu? Chronická dieta pankreatitidy je zárukou absence exacerbací. Zároveň je snadné přijmout přijatelnou dietu: stačí minimalizovat spotřebu tuků, smažených potravin a výrobků obsahujících hrubá vlákna.

V ideálním případě, pokud můžete jíst až 5-6 krát denně, ale ne přejídat. Je dobré, když je jídlo teplé, ne studené nebo teplé. Výhodně tekuté nebo dobře nasekané nádobí: maso v nakrájené formě, zelenina ve stavu bramborové kaše, strouhanou kaši atd.

Při akutním zánětu slinivky břišní bude organismus vyhladován 1-2 dny ve prospěch těla.

Během této doby můžete pít dostatek minerální vody, vývar boky, infuze pozdních zubů, vývar z heřmánku, nesmrtel a paliny, čaj bez přidání cukru.

Po úlevě můžete postupně zahrnout do stravy schválených výrobků.

Dodržování doporučení týkajících se výživy je povinné v období exacerbace onemocnění a nejlépe v každodenním životě v remisi. Je důležité zcela vyloučit tučné maso a ryby, droby, smažená jídla, konzervy, uzená masa, tvaroh a kořeněný sýr z potravin.

Existují tři formy průběhu pankreatitidy - akutní, chronické a reaktivní. Zvažte, jak určit příznaky onemocnění pankreatu u mužů, protože silnější sex je náchylnější k tomuto onemocnění.

Zde se zvažují příčiny nekrózy pankreatu. Jaké jsou důsledky této nemoci?

Hepatomegalie je onemocnění, které je určeno především laboratorní a instrumentální diagnostikou. Pod odkazem https://gormonexpert.ru/zhelezy-vnutrennej-sekrecii/podzheludochnaya-zheleza/zabolevaniya/gepatomegaliya-diffuznye-izmeniya-pecheni-i-podzheludochnoj-zhelezy.html berte v úvahu symptomatologii nemoci, onemocnění, nemoci.

Povolené produkty

 • Nízkotučné maso, včetně krůty, hovězího masa, králíků a kuřete. Ve fázi zvětšování se masná jídla výhodně konzumují ve vařené nebo nasekané formě (karbanátky, suflé, dušené hamburgery).
 • Říční nebo mořské ryby s nízkým obsahem tuku (treska, pollock, štika, štika). Je vhodné vařit ryby v páru nebo ve formě karbanátky.
 • Fermentované mléčné výrobky (ryazhenka, kefír a tvaroh s nízkým obsahem tuku, malé množství neostrých odrůd sýrů). Nedoporučujeme konzumní mléko v nezředěné formě.
 • Vařená vejce nebo jako parní omeleta.
 • Celá zrna - ovesné vločky, rýže, pohanka nebo krupice, vařené ve vodě (nebo ve stejném poměru vody a mléka). Přípustné použití těstovin, kukuřice nebo ječmenné kaše.

Přílohy jsou lepší vyplnit malým množstvím zeleniny nebo másla. Smaženou zeleninu nelze použít.

Zelenina s onemocněním slinivky břišní

Ne všechny zeleninové pokrmy mohou být použity ve stravě. Zelenina s tvrdým vláknem, je žádoucí zcela odstranit.

Po vaření nebo opékání, v polévkách, kastrolech a bramborové kaší můžete jíst:

 • brambory, řepa, mrkev;
 • dýně, cuketa a okurky;
 • květák, hrášek.

V tepelně zpracované formě je přípustné jíst rajčata a bílé zelí v malých množstvích.

Ovoce s pankreatitidou

Povoleno jíst nekyslé druhy ovoce, především ve formě želé, dušeného ovoce, pěny nebo pečené. Je důležité, aby plody byly sladké, zralé a vždy loupané.

Je třeba upřednostnit jablka, hrušky, broskve a jiné druhy ovoce bez hrubých vláken. Dobrá volba - hotová dětská výživa ve sklenicích v přiměřeném množství.

Během sezóny si můžete vychutnat meloun a meloun, ne více než pár kusů. Sušené ovoce může být používáno dělat compotes, nicméně, sorbitol je vhodnější jako sladidlo.

Ve fázi zhoršení by se neměly zapojit do surového ovoce nebo bobulí. Zvláště důležité je vyloučit brusinky, pomeranče, hrozny, stejně jako data a fíky.

Alkoholické nápoje pro zánět slinivky břišní

Je to konzumace alkoholu, který je považován za jeden z faktorů vyvolávajících pankreatitidu. V období remise, a ještě více ve fázi exacerbace nemoci, konzumovat alkoholické nápoje jakékoli síly a v jakémkoliv množství je přísně zakázáno!

Pravděpodobnost úmrtí v této situaci přesahuje 70%.

Dětský stůl

Zánět pankreatu, který je doprovázen acetonovým syndromem, je dnes alespoň jednou diagnostikován u nejméně 10% dětí mladších 10–12 let. Nejčastěji je jednou z příčin nemoci přesně nevyvážená výživa: používání potravin, uzenin a cukrovinek.

Při krmení ve školkách a ve školách se těmto dětem doporučuje tabulka č. 5, která poskytuje nejškodlivější podmínky pro slinivku břišní, játra, žlučník.

 • Doporučuje se pořádat 5-6 jídel denně.
 • Ve stravě je důležité omezit konzumaci tuků, hrubých vláken, smažených a kořenitých jídel.
 • Je žádoucí snížit příjem soli na 8-10 g denně, omezit výživu mléka a potravin s tvrdým vláknem.
 • Jídlo s vysokým obsahem bílkovin je žádoucí jíst denně, preferuje chudé ryby, maso nebo mléčné výrobky.
 • Je třeba vyloučit vývar z jídla: první pokrmy se připravují pouze ze zeleniny a obilovin, bez pražení.

V akutní fázi onemocnění se doporučuje omezit dávku na bramborovou kaší a strouhanou kaši na bezolejovou vodu, kompoty, pečená jablka a bílou strouhanku.

S úlevou od příznaků je přípustné jíst většinu potravin, s výjimkou uzeného masa, drobných potravin, smažených potravin. Je žádoucí snížit spotřebu cukrovinek, pečení pečiva a čokolády.

Dodržování diety poskytuje řadu omezení, ale pouze rozumná dietní omezení pomůže, ne-li zcela vyrovnat se s nemocí, pak výrazně snížit nepříjemné příznaky. Existuje mnoho receptů, které vám umožní vařit chutné a pestré potraviny ze schválených produktů.

Během remise, můžete výrazně rozšířit dietu, ale měli byste se stále zdržet konzumace uzeného masa, dobrých potravin, velmi kořeněných a slaných potravin, okurek, skladovacích dortů a pečiva. Namísto černého chleba je lepší použít bílou, nahradit živočišné tuky kvalitními rostlinnými oleji a dušené, vařené nebo pečené potraviny častěji - než smažit.

Echogenita je hlavním kritériem pro hodnocení stavu vnitřních orgánů na ultrazvuku. Pokud lékař zjistí, že echogenita slinivky břišní je zvýšena, nemusí to vždy znamenat přítomnost onemocnění, ale bude vyžadována diferenciální diagnóza.

Jaká velikost pankreatu je normální a co ovlivňuje velikost orgánu. Další informace v dalším tématu.

Co můžete a nemůžete jíst na dietu pro slinivku břišní

Pokud by slinivka bolela, měla by být strava dodržována velmi přísně. I ty nejlepší léky se nemohou zbavit nemoci bez integrovaného přístupu. Při léčbě pacienta s pankreatem je nutné kombinovat správnou výživu a léky. V poslední době byl zaznamenán nárůst počtu onemocnění jater a slinivky břišní. Je to důsledek špatných návyků (kouření, pití alkoholu), špatné stravy a zhoršování životního prostředí.

Princip fungování slinivky břišní a příznaky pankreatitidy

Strávení potravy je silně závislé na stabilní činnosti pankreatu. Tělo vylučuje enzymy, které rozkládají potraviny. Systém gastrointestinálního traktu reguluje množství glukózy: glukagon a inzulín jsou zodpovědné za rychlost trávení. Při správné výživě jsou tyto hormony produkovány rovnoměrně a rychlost metabolismu je normální.

Osobě, která je náchylná k zažívacím problémům, se doporučuje vědět, jaké symptomy a léčba jsou k dispozici pro pankreatitidu. Když je zánět slinivky břišní, můžete pozorovat řadu takových příznaků:

 1. Tupá bolest v levém hypochondriu. To je jeden z nejvýraznějších symptomů. Je to přímý signál, že je něco špatně. V případě jeho vzniku je první věc, kterou musíte udělat, výzva k poskytnutí lékařské pomoci. Pacient má horečku, abnormální tlak a rychlé zhoršení zdraví.
 2. Složitost. Pacienti s pankreatitidou mohou být vypočítáni některými vnějšími znaky. Funkce obličeje jsou ostřejší a kůže je bledší.
 3. Škytavku nebo zvracení. Pokud se člověk cítí sucho v ústech nebo přichází záchvaty nevolnosti se žlučí, pak byste měli okamžitě konzultovat s lékařem. Tyto příznaky jsou poměrně běžné. Je nutné se ujistit, že pacient má pankreatitidu.
 4. Průjem nebo zácpa. Tyto znaky se mohou objevit společně. Vzhledem k tomu, že slinivka břišní přímo souvisí s metabolickým procesem, změny ve stolici ukazují mnoho. Při akutní pankreatitidě je fekální hmota pěnivá a se zánětlivým zápachem.
 5. Dušnost. Onemocnění slinivky břišní, jejíž příznaky mohou být podobné jiným patologickým stavům, se vyznačují charakteristickou dušností. Tento jev vyplývá ze skutečnosti, že během zvracení dochází ke ztrátě elektrolytů. Tam je lepkavý pot a jazyk je pokryt žlutým květem.
 6. Nadýmání. Během exacerbace bolesti nemají jiné orgány podílející se na metabolismu čas na zmenšení. To je důvod, proč po vyšetření pacienta může lékař zjistit nadýmání.

Pokud se objeví některý z výše uvedených alarmujících příznaků, okamžitě kontaktujte odborníka. Zjistí, proč je slinivka břišní, dieta (což je možné, co je nemožné) na doporučení lékaře v tomto případě nutná.

Příčiny zánětu pankreatu

Pankreatické onemocnění může nastat z různých důvodů:

 • užívání drog;
 • špatná výživa a nezdravé jídlo;
 • zneužívání alkoholu;
 • otrava;
 • mechanické poškození.

Často se jedná o problémy spojené s jinými orgány. Slinivka břišní je ovlivněna játry a vylučováním žluči. Nejčastějším onemocněním slinivky břišní a jater je pankreatitida. Jedná se o dva typy: akutní a chronické. Rizikem prvního typu je vysoká pravděpodobnost nekrózy pankreatu. Akutní forma je charakterizována přítomností silné bolesti v levé hypochondriu. Chronická pankreatitida vede k fibróze samotné žlázy. Jako výsledek, slinivka břišní, dieta a léčba pro kterého hraje důležitou roli, moci ne už vykonávat jeho úkol.

Pak dochází k porušení výroby šťávy, která dodává potřebné enzymy do trávicího traktu.

Pokud je podezření na zánět slinivky, léčba by měla být svěřena lékaři. První 2-3 dny, odborníci důrazně nedoporučují jíst jídlo. Je povolena pouze čistá, nesycená voda. Po akutním zánětu akutní pankreatitidy se zvyšuje pravděpodobnost opakovaných relapsů. Pak přichází do hry speciální dieta. Jeho hlavním cílem je snížit zatížení postiženého orgánu, stabilizovat stát. Nejen, že je porucha metabolismu korigována, ale tělo je také nasyceno živinami. Léčba a dieta předepsaná výhradně lékařem.

Pravidla výživy pro udržování pankreatu

Výživa pro zánět slinivky břišní by měla být komplexní a úplná. Výsledek bude podléhat pouze lékařským doporučením.

K dietě pro slinivku břišní dal své výsledky, je nutné dodržovat zásady správné výživy:

 1. Režim. Současně je nutný příjem potravy.
 2. Různé pokrmy. Dieta pro zánět slinivky břišní by neměla zbavit pacienta živin. Menu se doporučuje postavit tak, aby tělo dostalo všechny potřebné chemické prvky.
 3. Individuální přístup. Jaká dieta by měla být vybrána pro každého pacienta? Ten, který bere v úvahu všechny rysy těla.
 4. Nedostatek přejídání. Celkem by mělo být moderováno. Příliš nasycený žaludek se schválenými produkty také nestojí za to. Doporučuje se rozdělit jídla na malé porce a konzumovat je po celý den.
 5. Čerstvost jídel. Jídlo by mělo být čerstvě připravené, ale ne horké. Nemůžete jíst se zánětem, který byl dlouho vařen. Je nutné se vyvarovat velmi studených a teplých nápojů.
 6. Bohatství bílkovin. Je třeba snížit množství tuku a sacharidů. Doporučuje se vyloučit potraviny ze stravy, což ovlivňuje zvýšenou sekreci žaludeční šťávy.
 7. Vysoce kvalitní produkty. Pokud si nejste jisti, zda je konzumované jídlo čerstvé nebo obsahuje nežádoucí složky, je nutné vyloučit jeho příjem.

Je snadné pochopit, že pacient nedodržuje správnou dietu. Hlavními příznaky jsou zhoršení, výskyt rouškových reflexů, ztráta chuti k jídlu.

Co dělat s nemocí pankreatu

Co s takovými problémy nemůže jíst? Výživa pro onemocnění pankreatu závisí na stadiu patologie. S výskytem akutní bolesti se strava stává závažnější.

S lepšími podmínkami se mohou pacienti léčit na zakázané jídlo. To však musí být provedeno v rozumných mezích a velmi zřídka.

Jakákoli dieta pro nemoc je založena na skutečnosti, že je nutné stanovit určitá omezení na potraviny. Menu pro pankreatické onemocnění by mělo vyloučit všechny pokrmy, které zvyšují produkci enzymů pro jeho rozpad. Zneužívání těchto produktů vede ke skutečnosti, že tělo produkuje velké množství enzymů nezbytných pro trávení a štěpení potravin. V důsledku toho dochází k zánětu orgánu, dochází k závažným komplikacím a onemocněním. Negativně na slinivku břišní působí hrubé vlákno. Měla by být zcela odstraněna ze stravy. Prvek stimuluje metabolické žlázy pracovat aktivněji.

Produkty, jejichž použití je přísně zakázáno:

 1. Smažená a mastná jídla. Mezi tyto lahůdky patří sádlo, máslo, smažené maso nebo brambory. Někteří lidé jako pálené, zlatohnědé, pečené maso. Pacienti se žaludečními problémy potřebují zapomenout na takové jídlo a vaření v pánvi. Je také zakázáno přidávat do pokrmů esenciální oleje.
 2. Mouky a sladké potraviny. Všechny druhy dortů, čokolády, zmrzliny a palačinek - to vše se stává hlavním nepřítelem osoby, která se posadila na dietu.
 3. Uzené výrobky, konzervy, klobásy, játra, chobotnice. Do této kategorie mohou být zařazeny solené a nakládané pokrmy.
 4. Mléčné výrobky. Musíme se vzdát tvarohu, salátů, které se připravují na základě zakysané smetany.
 5. Ovoce, zelenina a ořechy. Všechno, co bylo dříve považováno za užitečné, se stává nejškodlivějším. Okurky, rajčata, pomeranče, jablka, houby a mnoho dalšího by měly být ze stravy zcela vyloučeny.
 6. Nápoje. Je třeba pít hodně čisté vody. Nelze ji nahradit možnostmi, jako je džus, limonáda nebo káva. Postupně se můžete pokusit přidat do stravy čaj. Ale neměl by být silný.
 7. Alkohol Tato položka by měla být věnována zvláštní pozornost. Pití s ​​vysokým stupněm přetížení slinivky břišní.
 8. Výrobky obsahující konzervační látky, chemická barviva, soli těžkých kovů.

Je velmi důležité vyhnout se potravinám, které způsobují nadýmání nebo dráždí sliznice, což vede k zácpě. Pacient by měl zapomenout na nápoje sycené oxidem uhličitým, koření a česnek a cibuli se doporučuje, aby byly zcela vyloučeny z denního menu.

Obecné zásady výživy při onemocnění pankreatu

Pokud by pankreatické onemocnění mělo být nejlepším typem potravy. Strava v období exacerbace syndromu a v remisi je poněkud odlišná. Strava pro bolest pankreatu by měla být přísnější. To se provádí za účelem zlepšení toku sekrece žluči. Hlavním doporučením je parní a mleté ​​všechny pokrmy bez výjimky. Ve fázi zotavení by měla být výživa kalorická. Denní strava je v rozsahu až 2700 kcal.

Aby bylo možné získat dostatek bílkovin, je doporučeno používat produkty, jako je odstředěné mléko, drůbež, ryby. Doplnění zásob uhlohydrátů je způsobeno nekyselým ovocem, některou zeleninou, medem a různými obilovinami (ovesné vločky, rýže, pohanka).

Nejdůležitější je slyšet vaše tělo a používat ty produkty, které nezpůsobují negativní reakci a nevyvolávají následné útoky.

Jídlo během exacerbace

Co můžete jíst během exacerbace onemocnění pankreatu? Když se objeví akutní pankreatitida, musíte se poradit s odborníkem. Ihned po první pomoci je nutná určitá dieta ve spojení s lékařskou péčí.

Jak již bylo zmíněno, první 3 dny musí dodržovat přísné hladovění. Samotná dieta by však zpravidla měla začít po tomto postupu. Během této doby je povolena pouze čistá nebo nesycená minerální voda.

Od čtvrtého dne můžete do své stravy přidávat nízkokalorická jídla. Je třeba dbát na to, aby spotřebované produkty nemohly vyvolat nadměrné množství žaludečních šťáv a enzymů žláz.

Hlavním krmivem mohou být postupně produkty jako sušenky z pšeničného chleba, tekuté slizové polévky na bázi ovesných vloček, rýže nebo krupice. Zelenina musí být zpracována. Jejich použití je povoleno ve formě bramborové polévky nebo parní kotlety.

Vaření parní proteinové omelety je povoleno, protože žloutky jsou kontraindikovány.

Všechna jídla obsažená ve stravě osoby, která právě zažila exacerbaci, by měla být tekutá a polotekutá, bez soli.

Produkty vhodné pro onemocnění slinivky břišní:

 1. Zelenina a ovoce. Všechny musí být zpracovány. Jejich užívání může samo o sobě způsobit nenapravitelné škody.
 2. Obiloviny. Rýže, pohanka a ovesné plodiny, je žádoucí nepoužívat ve své čisté formě. Z nich je možné vyrábět výživné polévky.
 3. Maso a ryby. Ne všechny druhy jsou povoleny jíst při dietě. Doporučuje se zvolit štíhlé nebo více jemné druhy masa: králíka, drůbeže.
 4. Mléko a tvaroh. Takové produkty je nejlepší vyloučit z vaší stravy. Živiny, které obsahují, to však nedovolují. Přinejmenším někdy je nutné používat mléčné výrobky. Hlavními podmínkami jsou nízký obsah tuku a nízká hladina kyseliny.
 5. Také by měly být požívány tuky. Slunečnice a máslo se smí používat pouze přísně omezené.
 6. Nápoje. Kromě vody je povoleno použití kompotů, nekyslých šťáv, slaného čaje a čaje šípkové.

Co můžete jíst mimo období akutního pankreatického onemocnění? Je velmi důležité nezastavit léčebnou stravu po období exacerbace. Omezení už nebudou tak přísná, ale také není nutné podléhat pokušení. Je nutné průběžně udržovat dietu a dodržovat doporučený režim. Pouze tímto způsobem bude možné vyhnout se možným následným útokům. Pacient bude důsledně dodržovat předepsanou dietu a vyhne se tak nechtěným komplikacím. Nedostatek proteinů vyvolává jejich použití. Jsou potřebné pro proces obnovy. Obsah tuků a sacharidů ve stravě musí být snížen.

Charakterem chronické pankreatitidy je skutečnost, že se časem zhoršuje vlastnost metabolismu. V tomto případě je nezbytné pomoci orgánům při trávení potravy. Pacient může vařit pokrmy pro pár, sekat a mlít, brát je v malých porcích a pít hodně vody. U žen nebo mužů podstupujících léčbu musí být kontrolováno množství kalorií vstupujících do těla. Kalorický obsah by měl zajistit potřebu energie pro dospělé a od 2500 do 2800 kcal.

Během exacerbace se k povoleným produktům přidávají:

 • Pečené koláče;
 • čerstvě připravený tvaroh;
 • chudé druhy masa;
 • tvrdé sýry jako odrůdy jako ruština nebo nizozemština;
 • Pečená jablka;
 • vejce natvrdo vařená;
 • mléčné, smetanové, ovocné a bobulové omáčky a smetany (pouze v nádobí);
 • sladké ovoce, marshmallow, marshmallow, marmeláda, želé na sorbitolu nebo xylitolu, sušenky.

Doporučujeme vyloučit houby, špenát, fazole a ředkvičky z vaší stravy na dobu zotavení. Zmrzlina a sycené nápoje jsou přísně zakázány. Chronická pankreatitida vyžaduje dlouhou výživu. Strava pro problémy s slinivkou břišní by měla být stálým terapeutickým faktorem. To není překvapující, protože může zabránit rozvoji komplikací a exacerbací onemocnění.

Bez ohledu na dobu, kdy máte terapeutickou stravu, musíte dodržovat dietu a porcovat. Někdy je příjem potravy doprovázen zažívacími poruchami. To může být způsobeno tím, že se strava mění velmi dramaticky a slinivka břišní začíná pracovat mnohem slabší. S tímto problémem se dá snadno vypořádat. Pro normalizaci funkcí zažívacích orgánů je velmi důležité mít vždy na paměti, že správná dietní výživa v případě onemocnění (jiné typologie) slinivky břišní by měla být doprovázena hojným pitím. Zpravidla mohou být dříve zapálené slinivky břišní plně obnoveny a tento proces je doprovázen poměrně velkými ztrátami tekutin v těle.

Dieta pro pankreatitidu s endokrinním selháním

Co můžete jíst při chronické pankreatitidě s endokrinním selháním? Tento typ onemocnění pankreatu vede k rozvoji nedostatku inzulínu a glukagonu. To může vyvolat rozvoj diabetu. Princip, podle kterého se zpracovává týdenní menu, je výživa v případě onemocnění pankreatu se změnami nezbytnými pro chronickou pankreatitidu.

Jako základ si berou známou dietu číslo 5. Ta byla vždy základem onemocnění jater a slinivky břišní. Tato dieta se však používá s některými změnami. Menu nezahrnuje produkty a pokrmy obsahující velké množství sacharidů, které jsou snadno stravitelné. Podle zákazu spadají rýže, ovesné vločky, krupice a brambory. Používání jakýchkoli cukrovinek a moučných výrobků je přísně zakázáno. Cukr a všechny produkty, které ho obsahují, stojí za to odmítnout.

Místo toho je dovoleno přidávat některé dietní náhražky cukru.

Navzdory skutečnosti, že většina obilovin je ve stravě nežádoucí, je užitečná pohanková kaše. Stává se hlavním chodem. Je povolen speciální diabetický chléb. Je však nutné pečlivě sledovat jeho množství. Nemůžete používat více než 250 gramů mouky. Základem této stravy je rovnoměrná distribuce potravin a pokrmů bohatých na sacharidy po celý den.

V případě onemocnění slinivky břišní by měly být příklady menu a recepty pokrmů koordinovány s odborníkem na výživu.

S vědomím principu, na kterém je dávkování prováděno a povolených produktů, bude velmi snadné udržovat nemocný orgán v normálním stavu. Menu pro týden během exacerbace a chronické pankreatitidy je jiné.

Během exacerbace zánětu slinivky břišní může vypadat příkladná nabídka takto:

 1. První jídlo by mělo být výživné. To je dovoleno vařit maso nebo dělat zeleninové pyré. Doplnění vody by mělo být omyto čajem. V případě potřeby přidejte mléko.
 2. Druhé jídlo může být podobné snídani. Zpracovaná zelenina a ovoce ve spojení s mléčnými netukovými výrobky poskytne tělu vitamíny.
 3. Na oběd se obvykle připravuje tekutý pokrm. Může to být polévka nebo slabý vývar. Pokud je to žádoucí, kus masa se vaří.
 4. Další jídlo nebo odpolední svačina musí být doprovázeno dostatečným množstvím nápoje. Můžete jíst sušenky z chleba. Nejezte příliš mnoho.
 5. Večeře by měla být velmi užitečná. Krupice a čaj jsou nejlepším řešením. Můžete se chovat sladce. Neměla by však obsahovat cukr.
 6. Před spaním vypijte sklenici nízkotučného jogurtu nebo šípkového bujónu.

Je třeba zvážit několik důležitých bodů. Například, polévka je vyrobena pouze na vodě, můžete přidat buď malé mléko, nebo 1 vejce bez žloutku. Omezení tuku by mělo být přísně dodržováno při sestavování menu. Nezapomeňte, že i ve velmi chudém masu a rybách již obsah některých stopových prvků. Během dne by množství pečeného chleba nemělo překročit 200 g a máslo - 20 g.